Në çfarë Shqipërie duam të jetojmë?

Si duam të jetë vendi ynë pas dhjetë vjetësh?

Pas  20 vjetësh?

Pas 30 vjetësh?

Cila është zgjedhja që duhet të bëjnë shqiptarët në 23 qershorin që po afron?

Përtej ngjyrës së fanella politike dhe emocioneve të tifozëve, ku ndryshojnë në të vërtetë vizionet, idetë, rrugët e të tjerëve me rrugën e Partisë Socialiste të Shqipërinë?

Pse Shqipëria sot shkon në drejtimin të gabuar?

Çfarë propozojmë ne, socialistët dhe progresistët, për kthimin e vendit në drejtimin duhur?

Çfarë do të bëjmë ne për ta zmbrapsur krimin që ka vënë poshtë shtetin dhe kallur pasigurinë tek njerëzit e zakonshëm të këtij vendi?

Si do ta ndalim ne rritjen e mëtejshme të papunësisë?

A mundet Shqipëria të rritet ekonomikisht dhe të mos rrënohet shoqërisht me më shumë se 1 milionë të papunë që shtohen çdo vit?

Pse ne socialistët nuk e pranojmë taksën e sheshtë?

Çfarë do të thotë për ne që më pak se 5% e njerëzve të zotërojnë më shumë se gjysmën e parave të depozituar të këtij vendi?

Si do ta transformojmë sistemin e taksave nga një sistem që shkatërron të varfrit dhe mbyt shtresën e mesme në një sistem të ndershëm taksimi?

Po taksat për 95% të shqiptarëve si do t’i ulim?

Pse kompanitë e biznesit të madh duhet të votojnë Partinë Socialiste në 23 qershor?

Cili do të jetë statusi i ri social i sipërmarrësit falë politikës sonë të re mbi sipërmarrjen?

A do ta vendosim ne drejtësinë dhe rendin ligjor apo kultura e pandëshkueshmërisë do të bëjë ligjin përgjithmonë në Shqipëri?

Ku po shkon gjenerata e re?

Si po shpërdorohen paratë e prindërve për shkollimin e fëmijëve brenda një sistemi arsimor që i ngjan çdo vit e më shumë një skeme piramidale?

 

Çfarë do të ndryshojë për mësuesit? Po për prindërit?

Si do të bashkëpunojnë qeveria jonë me komunitetin për të rritur cilësinë e shkollimit të fëmijëve?

Pse sukseset në botën dixhitale që propagandon qeveria janë pa impakt në cilësinë e qeverisjes dhe në cilësinë e jetës së njerëzve të zakonshëm?

Si do ta mbyllim ne epokën e fabrikave të diplomave pa vlerë për të hyrë në epokën e universiteteve të akredituara në bazë të konkurrencës dhe të meritës, qofshin publike qofshin private?

Po epokën e shëndetit si mall që blihet si do ta mbyllim për të çelur një epokë të re, atë të shëndetit si e mirë publike që ofrohet sipas nevojës?

Pse ka dështuar skema aktuale e financimit të shëndetësisë?

Si e zgjidh skema jonë e re problemin e të papunëve që sot, duke qenë të pasiguruar nuk mund të marrin dot shërbimin shëndetësor pa paguar disa herë më shumë se pak vite më parë?

Po për dritat dhe ujin çfarë do bëhet më në fund në këtë vend?

Cila është qasja jonë për sigurinë energjetike të vendit dhe për mënyrën e shfrytëzimit të burimeve nëntokësore të Shqipërisë?

A mund të ketë një Shqipëri të zhvilluar me një fshat të braktisur në mëshirën e fatit?

Çfarë do të bëjmë ne për ushqimin e shqiptarëve?

Si do ta garantojmë ujitje dhe kullimin e tokës bujqësore në të gjithë territorin brenda katër vjetësh? Si do të mundësojmë ne daljen e prodhimit në treg? Si do ta rajonalizojmë prodhimin tonë bujqësor dhe blegtoral në bashkëpunim me Kosovën? Po kostot e prodhimit si do t’i ulim dhe si do t’i shpëtojmë bujqit e fermerët shqiptarë nga konkurrenca e pandershme me sfond politik? Pse jemi ne Partia Socialiste, të vetmit që mund ta garantojmë mbrojtjen e territorit, të tokës, të plazheve, pyjeve, lumenjve, trashëgimisë sonë natyrore e kulturore?

Si do ta pastrojmë Shqipërinë nga plehrat dhe si do ta zhbëjmë menjëherë ligjin për importin e plehrave?

Si do t’u japim atyre që punojnë tokën, titujt e pronësisë? Si do ta trajtojmë çështjen e pronës me pronarët ende të pakompesuar aty ku prona është bërë e pakthyeshme? Po të përndjekurit pse do të gjejnë më në fund te Partia Socialiste partnerin që u ka munguar 20 vjet rresht në krahun tjetër? Si do të ndryshojë marrëdhënia e personave me aftësi të kufizuar, paraplegjikë e tetraplegjikë me qeverinë e këtij vendi pas fitores së Partisë Socialiste në zgjedhjet e 23 qershorit?

 

Po vetë marrëdhënia e kufizuar e Shqipërisë së sotme zyrtare me botën demokratike dhe me rajonin si do të ngrihet në nivelet e një bashkëpunimi të panjohur më parë?

Vizioni ynë për zhvillim kombëtar të shqiptarëve kudo ku jetojnë; për bashkëpunimin mes dy shteteve shqiptare në rajon; për çuarjen përpara të axhendës së modernizimit infrastrukturor e shoqëror të rajonit përmes një niveli të ri rajonal marrëdhëniesh ndërshtetërore.

Cili është projekti ynë për një marrëveshje rajonale për mbrojtjen e të gjitha minoriteteve?

Si e shohim ne të ardhmen e shqiptarëve si komb në rrugën e Bashkimit Europian dhe çfarë do të bëj qeveria jonë për forcimin e rolit integrues të shqiptarëve në Maqedoni e Mal të Zi, apo garantimin e lirive e të drejtave të shqiptarëve në luginën e Preshevës?

Pse ne besojmë se politika jonë e jashtme është një trashëgimi e vyer e këtyre viteve që s’duhet cenuar në asnjë mënyrë nga harbimet nacionaliste?

Si do ta pasurojmë ne këtë trashëgimi duke zgjeruar rrugët e bashkëpunimit me miqtë e aleatët strategjikë drejt anëtarësimit të plotë në familjen euroatlantike si dhe me partnerët e mëdhenj potencialë ekonomikë të Shqipërisë në Europë dhe në Botë?

Sot dhe nesër ne do të jemi këtu për t’u marrë me këto çështje, për t’u dhënë përgjigje shumë pyetjeve, për të bërë një paraqitje të përmbledhur të një pune të jashtëzakonshme që po i afrohet fundit, të gjithë atyre shqiptarëve që sot duan nga PS përgjigjen e fundit për të bërë zgjedhjen e duhur në zgjedhjet e 23 qershorit.

Unë jam krenar që sot mund të them se në këto zgjedhje do të udhëheq partinë që do t’i paraqesë publikut programin më reformist dhe më të detajuar që një parti politike ka pasur ndonjëherë në prag zgjedhjesh në të gjitha vitet e pluralizmit në Shqipëri.

Kjo e këtyre ditëve nuk është fjala jonë e fundit për programin. Këto dy ditë e në vijim ne do të mbledhim pyetjen e fundit, sugjerime e fundit, kritika e fundit, ide e reja që mund të lindin edhe në fund. Pastaj do të vazhdojmë në çdo rajon me detajimin e mëtejshëm të programit sipas vendeve ku do të shkojmë dhe nevojave të çdo qarku në çdo komuniteti që do të takojmë.

Njerëzit thonë se në politikanët merremi shumë me imazhin. Në fakt duhet të merremi. Nëse njerëzit s’na pëlqejnë të folurën, sjelljen, dukjen, rrezikojmë që të mos na dëgjojnë fare se çfarë themi. Por në fakt ajo që vërtet vlen është përmbajtja e atyre që themi kur komunikojmë me njerëzit.

 

Ja pse kjo konferencë kombëtare është kaq shumë e rëndësishme.

Tregon, besoj unë, se sa seriozisht ne i marrim njerëzit, se sa përgjegjësi ne ndjejmë ndaj publikut, të cilit duam t’i përcjellim sa më të plotë pamjen e asaj që duam të jemi dhe duam të bëjmë si qeverisjen e këtij vendi pas 23 qershorit.

