98 Komente

lol

me pelqen titulli i rismiley

eh moj enka kujton ti se e kam harru shijen e frutave atje, flasin fotot vete . Duku me shpesh e na jep ndonje recipe te re smiley

Elba do perpiqemsmiley

heretik : qashtusmiley

 

sot do ulem per qefin tim te shoh oskar .me nje supertas me fruta smiley

ka nga ju qe do e ndjekin dhe a e keni zakon te pickoni dicka nderkohe qe e shihni ate?smiley

 

edhe unë kur shikoj oskarin pickoj

Simbas ktyne kalifornionve qe s'kon pune tjeter na ishte 5 ne dite. Para nja dy ditesh nigjova se ka hyp ne 9. 

Mos t'keqkuptohemi, bohet fjale per frutat. 

Phhhaaa 9 per dit m'duket 1 cik si teper, and that's including my favourites, persimmons  

 

 

smiley

une nuk jam kondra  me pelqejne frutat shume.

9 fruta ne dite kane sheqer me shumice, mund te shkoje nga 50-200 gram sheqer (mvaret te lloji dhe sasia). Qe eshte shume, sidomos per femrat qe duan ta mbajne trupin ne forme ose te dobesohen smiley

po  sheqeri i frutave nuk eshte  sheqeri  bruto, i zakonshmi,  qe  perfitohet dhe prodhohet   nga  nje proces   i caktuar teknologjik ne   fabrike...   por eshte   sheqer  ne formen e ''fruktozes'', tejet   i distiluar.   me nje llaf,  e  ka rregulluar  mire   natyra ate pune,   prandaj perdori frutat pa merak..smiley

Edhe ai sheqeri qe thu ti se del nga fabrika del nga kallami ose pangjari. Tipi i sheqernave ndryshon te kalorite qe kane, prejardhja, shijet dhe perdorimi. Sheqeri i frutave sheqer mbetet!

Duket!

Si thote proverbi shqiptar: "car han goja tregon boja"!

Megjitate bohet fjale per 9 te ndryshme, (dy 1 njilloji nuk quhen).

paraqet problem ne planifikim, mendim e perzgjedhje

masanaj California eshte e fiksume me Body Beautiful.

Shega qeka superfrut, vetem se shegat e Shqipnise nuk hahen, jan bulleder.

Shegat e Iranit jan bota

 

 

 

 

village bey smileyo sigurisht fruta te ndryshmesmiley

nuk te pelqejne sheget shqiptare? mua me pelqejne.

ndersa te Iranit s`i kam provuar (anar i thone ata) por me bere kurioze tanismiley

 

Ana te pershendessmiley

 

filani e drejte kane goxha sheqer,e mgjth me mire me e marre sheqerin prej tyre se prej junk food, apo jo?

 

Po ke te drejte se me mire ta maresh ate sheqer nga frutat se sa nga junk food, dhe nga pijet. Por prape duhet pasur kujdes me sasine e sheqerit ne fruta.  Une per vete ha me shume fruta te thata, lloj-llojesh se i perzi ne nje kuti te madhe nje numer te madh frutash qe i nderroj here pas here. Dhe perdori fruta te thata ne vend te pijeve energjitike para stervitjes. 

e dije qe frutat e thata kane me shume sheqer? si dhe kalori?

pasi fruti kur thahet i grumbullon kalorite e sheqerin.

sdq ke te drejte cdo gje me karar.

pervec se kur sheqeri nuk eshte i shtuar artificialisht, te dyja si shqeri si kalorite mbeten njesoj po t'i krahasosh kokerr me kokerr; ndryshimi i vetem eshte se fruti kur thahet humb ujin dhe ndonje vlere tjeter ushqimore, por nuk shton te mesipermet. 

Ai sheqer ngelet qe ka pas fruti, vetem se bohet (duket) me i embel dhe zvogelohet ne madhesi smiley mvaret se sa ha, psh lloj-lloj rrushi te thate, disa kane shume sheqer dhe disa me pak.

