Fishekë armësh zjarri në dyqane ushqimore. Kjo ishte problematika e radhës e trajtuar në emisionin investigativ Fiks Fare mbrëmjen e së enjtes në Top Channel

Kamera e Fiksit ishte fillimisht në Shkodër ku lehtësisht mund të gjeje fishekë për armë gjahu të përmasave të ndryshme në çdo dyqan. Fishekë që shiteshin ngjitur me makaronat, orizin, bukën apo produkte të tjera ushqimore. 

Thuajse e njëjta panoramë paraqitet edhe në zona të tjera duke zbritur drejt Tiranës, ku nëpër dyqanet nga më të zakonshmit, mjafton të interesohesh për fishekë armësh gjahu dhe të “shpalosin menunë” me llojet e tyre. 

Investigimi ka nisur që nga Shkodra e deri në Tiranë. Shitës ambulant, por edhe të dyqaneve ushqimore, tregtonin municionet në dyqanet e tyre pa u trembur nga rreziku që u kanoset, ndërsa policia nuk ndërhyn për ndalimine  kësaj tregtie. 

31 Komente

"Arme e fisheke ne dyqane ushqimore "

Titulli ky , masnej na del qe jane per arme gjahu , nejse Titulli eshte me i rendesishem ,a lindi gjo ajo Gabriela mo si e kishte emrin ajo e Kavajes.

Si tha Isa, s'ka burre nane qi e çarmatos shqiptarin.

Robi mund te hyka lirshem e te porosise nje pako çimçakiz e nje pako fisheke. Hajde modernizim hajde, ia paskemi futur edhe Amerikes.

Na paska turpru Shkodra loke, smiley ndoshta me mire do ishte te shisnin miell ... gruri, misri..smiley

Po jo mi, nuk drejtoheni ju drejt veriut per te ble miell, ashtu sikur nuk drejtoheni jugut per te ble fisheke çiftjeje -- jo ngaqe s'ka jugu fisheke (se vete Enveri na ka msu qe ka), qe t'kuptohemi. smiley

Tesh Kety  keto dyqanet me keto mallra kjane industria kryesore e vendit prej nga je ti.E meqe po shoh qe paska qene tregti e suksesshme je tu e rrekomandu edhe te tjereve.Ke filluar te besh si shaka taman si nga Fieri.Me mbani se po bie hahahaha na kenaqe.

Zana, pa shaka kjo qe po te them, dje shkova ne nje dyqan ketu per te blere kepuce (jo per vete kuptohet), dhe ishte dyqan per arm gjahu. I sodita me vemendje pistoletat, armet e gjahut, pash cmimet dhe nga cmimet nuk mu duken keq. Thashe hajde po e ble nje pistolete edhe une qe te dukem nje cike si amerikane..smiley, kur e pyes ate shitesin, me thote  duhet leja nga policia, aha i thashe lere se nuk e dua fare..Heren tjeter kur te shkoj do e pyes per sheqer, po u habit do i them si nuk shisni sheqer, merrni shembull nga vendi im..Nuk e kuptoj pse te dogji ty kur thashe  Shkodra loke? Mos harro se secili ka pjesen e tij te dashurise per Shkodren..smiley

pse ca ka walmarti me shume? tek e fundit kta vetem municion shesin dhe qe t'perdoresh municion duhet te kesh arme. Nuk ngrihet problemi pse shiten fisheke armesh bashke me vajin e orizin. Pyetja do ishte nese shitesi ka license per me shit te dy artikujt (nqse duhet license)

 

* pse thuhet "fisheke armesh zjarri"? a ka fisheke armesh jo-zjarri?

Keta po nuk vune ligjin kundrra shitjes se armeve vend e pa vend , duhet ruajtur koka ne ndonje mall or  public places . nuk i kemi punet mire , njerez  me mental health issues i kemi perqark me shumice . edhe duket si shaka

 

Sa isha une Elba ne dyqan, u shit nje arme gjahu, te cilen e bleu nje plak i mbaruar me gruan e tij, dhe nje pistolete nga nje jevgjit, i veshur mire, me kostum, se zakonisht jevgjit e rrugeve ketu vishen si alabaker. Dmth vazhdon shitja e armeve, biles mendoj do jete rritur me shume, sepse njerezit kane friken e ndonje ligji dhe shpejtojne ta blejne sa me pare. Nje njeriu im psh e ka blere ka dy vjet. E mban ne kasaforte.

