Ne vitin 1936 shkrimtari Maksim Gorki  beri nje vizite ne Amerike. Dhe kur u kthye  i dha nje interviste redaktorit te Pravda-s. Njera prej pyetjeve ishte:"Çfare eshte per ju Amerika?"

Pergjigja e shkrimtarit ishte: "Amerika? Nje  kazan i  madh, qe zien njerezit, per te nxjerre flori!"

Kjo pergjigje me ka mbetur  ne mendje, qysh se e kam degjuar, prej profesorit tim te letersise, te ndjerit Gjergji Zheji.  Ndoshta Gorki e kishte pare Ameriken me syte e nje komunisti.

Me ate te  nje vizitori, si puna ime,  nuk mund te arrije ne nje perfundim afer te vertetes. Po per  ju, emigrantet tane, qe punoni e jetoni atje, ç'eshte Amerika ?

394 Komente

po te mori per mire qe ne fillim , ja hudhe .

po te mori per ters , Zoti te ndihmofte.

Ata qe jetojne knej e dine per car e kam llafin

Ata qe jetojne knej e dine per car e kam llafin

1- mbret i rusive ?

2- maqinë në amerikë ?

3

Miro..., coca-cola.smiley  kjo eshte Amerika.    polici nderkombetar.., xhelati i popujve.

Jo Mirejam , behet fjale per dokumentacione te rregullta ne lidhje me shtetin. ka shume shqiptare qe kane henger dydnjane duke dhene para neper gjyqe , avokate dhe nuk i kan marr letrat. Nderkohe kan humbur cdo gje , fillimin me kembe te mbare dhe cdo gje u ka shkuar ters.

as leku nuk mblidhet, as shtepia nuk blihet , as shkolla nuk vazhdohet , as femijet si ndihmon dot nqs nuk je ne gjendje stabel ......edhe mentalisht stresi vazhdon ben te veten , duke ndikuar edhe tek femijet . Troc disa njerezve u ka shkuar jeta kot , edhe pa letra ne fund, edhe pa prespektive , edhe pa para , edhe i kane kthyer duke u harxhuar 10 vjet jete kot qeveria amerikane ose kanadeze.

per kete e kisha fjalen .

ps, ka dhe me keq fare , u kan shkuar ne shtepi naten i kan detyru te behen gati se kan pas paralajmerim per t'a lene Kanadane psh , dhe nuk  e kan besu se do ti kthejne , duke qene se kan qe 10 vjet ketej , dhe ne fund e kan gjet veten ne aeroport duke u kthyer pergjithmone per ne Shqiperi, duke lene mbrapa ketu punen, biznesin, shkollat femijet , e probleme te tjera hapur.

vazhdoni ju te tjeret se u zgjata shume

aha. mirë, mirë. kujtova se e kishe me të vendosur, për gravën:

eh të shtrënjtët kolonjarë,

shkuan për pjeshkë,

e gjetën carë

Elba, si ka mundesi ti kthejne, kur te dy vendet e permendura, pranojne ligjerisht me mijra veta. Biles e kane dhe me plan vjetor qe duhet te marrin kaq e aq. 

Miq!Lajm i padegjuar ne historine e njerezimit.Papa ka dhene doreheqjen!!!!Quo vadis humanitas  !!!Ne rome ,ne pune jemi te gjithe si te habitur!!!çfare po ndodh?????Nje gjerman me pak ne guiden e bote?!

moossss.. si, pse...  mosha,  ato aferat e prifterinjeve  me femij...tjeter.. cfare thuhet??

po Nard Ndoka, perfaqesuesi i kristjaneve shqiptare, e ka komentuar  lajmin??

nuk është nga vuqidoli papja motra

papa nuk eshte nga vuqidoli pasi ne vuqidol nuk e njohin beqirllikun!!!!

saktë. i kan çu n'tiron

Gjerman burri i botes: 

Sidoqofte në botën e sotme, për shkak të ndryshimeve të shpejta që po ndodhin, në mënyrë që të shpallet ungjilli nevojitet forca e mendjes dhe trupit, të cilat muajt e fundit duket tek mua janë dobësuar. Më është dashur që të njoh paaftësinë time për të përmbushur këtë detyrë. Për këtë arsye me ndërgjegjie dhe liri të plotë ju bëj të ditur se jap dorëheqjen si drejtues i Vatikanit.

Ata qe besojne tek zoti, kshu bejne, japin dorheqje per pamundesi, aftesi mendore fizike, ect..  ata qe nuk besojne tek zoti qendrojne ne pushtet deri sa te vdesin, duke perdore mendjen me ligesi per te qendruar me shume ne pushtet.

Eshte pune race dorheqja! smiley 

njitesh i vune vulen....ju nuk jetoni dot pa Salen...prite Zot po humbi ne zgjedhje do ju kap depresioni ,do ju mungoje aresyeja e ekzistences...nuk jeni ne gjendje me mendu tjeter .Ka njerz ketu shkruar te ppu qe kur fle me gruan ve ne sfond Salen se egersohet(nuk e kishte hiç me ironi)...tash kini zahmet ma mire Sala ne pushtet se sa njerezit te fryhen me pilola blu....

nuk jeni ne gjendje me mendu tjeter 

Ishe fjala per nji at dorhejen e Papes..se nuk jena jerez te izolu, me mos me ba krahasime!

 i tesh me thuj, permena gja Salen un? une permena vetem i gja, dorheqja si akt asht ceshtje besimit tek zoti, tek vetja vet e edukume me nji gja njerzore fisnike qe mund te kete nje njeri qe kupton realitetin e vet ne raport me boten me munsite e veta me qe jemi tek Papa.

 Kjo asht nji prej gjanat ma t perparueme qe mund te ket nje person, nje komb!  Papa Benedikti kyt gja  e ka! Ekziston mrena shpirtit tij t`edukum pa rreshtun tan jeten e tij, pa ba asnje grim dredha ne jet! nji ky asht kommenti im.

A mund te kete pershtatje me noi person tjeter ose jo?.. por ky nuk asht fai em. ne qoftese akti i  mos dorheqjes ashte i njashem me Salen , ( qe ti e permene!)

smiley

Do ta zevendesojne me idrizinsmiley

Talluni ju talluni,ti shifni njerezit ketu!!jo se kane ndoj dashuri te madhe per Papen ,po per aktin e padegjuar ,ne kete atmosferesi prej prej parakataklizme....kam miq holandeze sot,e vetmja gja qetesuese eshte habia naive e tyne..Ozot sa te bukur jane!!smiley

Tëjeshmirë flm. që me dhe mundsinë të lexoj krijimin e mrekullueshëm të Thomas me 5 shtresa.

Ne historine e kishes precedent nje dhe i vetem para Dantes ..pra diku rreht vitit 1200....papa celestino...ketu eshte tronditjae sidomos koha ,periudha mondiale kaq delikate...Nuk me duket fort e pergjegjshme.Njerezit nuk kishin nevoje aspak per tronditje te tjera....Ky papa i kohes se papes edhe nga Dante edhe nga Petrarka u cilesua si vile,pra maskara per aktin e tij.....

perkundrazi, eshte shume e pergjegjshme. ne nje periudhe mondiale kaq delikate sic thua ti, duhet nje pape qe te kete energjine fizike dhe mendore te nevojshme per te drejtuar kishen.

Respekt smiley

po pra, vari topat kërshërisë së gravës mbi ameriqinë. ne na plasi papa

Eh moj zana ne 2010 isha ca dite ne  rome rastsisht mesuam se ishin pashket ,jemi qe jemi tham vizitojm efhe Vatikanin edhe papen, mbushur sheshi plot me popull nga gjith bota,kontroll dhe polici i madh.ca police sh te bukura me te shti ne hall... Gjith turrma ishte e ngazellyer neve grupi shqipo boffff as perjetova asgje te vecant(pervec arkitektures).e nejse ikem verdalla u bem tap ne ca bare.ne dark ne hotel duke kujtuar policet e bukura italiane pa uniform.

jepi njeriut nje peshk e i ke dhen ushqim per nje dite

jepi njeriut nje fe e ai do lutet ter jeten e vet per nje peshk-tha ai boti smiley

Gjashte precedente sikur po thojn (e thote Ardian Ndreca)

Abdikimi i fundit eshte bere ne vitin 1416 ...

ne fakt, kryesisht dy kane qene arsyet historike  te  ''largimit'' te papes nga detyra e shenjte....  vdekja e natyrshme, ose i helmonin..smiley      po kjo doreheqja vertet e vecante, risi...

urbi dhe orbi, tha..smiley

p.s   me 28 shkurt, thote... po pse nuk e vendosi ne ndonje date te shenjte.. p.sh  krishtlindjet, pashket etj..

Nejse ,amerika eshte endrra e realizuar e atyre qe kane aftesi me endrru....(jo te gjitje e kane)Eshte anija e madhe luksoze e ikenakeve me gomonet e vlonjateve,eshte apartamneti ne Manhatan e gabeleve me çadra,eshte sakica(tip hanxhari ivogel)qe me zor e vetmja qe mund t'ju heqe ndoj ashkel gurkusarasve....Eshte dinjiteti qe te jep puna e te jetuarit pa i thane falemderes kerkujt...eshte fjala magjike oportunitet....eshte fifth avenue eshte Polici Bobby me bark te madh ,eshte gruaja 99%te se cilave obeze e cellullitoze,eshte nipi jem qe nuk flet ma as shkodrançe e as shqip (ja marrsha t'ligat ,idioti jem) smileyeshte statuja e lirise e bere me marmo te madalenes (vend ne Sardegna)..mandej amerika asht emigrant e dajoshi,Roni e sidomos Idrizi....mandej varzat .albat ,kety.Monda..elba jo asht ma nelt....nji kjo asht amerika...Asht michelle si grifshe ...jo Pfeiper mandej ka edhe do gjana te vogla qe nuk shkojne po nuk po me kujtohen.

Moj,  Zana, me fal qe po dal pak jashte teme, por mso valle,  Hiresia e Tij Papa,pat ardhur  ne te njejtin vit ne "pushtet",  me Kete   te marrin ? Po qe ashtu, ...isharet, jo i  mire-them.

Kembembare.... Papa Benedikt !

ne 2005...

Nje xhest mjaft fisnik dhe nje shembull per shume njerez te tjere me pushtet.

Bravo Benedicto!!

Tani te ngelet te japesh shembull publik duke kerkuar falje per mbrojtjen direkte qe i ke bere nenpunesve te tu pedofile, dhe dhimbjen indirekte, por teper reale qe ke shkaktuar mes mijra vogelushve, duke ricikluar te lart permendurit.  

Kjo osht A-mer-ika.

Më është dashur që të njoh paaftësinë time për të përmbushur këtë detyrë.

Madheshtore! Te pranosh paaftesine per te qene ne lartesine qe kerkon detyra, kjo kerkon force te madhe shpirterore ta pohosh.

Nuk  e kuptoj tronditjen e besimtareve katolike.Apo keta pernjimend mendojne se Papa eshte i derguari Zotit d.v dhe jo thjesht nje nenpunes qe zgjidhet per te drejtuar punet e Selise se Shenjte?

po neve çna kërrcet per papatin i here ?

Si moj ruzhe spaske pas i fije respekti per pap rrazinger?? 

Pastaj habitemi pse papa jep heqjen e dores na punet e allahut...

Dmth do kete prape mbledhje pa fund kardinalesh me zgjedh papen e ri, tymin e zi kur mbledhja edhe ate dite nuk arriti me nji konkluzion, besimtarin qe kqyr per ate tym trist qe nxin pak me teper se muzgu, ben kryq dhe e shef te shoqen me nji veshtrim prej bashkevuajtesi, duke murmurit fjale te pakuptueshme e duke i fry llambes, qe edhe ajo qit nji tym te zi miniaturet... me shprese se neser... neser. O Zot, sa bukur! Vec autokracite kane te tilla faqe te shndritshme jetshkurtra diamanti te zi...

Danke, mein Herr! Friede sei mit Dir!

ore mos u merrni me zanen se ajo ate pune ka ska ca bo gjithe diten

une them se elba ka te drejte , po more mire andej ja hudhe, po more per keq ike lesh. 

kam njerez goxha andej, qe ja kane dale, me sakrifica te madhe, dhe me familje prane, sa per ata qe kane qene vetem u ka shku ters sa ska . 

per mu amerika eshte vend i veshtire, do shume bythe per tia dale, dhe ja del vetem kur je i ri ne 20 -tat me shkolle e familje prane, keshtu  te dale ku te dale eshte si tip rulete.....

Kjo asht bukurija e të pasunit forma të pasuna shpirtnore. Marrim edhe na pjes në hidhnim-ngazllnimin e dorheqje-elekcionit të paps vjetr-t'ri të besimtarvet katolik. Ne jena si me ken mozaik. Po hala se kena kuptue. 

 

E ke parasysh pershkrimin e nates se fuqise mashkullore te padishahut te Ismaili? Sulltanit i conin ne nji dite te caktume te vitit nji virgjereshe per spanim. Edhe e runin nga dera derisa... (nga kjo ka dale shprehja "hyni sulltani ne Stamboll"). Gjthe qyteti veshet ngrehur, spipetinte asgjo. Kur sulltani hynte... ("penetronte" i thon kto radikal shicket sot, qe ta shpifin cdo gjo)... pra kur hynte triumfator, bonin me shenje pergjuesit. Shenja shkonte si rrufe tek topat, te cilet shtinin plot hare. Aty i vinte gjaku ne vend gjindjes qe priste zemerngrime... e kemi mire sulltanin, shyqyr, shyqyr... edhe pastaj ne gjurmet e te madhit iu ktheheshin edhe ata atyre qe kishin ne krah... qe si rregull nuk ishin virgjeresha, dhe topa nuk gjemonin... por hej, dihet qe bota s'eshte e barabarte...

He, ku gjen kshu ne kto demokracinat tona pa gjak?... literally... smiley

mistika, konformizmi, fataliteti. tre gjona. trini e shejtë e trinisë së shejtë. miell, ujë dhe maja birre. Bëhen si brumë dhe prodhojnë ngjarje.

Këto janë burim i pashtershëm prodhimtarie - letrare sidomos. Nuk qenka dhe aq enigmë për mua pse Hatibi... smiley 

 

 

Amerika asht si top hallve. 

Qenka si façizmi, pra mo! smiley

Une mendova se tallej Zana. Por duket nuk e mendova gjate, se Zana nuk ben sakrilegj. 

Dha doreheqjen jungnazi? Vallaj te ma thoshte njeri perpara "Do i thosha "ok, kete gote e ke nga une, pije shtruar"".

Eh, gjithmone me ka bere pershtypje qe mjetet e komunikimit te Zotit jane shume te vjeteruara. Jo per gje, po sa here qe del ai tymi i zi, eshte shenje qe kardinalet nuk e kane marre vesh mire Zotin, se kujt i ka vene syrin per Pape.

Nejse, thone qe ky ishte Papa i fundit. Tjetri eshte Anti-Papa. Dhe ky po hedh armet ne mes te betejes, kur bota eshte e kryqezuar nga e Keqja nga te gjitha anet? Ne Amerike kalojne ligje socialiste ne Kongres. Ne France te shesin mish kali te dendur me ilace me etiketen "Mish Lope", ne Shqiperi nje e dy ata dreq komunistesh po pergatisin puce dhe grushteshteti. Ne fillim Vrane Uomo-Ragnon, tani dorezohet Papa? Tek kush mund t'i varim shpresat tashme?

Bomba e Madhe Plassi! O Hak i Madh, c'pret!? Tunde njehere nga Themelet!

 

 

Ne fakt pyetja e fukarase ndaj perendise jesh " Per kete u mundove zotrore gjer ne Allemanje?

Mua me vjen keq per Salen, se ka mbetur Edhe i vetem trim ne lufte. Tradhti si kjo e Papes ndaj Sales ka njohur vetem Hitleri kur e la ne balte Italia. Kjo e ben dyfish fajtor Rajtzigerin, se e di qe Sala ndjehet tani ashtu sic u ndje Rajtzigeri ne gusht te dizet-e-trese. 

Ja te te ndihmoj pak... Ai eshte si karvan me flori, e mban nje tabor me asqere pas, Ai eshte ndryshe...

me ta pase thane ndokush tjeter i kishe dhane nje gote raki....edhe mu ma kande....smiley

3/4 e komenteve ne temes e amerikes, jane per papen! amerikanet as nuk e duan papen, se njohin fare. kaq pak ju frymezoka tema sa i beni bisht muhabetit?!

