Gazetari Alfred Peza e vendosi, do të kontribuojë për një rilindje shqiptare.

Edhe pse ishte hera e parë që fliste si një njeri partiak, gazetari Alfred Peza ka qënë qysh në fillim i akorduar me mesazhin politik të Partisë Socialiste, duke dhënë si arsye të largimit të tij nga profesioni nevojën për të kontribuar për "Rilindjen Shqiptare", e cila qëllon të jetë sllogani elektoral i PS-së.

Edhe pse kishte disa javë që qarkullonte si thashethem, dje gjithçka është bërë publike. Gazetari me eksperiencë tani është pjesë e Opozitës. Jam shumë kurjoz sesi do ta interpretojnë shumë njerëz këtë lëvizje të Alfred Pezës pasi është e para herë që ura mes Medias dhe Politikës kapërcehet kaq publikisht (me konferencë të posatshme shtypi madje).

Disa pyetje që më vijnë janë: A bëri mirë Peza që e la profesionin për politikën? A është kjo një sakrificë apo një arritje për Alfred Pezën? A na duhen më shumë politikanë të mirë sesa gazetarë të mirë? Por mbi të gjitha dua të kuptoj se çfarë do të thotë kjo lëvizje për marrëdhënien e ndërlikuar midis gazetarëve dhe politikës. A janë të gjithë në pritje të një ftese për tu bërë politikanë? Duke shpresuar se përgjigja e kësaj të fundit është një "Jo", i uroj z. Peza sukses në rrugën e re.

333 Komente

Sorist i fshehur !!!

poliagjent !!!

mehmet sheh i vogel !

nuk e kuptova, ketij i pelqeu me shume sllogani i PS, apo vet PS-ja.?!

ndersa per pyetjet e Blendit.... "ky eshte nje hap i vogel per Pezen, por nje hap gjigant per gazetarine..smiley

ndersa PS-ja e prezanton Pezen sikur Reali te prezantonte blerjen e re, Messin.. aaa, tani ska me justifikime per PS, duhet te dali kampion..smiley

Tu thafte ajo goje ishallah! Messi te Reali, thote!!!!! pupupu Jo po Del Piero te Interi je qe je.

E ka me shaka; Messi nuk ka tregu shenja luhatje mendore qe robi te mun te mendoje se do shkoje gjer ne vetvrasje.

Jone shaka pa krype keto Bame. Do na shpifin nai diabet me keto ritme.

Po me qe jena kshu midis nesh. Di gjo ti pse Qorri (Blendi) ka bo dy here te njejten pytje.

Posi pra, "Qorri" pastaj ne kllapa (Blendi)... nuk ka per te ngjit po nuk u tregove i bindur se do ngjisi. smiley

Jo me jo se ti e di fort mire qe keto emrat e mi njisin, po kisha hall mos ngatarrohej se mo poshte Bama e ka keqperdor ket emer per nji tjeter me te cilin nuk du qe publiku tru-peshk te te ngaterroje. Nuk ta bojsha dot kete gjome. Do hajme nai gjo ne sot apo je m'diete tina?

E vuna re ne u; mbase se e dite se sdo ti jepshim pergjigje heren e pare. He pra, arritje apo sakrifice?

Une personalisht do ta quaja sakrifice, por secili e mat me kutin e vet. Varet, ndoshta Fredi do te marre nje pauze nga profesioni dhe mund te mos i duket sakrifice. Per mua, nga sa kam pare, te veshesh kostumin e partise eshte dicka e ngjashme me sikletin.

Ska lezet pa siklet. Ty kush te vje ne menje kur thu gazetar? Sa gazetare te mirefillte njef dmth? Mu me vje ne menje nje Marim Mema, nje Artan Hoxha ( ai qe hodhi drite mbi vrasjet, jo ai plera kandidat per president qe u mundu fort me i mbulu)...tjeter ncuk.

PS-ja do me shit bileta, bluza, shalla, doreza e kapuca. smiley 

Bame e mylli kontraten me LEGE(n)A PS-ja? 

Kush e kishte "postu" konferencen me?

me konferencë të postatshme shtypi

Blendo, 

I dhe pergjigje pyetjeve?

Me mire nje Alfred Peze i tille se nje Artan Hoxhe, a Blend Fevzi. Qorrin sot po e leme rehat.

nqs ka b.... per politike , i lumte smiley

E ca do me thone ti? qy nuk o pune stomaku? Apo qy ka kriju imunitet ndaj virusit? smiley Meqe e ndryshove, jo per gjo...

e nderrova se ne ambientin shqiptar b..... eshte me perfshirese smiley

Keni vu dore ne foto. Ke origjinalja Rama u dukte si kulle aeroporti nkrah te ktij kaçatorrit smiley (mbase njit kjo e imja)

Ja qe ja ke fut kot:

Nuk eshte as edhe nje dite anetar partie......... behet kandidat per deputet!!!

Vetem ne Albanistan, hajde quheni demokraci kete po deshet. 

Nuk rilindet ky vend me anetare partish por me energji dhe ide te reja , se pastaj vete puna e ja numerojne per minus ne CV si Sales antaresine ne parti smiley

ps. pastaj kush e voton kete eshte pune tjeter smiley

 

Nuk eshte as edhe nje dite anetar partie......... behet kandidat per deputet!!!

 

Ketu ku jam une eshte praktike ME TEPER SE E NJOHUR. Per me teper qe, duke qene sitem mazhoritar, mjafton te jesh i popullarizuar ne zonen ku je, dhe s'ka nevoje te jesh hiç anetar i partise. Mjafton te fitosh votat

Per me teper qe, duke qene sitem mazhoritar...

Aty qendro e mos shko me shume. 

kot e ke. edhe ne sistem mazhoritar, figuron emri i subjektit politik qe perfaqeson. pra, kjo praktike eshte me teper se e njohur, kudo, cilido qofte sistemi i votimit

po po, te merr kryetari nga hic e te ve deputet behet kudo..... ne rusi, hungari, apo turqi

Ne mazhoritar gjeja e pare qe ndryshon eshte qe mund te dalin kandidat te tjere te te marrin vota, nje gje qe e majta franceze apo italiane e di shume mire. Une nuk jam kundra me mos te qenit pjesetar i partise para se te angazhohesh. Por karrieren politike e fillon vete, shkon vete kandidon e garon. Ne fillim brenda partise, e pastaj po ja dole edhe ne garen kombetare. Ndersa ketu te gjithe pushtetin e ka kryetari. Nejse, e kam thene 100 here kete gje. Ata qe nuk e kane kuptuar deri tani nuk kane per ta kuptuar ndonjehere. 

Plus me ka thene Ruzhja me mos u marr shume me kundershtaret qe mbledh perreth prandaj nuk do e zgjas me. 

Perfytyro tashi Rama me dy deshinjte Peze-stratege duke bere planin e fushates ne shtepine e Myslim Pezes, dhe si mundet te mos fitoje te pakten 75.Peze mandate?

But seriously, nuk ka shume rendesi se si do ndikoje Pezen kjo levizje perballe faktit qe Peza katapultohet  pa qene fare me pare pjese e kesaj partie, bils dhe me nje konference te posacme tamtamiste. Kjo s'eshte e drejte as per antaret e PS-se dhe as per gazetaret e tjere te pavarur sa i perket proEdRamizmit si Muc Nano, Stefani, Vangjeli, ....lista eshte e gjate, po iki te ha mengjes.

Noshta,ni nga njerezit ma me integritet ne fushen e medias.

Ne perfshirjen e tij ne politike,PS-se i rriten kreditet,e anasjellta s'asht e njejta gja.

Mire e ka bo qe iku te Rama. Kur ka qene te Ora News e pagunte Ylli shume mire. Mbasi u zu me Yllin per punen e nje kusherini te Yllit kaloi te Vizjoni dhe sigurisht me rroge shume me te ulet sec merrte tek Ora. Si cun pragmatist qe eshte e pa qe nuk kishte mo aq sukses emisjoni vet kshuqe u fut te partia Rames "per te miren e popullit" Tani e ka te sigurte mandatin e deputetit pa llogarit benefitet e tjera sikur te vije Ps-ja ne pushtet. Pra pergjigja pyetjes eshte: Jo nuk eshte fare sakrifice perkundrazi Pezes i lumte bytha qe gjeti i rruge per te mbajt mirqenien familjare kur e pa qe emisjoni spo i ecte mo. Lum ky popull qe i ka. Tani presim Anila Bashen ti dorezoje dhe ajo celesat.

Dhe grate rrine e kuvenojne...!

Seriozisht nuk eshte per te qeshur! Dhe ja pse:

Te jesh gazetar me integritet do te thote te jesh tamam, jo gjasme. Por sic duket "gazetar dhe analist" si Peza qe ne krye kane qene te rrjeshtuar qartazi me dy krahet kryesor politik. Gazetaria militante nuk eshte gazetari, analiza militante nuk eshte analize. Ka me shumice gazetar dhe analist te tille ne te gjitha mediat shqiptare, madje vet mediat, te shkruara dhe vizive jane te rrjeshtuara Majtas-Djathtas. 

Tek tuk ndonje ze vetmitar perpiqet te jete "i pavarur", por fatkeqsisht humbet ne vorbullen thithese te dy partive kryesore... Kjo gjendje thjesht eshte mjerim i publicistikes dhe gazetarise ne Shqiperi.

bah se si i kapin ca vende ca njerez mer yahoo smiley

si skapem nai gjo dhe neve

t'emen !

kush te pengon te behesh gazetare e sukses'shme smiley

s'jam e bukur smiley

Une sa do thojsha qe te pengon integriteti ti ma llive se vje ketu e rre pa pike terpi :

s'jam e bukur

 

nuk po thona te behesh drejtoreshe e marredhenieve me jashte e akademise se shkencave , po thona deputete smiley

drejtoreshe e marredhenieve me jashte e akademise se shkencave duhet te jesh Miss or burre.

gazetare e sukseshme mjafton i cike e zbukurume dhe e paepur smiley

Pse, mos eshte gje Albana Vokshi??? smiley

pse ka qen gazetare ajo ububuja kshu ?

une e maj mend si komandante toge ne ministri te financave

Motren e ka pas... nje gjak jane smiley 

ku kane gjak ato mre

gjakun jua kane pi kamunistat smiley

Ruzhdije  , he e vendose ca do bahesh apo jo....mos nderro teme

O i vogel ky Firauni mi Ruzhe. Ku di ky per "vuajtjet" e familjes Vokshi!

po po, tallu me te "persekutumit" ti po kujdes se nuk kane per t'iu dhene vota ne qershor smiley 

Shiko ti Firauno, votat e te "persekutumve" si motrat Vokshi jo qe s'i dume po ene atyne qe mund t'i kene dhone naihere doren duhet me i thone qe t'i lajne mire duret para se te votojne per ne se na bojne pis voten. O zhul i modh ai o Firaun, nuk hiqet kollaj.

.

smiley

Mua nuk me pelqen qe katapultohen ca njerez ne kete menyre.... Te gjithe te katapultuarit, nuk i sherbejne kauzes se forces qe i perthith, por i sherbejne vetes, ose me mire "itegritetit" personal... shebujt, sidomos ne politiken shqiptare jane te shumte.... qe nga Mejdani, e deri tek koopistet....

Nuk cahet nryshe vetem se me katapultim.Ka nje solidaritet n'mes vjuetersirave qe t'a bajne te pamunun me depertu.

Dhe Ben Blushin t'mos e harrojme,e katapultoi Nano dhe vjtersiurat paten protestu boll.smiley

Shume dakort, asnjeri nuk ta leshon karrigen dhe te gjithe e duan ate. 

Zgjidhja? Lejo gare te hapur brenda partise, ose akoma me mire primare te hapura ku mund te votoj tere elektorati (sic eshte tani ne USA, France dhe Itali per te majten, dhe defacto dhe ne Angli). Keshtu kushdo qe ngrihet ne karriere e ka fale meritave te tij dhe nuk ja ka borxh kryetarit e per rrjedhoje nuk ka frike ta kundershtoj nese ky kalon limitet e pushtetit te tij. 

Nje fjale goje,lejo gare te hapur.Te vjetrit i kane te konsolidume gjanat.Votimi bahet me lobingje(eufemizem kjo,se fjla tamam asht,Klane).Nje outsider s'ka asnje shnc per t'u zgjedh,cfardo backgroundi te kete,cfardo ideje te mbarte,cfardo projekti te parashtroje.

... nje nga arsyet kryesore pse primaret sot gjithmone e me shume po behen te hapura, e jo thjesht per anetaret e partise. Sepse sa me i vogel grupimi i votuesve aq me i lehte te kapesh sistemin me ato qe thua ti. 

Po ka dhe gjera te tjera qe mund te behen. Limitimi i numrit te mandateve, garimi neper evente zyrtare te partise ne menyre qe te mos harxhosh me shume para se kundershtari apo limite te tjera mbi financimin etj. 

Po gjithsesi, sado problematike te jete kjo situate zgjidhja nuk eshte ti lesh ne dore te gjitha emerimet kryetarit!!! Nese problemi ne rastin e pare eshte se nje grup politikanesh e deputetesh perqendrojne pushtetin, problemi ne rastin e dyte eshte se ai perqendrohet vetem te nje njeri. Nuk besoj se duhet te ta them se cili eshte rasti me problematik. 

Po c'primaries do ti, kur Rama me "nje anetar nje vote" doli me mbi 90% me nje kandidat kukell dhe duke numeruar e rregulluar vete fletet e votimit.  E ke marre vesh se cndodhi ne France me te djathten, partine e Sarkozi qe akuzojne njeri tjetrin kandidatet per manipulime?

So what?

Me mire nje sistem ku ka zgjedhje problematike se sa nje sistem qe nuk ka zgjedhje fare. Po kuptohet qe une kerkoj primare jo me Maqo Byrekun si kandidat alternativ. 

Une jam votues i pavendosur. Si i tille, kandidatura e Pezes, as me ngroh e as me ftoh, per disa arsye:

1.

Per mendimin tim, kontributi i vetem qe mund te jape Peza ne shoqeri, permes angazhimit ne nje parti politike eshte ai ne fushen e mediave, ku edhe e ka pervojen profesionale. 

2.

Ne fushen e mediave, problemi kryesor qe kemi eshte se ato nuk veprojne aspak si pushtet i katert, i pavarur nga te tjeret, ne dobi te mireqenies se perbashket. Perkundrazi.

3.

Peza eshte prej kohesh pjesetar i kastes drejtuese te mediave, e cila paguhet me shifra te majme nga botuesit per ta neutralizuar sa me shume qe te jete e mundur forcen e pushtetit te katert ne teresi, apo per ta adresuar ate, ne menyre selektive, kunder kundershtareve te tyre. Pra eshte ai vete "ingranazh", pjese e problemit.

4.

Bindjet e forta politike, si ato qe teorikisht e kane shtyre Pezen te rreshtohet publikisht me P.S.-ne, kerkojne kohe te mbruhen. I bie qe gjate kesaj kohe "fermentimi", Peza, qe nderkaq ka vijuar te ushtroje profesionin e gazetarit, te mos kete qene i paanshem, sic e kerkon profesioni i tij. Kjo e ben ate nje profesionist te keq.

5.

Si perfundim, nese politiken e P.S.-se per mediat do ta bejne Alfred Pezat, athere i bie qe ne kete fushe, jetike per demokracine tone, mes pozites dhe opozites kemi nje vijimesi te trishtuar qasjeje dhe mendimi: sa me pak pavaresi dhe sa me shume kontroll nga pushtetet e tjera (gjithashtu te kercenuara nga "Unaza e Vetme", pushteti i korruptuar politik).   

 

 

Obi-Wan, kjo eshte e vertete, per votuesit e pavendosur qe perbejne 20-30% , kjo kandidature as nuk ngrof e as nuk ftof. 

