Këtë javë Google përditësoi imazhet satelitore që zbulojnë para botës sekretet e vendit më të izoluar në botë

Na vjen keq o Polibyroja e Koresë së Veriut, por nuk mund ta mbani vendin aq të izoluar sa keni dëshirë. Google përditësoi këtë javë hartat satelitore të vendit komunist, duke zbuluar lëvizjet e fundit atje.

Ashtu siç pritej edhe vitet e fundit në Korenë e veriut janë shtuar burgjet dhe pakësuar të mbjellat. Hartat e reja zbulojnë se po ndërtohen kampe të reja përqëndrimi dhe burgje popullsia e të cilave tanimë i kalon të 200,000 vuajtës. Në lajme të tjera nga Korea e Veriut, këtë javë kanë qarkulluan informacione të pakonfirmuara se për shkak të urisë që ka pllakosur 10,000 vetë vdiqën vitin e fundit dhe disa raste kanibalizmi përmenden të kenë ndodhur.

169 Komente

Po pra, ketu mediat kan thene edhe se lideri i tyre pinte gjak virgjereshash dhe kishte hareme me femij... idiotlleqe.

Na vjen keq o Polibyroja e Koresë së Veriut, por nuk mund ta mbani vendin aq të izoluar sa keni dëshire

 

Tani Blendi qe te mos merremi  thashe e theme gazetareske per hir te se vertetes duhet thene se Ata nuk e kane izoluar  me deshire veteveten ,por Bllokada dhe Sanksionet nga jashte  qe i jane bere atyer kane izoluar vendin

Deshire e tyre per hapje u pa gjate vizites se Madlen Olbrajt, 

Hapi tjeter: te pajisen te gjithe koreanoverioret me nga nje komputer dhe me internet te patelte, qe te shikojne vendthin e vet.

Burgje brenda burgut te madh.

kjo ka qen parrulla e te deklasumve ne 1970-ten, olso. un te kom dit me biografi te mire ty. kurse ti qeke i pakenaqur.

Nuk e dija. smiley

Nuk i besoj keto rastet e kanibalizmit e vdekjet nga uria. Nje tip ne nje faqe te huaj hedh rregullisht video nga rruget e kryeqytetit atje, si dhe filmime nga dritarja e trenave. Po, jane te varfer, bejne zbor e ke ushtare gjithandej, rruget jane bosh, te gjithe turren te kapin trenin, te gjithe te veshur keq, ndertesat e pa mirembajtura. Fiks shqiperia ne 1990, por s'besoj te kete varferi deri ne ate pike. Megjithate, se c'ndodh ne fshatrat e thella s'mund ta dije njeri, se ata jane popull i madh, por s'besoj se s'kane fare ndihme nga Kina

Jane budalleqe te mediave perndimore keto o lal, kuptohen lehte dhe lehte fare... sepse jan shume idiote jo per gje. Imagjiono deri ne vitin 2000 shkruanin ne artikuj ne gazetat e tyre per Shqiperine qe Enveri vrau me urdher te tij rreth 2500 mij shqiptare. E kupton ti tani, leqe ca them une shiko filmin 'TAKEN' per me shume.

Leri mo imazhet e izoluara, se ashtu ka me milarda ne internet, ka me mijera femij te keqtrajtuar ne cdo vend te botes duke filluar qe nga varferia deri tek cdo form e keqtrajtimit, por mesa duket kjo forme e keqtrajtimit varferor te korese te veriut u lejoka te thyej zemra njerezish apo te kenaq epshe shtazesh neper bote nepermjet imazheve, por jo te tjera.... teme e gjat kjo shoku. Nuk po them qe Koreja e veriut eshte e pasur, atje ka varferi por une nuk mund ta dij se si jeton popullsia atje, dhe pordhet me rigon te medias nderkombetare qe shkruan edhe ne gazetat me te medhaja dhe me populloret budalleqe te tipit lideri atje pi gjak virgjereshash dhe ka hareme me femij une nuk i duroj dot jo per gje. Madje po ti psikologjisim njecik ata tellallet dhe ata qe leshojne fermane kushedi si na del e verteta.

Jo corp, fatkeqesisht nuk eshte propagande perendimore. Personat qe kane kryer kete akt jane denuar me vdekje nga gjykatat Koreano-veriore

 

A starving man in North Korea has been executed after murdering his two children for food, reports from inside the secretive state claim.

A ‘hidden famine’ in the farming provinces of North and South Hwanghae is believed to have killed up to 10,000 people and there are fears that incidents of cannibalism have risen.

The grim story is just one to emerge as residents battle starvation after a drought hit farms and shortages were compounded by party officials confiscating food.

Undercover reporters from Asia Press told the Sunday Times that one man dug up his grandchild’s corpse and ate it. Another, boiled his own child for food.

Despite reports of the widespread famine, Kim Jong Un, 30, has spent vast sums of money on two rocket launches in recent months.

There are fears he is planning a nuclear test in protest at a UN Security Council punishment for the recent rocket launches and to counter what it sees as US hostility.

One informant was quoted as saying: ‘In my village in May a man who killed his own two children and tried to eat them was executed by a firing squad.’

PF me vjen keq nje njeri inteligjent si ty merr seriozisht te tille brockull si kjo e mesipermja qe nuk ke ku e kap me pare. Sinqerisht, aq me teper qe ke edhe eksperience ne fushen e medias. Qe ne Kine kan ngrene levozhga pemesh kete e kam besuar se njeriu c'nuk ben nga uria, por keto me siper jan thjeshte pallavra asgje me teper.

Po mire, cfare te ben ty te besosh qe kjo eshte brockull? Ke ndonje informacion kontradiktor, apo thjesht ashtu ta merr mendja? 

 

A starving man in North Korea has been executed after murdering his two children for food, reports from inside the secretive state claim.

 

(what reports? from who?)

 

A ‘h​idden famine’ in the farming provinces of North and South Hwanghae is believed to have killed up to 10,000 people and there are fears that incidents of cannibalism have risen.

 

(*hidden famine*,  *believed to have*, *there are fears* , hmmmmmm RILLI?smiley)

 

The grim story is just one to emerge as residents battle starvation after a drought hit farms and shortages were compounded by party officials confiscating food

(I battle starvation everyday to, where does the story emerge from? party officials confiscating food? where?, how?, who?)

Undercover reporters from Asia Press told the Sunday Times that one man dug up his grandchild’s corpse and ate it. Another, boiled his own child for food.

( Yes but the doubious undercover reporter fails to say wether it was as result of poverty or just an act of criminal canibalism punished by all book of laws known to man.)

Despite reports of the widespread famine, Kim Jong Un, 30, has spent vast sums of money on two rocket launches in recent months.

 

(AAAAHHHH PO TI KTU DIL ATQ CA I BIE KOT NGA QINA smiley )

 

There are fears he is planning a nuclear test in protest at a UN Security Council punishment for the recent rocket launches and to counter what it sees as US hostility.

 

(YES THERE ARE BUT WHERE WERE WE ?smiley )

 

One informant was quoted as saying: ‘In my village in May a man who killed his own two children and tried to eat them was executed by a firing squad.’

Ohhh really yet another informant smiley if a man kills his two children and tries to eat them you don't   need informants may I remind you cause every sensible authority in the world would be quite happy to take responsibility for such an act. Or is it so cruel to shoot the poor man and it was done so secretly killing that rightous north Korean who tried to eat his kids that we need an informant to shed light into this horrendeous crime comited by the lider who by the way acording to another informant it is believed by some that there might be fears that he might be feeding on  the blood of beautiful angelic western kids that have been kidnaped some may fear by his henchmen who also feed on blood of virgins... and they are so ugly, so brutal and so so some others may cast further doubts on.

 

smileyMUAHAHAHAHHAHHAHAHAHAAAAAAAA

Sandej mathafakin tajms, siries nieus pejper tha, si tha Berisha? Leter mendereje?