Ne duam që njerëzit ta shohin, ta prekin, ta ndjejnë me sytë e parafytyrimit dhe me ndjeshmërinë e lartë që ka sot çdo shqiptar kur dëgjon politikanët të flasin, se cila do të jetë natyra e re e qeverisjes sonë pas 23 qershorit. Njerëzit e dinë mirë se çfarë është dhe çfarë bën qeveria aktuale dhe ata e kanë krejt të qartë se sot qeverisen mbrapsht. Ata e dinë se premtimet nuk janë mbajtur. Ata e dinë se korrupsioni është shtrirë ende shumë më thellë. Ata e dinë po ashtu se Kryeministri do të bëjë e do të thotë çdo gjë sado të habitshme (s’dua të them të paturpshme) për të qëndruar në pushtet. Dhe ata e dinë se e gjitha kjo është keq për ta, është keq për familjet e tyre. Po është keq edhe për Shqipërinë, për pozicionin tonë në sytë e botës, për imazhin tonë. Por, sot ata duan të dëgjojnë më shumë për atë që do të bëjmë ne. Si do ta bëjmë dhe pse duhet të na besojnë se do ta bëjmë me të vërtet.

Le të fillojmë!

Fjala e Kryetarit Edi Rama në hapje të Konferencës Kombëtare për Programin për një Rilindje Shqiptare

 22 Shkurt 2013

144 Komente

asnjë nuk e paska lexuar smiley((((((((((((((((

 

Kendokan gjinkallat ketu. Di gje njeri ku eshte programi ta lexojme? Bota, arb, liqeni, etj. etj., ndonje ndihme ku mund ta gjejme?

e ke te faqja e edi rames. faqosjen ka rezik e ka bere o krist pinderi ose me porosi te ambasades.

po te them per faqosjen se pjesa tjeter ska lidhje

88 faqe program hiq ketu 3 kopertina para dhe 3 mbrapa, shto ketu dabel spejs dhe font 12, mos harro dhe ca faqe me piktura te rames, 

rrumbullak hiqi te gjitha, dhe mbet programi i rames, 15 faqe te kopjuara nga wikipedia

ai i sales ca me pak, po nxori ndonje ndonje dite,

o zot , mezi pres te votoj,

c'alternativash!!

Si tha ai te barcaleta mbasi mbaroi pune:

-Sa vjec e ke burrin ti mi zemer?

-...

-Dhe akoma besoka ke xhindi i llampes!

e tunde Ed Rama!

ja, ene kundershtaret e tu s'kon ca thon: mek mek mek...

...ose nuk i bohet vone kujt me e lexu 

ky msusi dhe ky kryetari i kshillit ia kan von synin asaj kulles seme. paj po thone per shkolle, por po e dun per vete...

Une nuk e di pse habiten ca per dashurine tone ndaj Rames. Dashurine e sinqerte  e pranon edhe Zoti.

Keq e ka opozita me premtime,

 s'ka lene gje pa premtuar Berisha.

 

prit se do kete te tjera te forta! si per zgjedhjet e bashkise kur ironizoi bashen se premtoi 200 mije vende pune dhe pas 1 jave premtoi 300 mije vete.
Edhe taksat do ulen, edhe programet sociale do kene perparsi, edhe pensionet do rriten. Konfuze? aspak, zgjidhja eshte e qarte.

...edhe borxhi do ulet, mos e harro kete!

Sic i kishte thene dikujt Erion Veliaj kur e kishin pyet si i dilte llogaria "do menaxhojme me mire burimet e naftes"! 

Do ishte gallate e madhe ky "debat." Te dy do e hapshin thesin sa i shpelle.

Po s'kemi aq fat ne, s'ka per tu bo.

Tamam gallate.Jo vetem pune thesi,po kush gazetar u del zot t'i perballoi te dy.

E perfytyroj :o duel ,o melodi e cakorduar;njeri gozhdes,tjetri patkoit.

Kurse super gallata do jete kur mbas zgjedhjeve te bejne aleance, e ta hedhin me monedhe kush benet krye e kush zv. Po kjo do ishte me shume gallate me kta tifozt e pervlu, qe s'e dine akoma qe kto te gjithe jane already ortak ne biznes.

eshte shenje pjekurie, kjo nuk mohohet. Se deri dje nuk kandidonte per ne parlament dhe nuk begeniste (gojet e liga thoshin se nuk kish byce), per me dale ne debat. Biles sala i paska permen ne konfidecialitet shprehjen e vjeter tironse se "tek e tek, te lej pa brek" dhe sa i kan kujtu breket, piktorit i kish ron tensioni.

Tani do jet cik i llim dhe reagimin sallaksor ktu ne ppu se deri dje binin dakort me faktin se kryetari nuk kandidonte ose nuk pranonte me dal ne debat. Jo se kam naj dyshim se kane me e mirkuptu ket vendim (si gjithmone) po jam kurioz se ca stili do perdorin per me bo perkuljen

Aman,o Br3dh! I ke degjuar te dy kur flasin.Jo vetem qe nga niveli jane si nata me diten,por eshte debat pa bereqet.

Peza ka thene gjithashtu ,qe Rama i ka kerkuar te falur pas atij emisioni dhe ka ndryshuar qendrim ndaj medias qe atehere.

PS:Njeriu i mencur,ka thene avokat Ngjela,ndryshon qendrim.smiley

Po po, edhe Selami keshtu tha, ka ndryshuar Berisha. Ti me aq sa e njef, kujto se i kerko kujt falje Rama??? Pleaaaaaaaaase

po te jet per mosbesim,te te gjithe s'kam besim une.

E shtova thjesht per te qene me te  sakte ,meqe  e kam pare ate emision.

Nese do te japesh mendimin e dikujt jepe te plote;qendrimin e pare,qendrimin e dyte.

Jane te tjere ata qe e gjykojne.

PS:Berisha nuk ka si ndryshon pas 18 vjetesh .Ka ndryshuar Selami.

ok, duke ndjek llogjiken tende ka ndryshu Peza (tani eshte kandidat i PS, deri dje ja pagunte rrogent tjeter kush) dhe jo Rama qe kryetar i gjithpushtetshem ishte e kryetar i gjithpushtetshem ngelet. Pastaj qe ndrysho burri 50 vject vetem ju besoni po nejse....

Jo po ndryshon robi 70 vjec,sa eshte Berisha.

ti e kupto qe je ti ajo qe mbron mendimin se ndryshokan rrobt, une tallem me keto lloj idesh 

Endrit,nuk dhashe asnje mendim timin personal ne lidhje me linkun qe solle vete ti.Thjesht shtova dhe menimin e fundit te tij.

I pari te pelqeu,i dyti jo.Puna jote.Puna ime aq ishte ,sa te azhiornoja infon per ata qe s'e kane pare emisionin.

po edhe Dritan Prifti kte tha, qe nuk mban me tanga dhe nuk ble me "te bardhe". Ka ndryshu o lla se reflekton robi. 

besojne moj te shkretat, besojne!

jo keq si e pavarur qe je, venus smiley

C'e keni kete historin e se "pavarures" ?!

Une mbaj nje qendrim dhe s'kam si te quhem e pavarur.

Te pavarurit,nese e ke vene re mire,jane ata qe bejne sikur shajne andej- kendej,por cuditerisht me shume u anon kandari nga e majta (i sharjeve).smiley

Venus, sic thote edhe miku yne Arber Zaimi:

Liria ipavaresia - shenim im) i ka rrënjët në gjak (në sakrificë, disiplinë, vetëkufizim, altruizëm etj.). Tjetërçka i ka rrënjët në qejf (në individualizëm, snobizëm, protagonizëm, hedonizëm etj.).

sala eshte budall kurse ky tjetri eshte gjeni vecse me nji shenim te vogel ne krah, qe nuk e ka idene se per ca flet. E degjon kur flet apo magjepsesh ne momentin qe i ndizet mikrofoni dhe nuk te ben pershtypje se ca nxjerr prej gojes? e ve re qe nji fjali nis ne oren 1 dhe mbaron ne 3 e gjys, pa pika e presje? e ke pyt najher veten se a e di ky rob kuptimin e termit koherence? se jo vetem qe neser ha ate qe ka pershty dje po e ben kte me nji kapadallik qe ta shet per mencuri. Ky anti-berisha juaj eshte thjesht nji anti-berishe negativ qe dmth se eshte berishe. E vetmja gje qe i diferencon eshte dialekti. Nqse dialekti pastaj eshte kriter, edhe une per Ramen votoj

Br3dh ,keto jane konstatime te tuat,gjithmone bardh e zi ne cdo koment qe ben ti (o budall,o gjeni,o i  mire,o i keq ),prandaj s'shikoni asnjehere drite majtas juve.

 

Jo mo jo, e majta ka pas drite boll, derisa sa erdhi ky erresira e ja mbylli komplet. 

te na rroj Berisha atehere.ta kemi sa malet .

jo mi shpirt jo, po para se tu flasesh te tjereve shif njehere veten ne pasqyre. Para se te kerkosh te ndryshosh Shqiperine sigurohu qe je mire per vete. Kete themi ne ketu. Dhe ata qe na kundershtojne me pak fjale tregojne se besojne ende te kultet e individit, e jo te procesi normal politik 

Endrit,konstatimi yt eshte i ndersjellte,edhe ata kete gje mendojne per juve "syhapurit " e Berishes.

