Në listën e ardhshme të kandidatëve të Partisë Demokratike për deputetë pritet të përfshihen edhe krerët e disa partive aleate.

Burime zyrtare brenda PD-së konfirmojnë për “Gazeta Shqiptare” se në listën e “deputetëve të sigurtë” do të jenë edhe emrat e dy aleatëve të rinj të Berishës, kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi dhe kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka.

I kontaktuar dje nga “GSH” Ndoka pohoi se parimisht është rënë dakord me Berishën por se sipas tij ende nuk ka një marrëveshje zyrtare. “Nuk kemi një marrëveshje zyrtare akoma për mënyrën e bashkëpunimit,por ka mirëkuptim mes palëve në parim”, - deklaroi z.Ndoka. Tashmë demokratët kanë konfirmuar aleancën me partinë e Dashamir Shehit, prej të cilit drejtuesit demokrat pranojnë se PD-ja do të marrë një numër të konsiderueshëm votash. Po ashtu pretendohet që përmes demokristianëve të Nard Ndokës, demokratët të përfitojnë në zonat veriore, ku ka një komunitet të madh të besimit kristian. Sipas burimeve, Dashamir Shehi pritet të jetë në listën kandidatëve për deputetë në qarkun e Tiranës, ndërkohë që Nard Ndoka do të jetë në listën e kandidatëve të Qarkut të Shkodrës. Pak ditë më parë në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, kreu i demokratëve të Tiranës, Aldo Bumçi zbardhi ambiciet për Tiranën, duke i shtuar edhe një tjetër favorit, që sipas tij, shkon për fitoren e së djathtës në kryeqytet. Në këtë rast ai përmendi dy aleatët e rinj të PD-së, LZHK-në e Dash Shehit dhe PDK-në e Nard Ndokës, që sipas Bumçit e forcojnë pozitën e PD-së në Tiranë.

Artikulli i plote

413 Komente

pas publikimit te  lajmit, Nard Ndoka  deklaroi:  ''eshte me mire te jesh  deputet,  sesa te  mos jesh..smiley   pra: te jesh, a te mos jesh.., kjo eshte ceshtja,  shtoi  ai...smiley

 

Po ashtu pretendohet që përmes demokristianëve të Nard Ndokës, demokratët të përfitojnë në zonat veriore, ku ka një komunitet të madh të besimit kristian.

nuk e di, po me ardhka si gjynah  per komuniteitn  kristian  te veriut qe u perfaqesoka nga Nard Ndoka.

 

 

 

Faktikisht PDK e Ndokes ka qene e qendrueshme keto vite ne Veri, ku ka patur shifra te mira si ne 2009-ten ashtu dhe ne 2011-ten. Ndoka mund te jete nje personazh me cilesi te diskutueshme politike persa i takon elites qytetare apo qofte dhe standartit peshkist por duhet zgjeruar pak panorama dhe kuptuar qe Veriu prodhon pergjithsisht tipe te tille politikanesh, qe synojne fuqi klanore e influenca territoriale. Mjafton te hedh syte ne PS, e do gjesh politikane te te njejtit kallp.

Dasho, u bone edhe ti anetar i partise fashiste? Se mos guxosh ti bish telefonit me m' kerku voten sic ta kam dhone perhere, se vetem te shame do ndegjosh. 

Po Edison Ypin ku do e garojne, apo do jete perfaqsues i levizshem i qendrave tregetare?

keto levizje jane si pergjigje e kandidimit te Alefred Pezes para nje jave te PS-ja..smiley

merkatoja e futbollit (me piken kulminante  kalimin e Balottellit  te Milani), per sezonin e dimrit sapo mbaroi...  ndersa  merkatoja e  kanditat deputetve ne Shqiperi,  sapo ka filluar..smiley

All the Dash llovers, delet dmth, gjer dje "Shfni Dashin ju, i ka lezet, trego integritet, i ka bo m**** Sales" 

Sot? smiley 

Nuk eshte Dashi, eshte Sala qe ka dal si dhim. Dashi ia dhiu, ai prape po e ben deputet. Dmth dy here i dhim.

smiley Po ku e rru Ai se doli i dhim? Ai i dhim eshte gjithmone*, dhe eshte OK me ate lloj gjendje e ndjesie, mjafton qe te jete ne pushtet.

*bile osht katallogu se ka thy dhe rekorde noti ne te.

 

Ja dhe shperblimi per Dashin--beee beee. per terheqjen nga kandidimi  per kryetar bashkie ne Tirane... C'do njeri e ka nje cmim .. Deputetlleku ishte cmimi i dashit..tani do degjojme dashinn beee beee baaaa..

Nuk cuditem shume per Ndoken, mercenar i paster ka qene. Sa te Berisha te Tosi, pastaj prap te Berisha e kthim te Rama, e tani ne fund me Berishen prap.

Nga ana tjeter e pranoj qe me vjen keq qe e shoh Dashin ne ate pozicion ku as vete mbase nuk ka dashur te ishte.

Po nga ana tjeter cuditem me kritikat ketu. E para sepse vine nga njerez qe ne fund te fundit mbeshtesin zara akoma me te bindur ndaj kryetareve respektiv. E dyta, sepse historia e Dashit tregon qe eshte shume e veshtire te mbijetosh me kodin aktual qe dy partite e krijuan pikerisht per kete qellim. Nje proces ky qe keta kritizeret e peshkut ne menyre te perhershme e menjanojne.

Une nuk mund te them se cfare do ishte veprim i moralshem ne nje llum imoraliteti, po nuk e shoh te drejte qe dikush duhet ta lere patjeter politiken vetem sepse keshtu duan dy shefat e medhenj - dy njerez qe imoralitetin politik e kane modus operandi te tyre. Te njejten kritike degjoj e do degjoni dhe per renegatet e tjere, nga Topi te Kac Islami. Do degjoni si ata akuzohen se u bene tradhetar, pa pyetur kush se si vajti situata deri aty qe ata lane partite e tyre e pse duhet te linin patjeter politiken meqe ashtu e kishin vendosur kryetaret. Pra dhe Dashi pranohej te behej pjese e lojes ne fund, e gjithsesi eshte me mire ai se Palokerat e Tahirerat qe i kane mbushur grupet parlamentare.

dakord per dashin.  eshte me i sakte sesa tahirerat e paloqerat e ps-pd

Po cfare do te thote ky justifikim me veshtiresite e kodit? Kodi eshte i manipuluar dhe madje antidemokratik, por nuk mund te perbeje kodi arsye per te bere levizje qe jane pa integritet. Sepse njera nga cilesite qe ia kemi vleresuar Dashit jane qendrimet dinjitoze, sepse perndryshe do ishte si Tritan Shehu. Ne djall vafte kodi, robi ben politike per te promovuar ca qendrime e ca vlera qe mban te shenjta, perndryshe ka menyra me te ndershme (dhe me te lehta) per te fituar jetesen.

Nuk eshte kodi antidemokratik, kodi madje eshte ca si teper demokratik pasi u jep mundesi disa partive te luajne me peshen e tyre zonale apo klanore, shih PDK apo PBDNj qe ne nje sistem te korrektuar kombetar do te kishin me pak mundesi perfaqsimi. Eshte numerimi i votave qe eshte antidemokratik e ky eshte thjesht nje problem jo i asaj qe shkruhet po i asaj qe behet ne terren. Dashi ka demostruar gjithnje konsistence dhe integritet, madje dhe tani, keto muaj qe shfaqi qasje te afrimit me Berishen. Nuk i ka kthyer kritikat ne elozhe, por politikisht po bashkepunon aty ku i takon te bashkepunoje. Mos harrojme qe ne te gjithe panoramen politike gjithkush po bashkepunon e pozicionohet, qofshin parti apo individe.

Ta mbeshtes , kur ishte ndoka me Ramen ishte i mire ,tani qe eshte me Berishen eshte pa moral 

endrit, 

Barazon Tahirin me Paloqen? Te kam vene re qe e pergojon shume shpesh. Per kuriozitet, cer ke kunder tij? Plus, si mund ta krahasosh me paloqen? Cer ka bo Tahiri per ta zhyt ne batakun e paloqeve, strazimirve, halimve? Cer ka bo konkretisht, kundra demokracise e qytetarise se ketij shteti, si keta te fundit? Mua me duket goxha i pergatit, dhe gjithmone ka qendruar brenda standarteve te etikes. Ku o problemi yt me te?

Kac Islami renegad? smiley me erdhi kjo ne menje " ik ere pirdhu" smiley po miqsisht e, si ne muhabet e siper. Kaci renegad? degjenerate po, por renegad, asihere ne bote! Kaci qe nuk desh me marr persiper pergjegjsite e keq llogaritjeve te veta, qe eshte peshe e vdekur, e futi i thes me pare ne xhep, boni icik seks politik me berishen, dhe mohoi nje votbesim qeverie te mundshem. smiley 

Kshu ne puna dashit, boni llogari tani ne moshe te thyme. Vari K votes se lire e demokracise qe Dashi ska lon hapsire televizive pa i kenu, se per gjona dytsore si ata 4 viktimat e 21 Janarit as qe e maj men te ket thone noi llaf... Me ket tregoi se rendesi ka qe bitha ti pleqeroje ne poltrone parlamenti.

O Bame, ndoshta Paloka e Tahiri mund te mos jene njelloj fare ne harbutllik, por menyra se si i ka zgjedh Endrity per te personifiku mediokritetin dhe shkerdhatllikun, qendrojne tek te dy. Nese Tahirn e njef vetem nga debatet me Mesilen apo "shoqet" e saj, s'te vej faj. Po nese e njef me shume, ke ti nje goxha problem e jo Endrity. (te tjerat i diskutojme ne privat se nuk du me i permen ketu ca gjona qe t'i jap argumenta vuvuzelave, per te cilet cupa e Afrikes maro me 23 qeshor)

Sa per Kacin nuk kom asnje respekt te vecante, po a nuk me thu sa e moralshme eshte te besh Kacin pergjegjes per ndarjen e mandateve, nderkohe qe ke kaq kohe qe bo gam-gam qe kjo ndarje te bohet sipas popullsise se qarqeve. Pse ne 2009-n Kaci duhet te bote ndarje sipas interesave te PS-se dhe jo sipas asaj qe thone numrat e ligji. Keto jane budallalliqe te atyne qe akoma sot e kesaj dite nuk e kane kuptu kodin qe kane votu. 

Mos bohemi te gjithe patetike si Lorenc Vangjeli, qe kur Dulja denoncote pislliqet qe i kish bo PS-ja, thote : "Po pra ti po thua qe voten ty ta ka marre PD-ja"

medioker dhe shkerdhat... Me sa me rrezulto ai ka bo goxha pune ne zonen e vet, per tu zgjedh. nuk me rrezulton medioker ne ket drejtim. Po edhe nga performanca, me ke ma krahason tjeter o tu befsha, qe ta quajme ket medioker? Sa per shkerdhatllikun, hajt e na thuj noi gjo, se nuk e njofim kaq nga afer sa mun ta njofesh ti e endriti.

Sa per kacin, te lexova, e me boka cudi qe dikam me shume se ty per rolin e tij ne ideime e inskenime. Jane 2 qofte qe une bej pergjegjesh per keto mish mash ligjore, Kacin dhe xhafen. Po ketij duket se i ka met akoma icik palce kurrizore.

Hej, po mir, akoma asi pergjigje, opinion te drejtperdrejt e? Akoma me institucionalizma? smiley

Po Xhafa pse e ka ruajtur pozicionin e tij pra, megjithese qenka shkaktar i kodit (kodi nuk eshte fare problemi i PS, po hajtmo po e marrim te mirqene)? Cfare "marrje pergjegjesie" beri ai pervecse nuk ngriti zerin kunder Rames?

Pastaj ka nje kurvllik tjeter te ky muhabet. Kjo llogjika qe fajin e ka gjithmone nje i vogel eshte tipike e diktatoreve. Shif ca thone per ata arabet psh, nuk jane lideret e keqinj biles ata jane shume prane me popullin po fajin e kane ata perreth. Ca thonin pdistat per Berishen e 90, nuk vodhi ai po ata perreth. E bukra e kesaj llogjike eshte qe sa me e thelle te jete nje humbje, aq me shume njerez paskan bere gabime ne parti, pra aq me pak paskan te drejte te ngrihen kunder kryetarit. Si rrjedhoje pozita e kryetarit behet akoma me e forte!!! Nonsens apo jo.

Pikerisht qe te mos perfundojme ne keto muhabete bosh, e lagu s'e lagu, u vu ai rregulli. Kryetari meritat, kryetari pergjegjesit. E nuk ka pas kryetar qe ka bere ca i ka dash qefi me shume se Rama, prandaj eshte per te qesh kjo qe fajin ja kane te tjeret. Nqs ja kane, ja kane vetem sepse i tille eshte sistemi qe ka ndertuar perreth tij, me servile e bythlepires.

pavaresisht faktit a ishte kodi i mire a i keq, kaci nuk ishte i vogel, ishte njeriu qe negoicioi kodin ne emer te ps-se, ishte figure qendrore e partise. ta marrim per te mireqene per nje sekonde faktin qe ps e hongri nga kodi, ti thu ta mbante pergjegjesine rama? ai coi kacin bazuar ne dy veti, emri i mire ne ps dhe reputacioni si njeri qe merr vesh nga numrat. kur eksperti e ha te numrat nuk iken CEO, iken eksperti.

Jo, iken CEO qe nuk dinte te merrte ne pune ekspertin e mire. Dhe kuptohet me ate dhe experti. Sic ndodhi rendom ne te gjitha bankat gjate krizes. Dhe mbi te gjitha ky eshte problemi i precedentit. Nqs njehere e ka fajin kodi, heren tjeter e kane kandidatet qe nuk dinin te perballeshin ne debate, pastaj ata qe nuk bene programin, pastaj slloganin qe zgjedh keshilltari etj etj. Ku eshte vija finale?

Per me teper, dhe ketu dalim nga supozimi yt per nje sekond, kodin e kerkoi Rama ashtu e jo Kaci. Shumica e te vjeterve, me perjashtim te atyre qe kane biznese me Ramen, nuk donte ti jepte pushtetin e listes Rames.

kur ja vune fajin kacit thane qe ai e ksihte propozuar modelin, keta piktore, juriste, agronome etj etj qe s'marrin vesh nga numrat e kishin pranuar, dmth qe kaci e ka shit bukur. 

ne lidhje me ceo-n ... ata nuk falimentuan si fjala vjen pasok-u ne greqi, jane rregullisht partia qe merr me shume vota, dhe kjo eshte politika (qe teorikisht e ben ceo) nderkohe qe paaftesia per ti dhene ketyre votave peshen respektive i bie llogaritareve (kacit & co.)

Swedo, ti je aq i zgjut sa te kuptosh kush ishte interesi mbrapa kodit. Me ane te listes kontrolloje partine, me ane te ndarjes rajonale eleminoje partite e vogla. Asnjera prej tyre nuk ishte problem i Berishes ne 2009. Dhe per me teper, per te pare se kush kishte interes per ndryshim kodi shif ca u be me kushtetuten. Meqe e pane te dy krahet se kodi nxirrte nje parlament super te balancuar ndryshuan kushtetuten qe edhe me 71 vota te mbreteroje. Tani me fal, ku ishte interesi i Kacit ketu? Aq me teper qe ai e dinte qe nuk ishte nje njeri i rrethit te ngushte te Rames e me listat do vuante perhere. 

Po e para duhet te shpjegonin kush ishte kjo paaftesi per ti dhene peshe votave, e pastaj ta ndryshonin kur te kishin mundesi ta benin. Asnjera as tjetra nuk ndodhi. Po qe te mos bejme te dy analogji pa fund qe jam i i sigurt se mund ti bejme, po me the nje vije fundore te pergjegjesise do jem dakort. Sepse humbje alla Pasok jane te rralla ne politike. Dhe pastaj me thuaj cfare roli luan gjithe ai nen ne statut qe thoshte pa ekuivoke, kush humbet largohet. 

Duket se nganjehere harron se per ca po flasim o Endrit, se humba dhe fillin... me te shkrujt ketu apo atje poshte... Le te vazhdojme ketu. 

kaci beri nje levizje per inat te vjerres smiley dhe e beri pikerisht gjate kohes kur po perflitej per nje mocion qeveritar te mundshem.  ti flet per demokraci te brenshme, nderkohe qe ketu ke nje devijim 180 grade nga kursi primar. Duket se po justifikon Kacin, pasi ai qenkerkish piketu padrejt nga elita pjese e te ciles ai ish dhe vete. Cilat paskan qene keto denime qe i paska bo PS Kacit per ta detyru te bohet paterice e Berishes? Ka ndryshim midis luftes se brendshme, pranimit / mospranimit te pergjegjsive, dhe shkerdhimit per te mbush edhe iher xhepin me Berishen.  Nese nuk e sheh dot diferencen...

Ok e vazhdojme ketu. 

Nuk e di kush qenka ky moment per te cilin po flet ti, po defacto Kaci ka qene i perjashtuar nga PS qe ne veren e 2009. Ai ka pas nje zyre bashke me gjithe sekretaret e tjere ne katin e fundit te nderteses. Teorikisht ate duhet ta mbante deri ne 2011, kur u be kongresi i ri. Mirepo qe ne 2009 atij dhe te tjereve ua kane marre zyrat dhe ne to punonin te tjere. Defacto ata nuk figuronin fare ne planet e partise sepse ishin te perjashtuar. 

Per me teper, nuk ka elite te partise. Ka Edi Rama .... dhe gjithe te tjeret. Ashtu si ne PD. Une ta shpjegova fare qarte situaten, Rama donte ti ngjiste fajin, ky nuk pranoi dhe e kundershtoi, Rama nuk e kishte me qef te madh qe me parpara dhe defacto perjashtoj. Qe ne kete moment eshte e qarte qe eshte absurditet ti kerkosh llogari dhe moralitet dikujt mbasi e ke perjashtuar. Biles Zoti i dhente forca qe ate inat ta coj deri ne fund, ne menyre qe kryetaret si Rama ta dine qe ka nje kosto per veprimet e tyre e nuk mund te bejne si te duan. Po ule koken ata te shtypin e te turporojne. 

Dhe e fundit, nuk shof diferenca sepse nuk ka diferenca. Ja thashe dhe me siper Blendit po kush jane opsionet ketu. Blushi uli koken po nderkohe ka humbur cdo lloj mundesie per tu bere dikush ne parti, Malaj me shume gjasa nuk do jete ne pozicion fitues ne liste. Te tjere iken ne jeten e tyre dhe ti nuk i degjove me. Ca te tjere Rama do i sjelle sa per figure prap ne 2013, po kane humbur cdo pike personalitet. E ca fituam ne si shoqeri nga kjo? Asgje. Perkundrazi, kryetaret mesuan qe nuk paska ndonje kosto te madhe per te paguar. Mund te perjashtojne ke te duan e si te duan, se prap votat njesoj do i marrin e nga karrigia nuk i heq kush. 

Prandaj thelbi eshte gjithmone dhe perhere perqendrimi i pushtetit. Cdo problem prej asaj rrjedh. Per aq kohe sa nuk ka nje rruge normale politike per ti bere vend vetes, atehere imoralitete te tilla do shohesh. Po imoraliteteti fillon te dy te medhenjte, jo te tjeret. 

Eshte pune, se ti e ke pak gebim zotri. Rregulli eshte kryetari meritat, te tjeret pergjegjesite. Nuk duhet harruar se Edvini e dha doreheqejen, por ate nuk ja pranoi partia, biles partia i kerkoi qe te rikandidonte, dhe pas rikandidimit Edvini u zgjodh kryetar. Kryetari eshte nje person dhe si i tille orienton partine, anetaret e partise bejne punen, dhe si e tille, kryetarit i mbeten gjithmone meritat, ndersa humbja i mbetet partise e cila nuk punon sa duhet. Edvini shkon ne miting per te folur, por pjesemarresit ne miting mblidhen nga partia te cilat duhet te perkthehen ne vota

O Plako mo me merr per baze punen ne zonen elektorale o burre se per ate pune ene Paloka e Strazimiri me prindet e tyne sigurimsa kone punu e jone ca tu rrejt ne zonat e tyne. Une po te flas per aftesite individuale o Bame, e jo per pune partie se s'me rruhet fare me i vleresu robt nga ai aspekt.

Sa per kodin ti ose s'po m'kupto ose bo sikur s'kupto. "akuzat" per Kacin ishin se la Korcen e Elbasonin me numer cift deputetesh. Po mire o Bame a jone caktu deputetet per qark sipas numrit te votuesve (ky ishte pretendimi i PS qe i duhej heq Kuksit nje deputet kesaj rradhe) Ju thoni pra qe fajin e ka Kaci dhe Xhafa qe nuk shkelen ligjin. Masnej o Bame kthehuni pak m'kohe e gjykojini gjonat me ment e atehershme. Kodi o bo nje vit para zgjedhjeve dhe fill pas Gerdecit. Ca detaje mund te jene diskutu edhe me vone, po thelbi o vendos atehere. Pse e menote njeri  ne prill 2008, qe PS-jaq do humte zgjedhjet ne 2009-n? 

As divorci me LSI nuk ishte deklaru akoma. Po t'i bosh llogarite me PS+LSI, i bi qe ne keto dy qarqe, ato marrin te pakten 2 deputete me shume se PD, kshu qe i bi qe ai qe ja ka fut PS-se nuk o Kaci apo Xhafa po krietari dora vete. Sa per flirtin e Kacit me Berishen, ai eshte nje lloj shkerdhatecie qe i karakterizon te gjithe keta qe po diskutojme te kjo teme.

Hej mesohuni me i pa gjonat me ngjyra o burre se bardh e zi kena JUVEN smiley

Ne lidhje me kunjin qe me ke hudh ne fun, jom deri diku dakort me ty, ndonese ne interviste live, ishte shume me mire se kshu e shkrujtme (ky ka qene gjithmone problemi i Bamirit). Reagimi duhet te MUND te ishte shume me i forte. (je i qute vete ti e kupto ca du me thone)

Pervecse bie dakort me faktin qe eshte idiotllik ti kerkosh Kacit te parashikonte zgjedhje me siguri nen 1% dua te korigjoj vetem dicka. 

Kodi u be pikerisht mbasi Rama vendosi qe nuk donte te bente koalicion me LSI-ne. Ne fakt, pak para se te fillonte fushata ne 2009 Kaci i ka paraqit ca llogaritje ku e tregonte se me kete kod 71 mandate ishin te veshtira pa LSI-ne. Pergjigja e Rames? "Une vetem ne Tirane fitoj 20 mandate". 

Po pergjigjem ketu te dyve se sa vec e vec.

@Blendi, po ja kemi respektu gjithmone ato veprime me integritet Dashit e prandaj e them qe me vjen keq. Po nderkohe nuk mund ta akuzojne Dashin per veprime pa integritet ata njerez qe do shkojne me 23 qershor per te votu Ramen ose Berishen, ky eshte kulmi i hipokrizise.

Une e pranoj qe cdo njeri e ka nje cmim qe mund te blihet. Kjo eshte normale, te gjithe e kemi nje pike ku dorezohemi. Qellimi i nje sistemi demokratik eshte qe te besh te mundur qe cmimi te jete shume i larte e paarritshem per ate qe kerkon te bleje. Me kete sistem ua kemi bere shume te lehte shefave te blejne ke te duan. Dhe ai eshte problemi, te tjerat jane pasojat e nje sistemi jodemokratik.