Ora, ne fakt ti nuk po sjell kunderfakte bolleku, por thjesht po perpiqesh te ndertosh teori demaskuese te tipit "Une e shof qe ora eshte 10 e gjysem, po cfare sigurie ke ti qe ora jote punon ne rregull?"

E para e punes (meqe respekton eksperiencen time me median) lajmet qe vijne nga vende te tilla ekstremisht te izoluara dhe sekretive jane thuajse gjithmone "te pakonfirmuara" zyrtarisht. Ne situata te tilla, edhe nje fshatar i vetem kocke e lekure qe arrin te arratiset dhe tregon se ne fshatin e tij njerezit po vdesin nga uria eshte nje subjekt i mjaftueshem per te ndertuar nje lajm per shtypin.   Sepse ne kete rast lajmi ngrihet mbi common sense dhe personal judgment. Dhe megjithese BBC mund ta publikoje lajmin, prape gazetarit nuk i kerkon njeri te vere bast jeten e vet per vertetesine e lajmit se presupozohet nje marzh gabimi apo shtremberimi emocional. Qe ta kuptosh dhe nga ana e kundert; sikur nje gazetar te thoshte qe mbreme takova nje fshatar koreanoverior ne anen kineze qe perpiqej te kthehej mbrapsht ne fshat me pretendimin se mbreme kishin ngrene e pire kaq shume vere sa ai i dehur sic ishte ndersa shkonte te kerkonte mercedesin qe te kthehej ne shtepi kishte humbur rrugen...asnje nuk do ta botonte, bile as besonte.

E dyta, eshte gjynaf, po fare fare gjynaf te perpiqesh te besh humor dhe ti vesh ne loje njerez qe kane arritur ne ate pike te luftes per ekzistence.

E treta, ai varianti i bombes eshte background standart e vihet ne cdo shkrim qe vjen nga bota. Mbase e mban mend kohen kur cdo shkrim per Shqiperine, per vite e vite me rradhe hapej apo mbyllej me paragrafin standart: "Shqiperia, vendi me i varfer ne Europe me majority muslim dhe i sapodale nga nje nga diktaturat me te egra komuniste smiley

Nese ke kohe dhe deshire pastaj dhe do te shikosh nje pjese te verifikueshme te se vertetes, hidhi nje sy ketij dokumentarit

North Korean Labour camps

Ju po deshet vazhdoni te diskutoni, nga pikpamja propogandistike diskutimi shkon ne pafundesi, por po deshet thelbin e çeshtje, jua them un, specialist i Peshkut per Orientin dhe Orientin e Larget (ne mungese te Argjendis): me pak fjale, nese fajin kryesor per fillimin e konfliktit e pati Veriu i Korese, fajin kryesor per mungesen e vullnetit politik per bashkim, pak nga pak, duke filluar nga bashkimi i Gjermanive ne 89-ten, e ka Jugu. Dridhu perdridhu elita politike qe sot komandon Jugun nuk do te sakrifikoje dhe nuk do ti hyje aventures se rrezikeshme te bashkimit. Eshte ajo puna qe kam thene ne nje teme tjeter: jemi patriote te medhej mer jahu, gati te vdesim per atdheun, por nuk e durojme kur gerhet ne gjume vellai yne.

Heretik, si specialist i orientit, mund te na shpjegosh me me shume detaje per fajin kryesor te jugut.

Se per shembull, kur une mendoj kush humbet me shume nga Bashkimi, pergjigja gjithnje me vete tek lidershipi i Korese se Veriut. Ata e kane mbyllur vendin e tyre, krijojne bomba atomike, perdorin censurime te informacionet pikerisht per te mbajtur fuqi mbi popullin e Veriut. Duke menduar qe lidershipi i Veriut humbet me shume nga Bashkimi, gjithashtu mendoj se ata jane dhe fajtoret kryesor per mungesen e vullnetit. Nejse, ti mund te na sqarosh me mire.

me mire se kaq nuk mund te thuhej

Vetem kur KV te ishte nje vend i lire atehere mund te vleresohej deshira ose jo e KJ per te harxhuar miliona dollare te tyret per te rindertuar nje vend qe ka humbur trenin e historise. Po deri atehere....

Ju bohuni i here specialista te Oksidentit, dmth ta dini mire qe faji eshte kopil, pa babe edhe none, bile faji eshte gjithnje i Tjetrit (i Kasys Kleit qe nuk shkoi ushtar ne Vietnam me kap morrin me doreza boksi), masanejne bohuni edhe te Orientit, mblidhi dy hemisferat e trurit bashke, pastaj folim bashke. Biles as qe kemi cfar te folim, se do filloni te mi shpjegoni ju gjerat, dihet ajo pune: kur i kom dite un keto pune, ti i bije maces me luge tek Peshku! Do me i tregu babes arat ti!

Heretik, shiko pakez, une ketu tek ky forum nuk kam dhene asnje informacion rreth vetes time, e as nuk kam thene se jam specialist i ndonje fusheje. Thjeshte kur mendoj, mendoj se lidershipi i Veriut humb me shume se ai i Juget, si per shembull lidershipi i Gjermanise Lindore humbte me shume se ai i Perendimores.

Ajo qe shkruajte ti, mu duke intriguese dhe doja te dija me shume detaje. Gjerat qe shkruajta une qe thjeshte tregimi i nje "bias" qe une kam. Per shembull, sonte ne shkencat sociale, shpesh shkenctaret e fillojne analizen e tyre duke treguar se ku qendrojne: nuk mund nje ne New York te shkruaj per Afghanistanin pa nje intro te vogel mbi "bias" qe mund te kete. Keshtu dhe kjo puna ime. Une te theme, "mesues, po mendoj keshtu." Ti te me sqarosh si duhet ta mendoj a ku beje gabime. Perseri kureshtja me ka mbetur... ne rast se ke kohe dhe durim te pergjigjesh.

don't feed the troll man

PF :psh fakti që ka 200 000 të burgosur ndryshe gardianët do kishin vdekur nga uriasmiley dhe ata do hanin rehat njëri tjetrin ose ata që s'kan bukë do bënin gjëra për ti fut në burg dmth do ishin 2 miljon smiley

1oora, po kjo deshmia ketu mendon se eshte propagande gjithashtu?

Jam shume dakort qe pacavuret qe shkruhen tek DailyMail & Co. nuk duhen marre seriozisht. Por situata atje eshte ajo nje shteti totalitar te izoluar me te gjitha pasojat qe nje situate e tille sjell.

Nuk jam kondra qe situata eshte keq, ndoshta shume keq, por ka budalleqe qe thuhen te cilat dallohen nga kilometra larg, jo per gje po behen nga njerez te rendomte dhe idiote per idiote, qe nga menyra se si shkruajne dhe raportojne llojin e propagandes te japin pershtypjen e te qenurit shpirtra shume te frustruar... tip njerez djallezore qe mos u rente gje ne dore qe mos te zgjatem me teper pa fyer ndonje.

Nga keto lloj fotografish mund te mnarresh ne vendin e dyte pas Gjermanise alias lefqenia e lerfqenesve te babasqapit qe nga Bulevardi Zogji i pare ( ymer paste Naltmaidhimi ) para te famshmes Xhami ...jepni per Resmijen ...ne cdo kryqezim semaforsesh ...dhe njemijehere me shemtuar i ke gjate rruges se BLLOKUT ku hedhin si topa lecke e klyshe bushtrash tre a kater femije motake mbi kartone  te shtetit Dhjerokrat te  Berishoviqit . Per te mos thene qe jane pjese e natyrshme e Jetes !