Por eshte e njohur djema kjo lloj praktike, edhe kendej ne perendim, parti te ndryshme i ftojne dhe i pranojne me qejf figura gazetareske te njohura, qe kane vite ne shtyp e media. Keta lloj gazetaresh, e shtojne votimin me 1-2% qe perkthehet qindra-mijra vota. 

Pikerisht, behet fjale per notoriety.

Nuk e di gjithe boten, por njoh shume mire rastin e Italise ku jetoj. Qe te gezosh statusin e analistit apo te jesh drejtor i nje massmedia-je kombetare duhet te jesh me te vertete i kualifikuar, te gezosh respektin e publikut dhe mbi te gjitha nje besueshmeri te pacenuar si pale e paanshme. Nga ky piedestal, zbritja apo ngjitja ne politike eshte kuptueshem nje aset per partine qe e perfton individin.

Po a mund ta themi kete ne rastin e Pezes!?

Pergjigjja varet shume nga niveli i inteligjences se personit qe gjykon; mua, sic e thashe me lart nuk me ndikon fare; por natyrisht besoj se ka plot te tjere qe do te votonin jo vetem Pezen, por madje edhe Arjan Canin ne tandem me Ciljeten, keshtu qe.... .

 

 

 

Obi-Wan, ndigjoja fjalet plaukt, aq me teper nje plaku qe e nis diten me shkembim emailesh me pezzo grosso!

s'thashe gje, konkordoj

S'di. S'kam asnje gje kundra ketij personit, madje as nuk ja kam idene e meritave te tij ne gazetari, qe duhet te jene te medha.

Por mua me sekelldis ky lloj sistemi i patakt. Vetem disa muaj nga zgjedhjet do fillojne te dalin " kontribuesit!" si kerpudha pas shiut. S'me duket e drejte duke marr parasysh qe nje parti mbahet nga puna e palodhur e bazes. Gjynah te promovohen modele te tilla sistemesh. 

megjithate Peza per te treguar dedikimin e tij per nje integrim te shpejte ne PS,e ka filluar qe me prezantimin... eshte kujdesur qe ngjyra e gravates, te pershtatet me ngjyren e sfondit te PS..smiley
eee, asgje nuk eshte e rastit..smiley

Ore, ne media kemi nje problem serioz madhor, qe ka te beje me pavaresine e tyre dhe permbushjen e rolit dhe te misionit qe kane ne shoqeri.

Kriticitetin e situates e njeh edhe bufi, ashtu si edhe domosdoshmerine e adresimit dhe te zgjidhjes se saj, si kerkese baze e pashmangshme per tu integruar ku duam te integrohemi.

Tani, ceshtja eshte, kjo P.S.-ja reformatore qe do na sjelle rilindjen, cfare mendon, cfare thote, cfare propozon per ket pune? Di gje njeri? Ky Alfred Peza, meqe eshte i fushes, si lidhet me temen? Cfare mendon KY per kete ceshtje, si mendon ta zgjidhe? 

Keto pyetje te dashur miq duhet te ishin adresuar ne paraqitjen publike qe Rama i beri Pezes; por kjo nuk ndodhi dhe dyshoj fort se i gjithe operacioni bazohet mbi "vizibilitetin" e figures se Pezes dhe kaq. 

Shume dobet ... smiley

Shume dakort!

+1

Po KULMI eshte se para ca ditesh vihej ALARMI ne media se Liria e mediave ka rene ( - 6 vende ) ne Shqiperi.

2 dite me vone, Peza shkon e hyn tek PS-ja... dhe nuk eshte gazetar dosido, por mbahej per moderator, analist madje... shiko OPINIONIN mbi Mehmet Shehun...

Kuptohet qe ka rene. Shif se si i ka bere milionere Berisha gazetaret e tij dhe e kupton qe nuk mund te kete pavaresi ne kete sistem.

milionere jane bere dhe gazetaret e Rames dhe s'po ja qaj hallin e rroges askujt...

Kur te vije Blendi Fevziu apo Arian Cani kandidat per Deputet i PD-se flasim. Ok ?

E paskan nje fije mend me shume me sa duket qe nuk dalin ne balle keshtu si budallenj. 

ndoshta pse akoma nuk u eshte preke xhepi...

sic e tha pak a shume edhe Arvizuja, liri ka sa te duash ne media, problem mbetet pavaresia.  Kjo e fundit ka qene e eshte ceshtje delikate dhe shqetesuese kur shikon qe Rama tani pa gajle po shperblen me poste deputetesh gazetaret e tij.  C'lajm, informacion a analize mund te benin keta?  Bile jane hapur edhe gazeta thjesht per fushate, deri ne qershor, pastaj mbyllen.

Kalimi i Pezes tek radhet e kandidateve per deputet de PS-se te dielen, nuk me habiti aspak, duke pasur parasysh se 1 dite perpara ne media qarkulloi lajmi se Grupi Mediatik i Rames (dhe jo vetem) do te promovohej fuqishem ne krye te listave per deputet.

Kete shkrim e solla menjehere tek PPU per diskutim, fatkeqesiht, u publikua vetem sot...

Gjithsesi, ka dy gjera per t'u diskutuar :

1 - "martesat" ne konflikt interesi midis Politikes dhe Medias ne kete rast;

2 - Raporti "kosto/avantazh" qe perfiton Rama nga kjo/keto levizje (theksoj Rama, dhe jo detyrimisht PS-jà).

Sa i perket pikes se pare, eshte e dukshme se "martesa" te tilla jane teper te demshme per lirine e medias dhe demokracine ne pergjithesi. Kujtoj ketu se mediat qe sot e pasqyrojne kete lajm, si te ishte prezantimi i nje transferte merkatoje e muajit janar ne futboll, perpara disa ditesh, po te njejtat media ANKOHESHIN se Liria e Shtypit dhe e mediave ne vend kishte rene me  6 vende ...

Jane pikerisht keto levizje qe e perkeqesojne akoma me teper gjendjen e mediave ne Shqiperi, duke bere qe politika te "koje" me buke median, e cila pasi ja shperblen per vite me radhe (investimi), pret nga politika te korre "frutet" e ketij invenstimi disa_vjeçar... DHE JA, Pezes i buzeqeshi buza, Rama i beri ftese per deputet!

Mbetet per te pare tashme se do t'i pergjigjen PO fteses se Rames edhe Anila Basha, Muç Nano, Zaloshnja, Nazarko brothers, Balla Taulant, Andras Steffani, se Saimiri i Fiksit i pat' the YES WE CAN njehere, nese ju kujtohet smiley

Kurse sa i perket pikes se dyte, asajt te raportit kosto/avantazh per Ramen, them se kostot jane ato qe disa me siper i permenden disi :

- Humbje e kredibilitetit tek votuesit tradicionale te PS-se, nga fakti se prurje te reja "pa kontribut partie" promovohen ne minuten e fundit per te zene vende deputeti.

- Vendet qe keta te ardhur, nga media apo gjetke, do te zene le Lista, domosdo qe do te nxjerrin fisheke deputete te vjeter te PS-se, te cilet mendoj s'kane per t'a pranuar lehte kete gje. Braçe s'do pranoje te degediset ne Korçe, dhe Peza te rri ne krye te listes "rehat" ne Tirane...Malaj s'ka nder mend te shkoje ne Lezhe apo Diber, kur ne Vlore apo Fier vihet Anila Basha apo Kokedhima... e keshtu me radhe edhe per Vilajet Qyrkun po deshet...

Avantazhet per Ramen :

1 - ka njerez te rinj e te devotshem, qe do t'i puthin doren per kete promovim

2 - spastron partine nga kundershtaret e fundit qe i kane mbetur, pas largimit te Harasanit, Islamit & Co. Pra, edhe ne rast humbjeje ne 2013, rrit shancet e tija qe te mos "flakerihet" nga PS-ja ne shtator, duke ditur se Asamblene po e mbush me njezez te tij te besuar e te perbetuar.

3 - Kerkon te perfitoje nga popullariteti i ketyre VIP-ave per zgjedhje...shpresoj te mos bej gafen qe te fuse ndonje Kengetar Popullor tip Turbo Folk ne liste per deputet.. smiley

Nuk i la nje here keto skorpjonlliqet ky karagjozi. 

P.s.

blendo, me pelqeu ajo " kishte jave si thashethem". T'a ve Shqipnine ne "perspective" me t'paren, kete dite te hene. smiley

Çfar janë ky Alfredi me Dash Pezën, ndoshta është mërzit te shtëpia e Dashit Edi, shkon te Alfredi Pezë për Pezë....

Çfar janë ky Alfredi me Dash Pezën

I kane baballaret motra smileysmileysmiley

duke dhënë si arsye të largimit të tij nga profesioni nevojën për të kontribuar për "Rilindjen Shqiptare", e cila qëllon të jetë sllogani elektoral i PS-së

Blendi, mos u shperfytyro kaq shume mer burre duke bere propagande.  Po cdo te thote kjo?  Sllogani per "rilindjen shqiptare" nuk ka qelluar te jete i PS, por ka qelluar qe PS ka zgjedhur kete sllogan dhe Peza po i bashkohet PS dhe nese do, rilindjes qe premton PS, po jo ndonje gjeje tjeter.  Nuk ben pjese ne listat e Rames ti.  Duhet me teper stazh. 

Nje gje e ka te mire kjo pune, gazetaret e Rames po shfaqen pa maske tani, s'ka arsye te hiqen me shume si te pavarur.

Qe do hynte ne politike u mor vesh, qe kur ne FB i dilte reklama anash mu poshte asaj te saliut, qe nuk shqitet gjate gjithe kohes nese si ben like. Po se dija qe do te ishte te ps, mendova ndonje frd apo ak.

smiley  Merkatoja e dimrit i ka keto "surpriza"  smiley  smiley  smiley

Per me teper, lexo ketu qe te dish se kush jane levizjet e ardhshme!

ne pikepamje elektorale une sinqerisht nuk e kuptoj Ramen se nuk eshte se i shtojne vota Alfred Peza, Anila Basha, Koco Kokedhima apo Mustafa Nano.  Keta jane te mire per te spastruar partine, si figurina per te zhvendosur ca njerez qe si do Rama ne PS dhe grup parlamentar, por ne zgjedhje keta mund te jene me kosto bile.

Sepse jane vota me te kulturuara se truprojat e Berishes qe marrin poste e qe vetem dine te kapen me grushte smiley. Te pakten dine te flasin dhe publiku i njeh, ua dine idete, ndaj jane me te prirur te votohen para atyre qe zgjedh PD. Megjithate, une them qe gazetaret jane tjeter pushtet e s'duhet te futen ne nje prej ketyre pushteteve, ose humbin besueshmerine si gazetare. 

Vazhdoka ky miti i te kulturuarve vs. jo-te kulturuarve si thelb i perparimit. 

Keta or mik jane te gjithe kamikaze, neser pasneser kur te doje te shperndaje buxhetin Rama si ta doje ai neper klientet e tij keta te gjithe do votojne gati-tu sic voton sot PD-ja.  Kaqe e thjeshte eshte e gjitha. 

S'eshte mit. Dollapi qe u be drejtor i CEZ-it rrihte pleq qe vinin ankoheshin per faturat tek ujesjellesi, shko pyet ke te duash. Ka qene truproje dhe asgje me shume, tani merr drejtimin e sektoreve strategjike te ekonomise. Keta kujtojne se kompanite drejtohen mire nese punonjesit ua kane friken fizikisht, dhe se ca ndodh me te vertete, s'ka rendesi. Jane akoma te mentaliteti provincial i muskulit. Kur ndodhte ndonje defekt ne ndonje zone, e vetmja gje qe dinte te bente dollapi ishte te conte te gjithe personelin e mundshem nga gjumi e t'i conte atje, pastaj, se behej puna tamam, se ata shkonin atje por rrinin neper kafe sa per t'u dukur e puna behej shkeleshko, per kete s'kishte dike te afte qe ta kuptonte, se gjithe te punesuarit vinin me firme kreresh te PD "merre kete ne pune, se e kam mik". Te pakten keta te PS e kane nje fare ideje se kush ia vlen te futet me mik e kush jo.

Pse ca ka qene Gramoz Ruci? 

Ajo qe po them une qe nuk eshte se ka ndonje rendesi te madhe nqs jane apo jo te kulturuar, biles qe te jesh ti rehat e zeme se jane. Problemi eshte qe keta nuk e kane fituar karrigen per shkak te kultures e nuk do ta mbajne per shkak te kultures, po per shkak te bindjes absolute. 

Bindje absolute kane te dy palet, te kulturuarit e jo te kulturuarit. Kultura eshte gjithcka qe na mungon tani per tani. Kultura e punes, e sjelljes, e veprimit. Me mire nje i bindur me kulture, se njej i bindur pa kulture smiley

100% gabim!

Njerezit e bindur te gjithe cojne drejt korrupsionit dhe pushteti absolut, pak rendesi ka nqs e bejne me apo pa kulture. Fakti qe neser Edi do jete mbret miliarder i paprekshem per mua nuk ka fare ndryshim nga fakti qe eshte sot Berisha mbret miliarder i paprekshem. 

Dhe mbi te gjitha, eshte sistemi i mire politik qe nxit njerezit te jene punetor e te kulturar, dhe jo e kunderta. 

Duhet te kalojne shume vite para se administrata shteterore te futet ne ate faze te deshiruar, te ngjashme me vendet e tjera. Por tek ajo faze nuk shkohet me Sait Dollape, per kete te jesh 100% i sigurt. Por me njerez si Harasani edhe mund te shkohet. PS ka njerez qe te pakten kane bythe te dalin e te flasin kunder partise se vet. Tek PD nuk pranohesh qe ne fillim nese nuk je njeri pa shtylle kurrizore. Eshte goxha ndryshim, per mendimin tim. smiley Tek PD ende s'e njohin si mentalitet. Po te flase dikush dicka ndryshe nga ajo qe mendon partia, tek PD quhet tradhti kapitale qe meriton denim kapital, ndersa kur keto zera vijne nga PS, per PD quhen sherre brenda llojit, jo mendime me vete. PS eshte te pakten nje hap para PDs nga ana modernizimit te partise. PD eshte ende me salen e vitit 1990, akoma perdorin terma qe perdoreshin nga komunistet. Nuk ecet gjekundi ashtu.

Aq shume e pranojne tani zerin kunder sa ca i perjashtuan, te tjeret i kercenuan te mbyllnin gojen. 

Pastaj nuk te kuptoj, te njera tema thua qe nuk ndodh qe te kete patur "sherre" ne Peqin per Peze - pra debat per shkak te nje emri te padeshiruar - kendej thua qe PS ka debat plot. 

Ju e keni qef kete idene e debatit per aq kohe sa eshte thjesht si ide, kur materializohet ne jete te vertete direkte si saliistat silleni. 

"Debat" dhe "sherre" jane tjeter gje smiley. Te debatosh pa bere sherr, ky eshte ndryshimi qe po them. PS dhe sikur t'i kete fallco, te pakten e di qe nevojiten. PD as kete nuk di. Kupton? Eshte ceshtje mentaliteti. Jane ende tek 1990. Del Paloka e i duket normale te thote ne TV "Militante te dashur, na falni, por s'kemi me vende pune ne shtet, vetem kaq kishim". PS dhe pse e ben, te pakten nuk i duket normale ta beje, ndersa tek PD jane akoma te faza qe u duket normale. 

keto qe thua i ke per te mbushur faqen apo i mendon vertete?  Kush eshte i kulturuar, Tom Doshi, Pjerin Ndreu, Erion Brace, Taulant Balla, Gjovalin Prenga dhe nje dore e mire te fortesh te Rames?  Beje vete krahasimin, ke voton me pare, Gert Bogdanin apo Erion Veliajn ose edhe Spiropalin?  Sokol Olldashin apo Koco Kokedhimen?  Dhori Kulen apo Anila Bashen?  Mustafa Nanon apo Mark Markun e plot te tjere qe do dalin kur te afrohet fushata? 

