Hipoteza mbi perllogaritjen e mandateve ne favor te kualiconit te majte neqoftese PS+ fiton 2-3% me shume se ne vitin 2009 dhe kualicioni i djathte humbet  3 ose 5 %, neper te gjitha qarqet e Jugut.

Korce / 2009 PS+ 48% , PD+47% , LSI dhe Poli I Lirise 5%  { 6 mandate PS / 6 mandate PD}   : Neqoftese hedhim hipotzen sikur PD+ te humbase 5% dhe PS+ te rekuperoje 3% dhe asnje parti ose kualicion tjeter mos mare me shume se 7-7.5%, atehere do te kemi keto rezultate: Korce/2013 PD+ 42 % , PS+ 51%, LSI 5%, Tjeter 2 % { PS+ 7 mandate / PD+  5 mandate}

Gjirokaster / 2009 PD+40% , PS+ 56% , LSI dhe PL  4% { PS+ 3 mandate / PD+ 2 mandate} : Ne Gjirokaster nuk ndryshon asgje , mundesia qe PS+ te fitoje mandatin e 4 egziston vetem neqoftese PD+ humb 10-11% dhe asnje nga partite ose kualicionet e tjera nuk e kalon pragun 14-15%: Gjirokaster /2013 {PS+ 3 mandate dhe PD+ 2 mandate.}

Vlore/ 2009  PD+ 37.5% ,PS+ 55% , LSI 5% ,PL 2.5% { PS+ 7 mandate PD+ 5 mandate} : Neqoftese ne Vlore hedhim hipotezen se PD+ humbet  3% dhe PS+ rekuperon 2% dhe asnje parti ose kualicion nuk mer me shume se 7- 7.5% , atehere do te kemi keto rezultate: Vlore / 2013 PS+57% , PD+ 35% , LSI 5% , Tjeter  3% { PS+ 8 mandate / PD+ 4 mandate }

Berat / 2009 PS+ 54.6% , PD+ 33.2% , LSI 11.3% , PL 0.7%{ PS+ 4 mandate PD+ 2 mandate , LSI 1 mandat}: Ne Berat neqoftese hedhim hipotezen se PD humbet  1-2% dhe PS+ rekuperon 1% atehere do te kemi keto rezultate:  Berat/ 2013 PS+ 56% PD+ 32% LSI 11% TJETER 1% { PS+ 5 MANDATE, PD+ 2 MANDATE, LSI 1 MANDAT}  ( Neqoftese pd+ zbret poshte 30% dhe LSI zbret poshte 10% dhe PS mer  58 % atehere mandatet ndahet , 6 PS+ dhe 2 PD+)

Fier/ 2009 PS+ 52% , PD+ 40% , LSI 6.5% , PL 1.5%:{ PS+ 9 mandate, PD+ 6 mandate, LSI 1 mandat} Neqoftese hedhim hipotezen se PD+ humbet 5% dhe PS+ rekuperon 3-4%  atehere do te kemi keto rezultate: Fier/ 2013 PS+ 55.5, PD+35 , LSI 6.5, tjeter 3 %    { PS+ 10 mandate, PD+ 5 mandate , LSI  1 mandat}

TOTAL JUGU 53 mandate : { PS+ 33}  { PD+  18} {LSI 2} , PS mund te mare +13 deputete ne jug nga +9 qe ishte ne 2009.

Pra keto rezultate tregojne se kualicioni I majte (pa LSI) arrin kuoten e 70 mandateve ne rast se PS me aleate fitoje 2 deri ne 3 % me shume se ne 2009 ne jug te Shqiperise edhe neqoftese nuk ndryshon asgje ne Shqiperine e Mesme dhe ne Veri ,ku e djathta doli fituese ne zgjedhjet e 2009.

Hipoteza per Shqiperine e Mesme : PD+ humbet 4-5% dhe PS+ rekuperon 2-3%

Elbasan/2009 PS+ 48%, PD+ 45% , LSI 5% , PL  2% { PD+ 7 mandate / PS+ 7 mandate} Situata eshte disi e komplikuar ne Elbasan. Neqoftese hedhim hipotezen se PD+ do humbase 5% dhe PS+ do fitoje 2-3 % me shume se ne 2009, atehere mandatet do jene 8 per PS dhe 6 per PD, por neqoftese dy perqindeshi qe mbeti do I shkoje LSI atehre mandatet do te ndahen 7 PS, 6 PD dhe 1 LSI. Eshte e rendesishme per kualicionin e PS qe asnje parti ose kualicion te marre rezultatin 6.4 % ne lidhje me hipotezen qe hodhem me lart: Elbasan /2013 PS+ 50% , PD+ 40%, LSI 6%, Tjeter 4 %  {PD 6 dhe PS  8 mandate}

Durres/ 2009 PD+ 52% , PS+ 39%, LSI 8%, PL 1% { PD 7 , PS 5, LSI 1 mandat}: Duke marre parasysh hipotezen e mesiperme athere rezultati do te jete ky: PD+ 47% , PS+ 42% , LSI 8%, Tjeter 3% { PS+ 6 mandate, PD+ 6 mandate dhe LSI 1 mandat}

Tirane /2009 PD+ 47% , PS+ 46% , LSI 5%, PL 2% { PD+ 16 , PS+ 15 , LSI 1 mandate} Ne Tirane per shkak te numerit te madh te mandateve ( 32) situatat mund te jene nga me te ndryshmet, por neqoftese Ps+ rekuperon 2 ose 3 % nga PD atehere PS nga 15 do shkoje ne 16 mandate: PD+ 42% , PS+ 49%, LSI 5%, Tjeter ( jo kualicion) 4% , atehere do te kemi { PS+ 16 , PD+ 14, LSI 1 dhe Tjetri 1 Mandat}