Por kam metabolizmin e shpejte, keshtu qe u bej zborr dhe nuk shendoshem smiley

sheget e mira shkojne te$2/kokrra ktu. Me i mush menien vetes me zor se nuk jane bere mire si dhelpra...
Tani,  antioksidante me shumice paskan kikiriket (me shume sesa brokoli) po lakra turshi qenka llaftar. Dhe teme nenteme (per Pjerin kjo), tani vone kam von re se turshi me shumice po vijne nga bullgari/ maqedonia, panxhar i kuq, lakra, specat nderkohe qe Sejega (nuk e di kush e ka kte ne Shqipri) shitej ne disa vende ne US

A vje aty ke juve Ajvari?

sa t'dush

ok se po e kthejm ne muhabet amvisash po ku e gjej, nqse munem me pyt?

Ke dyqani i serbit ne Marlee & Enid Crescent. Mos harro te marresh dhe ca qofte per ti pi me birre dhe nje reviste me Lepa Brenen.

duhet me i thon hvala vam ne fund? smiley

flm!

 

jo qofte,  po cevapcici, thuaj Bredhos.. nese do ta beje festen, tamam jugosllave..smiley

e mbake mend e smiley qoftet i mer per shaka ai , po ka edhe qofte br3dharak smiley

s'e kam von re ti bey. Robt e paskan ngrit edhe online ket problem per avjar ne toronto.

m'fal per injorancen po si tip pureje zarzavatesh duhet te jete? po m'cingerit nepsin tani kjo ideja

A duhet ta provosh patjeter!!!! esht Kaviari Ballkanas, 

Speca te kuq kryesisht edhe patllixhona 

 

Me mire ta besh vete. i merr perimet e fresketa, i zjen, i kalon ne frulator, pak ereza, vaj ulliri dhe e ke gati. Tani qe po me shkon mendja, mund t'i perzjesh me nje cik gjize, po fare pak, jo ta kthesh ne fergese. 

ne  vendet e ish Jugosllavise perdoret shume ajvari , Bredho.

kur isha ne Kroaci, cdo pjate  qe porosisje ne  restorant, kishte ajvar..  sic perodorim ne p.sh, salcen e kosit... 

per mu, km larg salces se kosit. blere nje here, provuar nje maje luge, pastaj direkt ne kazon plenash, pa riciklim.

eshte  vertet  e veshtire  te gjesh te mire.   ketu vijne nga fabrikante te ndryshem..  kam blere disa lloje,  po me zor i kam ngrene,  (se i kemi blere me para tha.smiley..)  i  kam hedhur.smiley

ndersa e krahasova me salcen e kosit,  jo per shijen  se jane produkte te ndryshme,  por ata e fusin  kudo.

e mora vesh, e mora. smiley

Ca turshi (xhardiniere) dhe speca te mbushur me gjize edhe blehen "te shqipari" (dyqone ne NYC, Bronx kto qe di une); imagjino sa jom intrigu kur ne nji kavanoz premtues pashe fjalen "fergese" mbi etikete. Well, edhe ky pesoi fatin e atij kavanozit tjeter.

 

emo, po te deftoj ca me ndodhi ne Montreal.Shkuam me cunin ne nje market dhe duke pare na zun syte ca byrcka ne forme rrethi...me spinaq.Etiketa ishte prodhimi grek.Une qe e di se shijen dhe gatimin e byreqeve e kemi njesoj, mora nje pako.Kur i hapem shkruanin: Harri Lena -Gjirokater....!Prodhim i mashullorite, degjove! Me gjize, safi veni e spinaq...

po pse mor djal nga mergimtari kishe kalu ke dyqanet italiane , Arthuer Ave eshte me nam.....eh na ishte njeher ajo lagje smiley sa mka marr malli

smiley

jo vetem ate... ne aty afer kemi edhe Izetin e Madh smiley

Twostar ia thone lokalit. E c'na hape pune tani.

