Leka Zogu II, i njohur si Princ Leka, fiton të drejtën ligjore për të kërkuar kthimin dhe kompensimin e dy pasurive të familjes së tij, një prej të cilave është Pallati i Brigadave.

Me pretendimin se janë pronë e gjyshit të tij, Mbretit Zog, dhe se deri tani e ka pasur të pamundur ta kërkojë këtë të drejtë, Leka Zogu II i është drejtuar Gjykatës në janar 2013. Pak ditë më parë togat e zeza kanë pranuar kërkesën e Princ Lekës për rivendosje në afat të kërkesës së tij drejt Agjencisë së Kthimit dhe Kompensimit të Pronave për këto prona. 

Sipas vendimit të Gjykatës, pronat në fjalë janë dy pasuri të paluajtshme, të njohura si “Pallati i Princeshave”, sot Biblioteka e Librit të Huaj, si dhe “Pallati Mbretëror”, sot Pallati i Brigadave. 

 

KERKESA 

Në vendimin e shpallur më 25 janar nga gjyqtarja Blerona Hasa, thuhet se kërkuesi, Princi Leka, nuk ka pasur mundësi të kërkonte më parë kthimin dhe kompensimin e pronës, pasi nuk zotëronte dokumentet e pronësisë. 

Sipas vendimit, këto dokumente trashëgimtari i vetëm i familjes mbretërore i ka “shtënë në dorë” vetëm pas datës 17 janar 2013. Referuar ligjit përkatës, ish-pronarët mund t’i drejtoheshin AKKP-së deri më datë 31 dhjetor 2008. Pas kësaj date e drejta për të depozituar kërkesën mund të bëhej vetëm nëpërmjet gjykatës. 

186 Komente

Mire ja bo, kohe zgjedhjesh. Ne mos do rrjedhe...

Dmth, qe thua ti Bamke, ky dashka me nxjerr Shefin e vet prej shtepie?

çefesht e prej leckash perjashta ......Gallate e modhe ka plas.

Ej, po si i bohet me i kthy iher ca florinj qe kishte mor borxh gjyshi i ktinaj, kur doli iher per kismet anej ka Europa? Masanej shofim ket punen e Pallatit?

Jo per gjo, po ky kerkoka Pallatin e Brigadave! smiley

mbase nuk kerkon "pallatin", po leket e pallatit i do ... smiley

Ti e kerkove token qe te la Gjyshi/Stergjyshi ?

Apo guret e poçes pate/more ? smiley

U munu i shkreti me ble mbeshtetjen e aleateve, me arin tone. Kush i tha falemners? Asnjoni! Perkundrazi, akoma e shajme salloneve te kohes, forumeve. smiley 

sa per shefin, e ka pyt ky qerratai, i ka thon " po je kundra ngri dy duret lart"... Shefi edhe smunej, po edhe nuk e hate ate koqe ulliri, me ngrit 2 duret lart dmth...

e ç'ka ndonje gje te çuditeshme ketu ?

Po si mori ky, s'merr gje njeri nga ne pronaret ... eshte si puna e asaj batutes tek ai skeçi me Partinazet qe u premtohej nga punistet se do hanin me luge floriri. Ja kthen njeri :

- pse me luge floriri ? le te hane dhe "ata" me luge druri si ne ...

Ja pret shoku (Cekja me duket) :

- Po hengren ata me luge druri, ne ngelem pa ngrene fare!   smiley

dhe kjo puna!

Prapë KK, ke dhe 3 master .Po e di ti me paret e kujt janë ndërtuar kto që i quan prona të zogollit ? Sipas mendjes tate të ndritur nga 3masterat edhe bijtë e Enverit duhet të kërkojnë Komitetin qëndror se e ka ndërtuar i ati ose piramidën se ësht bërë për të ? Apo ai s'ka qen mbret?

Iu takon!

U lirua Marc Dutroux-ja nga Belgjika mo ?  smiley

Nuk merrem me muhabete kafenesh une, ka qene mbret s'ka qene mbret! Po pati dokumentet ne rregull, i takojne se ç'ke me te! te tjere i kane marre pa dokumente fare ne Shqiperi, mos t'i marri Leka...

PS : Masterat nuk i kam ne fushen e historise se mbreterise apo komunizmit Shqiptar sa per INFO, mabse ti ke ndonje specializim ne keto fusha, j'en ai pas la moindre idée! et c'est un des mes derniers soucis pour être franc

Edhe ti me MASTERA (Shumes?) ? Po c'beni keshtu se na eklipsuat fare?smiley

Po ai ta kishte llafi, qe populli s'ka ku ti gjej dokumentat, per pronesine e arit te VET? Qe gjyshi dhe baba i ketij zoterise, te jetonte si Mbret neper Angli e Afrike te Jugut e te bente koleksione antikuariatesh , ne keto 60 vitet e fundit ( dhe vazhdim) Si behet ne kete rast?  A ka ndonje shkolle qe ta thote? Si mund ti marr populli leket qe i takojne?

sa shkoi ne pune ne Pallat te brigadave(sa emer i tmerrshem)leka th;A toke e xanun....

j'en ai pas la moindre idée! et c'est un des mes derniers soucis pour être franc

Po mos fol (shkruaj) më mir apo do mbushës "normën" për sot

Juridikisht,si asht puna e shumeperfolur e florinit,ishte i veti, apo i shtetit shqiptare,nese ka qan i shtetit,ti konfiskohet e gjithe pasuria qe disponon mrena trojeve tona dhe, nese kjo s'e kompenson damin,t'i rrasin ne burg pasardhesit.kjo asht zgjidhja!

Juridikisht, Zogu i tha Guvernatorit te Bankes se Shtetit: "A ma shkrun dot nji leter bakalli ene i hedh nji firme, qe m´ke lon n´dorzim n´ruajtje floririn e shtetit, qe t´mos e grabisi taljoni?"

"Oh, shume mire te ka vajt n´mendje" i thot Guvernatori, "je qe je, ngarkoji ne makine edhe kartmonedhat qe t´mos i djegi italioni"

"Jo", i thot Zogu, "se kartmonedhat tona nuk i pranojne atje ku do shkoj une".

 

Qarte! smiley

Besoj se duhet ta kete edhe juridikisht noi leter te thote qe ja vodhen florinin rruges. smiley Keto kane lujt menc. Normal, pas bustit, u rehability. Cohen komet ene i bin kokes osht kjo pune.

Leka, te prift e mbara. Ishalla po e merr. S'na u nda shpirti nga familja juj. Ishalla bohesh ene mbret, o rob Zoti! Allahu qoft me ty!

PS. mos harro qe ne skraprllinjt propozum atehere kur duhej. Ene tani, gati jemi. Firmat e Blezenckes t'i siguroj un. Aq duhet, nji referendum zviceran ene maroi.

smiley Cfare s'degjon andej! Po ky ka ndermend te jap ndonje gje, apo vetem do marr?

cfare te japi, o Dora, lesht e Currit? (jo te Bajramit, e? Se mos keqkuptohemi).

Po keta per te marre kan ardhur. Pse do vinin tjeter? Edhe sinqerisht, sinqerisht, do mu bonte qejfi te merrnin edhe gjona qe nuk iu takojne fare, ku di un, naj hidrocentral a naj plantacion hashishi... shqiptareve duhet t'iu bish kokes, ashtu e ndjejne qefin pushke. Mbas ketij, sternipat e enverit. Ti marrin te gjitha. Psh Universitetin, Kombinatin, pionieret, portin e Durrsit.. pse jo? Jemi mangut ne miliardere... nji tac esht, laj thaj...

Ne parim te kuptoj une ty. Po ti e di ate problemin e vockel shqiptar,qe kur ja merr te gjitha nuk bejne ze.

Per miliarder, paske kohe qe s'ke vajt ne Shqiperi, se eshte bere nje dore e mire, qe kercejne lekun ne ajer. I marrshin te keqen keta.

sternipat e enverit i kane te marra ,nuk kane ça me marre ma'

shum interesant. flitet per lingota te pafundme florinit. nji pjese te te cilit e ka mor goldfingeri

s'di sa e vertet osht. ene anej nga lapraka pasuri te mdhoja kishin pas. kshu thuhet.

