Mqs shpesh jam ne gjendjen ''seç me hahet nje gje por nuk e di çfare '', mendova qe mund ti ndajme qejfet kulinare bashke.

Jeni te mirepritur. smiley

406 Komente

Spaghetti me  kerpudha dhe pana...ose nje lakror me spinaq dhe dhall te ftohtesmiley

Do doja nje dreke te mire ne Kerrabe rruges nga Elbasani per ne Tirane  , eshte nje lokal qe ka vetem mish qingji ne hell ....ja harrova emrin .......o zot car mishi i njome i shijshem ishte yum yum

edhe ne ferme kam qene ketu per mish qingji , po si ai mish ne Shqiperi nuk ka

Edhe kosin e deles e qan smiley

e ka dicka me km 21 ose te pakten keshtu i thone

"po si ai mish (qingji) ne Shqiperi nuk ka"

Po Shqiperia nuk eshte vetem Elbasan, moj Elba-sanllije.

Gjerbës (nga Toka e shenjtë)

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/67234_2795458501559_910717233_n.jpg

Kjo shkon shume me profilin e bariut drekues qe ka ndertuar Bama me poshte.

Na, shmallu. antidote per gjith rednecket e botes:

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-snc7/486984_2706231470939_2025820320_n.jpg

I lumte dora atij qe i ka shkrep. Je i nerum.

Shmallu te thashe... jo te qash...

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/156374_2706144028753_348860825_n.jpg

caj mali. flm. mirupafshim ne takime te tjera nderkombetare.

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/217751_2327704167993_1007125966_n.jpg

Ky caji i malit duhet te jete o ne Dhembel t`Permeti  o ne Zagori te Gjirokastres! Sipas imagjinates time! smiley

Sipas Imagjinates se Emo-s Ky eshte caj tomorri/smiley

Ka mundesi ka mundesi..caj Tomori nga ai i Gushtit! smiley

ku e gjete kete foton ? ka copyright kjo smiley 

skraparllinjt jon rob xhymerta. po gjeta prap, do te sjell smiley

jom ne nji mbledhje me ca tipa nga australia... s'po maro. rroft peshku!!

vazhdim... uje i ftohte , opo sju vjen per uje te ftohte tani smiley ?

he mo, cthone studimet?    mbaj mend  komentin permbylles   qe bere  te ajo tema.  optimist, goxha entuziast!  ''dale  pa   do te me  shihni  se kush jam  une,  dicka te tille sikur the, apo jo...  

dhe po e mban fjalen me sa duket..   vertet  sje  dukur  per  ca kohe te peshku..   tani  te mori uria besoj, he... ke hak.

A nuk ishit ju ata qe me thate ' mbas mesimeve futi nje koment tek peshku ' apo jo ?

e po tani do sdo shkon vet mausi aty tek 'bookmarket' dhe op peshkupauje smiley

per Snife-n (sapo maroi mbledhja) : urdhno nje fasule me pasterma - qe me ca laker arme do te thote: lerm o Zot te rronj!!

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/c126.0.403.403/p403x403/603892_4922992406379_1877872235_n.jpg

smiley Do e bej neser! Ika te fus fasulet ne uje.

kulac me djathe (dhe nje guall qepe) smileysmiley

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/c69.0.403.403/p403x403/535874_4922961085596_871990961_n.jpg

e mbyll me kete. zemra te gezuara, oreee...

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/c76.0.403.403/p403x403/602924_4790606896824_1077775378_n.jpg

Bame nuk  e kam qartesu, ke te drejte  . Si ai mish , dmth si mishi i Shqiperise , mish qingji  i njome ( kam dash me than ) ktu ke ne ska  smiley

 

Ai qe eshte ne maje fare, qe eshte akoma ne zonen e Elbasanit, apo ne Tirane?

Ca na hapet oreksin tani...

PS. Si s'ka hapur peshku nje teme per Shen Valentinin? smiley

Gezuar kujt eshte i dashuruar dhe Gezuar sa me shpejt edhe atyre qe nuk jane smiley

PPS. Nuk pranoj replika te tipit "eshte feste komerciale etj etj". Eshte thjesht nje feste dhe nje urim. Kaq smiley

nuk e gjen dot tani se ne pergjithesi qingjat lindin ne fund Dhjetori- fund Janari. E qe qingji te te pelqeje duhet te jete te pakten mbi tre muaj deri ne 6-te.

i quajtur ndryshe edhe qingj "pires". sa per saktsim.

kush na  e hapi kete teme pash neren smiley

byrek me fasule ose patate me cik dhall te ftohte (byrek nga ato te fshatit te pjekur ne sac jo nga keto te qoskave smiley

aaa snife,si shkojne provimet??don zoti e ke zgjidh problemin e studimit...jam e kenaqur qe je kthyer e qe paske oreks ,shenje e miresmiley

po them se mire smiley , po ja te kem oreks , makarrona kam neser smiley

Me hahet ajo qe do ha tani! Pispilit misri me spinaq e bime te egra, kos, djath, ullinj etj etj.

