Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa çensurë - 44

305 Komente

shifeni kte se ndeshje e madhe po luhet

Papa jep doreheqjen smiley , kush eshte specialisti i ppu per pune Vatikani me kete rast smiley

si nuk ka skedine se kush do dalin i pari ne konference per shtyp , Berisha Rama Ndoka Avokati i popullit apo Erion Veliaj smiley

Rama sapo tha ne Twitter se doreheqja e Papes u be ne shenje proteste per regjimin e Saliut.

Lajmet papale (papiste, papore?) ketu i mbulon Olsi me Zanen.

rrofsh! e nigjova gjer ne fun. M'knoqe!

C'jane keta meshkuj te ushqyer ne dukje, te veshur ne dukje, qe popullojne kafet dhe vjedhin unazat e femrave ne toilet? Eshte hera e dyte qe me vjedhin unazen, qe padashje e harroj tek pasqyra dhe pas 5 min nuk e gjej me.... smiley

po ti pse hy te banjoja e meshkujve , unazen pse e heq smileysmiley

Ishte i perbashket vetem vendi i larjes se duarve. Unazat nuk para i kane qejf detergjentet, prandaj me eshte bere zakon ta heq. Jazek i qofte!

Te *jefsha Fastwebin 20 Mega. smiley

Me ka marre malli per ABComin tim. 4 Mega, por qe funksionojne.

 

Pse, sa shko shpejtesia me fastweb? Une kam 20 megeshen nga abcomi dhe jam shum i knaq me keto. Shkarkoj me 2000 kb/sec. Provova dhe 100 megeshen por vetem nje muj per qef se e kishin 300 mije leke ne muj kta.

Kur i do qejfi, dmth. ne nje dite gushti te ngrohte dhe pa njerez, shkon edhe me shume se aq.

Por kur bie shi apo bore si tani, eshte si ajo cezma kur iken apo vjen uji... gep, gep, gep.

Me skandaloze!

Me 4 Megan e ABComit une jam shume i kenaqur. Shpresoj te mos t'i hypi vetja ne qef edhe atyre si ketyre te Fastwebit.

 

 Sylvia Plath

La fine.
Sylvia, nella notte tra il 10 e l’11 febbraio del 1963, prepara del pane imburrato e due bicchieri di latte per i suoi figli; lascia il vassoio vicino ai loro lettini mentre ancora dormono, spalanca la finestra della loro camera e sigilla le fessure della porta con nastro adesivo e alcuni asciugamani, poi scende in cucina, sigilla anche qui porte e finestre, si sdraia con la testa nel forno e apre il gas. Sylvia ha 31 anni.

Io sono verticale

Ma preferirei essere orizzontale.
Non sono un albero con radici nel suolo
succhiante minerali e amore materno
così da poter brillare di foglie a ogni marzo,
né sono la beltà di un'aiuola
ultradipinta che susciti grida di meraviglia,
senza sapere che presto dovrò perdere i miei petali.
Confronto a me, un albero è immortale
e la cima di un fiore, non alta, ma più clamorosa:
dell'uno la lunga vita, dell'altra mi manca l'audacia.

Stasera, all'infinitesimo lume delle stelle,
alberi e fiori hanno sparso i loro freddi profumi.
Ci passo in mezzo ma nessuno di loro ne fa caso.
A volte io penso che mentre dormo
forse assomiglio a loro nel modo piu' perfetto -
con i miei pensieri andati in nebbia.
Stare sdraiata è per me piu' naturale.
Allora il cielo ed io siamo in aperto colloquio,
e sarò utile il giorno che resto sdraiata per sempre:
finalmente gli alberi mi toccheranno, i fiori avranno tempo per me.

 

ja, per kete dite e kompozoi Mozarti rondon alla turca dhe simfonine e 40

A eshte turp me thone I loved Obamas speech sonte ?

Ah ju konformistët e amerikës.Mos e humbni rastin !

Përshëndetje Ket smiley

Ha shumë e bukur dhe djemt e këndojnë bukur .Flm.

