Në moshën djaloshare, Disraeli ndërmori një tur të madh në Mesdhe dhe në Lindjen e Mesme, gjoja për arsye shëndetësore. Udhëtimi i tij zgjati 17 muaj (nga muaji qershor 1830 deri në tetor 1831)

Karizmatiku Benjamin Disraeli (1804-1881) kujtohet si një nga figurat më të gjalla të politikës britanike në shekullin XIX. Ai ka qenë dy herë kryeministër gjatë mbretërimit të mbretëreshës Viktoria. Robert Elsie, shkruan se ai njihet gjithashtu edhe si një autor i njohur dhe shumë i lexuar i prozës viktoriane. Në moshën djaloshare, Disraeli ndërmori një tur të madh në Mesdhe dhe në Lindjen e Mesme, gjoja për arsye shëndetësore. Udhëtimi i tij zgjati 17 muaj (nga muaji qershor 1830 deri në tetor 1831). Ai kaloi në Spanjë, Maltë, Shqipëri, Greqi dhe Lindjen e Mesme, e kjo ka rezultuar të jetë një nga përvojat më formuese të viteve të tij të hershme dhe një nga kujtimet më të bukura të jetës së tij në tërësi. Albanologu ka botuar në sajtin e vet një letër që Disraeli i shkruan të atit nga Preveza. 

Nga Korfuzi, Disraeli dhe dy shokët e tij që udhëtonin, shkuan në Artë dhe Janinë, atëherë kryeqyteti i Shqipërisë së jugut nën sundimin otoman, të cilin Lord Bajroni e kishte vizituar në ditët e Ali Pashë Tepelenës (1741-1822), të ashtuquajturit luani i Janinës. Preteksti zyrtar i Disraelit për udhëtim në malet e egra të Shqipërisë ishte për t'i çuar një letër nga veziri i madh, Frederick Adam, Guvernatorit britanik të ishujve jonianë. Nga Preveza, ai shkruante se "unë kurrë nuk do ta harroj efektin e muezinit, me zërin e tij të pasur, të lartë dhe solemn, duke bërë thirrje që ne të adhurojmë Zotin në mes të gjithë kësaj kërdie të njeriut. 

Ai qe mahnitur veçanërisht me kostumet shqiptare. Pjesa më e madhe e asaj që Disraeli pa e përjetoi në Shqipërinë jugore u përdorur në novelën për Skënderbeun "Ngritja e Iskander-it", të cilën e shkroi në Bath dy vjet pas turneut shqiptar. Letra e tij nga Shqipëria, rrëfen magjinë e udhëtimit, pjesë të së cilës po botojmë më poshtë. 

Letra 

Ati im i dashur! 

I shkrova Ralph nga Malta, dhe për ju nga Korfuzi, dhe i lashë letrat që t'ju përcillen me pakon e tetorit. Megjithatë, pa dyshim ju i keni marrë letrat e mia nga burime të tjera. E kam përmendur në letrën që të dërgova, se ka mundësi t'i bëj një vizitë Vezirit të madh në lagjet e tij në Janinë, kryeqyteti i Shqipërisë. 

Ajo çfarë atëherë ishte e mundshme, tani është bërë e sigurt. Ne kemi lundruar nga Korfuzi për në Janinë, ku kemi gjetur një mik mikpritës dhe të këndshëm tek Konsulli i Përgjithshëm, Z.Meyer, për të cilin z.Frederick Adam më kishte dhënë një letër shumë të ngrohtë. Ai është një zotëri i shkollës së vjetër, i cili ka lëvizur në sfera të mira dhe ka përvojë të madhe diplomatike në Lindje. Insiston që ne të darkojmë me të çdo mbrëmje dhe ajo që është akoma edhe më e mrekullueshme, është se ka një kuzhinë shumë të mirë, në këtë tokë të egër anarkie. 

Meqë lëvizjet e Madhërisë së tij ishin shumë të pasigurta, ne nuk humbëm kohë në udhëtimin tonë për në Janinë. Lundruam deri në Salora (i përmend këto vende, sepse ju do të jeni në gjendje të gjeni rrugën time në hartat tuaja), dhe në mëngjes, me një kompani prej gjashtë kalorësish, të gjithë të armatosur, u vendosëm jashtë Artës, ku gjetëm strehim të përgatitur për ne, në një shtëpi që i përkiste konsullatës. 

Arta, dikur një qytet po aq i bukur sa edhe gjendja e saj, është kthyer në rrënoja, rrugët janë të gjitha të rrafshuara me tokën, dhe me përjashtim të shtëpisë së konsullatës, që është rindërtuar më pas, nuk ke asgjë tjetër. Këtu për herë të parë kam dëgjuar nga Myftiu i minares, që ka një zë të pasur dhe të fuqishëm. Të nesërmen në mëngjes i bëmë vizitë në Kalio Bejt, Guvernatorit, dikur një nga fisnikët shqiptarë më të pasur e tani, më i fuqishmi. 

Ai ishte një burrë i pashëm, njeri madhështor, por jo i rëndë apo i 'shurdhër'. Përkundrazi, ishte i butë, siç është përshkruar nga miqtë e tij me të cilët ka qenë në burg në Rusi, ku gjithsesi është trajtuar me konsideratë të madhe, siç vetë ai na tha. Ishte jashtëzakonisht i sjellshëm dhe nuk donte të na linte të niseshim, duke këmbëngulur dhe duke na bërë një nder të pazakontë. 

Janina 

Me vështirësi ne ikëm, u zhvendosëm jashtë Artës, me truproja shqiptare që na mbronin me eskortë. Gjithsej ishin gjashtë e në krye dy shqiptarë që e drejtonin eskortën. Të gjithë këta shqiptarë janë të armatosur deri në dhëmbë, me pistoleta dhe armë, me zbukurime luksi dhe ndonjëherë krejtësisht të lara me argjend. 

... Mendoj se kam pirë shumë. Shihja zjarrin e druve që digjeshin dhe mendoja Bradenhamin, e ndërkaq pyesja veten nëse ishte e vërtetë se isha në mal me një shef shqiptar. Më tej, mblodha supet, shkova në shtrat dhe u zgjova pa dhimbje koke... 

Në fund të fushës, mbështetur menjëherë pas maleve të larta dhe afër një liqeni të bukur, ne papritmas iu vërsulëm qytetit të Janinës. Relievi na e kishte fshehur pamjen e tij për një kohë të gjatë. Në distancë prej aty ku ndodheshim, ky qytet, që dikur edhe pse jo më i madhi, ka qenë një nga më të begatat dhe të shkëlqyerat zotërime turke. Turqia duket ende dominuese, por kur hymë në qytet, pamë se shkatërrimin që kishim lënë pas, do e kishim edhe përpara. 

Vazhduam nëpër një rrugë dredha-dredha. Kishte shtëpi të rrënuara, xhami që në këmbë kishin vetëm minaren, rrugë krejtësisht të rrafshuara, - por këto s'ishin asgjë. 

Pamë milje të tëra zonash të shkatërruara; si të ishin një mori karkalecash, kishin fuqinë t'i shkrinin, si veprat e njeriut, edhe ato të Perëndisë. Zemra e madhe e qytetit ishte një det shkatërrimi. Harqe dhe shtylla, të izoluara dhe të shpartalluara. Pazari i madh, që vetë dukej si një qytet të vogël, ishte djegur vetëm pak muaj më herët. 

Është e kotë që unë të përpiqem të përcjell për ju të gjitha ato që kam parë dhe ndjerë gjatë këtyre javëve të mrekullueshme. Kur unë dilja të shëtisja, ndiqesha nga një turmë e madhe, kur ndaloja për të blerë ndonjë gjë, isha gjithnjë i rrethuar nga njerëz. Sado të përpiqem t'jua përcjell gjithë idenë që kam, mbi Pashatë, mbi agallarët, dhe të gjithë të tjerët që kam takuar, me të cilët kam tymosur cigare apo kam pirë kafe, është e vështirë t'ia dal. 

Por nuk mund të harrojmë një gjë shumë të rëndësishme: Pritjen që u bë në kalanë e Ali Pashës, që ishte restauruar nga dëmtimet që pësoi në rrethimet e njëpasnjëshme. Ajo është ende e banueshme dhe të krijon shumë idenë e një objekti të madh, të vjetër e shumë të vyer. Ndërsa kalonim portat e kalasë, e kemi gjetur veten në një numër të madh rrugësh të vogla, si ato të kullave apo ndonjë kështjellë tjetër të vjetër, të gjitha plot jetë. 

Pastaj kemi ardhur në një vend të madh, ku gjendet pallati. Ne nxituam nëpër gjykata dhe korridore, plot me roje dhe shefa. Pamë çdo lloj specieje të popullsisë turke, sepse në këto vende një kokë bën gjithçka, dhe ne me ndarjen tonë të punës, inteligjencën dhe deputetët përgjegjës, nuk e kemi idenë e punës së një kryeministri turk. 

Salla ishte e madhe, e ndërtuar nga Ali Pasha me qëllim që të nxinte tapetin më të madh të bërë ndonjëherë, që i takonte dhomës së shefit në Versajë, dhe iu shit atij gjatë kohës së Revolucionit... 

Ju lutem, më shkruani rregullisht, se herët ose vonë, unë do t'i marr të gjitha letrat tuaja dhe do ju shkruaj. Meqë nuk kam asnjë mënyrë të sigurt që ta nis këtë letër menjëherë për në Angli, mbase do ta mbaj në portofol derisa të shkoj në Napoli, dhe t'jua dërgoj nëpërmjet z. Dawkins. 

Me shumë dashuri për ju të gjithë, 

Më i dashuri juaj, 

B.D. 

Prevezë, 25 tetor, 1830 

*Albanolog

219 Komente

aman pse e botove, do vijne lubonjistet do e pergojojne, se ka ikur koha vizionit te tij romantiko-nacionalisto-shqiptar.

E di Dizraeli se s'ka pase Shqiperi para vitin 1912, kur u krijua shteti ? Jo s'e di, epo pse ha mut kot dhe perdor termin Shqiperi ne vitin 1830 ? Ca jane keta romantiko-fokloristet more, kulmi i injorances. Truproja shqiptare, thote... pfff kulmi, ku ka pase shqiptare, para se historiografia nacionaliste ti shpikte nga hiçi... sa mendjembyllur.

smiley

Cool.

leter nga fronti shqiptar

tani si qe ai muhabeti per mitizimin e luftrave? ky xhaxhi i ka bere te gjitha, tek e tek, me artileri e me shtab e ku di une. krenar per 1940-en tjetri!

tani pse kur "ne ketej" flasim per ndonje spital partizan, qe preu kemben e partizanit me sharre, etj etj, nga e njejta kohe, nxjerrim gjuhen? dmth pse kshu, kaq pacaker ne?

Shif ça mitesh ka aty brenda:

- clandestinë school. Ça lesh shkollë klandestine? Të ishte për shkollat shqiptare, edhe hahej. Këta kishin një Megali tou Genous në qendër të Stambollit dhe një Zosimea të tërë.

- enslaved hellenic nation. ça enslaved? Kjo është teleologjike. Dmth perceptim romantik, po ka dhe një të vërtetë, në kuptimin që atëherë iu hapën sytë se ishin të shtypur. 

Shif si thotë Kolokotroni:

According to my judgement, the French Revolution and the doings of Napoleon opened the eyes of the world. The nations knew nothing before and the people thought that kings were gods upon the earth and that they were bound to say that whatever they did as well done.

I kanë çmitizuar këtej, dont worry. Kjo është shfaqje artistike, vlerën e ka në art. 

L2B pastaj, historikisht Shqipëria ishte në anën e duhur në atë kohë. Jo se ka vlerë për mitizim kjo, por lufta ishte e drejtë. E përjeton gjithë bota si event. Unë madje, bëra dhe pyetjen "heretike" një herë, që mu ofenduan këta: me kë do ishit në atë luftë, me një partizan grek, apo një ballist shqiptar? Kush ka bythë t'i japë përgjigje kësaj? 

miti eshte art. ne kuptimin qe nuk mund te kete mit pa art. kjo ndodh se miti ngrihet mbi mekanizmin artistik, qe eshte krijimi i nje realiteti paralel me kushte te tjera kufitare (boundary conditions). duket ky eshte nje nder keqkuptimet e medha te njerzve te ndershem (ata te pandershmit keqkuptohen me kast): moskuptimi i dallimit te realiteteve. si ta shpjegoj: ata kane mesuar nga euklidi qe shuma e kendeve te trekendeshit eshte 180 grade. Kur u thuhet qe nuk eshte 180 grade, irritohen, thone nuk ka mundesi.

Kulmi i ironise eshte se pikerisht keta 180 gradshit kane ne flamurin e tyre nje mendje te hapet smiley (poshte taboote, erdhi koha t'i shohim gjerat sic jane ne te vertete etj).

Miti vertete eshte art. Por mungesa e mitit eshte edhe art edhe emancipim. Miti perfton kushte te tjera kufitare, menyra te reja te qasjes ndaj se vertetes, por keto nuk jane vec shtigje per te dale aty dhe qe shnderrohen shume shpejt nga shtigje ne labirinthe e pastaj nuk dilet dot kurre tek e verteta deri sa te divorcohet nga miti. Pasi vetem mungesa e mitit te nxjerr nga labirinthi dhe perfton mundesine per te arritur tek e verteta. Ose si ka pas thone ai rusi i madh: Pa pavdekesine, cdo gje eshte e lejuar dhe gjithcka e mundshme.

mungesa e mitit si te tille eshte e pamundur. pervec sa u tha, miti eshte edhe nevoje per reduktimin e permasave (dimension reduction) te hapesires perceptuese; kjo vjen si rrjedhoje e kufizimit material te mendjes njerezore (ajo eshte e fundme) dhe shkakeson nevojen per simbolike. Miti nuk perfton kufi te tjere; perkundrazi ne i krijojme ato si habitat te posacem per mitin. miti nuk eshte menyre e re per qasjen ndaj se vertetes, per dy arsye: sepse e verteta si e tille eshte nje nocion evaziv dhe ceshtje e perceptimit; dhe sepse kur thua "e re", krijon pershtypjen e dickaje qe mund te behet edhe pa te (nuk shkoj diku me makine, por shkoj me biciklete). Ne fakt nuk eshte ashtu: atje ku te shpie miti, nuk te shpien dot rruget e tjera.

kam pershtypjen qe ben nje dallim perjashtues mes te vertetes dhe mitit. por miti nuk mund te perkufizohet me "te verteten tone"; e verteta jone nuk ka as tager, as kellqe per t'iu ballafaquar mitit. Shume shpesh e verteta e mitit eshte e nje lloji superior ndaj te vertetave te tjera, pikerisht nga fakti se eshte me e veshtire per ta perceptuar. ashtu si diamantet me te thelle jane me te mire, por per t'u nxjerre kerkojne tjeter teknologji, edhe te vertetat e nxjerra nga miti jane pergjithesisht me te cmuara, pasi nuk nxirren dot me mjete te tjera.

une do kisha shume po shume frike nga nje e vertete qe e perjashton mitin. Nje frike si prej cdo vobektesie.

Shiko, ne kemi nevoje per mitin per t'iu afruar te vertetes. Por e verteta nuk eshte si breshka e Zenunit, qe ne Akilat nuk e kalojme dot asnjehere sepse kur arrijme aty ku ishte ajo ka avancuar. Dhe e verteta nuk eshte "e verteta tone." Shiko, nga brenda mitit e verteta eshte evazive, ceshtje perceptimi, etj, etj. Por ketu qendron edhe idealizmi i mitit: idealizmi ne kutpimin e debatit epistemologjik idealizem vs realizem. E verteta eshte pavaresisht perceptimit tone. Nuk eshte e verteta jone, por e verteta.

Te vertetat e nxjerra nga miti jane diamandet me te bukura, shume dakord. Problemi eshte qe nuk hahen. Dhe problemi eshte qe ka shume zorrethare qe e mbushin barkun me mite. 

 

Problemi eshte qe nuk hahen. Dhe problemi eshte qe ka shume zorrethare qe e mbushin barkun me mite. 

smiley

Spot on!!! 

Pikërisht, pikërisht, pikërisht. 

 

 

te vertetat me te cilat ne operojme, jo vetem jane produkt perceptimi, por ato kane edhe nje komponente te sterfuqishme utilitare. Paradoksi ketu qendron qe ti mitizon te verteten gjate shkurorezimit te mitit.

e verteta e permendur nga ti eshte perberes i kategorise filozofike te njohjes, dhe perben palcen e konceptit materialist te njohjes. dhe une nuk kam gje kunder ekzistences se asaj te vertete. Nderkaq, pa kaluar ne nje qendrim idealist lidhur me kategorine ne fjale, duhet thene qe e verteta per ne eshte e pamundur pa perceptim, edhe pse ekziston pavaresisht ketij perceptimi.

Nuk me duket e udhes qe te anulojme prodhimin e tortave sepse ne bote ka uri. kam krijuar me kohe bindjen qe pavaresisht te gjithave, kjo bote keshtu ka qene dhe eshte: ca do kene uri e ca do velen nga tortat. Nderkaq tortat edhe po nuk u hengren, kur jane ne vitrine (edhe sikur prej dylli, qe te vijme tek muzeu i atij grekut) japin ndjesine, konceptin dhe potencialin e nje te ngrene per se mbari. Kete nuk ta jep dot koromania e vertete e bukes.

Do një rast flagrant të asaj që shkruan më sipër Luliani? Për këta që ngopen me lugë bosh? 

Gjergj! Këta na lanë jashtë Evropës - kish thënë, kush tjetër? Kreshniku para pak kohësh. Gjergji mitik, është iluzion thamë, ne e krijuam se na u desh kjo punë. Po nuk është shoku i Kreshnikut që ky t'i drejtohet në vetë të dytë! Mik imagjinar i Kreshnikut na qenka Gjergji? Çfarë të bësh me këtë? Ka leshko që mallëngjehen pas kësaj - dhe janë jashtë mase shumë. Çfarë të bësh me këta? Sorry dmth, asgjë personale me Skënderbeun, respect madje për gjithë çfarë ka bërë deri tani, but fuck that, do them që është mit! Ndryshe nuk i dilet. Pse të lë sharlatanin ta përdorë? Ai vetë do ofendohej! 

Do tjetër rast? U dërgua "memo-ja" na tha amerikani: boll me nacionalizmin, e tha shkurt, qartë dhe shqip. Po ne mutit tonë, ia "falëm" të gjitha hyneret, me vrasje, me vjedhje, me linçime, me një mijë pocaqira që ka bërë, vetëm se "mbrojti kombin". Epo se këta nuk marrin vesh mirë tu bëhet, po u mbiu prapë mbi kokë, do u them që këtë meritojnë e të mos ndihen! 

smiley

Me vone.

Thanks!

Jo, nuk po e mitizoj te verteten, sepse eshte per nga natyra e pamitizueshme, shpesh here jo vetem e pamitizueshme, por edhe e pa "narratueshme" (unnarratable), e pamundur te vihet koordinatat e gjuhes ashtu si gjuha ekziston ne momentin qe e verteta shfaqet. Tendenca konservative e mitit e ben te veshtire gjetjen e gjuhes se nevojshme per te verteten. Metohet te formulohet nje gjeometri jo-euklidiane qe te mund t'i japim nje kuptim, gjeometri qe brezat e ardhshem ndoshta do na e quajne po aq impotente sa c'quajme ne euklidianen, por gjithsesi e bejme, i largohemi rregullave qe dime, i largohemi tabuse, me shpresen se ndoshta edhe brezat qe vijne do i largohen ketyre miteve tona. 