Or Bame, po ti mos thuj do ha, thuj do kullos smiley

File, 

Nuk hahet perdite mish. Plus qe lendina kemi, perrenj po, pse mos te kullosim. smiley 

Burri qi o burr ha buk me laknur smiley

ua filluan keta me na e bo gizili smiley

Elba 10 dollare nje arke e vogel me si ata me siper tek canadian superstore.. futi ne frigorifere qe te ftohen nje cike qe te japin te pakten 1/10 e shijes se atyre te vertete. smiley

e kujto ti se nuk i kam ble une ato ?  smiley po nuk e kane shijen e fiqve te Shqiperise

megjithate thanks for the info , zakonisht i blej ne highland farm smiley

Ne kete moment, ca te jete. Jam me nje byrek e dy tollumba ne mengjes e s'dal dot nga puna per momentin.

Kukurec me mish qingji  dua tani !!! - Per ju qe rrini ne Toronto i gjeni ne Pape and Cosburn identik si ktu , yum yum

Elba do vete sot qe te ble... yum yum... po me leshon goja leng. emrin e lokalit elba

Per ndonje peshke qe mund te jete me barre nuk rekomandohet kjo teme. smiley

Sot nuk ka , kukurec ka vetem dite diele dhe duhet ta porositesh perpara  me  telefon . Me jep pak kohe te gjej numrin e tel se jam pak busy

m'hahet nje dru i mire ne shpine smiley

sic thuhet rendom: Like!

Me gdhenja, mundesisht.

turp te thuash.....dua kukurrec.....

Atëherë, këto kohë jam bërë specialist i çomlekut dhe "tigania-së". 

Çomlekun të gjithë e njifni, tigana-ja është zakonisht "gjellë tigani". Copa të vogla mish derri pa kocka është ingredienti kryesor, këto i tiganis, zjen, shuan me verë, i nakatos, u pi lëngun, i marinarizon; me një fjalë you work your magic on them. 

Një recetë që pëlqej shumë këto kohë, është tigana me kërpudha, krem qumështi dhe pak mustardë për shije të athët. Bëhet me të vërtetë yummy! 

 

Sot e kam ndare mendjen per mish qingji. smiley

per nje Trilece m'paska shku menja .

bobo kush rri e maro edhe i tave me Tiramisu sot...

fasuke me mish qengji.

e kisha fjalen per kete..smiley 

Ok Galile me fal per vonesen , isha ne pune .

Restoranti quhet Greek Grill ( Pape and Cosburn )

phone nr # 416 641- 5200

Kukurec ka Cdo te premte, shtune dhe te diel.

Call before 1:00 pm te besh porosi .

Kur t'i provosh let me know smiley jane te shkelqyera

Faleminderit Elba

Do ti porosis qe sot dhe te kthej pergjigje

smiley

smiley nop

Pashaqofte per dreke. Ndersa ne darke do oysters smiley

S'paska Shen Valentin tek Peshku?smiley

hahet kjo?

E ha syri kot nuk thone : Po e hengri syri, hahetsmiley

kjo tregon qe shqiptaret jane te eger akoma smiley  nuk flasin per dashnine smiley

As ne privat nuk na kane derguar lule, lere lere, peshq koti..smiley

qyqa jo me ktu ne shesh te burrave te na hapnin nje teme per femrat e forumit , nje buqete me lule dhe ja sa per respekt , i merrshim vete ne smiley

nje pjate me fruta jam t'u hanger

aq shume kam ngrene o Elba, sa tani sme vete mendja per asgje, se mezi leviz prej vendit..smiley

nje pelegrino futja se te liron me limon smiley

po m'degjove mu, ha vetem frutat, leje pjaten.

Po ti si ta kesh qejfin n'fund t'fundit

jo jo nuk e ha do ta ruj per neser ne frigorifer

kto ishin dhe fjalet e saj ate dite. Fjalet e fundit...

nice shot barbara

fjalet e kujt me

ë ?

ketlina kujdes me ate mishin e qingjit zemra smiley se ne moshat e larta nuk e perballojm dot shum ate te keqen do nje vrap ose nje ecje ai mishi hajde me kujdes her tjeter

un dua sallate me rradhiqe nje gjysem avokado leng limoni dhe vaj ulliri , buk e thekur me cik djath ehde nje god kos ha ngopu dheneqi problema

me avocado i kam qef shrimps

po t'pakten e gatova me duart e mia!

...

 

...

Ti qenke si unë, nuk i ndahesh barit... smiley

Mbas Shen valentinit ...fasule sot. Kane filluar kreshmet dhe nuk hahet mish smiley

 

Sot fasule me mish

me pasterma mi Elba, jo me mish!

bah mazallah me pasterma ! se ha dot , une i hedh voj ullini , kocke me mish , nje spec te kuq , qepe  dhe fasulet i ble te Fortinos organike smiley

kshu teorine s'e ke keq. Na sill naj tas kur te takohemi prape heren tjeter

Uuuuuuu I like that . teori, tas, takohemi , prap, heren tjeter , fasule . 

cfar teze ke zgjedhur per diplomen nese lejohet??

Të bëhemi pak më realistë, e të themi se ç'ka hëngrëm e jo çfarë duam të  hamë, në ëndrra. smiley

M'paska shku menja per Trilece .

