PD dhe PS bien dakord për mosrespektimin e kuotës gjinore prej 30% të grave në listën e kandidatëve për deputet në zgjedhjet e 23 qershorit.

Kodi Zgjedhor parashikon që për mosrespektimin e kuotës gjinore në listat e kandidateve të partive, gjithçka të kalohet “paq” vetëm me një gjobë prej 1 milion lekësh, por jo përjashtim të listës së kandidatëve të partisë.

Në rast se një parti politike në një zonë zgjedhore dorëzon një listë me shtatë kandidatë meshkuj dhe asnjë femër, atëherë KQZ herën e parë ia kthen mbrapsht listën për korrigjime. Në rast se partia politike nuk korrigjon kuotën gjinore, KQZ e pranon regjistrimin e listës së kandidatëve, por e ndëshkon partinë vetëm me gjobë prej 1 milion lekësh.

Artikulli i plote: Pakt PD-PS, gratë jashtë listave për deputetë

70 Komente

po ska nevoje me bo pakt per ket bre,

kjo eshte gje qe vjen natyrshem dhe logjikshem smiley

Ruzhe, patjeter patjeter, dhe bonus: shyqyr qe po bien dakort per dicka a si e tha ajo e Beratit smiley.

Une them qe ju kane bere nder Monda. Te pakten, ne nje te ardhme mund te thoni "Ja se c'na bene meshkujt kur ishin shumice". smiley

Seriozisht, nuk e marr dot seriozisht kete temen smiley

Me t'zezat qe keni bere as nuk do themi gje, se do jeni heq nga defteri smiley.

Seriozisht,

shoqja.  

Kur te piqen fiqte, hajt se folim. Shiko ne vertet e shpenzojme gjysmen e te ardhurave globale per arme, po ju do e shpenzoni per te futur edhe operacionet plastike ne "Sigurimin shendetesor" do botoksikoni planetin smiley

Perfytyroj qe Presidentja amerikane sipas tradites do kete nje qen. Dhe meqe burri i ka blere nje Boxer, do i beje lifting. smiley

Nuk jom fare dakort me titullin. Ai duhet te ishte "Eliminez la femme" - 1 miliom leke.

O Ruzhe Tepron e ke pa gjo verdalle?

sdi gjo

smerrem me grate smiley

o derman, po ne kemi fjalën tonë të bukur shqipe: "débarrassez vous des femmes"! smiley

 

Ne fakt mendoj se kuota gjinore ne te vertete eshte mjaft diskriminuese edhe pse teorikisht kerkon te luftoje dikriminimin.

Shpresoj  qe gjoba te jete 1 milion leke te reja, se po qene te vjetra nuk eshte diskriminim po tallje mendereje.

mire qe vendoset gjobe, por keto leket kush i merr? KQZ-ja? Apo ndahen midis tyre dhe kandidates/femnes se diskriminuar?

i plasi trapi ktyne, leket e gjobes po ke arka shtetit futen. dmth po vete mund ti hane me menyra te tjera. Hiqja Lenes veja Prenes smiley

Dmth, si me fëmra si pa fëmra, do pagujne...

1 milion per cdo %-je ?smiley

Qekur diskriminimi i gruas luftohet me gjoba dhe aq me teper ,mendojne se fare mire mund ta shmangin me shlyerjen e gjobes ,eshte tregues i  shkalles se ulet te  jetes politike dhe emancipimit shoqeror ne pergjithesi.

Megjithate,nuk mendoj se jane pjekur kushtet ne kete paloshtet qe gruaja te perfaqesohet denjesisht me pjesmarrjen e saj ne jeten  politike.Madje ,as te burrave.Kjo politike qe behet te ne,kerkon paloburra.

Kjo politike qe behet te ne,kerkon paloburra.

Ose palogra...qe behen si paloburra. Te pakten ky eshte realiteti i tanishem (me disa perjashtime sigurisht).

Pd e Ps jane dakort ne gjithçka.Kjo eshte minimalja....As me ka shkuar nder medn se do ta kishin mendura ndonjehere seriozisht kete problem.

e kam frike gurkusarin, edhe dhurata kur sjell...

Nje qe asht gur-k u s a r si ka me sjelle dhurata?!

darove e armikut, o helm, o thike.

Te jep i marri mjalte merre hidhe,

te jep i urti helm, merre pije!

 

ti dihej e mira kaut, nuk e thernin!

Me mire nje korb i gjalle, sesa nje shqiponje e ngordhur!

P.S Tek ty kam shprese se Beluli s'ka shanse.

smiley

po nuk e ngriti dhe kjo nga koma, do jete i zene me naj gjosen per s'mari. Kshu si mas gjumit te masdrekes them smiley

ps. komunizmi asht i keq njisoj per te gjithe, or Ndre...

Coc te dinja po edhe ti nuk na dolle gje. - tha

Shiko meqe batuten nuk e gjete, merr llastiqet dhe futi nje plumbce atij Belulit ta zgjosh. Po kujdes mos e gjuan ne syrin e majte.

p.s. Po nuk e gjete as tani, mos hajde me ne fshatin tone.

po perpunohet neper algorithmet perkatse... por ju nuk te leni kohe as me vdek... si (Beluli)  smiley

Dhe mos harroni se nuk keni te beni me nje popull 1 milion. Ne sot jemi 301 milione!

skena e fundit e takimit: na i shikonim nga lart poshte, ata malore...