Ca te bej une qe ju jeni te fiksuar se kushdo qe eshte kundra Rames duhet te jete Berishist. Mua zoti me ka dhene shqipsa per te pare shume ngjyra, ju si duket vetem te bardhen dhe te zezen dalloni. 

edhe une s'jam ramiste,jam kundra Berishes,ne e ke vene re.Ate punen e se bardhes dhe te zezes e mendojne keshtu te dyja krahet,prandaj eshte i kote ky muhabet

une dhe endrity jemi berishiste te oreve te para. Une e ndjej te nevojshme te dal hapur sot:
- cdo muaj, ne dt. 14 (modified following business day nqse ka pushim sistemi bankar), marr nji cek (shumen nuk po e bej publike per arsye te kuptushme). Ky cek me vjen nga NM e tij, Sali I.

E thashe, tani e ndjej veten me te liruar

Ftoj edhe ty edhe Endrity te me tregojne ne privat sa e keni cekun - sepse dua ta krahasoj me cekun qe me japin mua; kam nje ndjenje qe mua me diskriminojne e juve ju paguajne me shume.

eh po nqse e ke vene re, un jam me aktiv se ty. E meritoj cik me shume.

Edhe une po perpiqem me sa kam mundesi. Ja psh mbroj Rugoven ne menyre qe te mbroj Berishen meqe Rugova me Berishen kane shkuar mire.

edhe une ne privat ,mendoj,se keshtu do na zilepsni ndonje qe kontribon dhe nuk paguhet.

po ju te majtet e beni per ideal te partise, ne te djathtet per para

Thuaj te verteten Endrity, ty te ka mbetur hatri qe s'te ofruan post te PS-ja.

smiley

Ishte gare e ethshme ndermjet meje dhe Pezes per vendin e Peqinit smiley 

jo majtas, venus! une kta te 2 i shof si kancerin e atij vendi. Kta te 2 po infektojne cdo gje qe prekin. Ky qe sot ka aureolen e te majtes, perfaqsonte ekstremistin anarkist te djathte. Po per ju xhanem nuk ka rendesi...ju edhe pa uje t'ju lene, edhe pa drita rrini, vec te fitoni

Me fal,sot me kane ikur tre here dritat,uji sapo me erdhi ,se vetem dy here ne dite me vjen.Ne qeveri  eshte Berisha,jo Rama.

Ti thua qe une te shaj Ramen se nuk kam uje e drita,dmth t'i flas pragut te degjoj dera.Funksionon ? Nese jep rezultat,po e provoj .

Funksionon! Sepse neser do kesh nje qeverisje me te mire se se ajo qe garanton nje tjeter lider absolut. 

po me ket llogjike robt duhet t'i falen berishes ath sepse para 2005, dritat i kishit vec me hope kurse tani paskeni errsiren me hope.

E pra, meqe jemi te energjia. Ndejta mbi 3 jave dhe leviza edhe jashte TR. dhe dritat nuk i pashe te iknin. Iknin kur kish ngarkese dhe per 5 minuta vinin prape. Eh mer Sale, s'e paska pas keq Bradi, pejgamer paske qene, fjalen e zotit paske sjell

Sigurisht qe ka periudha qe ka drita pa shkeputje.Une jam me kerkuese sot se ne 2005 ,e kam gabim qe dua 24 ore drita  sic ke dhe ti ?

Bradit t'i vine anash ca e ca ketu.Bradi nuk beson ,mbron.smiley

Nejse,muhabet pa bereqet ky,si gjithmone;ti meshoi tendes ,une times.

ah, te kuptova. Ti paske votu djathtas ne 2005 se nuk kishe drita po sot je me kerkuse dhe po voton majtas. 

pale,na moren dhe emrat shenim ne pune,se per ke parti do votojme.Te gjithe thame: me PD,pa dyshim.

Ca formalitete ne prag fushate ...oho ho c'u kenaqem!!

e kemi marre me sportivitet dhe me humor.Ka shume gallata!!

Gjynah juve qe jashte!!

 

ktu propaganda jote e pavarur kapi skajin me te ulet, venus 

pse keshtu ?!

sinqerisht ,nuk po genjej dhe s'e kuptoj pse e quan propagande ?

Pyet Bradin,po s'besove.smiley

me ofendove ,ta dish.Naten!

 

sepse ket lajm kishe per ta thene te parin, s'do te kishe prit sa te vinin dritat per ta shkrujt. Nejse, pale idrizi edhe ben sikur e ha

ja me ktheve dhe nje here

 kete info  e kam shkruar me pare,ne nje teme tjeter (para dy ditesh ne mos gaboj)

na moren dhe emrat shenim ne pune,se per ke parti do votojme.

Pa ironi fare, per mendimin tim kjo eshte shume acaruese dhe e paligjshme. Mire ju qe s'keni nga e mbani se do ushqeni femijet, po pse nuk kundershton opozita per keto?

Gjembi,s'e di.

Mbase jane duke mbledhur te dhena..une di qe njerezit s'flasin per keto gjera se jane me zarar.Megjthate keto merren vesh,s'kane si fshihen.

po rri se kjo nuk ka bythe ku te rrije. Sikur nuk them dot nje gje une e te bej te kunderten! ah, po fjala e shqiptarit si purteke e arit...

O br3dh,normale qe voten do ta hedh per ke dua.Ty s'te ben preshtypje fare veprimi i tyre qe kerkojne hapur voten ,se nuk eshte puna se po bejne ca sonazhe ,por ata e bejne per presion kete gje.Madje ,i tha njerit aty qe dihesh qe s'votonte per PD;ki kujdes, ti!smiley

 

O bredharak e di si o puna mor plak? Doli sot ai palloshi gjate ene tha: Po humba si ne 2009 dhe ne 2011 do nderhyj amerika sdo njofi zgjedhjet. Per ate rob qe ka 2 gram trru ne koke e kupton ca dmth kjo. Pa partine e Metes edhe pa Dulen shoku pallosh mer nje M.... te madh. Kshuqe mos u lodh kot te degjosh Venusen se kto po pergatisin terrenin per humbje. Rama eshte blindu i ka fut te gjithe pallat deputete qe mos i bojne numra kur te humbi. Sa per elektoratin socialist (nenkupto Venusen) prifen keto te shkretet me luge bosh dhe se kuptojne qe Idrizi (jo Ferra po Shpetimi) plus Dule plus Lsi jane gati 200 mije vota minus per Ramen qe ne start. Vetem i mrekulli nga qielli i shpeto. Kaq ene mos u lodh mo me kto se mbas 3 mujesh do ta kuptojne sa i paafte eshte ai shefi i krye te paaftit Erjon Veliaj.

Te lutem shume!!

Per Ramen, Erionin,Berishen, fol sa te duash,si te duash,mua mo me ze ne goje.Nuk te kam zene ndonjehere.

Mos bej aludime ne lidhje me mua.Une jam thjesht nje votuese ,nuk perfitoj asnje gje.

Po ti u kepute duke e mbrojt pranej po te permend. U lodhe moj qyqe. Pale po i fut dhe rrena. E kercenun qe do e hiqnin nga puna tjetrin thua ti. Po pse se heqin pra? Pse vetem e kercenokan? A e di ti qe kur ka qene Ps ne pushtet bashke me te ndershmen Lsi nuk lane as pastruese halesh ne pune? I fshine te gjithe. Sot i ke neper ministri ato si puna jote qe shfryjne kunder Berishes. Shumicat o ke socialiste. A e di pse? Jo se jane burra me te mire keto te Pd-se por se eshte Lsi-ja ne pushtet qe ka gati 70% te vendeve te punes. Keshtuqe leni prrallat se ti dukesh qe je ne pune ne shtet dhe mesa shof une ste ka heq nga puna njeri. Gjithe diten te peshku rri e shan qeverine smiley Nuk ka pse te kete frike njeri nga barazlargimi. Ja un per vete sme ha palla fare. Po erdhi Rama jot ne pushtet do paguj ata te Ps-se qe te kap noi gjo, po erdhi Pd-ja prape ne rregull jam edhe me Lsi-ne ne rregull jam se ne ndryshim nga ty qe po pret Mesian te vije te rregulloje ka ca njerez te tjere qe e kuptojne mutin qe ka plas nga te kater anet te te gjitha partite. Nejse me fal qe nderhyva. Vazhdo qahu per shtetin nga puna e shtetit ku te mban ky shtet i keq smiley

hahahahahaha!

Sa karagjoze qe je ! Degjo,une ne Shqiperi kam qene si ne periudhen socialiste ,si ne ate demokrate,kam qene dhe ne pune e ne pune jam.Sa per traplliqe,traplliqet qe ka bere PD-ja ,qe s'ka lene injorant pa bere drejtues institucionesh,ndermarrjesh ......do mbahet mend gjate ne histori.