Ske faj ti emigrant se ja pite gjakun ati populli per 45 vjet dhe tash bani dhe humor!!!

Do ti qe nganjehere qellon ne shenje ti.............

po shkoja nje here nga Bregu. Me nji makine zdromse, si te gjitha ne ate kohe. Kur na parakalo nji peugeot i kuq si ne vishnje. na la pluhurin e rruges. Ishin femijet e enverit. Ne makine pati nje irritim, ca mallkime neper dhembe, ose naj ofshame me nji kuptim - mos harro qe te flas per kohen e drangullit/tallonit dhe te kafes se cikores. robt sensitiv ne kulm, sepse iu prekeshin perdite nervat e barkut, per te cilet thon qe bojn nji nga nyjet me te ndjeshme.. e nejse, ca doja me te thon. ah, po, sot vje tjetra (goca e sales) edhe i fut nje te kapme kalase se borshit psh. per 99 vjet (ene ket me te nigjume e kom, por nga burime i cik me te sigurta se sa goldfingeri). asnji nuk e rrun. as irritim, asgjo. ej ta lumsha moj demokraci, tha skener sallaku. edhe ne autobuz te sherbejn si n'arroplan. dikur na bonte pershtypje nji sedilje e qelbet pezho-je (s'ishte as gjermone jo smiley ). Sot na esht mush syni plot, s'na bo pershtypje as donald trumpi me ardh jo.

Cimo,

Njerzit e rrujne e irritohen qe c'ke me te, por fatkeqesisht i ka vdek shpresa se mund te ndryshojne gjo. Ne monizem, kishte shume faktore qe i benin njerzit qe te vlonin me shume perbrenda. I pari ishte se abuzimi ishte shume me ashiqare dhe ishin VETEM byroistat qe gezonin disa privilegje, kurse sot ke edhe plot kokecepsha pa lidhje direkte (te dukshme) me qeveriun. E dyta ishte se kishe nje bllok te tere (Lindja) qe kish fillu ndryshimin dhe dihej se do vite edhe te ne. Sot nuk ke me pika orientuse te qarta. E vetmja eshte Kroacia qe sapo futi kryeministrin ne burg, ju hap dera e BE-se. Po besoj ti e kupto qe jane te pakrahasueshme si modele.

Sa per kete :

pezho-je (s'ishte as gjermone jo

Prej inotit ishte fronge. Je qelooz tiiii?

smiley

benca majn vetem peco grosot te ne. enveri dhe sala. smiley

ps. te blindum!

pps. enveri edhe me king se ky i tanishmi: ne benc rrinte sosia e tij, vet vinte mbas 20 minutash me nji fiat polak qe s'i mbyllej mire dera. eh sa ka zanoti... me vje keq se jena ca duke pershendet e trokit duret per sosine e vet. e kena dash me hakikat.

Pse ka pas sozi Enveri? Dihet gje fati i tij?

U ku ku medet ,na me pas lingota t'pafundme......N'fakt Lapraka gja  e madhe

e ça ka me dhane ky? po pse u kthyen keta ne Shqiperi? se ju jane mabruar paret...ke pa alamet djali i ri vjen e rri te Yllka Mujo...!!E do me ken parali' nji si ky???u ku ku moj nane....!!

Quirinale ne Rome eshte ,ishte pallat i savoia.Ne 1946 me referendum Savoia u detyrune te iknin nga Italia.pallati u be sede e presidentit republikan.Boll po e kerkojne edhe keta,ne Strasburg jane ,po zor se marrin gja.Se I savoia e moren pas Italise se bashkuar,pra 150 vjet me pare .Kjo ishte rezidence papale.Ke me pa sa te hahen njeni me tjetrin Shteti e Savoia ta po e merr vatikani si prone...si mbeten tane jete zogj kurvash keta....

Leke duan leke, se prone nuk marrin. Po edhe po fituan ndonje leke, ohu te vihen ne radhe se sa gjyqe tjera pronash knder shtetit shqiptar kane per tu likuiduar...sa te duash.

Mbret do me thene Pronar jo vetem i Tokes por edhe i njerzve ne teritorin e tij .Cfare ka ketu qe ben te habiturin zonja lefKope ? Trashegimtarit princ Leka , kandidat i Vetem per Trashegim KURORE , i kurorezuar ne ceremonine me perfaqesi nga e Gjithe Mbreteria Boterore dhe k/mbreti Shqiperise z.Sali Ham Hum Berisha , i takon jo vetm kjo, qe shte nje pike UJI ne sherbimin qe i lane bere Atdheut si familje , por edhe te gjithe ndertimet qe Italianet apo te huajt qe kane Investuar me leje te tij ne Teritorin Shqiptar .

Dhe eshte per tu habitur Realisht kush ka lexuar sekuestrimet e vitit pas 1948 ...Psh sipas pronesise mbi Shqiperine , A.Zogji ( ymer paste NMaidhimi tij ) kishte shkallezuar edhe pronesine mbi Objektet .Dihet qe ne ate Kohe shqiptaret ua lane trojet me "qira " Italianeve te cilet bene shume ndertime shtepish . Dhe ja formula ... Petlles me Uje i shtetzohet sip ...m.katror dhe rrjedhimisht te gjitha  Ngrehinat mbi TE smiley !!!!!!

Ymer paste , njaj trim mbi trima Afmet Zogji i pare, me Bust emer Rruge e prona te pa kthyera , qe shkriu Gjithe Floririn e tij per Ceshtjen Shqiptare ,derisa me se fundi dha dhe jeten duke Luftuar kunder Pushtimit Nazisto - Fashist !

Ky te jape floririn nje here. Pastaj, pallati u ndertua me leket e xhepit, apo nga shteti shqiptar?

Leka Zogu te k`thej arin e grabitur! 

Dakort edhe une me parafolesit, gjyshi i ketij ka vjedhur 12 valixhe me ar nga Banka e Shtetit, t'u ktheje njehere arin shqiptareve pastaj te merret me pronat e gjyshit.

Nje shtet Shkerdhate nga nje "kompromis historik " ne kushte te REJA Historike , pavaresisht nga skaimi i theksuar i Sqapit me kopene e tij , po kalon Hap pas Hapi ne degjenerim TOTAL te Moralit te nje Kombi .Kthim pronash , Punesim ne maja te Larta apriori , rikthim titujsh formale ...dhe ja Tani .

Mbyll syte para megahajdutit te familjes ZOGU , qe i ka Borxhe ne FLORIJ pasurise se ketij Populli , po me kete hap Justifikon edhe origjinen e themelet e shtetit te tij Dhjerokratik ne sherbim te Grabitjes se paskrupullt te Pasurise se Shqiptareve . Bandite shekullore e tash k/bandite qe nuk ka as pse ta dine se eshte Shqiperi , me nje MBRET te Damkosur HISTORIKISHT  i Vetem dhe i paperseritshem me Vulen me te Rend e te TURPIT te nje Kombi ...TRADHETAR ... i bejne karshillek me psikologjin e qenit per kocka po ketij KOMBI .

Duro moj zemer duro si duron mali me Bore ... 

Mbi cfare predispozistash juridike paska qene Pallati Mbreteror, prone e Zogut qe e kerkon Leka?

I duhen Sales votat e zogisteve plako, nuk te mjafton kuadri juridik ?

Votat e zogisteve jane nje pike uji, dhe ato i ka ne xhep gjithesesi.  S'besoj se kjo ka te bej me ndonje taktike elektorale.  Me duket se Leka Enverit i genjen mendja se realisht mund te perfitoje ndonje gje.

Me pikat e ujit fitohet pushteti sot, nuk injorohet asnje vote.

Nuk harxhohen milionat ne fushate vetem per t'u mbushur mendjen te pavendosurve por edhe per te blinduar voten qe ke ne xhep. Sinjal qe une mendoj per ju dhe do ju jap ate qe doni.