I second that Fiqo, bile per inat te Mondes, I third it also smiley

C'thoshte ndonje gje?

Kjo tema pa censure mos ka te beje me ate nevojen qe disa nga ju duan te lidhen me nji te panjohur ne Net?

shko pyet ndonje psikolog. smiley

Une pyeta nji psikologe por ajo me tha dicka pa kuptim qe mua me vuri ne dyshim nese fusha e psikologjise eshte fushe e vertete apo komplet idiotizem.

Une ate kohe nuk  e kam arrit , kam qene ne vit te pare ne gjimnaz , simestri i dyte kur plasi cdo gje ne 90-ten ....megjithate kerkesat per vallezim vazhdonin ne te njejten menyre smiley si e pershkruan shkrimi me lart

pse dhe drejtori i shkollës dhe sekretari partisë  vinte në mbrëjmet tuaja Ket. Ka rrejt ca kjo nostalgjikja. 

Ku vija re une kush hynte dhe dilte, une syte perdhe ose shifja nga dritarja perjashta..ehhhh sa te turpshme kemi qene, thua se do na hanin djemte..smiley

E paske pas bandillin jashte prandaj i mbaje syte nga drritarja smiley

e gjete..smiley

Ketlin mos më thuaj ,e marr me mend. Ashtu kam qenë vetë .Kur e kishin rradhën vajzat ulja syt përdhe ose bëja sikur fjalosesha , kisha frikë se më hanin vajzat.Me kohë më doli ndrojtja ...

Qenke burreruar me nje llaf..smiley

Koha bën të vetën ! Falë vajzave, ato më kanë ndihmuarsmiley

Jo nuk ka rrejt ,  une kam kercyer me drejtorin ne mbremjen e shkolles smiley  po qesh se mu kujtua tashi pas kaq vjetesh , nga mosbesimi jot , ja nje e mire qe ka peshku , te vijne ne mendje gjera qe i ke harru smiley

Po pse mbrëmje shkolle bëshit ju jo klase.Ajo flet për mbrëmje temato-dëfrimi. Mgjth ka qenë tek gjuhët e huaja dhe ato ftonin ndonjë klasë nga shkollat teknike. Ti ke qen në gjimnaz apo teknikum.

nuk  e mbaj mend ca mbremje ka qene , po kemi qene ne vit te 4-tert  , gjimnaz mor djal car teknikum  smiley  ti me mbiemrin zaranika duhet te kesh parasysh se ne Elbasanin e zaranikes smiley  ska pas teknikum per goca  smiley .

ka qene nje profesionale , i thoshim shkolla teknike , atje vetem cuna kishte , nuk i cojshin elbasanllinjt gocat aty smiley

Pse Elba vetëm në mbrëmje të maturës paske qen ti mi, apo vetëm ajo të kujtohetsmiley

Jo mi Elba se kam takuar goca nga Elbasani që kan mbaruar teknikumin.

nga Elbasni qenke, të përshëndes me kënaqsi. smiley

Se kam mbiemër por gjysmën e nofkës ktu.

jo jo kam qene ne shume mbremje smiley

dhe une te pershendes smiley

paske qene e turpshme ti ketlina smiley

une skisha as turp as frike , born to be wild smiley

nuk dija te kerceja prandaj..smiley, se keshtu ne pergjithesi kam qene e tmerrshme une..smiley

 

smiley  jo po thash smiley

Si nuk na hapen nje teme per Shen Valentinin adm.?smiley

Po ne për Shën Valentin po flasim .

Harrova duhet të çoja në tufë me lule

Ketlin for you my dear smiley

Flm, flm e dashur! smiley

Urime 28-29 nentorin smiley

dhe festen e sekretares.

ketu jam dakort me ty per dreq per here te pare 100% .

eshte nje fshatare   ktu ne lagje, " ku punoni ?? "  -  oh , jam dora e djathte e presidentit firmes !!

as te genjeje sdi injorantja

happy valentine day dora e djathte e presidentit !! mos ju thafshin duart ishalla smiley

nahhh .. ... I am 5.8 feet tall - me nje gisht e hedh mtoke smiley

  I don't dare to  compare myself with nerds like her . I don't dare to compare myself with those who praise themselves. They measure themselves by themselves. They compare themselves with themselves. When they do that, they are not wise  smiley.