Edhe sot mendjen e paske ne vend si dje. smiley

smiley

E shikon, sa e ndjeshme dhe e vmendshme femra! 

Nuk e di kush eshte A2-shi qe na e hapi kete teme , po na ka hap pune

te shkoi menja ty Brad , tashi  me shkoi menja dhe mu . ku ta gjej une trilecen maje Torontos smiley

 

Shpirt, po ka shumë kalori trileçja, ma ha mendja... me kujdes! smiley smiley

e njeh ti, e njeh ,po s'e ke kuptuar

venuse mua ngaqe mu mbyll a2 me a te vogel jo te madhe si postuesi i ri i temes kalova te vlora.so nuk jam une kesaj radhe.

jo per gje po me duket e ulet te perdor me shume se 1 nicksmiley

buke lepurushi thu ti  smiley, po hec e ma mush menjen mu - du trilece !!

Sorry, gabimisht e postova ketu, ishte per te tralalaja. smiley

ti thu te hame Adelinen tani?! 

mgjse xhibi edhe e ben...

Sot s'e di fare se cfare me hahet, por as keto iderat tuaja s'me hapin oreksin. 

Mirmengjes peshq !

per mengjes  sot trahana ma gjalp e djath kackavall.

Trahana me pako - ju qe jeni ne Toronto e gjeni ne Serano Bakery  ,    ( jo te embel , se ka dy llojesh ) .

Kalofshi nje dite te bukur !!

të bëftë mirë ! por ma preve urinë dhe për darkë.

pse ?? smiley

Cannelloni  per dreke smiley

Shpirti, gatuan mirë ti? smiley

Ops! Di të gatuash, njëherë? smiley

Cannelloni Alfredo? T'i fusesh edhe 20 km vrap pas drekes.

e di qe eshte e rende po une e kam shume qef  smiley , femijeve ua bej me alla vodka sauce , po mund te perdoresh ca te duash

Jepu alkol femijeve jepu smiley

jo me  jo ahhaha , pse tiramisu -ja  ca ka smiley

si merren vesh femrat per ceshtje kuzhine...

interesante kjo recepi sepse eshte hera e pare qe shohe kanelonit te gatuar si spageti smiley

kapo mund t'i gatuash dhe si lazanja , po  qekur i kam provuar ne nje banquet hall me kete recipe me kan pelqy ma shume

Po kushtet jane o kriskulli pse mos gatuaj , me jane thare ?? smiley

pastaj elbasanllijet mund t'i  pysesh ndonje pyetje tjeter , po per gatimin smiley   sma merr menja , ne e kemi tradit , e kemi menjen ke e hangmja  smiley  ene gjana te mira  smiley.......pyt Ruzhdijen po sbesove smiley  ose alke smiley

ah nona vet smiley

ca t'thus mo, ai cik neps na merr n'qafe.

n'dy t'nates cohemi bajme fergese ene i dore pilaf smiley

smiley ah te vdes ha me  pra fol icik fol , se m'gjejne te vogel mu kto ene sma varin ca u them smiley

n'12 t'nates vlojne makaronat ene nga dasma te vijme smiley

makarunet thuhet o goce, makarunet

me i cik tëlyn te djeg perciper iiiiii ça t'hash

po qe kam hang ene kabuni para nja nji muji qe thu ti smiley

iiiiiiiii sa e keqeeeeee smiley te baft mire !!  me telynin m'kujtove momen e shkret ........kam qene e vogel ene po flija gjum, kur me vjen moma ke koka ene me con na gjumi

-cohu te hash se  t'ka ba nana hallv

- ik me se sdu - i thoja

- cohu cohu t'keqen moma provoje  se e kam shkri  'mtylyn smiley, rafmet past e shkreta

e bani makarunen, e bani

Epo andej nga Vlora vajzat janë çik lozonjare, në përgjithësi. smiley

smiley te kam xhan smiley

C'po me hahet nje Trilece.

Brad smiley do te rraf

Amon jo sot se boll jam rraf smiley

smiley mire me une per te miren tate e kisha smiley

 nuk e ve ne dyshim smiley

I ferges.... me Bomen!

C'ne ti grava qe ke filluar te flasesh me dialekt te Shqiperise se Mesme?

Shiko kur të vijë Petro-ja tani, dmth plaku grava që shkruan me alfabet të plotë. smiley

coqe

 në kuptimin e kë të llafit

Maskarpone me biskota 

Hasude e pjekur me arra

hajde hajde plasi bakllavaja , hasudja , hallva, trilecja   sheshit   smiley  na bate me fiksime smiley  ju raft e  mira ju raft

 

mjaft mi elba se ja cove kolesterolin burrit ne kulm. jepi i cik jeshillik mi se ndryshe ....

spo te pyet njeri per gruan o noshkaido . mos i kalojme caqet po te desh qefi .

uhmmm..thjesht nje reminder per diete te balancuar, po kuptohet qe boj si te te doj qejfi.

me fal qe po nderhyj o elba po burri botes per te mir e kishte, me then te drejten tashi smileysmiley

mqs ra llafi shum te mira kto qe permendni peshq te dashur po kto jan per Michael Phelpsin edhe marije sharapoven jo per ne qe bejm a sbejm 5 milje vrap ne jav

edhe une per te mire e kisha . gjithsecili me pa shpine e vet dhe komente per njerez qe nuk jane ketu skane pse marrin horr.