A mund te udhetojne me arme .Pra miku ,qytetar amerikan vorraboms,a mund te vije ne Tirane me arme ,legalisht?

Ti si thua? Ne Hollande pihet hashishi me leje, si dhe prostitucioni... a mund te sjelle une hashish nga Hollanda ne Shqiperi dhe kur te me pyesin te theme, eshte me leje Hollandeze?

Per hashish mbase ,po per prostitucion n'daç femeror e n'daç mashkullor nuk duhet ndoj gja e madhe smiley

kur emigruam nuk i dinim keto gjera . nuk e dinim qe 1 ne 4 vete ketu jane psikopate-

ja e mesuam .

E vertet. Po gjithe ky milet me probleme mendore ( 1 ne 4 vete) qe jetojne rreth nesh , duke u bazuar te faktet qe personat qe kane bere masakra ne public kane qene te nje natyre me probleme mendore dhe pse jetojne si gjithe te tjeret, me mua ben te ndjehem e pasigurt per vete dhe femijet e mi .

Ja ti thua po mendoj se po shiten arme me shume , kjo mund te jete e vertet.

Po ne shkolla ku femija jone meson dhe cdo lloj i cmenduri mund te hyje pa u kontrrollu si i behet  ? smiley

U be per te ble nje toke , ca bageti e me jetu ne mal .

Po ne shkollat tona ku mesohen lloj lloj çmendurish, dhe nuk ka fare nevoje te hyje i çmenduri, sepse sot hyrja ne çmendine eshte ikje nga çmendina qe eshte jasht?

maza ma keq thone shkodranet smiley

Po ku ka ngelur kafshe ne Shqiperi per tu vrare me çifte, kane marre arratine te gjitha kafshet smiley

Kjo mos ishte me qitje te larget per diasporen? 

Eh, jo mor Pjer se kane mbetur edhe ketu kafshe plot, sa per shtate Komitete Qendrore.

Opo do ta ther! e vendosa, me vjen udheheqja! smiley

Po ti vete, me deshire e dorezove lopen, e xha Braho?

po te jete per mua, une jam i keputur fare! M'i moren... Jo, ore po une i dhashe vete me deshire. 

Po he pra! Pastaj, c'kerkoi shqiptar nder shekuj? Pak drite, pak buke e pak hekur. Dhe i gjeti keto qe te dyja, ne dyqanin e lagjes.

ne fakt, ai  i tha shiteses:  beme 1 buke,  dhe 1 paqete cigare.   dhe  nxori 10mijelekshin per te paguar..   mirpo shitesja skishte  te holla ti kthente kusur..       -e mire tha ai pastaj,  reston bema fisheke...

C'te keqe kishte ketu? Fishek ciftesh shisnin. Nuk shisnin cifte pa leje. Asgje te keqe s'kish ne te gjith kete reportazh. Mund te kish ndonjegje te jashtligjshme qe ve ne pozita te veshtira ata hallexhinjte qe i shesin po tjeter gje nuk shoh une ketu. Fiksi le te merret me gjera qe ja vlen se ka ne Shqiperi sa te dhjesesh  ndrysirlleqe dhe jo t'ju bjer ne qafe hallexhinjve. Bejne dhe si byth e zgjuar pale.

Armet e gjahut shiten vetem ne dyqane armesh gjahu, me licence te posacme, sic eshte ai afer parlamentit. Po ashtu dhe fisheket. Por jam dakord qe s'eshte ndonje hata e madhe, jo sa per lajm. 

sa kohe burg ha per nje fishek...sipas ligjit dmth

Tom Doshi ka punu mire me krejt ate zone; asfalt, uje me bollek per vaditje, e ka industrializu zonen me çiljen e disa fabrikave moderne per perpunim hashashi (kryesisht per eksport), shopping malls-et plot me tana t'mirat (qe nga çizmet e gomardaret per rastet kur vaditja del jashte kontrollit, e deri tek armatimet luftarake sepse serbit nuk i nxihet bese.) Amerike!

Asht interresant se si dashje-pa-dashje, ju kuqaloshat, sa nga nji krah me kamera e sa nga nji tjeter pa kamera, keni grumbullu bajagi armatim. Po baheni gati per zgjedhje é!!! Hehehe... Gud llak! smiley

 

Duhet pastruar shkodra nga serbet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).