Keta gazetare vetem i japin kosto elektorale Rames se ky shqip po fut ne liste njerezit e grupit te vet mediatik, figurina qe perdoren per te spostuar njerez me kontribute ne PS, por Rames aq i ben.  I duhet partia se zgjedhjet e di se i ka te humbura.

Ku e moret kulturen ju?  E humbi ndonjeri qe e gjetet ju?  Po a nuk ishit ju me 21 janar qe mblodhet rrugacet e te fortet e Koplikut e ku di une per ti vene flaken KM?

 

Ua gjetet ju vendin rrugaceve.  Njehere e mire.  Dhe ne menyre shume te kulturuar. 

E para, te gjithe gazetaret qe te duken pro PD-s ty, jane ne fakt te LSI-se. Madje edhe TV Klani. PD-ja s'ka as edhe nje kokerr. U prish LSI-ja me PDn, dhe keta do te dalin kunder PDs, sic kane qene.

Koco kokedhima s'arrin te behet kurre drejtues i larte i nje privatizimi strategjik si CEZ. E shumta do te fitoje kontrata biznesesh. Dollapi eshte kafshe, e kam pare nga afer. Merr nje nga ata te ushtari i panjohur, vishe mire, dhe jane shume me njerez te kulturuar se Dollapi. Te betohem qe i ka qelluar nje pensionisti me grusht ne koke sepse erdhi te ankohej per cmimin e larte te ujit. Te tille gjen gjithandej neper Tirane. Ti s'e ke idene ne c'shkalle ka arritur neveria neper Tirane, dhe nga njerezit qe kane votuar PDn, sepse informohesh nga mediat. 

Tom Doshi ka pergjakur gazetarin Besart Likemta vetem pse e pyeti per diplomen ti me tregon Dollapin. Doshi eshte deputet, shume me larte se Dollapi qe eshte administrator i nje ndermarrje.  Doshi supozohet te vendose per ligjet qe na rregullojne jeten ne si qytetare. Po leri ore keto rrena se nuk ti beson kush dhe une informohem nga mediat, por jo te Rames, dhe nga rruga.  Ti jeton ne nje realitet paralel.  Ai qe "lancohet" ne peshk dhe selia e PS.

Sa per gazetaret nuk jane te LSI po he se Klani ka qene me Berishen, si linje editoriale, qe ne 05, bile perpara.  Rama u mundua ta korruptonte me premtime boshe, po ata te Klanit i dine gjithmone fituesit.  Sdq. nuk eshte gje per tu mburrur me gazetare.  Keta duhet te jene te pavarur jo bishta te politikes.

O njeri, PS nuk ve kurre si Minister dike qe premton te sjelle eshtrat e Ismail Qemalit. Ky eshte ndryshimi thelbesor. PS ve njerez me miq, por ve njerez qe e di c'bejne. Ndersa PD nuk e di c'behet smiley. Ky eshte ndryshimi. 

Ttjeter gje te te ngaterrohen fjalet, tjeter gje te thuash se ke punuar me zell per dicka qe s'ekziston smiley. PS ka c'ka, ka shume te meta, por PD ka shume me teper, duke nisur qe nga injoranca ne mase. Njeri me derr se tjetri. Nuk po them se PS do te punoje per mua, por te pakten do te di qe s'kam kafshe atje lart.

bjeri gajdes gajdexhi, bjeri mos...vazhdimin e di vete ti

dhe klani s'ka qene asnjehere me Berishen. Perkundrazi. Kane qene me Fatos Nanon, dhe kur Nano u nda nga Meta, u bene me LSI. Ne zgjedhjet e 2005 ishin komplet me LSI. Dhe tani, familja Meta nje e dy e del neper emisionet e klanit, bashke me femijet.

corp, ç'eshte ky Dollapi . 

Ish polic, ish gardist te cilit i eshte besuar CEZ-i, tani qe iken Ceket, meqe e ndriti si drejtor i ujesjellesit te Tiranes.

Sigurisht qe dhe kuksian-tropojan, as qe diskutohet

Kush eshte i kulturuar, Tom Doshi, Pjerin Ndreu, Erion Brace, Taulant Balla, Gjovalin Prenga dhe nje dore e mire te fortesh te Rames?

Dash  eshte Burri i Deleve . Rrjedh nga kryedashi me kembore Myslim Peza ! Keto pyetje behen kur nuk jeton ne nje vend ku Sqapi Sali eshte burradhia . Dhe mbase te duhen edhe ca plotesime nga Stanaret per te njohur me mire Vathen nga je .

Nga familja e stanit te dhive dallon Bishti nga ka dale e famshmja .."Edhe dhi e zgjebosur dhe Bishtin Perpjete " .qe i ndjeri Pashko e shndrroi ne lapidarthenie per PDH-in ose stanin e dhive "Te dhiere po krenar "" Dhe qe te jesh me i qarte si hajdut Nikesh , ka dhe nje thenie tjeter ne te gjith Boten e kafsheve versus dy llojeve . Dhia e mba bishtin perpjete gjithe jeten . Njhere e ngre delja dhe Uleret " Ja pame ...Ja pame " ..Nga vandaku i ketyre lloj dhive jane cfaqur edhe ne Parlament nga e Para e dhive ne mungese te babasqqapit .

 Ketu sot ke nje shembull te papritur por Perle nga Befasia e Gazetarise , qe hiqeshin si DELE , ca si shqiponja ,ca si milingona kursimtare , ca Elefante ,caze ujqer ,caze dhelper , por me rastin e Deshijve , nuk durun MO ,  paskan ngritur Bishtin dhe nuk po dun me e ULE . Ne kor mecerijne jemi Dhi jemi Dhi . Ate dhi kuptoje si te dush !

Po qe se ke dyshime ngjitu  me lart tek nje dhi e zgjedhur Stani qe perfaqeson Kopete e dhive pavaresisht se ketu ka Nikun LefKope ! Blegerin e nxit te gjitha dhite te hedhin syte edhe nga Stanet perjashta shtetit por fatkeqesisht lene Jasht Dhite e Skocise  Ketu na lind nje detyrim per tu kerkuar falje dhe nderpresim sqarimet ne sherbim te berjes se Leterfaljedhijore !

U lafte ajo e LefKopese qe e ka dhe me master... me cfare merreni . Sado te perpiqeni i Buani Rrishtin postit te Drejtoreshes se Derstiles .Le ta dije dhe lefKopeja . Mire qe e mba ngritur Bishtin po dhe e tund si Tabele e re 

Derstila u HAP ! Presim Lesh te ri nga Qethje te Reja te dhive Plaka !

Ja dhe ç'fare ishte interesante tek ky shkrimi ketu, i publikuar 1 dite perpara daljes publike te Pezes!

Edhe pse është kërkuar që lista e kandidatëve të dalë nga baza socialiste nëpërmjet një procesi transparent, nga ana tjetër Rama mësohet se ka projektuar listën e deputetëve me një grup të ngushtë. Lista në fjalë ka shkaktuar tension, kundërshti dhe pakënaqësi në radhët e drejtuesve të Partisë Socialiste në rrethe, për shkak të emrave të diktuar nga lart.

 

Konkretisht, drejtuesit e Partisë Socialiste të Bashkisë së Peqinit kanë refuzuar emrin e gazetarit Alfred Peza, i diktuar nga kryesocialisti Rama si kandidat për deputet. Kandidatura e Pezës është hedhur për shqyrtim në strukturat përkatëse të PS së peqinit, për të krijuar idenë se reflekton vullnetin e bazës socialiste.

Ndërkaq, sipas burimeve, strukturat e PS së Peqinit janë shokuar nga kandidatura, ndërsa e kanë refuzuar në mënyrë kategorike, me argumentin se Peza nuk ka asnjë kontribut në PS. Madje disa prej drejtuesve kanë kërcënuar me dorëheqje dhe largim nga PS nëse kandidatura në fjalë do të përfshihej në listën e deputetëve mbi vijën e sigurisë.

 

Pas përplasjeve dhe akuzave, ka ardhur edhe reagimi i Ramës, I cili ka shkarkuar drejtuesit e PS. Kryesocialisti ka mandatuar deputetë të PS, të zonës për t’u kujdesur për procesin e zgjedhjes së drejtuesve të rinj para datës 3 mars, afatit përfundimtar për shpalljen e listës.

Po mire mer burra, çfare pune ju prish juve keto traplliqe te Rames...??? A jeni te kenaq ju qe Rama gabon dhe fiton perseri Saliu???? ju veç ferkoni barkun dhe gezojuni me gabimet e Edvin Kristaq Rames... Ju ku ta gjeni qe ai ben traplliqe.... veç ju te fitoni dhe ta boni Salen mbret....

nuk e ke gabim! smiley

Kush te tha qe s'na kenaqi ky lajm ??!

Ta them edhe nji une, se sot e paskam me ed ramen.

kur e shikoj kshu me jelek boje-krem, medemek refuzimi per tu vesh( dhe duk) konvencional/konservativ, me kujton ate Isa Boletinin, qe kur i tha, me duket Ismail Beu: po vish dicka tjeter o Isa, se po shkojme te takojme ate qe te ben ose te prish pune- Isai tha:keta vishen si ne katund te vet, une si ne katund tem.

u desh 100 vjet qe katundi i Ises, te vinte prape ne din- larg duarve te serbeve.

e imagjinoj ismail bene, qe pas takimit ne Londer, t'i jete kthyer e t'i kete thene Boletinit: mbaji tani poturet dhe xhamperin. Te rruat kokederrlleku. smiley

Duhet fantazi e modhe Mrrok, qe rama te tkujtoje Isen.

Jo ne fakt eshte "the other way around". Kur lexova kete vinjetin me isa boletinin, mu kujtua ed rama.  Refuzimi per te bere si gjithe dynjaja medemek, me rezultatin e pakendshem qe edhe dynjaja pastan refuzon te beje me ty ate qe duket llogjike, e arsyeshme dhe normale.

I ke ra mu ne cacke te kokes problemit. Njerit prej problemeve dmth. Lider te majte me "virtyte" aristokratike vetem ne Shqiperi gjen.

Po me pelqen kjo rilindja me arrna e PS-s  thu ti se perrimen,  hejvalla peshku ja keshtu do e quaj shkrimin tim te radhes " Rilindje me arrna" coming soon.

Te pelqeu ty apo s'te pelqeu nuk eshte relative.. Sa per te gjet "arrnat" nuk e ke as kapacitetin moral dhe as intelektin ti analizosh.. Te genjen mendja se di te shkruash apo thjesht shume njerez tallin trapin me ty!

 

 

Ua Liqeni smiley  shum e caj koken per mendimet e tua ndaj meje ore nuk po e shef smiley Un shkruj per qefin tim  pik muhabetit  you like me or you like me not! 

Shpjegim: Une po shkruaja nen emrin dhe per ate qe do te shkruash  #Rilindje jo ne ate personal. 

Pse mendon qe ti ke te drejte apo mos ta "caj shume koken" per nje projekt/ide/plan qe ti personalisht nuk ke levizur as 1cm b@then? megjithate je e gatshme te hedhesh vrere !

 

Whatever them un! Do  te mund te votosh qe andej ose  caje b@then edhe hec ktu dhe kontribuo tek kjo shoqeri !Nuk ta mban  me duket!  Nder me te vrerosurit e ketij blogu ketu pari je ti!

rri urte se ka per te nis naj snajper si sales para 2 vitesh

I paska ra shume stoku militantve ne Atdhe! Vje Peza pa qen 1 dite antare partie dhe behet kandidat per deputet...dmth qendra nuk e rruka hic per bazen. 

Nje parti e rinovuar dhe e orientuar drejt praktikave perendimore te politikeberjes, e destinuar per te sjelle e para ndryshimin qe kemi 22 vjet qe presim te ndodhe, nuk mund te mbahet peng e militantizmit

Dmth voten ja doni bazes, po cunat/gocat nuk jua merrni per deputet/e ?

Me fal se nuk kam shume kohe dhe me duhet ti bie pak shkurt per momentin, partia nuk drejtohet me pazare por me vizion.

 smiley Ja kalofsh mire.

Te qarte

Radio-marreset qe ka shpernda ne baze kane dale difektive, vetem marrin, po per te dhone as qe bohet llaf. 

Shpresat i kam te rikandidimi i Maqos.

Maqua i lakrorit mo? smiley

Ai, dora vete. smiley I majte, e jo aristokrat si ata qe vene mrrokllen ne mendime. smiley 

Drejt. Maqos vetem Skender Sallaku ia merr per majtizem.

smiley

 

Po pse eshte kjo gje negative? Ka shume anetare te PS me dhjetra vite dhe qe nuk kane as interesin me te vogel te behen deputet apo kryebashkiak... Nese Peza ka talentin, idete dhe merr pelqimin e votuesve perse qenka gabim sikur  te behet deputet?

Perse eshte gjithmone kjo tentative qe te krijohen stuhi ne gota uji?

Liqo, 

Imagjino sikur te ket nje debat te brendshem midis kandidatesh per zonat e caktuara. Imagjino sikur te nigjohet edhe baza, edhe kryetari, si minimum. Si thu ti, mo mire a mo keq?

#imagine smiley

e para ti e nis me "imagjinate".. Pa fillu mire punen po i vini nje damke ketij individi vetem sepse ky mund dhe ka shume mundesi qe te behet deputet ose me thjesht i pushtetshem.. D.m.th vetem sepse ky guxoi te dilte publikisht qe do futet ne politike - automatikisht te ben shkerdhate, te korruptuar, kriminel e 110 te zeza.. Megjithate ne kemi me qindra gazetare apo analiste qe i bejne dem ketij vendi shume me shume se nje deputet apo politikane!

Perseri, persa i perket (edhe njer nese behet deputet) debatit apo bazes kur te vij rradha atij debati e bejme... Nese baza s'do ta pelqej, koleget s'do ta pelqejne. njerezit nuk do ta zgjedhin atehere ai do deshtoj ne endrren e tij apo qellimin e tij.. Shume e thjeshte! Ktu nuk ka asgje per keqe, vecse per mire.. Une vertet do kisha deshire qe me shume si Peza te afrohen ne #Rilindje , por ky eshte mendimi im dhe sigurisht jo i pa-anshem.

 

 

 

Ti e di qe me listen aktuale nuk ka shume rendesi nese te pelqejne apo jo? Pozicionet e para ne liste do futen automatikisht. 

Vazhdoni te flisni ne hava per kete debat qe duhet te ndodhe ne parti, e megjithate sa here qe fillon ky debat tentoni ta mbyllni menjehere. 

Nuk po e sha njeri o Liqo (une nuk po merrem me ket si individ) , dhe nuk eshte "Shume e thjeshte!" se kryetari ta ve ket, ose ndonje tjeter, ne krye te listes emerore dhe ti si baze, edhe nga anglia bile, i ha mender mune. 

Po pse eshte kjo gje negative? Ka shume anetare te PS me dhjetra vite dhe qe nuk kane as interesin me te vogel te behen deputet apo kryebashkiak..

dhe ti e kuptove kete si????

E kuptoj disa here se si sipas kokes edhe festen.... Por edhe disa here sipas vendit behet kuvendi..

D.m.th. ka me qindra arsyhe.. Personalisht, do me pelqente edhe sikur Rama te terhiqte njerez nga emigracioni qe kane nje bagazh te forte intelektuale por mbi te gjitha nje deshire te zjarrte per ti dhene vendit te origjines.. Keto te fundit jane cilesi qe nuk paguhen!

Ore nga e di ti qe nuk duan te behen deputet e kryetarbashkie, sepse une them qe jane pafund qe duan te behen. 

Biles llogjika eshte shume e thjeshte. Ne nje vend ku politikanet jane pasaniket me te medhenj, synimi i te gjitheve eshte per te qene politikan i rendesishem si menyre per tu pasuruar. Fakti qe nuk arrijne te behen eshte prova e nje sistemi politik te mbyllur. 

Emigrantet vine vete kur e shohin qe mund te perfitojne nga kontributi i tyre. 