TOTAL SH. MESME 59 mandate: { PS+  30} {PD+  26} { LSI  2} { TJETER  1} Ne baze te hipotezes qe hodhem atehere PS+ ka 1 mandat me shume se PD dhe te tjeret, domethene +3 mandate me shume se ne 2009 ne Shqiperine e Mesme

Hipoteza per Veriun. PD+ humbet 5% dhe PS+ rekuperon 5%

Diber /2009 PD+ 58 % , PS+ 32% , LSI 4 %, PL 6% ( PD 4 mandate ,PS 2 mandate) Ne diber PS+ duhet te rekuperoje 8- 10 % dhe PD+ te jete poshte 54 %: Diber /2013  PD+ 53% , PS+ 37% , LSI DHE TJETER 10% ( PD  4 , PS 2 mandate)

Lezhe/2009 PD+ 54.4% , PS+ 34.5% , LSI 5.6% , PL 3.4% ( PD 4 / PS 3): Ne Lezhe nuk ndryshon asgje, e rendesishme eshte kush del i pari: Lezhe/ 2013  PD+ 49% , PS+ 40%, LSI dhe tjeter 11% ( PD 4 / PS 3)

Kukes/2009  PD+ 65% , PS+ 32% , LSI 3% ( PD  3 / PS 1) : Ne kukes mundesia qe e majta te barazoje eshte e veshtire por jo e pamundur. PS+ duhet ti shkepuse PD+  7%: Kukes /2013 PD+ 60% , PS+ 37%, LSI 3 % ( PD+ 3 / PS+ 1 MANDAT)

Shkoder/ 2009  PD+ 58% , PS+35,5% , LSI 3%, PL 3.5% : Ne Shkoder PS+ mund te rekuperoje deputetin e 5 vetem nese I shkeput se djathtes  4- 5 % e jo 3% si ne hipotezat mbi jugun dhe sh.m : Shkoder 2013 , PD+ 53% , PS+ 40% , te tjere 7% ( PD+ 6 MANDATE. PS+ 5 MANDATE)

TOTAL VERIU 28 MANDATE : { PD+ 17 }  { PS+  11 ?}. E  vetmja mundesi per PS mbetet fitorja e nje mandati ne Shkoder ( por eshte shume e veshtire), ne Veri ka shume mundesi qe nuk do te ndryshoje asgje nga zgjedhjet e 2009.

Konkluzion: Ps dhe aleatet e saj rekuperojne 6-8 mandate me shume ne krahesim me vitin 2009. Pra ne rast se e majta fiton 2-3 % me shume  ne rang vendi se ne zgjedhjet e kaluara dhe e djathta humbet 5% , atehere PS siguron e vetme pushtetetin ne Qershor me 72-74 mandate. Jugu do vendose ardhjen e PS ne pushtet ne keto zgjedhje.

107 Komente

Ca jane keto hipoteza ne ajer, PS-ja as tek peshku s'po shkon tek 40%, ne gjithe sondazhet qe i ka bere vete ajo, mezi mban kuoten e 2009.

Parashikime me sikur te kishte halla....

Sondazhi i peshkut eshte real dhe i drejte.. Por problemi qendron se gjysmat e personave qe kane votuar ne kete sondazh nuk do votojne ne 23 qershor..

Pikerisht, kur as tek peshku s'i kap 40%, qe eshte i mirenjohur per majtizmin e vet, s'i mund ti kape ne realitet ? Si te thuash nqs PD-ja s'kap 40% as tek gazeta e Fahriut, si mund te pretendoje te kape ndonje shifer me te larte ne realitet ?

Qe PS si koalicion do kape me pak se ne 2009 as qe diskutohet me sondazhet e deritanishme te çdo lloji, perfshire sondazhet e brendshme te PS-se.

Te presim sondazhet e ardhshme, pa me keto qe jane deri tani Rama do s'do i duhet aleate, LSI,FRD,AK. Prandaj Rama ngeli duke kerkuar aleate, si pasoje e sondazheve, jo pse i pelqen te ndaje pushtetin.

Ti propozon diçka krejt ne kundershtim me zhvillimet politike ne vend.

Nuk lene ujqerit e PD dhe PS vota partive te tjera.. pa leri sondazhet , nuk tregojne asgje..

A dmth ti i ben llogarite se çdo ndodhe nqs PS e PD vjedhin votat e partive te vogla.

E thjeshte fiton Sala, e pame ne 2009-n. Po fute variablin e vjedhjes, fitorja e Sales eshte e sigurte si vdekja dhe taksat.

Sondazhi i peshkut eshte real dhe i drejte..

Eh?? Sondazhet e internetit jane te njohura si disa nga me te dobtat. Dhe sikur te heqim ata qe jane jashte, cfare evidence ka qe popullsia shqiptare e peshkut reprezanton popullsine ne pergjithesi. Sondazhi i peshkut eshte a non-event, nuk mund te mirret parasysh as si shaka.

Sa mire s'perton me ba tane keto hesape e llogarina....Keshtu nje sy me i hedh e me duket kaq e komplikume.

Ohu kon evolu bastet shoku. Si ne futboll, psh

kush cohet i pari nmjes me votu çifti berisha apo rama? Kofiçenti 1.3 x 1.6

kush zgjedh kravate te holle: 1.6 x 1.4

smiley

Une thashe mos do fliste per sherrin qe ka plas neper deget e rretheve, ose per futjen ne liste te Pezes, Aniles, Muçit etj etj. Ose per presionin e 4shes se partive te vogla per tu fut ne liste. Ose per ikjen e Dules.

Jooooo! Artikulli qeka per organet gjenitale te halles.

 

Tere partite keshtu jane, por PS votat i mer natyralisht ne jug, as per Mucin as per nanon as per Ramen..

Gjergji, po qenke gdhire keq sot more djale, ç'ka bere vaki, te ka vrare koken jastiku mo. Nuk ke blere akoma ndonje te re mo. 