Por kjo nuk do te thote se eketo jane te vertetat tona. Kjo eshte menyra dhe gjuha me te cilen ne i qasemi te vertetes, perceptimi jone, nga i cili mund gjithmone te dalim. E vertete qe e verteta eshte e pamundur pa nje lloj perceptimi, por cfare lloj perceptimi eshte ceshtja, pasi ka shume lloje perceptimesh, nderkohe qe e verteta eshte vetem nje.

 

 

Ja të të them dhe një gjë pikante, për grekët dhe L2B. Është një aktor, tashmë në moshë madhore, që e ka emrin Kostas Prekas. Ky del çdo 28 Tetor, që është festa kombëtare e Greqisë, dhe reciton vjersha, përmallohet, i pikojnë lotë, emocionohet, na rrëfen historinë si ka ndodhur e çfarë është bërë etj. Vetë ka luajtur role ky aktori, që kanë të bëjnë me atë luftë, në një prej filmave, skenari e desh që plumbin ta merrte "në sisë", si trim mbi trima. E kështu na çan me nder trapin e bythës çdo vit. Këta çmitizuesit, duruan sa duruan e nuk mbajtën më e ia thanë: ik se na ke çarë bythën, nuk të durojmë dot çdo vit sesi mallëngjehesh e zë qan si të ishe llullushe, për një luftë që ka pas dhe viktima nga ne, ka pas dhe probleme logjistike, ushtarët janë tërhequr, nuk kanë dashur të luftojnë, oficerët janë treguar dhjaksa etj! Thjesht na ke ça trapin i thanë. E ja kështu pak a shumë, u bë çmitizimi...  Si i thonë grekët: oute gata, oute zimia! 

Erektimi i një tempulli, Em, është erektim i një shtëpie për shpirtin, pra nevoja për të ndërtuar fizikisht dhe metafizikisht botën paralele të secilit. Po të shohësh fillimet e gjithë feve monoteiste, ngritja e tempujve, gjeneronte menjëherë kulturë. 

E di si ka lind humanizmi? Nëpërmjet një debati në thelb, teologjik. Ati, Biri, Shpirti i shenjtë. Thoshin katolikët - shpirti i shenjtë, buron dhe prej Birit, pra dhe prej natyrës humane të njeriut. Shpirti i Shenjtë është jo gjë tjetër veç Musa e Homerit. smiley Për këtë arsye kemi art laik, në Perëndim. 

Nuk e di se si e mendon secili revizionues, por për mendimin tim, dmth unë si e mendoj këtë punë, është si rikonstruktim i botës shpirtërore. Një lloj reformizmi i metafizikës së secilit. Një marrëdhënie e ndryshme nga kjo e tanishmja me veten dhe me botën. Noli kësaj i thoshte: çarmatosje morale. 

Ajo që synoj unë, është që e nesërmja, të mos i ngjajë të sotmes. Koha të thyhet. Nuk kërkoj riciklimin, penetrimin e kohës i thosh bizantini. 

Varnalis:

Shih! Të tjerët u zgjuan
edhe botën e kuq’ luan
perënduan diejt e vjetër
në një det, në një dhé tjetër’’.

je ne nje pozicion te veshtire ,e kuptoj ,po ca gjerave shmangju te pakten dhe mos u bej rezil.

nuk dua te gjykosh si shqiptar pasi duket qe je infektuar rende ,por te pakten si  indonesian  asnjeanes!

shqiptaret kane nivelin me te ulet te nacionalizmit ne rang evropian ,dhe te kritikosh kete ,kur te tjeret te nxjerrin syte me agresivitetin e tyre ,nuk vjen ere e mire.

d.m.th premisa qe ti kundershton parimisht nuk pi uje.

 

Nga jeshe si përfundim, nga Golëmi apo Plesati? Dhe a di tia marrësh labçe ndonjëçikë, se unë të thaj për vete. 

Plus, miti eshte edhe rrjedhoje e natyres kohore te perceptimit dhe kujteses. nje ngjarje sado e lavdishme, harrohet po nuk u mitizua, per shkak te "firos" (decay) ne zinxhirin e kohes. miti pra eshte edhe pershtatja e ngjarjes permes perceptimit njerezor per te mos u zhdukur. Ka nje fare darvinizmi kjo dukuri: mbijetojne vetem ngjarjet me te pershtatura (fittest), pra ato qe jane ne gjendje te mitizohen. te tjerat harrohen, nuk jane funksionale historikisht, nuk sherbejne per asgje me vone. Mitizimi ne fjale pastaj kerkon formen e vet - sepse eshte laboratorike e gjithe kjo pune - ne rrefenje, besim, kenge, koncept... you name it.

Hej, me fal se hyra si hu ne mes. Raporti me te shkuaren behet nga e tashmja. Dhe si i tille eshte i kontrollueshem, subjekt korrigjimesh, retushimesh, revizionimesh, etj etj, me qellim gjithmone te tashmen, qe eshte e vetmja kohe ku mund te veprohet, ku mund te behen zgjidhje dhe te merren vendime. Ky raport me te shkuaren nuk mund te ndryshoje nese miti eshte ne fuqi, pasi miti eshte i paprekshem, ne kuptimin sakral qe ka termi i paprekshem: eshte blasfemi te preket. 

Jo, mos kërko falje hiç. Je i mirëpritur. E ke lexuar serinë "Vend dhe kohë" në PTF? Ky frymëzimi prej të shkuarës, është modul monoteist të menduari. Dhe dallon nga pagani prej vektorializimit të kohës. Dmth prej të kaluarës merret impulsi, ajo shërben si oaz dhe frymëzon të ardhmen, nëpërmjet perceptimit të të tashmes. Se çfarë ka ndodhur përgjithësisht, unë besoj se kanë marrë THE ONE të Plotinus, dhe i kanë dhënë formë historikisht, kanë ndërtuar një narrativë besimi, etike, sjelljeje, kulture etj. Kjo pastaj është ndarë - në fetë monoteiste, judaizmi veç, krishtërimi veç, islami veç. 

Me periudhën e lindjes së kombeve, ky THE ONE i Plotinus, është bërë ndërgjegjie kombëtare. Diferencat nga njëri vend në tjetrin, paçka se mund të jenë fqinjë, prej kësaj vijnë. Prej këtyre diferencave, burojnë dhe konfliktet, që shumë herë kanë natyrë metafizike, shif Kosovën si rastin më të fundit. Iluzioni, miti, bota shpirtërore e serbëve, i bëri të humbin Kosovën. 

pikerisht ne aftesine konservuese une shoh nje merite (vlere) te padiskutueshme te mitit. Nese qenia njerezore (sidomos mendimi njerezor dhe dija) eshte vetiu e ndryshueshme (gjithnje prej elasticitetit te perceptimit) - realiteti ka pjese te cilat nuk duhet te jene robinja te perceptimit te breznive ne vijim. kerkohet nje barazpeshe mes te levizshmes dhe te pandryshueshmes - kjo na sjell tek roli pergjithesisht tejet pozitiv i taboove njerezore. Ndalim qarkullimi shpesh mund te duket se pengon trafikun, dhe kjo mund te jete ashtu, por njerezit nuk shikojne kryesoren: se ai ne fakt shpeton jete.

Shume dakord, miti ka vlera konservative qe behen paresore kur pergjegjesia nuk kuptohet. Nje femije qe nuk e kupton pergjegjesine i thone mos e bej cicin ne breke se te merr shtriga. Dhe shume dakord qe pergjegjesia nuk eshte gjithmone e qarte, sa do i zhvilluar njerezimi, dhe sa do te pjekur njerezit. Problemi eshte kur pergjegjesia dihet se cfare eshte, dhe megjithate miti behet pengese fale konservatizmit, fale tabuse. Shembulli i trafikut: miti qe mbahet ne kembe, se tjetri do ma fusi, do i shkeli rregullat (te pashkruara) ben qe une t'i shkel rregullat i pari, e kur kjo fillon behet eksponenciale, rregulli qe ishte i pashkruar, shkruhet. Miti, si ligji, ndalojne nje fenomen mundesia e te cilit as nuk do ishte e konceptueshme, dhe per ta ndaluar, i vejne nje emer, dhe duke i vene nje emer, mundesine e fenomenit e bejne te konceptueshme, dhe keshtu e krijojne nga hici. Duke qene miti aty, robi zhvishet nga pergjegjesia - sepse eshte miti ai qe eshte rregullatori tashme, robi infantilizohet. Duke mos pasur mitin, robi perpiqet te kuptoje pergjegjesite, sepse pa mit, behet vet rregullator, merr persiper vendime, gabon, meson, se c'eshte vete dhe c'eshte bota. Qellimi i mitit eshte nje trafik qe shpeton jete. Por Dostojevski, prape: Pa pavdekesine cdo gje eshte e lejuar, gjithcka e mundshme. Perfshi edhe pergjegjesine per ta mbajt kemben gati ke frenat per cdo rast. 

Shkurt muhabeti, konservatizmi eshte vlere, dhe si e tille duhet te pervetesohet. Eshte pikerisht tek pervetesimi aty ku miti per nga natyra behet pengese.

Mos ki merak fare se Janina prap qytet shqiptar do te behet!

 

 

më e mrekullueshme, është se ka një kuzhinë shumë të mirë, në këtë tokë të egër anarkie.

.................me kujton veten qe momentin qe zbres nga avioni e ndjej  egersine dhe origjinalitetin ne te njejten kohe ,  dhe me pelqen pavarsisht se me jep nje si frike ajo egersi origjinaliteti

Eshte e lehte te cmitizosh ngjarje e figura historike te shkuputura nga konteksti i kohes,vazhdes se ngjarjeve qe jane ngushtesisht te lidhura me njera tjetren,simbolikes se kohes etj.Ka nje pafundesi fatoresh qe kushtezojne vleresimin e nje ngjarjeje ,si me permasa kombetare ashtu dhe lokale.

Edhe marrja e Bastijes,keshtjelles burg dhe simbol i absolutizmit , qe shenon fitoren e revolucionit francez dhe Franca e feston si feste kombetare ,po ta analizosh te shkeputur nga atmosfera dhe ngjarjet e kohes,nuk eshte gje tjeter nje sulm i zakonshem ndaj nje burgu,aq me teper qe ne momentin qe eshte sulmuar Bastija,thuhet se brenda ishin vetem disa te burgosur per qellime ordinere qe s'kishin lidhje fare me idealet e iluministeve franceze qe frymezuan revolucionin.

 

PS: Para se te vinte 28 Nentori i sivjetshem ,nuk mund te rrija nje dite pa degjuar kenge patriotike.Nuk me kane shijuar kaq shume gjate gjithe jetes sime,sa ne kete 100 vjetor.Qe pas asaj dite kam degjuar a s'kam degjuar tri here kenge te tilla...

Venus, jo thuhet por eshte e vertete, dhe jo vetem qe aty brenda ishin disa psikopate te denuar per vrasje (i vetmi revolucionar ishte nje praktikant i teorive te markez de Sade), por edhe qe komandanti i garnizonit i hapi dyert keshtjelles Bastijes dhe i shtroi nje darke kryengritesve. Ata mbasi hengren e pine, te dehur karroqe i vrane te gjithe, ushtaret e komandantin, dhe gjezdisnin fitimtare rrugeve me kokat e tyre ne maje te heshtave. E kjo pune eshte bere si pune rregulli me duket, sulmi mbi Pallatin e Dimrit ne Rev. Tetorit eshte nje ngjarje kinematografike, asnje pushke nuk u shti. Po njesoj çlirimi i Romes ne Porta Pia, mbrojtesit morren urdheri te terhiqeshin pa luftuar, i vetmi qe u vra nga sulmuesit fitimtare, u vra gabimisht nga nje shoku i tij qe i plasi çiftja pa dashur. Rev. Rumun kunder Causheskut ishte ngjarje thjesht televizive, me filmime te bera kohe me pare. Disiformacija.

Mu me duket se eshte bere bajat fare, me duken bajate edhe keto diskutimet pa kuptim per mitin dhe simbolin, si ajo loja e kalamajve me dore grusht mbyllur: "gjeje çfar kam ketu!".

Njerezit harrojne qe historine e bejne njerez te zakonshem,luftetare te pashkolle por te guximshem e sypatrembur ose te rastesishem qe qellojne ne kohen e duhur ne vendin e duhur,ndaj s'duhet zbehur vlera e nje ngjarjeje se dikush prej tyre kishte huq te keq te fshinte hundet me menge,por vleresohet ngjarja  dhe pasojat e saj.Ne merremi aq shume me ate pjesen e menges,sa nga neveria  e zhveleresojme totalisht ate.

Si puna e asaj shtatores se Enverit,ne dalim nga simbolika dhe fillojme analizojme me shume qente e ushtareve se vete efektin qe pati kjo ngjarje ner ate cka erdhi me mbrapa.

Eshte muhabet tjeter kjo qe thua ti, kjo quhet "eterogjeneze e qellimit", dmth qe njerzit kujtojne se bejne nje gje te caktuar, e ne fakt bejne nje gje tjeter ose krejt te kundert. Ne kete menyre ka ecur shoqeria njezore, e kjo presupozon nje ecje natyrale te gjerave. Kurse un e kam fjalen tek manipulimi konstant me historine me ngjarje mbas pilafit, te behet me i besu vertet teorive te komplotit, me duket se eshte bere boze kjo pune. Ti, dhe ndonje tjeter, me nje salto mortale mund te me thuash qe edhe boza gje natyrale eshte. Mir me mir, po me duket se eshte thartuar. 

Te kuptova,heretik. Ky manipulimi i historise eshte bere trend ,aq me teper kur mendon se kushedi c'interesa fshihen mbrapasmiley

Boza normale,vetem Elbes mund t'i duket.Une s'e kam shtyre dot.smiley

Mendoj se kam pire shume......

edhe athere deshira e madhe paska qen ta bejm mikun tap(me raki smiley

Paska hyre ne teme lulian Kodra Pasbregut.

Po si ore, te thote tjetri diamant ti thua problemi eshte qe s'hahet ? Po te thoshte ne vend te diamantit se eshte kaviar e shkuar kaviarit, ca do thoshe, problemi eshte qe s'pihet ?

Nje eshte e verteta shkencore, se meton objektiven dhe objekti eshte 1, jo e verteta morale qe eshte subjektive.

Miti mbart te verteten morale, prandaj miti eshte i paçmuar. Mbart te verteten tende morale, te mundeson te jesh subjekt.

Kur vdiq Zoti, vdiq edhe çdo pretendim per unicitet te moralit dhe te vertetes morale si e vertete unike.

Miti mbijeton dhe luan rol kyç ne çdo shoqeri pikerisht se ruan moralin e asaj shoqerie. Kush merret me mitet do te rrezoje subjektivitetin e asaj shoqerie, menyren si ajo e percepton veten dhe boten. Qellimi perfundimtar eshte krijimi i miteve te reja qe do mbartin moralin e ri, s'ka asnje qellim tjeter.

Keta sharlatanet duan te imponojne moralin e tyre, ku shqiptaret humbasin subjektivitetin ne favor te nje utopie kozmopolite.

S'ka absolutisht asgje shkencore, se e di edhe bufi, qe shkenca nuk behet neper gazeta e televizione dhe se shkenca nuk merret fare me moralin e ideologjine.

Nga ana tjeter, e di edhe bufi qe jo çdo e vertete shkencore mund te merret e te prodhoje ndonje te vertete morale.

E verteta shkencore e Darvinit terrorizoi boten kur nga e vertete shkencore njerezit donin ta kthenin ne nje te vertete morale.

Mbi te vertetat shkencore edhe sot e kesaj dite, peshon kontrolli etiko-moral, sepse shoqerive nuk ua mban suma te perballen me te gjitha te vertetat shkencore e t'i kthejne ne te verteta morale qe do udheheqin sjelljet socio-politike.

Keta sharlatanet dhe derdimenet qe flasin kodra pas bregut, duan te shkaterrojne te vertetat shkencore qe u japin argumente miteve tona, duan te bejne kontroll etiko-moral.

Ashtu sikunder po keta te sojit te tyre, kane shkaterruar shkencen e antropologjise dhe tashme mbajne larg shkencen e gjenetikes, pikerisht sepse bota qe perfytyrojne ata bie ndesh me boten reale, ku bazohen edhe mitet aktuale. Keta e bejne fiks si komunizmi me shkencat borgjeze.

 

 

Ti ke lindur kungull, dhe kungull do vdesesh. Pervec "sharlatanet" nuk the asgje tjeter. Dhe pervec arrogances morale perzier me dizinformim, dhe pretendimeve filistine ne lidhje me gjendjen e departamenteve te shkencave shoqerore, komentet e tua kane edhe vleren qe ka edhe New York Times per Berishen. Tjeter, jo.

 

Ti je sofist karagjoz siç te kam njohur, po s'shkruajta per ty,

Atehere permbaju etikes dhe mos ma permend emrin. Klluf!

Ciles etike o trap, asaj forumore.

Mirë të thotë mer karagjoz. Për zhelesh! Lakuriç, lakuriç! 

ehhh... konformizmi më mungon ndonjëherë... 

 

Po i ben llape sofistit mentor ?

O Akeist, karagjoz si Kreshniku na dole dhe ti smiley

Pateko,s'pyet ariu per zukatjet e mizave.

Besoj e ke per vete kete te ariut. smiley 

O ari! Nëm dy lek, 

se të vrava me dyfek!

Me dyfek e bla bla bla*

lum partia që të ka!

*Help! nuk e mbaj mend fjalën tamam si ka qënë. 

Ti me duket se je ai gjahtari qe pyeti po me tre here behesh.

Epo qe do vinte muhabeti tek Miti, ne nje teme per Janinen e shek XIX, s'ma merrte mendja. Megjithese edhe aq per t'u habitur nuk eshte xhanem. 

Lulian, e lexova me kenaqesi kete debatin qe bere ketu. Ne fakt, te kam lexuar edhe here tjeter ne debate te ngjashme, keshtuqe e kisha idene e qendrimit tend.

Per mendimin tim, gabimi qe ne bejme shpesh, eshte qe e gjykojme historine me optiken e sotme, apo me keq akoma me optiken e se ardhmes.  

Kavir, pershendetje. Mua me duket se gabimi qe ne bejme, eshte qe besojme se e shkuara ne fakt mund te gjykohet e izoluar nga e tashmja apo e ardhmja. Eshte ai muhabeti qe po benim me emigrantin, qe pa nje lloj perceptimi nuk mund te arrihet tek e verteta, ceshtja eshte ca perceptimi, etj, etj. Doan Dani, psh, kritikon disa qasje ideologjike bazuar pikerisht ne faktin se keto qasje behen nga e tashmja kur eshte bere qasja. Por kjo nuk do te thote se Doan Dani mund te dale nga e tashmja e vet, dhe ta trajtoje Skenderbeun thjesht dhe vetem mes mjeteve historiografike, thjesht dhe vetem duke izoluar te shkuaren. Historiografia e ka te ndertuar mesianizmin e te berit te historise me gjykimin e te tashmes brenda, edhe kur pretendon metoden puritane te historicizmit qe pretendon Dani. Ta kam llafin, qe ta mbyll me Danin, te pretendosh se mund te dalesh nga cdo lloj ideologjie, eshte ideologji ne kuptimin me thelbesor te fjales, mjegullim i se vertetes, pasi ideologjia eshte ne kushtetuten e vet shkences ne fjale. Pra ceshtja mund te shtrohet keshtu: nuk eshte problemi tek fakti qe e gjykojme te shkuaren ideologjikisht, por te cfare ideologjie perzgjedhim per ta gjykuar, cila eshte ajo ideologji qe e nxjerr te verteten historike me ne pah, njekohesisht duke iu pergjigjur nevojave te kohes.