Lefto, e di c'me kan kujtu ato deshet me ngjyra qe po bo tani se fundi per me e perballu Idrizin e Madh? Ishim per vizite ne Institutin e Bujqesise Alpine, ne Steiermarkun e Siperm, ku beheshin plot eksperimente edhe me bageti, kryqezime etj. E mire, i shofim ne, kur vejm re qe te gjithe deshet i kishin ly me ngjyra te ndryshme ne gjoks. Pse i keni ly kshu? Me thane qe kur t'ua hypin deleve, tiau lejn shenjen nga mbrapa, kshu qe e marrim vesh kush ka shku me ke.

Shume menime na vlun ne koke, si shqiptare te dreqzum qe ishim, po nuk tham gjo. smiley

Idrizin e Madh!

duket sikur po perballet Davidi me Goliansmiley

po ju keni pare dashe te lyer me boje, une kam postuar dele te kuqe! ksaj ca shpjegimi ti gjejm?

Shume menime na vlun ne koke, si shqiptare te dreqzum qe ishim, po nuk tham gjo. smiley

dihet dihet, ne per keq na shkon mendja gjithnjismiley prandaj jemi rrace e zgjut ne!

smiley

Kjo trego qe komunistat ta cajn ballin smiley

loool

 

Te cajne....veshken, deshe te thoshe?

emo, ......melun,  safi !

Nderkohe ne FB...

56303210200776935648596w.jpg

Hahahaaa

ky po qe esht. Km 

Raporti Amerik-Shqiperi

10 vjet jete ne Amerike = 1 vit ne Shqiperi

Nuk e di, Kanadaja edhe sikur me terheq por Amerika JO.

Per mua amerika pa qene asnjeher aty me perfytyrohet si nje vende qe djeg shpirterat e lire te njerezve e i kthen ne skllever..

Per mua eshte qendra e pushtetit botror kapitalist. Tashme ky pushtet po Leviz drejt Kines. Te dyja te destinuara te deshtojne...

Berluskoni qe behet Pape. Juxhin Uitlla postmodern. Do ishte zgjidhja me perfekte, adekuate per kohrat qe jetojme.E pse te mos jete Berluskoni Papa i Ri kur Jobi u be i perkedheluri Zotit? God bless the american dream do kishte mjaft kuptim smiley

Baltazar Kosa

e paskam ngaterru me Gjeniun .Po prape, Berluskoni eshte edhe Gjeni smiley

Edhe kjo eshte fantastike! smiley

Dicitura: "Dimesso un papa, si fa un papy".

30737547232541949966362.jpg

Mos eshte zbuluar gje qe papa ka kopjuar tezen e doktoratues per tu bere priftn - ashtu si minsitrja e arsimit te Gjermanise? smiley

Per Ameriken: Per shefin tim themi qe eshte "tough but fair", do thosha te njejten gje per Ameriken.  Amerika eshte nje perballje e dhimbshme me realitetin per ata qe e mbivleresojne veten.

Amerika eshte nje perballje e dhimbshme me realitetin per ata qe e mbivleresojne veten.

smiley

do shtoja edhe: "nji befasim i kendshem per ata qe e kan nenvleftesu veten". smiley

I shkoka Berluskes ky plisi papnor.

 Berluska eshte self-made man, pse te mos behet vete edhe Pape.

Amerika eshte vendi i selfmade man-eve, çdokush qe i perket atij 2% te njerezve me inteligjence per te hyre tek Mensa, mund te behet dikush.

Stallone e Dolph lundgren-i, u bene dikush se i perkasin atij 2% te robve qe hyjne tek Mensa, ne Shqiperi do i kishin lene te benin hamallin, gangon ose truprojen, ne baze te parimit o muskujt o inteligjencen, Zoti s'ti jep te dyja.

pse domosdoshmerisht italian ee

Ruzhe, po pse i paska duret te lyme me gjak ky papa jot...????

arti trego qe o kjo o shkrujt per nje audience mashkullore...

Po !  kjo eshte shkrujt nga nje engineer. " Trust me I'm an Engineer" smiley

e kisha per ate shprehjen artistike ne mes te faqes me shume. 

Sa per inxhinjerllikun, i ka ra vlera ne syte e botes... Duke pi kafen e pare ne Tirane, kafe halli nga ato qe ke listu 10 gjonat e para per te bo, te vje e te ulet ne tavoline i barkderr qe ti nuk e njef, po qe e njef robi me te cilin ti je tu konsumu kafen. Oh thot, kom nigju per ty, gezohem, dhe nga xhepi qet direkt i cel te ri fringo 1000 dollarsh e thote spo me ndizet hic, ma rregullo dot, se tekniket nuk po dine me i ardh verdall?  Me shaka i thash nuk me kane ardh akoma valixhet; mrena kisha dhe veglat e punes e sot nuk te nimoj dot.  Po po tha, veglat e bojne specialistin sot. smiley  Nejti dhe nja 60 sekonda te tjera dhe u cu e iku ashtu si erdhi. 

smiley Ne ate vend ku ka ra vlera e Inxhinierit,Ai vend ka mbaru Bame. dhe duhet me u largu  nje ore dhe me pare. smiley

Akullore me shije te ndryshme.

Jo vetem shije Dora, por edhe dimensione te ndryshme, Amerika e ka akulloren me te madhe. E kam thene ne nje teme te kaluar per ndryshimin Evrope-Amerike, qe ndryshimi eshte çeshtje hapsirash qe vihet re kudo, nga arti tek gjerat me te vogla, por me duket se nuk me kuptoi njeri. Po tentoj edhe nje here tjeter, me shprese se kesaj here do te kuptohem. Me thjeshte se kaq nuk bohet, truni na ka lene shnetin per te kuptuar, kushedi funksionojne organe te tjere:

http://www.europeword.com/images/Humor/E...

Gjeniu perfundon i qene i tille kur kuptohet...Pra eshte gjeni deri sa nuk kuptohet ,po u kuptua ...s'ke ç'e do...

ja dhe nje thenie e dites prej Zanet.......

Kam te tjera gjera gjeniale qe nuk jam kuptuar akoma. Yha sa te dush tina. Ja nje per shembell: qe do vije nje dite qe Papa do te zgjidhet me vota te lira demokratike, dmth do ta votojne edhe gabelet.

Ate dite Apokalipsi moo....smiley

Dmth une sipas lefKOPESE qe nuk me kupton qekam Gjeni , Zane ??? Edhe hajt te te mos te duash TY   ....mjegjithse e dhite i cike me kete Papen smiley Po Lefkopeja qe kuptohet menjehere nga cdo dhi e Stanit te basqapit nuk qeka Gjeni dmth ?

Lexo lefKope te paanshem lexo ! ......po u kuptua ...s'ke ç'e do... Perfundime te thjeshta dhe te kapshme ! Dmth kuptohen menjehere smiley

Amerika eshte vendi me i bukur ne bote.

E meqenese bukuria eshte relative, ne Amerike ajo i afrohet dicka absolute. Dickaje qe vetem perandoria numer nje ne bote mund ta arrije...

Do te bejme ndonje krahasim me ndonje province 4-5 milionshe qe shplahet nga Deti i Veriut apo ai Balltik?

nuk gjej dot asnje baze krahasimi me nje province dypikshtate milionshe qe shplahet nga deti tirren ose me ndonje province dymilionshe qe shplahet nga lumi danub. nejse, bukuria eshte ceshtje shijesh

S'po flas vetem nga ana arkitekturore... Kshu per germadha, nuk mbahet Amerika.

Bukuria, per mua permbledh shume gjera, duke filluar nga natyren, shpirtin inovator te njerezve, dhe faktin qe vazhdon te jete vendi qe te krijon me shume mundesi per te care se cdo vend tjeter ne bote.... kjo per mua eshte bukuria...

Video fantastike. E ke kap tama esencen e se bukures Amerikane.

Une shkoj te pakten nje here ne vit ne Bellingham dhe me pelqen shume. Ne video u tregua dhe nje "bakery" ku punon nje shoku im. Ai eshte personazhi qe thote intervistuesi qe shkon per peshkim salmoni ne bay.  (pika 3.30 ne video!) smiley

Cudi sa bote e vogel qe eshte...

Amerika te jete c'te doje, per mua eshte fundi i dynjase dhe ideja se mund te jetoj atje me kallkanos. S'e di pse me duket vend i zymte, sikur s'do me qeshte buza kurre atje.

that's the attitude! e sigurte qe s'te le kurre ne balte smiley

Eshte shume personale ndjesia, Em, s'kam gje kunder atyre qe jetojne e qeshin andej. Larg e tutje te jete vertet ashtu si e pandeh une!  Mua me mbyt vetmia, ne kuptimin qe po s'pata njerezit e mi afer, nuk me shkrin kurre ai xhonguli ne fyt. S'e kisha provuar ndonjehere, po e provoj tani e qe prape jam afer, per dy-tre ore jam ne shtepi dhe me thene te drejten s'jam hic e forte per te jetuar aq larg. smiley

Ne fakt Amerika eshte fillimi i dynjase. Zakonisht ne Itali krahasimet fillojne: "Amerika eshte ketu kurse ne jemi akoma ketu..." smiley Kur jam kthyer per here te pare nga Amerika me 1997 pas nje qendrimi disamujor atje, Tirana me dukej si nje shit hole per muaj e muaj me rradhe. Dhe jo se nuk ishte eee! Vecanerisht ne ato dy-tre vjet.

Se marr vesh pse qeket habit kaq shume me doreheqjen e Papes per aresye shendetesore. Kishte kohe qe flitej. Gjithashtu (llafe te mrenshme prap) Papa i ri ka mundesi te jete kanadez.

Ta ka qejfi e...thone italian ,Bagnasco...aman vetem te jete i bardhe...smiley

Shpresojme qe kesaj rradhe Papa te mos jete i bardhe, dhe me i ri.

Dmth te lere Obama presidencen e te behet Pape ?

Po se Obama eshte i vetmi i llojit te tij. Aty fillon dhe mbaron specia.

Vallaj nje i zi, ne nje bote perendimore ku pothuaj gjithe pasaniket e medhenj e pushtetaret jane te bardhe eshte outsider ose aksident, prandaj me te fillon dhe mbaron vertet 'specia'.

Po edhe ben vaki ndonje tjeter, po e zgjodhi kupola mafioze e kardinaleve italiane, si i thone rruget e Zotit jane te pafundme. Megjithese per mua me shume shanse ka Berluskoni sesa ndonje afrikan.

Akëisti , profecia pat  thene se ne pas Vojtiles, papa do te ishte ..I ZI.

....Nuk  u vertetua.... Ndoshta kesaj here

Papa juaj me Ameriken tone? S'kemi Pape ne, s'kemi Pape. 

Sa shpejt e lexove! Mua m'u desh afer gjysme ore.

Une s'jam katolike, keshtu qe po s'e lexova fjale per fjale s'me gjen gje smiley.

Por forgive me shoqe, for I have sinned smiley.

Ju amerikanet edhe Atit ia prisni koqet dhe e quani shoqe. Kurse vendin tuaj e quani vend pararoje dhe festoni qe senati amerikan u mbush me 20% femra.

Nejse, you are forgiven, te keqen shoqja.

smiley

C'eshte e verteta, i presim.  Por per ideal ama, qe te ushqejme shoqet smiley.

Forgiven, just like that?  E jo thate, te dashit mbase kane mbaru, por nofulla vici do kete smiley.

Nje variant interesant i mrekullise se bukes dhe peshqve.

Mire beri Papa qe iku. Tregon integritet profesional dhe devotshmeri te madhe. Kur s'e bene punen sic duhet jep doreheqjen. Ne fakt kurre se kam kuptuar, pse Papat i gjejne ne prag vdekje.Gjithmone shohim figura papale, qe mezi mbahen nga dhimbjet e semundjeve dhe njerzit mendojne se eshte fisnike, nderkohe qe eshte thjeshte cnjerzore.Te bejne te udhetosh, atehere kur duhet te jesh duke u kujdesur per momentet e fundit te jetes. Te lene te vdesesh ne agoni.

wojtila u be Pape 57 vjeç.

Shume mire beri. Edhe te kishte dal ne pension kur ishte 60 vjec, se ne shpirt me dhimbte kur e shifja qe mezi levizte.Dhe Wojtila ishte Papa me i ri pas 200 vjetesh Papat.

e zgjodhen te ri se kishte mision te veshtire e qe kerkonte impenjim.Me rehatu komunizmin.Ia doli ,ndonese gati e palosen pas nje viti ne Piazza San Pietro.E kam pa disa here dal vivo.Kishte syte me RX.I jashtezakonshem ne pafuqine e vet fizike.Unik

75 vjec e kane daljen ne pension prifterinjte.

Papa me kohezgjatjen me te shkurter ka qene Papa Gjon Pali I-re, nje muaj zgjati i shkreti, se vdiq, po si e qysh e tek, misteret e zotit jane te pafundme. Lol

përndryshe Dora  do ishin diktatorët më të urryer. Dhe Vojtilan e mbajtën gjatë por ta shohësh ç'far ka lënë prapa gjoja të mbuluara; peodofili , korrupsion,mosndëshkueshmëri.

Ka lene edhe plot vepra te tjera pozitive qe krahasuar me ato cfare permend ti jane me te shumta e me te medhaja. Sikur vetem veprat e ndihmes ndaj komuniteteve te varfera ne mbare boten, te permendesh.

Eshte bere klishe' kjo tendenca per te kerkuar perfeksion nga Kisha a thua se ajo nuk eshte e perbere nga njerez. Mbase do ishte mire qe me pare te gjykonim veten e pastaj te tjeret.

O Ols e kam harruar se falë tij s'ka më bashkësi të varfërish vetëm ndonjë tek tuk që lyp në sheshin e Sh.Pjetrit.

Amerika eshte si shpirt

Poor do bythe smiley

Para Univrsitetit te NY eshte nje Pllake ne Shesh me shkrim qe ka kuptimin:

Amerika ! I Vetmi vend ku enderra behet Realitet !..

Kjo ka nje kuptim te madh se te meson se cfare te enderrosh .Mund te shohesh enderra edhe me SIKUR si Sikar I Berishes " i dyti pas Gjermanise " .Biles endrra sheh edhe LefKOPEJA si Presidente e Dhomes se Deputeteve Europiane dhe pastaj kur zgjohet e sheh veten Roje ne shkallet e PD-hit dhe fillon shan Ameriken nga Dhoma e Gjyqtareve me Integritet !

Ketu ne Shqiperi ka shume renie reputacioni i Amerikes. Jo vetem qe s'eshte me ajo magjepsja e dikurshme, por perkundrazi, disa e shohin dhe si vend te frikshem per te jetuar (vrasjet ne mase nje e dy ne TV, te drejta per te mbajtur arme, mbipesha, shkaterrimi financiar ne rast semundjesh e gjera te tjera lajmesh). Disa permendin edhe nje "jete si robot, shpi pune e pune shpi", qe e degjojne nga te afermit.

Ndersa per ata qe i shohin gjerat me thelle se kaq, eshte pak a shume kjo ketu.

ka rene reputacioni i Amerikes ne proporcion me largimin e urise ,me permiresimin e jetes ,te cilesise se saj.Pse me shku ne Amerike.Ha ,pi ,rri te mami,univesitet te Kristali ...Njaty ka 30 vjeç martohet me ndonje vajze qe i jati ka levru tregtine e madhe,shkruhet ne PD a PS...e mandej e gjen ne listat prs+2frgj ,adv-atu 2%.frmk +9sab e me radhesmiley e mandej sa ka ra reputacioniiiiii.Jo mor zotni Amerika ajo asht....nuk ndrron....

Amerika mund te jete po e njejta, por shqiptaret kane pasur nje imazh me te madh per te se me pare dhe me pak akses ne informacion, dhe vendet Europiane (Vec Italise Roma e poshte e Greqise) sot jane me terheqese se Amerika ne shume gjera, prandaj dhe renia e reputacionit.

Megjithate, une po te isha milioner qe s'ka nevoje te punoje, do zgjidhja te jetoja ne Amerike, ne nje prej qyteteve te medha te ngrohta, ose ne nje nga ato ishujt te ai brezi ne Florida keys. 

Po te kisha mundesi te zgjidhja nje vend ku te punoja e te jetoja me pune te mire, do te zgjidhja Europen. Po te kisha 200.000 Euro do rrija ne Shqiperi. 

Pra ipaske kaq leke meqe je ne Shqiperi... smiley

Jo, s'i kam. 

Po si do ja besh qe ti kesh?se idete i kishe shume te qarta smiley

S'do te rrezikoja te lija ato qe kam ketu e te iki, por po te me dilte nje variant me pune te garantuar andej, pse jo. Po te le cfare kam ndertuar deri me sot e te kerkoj ta rindertoj nga e para diku tjeter, me tafti bafti, jo. Do ta beja vetem nga e keqja, po m'u shkaterruan keto qe kam ndertuar ketu deri me sot.