Shihni Shqiperine e mos u merrni me Mutrat e te Tjereve se u ka vajt MUTI deri ne GJU e po rritet me ritme te shpejta ! Dhe mbi te gjitha po ua ushqen babasqapi si Trahana mencurie per me pamun  e me msumun Gjembi e Qurrashet  "sa keq vujne popujt neper Bote " e vet si FAMILJE i ka Femijet MILJONERE ne vend ku njerzit rrojne me Lista per Buke ! E per me teper zonja Argita leshraleshuar i ka si "kafshate " buke e ketyre te resmeve , ca pako gje si nja Tremiljone EURO per nje firme te Babit !

Po te shohesh Spaçin nga Google Maps gjendet pikerisht ne nje konteks te ngjashem gjeografik.

Epo, prane njerezve dhe buze detit paranomik s'do i ndertojne !
ja ashtu,te harruar nga bota .

doja te flisja edhe per te interrnumit e Borshit. Por s'po flas.

Ia hodhen Enverit... njeri ishte edhe ai...

ka pas ne Borsh ? 

 

ka pas. mbasi dolen, u bene banore te perhershem te Borshit. ec e gjeje pse e si...

Ja pra,pse duhet te ndertohen kampet ne zona te humbura qe mos ta kthejne koken mbrapa njerezit.Nostalgjia ne te tilla raste eshte e demshme.

nuk te kuptova venus... smiley

Po thua qe nostalgjia e atyre qe jetojne tani ne borsh eshte e demshme?

Eklisp,e kisha ne pergjithesi.Disa kujtime duhen ruajtur ashtu sic kane qene.....

Nese Borshi per mua do ishte nje vend ne te cilin mua do me kishin burgosur apo internuar,s'do me pelqente te krijoja jeten time aty,do i isha larguar atij vendi.

E ke vene re,qe emigrantet qe largohen nga Shqiperia, i kane me te freskta kujtimet per ate periudhe qe kane qene aty,nderkohe qe per ata qe jetojne vazhdimisht aty jane zbehur me kohe.smiley

 

Une nuk e di nese te internuarit kane vendosur te rrijne atje. Ku do shkojne tjeter? E kupton qe ka njerez qe kane lindur e rritur ne internim dhe vec ate vend njohin e s'kane ku te shkojne ne vend tjeter?

Gjembi,s'po flas per mundesite.Edhe une do doja te jetoja gjetke,jo ketu ku jam.

Ne Borsh kishte burg.çonin te vjeterit qe nuk ia dilnin te mbaheshin ne kembe ne Spaç e qafe bari.Ishte burg shume i dhunshem ai i Borshit.Kishin perzier edhe ordineret e kjo ishte edhe me shume denim per opozitoret e vjeter e te denuarit politike.Ordineret ishin me boia se rojet ....Kafsheri ne kafsheri.

 Si nuk e mbylle ose Hape njehere pa ofshama ose renkime ! Te pakten mashtro po pak me Lezet moj Shtojzovalle !

Ne Borsh kam pas dajen ...Burg si te gjithe Burgjet jo si sot ku ha supe Halimi smiley Vecori e Borshit ishte se PUNONIN ne bujqesi dhe shperbleheshin .Vlera konvertohej ne dite te Ulura ose para te kursyera .Kishte nga te gjithe kategorite , edhe te denuar per Vrasje . Nga Politiket e Medhej Zana i njeh me mire . Nje brigadier i dajes tregon se e zune qe kishte ngrene shalqijte e FAREs dhe nuk kishte dorezuar koqet ose farat .

"Te na rroje sa malet partia mor daje, qe te fut ne burg ne Borsh, te pagun leket e dites se punes ose ta konverton ne ulje denimi" tha Idriz Ferra me lot mallengjimi ne sy.

 

"Jam penduar te keqen daja qe ulerita ne rradhen e qumeshtit "pse ska qumesht". E falenderoj partine qe sme futi plumbin por me coi ne Borsh per ket sharje kaq te rende" tha daja gjithe frike se mos Idrizi i kepuste ndonje spiunim tjeter smiley

Patetik prap ti ...Shko njehere tek Eunuku lengezohu pastaj hajde ... Ti e di qe une jam SULLTAN ose mbase e ke Kuptuar qe konet i perdor per te genjyer zonjushkat !

smiley

 

nuk ka kurgja me mashtru Idriz ,Borshi ishte burg ,i dhunshem....Mos me thuaj se ke qene drejtues atje?? Kam njohur nje mjek te fameshemtonin .A ju kujtohet doktori ne tregimet e elximit letrar qe i preu partizanit me sharre kemben e gangrenizuar ? pikerisht ai.Nje atdhetar ,patriot ,nje mjek e person i mrekullueshem.la kariere e familje e operonte ne spital luftetare e bashibozuke.Mendonte per nje atdhe pluralist e demokratik .Nje here 17 vjet ne burgjet e Spaç e Qaf Bari e nje here tjeter ne Borsh sepse ishte i plakur.Ky zoteria me diftonte per Borshin...Ordineret perdoreshin nga komunistet drejtues te kampit me dhunu zoterinjte..Nuk eshte me ,nuk ia arriti te shiknte renien e komunizmit.Nuk eshte shkodran ,quhej DH.I.ortodoks.

Avash avash do vije dhe google street view...

Korea e veriut naten. (harta globale naten).

OpenStreetMap (majtas) eshte nje cike me e detajuar se Google Map.

Te pakten ata kane Korene e Jugut e cila do i ndihmoje ne rast te renies se regjimit... ne te shkretet nuk e patem kete fat.

Ps: Dikush paska selektuar dhe kampet e perqendrimit ne harte.

Ore, une s'e dija te ishte aq e veshtire te gjeje pamje nga rruget e kryeqytetit te korese se veriut. Ne internet ka plot te tilla.

Me tren, 4 pjese

Ky ketu ka shume video.

Nuk eshte veshtire te vizitosh si turist korene e veriut.

Problemi ama eshte se videot qe gjenden ne rrjet vijne pikerisht nga keta turiste te cilet shoqerohen nga koreane dhe dergohen vetem atje ku duhet te vizitojne. Tour i parapergatitur dhe i limituar, cfare ndodh ne pjesen ku turistet nuk lejohen mbetet vetem ta imagjinojme...

Interesante do kishte qene sikur kete projekt Google ta leshonte para 3 javesh kur Eric Schmidt CEO i google ishte per vizite ne korene e veriut.

Rrofte Republika Popullore Demokratike e Korese dhe udheheqesi i saj Kim Jong-un! Na marrcin pleshtat borgjezo-kapitalistet genjeshtare qe vec te keqen i duan. Mbajeni lart flamurin e komunizmit! Armiqte e kane ne gryke te pushkes, por Koreja i ka ne gryke te topit!

smiley !!! Keta ishin edhe ne botror,kush i mban mend? e ben Brazilin te flas me vete per plot 15 min !!!

Moj ti sabotatore, s'ke turp s'ke! Republika Demokratike Popullore e Korese ka bere arritje te medha ne mbrotje te popullit dhe te vatanit te shenjte korean! Armiqte tashme i kemi ne gryke te rraketave balistike me mbushje berthamore! More vesh?! Mora thuaj!!!

Oh.... epo ku marr vesh une nga armet. Rendesi ka te jete me e madhe se pushka.

Gjembi, jo kaq ironike. Koreano-Verioret jane te varfer por kane dinjitet... me ushtrine e tyre trembin tere Azine dhe Ameriken, PRODHOJNE produkte jo thjeshte spekulime financiare, plus eshte me mire te haji njeriu njeri-tjetrin sesa ti hane gjakpiresat e Goldman Sachs-it, apo Koreano-Jugoret.

