Meqe ju premtova ca fotografi per te mbrojtur nderin e The Great White North ... Ja ku i keni. smiley

98 Komente

mesa shof truck-u i T-H paska qene ne kry te detyres. Nji mbyllje e palajmerume e T-H ka me u shkaktu me shume rremuje sesa cdo stuhi  debore

Normal. Ku te shkojme pa TH. Me mire te myllen pikat e benzines se Tim Horton...

Sa desha ta them qe ju te Kanades e keni si simbol kombetar TH smiley

.

Pf-je. Kushedi sa derr bohet robi andej. Jo mer vlla me mire buke e kripe e zemer kendej.

Normal. Vende te prapambetura. S'gjen dot nje kinema ku te shofesh nje film, a koncert te ndonje grupi per te qene. Ngelem duke ngrejte antena qe te kapim italionin.

 

Eheheh...Ti je dhe old school, i ke ne koke skemat si bohet "grupi" me perforcus me ate si tip rrendele qe e rrotullo per te ndrru kanalet edhe masanej Odeon, Telenorba, Kapodistri ene Beograd 2-shi do ti bojne ditet e ftofta kanadeze me te ngrofta smiley   p.s Kujdes mos ta merr vesh Idriz Ferra se te spijuno te sekretari i pare i Torontos smiley

patek philip ta kishin te gjith mendjen tende do e kishim Shqiperine plot perplot me intelektual tani smiley

Njisho, kur u ndame kto na rane. Mu me ra leku dhe fati qe jetoj ketu ku kam shoqnine dhe njofjet, ty te ra fati me punu per Nasan ne amerike si intelektual qi je smiley Hajt mos u merzit. Te pakten atje keni sherbimin shendetsor te mire dhe rruget u bukra. Ngushellohu smiley

rruget u bukra

I ka prishe debora edhe rruget, me keq si te Shqiperise jane bere, gropa-gropa. smiley

Por qe kemi vuajtje shpirterore kemi, asnje nuk e mohon, por me shume nga malli se nga halli..smiley

ahhhhh, la dolce vita ne katun smiley

leku dhe fati

smiley

ps. gringo

smiley

 

Po pra! Hem leku, hem fati. E treta, "ment", as nuk ia vlen ta zesh ne goje me, se dihet. Si ai qe pyti: Kush jane tre gjerat me te mire ne bote. Dhe pergjigja qe vjen me atabuz: "Nje gote konjak perpara dhe nje cigare dahon mrapa."

hahahahahahahahahahahahha, smiley

Fiqo, i hoqi Malloy postoblloqet?  

PF, ne ketej akoma duke kerku Nemon

 

I hapi me Monde.. po çne qe i hapi, nga 4 lejna vetem 1 funksionon ne 84 n. plus hyrje daljet jane me shoncin.

nejse nuk qahem, se Sharlota jone ka dhe bukurin e vet smiley

38 me inçe knej ( cm jane per tmat gjera te veckla smiley

Amanet Nemon.  Ne ketej s'gjetem gje, vetem Nëmën.  Nga 35 dollare qe ishte vjet me pastru driveway, 100 dollare sivjet.  Kotnasikoti. Me merr ne telefon tha ne cfare ore te vije prape ta pastroj.  Mire i thashe, se te merr Veloja, kur te vije pranvera. 

Prane teje ndjehem si ne maj...
Pranverore,e embel,si magji....
Me ngjyra stine syte e saj,
Njomezuese si gjethi i ri...

Veren e ke ne cdo qelize...
Nganjehere si ne zheg...
Me ngjyra stinesh je qendise,
Freskon,ngroh,djeg...

Bukuria jote,s`me le te heshte...
Se je vete poezi...
Embelsia jote,me siell pak vjeshte...
Dimer me solle,vec me bardhesi...

Prane teje ndjehem stine brenda stines...
S`je dimer,vec bardhesi debore...
Je fllad i ngrohte i juglindjes...
...e bukur,e embel,e brishte,vajzerore...

O Zot sa bukur e gdhende!
Me kujdes,mjeshtri,durim...
Prane teje,ndjehem ne moshen tende...
Vitet me zbresin, fluturim...

Pjeter Vukaj Shkoder, vere 2012

Embelsia jote,me siell pak vjeshte...
Dimer me solle,vec me bardhesi.