Po heret a vone do i binte reputacioni, po jo per armet e friken, se kush jeton ne Shqiperi, mund te jetoje edhe ne Somali, por pikerisht per punen e tepert. Kemi frike nga Amerika se kemi frike nga puna. Po fut brenda edhe anonimitetin per nje popull qe do te duket.

Xhaxhai im pensionist para vizites ne Amerike, perdorte si batute shprehjen:

-Amerika eshte pune dhe pune, Europa pune dhe qejf, Shqiperia qejf o qejf.

Pas vizites 1 mujore ne Amerike tha, .ija t'emen, po paska qene e vertete shprehja, atje gjithçka vertitej rreth punes.

Ne fakt, Amerika thjesht nuk ofron vende te sigurta pune, krejt ndryshe nga Europa, ku punetori nepermjet sindikatave i çan trapin punedhenesit, kjo pasiguri e punes, te mban gjithnje te perqendruar menderisht tek puna, sidomos kur ke gjetur nje te mire.

Perndryshe ne Europe, kush ka kontrate te papercaktuar, dmth deri dje te gjithe, e fle mendjen, eshte ne pune, maksimumi s'do ngrihem ne karriere, po tashme mund t'i dedikohem gjerave te tjera.

Kohet e fundit qe edhe ne Itali s'po behen kontratat e perjetshme, i sheh robte te perqendruar me shume tek puna, jo se punojne shume kuptohet, se italiani eshte koqe dembeli si shqiptari, por se pasiguria e punes, mospasja e nje kontrate te perjetshme ne xhep eshte burim ankthi.

Persa i perket temes, une mendoj se Amerika eshte nje vend shume i mire per aq kohe sa perdor dhe vlereson ne maksimumin e mundshem, potencialet njerezore.

Amerika lindi si nje vend i shpreses, dhe vazhdon te jete ende edhe sot e tille, (me aq sa kam pare e degjuar).

Nqs. ndonjehere do te shkoja per te jetuar ne Amerike, sigurisht qe do te zgjidhja Miamin. Me terheq shume.

 

Mua me terheq Miami, Los Angeles, San Francisko. E kam fiksim te jetoj ne nje prej ketyre vendeve. 

lene majemin, po na sqaro i cik me shum si qe ai muhabeti i 200,000 eurove?

Me 200 mije euro ketu blen prona qe i jep me qira ose i punon vete me punetore, e pastaj te mbajne me buke, me makine, me te ndenjur gjithe diten ne kafe dhe pushime jashte shtetit, dhe worst case scenario ti te besh nje pune te lehte sa per qef. Ne nje vend tjeter s'besoj se e ben dot kete me aq leke. Te lagjja ime shiten dyqane me nga 50-70 mije euro qe jepen me qira me nga 400-600 mije leke. Bli dy tre te tille, ver punetore tek njeri, dhe ja. Me aq leke sa merr jeton rehat ketu pastaj e cfaredo pune e ben per qef.

200 mije Euro i fut ne banke dhe merr 7% ne vit ose 14.000 Euro, pa leviz nje gisht. Natyrisht do lodhesh sa per te shkuar ne banke. smiley

dhe i bie 1 mije e ca kokrra ne muaj smiley, qe ketu ne Shqiperi jeton per kokrren e qefit me aq. Po me Euro nuk shkojne 7%, shkojne deri 4-5%. Po t'i kishe leke, po.

Une e dija qe Euro i kishte interesat me te larta. Nejse... u kuptuam. smiley

e ça ben me 14 mije euro ne vit?Mandej 7% ne vit? Ku?

14 mije euro ne vit i merr nese ato 200.000 EUR i ke ne leke, dhe i bie te marresh gati 1.8 milione leke ne muaj. Ja ta zeme 1.5 milion. Nga keto 1.5 milione, me 300 mije gjen alamet shtepie ku te duash ne tirane. Ngelen 1.2 milione. Me keto 1.2 milione mund t'i lejosh vetes te rrish gjithe diten kot, te hash gjera te mira, te shkosh me pushime neper europe cdo vere e cdo vit te ri. Robt po rropaten ne pune qe kerkojne shkolle te larte e marrin me pak se aq ne muaj, dhe prape i bejne te gjitha keto. Por ne nje vend tjeter s'do ta beje dot.

200 mije euro investoji tek borxhi i shtetit plako, mesa di une merr 9% ne vit tek ato afatgjata, dmth 1500 euro ne muaj.

Nuk falimenton Shqiperia edhe per ca vjet, i ke te sigurta parate. Po u shiten te gjitha hidrocentralet atehere terhiqi menjehere dhe mbaji ne euro ose dollare se do rrosh si aga vetem fale inflacionit.

Une do ta beja me shume deshire nje vit eksperience ne Miami. Ne imagjinaten time kam patur qejf edhe LA-ne dhe San Francisko-n, por nuk e di pse me jane konsumuar si imazh, bashke me New York-un, Bostonin e keto "klasiket" e tjere.

Amerika eshte vendi ku haka shkon te i zoti. 

Amerika esh hambar mushkonjash. ( do e ket thene Tropi me shpejt besoj smiley

Cuna/goca! Amerika/Kanadaja jane plehra. Rrini atje ku jeni dhe na lini ne ta heqim vujtjen ketu. 

Te fala Sals.

Po ti vetem materialisht je ne Kanada, mendja jote si gjithe peshkisteve gjithnje te pranishem , kur vjen puna tek publikja, rrotullohet rreth Shqiperise, ça behet atje, kush e beri, pse e beri, si e beri, ça maskarai ky, ça hajvani ai, si s'u be njehere ai vend, si do behet, kush do e beje etj etj etj.

Gjithsesi, une per vete kam vetem hallin e largesise kur vjen puna tek Amerikat, teper larg nga Shqiperia, po te ishin me afer, psh ketej poshte nga Afrika Veriore do kisha provuar nje yxhym drejt tyre. Po Zoti i vuri nja 5-6 mije km larg, nje oqean larg, prandaj as kam hedhur ndonjehere llotari apo perpjekje te natyrave te tjera.

 

 

Po ti vetem materialisht je ne Kanada, mendja jote si gjithe peshkisteve gjithnje te pranishem , kur vjen puna tek publikja, rrotullohet rreth Shqiperise, ça behet atje, kush e beri, pse e beri, si e beri, ça maskarai ky, ça hajvani ai, si s'u be njehere ai vend, si do behet, kush do e beje etj etj etj.

E vertete. E kemi diskutuar gjere e gjate kete problem se fundi, edhe pse shume prej peshqeve te Amerikes iu mbeti qejfi e per kete me vjen keq.

Xhaxhai im ne Amerike, nje nga veprimet e para qe ben mbasi zgjohet eshte leximi i gazetave shqiptare.

Per mendimin tim, nqs. mbetesh me koken mbrapa, me mire kthehu, ndryshe konsumon veten dhe te tjeret.

Leximi i gezatave shqip nga diaspora eshte ves si kruajtja e hundes. Ndonese negative si dukuri, nuk i duhet vene ndonje vemendje e madhe...

Po s'eshte vecse ajo, sepse e shoh qarte qe mendjen e ka tek Shqiperia. Eshte me teper ai i informuar mbi ngjarjet ne Shqiperi se sa une qe jetoj atje. Kete fenomen mund ta kesh vene re edhe ketu tek Peshku. Ama behet fjale per nje informim te deformuar (sidomos konsideruar shtypin shqiptar) pasi i mungon perberesi i te jetuarit ne ate vend.

Une dalloj qartazi nje lloj mekanizmi psikologjik tek shqiptaret ne Amerike, sidomos ketu tek peshku. Duket sikur vini ketu per te gjetur arsye per te justifikuar ikjen tuaj nga vendi. Dmth. Shqiperia mbetet per ju nje objekt deshire qe amplifikohet nepermjet mallit, por qe mbetet larg fizikisht. Ndryshe eshte per nje te larguar ne Itali apo Greqi per te cilin Shqiperia eshte vecse 150 Euro larg (vajtje/ardhje). Nderkohe Shqiperia ndryshon dita dites dhe kjo ja u ben edhe me te veshtire per ta kuptuar pasi nuk mund te lexohet me, me te njejtin celes interpretimi si ne kohen kur ju jetonit atje.

Psh. ti ne temen e pallatit e ilustrove shume qarte teorine qe une po shtroj ketu. Ti the dicka te ngjashme me: "faleminderit qe na kujtoni se perse u larguam". Por ti harron qe ai pallat nuk eshte rregulli ne Shqiperi dhe qe ka plot pallate te tjera me komshinj me te civilizuar e te organizuar qe nuk hedhin plehrat e tyre ne oborr e qe nuk vandalizojne hapesiren e perbashket.

Nuk jua them me ofendim, por me ka bezdisur dufi i madh (nje lloj kritike me se shumti destruktive se sa konstruktive) me te cilin komentoni gjithcka ka te beje me Shqiperine (qe eshte vendi ku une jetoj) dhe ndaj kam pyetur veten se nga mund te vinte e gjithe kjo.

Nga ana tjeter ama, ky blog kot nuk quhet "Peshku pa uje". smiley

Olso, kurse ti me thene te drejten me dukesh nga ato tipat qe provove njehere te ikesh, pastaj u ktheve duke thene se s'ka si veni jot dhe tani qe s'po qullos gje prap nuk di se si ti mushesh menjen vehtes qe mos ikesh prap. Dihet qe te konvertumit rishtas jane me te bezdisshmit, por ato qe i rikthehen te pares mas konvertimit jane llaftari fare. Take it easy Ols. Mos u ngaterro me psikanaliza internetore interkontinentale. Se del si GTLB qe thone ti qe sha sumcet je sumce i padeklarum.

Sa per PPU une personalisht vij per te bere muhabet me ca kokrra qe ti e di. Po iken ato, ika dhe une. Po t'u mush menja qe rri per Salen a Nard Nocken, Olsin a Akeistin ja ke fut kot plako.

Dhuna jote verbale PF, vecse provon cfare shkruajta me siper. Gjuajta "nga vendet e uleta" pastaj, sic jane aludimet mbi orientimin seksual te personit me te cilin diskuton eshte arma e fundit qe iu mbetet atyre qe nuk kane argumente.

Me vjen keq per ty. Me ato dy "kokrra" per te cilet vjen ketu mund te diskutosh edhe me MSN apo Skype. Provo te na i kursesh keto skena se nuk te nderojne.

Nejse olso. Ti ke dhe gurin dhe proven megjithese nuk e kuptova pse te dogji ajo pune e sumceve se une e lora vetem si menyre arsyetmi. Per te tjerat do te te thoja qe mos i shtri komet me shume se jorganin, sidomos kur nganjehere perton dhe t'i lash se je kthy i lodh nga puna. Naten Ols.

Mua nuk me djeg gje PF, sepse po te me digjte nuk do isha nje nga njerezit e pare qe kane shkruajtur nje shkrim pro atyre qe ti i quan “sumce” dhe i pari qe i kritikova kur e egzagjeruan me temat e tyre ketu tek peshku. Mua me thene te drejten, me se shumti me vjen keq qe nje njeri si ty me te cilin kam diskutuar normalisht dhe qe e kam vleresuar ne te shkuaren, del nga vetja kur i prekin nje argument si ai te cilin jam munduar te shpjegoj me siper. Mendoj se po te ishe ne paqe me veten nuk do te kishe kete reagim dhe une uroj qe nje dite ti te jeshe ne paqe me veten, ne menyre qe edhe peshku te behet nje vend me i kendshem per te diskutuar dhe jo nje jastek boksi ku disa gjuajne frustracionet dhe keq-qenien e tyre.

Olsi i ke parasysh ata femijet e adoptuar, qe edhe pse teper te lumtur, ne nje moment, kerkojne te njohin prinderit biologjik? Keshtu dhe puna me emigrantet, ta kerkon vete trupi lidhjen me ate pjese te identitetit tend. Dicka vertet e cuditshme.

Mua me teper me ben pershtypje fatalizmi i atyre qe shkruajne nga Shqiperia. Mua me duket se Shqiperia po behet dhe do behet me mire.

cdo dite e me e mire behet vlla.jane syte e mallit qe ta zbukurojne. kshtu tha dhe naimi.Po ne Frasher ca rrepira te rjepura kishte e syte e mallit i vishnin me  lisa te gjate e bregore bukuroshe.

Fiks, ja dhe une sa her mbyll syte shoh nje qingj qe me turret me blegerime...smiley

Spirituso, me kujtove oret e letersise ne gjimnaz kur sa here lexonin Samiun e Naimin me shoke pyesnim gjithmone veten: Po mire mo po keto shker* pse rrinin ne mergim kur i kishte marre malli kaq shume? Ne ketu s'po dime si t'ikim, ai shkrunte vjersha nga Stambolli!!!

cdo dite e me e mire behet vlla.jane syte e mallit qe ta zbukurojne.

 

smiley  po nuk eshte keq edhe keshtu. genjen veten njeriu.  te pakten te jetojme me endren e zbukurimit!, se jeta ender eshte ne fund te fundit! Lum ai qe enderon! 

smiley

Shqiperia nuk ka alternative tjeter, vecse te behet me me mire. Eshte ne natyren njerezore qe te kerkoje t'i bej gjerat me mire. Problemi eshte me cfare ritmi dhe ne c'drejtim do shkoje e ardhmja e saj.

Kam ma shume se 22 vjet qe kam ike nga Shkodrapor si ate dite edhe sot pro e contro nuk kane ndrru hiç.Te njejtat shkaq e aresye qe me bene me ike atehere jane edhe sot dhe as kane me ndryshu.Mblidhet ne nje fraze te vetme.Jetoj ne Rome e sikur te kalojne edhe 2 mije vjet te tjera ne Rome jetohet me mire se ne Shkoder e se ne cilin do vend tjeter shqiptar.Pike ,kryeradhe.Mandej jam te ppu,lot e psheretima per Shkodren ,kujtime folk koministo-popullor ..keto jane me kalu kohen...Nuk kam pase ne jeten teme post komuiste as nje nje lekundje te vetme ne zgjedhjen teme.e oportunitetet per nje profesion si temin nuk mungojme.Mos me e marr pse jena ketu te PPU,kjo eshte puro nostalgji.malessere o kudi une...cigare pas buke,thashetheme ne dite dimri......Mandej puna ,jeta ,paret ,afektet jane ne qytetet tona ku kena zgjedhe me jetu....

"Solo Parigi è degna di Roma; solo Roma è degna di Parigi." smiley

e c'dmth kjo? kjo nuk vlen vetem per ameriken po edhe per ty qe je ca qindra km larg, edhe per ate qe eshte ne korfuz apo follorine. Ti e ke te qarte qe po flet me njerez qe u linden e rriten e u formuan ne shqipri. Pse kjo habi qe mendjen e kane atje? shko e fol me femijet e PFse ose te te tjereve dhe bej krahasimin.

 

Per zotin, ti me njihke me mire se une! A ma jep nje numer telefoni te te perdor si reference?

Daje, ngule mire ne koke me gozhde keto qe po te them: Per cdo emigrant Shqiperia eshte nje hobby. Paycheque dhe oret e punes i mushim ketu ku jemi. Mos t'iu rreje menja. PPU-ja ka qene, eshte dhe do mbese asgje me shume se nje kafe-internet.

Mendja te rren ty plako dhe ben mire qe te rren. Ne internet me shqiptare, tv tek Topi, shoqeria kryesisht me shqiptare, ky eshte emigranti i zakonshem,qofte ne Itali apo Greqi e qofte ne Amerike apo Kanada.

Jane copa Shqiperie te shperndara anembane Perendimit, qe i rrine Shqiperise si planetet me Diellin.

Pastaj, ka edhe nje perqindje qe s'e rruan, nuk lexon gazetat shqip ne internet, nuk rri neper forume shqiptare, nuk sheh Topin, nuk rri me shqiptare aty ku eshte.

Keta ne fakt, s'dine as ça ndodhi me 21 Janar, thjesht se s'u rruhet per Shqiperine.

Ti po thua qe s'te rruhet e ke vetem per hobi, mbase, po s'je ti qe perfaqeson emigrantin mesatar, je perjashtim i rregullit.

Mire lale. Si tha ai: Mire mu qe mu mush menja qe s'jam kokerr misri, po gjelit kush ja mush menjen?"

i rrine Shqiperise si planetet me Diellin.

vallaj, qe ka qen fanar, e di. Diellin e kisha menu, por s'ma mate me e thon me ze te larte.

Nqs je pjese e nje cope Shqiperie aty ku je, planet rreth Diellit je. Kam te njohur e nga fisi aty ne Amerike qe copa Shqiperie jane, little Albania.

Pastaj si e thashe, tjeter gje nese nuk je emigranti mesatar (qe ti nga pseudonimi pretendon te jesh), nuk te njoh.