 

Me ate lloj polarizimi qe ekziston ne Shqiperi, edhe pa fushate fare e ke te blinduar voten nga keto lloj segmente te popullates.

Po ja, per cdo toke ne Tirane qe pushtoi Zogu i fali shtetit po aq toke ne Burgajet, dhe dyfish toke Jugosllavise ne Shen Naum 

Teorikisht, Zogu para se te fillonte zanatin e mbretit, nuk kishte as breke ne bythe. Seline mbreterore e ndertoi per mbretin me leket e marra nga taksat e popullit dhe ca burime te tjera...smiley. Pra ndertesa eshte ndertuar me nje destinacion te caktuar, njesoj si sot ndertohet shtepia e Presidentit apo e Kryetarit te Parlamentit. Ne momentin kur Mbreteria nuk ekziston me, ndertesa ngelet pa destinacion dhe i kalon shtetit. Pra per sa kohe nuk ka mbret, nuk mund te kete dhe seli mbreterore apo seli princeshash ne nje Republike. Pra ky djale duhet te zgjidhet Mbret njehere, pastaj te kerkoje seline mbreterore. Por kjo sjell rrezikun tjeter qe nese vendi behet Mbreteri dhe abdikohet vendi i Presidentit ky i fundit do te kerkoje Seline Presidenciale si prone etj...etj...

Llogjika eshte nje labirint i tmerrshem.smiley

Shqiptaret nuk kishin kapacitete ndertuese te tilla . As poejektuese  As monetare as Teknike per ta Raelizuar .Ky eshte ndertim ITALIAN . Dhe qe te justifikoje parate e derdhura N.Maidhimi tij , le tregoje Pagesat e bera e te dokumentuara hapa pas Hapi ne BANKEN ( po themi te kursimeve smiley , te asaj KOHE paguar Firmave ndertuese ose meakari Kambialet !

Ne Bange ekzistonjne thone  vetem pagesa te kryera per Paisje te vecanta , qe jane Drejtepersedrejti PARA te vjelura nga Taksat e Vendit .Ku e gjeti pasurine ky Hajdut , morracak Burgajeti ???

Per Shtetin e Sali Qenit nuk hyn asnje Lloj Logjike as Ligjore  as Ekonomike  pikerisht se nuk Ka Logjike Natyrore , jo sic thote i nderuari PF ta kete labirinth aq me teper te ngatruar . Duke qene shtet i Handikapateve mendore Ai Shtet ka vetem Harbutllek e Arrogance . I ka te dyja dhe KronenBurg dhe Amstel !

BANGEN ??

BANKEN o IDRIZZ !!

mos e trego veten qe je nga Kar-Bunara

Me zis apo me saurrel ke pas punuar perpara 90' ti ??

smiley 

Ku ti kerkoj rrenjet e tua lefkope /me pengon G-ja qe zotrote Pe smiley

 

kshu eshte kur s'kon ca te thon, kapen mas gjonave te vogla. dun bukurshkrim tani.

le qe dhe me ter men s'nokin dot gjo. kur te kuptojn ty kta, duhet t'i kerkojn shtes rroge "babasqapit".

iDRIZZON e kupton vetem po ti "futesh" Rosetta Stone qe ta deshifroje!

Edhe hieroglifet e Tutakhamnonit deshifroheshin me kollaj ne 1798-en smiley

Ty te ha moj LefKope po tani kemi kete tjetrin princin e Vogel qe i ha me shume se ty .Dhe Kristi s'po LU veni , po leshon ty...smiley Pse me keto nivele do e mbroje LGBT njaj ???? Shifeni dhe njehere smiley

LGBT do e mbroje me se miri Ed RAMA si N/Kryetari  i 36 i Internacionales Socialiste, se ata e duan fort tezen e te drejtave te LGBT-se! e kane ne "statut" qe duhet t'a kopjojne tere  partiçkat simotra te Internacionales Socialiste!

E urove Edin ne Tweeter mo ??

Jo jo urova ate qe ka Padron Saliu . Parlamentin Anglez smiley Edi e ka pak me vone rradhen ! Te shohem ke do vere zedhenese , po mos u tremb se do gjeje ndonje edhe per JU !

Te nderuar parlamentare !

Fjalen e ka LefKopeja , nga Kopeja e dhive te Babasqapit  e deleguar e Jozefperckes qe eshte perfaqesuesja e te drejtave te Grave nga pjesa e mbrapme

... Dhe....  fol o Lefkope te lumte GOJA /Fol e mbro te drejtat tona ..... Diskutoi me pathos revolucionar mbi te drejtat e Lekes si Republike me  Mbreteri  dhe u duartrokit 

Kto pune i ka pas zgjidh kongresi permetit po..... kshu eshte kur nuk shikon me larg nga hunda. Ti qi robt ti marri te gjitha edhe vilen e durresit, edhe vilen e sukthit, edhe pallatin e brigadave edhe pallatin e pioniereve, edhe kullat ne mat bile edhe te shofi per nonji gjel qe mund ta kete lone mbrapa gjyshi.

Nqs kane qene prone monarkise nuk ka asnje mundesi. Shqiperia eshte republike dhe trashegon pronat e monarkise. Nqs ka qene prone private (nuk e di) e familjes Zogu eshte tjeter pune, por serish nuk ka mundesi, interesi publik mbizoteron.

sikur lexova para ca kohesh qe toka ku eshte ndertu pallati, i ishte konfiksu mulletve menjehere pas atentatit ne Vjene. Nqse nuk e mbaj mend gabim, ca kerkon ky?

u bo i qut ne ky krriçi per zotin smiley

dikush e mso me siguri... nuk i thon kot "ministri mrencem"...

I takon. Duhet ti marre sa me shpejt. Eshte "ishpronari' i fundit qe ka mbetur pa ju kthyer prona, a kompensuar. Eshte ne pike te hallit ka dhe borxhe neper banka. Qeveria perkrah kesaj duhet urgjentisht te hape nje nr llogarie ne nje nga bankat qe operojne ne shqiperi ne menyre qe te gjithe ne te solidarizohemi me dhimbjen e madhe qe po kalon ky djale dhe ta ndihmojme sadopak per ti lehtesuar pushimet e stergjatura qe ben, si nenpunes i shtetit, neper institucione te shtetit. Ju lutem vereni doren ne zemer.... 

E ka dhene pjetermuastakuqi me siper pergjigjen, kot te vazhdojme....smiley

Kot nuk thote Populli ; Ka raste kur ve pasuri, te iken mendja. Ky princi, nuk po kenaqet me ato qe morri dhe qe ka marre shume, por kerkon edhe nje prone shteterore. Ndoshta babezia, ndoshta padija, por i duhet sqaruar ketij zgrapsi, se kur gjyshi i tij merrej me politike dhe u be mbret, nuk e kish ne pronat e tija kete toke dhe pallat. Ai pallat u be per nevojat e mbreterise dhe administraten qe punonte afer mbretit,  sikunder behen sot ndertesa presidenciale, parlamentare, ministerore, ku s'do te thote se pallati presidencial eshte prone private e Presidentit, apo ndertesa e Parlamentit eshte prone private e Kryetarit/res te Parlamentit, apo ndertesa ministeriore eshte e ministrit. Iken mbreti, vjen presidenti, neser populli mund te vendosi nje forme tjeter qeverisje, por kjo s'do te thote se ndertesa ne fjale do ti takoje atyre qe ikin. Ndertesa eshte objekt ku punojne ata qe drejtojne ate shtet apo qeveri, nje ambient pune. 

Me kete veprim, ky i paditur ose i ditur por zgraps, i ka ul pike vetes dhe legalisteve. 

sa na perputhen mendimeeet! smiley

i ka ul pike vetes

po pra...

Familja Savoia pas azilit politik bëri një kërkes të till në Itali, por u gjet me mërinë e popullit italian dhe menjëherë e tërhoqi kërkesën për dëmshpërblim.