E fundit, te gjithe ju duhet te vendosi se si qenka menyra me e mire per tu sjelle ne kundershtim me kete sistem. Une njof plot njerez te nderuar qe u perjashtuan nga dy partite e medha sepse nuk i benin fresk kryetarit. Vazhduan jeten e tyre sepse kishin me ca te merreshin dhe njerezit ne rruge ju thone "bravo qe nuk pranove te behesh pjese e llumit". Po e gjitha vlejte per cfare? A fitojme ne si shoqeri kur keta menjanohen dhe jetojne jeten e tyre. Ama kur i kundervihen sistemit reagimet jane si ato te 'Bames qe quan kurveri sjelljen e Kacit. E gjithe arsyeja pse kemi probleme te tilla nuk jane keta njerez qe ne nje sistem qe nuk e pranon demokracine ne vendimmarrje perpiqen te rebelohen, jane ata qe e krijuan sistemin - Rama dhe Berisha.

@Bama, une nuk po te them ik pirdhu sepse te pakten besoj se ke me shume mend se militantet e verber te tjere ketu. Po te pakten do te kerkoj qe informimin tend politik ta marresh nga burime pertej Tema-s apo gjera te ngjashme.

Pse Tahirin? Mund te perdorja dhe Shalsin apo Xhacken e te tjere si keta. Mund te kaloja dhe te analfabetet si Tan Gaci apo te lacat e forte si Toma. Perdora Tahirin sepse eshte pjese e atij grupi pseudo-intelektualesh alla Blloku qe Rama i do forte sepse i bejne fresk atij tere kohes. Po ai vete ka qene nja 8-9 vjet ne Itali per te be shkolle e nuk ka mbaruar dot as edhe nje 3-vjecar tamam. Ka qene nga ata qe kerkonte perjashtim te kundershtareve te Rames, edhe kur disa prej tyre e kane ndihmuar me perpara ne jeten e tij, dhe biles shkonte deri aty sa te prishte takimet qe ata organizonin. Nje Erion Brace akoma me i eger me partine e tij pra. Nuk e di se ku te eshte dukur ty inteligjent pertej kesaj, apo se shan Berishen? Kete e ben dhe nje kalama te ne. A je i afte te ngrihesh e te flasesh per problemet e perqendrimit te pushtetit te kryetari - kjo eshte standart integriteti dhe pergatitje.

Sa per historine Kacit, nuk mund te te them ty se ca llogaritjesh ka bere apo jo sepse do me thuash po ti nga i di. Po nqs humbja paska ardhur prej kodit - e jo u be kodi sic deshte Rama - e para duhet te me shpjegosh si sepse edhe proporcional kombetar edhe mazhoritar do humbisnin (2005) Mazhoritar me dy raunde nuk pranonte Berisha e nuk donte as Rama. E dyta pranoke qe Rama paska humbur tamam, me rezultatin e kodit. Dhe nqs ajo ka ndodhur gjeja e pare qe duhet te ndodhte ishte largim i Rames dhe pastaj kryetari i ri kuptohet qe per keshilltar ceshtjesh elektorale do merrte dike tjeter nqs faji ishte i Kacit.

Ne fakt e verteta ishte shume e thjeshte, Rama tentoi t'ia hidhte atij fajin menjehere mbas zgjedhjeve me disa shkrime ne publik. Ai e kundershtoi. Dhe pastaj vete Rama e kuptoj qe nqs do vazhdonte rrugen e venies se fajit te kodi atehere nuk mund te krijonte alibine e vjedhjeve. Dhe mbas veres 2009 nuk e ngriti me ceshtjen e kodit - biles e mbrojti deri ne fund ate kod edhe kunder partive te vogla, apo jo??? Pse po e mbronka kete kod te keq te Kac Islamit tani qe mund ta nderronte, biles tani qe Berisha i jep edhe mazhoritarin me dy raunde mbase??? Shef pra qe del bosh te thelbi i argumentit tend. Historia me Kacin vazhdoi sic e dime, Rames i iku zari qe ky nuk pranoi te digjej per Ramen, plus si tip e formim nuk eshte njeriu i Rames - ka fobi te madhe ndaj atyre qe jane te mire me numrat, i do llafollogjista bosh si puna e vetes te gjithe. Dhe kur Kaci filloi ta kritikonte vetem ja beri me te thjeshte perjashtimin qe do ndodhte heret a vone gjithsesi.

Ke kriju pershtypjen se kam noi simpati te vecante per Ramen, e mbi ate pershtypje ke ngrit gjith ket argumentim. As qe diskutohet qe kodi ish faktor negativ, ashtu si as qe diskutohet qe Kaci qe inxhinjeri kryesor e qe Rama ish krejt pro tij, se do ti kthente detin kos e do ti jepte lugen ne brez. Per kodin une i bej te dy pergjegjes, dhe per mu te dy duhet te pagunin. smiley Sa per vjedhjen, dhe efektin qe ato kane ne ate kod, ti si njeri i numrave besoj se duhet ti kuptosh kollaj.

Sa per Tahirin pastaj, si llafe kalamojsh me duken, dhe pa pike brumi per pytjen e pare qe te bera.

Nuk e di sa qef e ke apo jo, po per ate qe me duket me e rende nga sjellja e Rames - faktin qe eshte bere nje Berishe i dyte ne nivelin e kontrollit - nuk te mbaj mend ta kesh kritiku ndonjehere. Mjaftohesh te kritikosh paaftesine e tij perballe Berishes po deri ketu. Po nga ana tjeter e thashe qe nuk te ngaterroj ty me militantet e tjere te peshkut, e di qe nuk je nga ata qe thua Rama = Zoti.

Nqs jane te dy pergjegjes duhet te mbanin te dy pergjegjesi. Dhe nqs do kishte zgjedhje normale ne parti mbas 2009, kryetari i ri nuk do mbante keshilltar dike qe paska gabuar. Normale kjo. Vjedhja e 2009 eshte nje mit i madh e asgje me shume, me po ate distance votash dolen koalicinet edhe ne 2011. Po gjithsesi, nqs ja kane vjedhur fitoren do te thote qe nuk eshte faji i kodit. Pra se me kod Rama ka fituar e nuk kishte pse te ankohej, e ne fakt per kodin nuk eshte ankuar.

Per Tahirin, nuk e di cilat te duken llafe kalamojsh apo jo. Qe nuk ka mbaruar shkolle ok, mbase nga andej nuk ke ku ta dish. Pe ka kerkuar perjashtim e ka prish takimet e ke fakt qe i gjen dhe me nje google search.

Pse pa tjeter duhet te mbetesh ne politik?

Keta qe nuk kane moral dmth nuk kane nje bosht ku te mbeshteten por shkojn sa majtas djathtas ne keto 20 vjet, nuk provuan te dalin ne zanatin e tyre pare, para se me u fut ne Politik ?  Pse nuk punojne ne Profesionin e tyre (zanatin e tyre) ?

Duhet pa tjeter te vazhdojne pa dhene dorheqje nga politika? 

"Imoraliteti  xhuvelian" eshte i qarte. Duan te mbeten ne politike per perfitime materiale personale. Te kene nje rroge te sigurte dhe mundesira te medha pasurimi personale. Politika ne shqiperi ta jep kete mundesi shume lehte, pa u vra fare dhe pa pyt se cmund te thote opinioni per ty! 

Po pse duhet te ikin se paskan vendos kryetaret e medhenj? Ca te mire pame ne nga ata qe ulen koken perballe vendimit te kryetarve? Asgje, keta qe iken u zevendesuan nga servila akoma me te medhenj. 

Une e pranoj qe ka imoralitet, qe ka mungese ideologjie, e pranoj qe ka deshire per te mbetur ne politike per perfitime personale. Po e gjitha kjo fillon nga sistemi qe kane ngritur kryetaret per interesin e tyre fillimisht. Pike se pari duhet te largohen ata qe kane vertete pushtetin ne dore e pastaj te tjeret. 

Po pse duhet te ikin se paskan vendos kryetaret e medhenj? 

Po mire, me qe  keta nuk duan te ikin, ti thua eshte me mire " te riciklohen". edhe njehere si perhere.  Se te rinje (qe te ndryshojne sistemin) nuk behen me! 

Ta thashe qarte qe duhet te ikin te gjithe, dhe po te kishe nje sistem te vertete demokratik e bente ai spastrimin. 

Po sic do thoshte ndonje nga keta te vjetrit, peshku qelbet nga koka. Para se te merremi me deshiren e Dashit per te mbijetu, duhet me u marr me deshiren e dy kryetareve per te kontrollu gjithcka. 

Kjo puna e Kokes se Peshkut eshte njesoj si ajo hala e peshkut ne gishtin e peshkatarit. Barsalet :

Nje peshkatar i kishte ngel nje hal peshku ne gisht. Gishti i shte fryre dhe infektuar dhe peshkatari sduroi me dhe shkon tek Doktori. (Doktor i mire kysmiley ). Mori nje kg peshk Levrek., dhe brenda ne shtepine e Doktorit."C`ke - i thote Doktori peshkatarit. Ja me ka zene gishti nje hal peshku dhe me dhemb kam 4 dite keshtu. vdiqa nga dhimbja- i thote peshkatari dhe le ne dore peshkun Levrek dhe ulet. Doktori e mjekoi pak i vuri jodio pambuk fasho dhe i i thote peshkatarit. Hajde mbas 3 ditesh. Iken Peshkatari  dhe pas 3 ditesh sic i tha doktori merr perseri peshk 1KG Leverek dhe shkon tek doktori. Doktori ben te njeten pune, dhe i thote hajde mbas 3 ditesh. Vazhdon keshtu nja dy jave. Mbas dy javeve i bie radha peshkatrit  dhe shkon tek doktori, si gjithmone i shkreti merte peshk Levrek 1 Kg jajipte Doktorit  dhe mjekohej.

Nje dite troket ne dere po nuk e gjen doktorin.Gjen djalin e Doktorit. Hajde brenda- i thote ky. "Jo jo i thote -peshkatari dua doktorin" ." Po edhe une doktor jam si eshte puna?" - ithote djali i doktorit. " "JA, KAM GISHTIN KEQ DY JAVE DUKE E MJEKUAR" Eshikon djali i doktorit Plagen dhe thote me vete " Po ky baba im paska qene nje qorr!" " Se paska pare gjithe kete hale brenda gishtit?" Ja hoqi halen nga gishti dhe i tha " Ik tani dhe mos hajde me se do te sherohet per tre dite " Dhe ashtu ndodhi. Kaloi nja dy jave. Doktori bashke me djalin po hanin dreke. I thote djali Doktorit " Baba para para dy javesh erdhi nje peshkatar dhe mjekoi gishtin, me beri cudi kishte dy jave qe vinte tek ti per tu mjekuar dhe ti se kishe pare nje der hale e madhe brenda ne gisht!" -i buzeqeshi djali. "Aha, prandaj mungon  peshku Levrek  ne tavolin prej dy javesh djali im Ti e paske bere kete pune e?" -Ju pergjigj i JATI! 

Djali i ndershem ngriti supet! 

Ja keshtu eshte edhe morali.  Doktoreve! Iduan bashkepuntoret si vetja e tyre! smiley 

Dashi s'duhej te behej vegel e pushtetit te Berishes. smiley

E paskan dëgjuar sot Ndokën që ka thënë (kur i ka përmendur dikush një dipllomë fallco): Është detyrë atdhetare e çdo njeriu që të gënjejë e mashtrojë për vendin e tij!

Dashi, me vështrimin e thelluar tek tekja e rakisë, u ka thënë të vetve te lokali "Molla", se nuk është e vërtetë që Stambolli Otoman porosiste shtetasit e vet: ruaju nga çifuti i Selanikut, greku i Athinës dhe shqiptari i Tiranës!

Heren e fundit plaku votoi per Dashin. S'ka mo! -tha.

Per cilin votoi per Dash Pezen!

duket si fundi i betejes politike te dashit...  jam shume kurioz te di argumentat qe do perdori ne fushaten e ardheshme ... une shpresoj te mos jete e vertete kjo..  sa per ndoken, gje qe pritej ...  eshte pikerisht ne prehrin e ngrohte te pushtetit , atje ku i pelqen me shume ..

Na myten Deshërit dhe Pezakët mer yahoo

a thu se u marun te tjeret smiley

hajt ne te semes te gjitheve !

Iku edhe Dash Integriteti, si gjithe te tjeret, nga Ceka, Imami & co.

Sala eshte mjeshter ne shperfytyrimin e robve, si me pas qene Mefistofeli dora vete.

Rama pas kesaj levizje te Berishes do ciceroje per Aleancen e Madhe Opozitare, ku te gjithe te hedhin votat per PS-ne. Pas cicerimes se Rames, Gjinushi behet deputet i PD-se.

Megjithate, levizja me fantastike e Berishes do jete nqs blen Ngjelen, rikthehu vellai im i 100 betejave, ne gjirin e Partise, se kam  per ty Ministrine e Drejtesise.

Kulmi i mjeshterisë së Salës do mbrrijë kur të ftojë Zef Brozin të marrë postin e kryetarit të grupit parlamentar të PD-së. Shinasi Rama, pas kësaj do shtojë artikujt historibërse në fillesat e PD-së e rolin e tij të patjetrsueshëm.

Hic s'kisha per t'u habit, si per te parin dhe per te dytin.

Efekti ndotes i ketij eshte pafund. 

Edhe Tos Nanon t'a boje deputet te PD-se, s'kisha per t'u habit. 

E tepert me thone, s'kisha per t'prit asnji reagim ose reaksion nga "rank and file" e PD-se, sic nuk edhe pres per rastin konkret.

Dashin do ta vejne te gjeshtembedhjetin ne liste qe te qaje si lope ne dyert e tironsave per vota, ene prape s'do bohet deputet. gjynah, me mire te ishte i katermbedhjeti.

Per Noken e di qe eshte Delfin i Berishes me e Ça Jozefinen përmes me e lëne me kodra të hapura  . Nën zë thuhet është AI qe ka nxjerrë Pashukun e Jozefinës . Nuk bo lëvizje kot Nalt Ma i Dhimi i Intrigës bajraktarëve . A do rrijë pa vërshëlly Jozefpërcka ? LefKOPEJA mundet të ketë një paraqirtje të problemit me eksperiencë çarjesh të blloqeve ! Më kujtohet gjithmonë ky NOKA ,kur shtynte G.M nga mbrapa me gjunjë , kur grindej me te ndierin AH. Një vegël tejet e përdorur !

Per Dash Shehin , AI dmth babsqapi ,  do me i dhi Republikanet e Mbretit .Ja u dhashë po nuk e deshi Poulli. Mretin ua vura si nevojtore . Dashin sjam tu e ndy akoma !

Dashi eshte nje nga personat me inteligjente qe kam njohur. Ka nje logjike per mendimin tim te rralle. E prish ndonjehere me pijen...por cdo njeri ka ato te vetat. Per Ndoken mund te them qe eshte koqe i gjithi por ama eshte manjak lekesh e postesh.

Dashi eshte si ai gjenerali qe i kane humbur ushtaret dhe per te qendruar akoma ne ushtri pranon te shkoje si ushtar tek gjenerali armik. Duhet qe ta kesh moralin ZERO per te bere nje veprim te tille. E per me teper te jesh nen nje cati me kryekriminelin e popullit tend te duhet nje force e madhe nga jashte qenjes tende. Ndoshta alkoli ta krijon mundesine per ta fituar kete force qe te besh pakt me kriminelin.

Eshte dhe me vargje i nderum kuazi , po nuk me kujtohet nga kush dhe tamam. Dmth 'sikur galileu te donte /me fakte shkencore te provonte etj etj ...ka pas qene dhe hymn ke studentet qe vertetonin se " Toka rrutllohet " Gjo e thjeshte pa mundim fare , rrasi nja tre Dopie dhe LefKOPEJA behet Komuniste smileyDashit une pranaj ja dhashe VOTEN se nuk ka nevoje me verteu gjo .Eshte i Rrulerve dhe Tan kandidatures per President ...Kupton besoj !!!!!

Edhe ty te te vinte Berisha e te te thoshte kam vendosur te te bej kandidat per deputet kishe per ta pranuar pa asnje hezitim.

Hahahahaha, Dash Shehi! smiley

Dash Integriteti! 

Ej, po pse jo? 

S'ngeli "malsor" pa u bo njeri tuj ja thith atij  "malsorit" te pare!

Pse mos bohet edhe Dash Integriteti Personal njeri? 

Se helbete, mosha bo t'veten, cik doktor jashte shtetit nuk i bo dom njeriu! 

M'bohet qejfi per Dashin. E di qe e bo pa qejf kete pune! smiley

HAHAHAHAHAHAHA!!!

 

Iku dhe ky? Epo mire. Te ikur jane shumica andej.

Mooos dashin e kishim si Albert Speer (The Good Nazi)!!!

lol. 

këta të djathtët e rij, kanë për të pjellë thagma nga goja, ja maje mend, Ron. Se kshu janë çik si fasho. Po prit të ikë SHËLLIRA një herë e ja të shoç. 

 

Nard Ndoka, pjesemarres ne pucin e shtetit te 21 Janarit me tulla dhe dinamit, ky Nard Ndoka?  

Dash Shehu, cudia me raki kalon me mire se cudia me vere. 

Ehhh te kishim ca primaries, vazhdon Endrity.

Monda, te thashe pra mo, ketu vlon primari smiley

 

P.S Papa ka dhene dorheqjen, thojne qe e ka terheq oferta e Rames per rilindje dhe do futet ne Ps per te balancu ikjen e Ndokes dhe Dashit ne Pd.

Blasfemi, do thoshin miqte katolike.  Rilindja kryhet ne pagezim.  (Ketu mund te hyjne ne pune fotot nudo te Rames qe i ka me shumice LEFTI, meqe per Ndoke pucistin po vonohet te prononcohet.)

Ahahahha. Ndoka quhet i lare tani. Kane nje parim te lezetshem te dyja palet, "behu me ne qe te lahet cdo mekat i meparshem" Pra njesoj sikur ke pranuar nje besim mbasi ke qene ateist qe te zerohen gjynahet. Doli i forte saldatori. Nuk e di sesi i merr ato vota.

Shume mire pra, shko voto Nard Ndoken per PD dhe Dritan Prifit per PS ne 23 qershor. 

Endrito ti ske pse merzitesh. Ne jemi vete popull leshi. Jemi bageti. Ja e zeme po e lejojme konkurrencen e lire ne parti qe sipas teje nxjerr produkte me te mira. Ja e zeme Rama kandidon Dritan Priftin dhe e le popullin ta vendosi do ta votoje ose jo. Dritani, vodhi nja 5 a 10 milione euro, shkoi ne fshatin e tij dhe i bleu lope fshatareve. Te gjithe thane "ooo sa mire, ky vjedh por te pakten mendon per popullin" dhe fap vota ne xhep Dritanit. Pra eshte mentaliteti i popullit tone qe ti hedh poshte te gjitha idete. Tani e zeme sdo votojne as per Nardin as per Tan Priftin. Kush jane alternativat e ketij populli te zgjuar e trrim? Kreshnik xheli qe vetem gomeret nuk e dine se cfare i ka punuar Kld-se bashke me Bamir Qoften qe pervec emerimeve ne Kld e kishte mendjen edhe te merrte pronat e veta, i duket vetja si fisnik Uellsi. Ai vendimi 21 janari eshte produkt i emerimeve te frymes se re me ere te vjeter dhe flokexhelit qe ruan kufinjte me dylbi. Sistemi gjyqsor eshte kaq skandal prej ketyre dy te "rinjve" qe mezi e nxorren koken nga sqetlla. Ja, tek keto parti do ndahet vota e popullit tone inteligjent. Zgjidhe nje nga keto tani dhe mos u lodh me primaries.

Pateko, se ca roli ka kur te emer kryetari vs. kur e fiton vete, edhe kur behet fjale per plehra si Dritan Prifti i kemi diskutu ketu http://www.peshkupauje.com/2013/02/shkur...

Me e rendesishmja eshte qe ne sa me shume duar te ndahet pushteti aq me mire eshte. Me mire 20 plehra me pushtet te vogel se sa nje plehre me tere pushtetin ne duart e tij. 

a e degjove ca tha Tak Ngjela apo jo? fjalet qe thosh dje per Berishen, sot i thote per Ramen. Ka ngel me shprese te roli i 1-it. Shif sa prere ndahen mentalitetet me Topin:

Artur Zheji: Zoti Ngjela, pyetja që bëj shpesh me veten time është kjo, si do të mundet të bashkëjetoni politikisht me zotin Rama nëse ai do të bëhet kryeministër? 
Spartak Ngjela: Rama në këto momente ka në dorë një shans historik. Prishja e Kushtetutës ka sjellë të gjithë këtë dallgë asociale në Shqipëri. Sot shqiptarët nuk kanë një parlamentar që ta njohin dhe të dinë se çfarë ndihme do të japi. Kanë hequr betejën elektorale. Të gjitha këto janë në dëm të zotit Rama. Krijojnë një konglomerat që nuk lejon më përfundimisht karrierën politike. Një ndër konfliktet që kam pasur me Berishën është se i kam thënë, ti po ndalon karrierën politike. Bamit Topi sot ndodhet jashtë PD, se ai kishte frikë se po të rrinte në parti i merrte partinë. Vijmë tek Rama, ai ka një shans historik. Të vijë me vota të shumta dhe të krijojë dy gjëra. Emancipimin politik të dy partive të mëdha dhe të krijojë shtetin demokratik. Atij i ka rënë shansi ta bëjë, e bën apo nuk e bën atëherë do ta shikoj do rri apo jo edhe unë. Unë nuk marr përsipër se çbën X apo Y, unë bëj marrëveshje, nisem me mirëbesim.

Artur Zheji: Zoti Topi a ndani të njejtin mendim me zotin Ngjela që Rama ka shansin të formatojë si të majtën ashtu edhe të djathtën? 
Bamir Topi: Nuk mund të perifrazoj atë që thotë zoti Ngjela. Zoti Ngjela sot ndryshe nga unë ka zgjedhur të jetë në krah të Ramës, ndërsa unë bëj bashkëpërgjegjës për situatën katrastrofike të krijuar sot edhe zotin Rama dhe zotin Berisha. Vizioni im për politikën është tërësisht ndryshe, unë kam parimin e lashtë sa e lashtë është Biologjia, pasi struktura përfaqëson funksionin. Fakti që ato ndryshime (ndryshimet kushtetuese) cdo ditë sjellin mostruozitete ne jemi të detyryar për tu përballur me pabarazi. Jam i shqetësuar, pasi preket ndjeshëm barazia e votës. Nuk merr në konsideratë barazinë e votës si në Tiranë ashtu edhe në rrethe, nuk merr në konsideratë votën e emigrantëve, nuk merr në konsidetarë njësoj barazinë mes partive të mëdha dhe të vogla. Kemi 22 vjet në tranzicion, unë jam i shqetësuar për demokracinë në funksion. Cfarë do prodhojnë këto zgjedhje kur KQZ është partiake, urdhërohet me telefon dhe kur s’merr dot vendime i’a delegon Kuvendit.

Ngjela eshte rrk mor burre ca lodhesh me Ngjelen. Kurse qoftja qeka barazlargu. Do kete gallate me 23 qeshor, mjere il popolo thuaj

Nard "gjerat pozitive jane me te mira se ato negative" ne nje kohe 5-6 vjecare shkon nga minister i superkorruptuar i shendetesise nen qeverisjen Berisha 2, ne Pollirist si alternative e dy bajlozeve te medhenj, ne luftetar te trasparences zgjedhore me Ramen ne krye duke bere fjalime dite per dite gjate protesto-greves larguese apo kutihapese te gati tre vjeteve me pare, ne kandidat per deputet te Berisho-PD-se.

#can't beat 'im, jon 'im.

Nard Ndoka - ca me thene per te ? 

Dash Shehu - shume po e justifkojne ketu qe nuk ksihte ca te bente me prandaj shkoi te Sala, ka edhe nje zgjeidhje tjeter , p.sh te mos merresh me me politike???

 

ej e mani men LZHK-ne? smiley

Ajo do na shpetonte athere nga rrethi vicioz PD-PS !