Por kam nje te njohur keshtu qe s'ka qene emigrant mesatar, e di si funksionon. Ai erdhi per konvalidim te mjekesise, i futi nje inxhinjeri me pas, punonte pak e merrte shume, tani ia ka mbathe ne Angli se gjeti nje pune te mire atje.

Ky qe thua ti, ka toka ne Tirane, nga te cilat merr qera te majme, ka si i thone edhe nje thes me lek, djale i vetem, s'do te jetoje ne Shqiperi se s'i pelqen njerezia dhe mjedisi.

Ama, s'di ça eshte blogu, jo forumi, s'lexonte fare gazeta ne shqip, as muzike, as libra, asnje gje ne shqip, shoqeri kryesisht italiane, muhabetet per Shqiperine me pikatore.

Pastaj, emigrantet shqiptare jane ekonomike, dmth emigranti mesatar, prandaj eshte e pashmangshme per te qe te riprodhoje nje cope Shqiperie atje ku eshte. Kudo qe ka shkuar edhe Amerike e Kanada, emigranti mesatar, ka qene ekonomik.

Pastaj, une doren ne zjarr nuk e ve per 'te gjithe', po kjo puna e 'hobit' vjen ere me thene te drejten. Te pakten mua 'hobi' nuk ma mbush mendjen, se nuk e fus dot tek ndonje kategori emigrantesh.

Emigranti qe ka hobi vendin e vet dhe nuk shqetesohet seriozisht, nuk me rezulton gjekundi.

Sipas kesaj i bie, qe degjojme kot pordhe tejatlantikse per gjendjen ne Shqiperi kur ne te tjeret e marrim shume seriozisht.

 

pse ti e ve ne dyshim qe ktu vihet per llafe muhabet? po me habit, sinqerisht.

e kam mendu ne fakt qe PPU-ja per njerez te ndryshem eshte dicka e ndryshme.

per vete: nuk preferoj me shku ne kafenete patriotike; vij te PPU se ka shum lehtesina. nuk me ka bo vaki qe thelbin e qejfit te ma boje tjeter gje si shqipja. bota plot gjona te bukra, ja kan sjelle beketin sot te peshku psh, i mire eshte, s'ke c'me thon, mirpo nuk ma grric shpirtin te pika G si realitetet shqiptare. ka maru ai muhabet.

sec me permene i tip te suksesshem dhe e bone gati si aksiome qe po te jesh i suksesshem nuk duhet te kesh lidhje me gjojna shqiperie. s'di c'me thon. me bi te pakten era skematizem. robit qe nuk i mungon realiteti i venit te vet, vallaj them qe ka i dicka abnormale (ama jo te kritikueshme). une llafe muhabete me realitete te huaja kam gjithe diten. mbledhje, prezantime, emaile politikisht korrekte, white papers, politike korporate, seriozitet profesional, you name it. ajo qe jam "iftiac" esht i cik muhabet peshku, sherr per salen, naj batute, pak muhabet idrisi e grave, muhabet ku kuptohesh qe me llafn e pare si me PF-ne, dajoshin, ronin, belulin, (Kavirin)...

Llafe muhabet ka sektorin e vet, ka edhe pa çensure.

Mua ajo qe me habit eshte qe kur flitet per ngjarjet serioze ne Shqiperi, ti thua se i ke per te shtyre kohen, e ke si hobi.

Normalisht robi nuk duhet te vije tek 'peshku' per te bere gjithnje gallate, madje peshku fillimisht s'ka pasur fare seksion pa çensure e relaksohuni njerez, se nuk ishte konceptuar si forum banal.

Ok ka ndryshuar fizionomi, spami e trolli sundon ngado, mund te pranohet pa problem, veçse ajo qe s'pranoj dot une per vete, eshte qe per ngjarjet serioze robi te shkruaje sa per te tallur leshte.

Se jo per gje, po ka seksionin perkates, mund te shkruaje ne pm, ne facebook, ka hapesira plot, prandaj pse duhet ta degjeneroje hapesiren ku te tjeret shprehin shqetesimin e tyre, s'ka kuptim.

Po gje e mire kjo qe e mora vesh shpejt, qe po pashe flamur amerikan e kanadez ne çeshtje serioze, t'i anashkaloj, se Shqiperia per ta nuk qenka çeshtje serioze.

Ata qe thone s'iu rruhet shume per Shqiperine por nga ana tjeter e kane pare 21 janarin me livefeed te gjithin, o genjejne veten ose jane hipokrite te pashembullt.

ja ke fut kot plakosmiley per mu  esht kalim kohe dhe t'them te drejten ska asigjo qe m'shtyn te mar pjes aktivisht ne fatet e shqiperise.e mor per ate qe eshte per mu,jom ul ke bordura me gjith t'tjeret dhe bojm muhabet.normalisht shqetsohem  per shqiprine ne te njejtin nivel qe shqetsohem per nai shok feminije qe se ka nxjerr ala qimen nga qulli.

smiley

hej, ora ktu esht 1:26 masdite. Ca te thot menia esht duke bo nji rob (normalisht i punesum) ne ket moment smiley

ose te te pys me ndryshe: sa i ndrysho jeta nje robi te emigrum e te ngul knej nga, ta zejm, rezultati i qershorit a korrikut, kur jon zgjedhjet?

t'i diskutosh tjetrit hobby-n, dashnin, oret qe shpenzo online (s'ka rob normal qe nuk kalon ore online!!) esht isoj sikur te pysesh nje femer sa vjec je. dhe ktu nji e dy ket pun bojn, i pysin femnat per moshen. me e bukra e te bukrave eshte kur e qujn ameriken p... e arushes, kurse shqipnin qendren e botes. dhe sikur kjo te mos jet mjaft, te thone "get a life" smileysmiley  e kon msu ket, gatalife, dil i cik dmth, shko me naj mall a me naj mcdonalds me bo qejf... shijoje jeten laku. smiley

smiley

 

 

Jo po mandej ,te ishit mrre rrinit ketu....ma idiotllek...Sa  keq Colombi admiral gjenovez ....sa keq ainshtajn ,sa keq Dylbecco.sa keq ,sa keq...e mira nuk ka fund miqte e mi ,e sidomos e mira eshte relative...mu me duket orrende te kesh paret ne banke e te rrosh pa bere asgje me to...eshte vdekje ,jo jete.Ne shqiperi mbase eshte rehatllek ,mirqenllek per mu eshte kenete ,kolesterol trunor,eshte vdekje nga me te trishtueshmet....

mire mer mire po ti nuk ke msu ala me bo llogari me 200 mije dollare si bo ky tjetri lart
shif sa fiton me aq pare ai atje dhe ca jete bo. Do thush ti si gjeli maj togut me pleh...po kujt po i bohet von o vlla? do thush ti a ka naj plan se si dhe kur do i boj 200 mij dollare ky etj si ky? ohuuu... po sa pytje paske dhe ti o vllai im!

 

Ore, ky muhabeti i pares ne banke eshte tipiku i mentalitetit parazitar shqiptar. Mu ketu shpija me ben me shume se gjys milioni dhe megjithese kam zene rehat ne te prej vitesh, prape cdo vit menoj ta shes se me duken pare te bllokuara kot, kur mund ti qarkulloj dhe ti fus ne pune dhe vete te dal ca kohe me qera. Eh qe s'na u ndane keto analistet shqiptare te puneve te jashtme.

Eh, i ben llogarite keshtu ai qe s´ka, ose qe ben llogarite e te tjereve. Se po ti kishte vete nuk do i pushonte dhimbja e kokes, por do te bente te tjera hesape.

Si ishte puna e asaj qe "sikur te kisha nje tren?" smiley

Fiks. "Ah te kisha leke per te ble nje lokomotive" e di une. smiley

Jo mor njeri, se ketu ke shembuj plot te kesaj qe po them une, te njerezve qe kane trasheguar prona, sidomos tiranasit e vjeter. E kam njerin ketu ne zyre. Ka dyqan dhe i merr 800 euro ne muaj, dy shtepi ne Tirane e ka blere dhe nje ne plazh. Punon ketu te zyra per qef, s'e ka problem po ta heqin nga puna, e pushimet i bente neper Europe qe pa u hequr vizat. Nje tjeter qe kam ne lagje, ka tre dyqane te dhena me qira me nga 500 euro ne muaj, dhe ka marre me qira nje te katert, ne nje vend me qira te lira, dhe e punon vete per qef, as lodhet e as mundohet. Tirana ka shembuj te tilla plot. Lum si ata qe u ka rene te behen pallate ne toka, apo kush ka ditur te investoje si duhet me pasurite e patundshme. Shembull, te pallati im, sot shitet 800 euro nje meter katror. Ata qe i kane blere te paret i kane blere me 400 dollare metri katror. 600 dollar fitim per meter katror. Ka shembuj sa te hane qente, pa e them.

Ahahahha o corp me kenaqe. Ti e dashke lekun qyl. Tipik biznes shqiptari. Ose dyqan ose bar kafe smiley

 

P.S Me behet qefi qe shumica e shqiptareve kane ket menje se na jepet mundesia ne te tjereve qe kemi trru

 

 

Po ajo eshte te kesh tru, te investosh ku duhet. lol. Pune eshte dhe ajo, jo te shkosh te jesh argat i tjetrit me diplome. Ajo s'do te thote te kesh tru. Te investosh parate qe mbledh, qe te te japin vete leke. Kete bejne biznesmenet ne gjithe boten. Blejne gjera qe japin para. Shqiptaret shkojne me vrap e blejne shtepi, edhe kur ikin jashte vendit, dhe ua gezojne vetem kalamajte, se ata do ta paguajne kredine gjithe jeten. Ku ka biznes me te mire se te blesh nje dyqan me 400 dollare per meter katror, e per 6-8 vjet te shkoje 1000 dollare metri katror, dhe gjate kesaj kohe te te kete dhene mesatarisht 400 dollare te tjera ne muaj? Po t'i futesh ne banke ato leke te jep 10 here me pak te ardhura. Kjo eshte te kesh tru smiley, dhe shume emigrante me tru e kane bere kete, ne vend te blejne shtepi andej, kane blere prona ketej e tani mund t'i shesin e te blejne shtepi andej, ne vend qe t'i skllaverohen per gjithe jeten nje kredie bankare me nje apartament mes iranianesh.

Te pjesa argatit jam dakord me ty aq me teper qe ne shqiptaret kemi qef te jemi te gjithe shefa smiley O corp tregu shqiptar eshte akoma shume bosh. Duket sikur eshte plot...por ka shume gjera qe mund te fusesh..biles edhe gjerat ekzistuese i gjen me mire edhe me lire.....Rrisku eshte i larte por fitimi eshte shume me i larte..Me shume se kaq smund te te them. Po qe se je cun i qut kuptoje vete. Kush ka mend ben leke ne shqiperi dhe jeton shume mire. Leri keto qe kane emigruar se ca thojne se keta duan ta nxijne Shqiperine qe te ndihen rehat me veten andej. Secili njeri shef terezine e vet. Dikush e ben lekun jashte dikush e ben ketu ne shqiperi. Sigurisht ai qe eshte ne shqiperi ka shume me teper avantazhe sesa te jetosh andej.

Pikerisht kete desha me thane po ça po m'duhet me dhane shifra kot.Kur degjon komente si puna e ketij tipi kuptoj se pse firmat piramidale lulezuan aq shume e shpejt ne Shqiperi.Preken piken e dobet ...parazitizmin ...me ndej ne klub me shoket ohoho.....

Me fal, po kush eshte ai qe s'do te arrije nje faze ne jete kur s'ka envoje te punoje e te punoje per qejf, dhe cfare ka te keqe ketu?

Tani ti mo na bej si i zgjuar, se dihet qe robi emigron nga halli, asnje s'emigron nga qefi. Emigron ai qe s'eshte mire ketej, jo ai qe ka. Me 200.000 euro, jo dollare, qe i bie 270.000 dollare kanadeze, ne Shqiperi e siguron jeten qe te besh nje pune cfaredo me shume qetesi, pa u lodhur shume, dhe ky eshte fakt. Tog me pleh, varet se ku ke jetuar ti, po s'eshte gjithe Shqiperia ashtu. Me 300 mije leke merr me qira nje shtepi te mire shume afer qendres, mu ne myslym shyr, s'ke pse e blen kot, dhe e nxjerr femijen shetitje ne natyre per 11 muaj ne vit, nuk mbyllesh gjashte muaj prej te ftohtit. Me 20 dollare per koke ha nje dreke shume te mire e mund te shkosh ne kembe te restoranti, me muzike e gjithcka, ne restorante shume te bukur me cilesi italie, dhe kete e ben vetem me interesat e 200.000 eurove, pa i vene fare ne pune. Ketu ne TR ka plot qe kane pasur prona dhe jetojne keshtu pasi i kane shitur, as punojne fare e rrine per qejf e zoti ua befte hallall. Nje kusheriri im eshte ne gjendje te tille dhe madje shkoi ne Kanada, pasi aplikoi dhe i doli, dhe u kthye brenda dy javesh se normalisht ishte me mire ketu ne ato kushte. Pastaj ju shqiptaret atje, ne Kanada ju thencin, se North York ku ishin perqendruar shqiptaret e gjithe zonat e tjera qe deri ne vitet 60 kishin qene ferma, sot kishin shumice emigrantesh e shumica nga lindja e mesme, dhe kanadezet e vjeter vetem largoheshin nga ato lagje vit per vit ne zona te tjera. Qendra e Tiranes eshte ku e ku me e mire se te jetosh mes iranianeve, sado paster t'i kene rruget e sado gjelberim te kene ke ato rruge. 

O Corp po me aq euro sa thua ti rrohet mirë kudo puna është ti kesh aq €. 

Pastaj paret si ha as qeni .smiley

Po jo, se eshte ndryshe te kesh 270.000 dollare ne perendim, ndryshe t'i kesh ne Shqiperi.

Ne perendim mund te te nevojiten mbase 2 milione qe te besh kete qe ben ne Shqiperi. 

Ate thuaj, t'i kesh, pa kush eshte ai qe ka qejf te rropatet per tjetrin?

O Prizren, une nuk e di ca quani rrojtje ju atje, po ketu 50.000 dollare ben nje makine e mire, shume te mirat jane 100.000 e siper. 5000 dollare shkojne 1 jave pushime me familjen, 10.000 dollare ne vit rroba e me the e te thashe. Te kesh nja 1 milion ne banke shpi te pagume dhe pension e shendet te myll edhe e kuptoj qe te rrosh pa pune, po 200.000 euro te qelbta. Po ketu nje shpi e thjeshte ne lagje te mire (North York qe thoshte Corp) nuk e ble dot nen 500.000 mer burre.

Po kete pra po them. Te kesh 200.000 Euro ne Shqiperi eshte si te kesh 1 milione andej, sepse me 10 mije dollare blen alamet benzi smiley

Nejse Corp, cfare te te them une. Meqe me dole tek Benzi,ktheht nje emigrant nga Italia edhe fton ish pronarin e vet per pushime. E pret me Benz te fundit ne aeroport etj etj. NE nje moment e pyt ish-pronari "po mire mo vlla, gjynof qe i jepni ketyre benzave ne keto fare rrugesh". "Ca te bojme i thote fieraku, makinat ua vodhem, rruget nuk i vidhshim dot. 

Po te ishin gjonat kshu sic thu ti, nuk do ishim ne shqiptaret qe do iknim po do ishin amerikanet e gjermanet qe do donin te vinin ne Shqiperi. Apo thu akoma nuk ka dale llafi, se prit kur te vijne! smiley Nejse, duhet te jetosh pak me gjate se c'ke jetu ti ne North York qe te kuptosh se ku ndryshon cilesia e jetes midis nje First World Country dhe Third World. po ti sidoqofte fute ate dyqindmijshin ne banke dhe mos e rruj hic. smiley

Ore po ta kisha une ate 200 mijeshin pa per zotin... i zgjidhja te gjitha smiley

"Ca te bojme i thote fieraku, makinat ua vodhem, rruget nuk i vidhshim dot.

smiley  smiley  smiley

 

Emo, kur t'qaj tgjith nuk eshte barsalete. smiley

jo, jo, t'besoj, t'besoj.

du te shtoj edhe se ajo kosto e jeteses nuk eshte kot, se te ishte ashtu ia kishin meshtjell te gjithe per Montana. Aty ku pagun shume, merr ca gjona ne kembim. Kto gjonat ne shuuuume raste jane e ashtuqujtmja cilesi jete (e matshme me indekse; ato kujtimet dhe nostalgjit me nondajen nuk i llogarit njeri, se ato jon personale). Problemi ketu fillon kur ne ate gjene per kembim te cmimi te larte futet edhe oferta per punesim, dmth zona ku "ka pune". Aty fillo e ngaterrohet keku me byrekun, dhe ne vend qe para syve te kesh nji lulisht me drandofille, shef 14 kalamojt e 5 familjeve hispanike qe jetojn te gjitha ne duplexin perball.

nejse, varianti i jetes dolce me 200,000 euro esht intrigues, edhe sikur sa me rrejt veten smiley jo per gjo, po edhe ktu po te bosh nje kerkim ne real estate per shpi me 200K, ta kesh te sigurte qe rezultati i kerkimit do dali "no match for your search in this area" smiley 

PF ; ti dhe Corp flisni për dy gjëra të ndryshme. që të bësh krahasimin duhet të vesh bazën e krahasimit të përbashkët.që ësht niveli i jetesës( po përmend dy të tuajat çfar makine do përdorësh, për sa vjet  dhe sa herë do shkosh për pushime )

Siç e kuptova unë Corp thotë të bësh një investim 200 000 €  dhe të punosh(jo papunë siç thua ti) . Në çdo vend ku mund të kesh një rrogë qoftë dhe  minimale dhe të kesh dhe një investim 200000€ mund të jetosh mirë (gjithmonë relativisht , e mira s'ka fund). 