Sa cinike qe jeni! Bahh sikur te ishte sport futja e kokes ne rere (apo b@th) sigurisht qe Tirana do nxirrte kampione te vertet... Sidoqofte, jane dhe do vdesin te tille, shpirt-vegjel.

Pse ju duket e pa mundur qe dikush mund te hyje ne politike sepse mendon se mund te jap dicka me shume apo ka nje enderr te veten?

Eshte nje shprehje:"Ata qe kurre nuk arriten dhe nuk munden te realizojne endrrat e tyre, do bejne cmos te shkaterrojne endrrat e tua"  #Rilindje

 

Sa shpejt nderrojne masken keta gazetare , me kujtohet para dy-tre vitesh Alfred Peza akuzonte Ramen se i kishte bere presion ne nje mesazh qe te mos shfaqte nje emision apo dicka te ketij lloji nuk me kujtohet mire dhe tani bashkohet po me kete njeri per nje rilindje te kujt ! 

Me sa kuptoj une Edi Rama nuk ja ndjen per PS por per pushtetin e tij dhe po pergatitet me junten e tij mediatike ku po ben deputete gazetare te ketyre mediave qe ne rast humbje te bllokoje zerin e kundershtareve ne parti. 

Ouuuu Junta mediatike!!!!!!!! Ti i afrohesh kryeministrise per te protestu, dhe junta vu artikujt kundra teje. Junta mediatike!!!!!!!

Kur mendon qe ne mediat Shqiptare mund te jete rreshtuar dhe nje i kategorise se Left me ..yyyyyy ne fund qe ka shkolle me li...ce ....YYYYYY ne mes e ne fund , te vjen te brohorasesh ...Rrofte gazeta 55 dhe lavdi shtypit Shqiptar qe te pakten nuk eshte ne Cmendi po ne pavionin 17 ... ku dhe kurohesh ose shtrohesh per ndonje "mision tjter " si fariu  per t'ja fut Armikut !

Dhe nje mejtim te vogel asnjanes ..Perse duhet te kthehemi tek  anaLet mesjetare  Mesjetare prane Intrigave te Oborreve !!!! Nje ze me thote duhen Trushpelaret sipas modelit te lavatriceve me NIKE !

Mendoj se nuk ja vlen fare te merremi me njerez medioker si Rama e gazetare medioker si Peza.

Sot situata ekonomike eshte gati e pashprese!

Rama duhet urgjentisht te kerkoje Qeveri Teknike dhe jo te beje pazare politike apo premtime pa fund. 

100% dakord. Ekonomia eshte ne gremine.

Por ti thuash Rames medioker dhe pastaj ti ulurasesh atij per zgjidhje sikur eshte e pa kuptimte.. Po Berishes c'ti thush?

 

ne fjaline e pare vjen shprehja qe nuk ia vlen te merremi me njerez medioker si Rama, dhe ne fjaline e trete na duhet te merremi po me Ramen. Qe te jemi konsekuente ne ato qe themi, perpara se ti quajme te tjeret medioker, le te perpiqemi te kuptojme se ceshte mediokriteti ne kete kontekst

Paske maru pune shpjet. smiley 

multitasking smiley

Pershendetje Bota,

Duket si paradoks, por une besoj se medikokriteti lidhet sa me paaftesine per te kuptuar situaten aq edhe me paaftesine per te bere politike.

Ne analizen time situata ekonomike ne Shqiperi eshte me e keqe se edhe ajo e vitit 1996. 

Rama eshte medioker sepse se kupton qe do te mund te marre nje shtet te tokes se djegur i cili ka nevoje per transfuzion akut per te shpetuar ekonomine, qe do te thote ulje drastike e shpenzimeve buxhetore dhe rritje e taksave. Dhe ky flet per perralla ekonomike pa taksa.

Fatkeqsisht keta te dy Berisha dhe Rama jane zgjedhur dhe mbeshteten nga ne (delet e kopese) dhe skemi kujt ti drejtohemi tjeter. Pavaresisht nga vleresimi qe kam per Ramen eshte e qarte se ndrishimi i pushtetit eshte domosdoshmeri.

 

Pershendetje econom,

Ne fakt e lexova ndryshe dhe e gjeta pak kontradiktor mendimin tuaj ne fillim, por tani e keni sjelle ate te plote dhe ju falenderoj per kete.

Me e rendesishmja eshte te themi ate qe mendojme dhe duke bere kete i kemi bere te gjitha.

E kuptoj qe duhet shume pune e perpjekje per tu bere komunist i mire smiley!

Bejme rruges ndonje gabim duke e share pa dashur Partine, por si e theksuat edhe ju e rendesishme eshte me ndihmen e shokeve ti kuptojme gabimet. 

PS dhe po e mori pushtetin nuk e mban me shune se 2 vjet! E para Berisha ska lene gje per te vjedhur qe do te thote "ska leke lale, ska leke" e dyta, ekonomia cope cope, e treta, nga stresi cunat do ti hane kokat njoni tjetrit. 

Po pra ate i ka thene Lefter Kokes ne pije e siper, qe s'kam ce dua pushtetin kur keta (Berisha me Meten) s'ka lene gje per te vjedhur.

nje gje e mire qe energjia pozitive dhe momenti qe rezulton i pakthyeshem ne keto momente (dhe padyshim edhe pertej 23 Qershorit) nuk buron nga deshira per te qene i pushtetshem apo pasuruar por perkundrazi nga vendosmeria per ta luftuar ate. Eshte e vertete qe ekonomia eshte cope cope, kjo kerkon resource e duhura njerezore me eksperiencat e duhura perendimore, pra kerkon hapjen e partise jo tkurrjen e saj. Ti hane kokat njeri tjetrit, e mbetur ne kuptimin figurativ te fjales, eshte konkurrenca qe si forme e te berit politike duhet perqafuar dhe jo ironizuar.

Ty te duhet urgjentisht nje kure intensive me doza te larta cinizmi, keshtu si e ke nis ka shume mundesi qe te biesh ne dashuri me ndonje kurve!

ne kto kushte askush nuk do deshironte as 2 mgr pushtet, tha sala anej nga 91. une e boj vetem se kam besim ne ju, ne zemrat dhe ne ushtat tuaja...

pas 20+ vjetesh ja ku jemi, ne nje shqiperi te lulezuar pluraliste, me nje te ardhme edhe me te ndritur, dhe me 2 ton pushtet.

edhe enveri kshu tha: po na qujn "qeveri e rigonit"... po keni per te pa.

kshuqe, ron, po te jesh me popllin, del gjithnji, po s'pikoi, rrjedh. se s'te kam pyetur, e ke pas pa i film "te gjith lumenjt rrjedhin"?

filmin nuk e kam pa por nga titulli mund te them qe duhet te jete goxha i thelle!

Rama po nuk boni sekuestrime pasurie aha ska gjo ne vij. E tha Enveri por e tha mbasi ju pergjigj englezeve se Shqiperia nuk ka nevoje per opozite...and he could pull it off.

Octaviani para se te behej Augustus kur morri Romen gjeja e pare qe beri qe sekuestrim pasurie te armiqeve dhe te korruptuarve. Do hudhet Zana po dhe njaj Octavian kuqalosh paska kene a? Nuk kishte cbote tjeter, Romen e gjeti ne prag te urise!

 

 

Si mer se ke pa ket ti? 

E kom pa!!!!

Edhe goxha i thelle eshte!!!

Rama po nuk boni sekuestrime

Te ishte ramoja me kocke, nje cike "djale vendi", nqse do i ngelte nje here pushteti ne dore (se kshu, vete, i ha moone pushtetit ai), ligji i pare do ishte rikthimi i denimit me vdekje, dhe akti i pare direkt pas tij, varje masive ne litar te ca dallkaukeve para popullit te bulqizes, qe te dridhej foshnja ne barkun e nenes per nja 20 - 30 vjet. se kshu jemi popull frikacak ne, pa lere c'thone. nqse nuk te del enveri, ali pashai dhe/ose "toger baba" (nje Hodo nga laberia) per kte, nuk di si me ta vertetu mo.

mirpo ai s'eshte ai broome. si tha cajupi, po qenke halldup, o beu yne!

e meqe jemi, prape s'te kam pyetur, a e ke pas degjuar kengen "ramo, ramo ramo eja ti...".

 

si kenge evgjite e bazuar ne origjinalin jugosllav duket. 

po me kujton nje kenge tjeter epike te kenduar nga evgjitet e rruges bardhyl  te cilet nen tingujt e Dirty Diana te Majkellit kendonin: 

I shkreti Majkell Xhekson 

Dajana ty ste harron

Te ishte ramoja me kocke

Angora Bunnylopes are known for their long silky locks and fancy twirly horns. This grey one is of a rare sub-species originally from the Çermenikë region in Albania. 

Me vertet mban shpresa ti qe Rama eshte nga ata qe ben sekuestrime? Sekuestrime o lum miku mund te beje dikush si Kurti, por jo Rama.

I ngaterro te tjeret me mua ti plako. Pastaj Gjithe lumenjte... u harrua se plasi Kthim ne Eden (ne krahasim me te parin ky ishte soft-porn...kishte ca skena papapa per kohen).

Po ishte periudha kur u shkly TVSH  duke vjedhur seriale australiane. I man mend Basti...Ishulli i Flutures...Gjykatesi (me Franko Ziun)?

australianet jane "te salt of this earth". pa shaka kjo!!!

Rono, batuta yll smiley

E di qe ke te besh me rilindje, kur krietari e merr tjetrin nga studioja e televizionit, pa qene asnje dite antar partie dhe e ben direkt kandidat per deputet. #rilindje

Per me teper: 

Fredi

dhe

http://xhaxhai.wordpress.com/2012/04/20/...

p.s.   Berisha ke do beje kandidat per deputet nga kopeja e analisto-gazetaro-opinionisteve te tij?

 

Tan Hoxhen do me e bo kandidat ne Durres

Po tamon asaj partie do t'i shkote vetem njiiiii, i modhi, i paarritshmi, gjigandi i medias shqiptare

CIM PEKA

 

Cim Peka.... e ke parasysh kur robve i bi femija nga duret gjate lindjes? Ky nuk o ai rast. Ky o rasti kur e hudhin vete femijen ne toke, e ngrejne e shofin prap, e kthejne mrapsh dhe e hedhin perseri.

obobo ca fjalori smiley

 

fjalori?

'hedhje femijesh ne toke' ku hyn, apo te seksioni modes

pse merzitesh shoku, ket e ka provu Berisha ne zgjedhjet e 1009, kur e hudhi nji9 femije pertoke, apo e keni harru, mbase ka qen ky Cimi.....ene bo vaki...!!!!!

obobo ca niveli, edhe pastaj habiten pse ka prioritetin Peza ndaj militantit te bazes

smiley Bota-n duhet ta majme afer shoke. Rruga e gjate drejt njohjes-tha, dhe e beri liber.

secili thote ate qe mendon, thjesht etika eshte emeruesi i perbashket

por ka edhe dicka, eshte sa e thjeshte edhe e veshtire te besh ironi me pozicionin dhe frymen e re ne PS....

....se dalin ca verdhacuke te sforcuar qe bejne apel per ndihme

1) besoj deshe me thone etika duhet te jete emerues i perbashket

2)"pozicionin dhe frymen e re ne PS" Ne krahasim me? 1 muaj perpara, 1 vit perpara, 2, 3? Kush e drejtote PS? Fryme e re ne kuptimin i fusim nje shpelarje me crest?

Nuk te bo keq te diskutosh jashte kornizave te aprovuara nga kryetari. Nimo dhe kryetarin vete bile. smiley I sjell fryme te re. Ika tash, se me dolen mu do pune. 

ok pune te mbare, dhe me vjen mire kur biseda mbetet ne kuader etik

 

E ke shume gabim! Te gjitha keto qe thu ti jone te pjestume per dy se Cimi (pervec shoqnise ne reklama) ke ene nji vlla binjak, kshu qe i kone perplas me rradhe.

Ai qetri o i perzgjedhmi.

S'e di vallahi se NM e hoqi nga zv-minister, po drro e bo kandidat. 

Po dynjolliku car kishte me fjalorin tat mer jahu? Ne s'kina perdor asnji llaf turpi atje nolt.

kureshtari?

smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley

smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley smiley

Si do thoshte Ruzhja: nuk eshte i bukur mjaftueshem smiley 

Po pse Alfredi eshte i bukur kshu? smiley

Ketu e 10 ti Pako! Jep pergjigje gjys serioze ne kshu temash. 

Po pse o burr, vetem duke u gajasur duhen kaluar keto xhevahiret e ketij rilindasit tone te vonuar?

O Pako po pse o burre edhe per keto do qajme ne. Jo se mos te rre menia se ke alternative tjeter me "veprimet politike" ketu. O do i moresh me shaka e do tallesh o do qash. Ne rastin konkret une nuk gjej asnje arsye me qa se nuk me rruhet fare per listat e PS-se dhe se jom i bind qe Fred Peza nuk ka per te qene kurresesi poshte mesatares se asaj liste. Kurse pjesa e mungeses se demokracise ne P S&D, o per te qa po na i ka maru lotet prej kohesh se ka te pakten 5 vjet qe i osht vone kapak.

Nejse mo poshte e shof qe ke fillu me fol me seriozitetin qe kerko tema.

ka sharmin e uniformes smiley 

Ej ja kalo Braces Peza per nga gjatesia apo jo?

Po o burre. Eshte puna qe Edi eshte tamam pallosh i gjate e te gjithe duken te shkurter para tij. 

Se meqe me nxorre Bracen. Kishte nja nje jave qe ishin bere ca deklarata neper gazeta per listen. Shume nga keta te vjetrit thone te pyetet baza njehere. Dalin keta te rinjte e Rames e thone eshte e parakohshme. E nejse, ben Bracja nje nga ato postimet e veta legjendare ne facebook. Te zgjidhet deputeti nga zona, te marrim mendjen e bazes etj etj. Se ne facebook ben si i forte gjithmone. Dje i kishte vere njeri nje link te timeline per ta pyet per kete punen e Pezes, tipit po tani si e mendon. Shkoj sot te shof mos kishte pas ndonje debat....... dhe gjej qe e kishte heq. Trimi i madh Erjon Brace! 

Po jo o burre se nje mesatar 1.75 e siper nuk do dukej dhe aq i shkurter se Edi sa eshte, 1.90-1.93? Po keta si Peza e Brace me zor kapin 1.50 me duket. smiley

Jo jo s'eshte e vertete ajo qe thua ti se PS-istet na thone qe te pakten ne PS mund ta shprehesh mendimin ndryshe. smiley

He mo..pjese e mashtrimit publik(Alfred Peza) u bere njeri edhe ti? nejse avash-avash,do beheni njerez te gjithe(i kuptojme gabimet me vonese..edhe kthesen e marrim me vonese)! O Lubonja..po te presim smiley!!

Po prit njehere se nuk ka ardhur Blendi Uturaku .LefKopeja e dyta e dhive sapo ka leshuar kushtrimin. pa do vije Fari analitiku , pa kemi Yp Xhixhin . Dhe mos harro te nderuarit e PPU qe vijne sira sira me nje mbyllje elokuentevrimehapse nga Xhibolja alla xhibonjizem smiley

Keta qe lexon me lart jane te Kungujve ...te thashe po nuk me degjove ...kush tha , ti the ...pse the ti , filani e ka thene me pare ... 

Ke dhe me te FeLlte me economi qe shohen se Berisha eshte mjaft i suksesshem Po e ka renuar ekonomine ...Pa ke edhe me Rama erdhi me zgjedhje po pse te zgjedhe vete ..pa ke dranafila te te gjithe kategorive . Dmth mire mulli me ere po vijen e ujit pse se shohim . Dhe e gjn lefKopeja e para ...Armiku Edvin Kristaq Kriminel Rama ka deviju vijen e Ujit ....Prandaj mos shif per Lubonjen pa mbaruar grumbulli Leshit ne Derstile ! Ndonje analist per Kinen,  si i zgjidh keto ceshite ?