Me Dash Garipin, Zogin dhe Unioni i Destres Veneciane! smiley

Kane kaluar shume vite por une e mbaj mend. Ketu kemi qene dhe vec fjale te mira dhe shpresa te mira kishim per LZHK, para zgjedhjeve te 2005 duhet te kete qene. Nuk donim as specialistat e hajduterise, as kopistat e doktorrit me duar (hahahah) te pastra. Akoma nuk i dum. Kishim te drejte atehere, apo tani?

Ti ndoshta.

une nuk besoj se kam pasur fjale te mira, aq me pak shpresa.

Nuk u kushtojnë vëmendje se çfarë thonë, mrrok. Ndoshta është dhe distanca Shqipni-Amerikë, por Blendit nuk i falet. Ca nga këta, janë tip "fundies", i qujnë anej nga ana juj e Atllantikut.

- të viret dënimi me vdekje

- vdekje homoseksualëve.

- retorikë agresive ndaj pakicave (etnike, religjoze, etj). 

 

Jam dakord qe personazhi keput budallalliqe folklorike sa te duash, Sic ilustron dhe lajmi. Por kam pas simpati per ndershmerine e tij. Nuk do te thote se personifikohem me te.

parti me emer (se nuk di per programin), me karakter fetar dhe ndares ne Shqip. nuk duhet te lejohej me ligj. Kjo pertej faktit qe emri eshte thjesht nji karikature e keqe e demokristianve italiane apo europiane. Pertej dhe faktit se Ndoka eshte rrospi e klasit I

O Bredhso, mos ja fut kot noshti. Nuk o parti me emer fetar mrena ajo. Po ta trajtojme gjone seriozisht, ai nuk dite as 10 urdheresat, pra mo kollaj besoj se ka dhone doreheqjen Papa kur mori vesh se kush i drejto politikisht katoliket ne Shqipni se sa te besoj se ka lidhje me fene ky.

Po ta trajtojme sic duhet ate personazh, pra te tallim trapin, duhet te marrim per baze se si e thote emrin e vet ai, Nar Noaka. Pra ene emrin e partise e thote PK (Partia e Maqines).

 

Zhgenjim te tille si ky i peshksocialisteve per Dashamir Shehun s'kisha pare qe kur Ciljeta u be antare e keshillit kombetar te PD-se.

Vertet eshte gallate kur bartesit e mentalitetit edrampeshkzhvejkist ngrene gishtin dhe akuzojne keta 'peshqit e vegjel' te politikes per mungese integriteti dhe morali. Prit tashi kur naltmadhnoret te akuzojne Maqo Lakrorin per figure shume autoritare ne PS.

Po thuaj dhe ti nje mendim tendin te shkreten, se ngele duke bere review te mendimeve te botes. 

Ti tani po i ben review mendimit tim ne lidhje me mendimet tuaja duke me akuzuar qe s'e kam shprehur mendimin tim, apo deshe te thuash qe Ciljeta i ka buzet artificiale dhe padashje te kapi dora shishen e vodkes ne vend te asaj te ujit? smiley

Vdees mo kur e perdredh bishtin kshu si njale...smileyThuj mo nje menim, pa lene Ciljeten ne vend te vet, se u be dhe ajo nene tani.S'ka lezet.smiley

n'fakt xhibo edhe une u zhgenjeva prej dashit. Prisja qe t'i bashkohej FRDse ose AKZse po gjall n'bot qe t'ikte prape te prehri i ngrohte i sales

U lodh dhe Dashi i shkrete tu bo jete renegati me sa duket. Do icik rehati ne pleqni robi. 

Bredho, une s'po justifkoj ate (s'eshte nevoja ta perseris se ca mendoj per Berishen), aq me pak te kem ndjekur levizjet e Dashit me thene te drejten.

Thjesht me ben per te qeshur hipokrizia dhe pabukesia e ca tipave ketu, tipave me mentalitet skllaveror qe ja falen te gjitha mekatet kryetarit te partise dhe tani po e vene ne mengenene e moralit Dashin e tipa te tjere periferale te politikes shqiptare (ne krahasim me Ramen dhe Berishen te gjithe periferale jane xhanem).

po hiqi vize ktyre mer xhib. Po t'diskutohej morali i Nard Ndokes ktu, e njejta gje duhet te ishte bere edhe kur la PD-ne dhe ju bashku opozites.

Xhibolja eshte Pergjithesuese nuk eshte mono thenese . Pak me shume respekt Ju Lutem !

Mos u be merak Drizo se kur kemi respekt per ty qe je dru me pre nga koka deri te kembet...

Berisha eshte politikani me Makiavelist qe ka pasur Shqiperia ! E ka lexuar "Princin" dhe e ka dhene provim gjate ketyre viteve ne praktiken e koalicioneve - jo si une - qe e kam pas dhene provim ne vit te 3-te smiley

Ai di t'i beje koalicionet, dhe kete veti/aftesi ja njohin dhe socialistet.

Afrimi i PDK-se dhe i LZHK-se jane veçse "prurje votash" per PD-ne, dhe rrjedhimisht humbje votash per PS-ne. Mos te harrojme qe PDK-ja ishte per vite me radhe ne Koalicionin e "Opozites se Bashkuar"...kurse LZHK-ja ka mbajtur qendrim kritik ndj PD-se nder vite ...

Largimi i PDK-se dhe Largimi i PBDNJ-se, e cila mund te afrohet tek Koalicioni qeveritar nepermjet LSI-se, tregon qe "ERA FRYEN" kunder Rames ne Shqiperi!

Berisha: Mandati tjetër, më i suksesshmi. Exit Polle-t e nxjerrin PD në kuotat më të larta. Rama, pa program 

 

Nonje intencitive kemi apo Hiç smiley ...Dhe lexoje mire ate Patetikun , keshtu shpeton dhe veten qe te mos te te dalin ne Publik fletet e Prasit ...as te mos te behesh Perfaqesues i Sikareve me SIKURE . E ka zënë LefKopeja me të tjerë atë PUNË !

Pse re dreq ti qeke Xhibolja ????   Respekte ! Po keshtu si vjen , si EndritY , ti nuk  harrin as tek ata që vë Drejtoresha për të mbledhë qimet në Derstilë jo te dalesh si Leshpunuse . 

Esht lart Xhibolja EndritY ..  është Lart ! Ti je shumë shumë një leçitës faqe Librash nga te shkollës që duhesh falenderuar nga mësueset per lexim pa gabime dhe pa shtuar mendime ne to . Ndërsa në Dërstile ti mundet ose jo te pranohesh . Dhe këtë e vendos XHIBOLJA .   Parantezë që Xhibolja  nuk i ha Lajkat smiley

Diten qe ti vlereson Patekun duhet me e shenu ne kalendar. Nuk ka hipokrizi me te madhe, si e gjithe kjo teme me pak fjale. Vetem per kaq ja vlente e gjitha. Tani hopa te Jozepercka meqe Derstilen e permende. Te kam thene, aq e ke pragun ti se pastaj ngaterrohesh

As Patetiku nuk i ha Lajkat se ha te tjera gjera ...Po sipas kokes edhe Festen smiley i thone nder NA !

I derr uturaku do ishte festja me e mire per koken tende o pallosh groshe

Lng Patetik leng . Grosh ha dhe LefKOPEJA ! Dhe para se te vish bjer Gurin qe verteton se je Lengezuar ! Keshtu me parrulla e me uturak merr masen e kokes me ate me Lart  smiley

Cdo dite qe kalon po e trogon me qarte se politikanet tek ne mendojne vetem per bythen e vete. A di ndonjeri ndonje kryetar partie qe te ik nga drejtimi i partise. vetem 1 Sabri Godo. Me kete rritem do arrijne Enverin se shpejti se asnjeri nuk ka me pak se 15 vjet ne drejtimin e partise. Salui i ka nja 23 e akoma nuk eshte ngopur. Partia sot eshte nje Sh.P.K pa status pa moral dhe pa etike ku egziston vetem1. Te tjarat jane vetem llogje pazari 

A di ndonjeri ndonje kryetar partie qe te ik nga drejtimi i partise. vetem 1 Sabri

Ku ka pas Parti GODO ?????????? Parti thote dhe NOKA qe kam , thote dhe Dashi kom parti mer jahu .... smiley ....per keto parti e ke fjalen  ? Ku Bossi pagu nje autobuz me qira dhe merr dhe shetit familjaret nga qyteti ne qytet .U jep babasqapi nga nje Polic Rugor me sirena , ca tankiste e badiguarde nga Garda , ca Flamuj nga te Dekoreve , ca Vokshi ose Çiço ...dhe ne darke i jep si kronike qe tunden Malet nga Flamujt e brohorimat  Për klloune Cirku nuk eshte keq Shqiperia , sa te jet  lala GJONI dhe Aerikes Ja kaloni / Jepni dhe MËND sa e si të Dësheroni  smiley

...Vetm njehere mori guximin jashte MITINGJEVE madheshtore te PR dhe Godo tha  " Berisha ti qendroje kUalicionit , tu jape tokat pronareve " ...muahahahahahaaha dhe babsqapi i tha njeck; ..."Ndai Ti kur te besh Parti dhe te marresh Pushtetin"  Pa ç'pa Godo mori Florijte dhe ' dha doreheqjen " Rob i qete nderime dhe RP ! Keto me Parti dhe kUalicione po i ke pare ,  kemi DY ketu ...Nje eshte lefKOPEJA , tjetri ... smiley

Ka rendesi qe te mos i thure shume elozhe Berishes mbas kaq vitesh qe e kritikon per mbrapshtesira.

... sic e filloi Alfred Peza qe njehere e njekohe e kritikonte Ramen e vleresonte Meten

Harrove se ç'bente Mero Baze !!! kur i sherbente Berishes se ç'thoshte per Edin ??!! PAsi kaloi me Edin, e ktheu "xhaketen" komplet...u harruan ato qe kishte thene edhe per Kristaqin edhe fotot nudo te 2007 qe i komentonte me aq zell... e ç'te ben LEKU! smiley

pra ti po thu qe Rama i ofroi me shume lek Meros se krimineli? Po te te ofroja edhe une ty ca euro me shume se cte jep krimineli a do ta ktheje pllaken Lefterije?

s'jam nga ata qe shkojne nga fryn era per asnje arsye matériale

Po kujdes te ruani VOTEN ju gungaçet, se LSI dhe PD jane gati t'a blejne 100.000 lek (te vjetra) votat e 1 familjeve ne x fshatra siç kam degjuar

 

100.000 nje vote apo tere familja smiley?

me eshte raportuar per "tere familjen" - normal, Kryefamiljari ne Shqiperi eshte vet zot vet shkop !

Nuk e kam me t'u tallur, thone se LSI ka filluar duke u premtuar fshatareve nga 1 lope...PD-ja duhet t'a ngreje pazarin, s'ka ça ben ...

Te verteta jane te gjitha. Te ta konfirmoj une, e vertete eshte dhe 100.000 lekshi.. Te njejtat tarifa dhe taktika te 2009.. Problemi eshte se ku do shkoje ajo pjese e elektoratit qe nuk blihet dhe qe nuk ka ndonje simpati te vecante per njerin dhe per tjetrin.. Une mendoj qe nuk do shkojne te votojne. Fitorja e PD Lsi ne kete rast forcohet.. Sa me pak njerez do shkojne te votojne aq me shume i riten mundesite saliut per mandatin e trete

Pase ku ka Pllake lefKOPEJA qe ta ktheje smiley Aty ka shkruar njehere e mire Babsqapi dhe s'ka L..ce...me ....yyyyyyy ne fund dhe ne mes ta ktheje . Puna eshte se i kane mbush mendjen se s'ka ngjyre . Do me ardh dhe ketej nga Deshijte ???  dhe vu Postimet .  Sa ti shkoje ndonje Informacion babsqapit  se do me e ule Bishtin e dhise ... dhe i kendon kengen e Çeços njaj ...

lefteri ktheje tabore / se te kuq te bej me Boje ... E mjer keta c'po heqin tani qe sulmuan dhe Ameriken smiley

Ik o xhaje futi nje domino ne internet, se aty ku je ti s'ke njeri me ke t'a luash smiley

Te pakten Ndoka nuk do kete stresin e vjedhjes se votes per te cilen ishte i pari qe denoncovi ne 2009, dhe duhet te them qe ishte i vetmi qe kishte prova konkrete,, por ne 2013 nuk duhet te shqetesohet se nuk do mare asnje vote.. do i shkojne PD votat e tij, karigen e sigurovi..

Kur edhe ky Dash Dynjalleku qe mbahej si simbol integriteti dhe per disa mandate radhazi nuk pranoi asnje oferte nga Berisha e tash i afrohet...vazhdimi komenti Mrroklles me lart.

Cfare pasojash ka len komunizmi nder njerez do thote dikush.Jo, komunizmi i mesoi njerzit mos me lujt nga llogorja. Ky tip njeriu pa shtylle kurrizore qe eshikoj tek gazetare, analiste, prezantues qe kalojne pa te keq ylberin e bindjeve te tyre per ca dollare me shume, me duket produkt par exellent i i nje shoqerie te degjeneruar.Teorite e shqiptarit pragmatist , individualist e terri verri prap nuk pine uje. Ket  metamorfoze nuk ka Kafke qe e shpjegon.

Te dy i sjellin e pakta nja 40-50 mije vota PD-se. Qe i zbriten PS-se. Taktikisht, mjeshterore.

Nardi eshte aiqe eshte (horre, injorant, qimeshellire, interesaxhi, etj), por votat ja duam, keshtu qe ja njohim "vlerat" qe ka! smiley

Dashi ka nje grusht votash ne Tirane te pakten...duhet dhe ato, sepse objektivi i PD-se eshte minimalisht te marri rezultatin e 2009 ne Tirane (17 me 15 deputete). Llogaris dhe LSI, se jam goxha optimist qe LSI kur t'i beje llogarite mire, do vendose te shkohet me PD ne koalicion, ngaqe do t'i duhen 2 x me pak vota per te nxjerre 1 deputet :

jemi ne 1 llogore prej shume kohesh tashme my friend! smiley

Pra, ne Tirane PD synon 18 deputete kesaj here me koalicionin me te madh qe ka pas ndonje here

Automatikisht, votat e PDK-se i "mungojne" Koalicionit opozitar, i cili perfitonte dhe nga qendrimi "asnjeanes" i LZHK-se ne zgjedhjet e fundit parlamentare...Pa llogaritur fare se te Gjatit i iku dhe PBDNJ, qe 1.5 - 2 % i ka pas gjithmone ne Tirane dhe ne rang vendi

Sa vota ka dashi ne TR ? Per mendimin tim ato jane vota te LZHK.. Te Zogut jo te Dashit..

Pd po morri 15 deputet ne Tirane do jete e lumtur. Ka nje gje ne llogaritjen tend merresh me krahun tjeter dhe nuk meresh me shtepine tende. Pd humbet 2 deputete ne tirane nga Bamir topi dhe AK.

 

Politike zgjebiste , ofron Pijanece dhe dallaverexhinj , ky Ndoka sikur pat thene qe Jozi ka gisht ne vrasjen e atij Bisnesmenit  qe  bente fushate per PDK apo eshte hap keq kjo loja e Ngjalave.

Brad thonë kot se politika është kurvë se në fakt politikanët janë kurva dhe zgjebarak.smiley

smiley

lum si ti .

Alke sa te lezetshme i gjen keto.smiley Hallall buka me djathe!smiley

smiley

p.s. kete e ke per hapje krahesh, apo perqafim? smileyse s'di ti , po une ta dhashe per perqafim per vete.smiley

perqafim dora perqafim,ma shpjegove nje here ndryshiminsmiley

E pra mo.smiley Ja dhe nje dopio perqafim tani smiley smiley

Ene natensmiley

Kush me mire se ty e njeh dhe praktikon politiken zgjebiste.

Mos deshe te thuash politiken Balliste ?

Jo, desha te them ate qe thashe.  Politiken zgjebiste, halabake, imorale e njeh shume mire dhe e praktikon ti dhe partia jote bashke me ate qe ti e quan naltmadheni.

Sa me vrull e ke marr. S'eshte Bradi ne ate stalle. Eshte tjeter lloj.

Po lene amon , se ke pare ti qe vetem une i kthej pergjigje ketij te shkreti ? smiley

Ej, keto perpjekjet patetike per te me provokuar jane pikerisht ashtu: patetike!  Qejfin vetes beja sa te duash, por jam une i vetmi qe te ve vend ty ketu.

Je i vetmi , ate qe e ke e ke ,po se vetem une flas me ty prandaj smiley

Po po vetem ti me flet.  Tamam fjale paraziti 20 vjecar.

Ca vrrulli paskam marre? Une Bradin e gjykoj per ato qe thot ketu, dhe ato qe thote ketu e bejne derr te asaj stalle.

Poo jo moo. S'e s'eshte Bradi nga ato . Mos u bej merak. Bradi eshte i yni, i partise.

Ti e njeh personalisht? Merak? Po jo de ca meraku do behem per nje anonim internetesh.  Une them ate qe mendoj mbi ate qe thot dikush ketu.  Deri aty shkon.

Une ? Jo. As e kam haberin kush eshte. Thjeshte e bej diferencen ndermjet nje militanti ordiner dhe Brad.smiley Bene ndonjehere rol, po s'eshte ndonje i flakte. Te pakten jo me. smiley

Dora me duket e paska pire birren me Bradin!!!

Jo Ron,pa merak.smiley

Ta kena thone i here , rri pa merak se nuk kena pi as birre as qumesht smiley

Po ku e shifni "merakun" ju???

Po u bo nja kater here qe e thu dhe ne po mundohemi te te qetesojme smiley

Paulaner! smiley

Largius kioftius! Ndonje vere hajde de..

smiley

 

Ene te flas nga gryka e Birres( jo e Kelcyres, te kuptohemi), ne nje vend ku vera konsiderohet si sakrilegj( se mall i inflitrum nga i Ligu)smiley Ama une prape s'e leshoj litarin.smiley

Nuk e quaj une , AI eshte .

Thuaja Dores kete, se te mendon per djale te mire.

shume noir ti pakap,po ske ra akoma ne tastjeren e olsitsmiley

Neser rikthehet dhe E.S. ne parti smiley

Edhe  E.S. smiley

Esat Toptani? Ernest Skoqili? Escobar Skorbuti? Estrudel Scrivania?

E Stocazzo? smiley

Naten.

Ekuador Salenca?smiley

Naten.Gjume te embelsmiley

Eleodora Stilian Noli

po ti mos fluturo boisa.thuje ate te shkrete emersmiley

Duro deri neser alke, shume i paduruar je.

Ja te shoh axhenden njehere. Po ncuk se kam neser me u kthy ne parti.smiley

me i hy asaj pune, deri neser ta nderrojme mendjen kater here. Nuk e sheh Dashin qe kishte 16vjet ne opozite smiley

S'kam vajt hala ne ate moshe.

Brad tregoja Dores kush eshte ky E.S. si i brendshem qe je. smiley

E di Dora e di , po bo kot gjasme se di smiley

Ou?! Po kush ta prish ty. E di qe c'ke me te.smiley

p.s. E-salam u-Alejkum?smiley

Me vduqe me kete qe s'ma prish asnjehere , ma prish i here se su bo qameti ,me prish synin e keq te pakten .

Mire.smiley Kush ta prish ty?smiley Si te dush ti , do behet.smiley

p.s. Eriskion Scaravaxha?

smiley Prape ? Po lere te behet njehere sic do ti se su bo qameti.

Ua c'eshte ajo fjale! Me pare ja prish vetes, se ta prish ty.smiley

Po ika se do na vij Xhibushi ti bej review komentit.Naten.smiley

Bradi do kete vajt me i mush mendjen Meksit. Do i vije radha dhe atij smiley

me mua e ke ti? smiley

jo jo. me ate te vertetin smiley

po pra, me mua smiley

mbaje telefonin hapur keto muaj smiley

e kane provuar telefonin ne keto vite smiley

e provuan ne 2005, e provoi Partia ne 22 mars 2012, e provuan prape vitin e kaluar per ato nderimet e turpshme.

Duhet te vini re menyren sesi kthehen ne PD keta njerez, jo vetem sot per edhe ne vite. Tejmase interesante eshte ikja e anetareve te PAD-se dhe kthimi me vone i tyre. Te gjithe u kthyen ne PD pas nje periudhe militantizmi (si ministra smiley ) ne PS. Epo une akoma nuk kam milituar ne PS smiley

mirmjes presor

miredita!

Pershendetje..

nga ky refuzim , kush humbet me shume ju apo ata ?

une nuk humb gje, kjo eshte e sigurte.

me vjen keq , thashe '' me shume ''

e kuptova pyetjen tende smiley por nuk me intereson se sa humbin "ata". mohimi im nuk vjen si pasoje e deshires "per t'ia dhjere" atyre. Eshte thjesht qe nuk ndaj asnje mendim te perbashket me "ata" qe prej 2001.

ok flm, edhe nje pergjigje e tille le per te kuptuar shume.

Ju besoj e moret vesht qe papa dha doreheqjen , kush e priste dicka te tille , madje pa qene as politikan e beri.

Prandaj pyta edhe qepare smiley

ti do te thuash qe ia futa edhe papes qe prej 16 viteve? smiley

mos te te genjeje mendja  smiley

As Dashi nuk ka milituar ne PS mekso. Teoria juaj ka shume kufizime.

E dyta, mos po shpreheni akoma pa ju rene telefoni? smiley

Dashi eshte i vetmi perjashtim i atyre qe jane kthyer. Gjithe te tjeret ishin gjenerale te PS-se.

Toeria ime i bie qe ka vetem nje kufizim smiley. Dhe te thashe qe telefoni ka rene, por e kam shume te lehte, nuk e hap fare me. Ne 22 mars e hapa, ne nentorin e kaluar ishin sms.

As Ruli nuk ka qene me PS mekso. As Pollo etj. Lere kete punen e teorise se ne matematike qenke dobet.

Mekso :  Carpe Diem se koha eshte flori smiley

e di sot, e dija edhe ne 1994, ne 1997, ne 2001, ne 2005, ne 2009 (bashke me Dashin)...

Por a e di ti se ku qendron pjesa me humoristike e ketyre te kthyerve? Pa perjashtim te tere keta (perfshire edhe Dashin ketu) me jane ankuar nder vite (disa edhe me kane akzuar fort) se isha une qe mbaja Saliun ne pushtet. Behet fjala per 1994 naten e referendumit, behet fjale per periudhen post-referendum dhe ikjen e Selamit, behet fjale per periudhen nentor 1996 e deri ne 1 mars 1997. Dhe gjithashtu deri nga 2001.

Dhe e di ku eshte akoma me shume gallate? Keta kerkonin doreheqjen time se shpresonin se ne kete menyre do te binte eshe Saliu. Dhe kur i shoh te shkojne tek Saliu edhe pas ketyre viteve smileysmileysmileysmileysmiley

Une nga zanati jam restaurator i monumenteve te kultures dhe puna me ka shtyre te merrem edhe me histori. Keshtu qe nuk habitem aspak. Shijoj kafet e dites, lexoj/shkruaj librat e albanologjise, kenaqem me pak aktivitete. Kuptohet qe politika ze nje pjese te mire te mendimeve te mia (jo me kot me ke tek peshku dhe tutje online) por ka kohe qe e trajtoj me qetesine e duhur.

mekso, ju jeni ne te drejten tuaj, por ka nje marifet ketu: qe nuk merreni me me politike (aktive). Nese merresh me politike, a nuk ju duket se si kane vajtur punet, heret a vone perfundohet o ke Saliu o te Rama?

Tek Saliu ose tek Rama? Tallesh ti? Eshte si te thuash Enveri 2.0 ose Enveri 3.0?

Mire, mire, quaji si te duash, e pranoj percaktimin, por me thuaj dike qe merret me politike aktive qe nuk eshte rreshtuar(a do rreshtohet) me njerin apo tjetrin, para a pas zgjedhjeve.