E siolli qy qe e ndriti.

Decorum e bore, dividemultiplechoice. 

PF, shume e bukur "kasollja me peme". Edhe e para.

Neser kambalet dhe do dal per cakej. Kohe ideale.

I pershnes te gjithe, nostalgjike dhe bij nostalgjikesh ne Amerike e kudo qofshin, me kete muzike bore sovjetike ne shoqni bore ruse, frymzuar nga nje tregim i Pushkinit, spijunit me te madh oriental qe i ka bere shume dem oksidentit duke i ndjelle bore, acar, lageshtire, zbardhesire, sheqer, miell, pamuk, buk peshku etj:

http://www.youtube.com/watch?v=y3YWGgwLmo4

kemi akoma re...vecse robt ngelin pa buk kur bi bore

Nagyon szép Derek

ne pyjet me debore ka jete

vetem se s'mbaj mend ai ishte me pikcuditse, pikpyetje, apo pikpyetje+pikcuditse

jo ishte me verte  !!!  pa pasur nevoje per buzekuq smiley

some old news

http://www.examiner.com/article/climate-...

...

Professor Mann stated that the skeptic organisations have, “single-handedly sought to poison the public discourse over human-caused climate change. In the process they have potentially mortgaged the futures of our children and grandchildren. You couldn't invent villains like this if you tried.”

Professor Mann and his colleagues have even received death threats related to their climate change research.

With President Obama finally on board to address the climate change threat, no doubt more investigations will follow into the many years of climate cover-up. Disinformation campaigns in the past aimed at targeting and confusing the public, leading many to believe that climate change was not a problem and that "global warming" did not exist.

djema, kjo nuk është dëborë

ka dal per vere, kshu e ?smiley

Kto ndryshime klimaterike jane te zakonshme, ndodhin nje here ne 150 200 vjet varet nga levizjet e aksit te tokes.+5% ose -5% nga boshti perpendikular me pozicionin e eklipsit te tokes qe rrotullohet rreth djellit,- kshu na ka pas mesu zysha e fizikes ne vitet 1974.

30 e ca vite me perpara ne shqiperi binte bore shpesh dhe kishte ngrica ne janar- shkurt,ne qytete. tani kemi behar ne zonat e ulta.

ne 1981 dimri ishte i papare ne te gjithe shqiperine me veriun komplet te bllokuar...qeveri ne ate kohe ndihmonte njerzit me rezerva  ushqimore qysh ne vere... Dajti ne kohe dimri ka qene vendi me i preferuar ku shkonin shkollat e mesme, universitet, bile edhe 8 vjecaret, te organizuar...  behej qef! ski, ecje ne bore deri tek antenat! Pihej raki, me djath, konserva mishi, dhe sallom 144sh, popullor!  Jete persembari! 

Shume te bukura. Preferoj klimen e ngrohte, por edhe i ftohti se c'ka nje lloj magjie sublim te pashpjegueshme, nje gjendje mendore qe me kujton ca skena te Dr. Zhivagos. Javes tjeter thuhet se do kete bore edhe ketej.

Bukur!

Te mrekullueshme fotot.E para me solli nder medn Doktor Zhivago....shume paqe.

kete lidhjen e bores (shume paqe) me doktor zhivagon (kohe lufte)  se kuptoj. rasti duhet shqyrtuar.ndoshta eshte fjala per ndonje deshire te fshehur qe duhet dekriptuar.ndoshta doctor idrizi hedh pak drite frojdiste ktu smiley

zhivagon me shume paqe e ndajne shume pika....smileyedhe Lara ishte ne lufte.....po sa shume paqe i sillte ndjenjave te doktorit...........

nuk e kam pa versionin tjeter.Per mua eshte perfet keshtu e mendoj i paarritshem...Muzika....nuk kam fjale....

Spiritus, qe ku e ke paqen e bores tek nje skene e dok. Zhivagos:

 

http://www.listal.com/viewimage/4764604

dhe per te gjet lidhjen e paqes se bores me paqen e luftes ne bore e acar, qe nje skene tjeter e filmit:

 

http://www.listal.com/viewimage/4764582

Po ta shofesh me kujdes se si i ka ngri "tyta" ushtarit te panjohur, atehere del idea psikoanale qe "mos beni lufte, por ngrohni tyten, shqyten, bajoneten dhe telin suste parapruse me drandafille, lulemullage, lesh merinosi, lesh kashimiri e te tjera leshra firmato qe ta mbeshtjellin trupin e hajthem si me kene artiste filmi.