Argita eshte HAJDUTE , Vjedhese , e Familjes Hajdute ku jetohet me Pasuri nga Firma e Babait ! Liqeri e kishte kuptuar i VETMI .... 

Po Berishes c'ti thush?

Eshte shpejt me kerku Lubonjen . Fyrlja mir se IKU  me duket !!!! 

Gazetari Alfred Peza e vendosi, do të kontribuojë për një rilindje shqiptare.

smiley

Faleminderit autorit per sensin e holle te humorit.

Sensi i holle i humorit eshte i joti o burr pa Blendi i thot seriozisht ato qe thote.

#RiPezeLindja is now trending me vrap ne twittosferen shqiptare

Rama ja beri Berishes Pezë me hic.

 

 

La manita dmth Xhibo!

Nje gje s'marr vesh, cila eshte arsyeja:

1-Rama mendon se Peza mund t'i shtoje votat PS-se

2-Po e shperblen

3-I duhen ca marioneta me prestigj publik per te hequr qafe ca 'te forte' te partise qe i bejne naze.

Me nje fjali, Peza i duhet PS-se kunder PD-se, Rames per kontrollin e PS-se apo Peza i ka bere ndonje nder te papare qe duhet kthyer.

d) None of the above (how's that?)

por ketu ka nje te vertete, qe ne biblotekat e partive ne shqiperi, keshtu librash lexohen dhe kjo eshte ajo qe te vjen me keq, dhe te ben me te vetedijshem per nevojen e ndryshimit dhe me te ndergjegjshem ne veshtiresite qe do hasesh por edhe me te vendosur per qellimet e synuara.

Cila eshte e verteta nqs asnjera prej tyre ?

Ok, po besojme Blendin se Peza vendosi te kontribuoje per Rilindjen Kombetare. Por, edhe fqinji im murator don te kontribuoje per Rilindjen Kombetare, ja qe s'e merr kush.

Pse Rama merr Pezen dhe jo fqinjin tim ?

fqinji juaj ka gjetur veshe te shurdher tek ju per te shprehur deshiren per te dhene kontributin e tij. Tek ne jo vetem veshet por dhe zemrat dhe mendjet jane te hapura.

Por shikoni, anetarsimet e reja ne PS jane ne nivele rekord dhe qendrojne shume lart krahasuar me partite e tjera politike, tregues ky i deshires se secilit prej tyre per te dhen kontributin e gjithanshem per Rilindje.

Qenkeni si Jezu Krishti, do t'ia percjell qe te futet edhe ai tek listat e te jape kontributin.

mendova se eshte dhe ne interesin tuaj qe ti qendrojme bisedes politike dhe rrahjes se mendimeve pa kaluar ne sarkazma te padobishme.

por nje gje duhet te keni miresine ta shihni si emancipim, politka behet dhe me zemer te hapur

Ti Dynjolliko rrofsh e qofsh se i kom ca shoke anej nga PS-ja e kone per t'u shkri t'u qesh kur t'i lexoj postimet e tuja.

Ne qofsh nen 15 vjec te falen keto qe shkruan, po perndryshe dije qe je ne vendin e gabuar. Hej sinqerisht, ketu edhe personazhet me te neveritshme qe mbrojne Berishen e Komunizmin nuk guxojne me na fol si ti. O veni mo i gabume per te bo kshu fushate peshku o dynjollik. Pavaresisht ca pallave nuk ke te bosh me nivel aq medioker sa llafet e tuja te pine uje.

nuk thate gje konkrete...

...mbase eshte me e efektshme e kjo menyre e te berit fushate e juaja, nuk jam i sigurte.

 

Anetaresime rekord... po cuditerisht asnjeri prej ketyre nuk kerkon te behet deputet po pranojne qe dikush qe vjen nga jashte tu imponohet. Makes a lot of sense..... not!

Pastaj aman te lutem, nga e gjete kete anetaresime rekord, se e tha Rama? Keta gjithmone anetaresime rekord kane e anetaresia gjithmone ngelet 68 mije. Po edhe Ilir Meta ngeli duke fol per anetaresime rekord, edhe Mr. Xhelatina Kreshnik Spahiu. Ku qenka fshef ky popull politikoaktiv deri tani qe u dynden per anetaresime rekord. 

cdo anetar qe i bashkohet fushates per Rilindje eshte i dobishem me cdo lloj kotributi modest dhe nuk eshte e thene qe ne nga cdo anetar i ri ne te shohim dhe te presim deputetin e ardhshem por e rendesishme eshte qe te gjithe se bashku te cojme perpara platformen tone poilitike ne te mire te qytetarit.

e kuptoj qe eshte e veshtire qofte edhe te mendosh ne menyren si mendojme ne dhe kjo si rezultat i nje te shkuare mbytese 22 vjecare qe ka lene shteg vetem per spekullim dhe spekullatore.

bota kam bere nje pyetje ne fund te komenteve, po pate mundesi...

obi nuk shoh pyetje ne fund te komenteve te mia. nese i referohesh programit ai eshte i pranishem nepermjet mediave cdo moment qe behet publik nga instancat pergjegjese te partise

e kuptoj qe eshte e veshtire qofte edhe te mendosh ne menyren si mendojme ne dhe kjo si rezultat i nje te shkuare mbytese 22 vjecare qe ka lene shteg vetem per spekullim dhe spekullatore.

wtf 

Bota, te kam pyetur edhe me pare po e shmange pergjigjen. Nuk po dua te nxjerresh emrin personal, dhe s'ta kam me te keq aspak, por sinqerisht me cudit menyra si flet, sikur je zedhenes i PS-se, apo pjese e kupoles drejtuese te PS-se. Nese eshte keshtu, atehere eshte me hijshme te thuhet hapur. 

me vjen keq nese nuk jam pergjigjur ndonje pyetje tuaj , por ju lutem mos tju shkoje ndermend se jam shmangur.

tani ketu une besoj se eshte edhe ajo qe ne duhet te investohemi totalisht per ta ndryshuar, ajo qe neqoftese deri me sot ka patur me shume rendesi personi sesa mesazhi qe percon, qe ketej e tutje te kete me teper rendesi mesazhi apo ideja.

gjithsesi PS eshte parti horizontale (idete dhe alternativat jane sistemi drejtues dhe jo shoferi apo inpektori rrugor) dhe ne momentin kur flet per kupola atehere nuk keni kutpuar apo me sakte keni paragjykuar thelbin. prape vijme tek mesazhi vs personi

 

gjithsesi PS eshte parti horizontale (idete dhe alternativat jane sistemi drejtues dhe jo shoferi apo inpektori rrugor) dhe ne momentin kur flet per kupola atehere nuk keni kutpuar apo me sakte keni paragjykuar thelbin. prape vijme tek mesazhi vs personi

smiley smiley smiley smiley

ore me verte i ke keto ti????

E treta plus do ta blindoje poziten e tij (win or lose) ne parti me rob te besuar.  E njejta gje me Veliajn, Spiropalin, Maznikun, Shalsin etj. tipa nga bashkia apo rezervati Mjaft-G99.

Po nqs eshte e treta atehere Peza i bie te jete thjesht nje bythelepires, asgje me shume.

Ore Peza mund te jete rob shume i mire ne jeten e vet, as nuk e njof e as nuk du ta njof. Po ne kuptimin politik te fjales kishe ndonje dyshim ti se ne partite shqiptare ata qe jane poshte kryetarit nuk jane bythlepiresa. 

Sigurisht qe ka plot qe nuk jane. Ne Ps mund te rreshtosh sa te duash qe s'jane bythelepires te Rames.

 

Ata qe i kundervihen realisht Rames, perfundojne me bythe perjashta direkt.

Me mire revolucionar se gazetar! Revolucionaret kapin me shume femra; per leket s'eshte problem ti jep partia ne te dyja rolet.

duhet aprovu nji ligj qe ndalon qendrimin e braces afer rames dhe te kac islamit afer sales.

nga asimetria mund te krijohen fraktura ne qafe - nuk duhen pa me shum se 30 sekonda bashke.

Mos u bo merak emo se ka gjasa qe qe te dy keta te shkurtrit ta mbyllin me kaq ne 2013. Dhe pastaj nuk ke per ti pa me mbrapa kryetarit. 

Firauno, une menoj se Cimi mo shume po priste nai haber per largim te ktyne krietarve ne 2013-n, se Brace e Kacra do kete te tjere plot, kshu qe qafa jone nuk shpeton.

1.

Per komentuesit njohes te mire te programit te PS-se, qe nuk mungojne ne Peshk, kam nje pyetje:

Cfare programi ka Partia Socialiste per mediat ne Shqiperi?

2.

Mediat sic dihet quhen "pushtet i katert" i shoqerise, perbri legjislativit, ekzekutivit dhe gjyqesorit.

Tek ne, legjislativi dhe ekzekutivi jane dhe kane qene TERESISHT te kontrolluar nga partite e mazhorances (cilado te kete qene ajo); gjyqesori eshte PJESERISHT i kontrolluar dhe i prirur ta perdore me ligesi edhe me madhe se politika ate pjese te pavarur prej saj te pushtetit qe gezon; mediat gezojne nje lloj "autonomie te kushtezuar", ku mund te shprehen lirisht si e sa te duan persa kohe ligjerata e tyre eshte e pergjithshme dhe abstrakte - per rastet konkrete duhet te "marrin leje" tek politika dhe pergjithesisht, deri me sot, nuk kane nxjerre ne drite asnje skandal te ndonje rendesie, ne nje vend ku ka me shume maskarenj e ndyresira sesa metra katrore territor te shumezuar per vite pavaresie!!

3.

Partia Socialiste e Shqiperise na premton cdo dite e cdo mbremje (nga ekranet e mediave) se pas pak muajsh do rilindim. 

Une dua te di, nqs eshte e mundur, paraprakisht, sesi do te artikulohet kjo, p.sh., ne kete rast, ne fushen e mediave. A mundem? 

P.S. - Miqte e PS-se, po pertun mund edhe thjesht t'hudhin nai link, se kerkimin e bej vete...

mediat jane pushteti numer 1. jo i katert.

Siq e thot dhe kenka xhanem:

 

Jam mbraaapsht,

Jam mbraaapsht,

Jam mbraaapsht,

Jam mbraaapsht mbi samar perserii

 

Ket Pezen e pashe njehere te emisioni vet me Ngjelen. Te dy sa kishin lone pijen te klubi lagjes dhe po e vazhdoshin (muhabetin) ne studio. Kto sula ka per ti asfiksu me pordha.

po nuk eshte puna aty; edhe cun i mire me qene (qe mund te jete, te pakten kjo eshte pershtypja qe kam kriju une tu e pa ne tv). E ka thene Endrity me poshte, fakti se eshte katapultu me urdhrin e shefit, i ka lon ne balle vulen e marionetes.
Se ne plan personal, eshte shume e natyrshme tranzicioni analist politikan/ politikan (jo deputet i komanduar!) dhe tjetra, krahaso ket me Anila Bashen...

Sikur ai te ishte profesionist me etike te larte etj etj ate here po, qe futja ne politike do ishte risi. Po nga pistolete ne duart e njonit u bo pistolete ne duart e Rames.

@Mrrok: ura e Hambullit (Skrapar), 1940, pak para se te hidhej ne ere nga ushtaret italiane (qe duken ne foto).

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/734310_4882643277676_1087116776_n.jpg

Po edhe keta maskarenj nuk kishin pune tjeter por te hidhnin ne ere urat e Skraparit???!!!

Edhe thone pastaj qe Mehmet Shehu ka bere krime lufte se ka vrare rober!!!

Keta jo ti vrisnje por ti rrjepje si keca!!!

per te qene te sakte, ura u hodh qe te mos kalonte ushtria greke.

Mehmet Shehu nuk i mori parasysh kta analistat e vitit 2013 kur vriste ne 43-shin, 70 vjet me pare, ket gabim e ka pas dhe ta mbaje!

(e kom pa 3 here ate fragmentin e mbledhjes qe solle dje. fenomenale.)

Shiko po ti vesh re Komandanti si i dhjere duket aty. 

Mehmeti me vetvrasjen e tije i beri nje goditje me spond alla grande!!!

Duket sikur me vetvrasjen ka dashur ti thote pa he te te shoh nje her si do te beshtysh ate qe ke lepire prej 30 vjetesh!!! Gjeniale!!! 

greket iu dhan dru te papam ketyre, mer. Vetem qe zbarkoi gjermani ne Krete (ku eshte bere lufte trup me trup). Me fol kot te mos u japesh hakun. dhe ishte ajo lufte qe iu dha krahe moral mbas 45-es, fliste greku duke te pa nga 100 m lart (ku eshte ai Shkumbini? pyste vazhdimisht s'di pse). kurse legalistat dhe ballistat shqipo benin dhe bejne teorina te mdhoja per akademine e Lagados.

Ahhhhh Cimo mos harrojme dhe nji detaj tjeter qe me urdher te vet Fyhrerit u eshte fale jeta luftetareve grek qe u kapen te gjalle gjat mbrojtjes se Athines. Urdheri shoqerohej me fjalet "Tu falet jeta pasi treguan trimeri te jashtezakonshme"!

Kurse cunat e Ahmetlise qe tash na e zbukuron kryeqytetin mezi shkrepen 2 pushke ne Durres! 

ai prill do kete qene vecanerisht i mbrothet me lule e me zogj. ndryshe nuk shpjegohen tere ato lule te freskta te cilat iu hidheshin ushtareve italiane ne parakalimin e tyre ne kryeqytet. Hollandblumen. buqeta kundermuese nga duar te sinqerta kryeqytetase... dhe me kombinime ngjyrash. shpresa per horizonte te reja, gezim qe shpetuam nga mbreti injorant. statujen e madhe prej bronzi te ketij te fundit e shemben me kavo dhe e zvarriten nga qyteti studenti... jo prit, se u bona lomsh... ngarkese e modhe ne pune, rono.

Me gjase ka mendu edhe se do behej nje fare Nako Spiru No. 2.

Po, e vuni ne pozite te dhjere Enverin, pa dyshim, por e tha vete ustai: do kete nje cike konfuzion ne popull ne fillim, tha, pastaj do kaloje edhe kjo si te tjerat.

pse si kujton ti, se ket muhabetin e 3 diteve e shpiken kta shakllabanet sot?

"For the sake of historical truth I must verify that only the Greeks, of all the adversaries who confronted us, fought with bold courage and highest disregard of death."

Speech in Reichstag, 4 May 1941

Te rrime shtremet dhe te flasim drejte:

Hitler would later praise the Greek people and their bravery, and would grant to the Greek soldiers the unique honour of not taking any of them as prisoners of war.

Te vriste por ama haken ta jepte!!!!!

Per historical truth, ushtria greke u dorezua brenda 10 diteve kunder gjermanit dhe shumica e luftes u be nga Anglezet, Australianet dhe Neo-Zejlandezet qe kishin zbarkuar. Nuk ka turp ketu, keshtu e pesuan dhe Ceket, Serbet, Francezet e me rradhe.

Por ne lidhje me Italianet, Greket dhe ata nga Etiopia treguan shume trimeri.

Shiko po ti vesh re Komandanti si i dhjere duket aty. 

Mehmeti me vetvrasjen e tije i beri nje goditje me spond alla grande!!!

Suicide is man's way of telling God, 'You can't fire me - I quit' (Bill Maher)

Alfredua nuk ka faj ne fakt qe po perpiqet te gjeje nje vend ku te haje se kshu me profesion eshte kapterr, dmth. eshte i laureuar nga shkolla e bashkuar Enver Hoxha, por ne gazetari ka qene si offside.

Kulmi! Shof Vilajet Qyrkun ne TV tani qe flet per rreziqet e perqendrimit te pushtetit ne pak duar. Ueeee keta jane bere komplet te paftyre.