Pallati i Brigadave ashtu si edhe Vila e Durrësit janë pronë e shtetit shqiptar. Nuk jam kundër që ti kthehn pronat Zogut, por ti kthehen pronat e tija para kurorzimit si kinse mbret, pra sarajet në Mat e Burgajet. Me aq sa di unë Vila në Durrës është ndërtuar me kredi që shteti shqiptar i mori Italisë, pra ne (popolli) e kemi paguar kredin dhe vila është e jona, pra shtetit.

Në UK Uindsorët i kanë zgjidhur me kohëp këto gjëra. Bakingami është i shtetit dhe nëse një ditë Anglia bëhet republikë, Bankigami do jetë pallati i republikës, ndërsa kështjella e Undorve është e familjes mbretërore. Prona shtetëroe nuk është prona e monarkut dhe këto gjëra janë zgjidhur me kohë.

 Atëherë lind pyetja pse familja e Vidnit nuk mund të prentedoj Konakun e Durrësit, aty ku sot ndodhet porti i Durrësit. Pse familja e Hoshës nuk mund të pretendoj vilat në bllok, Vlorë a ku ta di unë.

Kërkesa është absurede ehde për faktin se pallatin e ndërtuan kryesisht Savojat, pasi Zogu iku. Atëherë Savojat kanë të drejtat e tyre mbi pallat?! Çfarë janë këto përralla me mbret. Sot kjo e ashtuquajtur fmailje mbretëre që uzurpoi fronin e mbretit legjitim të Shqipërrisë, Vidit I, po humbet çdo legjitimitet për tu quajtur e til. TURP!

te theodhoriut mer car behet!!! kot si thone te lindesh me gjak blu...

Edhe per vilen ne Durres dhe Pallati i Pionierve, shume qytetare jane habitur me te drejte. Vila ne Durres duhej te rikonstruktohej , e te kthehej ne shtepi pritjeje per delegacionet e huaja, politike, qeveritare, kulturore apo inxhinierike. Ndersa Pallati i Pionierve, duhej te kthehej ne nje qender zbavitjeje te femijve, siç ka qene gjithmone. Ne, dikur, kushedi sa here kemi lozur aty, kur ishim femije. Kane qene koherat me te bukura te femijerise. 

Pjero, mund te kesh lujt ti me shokut e tu dikur futboll te Pallati i Pioniereve por kjo nuk do te thote qe prona ku ju luanit ishte e pioniereve. Pastaj mos gaboj pionieret nuk ishin pionieret e Adam Smithit por ishin pionieret e Enver Hoxhes, atij qe per 45 vjet piu gjakun e shqiptareve!

Pjerin nuk e lidh asgje me Enverin. Mendohu para se te bosh insinuata te tilla. Ju ka fut siklet te madh aderimi i Pjerit ne nji parti politike. e drejta e vet eshte, ju kush po ju pengon?

pse ,eshte pronocu Pjeri zyrtarisht me ndonje parti?me cilen....?

no comment!

Jo vetem qe ja keni pire, por dhe ja keni ngrene gjakun atij populli.

Foto me poshte eshte marr nga guzhina e Enverit ku guzhinieri francez pergatiste salcice me gjakun e popullit, te cilat Enveri i hante ne mengjes me veze te skuqura.

 

OMG!!!!!

Kam fillu te besoj se  shume prej jush jane te implikuar edhe vete ne ate sistem ...pra jo thjesht prinderit...Se ç'ka diçka losco thone italianet ne kete menyre te beri gjasme humor,nje si mungese te thelle respekti per vuajtjet e njerezve nen enverin.Po ua ka pire gjakun....po edhe juve nuk ju shoh ma mire .Diferenca eshte se demi juaj eshte irreversibile.Nuk jeni ne gjendje as me e kuptu.Ciao ragazzi edhe per sonte se m'filloi filmi.

 

IT Zana - 28 Janar 2013 - 20:36 

kjo qe thua ti lind nga idea qe ke per PPU,si nje gja cosi seria,a thu se po vendosen fatet e Globit ,te Shqiperise,qe ç'ka thuhet ketu eshte kaq vendimtare e jetike.Me ndje i dashtun ,mendoj se thjesht kalojme pelqyeshem kohen.A eshte me shume se kaq?

 

Tashti Zana mos u bej si ata femijet e llastuar qe duan hem ashtu hem keshtu!!!

Vet e ke pranu qe PPU nuk asht "cosi seria" dhe se ne PPU nuk po "vendosen fatet e Globit" dhe po ashtu vete e ke pranu se ne PPU "thjeshte kalojme pelqyeshem kohen".

 

 

po mire ,ajo eshte ç'ka mendoj une ,ose si e shoh une.Po nuk eshte e thene qe eshte per te gjithe keshtu.po ketu fillojne ebejne aludime schifose,prekin ndjenja e fyejne pa dogane e pa fe' sensibiliteti.Ketu ppu eshte zevendesuar me kolltukun e psikanalistit e dalin llahatarira te ndohteshme....Sens mase i dashur ,maturi.Me trajtu vuajtjet me cinizem nuk i ban nder kerkujt as nick-ut.Pra me nje fjale baba ju ka indoktrinu keq ,,,as Nju york nuk ju ban derman...

prekin ndjenja e fyejne pa dogane e pa fe' sensibiliteti.

Zana me jep pershtypjen e dikujt qe ose ka qene vajze e vetme ose ka qene vajza me e vogel ne familje.

Po ti moj Zana i jep liri vetes me qujt te tjeret "kuqalash" e ku di une se cfare dhe aspak nuk e merr ne konsiderate ndjenjat e tyre apo sensibilitetin.

Zane ti shprehe mendimin tend, po mos na flit si me qen tu fol prej majave te Olimpit moral.      

debati juj me kujton ato per filmin e Mel Gibsonit per Jezuin.

 

Ti emigrant nuk ke goje te flasesh pasi ne analogji konkrete ti perfaqeson njerin prej atyre romakeve te cilet  goshdune krishtin ne kryq!

Romaket gozhdune Krishtin kurse ti ke ngrene Blood Sausage me gjak populli!!!

Prandaj po them...me mire mos u fut ne ket debat!!! 

Pilati ,emig si Pilati...mah nuk e ke krejt keq....Pilati ishte i ditun u perzi deri njaty..lau duart....e irrasi miletit pergjegjesine..bani si t'doni...mandej kishte gru te bukur e Emig nuk duket indiferent ndaj bukurise femnuere.mbeti edhe nehistori ,permendet çdo here ne lutjen e famshme Credo.Pratikisht thuhet Mori' e fu sepolto sotto Ponzio Pilato....

une nuk e perdor kuqalash kurre.Kuqalashet nuk ishin viktima ,nuk pesuan asgje....ata shkaktua shume gjak e viktima.ishin kriminelet ,te tjere qene viktima.Me siguri jam ne majen e Olimpit per moral,pa dyshim.,e senza falsa modestia

PS.po jam ma e vogla smiley

Nuk mund te jesh ne maj.

Ne maj kemi Shen Marien per arsyje qe ti besoj duhet ti dish shume mire. 

Jo nuk jam ne maj,e mandej ,pse nuk ban me kene une me santa Maria ,ma shejtneshe se une ku e gjen? nuk m'dihet zani i gojes,rri e heshtun e vuaj ,shkrihem n'lutje(pjeserisht e vertete kjo),kur hasi rruges diallin asht ai qe ndrron rroge prej imazhit tem te pervuajtun.....smiley

Nuk i vej ne dyshim atributet te cilat ja jep vetes. E vetmja gje qe vej ne dyshim eshte ngizja nga fryma e shenjte. 

Ketu edhe une kam ndonje dyshim...smileypo dyshim thashe....prite zot se mos asht kush qe neser mi numron e me thote ti ke thane ate e kete...jsmiley

E vetmja gje qe vej ne dyshim eshte ngizja nga fryma e shenjte.