 

Po pra se kapitalistet e Sachsit dhe borgjezet koreano-jugore te han dhe kockat, kurse i joti vetem mishin te ha.

muhametali, nuk e shikon si ju rrjedhin jarget e nostalgjise disave ketu se ju kujtohen kohet e vjetra? Pavaresisht se nuk e dine qe Dinastia drejtuese/pronare e Korese se Veriut ka devijuar nga idealet marksiste-leniniste dhe kane shpikur sistemin e tyre. Tjetri, megjithse s'ka qene asnjehere jo me ne Kore po as afer Korese, ngul kembe qe ne Kore eshte fushe me lule, jo ashtu sic thuhet ne pjesen tjeter te botes. Sic duket cdo mengjes lexon Rodong Sinmun me lajme te fresketa e te verteta.

Persa i perket prodhimit te produkteve, mund te jete e vertete. Nuk e di a ke lexuar qe disa kompani kineze kane levizur prodhimin e tyre ne Korene e Veriut (bashke me teknologjine) ngaqe krahu i punes eshte edhe me i lire se ne Kine - ose falas fare neper kambet e perqendrimit.

korea e veriut dergon dhe krah pune ne rusi e kine, pune te rendomta ne rastet kur kinezet ose ruset nuk i bejne per pagen e ofruar (sharrtare, minatore etj). Ka mjaft raste ne rusi kur punetore koreano-veriore arratisen nga vendi i punes dhe jetojne te fshehur ne kerkim te dickaje tjeter. Ata qe kapen kthehen mbrapsht ne kore te veriut ku i pret padyshim naj kamp pushimi buze bregdetit ku sigurisht edhe do paguhen per punen e kryer sipas te gjitha rregullave dhe moraleve... 

 

ja nji artikull per puntoret koreane ne rusi psh

Kampet e pushimit buze bregdetit i kane zili te tere. Madje edhe kur t'e lene te lire, ata prape nuk do duan te ikin. Amani na mbani edhe ca!

Ti beson cfare shkruan shtypi borgjez kapitalist?

Domethene juve thoni qe Shqiptaret te mundohen te bejne llotari per ne Kore e jo me per ne Amerike. Tani ndihem si i humbur qe emigrova kendeja.

Po t'iu thuash qe vjen nga vendi i Enver Hoxhes jam i sigurte qe kane per te pranuar direkt si rezident permanent me mundesine per te marre nenshtetsine koreanoveriore.  

Te pakten keta te K.V kursejne energjine. Jane me ambjentofile se pjesa perendimore.

S'do mend! Prandaj i krasisin dhe njerezit, se rritja e shumte e popullsise e demton ambientin.

kompensim' i shqisave...

Ju Emo e flisni mjaft mire anglishten? Ku e keni mesuar?

ne shkollat e vendit tim, me forcat e veta, ne pjesen e diellit qe me takon...

isha duke menduar per ate racionalizimin e fundit qe po bejme ne nderrmarje...

Thashe mos po mendoje si do vinim ne pune ato maqinerite e reja qe na kane ardhur nga jashte.

E dini cili eshte pseudonimi juaj ne qender?

I juaji gaforja ...tre hapa para dhe ca hapa prapa .. 

I ka mesu babasqapi per "krasitje " Nga kater Miljone e dyqindmije ne 1990 e krasiti ne dy miljon e teteqindmije ne 2010 dhe vetem . Nje miljone gjenden nga te "krasiturit " .Po cudi si nuk mirmbajti ambientin !!! Nuk do e kene digjuar Koreanoverioret per kete pike !

Duhet t'u dergojme shpetimtarin tone Sali Ram Berisha, qe si nje Garibald modern te behet heroi i dy boteve.

Nje regjim i vdekur qe s'e lene as kinezet, as ruset e as amerikanet, te kallet ne varr.

Kush e do nje Kore te Bashkuar, me 75 milion banore, ekonomi te fuqishme e bomben berthamore ?

Gjynah, vdesin robte per buke per shkak te gjeopolitikes.

Ashtu siç pritej edhe vitet e fundit në Korenë e veriut janë shtuar burgjet dhe pakësuar të mbjellat. Hartat e reja zbulojnë se po ndërtohen kampe të reja përqëndrimi dhe burgje popullsia e të cilave tanimë i kalon të 200,000 vuajtës.

A jane realizuar planet pesevjecare per burgje, kampe perqendrimi, te burgosur e te internuar? 

Keto po qe ishin kohe te arta! Krah per krah me popullin vlla e heroik korean dhe udheheqsin e tyre legjendar, presidentin e perjetshem Kim Il Sung! 

Shume te guximshem.

PS: I ngjan shume Shqiperise se diktatures. Ose me sakte ne ishim versioni Europian i kesaj skizofrenie.

Te pakten ne kishim dhe kampe internimi ne Borsh...

Afër dëtit, afër mbrëtit.

Neve Ols na mungoi dinastia gjenetike.  Ne vend te Sokolit a Ilirit, Verua zgjodhi Mizon si trashegimtare te vilajetit te kuq te bunkerizuar e te rrethuar me tela me gjemba.

Kushedi pse zgjodhi Mizon?! Keshtu si gje e bute dukej. Tip femeror.

Mbase trashegimia nuk ishte e lidhur vecse me gjakun, por edhe me ndjenjat. Pasionin!

Saktesoju edhe nje çike me teper Olsi, qe te behesh tamam, koreanet jane nje version  Orient i Larget i skizofrenise evropiane, ose akoma me sakte e trurve te njerzve te medhej mer jahu. Sigurisht edhe te vegjel mer jahu, lumsi ata pa tru fare. Nuk e di ku futesh ti, por nuk ka rendesi, ka rendesi te komentohet mer jahu.

 

http://www.cartoonmovement.com/cartoon/7828?fq=subroom.21

Ti heretik duhet ta marresh me shtruar. Keshille miqesore.

Ca jane keto genjeshtra te mediave perendimore kapitalisto-imperialiste?!

Kete punen e kanibalizmit e kishin edhe gazetat kendej para 3-4 diteve, dhe ndoshta eshte e vertete, ndoshta jo, por ajo qe dihet eshte se nje vend qe ka te shtetezuar ter mjetet e prodhimit, ka ne fillim nje bum zhvillimi por me mbrapa sa vjen e varferohet gjersa vjen ne falimentim. Prandaj , sa s'eshte vone, Koreja e Jugut duhet te lejoje privatizimin dalngadale, dhe te ndjeki te pakten rrugen e Kines. 

Ne fakt Koreja e Jugut ka kohe qe e ka lejuar privatizimin, po ti me siguri ke dash me thone qe edhe Koreja e Veriut ta ndjeke ne rrugen e saj. smiley

Sa i ve re keto gabimet ortogjografike mor i uruar. Rendesi ka thelbi (mendimi, ideja), jo levozhga. 

Terhiqem. Trau jone nuk na bezdis. Tek e-qimja e vellait na ngelin syte.

Tashi e-mail, hajt se po e kuptoj. Po qime virtuale...s'me kishte vajtur mendja.

Pjer, e shikon se c'ben shkenca? Paska shpik edhe e-qime. Prit kur te shpikin edhe e-car qe te con virtualisht ne New York.

E-mire ti!

Epo ç'pret ....

PF, ishte lapsus smiley kam dashur te them Koreja e Veriut. 

Prandaj , sa s'eshte vone, Koreja e Jugut duhet te lejoje privatizimin dalngadale, dhe te ndjeki te pakten rrugen e Kines. 

 

Ja the mor Pjer, ja the...po kujt ja the? Ketij koktulit? Po ku merr vesh ky mor Pjer!!!

Diku ne vite 80 çonim studente ne Kore.Me kujtohet se ishte nje djal oficeri ne Shkoder,Permetar.Kur kthehej nga Koreja u vishte me nje pale pantallona te bardha e kishte nja dy rraketa tenisi...Ne e kishim  zili,kishte hyp ne aeroplan ,e kish bere scalo ne Milano.Fjale te magjishme ,pashaporte ,Aeroplan ,Studime ,Milano ,scalo.Diku ia kam degjuar emrin .Ishte me Bamirin ne presidence.