Le te rreshtohen ku te duan! A eshte demokraci? Zgjedhje e tyre personale. Ashtu si edhe ti, une e shume te tjere kemi te drejte t'i qortojme, , t'i tallim, t'i perbuzim e ...

Po pse, per kete Shqiperi u perpoqem?

Une nuk e pranoj kete diktature te re te bipolarizmit te Edvinit.

Eshte shume me mire te pij kafe tek Over 30, tek Bar Tirkan, apo tek Hotel Grand, te shoj ndeshjet e fundjaves, etj...

Une endjej pergjegjesine ndaj shqiptareve dhe prandaj edhe nuk kam qendruar pa folur, dhe e quaj qe kam folur jo pak. Por ne keto kohe te veshtira nuk eshte se te degjojne edhe shume...

Ndoshta na duhej (e kam fjalen ne te tereve si komb) edhe nje pervoje e tille per te mesuar. Shpresoj qe te mos zgjase prape 50 vite!

Dakort mekso, po mu me duket e ekzagjeruar te quhet diktature, qofte e Edvinit apo e kujtdo tjeter. Do te ishte njefaresoj mungese respekti ndaj asaj qe hoqem gjate 50viteve te dikurshem.

 

Qartasi qe nuk eshte si e atehershmja, por eshte edhe kjo llogjike qe mund te na perfundoje prape atje smiley Se ke sa te duash njerez ne Tirane qe jane gati te lejojne cdo marrezi te Saliut apo Edvinit sepse akoma nuk ia kane kaluar Enverit. Kur i thua qe ore shiko se ia kane kaluar marrezive te italianeve (sa per shembull) te kujtojne menjehere qe ne nuk jemi italiane. Ok, mesazhi eshte i qarte, ne pa e derguar Saliun ne te njejtin piedestal te Enverit nuk terhiqemi. Dhe une prandaj kam vite qe po pres smiley

Persa i perket Edvinit, qe akoma nuk kemi patur shansin e madh e te pasurit si kryeminister, a mund te me thote ndokush nga ju cfare i ka lene Edvini mangut Saliut persa i perket menaxhimit te Partise?

lexoj/shkruaj librat e albanologjise,

he pra, ketu eshte Rodi.lene Saliun se eshte bere qenie  prehistorike  e demokracise . A po vjen e kercen pak naplon me Shmitin anej nga tema tjeter.

Meksi ne kete pike meriton respekt. Tregon koherence babuci duke mos lepire ate qe ka konsideruasr si te pegere ne PD. 

Eshte shume e peshtire kjo qasje e te dy kraheve ndaj zgjedhjeve te 23 qershorit. Votuesit konsiderohen si peshq dhe fitues na del ai qe di te hedhi rrjetat me mire, me gjere, me perfshirese. Plus kjo politika e Dukes se Madh qe krijona haleanca, mbledh vasale,secili sjell ne Beselidhje taborret e veta dhe dy ushtrite perballe njera tjetres. Kush do fitoje, pyeti zonja aristokrate Cehovin? Ata qe hane me mire dhe jane me te kulturuar  tha shkrimtari .Nuk behet fjale per programe, per konkurence alternativash.Jo, ne kemi koalicionin me te madh ne Histori. Lidhja e shenjte. Ave Cezar!

Cezari ishte gjenerali me i mire.

Ok por mos harro qe mberritem tek kjo situate me kushtetuten e re, e miratuar me 2008 dhe e aprovuar serish me 2011 persa i perket pjeses se zgjedhjeve nga shoku Edvin (Saliu i ra qylit ketu, pse te lodhej ai per te krijuar nje diktature te re, kur edhe kundershtari i tij kerkon te njejten gje!).

Mekso, ca mendimi ke per Bamir Qoften? Se po me dukesh i barazlarguar dhe ti si ata te Frd. Pastaj ske pse e shan Enverin 2.0 se me ate ke bashkepunuar qe nga versioni 1.0 smiley

Une punova per demokraci, e pashe qe nuk qe e mundur dhe u largova. Tani, mos duhet te parashikojme te ardhmen e te mos nisim asnje projekt nga frika e deshtimit??

Ti me gje nje faj/krim nga keto qe akuzohet Saliu sot qe kam edhe une gisht e pastaj te jap te drejte!

Ne lidhje me FRD-ne, une jam ortodoks dhe nga Gjirokastra, a thua me pranojne? Pyeteni njerehe Lizanderin e juaj. Pastaj, une nuk jam as fytyre e re, keshtu qe,  jeni qe jeni, pyeteni edhe nje here Oketen dhe Aleksandrin.

smiley Kriter kryesor eshte "te kesh ec me sandale rrugeve te Tirones nga mosha 4 vjec e siper" Ti sikur u afrove ca kohe me keta, po me cpo shoh e paske kuptu qe 'qoftja' eshte i zoti vetem per te bo vrima ne uje. Ske faj, te drejte ke.

Une ste akuzoj per asgje. Deri ne 96-ten si ve faj asnje politikani, vendi sa ishte hap me boten e eshte normale qe te gjithe gjej lesh e boj pershesh.

Ishte me shume se afrim...

Per pjesen e fundit jam pjeserisht dakort por eshte teme shume e gjate, nuk ia vlen me u lodh sot me te, keshtu qe po u pame ndonjehere ne kafete e Tiranes, mund ta trajtojme me kenaqesi.

Do jene tremb si duket nga afrimi tepert keta "rilindasit" e Bamkes. 

Patjeter, me kenaqesi gjithashtu.

drejt, drejt, 2008 na solli ne kete derexhe.Eshte e vjeter ngasja, Meksi. O mendja ime lanete/i deshe te tera per vete...thote kenga  Ama demohibridogjeneza eshte me heret, per hir te profesionit qe ke. R.Alia i futi nje operacion ne koken e PPSH dhe ...kelltuq nxorri Doktor Frankesjshtanin e drejt e ne tavolinen ku shkruhej programi partise se pare opozitare. Sa bukur qe flste, a t kujtohet: mirenjohja jone shkon per shkon tone R.Alia, komisarin legjendar te UNCL. e mire mire. Arkeologjia e dijes .

e ke ne video, une e kam ne memorje, mjaftueshem qarte. Per ke ka vesh te degjoje!

Problemi ketu eshte se une jam Lizandri kurse ti nuk je vete Meksi. Prandaj po te pergjigjem jo si Meksit po si ai qe shkruan ne emer te tij. Lizandri qe thu ti eshte rrit te oborri i vellait te Meksit dhe shok fminie ka pas nipin e Meksit. Tani keta besoj jane po nga Gjirokastra e jane ortodokse.

Sa per FRD-ne, une nuk di qe ne te kemi nxjerr ndonje rregull qe pranojme ortodokse nga Tirona, KORCA (me qe e kemi nen-kryetare), Elbasani, Fieri, etj. e te mos pranojme nga Gjirokastra. Drejt me te thone as e kom idene kush jane perfaqesuesit tane per Gjirokastren po me siguri qe do jene miks si vete popullsia atje. 

I vetmi ortodoks i Gjirokastres me te cilin une nuk do pranoja kurre te isha ne nje parti eshte ai mitropoliti grek i Gjirokastres qe pengon shtetin shqiptar te arrestoje urdheruesit e dhunimeve te varreve shqiptare ne Kosine.

Sa per punen e fytyrave te reja e ke thone vete pyte njerzit qe mund te te japin xhevap se une nuk flas ne emer te tjeterkujt.

Nuk e kam zakon te pyes niperit e mi (Glenin apo Ermalin) se me ke flas online, ke kriikoj apo ke pelqej.

Sa per FRD, ke ardhur pak vone ne te per te me treguar si vajti ajo pune. Une jam ne FRD (atehere akoma nuk e kishit markuar me emer fetar) le te themi me e pakta qe prej veres 2011. Ne ate kohe mund te themi qe ne grup ishim une, Aleksanderi, Afrimi dhe Bamiri. Pastaj diku nga shkurti 2012 gjerat moren ne nje forme antidemokratike per gustot e mia. Vula iu vu diku nga fundi i marsit 2012 kur u binda qe vota nuk vlen as tek partia e re qe supozohet te jape shpresen e humbur nga PD. Dhe ku mekanizmi i fytyres se dhe njeriut te ri (ti je i tille apo jo?) do te perdoret per te eliminuar njerezit ne gare. Une ika nga PD per kete motiv nga viti 2001, merre me mend se sa me intereson te ngaterrohem ne te tjera aventura pa te ardhme nga 2012.

Sa per te qenit ortodoks e ke treguar mbare online mendimin qe ke keshtu qe nuk ia vlen te bejme debat. Une si kryeminister pata mjaftueshem musulmane shqiptare nen vartesi (perfshire ketu dhe shefat e tu) dhe nuk dihet nje rast qe te kem vepruar me motive fetare.  Ju edhe ne opozite leni nam me te tilla sjellje.

Mos me ngaxmo me shume se pale ku perfundojme dhe nuk e di se sa inat do te te mbajne ne FRD pastaj smiley

 

Mesa kuptoj une Aleksander ketu, ju e paskeni lene FRD, apo duhet ta kem gabim. 

Piero, sa te "fella" paskan qene keto pune (tm Idriz Ferra) Ne ler ta shijojme pak kete ndeshje qe filloi me gola qe ne minutin e pare nga ana e mesfushorit Meksi smiley

Une PD-ne lashe, ne FRD ashtu si edhe ne PPSH nuk isha ndonjehere anetar smiley

Pashe mundesine per krijimin e nje partie te djathte dhe u perpoqa te jepja kontributin tim. Por kur nuhas qe nga larg qe krijesa e re i ngjan shume (te pakten sot, nuk perjashtoj qe ne te ardhmen te jete ndryshe) asaj te vjetres, po pse te ngaterrohem kot? Po te ishte per t'i bere qejfin kryetarit shkoja tek PD, ose me sakte, nuk ikja kurre. Dhe po te te shpjegoj cfare s'do te kisha humbur po te kisha qene ne PD:

1. Do te kisha qene ne qeveri momentin kur Ruli shiste minierat e kromit (pa qene minister ligjerisht).

2. Do te kisha qene ne qeveri ne momentin kur firmosej kushtetuta e re e 2008.

3. Do te kisha qene ne qeveri ne momentin kur jepej porti i durresit turqve.

4. Do te kisha qene ne qeveri ne mometin kur plaste Gerdeci.

5. Do te kisha qene ne qeveri ne momentin kur vidheshin votat e LZHK-se.

6. Do te kisha qene ne qeveri ne momentin kur Arvizu pervishte menget (ne kohen time ambasadori mbante rradhe per te hyre ne takim me mua ne paradhomen e zyres sime).

7. Do te kisha qene ne qeveri, perballe kafes se Fidelit, ne momentin qe njerezit vriteshin dhe rriheshin ne bulevard.

Keto jane disa prej momenteve qe s'do te kisha humbur po te kisha qene ne qeveri.

Kjo persa i perket qenies ne PD. Persa i perket FRD-se, sa isha une ne valle me krijesen e re, e kishim lene qe ne shtator 2012 kishim kongresin. Dhe nga vota e kongresit vendosej e ardhmja e partise. Di ndonjeri nga ju ndonje date per kete kongres?

Flm per pergjigjen Meksi, por mund te shmangej kjo kontradikte principale smiley

Asnje kontradikte Pjer, thjesht shpjegoj motivet qe me shtyne ne nje largim. Them se eshte pjese e pergjigjes apo jo?

Per vete e kam te veshtire te besoj se je vertet Meksi, megjithse nga pergjigjet me duket se je i verteti e jo kopje, biles je me i mire se origjinali. Dyshimi me vjen se nuk arrij te kuptoj se si eshte e mundur nje person qe ka mbajtur me vite barren e kryes se shtetit (kushdoqofte ky, Skenderbeu, Esat Toptani, Hoxha apo Prifti), ti jape pergjigje personash anonime qe duken nga lloji i llafosjes qe te shumten kane qene komandante togash ne zbor, ose shume shume i kane dhene urdhera grus (edhe kjo e dyshimte, se mund te jete e kunderta).

Ta kam fjalen qe, sado demokratik me qene dhe e verteta qe te gjitha qeniet njerzore jane per tu respektuar, nje qe komandon shtetin, mire a keq qofte, dhe nje anonim qe probabilisht nuk komandon dot as veten e vet, jane dy entitete te pakrahasueshme si eksperienca, nuk mund te komunikojne dot, ose hipokrizisht ose keqkuptimisht. 

o heretik po ti per çfare vjen ketu ?

eshte shume interesant diskutimi lal. me shume bile dhe se pidhi, per disa. 

vjen pikerisht pra nga kjo. ndersa ajo qe vjen me emer te tij dhe jo si anonim, e ben per te pas fansa. kur mesosh me nga keta, eshte veshtire te heqesh dore me vone.

i ke pare ata rokstaret e vjeter, qe megjithese te shemtut si zhaba, dalin perseri ne skene. per ata fansa te shkrete perpiqen te gjoret. 

Per vete e kam te veshtire te besoj se je vertet Meksi

per kete, dal une garant : perderisa meksi ka gjetur muaj me pare 'live' inicialet e shefes se katedres kur jepte mesim si i jashtem ne fakultet ne vitet '80, 'meksi' eshte Leka Meksi smiley

 

dhe nje anonim qe probabilisht nuk komandon dot as veten e vet

ki çik me teper respekt per veten heretik smiley

edhe une po dyshoja pak me thene te drejten .sesi me duket, si me i shtruar,me reflektiv,  pa ate nervin antikomunist, tip demi qe egersohet edhe kur nuk shikon te kuqen e toreadorit. smiley 

po amon o spiritus, ti e di qe keshtu e kemi ne shqiptaret, te ngadalte tradicionalisht. Kshu dhe puna e 'nervit antikomunist' te Meksit : papjekuri politike eshte po he. Vete kamunistat e kishin me statut anti-racizmin, dhe kur erdhi puna... (te kujtohet ??!). Papjekuri emocionale aman, ç'te ishte tjeter ??!

Pesimi mesim: nje here qe shpresuam se u poqem, u dogjem. Tani kemi fillu barbecue graduale

 

 

 

 

 

Stalker, kjo qe me pyet ne me kujtohet, nuk e kam pare si teme.por me kujtohet shume mire, ndonese jo me keto detaje. fotot nuk hapen. ku mund ti shikoj?

Stalker nese ty te ka djeg miza, kruhu, por jo me mu, sepse une nuk i kam bere asnje pyetje Meksit, as i kam kerkuar llogari, dhe as kisha per t'i bere edhe duke pire kafe me te (edhe komenti im nuk eshte ndertuar ne forme pyetje). Mund ta degjoja me shume kuriozitet Meksin ne bisede te lire, dhe kushdo qofte tjeter, qofte edhe Hitleri ose Enveri, dhe kjo sepse kam teper respekt per veten. E di mire sa me vlen lekura. Tragjedia e botes eshte se asnjeri nuk mban vendin qe i takon. Keshtu edhe ti mbaj vendin, e ke kap nje vend te mire tek Peshku si ekspert kinemoje.  

duke me keshilluar qe te mbaj vendin, me kete rast me tregove vendin, apo jo ? smiley

 

ps: problemi eshte qe i urrej ekspertet. Seriozisht kjo.

Ja e sheh se edhe finisterra ta tregoi vendin me nje film porno-ekspert 1+1=0, keshtu rri i qete se e moret hakun e komentit tim tek ekspertiza e filmit te fundit tek arqipelagu, edhe ca komenteve te tjera te kohes se Babaqemos.

Duke u nisur nga kjo pergjigje, mirpo duke u nisur dhe nga nje pergjigje me poshte qe i keni dhene nje komentatori, duke pyetur edhe per daten e kongresit, me le te kuptoj se jeni larguar qejfprishur, mirpo une te shtroj nje pyetje te thjeshte e naive; Duke qene ish kryeministri i vendit, ne nje kohe shum delikate si ajo firmave piramidale, nga ku rodhi dhe ter katrahuara, a nuk do te ishte me mire qe te rrije pakez ne hije ne aktivitetin politik te tanishem me FRD.  Se ne fund te fundit, njerzit reagojne, prap ky. 

Prandaj do te ishte mire qe te jepje kontributin tend tek FRD, duke mos dale shum tribunave, se Buall Mavria, aq do te donte, e do thosh, ja ata qe molen lopen duan perseri te mjelin. 

Ne nje krijim politik, qe eshte per te miren e Shqiperise dhe kundra diktatures se Buallit, eshte mire qe ti kalosh prapa kraheve hatermbetjet, se qellimi eshte te heqim Buallin qe as terhiqet e as shtyhet. 

Nuk eshte hatermbetje, eshte te qenit totalisht ndryshe. Une ne diten e pare time ne kryeminsitri mblodha stafin ekzsitues dhe u bera nje fjalim te shkurter. Esenca ishte:

kush nga ju do te punoje ka per te punuar;

kush nga ju ka qene sigurims ka per te ikur;

keni 6 muaj kohe per te treguar qe doni me punu!

Shefi i kabinetit tim ndenji ai i Nanos, Shpetim Arbana e quajne. Dhe plot te tjere qe qendruan. Pak fare treguan qe nuk e honepsin dot dike jo nga rradhet e tyre si shef.

Ky ishte dhe ngelet botekuptimi im per demokracine. Dhe e vuajta kete botekuptim ne nje lufte konstankte me PD-ne e atehershme te cilet kishin deshire qe cdo emerim te behej nga ata, ne linje me direktivat e Saliut, ne puro stil enverist.

Ti mendon se do te pranoja politiken e njeriut te ri te Oketes apo ndonje tjetri qe nuk shfaqet?

Une e thashe edhe me lart, qe nuk isha aty per karriere. U nis nje nisme e re me nje mision preciz. Shume nga te njohurit e mi ishin skpetike dhe me thonin qe te mos ngaterrohesha. Por une nuk shoh asnje problem tek nje sfide me qellim te mire. Por kur qellimi bie, ne te njejten menyre me iken e tere deshira per t'u ngaterruar.

Cilin kontribut te jap? Shkruajta programin pasi ma kerkuan, e moren dhe rreth 4-5 muaj me vone degjoj ne televizor dike prej atyre liderave te sapoemeruar qe po bekan program! Dhe me derguan fjale qe po kerkojme ekspert per te bere programin! Ti ke pare ndonje rrjesht nga ky programi? Shkruajta statutin ne nje version totalisht ndryshe nga ai i PD-se se sotme dhe pashe qe perfunduan me dicka identike me te PD-se se sotme. Ku dihet si shkojen votimet...

Ti thua ne nje krijim politik qe eshte per te miren e Shqiperise. Ke ndonje prove per kete pohim? Une akoma jo per momentin.

 

Sa per te ngrenen time, Pjer ti tregon qe vuan pak nga stili i njeriut te ri. Me kujtohet nje nga perrallat e njemije e njeneteve ku flitej per nje fshat ne te cilin i vrisnin pleqte qe te rinjte te ndjeheshin mire...

Dhe kjo pjesa e marrjes pjese ne qeverine e 1992-1997 vlen vetem per mua, apo jo?

Per Bamirin nuk vlen? Per Saliun jo? Per Edi Ramen jo (ai mburret tere kohes qe ka mare pjese ne dhjetorin 1990)? Per plot te tjere jo?

Nuk e kuptoj qarte kete llogjike tonen. Ne France te japin nje vend ne Gjykaten Kushtetuese, ne Itali ne Senat, ketu tek ne ti po thua qe te punoj si asistent i Bamirit smiley?

 

Nga keto qe thua ketu, kuptohet fare hapur qe te ka ngel hatri, kuptohet me te drejte. Ben nje program, status dhe pastaj kerkojne nje specialist, tregon nje fare çoroditje aty. Edhe une po te isha ne vendin tend, do te kisha ngelur i habitur, por do ti lija te hecnin dhe do hecja me ta persa kohe qellimi kryesor, heqja e Buallit dhe prosperiteti i Shqiperise, mbetej nje ideal per ate force.  Per nje vend ne Senat (siç thua) apo Parlament, mua nuk me vete mendja kurre, megjithse e shoh se jam shum me i pregatitur se Buall Mavria e ter shpura e tij.  

Pjer, nuk eshte problemi se e bera une statutin (edhe te PD-se e bera une por kjo nuk ndaloi Saliun ta shkerdhente PD-ne, apo jo) apo se ata e hodhen ne kosh. Problemi eshte tek mungesa totale e ideve. Edhe pas disa muajsh thone qe akoma po bejne statut e program!!

Ndersa sa per heqjen e Saliut, nga e di ti qe ai eshte qellimi? Une akoma nuk e di sot. Ata kishin edhe nje deshire te madhe per te marre ne rradhet e tyre Selamin por sikur sot ky i fundit e kaloi prape ylberin smiley.

Sa per vendin ne senat, me vjen keq qe e more sikur flisja per vete. Ma ofruan edhe ne 2005 dhe nuk e pranova. Sic i thashe edhe Albes nga USA me poshte, thjesht po vendosja ne prospektive me Europen propozimin tend me lart per te punuar si sekretar i Bamirit smiley

mekso, sa vajtem tek ajo teoria jote aleancistosocialiste. As Selami nuk ka qene ndonjehere ne bashkepunim me PS(mgjse thote qe ka mik Doklensmiley). Pranoje faktin qe tek ajo teori u nxitove.

Aleksander, duke e injoruar qe po ben shaka ...te qenet sekretar i Bamirit, dua te shtoj se ...te qenet njeriu i mencur ,do te thote edhe se te tillit nuk i eshte caktuar te luaje rolin e tij ne cdo lloj republike, as ne cdo rast dhe as pafund.Pervec kesaj , kur arrijme e japim nje mendim te denje per te, do te duhet ta marrin vesh te gjithe se ai nuk mund te mbetet jashte puneve a problemeve te shoqerise.Si te thuash "Larg sysh".Te tillet, pasi ta kene "braktisur " kete menyre te sjelluri, kete qoshe te vockel tokesore, profecite thone se ata, ndoshta kalojne ne hapesira me te medhaja, afermendsh me te shkelqyera.Me tu vendosur atje...ne qiell, keta poshte, vetem athere e kuptojne se ne castet kur ai ishte ulur e kuvendonte perbri tyre....binte shume poshte...
Koha more mik koha eshte ajo qe i jep mundesine gjykimit....

o pjer, meksit i ka ik ora. ate po mundohet te justifikoje tek komentet ketu.

dhe qe i ka ik ora, e ka kuptu dhe ai, por edhe te tjeret rrotull. prandaj mos mendo se do ta shofesh perseri me ndonje post te ardhshem ne shqiperi. 

gabimi i tij nuk ishte piramidat, po zhdukja nga rrenja e trashegimise ekonomike komuniste dhe mosprivatizimi i po kesaj ekonomie qe ne fillim, ne ditet e para. dhe siç e shpjegova dhe me poshte kjo erdhi ngaqe ai ishte me shume specialist, ose keshtu e mbante veten sesa BURRE SHTETI. 

per vendimet e rendesishme, siç jane privatizmi i shteterores per qellim ruajtjen e saj (siç ishte rasti i shqiperise dhe i te gjitha vendeve te lindjes), duan burrni, nuk behen me shkence. aq me teper ne nje vend si shqiperia, ku agresiviteti dhe mosbindja eshte vete natyre e njerzve. vetem me teknike (pra me specialiste fushash) mund t'ja u marresh ndoshta anen, njerzve me te bute e te nenshtruar se shqiptaret.

Miku im Pjer, mos u lodh duke i dhene ide , per te mos thene , mend Aleksandrit.Eshte rritur nga ai sua demash qe nuk bejne per qee!
Se nuk mbajne telvig.....,
Ne kete moshe do vihej nden zgjedhen e Bamirit me shoke Meksi...?

