"Shanghai Five" është një platformë bashkëpunimi ekonomik dhe ushtarak nën drejtimin e Rusisë dhe të Kinës.

Gjatë dhjetë vjetëve që është në pushtet Rexhep Tajip Erdogan ka thyer disa tabu dhe ka shkelur në terrene të reja në shumë fusha: për shembull nxitjen e një bumi të paparë ekonomik ose shfuqizimi i ushtrisë. Por në një fushë të rëndësishme, ai deri tani i mbeti besnik linjës së paraardhësve të tij: ai jo vetëm që e trashëgoi qëllimin e anëtarësimit të Turqisë në BE, por e nxiti gjithashtu plot vrull për vite të tëra.

Por tani kryeministri turk tha në një intervistë televizive se ky element themelor i politikës së jashtme turke nuk është i domosdoshëm dhe tregoi për një drejtim të ri. Ai tha se i kishte kërkuar presidentit rus Vladimir Putin ta përfshinte vendit të tij në "Shanghai Five", një platformë bashkëpunimi ekonomik dhe ushtarak për Rusinë, Kinën dhe disa shtete të Azisë Qendrore. "Pas kësaj ne i themi lamtumirë BE-së," shtoi Erdogan, duke buzëqeshur.

Vlera të përbashkëta me diktaturat?

Pak ditë më vonë u bë e qartë se Erdogani nuk e kishte pasur me shaka. Ministria e Jashtme turke tha se Turqia do të kalojë nga statusi i saj aktual si "partner dialogu" i Organizatës së Shangait në statusin e "vëzhguesit".

Kritikët e Erdoganit në Turqi u alarmuan. Nisur nga fryma kritike ndaj BE-së në Turqi kryeministri foli si njerëzit e thjeshtë pa e menduar në të gjithë "absurditetin" e vet ndryshimin nga BE-ja te "Shanghai Five" shkruan kolumnisti Semih Idiz në "Hurriyet Daily News". Kurse Gëktürk Gülay shtroi në gazetën "Bugun" se cila vlera të përbashkëta sheh ju lutem Erdogani midis Turqisë dhe anëtarëve të grupit të Shangait që "qeverisen në mënyrë diktatoriale".

Zhgënjim nga BE dhe besim i ri

Në të vërtetë ideja e Erdoganit përkon me qëndrimin e shumë votuesve turq, të cilët janë tani me rreth 66 për qind kundër vazhdimit të aplikimit të vendit të tyre për t'u pranuar në BE. Në dy vitet e ardhshme në Turqi zhvillohen zgjedhjet lokale, parlamentare dhe presidenciale, që Erdogani do t'i fitojë. Por fushata parazgjedhore nuk është motivi i vetëm për eksperimentin mendor të kryeministrit.

Në fjalët e Erdogan duket zhgënjimi i thellë dhe me pasoja të rëndësishme politike i turqve mbi qëndrimin refuzues të BE-së, thotë eksperti turk i politikës dhe njohës i Erdoganit Yavuz Baydar. Nisma e re e kryeministrit tregon zhgënjimin që Evropa e trajton një anëtar të G20 dhe numrin 16 të ekonomive më të forta në botë " si një vend i klasit të dytë dhe si një lebrozit", shkroi Baydar në "Huffington Post".

Vetëbesimi i Turqisë si fuqi rajonale po rritet. Turqia - edhe për shkak të rënies së shkëmbimeve tregtare me Evropën - po vë gjithnjë e më shumë në diskutim vendin qendror që zë në politikën e saj të jashtme anëtarësimi në BE.

Franca sinjalizon qëndrim të ri të BE-së

Pak ditë pas deklaratave të Erdoganit në lidhje me përfshirjen e vendit të tij në "Shanghai Five" Franca, bllokuesja kryesore e negociatave për anëtarësimin e Turqisë në BE sinjalizoi se do të heqë dorë prej vijës së ashpër të qëndrimit të saj. Kjo mund t'i japë papritmas një përmasë të re procesit të anëtarësimit të Turqisë në BE dhe Shanghait ndoshta do t'i duhet të presë pak.

60 Komente

me ne fund, topi doli nga mjegulla...

 

''kursi  90 grade....

 

p.s   ky Putini, qe kur  filluar  injeksionet me botox  ne fytyre,  sikur eshte zbukuruar  qerratai..smiley

Kursi 120 grade. Turqia eshte jona.

Ne fakt buzeqeshjen e ka shume te "ngrire". Ka mundesi.

p.s Monda, bera ironi me botox-izimin e botes nga femrat, por mesa duket po e bejne meshkujt te paret. Mire Berluska po edhe Putini. MEA CULPA, ose me mire NOSTRUM CULPA. 

Fakti qe s'iu pergjigja atij komenti eshte domethenes smiley

Sidoqofte po m'pelqeka shume kjo autokritike me britma smiley.

Mire mi gjuj, si t'dush. Po koka e falme nuk pritet, ka pas thone Skanderbegi. smiley

Mos e ngaterro heshtjen me falje! Apo fergetin me fergivin!

Se s'te le Beluli qe ben muhabet botox-i ne tema gjeopolitike (dude, whatever you're smoking ... well it's good) m'u kujtuan dhe nga gjujtja tjeter slloganet e fushates presidenciale te 2004 me John Kerry e botox.  Ironikisht Hillary Clinton qe s'ka botox, u zevendesua per Sekretar Shteti nga Kerry me Botox.   

Ta vazhdoj? Po e lej te falmen me kaq smiley.

po ky ndryshimi, gjeopolitik, i kursit  ishte i pritshem  o Monda..   ja, u kujtuan krushqite  e vjetra..smiley  Sulejmani i Madherishem  e kishte (gruan)  sulltaneshen  ruse..smiley

 

ndersa  me botoxin  u hapi pune Berluskoni ketyre..  keshtu eshte  kur do nuse shume me te re nga vetja...   se cdo e mire ka edhe nje te keqe, tha..smiley     tashi,  do jene  te varur  nga botoxi dhe boja e flokeve  tere jeten  keta..smiley

 eshte e qarte..  edhe une   Kaba-ne  e usta Halitit  do zgjidhja..smiley

megjithate,  sa here qe del me Ludmillen, Putin duket ''happy'', i  shndrin fytyra..smiley

p.s  kjo sditkerka  dhe te vishet mor vlla.. vetem Merkel mund ta konkuroj kete..