O Rono, po prandaj per shume shekuj me rradhe femrat i largoheshin gojores si djalli tymjanit, se kishin frike se mos ngelnin me barre. smiley

Rrofte emancipacioni thuaj, pa te tjerat.......... smiley

E jotja u emancipua mjaftueshem?me siguri...deri sa therret rrofte emancipimi.smiley

me vret Zoti me u qa smiley

Perndryshe ene un aty te vjehrra e Raul Boves kisha me perfundu si puna jote smiley

ti do kishe perfundu si klient ,une per gallate smiley

Qe fusha nuk eshte prona jone, kjo dihet, por as e Enverit nuk qe, qe e perbashket, e femijve, dhe sot do ishte e femijve, aq me teper qe jane zene tera fushat dhe parqet e lojrave. Nuk hyn as Adami ketu e as Enveri, ketu hyn babezia e tmerrshme e shqiptarve te sotem, per te zgrapsur çdo fushe e park. 

Pjer ,e kuptoj discrecionin e emig,nuk mund te flase keshtu mbase gjana qe i keni bisedu e konsultu ne privat.Po ketu te ppu ,tesh jena ba si familje.Na thuaj se me cilen parti je ,keshtu mund te bajme edhe ne kalkulimet gjeopolitike te rastit.Te gjithe jena me kry ka shqiperia ,kena shpia e investime.Eshte pak me thane se me dite bursen e partive ne shqini asht jetike

Zana se m'filloj filmi smiley nuk jam me asnje parti per momentin. Dy krokodilat, do ishin mire te binin, e forca te reja te dilnin ne skene.  

nje menyre elegante per te shmang tema delikate.

te pergezoj per taktin.

Tesh Pjer ti a je Tiranas a durrsak?

Tiron Zane tirons smiley por kam blere nje studio/gazoniere ne Durres. 

Te gjithe po mbajne b..let me dore ketu .. per vec Jozit.. smiley

Jozi osh bole e tera, pranej...

Ore e paskan zakon keta nishanllinjte doren tek B..let  ..smiley  Shiko edhe foton e Ilir janit  smiley

Punon akoma ne Ministrine e Jashtme Princi yne?

Po.

Pse i rren robt ti mer B.?

Jo me se rrejta po ashtu e dija  o C.

Po ca dike ti mer? Ne sikur t´kemi syt e veshet tane aty? Pse s´thu ti qe qekemi ene qorr ene shurdh? smiley

Jom merzit i cike me keta te Presidences qe kur hoqen nje shokun tone nga aty smiley

Po sa shoke ikin ene vin Brado, aq t´mira qofshin. Ronci ka qe ne jena ktu ku jena. smiley

Pastaj po qeme ne mire jane ene shoket mire edhe anasjelltas. smiley

Jo jo skena nga shkojme smiley

Punon akoma ne Ministrine e Jashtme Princi yne?

smiley

Jo, ka kalu me ngritje, eshte bere Sekretari politik i Presidentit te Republikes. smiley

aaaa pse s'thoni pra,i qenka lezetu tu punu atje.....a di shqip leka ?

si s'di, ky ia ben ato poezite dhe prozat e inspiruara Jarit smiley

 

prandaj duken t´jashtme ato fjalimet? smiley

Sepse letershkruesi nuk din shqip smiley

Po kur t´them un ty, qe ka me e nxjerre shefin e vet per zhelesh perjashta. smiley

Prandaj nuk paska hy Jari tek Pallati i Brigadave, po e kan lon me blloku trafikun mengjes per mengjes tek Kristali? smiley

un e disha kshilltar t'jaritsmiley

i polli gjeli, me fal, zogu ktij...

Sidoqofte, po mendoja qe Shqiperise diplomate te ketille i duhen. 

Thelle e paske menduar smiley

ashtu

epo e marrte e mira kete pune.Jemi pothuaj dakort te gjithe per Leken.Ndajme te njejten dashuri.E mandej thoni se princi nuk perfaqeson unitetin e popullit.Ketu ka raste qe shkruhen 300 komente e marzallah se gjen dy me mendim njesoj.T'vjen Leka e shkrijme sheqer....se non è amore questo....per monarkine...

Drejt! Me vjen shume mire qe kam rastin ketu te shpreh sympathine time te spikatur per Zogollet, te tre brezat. 

ndersa ata s'do kene rastin te flasin kurre per ty.

Ore a ka nanji njeri qe merr vesh nga keto pune ketu tek peshku me na tregu te verteten mbi keto pasuri qe po kerkoka leka i ri...??? se po pati te drejte ti mori mer jahu, le ti mori, se dro i bojne fajde, por a i takojne se...???

 Me qe jemi ne kohen e Maliqit ai do ta vendosi, ` i takon` - do te thote ai ! 

varet nese princin e kosultojne studio shume ne ze e te fuqishme ne Tirane ky fiton....po duhet te paguaje studion.

Po jo mi zane, ky robi studion me te mire ka Yllken me te bijen.... a ka avokat me te mire se gruja dhe vjerra...??? ne djall vafshin paret.... i gjejme ato, atehere kur na duhen.... pastaj paguajme edhe ne natyre.... Sikur ti japim studios nja dy dhoma shperblim??? Si thu ti...???

cunin e kishim si pellum. shko e i prish menien Lilo labja me kshu petendimesh. E ka mire Zana: nga Gur Kusari vihne gjithe te kqiat.

ps. te kap keq "dushmani": o merr pallatin e brigadave, thot, o nuk ka mjolt... "ki non lavora, non fa lamore" smiley

 

smileynuk di a t'ka ra rasti me fol me leken emo .mu m'jep gjithmon ate ndjesin qe kam pas kur kom pa amerikonin e pare n'jeten time(xhaja i nje shokut tim)viti 90' robt e vet rreth e qark qe ju gzoshin,shikimi i ktij ,shkretetire dhe frik. ene leka ka t'njejtin shikim dhe shprehje n'ftyr.kur shkoj anej vetem me pleqt rri lirshem se kur jom me farefis apo shoqni e pys shpesh veten mos edhe un kom mor hijen e atij xhajes amerikon t'shokut tim. 

Hahaha. Edhe mua me jepte gjithmone nje ndjesi te tille i jati, se te birin nuk e kam takuar. Sidomos kur binte ndonje pauze e vdekur ne muhabet, te dukej sikur te kruhej kurrizi ne nje vend qe nuk e arrije dot dhe nuk dije se c'te beje. smiley Per mua ishte personifikimi i fjales palle.

pat thone nji plake kaurre si puna jote , per te atin , kur e pyeten se si i dukej, teksa e pane per here te pare kshu si kallep  :

Po çte them, tha, rritet robi aq shume ???

smiley

PF edhe mu si palle mu ka pas duk Leka I deri sa ndigjove ket histori:

Dikush me lidhe familjare me Leken kish nje vajze qe ish lidhur me nje djale. Familja e vajzes ishin te shqetesuar sepse djali kish vite i lidhur me vajzen por nuk po e hidhte hapin per fejese. Nje dite kishin qene te gjithe familjarisht per dreke te Leka dhe i jati vajzes kish qare hallin me Leken. Leka e kish marr djalin vecmas dhe i kish thene qe kjo pune eshte si puna e halese, o dhit o dil e leji rradhen tjetrit te dhjese. 