Une sinqerisht e kam pas marre me shaka ate akuzen qe i behej nganjehere peshkut si strofe e nostalgjikeve te komunizmit. Po me keto qe po lexoj ketu sot... te iken petlla fare. 

Njeri na thote e ka fajin per mbylljen e KV jo ata vete po Perendimi, tjetri se e ka KJ, njeri na thote qe situata eshte tragjike po jo shume tragjike. Cmenduri e kaluar cmendurie....

Qe e gjitha na sjell te nje pyetje e rendesishme per mua. Keta tipat pse valle e kane kaq inat Berishen kur ai eshte fiks nje diktator i mbrujtur nga sistemi qe keta kaq shume duan?!!! A eshte sepse eshte "malok" e si rrjedhoje nuk ishte asnjehere 100% i tyre? Apo sepse nje i tyre i "tradhetoi" dhe kjo ju djeg shume?

Sepse sinqerisht nuk ka burre nene te me mbushe me mendjen se keta ja kane haberin se ca duhet te jete nje shtet modern e prandaj nuk e duan Berishen. Njerez qe akoma nuk kuptojne idene e lirise nuk kane se si...

A eshte sepse eshte "malok" e si rrjedhoje nuk ishte asnjehere 100% i tyre? Apo sepse nje i tyre i "tradhetoi" dhe kjo ju djeg shume?

Sic thone edhe ketej: Bingo!

E keni gabim, eshte krejt e kunderta. Sikur Berisha te kishte qene njeri normal, termi "malok" ne mos zhdukur, do te ishte perdorur shume here me rralle. Asnje s'ka pasur problem me asnje krer partie apo figure televizive me origjine nga veriu, per sa kohe qe s'ka perdorur sjelljen "malok" te cilen deri me sot e ka perkufizuar dhe pasuruar Berisha. Dhe te siguroj qe njeriu qe di minimalen e asaj qe mund te jete nje shtet modern, po te degjoje Berishen do ta kuptoje menjehere qe ai eshte komplet e kunderta edhe e asaj minimaleje. Berisha dhe fjalite ne emer te qeverise e partise qe drejton i fillon me "une", jo "ne, apo qeveria, apo partia". Ia kane bere verejtje dhe kur lexon tekstet e perdor "partia" apo "ne", por sapo i shkeput syte nga letra shkon tek "une" parpe. Nuk thote: "Partia demokratike s'mund ta lejoje PS te pengoje qytetaret te integrohen", por thote "une". Dhe meqe "une" eshte shpesh fjala e pare ne fjali, Berisha duket qe tek fjala e pare. Pastaj mentaliteti ne ato qe thote, urrejtja ekstreme ne fjali, krahasimet e uleta, perdorimi i termave percares "baballaret tuaj" etj, etj. Berisha mjafton te hape gojen.

Nuk jam shume i bindur se fjala malok ka lidhje vetem me Berishen. Ka nje lloj urrejtje ndaj tyre, dhe me teper nuk e kuptojne qe nqs ata njerez jane te prapambetur jane edhe sepse per 50 vjet nuk u lane te zbrisnin ne kryqytet sic erdhen zona operative nr.1. Po kjo eshte nje ide e imja, e nuk kam ndonje prove konkrete. Te them vetem se une kam nje pjese te familjes nga jugu e tjetren nga veriu, kshuqe kete ide nuk e kam komplet pa lidhje me eksperienca konkrete. 

Pjesa tjeter, qe Berisha eshte njish absolut eshte dicka qe askush nga ne nuk ta mohon. Po themi si eshte e mundur qe kur ben dicka te tille Kim Jong Il andej nga cepi i tjeter i botes qenka edhe e pranueshme, kur e ben Enveri and co ka arritje te tjere, edhe kur e ben Rama i lejohet sepse pastron partine nga mbeturinat.... po kur e ben Berisha eshte e papranueshme?!!!

U lane te zbresin ne kryeqytet po aq sa zbriten te tjeret. Sala eshte nje prej tyre. Malesoreve u thureshin lavde te vecanta nga propaganda komuniste. Humori, muzika, arti, e cdo gje tjeter nga ajo zone sillej gjithnje me me shume vemendje se nga anet e tjera. Sa artiste ke pasur ne Tirane nga shkodra, qe te mos nis t'i numeroj, me kompozitore, kengetare, aktore e gjithcka tjeter? Ne Tirane kishe plot veriore te njohur qe e flisnin deri vone dialektin e vet ne kohen e komunizmit e respektoheshin te gjithe. Problemet nisen me Berishen, me favorizimet ekstremeve te verioreve duke i lene te bejne c'te duan e ku te duan, duke punesuar kudo vetem ata qe ishin veriore, dhe propaganda anti-shqiptare "gjithe shqiperia urren veriun ndaj me zgjidhni prape mua se vetem mua me keni". Normale qe njerezit i marrin inat pastaj, kur favorizohen ne kurriz te te tjereve. Ajo qe ke thene ti eshte copy-paste i kesaj propagande te ulet e te ndyre qe s'e ka perdorur as komunizmi. (Ramiz Alia ishte shkodran, Nexhmije Hoxha dibranet, etj, etj...)

Nuk kam ndonje statistike te ta vertetoj ketu, po Tirana e para viteve 90 ishte e dominuar me njerez te ardhur kryesisht nga zonat Jug-Jugperendimore te Shqiperise. Biles thellesisht e tille. 

Pervec zonave te Tiranasve te vjeter, e vetmja zone ku kishte te ardhur nga zonat e veriut ishte kryesisht Rruga e Dibres. Po gati gjithe Tirana e Re dhe zonat perreth saj ishin njerez te favorizuar nga regjimi. 

Une them qe ne pjesen me te madhe eshte urrejtje tribale, ose armiqesia ndaj te huajit ose tjetrit dhe pjeserisht ka te bej me perceptimin e "tradhetise" te tij.

Keshtu shpjegohet dhe shumica e mbeshtetjes se PS-se nga keta.  Mbeshtetje tribale dhe e trashegimise te regjimit, qe PS-ja (tashme ne rimisherim e saj te trete) nuk e ka denuar haptazi, forcerisht dhe nuk ka bere nje shkeputje te plote nga historia e saj gjate monizmit.

Komplet pa lidhje. PS cdo krahasim te Berishes ia ben me monizmin. Te ishte ashtu s'e krahasonin me kete. Kjo qe thua ti eshte ide qe jane perpjekur me ngulm ta perhapin berishianet ne procesin e percarjes se popullates.

A eshte sepse eshte "malok" e si rrjedhoje nuk ishte asnjehere 100% i tyre? Apo sepse nje i tyre i "tradhetoi" dhe kjo ju djeg shume?

Kjo pyetje eshte bere dhe e kane shmang me stil komunisti...eshte e dyta, kane dhene dhe japin prova per kte. Te kujtohet kur Hysni Milloshi vuri kandidaturen per kryetar bashkie? i vune fajin se po i hiqte vota Rames. Po kur u thua se PS nuk eshte parti komuniste, dmth qe nuk ka pse te preket nga votat e komunisteve ngelen cik keq se nuk dine ca xhevapi te japin

oh..... that's a burn 

Pushteti grryen ate qe nuk e ka..thote Andreotti.Tesh Ulni e çoni Salen Malok.ehe...ndoj gja tjeter a keni me i thane?Sala po shkon per mandatin e trete rresht...pa pike zori ....Shqiperia ka ndryshuar e shume per mire .E per kete megaaresye do fitoje prap.Tesh ka do cilesi shume pozitive qe nuk i kane kerkund jo maloket...I vendosun me ndjek e me çu deri ne fund objektivat e veta,nuk sheh ne ftyre kerkend kur behet fjala per pushtet,nuk ka miq ,eshte punetor i jashtezakonshem,ka memorie fenomenale,eshte i pangopshem ,nuk ka vese ,eshte i perkoret ,nuk ha(ne kuptimin e vertete te fjales)ne privat ben jete si prej murgu.Adhuron Shqiperine,eshte intelektual,i lire.me nje fjale si krajl smiley

qyqa me gru , mu duk sikur lexova 24 ore nga jeta e nje gruaje , tek na pershkrove salen

no offence

Austriaku ka qene e eshte nder shkrimtaret e mi te perferuar.E kam lexu te gjithin.me sa duket jam e influencuar prej stilit te tij....smiley