Franca sinjalizon ate qe populli quan leshte e Curres ose Marikes.

S'e ha fare turku ate kokerr ulliri, Davutoglu eshte bir kurve, rasti tipik kur nje intelektual di te beje politike realiste dhe jo te flase kodra pas bregut.

Turqise i duhet partner ne ndarjen e zonave te influences, Franko-Gjermania s'do partneritet, i drejtohet Rusise qe prej kohesh ka euroaziatizmin si doktrine te politikes se jashtme.

Nje derr barriere drejt Lindjes po ngrihet per Franko-Gjermanine, Rusi+Turqi me nje Angli te gatshme per t'i prishur pune Franko-Gjermanise, do te thote BE e izoluar.

Frengjit kane qe pas Luftes se Krimese qe bejne vetem budalleqe, duke ndjekur le Grandeur de la France.

Nderroni mo regjister, pershtatjuni kohes, ça do pillni pas BE-se, s'ka me, BE-ja eshte shansi i fundit per le Grandeur de la France.

 

Ok ne rregull, vecse prioritetin e marredhenieve nuk i cakton politika por leku. Ku te eksportosh me shume aty ke interesat. Pyet nje hotelier turk ne Antalya, preferon turist rus (jo ato pasaniket tip Abramovic se ato pushimet i kalojne ne Nice e Portofino) apo nje turist gjerman?

Mire e ke ti plako, po s'ka pase ndonjehere burre shteti apo diplomat te madh me profesion ekonomist. Ekonomisti e ka vizionin te kufizuar tek leku, prandaj s'ben hajer.

 Leku nuk te ofron vizion strategjik por vetem taktik, ky eshte problemi i madh i lekut. Parashikimi strategjik lidhet me fije te shumta kulturore, sociale, fetare, sistemi politik, qyteterimi.

Problemi thelbesor mbetet koncepti i fuqise/power (nga varet mbijetesa e shtetit), i cili nuk lidhet vetem me lekun.

Eksporti jone eshte mbi 50% drejt Italise, po prioriteti eshte Amerika, me te cilen pothuajse s'kemi fare marredhenie ekonomike. Fuqia garanton sigurine/mbijetesen, prandaj na duhet prioriteti amerikan e jo ai italian.

E ke parasysh dilemen e sigurise ?

Nqs je shume i dobet nxit tjetrin te te godase, nqs je shume i forte tjetri mund te te godase i pari nga frika.

Turqise i intereson ndarja e zonave te influences ne baze te fuqise, ne menyre qe te mos perplaset neser me askend, te mos vihet perballe dilemes se sigurise.

Ndarja e zonave te ndikimit eshte esenciale per mbarevajtjen e rendit boteror dhe natyrisht sigurimin e zhvillimit ekonomik.

 

 

Ah une ne keto muhabetet e medha, Turqia i ra Greqise, Rusia mposhti Francen etj nuk di e nuk futem. Per si e shoh, sot ka interesa ekonomik, kusuri fjale. Putin mbijeton sepse i shet gazin Europes Perendimore dhe pa to falimenton qe neser. Turqia te lidhi marreveshje sa te duan me ruset, po rusi ku shkon me pushim ne Turqi, ben vaki e merr edhe buken me vete. 

Interesa ekonomike ka pasur gjithnje, s'ka ndonje gje ndryshe sot.

Putini nuk mbijeton se i shet gazin Europes eshte leverdia e perbashket qe i lidh, Putini mund t'ja shese edhe Kines edhe Indise, nqs Europa eshte aq e marre sa te prishe marreveshjen. Do dalin te dy me me pak fitime, po nuk eshte se thiken nga ana e dorezes e ka Europa, e ka Putini dhe e ka lozur filmin, Italia vjet hyri ne panik nga bllokimi i gazit rus.

Turku ka plazhin, gjermani parate, po nuk eshte se gjermani shkon t'i beje nder turkut, eshte leverdia e perbashket.

Sa me e madhe eshte leverdia e perbashket, aq me pak pyet politika per prioritete ne marredhenie.

Nuk jane gjera te reja keto, te lidhura me aktualitetin, keshtu ka funksionuar gjithnje, qekur ka lindur shteti.

 

Pikerisht. Cdo gje interes. Politika ne sherbim te ekonomise, sic eshte normale te jete. 

E di mo vlla, po ça ti besh teoriceneve te marredhenieve nderkombetare, te cilet na mesojne gabim smiley

Nuk e di nga e nxorre pikerishten, sepse une po them te kunderten. Ekonomia vepron me ligjet e saj te perfitimit te ndersjelle dhe hiq raste ekstreme si Lufta e Ftohte, armiqte me te medhenj politike bejne biznese fitimprurese te ndersjellta pa e vrare mendjen qe mbi bazen e atij perfitimi te ndjekin edhe politiken e jashtme.

Shqiperia ishte armike e imperialisteve, socialimperialisteve dhe revizionisteve, po import-eksportin me to e bente.

Kosova e ben eksport-importin kryesisht me Serbine, po ne politiken e saj te jashtme Serbia eshte shteti armik nr 1.

Me tej, Gjermania para L1B importonte masivisht mallra bujqesore e lende te pare nga Rusia cariste, po gjeneralet gjermane pergatisnin plane te si te fitonin luften qe pritej te vinte.

Me tej akoma, Italia eshte nga krijueset e BE-se, shumicen derrmuese te import-eksportit e ka me vendet e BE-se, po prioriteti i saj eshte lidhja me Ameriken.

Po ka raste me thase, te historise dhe aktualitetit dhe shpjegimi i realitetit nuk vjen nga leku, se i vetem s'do shpjegonte asgje ne fakt.

Leku eshte pjese e nje teresie qe te çon tek koncepti i fuqise/power.

Teoricienet e marredhenieve nderkombetare dijne nje .... te madh. Ne 1990 shkruanin disertacione per Bashkimin Sovjetik, te ardhmen dhe si duhej perballuar. Kur bam u rrezua per 2 dite. Greku, greku, urdhno sot greku, falimentim total. Kush i parashikoi? Askush. Leku, Dollari, Euro ai eshte ylli polar. Lere ca thojne, Erdogani u lidh me rusin e kinezin.