 

aaa e kuptova ku e ke hallin ,qenke prej atyne qe gjen ide psikoanale....po kete te thoshe qe ne fillim.bene,bene celosi fembrash me i llaf hahahha.Shikjo Gur-kusarasi jem ,ku e ke hallin qe une vesh kashmir?mo e merr per mburrje ,po kur une vishja kashmir te tute ishin me dhi ne mezhgoran...smileypo prej atyre dhive nuk del kashmir

Po ku e di ti o Zane qe te mijte ishin me dhi ose duke dhi ne Mezhgoran, une nuk kam dhene e as kam per te dhene ndonjehere informacion se ku kane dhjere te paret e mij.

shume probleme ke mor burre ,po une nuk jam nder to.Hajt ta pasha hejrin nepi vedit ...depres...

qenke pacifist ti heretiko e na thu no war, make love.Revolucioni eshte simfonia e dashurise.Dashuria eshte oazi paqes ne ate ferr lufte e shkretetire debore.Nga na u ngaterrove me lesh kashmiri ti dhe zgjove demonet gjenealogjike te Zanes smiley. edhe ne keshem bore, keshem lufte, keshem Ramonen e Zahon po nji ket film se bem dot.

shife shife ket

http://www.youtube.com/watch?v=vLUgx-JQwZs

 

fragment i ngrohte nga lufta e ftohte ne zonen neutrale.shyqyr qe qenve nuk u jepnin klor thuajsmiley

Po pra po ti jepnin klor qenve, mjer padronet pastaj.

doktorin e prodhoi Carl Conti i shoqi i sofia Loren......5 oscar ,,si film ,nejse ,mjafton kaq qe mos me i pelqy Cunderes ,halli i madh...lene mandej kur thote edhe mua e kunderes...hahahahaune e enveri nuk dina gja .....qe shume revolucionar prodhimi i tij...nuk ishte kollaj...

Nga sa kuptohet humori IM ne Shkoder, duket se jena ba t'gjith si kamt e dhise me lesh teritali firmato Italia.

PF, ty perher t'ka ardh dora per kshu pikqerz e gjana kshu. Najs.

Coming

 

tama si Lara me dr.jurin ne debore. 

Jo. Hic bore tek ne.

Zane, a e dije qe qe Dr. Zhivago eshte botuar per here te pare boterore nga Feltrinelli ne Milano dhe ne gjuhen italiane? Ai vete madje ishte prezent edhe gjate xhirimit te filmit. Ne fakt, fale Giangiacomo Feltrinellit sot kemi nje kryeveper si kjo qe ne te kundert do te kishte humbur skutave te censures ruse. Si nje njeri mjaft i shkathet, idealist (dhe gjithashtu edhe i pasur) ai arriti te merrte ne dore manuskriptin.

Per te fituar cmimin Nobel, fale CIA-s u sajua nje kopje ne gjuhen origjinale ruse pa te cilen Nobeli nuk do te mund te jepej dot.

Dr. Zhivago ishte shume i rendesishem per perendimoret gjate luftes se ftohte, pasi per here te pare nje autor rus denonconte fytyren e vertete te revolucionit.

Jo nuk quhet, Feltrinelli ishte komunist (ne fakt eurokomunist, edhe ne kuptimin se kishte shume Euro). Hahaha ehoehoehoeho.

Feltrinelli ishte nje njeri mjaft kompleks.

edhe feltrinellin e psikollongjize olssmileysikur nuk je aq i lashte nga sa thua.

Alke, do te te lutesha, qe nqs. nuk ke ndonje gje interesante per t'i shtuar apo per t'i kundershtuar komenteve te mia, atehere te evitoje te komentoje ato qe une shkruaj. Ka plot diskutime banale ketej rrotull. Faleminderit.

une pyeta nuk komentova.mos ta dija kush ishte giangiacomo feltrinelli do pranoja vendimin tend te rende si vendim gjykate;_feltrinelli ishte njeri kompleks_apo pse ne '69 doli ne ilegalitet?.