Stefan Cvajk....Kam pase nje miken teme nje alamet vajze qe ishte e fantaksur pas Cvajg-ut.Me takon nje here pas shume vitesh ne Shkoder ,nuk e njoha me tha nuk me bnjeeeh???Jo i thashe .Papritur fillon: ate nate vdiq femija yne ,femija i njeres pre atyre tre diteve .....ishte fillim i 24 ore nga jeta e nje gruaje .E dinte permendesh gati...u kujtova menjehere per te ...kish mbetur fantastike.Viola

hmm... i cik te mos jesh ketu, merr hov e djathta reaksionare.

s'e kish keq AI (idoli i Sales): kur flet klasa, nuk flet burokratizmi. Kur nuk flet klasa, burokratizmi ngre krye.

PS. Sala qe nuk haka, hongert komet e veta, jarabi...

Em ,une me njerezit qe nuk hane kam problem te madh se me siguri jane shume te disiplinum .Kur ia dalin me i vu fre' vetes me hanger ia mbrrijne çdo lloj gjaje.Mos trafshin per hise.Kuse nji qe han heret a vone ia gjet t'ramen ,çelesin me nje fjale.smiley

s'di a e more vesh qe edhe Enveri ishte geg me origjin.

Po pra si qe kjo pune ? Gjyloja asht rehatu me ndoj Gjon ,Kol,a Pal Mirditor,apoHasani ka rehatu ndoj mirditore?(E kishte hasan i jati Enverit)....

Halil jo Hasan.

smiley

halil me duket. smiley

s'jam i sigurte.

oops, nuk e kisha pa kete me lart.

emo, e lexova sot  sa ka thene Mexhit Kokalari.Aty nga vitet 1890, per gjithe familjet gjirokastrite ka nje kenge vleresuese.

....................................

Arrajt,  marrajt

Pushte kokalarajt

te  mire xhaxhiajt

Trima galanxhiajt

Fis i mire dobajt

Kadilere  ...Hoxhajt

ky mexhiti sikur dul qe kishte qen nji far Ibrahimi i shkalles. Ke parasysh, nga ata tipat me kanatjere me njolla vaji qe terrorizojn kalamojt e pallatit.

kshu e kane te djathtet, shajne edin se doli lakuriq ne plazh , e quajten amoral,

kurse berluskonin qe organizon orgjira e kane mik, bile u dhane te drejte edhe dy sekseve te njejta te martohen

kurse neve qe sjemi si ata sna qasin as ne parti smiley

Sala nuk ka vese.Berlusconi hm è un'altra cosa.Ke lexu shume tregime me partizane.......smileyBashi hajr si te knaqni per zotin .............

jo mi jo po kur sbo gjeli veze o e kane fajin partizonet o kriza ekonomike smiley

Zane, nuk ka ves me te keq se mospasja e veseve. Besoj kaq gje e ke mesu nga jeta. Prandaj Berisha eshte i frikshem per mua si politikan ne ate pozite qe eshte.

plotesisht e vertete PF (flas pa ironi ketu)pikerisht per kete eshte i rrezikshem.Shiko kur i permenda disa nga karakteristikat e tij jane pikerisht ato qe e bejne te rrezikshem.Eshte monocolor ,pushtet e asgje tjeter dhe i ka mjetet individuale e terrenin per me ia dale

trimufon mbi gjithe keta squllsat e PS-se, sepse e dashuron pushtetitn 100 here me shume se ata. e ka lon nji llaf per rahmet mustafa nano: ky njeri, tha, ka nje raport seksual me pushtetin.

Sala nuk ka vese

Jo jo hic fare, pervec faktit qe ka qejf cik ta shtypi opoziten ne menyre te dhunshme, te uzurpoj te gjitha pushtetet kushtetuese ne menyre ilegale, te manipuloje  e vjedhi zgjedhjet, te zhduki fizikisht kundershtare te tij, t'i bej biografine me liber shpie deri dhe ne krevat njerzeve qe i dalin kunder e kshu gjerash.  Pervec ketyre ama, s'ka vese.

Keto qe permend ti me siper nuk jane ves ,bejne pjese ne deshiren e tij per pushtet.Me ves ethosha te comuni mortali.....

Jo per mua keto jane vese, se seksi, te ngrenit e te pirit jane instikte biologjike.  Perversioni i Berishes eshte qe instiktetet dhe nevojat biologjike i ka burgosur, internuar e persekutar sic bente Enveri me te deklasuarit.

Zana, e vetmja gjo qe mungon tek ky koment eshte shprehja legjendare e jevgave te komunales: "I merr te keqen gaxhoit tim qe e ka si kalli misri..." smiley

Pikerisht Pf pikerisht,t'ligat....smiley

T'ligat i referoheshin Berishes natyrisht smiley

..................PF

ne privat ben jete si prej murgu

Po pra monovaginal per gjithe jetes, dhe ate qe e ka bere e ka bere sa per femijet e prandaj epshin e ndrydhur seksual e shfryn te pushteti absolut politik me cdo lloj menyre.

Ai e shryka epshin te pushteti ,po ti qe ngele te ppu mor qyqar hahahah smiley

Une ngela te ppu? Une ne ppu hyj vetem gjate punes kur merzitem.  Kur kam kohe te lire jasht punes, shume rralle hyj ne ppu.  Nga ajo ane moj Zane, une jam krajl e kaluar krajlit. smiley

Me siguri pakapo,vertet pa shaka ,je goxha djale .Ndjese nese kalova masen smileyishte nje batute....

qenkerke edhe e zgjuar pale; ditke ti hapesh rruge ........

E di qe po ndryshoj mendim per ty. 

Mos u be kaq xheloz o mavri.  

Bredho tani per hir te se vertetes le te vazhdojme historine deri ne fund: Hysni Milloshi ligjerisht nuk mund te vinte kandidaturen per Kryetar bashkie te Tiranes . sepse nuk kishte Keshilltar te zgjedhur ne keshillin bashkiak nga PK e Hysniut. Tani P..th semat  Lul basha me Lil meten.. c'bene? i thane nje Antari te keshillit bashkiak te LsI te kaloje me PK.. dhe keshtu e bene te ligjshme kandidaturen e tije smiley . Pra ata qe e lancuan nuk  kishin asnje kompleks qe ky ishte Komunist dhe ata Antikomunista te flakte... eh politika more djale politika....smiley

pa i hy fare analizes, ta marr 100% te vertete. Po kjo provon akoma me shume ate qe thashe me lart. Qe socialisteve u dogji (dhe u djeg akoma kjo) qe votat e komunisteve iken per Milloshin sepse i shihnin si te tyret. Tani m'u pergjigj ti mua: 
a eshte e ndershme qe PS te kerkoje votat e komunisteve? se behet fjale per nji parti qe "nuk ka lidhje me komunizmin, qe eshte e distancuar nga PPSH-ja dhe qe se fundmi, u doli ne mbrotje dhe te persekutuarve nga komunizmi..."

mos u lodh, vetem pyetjeve nuk u pergjigjet ndonjehere 

Prap u shpejtove. shiko poshte , edhe oren  e postimit... smiley  Sepse duhej ta lexoja dhe me pas ta shkruaja. dhe del qe i jam pergjigj ne kohe..smiley

Shume mire, duhet te te "lutesh" qe te pergjigjesh nje pyetje. Sjellje prej te rriturish me pak fjale....