Not my style

for what she pretends she is this can bend “crazy,” which is fine and normal, and it can bend dumb. Sometimes dumb is easier to manage.

eh ti mund ta  jesh edhe njehere aq feet tall po varet se ku e ke qendren e rendeses smiley

ti do me te thene pse jam-  wanted ! I can't tell you !! smiley

stupidity is out the case smiley

Va va Voom ja fut ksaj shqipes me gisht

ps. sa e shpifur me duket kjo bleona , si kos i thartum knon

Mbase, po Bleona jone i ka kenget me moral:

zemra boom boom ben nje here ne jete

sepse vec njehere dashuron vertet

vetem ty te kam s'di a me beson

T'ia njohim vlerat. smiley

Fee-je, bleona eshte si puna arinjve qe pe ti te sofra ariut smiley

e priti nje jete Ganiun si Penelopa Odisene thote kenga.

Faktikisht para se te priste nje jete Ganiun, u lidh me babin e Ganiut, Ekremin. Ekremi shkrete vetem per dashnore e donte po si kishte bo llogarite mire se ja mori kalane nga brenda Bleona. Leket e shitjes se pjaces jan bo rrush e kumblla me videoklipet e Bleones me zezake smiley Megjithate eshte kengetare e "madhe" ka shit 2 miljon kaseta sic thote ajo vete. Si teneqe e ka zerin. Ska teknologji qe ja rregullo smiley

mos bej thashetheme per grate e botes Patek! smiley

Grates e "botes" pra smiley

oh no - Bleona meson adoleshentet si role model per moral ! smiley no shit

 

Kjo qenkerka vertete per djegie ,ore pse kendon gjithmone vetem me breke kjo .

se eshte rrit pa breke

sweet. smiley

quazimodo

Topalli ka ftuar qytetarët  ti bashkangjiten kësaj nisme." Të ngrihemi, të kërcejmë është mënyra më e fisshme, më xhentile, për të shkundur botën.

 

 Të ngrihemi të shkundim botën

...

 

Ambicia/ Berluskoni tenton të lidhet mediatikisht me Al Xhazirën

Gëzuar Shën Valentinin!

 

JU PERSHENDES TE NDERUAR ANTAR TE PPU,

GEZUAR SHEN-VALENTININ

 

 DY

Dy sy,
Që qeshin,
Shkëlqejnë,
Si rrezet e diellit,
Dy buzë,
Që puthen,
Para tyre.
Lulet përulen,
Dy zemra,
Që rrahin,
Dhe antraktidës,
Ja shkrijnë akujt....DY

Dy sy,
Që qeshin,
Shkëlqejnë,
Si rrezet e diellit,
Dy buzë,
Që puthen,
Para tyre.
Lulet përulen,
Dy zemra,
Që rrahin,
Dhe antraktidës,
Ja shkrijnë akujt....

 

smiley

o dashuri, o cmenduri

o ferr i embel, o lumturi

pamja duket pak si horrorr

nje grua ne ballkon nder te linjtat e lara

nje vajze ne rruge ecen e vetmuar me nje trandafil ne dore

pastaj ndalet, e hedh ne koshin e plehrave

dhe ulet ne stol dhe pertyp fara.

Ne fakt juve goca s'e kini shume keq kur thoni se treshia do qe dhurate e mire per V day.

Megjithese ne fakt tre cokollata kane goxha sheqer, duhen konsumuar me kujdes.

Se ç'ka një kod...

nga Kozeta Zylo
 
Mbi shikimin tonë të parë,
Hëna blu nxirrte mallin,
ndërsa ti me ëndrra djali,
më prekje flokët që mbi sup vareshin...