Mua m'i kurse traplleqe te tilla,thojua ketyre qe jetojne jashte.Kursehu cik.tung,

E kam vene re qe nuk e shan Lsi-ne. Siduket atyre ja puth doren per ate vend pune. Hiqesh edhe si parimore byca jote. Ik futi noi muhabet me komshien e shani vjerrat se nga pjesa politike qeke thjeshte i cope militante e rendomte si ajo e Beratit ne mos ajo vete.

sa kot po flet,po hajt ,blog eshte,lejohen. 

Me LSI-in si parti s'kam asgje per te thene.S'me intereson.Per Meten ,po.E kam share sa here me eshte dhene mundesia.

Militante? 

Nese militante ti quan te gjthe ata qe votojne  partine socialiste pa qene te angazhuar fare ne parti,ok.Mbase dhe nuk ia di une kuptimin.

Naten per sot!!

 

“Në vendimet e para të qeverisjes sonë ne do të anulojmë kontratën e Lotarisë Kombëtare dhe do t’ia kthejmë atë publikut, kontratën e shitjes së katër HEC-eve dhe kontrata të tjera abuzive. Do të hetojmë administrativisht kontratat e privatizimeve të dështuara dhe do t’i kërkojmë Prokurorisë fillimin e procedimeve penale për çdo zyrtar, zëvendësministër, ministër dhe Kryeministrin.

Si e cofme tema pa Leftin. Perpiqen kta te tjeret, po aha... U bo me e lon me shpejt Peshkun sot...

PS: eh mer Ed Rama c'iu bone... gek-mek.

Ej pse vetem me kaq do me e nxjerr Leftin nga strofka ti? Duhet me e mbrojt icik me shume Ramen qe te te versulet ai ...

“Ne jetojmë në një Shqipëri të gënjeshtërt, populli shqiptar jeton në një Shqipëri të gënjeshtërt. Kjo deklaratë nuk vjen nga spitale psikiatrike, ky ofendim nuk ju bëhet shqiptarëve nga ultra nacionalistë serbë apo nazistë grekë, dhe as nga partitë shqiptare të ekstremit të majtë apo fantazmat e dala nga varri i Enver Hoxhës dhe Spiro Kolekës, por kjo deklaratë u bë dje nga Edi Rama në konventën e themelimit të “Partisë se re Rama”, partisë së një grushti neobllokmenesh, 99-shas e Mjaftucëve të Edi Ramës tek paraqiste atë që mediat e quajtën sot: Programi i Nastradinit

Shqipëria e gënjeshtërt ekziston vetëm në mendjet psikopate dhe të sëmura për pushtet, që për hir të karriges së pushtetit organizojnë puçe për të marrë pushtetin me dhunë, shpallin aleancë me fundërrina dhe janë gati të pështyjnë në fytyrë në çdo moment vëndin e tyre vetëm e vetëm që ta nxijnë atë. Shqiptarët jetojnë të lirë, ndërsa ata jetojnë në makthe, në terror nga frika e pasurisë së tyre. 23 qershori po vjen, shqiptarët do të ju japin atyre leksionin që ju dhanë 21 vjet më parë etërve të tyre mizorë”.

epo Lefti duhet te nderoje dhe dashnoren e vet ndonjehere mo , se rama e ka te terezi punen, flet flet se diçka do ngeli smiley

pastaj qe the ti, me demel me 5 komente/fisheke ne dite na ka lene PPU qe prej 10 ditesh, keshtu qe....

Sa per temen/programin e PS :

Siç e thane dhe parafolesit, qekur lexova 300.000 vende pune dhe ulje taksash per 95 % te shqiptareve (pa folur fare per uljen e borxhit, rritjen e rrogave/pensioneve, dhe shendetesine falas 100% per te gjithe) thashe qe nuk ja vlente te debatohej fare ky "program".

E pyeti gazetarja Ramen sot : "fatura ?"

Pergjigja : "Organizmat nderkombetare kane evidentuar se ka 1.2 miliarde leke qe kane dale nga Shqiperia"

OK, po SI DO TI KTHESH ATO PARA QE KANE DALE ? kete nuk e thote programi, por ama e parashikon qe keto Miliarda do te jene te MIREQENA ne buxhet smiley

OK, matematike e thjeshte, matematika e Ruçit smiley

dhe e fundit : si nuk foli njeri per arrogacen neveritese te ketij horri qe e çuan veten Kryeminister qe tani ??? Une Kryeminister, Une Kryeminister, Une Kryeminister ?? C'eshte kjo arrogance, kjo kapardisje, kjo megallomani ?

Vetem per kete shpresoj t'i thuhen dhembet ne 23 qershor, te mesoje siç thote frengu qe ai e kupton mire se, "rien n'est jamais acquis"!!

Fjalen e ka mjelsja e dalluar e kooperatives se bashkuar Laci - Bruçi dhe Uraka shoqja LefKOPE

Siç e thane dhe parafolesit,...poshte armiku Rama ! Ne fjalën e saj shoqja lefKOPE ngriti në këmbë sallën e Plenumit me pyetjen retorike që argumentonte fjalën e sh Enver ..

OK, po SI DO TI KTHESH ATO PARA QE KANE DALE ? ...këtë të nathotë sh.Ruçi si bashkëpunëtor i Hajdutëve në ministrinë e Tregëtisë ? Ku do ti gjejnë Dollarot shokët ?

Brr trfrt tredharaku ferkoi sytë , shkundi  në supe një shok ne krah të tij i veshur me kamuflazh si i majtë dhe ja plasi

eh Kohë të lavdishme .... Folë LefKOPE të lumtë Goja !

 

 

 

Duke lexuar deklaratën e Partisë Demokratike dhe duke u çuditur si për herë të parë

Nga Andi Kananaj
Lexova deklaratën e Partisë Demokratike dhe vendosa që të kërkoj ndihmë për ta kuptuar, që të mund të kontribuoj me histori nga afër.  Si ish- anëtar i Mjaftit duhet të merrem dëshmitar për vendodhjen e PC, ku dhe kur u vodhën kufjet e para, e kujt ishte ideja për t’u futur në fcb që në 2007, për të mos dalë më kurrë prej tij. Si ishte jeta e një baxhanaku apo miss-i, para dhe pas gjumit të drekës? Si ish- gazetar do mundohem të kujtoj se si u rrëzua Nano prej përpjekjeve titanike të Klod Burrit dhe Aldo Bumçit. Kush e priti Fatosin në Vjenë, pas traktatit Mjaft- Parti Demokratike? Kush komunikonte me Berishën nga zyra për të krijuar LSI-në nëse s’do mjaftonin lëvizjet sorosiane për të turbulluar popullin e shkretë të Peqinit? Dihej gjë për gjëmën me Fred Pezën? Kush e paguante kafenë pasi largoheshin në drejtime të paditura Berisha dhe njeriu X? Por të gjitha me radhë, sapo të kuptoj deklaratën vetëm fillikat ose me ndihmën e FBI-së (që s’e merr më njeri seriozisht që pas 21 janarit).

“Për dy ditë me radhë, në një parodi të vërtetë në Pallatin e Kongreseve u legjitimua asgjësimi i plotë i PS-së dhe u themelua ‘Partia e Re Rama’, një amalgamë e pinjollëve të bllokut Hoxhist me 99-shat dhe Rama me mjaftin e tij”.

Te PD nuk merrkan më seriozisht humorin, po kjo s’është asgjë para krahasimit me ngjalljen e ish- bllokmenëve. Mirë që nuk paskan qenë në PS deri tani Ilir Gjoni, Gramoz Ruçi, Fatos Nano e Qemal Stafa. Me siguri nipi i Marksit vjen vërdallë për të drejtë autori dhe do e fusin për deputet. Kjo po që është traumë. Jo çuni i Berishës që e ka shpinë tek ish zona e Lenka Çukos.

“Personazhet që recitonin programin e “Partisë Rama”, i cili për mashtrimet dhe trillimet mund të quhej “Programi i Nastradinit”, drejtoheshin nga nënkryetari Erion Veliaj, njeriu që pasi ndërtoi vila familjare me paratë e “Mjaft-it, vodhi kompjuterin e financave të kësaj organizate, për të fshehur gjurmët e vjedhjes së tij, nga Olta Xhaçka apo “Mis Gjallica” e “Mjaf”-tit, si dhe nga Ilir Beqja që me baxhanakun e shokut Rama, ndanë qindra milionë lekë të taksa paguesve të Tiranës, dhe me vendim të Gjykatës Kushtetuese, iu hoq mandati i deputetit”

Zoti ju rujt çfarë fjalie. S’kuptova asgjë. Ka vjedhur Veliaj apo Xhaçka? Apo të dy? Ilir Beqja me baxhanakun ishin te Mjafti? Pse janë të gjithë në një fjali? Po qeveria pse ankohet për vjedhje? Ku janë tatimet? Kush është baxhanaku? Kush redakton deklaratat për shtyp të PD-së? Paguhet? Me taksat e shtetasve? Sa vjeç ka qenë Olta Xhaçka në kohën e piramidave të Berishës? Sudja ishte njeri real? Berisha e njihte Oltën? Meqë këto pyetje s’mbarojnë kurrë, Olta ia redaktoi fjalinë Berishës “paratë e shqiptarëve janë me të pastrat në botë”?