Une njof njonin nga Afrika e Jugut, qe e ka pas shok klase. I vetmi qe mbante patllake ne 8-vjecare thoshte. Edhe kur lushim futboll qe duhet te dilte me breke, e hiqte patllaken, e mbeshtillte me rrobat dhe e vente tek kemba e portes. Lunte gjithmone portjer. smiley True story.

ngaqe kamunistet (ne 10 vjeçarin e pare, koha diversanteve) kane tentuar ta vrasin, pa ja arritur. me vone ata kuptuan qe per shqiperine nuk e rrute njeri ne bote, nga fuqite e medha. keshtuqe filluan ta benin gjumin top. 

perkundrazi, pas vdekjes se zogut, familja mbreterore bente nje jete modeste. e kjo e bente natyrisht te kish dhe frike. aq me shume qe ai ishte çun/fmi i vetem. 

ti mos u shqeteso.Te shpeton il fascino latino....

buon sangue non mente....lilo e ema ,lilo e bija.....

pse thu edhe ket gjo e ka bo? smiley

Pallati Mbreteror nuk eshte pasuri e Mbretit. Ai u ndertua nga italianet ne baze te nje marveshje me disa investitore italiane te cilet i dhane Zogur qeverise tij, nje hua prej 50 milion franga ari, Zogu nuk kishte asnje kacidhe nuk trashgoi pasuri mbreterore nga familja e tij. Te gjitha parate e qe manaxhonte qeveria e Zogut  ishin borxhe fajde  qe i jepeshin shqiptareve per zhvillime publike kryesisht nga italianet si `investitoret `kryesor. Historia dihet Shqiperia ishte pjese e Mbreterise se Viktor Manuelit. Zogu i shqiptareve ishte Mbreti me i vonuar me i cuditshmi  ne bote, MBRETI I FUNDIT., qe levizte me kobure ne brez si Kauboj qe ju ben me 10 ra atentate .. Ku i gjeti ky pasurite ne Tirone prej Burrelit nga i trashgoi ? 

liro ktu jemi dakort t'gjith per sa po thu por a do i mjaftonte si argument yllkessmiley si tha emo;chi non lavora non fa l'amoresmiley

Yllka gjithmone ashtu si "e pamjaftuar" ka qene. smiley

 alke , po kur te bie `bingo`( qypi me florinj)  te hyp vetja ne qef, te duket vetja princesh., kot si thone `ministri i brendshem` pastaj kto cifutet (prej babes) e kane qef lekun tmersisht dun pare te modhe dhe fame me cdo kusht dhe i gjene telat, germojne per ndonje qyp me florinj ..

 Ndersa Yllka ka qene yll por tani aha smiley sic dihet Yjet nuk jetojne gjate bien 

Vila e Durresit thone qe iu be "dhurate " nga tregetaret. pronesia e saj eshte e diskutueshme.

pallati mbreteror u ndertua me paret e shtetit keshtu qe Leka te mos haje mut kot.

nuk jane paret po TAPIA qe e ben nje prone TENDEN.

atij çuni i kan bo magjismiley ska munci tjeter

E mer vesh ti apo jo? 

Nipi ose mbesa e Yllkes do te jete pretendente per fronin mbreterore. 

 

Domethone, tan fajin e ka parajsa... meiks sens... se kshu i urte qe ay, po ajo gerr verr, gerr verr, ja ha shpirtin...

  Eh,  sa fatkeq paskemi  qene qysh se lindem  ne kete cep Ballkani !Nuk di prej kujt e kemi kete beduva, more njerez? Te tund... ato, para hundes miletit dhe ... nje  cope shuli,  si per te merzyer 40 pula mbi te.!!!

"Ma jepni,  se s`ma keni !" -po thote 

.....Dhe yjet rrine e veshtrojne !

Per Alben me zamete prapa .

Ne se ne jemi MBRETERI Lekajr ka te drejte dhe nuk ka fare pse i drejtohet Gjykates .Dergon xhandermarine dhe rivendos Situaten .Teresia Teritoriale e Shqiperise dhe e kujtedo Vendi persfshi edhe cdo pasuri eshte e MBRETIT .

Ne rast se ne jemi ne nje shtet ku Prona eshte e Popullit , ai te mos haje mender dhe te rrije Urte .

Ne cfare shteti jemi NE ?...Ne se je ne gjendje ti japesh pergjigje kesaj del edhe ne se ka te drejte ose Jo Leka jr.

Teknikisht me detaje Leka duhet ta vertetoje me PAGESAT qe ka bere jo me dokumente Cpronesimi qe jane POLITIKE dhe nisen me shume jo ne Origjine e dokumenteve teknike te Mashtruesve te Pervetesimit te pronave , ...se sa perfshirjen ne TERESI te ketyre si Mashtrues pa qene Nevoja ti provoje . Ashtu si cdo denger venger nga keta ish Pronaret qe i kane gjithshka  me Mashtrim .

Ne se ne jemi ne Shtet Ligjor sic duket edhe nga kerkesa ne Gjykate e Leka jr ...atehere :

Leka duhet Hetuar ne se ka paguar TAKSA per pronen dhe ne se jo ( dmth per p.brig dhe Pronat qe ka )   ai duhet Arrestuar familjarisht per evazion Fiskal ...ne se me verte te jemi ne shtet sic e mendon dhe Endrit....me y ...ne fund qe haberos nga Ekonomia ! Biles Presidenti qe e ka prane dhe ben vjersha me frymezim mbreteror , duhet ta IMPONOJE te shpalose FAKTE ( fatura etj&nbspsmiley ne shtyp para Publikut dhe para Gotes se Llalles !

Zogu e ka pas te DETYRUAR me LIGJ qe kerkesat per miratim BANESAH te kalonin ne MIn e Puneve te Perbrendeshme . Le ta denostroje kete kerkese LEKA jr

Zogu e ka pase te detyrueshmete Miratoje nje Projekt ne Bashkite perkatese ...Le ta paraqese kete Kerkese me projektin Perkates ...ku perfshiheshin edhe Shumat qe kerkoheshin per kete Projekt !

Zogu e ka pas te detyrueshme te regjistronte TAKSAT qe rridhnin nga e drejta e Prones ...Le ti paraqese keto Taksa ..Pa folur per keto 25 VJET !!!!! ku ekonomistet e kombinatit te bejne njeren me xeBerThime shKenCore sidomos per Krizen Boterore ne Ballkan , Rajon e me Gjere !

E me rradhe probleme te kesaj natyre , qe specialistet i dine shume mire , pervec Lef - KOPESE qe  e sheh te Udhes me qe i ngriten  Bust GJYSHIT ti ngrene edhe Nipit me Prona smiley Dhe keshtu e nderuar Alba me zamete ne jemi shtet recke , sargji , i drejtuar nga tufa Lamashesh ! Pastaj Derstila dhe N Mulliri kot nuk jane atribute te pandashme te cquarsise peshkapaujsve me "se diktatura zotrie "

Ne cfare shteti jemi NE ?...Ne se je ne gjendje ti japesh pergjigje kesaj del edhe ne se ka te drejte ose Jo Leka jr

S'ka rendesi cfare shteti kemi pallati eshte prone e shtetit njelloj si hidrocentralet e ndertuara gjate komunizmit.

Pallati u be me hua nga italia.pas lufte kjo hua si dhe te tjera qe zogu shumicen i  coi per lesh u zbriten nga shuma e demshperblimeve te luftes qe italia i detyrohej shqiperise.Keshtu  i bie qe pallati te jete paguar nga populli shqiptar.Leka zogu s'ka asnje lloj baze ligjore ku te qendroje ne kete muhabet.

Vila e durresit ishte dhurate aka  ryshfet me sa kam degjuar .Ajo mund te interpretohet si pasuri personale.

Duhet te gjendet ndonje  organizate apo individ just for kicks si thone gringot ta hedhe ne gjyq familjen mbreterore te ktheje 178 kg ar qe i terhoqi Zogu nga bonga para se te ikte.Ve bast se po te kete ndonje te ngeshem mund te gjeje ne ligjet e kohes se terheqja ka qene e paligjshme dhe ta beje familjen mbreterore pergjegjese te ktheje arin.keshtu ta mbyllin gojen e te mos u cajne menderen popullit qe edhe pa denglat e familjes mbreterore ka nje tufe me halle.

Ata njerez ishin Alba ne kohen e DUHUR dhe ne vendin e DUHUR . Kishin burerrine te merrnin dhe Vendimet Ligjore perkatese te Argumentuar me FAKTE absolute se cfare perfaqesonte Tradhetia dhe Grabitja e Pasurise ndaj Shqiptareve nga kjo Familje ! Dhe ashtu si mendoni JU bene ....dhe kete Farse Karagjozesh, artific fund e krye qe e fshiu Historia si mbeturine vulnerabel , Shteti Langaraq i Langaraqeve e Ringjalli dhe nga KUFOME po perpiqet te na i Parfumose dhe te na i paraqese si Vlere te Shqiptareve .