Kjo e ben problemin e historiografise dyfaqesh: nga nje ane nxjerrja ne pah e te gjitha aspekteve te se vertetes historike, dhe nga ana tjeter, politizimi i ndergjegjshem ne lidhje me theksin qe do vendoset ne secilin aspekt, theks i cili i sherben nevojave historike te se tashmes. Vetem keshtu mund te ngjallet historia dhe te fitoje ate unitetin organik qe pretendon. Cfare lirie do gjente Skenderbeu tek shqiptaret sot, kur bie fjala, me shume se gjysma e te rinjve duan te largohen nga vendi - po qe se e marrim ate poll-in per te besueshem - dhe jo per faj te osmanit, te turkut, te derrit, te ariut, te serbit, te grekut, te Evropit, apo cfaredoqofte, por per faj te kokes tone. Ne kete pike Dani dhe Nemesis e kane shume mire. Ajo historiografi qe kemi qejf neve eshte e tille qe fajin na e ka Tjetri, dhe te pergjegjshem per gjendjen tone mizerable, nuk jemi vete, por te tjeret. A thua se po te ishte Janina kryeqytet i Shqiperise sot nuk do i bente me shume se gjysmen e te rinjve te jetonin me mankthin per te ikur. Menyra se si shtrohet historiografia sot na ka bere te gjithe me psikoza, me neuroza, me halucinacione - na ka bere te fluturojme me presh ne bythe, ta humbasim sensin e realitetit dhe te mos luftojme betejat tona por betejat e Ilireve dhe te Skenderbeut.  

Ajo historiografi qe kemi qejf neve eshte e tille qe fajin na e ka Tjetri, dhe te pergjegjshem per gjendjen tone mizerable, nuk jemi vete, por te tjeret. A thua se po te ishte Janina kryeqytet i Shqiperise sot nuk do i bente me shume se gjysmen e te rinjve te jetonin me mankthin per te ikur. Menyra se si shtrohet historiografia sot na ka bere te gjithe me psikoza, me neuroza, me halucinacione - na ka bere te fluturojme me presh ne bythe, ta humbasim sensin e realitetit dhe te mos luftojme betejat tona por betejat e Ilireve dhe te Skenderbeut.

Not at all!!!

Ata qe duan me se s'ben qe fajin ta kete tjetri, do e benin/shpiknin historiografine perkatese edhe sikur te mos ishte kjo qe eshte. Nuk eshte historiografia qe i ben te tille, pra, me psikoza, me neuroza, me halucinacione, me presh ne bythe, te humbasin sensin e realitetit dhe te mos luftojne betejat tona por betejat e Ilireve dhe te Skenderbeut. Casti kur do kuptosh kete (sepse nisem nga supozimi normal qe ti beson cfare shkruan), do jete clirues per ty, i tipit "the Call".

Eshte nje gje perbashkuese e juaja qe mendoni kesisoji: per te mbeshtetur tezat tuaja, ju krijoni realitete lehtesisht te thermueshme. Nuk mbahen tezat duke shenjuar me gisht njerez te mberdhihur qe mbeten duke bere harta Ilirie e Pellazgjie. Qe mbeten duke rizbuluar Atlantiden ne Durres dhe i bene egjiptianet shqiptare meqe nje perendie i thone Thoti (no pun).

Nje komb ka nevoje per nje stof te caktuar (metafizik) te cilin e end vete, nuk e ben me simpoziume, perkundrazi e ngjiz ne baze te ca mekanizmave, para te cialve cdo postdoktorate a seminar me monografi ngjan me nje belbezim foshnjor. Ai mekanizem nuk do kuptohet kurre, pasi nje kundrim i drejteperdrejte i laboratorit eshte i pamundur. Sidoqofte, perpjekja per t'i diftuar nje kolektivi kohorte (pra i marre si zinxhir ne kohe) se cilat perralla duhet te besoje eshte donkishoteske dhe e mjere; lidhja baba-bir-arat e malit.

Te mos merremi me fabriken mitike, te cilen shqiptaret kane qejf ta besojne jo ne menyre literale, por me nje lloj tjeter te besuari (ngaqe jane vete autore, kupton?), para te cilit analitika e mesuar ne aolat e Columbias rrezohet si nje tog rere; le te merremi me nje mit tjeter te perhapur nder shqiptaret, nje mit nga keta te lehtit, lehtesisht te rrezueshmit (per dekonstrukt s'del nevoja), ate qe Gjermania e gjermanishtfolesit na duan e kane simapti per ne. Edhe ky eshte nje mit, i cili te shtie ne ngasje ta "demontosh" e t'u thuash shqipove qe nje mut ju duan nemcet ne menyre te vecante. Tani te kam rixha, a mund te me thuash pse ka lindur nje mit i tille? Pse nuk themi qe na duan italianet, francezet apo edhe lituanezet for that matter?

Kur te jesh ne gjendje t'i pergjigjesh kesaj (dhe te lutem mos u ngaterro me muhabete gjeopolitike kafeneshe patriotike te Bronxit, kenerikes, usterit apo te Laprakes), sic eshte e udhes ne vatan, do te te them: "pastaj ajde folim".

Nuk mbahen tezat duke shenjuar me gisht njerez te mberdhihur qe mbeten duke bere harta Ilirie e Pellazgjie. Qe mbeten duke rizbuluar Atlantiden ne Durres dhe i bene egjiptianet shqiptare meqe nje perendie i thone Thoti (no pun)

 

Po mirë, si fillim, pse nuk reagon kundër këtyre ti? Për shembull si nuk the asgjë kur muti ynë shkoi e bëri një "metafizikë të flamurit" jo më larg se dje? Nuk të bëri fare përshtypje? Po ai është kryeministër! Po ai kështu zgjidhet si kryeministër!!! Ai këtë vargan njerëzish merr nga prapa. E më pas ai vret, ai vjedh, ai mashtron, ai nxit përçarje etj. Nuk e sheh ti si komponent të tijin këtë? 

Po e di që analogët e këtyre që u ngelën sytë mbi harta të rivizatuara, këtej quhen Agim i Artë? Dmth ky konstrukt mendor, këta njerëz prodhon. 

Po që kishim problemin tjetër tek ajo tema mbi Kosovën, e thua dhe vetë madje: bëni kapitalizmin një herë, për socializmin ka kohë. Po pse nuk është mit, të ngrihesh kundër Tiranëve, Davidi kundër Goliathit style, i vogli ndaj të madhit. Pse nuk ndjekin "rrugën e drejtë" këta, por fluturojnë me presh në bythë e kërkojnë mite? Pse kjo ndodh RREGULLISHT përgjatë historisë së shqiptarëve: GROTESKU? Nuk të bën përshtypje as kjo? 

 

Po pse s'ma thua ti pergjigjen, qe ta di per ca po folim.

"Nje komb ka nevoje per nje stof te caktuar (metafizik) te cilin e end vete, nuk e ben me simpoziume, perkundrazi e ngjiz ne baze te ca mekanizmave, para te cialve cdo postdoktorate a seminar me monografi ngjan me nje belbezim foshnjor. Ai mekanizem nuk do kuptohet kurre, pasi nje kundrim i drejteperdrejte i laboratorit eshte i pamundur. Sidoqofte, perpjekja per t'i diftuar nje kolektivi kohorte (pra i marre si zinxhir ne kohe) se cilat perralla duhet te besoje eshte donkishoteske dhe e mjere; lidhja baba-bir-arat e malit."

Kjo eshte e vetmja pike ku nuk jam dakord, sepse historia tregon ndryshe. Nuk kishte asgje donkishoteske as ne mitet e Cromwell-it, as te revolucionit amerikan, as te atij francez, dhe as ne mitet e Hitlerit. As edhe nje gje. Thjesht nje mekanizem i nderlikuar, por mekanizem gjithsesi, projektimi shpresash dhe mllefesh te cilin kombi nuk e endi vet, pasi kombi eshte bageti dhe ha cfare t'i japin. Propozimi im per tu marr vesh eshte shume i thjeshte. Cilat jane shpresat dhe mllefet qe shtron historiografia shqiptare, dhe per cfare shpresash dhe mllefesh kemi nevoje? Nese keto perputhen ne ndergjegjen tende, atehere ti ke te drejte, dhe "neve" qe ndertokemi realitete lehtesisht te thermueshme, po ja fusim kot. Perndryshe, nuk e marr vesh se cfare apo kujt je duke i dale ne mbrojtje.

 

 

ne me lexove po te thosha qe eshte e pamundur te merret vesh.

mos ngatero historiografine me mitet.

Mos ngaterro mitet qe sherbejne per identifikim kombetar me mitet e tjere, si ai i diego maradones.

dhe e fundit: mos ngaterro mitet me historiografine! mitet i ben kolektivi, historiografine historianet.

sheqeri, shapi.

U trash muhabeti. Me dhe gjithe keto keshilla, por nuk po me thua se ku i paskam bere keto gabime.

e mire, e lejme. po s'pate bo gabime, e ke ndergjegjen te qete. smiley

 

E fundit, te gjithe shembujt qe te dhashe, qe nga Cromwelli deri tek Hitleri, jane shembuj mitesh qe sherbejne per identifikim kombetar, dhe qe nuk i ka bere thjesht kolektivi. Ca prej tyre jane shembuj shkaterrues, ca ndertues. Shapi, sheqeri. 

po nuk eshte identifikues miti i Hitlerit, pash Zotin! As i Enverit.

U trash me gjithmen tani.

Por si mer s'qeka mit per identifikimin e kombit ai Hitlerit?  

identifikonte leaderin (ndaj dhe emertimi Fuehrer); personin, jo kombin!

kombi i kish mbaruar hesapet me Fichten.

Kombi ishte rrace ariane, plako, rrace e paster, gjak puro, jo vemje parazite. Lene Fichten.  Kombi u vetidentifikua me projektin e shfarrosjes te cifuteve, me Deutche, Deutche, uber alles! Miti i Gjermanise Naziste nuk ishte vetem miti i Fuhrer-it, ishte edhe miti gjermaneve, me te cilin identifikohej gjithe kombi.

Kombi u vetidentifikua me projektin e shfarrosjes te cifuteve

Kjo nuk eshte e vertete.

Fatkeqesisht, kjo eshte e verteta. 

Lulo,

Me kujtohet te kem lexu nje interviste me nje nga kryeinxhinjeret e Leica-s qe kur u kap nga ruset, nuk e besonin qe ky nuk e dinte se ne kampet e perqendrimit, cifutet i kishin bo sapun...

Une i njoh first hand; e di edhe histerine kolektive te asaj kohe, edhe ndikimin kapilar deri ne dite te sodit (nje fshat heshtte i teri dhe NUK tregonte ku ndodhej nje varr i perbashke me ebrenj - e kam fjalen per tani); ka jo pak gjermane qe edhe sot jane ne gjendje te identifikojne nje cifut nga shenja te jashteme... Pooor, identifikimi i nje kombi eshte nje gje shume me e stermadhe se sa kampe perqendrimi, grupim SS, NSDAP. Ashtu si kombi shqiptar eshte nje gje shume em e stermadhe se sa njeriu i ri, apo endrra per ndertim te komunizmit.

Une e shikoj se sa lehte i merr ti "tertipet e kombit". Nga kjo nuk me habit asnje perfundim.

A do ti te shohesh c'eshte shafraja (fryma e shenjte) e kombit? Shiko amishet qe edhe sot flasin gjuhen e te pareve. Apo qendresen e pashembullt cifute neper mijevjecare... si? po me thua qe ne ate kohe nuk kish nje komb cifut, por 12 tarikate? OK, te ndrejte ke, ama kombi bazohet e ngjizet VETEM kur keto te dhena jane disponibel.

Pa shume lidhje, por kjo na sjell tek e verteta e fundit: mqse ne shohim vetem kombe qe i rezistuan seleksionit ne kohe, ne kemi te bejme vetem me kolektiva qe i lidh nje materie e njejte metafizike perbashkuese. Nje komb ne zhdukje them qe eshte nje ngjarje aq e rralle per tu vezhguar, sa edhe llojet e rralle (te themi tigri i Bengalit).

Po, dakord. Kombi ka ate vazhdimesine metafizike qe permend ti, shume dakord. Por Cimo, pse duhet vazhdimisht te bije dakord prape dhe vazhdimisht per te njejten gje dhe perseri per te njejten. Qe kur e fillum muhabetin me duket se rame dakord per kete, qe kombi nuk mund te identifikohet me nje projekt te caktuar, qofte ky ne te tashmen dhe i hapur, qofte ky ne te shkuaren dhe i perfunduar, qofte ky i mire, qofte ky i keq. Pra eshte shume me e stermadhe, dakord, dhe madje aq e stermadhe sa qe metafizikisht perfshin edhe te ardhmen, prandaj eshte projekt gjithsesi, dhe qe te perdor qe te perdor gjuhe teknike, eshte projekt universal qe manifestohet me projekte specifike. Thene ndryshe, megjithese i paidentifikueshem me asnje projekt specifik, nuk mund te flasim per te pervecse duke e identifikuar me dicka te tille.

Tashti, fakti qe ju ofendoheni ne emer te kombit do te thote se i vetmi identifikim qe po i beni ju kombit eshte me te mirat, dhe ky eshte problem mer vlla. Kombi ka te mirat e te keqijat e veta, si cdo entitet kolektiv. Dhe normal qe nuk duhet identifikuar vetem me te mirat, dhe normal qe nuk duhet identifikuar vetem me te keqijat. Por ama te keqijat ekzistojne. Dhe e keqja nuk vjen nga kritika, jo. Dhe kritikat nuk beni mire qe i prisni, 1) duke i thene tjetrit "ku di ti c'eshte kombi" dhe 2) duke e rras cdo lloj kritike tek "mohsat." Kritika eshte pjese e frymes, pjese e projektit, pjese e kombit. Ka konstruktivitet, e me the te thashe. Kjo eshte e gjitha.

smiley

ik er dreq.

smiley

mohsat, thote. smiley

naten, Lul!

Miti gjerman piknisjen e vet e ka nga nje ngjarje historike e cila pat ndodhur shekuj para ardhjes se hebrenjve ne tokat gjermane. E kam fjalen per Betejen e Teutoburgut!

Lulo, kot me t'pyt, a e ke lexu Berlin Alexanderplatz. Aty e kupton se kush ishte kontigjenti qe identifikohej me partine ne pushtet. Te tjeret ishin heronj popullore si Shkurtepalvata,qe vdiq duke ndertu hekurudhen me pune vullnetare. smiley Shtoi dhe instiktin e dog pack qe gjermanet e kane te lindur dhe ja ku formohet ushtria gjermane. Jo me kot edhe kafsha simbol e tyre eshte pastori tedesk. :}

Kombi u vetidentifikua me projektin e shfarrosjes te cifuteve, me Deutche, Deutche, uber alles! Miti i Gjermanise Naziste nuk ishte vetem miti i Fuhrer-it, ishte edhe miti gjermaneve, me te cilin identifikohej gjithe kombi.

Mos mer burr!!! Kete as nji njohes i keq i historise europiane nuk do e thosh. Gjermania Naziste perdori mitet gjermane por kurrsesi nuk qe mit ne vetvete.Gjermania Naziste eshte histori jo mit.  Me duket debatin me emigrantin eshte i destinuar te jete i shterpet pasi ju me fjalen "mit" nuk kuptoni te njeten gje. "Miti i Gjermanise Naziste" qe ktu ti emigrant duhet ti japesh doren Lul Kodres dhe te cohesh nga tavolina se ti po i bi patkoit e ai po i bi gozdhes.    

Mit gjerman eshte ky vlla:

 Arminius (a.k.a. Hermann the Cherusker), leader of the Germanic tribes during the battle, became something of a legend for his overwhelming victory over the Romans. During the period of national renaissance in the wake of the Napoleonic wars, German people saw him as an early protagonist of German resistance to foreign rule and a symbol of national unity. A monumental statue of Arminius commemorating the battle, known as theHermannsdenkmal (the "Hermann monument"), was erected on the Grotenburg hill near Detmold, near the site where the most popular theory of the time placed the battle. Emperor Wilhelm I, the first Kaiser of the unifiedGerman Empire, dedicated the monument in 1875.

Cimo e mer vesh ti, Beqiri na qenkersh dhelper dhe Kadriu leshko??!!

Gjermonet marrin nje Prijes (pa keshtjelle) nga viti 9 para krishtit dhe e bejne Hero Kombetare! Kurse disa shaiptare te ndritur thone nuk mundemi ta qujm Skenderbeun hero kombetare te shqiptarve sepse athere skish fare komb shqiptare!!!

Hej none non!!!!

Sa shume u mblodhet mer, s'guxo robi te dale dy minuta nga peshku. Ve bast jeni t'gjithe tifoza me Bayernin smiley

 

Lulo pse nuk e di ti????

Po ne jemi antare te The League of Extraordinary Gentlemen Against Bullshit

Tifozat e Bayernit nuk denjojne te merren me kshu llafesh. Historia ne allianz me mitin eshte bere e do behet uber alles ne Allianz.

Skocezet ia kan ngrit 67 metra permendoren W. Wallaces se tyne. Shpaten (me te cilen paskish vra vetem 50 ushtare kalores armiq) nuk e ka ne Viene, por aty - shkojne sot rob me e pa si attraksion turistik. Edhe Homeri vendas Blind Harry u gjet me e bo gati eposin, te cilin nuk e qu njeri romantizem nacionalist, edhe pse i mbush plot me pasaktesi historike. E dum per atituden, thone ata quksit e Veriut te Ishullit. Po nejse, atyne si te jashtem, iu lejohet.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/Wfm_wallace_monument.jpg/800px-Wfm_wallace_monument.jpg

më gjej një politikan serioz skocez që të thotë: William! Na ndih të fitojmë Pavarësinë prej Anglisë! Në emrin tënd! Për ty, William! 

nqse ti je gati me sakrifiku skenderbeun per kreshnik spahiun, ky pastaj eshte nje muhabet tjeter.

po nuk me duket ndonje bargain shume me leverdi.

në fakt, unë nuk jam gati të sakrifikoj të ardhmen time, për hir të miteve. Kreshnikun dhe Saliun, unë do i kem mbi kokë për 100 vjet të tjera nëse vazhdon kështu... 

Cili Skënderbe sakrifikohet? Mitiku? Apo ideja, iluzioni? Shumë prej Baal-i kjo punë, Em. Puro idhujtari. Shek XXI i thonë. 

What would Carlin do? 

Skenderbeu eshte mitik, ideal, dhe iluzor. Te mos ishte i tille, nuk do kishte vecse vleren e, te themi, Pal Dukagjinit, pra nje emer me shume ne kronike.

Urdhero, se flet dhe gjermanisht zotrote. Pa he te marrim vesh se cthote gjermani per Gjergjin!

edhe aq mitik nuk eshte, po te mendosh se na duhej edhe ne 99... smiley Kur te bohen te gjithe ne ket bote prifterinj budiste, atehere mbase nuk do te kemi nevoje per parzmore te brenshme.

Po clidhje ka akti i Williamit / Gjergjit ( qe duhet thone se nuk mate penevreke, meqenese e vuni G. me poshte si parakusht per diskutim) me politiken e sotme. Ti thu, per te mos pa sharlatanizmin e tyre, duhet ti qisim syte vetes.

Po nuk na bën Skënderbeu shqiptarë pra, nuk e keni marrë vesh? Nuk jemi shqiptarë se besojmë tek Skënderbeu! Se po bëhet sëmundje kjo! 

Të parët tanë, që na bënë shtet, kishin qenë iluministë. Ata hodhën vetë ZOTIN atë të madhin për hir të racionalitetit. Kur Cromwell desh të vriste mbretin, kjo u perceptua si sakrilegj. Sepse mbreti kishte "të drejtën hyjnore" për të mbretëruar: http://en.wikipedia.org/wiki/Divine_righ...

U shkruajt dhe një vjershë për Çarlin, u bë dhe një lëvizje për mbretin martir http://en.wikipedia.org/wiki/Society_of_...