Pash Zotin, ç'jan k'to budalliqe. Do t'besojsha sikur te mos kishe thon budallikun ne fund, qe; Keto zgjedhje PS i fiton me votat e jugut.  Po jugu esht komplet me Saliun, te pakten shumica, siç e treguan dhe zgjedhjet e fundit. I fut dhe nja dy rruge/autostrada Bualli ne jug, dhe ja ku i morri votat. 

Te gjith ftohen nga kraharori, nga kembet, nga barku, ndersa ti je ftohur nga koka. Uroj te mos ta kesh patur kete artikull me kinse, per perçarje jug-veri. Ndoshta nje lajthitje e vogel, nga gjumi i shqetesuar qe ke bere. 

Pjer po ngateron jugun me veriun..

 

O Pjer, bo mire te mos ngaterrohesh me politiken zgjedhore.... boll ke makroekonomine mbi supe..... meshoi shume ekonomise e na i lej ne te tjereve keto budalllaliqet e politikes zgjedhore...... mos e harxho kot kohen tende te vyer per politiken ekonomike.... Ti po mund te na shkoqitesh votat vetem nga ana e perfitimeve ekonomike, dhe si do te luajne lojtaret me ekonomine dhe financat, kah do peshoje kandari ne baze te programeve ekonomike.... po kete mund ta besh, por jo te savitesh Gjergjin qe sipas tij, dhe me konceptet dhe njohjet e tija, arriti dhe e beri nje skeme...qofte dhe te gabuar, por e beri ama.... ja kete perpiqu qe te besh edhe ti.... por ne fushen tende

alidemso, une nuk jam ndonje politilog dhe e di qe ju aty i dini punet me mire se ne emigrantet qe e shohim atdheun nga kompjutri, por mesa morrem vesh ketu para 4 vjetesh, PS morri vota dhe fitoi ne Shkoder (qe nuk kish fituar ndonjehere) e ne disa rrethe te veriut, nderkoh qe PD fitoi bindeshem ne jug. Tani si eshte e verteta, genjejne gazetat dhe Peshku ketu. Nuk e besoj. 

Pjero, e ke kuptu gabim, Ps asnjehere nuk ka fitu ne Shkoder, dhe Pd asnjehere nuk ka fitu ne jug, vetem se vota ka patur oshilacionet e saj, here me shume e here me pake, ja kjo eshte e gjitha.... PAstaj te mos flasim per fitore, se kur ke Ruzhdijen dhe votat e filmuara te Nard Nokes, qe nuk u rishikuan, atehere kot me fol edhe per statistike, duhet me e thy kopjutErin dhe duhet me u kthy ne mesjete, ku me i forti ben ligjin....

Po ç'ishte gjith ajo zhurme athere per Shkodren, ku u tha se per her te pare fitoi PS, pastaj seç nigjuam qe u perplasen ne gjyq (per nje zone zgjedhore) dy deputete 1 i PS e 1 i PD . 

Edhe Muçi eshte ne liste???

Pse re sta mush menjen Muçua ty?

booo  sallate shifrash gjithandej,  skam kurajo ta lexoj..smiley       Gani Bobi  dhe  Kac Islami do te cmenden nga xhelozia   kur te   lexojne parashikimet e tua..smiley

po shyqyr  qe ke bere  te konkluzionin ne fund thuaj ...   e kuptova parashikimin tend.

 

p.s    kot te pyes,  gjithe kete pune  e gjithe keto shifra,  i ke bere, kshu kot, per qejfin tend,  apo i ke publikuar ne ndonje gazete,  te marresh ndonje lek te pakten....smiley

hic kot po i kontrolloja nje dit mire ne siti i KQZ dhe hodha kete hipoteze ( shume te mundshme)PD 5% do i humbe se po e gerryejne nga brenda, por ky 5 % nuk perkthehet ne mandat por favorizon PS..

Dy gjera jane te thjeshta sot : te tregosh te shkuaren dhe te parashikosh te ardhmen! Kurse te shohesh qarte/kthjellet te tashmen, eshte tjeter hesap ...

Ndaj, bashkohem me idene e DEION dhe kembengul se duhet te haper URGJENT ajo tema ne lidhje me Listat e deputeteve te PS-se, apo çeshtjes se Grupit Mediatik ne PS, sepse po "zien" andej smiley

 

ti sikur qeke dishepulli i zaloshnjes!! me u ul ajo, me u ngrit kjo, sikur ai te hapet majtas, po te hapet dhe ky tjetri athere del e gjithe kjo!

c'me kujtove parashikimet e Zaloshnjes!!! Un vrai régal ...  smileysmileysmiley

Ne 2011 tek Topi doli e tha tekstualisht, pas 1 ore analize me PC-ne perpara se, "ka 99 % shance, qe Edi Rama te fitoje me mbi 5000 vota mbi Lulzim Bashen" - dhe kjo kur ishin numeruar 80 % e kutive ne Tirane...bazohej tek njesia 5 ku "shpresonte" se Rama do merrte 65% te votave atje... smiley

Me keto llogari sa kenaqni veten o trima - dardha e ka bishtin prapa thote populli smiley

parashikimet me zarin e mosunxes behen sikur zari te jete pa hile. Tani kur ti ne te gjashta faqet e zarit ke von numrin tat, kjo e ngre zgupthi cdo statistike... dihet - pranej ne cdo liber e sqaro frongu at punen e zarit ose te lekut kok-a-pil, Lefto. Thote "fair" coin, lek pa hile, jo me dy pila dmth. se ashtu e gjejn te gjithe edhe at pytjen e shvejkut: ne cilin vit vdiq gjyshja e portierit te shtepise?

ps. me ket nuk po du me thon qe zaloshnja merr vesh kushedi se ca nga statistika, e? Se Zoti na rujt... ca s'meno robi.

gjergji, jane rreth 50 mije der 100 mije te kthyer nga greqia, besoj se keta shkojne 5 % e votave ne jug, pasi nuk votojne kurre saliun. sa vete diferenca sipas teje /?