Nuk vura ne dyshim dijet e tua per Feltrinellin, por komentin pa lidhje. Te lutem kije parasysh per here tjeter cfare te kam shkruar me siper. Faleminderit serish.

konsideroj me te frytshme disa komente qe mund ta zhvendosin apo  lehtesojne disi temen sesa nje shume te pafundme komentesh qe rrotullohen ne nje strumbullar qe nuk argeton dhe nuk sjell ndonje te re.rralle bej komente pa lidhje por ndoshta kesaj radhe e bera te paberensmileyjootan po vazhdoj te degjoj muzike qe ja vlen tek rai5

Me sakte ishte nje komunist mjaft kompleks, si shume bashkeatdhetare te tij.

Sigurisht. Partia Komuniste Italiane e perjashtoi menjehere pas botimit te librit.

Ishte koha e tille, te gjithe ndjeheshin komuniste nga pak, kishte aksionin brenda, rebelimin e rinise,  Gillo pontecorvo per shembull, regjisori, edhe ai ka qene komunist, madje i vellai jetonte ne paris, nuk lejohej te futej ne Itali. Kam degjuar nje shprehje shume te bukur prej tij, per periudhen pas L2B:  "Për të vazhduar luftën politike në fazën e demokracisë të paktën, duhet të kesh jetuar pak në demokraci, mirëpo thuajse asnjëri prej nesh nuk kishte jetuar në demokraci." Edhe ky me vone iku nga partia. 

dreq o pune 90% e klases politike aktuale ne itali ne rinine e tyre kane qene aktiviste te pci.mos t'flasim per gazetare,duke filluar nga xhuliano ferrarasmileygallat e modhe ana,gallat e modhe

Ne periudha te ndryshme, ka pasur gjithnje te cmendur pas PCI-'se ne Itali. Ti e pe foton qe postova une sot? Edhe sot, ka me teper komuniste ne Itali, se ne Shqiperi. Pastaj, ata qe jane sot, mund te jene dhe brezi i '68-es, qe u ngriten kunder autoritarizmit ne universitet e perfundoi ne levizje per "ndryshim bote", po qe u bitis si u bitis, pastaj.  

 

Gallata me e madhe eshte se  mbas 77 vjetesh plasen duke u ankuar se pushtetin e kane akoma fashistet ne dore. Pak a shume si kendej nga ana jone qe akoma e kane komunistet. Ka plas i gallate e modhe sa andej kendej ngushtices se Otrantes, per dy ore udhetim ajror degjon te njejten gallate ne variante te ndryshme. Hahaha ehoehoeho.

Nuk e mbaj se kush e ka thene nje batute te tille, nje shkrimtar, po jo italian, qe lufta juaj eshte sa per te zene kolltuket, me ta fituar, do te rehatoheni e s'do levizni me. Dicka e tille.  Po italianet, me sa kam pare e degjuar e kane plage ne zemer kete te '68-es, e mbeshtjellin me nje lloj aureole gati ta ngrene ne piedestal si aktivitet, por pjesemarresit e vuajne, mbase ata qe e lane pergjys dhe nuk zune pozitat, vazhdojne enderrojne "sikur ta kishim marre ne, kushedi ç'do kishim bere". 

Feltrinelli me se shumti i frikesohej nje puci ushtarak te ekstremit te djathte italian te ndihmuar nga sherbimet sekrete amerikane dhe kishte te gjitha arsyet per kete, konsideruar kontekstin boteror si edhe gjendjen politike ne Itali.

Vitet e fundit te jetes ja dedikoi (pa sukses) kontrastimit te ketij rreziku nepermjet organizimit te nje levizjeje te armatosur, deri diten e vdekjes se tij misterioze.

Mire Ols, un po e le diskutimin me kaq, se komentet po shtypen si sardele, njeri mbi tjetrin. Po shife i çike me mire kete punen komplekse te Cias qe here ndihmon Zhivagon e Feltrinel kompleksit qe pregatit levizje te armatosur dhe here Cia donte me bo puç ushtarak ne Itali, vend qe e kishte komplet ne dore. Puçi ushtarak do te behej vetem nese do te kishte prishje te rendit. U bo historia si ata kaubojsat qe presin kush po e kap revolen i pari, e vrap te jem un i pari, ndersa tjetri ne fakt vetem po kruante koqet.