Do te doja te gatuaja dhe te haja me mend. Per disa vete, biles.

Buke, me hahet. Nga ajo e mira, e ngrohte dhe e ngjeshur, jo si llastik me shije qe vetem buke s'eshte dhe e fryre si top plazhi nga majaja.

speca te pjekur, djath kackavall, ullinj dhe nje cope buke gruri..sa keq kur ha naten. smiley

dua nje kafe qe po pertoj ta bej smiley

ha me e bate dreken per sot e sna thate car hanget smiley

po menohem te baj peshk sot , sea bass smiley

 

Elba, nuk do tregojme cdo gje ne peshk, duhet te mbajme edhe ca sekrete..smiley

po pyetja eshte per gjera qe gatuhen ne kuzhine, Ketline smiley

aha une per veten time gatuaj tek dhoma e gjumit se jam pak ngushte me banesen. smiley

hahaha dhe une qe censurova veten se fjalia e plote do ishte: fjala eshte per ato qe gatuhen ne kuzhine, jo ca ha ti ne krevat smiley

Stir-fry me karkaleca deti, scallop dhe zarzavate.

Elba, kur be keshtu gjera te mira, ftoje edhe Br3dharakun se gjynah si beqar qe eshte.

ej se tani me njoftoi dhe mu radari i Pjerit qe ma ke permen emrin. Ca ke ti motre qe s'na le rehat iher? t'ngacmoj un gjo per xhibin se ca i pelqen atij me honger? 

C'po me hahet nje Trilece.

gjembi qekur te pelqen ty te besh cirk me te tjeret kur ste pelqen qe te tjeret te bejne te njejten gje me ty . unless ke dicka personale smiley ku i dihet smiley  ose te shtyn dreqi jo peshku smiley

 

Eh...qe kur eshte ndare me xhibin eshte bere shume agresive.

Uaaa, po c'pate moj Elba, pse kercen keshtu? Une s'po bej gje cirk smiley  Nuk kam gje personale me ty jo!

mir mir

Me marrsh te keqen se kam Serano Bakery greke qe te kput ne mes me amelcina smiley

Je e pameshirshme smiley

Rri se mka shku menja per revani  ime smiley

po shifsha ne internet po e  natarrojn  me hasuden ene me hallven ca

ka nonji ktu qe di receten e vertet ??

Enka eshte shefja e ketyne gjonave , ne te tjeret vetem me ngrene dime smiley

  t'lumt ty , po ti mire qe di t'hash po sje keq ene tu i ba   neps tjerve , nepsqar

kur t'vij enka ma ban i fershellime smiley

Ta ban lali ty smiley

smiley

ohu e vuna ne stufe  une po piqet . jam ene e padurushme qe thu ti , i do gjanat n'vend smiley  ,    ama  se cer do dali sdi gja .

Kjo ishte receta : ( ishalla  enka sdo na shaje )

Përbërësit:

* 10 vezë të freskëta fshati
* 10 lugë sheqer
* 10 lugë miell

Sherbeti pasi të fillojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët.

* 1 kg sheqer
* 5 gota ujë,
* 1 qeskë sheqer vanilje
* 4 rrathë të hollë limoni.

Përgatitja:

Tunden vezët me sheqer gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin 4-5 herë. Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugë duke e përzier nga lartë-poshtë që të mos ulet brumi. Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur. Tepsia mbushet në ¾ e lartësisë,pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin. Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 140 gradë C për t’u pjekur për afro 1 orë. Gjatë pjekjes furra nuk hapet. Pasi të ftohet,hidhet sherbeti i vakët.
 

Kjo eshte paraspanje, revani e quajne turqit.. Revani nga zona ime eshte hasudeja e pjekur me gjalpe ne tepsi. 

je karashtis me jabanxhinj se ndryshe do i thoje pandispanje dhe jo revani goceeeee

edhe une e bej.

vetem se e mas me filxhan kafeje.

dhe ti si shume sheqer i futke mi

une e bej me formule

x filxhana sheqer, ku x=1/2 numrit te vezeve smiley

dhe sa veze, aq filxhana miell.

Lshu si e ke bo ti, 10 veze me 10 luge miell, si shume e holle do kete dale.

Dhe ajo me vellimin eshte ngaterruese, tamam tamam, duhet rraf aq shume sa po ta kthesh tasin te mos bjere masa ne toke smiley

nejse ju befte mire njehere

dhe bafshi perhere o zot jarebi smiley

Dhe une se mora vesht kete , pandispanje eshte Elbasonce keshtu ?

do edhe pak niseshte mos harroni..smiley

nooo

as niseshte , as vanilje, as limon,

vetem po deshe i cik gjalpe katunari ne sherbet ....

smiley

ka lezet kur i ndihet aroma e vezeve (gjithnji nqs jane veze katunari kanadez smiley )

jo jo skam ik larg deri ne Tirane smiley

ej me qafsh mu se u ba kaq kohe ene se maj men , ravania ash amelsine e ransishme ime , sidmos per dasma , po pse mu ka fiksu mu se ne e  bajm me miell misri ??

u pa puna do marr n'telefon elbasanin sot

pandespanje ??

moj qe ne elbasan e bajn revani me miell misri te lepish thonjt e bajn , po po pertoja me i ba i cerre kushurines

haha te lepish thonjet thot

smiley eshte shprehje qe hyn ke gatimi tradites smiley po ka vend edhe te fshish thonjt smiley

Pandispanje sorry..smiley

Mu me haet dhe po ha i tiramisu. Me bofte mire

Uuuu qenkeni shqep me leshmeqimesmiley

smiley

sa e hidhet je naihere bre smiley

tema eshte ca na hahet, jo ca gatuam apo hengrem.