Eshte shume e thjeshte  Alba per tu kuptuar cfare ndodh ne kete Halehane qe trashegon emrin Shqiperi .Perligjen  Vjedhjet e Familjes BERISHA qe kerkon nje Fakt Historik ne cdo KOHE per tu Rivleresuar si e DREJTE Trashegimore . Ashtu si dhe e gjithe Bandes se tij Kleptokrate qe do vije nje KOHE tua nxjerin nga Suma Vjedhjet ! Shqiptaret SOT nuk i perfaqeson Askush ne Vlerat e tyre me te mira nder SHEKUJ ne raport edhe me shume te tilla te fqinjeve tane . Shqipetareve SOT Ju imponua TRADHETIA si vlere dhe mbi te fundmin GJAK te A . Jasharit . E ky pjelle e pafajshme nga genet e Tradhetise Leka jr ne vend qe te rrije URTE po shume URTE dhe te falenderoj njemije here ne Dite kete Popull qe e qasi ...ben dhe karshilleqe te tilla sepse ka mbeshtetje Pisin e Pisave Kryehajdutin Berisha Jesmenin e paprincipte ndaj cdo Kurvari te Huaj me kusht ti garantohet Karrikja !

Eshte shume e thjeshte Alba per tu kuptuar cfare ndodh ne kete Halehane qe trashegon emrin Shqiperi .Perligjen Vjedhjet e Familjes BERISHA qe kerkon nje Fakt Historik ne cdo KOHE per tu Rivleresuar si e DREJTE Trashegimore . Ashtu si dhe e gjithe Bandes se tij Kleptokrate qe do vije nje KOHE tua nxjerin nga Suma Vjedhjet ! Shqiptaret SOT nuk i perfaqeson Askush ne Vlerat e tyre me te mira nder SHEKUJ ne raport edhe me shume te tilla te fqinjeve tane . Shqipetareve SOT Ju imponua TRADHETIA si vlere dhe mbi te fundmin GJAK te A . Jasharit . E ky pjelle e pafajshme nga genet e Tradhetise Leka jr ne vend qe te rrije URTE po shume URTE dhe te falenderoj njemije here ne Dite kete Popull qe e qasi ...ben dhe karshilleqe te tilla sepse ka mbeshtetje Pisin e Pisave Kryehajdutin Berisha Jesmenin e paprincipte ndaj cdo Kurvari te Huaj me kusht ti garantohet Karrikja !

per te lexuar ty futem ketu !! E ke qare kete . Thenie e dites. Shkurt 5,2013!!

Nuk e di ,nuk e kuptoj se si ju ban goja ,mendja ,shpirti me i thane Shqiperise ,vendit ku keni linde halehane..Halehane mbase kane kene jetet e shtepite tuaja,ambienti juaja.Shqiperia ka nevoje me e dashte ,me e respektu,me e stimu...e jeni te zotet per kete....?ne mos jeni krisni b....n e udha mare ju kjofte.

Shtojzovalle jo me b...thë se nuk është as për Qyltyrën tënde smiley 

Po sot Shkypni  /pa më thuj si je  / Porsi nje Lis i rrëxum përdhe ...etj etj këndoi Shkodrani për SHQIPËRINË...

Nji kyt  rrugë po ndjekim me të ndërgjegjësu tye Urra - Patrioten e verbueme QI nuk sheh ma larg se hunda JOTE . Nuk sheh këtë  Kafshëri që e ka shaluar atë vend dhe Bajgos ku mundet e kur i vjen duke e kthyer në një BAJGËTORE ose në një stronzzio llafazanësh me dashuri KURVËRORE atë vend që " Burrate e dheut i thojshin NANË "  ! Du me të kujtue që AI vend asht për tu dash kur TI e UNË ( jo ti personalisht sepse as e njeh as ke për ta dashë ndonjëherë jashtë bloqeve , ) dmth çdokush ndien Kënaqësi të jetojë dhe jo të .... "Iki si i marri duke marrë rrugët e Azisë "

Që të katandisësh një Popullsi të një vendi nga 4 ( katër) miljonë e 200 ( dyqind mijë) në vitin 90 me Iventar , në një Popullsi 2( dy ) miljonë e 8 ( tetë ) qind mijë në 20 vjet në vitin 2010 , ky është një rekord Botëror , GINES , që vetëm Konkuistadorët e shekullit të 16 ( XVI ) e arritën me Haitin që e shpunë në 50 vjet nga 11 Miljonë banorë në 1.5 miljonë banorë duke eVrae dhe shitur si skllever e Prostituta .. Ty hallall goja Mjaltë që e do Shqipërinë ashtu si të gjithë ....po tu Thaftë gjuha e truri o Beu ynë  që nuk adreson të keqen po merresh me cicërim mrizash ...af of ...uf ..af ...of ..uf !

Turp e marre mos me "luftue" me fjalen qe ke ne dore , për atë vend  që e ka pushtuar barbaria dhe po e con drejt një zjarri me djeg dhe GURËT sic ka djege Ujra e Pyje ! Tu thaftë goja e truri o Beu ynë qe nuk sheh nje shpirt te zhuritur tek ata njerez .

Dhe arma e Vaso Shkodranit në në kohën e Bloqeve të tij ishte Pikërisht kjo frymë për ti turpëruar ata shqiptarë që rrojnë në atë vend të gënjyer se rrojnë më Shqipëri . Duhen dhe blegërimat e tua të Piazza Romana... ah me pae do piktura të Mikeles njatij qe e ka gerlfrend vjerrën e Raulit , vesh të tanën me mandafsh ta marrsha !

U munova me ta rujtë b...thën smiley dhe s'di se sa ja kam mrrijt.... ose munet dhe me ta Plase ma shume se buza !

Argjendar punon o Idriz...qe vetem xhevahire nxjerr???

 

Profesionin qe ka pas ushtruar nuk e tregon qafiri, se medemek nuk eshte "compatible" me Ameriken...

Po zanatin nuk e ka harruar jo!  smiley 

 

Nuk ka gja qe nuk mrrin Idrizi....smileyJa Idriz ,nuk e bajne horrnahet shqipnine.Mendoj se shqipnia ka sa te dush njerez te vertete ,persembari qe shohin punen e vet .....qei bajne erz e nder kudo qe jane....Si me ta thane Zana p.sh . a ka pase ma tutkun se B.bekteshi? e pra shkodran ishte denbabaden e ça me thane tesh se asht shkodra tutkune?smiley

Kisha deshiri me ta thane i fjale me qe zotrote pae me b...the smiley  Per te tjerat nuk jam fort i prirun  me permend emra njerzish qofshin dhe nga Shkodra . Shpesh emrat perdoren edhe per te maskuar nje Histori Mossuksesi Personale . Personalisht njat Besnikin e kom pae si Dash Shkodret , boll me zgjat doren e me ju shtri te tana nder kame , ma keq se vjerra e Rraulit qe s'po len shqiptar pa Djergun smiley

Ruaje dashurine per Shqiperine megjithse dikur thoje qe as shqip nuk dima mire se Italishtja . Kemi nevoje edhe per Miq e Dashamires  prej  ITALJE smiley

Ka periudha qe kam ma shume mall se zakonisht per Shqipnine e Shkodren.çuditerisht ndodh ne dimer.E keshtu jam mma sensisible..kam maraz kur me epitete e shkrrajne e flasin kaq keq.Ma kadal...nuk asht Shqipnia e Zan çaushit e as E gaxhait...nuk ka kene kurr ma mire e ma e bukur se sot....Djem e vajza te ditun ,te shkollum ,te shetitun ,te ndershem e mafioze,volontari e traficanti santi e peccatori.Paka a shume si shume kush ....ma mire se Greqia me siguri ,ma e bukur se Serbia nuk don mend.Ne mos tjeter kena deshire me jetu ,jeta dinamike ,nuk dina me xane rehati...te mençure te marre ,te bukur e te trembun...po gjithsesi te gjalle ,plot jte

Zana baj be per Krisht qe ti nuk je Jozefina Topalli!!!

te kishte ket sens estetik Josie, shqipnia  do ishte nji bahce me lule. krahaso muziken ala Coelho me nolt me avazin "kapnie per zhelesh..." Nji diferenc transcedentale.