Si "ata" pra si skocezët, nuk na bën kopjimi i statujave dhe erektimi i tempujve, do na bëjë kjo: përmbysja e absolutizmit, NJËSHIT, që këtu në Ballkan, ndryshe prej Evropës, NUK KA NDODH ASNJËHERË. 

hë, keni bythë? këtu ju dua. 

Si "ata" pra si skocezët, nuk na bën kopjimi i statujave dhe erektimi i tempujve, do na bëjë kjo: përmbysja e absolutizmit, NJËSHIT, që këtu në Ballkan, ndryshe prej Evropës, NUK KA NDODH ASNJËHERË.

Ore, sinqerisht, a e kupton c'po thua?

shko shko, permbys kete me poshte, kur te msosh frengjisht per 2 ore:

http://us.123rf.com/400wm/400/400/taolmor/taolmor0802/taolmor080200102/2520031-france-paris-ancient-famous-monuments-statue-of-jeanne-d-arc-golden-horse-and-gold-amazone-represent.jpg

Po nuk bëhet fjalë për rrëzim statujash, fare! Bëhet fjalë për "skënderbeun" e mendjes. 

Për atë të statujës aty, kanë thënë e stërthënë shumë gjëra francezët. Mos u çudit, si proces ka ndodh këtej. Edhe në Shqipëri do bëhet. smiley 

Jo, jo. Kane thene e c'nuk kane thene, por e mbajne aty dhe do ta mbajne persa kohe do i thone vetes frengj. Dhe kjo jo per qejf. Une i kam vdekje keshillat qe lexo kte e ate; por vertet, te kujtoj teorine e kujteses (no pun, dhe natyrisht asnje lidhje me gomarlleqet e kujteses qe behen tek ne; shif nje autor, Assman e ka, Jan (ne gjerm.) ) e cila do te te sqaroje po ashtu terthor edhe mbi lidhjen e breznive, dhe c'do te thote nje korrelim zero pas n breznishe ngushtesisht te lidhura me njera tjetren ne menyre te njepasnjeshme. Do te keshilloja (pa qejf, gjithnje e?) te lexoje mbi mitin politik (psh nje Hein-Kircher (ne gjerm.) se bota as nuk ka fillu e as nuk mbaron me benedict andersonin, dreqi e mori.

por sidomos, sidomos, sidomos, te keshilloj (me shuuuume qejf) te mos lexosh lubonje, kte katalist te papare e te palodhur te debilizimit te njerezise shqipfolese.

Ajo që më bën përshtypje, është se nuk po gjejmë dot një gjuhë të merremi vesh se çfarë është ajo që do secili. Unë nuk flas për çmitizim hedhje në erë të statujave, apo të Skënderbeut. Ai do jetë shenjë, por nuk është sakrilegj të flasësh mbi të, pa marrë parasysh mitin. Për Jean d'Arc, francezët e bëjnë këtë. 

Këtu Em, bëhet fjala për sintonizim. Për një lloj kurdisje, kurdisje mendore. Për ardhje në islla. Ka kombe që historia u shkon skiç dhe duhet të vijnë në vete, të përmenden. Për këtë, nuk mund të merret model gjermani, apo frëngu, që historia u ka shkuar vaj, i ka çuar nga mesjeta në iluminizëm e në krye të botës. 

Domethene miti qe vetem i personit dhe gjermanet nuk kishin shume lidhje, i kishin lare hesapet. Mezi pres te njejten linje mendimi ne lidhje me ato qe ndodhen ne Serbi, Milosevici fajtor, po populli Serb i kishte lare hesapet.

Tani argumenti ka levizur me ngjane. Argumenti nuk eshte me a jane miti keto historite e skenderbeut, por a jane mitet te mira apo te keqija. Ne rast se jane te mira, duhet te veme koken poshte reres si struci, e ne rast se jane te keqija duhet ti analizojme. Not bad.

 

 

dale dale, kur me pysin kenej nga je :" lantern-(red*); granit" Kaq i gjo. Direkt ato, ca bohet ne Tirone...

*e panevojshme kjo...

Letra ishte shum interesante, dhe megjithse dihet nga te gjithe shqiptaret dhe dipllomatet, ministrat e asaj kohe, se ato kane qene troje shqiptare, do te ishte mire qe keto dokumente tu behen te njohur perendimorve te sotem dhe grekerve te sotem, qe nuk e dine fare se si ka qene e verteta. 

Kurioz jam të di, si e vlerësoni këtë paragraf, që e gjeta diku në net:

Identiteti autentik shqiptar (ilir për të qenë më të saktë) pësoi goditje të rëndë nga pushtimi romak. Pësoi nje "kancer të kockës" nga sundimi bizantin dhe një gangrenë te avancuar 500 vjeçare nga pushtimi osman. T'u shtojmë këtyre edhe murtajën sllave dhe tumorin grek....duhet ta konsiderojme mrekulli që identiteti shqiptar akoma merr frymë.
Por "merr frymë" nuk do të thotë që është shëndoshë e mirë. Dhe aq më pak nuk do të thotë që nuk rrezikon të mos "marrë më frymë".

Virini një notë për konsistencën llogjike nga 1 në 10. 

s'e ke vene re qe ky paragraf qe ke shkeputur mbeshtet vijimesine iliro-shqiptare?

 

Unë dua të vlerësohet llogjikisht sa qëndron. Pavarësisht... vijimësisë. Ti si mendon, sa qëndron llogjikisht ai pohim?

 

Ate pjesen e fundit,sinqerisht s'e kuptoj.keshtu e shkeputur nga shkrimi i plote,s'ka kuptim.

Por "merr frymë" nuk do të thotë që është shëndoshë e mirë. Dhe aq më pak nuk do të thotë që nuk rrezikon të mos "marrë më frymë".

Venus, ne jemi më shumë produkt i perandorisë bizantine, dhe më pas i perandorisë osmane, sesa jemi "pasardhës të ilirëve". Ka një grup shumë të madh njerëzish, që këto gjëra nuk ia pranojnë vetes, por e përfytyrojnë qënien e tyre si të mbirë nga dheu. Këta, kanë një këndvështrim shumë screwed, apo popullorçe: fucked up mbi veten e tyre, historinë dhe botën përreth. Këtu qëndron problemi i "vijimësisë ilire". 

Problemi qendron ne ate qe ai grupi qe thua ti, jo vetem nuk eshte I madh, por edhe po rregjohet dita dites. Sic nuk ka ndodhur as ne kohe te turkut te ri.

Nuk jam dakort,aspak. Pushtimet ,aq me teper kur flasim per perandori te fuqishme per kohen ,normale qe lene gjurmet e tyre por eshte e tepert kjo qe thua ti.Madje,duket shume " dashakeqese" kjo qe po mundohesh te mbrosh ti ne cdo teme.

 

Por "merr frymë" nuk do të thotë që është shëndoshë e mirë. Dhe aq më pak nuk do të thotë që

nuk rrezikon të mos "marrë më frymë".

ata qe e rrezikojne te marre fryme jane pikerisht keta qe debatojme cdo dite,nga berisha,janullatosi  &  co deri te jeniceret e etyre si lubonja me nexhmedidin & co ,dhe jeniceret e jenicereve si puna e ketyre pseudoglobalisteve te peshkut.

jemi produkt i bizantit (ca ere bie kjo) dhe osmaneve!

dhe te gjitha kete jo per dashakeqesi ,por per hir te te vertetes!

te kish patur goje e shkreta e vertete,kushedi cdo thoshte per perdhunuesit e saj

Kam nja dy arvanitë që kërkojnë pashaportizim në Mashkullorë thonë. Shif a mund të bësh ndonjë gjë... 

po te lexojne revisten e kanelitsmiley,do shikojme c'mund te bejme

po te rrapi amasmiley

nuk ekziston më rrapi, vëdha! 

Emo, unë besoj se grupi është i madh, por ka një problem me këtë "grupin", që nuk ka gjë në dorë, e para. Dhe e dyta, nuk ka mundësi të ketë gjë në dorë, sepse funksionon thjesht si reaksionar. Etika që e bënte të funksiononte shtetin për 50 vjet, dhe të prodhonte njerëz si këta, ishte etikë marksiste. Etika u rrëzua me komunizmin, dhe ky grup, apo ndryshe "produkti më i mirë i komunizmit" u rrëzua. Nuk arriti të impononte etikë, mënyrën e vet të të bërit të gjërave etj! Ky grup, nuk ka mjete burimore ku të frymëzohet, dhe ky është problem. 

Po çfarë pushtimesh o Venus, e çfarë perandorish të fuqishme? Ne nuk ishim të pushtuar për 2000 vjet! Të mos ia fusim kot. Ti qenke nga "ata"!

Me fal,se po flasim kot.Fjalet e bukura nuk jane argument .Per cfare e kishe fjalen per "produkt" bizantin ,osman.A i referohesh ndikimit te tyre gjate pushtimit te territoreve tona prej tyre ?

Si mundesh të quhesh "i pushtuar", kur nga ana tjetër thua për shembull, se perandori Kostandin i Bizantit, ishte ilir? Kur thua gjithashtu se Justiniani ishte ilir? Po nga Perandoria Osmane, si mund të jesh "i pushtuar" për jo pak, por 500 vjet? Dhe në të njëjtën kohë të thuash se ke nja 20 vezirë? Si shkojnë bashkë këto, nuk është skizofrenike pak e gjitha kjo? 

Çfarë budallëqesh mund të jenë këto, kombi ynë i pushtuar për 2000 vjet? Ku është parë e dëgjuar kjo? Çdokush në Evropë ka për të qeshur me këtë teori, dhe jo vetëm Shmiti. 

Hmm... Shpresoj qe ket gjendje ta kesh te perkohshme.

ta paskan fshire, trurin, mire greket. po napoleoni qe pushtoi tere boten a mos e pushtoi ne emer te korsikes, a si? apo ne emer te frances? ja keshtu dhe ata shqiptaret tane, sunduan nen P.O. dhe shqiperia jone ishte e sunduar.

S'ka lidhje kjo logjike fare.Vendosja e tyre ne poste te tilla ka lidhje me aftesite qe kane treguar ata psh si komandant religjonesh ,aftesi luftarake,drejtuese  dhe ata nuk kane kontribuar asnjehere per vendin e tyre.Nese ne i permendim per origjinen ilire apo shqiptare ,i permendim ne mbeshtetje te tezes qe shqiptaret jane dalluar si luftetare te zote,drejtues te zote ,te cilet kane kontribuar ne historine njerezore,pavaresisht petkut.Kjo behet per te permbysur ide te tilla,sipas te cilave  shqiptaret jane primitive,jane njerez me bisht,s'kane nxjerre njerez me vlere duke qene te tille.

ne fakt,duke nisur nga kjo logjika jote ,i bie qe shqiptaret kane qene drejtuesit e perandorive me te medha te njerezimit dhe ato te jene produkte shqiptare,si te tilla.

 dhe ata nuk kane kontribuar asnjehere per vendin e tyre.

Po cilët kontribonin për vendin e tyre atëherë, në atë kohë?

 

Ne ate kohe,pasi rame nen sundimin romak,normale qe ka nje periudhe  " vakumi" ,por gjate sundimit osman ,ne fillim dhe ne fund ,sigurisht qe gjene plot figura te tilla.

Po çfarë periudhe vakumi, a je në vete? 1500 vjet vakum? Më thuaj një kryengritës, vetëm një (përveç Skënderbeut) që luftonte "për Shqipërinë", gjatë "sundimit" 1000 vjeçar bizantin. 

1000 vjet histori pra, çfarë po bënim "ne"? Po 500 vjet nën PO, çfarë bënim "ne"? Po Berati si qytet, ashtu si është sot, nuk u ndërtua atëherë? Elbasani? Gjirokastra? Ç'është kjo ide se "ishim të shtypur" 2000 vjet? Me tërë mend e besoni ju këtë? 

Jo vetem qe s'kane qene 1000 vjet,ndaj informohu mire ( rreth 500 vjet me nderprerje),por megjithate 'se kuptoj lidhjen qe i ben ti !!!

Perandoria Romake e Perendimit ishte nje nga perandorite me te fuqishme te kohes dhe u shkaterrua nga popuj me te prapambetur,per mos te thene primitive.Perandoria Romake ka nxjerre shume perandore te fuqishem ,te cilet krijuan nje perandori qe shtrrihesh ne tri kontinente dhe kur vjen puna  u mposhten para dyndjeve barbare,deri ne shperberje.Ku vajti madheshtia e Romes ,mire ne "te paaftet"?

 

 

 

Po mirë, të të bëj një pyetje tjetër: përderisa sipas teje, ishim të pushtuar për nja... 2000 vjet i bie, si ka mundësi që shqiptarët sot janë myslimanë, ortodoksë dhe katolikë, pra produkte të këtyre pushtimeve? 

Besimin shqiptari e ka perqafuar e nderruar pa problem.Shqiptaret kane qene dhe jane besimtare te keqinj.Asnjehere s'jemi shquar ne kete drejtim.nuk eshte besimi pika jone e forte ndaj eshte e kote ta diskutojme ne kete prizem.

Fene shqiptaret me shume e kane "perdorur ",se e kane besuar.Shpesh here zgjedhjen e besimit s  e kane pare si rruge te vetme per t'i shpetuar asimilimit.Fakti qe besimi mysliman eshte me i forte ne trevat shqiptare ne Kosove lidhet me faktin qe serbet ishin ortodokse ;zgjedhjen e fese myslimane ne kohen e P.O per t'i shpetuar taksave qe viheshin vetem per besimtaret e krishtere ;e kane shfrytezuar per te bere aleanc me Papen  etj

eshte  kapitull shume i gjere ky.........

Ku do te dalesh?

qivja udhet qivja, 

Nga leshin i merrnin informatat mbi gjendjen e shtetit ata gjyshrit tane? Ngelen ngrehur, nje me dy ne kryengritje. 

Une vete kam disa mite,dhe e kam bezdi te madhe te mi prekin.. mburem me gjuhen shqipe, me Skenderbeun e me rilindasit shqiptar,me Ismail Qemalin,Hasan Prishtinen etj,Fan Nolin e Migjenin,me Ismail Kadarene e Dritero Agollin,mburrem me luften e Vlores e me luften anti-fashiste nacional clirimtare!! Mburem me shpirtin e sakrifices qe tregoi vendi e populli im gjate luftes se kosoves, por nuk mund,e kam te veshtire te mburem me Ali Pashen e Bushatllinjte ..!!

Venus, kur flitet për ilirët dhe historinë e gjërat që u kanë ndodhur atyre, nuk mund tu referohemi sikur na kanë ndodhur "neve". As sikur këto ndodhën veç dje! Se ka jo pak, por nja 2000 vjet diferencë. Kjo mënyrë e projektimit të kombit sipas gjendjes në të cilën ndodhemi sot, është e superuar. Kur flasim për Perandorinë Bizantine, apo atë Osmane, nuk i referohemi vetes si subjekte të pushtuara nga "ata", (pra si 1000 vjet të pushtuar nga Bizanti e 500 nga PO) sepse ata nuk i përgjigjeshin një etnie të caktuar, së pari. Perandorë Bizanti ka pasur ilirë, arbër, ka pasur armenë, ka pasur sirianë, maqedonë e me rradhë. Ne (në fakt arbërit) kanë qënë entitet si brenda Bizantit, ashtu dhe Perandorisë Osmane, ishin një prej popujve që i përbënin. Dhe normalisht kemi një pjesë të trashëgimisë tonë prej tyre. Luftra "kombëtare" deri në shek. XVIII, nuk ka pasur në këtë zonë.

Fisnikët arbër të Bizantit, apo të PO, deri në shek XVIII, dhe përjashto periudhën e Skënderbeut, që veç 25 vjet ishte, nuk luftonin për "vendin e tyre", sepse vendi që sot është Shqipëria, nuk perceptohej si komb - ashtu si e ka formën sot. Ata mund të luftonin për zotërime rajonale, apo për feudet e tyre, por jo për "vendin e tyre". Prandaj nuk ka ndonjë "hero", përveç Skënderbeut, që dhe atij i dhamë atribute kombëtare, për ta mitizuar. 

Nuk do gjendet asnjë historian evropian të mbështesë tezën se për 2000 vjet kemi qënë të pushtuar! Të gjithë, në gjuhën e Shmitit do ju flasin, dhe është mirë të jeni gati, kur të ndodhë e këto t'i merrni në konsideratë. 

Une te sugjeroj mos te lexosh shume historiane si Shmid,dukesh qe je shume i indoktrinuar prej tyre.Fakti qe ceshtja kombetare ka nisur shume vone,jo vetem per ne por per te gjithe Evropen e me gjere,s'do te thote qe s'kishte pushtime,luftera,sundime...Njerezit fillimisht luftojne per t'u cliruar,bashkuar e pastaj per te formuar shtetet.

Sipas teje ,a kemi qene te pushtuar ndonjeher ne ?

PS:LIIB nisi vertet zyrtarisht me 1 shtator 1939 ,por ne qeme pushtuar qe me 7 prill.Ato 5 muaj italianet nuk bene turizem .

 

 

Të gjithë, në gjuhën e Shmitit do ju flasin

gjermanisht? no problem.

Dhe une qe nuk kam stjuduar ne detaje histori, por si hobby me pelqente te lexoja librat e fundit, me duket sikur menyra sesi Schmiti i afrohet temes eshte menyra dominuese sesi sonte (dhe ne 50-60 vitet e fundit) historianet i afrohen temave te tilla.

edhe?

Nothing... shume i nevrikosur sonte?? Mbase nje rekomandim ti hedhesh dhe ty nje sy?? Benedict Anderson quhet njeriu standard pas tezes se print capitalism.

do i hedh, mbase. s'di ku i pe nervat?

doja me thene kete: fakti qe nje i panjohur qe e quan veten me nofken muhametali vje dhe thote qe ka mendimin se historia ne 50-60 vjetet e fundit behet sic e ben shmiti, dhe qe eshte dakord me linjen e lulian kodres dhe nemesis, ka nje rendesi e cila eshte e fundme dhe e matshme; ka te njejten vlere sa fakti qe nje i panjohur qe e quan veten me nofken imamhysejn te vije dhe te thote qe ka mendimin qe historia ne 50-60 vjetet e fundit nuk behet sic e ben shmiti, dhe qe nuk eshte dakord me linjen e lulian kodres dhe nemesis.

Spot on... dhe very insightful. Nuk me kishte vajtur kur mendja qe gjerat qe shkruhen tek peshku pa uje nuk kane shume rendesi. Nuk e di kur me eshte permbytur me shume botekuptimi, sonte apo diten qe Shmiti publikoi skenderbeun e tij.

Ma paskan vra imamhysejnin... 

Problemi im o ke definicioni i pushtimit sipas rregullave dhe standarteve te shekullit 21. A thu kishte globa kristali, qysh heret fare, qy me lufterat iliro-romake?

 

 

Nuk me pelqen shume te hy ne tema te tilla pasi nuk di shume, por ne pergjithesi bie dakord me linjen e Lulianin apo te Nemesis. Te pakten sic kam lexuar une historine, teza dominante ne 50-60 vjetet e fundit eshte ajo qe thote qe ideja e shtetit-komb eshte nje prodhim relativisht modern dhe fillimisht i kufizuar ne Evrope.