Emo, Belul, te merrni shembull nga shoku.

Per  hir te profesionalizmit, sic thote shoku yne Beluli, mos harro edhe Majorin sovjetik qe nderon "alla-amerikonce", me nenkuptim te thelle "Ho, kishe nai gjo, fol po ta majti".

e ma men kur e thote ate shprehjen e korbit, nenbuzqeshja e lehte... qy pa e thone  ala te bo te menosh se do boje si pisome...

''po si nuk e shkrepe njeher mor,  Kavir ... ptuu.smiley

 

p.s   je me fat, apo Furtuna-tosmiley,  qe nuk isha une qepare.

Je me fat qerrata!

me mire me kete ligj - se sa me kete maliq

Si i bie tani, 1 milion per cdo parti dhe listen e tyre te kandidateve per cdo qark?

po ja i bie qe cdo parti do marri noten 10 per sjellje te mira ndaj grave . kush e krruan tani me ato ??

edhe ne  Bithet e Lugje ishin dakot.Ne fillim burri, pastaj mushka dhe ne fund gruaja. 

*Tstiera eshte bere e ndjeshme, gishti po njelloj smiley

Me shume gabime e ke shkruar spiro, rregullo gjuhen ose gishtat ose tastieren..smiley

Ketlin,ketej nga Shqiperia sot ishte nje dite fantastike dhe Spiritus do jet dehur nga kenaqesia.smiley

Mos jeni takuar gje ju te dy? smiley

Nuk jane te gjithe si Pjeri ,ca zhgjedhin mos te shprehen per c'ka bejne.smiley

Eee Venuso, ç'a ke me mu ti ee smiley e paskan mor ne dor femnat k'tu smiley Le te marrin shembull parlamentaret nga Peshku ketu. 

*Tstiera eshte bere e ndjeshme, gishti po njelloj smiley

Aq shume i ferkon o derbardhe? smiley

eshte tastiera e Venus ?D

prandaj i mungojne ca taste tastieres sime ?smiley

i mungojne : no war, make ,love., Fort lali smiley

 

Te pakten nuk u shkoka gjaku "hup". U dashka pagu nga 1 meleon per cdo gru missing in action. smiley

e ka pas per  klasen e evolucionit biologjik po i ka perzi sipas "fese " gabimisht

Parlamenti ka nevoje per ndonjonen si Cicciolina apo Vladimir Luxuria, atehere mileti do te harronte telenovelat...Megjithese edhe Rruzhdija "jone" eshte yll fare!

Po mbase jane te detyruar sepse s'ka mjaftueshem gra? Ku t'i gjejne po s'pati? T'i marrin me zor?

PD nuk e ka menjen te grate po e ka te:

Sot, sindroma e Ramës për mosnjohjen e zgjedhjeve rëndohet akoma më shumë për shkak të “kapsllëkut” politik që po kalon ai vetë dhe partia të cilën ai drejton. thuhet në deklaratën e PD.

shume mire kane thene!

ps. PD shkoka me hale rregullisht dmth...

hajne kumlla te thata.

Vallaj PD ka 22 vjet qe e ka zene diharreja dhe nuk ka te ndalur....

Vuuuuuuu idete politike te PD-ja.

 

cerrrrrr... deshe te thoje meqe ishim tek diarreja smiley

po jo ore ,shtyhet me nje opozit qe ka zene kaps? bjene mire keta qe ia numerojne ditet e kapsllekut;tik-tak,tik-tak!

http://youtu.be/uwesKex8SFQ

Me mire paguani gjoben se te fusni shejtanin brenda. smiley

O Brado, qafsh te gjithe a mund tna e thush kush i shkrun keto perla te PD-ja???

"Kapsllek Politik"...PERLE!!!!

Termociftja, me siguri.

Mu me duket dora e Berishes...atij vetem i lejohet krijimtaria letrare ne at parti!!!

Te tjeret nuk kane liri krijimi!!!

E ke gabim! Jo se nuk kane liri krijimi por nuk dine te krijojne! Krijuesi i vetem eshte vetem Ai! Ne te gjitha kuptimet!

Nuk po flasim per zvarritje. Por ne Kampin Demokomunist duhet te kete rregull. Disa jane bere per te fluturuar/krijuar  te tjeret...

 

Po ju vika keq për gratë? Po ku të gjesh aq shumë gra si Josi , Palma, Vokshi etj janë me kokrra,, t'ranme prej qielli.

Palmen e Vokshin nuk e njoh,Por per Jozin ke te drejte ....è unica.....

Palmes mos iu afro,he t'keqen,se te var Mesila aty me koke poshte.

Ku e pe qe iu afrova Palmes ?Thashe nuk enjoh...madje tesh qe po me thu qe ti i qenke afer Palmes do i rri ne distance sigurese.Nuk eshte reklame e mire per Palmen te pelqehet prej teje  hahahah mandej qe sa e eger je ..te var mesila me koke poshte!!!Ppapapapa.....e shtune mengjez ,nje kafequmesht te ngrohte nje buzeqeshje ,nje mendim pozitiv....jo nuk ekziston ...te var Mesila me koke poshte....ta marrsha sa Laje je!!!!smiley

ku te pashe ?! Nuk e njeh?!smiley
Dukesh qe(nuk) me kupton shume mire.

po edhe..

shqiptaret kane bon sens, bravo.

Ca eshte nje milion leke per nje liste kur vendi i deputeti shkon 250 mije euro e siper?!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).