Ketu duhej vene surrati i Albert Verrise kur Kadri Roshi thote "Te pacim sa malet o Sali". Po c'e do qe nuk po e gjej dot.

Ta boj bene une se Jozefina nuk shkru vete materialet qe i ve emrin e jo mo te shkruj ne emer tjeter.

magari Ron ,magari...si miq qe ju kam ,me e fol nje fjale te mire per mu ,me me fut n'qeveri....smileyE bukur po ,e shyretshme po ,mike me idrizin e me Em,pra qe di me gjete kompromis...tesh pse ata qe jane atje se mos po dine me ba arroplana.....smileymandej ti tu kene nje giovannoto qe ke nevoje me ba cv ,po te baj sekretarin tem...si Bepini me rikard Ljarjen .hahahaha

Shumë i palodhur je o Idriz !

U munova me ta rujtë b...thën smiley dhe s'di se sa ja kam mrrijt.... ose munet dhe me ta Plase ma shume se buza !

smiley

E kam thene qe ai duhet perjashtuar nga PPU, po nuk ma kane vene veshin. He, tani. E pate?

Ec e degjoje te kam rixha.

Kam nje pershtypje se ti heqesh Idrizin PPU-se eshte si ti heqesh shtyllen kurrizore peshkut.smiley

peshku duhet mbyll.

po ti mos na sill skenare te tilla, te lutem.

Me fal,me shkua.smiley Po e kisha keshtu si mesazh per Idrizin, qe te behet mentor per ndonjerin. Te le vazhdimesi per vepren e tij.Se eshte si ujk i vetmuar,se can koken te kete ndonje manar nga mbrapa.smiley

Kamnje  pershtypje qe e kisha me shaka. smiley

Ke filluar m'i merr se prapthi shakate keto temat e fundit. smiley

I ke shakate me Botox.  Mimika s'lu vendit, helbete ngaterrohen gjindja. 

smileysmiley

Tek ky blog nuk te hiqen kollaj njollat. Deri ne varr te ndjekin. 

Kush? Une? Larg kiofte!

........jemi shume mbrapa

Je e keq informuar sipas bac saliut ne jemi nje norvegji ne mes te ballkanit.

U beme Norvegji, pasi ishim Zvicer me det.

qyqa

Artan Lame ka bërë një shkrim për pronat e mbretëris(shtetit) dhe pronat persononaletë Zogjit mbret.

Për vilën e Durrsit ësht e vërtet që tregtarët e Durrsit ja kan bërë dhuratë jo familjes mbretrore por mbretit (shtetit).

Ka apo s'ka prona personale familja mbretrore, që shumicën ja ka marrë Fevzo, ajo është e detyruar të paguaj paret  e shtetit që ka marrë pas largimit të NM si antifashist nga Shqipëria. 

I nderuar prizren . Ato qe thoni JU jane plotesisht te drejta dhe duhet te ndodhe ashtu i thoni JU.

Puna eshte se ne nje problem KONKRET sic eshte kerkesa e Nje trashegimtari karagjoz , por te pafajshem ( e theksoj KETE )  te mentalitetit Mbretnuer duhet me u sqaru konkretisht .

Ne se kerkesa e tij behet PUBLIKE dhe ai kerkon te perfitoje prej veprave nga me PUBLIKET ne Tirane ai duhet me tjeter te sqaroje PUBLIKISHT te drejten e tij .Ndryshe te lindin nje varg pyetjesh mbi Padrejtesine qe i jane bere Pronareve te Shqiperise qe nga sternipi Bizantit qe nuk i dhane GJE deri tek trashegimia e Princ VIDIT pa thene per te gjithe Vlerat e ish Mbretit me te afert Enver HOXHA qe ju sekuestruan pa dokumente te Gjithe Veprat qe mbajne Firmen e kadastrimet e tij smiley ketu lind pyetja per tu perseritur ..

Ne cfare lloj shteti JEMI ?

Ky karagjoz i mbartur Mbreteror nuk perfiton ABSOLUTISHT me Ligjin e N.Matedhimt , ymer paste , as per Giftet ose dhuratat , qe nuk njihen ne mbreteri te tilla Dhurata , po me Ligjet e tij . Me Ligjet e vete qerosit te qeroserise Mbreterore njehet " Haka te i Zoti "  por me ca "detaje " Dhe keto "detaje" ky karagjoz i VOGEL ka per detyre ti beje PUBLIKE ...pastaj te shkoje ne GJYQ se nuk behet fjale per kotecet e Zanes qe nuk e linte keshilli me majte Pula smiley

Dhe keto DETAJE quhen Plane e Fatura te paguara .Po ata qe VODHEN e GRABITEN arken e Shqiperise , DJE si ne mall pa zot , nuk e kane per gje te Vjedhin e Grabitin edhe Prona SOT !

oidriso , po Deti adriatik e jon e toka përqark janë  bër kos ka 20 vjet e ti thu mos fusi dhe ky trashdhimtari lugën smiley

Hajt mo thone Dibranet ...Gje nji mundsi e kaloje disi ....Po me Zanen bahet ma e lehte smiley

Flm prizren ...Me ta thhane qe je me kame ne toke e pa "llafka " te "mBedhAja , megjithse te le te kuptosh qe i NJEH ...eshte Virty e njerzve te DITUR qe njohin Shqipen ! Ne cdo rast te lexoj te tille !

Cimo shiko se zana ka nje fare te drejte kur thote: "Djem e vajza te ditun ,te shkollum ,te shetitun ,te ndershem.."

Veji men kti ne foto. Djale i ditun, i shkollum, i shetitun, i ndershem, gushen si pellum, trime i mire e me shok shume.

Drejtor tatimesh tjetri Cimo dhe ka mbaru per anglisht. Anglisht ere anglisht "How do you do? Very good, thank you! How do you do? Very good, thank you!"

Cimo emagjino te kthehesh mrapa ne kohe ne 91-shin kur gjindja bertiste "liri-demokraci,  e duam shqiperine si gjithe europa, o Ramiz o zagare do te varim ne litare" dhe ti thush gjindjes lejini mer keto po kini kujdes ta mani mire me Shkelzenin...Shkelzeni athere 12 vjec!

Ca reagimi beso se do te jepshin demokratet e oreve te para??? 

Eh moj Histori cpaske pas sens humori anglez!!!! 

Degjova se neper Banka ne Shqiperi, shumica e drejtuesve s'kishin shkolle fare per ate pune...po pa lidhje fare, si ky ketu!

Degjova se nje Drejtoreshe Banke, kishte pas mbaruar per Gjeografi, po kishte vite ne Banke ama smiley

Albania, vend i çudirave!

Pastaj, edhe ata 10.000 te diplomuarit per ekonomi, se mos marrin vesh me shume thuaj !  smiley

bere cbere o Lefi e leshove nje fende!

..................

Lere lere i nderum Roni . Le ta lexoje dhe i Tredhuri se kishte turbullira me pyetjen po ne cfare do i Hame LefKopese smiley

Eh Bulo , bulo sa lart e larg SHEH . Mire AI i yni qe do Parti dhe eshte pak me encefalit , po shiko lexo kete tjetren qe eshte pa te bardha fare . Se ku do gjeje kaq Lope te formoje Partine e te beje Muuuuuuu ...

Mbahu i tredhur mos u TUT / lefkopeja eshte e Gjitha smiley ...( jo ashtu si do ta rimosh ti ) e seMUT !

Lexo syprit moj Zane ta marrsha , me ta kand diten e Lume ne ate fare feje sa mos me dash me ken kurre ne ashtu shfaqjesh me karagjoze !

.... O shqipni e mjera Shqipni / kusht te perfaqeson si Left me .....yyyyyyy  smiley

ti ke ikur !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).