Ne jug mendoj se PS rekuperon me shume se 2-3 %... Po te votojne 50 000 me shume ne jug si thua ti atehere PS i ka 100 % te garantuar ato 4 mandate plus qe hipotezova une

E sigurt nje mandat me shume ne Berat...se ne 2009  vetem duhet te ruajne votat...

shume e sigurt

Keto parashiqime socoptimiste realizohen vetem nese Andrea Stefani behet drejtues i dikasterit te Gjenerimit te Ideve Gjeniale te PS-se dhe Lorenc Vangjeli promovohet ne krye te departamentit te Shpartallimeve me Argumenta Socialiste te Pakundershtueshme.

 

ti sikur qeke dishepulli i zaloshnjes!! me u ul ajo, me u ngrit kjo, sikur ai te hapet majtas, po te hapet dhe ky tjetri athere del e gjithe kjo!

Parashiqimet multikonkluzionare jane ne mode ne Shqiperi, plus qe jane te shendetshme se kane dhe multivitamina.

Ti mendon se PS nuk do mare 2 % me shume ne jug?? e ke gabim.. Jugu mendon se sali berisha po shkateron shqiperine, nuk e di cfare mendojne ne Shqiperine e Mesme dhe ne Amerikesmiley

nuk e di cfare mendojne ne Shqiperine e Mesme

Po pse ke gjithe keto boshlleqe kulturore nderkohe qe tashme ne Shqiperi qarkullojne nje sere fjaloresh shqipjugorshe-shqipmesmorshe?

Megjithate, sarkazma jone fillestare (dhe miqesore) qendronte tek fakti qe i ke bere parashikimet si filma sci-fi me universe paralele, ose thene me shkurt, ke bere nje skuader socedramiste futbolli mbi premisat qe te pakten dy nga hallat soialiste do kene k0qe dhe keshtu qe minimalisht 3-4 kusherira te para do dalen burra te mocem nga ata qe do rilindjendergjegjesojne Shqiperine e Jugut, po ishallajarebi dhe ate te Mesme, se per te Veriut dihet qe s'kemi me shpresa qe ata te behen njerez. Pavaresisht ne s'kemi paragjykime per ta, sic e shikoni ja shkruajme dhe atyre fjalen "veriut" me germe kapitale.

Edhe me shifra nuk besoni.. Eshte matematike. Neqoftese ti beson se saliu do i ruaje votat e 2009 ..eshte tjeter muhabet pastaj..

Neqoftese ti beson se saliu do i ruaje votat

- O Loni, do vish per peshk?

- Jo jo, se do shkoj per peshk.

- Po varja mo, ec te shkojme per peshk...

- Po jo pra po te them, degjon apo jo ti, me duhet te shkoj per peshk!

 

xhib kam pershtypjen se nuk te kupton Loni se ca po thua!

Po prandaj e shkrova ate barsaleten, per ti dhene nje clue. Ky kujton se une e kam hallin qe te mbroj Berishen, apo se une mendoj qe Berisha do fitoje.  Mbase e krijoi kete ide ngaqe bera shaka me Stefanin dhe Vangjelin. Ku ta dija une qe keta qenkan vertet strumbullare te identitetit socialist shqiptar lol

Po dhiteni ne breke nga nje hipotezesmiley

Jo per momentin, po duke pasur parasysh aftesite e tua sci-fantastikeparashikuese s'do habitesha aspak nese krejt papritur pas 2.73 minutash na kap e 10ra te gjitheve ne qe lexuam parashikimet e tua ketu.

Nese qellon e vertete, do dyshoj qe hipotezat e tua jane sponsorizuar nga lobi i bizneseve qe shesin letra bythefshirese, si dhe nga trusti i koroporatave te brekeve dhe sapunit.

smiley ata te letrave higjenike kane kohe qe po bejne lek me parashikimet qe topi me spahiun do marin 20 % te votava

Gjergjo. Nuk dihet nga do shkoje Akz me Lsi. Keto te dyja e vendosin nga shkon pushteti. Pa harruar ujkun e vjeter Berishen qe kete ballcekicin qe po chaton ketu siper, e pallon mjes drreke darke. Vej re qe keto i kane hyre me shume optimizem fitores nderkohe qe nga ana ligjore spo blindojne dot gje ne Kqz. Ja keshtu duke kercy e duke kendu "asnje kenge asnje valle vetem pune" do e haje palloshi prape per here te trrete.

 ky ligj elektoral premion te parin, nqs frd me ak i shkepusin 15 % si ne Ppu dhe PD + mer 30 % dhe PS+ 45% si ne 2009 , atehere PS fiton me shume se ne parashikimin tim.. Mjafton qe PS mos humbase votat.. ardhja e PS ne 2013 eshte e sigurt per mendimin tim duke pare ligjin elektoral dhe percarjen e PD..

Je lodhur Gjergji. Nejse, une pres Bradin te konfirmoj/pergenjeshtroj rezultatet. Sipas tij, ne Tirane dhe Elbasan, PD-ja do beje hatane.

PS, i sigurt per Fierin qe PS-ja shkon 10-5. Debati i 2009 qe 8-7 apo 9-6, pra rezultatet ishin shume afer PD-se te mirte 7, nuk do shkoj ne 5 dhe ne rast se humb 3%.

FRD dhe AK, do te perfundojne si S Ngjela ne 2009.

rendesi ka te rrije Luli ne krye te bashkise, pa vari trapin qeverise.

Sondazhi eshte per zgjedhjet te Peshku? ketu fiton Edi sigurisht....

gjergji, ca pret, hape shampanjen tani qe na buzqeshi fitorja

Kam nje sygjerim per Adminat :

A ka mundesi te zhvarrosni nga arkivat sondazhin/et e bere/a per zgjedhjet e 2011 dhe 2009 ... ai i 2007 s'na hyn me ne xhep tani.