Ca te them une vlla, une te jap raste konkrete ky ylli yt polar nuk shpjegon asgje, ti me flet per kriza ekonomike.

Krizat ekonomike nuk i parashikojne teoricenet e marredhenieve nderkombetare, i parashikojne teoricenet e ekonomise.

Nqs keta deshtojne, nuk eshte faji i politologeve pse ekonomistet u japin info te gabuara. Politologu eshte kategori qe sintetizon te dhenat nga fusha te ndryshme, nqs te dhenat nga nje fushe i jepen te gabuara, normal qe sinteza deshton.

 

Nuk ka nevoje Kinezi te lidhi interesat dhe politikat me Amerikanet per ti eksportuar ketyre nje deng me mall. Asgje nuk perfitojne Turqit nga lidhja me Ruset e Kinezet,  do ishin thjesht vasale te tyre.

Kjo levizja e Erdoganit duket taktike klasike negocimi, biles ajo me efikasja qe quhet "walking away".

C'i duhet nje BE, ku eshte vasale e Frances dhe Gjermanise ?

Problemi per Turqine eshte se me rritjen e fuqise duhet te dale jashte kufijve e te perplaset me te tjeret.

Ky eshte rasti klasik qe sjell lufte, nje shtet ka zhvillim te shpejte ekonomik e demografik, stabilitet politik, ushtri te forte, prandaj kercenon vetvetiu status quo-ne. Tani si do sillet ky ne skenen nderkombetare qe te mos hapen telashe ?

E njejta gje qe po ndodh me Kinen, si do sillet Kina e si u duhet sjelle me Kinen qe te mos hapen telashe ?

Meqe jemi ne teme, ky eshte edhe nje motivet pse Shqiperia s'duhet te kete zhvillim te shpejte ekonomik e demografik, stabilitet politik e ushtri te forte, do kercenonte vetvetiu status quo-ne, e cila bazohet tek nje Shqiperi  e pazhvilluar, me emigracion galopant, pa stabilitet politik e aq me shume pa ushtri te forte.

Shqiperia si garanci e stabilitetit rajonal eshte nje kompliment qe i behet te dobetit pse eshte i afte te rrije i dobet.

 

 

Meqe jemi ne teme, ky eshte edhe nje motivet pse Shqiperia s'duhet te kete zhvillim te shpejte ekonomik e demografik, stabilitet politik e ushtri te forte, do kercenonte vetvetiu status quo-ne, e cila bazohet tek nje Shqiperi  e pazhvilluar, me emigracion galopant, pa stabilitet politik e aq me shume pa ushtri te forte.

Shqiperia si garanci e stabilitetit rajonal eshte nje kompliment qe i behet te dobetit pse eshte i afte te rrije i dobet.

 

Ky eshte argumenti i vetem me peshe kunder bashkimit kombetar, dhe sigurisht ky argument vjen nga kundershtaret e armiqte tane e kozmpolitet tane te tredhur e pacifiste.

Ky s'eshte argument kunder bashkimit, ky eshte nje nga shkaqet e faktit pse Shqiperia nuk behet.

Shqiperia nuk behet, sepse s'duhet te behet, pikerisht sepse po u be, prirja e saj e natyrshme do e çoje tek Bashkimi.

Jam dakort qe armiqte e Shqiperise dhe kozmopolitet kane frike nga nje Shqiperi e fuqishme. Per keta te fundit njehere habitati i sotem eshte perfekt. Ne nje Shqiperi te fuqishme s'do ua degjonte njeri fendet.

Shqiperia behet po u bashkua, dhe pikerisht kundershtaret e armiqte s'e duan te behet e si rrjedhoje as qe duan te bashkohet.

Edhe Amerika eshte kundershtare e armike e Shqiperise?

Ne nje fare menyre po.

E para, Franca eshte e mbaruar. BE e shtyn perpara vetem vizioni dhe lidershipi i Gjermaneve. E dyta, Gjermanet s'jane gje superfuqi, s'kane as ushtri as resourse natyrore (energji sidomos), prandaj biles u interesonte krijimi i BE. Ne keto kushte pra te jesh pjese e BE ke shume me teper "leverage" se sa te jesh vasal i nje superfuqie. Ruset biles nuk kane as kulturen e bashkepunimit per interesa te perbashketa; mjafton te shikosh mardheniet Rusi - Kine. Te lidhesh me Ruset rrezik as vasal s'behesh dot (sic behet po te lidhesh me ameriken) po behesh zar i tyre. Me trego nje vend qe ka perfituar gje nga lidhja e interesit me Ruset.

Per ate pune Franca eshte e mbaruar prej luftes Franko-Prusiane, po di te nxjerre maksimumin prej aleancave, me Angline, Ameriken, tani fale Gjermanise.

Ruset s'jane superfuqi, jane fuqi rajonale ashtu si Kina. Puna eshte se neo-osmanizmi i Turqise nderhyn ne Lindje te mesme e Kaukaz dhe perzier me ca panturqizem nderhyn ne Azine Qendrore. Aty ka interesa turku po aty ka edhe Rusia. Pa harruar Ballkanin sigurisht

Rikthimi i Turqise ne skenen nderkombetare sjell natyrshem perplasjen me Rusine si ne shek 17-19, eshte gjeopolitikisht e pashmangshme.

Turqia ka interes me te madh te merret vesh per ndarjen e influences me Rusine sesa me Francen e Gjermanine.

Turq e ruse njihen shume mire me njeri-tjetrin, nuk eshte se turku do vere kularin e Rusise ne qafe, eshte pune partneriteti dhe Rusise i leverdis partneriteti, se per te eshte me mire nje Turqi jashte BE-se sesa nje Turqi ne BE.