Nuk e di çfarë të ardhurash ke ti por sipas çmimit të shtëpisë(duke nënkuptuar blerë me kredi më duken të ardhura mesatare që presupozon nivel mesatar dhe Corp presupozon që me kto të ardhura(tuat) në Shqipëri niveli i jetesës është shumë më i lartë (kështu e kuptova  unë ) që ësht e vërtet. Në shqipëri ka probleme të tjera për ne që kemi koh që jemi larguar por dhe për ata që janë atje që e vështirsojnë jetesën dhe kur i ke mundësitë .Atje mungon shteti totalisht.

Këtu kujdesin për  shëndetin e ke të siguruar punon s'punon .Niveli i jetesës është pak a shumë i njënjtë me Kanadanë (për nivel pagash dmth, minimale të mesme etj ) sa kam mundur të shoh për 2-3 javë që kam qenë atje dhe nga bisedat e herë pas hershme .

çdo gjë varet nga të konceptuarit e kënaqsisë ; disa kënaqen me pak("të lumtur") disa s'kënaqen kurrë dhe pse jetojnë më mirë se ai që kënaqet me pak .

E mira s'ka fund i dashur PF.

Pastaj ju shqiptaret atje, ne Kanada ju thencin, se North York ku ishin perqendruar shqiptaret e gjithe zonat e tjera qe deri ne vitet 60 kishin qene ferma...

Corp, qe ketu duket qe nuk merr vesh fare dhe po perpiqesh te aplikosh mentalitetin shqiptar ne Kanada. Megjithese edhe ne Tirane nuk besoj te te thote njeri qe "turp te kesh qe ble shpi ne Selite psh, se Selita ka qene ferme....North Yorku pastaj si lagje vetem eshte nja 5 here ne shtrirje sa Tirana etj..etj...

Kush tha qe eshte turp te blesh shtepi ne North York? Thashe qe nese ke te ardhura te bollshme, ne Tirane jeton me mire se sa te shkosh te punosh ne North York. Dhe eshte e vertete.

Ca qu ti te ardhur te bollshme ne Tirane?

Ate qe te mbulon strehim ne zone te mire, ushqimin te zgjedhur, argetim cdo fundjave e cdo pasdite, makine te mire, pushime jashte shtetit, shkollen e femijeve dhe sherbim spitali privat. 

Qiraja: 300 dollare.

Ushqimet e mira, 300 dollare vetem ushqim.

Me 50 dollare cdo fundjave argetohen 2-3 veta me ushqim te mire e kushte italie. 200 dollare ne muaj.

Me 150 dollare ta zeme shpenzime per edukimin e femijeve.

Cdo pasdite me 5-6 dollare mund te pish dicka e t'i lesh femijet tek lodrat, te keto lokalet me lodra, 180 dollare ne muaj.

Makina 100 dollare ne muaj, ta zeme. Ja ku shkoi 1100.

Shto dhe 100 dollare ne muaj drita uje e digitalb, dhe ja, u be. 

Nese ke prona qe te japin 1200 dollare ne muaj, dhe jane shpenzime tek vendet me te mira, por mund te shkojne dhe me pak.

Shto dhe 100 dollare ne muaj qe t'i kursesh per pushime, qe t'i besh 1200 dollareshe, dhe iken ne cdo cep te Europes me aq.

 

Corpo aman mjaft mo se e shkaterrove PF-ne. Do shesi shtepine fare e do bleje i dyqan te blloku me ato 500 mije dollaret e do i mari nga 3 mije dollare ne muaj me kto qe po i thu.

PF mund ta beje vetem nese s'e ka lidhur familja. Ata qe behen me femije andej eshte gjynah te kthehen. Plus qe jane mesuar andej e se si u duket ketej. Por te kesh ketej 300 milione leke e rregullon jeten.

Corp, nigjoje nje gjo nga plaku. Njeriu kerkon ate qe s'ka. Ju leke s'keni, leke kerkoni. Ne qe e kishim lekun kerkonim te tjere gjera. E kshu ka per te qene gjithmone.

mbase eshte ashtu

Pf-je me 1 milione dollare do na impresionosh ti? Pupupu kushedi sa vjet ke pa ardh kendej smiley

Eh mer daj. Ty t'paska hum fylli e te paska ngel brima. smiley

Pf-je, te kam lone ty ti bish fyllit. Pergjithesisht kush ka leke nuk bo inventarin, por meqe per ty i kam dy fije respekt po te le ti bish fyllit e ta bosh inventarin. Je akoma i ri me lekun. Do mesohesh dhe ti smiley

Patek, me ju eshte problem or burr. Ti i thu tjetrit pa e njoft, kacidhjar. Masnej kur tjetri fillo e te numuro tre-kater gjona ti thu ai qe ka pare nuk tregon ose qe ti je parja re une jam parja vjeter. smiley Hall i modh me ju t'Shqipnise. Jau ka mush menjen Sala qe jeni me mire se Gjermania dhe s'ka zot qe jua shkul. Ju s'ka klizem qe ua nxjerr me kapsllikun ktu ku keni arrit. Hapni syte or burre se ju marrin akoma me shqelma aeroporteve te botes, po mos na qani hallin ne knej qe jemi kaluar.

O mjeshter cpate? Ca ndodhi? Te ra zjarr nga magazina? Kush te tha ty qe ske breke ne bythe? Lexo mire ca kam thone me siper. Or mik robi jeton aty ku i bohet rehat, Me shkelma mund te kapin ty andej se andej sju pjerdh njeri duke fillu nga zinxhiri me i ulet i shtetit e deri ne fund kurse ne Shqiperi je mbret. Ti e di si te hapen rruget kendej kur ke njofje pranej te vjen inat qe ke ngel atje si peshku pa uje plus qe atje ske kujt ti hapesh bythesh edhe detyrohesh vjen i bo pordhe corpit te shkrete te peshku smiley Ore mos u merzit, vazhdo futi ca fotografi bores se na knaqe smiley

O Patek ta thashe edhe njehere qe nese kur tjetri te flet per vehten e vet ty te duket pordhe, ky eshte problemi jot. Sa per njofjet, mos te te them noi gjo se do thush qe prape do me shit pordhe, po cmimi qe duhet te paguaja per dyert qe do me hapeshin ishte moralisht i papranueshem per mua. Ju aty ne Shqiperi mund te arrini standarte shume te medha personale jetese, pasuri e pushtete qe s'jane nigju as ne Amerike e as ne Arabi Saudite, ndere e favore qe as sheiket apo udheheqesit kineze nuk i kane (megjithese une kam dyshimet e mija per keto arritje qe mund ti arrini), po vetem nje gje nuk keni per  ta kuptu kurre sa kohe jetoni atje: LIRINE E SHPIRTIT.Kjo eshte e vetmja gjo qe s'ka te pagume ne dynja. Nuk pihet shampanja n'qenef, ka thone dikush. Nji kaqigjo eshte kjo pune.

Arritje ne Shqiperi ? Lek droge pa diskutim, me baze klani! " Te thyjne koken me leke" eshte ajo shpreja! smiley

corp mor burre

po per ca jete po flet ti kshu ?

po pse mer ti qesesh kalamajt ke ca lodra te shpifme kallcuku eshte muhabeti  dhe ta pish i kafe pasdite ?

Po te smuresh ti t'keqen e ke bo nai here hesapi se sa te shkon ?

Po rroba blen ti t'keqen ?

Po per arsimin e kalamajve harxhon ti t'keqen ?

Si do i behet kur te behen per universitet psh ?

Po aksidentet me se i mbulon ti t'keqen ?

Po kockat i ke te ngrofme ti ne ato apartamenetet kallkkan me tiranes. E ke bo naihere hesapin se sa kushton te izolosh e te ngrofesh shpine per se mbari ?

Po sa leke bejne pushimet dhe ku mund ti kalosh ?

Po nje xhiro ne shtetet fqinje sa leke te shkojne biletat ?

Po per ajer te paster sa leke kushton qe ta gjesh ?

Po qe duhet te blesh gjenerator, e ups, e te ndrrosh pajisjet sa here se ti prish korenti, uji i pakontrolluar, apo ca di une.

E paske bo hesapin gabim daku, se qe te rrosh mire fare ne tirane, duhet nje rroge Kanadaje/Amerike patjeter, ne menyre qe te kursesh nai lek per te papriturat. Dhe prape ke per ti pas kpucet me balte se Tirana ngado te veritetesh ska zona te mira. E prape kane me te ik dritat e me ta dhi muhabetin.

E shtoji kesaj mungesen e sigurise per vazhdueshmeri. Mungesen e sigurise per pronen, jeten, kontraten.

Nuk ka pare qe e rregullon jete ne tirane daku.

Ah vetem ushqimi dhe shoqeria jane te persosur. Ktu po, dorezohem smiley

kryesorja nuk jane keto, oj gruje, se ketej e nuk i ka çdo njeri keto kushtet qe rreshton ti.

pra pyetja qe i shtrohet atij apo ndonje tjetri eshte se çfare PRODHON ti ne shqiperi. ose ne çfare gjerash shqiperia t'i realizon enderrat per te bere e lene diçka, me te madhe se vetem jetesa (ato kushtet e tua mnjf). 

ketu behet dhe diferenca e jetes ne shqiperi, me ate ne ameriqi ose ne tjeter cep te botes.

ne amerike ke kushte me te mira prodhimi, pra te realizohesh SI NJERI ! se ne shqiperi, te pakten per momentin. jo se ben jete me te mire. me ate qe fitoj une ketu, te isha ne shqiperi do te isha si mbret. pra padyshim per te njejtat te ardhura, atje behet jete me e mire. por siç thahse puna nuk eshte tek jeta, por tek VEPRA !

opo harroje ate qe thua, por meqe corp po thoshte 'jetohet mire'

pra po flisnim per te jetuarin mire, jo per te qene hallexhi

sa per kto kerkesat veterealizuese....eeee

ca t 'thush

as ai te jetuarit mire nuk vjen prej kushteve materiale. pra atyre pikave te tuat. se po te ishte keshtu nuk e jepte doreheqjen papa. ku tjeter se ne ate post do te gjeje ky kushte me te mira jetese ?

po ashtu neve nostalgjia e kohes se kaluar, edhe pse jetonim materialisht me keq, na vjen pikerisht se benin jete me te mire se sot. 

eshte filozofike çeshtja. shume veshtire t'i jipet pergjigje spontane. 

mire na fal shoku filozof me pririje kundershtuese smiley

hajt shnet

beji pyetjen vetes, jetoje me mire e re apo tani plake ? tani ke besoj kushte jetese shume me te mira se atehere, e megjithate nuk ma ha mendja se jeton me mire.

jo vetem ti, por çdo plak pasanik, do te ta falte tere pasurine sikur te kishe mundesi t'i riktheje rinine. 

çao lal !

vallai ma mire jetoja athere

se nuk me çaje ti taravelen me kto filozofina smiley

smileysmiley

 

po pse mer ti qesesh kalamajt ke ca lodra te shpifme kallcuku eshte muhabeti  dhe ta pish i kafe pasdite ?

Jo, s'jane lodra te shpifme. Eshte natyre, ajer per 11 muaj. Vrapime, lodra dhe pa kaucuqet. Kaucuqet isoj jane gjithanej. Kete s'e blen dot me asgje, ti qe pi kafe e femija qe luan. 

Po te smuresh ti t'keqen e ke bo nai here hesapi se sa te shkon ?

Kam paguar karten 40 mije leke te hygeia dhe kam nje vizite falas cdo muaj per cunin. Te puna me detyruan me zor te shkoj te hygeia e te me bejne analiza gjaku e urine e skopi kraharori. Me 10 mije leke te vjetra me vjen pediatrja ne shtepi per cunin, qe mos e coj e ta semur atje. Per operime, 300 mije leke ne shtet, por op te kisha ato leket qe thashe, e beja dhe te privati. 

Po rroba blen ti t'keqen ?

Po, 15 mije leke te TEG e QTU ate bluze qe atje e blen per 50-70 dollare, mode e fundit italiane, dhe qe i qep e njejta rrobaqepesi ne bangladesh dhe shqiperi, dhe 5 mije leke te gjermani firmato. Rrobat andej jane zhvatje per ate popull. Rroba te shemtuara dhe shume te shtrenjta. (edhe pse po hyjne dhe andej ne mode keto thrift storet).  

Po per arsimin e kalamajve harxhon ti t'keqen ? Universitet, sigurime, pushimet.

Shuuume me lire se andej. Na dhane shkolle prinderit tane me nga 200 mije leke rroge. Me 600 euro shkova ne Spanje cifti smiley.  Per ngrohje, vetem nje-2 muaj ne vit e ndez kaloriferin, se jam nga ana e diellit, kam vetrata, grila e tende ne pallat te ri pa izolim. . Po u ankua dhe Tirana per te ftohte, vajhalli. Nuk ka nevoje per gjenerator. UPS ben 35 euro dhe nuk digjet. Per pajisjet e shtrenjta ka priza me sigurese kunder tensionit, 15 mije leke te vjetra, qe t'i japin gati me detyrim tek keta supermarketet, qe te mos u vish per garanci. Uje nga cezma nuk pi qe tani, me 500 mije leke rroge.  Edhe nje here. 1.6 milione leke ne muaj ketu jeton me mire se atje me punen standarde 15-25 dollare ora kur kane mbaruar nje mal me shkolle e 10-13 dollare ora pune mbijetese. Nuk blihet moti qe ka tirana, oret e diellit, restorantet, lokalet, dhe mundesia per te shkuar tek te gjitha keto gjera ne kembe.

Ketu eshte keq me rroge standarde, por ata qe kane te ardhura te tjera jetojne per qef.

corps mas ktij komenti u ktheva ene unsmiley ma mushe men'jensmiley

ajo qe s'kupton ti corp, eshte qe po prishet (me shume shpejci bile) dhe tek ju kjo jeta e bukur, e kohes tone

ps: dhe atje ku jetohet vertet bukur, nuk lind deshira te shkohet per turizem diku tjeter. 

ku eshte kjo natyra dhe ajri n'tirone mer aman, se jo kalamajt, por po shkoj ne une t'loz me vrap

ca operimi ben ti ke privati qe e beke me 300 mije ke shteti o dak ? Spo flas per noi apandesit apo gur ne temth une. gjona qe kalojne kollaj. Po flas per hall te madh plako, per smundje qe te shkundin. Dhe qe siguracioni te jep TRAPIN !

Per rrobat e Tegut me vdiqe fare. Po fare fare. Une me 70 dollare blej bluze klasi per vete , per ty, ene per grune edhe cunin tat kur ka Sales andej. Qe te rrojne 5 vjet e mos u dale boja. (Le qe me ujin qe kemi ne shqiperi i del boja dhe katranit) dhe pambuk i kualitetit 1 . Me 15 mije ke TEG ke ca pambuqe te shpifur Turqie, qe se di ca lidhje ka materiali ne stampe me ate qe ti ndien ne trup.

Edhe nje here. 1.6 milione leke ne muaj ketu jeton me mire se atje me punen standarde 15-25 dollare ora kur kane mbaruar nje mal me shkolle e 10-13 dollare ora pune mbijetese.

O daku atje kur kane mbaru shkollen nuk rrojne me 10-13 dollare ora ...

 

o ruzhdije ç'ben poste si te tijat me qafsh. nuk do t'ju dale nata ndryshe. 

jetohet me mire te ju, po te kesh pare (po aq sa ketu), nuk ka nevoje per vertetim kjo (nuk do ish kthy blendi ndryshe). jo kot thonin te vjetrit : guri i rend ne vend te vet.