Ideja eshte te krahasojme njeçike votat e sondazhit me rezultatet e zgjedhjeve pastaj. Jo per ndonje gje te madhe, por kam pershtypjen se rezultat kaq te ngushte ne favor te PS-se, zor se mbaj mend tek ndonje sondazh tek PPU, ndonese kam vite qe jam prezent ketu...

A ka pra mundesi Admina, te na pasqyroni kete elemente ?

Your Sincerely,

 

Kur nuk morri dot PD e aleat me shume se 70 deputet ne 2009, nuk ndodh kurre qe te marre PS 72-74 tani duke qene se 

1) ka ngel ndarja e mandateve sic e do PD-ja

2) kane hy partite e tjera te vogla ne mes.

LSI-ja mund te rikape tere votat e 2005 tani qe militantet e dine qe ajo parti eshte nje lloj kingmakeri. Edhe ato 1-2% qe rikuperoi PS nga 2005 e beri sepse shume lsi-sta menduan se po harxhonin kot kohen atje e u kthyen ne PS.

PDIU ka per te hedh lek te madh e do marre prap 1-2 deputet.

AKZ do marri nje cope e po ashtu edhe FRD.

Asnje nga partite e medha nuk e kalon 68 vete apo 70 si koalicion. 

Endrit nuk ke kalkuluar qe qe te dyja kualicionet jane mbi 45 %.. Pra ishin te forta, kurse une hodha hipotezen qe PD+ humbet 5%, pastaj nuk ka rendesi ku shkon kjo vote... mjafton qe 2% te shkoje ne PS.. dhe duke me ditur e pare  kohrat qe po jetojme, PD mendoj se do e humbase ate 5 %.. Biles une mendoj se ai 5% do i shkoje vetem Topit dhe jo AK

E vertete eshte fiton PS -ja  ne 2013 -en ,kryetar komisioni zhvejku .

Sa per autorin e shkrimit, me vjen keq qe eshte lodhur! e kam parasysh vete se ç'fare pune kerkon nje "kalkulim" i tille, sepse kam analizuar rezultatet e zgjedhjeve vendore te 2007 sipas Qarqeve, per te projektuar rezultatet e zgjedhjeve te 2009 ku u perdor per here te pare sistemi proporcional.

Dhe mbaj mend se atehere me rezultonte se PD fitonte zgjedhjet edhe pa ndihmen e LSI-se...afersisht me keto shirat qe nxjerr edhe ti, me 73 depute si "minimum" ne ate kohe.

Realiteti ishte pakez ndryshe, dmth se PD + PR arriten ne 70 fiks...

Jam i mendimit se per montin eshte ende SHUME shpejt per kalkulime te tilla, madje edhe per sondazhe, sepse ende nuk njohim listat e deputeteve. Por me kryesorje eshte se s'njohim as koalicionet dhe pozicionimin e tyre final ne prag te zgjedhjeve.

- Per momentin dime vetem qe PBDNJ iku nga Koalicioni i Opozites se Bashkuar (dikur). Se ku do te veje, kjo s'dihet ende.

- Dime gjithashtu se PDK gjithashtu iku nga Koalicioni i Opozites se Bashkuar, duke kaluar ne kampin tjeter - si tradhetar i lindur qe eshte Nardi smiley

- Dime se FRD do te jete "vetem" ne zgjedhje, po se me ke parti tjeter do tentoje te bashkohet perpara zgjdhjeve, ose pas zgjedhjeve, kjo eshte ende mister.

- Dime gjithashtu se AK-ja eshte nje OVNI ose UFO e ketyre zgjedhjeve, dhe çdo gje mbtetet per te pare se sa vota do marrin, dhe si kane ndermend qe t'i perdorin ato...pra do te luftojne si Vetevendosja ne Kosove, e cila rri gati-gati e barazlarguar dhe neutrale nga te dyja kampet, apo do t'i bashkohen opozites.

Per te tjerat, presim e shohim, kemi kohe boll smiley

Gjithsesi, dua vetem te theksoj nje gje lidhur me "projeksionet" :

PD dhe aleatet ne zgjdhjet e 2009 kishin rezultate nga me te dobtat historike ne JUG dhe prape fituan (flas ne perqindje - se % e votave kane rendesi ne kete sistem). Ne Qarkun e Fierit prsh, PD mezi arriti 1/3 e votave... Ne Qarkun e Beratit, po e njejta gje, ndoshta edhe me poshte...ne Vlore, aty tek 35% i votave si koalicion...Ne Gjirokaster, e njejta gje. Pra, me poste se 2009 ne zonat "JUG" PD s'ka ku bie, edhe me konsumin 8 vjeçar te pushtetit.

Ne fier mori 40% dhe ne berat 33%, kurse ne vlore 37.5%... Pd tashme eshte shendruar ne parti interesi pa baze dhe struktura te forta, gjithashtu nuk ka nje ideal dhe histori tashme , sepse saliu e shkateroi dhe zboi dhe fokusoi figurat e saj.. te te siguroj une qe kur anija mbytet minjte ja mbathin.. Nuk eshte PD e 8 vjeteve me pare..

I paska ra n'kry keq shampagna qe hapi pak ma pare....po shyqyr qe nuk e paska pijen e keqe ...veç t'u fol marrina ...po pa zarar smiley

O Lefto, ti kujto se kur te njifen robt me listat e deputeteve do ndryshojne mendim per voten? Po ca thu mor dak. Bagetite e Ps dhe Pd do turren me vrap ne grazhd te votojne per partine e zemres edhe sikur nje top muti ti vesh kandidat per deputet....Ja psh Idriz Ferra do vije nga Amerika te votoje Kokedhimen ne Fier smiley

Eh, ne fakt jam goxha skeptik se "emri" ne liste do te ndikoje ne dhenien ose jo te votes...gjithsesi! Edhe perpilimi i listave nuk eshte gje pa ZARAR per partite, sepse votimi neper zona e qarqe te caktuara eshte ende krahino dhe klanor. Jo per gje Rama do i mbushi listat me Biznesmene dhe People (thuhet se Koço i 2K-se, si biznesmen, botues mediash dhe president klubi futbolli, eshte nr 1 ne Fier).