“Prej dy ditësh Partia Socialiste e Shqipërisë, kundërshtarja tradicionale 20 vjeçare e Partisë Demokratike në të gjitha betejat elektorale kaloi në ilegalitet por tashmë jo në male apo bodrume, por ajo u ndrydh në botën virtuale apo atë të facebook-ut për të mos dalë dot më prej saj”.

Është bukur që Partia Demokratike na kujton me një deklaratë publike që Partia Socialiste është detyruar në një moment të historisë (’97 e Berishës) të kalojë në ilegalitet. Përndryshe nëse e kishte për kohën kur ajo ishte Parti Pune do duhej të azhurnonte Bllokmenët me Berishën në krye. Ndoshta dhe të moderonte ndonjë akuzë meqë Berisha ishte dhe është kryebllokmeni i PD-së.

“PD garanton shqiptaret se interesat e tyre nuk do te mbeten jetime”.

Si duket, PD me ikjen nga skena të PS, do e bëjë zemrën gur për një sakrificë… nuk do na lerë jetim. Do na vërë Samir Manen për tutor. Privatizohen jetimët?

“Do t’i rezervojme “partisë Rama” apo partisë së Re të një grupi të vogël të pinjollëve të bllokut, 99-shave dhe Mjaftucëve të z.Rama, fatin që i rezervuam G99-tës në zgjedhjet e shkuara parlamentare”.

E thënme me kët’ ton ngjan sikur janë vjedh vota. Po sigurisht që Vorpsi s’e ka për vjedhjen. Partia Demokratike për hir të altruizmit politik do të kthejë në lojë Partinë Socialiste që fitoi në ’97. Do që për hir të mazokizmit të dalë në opozitë me një parti që sipas saj i ka vjedhur votat edhe në 1997, dhe në 2001 dhe në 2003. Klima te PD po bëhet shqetësuese. Nga enumeracioni del se mjaftucët janë më të vegjlit. Kshuqë komupjuteri do të gjehet. Do dalin dhe vilat besoj.

“Ne jemi të bindur se ky bashkëpunim dhe kjo klimë mirëkuptimi me ‘Partine e re Rama’ mund të bëhet realitet në të mirë të shqiptarëve, pasi për hir të së vërtetës, kjo nuk është hera e parë që ne kemi bashkëpunuar me këtë parti”.

Ktu më ngec pak logjika. Nëse bashkëpunimi është me i tregu vendin, pse ka kaq optimizëm? Kur ka patur bashkëpunim që kujtohet me nostalgji, pse tek paragrafi më sipër nuk ka frymë bashkëpunimi? Si shkoi puna me fatin e vitit 2009?

“Kujtojmë këtu bashkëpunimin e shkëlqyer dhe efikas që PD pati me “Partinë e re Rama”, me Mjaft -in dhe G99-tën ne vitin 2005 për të përmbysur qeverinë Nano”.

Ja pra e dija që me Mjaftin dhe jo me LSI-në qenka rrëzuar Nano. Po pse Vorpsi do Nanon mbrapsht? Nano i vidhte dhe votat. Apo Berisha u ankua kot? Sa do trishtohen Tritan Shehu dhe Vili Minarolli kur ta marrin vesh. Ishin kokë me kokë për kryetar partie, po Berisha i paska gënjyer.

Kjo po që është tragjedi brenda tragjedisë.

Show must go on ose kritikë neoliberale Konventës rozë

Henri Çili

Konventa e Partisë Socialiste do të sillte më në fund programin e duhur. Pas afro 7 vjetësh kritikë që i bëhet pandërprerë Ramës se “nuk ka program”. Kënga e famshme e Fredie Mercury-t “Show must go on” mund të jetë megjithatë edhe sigël, edhe përshkrim i asaj që ndodhi në prezantimin e programit.

Nuk ka të sharë nga pikëpamja e show-t konventa e PS-së që filloi dje dhe vazhdon sot. Rama e ka rikrijuar veten sërish nga pikëpamja e imazhit dhe “brandimit të mëtimit të ri” për t’u kërkuar për së dyti herë shqiptarëve besimin për ta zgjedhur kryeministër në qershorin e 2013-ës.

Është bërë zakon që fushatat, ose të tilla evenimente të quhen mediatikisht “të arrira”, estetikisht të përsosura dhe në tërësinë e formës dhe përmbajtjes të këndshme, por Rilindja e Edi Ramës, me këtë konventë, mund të thuhet se merr një formësim të plotë, vizual, identitar, madje dhe nga pikëpamja e përmbajtjes.

Me taksën progresive programi i Partisë Socialiste sikur e ka gjetur fjalën kyç mbi të cilën mund të ndërtohen, me parimin “një për një mijë fjalë” program, zgjidhje, alternativa ndryshim apo çfarë të duash, por thelbi i problemit është gjetkë.

A është një program i majtë apo socialdemokrat zgjidhja për Shqipërinë e sotme, për krizën e sotme ose atë që do të vijë, për të ndryshuar strukturalisht një të ardhme për brezin e dytë të tranzicionit afër 25 vjet pasi shqiptarët i ndjenë, i kërkuan dhe i projektuan kohët e reja?

Duket se jo. Një “Jo” e madhe për shkak se një perspektivë socialdemokrate shumë e respektuar edhe për ata që nuk e pranojnë asnjëherë e në asnjë rast, përfshirë autorin e këtyre radhëve, se mund të ishte një zgjidhje për kohë dhe kontekste të caktuara, nuk e ka aspak kohën në këtë moment.

Sepse nëse kemi një dështim të qeverisjes 8-vjeçare të Partisë Demokratike apo të 25-vjeçarit të transformimit shqiptar nga mekanizmi i ri ekonomik i Ramiz Alisë tek taksat e Ridvan Bodes, e privatizimet e Sali Berishës, kjo nuk ka ardhur sepse kemi shumë liberalizëm në ekonomi, por sepse nuk e kemi një të tillë ende megjithë hapat e kryer.

Sepse nëse kemi një dështim të madh në bujqësi këto 25 vjet nga “tufëzat” dhe “arëzat” e Ramiz Alisë në ’88-ën, te kooperativat e Genc Rulit në 2013-ën, kjo vjen ngaqë fshati nuk u fut dot kurrë në kapitalizëm, prona nuk u përqendrua në një përmasë optimale, sa të zhvillojë dhe nxjerrë këtë sektor nga kriza në dobi të ekonomisë shqiptare.

Nëse shoqëria shqiptare dështoi në planifikimin e kontrollin e territorit, kjo nuk erdhi ngaqë ky është faji i liberalizmit, por dështim i shtetit që nuk bëri as funksionet minimale, vijat e verdha dhe planet rregulluese për të orientuar ndërtimet.

Nëse kemi arsim dhe shëndetësi shtetërore në gjendje vërtet mizerabël, siç thotë Edi Rama dhe rilindja e tij, kjo nuk vjen ngaqë ka dështuar tregu, por se nuk është liberalizuar tregu e nuk është garantuar mbikëqyrja dhe rregullimi i tij nga shteti.

Shkurt ne kemi një ngecje të shoqërisë shqiptare jo nga teprimi me tregun, por nga ngecja e tregut, nga ngurrimi për tregun e lirë.

Nëse kemi sot një korruptim, mosfunksionim, mosmotivim të administratës publike, kjo nuk vjen ngaqë në Shqipëri ka shumë liberalizëm e duhet t’i kthehemi pak shtetit, por kjo vjen ngaqë shteti ka ngelur në gjysmën e rrugës, as i menaxhon dot më këta sektorë si pronarë dhe as ka guximin t’u shkojë deri në fund reformave dhe të kthehet vetë në funksionin e natyrshëm të shtetit, funksionit vetëm rregullator e mbikëqyrës.

E njëjta gjë vlen me shumë prej proceseve të tjera, por mbi të gjitha preokupimi madhor i çdo politike duhet dhe mund të jetë ajo më kryesorja: vendi dhe profili i ekonomisë shqiptare në një ekonomi gjithnjë e më globale, domethënë çfarë do të prodhojnë, çfarë do të shesin.

Për të gjitha këto programi i Edi Ramës jo vetëm nuk jep zgjidhje, por shpesh e përkeqëson gjendjen, si shëndetësia falas, taksimi më i madh i biznesit apo shumë masa të tjera të pakuptimta apo të pambështetura ekonomikisht me faturë financiare apo efekt afatgjatë në shoqëri.