Shteti-komb lindi fal gjuhes se perbashket, dhe print-kapitalizmit, pra me ngritjen e shtyp-shkronjave, me vone fillojti nje levizje ku shkrimet (shkrime nga me politiket, tek gazetat, tek peralla per femije) nuk beheshin me gjuhen e madhe latine, por ne gjuhat e vogela vullgare (gjermane, greke, turke, italiane, shqiptare etc). Kur filluan te beheshin ne gjuherat e vogela, atehere me shume se kur me perpara, interesi i Shkodranit u pa si i njejte me interesin e Gjirokastrit, apo Milanezi pasi te njejte ate nga Sicilia. Kjo avash avash solli "ndergjegjet," "zgjimet" e keshtu me rradhe gjerat qe karakterizojn fillimet nacionaliste te shume vendeve, midis tyre dhe Greqia dhe Shqiperia.

Problemi eshte qe sonte qe shtet-kombi ekziston, e shikojm te kaluaren me syzat e te sotes. Themi, Turku na vrau ne, Skenderbeu luftojti per ne, e keshtu me rradhe... per historianin modern evropian/amerikan, kjo "ne-ja" ka pak rendesi ne rast se shkon perpara "print-kapitalizmit." Jo se kombi me perpara nuk ekzistone, por kombi me perpara nuk qe menyra me e rendesishme te organizimit te shoqerise. Evidenca qe kombi nuk qe menyra kryesore e organizimit mund te gjeshe plot: a) Perandorite e ndara gjermane apo italiane, b) hibridet ku martesa e dy mbretave kthente dy vende pa shume lidhje ne mik apo dhe ne te njejten vend, c) qytete-shtete + principata, d) perandori "kozmopolitane" qe zgjatnin pa problem deri sa erdhi "zgjimi" nga vitet 1800 (lexo ketu print-capitalism) si Ottomanja apo austro-hungariane), e) perandori nomade, mongolet per shembull apo beduinit.

Nejse, shumica e historianeve evropian gjithashtu do thone qe kur awakening fillojti, vendet filluan nje "ri-gjetje" te historise. Cdo vend i ballkanit ka nje hero, (koincidenc kjo pune, te gjithe me nje hero, asnjerit nuk i ra ters me 0), heroi eshte romantik, dhe per shumicen e ketyre evropianeve, ky proces ka qene artificial, i krijuar. Mund te shikojme dhe sonte kete proces me Maqedonine, mundimi per ti lidhur me Maqedonet e lashte e Alexandrin e madhe. Vetekuptohet, mundimet e tyre jane me qesharake, ose nuk ka qe te verteta sa lidhja shqiptare me skenderbeun, por motivimet pas procesit jane te ngjashme.

Why care about all this? 1) Sepse ne rast se shkenca ecen perpara (nje mit qe duhet dekontruar dhe ky?), shancet jane qe keta historianet evropian kane te drejte dhe eshte si ajo puna eshte mire te njohesh te verteten.

2) Se mitet instrumentalizohen per gjera te keqija. Shembulli me i afert ketu eshte shembulli i serbise. Popullsia e Kosoves eshte shumica shqiptare, shumica se ka qejf Beogradin, pra statistike ne toke thote qe keta duhen te jene ndare/autonom etc... por pyet nje Serb per Kosoven, dhe do te thote mitin, "Kosova eshte djepi i Serbise, prinderi i Serbise, Jeruzalemi e keshtu me rradhe." Dhe kjo lloj "gut-feeling," mendimi me stomak e jo me tru, mund te lejoj krime e abuzime, si dhe mund ti japi mundesi sharlataneve qe dine ti flasin stomakut por jo trurit; sharlataneve qe ne cdo vend te botes, thone problemi eshte mungesa e nacionalizmit, apo problemi eshte zezaku, cifuti, shqiptari, jevgu etc.

 

Nuk me pelqen shume te hy ne tema te tilla pasi nuk di shume, por ne pergjithesi bie dakord me linjen e Lulianin apo te Nemesis. 

 

Ketu eshte e keqja.lexon dy mendime te artikuluara bukur dhe i vlereson dhe si te verteta.Ato kane me shume lidhje me letersine ,se me historine si shkence.

 

Sa per punen e miteve ,perendimoret nuk arrijne t'i kuptojne ballkanasit dhe s'kane per t'i kuptuar ndonjehere.

Dy mendime nga Luliani dhe Nemesis thua ti? Ne fakt jo... kam lexuar librat me te fundit ne lidhje me ceshtje te tilla, besoj "tani per tani" (gjithnje i jap mundesi vetes te ndryshoj mendje) tek ato libra, dhe ne ato qe lexoj tek Luliani apo Nemesis i ngjajne atyre qe kam lexuar.

Por ndryshe nga shume njerez ne kete forum, mua nuk me pelqen asnjehere te ve kapelin e ekspertit ne ndonje fushe. As me pelqen te flas me nje siguri te prere ose kokefortesi per gjera qe nuk kam PhD; eshte keshtu sepse eshte ashtu! Prandaj i filloj gjerat ne menyre me diplomatike. Te kishe vazhduar leximin, do shikoje qe pik-pamja ime nuk bazohej vetem tek bukuria e shkrimit.

Te thuash menyre te shkruari,me paraqitjen e fakteve dhe argumentimin e tyre jane dy gjera krejt te kunderta.Nuk pashe ndonje argument bindes me fakte historike te parafolesit qe ke permendur ti,sesa te shprehurit bukur te mendimeve te tyre ( ?) Historianet shquhen per sjellje dhe analize te fakteve ,e nuk merren me xhingla-mingla.Po te degjosh historianet ne debate televizive jane shume te kursyer ne gjera te tilla duke u kufizuar ne paraqitje faktesh dhe mendimet qe kane shprehur njerez dhe deshmitare te kohes per to.Histori mund te tregojne te gjithe,madje me bukur se vete historianet ,por s'mund te behen te gjithe historiane.

kam shmangur ne maksimum libra te historianeve shqiptare dhe perseri nuk kam arritur te dale kundra tyre,se dhe te autore te huaj kam pare te njejten vije logjike ne analizat e ngjarjeve historike.

Mbase ne keta historiane qe kane diplloma per gjeologe  etj(qe te kane bere pershtypje ty ) dhe mastera ne histori ,ka ndryshime dhe kuptohet qe do kete ndryshime.

Sinqerisht nuk e kuptoj per cfare flet. Theksi i shkrimit tim nuk qe tek parafolesit por tek teoria e benedict andersonit mbi print-capitalism si nje menyre shpjegimi per krijimin e shtet-kombeve. Teoria e tij eshte relativisht e qarte, dhe shkencore (in the karl popper sense), dhe e shpjegova tek shkrimi im sic e kuptoj une. U mundova te sillja dhe shembull. Se kuptoj fokusin tend dhe tamam per cfare flet.

 

"kombi me perpara nuk qe menyra me e rendesishme te organizimit te shoqerise" - thua ti psh. smiley

Ma thuj i cik ne anglisht ca ke desh me thone, se shqip nuk te ka dale mire.

Ti flet gjuhen austriake (gjermane?) une flasen gjuhen hungareze. Nje here e nje kohe kjo nuk perbente arsye qe neve te qeveriseshim nga dy administrata te pavarura. Rendesi kishte me cilin mbret kishim besnikeri (allegiance). Historia evropiane ka plot histori intrigash ku dy vende behen nje nga qe mbreterit bashkpunojn, apo ndahen. 

Iku ajo kohe, dhe erdhi nje kohe ku fakti qe ti flet gjuhen greke, shqiptare, serbe, apo hungareze perben nje arsye qe ti te jesh i pavarur nga ata qe flasin gjuhe tjeter, dhe bashke me ata qe flasin te njeten gjuhe, te krijosh nje shtet. Kjo koha eshte koha e shteti modern, nation-state ne anglisht.

Kur njerezit flasin per fuqin e napoleoinit thone qe napoleoni kishte ushtrine e pare patriotike. Kjo do te thote qe perpara napoleonit ushtrine nuk luftonin per kombin, por per mbretin. Koha e napoleonit konsiderohet e rendesishme ne fillimin e shteti komb. Procesi fillojti ne Evrope e ka vazhduar jashte evropes. Nje nga problemet e botes se trete ka qene pikerisht "importimi" i modelit evropian qe nuk ka funksionuar kaq mire ne ato vende pasi kufinjte me perpara ishin arbitrare. Nejse, histori e gjate kjo pune

Tek ajo koha me perpara, gjuha qe flisje, kombi, nuk qe menyra me e rendesishme e organizimit te botes. Fuqia, infrastruktura shteterore etc vinte nga mbreti/sulltani, kurse sonte vjen nga kombi. Prandaj, per shume historian evropian nuk ka kuptim fjala qe per 500 vjet ceket ishin te pushtuar nga Austro-Hungarezet, Greket nga Turket, apo shqiptaret nga Turket sepse nuk qe deri ne vitet 1700-1800 qe njerezit filluan te besonin tek ideja e kombit-shtet.

PS: hidhi nje sy house of habsburg ne google, per te kuptuar sesi gjuha qe flisje kishte pak rendesi ne ate kohe ne krahasim me institucionin e mbreterise, nje institucion qe nuk i interesonte shume ne rast se ti flisje gjuhen gjermane, spanjolle apo hollandeze per sa kohe ishe aleat e paguaje taksa.

Sulltani p.sh. kishte vilajete si forma administrative. Komb nuk eshte forme organizimi qeverisje apo administrate. Ka patur kombe etnike nen hyqmin e njeshit.

Kap te pakten gabimin qe ben ne percaktime.

Komb nuk eshte forme, por flas me shume tek ideja e kombit si ideja e percaktimit te shtetit. Meqenese flasim shqip, kemi shtetin e quajtur shqiperi, meqenese flasim greqisht, kemi Greqi. Kjo ide eshte relativisht moderne dhe evropiane.

Une nuk thashe qe eshte forme. Ti e ke thene me lart qe nuk ishte forma me e mire e organizimit. Ideja e kombit nuk eshte si ideja e shtetit.

Absolutisht nuk eshte e vertete qe kombi mbeshtetet vetem ke gjuha, ashtu edhe pse flitet nje gjuhe nuk do te thote qe perben nje shtet-komb. Mos i ngatarro keto sepse jane koncepte baze. Pastaj ngrihen teorira me variacione. Ne kohet moderne ke shtete qe kane gjuhe zyrtare me shume se nje dhe jane shembuj qe shteti ne vetvete nuk eshte komb.

Falje per formen pastaj.

Sa per gjuhen,  e kuptoj une dhe bufi qe ka shtete moderne kur ka me shume se nje gjuhe zyrtare, ose ku nuk ka asnje gjuhe zyrtare. Nuk eshte zgjuarsi te dish qe kanadaja, indonezia, afghanistani, belgjika ekzistojn. Thelbi i muhabetit, te pakten sipas Benedictut, eshte qe gjuha ajo qe solli ne fillim shtetin komb. Ky muhabeti eshte si muhabeti i kur erdhi kapitalizmi?? Asnjeri nuk mund te shkruaj nje vit qe erdhi kapitalizmi e iku feudalizmi (mercantilizmi?), as nje dhjete-vjecar, e as nje shekull, por kjo nuk do te thote qe nuk mund te shikosh nje proces dhe nuk mund te shikosh motora qe shtyjne ate proces. Dhe puna e shtetit-komb, nation-state, eshte nje proces pa data te caktuara (ne shqiperi erdhi pas 1850's mbase, ne Hollande ne 1650 mbase, ne disa vende nuk ka ardhur dhe nuk do vi), dhe me disa motora qe nuk shpjegojne sonte te gjitha gjerat. (gjuha, apo revoucioni industrial mbase nuk shpjegojne gjerat sonte e as nuk mund te perdoren mire, por perseri luajten role kryesore).

Koha e napoleonit konsiderohet e rendesishme ne fillimin e shteti komb.

Traktati i Westfalise eshte ne 1648.  

Oui, oui. Nejse, me duhet te fokusohem ne pune te tjera.

Cer sdo kish thone imamhysejni ketu.... Por e vrane djalin...

Ja ngecen ne fyt thuaj! Gjynah.

Heret e fundit qe kemi komunikuar bashke, mesa mbaj mend the "une jam i vdekur per ty" (ketu me tingellove fiks si nje ish dashnorja e gjimnazit kur nxehej) dhe pak dite me vone the "ama edhe ti i papare je" (qe tingellonte si e njejta ish- kur pendohej dhe donte ta nisnim aty ku e kishim lene. Nuk e kishte piken e cipes...per cipen e faqes flas).

Nuk po u besoja syve kur pashe ato fjale qe kishe cituar. Ferkova syte ne kuptimin e pare te fjales. T'emen e s'emes, thashe, kush qenka ky qe shkruajtka ato qe mendoj une, ashtu sic i mendoj une?? Dhe zeri i brendshem m'u pergjigj "Po ti mor hajvan! Kush tjeter shkruan ato qe mendon ti, ashtu sic i mendon ti?" 

Aty e kuptova qe indiferenca ime te paska prekur thelle, shume thelle. I kisha harruar une qe i kisha shkruar ato rreshta, dhe na i paske skalitur ne zemer ti. Nuk mund te them qe nuk i kisha kuptuar ndjenjat e tua ndaj meje, por nuk i imagjinoja permasat. Betohem per Zotin!  Aq me pak imagjinoja pasojat qe shkaktonte ajo indiference. 

Kur me the "jam i vdekur per ty", pata ate ndjenjen e lirimit kur shkarkohem, por s'paska qene e shkruar. "Nemesis U Njal" - do thoshte shen Janulla ne kete rast.

 

Tani, sa i perket temes, dhe sa i perket drejtimit qe ti i ke dhene.

Metoda e diskutimit tend eshte tepke sikur te kane edukuar ne ndonje seminar teologjik andej nga Atosi, ne shek. XV. Dmth "argumenta" te bazuara ne Sofizem dhe Kokolepsje debati. 

Shkurt, kur nuk ke argumenta te tuat (dmth gjithmone), beje tjetrin corap. Ngaterroja fillin e argumentit sa te mos marre vesh njeri nga eshte e mbara e nga eshte e prapa.

Besoj se leksionin e pare qe te kane dhene ne seminar: Asnjehere mos bej debat konstruktiv se do humbesh. Beje muhabetin lemsh, perdhuno logjiken, shkaperdhe rrjedhen e argumentave dhe do dalesh i fituar.

Meqe ke permendur Kosta Varnalisin (qe tani i kerruset shpina ne varr kur i bie ne vesh se cfare eunukesh* e zene ne goje) te pershendes me ate vjershen

Anti-If!

*Me duket keshtu e quante sojin tend: Eunuket!

 

po me gjakftohte  more  (Arif) Kavir...

Mos u kap nga fjalet dajo...

Jo more jam i qete. 

Ky lloj debati s'para me terheq me, se une nuk jam ne radhen e pare te nacionalizmes. Jane te zena vende ne balle te kombit (dhe shyqyr se s'kemi kellqe per ate pune). Por meqe me futen me zor se "me hapen dosjen"...

Identiteti autentik shqiptar (ilir për të qenë më të saktë) pësoi goditje të rëndë nga pushtimi romak. Pësoi nje "kancer të kockës" nga sundimi bizantin dhe një gangrenë te avancuar 500 vjeçare nga pushtimi osman. T'u shtojmë këtyre edhe murtajën sllave dhe tumorin grek....duhet ta konsiderojme mrekulli që identiteti shqiptar akoma merr frymë.
Por "merr frymë" nuk do të thotë që është shëndoshë e mirë. Dhe aq më pak nuk do të thotë që nuk rrezikon të mos "marrë më frymë".

E kam shkruar kete dikur, dhe i qendroj prape. Dhe jap edhe argumentat e mia.

Pyetja nuk shtrohet "A jane shqiptaret identike me iliret?" sic perpiqet ta deformoje me shejtan-budallallek te theksuar ai qe i ka cituar.

Shqiptaret nuk rrjedhin nga iliret, kjo eshte mese e sigurte. Shqiptaret rrjedhin nga arberit. Jane arberit qe rrjedhin nga iliret.

Pyetja eshte:

A ka nje rrjedhe te vazhdueshme kulturore gjuhesore ilire - arber - shqiptare?

Dhe kjo pyetje nuk perjashton as ndryshimet normale qe ndodhin natyrshem, as levizjet e popullsive ne permasa relative, dhe as per ndikimeve qe kane ndodhur si pasoje e pushtimeve. Flasim per rrjedhen kryesore.

A ka dyndje shqiptaresh/arberish/arnautesh/timbuktianesh sic ka psh dyndje sllavesh ne Ballkan, dyndje gjermanikesh ne veri te Italise, dyndje vikingesh deri ne Vollga?  Per te gjitha keto dyndje ka deshmi, per dyndje shqiptaresh/arberish nuk ka asnje deshmi. 

Atehere me cfare baze Akuzuesi i kerkon prova te Akuzuarit?

Ketu e kokolepsin muhabetin qe nga Shmiti, Lubonja dhe gjithe eunuket e sotshem.

 

p.s Dhe qe te mos perziejme shapin me sheqerin. Jo te gjithe ata qe mendojne si ky eunuku qe ka cituar mua, jane eunuke. Per mua, thjesht e kane gabim. Duhet ndare kush thote ato qe mendon, me ate qe ka nje synim ne ato qe thote.

Edhe ti na dole me dosje smiley

Ketu shikon ca gladiatore qe thjesht grricen, qe bejne se kane lexuar, se nga nje vesh ka hyre e nga nje sy ka dale.

Edhe mua keto mysybetet me duken koti. Une eci rrugeve me shume histori ne Jerusalem, Bethlehem dhe Jericho, dhe mahnitem me mitet qe jane akoma prezent. Eshte "inconclusive" edhe vendi ku ka lindur Krishti, si edhe ku ka vdekur. Thjesht mendohet se ne ato dy vende ka ndodhur ngjarja. Dy kisha madheshtore jane ngritur mbi te dyja vendet. Me miliona njerez vijne dhe i bejne ndere simbolit/mitit.

Keshtu edhe ky debati me mitet shqiptare. Thua te kete veshur breke Krishti? Po Skenderbeu? Po Muji dhe Halili? Ja nje debat me vend per gladiatoret e ketushem te blogut.

Aha, ne Shqiperi mund t'u shmangesh taksavve, po jo dosjeve. Dosja dhe Vdekja! smiley

 

O bukurosh*! 

Koncepti i kombit 2000 vjeçar, që veç pëson është koncept teologjik, së pari. Kush këtë koncept e promovon këtej nga Elladha, klasifikohet në "bukurosh" tashmë nga ata të Agimit të Artë. Nuk ka komb dhe vijimësi 2000 vjeçare. Është i superuar ky koncept. Kështu që dyndjet sllave, nuk ke ndonjë arsye përse t'i përjetosh ti si fatale, se pastaj i futesh urrejtjes ndëretnike me noçkë që ta justifikosh. Ato janë gjëra që kanë ndodhur pavarësisht teje dhe nuk janë "pësime" të tuat, apo të kombit të supozuar tëndit. Nuk ke pse vuan me një llaf. 

Tjetër problem me ju teologjikët e kombit, është se çuditërisht, u ngjani shumë atyre që urreni - fetarëve dogmatikë. Edhe kjo e ka një shpjegim: moduli i kombit të lashtë, 2000 vjeçar, është mbivendosje e modulit monoteist të të menduarit, apo narrativës biblike. Parajsa, pastaj Rrëzimi dhe më pas Ngritja - apo Njallja. But here is the catch: ndërsa këta teologjikët origjinalë monoteistë, qofshin të krishterë, apo myslimanë, kanë në duar një manual etik që të rifitojnë Parajsën - dhe kjo vjen përmes udhëzimeve etike, "mos vra", "mos vidh", "duaje kojshiun", JU NUK KENI NJË MANUAL TË TILLË. Dakord? Kshu që ju, ata si ty me një llaf, janë besimtarë të zorrës qorre. 

Po ku e gjeni juve manualin, ku e kërkoni? Nëpër ndonjë hale do i fusni noçkat, nëpër kanune, apo do keni një anim të dukshëm kah nazizmit. Ju "paganët" me një fjalë. 