Une psh bera :

fusilli me i cike gjalpe , fasula me pasterma, sallate domate + djathe, sallate tjeter me laker&karrote&jeshile me shume limon. Pastaj e shplava me ca shege, e ne fund nje kakao te ngrohte me qumesht per te ardhur ne terezi ne kete dite te ftohte

Ke hap noj restorant keshtu Bedrana ?

per darke e? bo...paska per tu bo lufte me rraketa ke dhoma gjumit

Kam pare nje film para ca kohesh, s'po me kujtohet titulli , me ca adoleshente qe ishin bere grup e benin gare se kush e leshonte flaken me te madhe. vinin çakmakun tek bytha per te djeg metanin qe leshonin. 

smiley

Edhe ankohesh ti pastaj qe nuk ka size plus ne Albania.. smiley

hengren 6 veta more

dhe i hengrem per dreke qe te sqiarohemi  smiley

darka e lehte, kulac me sode, kos, i cike djathe dhe ca koqka ullinj.

Vallai ketlina, ket vit e kam prish muhabetin, me duket se po behem per size plus megjithmend smiley

ku ku per mu smiley

boll o goce me karbohidrate, kulac thote...obobobobobo. Ne darke nje supe te holle me perime dhe mbulo koken me jorgan..smiley.

Kush flet une qe kam tollur dy tepsi me byrek sot, nje me spinaq, tjetra me djath, kos, qumesht veze..smiley

boll o goce me karbohidrate, kulac thote...obobobobobo

Po mire, cfare shpjegimi ka ky boll goces?

Kush flet une qe kam tollur dy tepsi me byrek sot, nje me spinaq, tjetra me djath, kos, qumesht veze.

Aha, qenka shpjegimi i kojshies. 

Une vetem sa i provoj per kripe byreket, nuk e ha copen tamam..smiley

Kush flet une qe kam tollur dy tepsi me byrek sot, nje me spinaq, tjetra me djath, kos, qumesht veze..smiley

Une vetem sa i provoj per kripe byreket, nuk e ha copen tamam..smiley

Shpjegimi i kripes.

Shendetin, tha. 

Te gjithe jemi llupsa, lere se cthemi ha kete apo ate..se vete gjithmone bejme me keq te kunderten.

Sa te medhaja ishin tepsijat ?

 

Jo shume te medha, i ke parasysh tepsite 500?  smiley

Jo nuk i kam parasysh , ne fakt keto tepsijat une i mas me koken e Ilir Metes smiley

haha po jo gjithe kulacin mi, nje cope te vogel, sa gjysma e pellembes se dores smiley

supa e holle me perime ka pune, kush i grin, e kush i zien ehuu

i cik kos , dhe hajt shnet.

une e kam problem kur punoj vone dhe e filloj te ngrenen ne 2 te nates, pa oreve normale ju bej derman mire smiley

Pi caj me sheqer Ruzhe. S'e ta do trunin. 

Aaah gjashte veta. Gatuke per bataljon. Po ronde Ruzhe, shume rooonde.Lehtesoje pak doren. Se kalorite ikin e vijne, po dhjami ngelet.smiley

pse mi ronde,

ca t'hame simas teje ?
 

nji patate te zime per dreke

dhe nji karrote te zime per darke e ?

po ce do robi jeten po nuk u knoq i cike mi smiley

 

Po per mu e kishe heq ate fusilin dhe ne vend te kakos kishe fut nje caj.smiley

Po ti e di fundja, se restoranti i yti e menyne e bon vet.smiley

drejt drejt smiley

pse nuk i ha me nje vakt ti patatet dhe karotat ?

Doni me dite se çme haet mu? Lol

Jo se pyetja nuk eshte ca te hahet ty ,por ca ju hahet tani smiley

Pikrisht pra, ç'me hahet mu tashi? smiley

Trilece ?

i bane telef trilecet

smiley Tani i bie qe edhe bradi te pelqej pjeshket  e doktorit...

Ca ke ketlina , permenda gje pjeshke une ?

No no no. Pjeshket e Laperdhase jane te Doktorrit; s'i prek dot njeri ato!

 

ju jeni rreaksionare qe u fusin qarqer aemiqesore per qellime rremujash parazgjedhore brenda partise.

dhe nuk eshte e veshtire ta kuptosh se kush e ka fut smiley

S'e dija qe pjeshka qenka bere "fruti i ndaluar "i koherave moderne.

Po flisnim per nje lloj specifik. Mos tento te fusesh tensione brenda partise, sdo ja arrish kurre!