Janë gjurmë dashurie,
në gjithë stinët ngricë a zjarr,
përmbi thinjat e argjendta,
shkoj e vijë si një pulëbardhë.

Çudi, çudi ky mall i ëmbël,
në sytë e tu nuk shuhet kurrë,
ndaj trëndafili i Shën Valentinit,
më bën magji, më lëshon nur.

Në palcë të vargut zemër të mbaj,
me metaforat që s'bëjnë fir,
ndërsa nga qielli Shën Perëndia,
hedh petalet për nudot shtrirë...

Kjo dashuri si në legjenda,
se ç'ka një kod që kush se di,
mbrëmjes së prushtë, netëve pafjetura,
mund ta zbërthejmë s'përbën çudi!...
 

14 Shkurt, 2013
SI, New York

(pa titull)

nga Kozeta Zavalani

Me Trendafilat e kuq,
qe fjongo zemre i bera per ju,
Dua t'ju uroj une perseri:
Paci ne zemra perhere
Sa me shume dashuri!...

Nata e Shën Shpirtit tim

nga Raimonda MOISIU

Mezi pres natën e Shën Valentinit,
atë natë që ka aq orë, sa netët e shkurtit,
por unë dëshiroj të mos mbarojë kurrë,
duke harruar edhe lindjen e diellit!

Atë,
natën e Shën Valentinit,
të vetmen natë në netët e mia,
natën e Shën Shpirtit tim.

Unë dua të më mbërthejnë prangat e ledhatimeve,
dhe përskuqja e puthjeve të nxehta,
si trëndafilat e Shën Valentinit.
Mezi pres agoninë e puthjeve,
të magjepsura nga nxehtësia e tyre,
të shkrijnë acarin e shkurtit.

Mezi pres të marrësh peng përhumbjen e syve të mi,
ndriçimin e tyre të qeltë e të gjelbër,
si blerimi në pranverë,
t’i japë dritë errësirës.

Të zbukurojmë bardhësinë e çarçafëve,
me aromën e kurorës së shpërthimit
t’u japë frymë trëndafilave të ndezur,
në kopshtin tim.

Jashtë bien qeparisët e flokëve të borës,
si nostalgjia e syve të qelqtë,
atë pranverë të parë, teksa çelje lulet e përgjumura,
në livadhin e mermertë si bora.
Mezi pres të ngrohim me frymën e ofshamave,
qeparisët dhe
t’i tretim në shtratin e virgjër të dëshirave,
kur hëna zbret në dritare e na shikon.
Mezi pres strehën e hajthshme të duarve tua,
në mashtrimin e brishtë të trëndafilave të bardhë,
që lulëzojnë në zjarrminë dehëse,
nën hutimin e diellit të mëngjesit,
nën fëshfëritjen e gjetheve ledhatuese,
që unë i dua kaq shumë,
jo vetëm në një natë me Shën Valentin,
por dhe në natën Shën Shpirtit tim.
Raimonda MOISIU
HARTFORD CT USA

Jashtë bien qeparisët e flokëve të borës,

e hatashme!!!

po xhozi, me ke e bo shen valentinin?

me shoferin...

Barcalete me gjahtare smiley

Nje gjahtar shkon tek nje dyqan armesh per te blere nje dylbi snajperi. Shitesi i tregon nje. Shume e mire, por shume e shtrenjte. Kur gjahtari pothuajse po heq dore per arsye te cmimit te larte, shitesi i thote ta provoje. Ja vere te pushka, shtepia ime eshte atje larg 4 km. E shikon?

Poo e shoh, - thot gjahtari. Fantastike kjo dylbi.

E di, - pergjigjet shitesi. 

Biles, shoh edhe nje grua ne dritare. Eshte bjonde. Bjonde dhe lakuriq. Eshte edhe nje mashkull me kapele postieri aty ..., - thote gjahtari.

Siii?! Ma jep pak, -thote shitesi gjithe nerva. Hmmmm, ja jep pushken gjahtarit dhe i thote, -shiko, dylbine dhe 2 plumba i ke falas, nqs arrin te godasesh gruan ne koke dhe postierin tek ai vendi poshte...