Në vend të zgjidhë çështjen e prodhimit kombëtar, Rama i drejtohet rishpërndarjes. Në vend të fokusohet në funksione bazë dhe realizime, ai propozon zgjerim të shtetit dhe të rolit të tij.

Nuk është koha, nuk është vendi, nuk është mënyra e duhur për të gjitha këto.

Cfare kuptimi ka shprehja qe i thoshte Sala Edi Rames "Je i ftohur ne tajare"?

Epo doktor burri i botes, dhe ndonje diagnoze do ta beje. Po cfare ilaci i dha?

të është ftohur humori. nuk bën më për të qeshur

tajare/ it. prej tajo- divertente.

mi fa tajare=mi fa morire dal ridere

Pika me e dobet e programit te PS-se, prej kohesh, eshte mungesa e nje platforme ekonomike.

Ku do te orientohej ekonomia jone e coroditur prej qeverise Rama?

Kjo eshte pyetja.

 

@ Obi,

- 300.000 vende pune nuk i hap dot Italia dhe Franca per 4 vitet e ardhshme po t'i futen te dyja, e jo me Shqiperia. Ketu mbyllet ky discutim.

- Ulje takshash per 95 % e Shqiptareve, siç po thuhet lart e posht, eshte pa pike lidhje me realitetin. NE kohe krize taksat rriten...po e shof mire tere Europa. Ky ketej thote "ulje taksash per 95 % te Shqiptareve", ketej thote se do aplikoje "taksen progresive" - troç, do kete rritje taksh per te gjithe! Dhe te garantoj se s'do jete Bizxhozxhiu FIDEL apo TOMA e Doshit (fut dhe kete PARIDIN e ri) qe do paguajne me teper Taksa, kot nuk po i rrine sust kryetarit... hesap tjeter ky.

- Ulje taksash, e zeme se arrijne t'a justifikojne PPU-istat majtist, si ka mundesi t'a justifikosh me Shendetesine 100 % shteterore/falas per te gjithe ?? Ku do gjenden MILIARDAT q do te duhen per kete ?? Po rritjen e pensioneve me çfare do t'a financoje ? Po uljen e borxhit ku do t'a gjeje ?

Programi i tyre, nese mund t'a quajme te tille, eshte thjesht nje katrahure ekonomike pa koke e krye, ku pika te veçanta kundershtojne njera tjetren... shkurt, eshte nje NON SENS EKONOMIK

S'po i hyj fare analizes per te gjetur nese eshte program "socialist" apo jo ? apo "social demokrat" ... rruga e 3e e Blarit apo Varilesht te tilla...

 

Si po shkon plani me ato 30 mije vendet e punes qe premtoi Basha ne Tirane? Dhe a futet tek ai numer edhe te punesuarit e propagandes internetiste?

Mire po i shkon. 28 mije vende ja ka hap Lsi-se dhe 2 mije vende i ka kunati per fisin.

rruga e 3e e Blarit apo Varilesht te tilla...

Ne fund te fjales saj sh LefKOPE edhe njehere tronditi sallen e Plenumit me largepamesine e analizen e thelle qe i kishte bere kapitalisteve dhe Imperialisteve te te GjiF Botes ... Pasi u mbeshtet pak mbi pAdium zgjati trupin , ngriti gishtin ( pasi kuptoi se nuk mund ta fuste "atje" ne Publik ) e drejtoi nga salla

E kush na qenka ky Blar e vari lesht te kesaj kategorie ???? Poshte armiku Rama .Rnofte sh Berisha !

Kar ardh koha mer cub qe ti dhe i tere brezi jot politikan (posit & opozit; te majte, te mesem, te djathte e ansore, paror e mbrapor ) ti thone nje here e pergjithmone politikes shqiptare adios.

Boll jetuat me djersen e gjakun e ketij populli pa bere asnje gje si specie parazite !!!

Shpejt eshte. Ata te tjeret ndejten 50. Keta s'kan kap as gjysmen.

ha... kta i bi qe sapo te ken dale nga traktati i varshaves. smiley

 

Amon vec mos prishen me BS e Kinen, dmth me US sot. Po per te tjerat e dime mo, ... duhen ne 2-3 breza.

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama deklaroi në konventën dyditore se nuk duhet të kemi frikë nga lakuriqësia.  
“Mos u trembni nga fjala lakuriq ju e dini se unë s’kam frikë nga lakuriqësia, deklaroi kreu i PS përpara të pranishmëve në Pallatin e Kongreseve, se kjo është e vërteta”.
 Është e çuditshme fakti që Edi Rama barazon të vërtetën me lakuriqësinë. Sipas kësaj logjike të gjithë nudistët janë burra të vërtetë.  
Sigurisht nga lakuriqësia e Ramës qytetarët nuk është se ka kanë frikë por së paku kanë  turp.  
Për kryetarin e PS “turpi” është një kategori morale për të cilën nuk shqetësohet as e quan të domosdoshme të pranojë fshehjen e hallateve. Padyshim duke qenë i paturpshëm ai mund të premtojë dhe të mashtrojë të gjithë leshkon që besojnë tek fjalët e tij. Njerëzit me logjikë e kanë të vështirë t’i përgjigjen fyellit të Edi Ramës, i cili premton e përbetohet për mrekulli sikur të ishte rishtar në politikë, në fakt ka 13 vite që qeveris ministri, bashki dhe parti, dhe ka të njëjtat rezultate zhgënjyese. Sipas tij, të gjithë nënpunësit e administratës me ardhjen e Ramës në pushtet duhet të vijnë lakuriq në punë.

Ike shkruj ndonje "liber" me vjersha ti per qef tat..mos u merr me Edi Ramen se smerr vesh nga lidhet gomari ti! 

 Merita i takon Kreshnikut     Ilir Yzeiri     Gazeta Shqip 

Shfaqja nacionaliste që dha personazhi ynë Kryeministër ishte më spektakolarja e të gjitha budallallëqeve, idiotësive, folklorizmave dhe gjithçkaje të marrë që mund të ketë një personazh arkaik, provincial kur vishet me kostumin e të parit të vendit. Mirëpo, falë këtij spektakli dhe falë kësaj komedie, miqtë tanë amerikanë dhe europianë i thirrën mendjes dhe e morën seriozisht “nacionalistin” e Tiranës. Deri para kësaj maskarade, siç e dimë të gjithë, ambasadorët e nderuar të trojkës në Shqipëri dhe kancelaritë perëndimore, nuk e kishin marrë seriozisht këtë sharlatan të vonuar që dhunon zgjedhjet, vret njerëz para zyrës së vet, plaçkit vendin dhe sillet nga mëngjesi e deri në darkë si një i ndërkryer që flet marrëzitë e dynjasë dhe që na e ka neveritur këtë vend sa herë që shfaqet në ndonjë ekran televizori. Mirëpo, siç shihet edhe këtij njeriu do t’i vinte fundi i karrierës politike dhe për këtë, mesa duken bathët, paska menduar as më shumë e as më pak, por Kreshnik Spahiu, lideri karizmatik i partisë që po përhapet me shpejtësi dhe që mban emrin simbolik “Aleanca Kuqezi”.