Ore, ju sjeni ne vete me keto pytje qe beni!!! Ueee... smiley

Se kena bo ne pyetjen mo vlla , e ka bo A2 - shi

Po e di se e ka bo A2-shi, po nuk jane pytje kto mer yahoo.

 

  Po sikur tjetrit ti hahet nje Erla Mehilli, si i bohet?

po ska gjo mor burre, dhe ne ato qe vetem na shkon menja po themi smiley

njelloj dhe per ty me Erlen.

Thuje, mos ki dert smiley

Nuk thashe se me haet mu. Thjesht po beja nje pytje retorike per ti dale punes para. Imagjino sikur te vije xhibi prsh e te kerkoje Erlen tone, si do vete puna pastaj?! Ehuuu...

sikur te vije xhibi prsh e te kerkoje Erlen tone

pse kemi Erle neve kshu ?

Ruzhe, cuni po pyet, si i bohet, jo a ta them a jo. Se e ka thone smiley

Une e ti e kena te lehte, se na vete menia me honger, ecik buke e cik krype e u be.smileyPo Hoppa si t'ja bej ketu ?smiley

Ore ti, do me detyrosh te therras Pjerin, ë!

Aman bej cfare te duash, vetem Pjerin jo.smiley

Si ka mundesi qe nuk e dinim nje gje kaq te thjeshte si tek kjo video? Une s'e dija.

http://www.youtube.com/watch?v=_AirVOuTN_M

Duke e provuar, me shkoi mendja per veze te rrahur, me sheqer, i hodha dhe te verdhen. Kisha kohe pa ngrene smiley

interesante smiley

Mish i pjekem ne prush smiley

une ime du  vetem nje got caj , a heret ala

nje syldjash po mu haka .

ah brad para nje ore bera sultjash.dhe sa shume tasa.me cik kanelle siper.

Rrofsh qe ma kujtove smiley

me te keq e kisha ne faktsmiley

e di smiley

smiley

mos buzeqesh si i vuajtur se me kepute shpirtin.kshu bekeni ju dhe me komisioneret e pssmiley

ha...ha...ha.... pak a shume smiley

si i bohet me i qit nga sistemi keto, se u nja nje jave rresht qe po i provoj perdite e spo kam te ngopme:

shume e veshtire

ashure me kanelle , thats money right ther , cheap healthy easysmiley

harrova me cipa limoni

sipas te dhenave ashurja duhet te kete mbi 12 ingredient. po ti e nxorre dellin bektashi dhe ne usa.smiley

dora une e di qe i hidhet fasule, shege, arra, rrush te thate, chickpeas, sheqer, grure, pistachio, what else? smiley

kujt me ashures ?

cudi se ne e bajm vetem me grure , niseshte , arra dhe kanelle

edhe une ashtu e bera sot..smiley. Lum ne per keto temat e peshkut..smiley

Sa shume kalori kemi marr kete jave... Ju u ka shkuar mendja ne i gatuajme. smiley

Dhe ti qe i ke shume te nevojshme.

Shyqyr nuk thua, se nuk ia kursej vetes kenaqesine e kalorive..smiley

i lagur, kek

Ti e dashke dhe te lagur , gjej kekun njehere .

ketlina un bera kerkesa nga departamenti im kur te  ma sjellin ill post the reviews smiley

ca do ma kishte qefi nji fergese me melci smiley

jam ngrit me nje deshire per morimoto sushi 

Awful. Terrible!

Dijme si si me perdor zjarrin. Drunj kemi me shumice. Lets use them; lets burn that steak!!!! smiley

suushiiismiley

Eshte akoma mengjes nga ne per sushi po nga dreka s'eshte ide e keqe smiley

C'po me haet nji simite me bugace

Tani qe Milani do fitoje , po me hahet nje Trilece.

dhe cudi sa here te hahet ty trilece me vjen dhe mua te ta fus nje smiley.....dajak

smiley

smiley kalo ke tema Milanos se po te vijme per urim une br3dharaku dhe gjembi smiley

Po vini tek e tek apo t'gjithe me i ven smiley

smiley po shtij tek a cift ier smiley

                                                                                                 rrofsh belul

Nje Revani po me hahet.

 as me hahet as me pihet , du  te rraf kte siper meje

E mire se kalova poshte smiley

smiley e kape e smiley

Dikush me solli prej Gjirokastre tre gavanoze me kos dele.
Sapo hodhe nja tre luge ne nje tas, shtova nje lug mjalte dhe ca arra te shtypura.E kisha lexuar dhe e provova.....
Nje shije e shkelqyer...Mbase ju bie ta provoni

Grave, kos deleje me mjalte me arra.....njesoj si te pish 4 viagra smiley Mbaje veten sot grave smiley

More, melun! Une fola ....per " pas buke"
Ti ben llaf .... per ...."para buke"

Ne fakt mire e ka Pateku , kjo hahet " para buke " smiley

Varet si te ndodhesh nga....eshtrat...Qe u kane thene dhembeve.Sidomos atij te qenit...

Nga eshtrat cope cope jom ,kom lujt futboll dje n'darke , pranej mu haka Revani mu sot.