!5-25 dollare ora me universitet smiley Daku, kur te marosh "Gjeniun" e Drajzerit te rekomandoj te vazhdosh me "Gebsine madh" qe mos traumatizohesh kur te arrish tek letersia bashkohore si ato kalamajte kur i thone qe Santa nuk ekziston. smiley Se me aq lek nuk te del kurre hesapi per te mush te ardhurat me 6 shifra ne vit, ku fillon ajo qe quhet klase e mesme.

Po kush nga ju ben andej me shume se kurse dy vjecare universiteti, me pune qe paguhen 25 dollare ora? Nje ne dhjete vete e ben te plote shkollen andej nga emigrantet. Te ishte ashtu nuk rrinin neper ato lagje e ato apartamente.

Corp, ne kanada te pakten nuk kishte nevoje te benim universitet sepse diplomat tona ishin te konvertueshme. Jepnin dy tre provime dhe he. Gjysma e shqipyareve qe njoh une te pakten, jane mesues neper shkolla. Nga ana tjeter ti harron nje brez te tere 25-30 vjecaresh te cilet prinderit me leke i hoqen nga Shqiperia qe sa mbaruan gjimnazin dhe u shkolluan ketej. Asnje prej tyre nuk eshte kthyer e para se prinderit u thone "mos u ktheni se s'keni ca boni ktu" e dyta se ato nuk ambjentohen dot me aty se gjithe shoqnine e shkelles i kane vendas. Ato jane rregullu te gjithe me pune te mire, martu, prinderit i dergojne leke nga Shqiperia dhe vijne edhe rrine nga 6 muaj dhe iu mbajne kalamajt...

Kto jane ato qe i duheshin Shqiperise sot, ndaj dhe Sala ben ato politikat Shqiperia nje dollar a cfare jane, po ate brez zor se kapni mo. Dhe kam frike se po kjo do ndodhi dhe me kete brez qe tani serish do shkoje te shkollohet jashte. Nga dimijeqina mbase me mire do jete. smiley

Shiko, kete punen e ekuivalentimit te diplomave une e di ndryshe. Ata te mite te pakten kane qene per mjekesi e u eshte dashur te hane dynjane per shkolla.

Mjeksia dhe kigji eshte tjeter muhabet daje. Aty fillojne rrogat ke 250.000 dhe te duhet te perleshesh me cifutet. Po aq kushton edhe shkollimi, keshtuqe shortcuts nuk te lejon njeri. Nejse se u lodha xhan. Rendesi ka te jeni te lumtur atje ku jeni, Te tjerat kalohen.

ishte bere nje sondazh nga nje institut, dhe francezet me nje rroge 6500 € (43 € ora) ne muaj e konsideronin veten te pasur. 

dmth mendoj se ketu jane shume pak vete qe i marrin 43 € ne ore. 

Te jap te drejte per operimet vetem per ne Kanada, por ketu po pate 200.000 euro ose investime 200.000 euro sic thashe, se per ate po flasim, apo jo, e zgjidh dhe kete problem. I ke pa uljet ke tegu keto dite, qe po iken stina? S'po flas per gjera te OVS apo gruppo fiori qe u del boja. Nuk thashe 10-13 dollare ora, thashe 15-25. Me 10-13 ke survival jobs

tashti kur flet me ore ti daku me ngatrron

se me sa di une rrogat e njerzve me shkolle nuk paguhen me ore.

me ore jane ata qe lajne pjata, ose mandej konsulentet.

mi thuj i here kshu me 'k'  vjetore qe te boj hesapin

tashti une skam lexu statistikat e gjithe dynjase, por ato emigrantet e shkollum (shkolluar ketej madje) qe njof, ne Kanada psh e kane rrok 80k minimumi me vakt. Sigurisht pas nje viti a dy sakrifice. Se nuk po i presin me aheng. Po vallai ene ato pa shume shkolle spo ja kalojne keq smiley

Amerika pastaj histori me vete, ka pare sa te dush, ca miq te mi numurojne dhe meleonat smiley

Po le te themi qe dhe atje e pergjithshmja eshte po njelloj.

Ca t'them une, une flas per ato qe di, ti flet per ato qe di smiley

kane rrok 80k minimumi me vakt

Burimet njerezore atje e matin nje vit pune me 2080 ore. Keta qe thua ti i bie me 38 dollare ora, po shume pune me dy vjet shkolle jane aq sa thashe une, Ideja shkurt se si nisi debati eshte qe ketu me 200.000 euro ben ate qe ben atje me 1 milione e kusur euro.

hahaha

e ca ben ktu me 200.000 o plak ?

iken jashte shtetit dhe ben qejf , ja ket bon.

dmth prapeseprape po jashte shkon

Po jashte shtetit s'ben asgje me ato. Ketu mund t'i vesh ne pune e te jetosh si jashte shtetit. Une po te kisha aq leke s'do ikja.

o corp, ne ça kuptimi e ben ate jetesen ? ne ate material ? 

nuk ka nevoje te kesh shkolle per ti marr aq para ketej ruzhdije.

juve shqiptareve ju ka bo truni shkolle, nuk e keni idene e realiteteve fare. ketu nje turk, pa bak fare (deftesa e shkolles se mesme) eshte bere milioner (mbreti i lokaleve te nates e cilesonte nje stacion TV).  e ka hap nje lokal nate, ne champs elysses

ore cke me mua ti se ma hoqe trunin

ai mo lart po lidhte vitet e shkolles , me paret, dhe une isha tu fol me ate

se qe bohen pare dhe pa shkolle e dime ket, faleminderit shume

bohen pare me tregti, me zanat, me mistri e saldatrice, me aheng, me tafllak.....do na msosh ti tani si bohen pare smiley

bohen pare me tregti (Nar Koka), me zanat (Mentor Petrela), me mistri e saldatrice (Nard Ndoka), me aheng (Bujar Qamili), me tafllak (Inis Gjoni).....do na msosh ti tani si bohen pare smiley

asigjo nuk bohet me e madhe se ketej. se TRE milion banore jeni . 

po kjo nuk do te thote se nuk keni jetese me kualitet me te mire se ketej (duke llogaritur qe jemi shqiptare, te kuptohena, megjithese per ju shqiptaret qe kohen e kaloni vetem ne internet po dyshoj ne kete pike). bedrija, corpi, e kudi une, e lidhin veç me parane kete kualitetin e jeteses. kur ne fakt nuk ka lidhje hiç, po hiç fare me parane kjo pune.

kam dhene plot shembuj me siper, dhe bedrijes po i dhemb koka se nuk u pergjigjet dot. ti mik ke ndonje pergjigje ?

po jo mer daku, ca i zgjuar une! tani ti kshu studimin e feasibilitetit e paske gati mesa shof. ty t'mungojn vec ato tokat ose dyqonet ne TR dhe e ke n'terezi. Sa u more me long-groshi si puna ime ktu n'internet, i kishe fut i vrap aty n'tajron dhe i kishe gjet. Dhe mos e merr me fryk hic se kshu e kan nis dhe rob qe kan von pare ronshem, prej hicit...vec bubrro icik dhe gjej naj cop toke.

p.s. daku, sa fiksim mka ngel qe nuk t'paskam njoft qy m'perpara te t'pysja per historine e north yorkut se ti me dhive fare me ket punen e fermllikut

Yep, ferma kane qene deri ne vitet 60-70. Kot s'quhen edhe sot Henry's farm, Don Valley Village, dhe kane si objekte historike shtepite viktoriane te fermerve smiley

po mire mer po ti nuk po thu naj gjo qe s'e di ala njeri. Zaten, gjithe amerika e veriut kshu ka qene. Urbanizimi i modh ndodhi mas luftes 2. Pika ime ishte te kjo qe ti kapesh mas ktij fakti per me qit n'drit ca? ok, north yorku ka qene dikur nji katun i modh i perbere nga shume katune t'vegjel. E masanej? ti je i apasionum mas historise, ket do me von n'dukje? po masanej? edhe londra ka qene nji qytet i piset n'kulm deri 100 vjet perpara, qe binte era plehra e fekale. Po masanej? do thush qe "edhe te m'lusin nuk iki n'londer?"

''edhe londra ka qene nji qytet i piset n'kulm deri 100 vjet perpara, qe binte era plehra e fekale.

 

eee, ''Dombi e biri'', ''David Koperfild''.   e ka pershkruar bukur  Dikens Londren e asaj periudhe..smiley

dole te filmat!

po djaloshin fshatar dhe zhakun i mban mend?

jo mo, i kam lexuar romane une keto..smiley   pikerisht , Dikens pershkruante  ate Londren e ndyre..   po i kam pare edhe filmat.

 

Zhaku i pamposhtur..    me ka mbetur  fiksim kur vraponte ne pyll me ato kepucet e drunjta, nallanesmiley,  dhe dikush,  me nje ze therres i therriste:  Zhakuuuu..

Ku kishte ilace asokohe! Po ju kto i keni ne dosjen time zoti hetus.

''po ''lepurin'',  me ckuptim e permendet?

Hyqymeti ju ka zene ne faj (gabim) Hysen efendi. 

Filmi nuk eshte "Gezhoja" megjithate eshte film "policesk". 

Pastaj u degjuan te shtena. Gjyshja doli te porta, dhe atehere u degjua zeri i nje njeriu qe therriste...

te mos begenisesh ftesen qe te ben kooperativisti i thjeshte, ky eshte fodullek, more vesh? mora thuaj!
Belul, ka avantazh te madh ky kaviri. Ishte njefare kanali T qe vec filma shqip jepte. U habita se pashe ca qe nuk i mbaja mend fare

 po mire mer po ti nuk po thu naj gjo qe s'e di ala njeri. Zaten, gjithe amerika e veriut kshu ka qene. Urbanizimi i modh ndodhi mas luftes 2. Pika ime ishte te kjo qe ti kapesh mas ktij fakti per me qit n'drit ca? ok, north yorku ka qene dikur nji katun i modh i perbere nga shume katune t'vegjel. E masanej? ti je i apasionum mas historise, ket do me von n'dukje? po masanej? edhe londra ka qene nji qytet i piset n'kulm deri 100 vjet perpara, qe binte era plehra e fekale. Po masanej? do thush qe "edhe te m'lusin nuk iki n'londer?"

ost sioct:Comment"> 

Ajo qe dua te them eshte qe aty s'ka pasur kanadeze as kur erdhen emigrantet, dmth eshte toke emigrantesh, ndaj thashe Kanada i thencin. Kanadezet e emigrantet kane hyre paralelisht tek ajo toke, nuk eshte se kishte kanadeze ne fillim dhe pastaj erdhen emigrantet dhe u perpoqen te integrohen mes kanadezeve. Me mire e dine anglishten 40 vjecaret ne shqiperi qe kane bere kurse e qe i lidh puna me te huaj, se 40 vjecaret qe kane 10 vjet ne North York. smiley

gjuha nuk eshte veçse mjet komunikimi. ne qoftese ai shqiptari 10 vjeçar i njujorkut fiton me shume se ai shqiptari 40 vjeçar qe ri me te huajt, tregon se gjuha qe di i MJAFTON.

apo ti lal, po do me ne na thon se ju atje fitoni me shume se ne ketej ? 

Eshte pak Relative ne fakt. Nje i afermi im vjen ne Amerike ne 93, me pune e mund arrin pozite goxha te lakmueshme ne profesionin e tij. Nuk i pushote goja, amerika vendi me i mire, di amerika kujt ja jep mundesite, etj etj. Ne 2008 ha nje alamet goli me investimet qe kish bere ne tregun e shtepiave, po gol nga mesi fushes. Tek shihnim CNN qe jepte numrat se sa thelle kish rene ekonomia pa e pasur mendjen tha, vone e mora vesh se si punoka Amerika! Nuk e pyta ca kish marr vesh. 

Ky eshte kompleksi i apartamenteve ku do te doja te jetoja ne Miami. Me saktesisht une do te preferoja ate seksionin e fundit afer detit, kati dyte. smiley

dexter?

smiley

Nje nder arsyet pse ndiqja ate telefilm ishte se me pelqente shume shtepia e Dexterit dhe ambientacionet.

"America is a modern place and I want to be modern"- tha Nicole Kidman (tek filmi) kur u arratis nga familja e saj teper e pasur dhe teper aristokrate per te marre fryme lirisht ne Irlande.

ajo Nicole qe e beri realitet dhe ne jete qekur la australine smiley

Amerika eshte vendi mundesive te medha te mendjeve te vogla smiley

Spiritus, çi bone vetes smiley

e di, eshte e hidhur e verteta smiley nje gje qe me habit eshte se perse amerikanet e vertete (dmth ata qe ne cdo tre fjale thone ju nou) duken si avdalle? 

I ke pa te qendra Stefan? Ca rob 2 metra te gjate, tip familja Adams, te bardhe si pula, qe i mbajne kalamajt zbath ne dimer, vete te vesh me lecka. Tamam rob kot.

 

p.s e cmu tek per i cheesecake

Tek Qendra Stefan gatuhet mire por ta shpifin kta Adamsatsmiley

Per gatim ska te share, por eshte cerdhe spiunash smiley

eshte gatuar ne fillim, ose dukej e tille para 15 vjetesh kur restorantet numeroheshin me gishtat e duarve ne Tirane, tani i ngjan me shume shpifurinave qe gatuhen tek Serendipity (artet)

Po qe puna per ushqim cilesor une vetem te Era porosis

une kam henger te Era..aman ,nje tave kosi qe erra e gjalpit te bente te ndiheshe keq.I kish kaluar du gisht mbi pjate.Nje e djegur stomaku per tre dite....

Ufff cpo me leshon goja long smiley

bobo me zi akoma! eshte me e lire gjelltorja dhe me e mire gjelltorja e lagjes, ose Bogova (per alternative Juvenilja!)

Patek???? smiley

Vete protestoj te gatuaj kur jam ne Shqiperi se jam me pushime.  Nqs s'ka vu tenxheren familja, fisi a shoqnia, shkoj te Era per dreke kazani.  Ose dreke hangover. 

 

Bulkth/Monda

 

 

Vallai mu Era me "ngjit". Ushqimin ma sjellin tak fak. Po qe per gjelle eshte edhe Gjeli (te rozafa) po faktikisht une spara marr vesh shume nga ushqimi se ja kpus gjithmone haj te skuqme kshuqe mund tja fus kot per gatimin e Eres.Pergjithesisht nga Goody's ose nga qofteria te Petro Nini e mbaj vrapin

po faktikisht une spara marr vesh shume nga ushqimi

smiley. Koha eshte flori, ose dollare, qe te jemi brenda temes. 

Pergjithesisht nga Goody's ose nga qofteria te Petro Nini e mbaj vrapin

Pse na harxho kohen kot o burr? Qenke i pashprese! smiley

Gaviscon for heartburn e mbaj gjithmone ne xhep smiley

Nderkohe, Perendia e kulinarizmit te lexon dhe po kerkon pills for heartache smiley.  Qemoti do kishte kerkuar kurban, po ti me keto shije do i kishe cu frozen qofte smiley.  

Te kishte stomaku im goje do uleriste me te madhe smiley

File, 

per djegjen e stomakut, qumesht, pi ti?

Ps: Pergjigja e duhur eshte JO! PI BIRRE! dhe je ne rregull me ate perendine tjeter, te pijes. smiley

Bame, vetem birre dhe vere pi (veren sikur spo ma duron stomaku mo) U plakem o Bame. Na iku jeta neper shale smiley

Po ik pra, ne Amerike, se kushedi te kthehet jeta smiley

Ububu mos o zot. Vetem duke pa femrat ameriqene qe jane si burra te shkurtohet jeta 30 vjet smiley

Eh...pse te gjith amerikont i japin vetem buick e chevy? Ka dhe importe...

Puna esht ti ngulesh dhembet ne mall vendi mor dak smiley

Une jam fanse e Bakallit ke rruga e Kavajes. njem njem

amo ngelen tu ta vjedh unazensmiley

Unazen ma vodhen andej nga lagja e Sales.

smileypse kot jan t'veshem dhe t'ushqym mir ke ajo lagjjasmiley

Se Amerika ashtu si Tirana eshte per emigrantin me inisiative, po u rehatove e u bere autokton, aha u fute tek vatha e paçes, pilafit e rakise, u bere Homer Simpson.

Amerikani i vertete eshte ofendim per Ameriken. Po ky eshte fati i autoktonit, kur gjerat behen nga emigracioni i vazhdueshem, s'e vret shume mendjen se i kap pozitat familjarisht, humb mprehtesine e pafytyresine e emigrantit, keshtu qe te ve poshte mediokriteti.

Qytetari si model pozitiv krijohet gradualisht kur ka stabilizim demografik te qytetit, kur s'ke nje marsh me shume se emigrantet, per shkak te familjes.

amerikanet e vertet

Ca dmth kjo? Kush eshte amerikan i vertete?