Ky eshte superkurve mashkull.  Kete ma kane thene dhe njerez qe e kane njohur nga afer kur ishte student ketu.

Vallaj kam pas shpresa shume me te medhaja nga ky. I kishte kushtet per tu bere nje Albin Kurti shqiptar ne kuptimin e nje levizje te pavarur politike te fuqishme. Eshte nje nga zhgenjimet e mia te medhaja te politikes shqiptare. 

rri mos u tall tani. Mos luaj me ndjenjat e fshatareve. Po Erion Veliaj ka qene dalluar qe kur ka qene kelysh se nuk dote bente gje tjeter pervec asaj qe beri.

Isha dhe une njehere sic eshte arb sot per Ramen apo ti per Berishen, po nuk ka gje. Njeriu duhet ta kaloj edhe kete idealizem idiot per tu rritur. 

Mua s'me ka ngjitur qe heren e pare qe kam pare.  Ka hijen e skuthit, lakeut, kujdestarit te klases qe i serviloset zyshes.  Kurse Albini duket qe flet me plotebindje, si burre, pa u ruajtur nga interesat meskine etj.

Kur e thosha une qe ai ishte marionete e rrezikshme...SHYQYR zotit nuk u be deputet qe ne 2009-en thuaj dhe u harrua se na mbiu ne ekrane e TV aso kohe.

Tani do behet deputet, s'kemi ç'i bejme, se e vendos Rama ne krye te listes si Valet de Pied qe e ka

lol eshte komike.

Kjo kandidature e Ed Piktorit behet per nje arsye te vetme. Te rrethohet nga besnik te cilet avancimin ne politike ja detyrojne vetem shefit dhe asnje merite personale. Duke qene te katapultuar, jane te lidhur ngushte vetem me te.

Te mendosh qe Alfred Peza ngre peshe ne vota ose i heq vota PS si zgjedhje qesharake ne vetvete, eshte gabim. Elektorati socialist, ka disiplinen marksiste-leniniste, disiplinen, bindjen. Historikisht i kane keto vlera.

Per 4 vite Edi Rama ja mbushi mendjen qe i vodhen zgjedhjen, dmth preferuan ta hajne genjeshtren si justifikim vetes per deshtimin. As gek as mek.

I futi Edi ne greve urie dy muaj, i vdiq per buke, dhe e mbylli greven me ...nje darke tek restorant Krokodili. As gek as mek.

I nxori ne shesh me 21 janar per videon e Ilir Metes. Pagoi mercenare per tu rrahur me polici. 4 qyqar u vrane. Dhe Edi pastaj i vajti per darke pikerisht atij Ilirit te videos. As gek as mek.

Prandaj A. Peza per nga votat, nuk leviz asgje. Edhe nje karrocier te kandidojne Edi per deputet, njesoj do ta votojne.

pak a shume njesoj eshte ne te gjitha vendet e tjera me te njejtin sistem elektoral (pluralizem). vetem 10 % (maximumi) e njerzve e lekundin ballancen politike. 

ajo qe une vej re kete vit, eshte qe bota nuk e perkrah me kandidaturen e sales (prandaj ky ka fillu me leviz karten nacionaliste qe t'i beje presion asaj), siç bente me perpara. dhe nga bota varen zgjedhjet ne shqiperi, jo nga shqiptaret vete.

Po po, kuptoj. Nuk mbeti femer, e cila i beri "nje goje" Berluskonit dhe qe nuk u be deputete apo keshilltare bashkiake nga ai ne shenje mirenjohje.

jo jo berlinezet preferojne nudizmin.

Edhe nese mund te jete njesoj ne tere vendet, pra qe shumica e njerezve votojne ne menyre konstante, kjo vjen pasi ne menyre konstante ajo parti perfaqeson interesat e tyre e nuk u jep shkas qe ata ta kundershtojne. 

Ketu edhe kur partite ndrrojne qendrime 180 grande brenda nates prap askush nuk ndryshon mendje. Pse? Sepse sic e them shpesh ketu partite jane zyra punesimi, e interesi me i madh i qytetareve nga partia eshte vendi i punes dhe pertej kesaj u befte nami. 

nuk eshte puna tek qendrimet partiake (te majtet jane tani ne france, po sulmuan ne Mali po njesoj si te djathtet, Libine, pra 180° ndryshe natyres se tyre politike), sesa tek afiniteti SOCIAL. 

ne shqiperi jugori nuk eshte njesoj si veriori. jugori eshte me social, me i majte, se ka qene historikisht nen Beun e fshatit. ne veri te shqiperise nuk ka pasur nga keta. prandaj dhe gjindja jane me pak sociale, sepse nuk kane qene te shtypur. 

sociologjia merret me keto pune. nuk di ne a kemi te tille specialiste.

O robo, a lexon ca kam shkrujt une se pergjigja nuk me duket se ka shume lidhje me ate qe po flasim. Ca jane keto me karakterin e jugut dhe veriut se po me dukesh si Hurbinek qe ka pas shkrujt ketu. 

Pra, edhe nqs ka unitet ne politiken e vendeve te zhvilluara menyra se si arrihet ky unitet nuk eshte njesoj. Nje PS qe ne 2009 thoshte pertej te majtes e te djathes dhe ne 2013 do te dale me program te majten teorikisht duhet te kishte nr tjeter votuesish por nuk do ndodhe. Ndersa, psh ne USA, edhe diten mbasi humben zgjedhjet republikanet thonin se nuk i tradhetonin parimet po thjesht duhet ti shpjegojme ato me mire. Pra partia vazhdon te perfaqesoje ata njerez besnikerisht e prandaj votohet besnikerisht. 

Ai rasti ne Mali eshte shume i vogel dhe besoj lehtesisht i kundershtueshem per kete ide, sepse dhe te majtej mbeshtesin nderhyrjet humanitare shpesh. 

ata qe votojne per ps ne shqiperi jane te gjithe te majte ne shpirt, pra ne ndjeshmeri sociale (shoqerore). nuk e rrujne fare per programin e kesaj, a kupton, aq sa çe rruajne te majtet franceze per sulmin e frances ne Mali, qe normalisht eshte kundra natyres se tyre sociale, pra mik me te gjithe popujt e tjere te botes cilitdo qofshin keta.

dhe s'eshte gje nderhyrje humanitare, as ne mali, as ne libi, e bile as ne kosove. jane nderfutje ne punet e te tjereve, per interesa ekonomike. kish nafte libia, dhe uranium ne mali. ndryshe do i linin te benin ça te donin, bile te vdisnin nga uria. ne kosove u futen qe te mos mbanin ne kurriz nje milion e gjysem refugjate kosovare. eshte pragmatik oksidenti. interesin e tij shef vetem, pavaresisht se e mbulon kete me nje lume fjalesh moraliste. 

ok, po diskuton per nje gje komplet tjeter nga ajo qe po flas une 

Kjo e ndarjes se ketille eshte çik futja kot, se bastionet e PD-se kane qene Shkodra e Kavaja, qytete e rrethe fushore me Beun e fshatit. Perndryshe PD-ja s'eshte mire as ne Malesi te Madhe as ne Tropoje.

Ne Shqiperi s'ka asnje gjurme historike qe mund t'i mvishet PD e PS-se para vitit 1944.

Jane parti pa lidhje fare me zhvillimet socio-historike, jane produkt i atij aksidenti historik qe eshte Komunizmi.

Historia do rikthehet ne linjen e saj korrekte kohore, kur te mos kete me pasoja prej ketij aksidenti historik.

PS e PD po perpiqen te mbijetojne duke shfrytezuar ndasite e perçarjet historike para 1944, pa i fryre zjarrit te perçarjes, here hapur e here fshehur, PS e PD, do marrin fund me te perfunduar efektet e aksidentit historik qe ishte komunizmi.

Politika shqiptare ne kursin e vet normal do te jete patjeter konservatore vs liberale, cfaredo kuptimi t'u jape realiteti shqiptar konservatores e liberales.

Jo vetem politika shqiptare por ne çdo vend, sapo te perfundojne efektet e komunizmit do shkohet tek kjo ndarje, qe eshte natyrore.

 

o akeisti, po flisja PER NATYRE SOCIALE. eshte qenie SOCIALE njeriu. kjo bile e dallon nga kafshet. jo organizmi e bile as inteligjenca (bile organizimi shoqeror ka ndikuar shume tek zhvillimi i kesaj te fundit. nje delfin eshte shume me inteligjent se nje femije, femija ja kalon me pas, sepse eshte shume me i organizuar se delfini, ne nje sistem shoqeror).

e bile partite politike linden pikerisht se njeriu eshte i tille, qenie sociale. 

Po mire dakort jam une per natyren sociale, e po te them qe natyra sociale i ben te ndahen ne konservatore e liberale, s'ka nje natyre te majte e nje natyre sociale te djathte.

Si qenie sociale njeriu o behet mbrojtes i traditave dhe institucioneve sociale o kerkon te tjera. Kur ka zhvillime intensive liberalja ka arsye ekzistence, kur s'ka zhvillime intensive sundon ne menyre absolutiste konservatorja.

Fakti qe e majta ka merdhifur totalisht si identitet ekonomik (proletaret, te varferit) dhe ka marre kudo flamurin e liberales sociale per te mbijetuar, nuk do te thote qe ka nje natyre te majte, por qe e majta po paraziton mbi konceptin natyror te liberales sociale.

E majta duhet vithisur si koncept politik qe te vithiset edhe e djathta si e tille. Jane konceptime parazitare keto, s'kane me arsye ekzistence.

Politika duhet te zhvillohet rreth boshtit social liberale vs konservatore dhe atij ekonomik shtet i vogel apo shtet i madh.

Ca te mashtrojme kot veten me te majte e te djathte, 10 me te pasurit e parlamentit jane te PS-se, 40% e deputeteve te saj jane biznesmene te rinj, ça lesh e majte eshte ajo, e majta e syve te saj qe t'i pelcasin.

ta tregoj une se sa i majte eshte "jugori" po te mos ishte Enveri nga Gjirokastra, Mehmeti nga Corrushi i Mallakastres, Hysniu nga Terbaci i Vlores, Nano diku andej nga Gjirokastra, Rama nga nje fshat i bregut (zona e pare operative) etj. Nuk e di te majten franceze por te majten shqiptare ta tregoj une, eshte nje bashkim klanor, qe si primare ka krahinen dhe gjakun, leri pallavrat me "sociale".

Ashtu si e djathta me Tropojen e Saliut etj. 

nuk them qe nuk kane ndikim keto gjera arkaike edhe tek e djathta, por mbetet gjithsesi e paperfillshme. Ai krah politik qe per konvencion thirret i majte ne Shqiperi eshte mirefilli klanor. Pothuajse zyrtarisht veriu anatemohet nga PS si " malok" dhe asnjehere nuk ka pasur detyra e rol udheheqes ne PPSH/PS.

 Ramiz Alia nga eshte se s'me kujtohet ??? Po Nexhmije Xhunglini (Hoxha)??  Po "desidenti" Mehmet Elezi ?  me thuaj keta qe te mos vete me tutje....smiley

toske te gjithe.

o me na pa-e,

me na pvet-e...

Cfare te gjithe pre Gurkusarit keta? smiley

Jo vazhdo, Haxhi Lleshi, Besnik Bekteshi, Muho Asllani, .... etj, etj....

Tani edhe PD-ja mund te thoshte Bode e Genc Pollo etj etj. Po ne vija te trasha njera eshte partia qe perfaqeson veriun e tjetra jugun. Fakteqesia jone, po e verteta klanore deri diku eshte kjo. 

Jo, jo, Ppsh/Ps "verioret" i ka pasur sa per garniture, ne te vertete udheheqja e partise, vendimmarrja ishte ne duart e zones se pare operative, shume e kufizuar edhe ne jug. Ndersa ne pd kur ka qene Berisha president, kryeminister ishte Meksi, me origjine nga jugu dhe vendimmarrja ne pd nuk ishte atribut vetem i nje zone. Sot qe eshte Berisha kryeminister, presidenti eshte nga Gjirokastra me origjine ndersa vendimmarrja ne pd eshte e larmishme, me Boden, Pollon, etj. Edhe nga ana fetare pd- ja eshte e larmishme, e hapur, e te gjitheve, ndersa Ps bunker. Intelektualet korcare me origjine myslimane ankoheshin paradokohesh se nuk arrin te benin karriere ne PS pikerisht prej konfesionit te tyre te origjines. Edhe ne koohe te Zogut ka pasur qasje tjeter. Ishte Zogu,por ishte edhe Pandeli Evangjeli, pastaj Mehdi Frasheri. Ppsh/ps eshte allasoj...!

Treshja e fuqishme e PD-se Berisha-Topalli-Basha jane nga Tropoja, Shkodra, Mati/Dibra. Te tjeret dhe ju per garniture i keni, deri diku me perjashtim te Bodes. 

ligjin ne shqiperi e ka bere shoqja nexhi, nga dibra bashke me ramirezin prej shkodre, qe e kishte dashnor te fshehur. dhe kete qe nga viti 1978 (vizita dhe pritja madheshtore e Titos ne Kine, dhe prishja jone direkt me keta te fundit), kur enveri u fandaks. iu pordh truni mnjf.

ps: te dy keta vrane dhe mehmetin. ky kur e shihte neper korridore, ramizin e quante "kalemxhi" ngaqe ky hartonte pllanet madheshtore pesevjeçare te shqypnis dhe referatet e xhaxhit neper tribuna.

Interesante kjo puna e fese, se kur pashe Tryezen e Partive Opozitare (ato qe kane mbetur), dilte se ishin gati te gjithe ORTHODOKS

1 - Edi Kristaq Rama

2 - Paskal Milo

3 - Spartak Kiço Ngjela

4 - Petro Koçi

Dulja po Orthodoks grek, po iku ky tashme nga "opozita e bashkuar". Nard Ndoka qe ndejti me keta afro 4 vjet, i Krishtere... vetem Gjinushi "musliman" ???!!

E çuditshme ne fakt kur e shikon

Ka nje problem te madh PS-ja. Eshte klanore. Kshu i perdor te TJERET vetem per garniture se gje nuk ju le ne dore ose kur jane ambicioz nuk i pranon fare. Ne ate listen e partive qe ka bere koalicion PS, pervec 4 partive puniste e komuniste, ka edhe nje parti islamike.

Ti kur thua "garniture" prap e ke per Ramiz Aline ?  apo jo , 

Besnik Bekteshi e boni Shkodren koprifuoko. Eh none none, cer kuadrosh! Te celnikt! Jon konseguent geget, jo ashtu, kot, qe thua ti....

PS: S'po vijn shkodront e Peshkut me na i afirmu icik faktet, thuj...

zakonisht, keto "hapjet" e partise, kercimet jashte rradheve dhe rradhe, behen per figura qe kane nje reputacion ose edhe nese nuk njihen te pakten per nga profili intelektual, profesional etj. kur t'iu paraqiten publikut ngjallin dashamiresi jo tek elektorati qe voton gjithmone partine tende, por tek te tjeret. PD-ja psh. e ben gjithmone dhe perpara ka edhe kuvendin ose konventen, ndersa Rama me Alfredon ose me ata emrat e tjere qe permenden nuk afron gje pervec elektoratit te tij. Nuk afron dicka me shume Alfredua qe deri dje ankohej per Ramen se i bente presion per pune titujsh dhe as Kokedhima. Llogjika ta thote qe Rama po pergatit terrenin qe te mbaje partine edhe pasi te humbase, prandaj e ka zgjedhur kete grupin e tij te gazetareve, grupi i Vilajet Qyrkut e keshtu me rradhe.

Pikerisht se fjalen decizive ne percaktimin e rezultateve zgjedhore e kane te pavendosurit, nje Parti Socialiste e katandisur ne kete pike nuk perben ndonje faktor konkret per te anuar te pavendosurit drejt saj.