Eh mor Brad!P erendia e ka bo padrejtesine qe kur na dha 10 gishta....

Eh mor Brad!P erendia e ka bo padrejtesine qe kur na dha 10 gishta....
Foli o Patek, se qeka lodh vertete Bradi

Grave. Ka lujt me verte futboll ai, ska bo gjo tjeter me 10 gishta smiley

Jo per zotin , vetem futboll kom lujt , gjo tjeter skom bo smiley

E kisha degjuar, por jo provuar.Ke are ti qe ata "burgjezet" coc kane ditur ....x

Ore se sna ka ra menja me  e pyet , po ty o A2 - she ca te hahet ?

ishalla nuk thote misra te pjekur, se do na bjeri nepsi tek PPU- ja.

Pse e dija une qe " nepsi " nuk bie por shtihet ?

Eshte allasoje nepsi im brad. smiley

Ca kam hang nje pace koke sot , lakra turshi te bome vet per qef

Kulac te pjekur ne sac,ngjyer me nje shtrese gjalpi dhie,nje cope djath dhe nje gote dhalle.

edhe shurup trendafili 

ua kam cerek shekulli pa e provu  smiley

Me kete shurupin e trendafilit, do beja ca maska per fytyren, me mire. smiley

darka ime e thjeshte: buke e gatuar me ullinj, djath brie dhe nje gote vere si per te premte. 

mmm..sa m'pëlqen thjeshtësia e darkës tënde smiley 

p.s. po gatuj groshë meqe ktu na u fut tartakuti nga te ftohtit. 

edhe ketej nga ftohte eshte . sa nuk e dua dimrin fare smiley

Edhe ketu eshte ftohte, bel, ka filluar bora qe ne dreke e s'do te pushoje. Me duket se kesaj radhe, do mbaje ca, por une po e luftoj dimrin... me vere! 

smiley shume mire je ke ba . Ketej jo vetem qe s'eshte shkrire akulli dhe bora po rri rri e ja fut nga nje berrdaf bora prap per qef e trashet me shume ......jo per gje po nuk vishemi dot bukur smiley

Presim borë neser. Por, i ftohti i sotëm ishte shumë i hidhur. Vera miku më i mirë për të luftuar jo vetëm borën...

Pihet vere me groshen? smiley

Vere me groshe  nuk e di po kam pas nje komshije qe bente groshe me mish pule .......jam habit

Grosha me ullinj, ose me gogozhare shkon vetem me raki, Gjembace. smiley

Haha! E nxorre qe e nxorre koken tek rakija smiley

Gjembace, po e dija ku te dhimbte dhembi, e thashe te ta lehtesoja ca dhimbjen. 

Ama, per sonte, me duket se do ta thaj kete shishen e veres, po me mbaroi djathi brie, e do ta kthej me mozzarella. smiley

smiley  Mire e ke, per dhimbje dhembi rekomandohet rakia.

Te befshin mire! Ti qenke c'qenke, e thake vete shishen e veres. E me te lumte!

Një pjatë me meze, ca ullinj, domate turshi, çikë bukë të thekur, djathë edhe shkon smiley

pilaf me pule sot

O c'mon now

nc nc nc... 7 komente rresht "c'fare ju hahet"... Ne ket moment, meqe ma kujtut, edhe tallash do haja...

Filloje iher me shkumdet Bamke smiley

ka kalu ajo faze, m'ka mbet vetem baker ne inventar... 

Gjume.

kujdes,  se me duket eshte gjysem korcarke  Mariola..smiley

M'paska shku menja per nje Akullore me Krem Karamel .smiley

Ik te minimarketi perballe shpise se Meksit se ke aty smiley

Ouuuu ? perballe shpise sime Akullore me Krem Karamel ?

Ouu? E ke shpine te Meksi apo te "kunati" ?

perballe supermarketit pra smiley

Euuu... Mire qe u organizut e vute ate deren e re ju...tani ka lezet smiley

u kry! gjys kilje turtle pie...

O ca jam tu hanger akullore me krem karamel u knaqa

Kenaqu ti te pakten , ne te tjeret le te vdesim smiley

nuk vdes ti jo se ha revani dhe trilece Shqiperie ma shume se une , bile edhe vitaminen D e merr falas smiley

kujdes mo bo Honden pis...

Pace, lakra turshi, pilaf e pule, akullore dhe gjysmen e temes ... ueee, sa zili per at'perendi te kulinarizmit dhe per ate perendi te stomakut.

Mo na e kujto mo culinarizmin se na shkaterroi heartburni smiley

Thjerreza tiger,  me nje gote dhalle.  

Thjesht, paster, thjesht. 

Po luaneshe, thjerrezat me kos me qetesojne shume

Thjerrezave te mia u hedh piper te kuq, djegS.  Gjithesesi qetesohu me pa djegsa smiley.  

Icik je vete piper ti, plus edhe piperi thjerrzave pu pu pu pupupupu smiley

Ehhh, nami i piperit te zi.  Po jo mo se i perdor edhe te tjerat, nenexhik, borzilok, e pupupupupu te tjera.  

Se meqe ra llafi te borziloku.  O Bame, deri vaktin tjeter.