Gjahtari merr shenjester dhe thote:

E DI QE NDOSHTA MUND TA BEJ ME NJE GODITJE TE VETME!

Ik mi se nuk te kemi fare xhan as une as Nohia se nuk na e vare te tema me Juven.

Po hajd mo une te fal gjithmone ty smiley dhe ju urjome te dyve ta gzoni festen e t'zonmve prej qymyrit.

Sot e pashe, komenti do ishte pas pilafit. Ej po si e quan Juven skuader te rangut te dyte, nuk fitohen zgjedhjet keshtu smiley

Uf te fitume! Fitoi Interi CL tu qene ekip lagjie. A e ma men ti se car kane deklaru ate vit gazetat spanjolle pas neshjes se pare te Interit me Barcen ne grup (rezultati 0-0 ne Milano). 

Po fitoi ky inter CL, atehere pse jo nje film shqiptar te mos fitoi Oscar

Per ne nuk thote njeri kshu. Ne e nisem CL me nje 2-2 ne Londer me kampionen ne fuqi. 

Kshu o Tepro, mos kujto se me kap mu gafil ne profilin tim prej tifozi te devotshem.

Apapa rrafet ca katundare druvare skocez, qe as me porte bosh nuk dine te bejne gol e moret superxhiro. Rrafni ndonje Barcelone, Bajern, Manchester e pastaj flisni...

Rrofsh tepro qe na e prishe diten.

Me falni se nuk e kisha pare qe foton e ciftit e kishte sjelle dikush me siper. Populli yne thote qe dy te rrahura te bejne dem, dy te para te ciftit Meta te traumatizojne.

(Guce mua me pelqeu shume shakaja qe bera keshtu qe nuk po e prish me komente te tjera smiley )

Kjo eshte dhurata ime per te gjithe ju te dashurit e mi peshkatare e peshkatare smiley

Working for Safe Technologies for Nurseries, Schools and Colleges 

International ConcernsResolutions, Recommendations and Statements of Concern

The following organisations, groups and individuals have expressed their concerns about potential adverse health effects for the public, especially children, from the repeated use of wireless technologies.

The International Commission for Electromagnetic Safety (ICEMS)

See also 'Precautionary Approach'.  ICEMS, in their Beneveto Resolution (2006) and Venice Resolution (June 2008), have stated their concern for the effects of human exposure to electromagnetic fields on health.  Made up of scientists, medical doctors and engineers from around the world, ICEMS ‘are compelled to confirm the existence of non-thermal effects of electromagnetic fields on living matter, which seem to occur at every level of investigation from molecular to epidemiological.’  ‘We, who are at the forefront of this research, encourage an ethical approach in setting of exposure standards which protect the health of all, including those who are more vulnerable.’  ‘… new standards should be developed to take various physiological conditions into consideration, e.g., pregnancy, newborns, children, and elderly people.'

'We take exception to the claim of the wireless communication industry that there is no credible scientific evidence to conclude there is a risk.  Recent epidemiological evidence is stronger than before, which is a further reason to justify precautions be taken to lower exposure standards in accordance with the Precautionary Principle.  We recognize the growing public health problem known as electrohypersensitivity; that this adverse health condition can be quite disabling; and, that this condition requires further urgent investigation and recognition.'

'We strongly advise limited use of cell phones, and other similar devices, by young children and teenagers, and we call upon governments to apply the Precautionary Principle as an interim measure while more biologically relevant standards are developed to protect against, not only the absorption of electromagnetic energy by the head, but also adverse effects of the signals on biochemistry, physiology and electrical biorhythms.’