C'dua te them ? Nese PS nuk fut ne liste nga fillimi X figure politike lokale, e cila ka mbeshtetje ne komunitet, ai personalitet s'do punoje fare per fushate...qameti do rri neutral sa per sy e faqe.

Shif Andis Harasanin, qe "iku" vete nga deputetlleku...u largua fare dhe nga Politika perkohesisht. Mos mendon se ai do ngreje fonde per te ndihmuar Ramen te fitoje, siç ngriti karriget dhe gjuante komisioneret ne Rrogozhine per te mbrojtur nje grusht votash ne 2009 ???!!!

Epra, njerez te tille te cilet jane menjanuar, larguar apo qe do largohen ne ditet e ardhshme nga listat e PS-se per deputet, do zhgenjehen dhe domosdo qe KJO do te kene shume ndikim. Ndikim 10 here me te madh se "pastertia" e figures se atyre qe do jene ne krye te listave... E njejta gje per Nanon dhe njerezit e afert te tij.

Sot morem vesh se A. Peza do dali deputet. Bukur. Vendin e kujt do te ze ?? Si puna e Pezes, thone se do vine gazetare, analiste te tjere, si dhe ish-Mjaftista e ish-G-99-sha... Fuga, Veliaj & Co, vendin e kujt do zene ne Tirane ? apo Berat ?

Pra, listat e deputeteve mund te te humbasin pike, me teper sesa te shtojne, aq me teper se publikimi i tyre eshte kaq i hershem.

Numra t'ngjashem me dolen dhe mu para ca ditesh tek po boja ca hesape me kalkulator shentifik ke ofisi mu ngjit me brukllin brixh.

Lefty bre, s'te gjendet sondazhkarari. Tani ne shkurt te 2013-es thua se eshte heret per sondazhe per zgjedhjet e ketij viti, por dhe kerkon qe Peshku te hape kutine e sondazheve te 2009-es, nderkohe qe ne janar 2009 ankoheshe pse s'bente Peshku sondazhe.

Me lejo te citoj me kete rast Erjon Veliaj ne lidhje me paqendrueshmeri te tilla:

Xhuvelizmi duhet të marrë fund njëherë e mirë në këtë vend. 

Gjithashtu, vetem ne tre (1, 2, 3) temat kryesore gjate 29-30 qershorit Peshku ka bere mbi 1 mije komente per zgjedhjet e 2009-es. Sivjet pritet nje thyerje rekordi por njeheresh lipset me shume lefterangazhim per mbulimin peshkpaujor te zgjedhjeve.

Te tjera kohe o XHIB...pastaj pikerisht se pse u bene ato sondazhe atehere, u kuptua se sa ishte % e peshkatareve majtas e djathtas...

Ndaj po them se tek PPU dihet tendenca "natyrale", se medemek Peshk i Kuq eshte smiley  por po flas per sondazhet qe behen nga organizma te "pavarur" dhe i qendroj atij mendimi : eshte ende shpejt qe te kemi sondazhe te besueshem, (nuk them se s'duhen bere), sepse jo vetem qe fushata s'ka filluar, por s'njohim as rreshtimin e forcave politike.

KLM

   Perllogaritjet e  Gjergji_N, edhe  pse duken hipotetike, kane nje  baze llogjike, nisur prej shkalles se  krahesimit, mbi te cilat  ka perpunuar te dhenat.Por une  e shikoj nga nje  aspekt  tjeter.Nga vleresimi  i  pergjithshem i opinionit votues.Cilat jane ato qe une kam veçuar

- Egziston nje opinion gati i  pergjithshem se qeverrisja e ka lene jugun, krejt ne harrese.Nuk e thone vetem  militante, por njerez me bindje te ndryshme.

- Eshte bindje tashme qe situata ekonomike eshte krejtesisht e trishtushme dhe pa rrugedaljen...per ate shtytjen si premtim:"Perpara"!

- Qeverrisja tetevjeçare, mban mbi shpine jo  gabim, por faje dhe krime shtetrore ..te pandeshkuara.Nuk ka arresye qe te shperblehet me vote ! Kjo  nuk presupozon domozdoshmerisht  zbatimin e sentenses" per inat  te sime vjerre, do te shkoj me mullixhine"...., por sa une i njoh shqiptaret  kane nje tjeter shprehje per kesoj rrastesh:.."Edhe djallit do tja jap, por jo me ketij.."! Besoj, se kjo do te jete ajo "arme" (dhe jo konfiguracionet allberisha ),  qe do ta rrezoj, paderman, kete  qeverrisje.

-Ne gjirin e te  djathtes " alla Berisha" eshte kristalizuar, nje e care e vogel qe  do nisi  rrjedhjen.Di qe edhe pika e ujit, kur godet  perhere edhe  mbi gurin, e bene nje grope.Grope qe hiç-hiç, por u shtohet gropave te qeverrise.

Ka dhe te tjera por po e le me kaqe duke perfunduar: Vleresimit te Gjergjit -N, po i shtoj kete:

  Ai rezultat  do te dali me shume por kurre me pake, perfshire edhe 5 % te vjedhjeve qe do te beje qeverria.... 

Eshte nje koment llogjik dhe real ai qe ke bere Grava

Nuk eshte fare llogjik ashtu si i yti. Ju, mbase dhe per vanitet, vazhdoni me budalliqe te tipit "i rendon pesha e qeverisjes", "konsumohet nga pushteti" etj etj. 