* ma kap këtë përposh. 

 

"Janina the capital of Albania" by Beresford, George de la Poer (1855)

"Joannina, the Capital of Albania" by W. L. Leitch (1838-40)

Interesante Ron! Ndonje autoresi keshtu si padashje?

Menjehere!

 

Faleminderit Ron!

shyqyr qe t'kemi mirjamo se roni na boni dalje gjith peshkve.smiley

Këtu: http://en.wikipedia.org/wiki/Rise_of_nat...

Ka një zë nga wiki, që flet për lindjen e nacionalizmit nën Perandorinë Osmane. Siç e fituam ne shqiptarët pavarësinë dhe ndërgjegjien kombëtare, kështu e fituan grekët, serbët, bullgarët, rumunët, armenët, e në fund vetë turqit, me Ataturkun. 

Ky pra, ishte proces ashtu si e përshkruan muhametali, dhe kjo është mënyra e sotme sesi lexohet historia. 

Karakteristikat e nacionalizmit të çdo vendi, janë të ngjashme. Secili zgjodhi nga një hero kombëtar romantik, ashtu si zgjodhëm ne Skënderbeun. 

Serbët zgjodhën Car Lazarin, grekët Kostandin Paleologun, malazestë Durad Balshën. 

Many people in the Balkans place their greatest folk heroes in the era of either the onslaught or the retreat of the Ottoman Empire. As examples, for CroatsNikola Šubić Zrinski and Petar Kružić; for Greeks Constantine XI Palaiologos and Kolokotronis for SerbsMiloš Obilićand Tzar Lazar; for MontenegrinsĐurađ I Balšić and Ivan Crnojević; for AlbaniansGeorge Kastrioti Skanderbeg; for ethnic MacedoniansNikola Karev[24] and Goce Delčev;[24] for BosniaksHusein Gradaščevićand for BulgariansVasil LevskiGeorgi Sava Rakovski and Hristo Botev.

Ideologët e Pavarësisë së kombeve, kanë karakteristika të ngjashme. Pothuajse shumica, ishin të ndikuar nga idetë iluministe të kohës dhe Napoleonit. Kështu për bullgarët ka qënë Vasil Levski, për grekët Adamantios Korais, Rigas Feraios, për serbët ka qënë Dositej Obradovic, ky ka mësuar dhe shqip, e madje ka ardh në Hotovë ku ka hapur një shkollë shqipe aty. 

Iluministët tanë, shumica, janë bërë të njohur me këto ide, tek shkolla greke e Janinës Zosimea. 

Këto gjëra duhen thënë, për të pasur kontakt me tjetrin dhe të vërtetën historike. Sot, mund të shihen prej perspektivës mbinacionale, si procese paralele dhe të ngjashme njëra me tjetrën. Madje dhe prej perspektivës për tu riafruar me Evropën, dhe mënyrën për ta bërë këtë. 

Kush të dojë të marrë vesh, le të marrë. Kush nuk do, ska problem. 

 

Pse kush e ka pare si proces te vecuar e specifik shqiptar?

Gjithashtu të pyesin: pse merreni me mitet? Më tha njëri, edhe Zvicra ka Wilhelm Telin, që nuk ka ekzistuar asnjëherë. Arsyeja që njerëzit si unë, merren me mitet, është se këto krijojnë impakt në jetën e përditshme, sidomos atë politike. 

Skënderbeun e përdorin sot politikisht, kështu gazeta 55 njëherë, kishte bërë një gravurë në fotoshop ku pasqyronte Bamir Topin si Hamza Kastriotin - e merrni me mend se kujt do i referoheshin si "Skënderbeu" apo jo?

Në rast se dikush i thotë një besimtari mysliman: ju keni tradhëtuar Skënderbeun! Po përdor mitin në dëm të tij. Se kur u shpik miti, kishte myslimanë shqiptarë. 

Zvicerianët kanë mit Wilhelm Telin, por një parti zvicerane e çfarëdoshme, nuk e përdor këtë mit, e nuk thotë përshembull: Wilhelm! Këta na lanë jashtë Evropës! - duke iu referuar partisë kundërshtare. Zvicerianët do i qeshnin, normalisht. Pra, problem nuk është miti, por përdorimi i tij. Tani këtu po ndodh një diçka e "çuditshme" që nuk di ta shpjegoj: kur përdoret miti politikisht, shumica këtu, nuk reagon për këtë, por e kalon kështu thjesht, dhe nuk merr parasysh impaktin tek njerëzit e tjerë. Po kur nis çmitizimi, atëherë tundet dheu! Unë këtë nuk di ta shpjegoj dot...

Përdorimi i miteve të së shkuarës, sjell në politikë SHARLATANË, kjo është një e vërtetë gati shkencore. Grekët kanë shumë mite, dhe pas shumë kohësh po çlirohen nga to. Nuk është se jam "byth e zgjut" unë, thjesht kam vërejtur debate dhe procese këtej e po shoh ngjashmëri me çka ndodh në Shqipëri. 

Përsëri: kush të dojë të marrë vesh më së fundi, le ta marrë vesh. Kush jo, ska problem. 

"Skënderbeun e përdorin sot politikisht, kështu gazeta 55 njëherë, kishte bërë një gravurë në fotoshop ku pasqyronte Bamir Topin si Hamza Kastriotin - e merrni me mend se kujt do i referoheshin si "Skënderbeu" apo jo?".........

Dmth pllani shpetimit kombetar qenka : te rrexojme Skenderbeun qe te rrexojme berishen, ndryshe aha, po deshe Skenderbeun do edhe berishen. Cmitizim , vllah , cmitizim perndryshe s'ka rotacion.

 

Nuk po them këtë literalisht. 
Po shiko ku qëndron bukuria e kësaj pune. Ka një paralelizim të fortë në perceptim, midis nacionalizmit dhe shprehjes së urrejtjes. Zakonisht, nacionalist "i fortë", është perceptuar ai që urren më shumë, apo ka aftësi të mbjellë urrejtje. Dmth duhet të ulërrasësh fort, të pështysh, të shash e të inatosesh e voila - je nacionalist. Dhe më të mirë se Berisha për këtë punë, nuk gjen! 

(Kreshniku po i bën konkurrencë, por brekët i ka të ndjera pas qytetarisë Njujorkeze). 

Ai, erdhi në pushtet duke urryer "komunista" dhe tani po do të qëndrojë pasi arma iu konsumua, duke nxitur urrejtje ndëretnike e duke përrallisur për albanofobi. Prandaj identifikimi prej mendjeve të mefshta të Berishës me Skënderbeun - ngjit. 

Si tha një berishist këtu: e ku ka nacionalist më të madh se ai!!! 

 

Grekët kanë shumë mite, dhe pas shumë kohësh po çlirohen nga to.

Greket po clirohen nga mitet? Seriozisht e ke? Gjynah qe s'ka nje emotikon ku e qeshura vjen qe nga fundi i stomakut.

Ti jetoke me nje komb qe se njeh fare si funksionon.Krijimi i miteve greke s'eshte proces endotermik. Ta siguroj une qe keta " te jashtmit" po i forcojne mitet greke me shume se cdo gje. Dhe kur te piqen kushtet do ja servirin atyre " te brendshme" qe si gjithmone ata ti besojne si dele. Ti mendon se disa debate te rendomta zhveshin greket nga mitet? Ato lloj debatesh qe jane bere gjithmone per ti dhene me shume lluster dhe shkelqim miteve.

Aman, a ka mundesi qe sinqerisht paralelizimet te mos ti besh me Greqine! Per te hequr paragjykimet e mundshme qe mund te marr, po te them qe ne krye qe s'kam ndonje gje me kombin apo me shtetin e tyre, por mendoj s'e s'jane shembull per tu marr. Faleminderit.

Përsëri: kush të dojë të marrë vesh më së fundi, le ta marrë vesh. Kush jo, ska problem. 

o zoteri, po ta them shqip se te kam ndjekur ne ato qe ke shkruar me lart.

Po te pyes : Cfare do te mendoje ti nese ne  Mars te 97 tes do te degjoje nje ambjentalist qe ankohej se nga bresherite e Kallashit dhe djegia e Shqiperise ishte prishur cilesia e ajrit...po te pyes vertet cfare do te mendoje ...me siguri do te thoje se ky njeri eshte i cmendur por fakti qe nga baruti dhe tymi  ambjenti eshte ndotur qendron apo jo...po po perseri ai eshte i cmendur sespse shqetesimi i itij i DREJTE  nuk pershtatet me ato qe kerkon KOHA dhe VENDI.

Tani ti kthehemi atyre qe shkruan ti..qe eshte mire te mos i perdorim mitet pa kriter kete se mohon njeri POR ne nje vend ku ndjenja KOMBETARE per gati 20 vjet eshte duke u zhdukur (ndrrimet e emrave, harrimi i historise, shqiptare qe flasin greqisht me njeri atrin, ca karagjoze qe thone se Kosova nuk eshte Shqiperi, tendenca per te muhuar cdo gje te mire SHQIPTARE, karagjoze qe shajne Ismail Qemalin, Skenderbeun, Isa BOletinin,  shqiptare qe martohen me te huaj dhe nuk u mesojne femijeve Shqip, femije emigrantesh por dhe prinderit e tyre  qe vijne ne Shqiperi dhe duken si UFO se nuk kuptojne nje fjale SHQIP , dhe per me teper disa QEVERI qe nuk e kane pasur problem te ulin pantallonat perballe komshive, nje Kryepeshkop qe drejton Kishen Autoqefale por qe nuk eshte Shqiptar e shume te tjera qe sme kujtohen tani)

JANE AKOMA TE NEVOJSHEM MITET si ne shekullin 20 se po ikim per lesh...me keto ritme nuk do te flase njeri Shqip pas njeqind vjetesh do te quhemi edhe ne ketu Arvanitas dhe do te themi na ishte nje here Shqiperia......

 

Po çfarë të bën të mendosh ty, se përgjigja më e mirë ndaj krizës që kalojmë janë... mitet? 

THJESHT...eshte rast i provuar qe funksionon.. ka funksionuar ne Shqiperi me perpara...ne rilindje, ne kohen e Zogut deri diku por edhe ne kohen e komunizmit, ka funksionuar me se miri ne shume shume shete komb...shembuj ka plot.

te mirat qe vijne nga mitet jane shume me shume se te keqijat te pakten per momentin ... pas nja njeqind vjetesh nuk e di se cdo te ndodhe... te lutem mos i bej krahasimet me Greqine se ke gjetur vendin me te papershtatshem, ata (greket) kane te pakten nja 10 here me shume mite dhe genjeshtra ne historine e tyre zyrtare... nuk e di se cte te them me pare se jane vertet shume... dhe sa per ate qe jane duke u transformuar !!!! eshte vetem nje iluzion ...shiko te lutem se sa vota mori AGIMI i ARTE dhe per me teper shiko tendencen...cdo vit edhe me shume .

tung

Lene Fichten. Kombi u vetidentifikua me projektin e shfarrosjes te cifuteve,..

Lulian kishe kohe pa ardhur ose ke qen prezent "nrysh " smiley Mu vetem per kete pike qe perbente dhe thenien e Emos ..mu pergjigj ...me lejoni te them nje llaf .

Tek Main Kampfi e gjen Komplet Ndryshe kete IDE . Ngjizja e Kombit Gjerman ishte domosdoshmeri sipas HITO Mavrise , sepse Kombin e perfaqesonte "Austria" ose pjes  e Pellgut te Danubit e zgjatimeve te tij me dominim SLLAV qe kishte shkatruar shpirtin Gjerman !

Dhe po e mbyll me humor ne percaktime te lashta qe duken si Lojra fjalesh .. me ane te mendimit  mundet te zbulojme jo te shpikim ...smiley Te pakten keshtu thone librat ! 

Do them dhe nje mendim te pavarur per MITET .Mua me duket se ka nje keqkuptim KOLOSAL te cfrytezuar mjeshterisht nga Tubacionet e InteliDjences SOT .Miti e gjen argumentin e tij te Pakundershtueshem Njerezisht deri ne Ameshim tek Kutia e Pandores. le te gjeje dikush nje KUNDER Mit te ketij Niveli dhe atehere mund te dalim kunder Miteve , domethenies dhe rrolit te tyre te pazevendesueshem.

Me duket se behet Fjale per Shtremberime e Fryrje Historike qe u vishen veti Mitologjike qe ndikojne ne shtresezime psikologjike dhe qe ndikojne e shndrrohen ne PENGESA te jashtezakoneshme per te ecur perpara . Dhe keto ne shqip te pakten ne kuptimin MASIV cilesohen si Paragjykime . Partia e Punes i bashkangjiste me te drejte edhe nje tjeter zakone Prapanike per te mso Ofenduar Popullin !

Eshte spekuluar MJAFT dhe Vazhdon te spekulohet qofte edhe me nje zbulim te Shm...terise se Skenderbeu DHISTE , qe ka kuptimin qe vallaha Skenderbeu ishte trajtuar si Mitologjik qe as Ha as Dhjet po vetem MUND Armikun smiley Ky shembell banal me duket se vlen per te mos marre YRYSH kunder Mitit si Cilesi Topatan ose si menyra e te Folures se Bidese se babasqapit " Ju nuk ju pelqen projekti Berisha zotrij " smiley Berisha nje M...t i paster !

Miti i Skenderbeut?! 

Aq shume e ze ne goje Skenderbeun ne goje une,sa po behet xheloz dhe burri.Aman ore ,se na lodhet koken me keto mitet!!

 

Venus, po te pergjigjem ketu poshte.

Ate pjesen e fundit,sinqerisht s'e kuptoj.keshtu e shkeputur nga shkrimi i plote,s'ka kuptimi.

Ajo pjese eshte marre nga nje postim imi. Ke te drejte. Ai postim ka nje vazhdim ku mesa mbaj mend thosha pak a shume qe ajo qe rrezikon identitetin shqiptar eshte "globalizmi" dhe emigracioni masiv.

 

Kavir

Keshtu po,se ashtu pa pjesen tjeter dukej shume tendencioze,duke pare dhe logjiken e komenteve qe po bente ai qe e citoi.

duke pare dhe logjiken e komenteve qe po bente ai qe e citoi.

Prandaj nderhyra Venus. smiley

Si ishte ajo historia, ai bobi kur u be pasha gjeja e pare qe beri vrau te jatin.

Keshtu dhe me keta kozmopolitet e hutuar. Gjoja i jane qepur mitit e ne fakt rreken te revizionojne historine.

Nuk ka dyshim qe historia duhet te mbeshtetet ne fakte e interpretime llogjike te tyre. Dhe historia nuk studiohet vetem per hobi por edhe per te nxjerre mesime e evitohen gabimet apo gafat e meparshme. Se ne fund te fundit, po u perseriten kushtet historia perseritet gjithashtu.

Ata qe keta quajne mite, jane ca esenca te nxjerra nga historia dhe qe u duhen grupeve qe kane deshire te rrojne bashke, qe ca i quajne kombe, ca popuj, etj. (Zot ne ruaj se mos shkelim ndonje perkufizim te gdhendur ne gur ketu.)

Psh Skenderbeu, eshte fakt qe luftoi osmanet per cerek shekulli. A kishte dhe motive personale, apo ishte Lei Feni i kohes qe luftonte vec per ideal, kjo s'ka pike rendesie. E rendesishme eshte qe kishte nje projeksion qe te meson se pushtuesi luftohet dhe PIKE. Pikerisht kjo eshte esenca e perdorjes se emrit te tij si hero kombetar.

Eshte e vertete se shqiptaret e sotem jane produkt i historise se tyre, perfshire perandorite e ndryshme ne te cilat kane qene, por fakti qe jane grup me vehte sot tregon se deshira e tyre per te qene bashke ka qene me forte se tundosjet per tu kavardisur me te tjeret. Perndryshe pse nuk u shkrine me keta te tjere?

Eshte shume ironike, qe nderkohe qe luftonet mitet ne fjale, ngrihen ca te tjera kala. Psh. Evropi me gjithe gjoja idealet e saj na eshte bere si burri i nones. Kush eshte Evropi njehere, mos ndoshta Berluska me haremin e evet, apo pislliqet e spekullimet gjigande financiare?

Persa i perket perdorimit te nacionalizmit nga sharlatanet, kjo eshte ndodh me cdo ide apo teknologji, qe prap horrat mund ta shalojne. Sharlatanet filtrohen jo duke mohuar nacionalizmin, por pikerisht duke sqaruar qe nacionalizmi i vertete eshte te duash me te miren per vete e ata me te cilet do te rrish, qe eshte zhvillimi, emancipimi, permiresimi i jetes e me the a te thashe. Kjo eshte si puna e dietave, qe robit nuk i thua dot mos te haje, se e peson si gomari i Nastradin efendiut, por i thuhet cfare zgjedhe te haje.

Psh. Evropi me gjithe gjoja idealet e saj na eshte bere si burri i nones. Kush eshte Evropi njehere, mos ndoshta Berluska me haremin e evet, apo pislliqet e spekullimet gjigande financiare

 

Ja ta thotë Shemshedini  posti #14

Me sa duket dhe Shemshua qenka ngaterruar keq me mitet. S'i veme dot faj se nuk i parashikonte dot tmerret e shekullit pasardhes me dy dasma ku Evropi ftoi gjithe boten. Po nga ana tjeter, mbase  e dinte qe ky Evrop i ndritur e kulturosur kishte kolonizuar pjesen tjeter te planetit, qe kishte shfarosur e skllaveruar ata te tjeret, qe i kishte bere lopa.

Gjithsesi eshte shume me i mire postimi pasardhes, ku merret me gjera qe vertet vlejne, pa u ngaterrua kot me mitizim Evropi.

Çfarë tani? Po qan dhembkat e gjithë botës ti? 

Evropa ngelet modeli etik, filozofik, ekonomik etj, më i përparuar dhe sot e kësaj dite. 

Pa Evropë, nuk do kishe pavarësi, se andej i morën idetë këta tanët. 

Kaq shpejt i bere naften moralit? Nuk qaj te tjeret, por po te them qe Evropi ka bere shume te qajne, pra qe dhe modeli i Evropit tend apo te  Shemshosh eshte i idealizuar, apo i mitizuar.

Keto modelet lindin vete si rrjedhoje e shkalles perkatese te zhvillimit. E sa i perket ketij muhabetit ketu, nuk ka pasur e nuk ka Evrope. Jane e do jene secili me vehte. Prandaj dhe ne eshte mire te mendojme konkretisht per vehte, e jo per modele ideale operetash.

tjetër morali, tjetër hipokrizia. 

Argumenti se Evropa ka kolonizuar pjesën tjetër të botës, më shumë se i moralshëm, është hipokrit. 

Përsa na përket neve, çështja këtu shtrohet ne si pjesë e Evropës. Përgjatë gjithë historisë tonë, kemi qënë shtet i ndikuar nga të jashtmit. Ky është mit më vete, se e refuzojmë dhe këtë... 

Evropa më shumë se e mitizuar, vjen e keqkuptuar. Dhe refuzimi ndaj Evropës, gjithnjë të udhëzon drejt "alternativave", pra nëse nuk do duam të bëjmë pjesë në të, në ndonjë hale do i fusim hundët, siç kemi bërë rregullisht përgjatë historisë - po as këtë nuk ia pranojmë vetes. 

Ku eshte hipokrizia ketu?

Qametet e Evropes jane fakte historike. Apo i mohen ato? Po keto perandorite ku nuk perendonte dielli si u bene? Po gjithe kjo Rusi qe shkon nga nje oqean ne nje tjeter si u bene? Apo e meritonin si me te kulturuar. C'thote modeli Evropian per keto? Apo vetem ne miliarda shqiptaret kercenokemi boten?