Grava une pranova te isha nen. Dhe kisha pranuar edhe me perpara. Nuk qendron ketu problemi. E thashe edhe me larte, ne moshen time nuk po kerkoj karriere. Por edhe te lodhem kot a ia vlen?

Te kuptoj dhe kam pat bindjen qe gjithenje te kam kuptuar.Bilez kur me tha Taku se kishe shkuar atje, i thashe.
Besoj per pake dite.....E merr me mendje cili ishte opinioni i tij, krejt ndryshe prej meje. Por ja qe doli si i thashe une....

Epo paske qene njohes i tyre me i zoti se une smiley ose une shpresoj kot qe e mira mbizoteron smiley ne shqiperine e sotme duket se nuk eshte keshtu.

Njifja njaft mire dy prej tyre.Por dhe ja i xhveshur prej mbingarkeses emocionale te Takut ne raport me Ju......

Grava, pse ku qendron e keqja e FRD , qe kishe parashikuar nje gje te tille, apo kishe parashikuar kryeneçesine e Meksit smiley pergjigjen mund te ma japesh edhe tek posta private ketu, nese ka ndonje gje qe nuk thuhet publikisht smiley

Tek vota qendron e keqja Pjer! Pyet ndonje te njohur ne FRD a kane ndermend te zgjedhin ndonje me vote, se paku ne 10 vitet e ardhshme?

Sepse, me shpejgo te lutem atehere, ku qendron diferenca e FRD me PD, LSI apo PS? Tek emri i liderit?

Une kam qene i ketij mendimi prej shume vitesh tashme, me duket se koha po me jep te drejte sidomos me nivelin e katandisjes se tanishme te partive ne Shqiperi.

Po ç'vote te perdornin ata smiley kur ne ato fillime nuk ishin as 4-5 veta, ti, Bamiri, Biberaj, Oketa, Lizandri e ndonje tjeter smiley

Une Bamiri, Biberaj dhe Afrim Krasniqi. Do te dish si behet votimi? Po te them versionin qe i propozova ne ato fillime:

 

1. ne cdo qytete behet nje votim i pare per degen e re. duke qene qe partia nuk ka ekzistence te meparshme lejohet cdo kandidature per seksionin si dhe per kryesine. votimi behet me nje anetar nje vote. vazhdohet deri sa te mos kete me balotazhe.

2. nje numer i caktuar i te zgjedhurve te pare te cdo qyteti (perfshire edhe tiranen kuptohet) vjen ne tirane dhe merr pjese ne kongresin ku zgjidhet grupi drejtues i partise. Kryesia etj.. Prape votim me nje anetar nje vote.

Nuk eshte kaq e veshtire apo jo?

Pjer nuk duhet kuptuar si e keqja e FRD, por si nje lloj semundjeje virusale qe eshte kthyer ne epidemi, ne mentalitet, per te gjitha llojet e grupimeve.
Ore shume nuk e njohin meksin dhe po bisedohet me te si me fol me ....Nardin.
Nuk di a ke degjuar per nje lloj njeriu i cili ....te jep uje me bisht te luges?
Ne partine e Bamirit nisen te numurojne 1 , 2 , 15......
Ku di meksi ate lloj numurimi...

ne fakt nuk u numerua kurre. vetem nje dite ne televizor sec u shpallen ca emra smiley

Thone qe i kishte zgjedhur perendia...

Po edhe te zgjedhurit nga Perendia, na dhane shembullin e mire se fundi se mund te japin doreheqje. Keta te tanet mos i ka zgjedhur ai i poshtmi. smiley

Epo i bie qe keta kane tjeter perendi smiley

Sa doja te mbyllja kompjutrin smiley grava, kur te vij aty do te te qeras smiley megjithse ti s'te le smiley 

Meksit do ti thoja se do kisha qejf te pija nje kafe me te, por te ishte me i pregatitur, qe do te thote te lexoje VQ smiley naten

mos ki shume pishmane i dashur Meksi. ishe ne qeveri ne '96 kur perdhoset dhe vodhet votat dhe gjakoset opoziten dhe popullin ne shesh. ishe ne qeveri kur e bete Shqiperine lemsh dhe thermuat shtetin. ishe ne qeveri kur pollet, rritet para syve skemat piramidale. ju s'keni piken e kurajos civile. ja sa vjen ketu dhe na perallis. ja, kete kurajo civile ke. pas pilafit ne nje blog.

ik se shpetove mire. hesht se nuk fole dhe veprove atehere kur duhej. je pjese e grupit '' shkaterruam Shqiperine''

nuk i ben me qellim te tera keto (per me teper me shume i gjakuan leberit "heroike" ne vlore, sesa gjakuan keta). nuk mund te krahasohen me komunistet qe po keto gjera i bene me QELLIM. 

ata vetem qe nuk ishin burra(t qe duhen per kesi punerash), c'est tout ! 

Ore nqs je kurreshatr pyet mos jep mend! Kur te te bie ty shansi te jesh ne qeveri hajde e na jep mesim. Nqs s'te pelqeu qeverisja ime mos me voto, eshte kaq e thjeshte!

Ti si dhe shume te tjere keni bindjen qe ekonomia komuniste mund te rekuperohej. Une bera aq sa munda per t'i rekuperuar. Nga hesapet e jona ne ato muajt e pare na rezultoi qe vetem 3-4 impiante mund te rekuperoheshin. Nuk eshte faji im qe ti nuk bindesh dhe as nuk kam ndermend te te bind. Une thjesht po flas te verteten time (si francez duhet te ishe mesuar per ta repsektuar kete!). Ti mund te thuash tenden sa te duash. Per momentin historia thote qe je ne dore te Saliut, Ilirit dhe Edit. Es-tu satisfait?

Ore nqs je kurreshtar pyet mos jep mend!

.smiley.smiley

une nuk jetoj ne shqiperi, pra nuk jam ne dore as te edit as te saliut e as te ilirit, por ne timen vetem. 

sa i perket ekonomise gjithe vendjet e lindjes e rikuperuan pa me te voglen humbje te gjithe ekonomine komuniste. nuk di a ke qene ndonjehere ne poloni ti ? ka automat CB-sesh me terheq paret edhe neper fshatra sot. jane me te pajisur se franca ne shume drejtime, dhe bile i kane dhe fabrikat ( e dikurshme komuniste) shume me konkuruese se kjo.

alba meqenese i paske aq perzemer ato tema qe t'i ka menderosur Saliu dhe jo une, hajde ne Tirane dhe voto kundra tij. Mos qendro ne Amerike dhe na jep mesime alla shqiptarshe. Akoma nuk mesuar qe flitet me opinione dhe akuzohet me fakte?

po po Meksi, te gjitha fajet Saliu i ka. ju te tjeret ishit xham fare. po c'benit ju? apo vetem vidhnit dhe na deklaroje zotrote se gati ishe per lufte kundra popullit. nuk habitem qe flet keshtu, pasi e bete lemsh e li shqiperine se keni per gje mos pranoni asnje pergjegjesi.

 

ups, na dashke dhe nje post honorifik pa le. s'ke faj, ke gjetur shesh dhe ben pershesh.

ma dha Jozefina dhe nuk e pranova. Nuk e kisha fjalen qe dua te me japin mua te tilla ndere, por thjesht po vendosja ne prospektive propozimin e Pjerit. Por kur aq kupton, cfare te te them une.

Profesor , si e mendon rikthimin e Eduart Selamit ne Partine Demokratike ?

Pse duhet ta mendoj ndryshe nga rikthimi i te tjereve?

Atehere me le te nenkuptoj qe edhe juve vetem ftesen po prisni apo jo smiley

Nuk ka ftese qe te beje ndryshime! Rri i qete ne kete pike Brad. E kam pritur kete dite ka 16 vite. Ti e di per shembull qe Dashi mburrej qe iku nga Sala 10 dite perpara meje ne shkurtin e 1997-es? Epo jeta eshte e gjate dhe une nga historia e njerezimit di ca me shume smiley

po vendosja ne prospektive propozimin e Pjerit.

Shume mire ben.  

Belul, Renato, etj?

ouu, qenka ''infektuar'' edhe profesori.. e  paska lexuar VQ-ne..smiley

Mos harro te shtosh qe kushton vetem 500 leke dhe falas jepen nje pale doreza mendafshi smiley

   shuma e lekeve  dhe dorashkat  vertet   duken simbolike  ne pamje te  pare, por eshte  investim serioz per jeten..smiley

Ore nqs te ktheva nje pergjigje me miresjellje mos me bej si interesant. Te dy e dime shume mire qe ti je i biri i Aleksander Meksit dhe jo ai vete. Sigurisht shume gjera i flet ne emer te tet eti po edhe shume te tjera i fut pa dogane. Ne te thella futu sa te duash me mua se une e kam thene mendimin tim gjithmone sic ma ka ndiere e nuk ka jo parti po perendi qe te me pengoje.

Nese do te besh debat per qendrimet e mia ndaj atyre qe shiten te greku Janullatos per nje pension apo ku di une cfare favori, une po ta perseris qe ata jane gjakprishur. Po mos u trego kalama si ndonje ketu ne peshk duke deformuar fjalet e mia.

Mos na bej me qesh kur e quan FRD-ne parti fetare. Po e kujt feje o cuni Meksit (se ti nuk ke emer, ti je thjesht cuni babit)? Se po te ishe budist apo edhe evangjelist edhe mund te ndiheshe i vetmuar, po kurresesi i perjashtuar. Nuk besoj se babi qe ishte shefi i Gazidedes & Co. ka guximin te akuzoje ndonje parti per afrimitet me muslimanet.

'' Te dy e dime shume mire qe ti je i biri i Aleksander Meksit dhe jo ai vete "

smileysmiley

Brad u be lemsh kjo pune, edhe te mendosh qe te akuzonin ty deri para disa oresh smiley

U bo lomsh megjithmen smiley

o mekso, o rob zoti. c'thot jeta mondane?

Të kujtohemi dhe një herë se çfarë ke thënë:

 

p.s unë debat me ty nuk do bëj. Kur të funksionojnë gjykatat në Shqipëri, do e gjesh një fletëthirrje në to nga mua. 

BAMIR TOPI ATË DITË MERRTE PJESË NË CEREMONINË E PËRURIMIT TË KATEDRALES. 

+ ANTISHQIPTARIT "JANULLË", I KA DHËNË DEKORATËN E SKËNDERBEUT. 

O Lizander, tregon akoma me shume papjekuri kur i hyre kesaj teme.

Se pari, nuk ke lene forum online pa treguar armiqesine tende ndaj ortodokseve. Ti e quan armiqesi ndaj atyre te shitur tek Janullatos. Une te shtroj nje pyetje: kush e percakton se kush eshte shitur? Ti?

Se dyti, kur te merresh me nje musulman te shitur dhe me nje ortodoks te shitur tek serbet apo me nje katolik te shitur ne Vatikan, atehere mund te themi qe nuk po ta quaj te njanshme urrjetjen tende ndaj ortodokseve (apo kaureve sic i quan ti).

Se treti, po ti ne partine e re ke vetem musulmane ne kryesine e saj, madje edhe nje fondamentalist musulman!

Se katerti, ne shembullin tend per bashkepunimin tim me Gazideden e tregon qarte llogjiken tende urryese: ti thua qe meqenese kam qene shefi i Gazidedes (Bamiri s'ti paska treguar te gjitha me sa duket) atehere duhet te jem i afrueshem me musulmanet apo t'i privilegjoje? Po normal qe nuk kam asgje kundra tyre, madje kam gruan musulmane! Ashtu sic nuk kam asgje kundra asnje feje te shqiptareve! Dhe jam i vetmi qe ka botuar dy monografe per xhamite dhe kishat shqiptare.

Jeni ju qe kini te tilla probleme! Si Saliu njehere e njekohe (se me vone sec doli mik i madh i grekeve) smiley

Sa per pergjigjen tende, ore kush e di qe je ti ore djalosh! Meqenese Bamiri te ka pasur keshilltar mendon qe je i rendesishem? Apo se ke jetuar ca kohe ne France?

Mos e kthe debatin personal. Une po flas mbi cfare ti ke shprehur online, dhe qe jane publike. Dhe mbi te gjitha ajo cka me ka bere pershtypje eshte perdorimi i termit kaur!

aman

po qe cuni meksit , me thuj a ke ndrru adresen e email-it se me duhesh per pune.

kena shkrujt ke e vjetra, po snuk pergjigjje

ca pune telash njashtu mo smiley

se per kto tjerat fol me Lizandrin lol

e ka prej disa vitesh smiley

e ka pra e ka

ta kete me shnet, se mu s'm'eshte pergjigj smiley

ani bre, per pune e deshem, me i dhone ca leke, me na dhone ca tela.

ja nten e mire te gjitheve

dhe ne te semes Ndoka, Dashi dhe Delja smiley

Qe thu ti cuni Meksit, une nuk di te shkruj ne ndonje forum tjeter pervecse ketu. Maksimumi ketij "anti-fashistit" qe mbron anetaret e Agimit te Arte ne Shqiperi, i kam kthy pergjigje per nje fleterrufe qe me kish bere te xhaxhai. Per robt e shit te serbet si Frrok Cupi etj. ububu sa here kom prish fjalorin une ketu.

E dyta germo pak ketu si Tarja se do gjesh sa te duash postime ku une shaj drejtuesit e KMSH e kryesisht ekstremistet muslimane. Per njerez te shit te Vatikani me thone te drejten une nuk e di se per ke po flet. Po drejte me thone nuk shof t'i kanoset ndonje rrezik Shqiperise nga Vatikani, perkundrazi. Ama ata katolike qe na bejne si superiore se paskan fene e Perendimit, me duket mese normale qe t'i trajtoj si budallenj. Me nje te tille qe i quante muslimanet e Shqiperise, turq, lidhet edhe hera e fundit qe kam perdor fjalen kaur seriozisht.

Sa per kryesine e FRD, une jam i bindur qe Biberaj, Aleksander Flloko, Eda Gjoni, Stavri Ristani, Afrim Krasniqi, Fred Cako, Valbona Duri, etj nuk besoj se kane nderru fe e jane bo muslimane keto kohet e fundit. Se cili nga anetaret e kryesise eshte fondamentalist ma thuaj ti se une s'e di.

Ti nuk po flet fare per gjera qe une kam thene publikisht por per deformimet ne koken tende te asaj qe kam thene une. Mos u bej patetik fare te me kerkosh mos ta bej debatin personal kur ti ke shkruar :

Pastaj une nuk po kerrkoja karriere, thjesht po kontribuoja me cfare di (si thua ti, a di une me shume se Lizanderi?

Te thashe edhe nje here qe te pyeseh te tjere njerez per arsyet pse nuk ju dhane tet eti pozicionet drejtuese qe kerkoi ne FRD. Personalisht nuk kam kerku asgje, por me eshte kerku te mbuloj departamentin e diaspores ne te cilin jam shume krenar qe kam nje zonje qe eshtre ortodokse qe ka punu per vite ne Greqi dhe si per inat te disave ne organizata kunder racizmit dhe ksenofobise.

 

Shiko qe kjo karta e  identitetit te supozuar  musliman te FRD po luet ne menyren me te felliqur kjo duket haptazi. Qe kjo eshte strategji e nje mendje te semure si ajo e Berishes edhe kjo duket qartazi.

Nuk eshte e supozuar, per momentin me keqardhje me duhet te them, qe eshte fakt. Edhe ky shkencetari i tyre qe hap debate online mbi keto tema ka dhene kontributin e vet. Le t'ia shohin hajrin!

meksi, 

do te ta dija per nder nese mund te me sillje nje fakt per supozimin e lartpermendur.

Cfare quan fakt ti? Nje leter ku te jete shkruar qe shikoni se Z.Meksi eshte ortodoks, dhe neve na pelqen ta quajme grek. Atehere mbi kete baze e perjashtojme nga partia.

Jo te tille dokument nuk kam. Por kam eksperience goxha me keto tema per te kuptuar kur kane baze. Eshte e njejta loje e luajtur nga Saliu me vegla si Abdi Baleta. Ju kuptohet qe nuk i mbani mend (do te habitesha shume ne te kundert). Abdi Baleta kishte nje gazete te cilen e botonte edhe ne diaspore (edhe ne paris). Ne kete gazete ne menyre sistematike, ne periudhen perpara 2001 kur ne PD une u perpoqa te nisja nje debat mbi nevojen e fraksioneve, ai filloi te shpifte per origjinat e mia greke. Filloi nje fshate e ndyre per babain tim, dhe kjo vazhdoi gjate. Kuptohet qe pati efekt ne rradhet e PD-se. Une iu pergjigja me nje ghyq te cilin e fitova, mora edhe nje demshperblim ne vleren e 10.000.000 leke te vjetra.

Kaq per atehere. Por kjo nuk ishte as hera e pare as e fundit. Dhe te njejten pershtypje pata ato ditet e para te distancimit te grupit nismetar te FRD-se pasi ne to u bashkangjit edhe Oketa. Dhe u be e qarte mjaftueshem qe nuk isha i pelqyer. Mjafton kaq per mua. Motivin e njoh vete. Quhet revolucion kinez, njeriu i ru, revolucion studentor, e reja mbi te vjetren. Ka lloj emrash ne historine e njerezimit. E kam njohur edhe ne periudhen e Enverit te pare. Qellimi eshte largimi i dikujt. Metodat jane te njejta. Diskretitimi i tyre eshte kryesorja mbi te gjitha. Do te thuash ti a eshte turp te jesh shqiptar ortodoks. Per mua jo! Per te tjere me naive e injorante po! Epo nuk kam as nerva as moshe te merrem me ta e te luaj lojen e tyre. Le te vazhdojne betejen e tyre me Saliun duke bere armiq rruges se hajrin kane per t'ia pare!

Meksi, ju po thoni qe karta e anti-ortodoksizmit u luajt ne FRD thjesh qe tju largonin juve?

 A nuk ju duket pak si delirante kjo zoti Meksi? 

Domethene fakte nuk keni per supozimin e hedhur se FRD ka karakter islamik.  

Faleminderit!

Ty te duket delirante, une e perjetova! Ok!

Ti mendon se ndokush ti thote keto ide ne sy? Po as Berisha ne kulmin e fuqise se tij ne PD nuk ka akuzuar kend publikisht per ortodoks (pavaresisht se i ka shpetuar ne ambiente me private ne nje forme pak ndryshe).

Dhe ky version i perjashtimit u luajt me mua. Une jo me kot te pershkrova disa prej formave qe luhen ne keto raste. Ka te tjere qe me stil iu dergua mesazhi qe nuk ishin te mirepritur ne partine e re. Dhe kjo ndodhi rreth shkurtit 2012. Do emrat? Mjafton te lexosh shtypin ekohes, psh. Temen, per te pare emrat qe thuhej se ishin pjese e gru[it te ri dhe me stil  ularguan.

Ta keshe te sigurte qe ishin njerez qe rrezikonin jo pak ne punet e tyre private nga Saliu. Por prape se prape, u afruan ne emer te shpreses. Ciles shprese ama? Ti bejme hije dhe fresk grupit te ri drejtues? Ty nqs te pelqen kjo lloj partie je i ftuar te shkosh e ta provosh. Ki parasysh qe ata qe jane aty e kane provuar kete ne kurriz e tyrin nga Saliu. Por sic duket nuk e kane per gje t'ia aplikojne kurrizit te te tjereve!

Me qarte se kaq?

Meksi, 

Problemi eshte se faktet jane kokeforte!!!

Biberaj, Aleksander Flloko, Eda Gjoni, Stavri Ristani, Afrim Krasniqi, Fred Cako, Valbona Duri

Personat e lartepermendur nuk jane musliman dhe jane pjese e FRD apo jo? 

Epo ke lene jashte fiks ato dy emra qe kane rendesi smiley dhe jo padashje.

Dhe lexo me mire me lart, une nuk thashe se feja ishte e vetmja. Permenda fort voten si problem qe shtruam. Po si mund ta sulmonin ata problemin e votes se lire? Nuk kishin asnje mundesi. Prandaj perdoren metodat e vjetra te njeriut te ri, fytyres se re, frymes se re...

Dhe per te kenaqur grupin e tyre kapin nje aspekt qe mendojne se be pune. Ortodoksia be pune sot ne Shqiperi. Po te kisha qene musulman nuk do te me kishin sulmuar kurre se e kisha mjekren shume te gjate. Apo se zemra me qendron ne Turqi. Apo se para kombit ve perandorine. Apo se jam gati te ndryshoj historine. E te tjera...

Rono, këto punë janë të vjetra tek e djathta shqiptare. Mua (vetë ortodoks), mu desh ca kohë që t'i bie në të. Por janë gjëra reale. A është FRD e tillë, nuk di të them. Po ish-këshilltari i presidentit sigurisht që PO. 

Ia kam thënë madje, dikujt dikur të afërti në FRD-në e sotme, që tu qëndrojnë larg këtyre "komunista" dhe "ortodoksë". Jam betuar madje që sa ta shoh përballë, nuk kam për të hesht më. 

Nemsis,

Shiko keto pune jane me te vjetra se e djathta shqiptare. Besoj i ke parasysh thirrjet antagoniste kur u zgjodh Janullatos. Thirrjet "Fan Noli, Fan Noli" u hodhen nga besimtaret ortodokse shqiptare. Video e meposhtme e tregon qartazi se ne kishen ortodokse shqiptare ka te pakten dy grupe besimtaresh qe ne pamje te pare duket se jane ne antagonizem te qarte me njeri tjetrin. Por ky eshte problem i kishes autoqefale shqiptare dhe une specialist i kesaj fushe nuk jam.

Pastaj qe Berisha eshte i afte te nxjerre nga varri "punera" qe jane varrosur me kohe,thjesht per perfitime politike kete e di dhe bufi. E beri kete me Nanon e beri gjithashtu dhe me Pollon. 

http://www.youtube.com/watch?v=c-155gEfJrE

 

Roni, sipas teje, sa grupe antigoniste ka ne rradhet e musulmaneve shqiptare? Po neper katoliket? Po neper bektashijnte? Po e po e po...

Askujt nuk i shkon ndermend te merret me problemet e asnje feje pervec asaj ortodokse. Kjo ne emer te luftes kunder grekut. Po mire, vetem me grekun i kemi problemet?

Sa per mua, une jam i qete ne kete aspekt, mendimet e mia prosqhiptare ia kam thene te pareve te greqise ne sy disa here ne pozite shteterore. Ke nje artikull me detjae te Pellumb Xhufit, kerkoje online.

Meksi, 

Ju bete 2 aludime. Nje e bete te terthorte se FRD ka karakter islamik, dhe te dytin e bete te drejtperdrejte se FRD ka karakter anti-ortodoks. 

Une ju kerkova nese kishit fakte. Me fakte nenkuptoj deklarata mediatike te karakterit zyrtare por jo vetem, ose insinuata ne programin politik. U pa qarte se fakte nuk keni. 

I dashur Roni ti po kerkon qiqra ne hell thote populli. Ok, e pranoj qe jane teroi te miat. Jam fajtor per keto ide. Je i kenaqur tani?

Une te thashe ndjenjen time e te disa te tjereve. Une e thashe qe ndjenje eshte. Ne koken time eshte fakt. Ti mos e beso or mik. Nuk te detyron njeri. Jemi ketu per te bere muhabet e jo per te bere hetuesi.

P.S. Sa per deklaratat publike, por keta nuk kane aq kurajo sa AK! AK te pakten e ben publik dhe me ze te forte mendimin e vet smiley

Zoti Meksi po me beni te dyshoj se ai qe fshihet pas pseudonimit meksi nuk eshte ai por ajo. E them kete sepse femrat e kane specialitet qe sulmojne dhe kur terhiqen.

 

smiley

Gruaja ime nuk ia ka idene kompjuterit, internetit dhe jo me peshkut. Por ka lexuar disa prej debateve tonat ketu smiley me kenaqesi.

Ju lutem ti jepni zonjes pershendetjet e mia zoti Meksi!