A e kuptoni qe ne Shqiperi nuk votohet keshtu?!! Partite e medhaja jane thjesht e vetem zyra punesimi ne Shqiperi. As ide, as program, as ideologji e asgje tjeter. Ai i djathti, ca do te kete bere PD-ja, do e humbasi vendin e punes e do ja zer nje i majte po u be ndryshimi. E per rrjedhoje ca do te bej PD-ja, ai ja fal prap. I behet vone kujt per #rilindje???

Ketu nqs ndryshon icik pushteti ka per te ndryshu nga partite e treta, te cilat perfaqesojne ate grupim te vogel njerezisht qe e dine qe si me PD si me PS nuk kapin ndonje vend pune. 

dhe sa do marin keto partite e treta? max 5 % ne jug dhe ne Shqiperine e mesme... Kete 5% e perkthejne ne mandat vetem ne TR.. dhe fuqezojne PS qe do dale e para ne rrethet e jugut dhe te shqiprise se mesme.. Cfare shpjegova une ne artikull..

Ti thua qe do shkoje vota nga PD ne PS o shok. 

FRD nuk merr 5% se aq merr LSI qe ka ku e ku me shume lek se ata. 

Pra skenari do jete i ngjashem me 2009, dy grupimet e medhaja shume afer, te ndara nga 10-15 mije vota me rreth 68 mandate dhe kush merr me shume merr dhe partite e treta per te qeveris. Ti thua 72-74. 

Endrit ky eshte nje diskutim i gjate, megjithate une te them qe vetem nje mundsi ka saliu qe te rifitoje, te fute meten ne kualicion

Elektorati tradicional nuk mendoj qe ndryshon. Duhet shtuar edhe nje faktor per mendimin tim. Rinia, votuesit e rinj, ato qe mbushin 18 vjeç. Shqiperia ka moshe mesatare te re, jane shume vota. Normalisht te rinjte 18 vjeç duhet te kene bindje te majta. Ne Shqiperi me duken me individualist, me praktik me jeten, sikur kane me prirje apo joshen me shume nga PD. Ndonje vend pune, ndonje mundesi me teper, nuk e di, por kam pershtypjen qe anojne me shume nga ai krah.

Te rinjte do votojne ku tju thote babai ta bejne, nuk ka shume rendesi ajo.. duhet te llogaritim qe sa njerez qe nuk kane lidhje me pushtetin kane humbur vendet e punes ne privati e nuk kane mare rrogat dhe kane mbyllur aktivitetet e tyre ne keto 2 vitet e fundit.. Vetem ketu ne korce( qark) kete vit u mbyllen 700 aktivitete.. etj.. une personalisht mendoj qe kualicioni i PS i rekuperon 3 % ne jug, ndoshta gabohem.. por po shikoj qe shume nga keta drejtoret e pushtetaret e PD po e braktisin dhe po shkojne nga LSI e FRD, mendoj se PD do i humbase 5 %, plus keta te rendet e pd nuk hedhin me lek sepse eshte me rrezik dhe plus bizneset nuk i mbeshtesin me se nuk kane cfare ti zhvasin me ketij Shteti, ne po e shohim mire te tere si po shkojne gjerat...

Ok, por llogarite behen minus 700, + x, sa del ne fund dhe as kjo nuk mjafton. Nejse, sdq ato -700 qe kane mbyllur me shume gjasa ja vejne fajin krizes me fqinjin afer sic eshte normale e jo kusarit etj etj. Tung

Po mer Gjergj po , u mbyllen 700 u hapen 700 , deklaruan falimentimin pastaj i nderruan emrat Firmave smiley ti kujto se qeveria ha bar mer shok.

Perse flisni kot nuk e kuptoj, deri ne shtator te 2012 qeveria kishte thithur taksa 150 milion euro me pak se ne 2011.. e tha vete Bode me gojen e tij

O djalke normal qe ashtu do thote Bodja , pse me ca do i blejme votat ne me leshte e currit ?

smileyo brad mos vdeksh kurrsmiley

Nuk kuptojne fare mor burre smiley

mire ky eshte tjeter muhabet

Shyqyr mo me ne fund qe e more vesht qe ky eshte tjeter muhabet smiley

BRADO keta te se majtes jane egersuar aq shume sa nuk mjaftojne leket per te blere vota.. keta po sjellin nga 20 vota per koke nga 10 qe e kishin normensmiley

O shoku , ky popull per leke jo per 20 koka por as per 200 nuk pyet.

eshte pak me e komplikuar gjeja brad sec e ben ti me lek..

mos u dorzo kaq shpejtsmiley

duhet ti bosh prap llogarit po duke mor parasysh dy variabel me shume,vjedhjen dhe blerjen.

Po nuk hedhin me lek keta per pushtet se u bene miliardiere dhe nuk do rin te cajne k... me shqiperine e falimentuar edhe 4 vjet te tjera.. pastaj do zoti e bejne te rije bradi ne punesmiley

O mos qaj hallin e Bradit ti se Bradi ka pas GJYSH qe ja falte ZOTI shpirtin atje ku eshte smiley

hallall e pafsh brad .. me behet qejfi je votues i pa kondicionuarsmiley

po flitet per leket e tuja mer gjergj,jo t'miliarderve.si tha bodja shum pak taksa kemi grumullu sivjetsmiley

Dhe nje hije trishtimi i kishte mbuluar fytyren....... smiley

nuk kam gje kundrrasmiley

Sidoqofte une te falenderoj per mundin ne nxjerrjen e shifrave dhe kerkimet qe ke bere , bejme shaka , vota eshte e fshehte smiley

pranej t'thash boni ene i her llogaritsmileyshife se ky variabli i blerjes esht pak me i veshtire per tu llogaritsmiley

Per ate pune une nuk llogarita as variablin e kallshnikovitsmiley

Po e lehtesoj pak alke , diku tek 9 - 10 % ta beje llogarine smiley

smileymir mer brad po duhet me pa ato qe noshta ksaj rradhe sknaqen me pak lek kshuqe do e zbrisja içik ke 5-6%smiley

mos e fut n'llogari kallashin gjergjo se me kallash sja mer dot voten tjetrit .biles bon te kundertensmiley

allbanez hesapi.