Rama duhet ta kishte kuptuar qe te katapultuarit dhe qumeshtoret e fundosen ne zgjedhjet e shkuara. Edhe Berisha katapultoi mjaft njerez, por te pakten e beri kete duke respektuar nje fare forme dhe ne kontekstin e grupit te intelektualeve qe afroi perpara zgjedhjeve te 2005-es. Te marresh njerez keshtu nga asgjeja (persa i perket kontributit politik) e t'i vendosesh si pupace ne role te caktuara nuk besoj se do te shkoje ne favor te PS-se.

Si gjithmone, edhe ne keto zgjedhje, te pavendosurit, kam pershtypjen se do votojne per te keqen me te vogel.

PS: I vetmi rrezik qe i shfaqet Berishes sot per sot, nuk eshte Rama (perkundrazi Rama eshte bekimi i tij), por fragmentimi i votes qe shkonte tek PD-ja si pasoje e FRD-se dhe AK-se.

mendim korrekt Ols. Duku me shume nga politika se ke mendim qe duhet marre parasysh. Vetem nje korrigjim: Frd dhe Akz pompohen nga mediat e majta me mendimin per te demtuar PD se ne fakt nuk kane takat te demtojne PD-ne asnjera. Jane parti te stisura qe edhe njerezit ne mitingje dhe salla ja u con Rama. Po lexoja nje debat ne fb ku njeri thonte qe kur u prezantua frd, dy veta qe ishin aty ne salle ishin te freshit dhe ai i njihte me emra. Per te demtuar PD-ne keto dy parti me kete sistem zgjedhor duhet te marrin nje numer te konsiderueshem votash, nuk eshte se 10 vota prishin pune. Akz ka shume mundesi qe te marre vota te majta, por jo te djathta. Te djathtet, ose ata qe shqip nuk e duan PS- ne pushtet, qe PD e shohin si te keqen me te vogel etj. e dine se cdo vote per frd ose akz eshte ne fakt vote per Ramen.

Frd dhe Akz pompohen nga mediat e majta me mendimin per te demtuar PD se ne fakt nuk kane takat te demtojne PD-ne asnjera. Jane parti te stisura qe edhe njerezit ne mitingje dhe salla ja u con Rama.

Une kam vene bast qe keto parti do jene nje flop si G99-a ne zgjedhjet e shkuara, por nuk jam shume i sigurt sepse te rinjte jane goxha nacionaliste ndersa ka feta te popullesise se Tiranes pershembull qe ndoshta do te votonin Topin thjesht mqs. eshte tirons. Nga ana tjeter kjo parti nuk ka shume karizem ndersa te rinjte jane lehtesisht te orientueshem.

Alternativa tjeter eshte qe keto dy parti te reja do t'i marrin vota partive me te medhaja ne te njejten mase (por jo mjaftueshem sa per te fituar deputete) dhe atehere nuk do te ndikojne ne rezultate.

FRD dhe AK do t'u marrin deputete dhe PS, dhe PD. Berisha ka shume kohe ne pushtet. Maksimumin e mundshem. C'kishte per te dhene, e dha. G99 eshte ne te tjera kushte, komplet ndryshe. LSI eshte ajo qe ka qene ne kushtet qe eshte tani FRD dhe AK, por jo G99. Ashtu si perfundoi G99 ka ndodhur nje here, me partine e Pollos, Partia Demokratike e Reformuar. Ky eshte tjeter rast.

Berisha ka shume kohe ne pushtet. Maksimumin e mundshem.

Ne fakt ky do ishte nje motiv i mjaftueshem per humbjen e tij, por nga ana tjeter opozita eshte konsumuar ende pa ardhur ne pushtet fale edhe shume levizjeve te Rames qe une i konsideroj si te gabuara.

Mos harrojme gjithashtu qe lideri i opozites ka qene deri para dy vjetesh per tre mandate ne krye te pushtetit lokal te qytetit te Tiranes qe perfaqeson gati 1/4 e popullesise.

Pollo morri gati 5% ishallah, po te merrte aq FRD e ndryshonte gjithe garen politike. 

S'e dija qe kishte marre aq shume pollo

Jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne vende te tjera, modeli i votimit te te "keqes" me te vogel eshte shume i fuqishem.

Rama eshte karte e djegur, kjo u duk qe ne 2009 kur nuk diti te beje Koalicion sepse eshte arrogant, hundeperpjete, i paskrupullt dhe tiran.

Fitoren ne 2009 e kishte te sigurte, thjesht bashkonte votat me LSI perpara zgjedhjeve...nuk pranoi!

Berisha tregoi se me kalimin e viteve po behej me "tolerant", beri goxha leshime ndaj partive te vogla te koalicionit, arriti te beje marreveshje edhe me LSI qe vinte nga e majta, kurse Rama nuk beri dot edhe pse ishin nga i njejti kamp politik...

Shkurt, thuhej se Rama ishte "perendimor" ne vitet e para pas ardhjes nga Franca, se ai ishte ndryshe nga "Saliu" etj...realiteti tregon se ai eshte nje Bajraktar dhe nje Tiran potencial, qe ja ka kaluar Sales ne te gjitha ato gjera per te cilet socialistet kritikonin Saliun mbajtjen me dore te hekurt te partise, arrogancen, perdorimin e militanteve si zara etj)

Du me e thene prape qe s'me pelqen fare kjo levizje. Jo vetem sepse s'ka pike morali qe robi te angazhohet tani ne prag zgjedhjesh, por sepse nuk shoh ndonje potencial te mundshem. Me gjithe respektin qe kam.

Te gjithe njerzit qe jane futur nga fusha te ndryshme ne keto partitet jane marr me cdo gje pervec se te kontribuojne politikisht per fushen nga kane ardhur. Kemi pare aktor, qe ne vend te punojne per permisimin e artit, jane bere ministra mbrotje, merren me tik-take, apo te drejtave te grave. Sportist qe behen Ministra Ekonomie e brockulla te ngjashme. Ndaj s'kam ndonje shprese se me rastin e ketij do ndryshoj trendi.

Shpresoj te mos ta katapultojne menjehere pa dhene prova per kontribut partiak. Ne Izrael kane nje periudhe 3 mujore per gazetaret qe kalojne ne politike (cool-off). Duhet te kete nje gje te ngjashme dhe ne Shqiperi.

hahaha..jaaaaa!!kush vdiq?kush vdiq moj..fol!!...ca ka ndodh? Kam muaj qe ju them..Rama ka per tu bere te flisni me vete,keshtu qe kallashet gati,mos na zhgenjeni..po si tha..si tha dje :

Koalicioni mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim investim strategjik, që synon rikompaktësimin e gjithë forcave me vota majtas!!

p.s. iku....Fulja !! Nuk ka opozita moter smiley !!

Bobo arb. Sa rende je ti.

smiley !!! flm... rofsh!!

Isha dhe une njehere sic eshte arb sot per Ramen apo ti per Berishen, po nuk ka gje. Njeriu duhet ta kaloj edhe kete idealizem idiot per tu rritur.

- Endrity

epo te ka faj lulka..?? te fala Endrity !! ols..nuk shtyhet ndeshja tifoz me albitrin,se del qe nuk merr vesh nga futbolli,e te del nami i keq !!

Ej aman, ma shpjego icik kete punen qe Rama do i bej robt me fol me vete. Se mua me duket se ketu edhe ca votues potencial i thone qe po gabon, nuk e di ke po ben me fol me vete. 

Shiko sa komente shkuan smiley e thuaj nuk i ben robt me fol me vete po deshe!! E di si eshte kjo puna e Rames me Saliun? Si ajo arixhofka qe nuk le gje pa bere e pa te share po e ndeshe rruges..dhe ti e shikon e kerkon te argumentosh e ta bindesh per gjerat.. 8 vjet rresht kjo pune mengjes,dreke e darke me arixhofken..e nje dite te bukur i kthehesh edhe ti me te njejten monedhe,e fillon arixhofka habitet,si ka mundesi qe edhe ky di te shaj e veproj si une? lere me pastaj..kur kalon ndonje rruges aty,apo ndonje qe i ka pare per 8 vjet ngjarjet... e shpreh mendimin e pa-anshem...jane te dy njesoj(deri ne pritje te kallashit dihet,se gjerat mund te ndryshojne edhe per te pa-anshmit ne ate moment)) !! p.s. Saliu i merr te keqen arixhofkes,dhe une nuk kam si  i kerkoj  moral Rames pas zgjedhjeve te 2009 e 2011, duke pare renimin e ekonomise e c'do gje tjeter shqiptare.. e sidomos pas 21 janarit..ti je ne te drejten tende ta besh!!

Ato qe kisha per te te thene, ti thashe arb. smiley

do i bish kokes me grushta, por do jete vone. pala tjeter ka ca oferta shume te majme per arkitekte/ndertues me formim perendimor. burime te sigurta. por do shifet c'qendrim kan mbajt gjate fushates, e cila ka fillu already.

fiton nje grusht me para.

Do ta marr ne konsiderim emigrant sigurisht pasi te me dorezohet oferta.

Nqs. do te besh sekserin tim, bujrum. smiley

help me help you, ols; detyra e pare e sekserit eshte qe te te sqaroje se oferta merr parasysh cfare ke bere ti gjate fushates...

ke ke vrare e ke ke prere...

E po atehere qenke sekser koti. Duhet te me kishe informuar perpara se...

perpara se cfare Ols?... fol, fol, mos me mundo... smiley

 

Perfundimisht, je nje sekser koti! smiley

nuk mund te shes nji mall qe nuk do me u shit. ne kto kushte, kapitullimi eshte e vetmja zgjidhje e arsyeshme.

Vetem Tom Kruiz nuk u dorezu, por ama atij ai tjetri i kerkoi me gerthit "show me the money". Po ti, Ols, a e kupton se sa pa pathos futesh ne ket deal... nji missed opportunity klasike.

PS Rama do na kish mbushur te dyve ne para. Purot do i ndiznim me kartmonedha 100 dollarshe.

S'qe e thene. kushedi kush e ka rrisk.

Ne fund te dites, eshte e gjitha nje ceshtje biznesi emo dhe jo politike. Eshte pikerisht cfare ju te te larguarit nuk keni kuptuar ende.

Detyren nuk e merr as i kuqi e as bluji, por ai qe jep oferten me te mire dhe per aq kohe sa ne politike do te kemi biznesmena une i kam punet shume ne rregull.

Por te falenderoj per shqetesimin.

nejse, si perfundim floku me xhel po ka goxha sukses bre

who is next ?

Ruzhe ndonje femer tani, sa per balance. Hudhuuuu! Sa jane shoqet lehonasmiley

Hallall lehjet disavjecare ketyre gazetareve. Te pakten su shkoi dem lehja.

 

GB ketu_jam - 4 Shkurt 2013 - 22:57 

mendim korrekt Ols. Duku me shume nga politika se ke mendim qe duhet marre parasysh.

smiley edhe pak olso do t'marin n'tribun krah per krah me çiljeten.jepi jepi gishtinsmiley

smileyapo do me u bo deputet??

 

 

Une nuk jam njeri i medias.

ueeee,  268 komente per Pezen...

''sdua ta degjoj me fjalen Pezë.....smiley

 

p.s   fytyra e  ketij Pezes  rezaton i  inteligjence,  do thoshte emoja..smiley

 

 

p.s 2 po edhe floket e tij me xhel gjithashtu, do thoshte ruzhja smiley

ka ftyre politikani (i rruar, i qethur me kujdes, me kostum zyrtar e kravate te shemtut). dmth aspak prej robi te pavarur, intelektuali (pamje e jashteme jo e persosur dmth) 

smiley

PS: u cava duke te thrrit me germa te pjerrta, po hic, ti Belul.

po nuk kam qene ne krye te detyres jo..  tani  qe i hodha nje sy peshkut,  i pashe ca  ''qe thua  ti ...smiley.  mirepo   ne zanatin tonesmiley,  hekuri rrihet sa eshte i nxehte, tha..    dmth ''timeing'' ka rendesi te madhe..smiley

u ftof pacja tani. Zuni cipe dhjami siper. smiley

Por ktu do jemi. do piqemi.

Po per te kaluaren si shiks sdo na thot gjo njeri?

kush e ka radhen ne vazhdim ... Dumdushi?! cfare kontributi ka pasur A. Peza ne gazetarine/median shqiptare qe te meritoje kete lloj proklamimi, nuk arrij dot ta kuptoj. Suksese gjithsesi!

*

ndoshta jam biased pasi ai Peza ben pjese ne top 5-shen time te moderatoreve/gazetare me antipatike te televizioneve shqiptare (faktor i rendesishem per te qene pjese e kesaj liste eshte aftesia per te ngecur ne te folur). Lista si me poshte:

1 & 2. I. Babaramo

3. A. Dudushi

4. A. Peza

5. R. Qafoku

 

p.s. paralajmerim per rreshqitje jashte teme!

Per mendimin tim, kjo puna e ketij Pezes me PS po fryhet njecike me teper se c´duhet dhe sa vjen e kalon koha dhe shtohen komentet ketu tek PPU aq me ne potence rritet teatri i absurdit ketu.

Njekohesisht vej re disa nota cmire dhe inatcore, ku disa ne menyre subtile, te tjerat ne menyre haptasi fare notojne se bashku me komentet.

Po e perseris edhe njehere tjeter kete qe ja kam thene dikujt per nje teme te ngjashme me kete:

Me e keqe se nje zgjedhje te gabuar eshte kur nuk ke cfare te zgjedhesh fare.

Alfred Peza eshte vene para zgjedhjes se dy alternativave dhe ka zgjedhur njeren. Mire apo keq, kjo eshte vetem pune e tij dhe nuk i intereson askujt tjeter. Gazetaria nuk eshte se ka humbur ndonje gje, vetem ka fituar nga kjo histori, sepse eshte hapur nje vend i ri pune.

A ka fituar gje politika nga hyrja e Alfred Pezes ne te? Ne keto momente nuk mund te thuash asgje! Koha e verteton nje gje te tille!

Kaq!

PS: Po juve jeni vene perpara nje zgjedhjeje te tille? Apo prisni akoma ftesat?

 

Gazetaria nuk eshte se ka humbur ndonje gje, vetem ka fituar nga kjo histori, sepse eshte hapur nje vend i ri pune.

Keshtu si e llogjikon ti, qenke ne terezi o plak smiley Duhet falenderuar Rama per rritjen e punesimit ne Shqiperi : o burra, u hap nje vend pune si gazetar !!!  smiley

PO LIRIA E MEDIAS ??? as per sy e qafe s'do t'a ruajme njeçike, apo varja ? Kush eshte qellimi i te qenurit gazetar, te presesh ftese per te hyre ne Politike ?? Te punosh ne menyre te "pavarur" per te pasur favoret e politikes nje dite ??

Kjo eshte nje levizje qe per disa mund te jete pa asnje lloj ndikimi, per te tjere, tregon se mediat ne Shqiperi jane KRAHU I ARMATOSUR i politikes te ciles u sherbejne!

 

Eshte gje shume e zakonte dhe e shpeshte qe nje gazetar te futet ne politike. Por ama pasi te futet ne politike, s'duhet te kthehet me si gazetar. Por kur eshte gazetar, s'ka pse te mos futet ne politike. Kjo madje eshte praktike shume e zakonshme, sepse duke bere debate politike jane edhe te angazhuar ne politike, edhe popullore. Eshte gje mese normale. Anormalja eshte te vijne nga politika e te behen gazetare. Ja  ca shembuj ne Amerike: Patrick Buchanan, Ron Klink, Scott L. Klug, Ralph Nader, Phil Keisling, Gore Vidal, Steve Forbes, Laura Miller, Marjorie Margolies-Mezvinsky, Lionel Van Deerlin, Al Gore, Al Franken, William F. Buckley, Sarah Palin, Norman Mailer.