Retorika e Kreshnikut në fillim ishte thellësisht patriotike dhe mbështetej në kultin e krenarisë kombëtare. Duke lartësuar shenjat e trashëgimisë kombëtare dhe duke ngritur lart dinjitetin e gjithçkaje që është shqiptare, Kreshnik Spahiu dhe partia e tij e zgjuan sidomos rininë dhe i dhanë asaj një motiv më shumë për t’u ndier krenarë për përkatësinë kombëtare. Imazhi i shqiptarëve dhe i Shqipërisë, sidomos në këta njëzet vjet tranzicion, ishte për të qarë hallin dhe Kreshnik Spahiu e partia e tij, me anë të retorikës kombëtare, kërkonin në fillim që të zgjonin ndjenjat e fjetura të krenarisë për shenjat shqiptare duke zgjedhur modelin romantik dhe idealist të rilindësve shqiptarë, të cilët identifikimin me gjuhën, me flamurin dhe me tradita të tjera të vyera i shpallnin apriori si model për suksesin dhe mbrothësinë e kombit. Mirëpo, ishte e natyrshme dhe e pritshme që retorika e Spahiut të rrëshqiste edhe në një patriotizëm jo kontemporan, atëherë kur ai shpalli se bashkimi i shqiptarëve në një shtet duhet të jetë prioritet politik. Mirëpo, pikërisht këtu Kreshnik Spahiu u tregua politikan me vizion. Ai e tërhoqi prenë e vet, kundërshtarin më të egër politik, Sali Berishën, në teatrin e kukullave nacionaliste. Kreshnik Spahiu ka meritën se, me shumë finesë dhe me zgjuarsi, e zgjoi Don Kishotin që flinte brenda shpirtit provincial e të marrë të Kryeministrit dhe e bëri këtë të fundit që të shalojë Rosinantin e patriotizmit e të nisë të ligjërojë broçkulla patriotike duke telendisur të madh e të vogël. Njësoj si Don Kishoti, ai mendoi se tani i kishte ardhur koha dhe Kreshnik Spahiu nuk mund t’ia merrte nga duart Don Kishotit tonë këtë trofe. Ai ngjeshi mamuzet e provincializmit romantik dhe nisi të recitojë me zë të çjerrë vargje patetike për shqiptarë në gjashtë shtete, ngrysej e gdhihej me albanofobinë në gurmaz dhe m’u atëherë kur duhej, Perëndia me të madh të vet, na dërgoi edhe një dhuratë tjetër. Një tubim i ministrave të Jashtëm dhe kryeministrave të NATO-s në Gjermani dhe tani ishte rasti të thoshim me gojën plot: Kreshnik “u kry”. Pra doli mendsh: Kush e ka parë atë pamje kur Don Kishoti ynë rrëmbeu mikrofonin dhe u jepte leksion perëndimorëve për patriotizmin dhe albanofobinë, me siguri ka mallkuar veten përse është shqiptar, por edhe është gëzuar se më në fund, bota e mori vesh se çfarë të marri kemi në krye. Ky ishte kulmi. Mirëpo, Perëndimi ka një burokraci të mrekullueshme. Në qoftë se një marrëzi e një lideri të caktuar hyn në dhëmbët e kësaj burokracie, ajo nuk del dot, sepse sapo kalon nga një ingranazh e merr tjetri. Ndaj edhe Tirana, pas këtyre marrëzive të Don Kishotit tonë Kryeministër u bë vend pelegrinazhi për të gjithë perëndimorët, të cilët, si rrallë ndonjëherë, gati sa nuk po i thonë: -Boll ti nuk durohesh më! Mirëpo, kur mendon se ai që e sëmuri pacientin tonë, ai që e infektoi atë me sëmundjen e Don Kishotit, është Kreshnik Spahiu, mua më vjen të vë buzën në gaz e të them: I madh Nik! Më duket se na shpëtove.

 

Programi i PS-se eshte perqendruar tek ekonomia, po  problemi kyç eshte se per t'u realizuar ai program duhet qe Rama te vere nja 20 miliard dollare nga xhepi i vet.

Gjithsesi ekonomia shqiptare çalon prej korrupsionit dhe evazionit fiskal qe eshte baza e çdo marredhenieje ekonomike, duke filluar qe nga punetor-punedhenes e deri tek privatizimi i hidrocentraleve.

Asnje reforme ekonomike qe nuk paraprihet nga kthimi i korrupsionit dhe evazionit fiskal ne rrethin e se pranueshmes, nuk mund te jete efektive.

 Rishperndarje sot do te thote, me ane te korrupsionit dhe evazionit fiskal, t'ua marrim te korruptuarve per te korruptuar tanet.

E pa besueshme ishte transformimi i Tiranes se Kjoskave , kapitalizmit te qofteve qe ngriti Saliu, por ja qe nje shprese modeste ndryshimi. jo i perkryer, filloi..

http://www.youtube.com/watch?v=oDNgnrt_D...

Duhet ti jepet nje shnas Edi Rames se paku per te filluar ndryshimin, ose per te ndaluar rrokullisjen ne humner te vendit nga qeveria akktuale! 

 

Nje akt qytetarie do te vleresohej pjesmarrja ne konventen e PS e nje perfaqesuesi te Pd tip Fatos Beja i vetpermbajtur dhe gjithperfshires , por kur duhej edhe i KRAHUT te tij i argumentushem dhe i kundershtueshem me veshtiresi  . Ku eshte ?  . Ne se i jepej fjala ( dhe duhet ti jipej e qofte dhe formalisht duhej duartrokitur ), do te uronte dhe shprehte deshiren e PD-hit per te realizuar kete program duke kapur me zgjaursi "fryrjet " e "pompozitetet " te papranueshme por qe i sherbenin propogandes elektorale . Ndryshe nga cdo lloj reagimi i BIBAVE te selise se Babasqapit si injorante fshati qe u ka dhene Partia BURSE per shkolle te Larte smiley

Kur do vije kjo kohe ? Do vije patjeter , por pasi te ikin tutje Lopet e vathes se LefKOPESE qe kane nga tre Mastera e nga pese Pd-hira e vetem muuuuuuualisin !

nji pytje  : pse ato femrat ke konventa e PëSë , perjashto Mimin, flisnin si me qene Zhozi ne vaktit ?

Ca bohet kshu ? E dime qe femrat shkodrane te shkyjne ne dysh dhe jane kodoshe , por tobestafkurllah, jane tuj ngrit nje stereotip shume negativ ne lidhje me angazhimin politik

Mbase per tu tregu qe kane edhe nje ane te forte ndaj anmikut.

perjashto Mimi Kodhelin

 

kur e pashe ne nje intervju online kete heren e fundit foli mbi gjysmen e emisionit vetem per cunin e vet dhe siperhere per babin e vet dhe per femijerin e vet dhe per brezin e samifrashrit  kishte ra shume dhe nuk e di pse me la nje ndjenje sikur sja bote zemra fare te fliste per burrin e vet

eeeeeee....... mendova  hike dhe ti per lesh sepse me siguri e ka kap burrin rop me ndnje dashnore dhe nuk ja bote zemra fare te fliste per ate smiley

pra tani qe nuk i ka mo shpatllat e mbulume eshte shume instabile ne politike  that is the reality !!!

 

E dime qe femrat shkodrane te shkyjne ne dysh dhe jane kodoshe

????

1) ca dmth femer kodoshe smiley

2) te shkyjne, e ke ne kuptimin figurativ   smiley

qe do te thotë ..sebepi i sherrit është fëmra ! smiley ... Mbaje makinën !

Episodik , po ajka e filmit !

 

Programi i PS, Berisha: Programi i Nastradinit. Vraponi o burra të kalojmë ylberin! 

Te dashur miq! Ne programin qe paraqiti dje ne Konventen e tij, te cilin mediat, per zotimet qesharake, e quajten thjesht programi i Nastradinit, z.Rama premtoi: 1- Dalja nga Shqiperia e genjeshtert, ne te cilen jetojne, sipas tij, sot shqiptaret ne Shqiperine e vertete qe egziston vetem ne paranojen e tij, 2- Dalja lakuriq per te rilindur pas zgjedhjeve por jo ashtu siç e kane paraqitur ne gazeta me gjethe fiku por…… 3- Krijimi ne 4 vite i 300 mije vende pune dhe punesimi i 250 mije grave, keshtu qe burrave per tu punesuar, perveç rradhes ne zyrat e punesimit, do t’iu shtohet edhe rradha e kalimit te ylberit!!

 

Nastradini do t’ia kishte lakmi! sb

Burimi: http://www.panorama.com.al/2013/02/24/programi-i-ps-berisha-programi-i-nastradinit-vraponi-o-burra-te-kalojme-ylberin/#ixzz2LrCOYsgg

 

 

Kurse Edi Rama, në rrjetin Twitter thotë se një tjetër komisar u vra nga tradhtia e pushtetit ndaj policisë.

“Edhe një komisar i vrarë! Në mes të Tiranës. Sa jetë policësh do kushtojë ende tradhtia e pushtetit ndaj Policisë?”

Reformist pa reformist Kryetar , ne te terim voten , mos ju lut kot Shqiptareve per nje mandat , ti e di kush e ka ne dore kete pune .

Ej, me kalem ne dore e lexojne piktorin ee?

Jo shaka! 

Ju qe jeni kunder te bardhes te zezes apo edhe kanabisit ordiner duket qe jeni provinciale mer lla. E bardha esht civilizim dhe dietemmendore mer llapusha. Sot te ter vin ne qytet po katnari duket kollaj se ka inot te bardhen, lulet per te dashuren (pavarsisht se del si klluf ari per xhiro ne blvd per  14 shkurt) dhe kolonjen (i thoni akoma livando) larg qofte pastaj noj plazh nudist. Pranej i merr votat ps nga qyteti se fshatit se kalo dot akoma te bardhen dhe plazhin nudist ne menjen e vet. 

Po mire o vlla, une se marr vesh pse kembengul ky ke programi.

ne shqiperi kerkush nuk ka program, dhe kerkush ste kerkon program.

e askush nuk voton per program,

se kuptoj pse futet ne siklet me rrejt kot i here smiley

Ja shif kta te tjeret, qe se rrujne hic

Po heren e kalume i hongre shpirtin tu i kerku program e Ruzhe.  I faqe kam lexu thojshe, ku jane 999 te tjerat?!! Du programin bertitshe (ene Lefti te vite ka prapa tu tun koken e tu thone posi...) Ene ky 4 vjet rrjesht, ul noten gjer ne t'gdhime, tu te shrkujt programin ty. A sja shef rrathet nen sy? 