Rono mos u lodh kot se ky perfundimisht nuk qeka Meksi, ose atehere ka rrjedh komplet. Une mund te te siguroj qe te pakten deri para 6 muajve se tani s'kam nga ta di, strukturat shteterore qe merren me keto pune, 70-80% te kohes qe i akordonin komuniteteve fetare merreshin me problemet qe kane lidhje me ekstremizmin fetar islamik. Kam ndjek vete shume pislliqe te atij komuniteti ne baze te informacionit qe me vinte. Dhe me beso niveli ne KMSH eshte per t'ja fut vrapit. Shif c'ndodh ne qeveri dhe shtoi nje doze injorance qe ta bo Flamur Noken te duket gjeni.

I vetmi ndryshim ne debat eshte se ketu ne peshk nuk vje kush me thone "rrofte ai qe zevendesoi" (ate qe nordhi) se te gjithe jemi dakort qe ekstremizmi fetar eshte kafsheri. Jashte peshkut mund te kete njerez te tille po jane komplet te marzhinalizume. As nuk vje kush me lavderu drejtusit e KMSH-se. 

Kurse per ate mikun e Agimit te Arte, Janullen, ka shume qe te hidhen ne fyt kur i thu qe ai puno per interesat e Greqise. Keta ose jane budallenj e nuk dune me e kuptu (ruhu nga budallai se te merr ne qaf) ose kane interesa te lidhura me te e jane gjakprishur qe per interesa personale shkelin me kembe interesat kombetare. Me fal po si mundet dikush qe nje minimum e ndjen veten, jo shqiptar po njeri, te mbroje nje perfaqesues fetar qe kundershtonte bombardimet ndaj forcave serbe gjate gjenocidit serb ne Kosove?

Imagjinoni se car do kish ndodh, nese ne krye te KMSH-se do ishte nje turk qe do i dilte krah nje vendi qe do masakronte shqiptaret. Nuk besoj se e kapte fundin e dites ne Shqiperi. 

Edhe nje sqarim per dekorimin e Bamirit. Nuk eshte dekoru individualisht Janulla (as ndonje perfaqesues tjeter fetar) por jane DEKORU TE GJITHE KOMUNITETET FETARE ne Shqiperi. 

 

Kur kryepeshkopi Janullatos u vendos në krye të KOASH, unë nuk kam qënë as 10 vjeç. Si i thoni andej juve: I didnt have any word on the matter. Kryepeshkopin, e vuri vetë Berisha (me konsensusin e vet). Nga ana tjetër,kryetari i partisë së këtyre e DEKORON, i shkon NË PËRURIM dhe vjen xhahili akuzon MUA - që nuk jam besimtar, reagova për parim. Ty si të duket kjo, e drejtë? 

Përse nuk akuzojnë Berishën, po akuzojnë ortodoksin e thjeshtë këta, as më thua? Apo se kshu janë punët. Dhe sigurisht që mali i akuzave zë dhe bëhet i tillë, kur ndodh ndonjë KRIZË politike, dakord? Si tani. Shkoi dhe vrau ai, po fajin Janullatosi gjithsesi. Epo kjo punë është e SHKËRDHYER lum miku. 

Po nejse, ne ortodoksët të paktën e kemi marrë vesh, se historia duhet rishikuar. Nëse nuk ka gjë të bëjë profesor Meksi, le të merret me këtë. 

 

Kam sa te duash ne dore, por ndoshta do t'i vije rradha edhe kesaj pjese.

Nemesis,

Jo nuk me duket e drejte...aspak! 

Nga ana tjeter videon ta solla per te deshmuar se Janullatosi eshte figure polemike dhe brenda organizates te cilen udheheq. 

Dhe nese do ti personalizojme gjerat, mua me kan thene miq te mi ortodoks nga Berati se nuk na pelqen hic menyra se si Janullatosi po e drejton Kishen. 

I vetmi problem qe une kam (ne parim) eshte se kur Lizander Saraci ngre te njetat shqetesime qe ngrene dhe shume ortodokse vis-a-vis Janullatosit ai cilesohet si anti-ortodoks dhe islamik i fsheft. Ty e drejte de duket kjo? 

Është. Po nuk i thotë ortodoksi ortodoksit "gjak-prishur" apo "katedralja bën karshillëk", apo "më duket si ata gabelët pa brekë dhe me makina"... you see there is a difference. Dhe meqë qëllon që të jem besimtar i Evropës unë, po e provoj një herë, kur të kem mundësi këtë shprehjen: ajo është kishë e gjak-prishurve. Të shohim ça do më thonë. Futet në hate speech kjo, apo jo? 

Këtu ke nja ca raste gjykimi. 

Nemsis,

Une te thashe qe ne fillim qe po diskutoj ne parim. Fjalet qe i ke vene ne thonjeza besoj se supozohen te jene te Lizander Saracit, e une pergjigjegjem vetem per fjalet qe flas vete. Une reastin e Lisandrit e mora thjeshte per te ilustruar nje argument te timin se kur nje jo-ortodoks ben te njejtat kritika per Janullatosin qe i bejne dhe shume ortodokse shqiptare ai thirret anti-ortodoks dhe islamik gati radical. Per mua kjo eshte standart i dyfishte ne gjykim. Pastaj se cfare ka Saraci ne bark at e di vetem ai.  

Ti thua: unë flas në përgjithësi, por heq Saraçin në veçanti. Për cilën përgjithësi të flasim or zotëri? Për një mysliman imagjinar? Abstrakt? Ku di unë, mbase myslimanin ideal? Për cilën përgjithësi flet ti? 

Për mua sigurisht që është ndryshe. Ortodoksët janë pakicë, dhe mënyra më e lehtë të vësh poshtë një pakicë - kur je dhe i ndikuar nga ndjenja fetare, është t'i futësh një denigrim se shumica "të përkrah", qoftë duke HESHTUR. Çfarë do të bëjmë, matematikë tolerance? Janë 10 vetë, tetë njësoj e dy të ndryshëm. Shan një nga të tetë njërin prej të dyve. Ky i kthehet. Nëse shkojmë në pikën e tolerimit të DHUNËS - se në këtë stad është shoqëria shqiptare, tetë vetë i mundin këta të dy. GAME OVER. Kjo punë muti është bërë këto vjet. Dhe të mos harrojmë se këto teori "gjak-prishurish" kanë relevancë historike. Sllavo-komunisto-ortodoksë thoshte njëri dhe e sulmoi Jugun, me këtë pretekst. 

Ti sinqerisht mendon se FRD perfaqeson nje grupim politik i cili ka per qellim  dhunem kunder ortodokseve shqiptare?

Ti sinqerisht, NUK KE DËSHIRË TË MARRËSH VESH. Problemi im nuk është FRD-ja, por një politikan i saj, që jo vetëm ofendon ortodoksët (duke u thënë gjak-prishur), po më e keqja akoma, synon këtë epitet ta LIGJËROJË. Se aty më sipër po flet mbi të drejtën e tij për të quajtur kë i do bytha atij gjak-prishur. 

Kur peshon me këtë kandar ky, me këtë kandar do e peshojnë edhe këtë, edhe FRD-në. Derisa të funksionojnë në rregull gjykatat...

Patetik je ti dhe e tregon qarte qe nga menyra e te folurit, ashtu si edhe urrejtjen qe mbart, ne kete rast jo globale kunder tere ortodokseve por plotesisht personale.

Sa per poste, une nuk kerkova asgje, as nuk lepiva ndonje send qe te me ofronin ndonje dikaster. Tallesh ti? Une te punoj ne nje dikaster ne paralel me ty apo ndonje tjeter qe ndjehet nga larg se c'mendon? Ne ate rast po qe do te isha patetik. Sic e thashe me lart, po te ishte per post shkoja tek PD, nuk kerkoja hapesire gjetke. Nqs ti di ndonje post qe une kam kerkuar thuaje ketu publikisht dhe e debatojme.

Sa per metoden, kush jane ata q ete ofruan ty postin? Njeh demokracine ti djalosh? Mesa duket jo!

Sa per FRD, nuk jam i vetmi qe u premtua nga PD e dhjetorit qe nuk erdhen tek ju. Nje arsye do te kete, apo jo? Me kujtohet qe prisnit me ankth te madh edhe Ed Selamin, e me kerkuat qe te beja edhe ndermejetesin, dhe e bera. E pe intervisten sot?

Mesoni te beni votime, nqs nuk dini akoma, te lutem te marresh ndonje material ne frengjisht, psh nga UMP, dhe ta perkthesh me vrap e jepja shefit, meqenese materialet e mia nuk ju pelqyen. Kete pune besoj se ti duhet ta qash!

A e kupton se sa gjynah je ti? Per ty argumenta nuk jane faktet por supozimet e tua. Kush ta jep te drejten ty te thuash se une jam angazhu ne FRD se dua te punoj ne ndonje dikaster. A e ke ndopak idene se ku punoj une sot? Sigurisht qe jo.

Pastaj dikasterin per tet ate e permende ti jo une. Se une nuk supozoj se dikush ne moshen 74 vjece mund te punoje ne nje dikaster.

Yt ate ka kerku qe te jete pjese e 5-shes qe do bente shpalljen e FRD-se, dhe Oketa me shume lezet i ka thene se ishte mendu qe ne ate 5-she te ishin kryesisht njerez te rinj.

Sa per zgjedhjet brenda partise, une nuk di te kete menyre tjeter pervec Kuvendit per te zgjedh drejtuesit. Kuvendi i pare do behet ne prill me sa di une. Deri atehere te gjithe e kane emrin me laps dhe ti kete e di shume mire. Une nuk kam asnje post ne FRD po thjesht me eshte kerku te kontribuoj ne nje fushe. Nese ti je i bindur qe yt ate e ben me mire se une, thuaji qe neser u i kaloj stafeten. Vetem kam nje kerkese, qe ne draftet qe do beje te gjeji kohen te pakten te ndryshoje emrin e partise. Sikur s'ka lezet me lone ne statut te FRD-se termin "Partia Demokratike"

Prape edhe njehere me shume konfirmon urrejtjen tende, qe nga toni i te shprehurit. Duket qe te kane mesuar mire. Madje qenka e qarte qe paskeni biseduar per shume tema. Me mire qe dalin ne pah qe edhe ketu tek Peshku te mos me pyesin me se pse nuk jam ne FRD.

Cili eshte Oketa qe fliska pak me lezet? Personi i zgjedhur nga Berisha per te zevendesuar Mediun ne periudhen post-Gerdec! Reflekto pak mbi kete. Dhe une nuk kam ndermend te me jape mesim Oketa per fytyrat e reja. Kush i zgjedh fytyrat e reja? Ti, Oketa, Bamiri? Kush e ka kete te drejte? Kush i zgjedh dikasteret dhe kryetaret e dikastereve?

Jane keto disa prej pyetjeve qe me bejne te mos me interesoje aspak ky projekt, pavaresisht se me ky fakt me dhemn. Por e di qe ne nisje qe eshte projekt i humbur, te pakten per mua. Ti je i ri, s'ke arritur asgje ne jete, per ty ndoshta eshte rast i shkelqyer. Pe Oketen gjithashtu, per te tjere ndoshta. Puna e juaj!

Por mos hajde e me jep mesim per demokraci! Ju per momentin nga PD nuk keni asnje ndryshim.

Sa per emrin e partise une u pyeta dhe nuk vendosa asgje. Vete emri eshte nje strategji e tere: dicka e re, mos te kemi te bejme me te vjetren. Nqs e kishit per mua, e mora mesimin, mos ki merak nuk jam tip qe bezdis kend. Madje e kunderta.

Sa per kuvendin, kush merr pjese ne te? Kush i zgjedh votuesit? Se edhe PD e 1991 beri kuvend, moren pjese kusherinjte e Sales, dhe Saliu mori rreth 90% te votave. Eshte histori e vjeter kjo por ti je akoma i ri per ta njohur.

ky eshte meksi dora vete. nuk kuptoj  si i biri duhet te flase ne vend te tij. mendoj bile se i mungon guximi per kaq gje. 

I biri eshte cun shume i mire dhe tip i shtruar. Mendjen e ka vetem te puna dhe nuk meret vetem me faqe sic thote ai rilindasi Bamirit, por ofron dhe linje interneti (me shume kliente) dhe per aq sa e njof une nuk eshte tip qe merret me politike. 

epo ca jane kurreshtare ca jane guximtare smiley

po po, aq kuptoje une. ju te kuptuarit e medhenj, ju pame kush ishit. ca burracake dhe njerez te vegjel, pa vizion.

smiley

Do i gjeje njeri ktyne se car kone thone per Eduart Selamin se une nuk shquhem per germus arkivash peshkore. 

Shikoni me vemendje kete foto. Saliu e shikon Nardin ne sy, Nardi e shikon Saliun nga kollarja! smiley

Po normal, se Sala po i thote : "Shiko ti Nard, ta thomi ue, qi ti gabon qi ven kollare roze. t'bana zv-minister, po t'fus ne listat e PD-se, mos me ve kollaret e Edvin Rames!"

Pah pah, c'paskeni qene ju mer! Na i late pike tani ne prag te gjumit. Ngelet duke na mbajt ne suspanse. Ju na leni pike emrin e robit, ai tjetri na le pike shishen ne maje te Dajtit. Qe te na le pa gjume deri me 2020. Gjithe numra magjie jeni. S'keni faj qe e mbani popullin ne kembe.

Populli ne kembe Partia ne ball! smiley

    Qe iku Nardi prej koalicioni, u be shkak Ngjela.Ne çdo mbledhje i  thoshte Rames:" Po kete,  ç`na e bie ketu..? Ika une.." Dhe ikte vertete. Taku  dhe Topi  jane shume miq.Bilez Topi e pati dikur ne dore( pas 21 janarit ta rrezonte qeverrine, kur ardhen nderkombetaret me lajçak  etj),  gje  epr te  cilen Taku  nxiti.Pergjigja e Topit ishte:

"....Nuk mundem une,....  te sjell ne pushtet Edi Ramen.."! Sot eshte bere shume pishman.

Por, ... keto i perkasin historise..qe njeri  prej ketyre do ta sjelli..

Lidhur me temen, mire  e tha dikush,edhe Dashi eshte  i periferise e jo me  Nardi. Berisha edhe po i vu ka per ti vene ne zona..... te pasigurta.

Mirepo  keto jane pese me hiçe, ... per te kaluar  stresin njerezit

   Nje gje duhet kuptuar mire fare.Berishen kesaj here  e rrezon vete Berisha me malin e mekateve, qe ka realizuar.Dhe ska Perendi qe te mundet ta shpetoje.Por jam shume i sigurte, qe Shqiperia do te  kete  po kete  gjendje, te ndare politikisht,  frenuese dhe  te pasigurte.Eshte e rendesishme te kuptojme, qe ku ka arritur ndarje dhe hendeku financiar, nuk  eshte  zgjidhje   zgjedhja e nje qeverrie tjeter, por  marrja ne konsiderate e nje qeverrisjeje... me Qeverri  per Shpetim Kombetar

Ç`fare detyrash do te duhet te zgjidhe ajo menyre qeverrisjeje them se ka shume nga ato e jane penguar  gjer sot dhe qe  gjene do te pengohen pas  dates 23 qershor.Shembulli i  Greqise, duhet te na sherbeje 

   Gjithenje, sipas meje, ne se nuk do te arrihet nje akord, per te bashkeqeverrisur se paku per dy gjer ne tre vite, te  dy forcat politike, asgje  e mire nuk do te vije..... prej zgjedhjeve.

Do te kemi nje katrahure politike, institucionale dhe financiare edhe me te madhe.Dhe tek nje katrahure,  nuk di cili mundet te shikoje ..miresite

grava , kush eshte ky Taku ketu, per ke e keni llafin. 

Po po Bamiri e kishte ne dore ta rrezonte Salen bashke me Lisandrin. Sala shpetoi vetem se nuk desh Lisandri smiley  Po ca thua o Grave me qafsh se na mallengjeve.

Patek, mos u  mallengje shume,  por regjistroje,  se do ta lexoshe ndonje dite  kete qe kam then une.AI ju lut Lajçekut duke i thene: "..me thuaj çduhet te  bej..!" Gje, qe Lajçeku edhe e ka thene.

....I kishte... mbushur ato  dite...

Ju, nuk besoni.Mos e beso..... 

Po dakord o perikli. Po nuk i kishte mush breket nga Bamka po rri mos na tregoni barsaleta. Ai per pak desh e rrafi Bamirin smiley

O Grave, kjo osht e bukra me ju psistat e pdhistat se shifni ondrra e i tregoni si muhabete te sigurta. Ne fund del qe i njejti person eshte klonu e ne te njetat takime ka thone nje gjo dhe te kunderten.

Une po te jap vetem versionin qe perhapte ne tregun e thashethemeve, nje keshilltar i Berishes. (me qe ti s'pranon te behesh publik, s'po e bej as ate) Ai pretendonte se nje ambasador shume i rendesishem (po emer nuk jepte per qamet) i kish thene se Presidenti Topi kish kerku qe te beheshin zgjedhje te parakohshme. 

Sinqerisht pse doni patjeter me shku te niveli i Fahri Balliut?

 

Me vjen keq qe Dash Shehi kaloi me koalicionin e Buall Mavrise, nderkoh qe duhej ti bashkohej dy forcave te reja politike. Ndersa figura e Nardit eshte e diskretituar dhe kam pershtypjen se do marri vetem vota pune , si LSI. 

boisa, flm per shkrimin, e kisha harruar fare thuajse. Po kjo s'do te thote se Buall Mavria eshte njeri me vizion apo ide, perkundrazi ai i vjedh ato nga te tjeret, eshte njeri praktik, orientohet shpejt dhe i ve ne zbatim per interesat e tija idete e te tjerve, dhe konkluzioni eshte se nuk eshte ndonje njeri pozitiv se sa njeri negativ. 

Pjer me vjen shume keq qe s'e paskom pa te temen tjeter, vetem qe te te jepja ca info qe ti nuk i ke. Ky Boza, po tallet me ty sot se atehere i dinte ca gjera shume mire. Bente pytje prej p.s. qe te bente keto komente sot. 

Nuk ka asnje surprize ne kete vendim o Pjer. Dashi ka dy vjet qe ka kalu me Berishen. Te tjera i diskutojme ne privat po deshe.

 

ha ha, po ik ore budalle

shkoj bej nai pune per partine, se je ne orar zyrtar

Thoni car te doni po Berisha nje premtim qe ka bo e ka majte. A nuk tha :

Shqiperia ne moshn e internetit? Cdo gomar qe voton per mue do ta baj me internet

Bamiri e ngriti piacen

Cdo gamor qe von per mu, do i fal nje departament

Rendesi ka qe ti e pranon qe je gomar!

pranueshmerine time vetem nje gomar ben sikur e vëren

 Cen Cen Durim-madhi, ka nje shprehje andej nga ana jone, Jugu."..Bie Perendia pa darke.." te jete  Nard Ndoka, i preferuar ne PD apo cilido prej atyre qe ka rreth Salihu dhe t`i mohohet  ...kryevendi,  Aleksander Meksit..Nuk ka dhe nje tjeter ky vend t`i njohe ligjet si Meksi. E jo vetem pse njeh ligjet, por di ne menyre te perkryer, ti interpretoje dhe ti zbatoje.

Po te mos kishte, nja dy gisht inat me shume, dhe  sikur te kishte nje çike me shume  alergji prej servileve, qe  i njeh mire,  ...nuk do rronte !E keto jo se jane te vogela, per shtetarin.

  Meksi  njeh strukturen e shtetit dhe di cili eshte vendi e roli.... i Institucioneve.Salihu "njeh  te gjitha ato gjera ", .... qe "nuk i njeh" Meksi.Kjo eshte drama e Salihut

Ka humbur PD-ja, po se po, por dua te them,  demokracia,  nga  largimi i Meksit.

Meksi eshte mire e tu mire, ...atje ku Salihu e di keq.

Meksi e ka bere zgjedhjen e tij , bravo i kjofte .

Si politikan nqs e quan veten politikan apo si teknicien nqs do te quhet teknicien ai te marre shembull vendimin e papes. Nuk ka asgje qe nuk mund te zhbehet ne kete bote .

Une them qe nuk humb ai nuk humbin ata , humbim ne nga mungesa e ''Mekseve''  si politikan apo teknikcien.

 

Une vendimin tim nga ai lloji i Papes smiley e bera para 16 viteve. Dhe e mora pasi u perpoqa te rregulloja nje situate shume komplekse per disa muaj. Por kjo e sotmja eshte akoma me komplekse. Dhe tek kjo une s'kam asnje gisht. Atehere c'dua aty? Te perlyhem ne fund? Per cfare? Per ndonje tender ? Per te pasur nderin per te takuar Volfarth-in? Apo qe te shtoj numrin e pjesemarresve ne krime e faje (keshtu qe pjesa e secilit te jete sa me e vogel, llogjike kjo qe ecen ketej nga ne)?

 

E ke mire fare ! Kerkesa e filozofise, per maturine,  eshte me e madhe kur traditat e shoqerise  dobesohen ne minimum.

Gje qe e marrin vesh vetem te mençurit...

C`u be me ate ligjin e dosjeve ate `lustrimit` te figurave , kur do te lustruhen " figurat"politike? Kaloj gjysema e gjysmes se  shekullit apo eshte lene per gjysmen e gjysmes tjetee?  smileyKjo duhet te ishte germa `A` e reformave ! Tulla e pare! 

Histori shume e gjate. Po te kallxoj cfare ka te re nga dy vitet e fundit. U rimora me kete projekt-ligj gjate 2011 prape. Ishim ne nje ekip ku benim pjese une, Biberaj dhe disa te tjere (nuk po i permend se pale si vejne punet pas zgjedhjeve smiley. Per te plotesuar projekt-ligjin ne ne forme sa me europiane dhe me standarte shkuam ne Gjermani, e institutin e famshem qe merrej me dosjet qe nga 1991. Ai udhetim na ndihmoi ne disa aspekte dhe le te themi qe me aq e mbaruam projekt-ligjin. Tani, per ta propozuar ne parlament per votim (pavaresisht se jam i bindur qe nuk merr asnje vote, por ama i mbyll gojen klasave te sotme parlamentare qe te mos na tregojne me perralla) na duhej nje deputet. Dhe une ia kerkova kete deputetit Oketa, i sapoftuar ne rradhet e partise se re te Bamirit, diku nga shkurt-marsi 2012. Dhe e bera kete sepse kur e ftuan na thane qe na duhej nje person ne parlament qe tani, qe te kishim zerin e partise se re prezent ne sallen e parlamentit (sa naive duhet te ju dukem). Dhe a mund ta marresh me mend pergjigjen e deputetit Oketa: une nuk merrem me lufte klasash!

Do me ilir-jan?

 

P.S. Sa per Edi Ramen, ai nuk ka aq tru sa te kuptoje qe i leverdiste atij propozimi i nje ligji te tille. Por kjo eshte histori tjeter dhe do ta shkruajme pas 23 qershorit.

Jo jo nuk dua! flm per pergjigjen. bile ishte e gjate. nje ide ne fakt e kisha pasi kam lexuar nje intervisten tende ne nje artikull,  bile e kam sjell ketu po se kane "botuar"smiley(publikuar)..

Ajo qe une do te kisha qef ,eshte: "Duhet te kishte ndodhur" tani eshte vone, po vjen cereku i shekullit, demi eshte bere! Ndoshta  do ti ngelet historise te zbardhen "figurta" demokrate qe sollen demokracine ne shqiperi, jo per gje po   thjesht brezt qe do te vijne te mos i genjejme kot se koti,  me "heronje" demokrat  qe shembin male ! smiley

U be nje version i pare qe ne qeverine e pare Meksi. Por si gjithmone ne ate kohe, njeri shtynte perpara, 10 shtynin prapa. Miti i Rozafes...