Bredho para se te te jap pergjigje do ta vazhdoje pak me tej historine: Edhe Dashamir Shehi i cili ka keshilltar ne Bashkine e  Tiranes kishte shprehur deshiren per te hedhur kanditaturen per KB te tiranes.. Tani Sala i dha dicka ( nuk me kujtohet tani se ce) dhe ai u terhoq..

Tani ti kthehem pyetjes Tende.

Parimisht ,Moralisht Duke pare se c'trumpeton PS sot pergjijga eshte JO. PS nuk duhet tja kerkonte voten PK se Hysniut dhe faktikisht nuk ja kerkoi . dhe humbi(duke e marre te mirqene procesin e votimit qe kishte edhe 1001 parregullsi te tjera) 

Tani une te pyes ty A ka Moral PS me shume se PD ? te pakten ne kete rast.

Por duke pare qe grupi tjeter nuk ka as moral as Parime (Bashkpunuan me PK ) dhe pikerisht do te te kompleksojne me moralin gje qe ata  vet nuk e kane . Ne kete rast une them qe PS eshte me e demtuara.. Pse? sepse moralisht. ligjerisht . PK nuk duhet te kandidonte. dhe Dashi duhet te kandidonte... + manipulimin e votatve..

une mendoj se futja e H. Milloshit ne gare, i bente me mire PS-se (ne aspektin moral). Ne aspektin e numrave, i demtoi se i thone 1000 + vota. Vecse fakti qe reklamuan futjen e Milloshit ne gare, ua hoqi moralin. A ka moral PS me shume se PD? them se nuk shtrohet pyetja ashtu. Moralin o e ke, o nuk e ke them une. Nuk eshte dicka e matshme me meter. Nqse votohej ne baze te moralit, une them se as PS, as PD nuk hynin dot ne parlament.

 A ka moral PS me shume se PD?

Une po flisja ngushtesisht per zgjedhjet bashkiake.

Ps tregoi integritet qe nuk bashkpunoje me PK e Hysniut

Pd nuk tregoi integritet dhe moral pasi bashkpunoje me PK e Hysniu..

Ligjerisht Hysniu NUK duhej te hynte ne Gare fare.

Pra tani qe ka marre ne koalicion dy parti ish komuniste, i bie qe nuk paska "integritet" apo jo?

PO nuk ka integritet!   sepse ne Shqiperi Integriteti eshte Liability .

got it 

integriteti si pjese e moralit eshte si ato shfaqjet e huaja te denushme njehere e njekohe. Se ndryshe nuk shpjegoj dot qe LSI (n/kupto Meta), falet nqse ben kthese dhe i bashkohet PS-se. Ku integriteti ktu?
Fati i keq qe kto te 2 parti kane kap sistemin dhe nuk e leshojne. O te njera, o te tjetra do perfundoje. Shansi i vetem eshte te mos kapi asnje shumicen absolute dhe t'u duhen votat e nje force tjeter (pervec LSI). Atehere mund te shohim ndryshime

Le te shpresojme bredho.. por sic i thone nga anet tona .. nuk me ha buza kulac..

E ke kabim pjeserisht ti Endrity, vertet qe Peshku eshte i mbushur me nostalgjike, por ka nostalgjike gjithfaresh: nostalgjike te komunizmit, nostaligjike te monarkise, nostalgjike te ballit, te zavallit, te habdallit etj. Ka edhe ca qe nuk jane fare nostalgjike, sepse nuk kane se cfar te kujtojne qe te jene nostalgjike, se jane akoma faqepadirsur, kalmaj, biles ca jane fare spermatozoide qe akoma nuk kane takuar ovulin, e bredhin midis nesh nostalgjikeve te marre fund.

Nuk thu shyqyr qe ka dhe icik gjak te ri ne kete mes....

Ka edhe ca qe nuk jane fare nostalgjike, sepse nuk kane se cfar te kujtojne qe te jene nostalgjike, se jane akoma faqepadirsur, kalmaj, biles ca jane fare spermatozoide qe akoma nuk kane takuar ovulin, e bredhin midis nesh nostalgjikeve te marre fund.

+100 smiley

Po ore ka dhe ca nostalgjike te Princ Vidit, qeverise provizore te Ismail Qemalit dhe biles me ka kapur syri dhe ca nostalgjik te Pashallekut te Janines dhe Ali Pashe Tepelenes.

+ 100smiley

ahhahahaah pellazget ne mendime

e keqja me e madhe eshte se ushqimi i shpirtit me balada dhe perralla trimerie na mbyll syte ndaj realitetit dhe na le ketu ku jemi duke bere gjithmone regres.

Endrity , te lexova por nuk arrij te mirekuptoj habine tende lidhur me figuren e Sali Breishes. Me duhe te te them se mendimi, apo opinioni im lidhur me iden tende eshte qe:E ke gabim konstatimin, qe ta nxit hamendesimi kur shprehesh:..

"Keta tipat pse valle e kane kaq inat Berishen kur ai eshte fiks nje diktator i mbrujtur nga sistemi qe keta kaq shume duan?!!! A eshte sepse eshte "malok" e si rrjedhoje nuk ishte asnjehere 100% i tyre? Apo sepse nje i tyre i "tradhetoi" dhe kjo ju djeg shume?

  ...Sepse sinqerisht nuk ka burre (nene) te me mbushe me mendjen se keta(ke dash te thuash ..nuk) ja kane haberin se ca duhet te jete nje shtet modern e prandaj nuk e duan Berishen. Njerez qe akoma nuk kuptojne idene e lirise nuk kane se si....."

 Nuk  po  merrem me formulimin por me idene.  Ne se don me te vertete te dishe se ku dhe gjer mu ku arrin e keqja (prej  se ciles apo te cilave ai urrhete) kraheso figuren e nje diktatori çfardo me tiparet  e njeriut qe mjerisht i  qan hallin ...per vuajtjen qe i shkaktojne padrejtesisht ata qe e urrejne nga qe e kane hallin tek ...konstatimet e tua.

Nje figure publike, nje politikan, qe luan nje rol, nje shprehje kjo  qe me duhet ta perdor  sepse Ju nuk e keni idene  qe te kutoni  fuqine e kesaj  farse te  jetes njerezore, ku fatet njerezve te ketyre kallepeve  u kane paracaktuar ta ...luajne shume keq.Ky njeri, rolin e tij ne jete e ka luajtur shume keq. Gje qe nuk flet per udhen qe na shpie ku thote ideja e Juaj, por tek e kunderta.Qe eshte  ai vete  qe urren vetvehten

  Ky aktor i  zbritur ( i futur dhunshme) , ne skene duke  shpallur  dhe me sefundi  duke u krekosur  me theniet mjerane...."Une, jam une, e bera une, fola une, ja ku jam  dhe po deshet ejani ta  provoni, etj etj, flet se nuk eshte se ka tradhetuar ndonje lloj ideali a bindjeje, por se duke  qene kaqe fatkeq, prej fatit te vet qe e ka nxitur dhe e nxit drejt nje humnere shpirterore, shfaqet duke bertitur gjithe egersi  e plot inat, gjithenje i  fryre nga nje lloj besimi, qe ka ne forcen e vet... dhe jo, aspake,  ne idete  per te cilat do te duhej te luftonte, apo kunder  atyre qe i paska tradhetuar.Ky njeri nuk  ka ide, por egoizem.Per keta lloj njerezish, qe synojne jo shpirtin por unin,  lumturiua  eshte  vetem nje maske.Ky njeri ka vetem maske

  Shume si ky  njeri, pa asnje skrupull, nuk e kan marre vesh se njeriu ne kete  jete edhe me i pasuri, ka perpara rracionin e perditshem ...dhe nje grumbull..leckash.Ky nuk ngopet kurre nga leckat.