Izeti madh spo me kujtohet apo e  thu me nenkuptim ? Gurra caffee ?

Ih c'ma kujtove twostar smiley  ......markata me pelqente akoma me shume  , dhe lokali preferuar per mu dhe shoqnine time ka qene Enzo's smiley

sec kan qene dy dyqane me sea food fresh , jane akoma ?

kam kohe pa vajt anej. por do update, ja te ngrofet pak koha smiley

 

Varet si ka qene salca e kosit, nese e ke marre andej. Po mund ta provosh ta perzjesh me ca arra te shtypura e pak vaj ulliri dhe behet shume e mire. Ca e bejne dhe me kastraveca e majdanoz, po kjo i perngjan xaxiqit grek. Mua me pelqen me teper ajo me arra, me buke te thekur shkon shume. Vetem se te ben te hash buke shume. smiley

 

Ajvar origjinal e gjen ne dyqane ruse , maqedonse. Ne lagjen time eshte nje dyqan rus Odessa ( 366 ose 367 Marlee Av ) dhe ka sa te duash . Aty gjen dhe sallam si i Shqiperise , recel fiku me kavanoza te medhenj si i Shqiperise dhe i lire .

thx Elba; shenim per fundjaven tjeter ky muhabet

une i bera vete lakrat turshi , ato ne dyqan jan kot

ca ngjyrash, moj Enka! na ke sjelle veren! smiley

Ti e ngatroke Kavjarin me Hajvarin 

Na fal se e kisha me Bredharakun Maratonomakun

Pa merak, se une s'i njoh fare keta tipat smiley

.

lene se i bona leket shege sivjet.

Tani ne dimer keto te vendit nuk para rrojne.

Marr nga ato italianet, qe i bie minimumi 1 Euro nje kokerr shege, por te kenaqin ama smiley

larg e kane mbajt dhe gripin

Na kenaqe me fotot Enka smiley Ajo e treta me qershicka me pelqeu me shume, ndoshta ngaqe qershite i kam frutin me te dashur. 

Keto nespullat, a kane ndonje emer tjeter qe t'i marrim vesh edhe ne te Korces c'jane? smiley

Jo motra s'kasmiley

O Mete per vete, he. smiley Po mire, keshtu ne shije si jane, si kumbulla a si kajsi (se s'e ndaja dot nga foto) smiley 

Pak a shume si nespulla

keto jane nespullat..   te thote gje ky frut?   nese po,  emrin tjeter  gjeje vet ti.smiley

Belulo, ku ishe gjith diten, s'te pash gje sot ketu, hidhu nga posta nje here. Naten, une po iki te shtrihem tani, se neser pune. 

verdalle kam qene Pjero..   ra goxha bore sot dhe  dola  cik  ne ajer te paster.smiley    e pashe dhe posten.  pa merak.smiley

Ok tot morgen smiley

aaa grupi ka nis nga mbledhjet ilegale. 
Ah qe nuk jam kompjuterist te merrja vesh se c'kurdiset...

mushmullat kur ishim te vegjel i merrnim nga bacet e te tjereve ne lagjen Kala ne Elbasan smiley

Frutat jane te mira kur i mer nga pema ....tashi me kan dal nga qefi fare ........nepsqare jam per mana te bardha qe kullojne mjalt kur i ha smiley  recelra, embelsira dhe mish ne hell smiley

Jo, jo, hic, por ti faleminderit! smiley Meqe jemi te frutat, e ke degjuar Ate?. smiley

aaaa, ketu jam Saliun!smiley     edhe une e pelqej shume pjeshken..smiley  

 

p.s  per cilen Lapardha e kishte fjalen ky?smiley

Per Lapardhane e Tropojes smiley Nejse, populli ia degjoi llafin kumandarit e i ngriti kenge:

Duam pjeshke per bujqesi,

s'duam pjeshke per kenaqesi,

duam pjeshke e arrore,

qe te korrim prape fitore. 

mushmolla

medlar i gjen knej

He tani erdhe ti, qe do flej gjum une smiley naten

Thx. Po mushmollat i di une, por i mbaj mend si te kuqerremta, jo keshtu te verdha. 