Ne asnjehere nuk do zhvillohemi po nuk hoqem kete sindromin e skllavit te te tjereve. Po duhet patur "miqesi" dmth interesa, po duhet te shohim tymin tone. Kjo eshte alternativa, qe ata shoket e Shemshosh na e kane thene me kohe, bile na thane ta bejme dhe fe. Edhe Evropa sot s'eshte gje tjeter vecse nje aleance per interesa te momentit, qe edhe mund te ndryshojne, sic edhe po ndodh. Prandaj dhe nga historia e jone duhet te mesojme qe te mos perserisim traplliqet e halet e te tjereve.

Po hipokrizia është se po interesohesh për hallet e botës së tretë, që ka kolonizuar Evropa dhe nga ana tjetër thua që duhet të shohim interesin tonë. smiley 

Edhe sindromi i "master of oneself", është sindrom evropian edhe ky. Andej është marrë modeli.

Ja përsëri, Kollokotroni thotë kështu:

 According to my judgement, the French Revolution and the doings of Napoleon opened the eyes of the world. The nations knew nothing beforeand the people thought that kings were gods upon the earth and that they were bound to say that whatever they did as well done.

Lidhja që pretendon ti me Evropën është ajo e kalova lumin, të dhjes kalin. 

Një përfundim i përgjithshëm kshu është që: shqip po flasim e vesh s'po merremi. Mbase e ka fajin historiografia për këtë, them prapë. Se nuk po dallojmë dot çka është realitet e çka mit. Ka që flasin në "gjuhë mitike", ka që flasin në gjuhë realiste dhe këto keqkuptohen me njera tjetrën. 

Kujtova se modeli i Evropes ishte universal, por qenka vetem per boten e pare. Po prit njecik se dhe qametet ne Evrope po vete i kane bere ata. Apo edhe kjo s'quhet. Lere mos insisto kot ketu se bie ne racizem pastaj.

Jo, modeli i secilit per vehte eshte universal, fillon nga qeliza, tek organizmi, robi, familja, grupi i njerezve e keshtu me rradhe. E ka shpikur natyra shume me pare se Evropi.

Lumin do ta kalojme vete, po qe se. Edhe po qe se ia marrim kalin borxh duhet t'ia dime per nder. Por jo ta leme kalin te na coje ku t'i teket.

Ndryshimi i jone eshte i thjeshte, ti i falesh nje modeli ideal e abstrakt, e une them t'i japim drejtim praktik probleme konkrete simbas interesave tone, dmth te shqiptarve. E thua qe je kunder miteve pastaj.

Një entitet i çfarëdoshëm shoqëror, ka bërthamën e vet dhe skajet e saj. Ashtu si një shtëpi ka sallonin, dhomën e ndenjes dhe WC-në. Bërthama për shembull e US of A, normalisht është një metropol i madh, e zëmë se është ky NY. Skajet e US of A, sipas perceptimit mund të jenë amishët apo rednecksat. Ti po do sistematikisht të krahasohesh me skajet - botën e tretë. Pse? Ke ndonjë arsye?

Sa e ndritshme dhe e pastër është një shtëpi, nuk kuptohet kur i hyn në WC...

Edhe modeli i kalimit të lumit, është përsëri idealisht, sipas atij evropian. Pra edhe ti, me kalim lumi këtë gjë ke në mendje "ta bëjmë si gjithë Evropa" - thamë. Pranimi i një modeli superior, është hapi i parë. Pastaj hyrja në një marrëdhënie shkëmbimi me këtë model. Po e forta është që me këta evropianët s'po merremi vesh. Tani unë them që nuk merremi vesh se na ka shku historia skiç, dhe duhet të kryejmë një sintonizim që, së paku, "të merremi vesh". Ti po thua të tjera gjëra, që unë nuk i marr vesh, really. 

Degjo se llafet e shumta jane fukarallek.

Sic ta thashe ne duhet te shohim interesat tona. Te marrim ato modele qe na leverdisim. Ti thua duhet te kemi perendi Evropen, une them te kemi vehten tone, aq me pak te jemi WC e dikujt tjeter, kaq.

E sa per dijeni bota eshte shume me e madhe se Evropa, po ti e shikon me lentet e shekullit te 19te me duket. Bile sic po shkojne punet Evropa ka mbetur prapa, pikerisht duke u pare ne pasqyre, e duke u vetadmiruar.

mirëomirë. 

 

Pershendetje Lulian. Ku e lame ne?

Kjo e ben problemin e historiografise dyfaqesh: nga nje ane nxjerrja ne pah e te gjitha aspekteve te se vertetes historike, dhe nga ana tjeter, politizimi i ndergjegjshem ne lidhje me theksin qe do vendoset ne secilin aspekt, theks i cili i sherben nevojave historike te se tashmes. Vetem keshtu mund te ngjallet historia dhe te fitoje ate unitetin organik qe pretendon.

Ne parim, jemi dakort. Sigurisht qe ka nje ideologji baze, perderisa kemi vleresim Moral, Skenderbeu-Hero, Hamzai-Tradhtar. Dhe padyshim qe ky vleresim i te shkuares eshte bazament per filozofine e se ardhmes.

Por po flisja per dicka tjeter. Qe mesa kuptoj ti thua qe meqe Skenderbeu (apo iliret) nuk kishin konceptin e kombit sic e kemi ne sot, atehere ne s'mund t'i quajme iliret "komb", apo Skenderbeun Hero Kombetar.

Ketu une them qe e ke gabim.

Iliret mbase nuk kishin "ndergjegje kombetare" por ishin te vetedijshem qe ishin Ilire dhe qe ndryshonin nga Romaket, Greket etj. Dhe mua me intereson Trashegimnia Kulturore (si origjine dhe si rrjedhe). jo Patriotizmi Ilir. Pra, Iliret duhet te "maten" ne raport me vlerat e kohes se tyre. jo te kohes sone. Perfshi edhe "patriotizmin".

Kurse per Skenderbeun gjerat jane edhe me ndryshe.  Ashtu sikurse Elizabeta I (pavaresisht motiveve) mbolli me vetedije faren e nacionalizmit anglez, edhe Skenderbeu mbolli me vetedije faren e nacionalizmit arberor. 

Aq e forte ishte fara kombetare qe mbolli, saqe deri sot folklori arvanitas dhe arberesh eshte i tejmbushur me figuren e Skenderbeut dhe luftrave te tij. Dhe eshte pikerisht kujtimi i asaj figure dhe i asaj lufte qe ka ruajtur identitetin e tyre kombetar. 

Cfare lirie do gjente Skenderbeu tek shqiptaret sot, kur bie fjala, me shume se gjysma e te rinjve duan te largohen nga vendi

Ketu ke shprehur shume qarte, dicka qe te tjeret e thone ne menyre te kamufluar. Bashke kemi mendime krejt te kunderta, por me pelqen fakti qe i bie gjerave ne koke, pa u fshehur pas gishtit.

Ajo qe po thua ti, eshte qe meqe ne nuk po ia dalim sot te behemi persembari, atehere c'e duam Skenderbeun? A na nxjerr dot filozofia e Skenderbeut nga gropa? Atehere bjeri me kazme.

Them se ti ben te njejten gabim si keta patriotet e rinj. Te dy e shikoni figuren e Skendebeut me veshtrimin e shek XIX. Vetem se ata kete kendveshtrim e quajne  si gje pozitive (u vene vizen 200 vjeteve zhvillim) dhe ti e quan si gje negative.

Pse nuk vleresoni Skenderbeun per emancipimin politik qe ai solli, qe e nxorri Arbrin nga ai batak i qurravitjes, i servilizmit dhe i miopise politike te kohes?

Nuk ka ecur bota duke "rrenuar te kaluaren". Edhe Revolucioni Francez, ai me i egri, perfundoi ne krushqi mes te vjetres dhe te rese. Qe te mos flasim per anglezet qe ishin te vjetrit ata qe sollen te rene. 

 

Nuk ka ecur bota duke "rrenuar te kaluaren".

Ose:

Berisha kelthet per arroret.

Reagimet:

- Te prihen arrat gjer me rreze.

Nje dite prej dite:

-A m'qafsh a s'na ben nje bakllav.

-Me presh?

Merri keto shakate me presh dhe coja teto Misheles. Epo pike e zeze. Kur iket nga Shqiperia, mori fryme libertarianizmi shqiptar, dhe thame shyqyr "vdiq komunizmi". Ju vajtet e komunistizuat djepin e kapitalizmit. Booh c'paskeni qene.

 

Po pra po. Te kishin ikur te tere thuaj. Qe te liberalizohet ( libertarian) cdo gje. Po e keqja vdes s'kurre.

Dy kane qene ata qe i kane dhene zgjidhje cdo problemi.

Adhamuti qe thoshte "Po te dhembi, preje!" dhe Sala "Po nuk e shkule dot, digje! Po nuk iken vete, perzeri!".

Ose vriji! 

we've only just begun.

Por po flisja per dicka tjeter. Qe mesa kuptoj ti thua qe meqe Skenderbeu (apo iliret) nuk kishin konceptin e kombit sic e kemi ne sot, atehere ne s'mund t'i quajme iliret "komb", apo Skenderbeun Hero Kombetar.

Jo, jo. Me ke keqkuptuar totalisht. Hero kombetar mund te jete edhe Jezusi nga Nazareti apo Muhamedi nga Medina, per ate pune, njesoj si c'ishte hero qytetar Davidi qe mbyti Goliathin per Fiorentinet e Rilindjes. Keshtu qe nuk shoh ndonje problem tek Skenderbeu si hero kombetar i shqiptareve sot, pavaresisht faktit qe po qe se do flasim hakshe-hakshe atehere ekzistonte koncepti principate dhe jo koncepti komb. Pra nuk perben problem fakti se ne kohen e Skenderbeut nuk ekzistonte koncepti i kombit por vetem koncepti i principates ne lidhje me figuren e Skenderbeut si hero kombetar. Ajo qe perben problem eshte fakti se neve nuk kemi nevoje per nje hero kombetar, sa do qe kelthasin dhe bertasin te gjithe ata qe u pikoka ne zemer per Kosoven e me the te thashe, por kemi nevoje per nje hero qytetar, qe te mbarte vlerat e qytetarise, dhe jo ne kuptimin e qytetit vs fshatit, por ne kuptimin e te mires se perbashket, te mires publike, nje hero republikan, per Res Publika. Nuk di cfare aspektesh te Skenderbeut apo te Ilireve mund te sherbejne per kete nevoje, por nese keto aspekte ekzistojne, jane pikerisht ato qe duhen sjelle ne qender te vemendjes. Ajo qe sillet ne qender te vemendjes sot nepermjet Skenderbeut dhe Ilireve, nuk eshte vlera qytetare, vlera e se mires publike, por koncepti i etnise, apo i vazhdimesise etnike. Po ku qendron vlera sot tek fakti qe nje popull ka nje vazhdimesi etnike, xhanem. Kjo eshte e dhene, ashtu sic eshte e dhene qe njeriu rrjedh nga majmuni, qe uji shfaqet ne tre gjendje, apo qe asnje send nuk krijohet nga hici dhe nuk shnderrohet ne hic (ligji i konservimit te energjise). Mund te kete pasur vlere ne momentin kur kombi shqiptar nuk kishte vetqeverisje apo shtet te vetin, po, madje jo mund te kete pasur, por ka pasur. Ne momentin e luftes se Kosoves, te rilindjes kombetare dhe krijimit te shtetit shqiptar ne '12-en po ashtu ka pasur vlere te patjetersueshme. Po ca mut vlere ka sot edifikimi i kombit me ane te figures se Skenderbeut apo te vazhdimesise Ilire, kur ajo per te cilen kemi nevoje eshte edifikimi i vlerave qytetare?

Po ca mut vlere ka sot edifikimi i kombit me ane te figures se Skenderbeut apo te vazhdimesise Ilire, kur ajo per te cilen kemi nevoje eshte edifikimi i vlerave qytetare?

nuk kuptoj ca pune i prishin njona tjetres te dyja kto (skenderi dhe qytetari). se kjo qe thu ti ben kuptim nqse skenderi na pengon me u qyteteru.

teza ime eshte qe na ndihmon, po tjeter muhabet ai.

si i jep dum ti ksaj?

M'i ke mur fjalet prej goje!
 

Une do shtoja edhe i pytje tjeter:

Kush eshte ajo figure qytetare qe duhet Mitizuar?

I vetmi qe me bie nder mend eshte FAN NOLI.

Ai qe ka shkruar "Historia e Skenderbeut".

Harroje Skenderbeun per nje sekonde. Ajo qe po them eshte se nuk kemi nevoje per pernaltesim te vlerave kombetare por per pernaltesim te vlerave qytetare. Keto gjera kerkojne energji, dhe energjia e shpenzuar ne nje aspekt, eshte neglizhence ndaj tjetrit. Nuk eshte Skenderbeu qe na pengon me u qyteteruar, por theksi i vendosur tek aspekti kombetar i Skenderbeut, dhe mungesa e theksit tek aspekti qyteterues. Nese Skenderbeu na ndihmon te qyteterohemi, si c'eshte teza jote, atehere le te vendoset theksi tek ky aspekt qyteterues i Skenderbeut, dhe jo tek aspekti komb-formues i tij. Do thush ti qe aspekti Komb-formues i Skenderbeut eshte kusht i mjaftueshem per aspektin qyteterues. Dakord. S'te kundershtoj. Ajo qe po them eshte se aspekti komb-formues eshte already theksuar, eshte e dhene. Me modus ponens te thjeshte (K > Q) + K = Q. Jo po K, thua ti. I got it, Kombi eshte e dhene, tani Qyteterim te lutem. Pasi me modus tollens, po njesoj te thjeshte, (K>Q) + -Q = -K.

Ajo qe po them eshte se nuk kemi nevoje per pernaltesim te vlerave kombetare por per pernaltesim te vlerave qytetare.

Jo, jo, nuk behen keshtu gjerat. Kjo lloj analize (dmth ndarjeje) eshte e mendueshme per qellime didaktike. Ne te vertete komponentet K dhe Q jane te korreluara dhe sinergjike. Ti je ne kufi te pohimit qe ne vend te sinergjizmit, ato jane antagoniste.

Si ta shpjegoj me nje shembull nga natyra? Ti e di qe likenet jane nje simbioze alge + kerpudhe. Nderkaq, ti jo vetem do t'i ndash ato, por je gati te thuash edhe qe ato i prishin pune njera tjetres. Ne kete menyre ti jo vetem shkon kunder te natyrshmes (duke i shperbashkuar me perdhune analitike: vlera e qyteterimit vs. vlerave kombetare), por edhe do zhbesh - ne leter gjithnje - nje qenie te caktuar e madje nje stad evolutiv.

Une jo vetem qe nuk po them se jane te ndara, por me duket se edhe e tregova se cfare raporti apo lidhje kane me njera tjetren permes formules logjike (K -> Q). Ti do me kesh keqkuptuar qe thua se une jam ne kufi te pohimit se jane antagoniste. Perkundrazi, une po them se Kombi eshte kusht i mjaftueshem per Qytetarine, nderkohe qe Qytetaria eshte kusht i nevojshem per Kombin. Kushti i mjaftueshem = me antecedent logjik, nderkohe qe kushti i nevojshem = me konsekuent logjik, ose thene ndryshe: If K then Q, ose (K -> Q). Ky korelacion jo vetem qe nuk i ben antagoniste, por i ben te lidhura me njera tjetren ne menyre te atille qe nese nga nje ane Kombi eshte nje e vertete reale, atehere edhe Qyteterimi eshte domosdoshmerisht i vertete, dhe nese nga ana tjeter nuk eshte se Qyteterimi ekziston, atehere domosdoshmerisht nuk ka si te ekzistoje as Kombi.

nuk kemi nevoje per pernaltesim te vlerave kombetare por per pernaltesim te vlerave qytetare.

kjo te conte atje ku thashe. ajo "por" ndan nje dynja. eshte me se paku kundervenese.

Theksi tek "nevoja". Kombi eshte kusht I mjaftueshem, pernaltesimi I vlerave qytetare, kusht I nevojshem.

Shiko konceptin "Kulturnation" - nga qe Meinecke e tehu.

Nuk diskutoj qe Kultura eshte per ne "the minimum factor" (ne kuptimin Liebig-ian te fjales), por shkeputja nga nacionalja eshte ose e pamundur (jo ne kuptimin e utopikes), ose e deshtuar. Nacionalja e kulturuar dhe kultura nacionale jane mbase dy menyra te konceptimit te te njejtit objekt.

PS. Ka nje arsye per dallimin Nuernberg1 dhe Nuernberg2 (Meinecke), ose pse Frasheri* ishte nje fshat shume me i rendesishem se Donofrosa apo Krutja qe prodhonin me shume grure dhe domate.

*"Ishte", se sot Frasheri eshte katandisur me me pak se 10 shtepi. Nje shkak i ketij rregjimi te frikshem dhe domethenes, eshte edhe sendertimi i asaj ndarjes qe ben ti, Lul. Sa per te thene qe te tilla muhabete nuk jane edhe aq te pafajshme sa mund te duken.

Naten.

A duhet hedhur poshte kontributi i rilindasve vetem sepse sipas "filozofeve moderne" rilindasit  na paskan keqinterpretuar konceptin e kombit,kur shprehen per rilindje kombetare,ne nje kohe kur shqiptaret po i thoshin sulltanit "baba" dhe rrezikonin te zhdukeshin nga harta e Ballkanit? Kaq mitizim perben evokomi i i figures se Skenderbeut ne kushtet kur identiteti yne "kombetar" ishte ne rrezik ?

Tek Historia e Shqiperise nga Library of Congress (USA) thuhet shprehimisht se sikur te kish patur Shqiperia nje Skenderbe ne 1800, do ta kishte fituar pavaresine qysh ne ate kohe, njesoj me Greqine, sepse ai do ti kishte bashkuar kater bejleret e vilajeteve dhe nuk do kishin shkuar per koke turku sic vajten.

Tani historiani amerikan, thua i referohet mitit te Skenderbeut apo ate cfare beri Skenderbeu tamam, tamam, historikisht ne kohen e vet? Puna eshte se ketu historine e bejne me referenca wiki, dhe qysh aty pritet filmi. Ah se desh harrova dhe fjalet e medha filozofike boshe.

Rilindja nuk ishte thjesht me origjine shqiptare, ishte thjesht pak me e vonuar ne Shqiperi si rryme. Shyqyr qe ishte ne fakt se kushedi c'do ishim sot.

"Neqoftese nuk do te luftojme si shqiptaret dhe neqoftese princat tane nuk do te shquhen si Skenderbeu ,kam frike se brenda nje kohe te shkurter do t'i shkruajme nje epitaf lirise"

Kaspar Hedio(1537)

Meqë më kishte shpëtuar kjo që thotë Venusi:

Sa per punen e miteve ,perendimoret nuk arrijne t'i kuptojne ballkanasit dhe s'kane per t'i kuptuar ndonjehere

 

Këtë e shoh shumë shpesh të artikuluar, madje dhe në Greqi. Nuk na kuptojnë perëndimorët neve, ballkanasve. Po çfarë lesh tu kuptojnë perëndimorët ballkanasve? Nuk është se punët e ballkanasve po shkojnë mbarë e mbroth. Nuk është akoma se ballkanasit me njëri tjetrin duhen dhe shkojnë mirë! Çfarë lesh tu kuptohet ballkanasve? Urrejtja për njeri tjetrin? Apo legjitimimi i urrejtjes i një ballkanasi nga tjetri? Çfarë duhet të bëjnë perëndimorët, t'i lënë ballkanasit të vriten me njeri tjetrin se kshu i kuptojnë gjërat? 

Dhe të thonë... Jo! Mitet mos i prek. 