Kjo eshte shkruar ne pllake perpara universitetit Kristal, per ti bere karshillik asaj pllakes se NYU smiley

...Sa kërkon e sa të duhen? 
Burrat nga detyra s'ndruhen! 
Trim i mirë do të japë, 
S'kursen jetën as paratë; 
Hithni, hithni tok dollarë, 
Të mos mbetemi të sharë. 
Mbahu, Nëno, mos kij frikë. 
Se ke djemtë n'Amerikë. 

...Do të ndihim pa kursyer 
Për ty, Nëna jon' e vyer, 
Që me drit' e nder të thuresh 
Dhe me bijt' e tu të mburesh. 
Cila Nënë lyp paranë? 
Cilët bij me shpirt s'i dhanë? 
Mbahu, Nëno, mos kij frikë, 
Se ke djemtë n'Amerikë...
-Theofan Stilian Noli 1917.................   Yeah, right ! Maje me shkume ...

A ia ktheu ato 5000 dollaret nenes ky? smiley

Fee-je, ai mesoi Fagotin per te miren e atdheut kurse ti tallesh.

A e ka pa kete statujen GORKI? 

 

 America isn't easy. America is advanced citizenship. You gotta want it bad, 'cause it's gonna put up a fight. It's gonna say "You want free speech? Let's see you acknowledge a man whose words make your blood boil, who's standing center stage and advocating at the top of his lungs that which you would spend a lifetime opposing at the top of yours. You want to claim this land as the land of the free? Then the symbol of your country can't just be a flag; the symbol also has to be one of its citizens exercising his right to burn that flag in protest. Show me that, defend that, celebrate that in your classrooms. Then, you can stand up and sing about the "land of the free".                        --Andrew Shepherd.

Europa Beri AMERIKEN , Amerika beri BOTEN ....keshtu tha njoni ne pyetjen ne klase kur zysha e pyti ..C'mendim keni Ju europianet per Ameriken ?? 

U habitem se ne klase kishim dhe Shqiptare po nuk i pyti . Ma merr mendja dmth me tahmina e kam , do kete qene dhe LefKOPEJA ne delegacionin e Baabsqapit kur ja futen me NASDAQ nja 100 mije Dollaro per nje te shtypur dhe e ka ditur se si mendojne shqipot . Na kem Gjykata te Pavartuna ! Kur flet GjUkata Shqiptare Hesht Amerika ...tha LefKOPEJA !

 

Ne vitin 1936 shkrimtari Maksim Gorki  beri nje vizite ne Amerike. Dhe kur u kthye  i dha nje interviste redaktorit te Pravda-s. Njera prej pyetjeve ishte:"Çfare eshte per ju Amerika?"

Pergjigja e shkrimtarit ishte: "Amerika? Nje  kazan i  madh, qe zien njerezit, per te nxjerre flori!"

Ka shkruar edhe nje reportazh Gorki per viziten e tij ne New York, diku ne nje nga veprat e tij te menjanuara tashme nga vemendja e robvet. Me kujtohet tek shprehej mbi dicka si nje qiell gri mbuluar herazi nga siluetat e pallateve te larta etj... por New York, mua ne nje dite me diell me ka pelqyer; vertet ka rendje pa mase "ika, se kam pune", po kujt i rruhet kur je vizitor, levizet me mire vetem; e per sa kohe konsumi sjell kenaqesi, le te punojne nga dy e tre pune. Por gjithsesi askush nuk eshte i detyruar te punoje me shume sesa i nevojitet; jetohet edhe me 400$ dollare ne muaj, mjafton ta duash. Kazan (melting pot) thone edhe vete amerikanet qe jane, e shqiptaret, me mire qe humbasin cdo dite neper ate turli (in the long run we are all dead!).

ka nje liber edhe Ila Ehrenburg, me sa me kujtohet.

kot, per muhabet, por me duket se s'ka pse te shifet USA me syzet e rusve te mes-shekullit te kalum, edhe pse zotninj burra kan pas qen.

pikerisht.. dhe per me teper kur vine te konfirmojne paragjykimet e tyre mbi pasojat e industrializimit ... new york-u tani eshte me shume si nje wellness center apo disney land

 

 

 emo, ideja ime eshte qe te  mos shifet  hiç me syzet e nje rusi, perkundrazi  te shqiptareve emigrante.Pervojat  e tyre ne luften per pershtatshmerine.Sepse e imagjinoj qe nje brezi i  duhet pershtatshmeria.Brezit tjeter rrjedhur prej tyre ...i  duhen te  tjera gjera besoj une..

Por nuk po  lexoj asnje pervoje nga njohja e skutave te ..Amerikes.

Nuk  e keni njohur mire ? Mbase!

Meqe kerkon njohjen. 

Une jetova dhjete vjet ne Amerike. Jetova ne tre shtete te ndryshme te Amerikes, vizitiva 46 nga 50 shtetet. Amerika ishte vendi ku u rrita, shkollova, e ne nje fare menyre u bera njeri. 

Tani, megjithese rrethanat interesante na sollen ne Kanada, Amerika per mua ngelet vendi 1 ne bote. Ne saje te punes dhe pushimeve kam pare te gjitha kontinentet e tjera pak a shume. Europa dhe Amerika e jugut ngelen te bukura per tu vizituar, por mua Amerika eshte speciale.

Dhe me shume se cdo gje tjeter Ameriken e bejne njerezit. Njerezit nga me punetoret, me eficientet ne bote. Rregulli, disiplina, etika profesionale. Jane te pakta vendet qe ju afrohen.

Pastaj edhe nje fare konsistence ne ato qe te presin, qe nga shteti i Washingtonit, e deri ne Florida Keys. Nga New Yorku e deri ne New Mexico. Kudo qe shkon trajtohesh me rrespekt e me dinjitet.  Nje rrespekt shume i munguar ne atdheun e varfer.

Ne anen tjeter Amerika te afron shume, qe nga metropolet me cdo lloj defrimi e teke, si New York, Las Vegas, Chicago, LA, dhe San Fran, deri tek parqet kombetare Grand Canyon, Glacier National Park, Yellowstone, deri ke sheplla e Mamoothit, e shume e shume te tjera. Amerika ka plazhe, ka Tex-Mex, (e kuzhinat me te mira boterore), ka Broadway, dhe Rodeo Drive. Po ajo qe e ben Ameriken edhe me te bukur jane qytetet e voga, nen 50 mije banore me shtepite dykateshe e gardhe te bardha. (Shume nga keto qytete i kane pare ditet me te bukra ne vitet 50-60, po prape ato vazhdojne te mbijetojne e transformohen)

Pastaj ka shume pune, mjafton qe ti shtrohesh vendshe. Ka pune per te gjithe ata qe me te vertete duan te punojne. Qe nga Wall Street e deri ke pjatalarsi me i fundit. Qe nga artistet e Williamsburgut e deri tek inxhinjeret e Google, Microsoft, apo Boeing (me gjithe problemet e fundit)

Ushtria Amerikane eshte e vetmja force ne bote qe na ndan ne sot nga fuqite e djallit, qe duan ta cojne kete bote ne ferr. Kur ajo ushtri te mos jete me numri 1, botes do ti afrohet apokalipsi. 

Sa do qe Amerika mund te kritikohet nga lloj lloj dhish te zgjebosura, ajo do vazhdoje te jete perandoria kryesore, dhe vendi im i preferuar ne gjithe boten, (sinqerisht e kam pare "gjith boten".) 

 

fmg, Nqs e sheh amerikën si perandori ath si çdo  perandori  do ket dhe fundin e saj por ky si në rastet e mëparshme nuk është fundi i botës. 

Sigurisht qe Amerika eshte perandori dhe gjithe shtetet qe i ka mundur apo adoptuar i ka koloni te vetat, si Francen, Gjermanine, Japonine, Korene e Jugut, Greqine, Shqiperine, etj etj etj.

Tani dhe renia e perandorise eshte ceshtje kohe. Une them qe ka 200-300 vjet akoma, kur dhe sterniperit tane te kene vdekur ne menyre natyrale. 

Perandorite kane rene dhe me pare, po nuk kane ekzistuar teknologjite e sotshme, fatmiresisht... Fundi i Amerikes, eshte fundi i botes, i garantuar...

prite zot rrezikun ,po kush ja ka pa hajrin komunisteve,çohet nje Maxim Gorki,autori i Nena, e babai i pavel Vllasovit e hedh nje gur n'uj e çohen njemije te mençur e s'e nxjerrin dot...nejse...

Erdh Xhabiri ketu diku .....punonte po jo edhe aq....kopshtar....me te hedhur gjithkund,7 hile e nje trimni..nejse ,bjen edhe nusen....mercedes e djale Zane ,si kisha dashe gja tjeter zotit.Lindi e shoqja djale...hej shyqyr i madh.....serxho(keshtu si e shkruajta une)Zane me tha me mungon vetem mercedesi...hajt xhabir se ta po e ban....e bani...nje dite te bukur po vjen na vjen ne shpi....s'eshte gja kjo free lander...mercedes e nuk ka...nejse...u zhduk.....pas ca kohesh e shoh ,po priste autobuzin....si je,si e ke djalin mmmmire.Po ku e ke makinen ,pse me autobus...ehhhZane kam pase halle ,ma kane sekuestru se dola pa assicuracion..oh....po me vjen keq....po djalin si e ke? aa djalin ?pse se ke marre vesh ...mi iku nusja me Xhinon ,koleegun tjeter kopshtar...edhe djali i atij ishte.....nuk e di si e majta gazin....i shkreti xhabir....mercedes e djale...smiley

xhabiri ka qen emri i nje heroi pozitiv te nje romani socrealist, me duket se titullohej "Pertej hekurave te kryqezuar" smiley

smiley

 

Bravo ,e kam lexu edhe une ,kol Jakova,zhvillohej ne burgun e Shkodres.Ka pas personazhe reale...m'difto si ia ben qe ke kete kujtese......!!!Xhabiri ,Isufi....dr Perlati.Kete dok e kam njoftne moshe te thyer.BK.Fantastik..kish studiu ne te njejten periudhe me EnverHoxhen ne Monpelier....

e cer zyshe letersie kishe me dal... me biciklete bianchi ne Vrake perdite, tu i msu vocrrakeve letersi, e perjashta programit (lexim jasht klase quhej) do iu jepshe pjese te perkthyme vete (ne gegnishte) e t'shaptilografume nga umberto eko. gjynof kur e mendon. smiley sot do kishe marre ndonje tufe lule nga Zeneli, me dedikim te bukurshkrum, ku t'njoftonte se sapo kish fillue punen e pare ne fabrik te telave... smiley

 

Për emigrantënt që jetojnë dhe punojnë atje Amerika(USA) është atdheu i tyre i dytë që i priti, i rriti, i shkolloi, i punsoi, disa i shfrytzoi, disa e shfrytzojnë ,disa i martojë të tjerë do i trashgoi e pak nga pak do i  gllabroi: amerikan autoktonë do i boj dhe shqipen do e harrojnë etj etj. 

Qenka i papame ky robi. Hallall!

ceshte amerika per ju?...varet shume nga kush "ju", sepse jane te ndryshem shume qe nga lloji i trurit, fatit, etj etj...nga ne gjen te cdo lloji...mburraveca, genjeshtare, bythlepires, bythshites etc ashtu sic ka edhe te ndershem, punetor, familjar etj....por amerika per emigrantin eshte e veshtire shume (sidomos per mua qe se kam shume qef punen)....por ka te miren qe me vujtje ja dalin te gjithe.. smiley

Me pelqeu shume komenti yt...i vertete e i sinqerte.

 Ardi, ja nje pergjigje, qe meriton te lexohet me vemendje prej  meje.

Dmth ...Amerika...." ka te miren qe me vujtje ja dalin te gjithe.. "!smiley

Per mua Amerika eshte ajo qe me mungonte ne Shqiperi pune ,uje ,drita dhe stres e lodhje sa te duash

Me duket se erdhi momenti me e bere pietjen persembrapi:

E çfare jeni ju per Ameriken?

Ata janë taksapagues ; unë ndoshta turist i rrallë.

E çfare jeni ju per Ameriken?

 

-grimca te ardhura nga (Shqiperiasmiley) Kozmosi...  zero absolute jane, te gjithe.smiley

E cfare do ishim ne per Shqiperine?

cfare ka thuaj...briret ka........

Për ne nga Europa, Amerika është fundi i botës ; pas saj vjen Siberia dhe Kina . 

Kohë më parë quhej "Bota e Re" që tashmë ësht "vjetruar".

dolce vita ne katun

yehaaww

ça thot ky e ?

Mirejam,ai thote shume! Cdo gje eshte dashamirse, i mirepritur por sic kemi thene gjeja me keqe ne kete reportazh udhetim jane rruget dytsore, dhe ambintet publike, shume dobet. Populli si gjithmone shume bujar me te huajt si ky tipi! Interesante prurja jote, rrofsh! 

Per mua Amerika eshte pararoja e shkaterimit te moralit te shoqerise njerezore, pra e shkaterimit te njeriut si qenie humane.

Ti je berberi me duket, e duhet ta dish se nuk i rruhet kurkujt per çeshtje morali ne 200 komente ku 99% jane pune pareesh, prone, te ngrene e te pire, etj e haha e hoho. Lere pa ua rrojtur leshin merinos, kashimir, te dhise e çfardo kafshe tjeter, sepse e rruajne vete leshin e tyre kur te mbyllin kompiuterin e te mbeten vetem me mizerjen e tyre njerzore.

pra ,pare prone ,te ngrene te pirehaha e hoho...perveç edhe ca te tjerave çfare tjeter duhet te kete jete...ilaçet ,depresionin tend me te cilin ia merzit taravelen dynjase.?Kur mbyllim komp,mbase edhe ngelim vetem po kjo puna e mizerjes eshte relative ,ne mos tjeter mos iu ban i rende njerezve.Nje i bezdisur ,i rende...nuk te lexova nje here si kushin ,i gricur me ke ha ,pi,vesh kashmir a merinos...fjala e profesionistit maniak depresiv...ndrro ilaçet....

Oj madam Bovari pi Shkodres katolike, meqe me ke bo pyetjen:

"pra, pare, prone, te ngrene te pirehaha e hoho...perveç edhe ca te tjerave çfare tjeter duhet te kete jete?"

Kam dhe un nji pyetje per te ba:

"Ai prifti tat ne Rome (e ke thone vet qe shko ne meshe), ta ka shpjegu se perveç pare, prone, te ngrena e te pira, dhe CA TE TJERAVE ne vazhdim, ta ka shpjegu se duhet te kete edhe ca te tjera? Apo eshte nga ata priftat me pare, prone, te ngrene e te pire e haha e hoho... e CA TE TJERA NE VAZHDIM ME merinos POMPIM?"

merinos pompim kishte nena jote Mezhgoranse,une kam kashmir -dashuri.Ka goxha diference.Molestator....

Saldator the, jo mi Zane nuk jam saldator, jam hidraulik.

Megjithe ç'taksirat kane nenat tona me u marre neper goje, sinqerisht nuk e kuptoj ku eshte dallimi midis pompimit kashimir ne Ure te Kirit dhe pompimit merinos ne Gryke te Mezhgoranit. 

Ka nje dallim themelor.Nena jpte nga pompimi ne gryke te Mezhgoranit nxjerr nje drite nje krijese jargamane ,moleste deprese si ti ,e imja me ka lindur nag dashuria ,ne vilen rinascimentale te babes tem...e natyrisht ...shif e shkruj......eveidente ....

Ketu te pakten mund te ecesh perpara dhe pa u marre me b*thlepirje, dicka qe ne shume vende te tjera eshte e veshtire. Kjo ne vetvete te jepe me shume mundesi per moral e njerezim.

E mire mire mos e shani aq shume . Kam parasysh edhe mijra shqiptare edhe emigrante te tjere qe jane bere me nga dy pale shtepia , biznese , nga nje makine per person ne familje , pushimet si mi do per qef, rrobat firmato, party .......edhe pune jo shume te lodhshme ( punojne te tjeret per ta)

per keto familje te suskseshme Amerika eshte nr#1 .

pastaj ju qe nuk keni jetuar ne Amerike i bie te flisni me hamenje. Mendime japin vetem ata qe e jetojne jeten ne Amerike.

Amerike eshte edhe  pune edhe qef. Jeta eshte e veshtire kudo te shkosh , por behet akoma me e veshtire kur nuk ke mend dhe fat

Me duket vetja mua prapa bote, qe me rri mendja tek mami e babi keshtu? Mbase duhej ta kisha fillu me perpara "emigrimin", po une kam shku 3 here ne shqiperi pa u bere viti, e kur shkoj i gjej gjithnje e me te rene, mamin me te mpakur... mbase jane nostalgjira koti per disa, po sinqerisht s'rri dot pa i pare. Ideja qe nje dite s'do kem mundesi t'i shoh a t'i perqafoj, me duket totalisht e paperballueshme.