Ne fakt nuk shkruajta qe kishte te drejte, por qe "kishte te gjitha arsyet per (t'iu frikesuar pucit te ekstremit te djathte), (...) konsideruar kontekstin boteror si edhe gjendjen politike ne Itali."

Une nuk di te them saktesisht nese frika e tij e kthyer me pas ne veprim, mbeshtetej ne informacione reale.

Sa me perket mua, persa i perket asaj pjese te historise italiane, gjendem me prane me kete konsiderim:

http://youtu.be/7FX-lgSQlGw

vëllai i xhillos ishte Бруно Максимович Понтекорво motra

Dora vete Bruno Maksimoviç Pontecorvo, motra.

Vertet e perjashtoi menjehere mbas botimit te librit, por shtepia e tij botuese nuk rreshti kurre se botuari, dhe se fituari Euro, librat komplekse te komunisteve komplekse te Partise Komuniste komplekse Italiane te kompleksuar keqas me Partine Demokristiane. 

clidhje ka.........ore ti per ke po flet per botuesin e ate cfare ai  perfaqeson apo per italianet komuniste......se me perfaqesime ska shume vend te ece muhabeti

Catia e shpise teme mbajti, me thane ne telefon. smiley 

e shof Bame mrregull keke smileypaska te drejte Bame - spaska rrejt dreqi

gjithe fatkeqesia e feltrinellit quhet ilor dhe fakti qe trashegoi nje banke.

Italia eshte mbush gjithe fatkeqe. Psh sekretari partise Berlinguer ishte latifondisti me i madh sard. Ne tokat e tij fatkeqe kishte deri edhe nje kishe personale.

smileynuk egziston istituzioni i hakmarrjes.

berlinguer udheheqesi per te cilin nostalgjia eshte akoma e forte dhe e gjallesmiley

Ate punen e hakmarrjes e shifshe mire po te kishte organizuar kryengritje te armatosur Feltrineli me ndihmen e Cias, doktor Zhivagos, rrjetit organizativ te COOP-it dhe leshit merinos te golpit (ose gopit, quaje si te duash).

Sa per nostalgji berlingueristet me te madhe e kane per papen polak, gallate e modhe: Vatikani qender korrupsioni, prifterijte pedofile, Papa burre i mire fort. Vallaj ftof n'mythe te gjithe. 

nuk egziston istituzioni i hakmarrjes.

fjalë të arta. smiley 

smileyamo ça njof un, isha apo akoma,berlinguer per partin dhe pertinin si president qajn akoma, t'tjeret qysh nga togliatti s'para permenen

heretik ja nje perlesmiley

 

Mostra sulla solidarietà tra Italia e Vietnam nel decennio 1965-1975 Lunedì 21 gennaio 2013

  • Nel decennio 1965-1975 l'Italia ha espresso una forte solidarietà nei confronti della guerra di liberazione del popolo vietnamita. Nel 2013, quarantesimo anniversario dall'avvio delle relazioni diplomatiche tra i due paesi, il “Comitato Regionale Italia-Vietnam” del Veneto ha deciso di celebrare la solidarietà espressa da alcune componenti della società italiana nei confronti della resistenza vietnamita, attraverso la realizzazione di una mostra.
    Il percorso tracciato dal Centro Studi Movimenti di Parma (http://www.csmovimenti.org/) descrive un contesto storico e sociale che interessa l'Italia e in particolar modo le città di Torino, Venezia, Milano e Genova. La solidarietà internazionale si intrecciava alla lotta per il diritto allo studio degli studenti universitari italiani e a quella degli operai per i contratti collettivi nazionali di lavoro. Sessantotto e lotta di classe davano ai movimenti contro la guerra una connotazione rivoluzionaria e internazionalista.
    La mostra recupera tracce di memoria per celebrare un'amicizia che da cinquant’anni lega il popolo italiano a quello vietnamita.

 CRAL CGIL NazionaleCorso d'Italia 25, 00198 Roma, ItalyVedi mappa · Ottieni indicazioni 

 

Sa me pelqyen ca! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).