Une e ndjeva edhe njehere per detyre te jepja nje kontribut ne kete drejtim. Por edhe ti hiqja nje alibi shume paleve q pretendonin se mungonte nje version europian me standarte. Epo u dhame !

s'ka nevoje as per politikane e as per tekniciene shqiperia ( e bile as bota) por per BURRA !

nga keta ku gjenden ?

Vallaj ne vetem BURRA kemi nxjerre keto 20 e kusur vjet 

Po se kemi nxjerre keta trimat prandaj nuk kemi bere shtet. 

po e filloj nga fundi.

te besh shtet do te thote te çbesh shqiptaret. (veshtire te kuptohet kjo gjeja, pa qene niçe) dhe mua me meksin ortodoksin apo me ty katolikun apo nje tjetrin muslimanin, ajo qe me lidh nuk eshte shteti, po pikerisht ky shqiptarizmi. qe fatmiresisht duke mos pasur shtet, na ka mbet akoma edhe pse dallimeve te tjera lekures (kulturore, sociale, fetare, etj)

dhe pak do te shohesh me syt e tu, se çdo te behet me belgjiken, shba, kanadane, etj te tjere shtete te tille mikse qe i mban ne kembe vetem LEKU. 

si dhe shprehjen lart, ja drejtova meksit, ose ata qe po bashkebisedonin me te. me asnje nga keto partite nuk e afrojne, se pikerisht nuk kane nevoje per teorira, po per burra, keto partite. te ishte meksi i afte te bente diçka, aq me teper per te ndryshuar boten (kupto shqiperine, qe eshte po njesoj) do e kishim marre me siguri vesh edhe ne.

gabimi tij eshte qe beson tek demokracia, sa me shume te kete po thote aq me mire eshte. kur eshte komplet e kunderta. boten nuk e pasuroi demokracia, kjo po e shkaterron, po e varferon (ne vlera nuk ka me asnje dyshim, por do ta shkaterroje edhe ekonomikisht se s'ben).

Kurreshtar, nuk besoj se eshte faj i genit te ....shqiptareve.Dhe e din pse? Sepse kur ketu .... Priteshin monedha, ne Viset Balltike dhe aty rreth e rreth visheshin me lekura kafshesh te egra, hahej mish i Gjalle .....dhe laheshin .....nga shiu.....!
Pune tjeter qe ka rrjedhur shume uje prej ....shkrirjes se akujve.

nuk kemi qene ne qe prisnim monedhat asnjehere. ne jetonim neper male duke pritur momentin e volitshtem me zbrit prej tyre. civilizimi (edhe) grekve u erdhi nga egjypti dhe mesopotania. neve nuk na preku kurre ky. paveresisht pastaj se po si sot, me te miret tane kane qene kurdohere pishtare te jetes kulturore, por kjo ishte gjithmone e huaj. (ne kemi sherbyer e sherbejme vetem si vivier (rezervoir) per te ushqyer boten me tipa me karakter (burra), te vetmit te afte per te kryer gjera te medhaja (me bo emer mnjf)

duhen gjindje e bute (si keta te europes jane bere pas mijera vjet despotizem mbreterish), bile dhe rob pa kurrfare talenti (akoma nuk kam gjet francez me nivelin tim, imagjino) qe te marre zhvillim kultura dhe teknollogjia. 

Vertet meksi nuk eshte Meksi?

Thuaj yjet s'jane zjarr, thuaj llogarite e Brad s'jane shuar...

Thuaj yjet s'jane zjarr, thuaj llogarite e Brad s'jane shuar...

thuaj xhibi s'është car

por mos thuaj qi peshki është shuar

merre me mend se sa me intereson te ngaterrohem ne te tjera aventura pa te ardhme nga 2012.

@ meksi :

O burri dheut, po sipas wikipedias, ti ke lindur ne 1939. Pra je 74 vjeç. Ti u befsh edhe 774 per ate pune, por me duket pak si guximtare kjo menyra jote e te shprehurit, a thua se sapo i ke mbushur 30 pranverat dhe ke nje bulevard te tere karriere perpara.

He derman, nje çike me karar...   smiley

Epo fakti eshte qe, pavaresisht moshes sime, une u ngaterrova ca kohe me ate parti te re. Ashtu si edhe me Dashin ne 2009. C'te te them, e kam per ves te flas kundra diktatoreve (ata nga ju te peshku qe kane punuar ne sigurimin e famshem mund te konfirmojne) smiley

Pastaj une nuk po kerrkoja karriere, thjesht po kontribuoja me cfare di (si thua ti, a di une me shume se Lizanderi?). Nqs nuk me duan une terhiqem pa pike problemi.

Plus kesaj, kam urryer qe ne rinine time metodat kineze te njeriut te ri prandaj me ke edhe ketu sot dhe flas kundrra atyre qe i praktikojne. Ti, stalker, nuk me dukesh si ata smiley

U plakem Profesor , u plakem smiley

pleqëri të mbarë i dashur presor por bradin lëre mënjanë. asht kogja i ri

Ore ti me shume se une di vetem qe te mirembash faqe interneti (jo se e ben mire po se une s'merrem hic me ate pune). Kaq, as edhe nje njohuri me teper nuk e ke. Ik tani e boll fole pa lejen e babit, se po e felliq.

Keshtu , me me fund dhe Eduart Selami rikthehet  ne Partine Demokratike .

Nuk kane per ta share dot ne fushate. I gjeti belaja. 

Ou?  Cudi.

E gjete me ne fund E. S. Dora?

Po pra .E-Salam U-Alejkumsmiley

Si vajti puna e Edit dhe pellumbave te tjere te shkruar nga Amerika qe do vinin te shpetonin vatanin?

Partia demokratike nuk fiton gjecse i vjen nje selam, por vuan per te marre selam i pari i saj qe ta leri ne fatin e saj ate parti ne te miren e demokrascise

Brado me duket se do shkoje dhe kjo prurja qe kam sjelle une te 500-shja. i feel proud .smiley

Do bejme cmos smiley

S'ka ardh akoma pakapi se nja 20 komente i shton ai pernjehere. smiley

Nuk te le ti afohesh FRD -se smiley

Ja po ja shtoj dhe nje une.Natensmiley

Si shpejt e bere per sot ! me kaq e le ? Natensmiley

Po ca thu o burre shife pas gjysme ore prape ketu eshte smiley

Pa u kthy mire ne parti ky shih se cbehet

Lizander, behu me i qete dhe me i duruar!Shpresoja shume se do te merrte udhe nje fryme e re.Qe do te thoshte me platforme te ideve krejt ndryshe prej atyre qe na kane lodhur.Mirepo kur kam degjuar dy tre prej te pareve qe i njoh mjaft mire, i thashe mikut tim, qe me teegoi se kish marre vesh qe ishte dhe meksi....
Aha, per pake dite do ta shofish me ta.Me doli fjala.Ngutja per te bere tamam ato qe nuk duhet eshte keshilltari me i keqw ne ate grupim.Perse duhet te sterbetoheni me ke nuk beni aleanca?Beni sa me shume aleanca me njerez dhe respektoni pike per pike nje statut demokratik.Jane te thjeshta gjerat, me kot e komplikojne njerezit.Per keto arresye une nuk e kuptoja dot meksin atje

Mua Grava, s'me duket sikur ka mungese idesh. Aty ka thjeshte mungese pune te bere mire.

O Grave, amon o burre se me keni bo sikur ta kisha emrin FRD. Po jo mer plak se une nuk kom per tu konformu naihere. HARROJENI! Une kom menien time mer plak dhe me ate menie flas. Per ato gjona qe e gjej veten ne FRD jap kontributin tim.

 

Te qelbi fare Meksi ose çuni i Meksit, kushdoqofte ati, biri apo fryma e shenjte.

E nxorri FRD-ne si Fryma e Re Dumbabiste smiley

Mua per vete, vetem per nje gje me dukesh superinkoherent zotrote, gati sa s'me shave me rob shpie kur ne new entry po ju vidhnim skenen , qekur Topi doli me ate deklarate skandaloze kunder nacionalizmit per t'i bere qejfin Arvizut pas 28 Nentorit, e ke harruar fare skenen.

 

Po ti kush je qe kujton se po ma ndjen mua per ty. Une ty te kam sha per gomarlliqet qe ke shkrujt ne disa tema, dhe per faktin qe nuk ke asnje te drejte te flasesh me kete emer per sa kohe nuk je u autorizuar nga AK. Rezervat e mia per AK-ne nuk kam ngel te t'i shpreh ty une se ti je askushi ne AK.   Sa per ate skenen qe me paske vjedh ti mu, me rafte pika mu po nejta te krahasoj veten me ty. 

Sa per deklaratat e Topit pas takimit me Arvizun meso te lexosh o i shkrete. Se pari takimi ka qene para pak ditesh, pas heqjes se monumentit ne Presheve, dhe jo pas 28 Nentorit. Se dyti Topi ne ate deklarate ka kerkuar qe ceshtja e shqiptareve te Presheves te jete pjese e bisedimeve Prishtine-Beograd e te mos kete standarte te dyfishta, ndryshe serbet e Kosoves e ndryshe shqiptaret e Presheves. Te ftoj gjithashtu te informohesh per deklaratat e mia tek Vision Plus ne lidhje me kete teme. 

Ore qe ti je palle s'e kam vene ndonjehere ne dyshim, sipas teje kush flet si akeisti, pedeisti, socialisti, na paskeshin apo duhet te kene leje partiake per te shkruar tek peshku, hajde mendje hajde.

Po ti merr leje nga partia per te shkruar tek peshku ?

Ne ate muhabet, ishe kshu si patriot i vjeter qe te ishte thinjur mjekra duke luftuar me pene per Shqiperine, jo si i FRD-se, se s'kishte fare FRD.

Ku e ke koherencen, pa leri perrallat, se s'kam ngelur une te mesoj nga ty leximin e deklarates apo qendrimin e FRD-se ne lidhje me çeshtjen kombetare.

As qe me interesojne fare rezervat e tua ne lidhje me AK-ne dhe ti me emer mbiemer, sado qe je palle , nuk je aq palle fare sa te shprehesh rezervat e tua ne lidhje me AK-ne tek peshku, se pastaj t'i presin herdhet politike.

Ti or bir njeriu, mund te jesh keshilltar i kujt te duash, po une me pare do te vija te ruaje pulat dhe patat, sesa te lija ne dore ndonje gje ne lidhje me propaganden partiake.

Meso ore nga Meksi apo çuni i Meksit, se ta futi sa krahu, te qelbi fare, ty e FRD-ne, pa lere kush jam une.

Po te ishe ai nacionalisti qe pretendon zotrote, s'do i çaje trapin atyre qe pretendojne te jene te atille, po do i mbaje me te mire si te krahut tend, te mire a te keqinj, te ditur apo analfabete.

Bytha jote nacionalist, ik ere dreq ha ndonje fergese.

Po te ishe ai nacionalisti qe pretendon zotrote, s'do i çaje trapin atyre qe pretendojne te jene te atille, po do i mbaje me te mire si te krahut tend, te mire a te keqinj, te ditur apo analfabete.

Ky eshte problemi. Une besoj si populli qe nje mik budalla, eshte shume me i rrezikshem se nje armik i mencur. Ndaj mundohem te jem selektiv me miqte e mi.

Pastaj une nuk kam ardhe ketu per tu bo popullor, qe te kem nevoje per aleanca.

Ti ne peshk nuk njihesh si gje tjeter pervecse si "akeisti", pra ti nuk gjykohesh si individ per ato qe thua, por si njeri qe pretendon te perfaqesosh nje levizje politke. Prandaj te them qe nuk ke asnje tager te flasesh me kete emer. Kjo eshte nje keshille miqsore se ti mund te vish e te flasesh edhe me emrin ufoisti po deshe. 

Po pse ore ne internet i krijon miqesite zotrote ? Pastaj mua s'me intereson fare miqesia as me ty, as me kend ne internet, po perderisa besoj ne nje kauze, normal qe do trajtoj mire ata qe mbrojne ate kauze. Ti i ke te njohurit internetore, pothuaj te gjithe kozmopolita, si mund te jesh i besueshem ti, si individ, kur flet per patriotizmin. Aq me teper, kur militon ne nje parti qe çeshtjen kombetare e ka ne vend te 27, ne listen e prioriteteve.

Persa me perket mua une flas me çfaredo nick-u te dua, rrofsh per keshillen, po e njoh mire stanin ku bej pjese.

Z. Meksi, ati, biri apo fryma e shenjte, nje pyetje kam vetem une, qe me ka ngel' fiksim. S'ka lidhje me AK-ne se mos na keput ca ketu dhe te besojne smiley

Si e ndan pergjegjesine per piramidat mes PS-se dhe PD-se, dhe tek kjo pjesa e PD-se sa perqind pergjegjesi merr ti vete ?

p.s mos thuaj asnje pergjegjesi se si kryeminister i asaj kohe, s'i shpeton dot pergjegjesise.

Ohu, prape me kete teme ti? Na le pa gjume sot.

Piramidat kane nje aspekt teknik (ekonomik-financiar) dhe nje aspekt politik.

1. Aspekti ekonomik-financiar.

Ishin skema piramidale te pastra (Ponzi) me ndonje investim minimal jo fitimprures nga ana e firmave ne fjale. Nje dite dihej qe do te mbaronin. Duhej nje mekanizem ligjor per te realizuar mbylljen e tyre ose ne rast se binin para kohe per te ndjekur renien. Ky mekanizem mungonte ne 1995 apo fillim 1996. Ne fillim 1996 u be ligji i bankave. Ligji nuk trajtonte temen e fajdeve saktesisht, qe do te thote qe nuk precisonte kush eshte limiti i nje huaje qe kjo te quhet fajde. E kam fjalen per kuoten e interesit mujor apo vjetor. Ky detja i eshte kerkuar tre here me leter me shkrim guvernatorit. Nuku pergjigj asnjehere sic duhej, dmth nuk dha nje shifer qe te lejonte pezullimin e atyre huave qe shkelnin ligjin (sepse fajdet jane te jashteligjshme kudo ndersa huaja jo). Ne periudhen e veres 1996 edhe te huajt me te cilet kishim kontakte dolen hapur kundra fajdeve dhe shprehen rrezikun qe kanosej. Por asgje ndryshoi. Ne dhjetor-janar filloi renia. Qeveria bllokoi fondet e disa prej firmave dhe shperndau nje pjese te pareve te bllokuara. Nje pjese u lane ne banke pas doreheqjes se qeverise. Pati disa plane per menaxhimin e kontrolluar te ketyre firmave nga ana ime por nuk pati mbeshtetje as ne parti, qeveri e as ne Banke Boterore/FMN.

 

2. Aspekti politik.

Asnje politikan nuk qe i marre mjaftueshem qe te dilte publikisht kundra, ngamengjesi deri ne darke kundra fajdeve. Qofte per mungese kurajo politike qofte per faktin e thjesht fare se do te haje akuzen qe shkaktove renien. Sepse dihet sesi paniku ndikon mbi keto skema. Nis terheqja e parve e menjhershme dhe kjo sjell renien automatike te skemave. Ne nivelet e larta te PD-se u bisedua plot here mbi menyren e mbylljes se skemave. U la qe te beheshin pas zgjedhjeve te majit per te mos ndikuar ne zgjedhje. Pastaj u shty pas atyre te tetorit. Te tere propozimet qe bera u refuzuan nga Berisha, dhe nga grupi parlamentar i PD-se. Kur situata degjeneroi me 25 janar 1997 kerkova gjendjen e jashtezakonshme tek presidenti. Nuk u pranua as kjo kerkese. E kerkova dy here te tjera deri ne fund te shkurtit pa sukses. E pashe te udhes te jepja doreheqjen ne kete moment, pasi deshtuan te tera perpjekejet per te dale nga situata.

3. Aspekti im personal.

Cfare bera une per t'i ndaluar?

Une komunikova me te tere deget e shtetit gjate tere 1996. Persoanlisht kam evituar cdo takim me te tere "bosat" e firmave piramidale. Kam thene ne publik gjate fushates 1996 qe ishin te rrezikshme dhe paret duhen mbajtur ne banke. Te garantoj qe nuk pati asnje terheqje vemendjeje. Ne gusht shkruajta disa here me shkrim te te tere personaliteeve shteteorere qe kishin dicka ne dore per te bashkepunuar per te gjetur nje zgjidhje. Pa sukses edhe kjo. Nga nentori e tutje tatepjeta e firmave ishte e garantuar. Atehere propozova ne parti skema per menaxhimin e tyre sikur te ishin cfaredo lloj firme private. Nga financuesit tane, Banke Boterore e FMN, m'u pre shkurt qe s'ka leke per fajde. Ne kete pike mbaroi cdo gje.

A kam faj? Perderisa isha kryeminister normal qe barra bie mbi mua. Nuk ka cfare te mohoj ne kete pike. Une thjesht mund te jap sqarimet e mia. A ka veper penale? I takonte prokurorise tehetonte ashtu si Nano premtoi ne qershor 1997. Por nuk u morren kurre. Nuk i dolen 15 vite komisione per te bere transparencen. Une nga ana ime ju konfirmoj goje plot qe nuk kam kryer asnje veper penale ne menaxhimin tim te asaj periudhe.

Jeni te lire te besoni ke te doni. Por mund te shtoj qe te tere ata qe ne ate periduhe shkruani kundra meje i ke sot me Berishen, duke filluar nga Frrok Cupi nepermjet Koha Jone. Dhe te tere keta atehere justifikoheshin qe po i bime qeverise dhe Meksit me shprese qe te bie edhe Berisha. Berisha eshte aty ku e dime te tere, dhe me Saliun jane edhe te tere keta te tjeret. I mungonte Dashi, tani edhe ai u shtua ne liste.

Naten!

Teme e nxehte kjo se 97 mund te rikthehet.

 Piramiduan u lejuan, s'kishte ligj se s'duhet te kishte, jo se ne qeveri askush s'dinte se ç'ishin skemat ponzi. Edhe opozita e dinte fare mire, se nuk ishin te gjithe nga ata qe hanin bar.

Tani, nqs ti thua se ne qeveri hanin bar te gjithe deri ne 1996, kjo s'eshte e besueshme. Pastaj kur arriti kulmin, argumenti yt eshte i pranueshem, qe nuk ishte zgjidhje denoncimi, ama nuk perben argument mungesa e kuadrit ligjor, sepse kuadri ligjor duhet te kish dale te pakten ne vitin 1994.

Sipas kesaj qe thua ketu, del qe qeveria dhe opozita kane qene krejt te papergjegjshme pergjate viteve 1994 e 1995, plot dy vjet, derisa shifrat e mbyllura ne Piramida, kapercyen vete buxhetin e shtetit.

Ne fakt, mua ketu me intereson pergjegjesia, per kete periudhe, jo per vitin 1996.

Qeveria dhe opozita qe hanin bar ! Duhet te pranojme nje pergjigje te tille dhe ta fleme mendjen ?

Naten

O Meks po shtoj ne une nji per keta Olet qe ngazellehen me nr Komentesh per CFARE ??? Nje Meks e di   te vleresoj e seriozisht komente nga muhabetet leshtore te Klanit Moderator ..

Bo qejf .Talle sumen ca vjet ne krye ne kohen qe rrukullisej Guri e bertisje "Forca Cuna " .Ta ni na thu qe Gurin e rukullisja Une smiley Ne vend qe te thush punen qe bere per ta vendos si Gur themeli na mburresh se Guri akoma rrokulliset dhe rujuni sedo u zere nen VETE .

Dy here Pate Rast si Burre Shteti te Deklaroheshe "

Se pari me Kushtetuten dhe "Referendumin e Zaguelit " dole ne Tv dhe na the se " Nuk kom bo une ndonje Kushtetute ". Njishtas Larg Bythes sime.

Na dole ne TV parase talanit Shqiperine ne Gjal dukee armatosur meArme pasi dorezut shtetin dhe na the " "Ne nuk dume Lufte .Ju qe doni hajdeni .Ju presim" ...dyshtas Larg bythes sime .

Tani kush te lexon se si e shmang pergjegjesine per te cilen NUK je i Afte ta njohesh e le me ta MBASH ...mund te te etiketoje me PLOT Gojen sinjor "Larg Sumes Tate "

Dhe shiko se kjo qe ne bisedojme me nje MEKS fallco por i lejuar nga i verteti ta perdore , nuk eshte se eshte mungese Respekti . Perkundrazi eshte shume Respekt  per njerez te Paafte qe deshtuan dhe e kthyen ate Vend ne VATER Lufte e me pas kadavere per me pak se tre MUAJ , me shkak  kryesor  INJORANCEN Megallomanine dhe Babezine per te Vjedhur .

Edhe me pare ta kam thene dhe ngul kembe qe duhet ta kuptosh per hir te Pergjejgjesise shume te Rende qe ke per

A.- Pergjegjesine qe ka per nje vend nje K/Minister qe dorezon Germadha jo Shtet . Dorezon Toke te djegur dhe njerez "bisha " me arme ne dore per te vrare e grabitur njeri tjetrin . Dhe cuditerisht akoma beni perpjekje ANAL esh " Jo kryengritje , jo pordhi Kali " ...jo po te duronin Ty dhe surratsezin Sali tu shtrengoni mamuzet Brinjeve ne Regjimin Banditesk qe krijuat .

B.- Qe nuk je Kriminel si Saliu kjo dihet nga cdo Shqiptar . Por qe je po aq me  Pergjegjesi  sa Ai per gjendjen e Shqiperise SOT, pasi ishit   JU qe e moret te Virgjer te BUKUREN e DHEUT dhe e shndruat ne Putane pa dinjitet ! 

...Ha ato PARA dhe Hallal , shih ate Familje , dhe Pleqeri te Mbare pa probleme te Medha shendeti e te tjera dhe ....pa ciu ciu qe ben Programe smiley kemi ketu ne edhe LefKOPERA qe bejne xeberthime per Ballkanin , Rajonin e me Gjere , per Krizen Boterore si ta kaperxeje ,si te behen Kodet e zgjedhjeve, si Llogariten kush hajdut do jete ne Krye etj etj pa fund .

Bisedimi paralel ketu me Ju  me shume eshte nje eshte nje Privilegj per Ju se sa per ne qe e kemi PESUAR nga Programet tuaja  !

 

Per Idriz sigurimsin!

Po hajde ne Tirane more djale sepse me gjithe dijet qe ke per ekonomine e tregut mund te behesh pjese e qeverise se re Rama. Ne piken A ti shprehesh qarte pa dashje mbi cdogje:

Jo po te mbanim surratin tend, thua ti. Epo kjo eshte permbledhja me e afte e tere historise 1997. Dogjet Shqiperine per surratin e juaj. As me pak e as me shume. A e mundesuam ne te qeverise Meksi kete djegje? Paaftesia jone per te reaguar ndaj problemeve normal qe ndikoi. Po zjarrin e vute vete. Dhe arsyeja pse askush nga ju per 8 vite rrjesht nuk pati kurajon te vinte as te derra e shtepise sime per te me pyetur (erdhen ne 1984 per gjera me banale) mbi ato dy-tre muaj tregon qarte qe kishit deshire urgjente per te vene kapakun. Ashtu sic bete me amnistine e marsit 1997 (Ngjela ishte ministri i drejtesise).

Mjaft na tregove perralla mbi gjera qe nuk ke haberin si kane shkuar. Nuk i di, qep gojen, e mos na jep mesime idiote. S'te pelqen surrati im, e kam te qarte mjaftueshe, por nuk ma mbylle gojen ne kohen e Enverit te pare, mendo sot se sa frike te kam.

Naten sigurimso i pandreqshem!