 

Shiko, me duket se gjithe argumenti yt eshte bazuar ne premisat qe Turqit jane fuqizuar ne baze te meritave te tyre dhe se kane fuqi ne rajon. Ne fakt Turqia dhe rritja e saj ekonomike eshte nje produkt i BE-US.  Fuqia e Turqise ne rajon eshte nje fllucke ashtu si ajo e Egjiptit, financuar nga perendimi. Keto shtete jane pompuar sepse ka nevoje per nje shtet modern islamik ne rajon qe te influencoje dhe te mbaje stabilitetin. Kete detyre Turqit e kane kryer mire deri vjet dhe jane shperblyer. Me duket se Erdogani ose ka humbur perspektiven ose kerkon te perfitoje nga situata e tashme rajonale dhe dobesimi i perkohshem i BE.  Per mendimin tim Turqit, po ti luajne kartat mire,  kane shanc te futen ne BE ne pozitat e nje shteti me peshe qe influencon politikat e unionit dhe jo si nje vartes (Rumani, Bullgari etj). Nuk me duket se perfitojne gje nga Rusi,  influencen ne rajon e kane fituar nga perendimi dhe vetem me mbeshtetjen e tij mund ta mbajne.

Ne fakt, rritja ekonomike e çdo vendi eshte merite e atij vendi, hiq ndonje rast ekstrem si Greqia. Mjaft t'i heqesh kularin e shfrytezimit dhe çdo vend rritet vete ne kapitalizem.

Ne fakt zhbalancimet e medha ne mireqenie per fryme nuk kane themel historik, historia ekonomike thote qe zhbalancimet e medha ne mireqenie per fryme jane produkt i 2 shekujve te fundit. E kam fjalen per ekonomite shteterore.

Teknologjia pergjate historise ka levizur natyrshem kudo, prandaj krijohej balancimi i mireqenies per fryme. Vetem shtetet tregtare shkeputeshin nga tufa e shteteve(nga Athina tek Venecia deri tek Hollanda). Ne 2 shekujt e fundit, praktikat penguese, kolonizimi, ndergjegjesimi per rolin e monopolit teknologjik dhe nevoja e shkollimit per perdorimin teknologjik, krijuan nje zhbalancim te llahtarshem.

Keto te gjitha bashke i quaj kulari i shfrytezimit, po u hoq ai kular, ashtu si historikisht zhbalancimi ekonomik do te jete shume i permbajtur, i varur me shume nga burimet natyrore e potenciali (gjeo)tregtar sesa ato njerezore.

Turqise i hoqen ate kular, zhvillimi do te ishte i pandalshem, ashtu si dhe po paraqitet. Ne BE s'kane ç'fitojne me shume sidomos po te merret parasysh politika e forte kunder inflacionit qe ka BE-ja. Turqia e ka monedhen te luhatshme dhe i duhet te loze me inflacionin per nxitjen e eksporteve e balancimin e tregtise se jashtme kur te arrije pikun e mireqenies dhe te kete hapa me te ngadalte zhvillimi.

Une po te isha turk (larg qofte, po sa per hipoteze) do te isha absolutisht kunder hyrjes ne BE.

Patjeter, p.sh. ishte kulari i shfrytezimit ai qe ja ndaloi hovin e zhvillimit indogjeneve te amerikes se veriut. Keta ishin ne kulmin e shfrytezimit te njerit nga kontinenteve me te pasura ne bote derisa erdhen anglo saksonet dhe i nderprene hovin e zhvillimin teknollogjik. 

Na e sill ketu ate tabelen e mireqenies per fryme gjate historise se duket dicka shume interesante. 

Ty te duket se cdo popull eshte i barabarte, madje thua cdo vend rritet vete ne kapitalizem. Kapitalizmi or mik eshte nje konstrukt thellesisht anglo-protestant, qe ka lindur prej karakterit te tyre. Ndersa per turqit e di si thuhet? Dembel Stambolli! Kapitalizmi per turkun eshte aq i huaj sa budizmi per amerikanin. Eshte jashte natyres se tyre. Shikoji pak Sauditet, te cilet edhe pse kane 50 vjet qe qarkullojne valute te madhe nuk kane nxjerre asgje ne drite pervec sarajeve te bukura. 

Nje kolegu im qe punon ne filialin turk po cmendej sepse punetoret i iknin ne 11 per kafe dhe i ktheheshin ne 2. Keta jane punetore zyrash, pra te shkolluar. 

Do ta shikojme ne vazhdim aftesine e turqeve, koha zbulon gjithcka. BE ne fakt eshte ne dileme sepse ka synime per nje union federal dhe turku del skic aty.

Europen me shume e trembi numri i madh i refugjateve/emigranteve qe do te vinin nga Turqia, qe u detyrua ta mbante pak larg Turqine. Megjithate EU i ka bere favorizime Turqise, ne pranimin e emigranteve (EU ka rreth 7-8 milion turq) dhe ne liberalizimin e mallrave, levizjen e lire te tyre, shum prej te cilave pa taksa doganore. 

Taktika qe Turqia po ndjek ne kete rast, eshte thik me dy presa. 

"Europa eshte bere si nje rruge qorre qe, te gjithe perpiqen t'i shmangen" (Die Presse).

Duket se turku e verejti se sa mire po kalon Greqia,prandaj dhe hoqi dore nga BE-u smiley

Realisht,nese Europa nuk ka fuqi ekonomike(e as kulturore) te integroj nje Rumani apo Bullgari ne gjirin e saj,atehere sa logjike eshte pyetja nese antarsimi i Turqise  do te ishte nje tregim suksesi?

Hallall per turkun se jane shtet i madh e i forte ,prandaj dhe u lejohet te perzgjedhin shoqerine e tyre,por ku mbeten shqiptaret ne kete rast?Thjesht,ne kemi mbetur si Mark Muharremi :kishen nuk e deshtem,xhamise nuk ia gjetem rendin,ku n'dreq po dona me e bo vendin?

Tash,sikur te varej prej meje,une do te orientohesha  drejt BE-ut,ndersa mardhenjet me turkun do t'i mbaja ne nivelin e kembimeve te recetave te bakllavase,havlles dhe suxhukut.Megjithate,shqiptaret jane  race europiane,ndersa kinezet, ruset dhe turqit jane aziatike.

 

  Bota e tere nuk po trondite ne ekuilibrat e gjersotme prej ndikimit te ideve, apo preferencave  te lidereve te te vendeve  ndryshme, por prej nje sistemi ne dekadence i  cili me krizen e  stergjatur po ha vetvehten. Disa bashkime po tentohet  te  çahen, prej tendencave centrifuge,  per te  konfiguruar te tjere bashkime.