Sec ka i shprehje Idrizi ketu per ket soj poplli.

hahah

po heren e pare, une e varfra ju besova se e kishin more.

Se thashe, helbete kane pas kohe 4 vjet me e ba.

Po tani , pse ?

"Po tani , pse ?"

Tani qe i kena punet fjolle thu ti? Tani qe po presim kthesen tjeter tja morin ne Gjermanise? Te drejte ke xhanem.

Do shtojsha, mire do ish qe dhe AKZ te dale me program, edhe Topi gjithashtu.. 

Teknikisht nuk ke te drejte. 

Te tjeret po i thonin qe nuk ke program, jo se kishin ndonje qef te madh me lexu. Program tamam prezantoj LSI-ja e askush nuk e vuri ujin ne zjar, as ata vete qe nuk e mbajne me mend ca kane shkrujt atehere. Po te gjithe po talleshin se si nje rob qe thote kam 1000 faqe program nuk kishte as edhe nje leter te vetem qe te lexonte nga ai. 

 

Nuk te njof per arbiter. M'vje keq.

Une jam me shume si ata tifozat qe futen ne mes te fushes e nderpresin lojen po nejse...

Me patllake e? smiley hec mos u merzit. nuk me the pse te bezdis te pasurit e nje program sot.

Fiks fare smiley

Se nuk besoj qe problemi i Shqiperise eshte programi apo jo, eksperienca ime kendej me ka bere ti shof gjerat icik me ndryshe. Thene shkurt, sa mund ti besohet nje njeriu qe sot nxjerr nje program te "majte" po 4 vjet perpara thoshte "pertej te majtes e te djathtes" e bashke me Vilajetin ju ra goja pertoke duke permend Giddens dhe Rrugen e Trete?

Po varja, se nuk kam dash me ju fut shume, aq me teper qe du me ndejt icik larg Peshkut kete periudhe. 

kur bohet m... mullar, duhet edhe nai program a plan pune apo jo? Pale kur ka mullare gjithanej; jo drejtesi, jo mjeksi, jo arsim eqetera eqetera... Nejse, po te vazhdohet e te mendohet se PS=Ed Rama, programi behet vertet i tepert.

PS=Ed Rama 'Bame. 100% pushtet absolut, pa gek e pa mek. Prandaj agree to disagree rreth kesaj pike, dhe duke te kerku te falura po e le me kaq kete debat per sot. Ne muajt ne vazhdim jam i sigurt qe do rikthehemi.

Ne i dalc ti ne mbrojtje. smiley Po kshu si duken punet, sdo te leje rradhe Filja. smiley 

aq me teper qe du me ndejt icik larg Peshkut kete periudhe. 

Mire bo qe rri larg. Cte duhet, te merr inat Rama kot. Ja e mori pushtetin ca do bosh ti pastaj? smiley

Me ka thene Bradi qe ka nje shtepi ne Gjermani per mua, edhe Pakoja ne USA po ashtu. Desha me ik te Gjembi, po eshte Pjeri ne rradhe para meje per ate pune smiley

Qeka i rrezikshem Pjeri. Pervec Vq-se u merka edhe me seksin e dobet smiley

kot e pergojoni Pjerin. Ai maksimumi i ben vizita pune Belulit ose Artit. Mbase ndonje dite do marrim vesh se c'thuhet pas kulisave. Mbase...

Mu m'hedh dekun kur thote se si e doni shqiperine pas 30 vjeteve.Hashashi i zakonshem e partise se punes...do ndertojme socializmin ,ne po bejme sakrifica po brezat qe vijne....lindja eshte e kuqe me nje fjale....

 Urojme te kishim nji trajner si Zana ...E shka po duhet njajo Kombtare ...Kur sulmon armiku = Mullar ne Mbrojtje ...Kur sulmojme Na = tyrjele ne mbrojtjen e armikut ...smiley

Mos ta nigjofsha Zanin e kamunizem . E kush po e ninte se po knaqej Jozefina me ja ca kodrat mes permes njaj Salija ... Bash dhe Shkodren Loce e kujt po ja nin si ka ken e si duhet ? Na jena knaq Boll me e pa gjithmone bash si VENEC ! Boll po na can kryt naj Edvin Kriminel Kristaq Rama me njat Socializem ...pffff ...

Na na mjafton vetem njaj Salia me Ipad ne dore .. ( ja hangert zemren Ruzhdija te programit te GOP-it) ...Bash nji kyt mandat 25 vjecar na e nepni dhe ne e bajme krejt Shqiprine dixhit e bajme  smiley Me na  pamun dekun ne toke po se bame per 25 vjet tane fushat hashish e me ja lane njat trashegimi konopeve qe me knaq tane robt e Ballkanit dhe te Europes ! Ej ty te lumte pushka e Sali Berisha ...ku ku moj nane per njat  vije shenimi .... me i damun  Lesht me i dae !

'Bame, me fal per rikthimin e shpejte. Tani hapa icik TV te shof ca behet dhe po shkrihem me Vilajet qe flet per programin. 

Po deshe me e kuptu mire pse jane budalliqe keto programet per Shqiperine, hidhi nje sy News24 - eshte komplet klloun dhe nje nga pendesat me te medhaja dhe per mua vete. 

Tregon, besoj unë, se sa seriozisht ne i marrim njerëzit, se sa përgjegjësi ne ndjejmë ndaj publikut

Urdhero krietar:

 

 

 

Both PM Sali Berisha and SP Leader Edi Rama largely
handpicked every name on the parliamentary lists.

 

 

For the SP, this
category divides further into construction magnates and
older, more established politicians with smaller business
interests. The former hold great sway in the SP and include
names like Arta Dade and Ermelinda Meksi. The second group
features people like Pandeli Majko, Arben Malaj, Ben Blushi,
and Kastriot Islami who manage to maintain their political
stature while also managing their own private businesses.
This latter group has been the most critical of Rama after
the election, perhaps because their businesses are not as
dependent on Rama as others are.

 

 

Others in this group are only in the Rama camp for the money
and may be more than willing to move to the other side if it
benefits them. For example, one SP MP in Durres has already
announced his intention to join the DP coalition. The "other
business" group features MPs like Fidel Ylli, a former
bodyguard who succeeded in making money from casinos and
seems to have no connection to SP ideology.

 

Finally, some MPs are simple thugs. These MPs have made
their fortunes through various means and tend to switch
parties if business requires. They can be very rich, have
minimal education, and they can be violent. The classic
example is Tom Doshi, who is the richest-declared MP with a
fortune estimated at EUR 10 million, and who runs
construction, pharmaceutical, and dairy businesses. He is
also suspected of running some not so legal enterprises.

 

For both parties, the MPs, while elected by the
people, were named personally by the party leader, i.e. Rama,
Berisha, or Meta, giving the leaders extraordinary control
over who becomes an MP.

 

Clearly, many of the MPs were selected
solely for their loyalty to the party bosses, so the prospect
of bi-partisanship may be quite low. However, because of the
narrow and relatively weak ruling coalition between the DP
and LSI, cooperation and reaching across the aisle will be
required for serious legislation. This coalition also marks
the first time in Albania's history that a "leftwing" force
(LSI) has combined with a "rightwing" one (DP).

http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIRANA535.html#

Po mire mor dreq, mire qe nuk me fton ne USA po mu sul Rama mbas zgjedhjeve, mire qe merr dhe wikileaksin qe e solla une, te pakten nje ™ e meritoj! T'ia beje kete Pjerit per ndonje pjese te VQ te merrte historia or lumemadh smiley

TM per wikileaks e meriton vec Assagne. smiley

Ore, po pse per ftesen time pret ti qe ta lesh ate vend? Kush ka qene ketej dhe kthehet andej per te jetuar serisht eshte tip Blend Salaj, pra qe nuk hyn ne kategorine normale te njerzve.

Edhe une ashtu jam pra smiley

Do e leme per nje Big Mac une ti dhe Drizoja se shpejti smiley

po qe se vjen xakja, me boni nji zo dhe mu ju lutmi shum!
Po ashtu ftojme dhe dyshen e fuqishme xhibi-gjembi

Po pra, se pak halle ka gjembi, tani te filloj t'ia luj dhe Xakja.....

Po jo o burre, ti e di ku e kam fjalen une per njerzi jonormale apo jo. smiley

Boheni pese Tredharak .Ti e di vjershen mo se je i vjeter .......ca sot e ca si sot amani se nuk ua dal dot ...

Megjithse endritY eshte per probleme te mBedhAja per kete rast ka folur Ndrejt . E di qe Gjembin une e vleresoj per Prill-Maj . Atehere lulezon pe tamami . Po dhe kater menjehere prape shume esht i tredhur ...Shife ndaji i cike me rradhe .E di ti mo ke pervoje smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).