Kamarieri me sjell nje kafe filtri te stazhonuar. Pervecse nje Amerike e vogel ne Shqiperi, "Quo Vadisi" ndodhet optimalisht mes zyres dhe dhomes se gjumit, afer barit, ndane geshtenjave, si edhe ka ne bodrum nje makine shtypshkronje te viteve '40. Si cdo dite ne oren 17:30 Qerosi del nga nentoka me nje kuti dingas me fletushka te saposhtypura. Dhjetra te rinj e te reja kerkojne njekohesisht faturen. Ne oren 17:45 ish blloku i udheheqjes ka rene ne qetesine e ethshme te leximit. Ne 18:00 diktatori ndjek tek "Ditari" protesten e dhjetra pleqve dhe plakave perpara selise qendrore te OKB-se ne Nju Jork kunder vendimit te sotshem te Gjykates se Tiranes ne lidhje me vrasjet e 21 janarit 2010. Dridhet telefoni: nje ze femre njofton thate se shoqata "Vatra" ka vendosur

29 Komente

ca ka vendosur moj ?

Peticionsmiley

Duket si fillimi i nje tregimi te bukur. Provo ta vazhdosh.

Qerosi, mos eshte Gjokutaj.... Avuukati...???

shoqata Vatra ka vendosur te kerkoj nje kest te ri pagese nga Qeveria Berisha  per ngritjen e nje busti te Zogut ne shenje respekti per respektin qe ka treguar Monarku i ndricuar per aventurierin  Noli.

pse jo .idha paret me i ra Fagotit,me u ba si Lizst ....

kur i dha paret Enverit me i ran Mexhides, pse jo.

Mos prisni as ta vazhdoje as t'ju jape pergjigje Tepro, vazhdojeni vete.

Une per vete mendoj se shoqata "Vatra" eshte marre si shembull i kontributit te shqiptarve jashte ne hapat e rendesishem te Shqiperise. Prandaj do e vazhdoja :

Te kthehet ne Shqiperi per te votuar me 23 qeshor.

jane shtuar shume ''filozofet'' ne shqiperi. xhanem, vetem per ''fillllozofe'' nuk kemi vuajtur...

... Diktatori nuk arriti te degjonte deri ne fund, receptori i ra nga dora. U plandos ne kolltuk pa pipetire. Ministri i Brendshem, rastesisht i pranishem ne ate çast, nuk arrinte ta pikaste: ishte i gezuar? i hidheruar? I tronditur? I mahisur? Nuk guxonte as ta pyeste nga frika se mos ndonje zanore a bashketingellore mund t'i ngecej ne gulç e fjala do t'i dilte gryke si krrokame. 

Ajo qe degjoi ishte me keq se nje bombe berthamore. Ishte me keq se mos-realizimi i planit pesvjecar. Burime te sigurta i kishin njoftuar se mbesa e tij kishte ngelur shtatezane nga nje arixhi. Djerse te ftohta filluan ti rreshkisnin neper trup. Gjithe jeten kishte predikuar barazine sociale mes njerezve, por kete lloj barazie nuk e kish imagjinuar kurre. Ne koke filluan ti renditeshin gjithe mundesite se si ai duhet ta zgjidhte kete ceshtje.

Njeriun e duhur qe do t'i zbatonte urdherat e tij pa nje pa dy e kishte perballe. Ngriti koken, Ministri i Brendshem qe bere njesh me karrigen dhe diktatori me se fundi, i buzeqeshi si per ta qetesuar, nderkohe qe me vete tha: "Leshkoja!". 

-E njeh Vehap arixhiun, ate gjirokastritin qe luan me kllarinete ne estrade mo?- iu drejtua me pas ministrit. 

-Vehapin e Selfateve? Po, po, e njoh, - iu ngroz zemra dhe zeri ministrit, tashme i lehtesuar qe s'behej fjale per koken e tij. 

 

E hongri ne Vehapi

 

smiley

He, mo ti, une ta lashe ta vazhdoje, ti zgerdhihesh me fatkeqesine e Vehapit.  Vazhdoje ti me mire, se me ket humor qe kam keto dite, kushedi si i vete filli te ziut Vehap. 

Nuk po ditkerkam si me ju pergjigj kesaj pyetjeje.

Dridhet telefoni: nje ze femre njofton thate se shoqata "Vatra" ka vendosur ..

....te ndaje kafe dhe cigare ndofta?     sidoqofte:  kafe OK.  ndersa cigare jo..  demton  rende shendetin.

Ku eshte restoja?

ca qe ky muhabet me vendime medemek ??

... Të kthehet lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së në vendin e vet e të largohet ai i kriminelëve serb nga fshati Lluçan? smiley

meqense  ne zyrat e Vatres, keto dite te ftohta, eshte prishur sistemi i ngrohjes vendosi  (nepermjet  Tropizmes)  te pyesi peshkun  per  kete problem..

F.ck it.

vatra vendos nji mut

Shumë e bukur dhe ngërthyese për cilindo që vazhdon vazhdimin...

meqense  ne zyrat e Vatres, keto dite te ftohta, eshte prishur sistemi i ngrohjes ......Linden debate me interes ne te mire te Kombit per hir te Zgjatjes se kohes per te dhene nje zgjidhje per K/Ministrin . U dëgjua qua nje zë  Humorist qe dha mendimin më praktik  ...

- Pirdhni Zotrij . Pirdhni ! Asht nji menyre qe k/ministri Shqpiërise ftonte  Kabinetin , Partine dhe Parlamentin për me ngrofë ambientin ,para se me vendosë për Presidente që ishte Kryetar i KLD , Kjo ndodhte para se zoti Dollapi te deklaronte se : "Energjia tashmë u stabilizua " dhe në Mëmëdhëmbke  sapo kishin hyrë  degjeneratorët e Huaj që vijnë nga jashtë shtetit .Vehapi asht i pafajshëm ! Asnjëherë nuk ka pjerdhur në zyrën e K/Ministrit !

...të dërgojë një telegram urimi për trupin gjykues si dhe t'i bëjë të ditur nëpërmjet një artikulli në "Dielli" gjithë të interesuarve me banim në Shqipëri, se automjetet Porshe dhe...me të cilat qarkullon gjyqtari, janë dhuratë e shoqërisë "Vatra"

Mos e ngaterroni Vatren e Diellit , me Vatren ne Shqiperi. jane dy organizata ndryshe si nata me Diellin !! smiley

kush është nata e cili është dielli ?

ku di gjo une dhe ti , gjete dyqon ku te falesh

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).