Sa amvise e mire qe je. Ma ke bo guzhinen si tryeze farmacie smiley

Ku piperin une, e ku pjaten ti, pupupupupu.

PS: Qe te sqarohemi, dhe ne emer te idealeve te larta te feminizmit, te lutem mos bashkengjesh termin "amvise e mire" me emrin tim. 

 

Jam duke ngrene tullumba, kisha kohe pa ngrene. I bleva tek dyqani maqedonas. smiley

Si t'tha ai maqedonasi: Oj qike qka don? A po don tllum aaa? 

 

P.S Asiher se kam kuptu pse shqiptaret e maqedonise i thojne domates patellxhan

patellxhan po  e po , po Shkodranet i thojshin molla t'arta ..apo e ngaterroj smiley

Molla tarta jane kartollat qe thote Ketlina.

Jo. Mollat e arta jane domatet, kartollat jane patatet.

po vrisja mendjen ca jane kartollat e kisha harru .....thanks !

Ne fakt i thojn mollatar , zana te na korrigjoje, kurse qumshtit i thone tamel.

Molla t'arta

Nccccuuqqq...Ishte nje goce e re me sy te bukura.

Po kartollat kush jane? smiley S'po them per vën se besoj se e dini. Ehhh ne fillim jepja dhe merrja kush ishte vë-ja..smiley

 

Ca eshte vë-ja? Mbasi merrje e jepje si perfundim ca doli qe ishte? smiley

Veze..smiley

Gjembo smiley

Eshte nje barcalete me veze, po nuk e tregoj..

Monda po vetem une shkruaj ca gatuaj perdite - do heq dore sdo tregoj ma smiley  , meqe te politika s'futem kjo teme m'ka ngel smiley

Bama mos e vej ne dyshim fare smiley hidhi nje sy facebook dhe do sigurohesh se nuk ha aty , bile dhe kalamajt kur hane rruges patatina kerrcet sherri me burrin smiley

 Per sot per darke Oyters and caviar.

Te shoqerume me nje keshtu.

Qenke per mendje te keqe sot.

Ne fakt ashtu eshte, te shofim.smiley

O la laa, caa i ke keto postime ore po me shkon goja leng tashti smiley turp t'kesh !

Kjo tema qenka e keqe!  Para se te iki, me ka marre malli per midhje te mbushura Stambolli smiley

Ika se ju te merrkeni qafen ne stomak. 

Une i kam qef stuffed oysters , te gjalla si gelltis dot smiley, po ty te bafshin mire smiley

Une i kam qef raw, me njecik limon siper.smiley

smiley e di kam pare shume njerez qe i kane qef , po vete se kam marr guximin akoma , une jam dhe rob nepsqar po oysters te gjalla i kam len rehat smiley

Boooo... mu kujtu Banaja pjekme, me Jogurt dhe Manaferra te ziera smiley

ku keshtu ky muhabet?

Nuk dua ta degjoj me fjalen " Trilece "

tashi erdha nga yorkdale , i futem nga nje sushi me nje shoqen time , c'po mu haka nje shalqin tani .........meqe spaskem ......po ha nje portokall

Per sot sardele te skuqura , sallate , limon , ullinj, buke te ngrohte te bere vete

ne te dy kemi nji mendje Elba. Merluc une sot; tave dhe i pjek (te skuqmet nuk rekomandohen, thote dr. xakja)

E di se e bene buken ?

Nice br3dharak ...te befte mire smiley  .me pelqen dhe tava , po sardelet i kam qef te skuqura

Dora po e  bej  vete buken me mashine buke .....kur pertoj e blej smiley

paçe

mirmjes smileymore yll me ves smiley

 

Cdo gje me hahet, vetem mos t'i gatuaj. smiley

Per dreke menuja e sotme eshte.. fileto peshk salmon te shoqeruar me asparagus dhe kerpudha me pak hudhra siper, spinaq i bere me qep dhe krem cheese ne tave, speca te kuqe me hudhra, vaj ulliri, rigon, piper..laker e bardhe e zier me karrota te vogla, te shoqeruara te gjithe me nje gote vere te kuqe..

Cheers! smiley

river lali that have youe

no problem for sot

kukurec

o motra, po më kujton që duhet të gatuj kukurecin që kam në frigorifer smiley

japrak

qofte

M'paska shku menja per nje Trilece.

Luleshtrydhe me chocolate !

Motra nje krem karamel do e haje nashi

Peskavice

C'eshte kjo? Hahet? smiley

Jo pihet smiley Ja ku e ke 

per asigjo nashti... komet ne uje me kripe, ke birra 5+ dhe kruzing... smiley

pse, ju anej jo?

smiley 

Mire qe me dole ketu, se s'du te prish teme VQ-je me dava Game of Thrones, po ti cer halli ke?  

Dhe qe qesh smiley

 

as me hahet as me pihet , du gjume smiley

Fle robi ne kete ore ?

edhe te dua une s'te le njeri te flesh smiley

kos me ca copa  kastraveci ca hudhna nji fije vojullini,e boll mo se dark ò..

pidhaqe

smiley

kadaif

the one who took Miss

cfare kenaqesie te hash buke me nutella kur ikin dritat

Nje Trilece s'do ishte keq.

Trahana smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).