 Nje gje po duket  si e sigurte, qe Evropes nuk po i zene vend kembet.Pse sot bie ne sy shume Turqia?

  Sepse nje turqi e bashkuar, ne qellimin per te  qene e forte, ja arriti  me se fundi te   nxiti  synimin per tu ribere ish perandoria.Kjo ishte era  Erdogan.I  jane krijuar ashtu te gjitha mundesite, per te shtrire ndikimin ne ish republikat "turke ", te ish  Bashkimit Sovjetik.Kete synim nuk ja ushqen nje evrope unike  dhe e forte ku Turqia do te ishte tre shkalle poshte te forteve, por nje Rusi aleate ne qellime, gjer  sa interesat e Rusise "cenohen" me interes per te.Turqia  me shtrirje ndikimi  gjer ne Machadin atomik, kthehet ne nje "Gjermani atomike".

Puna e gjitha eshte ne ku notojme? Asgjekundi perveç Salihut qe njomet, per te  qene gjithenje .."i lagur"! Neve na duhet qe me maturi, qete, pa shume buje e zhurme,  por me shpejtesi te madhe te arrijme... bashkimin.

Do te behemi per  te qene dhe  faktor rajonal, po ja arritem asaj dite..

Sigurisht dhe ...po na lane kusuret.... dhe te  huajt!

Puna e gjitha eshte ne ku notojme? Asgjekundi perveç Salihut qe njomet, per te  qene gjithenje .."i lagur"! Neve na duhet qe me maturi, qete, pa shume buje e zhurme,  por me shpejtesi te madhe te arrijme... bashkimin.

Do te behemi per  te qene dhe  faktor rajonal, po ja arritem asaj dite..

Bashkimi nuk do na beje fuqi rajonale.Kosovaret jane po aq te varfer sa ne.

 Moj Alba2265, moj "nihiliste", po mire mua moj,  po  ate  shprehjen, qe "bashkimi  e ben fuqine", nuk e ke degjuar? Lanete...

Ne teori ndoshta ,po ne praktike edhe kosovaret me cfare shoh jane bere peci kuku.Po te bashkohemi ne vend te dy pale hajduteve qe i presin gurmazin njeri tjetrit do te na behen kater pale.

Mimoza e Kelmendajve ose nuk merr vesh fare nga ato qe shkruan bota ose nuk merr vesh ...rruge tjeter nuk ka !

Sepse: EU ja ka bere me kohe e me vakt Sulltanit Erdogan dhe gjasme klases se tij Islamo-Borgjeze turke se si jane pune dhe sesi duhet te veprojne ata per tu bere antare te plote te EU.

Por Erdogani si i zgjuar qe eshte e di shume mire se cdo te thote te futet Turqia ne EU sipas motos dy duar per nje koke jane prandaj luan dhe cubin ne Davos duke share Peresin e shkrete apo duke cuar gjasme ndihma humanitare ne Palestine !!!

 

Shume do na degjojne veshet ne kohet qe do vine...

Te mos harrojme eren islame te Afrikes Veriore!

Turqia e Erdoganit islamik po arrin krijimin e Perandorise duke forcuar influencat islame ne gjithe Afriken Veriore. Sigurisht qe Turqise nuk i ka pelqyer aspak nderhyrja franceze ne Mali! Turqise seriozisht nuk i duhet me Europa e kalbur. Ekonomikisht Turqia nuk perfiton dot me shume se sa tani nga Europa. 

Por cudia eshte qendrimi antiamerikan qe po behet gjithnje e me i hapur.

Ky Obama eshte sigurisht presidenti me gomar qe ka njohur Amerika dhe kur gomarlleku vishet me petk intelektuali eshte 2 here me i rezikshem.

econom,

e para  evropa nuk eshte e kalbur fare por ne majat e zhwillimit te saj mos beso shume se cfare thone disa pseudo specialista !

e dyta turqia pa evropen merr fund njehere e pergjithmone.

vetem turistat evropiane cojne ne turqi miliarda ne vit dhe pa ata turista turqia shperbehet si nje flluske sapuni.

 

Pershendetje Gjon,

Une besoj se prepotenca dhe renditja me pika e thirrjeve patetike nuk te jep gjithmone te drejte. Ketu jemi per te shkembyer mendime dhe per te mbeshtetur ato duhen ca fakte.

P.sh. qe Europa po kalbet gjithnje e me shume e tregoi se fundi edhe kryeministri i Mbreterise se Bashkuar Cameroon.

Si e tregon edhe shkrimi me siper shkembimet tregtare te Turqise me Europen po bien cdo vit e megithate Turqia ka rritjen me te madhe ekonomike ne rajon duke perfshire edhe Europen.

Nese turistet Europiane shkojne ne Turqi kjo tregon qe ata jane me atraktive dhe shtetet Europiane nuk mund te pengojne shtetasit e tyre te vizitojne Turqine. Nuk di ndonje politike shteterore Gjermane te nxise gjermanet te vizitojne Turqine, Greqine apo ndonje vend tjeter, per shtetin Gjerman me mire do te ishte qe parate e gjermaneve te shpenzoheshin brenda shtetit te tyre.

Besoj se i jam pergjigjur ne nje fare menyre edhe 3 pikave tuaja kategorizuese! 

Prepotenc????

Eshte hera e pare qe ma thone por sidoqofte per dco gje ka nje here te pare

E dyta jane dy pika dhe jo tre ...

Rasti i Anglise eshte dicka shume e vecante qe per mendimin tim kerkon nje teme me vete.

Anglia do te mirat e EU por nuk do te ndaje pergjegjesite dhe disavantazhet qe sjell ne disa raste EU.

Sa per EU qe po kalbet nuk eshte e vertet fare jane thjesht spekulime ...perkundrazi po lulezon !  megjithse propaganda kunder EU eshte me e fuqishme se kurre.

Pikerisht ne ato vende qe kane nje demokraci te shendetshme dhe si rrjedhim dhe nje politik ekonomike popullore shume transparente dhe pa burokraci.