---------------

 

Atehere te ftoj te me thuash nenin e kodit penal me te cilin ke deshire te me denosh. Eshte shume cinike te shprehesh ne keto terma por ketu po me shtyen. Une qartasi po them qe duhet hetim qe te gjenden fajtoret me emra (nese ka). Me date 1 mars 1997 une nuk pata asnje shans te hetoja askend. Ata qe erdhen pas e kishin. Dhe verpa e tyre e pare cila ishte : amnistia e asaj periudhe. Dhe me komisionin qe vijoi asgje nuk hetuan. Dhe nuk bene publik asnje dokument.

Mos u merr me mua, por shiko se ka gjasa qe nje amnisti e tille te perseritet diku nga korriku 2013 prpae dhe pastaj d ote kaloni edhe 15-20 vite te tjera duke knspiruar per vitet e Berishes se dyte.

 

P.S. Akeist, pse e shuajte pjesen e komentit tend?

te shkruajta me lart, thashe se do evitoje pergjigjen.

Une s'kam deshire te te denoj, dmth jo se s'kam fare, po sepse mendoj se duhet te denoje historia, per ate pjese qe te takon, meqe u terhoqe ne 1997.

Ketu me shume po zberthejme arsye per historine, pa siç e the edhe ti, ketu rrezikohet nje amnisti tjeter.

 

Idrizi i thotë mirë Paftësinë servilitetin e hajdutlluqet e Meksit e kompani por meksi peshkist dhe më mirë se Idrizi :

 Dhe arsyeja pse askush nga ju per 8 vite rrjesht nuk pati kurajon te vinte as te derra e shtepise sime per te me pyetur (erdhen ne 1984 per gjera me banale) mbi ato dy-tre muaj tregon qarte qe kishit deshire urgjente per te vene kapakun. Ashtu sic bete me amnistine e marsit 1997 (Ngjela ishte ministri i drejtesise).

Aty qëndron e keqja se askush nuk tha llogari për at katrahur sepse  e shkatruat shtetin jo vetëm fizikisht por dhe nocionin ja zhdukët dhe e zëvendësuat me klane hajdutësh.Ti dhe sot flet me ju , ne ,ata ,ato. se vetëm kështu e ke konceptuar dhe e koncepton shtetin ose do tja hypi o do ma hypin -mesjetar (bej e bujkrob fute ku të duash veten)

Une jam njeri i lire sot dhe nuk gezoj ndonje mbrojtje te vecante prej vitesh. Ne kete sens them askush nga ju nuk hetoi. A ishte Nano qe premtoi ne qershorin e 1997? Por nuk ju pelqen qe te jua kujtojme. Ju e dini mire se e dogjet Shqiperine per te mare pushtetin dhe prandaj nuk keni se si te shpreheni per ate pjese te historise. Mjafton te shohesh qe Edi Rama nuk ka akuzuar kurre Berishen per fajdet. E ke pyetur ndonjehere veten pse? Nqs Berisha e une qenkemi plotesisht fajtore (them plotesisht deri ne fund te 1997, pa ansje ndihme nga PS ne ate cka ndodhi) pse nuk u perdorka kjo kundra Berishes? Ta kesh te sigurte qe ia kane sugjeruar mire qe te mos merret me ate teme se nuk i leverdis kujt.

Ajo eshte nje faqe e turpshme e historise sone. Une me sa kam ditur kam folur. Te tjeret nuk kane thene nje fjale. Keshtu qe nxirri nervat e tua tutje.

E para Meksi jo ti . Është  përgjegjës kryesor i drejtimit shkatrues të Shqipërisë për vitet 1992-1997(ku bëjnë pjesë dhe piramidat) me veprimet dhe mos veprimet e tij personale .

Edi Rama se ka akuzuar as për vrasjet e 21 janarit drejtpërdrejt se i kanë mbushur mendjen a ja ka mbush vetes se do bëj politik të re pa akuza , shpifje e sharje .Dhe akuzat i duken si shpifje po nuk ja dhea gjykata me vendim.smiley

asgjë s'ke thën për deri sa Meksin nuk e akuzon për të bërat e të pabërat e veta. Për korrupsionin dhe vjedhjen e atyre viteve . 

Pse në 97 kush i kishte depot e armëve dhe kush e pat bërë organizimin e ushtrisë dhe njerzit e saj PS në opozitë apo Meksi dhe Naltmaidhimi. Apo se quan përgjegjsi shkatrimin e ushtrisë për 4-5 ditë.

Nqs dhe drejtuesit e PS kanë përgjegjsi për piramidat Meksi duhet ta thotë por kjo se shpëton nga përgjegjsia e tij personale që i lejoi ato dhe që nuk i tha që në vitin 96.

Naltmaidhimi haptas pengoi hetimet në 2011dha askush se vuri para përgjegjsisë sepse pas 92 Meksi nuk ndërtuat shtet por feude dhe klane hajdutësh.

Kush është më i forti e më hajdut e më kriminel ësht më i zoti ishte e mbetet deviza e klaneve politike në shqipëri dhe Meksi ësht nga përgjegjsit kryesor .

Kur flas për Meksin s'është nevoja të krahasoj me të tjerë përgjegjës të shkatrimit apo pretendent për vazhdues të shkatrimit . .Për të tjerët hap ndonjë debat tjetër .

Per Meksin posacerisht ...

Nuk kam qene Sigurims ...por kam miq e shoke . Ne se desheron te nxjerr edhe verpimtarine edhe pseudonimin. Une nuk jam Patetik , as vrime e "zeze " si puna Jote ! Mund te di edhe me shume si personalitet per TY por nuk ka fare rendesi sepse ketu nuk po flet Meksi si Individ biles dhe Jo Ai reali . Po flet nje ish Lopcar ne krye te Qeverise se ish Banditeve te PARE , Hajduteve dhe te Paafteve qe e shndruan Shqiperine ne Bace te DROGES Prostitucionit Krimit te Organizuar edhe Nderkombetar , ,Vater Terroristesh  dhe Strehe te Mafiozeve . Dhe ti i di shume MIRE keto ,por keto jane  dhe jane gjera te Evidentuara te bera Publike e te kontrolluara tashme . Deri sa harritet tek perplasjet me Arme midis banditeve Popullore me Bandite ne Pushtet ku zotrote na kishe nje post Roje te shkallet e K//Ministrise dhe nuk ke pergjegjesi smiley se nuk dije cfare po ndodhte ?????

Nga une as mos e ruj  Trapin , se jo vetem qe nuk kam gje ne dore po as kam deshire te merrem me Megallomane e Llafazane , Mashtrues e Vetmashtrues Publike , seriozisht  e me FAKTE , pervec kushteve qe na kane krijuar te nderuarit admnin ne kete Blog te kembejme nga nje llaf ne SHQIP . Shpesh edhe ndigjojme e lexojme pralla si keto te tuat .

Amnistine e sugjeroi Nanua , shoku JOT , ndryshe ti dhe Berisha do ishit ndeshkuar gje qe nuk ishte per te miren e Shqiperise ne ate KOHE . Realisht dhe UNEkam qene e kam ndikuar per kete aq sa mundesha ! Por kush e dinte qe ti do ishe ky NIVEL edhe sot, kaq ordiner sa te kenaqesh me leximet e ketij spitullaqit qe nuk di te lidhe dy Germa , vetem Idris Enveri , dhe Idris Sigurimsi .... Nje eunuk mendor me formim feminor , baraz me LefKOPENE .

Keshtu i nderuar Brad , LLapaqen ne emer te Meksit Behu edhe me shume po deshe , deri sa te Lejon ai njeri pa amorprop  , ta argumentosh  Ate per Letracilesore per  Programe  e demokraci Partie sikur ka qene shef Propogande i zyres se PD-hit,  dhe keto shitua per komente e zgjuarsi Meksore ketyre ciu ciu ve trala la Patetike ... 

Dhe te vajti Ora e gjumit . Me duket se turnin e trete e ka sh Boisa !! Fli pak se te qetson dhe te relakson . Neser ngrihu dhe lexo cfare ke shkruar ...

Amnistine e sugjeroi Nanua , shoku JOT , ndryshe ti dhe Berisha do ishit ndeshkuar gje qe nuk ishte per te miren e Shqiperise ne ate KOHE . Realisht dhe UNEkam qene e kam ndikuar per kete aq sa mundesha

dmth ty duhet te ta dime per nder qe sala ne vend  te thurri carape apo te qendise ndonje jorgan per te shkuar kohen ne repartin 313 eshte i lire e po ben cfare ti doje bitha me shqiperine e shqiptaret?

Ore ju me flamuj kuq e zi po shkoni e flini gjume se kaloi 5 e mengjesit! 

Rrofsh Rono se paskap pa orën .Natën ! 

PS ka që dhe se lëshojnë "frontin e punës" aq leht sa thu ti.

Ja kete te ben peshku, keta te oreve te vona kane surpriza, qe nuk duhen humbur "fshire" pa u lexuar.smiley

Taku dhe Topi jane shume miq.Bilez Topi e pati dikur ne dore( pas 21 janarit ta rrezonte qeverrine, kur ardhen nderkombetaret me lajçak etj), gje epr te cilen Taku nxiti.Pergjigja e Topit ishte:

"....Nuk mundem une,.... te sjell ne pushtet Edi Ramen..smileysmileysmiley

 

Si dhelpra për rrushtë smiley

Ai i kishte disa deputete me vete .nese do kishin kerkuar mocion mosbesimi vendi shkonte ne zgjedhje te parakohshme.Pse nuk e beri?

"Ta kesh te sigurte qe ia kane sugjeruar mire qe te mos merret me ate teme se nuk i leverdis kujt."

 

Meks djali kjo gje (e verteta) i leverdis popullit  i leverdis Shqiperis.

Apo per kete se ca ...asnjeri nga ju smiley

Po ai i popull ju zgjodhi e ju boni milioner e miliarder e ju i sollet me te keqen e te keqes qe mund ti sillet nje populli. Luften Civile ! Shqiptaret me buke e ju me gur !

Po pse mer Meks cuni kaq budallenj i kujton ti shqiptaret si popull ? Po kush ta ka mbush mendjen ty per kete ?

Po shiko njehere se cfare kishit ne dore ju per te bere, ku ishit e si jeni katandisur ? Rri merresh me urrejtje kunder ortodoksve e komplote islamiste e spiuna te vatikanit ...po flet nje ishkryeminister keshtu mer daj ???

Pse skam degjuar asnje nga keta te hapsires gjermane te flasin keshtu si ty?

achhh po Helmut Shmid del nga njehere e flet dicka por ai eshte mbi 90 tashti dhe sic thomi ne ...ka harru vdekja me e mor ...

Meks ti e kishe radhen tate dhe pame se cbone ...tani lej te tjeret te punojne

Po qe se del me fol fol si burre dhe jo si palavra rrugash

Tironcit e vjeter thon  Je bo per gjynof smiley

 

 

 

 

Gjon, sa te paguajne per te fyer njerezi? Apo e ben falas, se te je p kenaqesi?

Une kam folur per fajdet me shume se te gjithe ju te tjeret bashke. A degjoi njeri shtrohet pyetja, jo a fola une.

Per te tjerat qe ti thua as qe nuk ia vlen te merresh, artikulo ndonje ide me qarte e ndonje pyetje me konkrete e flasim po te duash.

Dhe mos me qaj hallin mua sa gjynof jam, s'jam une qe kerkoj zyre pune per dite tek PD, LSI apo PS. Moralet beja atyre qe kane nevoje, ka sa te duash te tille. Mbaro me ata e flasim me vone.

Z. Meksi, ati apo biri, ti thua qe per fajdet Rama s'e ka akuzuar ndonjehere Berishen, kjo eshte e vertete dhe pse-ja eshte e qarte per te gjithe, PS-ja i kishte duart te ngjyera para, gjate e pas. Ne fakt populli e ndeshkoi qe ne 2011, i duhej Dushku, po te llogarisim 52% qe i dha ne 1997.

Meqe eshte perfolur gjere e gjate rreth rolit grek ne trazira, si cytes e investues, sipas informacioneve te tua, kjo amnistia e famshme, ka ndodhur edhe per te mbuluar gjurmet e rolit grek dhe lidhjet PS-Greqi, apo keto rreth rolit grek jane te gjitha thashetheme e budalleqe dhe amnistia kishte si synim te vetem, mbulimin e rolit te PS-se dhe mbajtjen e Berishes si gogol ose mjet per te shantazhuar popullin ?

Per rolin grek jeni ju te AKZ qe jeni eksperte! Nqs di gje thuaje, mjaft ben interesantin online.

Amnistine e beri SPartak Ngjela me PS-ne ne qeverine e Finos. Keshtu qe nuk ke cfare me kerkon llogari mua. Cili ishte synimi i tyre? Sigurisht qe te mbronin edhe veten. A mbrojten edhe Berishen. Sigurisht qe po. A mbrojtjen edhe mua? Ndoshta po, por duhet pyetur nga cfare. Une nuk kam ndermend te pranoj faje ne zarf te mbyllur. Hajde i hapim letrat dhe shohim fajet e gjithesecilit. Por Spartaku na ndaloi ta benim (ai ishte vegla e te tjereve si gjithmone). Dhe pas tij Nano zhduku cdo mundesi per sqarim. Keshtu qe topi vjen prapre tek Edi Rama i drejti. A ka ndermend ai te hape ndonje material? Une kohet e fundit e kam ngacmuar qofte per fajdet qofte per dosjet e sigurimsave. Pa pergjigje kam ngelur.

Per rolin grek ne krizen e 1997-s, s'mund te jete askush me ekspert sesa Kryeministri i vendit ne ato kohe, prandaj po pyes. Keshtu si pergjigjesh ti, i bie qe s'ke qene kryeminister, po nga ana tjeter kembengul ne pozicionin tend si konkret dhe nga menyra si je paraqitur karakterialisht ka me shume gjasa te kete qene konkret, sesa rol kukull.

Te pyes pse mungoi kuadri ligjor kur sapo u bene te njohura piramidat (dhe populli fillimisht ishte mosbesues), ti me heshtjen thua ne si qeveri hanim bar, tani per rolin grek, se vetem zera ka, ti thua e dini ju. Mund te thuash, jo s'ka pasur asnje rol grek, jane te gjitha budalleqe, por jo se qeveria hante bar.

  Nuk jane te besueshme keto qendrime.

Ti ke vene si pika kyçe mbrojtjeje te figures tende, paaftesine, heshtjen dhe fajin e te gjitheve.

Ketu s'ke thene ndonje gje qe s'dihej apo qe s'mund te deduktohej lehte nga kushdo.

Vijme tek Edi Rama, kush do e lere te hape ndonje material ? Ti thua se je i gatshem per hapjen e letrave, por ama ndonje leter nuk e ke hapur, keshtu si forme mirebesimi ndaj 'popullit', thjesht ke thene gjera pak a shume te ditura dhe po akuzon Salen,Ngjelen,Nanon dhe Ramen.

Kjo figura jote para popullit peshkist si relativisht 'i penduar' per pjesen tende te fajit e i gatshem per bashkepunim ne gjetjen e fajit, nuk mashtron askend persa kohe qe letrat i mban te gjitha mbyllur.

Ok, i dhe ca shpulla FRD-se, po kjo ne fund te fundit, lojen e Berishes ben (nqs ka ndonje vlere), se atij don t'ia marre elektoratin FRD-ja.

 

O djalosh, mos ngaterro fjalet e te tjereve. Per piramidat une kam theme pafund. I bie te flas vetem per ate teme per te te bere qejfin ty. Ca te tjere me thone mos fole me se na merzite. Dokumenta kam publikuar. I ke lexuar ti? Jane publikuar edhe ketu tek peshku perpara 1 viti por i bie qe te kane shpetuar. Kur them te hapen dosjet, them plotesisht jo ato letra qe kam une. Psh duhet te te hapen te tera mandaet e depozitave si dhe te tera te terheqjes se pareve nga sportelet. Asnjehere nuk u tha me saktesi nje shifer e depozitave totale dhe sa u terhoqen nga populli. Pastaj te shihen emrat e politikaneve qe kane pasur leke ne firma (dhe ji i qete se emrin tim aty nuk e ke). Paastaj te shihen aktet administrative qe paten efekt mbi fajdet (bllokimi i pareve, sekuestro e pronave etj). E plot te tjera dokumenta.

Pa pasur mbi tavoline keto letra mos u lodh kot te me kritikosh. Mund ta besh sa te duash se nuk me ngelet hatri (ne te kundert s'do te isha duke shkruar ketu) por nuk shoh qellim. Nqs ti kerkon fajtorin/fajtoret sic thua, me siper ke hapat qe nevojiten perpara se te flasim.

Ti thua pse une ia kerkoj Edi Rames? Po sepse supozoj se ai nuk ka asgje per te fshehur nga fajdet. Ndoshta ka partia e tij? Por atehere mos me beni moral mua, socialista te pagdhendur!

Sa per FRD-ne, nuk jane shpulla keto qe une po them. Ti akoma nuk e di c'do te thote t'i jap nje shpulle tamam smiley. Kush te garanton ty qe FRD-ja po kerkon elektoratin e Berishes? Po shikon ti gje ndonje rol anti-berishian tek sjellja e FRD-se? Une akoma jo!

Je komplet i pabesueshem ne sulmet e tua ndaj FRD-se.

o dashi pa kembore

te ishe me i perkore

s'do beje kaq shume pordhe

per kopuke e soj kopuku

memedheu eshte kolltuku

 

 

Uuuuu paska ardh prap zoti Seksi n'peshk!!!!!

Bo c'bo ti zoti seksi dhe e lesho nga nje perle ketu ne akuarium, por ujerat jane ndot aq shume nga budallalliqet... Si the atje siper z. Seksi; per ringjalljen e nermarrjeve? Eh pike e zeze, po vetem me ferro-kromin, po te ish perfunduar linja, do nxirreshin aq te ardhura ne vit sa kane sjelle emingrantet ne remitanca ne 10 vjet! Dhe kjo o e llagaritme me laps e me leter. Na kish zili gjith Evropa, dhe nuk egzagjeroj, e di pse? SE NE TER EVROPEN AKOMA SOT NUK E GJEN NJE TE TILLE!!!

Te jesh ti z. Seksi, Meksi, te ben te ndihesh keq per ate vend, se kujt i ra ne dore.

Nga ana tjeter z Seksi, si te duket qisha re? Mu nuk me pelqeu me thone te drejten. Krejt kavallo 2 leksh nga mrena. smiley Legenat.

Mirë qisha e re, po kjo këtu?

Do te kemi gjithmone gjakprishur mes tënë qe do duan te na percajne. Kryqi prej hekuri e betoni eshte, bohet prap. Ma men, feja e shqiptarit eshte shqiptaria! Vetem kjo menyre te menduari i qet gjith ekstremistet e te gjitha llojeve ne pakice. smiley

Hal ne fyt e kam ate qishen ta dish!!!!! Asi element shqiptar, qe ja q*** at nonen, muhabetit...

Mirë. Hidhet në erë kryqi, rroftë shqiptaria gjithsesi. 

 

Absolutisht, se kryqi bohet me do dallare e evro vllacko.  Ekstremizmi, pa mbeshtetje, ne pakice, te ha mune. Kesaj i duhet meshuar.

Po pse e prish gojen o Bama? Kaq urrejtje keni mbartur ne gjithe keto vite? Akoma nuk e keni kuptuar se kush iu a berri gjemen? Apo edhe ti ben pjese te grupi i atyre qe prisnin Ed-at e ndryshem per clirimin e memedheut?

 

Sa per kishen, mos me qaj hallin ti mua. Ka mundesi te jem i vetmi ortodoks qe ka studiuar ne thellesi xhamite shqiptare dhe kam realizuar edhe restaurime ne to.

Ndryshe nga shume prej jush une jam tejmase i qete mbi te shkuaren time dhe sa do vulgar, fyes e talles te jesh ti, nuk prekem as edhe nje QIME!

Prisha gojen? ku?

Une pyta per qishen e re; ti me pergjigjesh me xhami te vjetra. Nuk te kuptova.

Sa per qetesine tuaj, duke pare komente si ai qe ju citova me siper, mund tju them se ne mos keni qene te shitur, keni qene teper po teper te paafte, per te kuptuar potencialin ekonomik qe kishit ne dore dhe menyren se si duhej perdorur. Po nuk te duhet vene faj fundja, ti vetem per restaurim qishash e xhamish ja kishe idene, perse mos te jesh i qete? Ne ket aspekt zoti Seksi, zoti Meksi ne rregull eshte, aq diti, aq boni. 

E tha mire Emo-ja, c'thote jeta mondane..

Muhabete koti gjithsesi, ju ra ne pjate, i ngulet dhomet.

Une kishat dhe xhamiat i kam studiuar me te vetmin qellim per te dokumentuar prezencen shqiptare nder shekuj ne keto troje. Ti dhe shoket e tu i keni bere gare kush fyen me shume fene e tjetrit. Ka nje abis qe na ndan.

Sa per idene e shtetit, pa to pese vite qveri Meksi ti pale ku do te ishe sot. U deshen 16 vite Nano+Berisha per ta shkerdhyer dhe akoma s;kane mbaruar smiley

Ciao o Bama nga USA.

Ta fal humbejn e fillit dhe te toruas. 

Per te vetmen gje qe te pyta me interes nuk me the gjo. 

z.Meksi...ne nje fare menyre asht pak me ju marre shembull ,pak them jo ma shume.psh.keshtu ne sordina si thone ketej i affari vostri i keni ba ma mire ,pa ra ne sy,pa ba zhurme.....lehte e lehte...antipatia jeme asht te kjo mosmarrja ,mosndejrje e asnje lloj pergjegjesie per situaten ne ato vite.Ketu ndoj piruete edhe mund te beje,ndonje mungese eksperience edhe mund te pranoje,po me siguri edhe ketu ke aresyet e tua..prite zot ma mire mos me e hap ate grope....

Cilen grope do te hapesh Zana? Po ti qe kur thua qe ke antipati muhabeti mbaroj. Jeton ne itali po nuk ke marre aq kulture as per te bere debat. Une nuk kam thene kurre qe nuk pranoj faje. Thjesht nuk pranova ato te juajat smiley dhe jo pa hapur letrat. Hajde i hapim te tera letrat (edhe ato te tuat nga Shkodra perpara 1990) dhe pastaj gjejme fajet. Gjyq ne publik bente Stalini, Mao dhe Enveri. Nuk ke per te arritur ti te me besh te tille gjyq. Dhe me e qete Zana, se kesaj jave nuk ta kam futur une por Dashi me Edin.

Zotni ,nuk te qenka hequr asnje ashkel nga komunizmi.Une para 1990 isha minorene....pra kjo qe ju shkruani per letrat e mia eshte tipike sigurimse...smileynejse...Meks,pse kaq i eger,nuk te kam ba asnje koment ketu ,ku e ke hallin ,ku te shkela ne kallo?mandej une nuk po te bej gjyq,ku i sheh akuzat qe po te bej une.Kur them qe ke bere affari vostri nuk eshte akuze..i ke bere ne drite te diellit ,me pika e presje pse po i merr per akuze....mu lum miku kesaj jave e tan jeten ma fut im shoq....e lumturisht ,mandej nje burre ne moshe ,e mendoja me nje fare klasi a shprehet keshtu?shume halabak meks.Nuk flas ma me ty...

e kane veshtire jugoret e sidomos te vjetrit ta kuptojne dialektin tend te nderthurur me italisht (per te mos thene, fjalite e shkurtera, te paperfunduara e te ndertuara keq, mendimin e hallakatur e aspak koherent, etj). neqoftese do dialogim, te duhet te besh edhe pak sforcim, me e qeru (te pakten) gjuhen. 

E mrekullueshme ,e çiltër, besimdhënse , perle e vërtetë:

..mu lum miku kesaj jave e tan jeten ma fut im shoq....e lumturisht 

ajo shprehje tregon varferi te jetes emocionale. 

asht e EGËR por ka egërsi reale. Jo FAKE. 

rrofsh zeqo, na solle prap kujtume me antaret e harruar te ppu.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).