ICEMS have produced a series of four videos for teenagers which describe how mobile phones can be used more safely and what the potential risks are (January 2010).

http://wifiinschools.org.uk/4.html

 

E mbijetuara nga aksidenti i Himarës, familja: Florija shtatzënë, e përdhunuan në koma  Florija shtatzënë, e përdhunuan në komaTIRANË-Pas aksidentit të rëndë në Himarë ku humbën jetën 13 studente, një histori tjetër nisi të përndjekë një nga të mbijetuarat e tragjedisë. Florije Peci nga Librazhdi është shtatzanë dhe familjarët akuzojnë se gjithçka ka ndodhur në Austri, ku studentja qëndroi mbi rreth 5 muaj në koma. 

Pranë Prokurorisë së Përgjithshme, ka mbërritur një kallëzim penal nga Gazmend Peci, vëllai i Flories, një nga vajzat që i mbijetoi aksidentit të Himarës në maj të vitit të kaluar, e cila për shkak të plagëve të marra u dërgua për kurim në Austri. Sipas vëllait të saj, gjatë kohës që Florija ka qenë në koma, me të është abuzuar seksualisht dhe ajo ka mbetur shtatzënë. 

NË LETRËN DËRGUAR PROKURORISË, VËLLAI I TË MBIJETUARËS SE AKSIDENTIT TE HIMARES, FLORIE PECI SHKRUAN: 
“Unë që po ju shkruaj jam Gazmend Peci, vëllai i Florie Pecit. Unë dhe familjarët e mi jemi shumë të tronditur nga një ngjarje shumë e rëndë që ka ndodhur. Motra ime në aksidentin e Qafës së Vioshës në Himarë pësoi dëmtime të rënda shëndetësore. Ajo u dërgua për mjekim në Austri, ku për më shumë se 55 ditë qendroi në koma. Në 11 tetor motra jonë u kthye në Shqipëri dhe për shkak të shqetësimeve të shumta specialistët konkluduan se ajo është shtatzënë. Konceptimi (ngjizja) i shtatzënisë ka ndodhur nga data 20 deri në 25 shtator 2012, periudhë në të cilën Florija ka qenë e shtruar në klinikën Gmunderbergut Almunster në Austri, në periudhën e rehabilitimi. Motra ime Florie Peci është përdhunuar në kushtet e spitalit ku ka qenë për kurim. Me motrën timë janë kryer marrëdhënie seksuale në kohën kur ajo ishte në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kur nuk kishte mundësi të mbrohej”. 

MJEKU JEP DETAJE: JA MOMENTI KUR E KONSTATOVA SHTATZANINË
Mjeku i maternitetit të Librazhdit, Gjergji Dhono, i cili ishte i pari që konstatoi shtatzaninë e Florije Pecit, gjatë një lidhje telefoni në emisonin “Natë me Xhaxhiun”, në TVNEWS jep detaje të momentit ku gjatë vizitës së parë gjinekologjike konstatoi faktin se Florija ishte shtatzënë. 

“Florija ka ardhur për vizitë në 20 janar, e solli vëllai e kunata. Atë ditë konstatova se pacientja ishte shtatzënë. Vajza nuk reagonte ishte në gjendje të rëndë psikologjike. Ajo është një shtatzëni e fundit të gushtit ose shtatorit. I thashë Florijes të shkonte për konsultë te psikiatri. Ishte një shtatzëni normale e kontrollova në eko. Vajza tashmë ndodhet në maternitetin e Tiranës”, tha mjeku. 

NEWS24 KONTAKTON FAMILJEN PECI
E kontaktuar përmes telefonit nga News24 motra e saj Erida Peci konfirmoi shtazaninë, në muajin e gjashtë të saj. Sipas të motrës, shtatëzania e Florijes ecën normalisht duke u ndjekur nga mjekët ndërsa pohon se Florija nuk ka qenë e vetëdijshme kur është përdhunuar, duke aluduar se ndaj saj mund të jenë kryer injeksione. Erida bën përgjegjëse organizatorët shqiptare që nuk u kujdesën për sigurinë e saj, gjatë kurimit. 