Ose psh. http://www.abc.net.au/news/2010-10-13/jo...

une jam prej atyne te pakteve ktu (nis prej komenteve), qe kam pas mendim pozitiv per Pezen si analist/ gazetar. Nis prej ksaj dhe prej nivelit medioker (kompliment ky), te gazetarise te ne, une e shof si humbje largimin e tij.
Duhet me prit kur ta shofim si deputet per me qene te afte me gjyku per pasionin e tij real ne politike po fakti se i eshte ofru "pozicioni", te le nji shije te hidhur, kte nuk e mohoj. Nga ana tjeter, besoj dhe shpresoj se niveli i tij, te pakten aftesia artikuluse si dhe fakti qe e ka mor me pasion, eshte mbi mesataren e parlamentit aktual qe kemi.

Sa zhurme e madhe robi ka bere nje zgjedhje kaq, po e ben ne mneyre relativisht fair se mund te bente edhe si i pavarur ne media e te punonte per imazhin e vet deri 1 muaj para zgjedhjeve. 

Mua me eshte dukur jo ndonje inteligjent i madh por i baralarguar deri diku, edhe kjo eshte mjaftueshem ne mediat tona.

Nje gazetar qe hyn ne politike nga opozita me duket krejt normale, nese hyn nga qeveria eshte per tu shqetesuar. 

 

altin, pikerisht ate gje qe thua ti ne fillim, ate ka bere dhe PEZA !!!  smiley

se mund te bente edhe si i pavarur ne media e te punonte per imazhin e vet deri 1 muaj para zgjedhjeve. 

E di ti Altin se listat e deputeteve ne Shqiperi duhet te publikohen nga Partite jo me vone se ne 3 mars ??

Lexo ketu per me teper INFO ...

Tani qe e kupton dhe vete se Peza beri pikerisht "te pavarurin deri 1 muaj" para shpalljes si kandidat per deputet, ç'mendim ke zotrote ?? Apo prape njelloj eshte ?

KLM

Asgje te keqe nuk shoh ne afrimin e Pezes me Ps-e. Rama mund te kete shume mekate, te meta ne drejtimin e opozites por ama ti kritikosh ne menyre hipokrite cdo nisme me duket e tepruar. Opozita ka nevoje per njerez te medias, me eksperience dhe elokuence ne debatet para dhe pas elektorale. I duhet opozites cdo ze i arsyes per ti bere balle cmendurise arsyetuese se zonjes ne fjale & co...

http://www.youtube.com/watch?v=F_oSKEFKd8U

A i ke lexu komentet apo jo? Nuk ka gje te keqe qe te futen njerez te rinj ne politike, ka gje te keqe kur i merr kryetari pa asnje lloj konkrurimi e transparence.

315 komente, jo te gjitha. Pertoj te lexoj shume hajvane qe cdo levizje te Rames e shohin si mekatare, te gabuar e plot paragjykime.

Pajtohem ne parim me shqetesimin tend por mos harrojme realitetin politik ne vend si dhe nevojen urgjente te opozites per te afruar individe me imazh mediatik pozitiv. I duhet nje llustro Ps-se. Dhe kur flas per llustro nuk e kam fjalen per afrimin e Luan Shabanit gjate tureve te Fidel Yllit. Megjithate, pertej njerezve, opozita ka ne menyre emergjente nevoje per nje program politik. Jo pika, si ato te 2009. Program qe ti thone ketij populli troc si eshte situata e si/cfare mund te behet. Nuk mjaftojne statusest ne facebook apo twitter. smiley

 

E pse nuk mund te behet ky llustrim duke hapur konkurimin per listat e deputeteve?

Sepse nqs mesuam dicka nga eksperienca KOP, Mjaft-G99 eshte qe keta te rinjte qe futen ne parti ne kete menyre jane komplet servil te kryetarit. Ata nuk jane aty sepse jane te mire e te zgjuar, jane aty sepse jane te bindur. Shih c'thoshte ambasada e USAs ne 2009 per katapultimet ne kete menyre http://wikileaks.org/cable/2009/08/09TIR...

Kete kabllin duhet ta lexojne mire te gjithe:

 

Both PM Sali Berisha and SP Leader Edi Rama largely
handpicked every name on the parliamentary lists.

 

 

For the SP, this
category divides further into construction magnates and
older, more established politicians with smaller business
interests. The former hold great sway in the SP and include
names like Arta Dade and Ermelinda Meksi. The second group
features people like Pandeli Majko, Arben Malaj, Ben Blushi,
and Kastriot Islami who manage to maintain their political
stature while also managing their own private businesses.
This latter group has been the most critical of Rama after
the election, perhaps because their businesses are not as
dependent on Rama as others are.

 

 

Others in this group are only in the Rama camp for the money
and may be more than willing to move to the other side if it
benefits them. For example, one SP MP in Durres has already
announced his intention to join the DP coalition. The "other
business" group features MPs like Fidel Ylli, a former
bodyguard who succeeded in making money from casinos and
seems to have no connection to SP ideology.

 

Finally, some MPs are simple thugs. These MPs have made
their fortunes through various means and tend to switch
parties if business requires. They can be very rich, have
minimal education, and they can be violent. The classic
example is Tom Doshi, who is the richest-declared MP with a
fortune estimated at EUR 10 million, and who runs
construction, pharmaceutical, and dairy businesses. He is
also suspected of running some not so legal enterprises.

 

For both parties, the MPs, while elected by the
people, were named personally by the party leader, i.e. Rama,
Berisha, or Meta, giving the leaders extraordinary control
over who becomes an MP.

 

Clearly, many of the MPs were selected
solely for their loyalty to the party bosses, so the prospect
of bi-partisanship may be quite low. However, because of the
narrow and relatively weak ruling coalition between the DP
and LSI, cooperation and reaching across the aisle will be
required for serious legislation. This coalition also marks
the first time in Albania's history that a "leftwing" force
(LSI) has combined with a "rightwing" one (DP).

 

Ej Endrito, po rri mo burre se ata te PS-se jane me te kulturuar se nuk jane maloke.  *16*

 

kush eshte ai legen qe ka harru me von shenimin qe "cdo koment negativ per Ramen dhe PS te injorohet"?

E o burre eshte ai shkerdhata kinezo-meksikan, ai qe i thote Sales se je burre sh...ah ptu ja dhjefsha temen, e paska shkruar Withersi kete!

po kush ta kete genjyer withersin ne kte fare feje plako? thua te kete gisht xhibi ose bradi ne kte mes?

Une them qe ka fut Sala ndonje pastruese ne ambasade qe realisht ka qene agjente e sherbimit informativ te PD-se qe ja ka bere koken dhalle edhe Withersit me genjeshtra per Ramen, PS, Doshin e Yllin e te gjithe rilindasit e nderuar te PS-se.

I Pakapshem,

+ 100 per prurjen, sepse thote me "ze" te larte ate qe e kemi thene me kohe...por shqipove kur ja u thote Amerika ju duket e besueshme! Isn't it ??? KU JE O IDRIZZO ??? se me je strukur dhe ne Amerike! Apo wikileaks-in nuk e njihni ju, e keni deklaruar organzate terroriste? LOL

Le t'i lexojne keto pasazhe ata qe jane gati t'i japin voten Tom Doshit dhe Fidel Yllit, pastaj ne djall le te veje ai vend!

Si thoshte Ambasada US ?

SIMPLE THUGS...the Classical exemple is Tom Doshi...he is also suspected of running some not so legal entreprises smiley

Thuaje cope or Daj : Merret me pislliqe!

 

Po vjen Alfred Peza...Po vjen Alfred Peza...

Nga Kolec TRABOINI Na japin lajme disi të bujshme se po vjen Alfred Peza. Po ku ka qenë ky Alfred Peza, që paska ardhur?! Nuk mund ta kuptojmë këtë kushtrim politik mediatik ngaqë këtë Alfred Pezën e shohim përnatë me figurë dhe me zë në ekranin e vogël që po zmadhohet dukshëm tashmë duke na pushtuar mendjen e qenien. Ky këtu ka qenë. Ai që mungon këtu e që ne dëshirojmë të ishin, janë elementë të rinj nga populli e jo nga rutina e përditshme mbrëmasore tiranase.
Nuk shihet kurrfarë ardhje nëse me këtë kuptojmë një risi në radhët e partisë më të madhe opozitare në vend. Fakti që merret tjetri nga një studio televizive e reklamohet me të madhe si prurje (dhe vetë Peza deklaron me pompozitet: “Dua të kontribuoj sadopak për të rilindur Shqipërinë” sikur të ketë patur ndalesa e pengesa për ta bërë këtë punë edhe jashtë sqetullave të partisë), e gjitha kjo tregon se ka një shkëputje të madhe PS nga terreni. Të na falin, por kjo të kujton ata xhambazët që ia mprehin dhëmbët kalit kur duan ta shesin për kalë të ri.

Sepse kjo histori mund të vazhdojë deri në grotesk kolektiv mediatik në thirroret:
“Po vjen Koço Kokëdhima”, “Po vjen Anila Basha”, “Po vjen Blendi Fevziu”, “Po vjen Çim Peka”, “Po vjen Adrian Thano”, “Po vjen Rudina Xhunga”, “Po vjen Sokol Balla”, “Po vjen Roland Qafoku”. Po vjen e kush s’po vjen... Po populli ku është?
Të vjen në kujtesë një film i real-socit ku pyetet: “A është prifti, popull?” E për analogji në rastin tonë do do të përgjigjeshim, gazetarët shkrimorë e pamorë popull janë, por hallet e popullit në shpinë nuk i kanë. Se e dimë mirë jo vetëm çka flasin e shkruajnë, sikur jetojnë në një shtet tjetër, por edhe sa paguhet njëri e tjetri drejtues panelesh televizive. E këtu flitet për mijra euro e jo kacidhet që marrin pensionistët, që thënë të drejtën, shumica prej varfërisë kanë shpresë tek e majta që duhet të ketë një program social më të ndjeshëm ndaj realitetit absurd që kemi.

Kjo lojë kuintash pa vizion është një gabim i madh që mund t’i kushtojë shtrenjtë forcave të majta. Frika është se veprimet e fundit duke nxjerrë si show politiko-mediatik ardhjen e disa figurave të lodhura mediatike (gjoja të pavarura deri më tani) e duke i shitur si risi në PS, kjo tregon se kryesia e partisë e pranon botërisht se tërë strukturat drejtuese në qendër janë lodhur, janë në kauzë shterëse e ndoshta edhe humbëse.

Një mësim i madh i politikës për sukses brenda dhe jashtë partisë është se nuk mund t’i nxjerrësh drejtuesit dhe deputetët nga sqetullat, nga aparatçikët servilë, qoftë edhe nga studiot e TV e kthinat e gazetave dy hapa pranë selisë së partisë, apo tek drekon në Sheraton e Rogner, ndërsa votën t'ia kërkosh popullit diku larg teje. A thua populli që jeton kudo në këtë hapësirë shqiptare me plot halle mbi shpinë, e jo vetëm në qendër të Tiranës, nuk ka djem e vajza që dinë të qeverisin? Mos vallë u dashka t’i zgjedhin njerëzit veç për faktin se dinë të flasin bukur? Se dinë ta lidhin kollaron. Se dinë ta kruajnë zërin... Përtej kësaj mendoj se një deputet nuk shkon në Kuvend për të qenë thjesht një megafon politik, as fanti spathi nën mëngën e shefit, por për të sjellë ide për ndryshimin e kësaj gjendje mjerane ku ndodhemi, ku qeverisja nuk do t’ia dijë se varfëria tashmë shfaqet si një kërcënim i madh për ekzistencë.

Duke qenë gazetar nga profesioni nuk e mendoj kurrë gazetarinë si një apologje partiak, si një lugë e vogël për të përzier kafenë që do të pijë ai i madhi fare, apo një lëpirje këpuce në korridoret e partisë. Gazetari nuk është tellall i dikujt tjetër, por shprehës i bindjeve të veta në mënyrë të pavarur dhe solide. Prandaj kemi të drejtë të pyesim nga u katapultuan këta gazetarë në parti në prag të zgjedhjeve, kur deri dje betoheshin e përbetoheshin e për më tepër mburreshin për pozicionin e vet të pavarur në gjykimin apo demaskimin çështjeve apo aferave korruptive. Tani papritur i shohin nën sqetull të partisë që mendohet të vijë në pushtet. Kaq e vështirë është të kuptohet se pse?

Këta gazetarë nëse kanë personalitet të lartë, që nuk ua vëmë në dyshim, duhet jo të kapeshin pas kindave të palltos së shefave të partive, por të kishin kurajon e dinjitetin të dilnin kandidatë për deputetë të pavarur nga asnjë krah politik. Dikush mund të thotë se kjo nuk mund të ndodhë sepse është ndarë elektorati si plaçkë tregu tek Gabi. Gjithsesi ai që është një gazetar i vërtetë e jo marionetë politike lufton që kjo të ndodhë, që forca të pavarura të mund të vijnë e të sjellin zërin e tyre ndryshe nga politikat steriotipe e të manipuluara ligsht siç ndodh në Shqipëri. Ne për kësisoj gazetarie kemi nevojë. Me llafeollogë partish jemi ngopur.

Më vjen vërtet keq kur shoh se Opozita shfaqet e lodhur e pa vitalitet apo që mbahet pas figurave të konsumuara (si ai partiaku i lartë ish-kuadro i diktaturës, që shkruan në një dramë marroke se Shën Maria është një kuçkë - çfarë e lemerisi elektoratin në Korçë dhe nuk e di se me çfarë do të përfaqësohet kjo parti në atë qytet ku popullsia është prekur në sedër), apo kur opozita përpiqet të kapet pas fijeve të kashtës gazetareske dhe nuk shkon në terren, apo të kërkojë e të gjejë plot djem e vajza të reja brenda e jashtë Shqipërisë, të shkolluar në perëndim deri dhe në Amerikë po qe nevoja, të cilët do të mund të sillnin një frymë të re, një imazh të ri në politikë dhe në qeverisjen e këtij vendi ku zotëron kaosi, jo vetëm politik por edhe ekonomik, siç po jep sinjale tronditëse falimentimi i qendrës tregtare gjigande City Park, inaguruar me pompë qeveritare jo më shumë se tre vjet më parë.

Por më shumë se për opozitën më vjen keq se ka shumë njerëz që shpresojnë të ndryshojë gjendja, por kur shohim se ju afrojnë ca fytyra të konsumuara deri në rraskapitje stresuese në shtyp apo televizion, edhe ajo pak shpresë ju fashitet. Këtu kemi dhe një problem tjetër madhor; e gjithë Media shqiptare është zaptuar nga politika, pozita dhe opozita dhe nuk ka më asnjë organ vërtet të pavarur, asnjë hapësirë lirie. Prandaj ikin gazetarët si pelivanët nëpër sqetulla partish. Ne kështu po shkojmë drejt një politizimi të shoqërisë deri në atë shkallë sa të humbasë mendimi i lirë dhe i pavarur, dhe si në një lojë shahu gjithçka ta përcaktojnë shefat e partive. Demokracia kështu degradohet, lind një strukturë sunduese e ngurtë e gjithëpërfshirëse për t’i lënë vendin despotizmit partiak që derivon edhe në atë shtetëror. E fundit që desha të them është thjesht një pyetje retorike: A ka ndonjë mënyrë tjetër më dëshpëruese për ta vrarë shpresën e për të shkuar drejt humbjes?!

Gazeta "SOT"

" Gazetari Alfred Peza e vendosi , do te kontribuoje per nje rilindje shqiptare "

smileysmiley

Boll qeshe ore.  Tani na thuaj arsyen e vertete pse po e ben kandidat per deputet Fredin Edvinoja.

Arsyeja e vertete ??

ja kishte "borxh" smiley

Ka mor vesht qe Fredua ka shit tokat dhe ka rone ne leke .

Jo, me verté ky shkrimi lart ishte goxha i goditur dhe i ekuilibruar, pavaresisht se s'do t'i kete pelqyer 38 % te PS-istave tek PPU smileysmileysmiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).