Shqiptarët në kohë të tyrqve, përsëri sipas Shemshedinit:

Thamë më siprë që shqiptarëtë, duke rënë në duart të tyrqet, nukë hynë në kurth si e pandehninë, e nuk'u bënë ropt' e tyrqet, po shokët' e tyre, me të cilët bashkë hidheshin mi kombet e tjerë, rripnin e rrëmbeninë edhe ktheheshinë në vent të tyre ngarkuarë me gjë. Edhe Shqipëria ish e dlire e pothua me vetëhe.
Kaqë qint vjet shqipëtarëtë rojtnë kështu. Po kështu rojn edhe sot? Jo, Kurrë! Sot shqiptarëtë janë robër, të poshtuar, e t'unjurë, të shkelur' e të çpërndarë shumë më teprë se të tjerë kombe të Tyrqisë që janë më të poshtrërë nga greqtë, nga shqehtë, nga armenëtë edhe nga judhenjtë!

So much për "kombin e robëruar" 500..., jo nja 2000 vjet i robëruar. 

 

Shmit, në një linjë me Shemshedinin:

 

Kështu, ai shkruan se nuk ka pasur një kryengritje të vazhdueshme ndaj Perandorisë Osmane, por thotë se më shumë ka qenë një pranim i sunduesit të huaj. Ai shkon më tej kur thotë se shqiptarët e boshnjakët ishin si shtylla kurrizore e Perandorisë Osmane, raporton “Der Standard”.

 

Cili eshte problemi yt ?

Eshte tjere gje mos te biesh dakord me nje koncept ,me nje vleresimin e nje ngjarjeje historike apo dhe te ndonje figure ne vecanti,por ti mohon gjithe historine e popullit shqiptar me keto pergjithesime 2000 vjecare dashakeqese dhe aspak akademike.Kapjet e tua jane te tipit ;po s'mu pergjie dot ,e kam une te sakte .Jo ro jo,ti je aq gabim sa nuk e kupton.Ti kapesh me iliret dhe shqiptaret pa te interesuar se nga vajten ,se nga erdhen.thjesht do qe t'i mohosh ,dhe kete  e ben shume mire.

Ne kete paragraf qe ke shkeputur ti,flitet ne menyre shume te pergjithshme dhe historia nuk vleresohet keshtu se e shkeput ti.Sigurisht qe ka shkeputje ne periudha te caktuara ,te cilat i pranon dhe historiogrfaia shqiptare dhe kryengritjet kane qene pergjithesisht te karakterit lokal,jo te pergjithshem.Pse mendon ti,se vleresohet shume  LSHP ?

Shqiptaret shtylle kurrizore e Peranddorise Osmane? Pse jo,kur dihet shume mire qe osmanet i goditen shqiptaret ne piken me te forte te tyre ,gjuhen amtare.Shqiptaret ishin nder te vetmit popull ne Ballkan qe iu mohua e drejta e shkollimit te gjuhes amtare dhe kjo qe e qellimshme duke e ditur shume mire qe elementi baze qe mbante te bashkuar shqiptaret qe gjuha,jo feja sic ishin popujt tane fqinj.

PS:keshille dashamirese.lexo dhe ndonje shkrim qe flet mire per popullin tend,ka plot te tille dhe nga autore te huaj ,mo lexo vetem antikombetaret.

Një nga problemet e mia, është që viktimizimi, mbjell urrejtje për Tjetrin. Madje është baza e formimit të urrejtjes. Pikërisht kjo: viktimizimi. Fillimisht e projekton veten si viktimë e të tjerëve dhe për të justifikuar gjithçka, apo këtë besim tëndin, nuk të ngelet tjetër veç tjetrin ta urresh. Dakord? Ky është problemi im. 

thua:

Shqiptaret shtylle kurrizore e Peranddorise Osmane? Pse jo,kur dihet shume mire qe osmanet i goditen shqiptaret ne piken me te forte te tyre ,gjuhen amtare.

E para e punës, deri në shek. XVIII, shqiptarët nuk kanë qënë të ndërgjegjshëm se u duhej gjuha shqipe! Më gjej gjatë historisë ndonjë përpjekje si ato të Rilindjes, për të mësuar gjuhën shqipe! Më gjej diçka nga historia për shek. XI deri në XVIII. Shtatë shekuj, 700 vjet. Ka thjesht përpjekje sporadike për të shkruar shqip, dhe jo masive. 

Nuk është ndonjë turp të pranohet kjo. Dhe nuk është zgjidhje viktimizimi! Nuk është antishqiptare t'i thuash këto. 

Ore ,romet per ate pune edhe sot qe flasim bashke ,nuk e kane te shkruar gjuhen e tyre dhe s'ka bire nene t'ua mohoje gjuhen e nenes .Edhe nese s'jane arsimdashes ,kjo s'do te thote qe s'kane gjuhen e tyre qe i bashkon.Logjike boshe kjo e jotja.

Viktimizim?

Viktimizim eshte kjo mendesia jote qe duhet te hedhim poshte gjithcka eshte shkruar nga historiane shqiptare dhe te huaj bashke.Ndjekja e modes eshte semundje e keqe. kur behet qellim ne vetvete.

Te bera nje pyetje per LSHP qe s'mu pergjigje.

Po gjuha shqipe e shkruar po them unë, jo ajo e folur. A ka rrezik të ketë ndonjë lidhje kjo, që nuk e kemi shkruar gjuhën, me (mos)respektin që kemi për fjalën, edhe sot e kësaj dite? Meqë teoria e viktimizimit, nuk më bind dot, të shohim dhe pasojat ndonjë çikë?

Shkojmë dhe më tej, meqë për mendimin tim, gjuha (e shkruar) ka qënë ajo që na ndërgjegjësoi se ishim shqiptarë, çfarë lidhje ka kjo me arsimin e sotëm të munguar? Meqë narrativa historike nuk e thekson gjuhën e shkruar, dhe procesin e përftimit të ndërgjegjies nëpërmjet saj, a ka lidhje kjo me blerjen e diplomave me lekë? Që përsëri është krim? Ja pra, këto gjëra që i fsheh historia - duke mos i thënë, bën që të fshihen dhe problemet që jetojmë SOT. Këtu është rëndësia e të thënit të vërtetës, dhe jo gjetje librash për ngushëllim apo rritje të nivelit të krenarisë. What do u think? 

Më sqaro pyetjen për LSHP? Nuk e kuptova.

Sigurisht ,prandaj merr vlera puna e rilindasve,se ata e kuptuan qe ndergjegjesimi kombetar nuk vjen pa arsimim,pa mesuar gjuhen e nenes,pa njohur historine e se kaluares.Kjo eshte gje qe pranohet ,ashtu sic duhet te pranosh qe gjuha (pavaresisht e shkruar apo jo) i bashkonte forte shqiptaret.

Pastaj ,mos te harrojme periudhen e  Mesjetes,obskurantizmin mesjatar qe la ne padije jo vetem shqiptaret ,por dhe vendet e tjera te Evropes dhe fati i keq i shqiptareve ishte se ne kohen kur vendet e  evropes e perjetuan me heret rilindjen e tyre,ne rrame nen sundimin osman ,bartes te nje sisitemi te kalbur fedal,te cilin vendet e  Evropes sapo e kishin hedhur poshte.Ne pesuam nje izolim total me qyteterimin perendimor.Edhe, mos harrojme qe, ne kete periudhe popujt vleresoheshin nga fuqia e tyre ushtarake e teknologjike ,fuqi te cilen ne per fat te keq nuk e kishim ,ndaj ne dhe Ballkani ne pergjithesi, jemi lene ne harrese dhe jemi perdorur per interesa te caktuara te fuqive te medha.

LSHP,jane inicialet e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit

Pastaj ,mos te harrojme periudhen e  Mesjetes,obskurantizmin mesjatar qe la ne padije jo vetem shqiptaret ,por dhe vendet e tjera te Evropes dhe fati i keq i shqiptareve ishte se ne kohen kur vendet e  evropes e perjetuan me heret rilindjen e tyre,ne rrame nen sundimin osman ,bartes te nje sisitemi te kalbur fedal,te cilin vendet e  Evropes sapo e kishin hedhur poshte.Ne pesuam nje izolim total me qyteterimin perendimor

 

Po pra, për këtë bëhet fjalë. Kjo duhet theksuar. 

Hiq viktimizimin më poshtë, and you are a smiley 

LSHP ka qënë e para herë që shqiptarët u mblodhën bashkë masivisht për të shprehur të drejtat e tyre. Nëse për këtë kërkon përgjigje. 

Kete sqarim ta kerkova per t'iu pergjigjur pjeses se shkeputur nga Shmid.LSHP-ne ,perderisa e pranojme si perpjekjen e pare per organizim te pergjithshem,pra te nje levizjeje mbarekombetare dhe jo organizime lokale,sic kishin qene me pare,pranohet qe ka pas mungese organizmi,ka pas periudha nenshtrimi pa organizuar kurrfare qendrese,por kjo nuk e zbeh faktin qe osmanet i kemi pare si pushtues,pavaresisht rasteve te vecanta.LSHP ,gjithashtu,e ngriti ceshtjen shqiptare per here te pare ,ne nivele dipllomatike,qe do thote,qe me LSHP fillon e merret parasysh ceshtja shqiptare si e pjese e shkeputur e PO e jo pjese e saj.

Një minutë, se e prishe prapë më duket. Ka dy shpjegime të mundshme

a) ka pas mungesë organizimi

b) ka pas mungesë ndërgjegjieje për tu organizuar. 

Dhe unë besoj se është e dyta. Njerëzit e perceptonin veten (përgjithësisht) si subjekte të perandorisë, dhe revoltën ndaj Sulltanit e kuptonin si sakrilegj. 

Revolucioni Francez, u hapi të gjithëve sytë, aty e kuptuan se duhet të organizoheshin nacionalisht. Pra nuk ka patur kryengritje të njëpasnjëshme me qëllim pavarësinë, deri atëherë! Se pavarësia si koncept nacional, nuk njihej. Përjashto periudhën e Skënderbeut of course.

Përgjithësisht, sesi e mendonin njerëzit atëherë, lexo Candide, nga Volteri (e gjen online). Për çdo gjë u thuhej se ishte "vullneti i zotit". Do gjesh paralele dhe me kohën e sotme, sidomos prej analistëve të pushtetit. 

O nemesis,mos u kap pas gjerave kot.Ti nuk mund te flasesh me siguri per cdo gje.Psh faktin qe sot nuk protestohet ndaj kesaj qeverie,demokratet e marrin si mbeshtetje politike ndaj kesaj qeverie.S'ka arsye per te protestuar,me nje llafe.Po te pyesesh ata qe "nuk" protestojne,thone kemi frike te protestojme,Ok?

Ka pas mungese ndergjegjeje,ka pas perderisa ne pranojme nenshtrimin si fakt te kryer.Ali pashe Gucia ,te cilin e  permendim ne kryengritjet antiosmane per mosdorezimin e  Gucise ,malazezeve,deri pak kohe me pare e konsideronte "baba" sulltanin.Megjithate ,ngriti krye kunder "babait" ,kur babai e mohoi ate.Nenshtrimi ka ardhur si pasoje e padijes,e genjeshtres etj.Mos harro fuqine  ekonomike e ushtarake te shqiptareve ,krahasuar me PO .Neshtrim dikutohet nga shume faktore,nuk mund te shkeputet .Nuk mund te thuash ,shqiptaret e pranuan sundimin osman,pa analizuar shkaqet qe cuan ne kete qendrim.Ketu bejne dallim historianet.Historianet alla Shmid ,i meshojne me shume faktorit "ndergjegesim" duke anashkaluar faktoret e tjere.Si puna e Bibles dhe kjo.Nje eshte Bibla dhe i behen me mijera interpretime .Zihen popuj me njeri-tjeterin.

Po nuk kishin pra ndërgjegjie për tu ngritur kundër Njëshit. Kundër babës. Edhe nuk ishin veç shqiptarët kështu. Kështu ishin dhe grekët, dhe serbët e me rradhë - gjithë Ballkani. Nuk i thanë më kot lëvizjes Zgjim Kombëtar, se ishin në gjumë, të gjithë popujt. E thotë Shemshedini më lart... 

Gjithë shkrimtarët e Rilindjes, këtë u thoshin shqiptarëve: mos puno për të tjerët, o i mjerë e fatkeq... Në mes tuaj kam qëndruar, tu jap dritë e të shihni njeri tjetrin të njihni. 

Petro Nini, librin e vet "Mallkimi i shkronjave shqip" e hap me kapitull "Foshnjëria dhe mosh e jetës së njeriut", dhe flet se "njerëzit rronin si bishat" e nuk dinin se çfarë ishin. Kjo ishte gjendja atëherë. 

 

Mqns e ke cituar a mund te na sjellesh nje link ose numer faqe, ku pikerisht thuhet qe "njerezit jetonin si bisha" e nuk e dinin se cfare ishin? ( se kete mbas citimit e ke shtuar ti me duket). Nuk besoj qe Nini apo mendjet e ndritura te rilindjes te ishin aq injorante sa je ti dhe te mos kuptonin se cfar identiteti kishin vete ata si bij te ketij populli qe kishte folkun, gojedhenat, eposin, tradita dhe zakone te perpunuara dhe perfeksionuara gjate shekujve deri ne detaje ne dasma e morte, identifikimin me popujsh e etnish te tjera nga veshja dhe gjuha e vecante. Ata ishin jo vetem te ndergjegjshem per identitetin historik te shqiptareve, por edhe aktive ne rimekembjen e kombit shqiptar, jo me kot quhet RILINDJE- dhe jo LINDJE  e nje kombi. Figura e skenderbeut edhe ne mos qofte nje figure e miredokumentuar historike, madje me citimet dhe doreshkrimet e personit por edhe bashkekohesve te tij shqiptare dhe te huaj, ishte nje figure qe u mor nga njerez qe nuk ju vihet ne dyshim ndershmeria, aftesia intelektuale, pasioni dhe dashuria per popullin e tyre dhe u vendos ne qender te krijimit te kombit shqiptar, ne qender te bashkimit te shqipfolesve per te krijuar edhe ata nje strukture te perbashket shteterore nen se cilen te gezonin te drejtat si cdo popull tjeter, dhe te jesh KUNDER ketij te ashtuquajtur "MITI-zimi" dmth te jesh kunder krijimit te kombit shqiptar dhe kunder vepres madhore, sakrifices sublime te jashtezakonshme te brezit me te ndritur qe ka njohur historia e kombit shqiptar. Anti-shqiptarizmi nuk ka brire. Megjithate nuk mendoj se ti je anti-shqiptar je thjesht injorant, ose njeri qe lexon alla-lubonjat dhe duket trendi.

UFa e  humba komentin.........po i bie shkurt.

nese pranojme pergjumje,nuk duhet te mohojme ne menyre kategorike "ndergjegjesimin ",i cili per shkak te politikave te ndjekuara nga perandorite e kohes"perca e sundo" ,vegjetoi ,por jo se nuk ishte .Populli ishte i sugjestionuar .Rilindasit qe ke cituar ti,kete ben ,u munduan t'i nxjerrin njerezit nga ai sugjestionim.Por ,nuk mund te thuash qe ne fjetem 2000 vjet,ashtu si nuk mund te themi luftuam 2000 vjet rrjesht.

U be dhe historia si politika;o je ketej ,o je andej.smiley

Nemesis.... ke marre nje kordhe te madhe dhe po perpiqesh qe te edukosh shqiptaret me te kunderten e asaj qe jane edukuar tash e shekuj me radhe.... Ashtu si strumbullari qe sherben per te mbajtur mullarin e barit, po ashtu sherbejne edhe mitet per formimin e kombeve dhe me pas te shteteve. Me thuaj nje komb qe nuk ka mite dhe nuk eshte mbeshtetur ne kombformimin e tij nga nje mit historik.... Mitet jane si spermatozoidet qe sherbejne per ngjizjen e kombeve. Ashtu siç kerkohet sot nga klasa politike qe lideret e tyre te jene te "panjolle" ne moral, ne etike apo ne financa, ashtu edhe nga mitet kerkohet qe te jene te "panjolle" Shembujt jane te shumte dhe nuk ja vlen ti permendesh.

Vijme me poshte tek Sindromi i Stokholmit, qe paskerkesh kapur popullin tone me turqit ose pushtuesit ne pergjithesi, te pakten per 700 vjet sikurse thua ti. Ti thua se shqiptaret, kane qene ata qe e kanembajtur PO me kembe. Kam lexuar nje liber te Tursun beut, nje ushtarak Turk, ne kohen e Mehmetit te II. Nje ditar i veprimeve luftarake, qe nga renia e Konstandinopojes e deri ne rrethimin e Krujes... Po ta lexosh kete liber, qe flet per piramida me kokerdhoket e syve, per kavaleta me koka te te pafeve e ku di une tjeter, do te shohesh se sa shtrenjte e kane paguar luften kunder armikut, shqiptaret dhe kur kane mbaruar burrat, fjalen e kane marre femijet qe gjithmone kane pasur nga pas nenat e dhemshura, te cilat kane menduar me mire nje shqiptar i urte dhe i gjalle se sa nje trim luftetar dhe i vdekur... duke u bere dua pushtuesit.... Dhe vete pushtuesit, kane preferuar qe shqiptaret me mire ti kesh miq se sa armiq, duke i joshur me ofiqe dhe grada, qe natyrisht edhe i kemi patur shume per zemer.

Pra, thene nder te tjera se neve na eshte imponuar historia....Por megjithate ne nuk kena nejt duarkryq dhe dokumente ka sa te duash, po vetem pritet qe te interpretohen...Bile dhe ketu e kana pas dikur nje diskutim per kete teme....http://www.peshkupauje.com/2012/02/nuk-k.... Pra per te mos u zgjatur, mitet kane ekzistuar dhe do te vazhdojne te egzistojne.....

ps

se harrova, miti i Skenderbeut, nuk u ringjall vetem nga rilindasit.... Mos harro edhe ato dy kryengritjet me Skenderbeun e II dhe Kastriotin e III... Vete emrat e zgjedhur, flasin per ringjalljen e miteve (qysh ne ate kohe)...

alidemso, barrë të rëndë po më vë përsipër, por nuk jam vetëm. Shkrimi është fantastik i gjithi dhe mbulon pothuajse KOMPLET qëndrimet e mia. Kudos për autorin. 

Ne e kemi thënë shumë herë për historinë se "jemi mbrapa 500 vjet dhe 50 të tjerë anash", por këtë shprehje nuk e kemi marrë ndonjëherë seriozisht. 

Ka popuj që historia u shkon vaj, krahasimisht. Për shembull anglezët, francezët, amerikanët etj! Dalin gjithnjë fitues dhe ngadhënjyes prej betejave dhe gjithnjë të parët. Ka popuj të tjerë pastaj, që historia u bëhet barrë e pasuportueshme dhe duan t'i vidhen asaj. Si t'i shohësh 1000 vjet histori të viteve të fundit? Kur si kolektiv, për po 1000 shkaqe e rrethana, nuk jemi dalluar ndonjëherë? 

Si t'i shohësh këto mbivendosje e larmi identitare, që na bën të jemi këta sot? Kjo është sfidë e madhe, realisht, gjigande madje. Po një fillim i mirë, do ishte besoj, shmangia e negativitetit dhe mos nxitja e disa tipareve si urrejtja, hakmarrja, revanshi etj. Ka një mekanizëm që i prodhon këto... është i njohur. 

 

 

Nemesis.... ke marre nje kordhe te madhe dhe po perpiqesh qe te edukosh shqiptaret me te kunderten e asaj qe jane edukuar tash e shekuj me radhe....

ky nemesisi s'eshte as grek as shqiptar. ka ngel i ziu midis dy rrugeve. nga kjo i vjen kontradikta.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).