Fakt eshte se ne krijim e disa traktateve jane bere disa gabime pikerisht ne fushen e financave.

Shkaqet e krizave dihen tashme -> Korrupsion Hajdutllek Farefisni.

Turqia pa Evropen jo vdes por zhduket fare si komb Erdogani kete e di shum mire.

EU i ka dhene disa detyra si ndryshime ligjesh e bereje reformash por po ti beje ai keto sic ja kerkon Evropa ai nuk ka piken e shancit te jete akoma "sulltan" ne Turqi.

Nuk do me cudise fare fakti kur dhe turqine se shpejti ta kapi nje krize e tmerrshme financiare smiley

Erdogani po korr sukseset e politikva te meparshme te kolegve te tij pra nje politike miqesore me EU dhe jo te cubit sic po e ben ai tani.

Politika e turistve eshte dicka shume mobilizuese dhe e kontrolluar nga shtetet pra politike e gjalle dhe jo ashtu dicka per qef smiley

Kur filloj gjasme kriza ne EU Kinezet erdhen me vrap ne Gjermani dhe nuk shkuan ne Turqi.

Pra ne nje kokluzion te thjesh pakti rusi . kine eshte vetem nje flluske sapuni me teper jo.

Irani cub po kerkon bisedime tani ndoshta si kofini pas te vjelit ???? do ta shohim.

Tu pergjigja sepse nuk me pelqehu fjalia se EU po kalbet !!!!!

Per sinqeritet kete e thone vetem bolsheviste dhe islamiste !

 

 

Prepotenca nuk ka brire i nderuar Gjon!

Ajo shfaqet me shpesh si pronesi mbi te verteten. P.sh. nuk themi une mendoj, por eshte keshtu se e di une. Kjo eshte shume me bolshevike dhe islamiste ne thelb. 

Te jesh i sigurt qe une jam antibolshevik dhe joislamik i bindur!

Shiko pak cfare shkruan ti vete:

 

Sa per EU qe po kalbet nuk eshte e vertet fare jane thjesht spekulime ...perkundrazi po lulezon !  megjithse propaganda kunder EU eshte me e fuqishme se kurre.

Pikerisht ne ato vende qe kane nje demokraci te shendetshme dhe si rrjedhim dhe nje politik ekonomike popullore shume transparente dhe pa burokraci.

dhe pastaj:

Shkaqet e krizave dihen tashme -> Korrupsion Hajdutllek Farefisni.

Sikur s'shkojne bashke, sepse ne thelb transparenca eshte lufte kunder korrupsionit. Dhe pastaj nese siç e pranon ti vete, nese korrupsioni eshte kaq i madh sa e fut vendin ne krize, a nuk eshte kjo shenje e kalbezimit?

Kur filloi kriza Merkel shkoi ne Kine sepse Kina ka teprice kapitalesh dhe eshte nje ekonomi ne ekspansion dhe nuk erdhen kinezet. Te njejten gje beri edhe Obama per te ftuar kapitalin kinez. Ekonomia Turke eshte ne ekspansion gjithashtu por eshte ekonomia e 16 ne bote dhe jo e 2 si Kina. 

 

 

Ta thashe e di sepse jetoj ne hapsiren gjermane dhe lexoj pothuajse per dite raporte mbi ekonomike dhe politiken e jashtme te austrise dhe gjermanise.

Ndoshta e kam then shkurt por ajo qe kam thene eshte shume e sakte.

Pikerisht ne ato vend ku nuk ka korrupsion, hajdutllek e farefisni qofte familjare apo dhe politike (partiake) ekonomia eshte shume ne rregull, ndersa ku ka korupsion politik dhe ekonomik ka dhe kriza.

Sa per informacion krizat nuk erdhen me dje e sot por kane vite mos them nje gjenerate te tere qe kane dale ne horizont !

Nuk flas dot per te tjeret por hapsira gjermane i ka bere hepsaet e EU me hanxhine. Jane diskutar dhe mundesite apo pasojat e shperberjes se EU dhe ato jane shume me katrastofale sesa mund te perfytyrojme ne.

Greqia erdhi me qellimin me e fut EU ( gjermanine ) ne trysni ose pare ose dalim nga EU, dhe pergjigja ishte ok si te doni ju ose me rregullat tona ose dilni.

SA per viziten e Merkelit jane vizita qe behen me protokoll dhe vendosen disa muaj dhe jo disa ore pra ishte percaktuar muaj perpara dhe ta them te verteten nuk ishin gjermanet por kinezet ata qe kane probleme me keto kriza sepse kane mbledhur valuten dhe nuk jane ne gjendje te bejne kapital nga kjo valute e mbledhur prandaj takuan dhe me usa dhe me gjermanine sepse duan te bejne nga leket kapital per kete arsye ata bile ata zbuten dhe politiken kundrejt disa vendeve aziatike.

Teknologjia ben kapitalin dhe jo leku ( valuta ).

Eshte e vertete se Turqia ka nje rritje ekonomike por po e perseris dhe nje here se kjo ka ardhur si nje politike aftagjate e parardhesve te Erdoganit.

Sa per ato renditjet ne rrang kontinenti e bote e vari leshit jane shume teorike.

Per mendimin tim renditja e ekonomive boterore duhet te matet me te ardhura per fryme dhe se cfare eshte ne gjendje individi te arrij me ato te ardhura dhe po ta masim keshtu kina del ne vend te parafundit para turqis.

Hey Gjon,

Une jam ekonomist dhe i kam kryer ca studime ne Hollande! Besoj se i kam ca njohuri nga ekonomia si edhe natyra ciklike e krizave, por nuk flas me siguri absolute sepse vertete nuk ka gjera absolute. Por ti ngaqe lexon gazetat me mire se ne te tjeret (se edhe ne lexojme gazetat) i di gjerat me mire.

Zakonisht njerzit futen ne blogje per te shkembyer mendime d.m.th. per te degjuar te tjeret dhe ballafaquar mendimet e veta.

Ketej nga Shqiperia themi:

- Kemi 2 veshe edhe 1 goje. Le te degjojme 2 here dhe te flasim 1 here.

Sidoqofte te lutem me thuaj se ne cilen gazete e ke lexuar kete shprehjen: "Teknologjia ben kapitalin dhe jo leku ( valuta )." se eshte per Nobel?

se eshte per Nobel?