Ne se don ta dishe vleren e vertet te Ketij,( ti merresh me opinionin e mijerave qe nuk e duan) ta njohin te gjithe ashtu  siç eshte realisht, kufizoja fuqine e pushtetit qe nuk eshte force e tij, hiqi  koracen kryeministrore, kthyer ne isntitucion te vetvehtes, qe te shikoshe se sa gjera te pakendeshme, te temerrshme,   fshihen aty brenda..... Si  brenda kurmit..... te gjithe diktatoreve.  

  Sa me shpejt te xhivesht(apo ta xhveshim), prej tyre, aqe me afer  nje fare shpetimi do te jete per  ata mijera, qe e urrejne dhe mbi te gjitha per ate vete.Ata qe e mbrojne,  ne fakt e urrejne shume me teper...

Mos  u  bej njeri prej tyre !

   E  di besoj se kori  perbehet nga shume zera.perse veshte tane duhet te degjojne vetem njerin? A nuk ndjeheshim te  lodhur prej ketij tipi daulleje? 45 vjet, 22 vjet.....

E shkurter jeta  ore mik ! Mos e pengoni, .... te veje ne te mbaren e  vet.Ku  ja ka caktuar fati

 

grave, paske nderru emer?

Endrit degjo mua leri ...te tjerat

O perikli me te degjuar e kam , dhe  e besoj deri diku

Sala nuk zbret nga "kali" me vetedije. Momentin qe do ta beje , e ha dreqi.............

endrity alteregoja i lubonjessmiley

gjynof qe adminat e hoqen komentin e dyte t'heretikut.kshu lejn vetem longun pa mish fare

Faji im, permenda shoqnine e drejtuesve te peshkut, nuk para e kane qef kur shahen ata ketu ne peshk 

Kim Jong Illi kishte thene qe vetem nje burre e degjoj ne bote, te tjeret i sharroj te gjithe, Enver Hoxhen por c'e do se ka vdekur. Nderkohe qe ka hapur nje program per emigrim ne KV te te gjithe enveristeve ne bote ne shenje respekti per Enver Hoxhen dhe ka interes per kontributin e vyer qe mund te japin ne cuarjen perpara te socializmit ne KV.

Kush e shpjegon po keshtu ama pa qurra ...Perse kjo Urrejtje ndaj nje Vendi tjeter qofte kjo edhe  Koreja e Veriut ? 

Ka ndonje baze Reale apo Porosi nga antikomunistet ? E late Kuben ? Po Burkina Fasson smiley Dhe nuk kuptohet ....Per cfare e Urrejne Korene e Veriut ?

Pra dy pyetje shume te thjeshta per te kuptuar qe haremi I saliut eshte ose i mbushur me Patateike ose shkojne Vullnetarisht te skopiturit per tu perdorur Per Orientim le te Kujtojme Parrullen e dhive dhe sqeperve te PD-hit  para Ministrise se Jashtem ne 91 " Li Pen Turi -Qen " dhe deklaraten e sh.Sali me Kinezet me vone " Dy Partite tona jane te sukseseshme " smiley

Perse dhe pe Cfare ? A mundet qe dhe ata te KV te shprehin te njejten Urrejtje ndaj nesh ? Po dhe ata ne se shpjegojne Perse dhe Per Cfare ? Si do na tingellonte ne se per Hir te Saliut ketij Krimineli e K/hajduti ti vene emrin Gjithe Shqiperise e Shqiptareve si Kriminele e Hajdute ? Don e pranonin keta te zgjuarit e PPU ? 

Do shihni qe asnje nuk eshte ne gjendje te qendroje ne kete Linje sepse pernjehere do Kaloje ne sharje e poshterime si maje zgjuarsie .Vetem Pf pati nje nderhyrje pak a shume sic e mendon qe eshte e drejte por pa shpjeguar Perse i duhet te dije per KORENE V smiley

Ndersa ketyre Oleve qe ngrysen e flene me Enver ne GJI pervec zakonit te Blegerimes dhe Ripertypjes nuk u ndigjuam e lexuam asnje gje .Biles per Cudi edhe Ideologu e Ekonomisti i tyre me shifra EndritY qe konkuron lefKopene me ....yyy...ne fund kishte zbuluar se prurja e kishte tjeter kund...." Keta tipat pse valle e kane kaq inat Berishen kur ai eshte fiks nje diktator i mbrujtur nga sistemi qe keta kaq shume duan " Tani qe edhe shoku EndritY na qartesoi perse flisnim dhe shoket folen e problemet Dolen ne vend te Xhiboles po bej nje RiurimpermbYllues.

U lafte ajo e LefKopese se e ka edhe me Master smiley 

O mjeshter me paske fut te lista sharjeve? Hajt per hajer. Te pakten iku ajo kohe kur e fusnit robin te lista pushkatimeve smiley

Lengezohu .... e ke imediate . Merr vesh qe jam SULLTAN...nuk du shume mundim .Ty mos te te vije keq po je dhe i TRASHE ! Patetiket jane alucinante dhe ti e mba veten per NORMAL pavaresisht se ti kane "shtypur pakez " . Keshtu qe do te le per Selihtarin . Ja nje qe te fillosh te kuptosh .

Nje Pijanec nuk e njeh njeri qe eshte i pire .Te del ne rruge perpara dhe te thote " E o .Ce shikon  o ? I pire te dukem une ty O " !

Po kush te ka ne refene ty o mono kotiledon smiley Shko gjej ndonje Prift me klikime .... smiley

 

Idriz Sulltani Kardashiani (kusherini pare i Kim-it) ik fli gjume se e kryve detyren per sot. Hiqi protezat dhe futi nje limë qe ti kesh gati per neser se sot si kishe per kafshim po per ferkim smiley

S'di si me gjet vize per Kore te Veriut dhe Kamboxhia. Them qe do jete si nji udhetim ne kohe me time machine. Plus edhe qisim i cik mallin e rinise - si pleqte ne tirane qe here pas here donin buk misri.

http://www.adventures-abroad.com/viewini...

Baitou Mountain Tianchi

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6d/Baitou_Mountain_Tianchi.jpg

Kamboxhia s'ka asgje prej udhetimi me 'time machine' : eshte ultra-kapitaliste dhe anarkike fiks si Shqiperia. Vendi nuk eshte kushedi ç'e i bukur, me perjashtim, kuptohet - Angkor. Viza merret me lehtesine ME TE MADHE, biles edhe direkt ne aeroportin e Phnom-Penh-it dhe Siem Reap-it (angkor).
Laosi po, eshte margaritar. Pa dyshim vendi me i bukur i Azise jug-lindore (me perjashtim te Birmanise, po ta fusim aty). Dhe ka ende diçka prej udhetimi me 'time machine'.
Korea e Veriut PO, eshte shume shtrenjte. Dhe vizitohet vetem ne grup
 

Rono, shife at linkun me lart. Shtrenjt ama: 5,000 e kusur dollar.

https://lh6.googleusercontent.com/-Bnq1PdoPyVU/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAAAA/AOBfSUH8SAo/s48-c-k/photo.jpg

North Korea is wonderful place!

 

Don't miss the DMZ tour! smiley 안녕히 계세요 smiley

Stretching for 2km on either side of this border is the Demilitarized Zone (DMZ).  As one of the last relics of the Cold War, the DMZ attracts a great deal of public interest, and is a popular destination for travelers visiting Korea.  Despite the fact that this is the most heavily armed border in the world, it is extremely rare that any hostilities take place. These days the DMZ is a safe destination that we would thoroughly recommend to any traveler.  The DMZ and its surroundings contain many interesting historical sights and pristine untouched natural surroundings.

Various organizations offer DMZ guided tours.  Itineraries differ, but most tours will take visitors to an observatory, one of North Korea’s infiltration tunnels, a military base, and right into Panmunjeom, the Joint Security Area in the middle of the DMZ where negotiations between the two sides are held.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).