Na falni se s'duam t'ju prishim festen juve me para ne Shqiperi e jashte, por ca gjera, per mua, te pakten, jane shume me te rendesishme se makina, shtepia a ku di une c'tjeter. 

ata t'mit kan bo abone avionismileyvin, rrin,çmallen dhe prap anejsmiley

Nuk je prapa bote jo smiley

Me ishte krijuar pershtypja sikur ti je perkohesisht ne Itali. Nese jo, atehere shiko anen pozitive gjithsesi, qe ke mundesi t'i shikosh te pakten 3 here ne vit. Nese do kesh mundesi t'u besh bashkim familjar prinderve, atehere edhe kjo eshte dicka qe duhet te te beje te ndjehesh me mire.

Une mendoj se emigrimi nuk eshte asnjehere 100% i kenaqshem. Edhe kur gjithcka te ka vajtur fjolle, edhe kur ke marre pasaporte te huaj, serish vete eksperienca jote jetesore te ben qe te jesh "edhe andej edhe ketej". Eshte normale dhe mese njerezore.

Ashtu ësht Ana H  shëndeti dhe familja mbi të gjitha po dhe të tjerat duhen. Prindrit shikoj sa më shpesh të kesh mundësi se kur mos i kesh një dit do të thuash si si pash më shum.

te kuptoj Ana....eshte normale...

He mo he, se i fshiva lotet tani.. smiley

Po diskutimet ketu po beheshin jo kam para, jo kam vila, po ku di une... une vetem leckat e trupit kam, po ta ve njehere koken tek prehri i sime meje dhe ajo eshte Amerika ime. 

Tani, se nisem per gallate dhe lexoj ndonje mendim kshu spontan e te sinqerte dhe filloj behem serioz. smiley

Bota anglo-saksone eshte e mire per ata qe jane te prere per biznes. Dmth kenaqin anen individualiste te njeriut. Por njeriu ka edhe anen sociale te tij, familja, miqte, ai llafi i mire "miremengjes, si m'u gdhive sot moj cupe", nje gallate ne orarin e punes me nje koleg. Ne Amerike keto t'i harrosh. Je ti vs bota. 

Cdo gje eshte individuale, as nuk e diskutoj qe eshte vendimi i secilit per ate qe ka zgjedhur, per ate qe i pershtatet me mire, une kshu kam qelluar "njeri mesatar" o Renato! smiley

Ne fakt une mendoj qe cdo njeri ka nevoje per ekuilber, midis nevojave ekonomike (individualiste) dhe sociale. Dmth kjo mendoj une eshte jete me "e shendetshme". Prandaj une mendoj qe ke te drejte. Pastaj sigurisht secili ka raportet e tij.

Renato. 

Rrofsh, Renato. smiley

Prapa bote? Jo moj xhan se mbrapa bote jane keta qe jane te dhene mbas pasurise materiale ne menyre banale.  Ti je mese ne rregull.  Jemi qenia me sociale ne bote, e s'ka dyshim qe ferri per ne eshte mungesa e njerezeve qe na duam e i duam pa kondita, afer nesh. smiley

O Ana H, hajde se na thave syrin! smiley

grava

prit nashti kur te dalin 99% e peshqeve me vila e biznese marramendese e super te pasur mer jahooo  si tek ajo tema e arkitektures.......

smiley Perfundimisht, ky blog duhet te nderroje emer. Duhet te quhet "Psikologu Online per Shqiptaret e Larguar".

Ketu njerezit shpalosin lirshem librin e tyre te simptomave e komplekseve psikologjike.

Just for hobby! OMG! smiley

meqe jam edhe une nje nga keta njerezit qe shpalos lirshem (simptomat dhe komplekset psikologjike)po te komentoj drejtperdrejt pa te marre leje.misantropia qe del ne pah qofte dhe nga ky koment i vetem nxjerr ne pah ndjenjen e thelle te izolimit human qe mbizoteron mendjen tuaj

Faleminderit Alke.

Tjetri? Mbani rrethin. Dhe flisni me rradhe. smiley

mos thuj qe fola me fjalor jo te pershtatshem apo godita" le parti basse"smiley per t'parafrazu olsin psikolog pa i ron gjat; nga komenti jot shof se i paskam ra n'koksmiley

Vallaj nuk e di. Edhe mund te jete. Nje cik mizantrop ndihem me thene te drejten. Sidomos ne keto dite shkurti me bore. smiley

Nuk e kam me ty Alke, se ti 150 Euro larg (vajte/ardhje) e ke Shqiperine dhe s'ke hedhur vetem vrer per vendin tend ne kete blog. smiley

Nderkohe tek Rai Storia, Dixit Guerre. Sapo mbaroi. smiley

e huma.po shifsha film ke rai3smileyasnji nuk hedh vrer mbi shqiperine ketu.lexoji pak me me dashamiresi komentet.personalisht urrej istitucionin e hakmarrjes dhe rrjedhimisht kundershtoj ata qe e ushqejne dhe e prezantojne si istitucionin suprem te shqiperise.

Pikerisht sepse i lexoj me shume dashamiresi...

Jam perpjekur te gjej ndonje (s'po them koment pozitiv), por te pakten nje kritike (nje te vetme) konstruktive. Hic. Vecse frustracione. Keq-qenie. Vuajtje. Vetmi.

 

Ols, po jemi qenie te vetmuara, te dyzuara, s'ke ç'i bën. Jemi si kjo kënga I hate then I love you smiley

E vertete. S'gjen paqe njeriu (per aq kohe sa kerkon plotesimin tek tjetri dhe jo tek vetja).

Por tani me duket se kaluam ne nje teme tjeter. smiley

http://youtu.be/awtceo3Y_b4

E di e di, e ke me mu. Mos u merzit Olso. Me mire do bohet edhe per ju. smiley

Te lumte goja!

Jo vetem me ty, jo. E kam me (minimalisht) edhe nja dy te tjere. E dine vete ata.

PS: Shyqyr qe u riktheve ne forme. smiley

Nigjo, une gjithmone ne forme jam, si klysh moce. Bi gjithmone me kater kome. 

That's my boy. smiley

Ols  se mos më ke shënuar dhe mua ! smiley

Ty te njoh si nje nga njerezit me konstruktive ne kete blog.

Ndjehem shumë i përkëdhelur .smiley

"Peshku ka qen esht e do jet internet kafe...."

pf, rri vigjilent se mos ndonje komentues vjen ketu e u bie ne ne qafe "antareve te nderuar te ketij blogu"

pa se ca esht peshku e ka kuptu edhe bufi qorr.

jo psy online mo,por Pula Pa Pupla(ose pende) si te duan shumica .----

Ana ate pyetje ja kam bere dhe bej dhe une vetes . perse akoma e kam kaq te nevojshme pranine e prinderve ? ata po plaken nga dita ne dite .......dhe sa here do t'i shoh ? smiley

ja qe ne ikem .......dhe duhet te jemi te forte . Ti shkoke 3 here ne vit , te lumt . Une i kam me te rralla vizitat , jemi ca me larg ne .......

ska sherim per kete gje , pervecse me i marr ketu ku jemi vete , po une kam nje problem , pleqte e mi nuk duan ta lene Shqiperine

 

Ne vitin 1936 shkrimtari Maksim Gorki  beri nje vizite ne Amerike.

Do pranoja te shtrohesha ne dru
sa shpina me mban,
por ne dore une mbaj pasaporten
sovjetike, me draper e cekan.
Nje peshe e pacmueshme qe shndrit
shikojeni, dhe kini zili
jam nenshtetas i Bashkimit Sovjetik.

Keshtu foli Majathustrovski.

P.S Amerika, koorporata me e madhe ne rruzull.

P.P.S. Prizreno, qe, e ndroqem edhe kete.

Mir  Kaviro se më erdh inat që të shkonte ajo fjalia e fundit për Amerikën  kot .smiley

majakovski u çmend pas reve ne pantallona. 

Nashti, une mund te them qe kjo poezia (qe nuk eshte Re Neper Breke) ka lidhje me temen sepse eshte pershtypja e M. nga vizita ne ShBA (pak a shume nje te tille ka pas shkruajtur edhe Esenini mos gaboj, po nuk ia mbaj mend vargjet). Po "cmendja" e M. ca lidhje ka? 

Dhe M. nuk u cmend, or ti i kshillit. Ishte Nice ai. Ky robi pesoi krize nervore, shume ndryshe nga "cmendja", dhe....vrari veten.

Sa siperfaqe keni ju ne hapem vetem vjet toka te reja.

Andej ne Amerike behen shume agrumet. Ju duhet te mbillni vetem portokalle e limona. Per grure, aq sa hane minjte ne hambaret tona, ju mjafton juve. 

edhe kete e tha..  ''hmm shtrigu!

Sa i frikshem qe jeni.

po ju cbeni akoma te kjo teme?!   a nuk e shikoni  se ketu do te behet qameti?

Po prandaj Partia i tha: "Mbathja bej kolera! Shporru o shtrigu i djallit" Yyyy, jepini kendoni per inat:

Vlora, Vlora, 

rroki armet. beja fora!

p.s Shkrimi i pjerret @Beluli

Shkrimi i nxire @Emo. smiley (s'me del nenvizimi).

E mire, se u tremba se mos u bere serioz me verte smiley

Serioziteti im eshte si bora ne prill. Nuk zgjat shume. smiley

Kaviro, edhe per mua shkrimi i bolduar vlen...   emua e kapi per cilin ''shtrig''  behej fjale.. dmth  ''per ate shtrigun tend, Hrushovin, e kishim fjalen..smiley

 

p.s kujdes, se po ben gabime diletantesh..smiley

Nuk jam une qe bej gabime diletantesh, po je ti qe ben gabime parimore sh. Belul.

Ishte "shtrig" per "shtrig". U mundova te ngrija pjacen, por ti ja qe  nuk u bere kurre nishanlli. smiley

ouu, '''ngrita pjacen'' thote... krahasim i bukur.   goxha udheheqes  i Bashkimit Sovjetik,  me beun e Lushnjes.smiley   ulje  pjace e ka emrin kjo  z.Kavir.smiley

 

''nejse,  capu fli ti djalo se sjane muhabete  per ty keto..smiley

Pse c'me pandeh mua ti more hollandez? Burracak, qe te fsheh KOKËNË?

Degjo Belul, edhe K. si beu ne ciflig te vet erdhi. Dhe direktiva mbjelljeje, (mbillni agrume, mbillni shegoro-arrore neper rruge te gezojne femija) dhe direktiva ushqimore (ja, po ua pergjysmojme racioni 3mil minjve, dhe do hani ju sa te ngopeni). Thuaj tani qe nuk ishte bej (kale) per t'u tredhur.

Akoma tu pyt ju?

Po 9 ore gjum larg eshte mer njerez. Hajdeni e shifeni.

Per mu eshte 2 gjona:

1) cer do ti te jete.

2) i m£¥ i modh.

Amerika eshte vendi me i "madh" ne bote.

Ana Ana.

Trop trop. 

Ne 36 kur  e shkroi Gorki Amerikanet shkruanin dhe me KEQ per veten e tyre .Por shihnin pertej te NDRYSHONIN . Ja harriten . Pastaj shkroi dhe nje Irlandez librin famoz " Si e njoha une Ameriken " .. Me duket se shpallen "non gartta "  Humor i gjalle .Me pas shkruam dhe ne me rubriken e Hostenit " Amerike moj e bukura Amerike " po e donim popullin Amerikan smiley.  Lexoi keto Amerika dhe ndryshoi . Mos kini merak , te gjitha kritikat tuaja i ka lexuar dhe pregatit Draftin e ndryshimeve duke ftuar edhe Stafin e ...kujt do thoni ?

Te gjUkatave Shqiptare dhe lecitesezberthysen e fjalimeve sqapore doren vete zonjen  LefKOPE . Perfundimet do tua jape pas mbylljes se Temes !

O lagje e NY , as si Braka JO , beni kanalizimet e Mutrave dhe Hiqni Sqeperit nga Kreu . Pastaj mbillni ca peme , bini UJE te pine njerzit , hiqni Kandilet se late NAM dhe kadal kadal ja mbrrini VORES me nji vrap pele !!!! Deri tani kini vetem NJE aerodromin e Rinasit i perafert me nje terminal privat nga qindra qe jane ketu . Se mos e quni babasqapshe - Aeroport !!!! 

Mbajeni mend ate ...... Kur u ndane AQ na rane ! Si Lefterija ka ne cdo Billding qe i mbajne me kujdes si ekzemplare ....... dhe ajo merret me Ameriken smiley

Gorky ka shkruar edhe keshtu per Ameriken, i ngazellyer sic ishte kur erdhi ne fillim:

“I feel at home, though the language of New York is not my own, and I do not understand a word of it. I never visited a place so kindling to my imagination. I had not been here one hour before I felt that this was the biggest city and the United States the greatest country on the face of the earth. This is the country of all countries to which the social revolutionists can look with hope. In this will be worked out the salvation of humanity.”

Kjo pyetje mund tju behet vetem atyre qe nuk jane ne Amerike. Eshte pyetje e tipit, perse lufton, cfare pret, cila eshte deshira, cfare eshte amerika. Per ata kendeja, vendi eshte shume i madhe, me plot suksese si dhe mizerje.

amerika eshte vendi ku erdhem si dele ne mes te ujqeve.

Eshte nder debatet me interesante tek PPU. Amerika eshte si shpirt. smiley Duhet me e provu me pas mundesi me e kuptu. Per mu p.sh. me shancet qe me ka dhene amerika, ju pershendes nga Maldives, sot dhe per nje dy jave te tjera. smiley Hajde po deshe bej pushime me te ardhurat ne Shqiperi, si ai 200 mije qe permendet.

Po Maldivet s'paskan flamur?

Duhet te kene them une, po nuk kam ardh me i gjet flamurin qe te me dali ke profili.

po mire mer maldivs...pse nuk e trego sa sgeqe ke pastru dhe sa kohe ke pa pa none e babe? apo llogari bithe keto?

Apo je rrang tjeter shqiptari ti, je mo nolt. I thu plakut  dil te tregu na bli i pale qarqafe, 10 kile groshe, i thes miell ene hajde me mbaj kalamajt ne amerik. Babe kom halle, kam morgixh e billa per te pagujt. Babe po u smune ste njof se ske ishurance.

 

smiley

Fatekeqesisht Snare prej shume shume vitesh nuk i kom gjalle as njonin e as tjetrin, se po ti kisha, do i kisha ketu me vete.

po mire mer maldivs...pse nuk e trego sa sgeqe ke pastru dhe sa kohe ke pa pa none e babe? apo llogari bithe keto?

Apo je rrang tjeter shqiptari ti, je mo nolt. I thu plakut  dil te tregu na bli i pale qarqafe, 10 kile groshe, i thes miell ene hajde me mbaj kalamajt ne amerik. Babe kom halle, kam morgixh e billa per te pagujt. Babe po u smune ste njof se ske ishurance.

smiley

WTF?!?!?!?!

Cfare problemi ke lale? Se jo per gjo, po edhe nese e ke ironi kete, nuk po ja gjej dot gjall ne bote fillin kesaj ironis tate. Nuk bohen kshu as shakate jo. smiley

per mendimin tim amerika eshte si ato lopet OMGj. ne pamje te pare e madhe, e bukur, qumeshtore...lope rrace. nga ana tjeter kush ja pi qumeshtin vuan pasojat e OMGJ-ve.

 

amerika ?

përpjetë të  hidhet nuk bëhet dot rrugë e kuqe

Amerika eshte per emigrantet e moshave te reja ,

ata qe vijne pas moshes 40 psh e kan super te veshtire te jetojne normalisht sic kan jetuar ne vendin e tyre . Punen nuk  e gjejne dot ashtu sic kane edukimin nga vendi i tyre, u duhet me bo shkolle prap , nderkohe u duhet me punu pune te renda te mbajne familjen dhe paguane dhe shkollat e femijeve

that is a nightmare

per ata qe jane me te vjeter , dhe kane ardh te ndihmojne femijet e femijeve dmth jane gjysher, ata jane to bo burg pa i bo kujt gjo .......

Per keto mosha ,  jeta ne Amerike eshte jete e dyfishte.

Moshat e reja kan avantazhin te perjetojne american dream smiley

 

Amerika eshte veni me kull n'bot.

amerika osht shum e mir...po ka dhe me mir

ku ne Dubai smiley

O0:42 ! le nom mer trap !!!

Jo vetem aq, por edhe 17 shkurt 2013 smiley

për zotin, më mirë me dyqindmijë euro në tiranë...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).