Meqe paske studiuar ne Hollande ka mundesi (ekziton propabiliteti (>0)) qe te jesh dhe krietari i ri i bashkise Tirones smiley

Nuk je as "shqiptari" i pare dhe as i fundit qe i di punent e te tjerve, ne kete rast te komisionit qe ndan cmimin nobel, me mire se ata vete smiley

Cdo gazete qe ka "dy pare mend ne koke" i thote keto gjera meqe paske studuar ne Hollande duhet

ta dish mire se pse eshte perendimi i EU me i pasur se lindja e EU?

Sepse perendimi ka teknologji  ....tamam ...kandidadi mer 10 pike nga 10 te mundshme

Pse prodhohet benz e porshe e aribus e soys ne perendim e jo ne lindje p.sh ne urkain apo rumani sepse ne perendim jane ne gjendje te prodhojne teknologji

pse nje benz kushton me teper se dacia apo volga sepse benzi ka nje teknologji shume me te mire se dacia ne cdo drejtim 

dhe nga gjithe keto shembuj individi del ne konkluzion se duke qene produkti shume me i mire ne perendim ka dhe vleren me te larte ne treg dhe perderisa gjithe ato marka qe prodhohen ne perendim kan nje vlere tregu shume me te larte dhe nje pjese tregu me te gjere se prodhimet lindore dmth se mbledhin dhe lekun (valuten) me te madhe ne treg !!!

Pra nuk eshte cudi qe dhe ne kete rast shume domethense pse nje puntor ne lindje merr ne vit ate qe nje puntor ne perendim e merr ne vit.

Nuk ka nevoje qe te studiosh ne hollande apo diku gjetke per te mesuar pse nje puntor amerikan merr 10 fishin e puntorit kinez !!!

Meqe je dhe ekonom shiko pak dhe bursat ( po skuptove gje pyet Pjeri-in ne forum )

pergjigjja eshte shume e thjeshte : teknologjia

Heren tjeter kur te shkosh ne Hollande mo shko tek cunat dhe gocat e bukra por shko tek ndonje firme qe prodhon teknologji se megjithse nuk jane 1 millarde e kacafiu si kinezet e ruset kane plot firma qe jane nga me te mirat ne bote per prodhime te ndryshme smiley

 

 

Per mendimin tim renditja e ekonomive boterore duhet te matet me te ardhura per fryme dhe se cfare eshte ne gjendje individi te arrij me ato te ardhura dhe po ta masim keshtu kina del ne vend te parafundit para turqis.

Ka edhe matje te atille, po ajo s'ka pike vlere politike. Vlere politike ka pasuria e shtetit jo e individit. Kina si fuqia e dyte ekonomike e Botes ka kapacitetin te jete edhe Fuqia e dyte e Botes.

Hesapet politike behen me fuqine e shtetit jo me leket e individit. Ne Bashkimin Sovjetik individi ishte i varfer, po BS ishte superfuqi.

Fuqia e Mujit or trim, ajo e sjell vleren politike jo pasuria e Ali Babes.

Hesapet politike behen me fuqine e shtetit jo me leket e individit. Ne Bashkimin Sovjetik individi ishte i varfer, po BS ishte superfuqi.

Fuqia e Mujit or trim, ajo e sjell vleren politike jo pasuria e Ali Babes.

 

shteti dhe individi jane te lidhur shume me njeri tjetrin

pa shtet ske individ dhe pa individ nuk ke shtet

pavarsisht nga kjo e thashe ka shume matje dhe klasifikime per mendimin tim kjo eshte matja me llogjike e sociale  nje here e nje kohe ishte rusia fuqi boterore sepse kishte raketa atomike me teper ne gjithe boten ku eshte ajo sot?

po i kalben raketat e gjithe ekonomia ne toke

si athere dhe tani individi per lesh pa leke e pa personalitet smiley

kam taku shkenctare rus qe kane jetuar prapa telit me gjemba, atje ku prodhonin keto raketa dhe tregonin me krenari se si fizikante bente dhe pune marangozi per te mos dale sekreti !!!!!!!!!!!!!! nderkohe qe nje shkenctar amerikan per te njejten pune merr te pakten 10 000 mije dollare ky eshte ndryshimi

Sidoqofte eshte nje pikpamje personale e gjerave !

 

 

Eshte pune e koklavitur ajo e individit dhe shtetit, gjithsesi shtetet me siperfaqe te madhe, per shkak te siperfaqes kane me shume mundesi te kene burime natyrore e po ashtu nje popullsi relativisht te madhe, prandaj sido te rrotullohet historia ato shtete jane ne gjendje te ngrihen serisht.

BS-ja i kishte te gjitha kapacitetet per te qene superfuqi, kishte rendin ekonomik te gabuar.

Gjendja ekonomike eshte diçka e perkohshme, sot je, neser s'je, pasneser je prape, konstante historike pergjithesisht  eshte popullsia dhe hapesira ku banon.

Kina ka qene para shek 19, shteti me i pasur ne kuptimin shteti me prodhimin me te madh ne Bote, hasi ne rrenim gjate shek 19-20, tani po shkon prape ku ka qene, dmth shteti me prodhimin me te madh ne bote.

Pse ? Per shkak te konstantes historike, popullsi e madhe dhe siperfaqe e madhe.

Ky reagim i Turqise pritej prej vitesh. Te pakten ne pjesen qe i takon largimit nga BE-ja. Dhe eshte plotesisht logjik se sic thote Baydar nuk mund te trajtohet Turqia si nje vend lebrozesh. C'kuptim ka te futesh ne BE, Rumanine, Bullgarine e te mbash me zorr Greqine, e te mos futesh Turqine. Ne aspektin ekonomik eshte shume me lart. Ne aspektin e te drejtave te njeriut, fakti qe nuk i ka shfarosi kurdet si Greqia shqiptaret e saj (pas lufte), nuk do te thote se i respekton me pak te drejtat e njeriut.   Nese ti ben sherr me komshiun, kjo nuk te ben me te keq se ai tjetri qe nuk grindet se e ka heq qafe. Ne mosnjohjen e minoriteteve jane njelloj te dyja palet.
Persa i perket krimit te organizuar dhe korrupsionit, nuk besoj se jane me keq se Bullgaria e Rumania.