Mushmollat s'jane nespulla

Epo na bete lemsh tani. Ke te besoje i ziu njeri smiley E nejse varja, do t'ia gjejme anen edhe ketij problemi, nuk do e leme te na ike keshtu pa e zgjidhur. O t'ia bejme shenim vetes per heren tjeter ne Shqiperi. smiley Rrofsh motra. smiley

Turqit i thone yeni dunya,bota e re dmth.
ps.kush ma jep nje ikone me kallash per belulin?smiley

turqit po ashtu i thone dhe `kumbulla malteze`smiley

mua me keni to fotoja 5, rrofsh enka smiley

enka, kur pashe keto frutat e tua, u kujtova dhe i hodha boronica cerealit.  Pastaj u bera mukajet dhe qerova shegen qe kisha ne shporten ne frutave.  Hengra dhe nje molle.  Po gjeta kohe nga Oscar do katranos ndonje gje me raspberry.  (Stalker do jepte raspberry-Razzies sot ne vend te Oscars smiley).

Kshu qe rrofsh smiley.

PS: Pas nje jave ama, na fut ndonje gje ne furre se s'shtyhet, do sharrojme smiley

Kam ngrene papaya dhe dragon fruit dje ne darke sa desh plasa! Sa mire qe me kujtuat shegen, kam kohe pa ngrene. smiley

smiley Per inatin tend po shkoj te ha ca mango.

E ke parasysh estraden me Fadil Hasen "sheqer, sheqer"-"krype-krype"...ashtu behem dhe une kur permenden frutat tropikale! smiley Ta kam fal mangon, me ka shkuar mendja per ftua...po pate, hudhe nji ketej se s'ekziston si frut.

PS: mangos shtoji boronica, shege dhe pak leng lime...powerful antioxidant salad! Enjoy!

Mos na e qa hallin per boronica, se o ka boronica ne Ameriken e Veriu, o s'besoj se ka gjekundi. Ftuan... merre me leng se s'kemi gje ketej kete kohe. Pastaj, mango me papaya, ja aty aty jane.

Po mjaft o gra mjaft se na bote ne tre te notes me dale me ble Trilece.

Te furra bukes mbrapa ministrise te shendetsise i qajne tortat dhe trilecet smiley

Me kaq trilece sa ke ngrene, se fundmi, me zuri diabeti mua, imagjino ty! smiley

E kam kthy ne Portokalle sonte mas atij barazimi trondites  me Interin smiley

Barazim i tharte ishte, s'ke faj. Apo s'durohet interistet...race limonash, papapapa! smiley

Ca ti bosh Berluskonit , do dhe votat e Interisteve smiley

E kam thene me siper para Milan-Barca: Berluskonit, i rafte botoksi dhe liftingu deri te kerthiza jarebi! 

Kush e hapi kte teme i rafte trilecja krese smiley

Trilecen ku ta gjeje , ne dy te notes kam hyp ne maje te Portokallit si zhapik smiley

s`bera gje une i ziu , thashe ta provoj njehere me fruta , po mu kthye ne trilece.

nejse e pranoj nuk eshte mallkim i keq ku i juaji, mund t`me bjere ne koke smiley

kape gje te pakten smiley

Kapa plot smiley

Watching the Oscars , kush po na urdhnon , bujrum smiley

oiii, me oxhak të ndezur, ç'na bëre thuaj? smiley

Ca vere po pi Elba? se jam pak merakli veresmiley

Elba shume `cozy corner` me pelqensmiley

Ama me pizza e festoke ti Oscar?

oxhak fallco mi  smiley

e madhe kjo smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).