Po mire , sjena kondra smiley

nuk e kisha ne ate kuptim megjithate varja.. une ju them qe jugu nuk e tradheton PS dhe ne qershor do e forcoje , ketu do jemi, Shqiperia e mesme nuk e di cfare do beje..

a mund ta deklaroj voten hapur ktu? si nga shqipnija e mesme qe jom.qe ta dish se çere menon shqipnija e mesme shko deri n'kavaj.jo n'tiron,as n'durres,shijak po n'kavaj.

ps: flas seriozisht ksaj radhe

une te besoj cfare me thua..

Deri diku Gjergji ka te drejte. Pushteti te konsumon, rotacioni eshte i mundshem. Plus qe per mua, korrupsionin e quaj nje nga deshtimet me te medha te qeverisjes PD. Ketu ka te beje edhe sektori i drejtesise, qe te merremi me vesh, dhe te nderhysh aty eshte dicka shume komplikuar, por nejse, duhej te ishte bere me shume. Per ekonomine, askush tjeter nuk mund te kishte bere me shume. Aq me teper Ed Piktori e grupi i ndertuesve me Koço 2K ne krye. lol rruget e shtruara nga firmat e Koços shtrohen dhe fitohet tenderi 4 here se asfalti eshte skadent.

Ka 2 gjera. E para PD te ruaje elektoratin e vet. E mundshme. E dyta, PS te terheqe elektorat te ri apo te pavendosur. E veshtire, nuk ka besueshmeri.

Per mua e rendesishme eshte jo  kush  vjen, por a mundet te ngjallet shpresa....Dhe si?

Ka kohe, qe me ngjan se eshte  vrare shpresa... PER TE MIREN

Per ekonomine Sala s'beri asgje, ndoqi modelin Tosi, Tosi tha korrupsioni baza e marredhenieve ekonomike, e beri per 8 vjet. Erdhi Sala tha do ta zhdukim korrupsionin si baze e marredhenieve ekonomike, po shume shpejt e kuptoi qe s'kishte vizion alternativ ndaj atij te Tosit dhe e ruajti sistemin e Tosit.

Sala me ekonomine nuk puqen fare, Sala me administrimin e puneve te shtetit nuk puqen fare. Kopje e Enverit si Berisha 1 dhe kopje e Tosit si Berisha 2.

Pushteti konsumon ate qe nuk e ka ,nga pritja e sterzgjatun ...tu hanger thonjte nga marazi,tu u marre me gjithçka perveò se me kriju nje alternative serioze antipalloshe.ku njerezit te gjejne veten e te shofin zhvillimin e jo ta votojne vetem per nostalgji puniste

ore te ky artikull ti thua: nese PS mer me shum vota fiton.

nuk mund ta nxjeresh se sa % mer njera ose tjetra kur ne rradhe te pare nuk dihen kualicionet, dhe ajo qe eshte me e rendsishme kur nuk dihen listat.

ata qe jane jashte thone se listat nuk kan rendesi e kan te drejte vetem per tiranen e ndoshta durresin e shkodren qe jane rrethe te medha po ne rrethet e tjera emrat qe jane ne listi bejne ndryshimin.

PS ka marre me shume vota dhe del parti e pare, kjo dihet; ceshtja eshte sa merr si koalicion dhe kryesorja, ca do i ofroje LSI-se qe te hyje ne koalicion? se Liri ka nis me i rreshqit Sales; ka kalu nga pozicioni kritik i Rames, ne kritik te balancum te te dy kraheve duke lujt rolin e "te paanshmit"

sa eshte pazari ket vit mer brad ?

se ka ra kartagjena fare i dhjefsha rracen...

Do folim do folim mos ki merak smiley po e kena pak te veshtire me keta te paanshmet po do ta rregullojme smiley

po qe se ka ndonje pazar te mire me thoni qe te lajmeroj vjerren (e cila nuk voton asnjehere) se me pensionin qe ka nuk i del terezia.

smiley

ja mer gjergj hapi syte smiley

smileysmiley varja thuaj do iki te emigroj ne somali..

brad,

une shes timen, se kto t'panashmit e tjere sti marr dot persiper, edhe pse do me pelqente nje komision i vogel per te krujt dhamet.

por skam karizem hic , nuk me ngjojne smiley

ka pas shum keqkuptime nga kta qe u hudhen me salen me at fillim (nga 2005-a). u nxefen se socialistet kerkonin 50% "tarif suksesi" smiley  per pronat. Ne fakt ata donin vetem 15% te shkretet, po 15-a u nigju si 50. Si knej xhanem, qe fifteen nigjohet si fifty. Pranej esht mire me thon nji-pese, per 15. Dhe pese - zero per 50. Kjo s'ka shum qe u sqaru.

duke lene menjane shakate ( patetike deri diku) celesi qendor tek manipulimi i votave, jo atyre te blera, pasi ne mendjen time , hajdutet e kane ndjere me ere qe po ikin nga pushteti e rrjedhimisht skane per te harxhuar para kot per te minimizuar humbjen, por tek manupilimi alla ristan i zgjedhjeve, manipulimi i trashe e i dhunshem te cilin e parashikoj te ndodhe nga strukturat me te trasha e injorante te PD qe nuk jane pak por mbi 80% e asaj partie, kta 20% i zgjut i kan bo gati gjojnat, lek sdo hudhin dhe do shpresojne te bejen marreveshje me opoziten qe te vjedhin perseri kur ata te jene ne pushtet. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).