Kurse ky afrimi me Shangai 5 me duket me teper si manover per te detyru BE-ne te ndryshoje qendrim. Fakti eshte qe Franca e drodhi menjehere, tregon se po ka efekt si kercenim. Po edhe po nuk pati Turqia nuk humbet ndonje gje nga ky hap. Pra mua me duket nje hap shume mire i kalkuluar.

Per mendimin tim "lideri" i tipit Erdogan (burre danoç, qe bertet e sokellin, qe kercellin dhembet kot se koti  si ne rastin e Izraelit) eshte rasti i politikanit me Tyc dhe me Kukull.  Turqia ka rritje te forte ekonomike. Kur nje shtet ka ne krye "nje dore te forte" dhe ka "rritje te forte" ekonomike, per mua kjo ka shpjegimin qe Turqine po financon dikush, dhe Erdogani eshte qeni-lehes i radhes. 

Turqia si faktor ekonomik eshte pese me hic. Turqine si fuqi rajonale e mbante ushtria, te cilen Erdogani po e shkaterron sepse e ka kundershtare (Ushtria eshte bastion i laicizmit, kemalizmit dhe pro-amerikane, kurse Erdogan hiqet islamik, otomomanist (pika ne bythe!) dhe po del shume anti-amerikan).

Neve, na interesonte me mire nje Turqi pro-amerikane me nje ushtri te forte, qe "e kishte shume qejf" grekun. Kurse nje Turqi pa ushtri dhe "otomaniste" eshte shume me e predispozuar te ndjeke traditen otomaniste te aleancave me grekun dhe serbin (te cilen Erdogani e ka demonstruar ne disa raste), gje e cila ne te kaluaren ka qene me shume pasoja negative per ne. Ne kemi problemin me ndikimin e forte rus ne Ballkan. Nje Turqi, ne duart e ruseve do i nderlikonte me shume punet.

Duke pare shembujt e historise, vendet qe jane pompuar "me rritje te forte ekonomike" pas disa vjetesh e kane ngrene sa krahu. Shembujt jane pa fund. Meksika e viteve '80, Dragonjte e Azise ne vitet '90. Dhe per te ardhur me afer, Greqia e viteve '90-'00. Me vjen keq qe  edhe Turqia po i futet asaj rruge.

 

 

Turqia s'mund t'i lejoje vetes te jete antiamerikane. Forca deterrente e Turqise eshte tek raketat berthamore te instaluara ne Turqi, kodet e se ciles i ka amerikani.

Perndryshe, te gjitha gjasat jane qe eshte amerikani qe fshihet pas ketyre, me qellim lenien e zonave ne duar proamerikane, ndersa vete do perqendrohet kunder Kines.

Mes Franko-Gjermanise dhe Turqise, Amerika ka  besim tek Turqia.

Shanghai five, Turqise i duhet per marredheniet me Rusine, jo per ato me Kinen, e cila s'ka pike ndikimi ne Ballkan, Kaukaz dhe Lindjen e mesme.

Sidoqofte qendron mosbesimi tek rritja e forte ekonomike, eshte i perligjur deri diku, por ne ndryshim nga vendet e permendura, Turqia ka ndertuar nje infrastrukture shume te forte industriale, ia merr edhe Italise per industrine e makinave. Ngelet per t'u pare infrastruktura financiare, deri tani Turqia eshte me defiçite relativisht te renda ne tregtine e jashtme, monedhen e ka balerine. Probleme qe i ka pase Italia dhe qe nuk i zgjidhi asnjehere perfundimisht.

 

Keto jane thjeshte manovra politike. Turqia, per shume arsye, s'ka per ta lene kurre aspiraten per ne BE. Jane shume te lidhura fijet , per ti futur gersheret. Sidomos kur vjen puna per marredhenie ekonomike. Biznesmenet turq mund te kene kapur Kaukazin dhe aspirojne Rusine, por deri sa te vene ne Kine i dalin fijet tekstilit te Anadollit. Per te mos permendur emigrimin ne mase te turqve drejt vendeve te BE.

Nje nder arsyet pse Turqia eshte ne pozicion te favorshem per te bere blofe per momentin eshte per shkak te rrethinave ne rajon. Sikur te mos te kishin plasur revolucionin verdalle, s'do kishte pasur te njejtin rol. Sidoqofte Erdogan eshte i zgjuar, duke shfrytezuar gjithe turbulencat e brendshme, per ti dhene shije sipas qejfit politikes se tij te jashtme. Hajt per hajer.

Nuk eshte blof !

Po mo ta bej. Patjeter.

Pse s'u futen tek unioni i Mesdheut, qe propozoj dikur Franca? Tani po nuhasin pak nga fryne era dhe oo burra. Une jam e bindur, qe nga do qe te vejne do kthehen nga Europa serisht.

Nuk kane si te kthehen kur nuk kane qene asnjehere , as me kulture dhe as me tradita .

 smiley S'ke qene ndonjehere ne Turqi Brado. Vetem me ate vend, qe s'thuhet eshte keshtu apo eshte ashtu. Se eshte kazan. Me perziere se Shqiperia. Por une kur thashe kthehet, e kisha llafin tek vazhdimesia per te kerkuar antaresim. Fakti qe po futen tek SH5, s'perjashton qe te vazhdojne kerkesen per antaresim ne BE.

As nuk kam ndermend te shkoj , 500 vjet nen sundimin e tyre me del dhe me tepron Turqia dhe ketu ku jam.

ke te drejte i kemi mes nesh.  kolegjet turke, universiteti dhe bizneset jane pararoja e ardhjes se tyre ne pushtet... saliu i do , ti sikur nuk i paske qejf 

Normal qe si kam qejf , por me Saliun pse e lidhe , cme plasi mu se i ka apo nuk i ka qejf Saliu ?

ti nuk ben pjese ne ate kategori qartazi, por ca si shume jane si kopje e udheheqesit shpirteror. psh e ke pa shban memine si flet, mu si sala, ose ed shalsin mu si rama , ose blendi klosin? kjo e perhapur dhe nder peshq smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).