Një muaj më parë në ditën që përkoi më 22 vjetorin e ditëlindjen e saj kamera e News 24 u gjend në shtëpinë e Florijes. Ne ate intervistë studentja shprehu dëshirën se do të donte të realizonte ëndrrën për tu bërë mësuese, duke mbajtur larg nesh të fshehtën qe e mundonte. 22-vjecarja në orët e vona të së enjtes është vizituar në maternitetin Obsetro-Gjinekologjik “Mbreteresha Geraldinë” në Tiranë. 
AKSIDENTI 
Në aksidentin e Qafës së Vishës ne muajin maj te vitit te kaluar një autobus me 33 studente të Universitetit "Aleksandër Xhuvani", dega Letërsi, ra nga rruga në greminë nga një lartësi prej rreth 80 metrash. Humbën jetën 13 persona dhe u plagosën 26 të tjerë.

(d.b/BalkanWeb) 

ashtu si shqiperia ka dendesi te jashtezakonshme don kishotesh (i. kadare), austria ka dendesi psikopatesh. pritet kjo ne nje vend ku nuk ndryshon asgje, ku rregulli nuk duron asnje perjashtim. nga i njejti pellg dalin edhe talentet e medha qe andej. para ca kohe kam pare nje dokumentar per thomas bernhard - me erdh gjithcka aq e prekshme, ajo zymti e atjeshme qe te behet e ditur vetem ne jetofsh gjate, qe kartolines alpine te bukur deri ne torture t'ia kapesh penelet e grise. Sa keq! smiley

Temerr!!!!!

Keta gazetaret tane jane skandaloze. Lexoj kete lajm, pastaj lexoj dhe nje tjeter ku permendet qe pas daljes nga koma, vajza ka qendruar 2 muaj te nje familje kosovare, dmth s'ka qene ne koma 5 muaj rresht.

E shkreta vajze. smiley

Ishalla nuk kane qene vellezerit tane kosovare..smiley

ketlina, keni dëgjuar gjë për atë historinë, "sovjetiku i motrës"? Kështu është kjo puna e vëllaut tonë kosovar.

 

 

Halim Kosova :

“Sipas llogarive shtatzënia ka ndodhur në shtator. Nuk besoj se ka qenë në gjendje kome, por rehabilitimi. Pacientja pas traumës, nuk ka një kujtesë shumë të qartë, por mjetet dhe ekzaminimet nuk lënë të dyshojnë veç një gabimi 2- 3 ditë. Eshtë një paciente e pafuqishme. Nuk është vendosur ende për abort.”- sqaroi Halimi për gazetarët.

E mjera vajze kushedi ca fshihet pas kesaj historie smiley

 

Apollonia National Park - Izrael . Interesante

 

Peshkopi, dy nuset vrasin vjehrrën dhe e groposin në kasollen e lopëve

 

 
Krimi në familje ka shënuar viktimën e radhës në Peshkopi, ku një grua është vrarë dhe groposur në kasollen e lopëve nga dy nuset e saj. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Hatesh të Komunës Luzni. Burimet policore pohojnë se 67-vjeçarja Naime Skuka është vrarë me mjete të forta nga nusja e saj 30-vjeçarja Xhemile Skuka.
 
Më pas, me ndihmën e të kunatës, 30-vjeçarja ka marrë trupin e pajetë të 67-vjeçares dhe e ka groposur në kasollen e lopëve.  Viktima jetonte vetëm me dy nuset, pasi dy djemtë i kishte emigrantë. Paraprakisht thuhet se motiv i vrasjes është bërë një sherr i momentit mes viktimës dhe nuseve.
 
Krimi është rrëfyer nga Xhemile Skuka, 30 vjeç, e cila është vetëdorëzuar në polici. Burimet zyrtare nga kjo e fundit kanë deklaruar se krimi është kryer nga 30-vjeçarja Xhemile Skuka, e cila fillimisht e ka goditur viktimën me mjete të forta. Më pas e ka lidhur me litar dhe ka vijuar ta godasë. Policia ka shoqëruar edhe kunatën e saj Hike Skura, ndërkohë që po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes. /Shqip

 

 

pranej i rraskapiste Komandanti njerzit ne pune, qe te mos kishin as kohe, as fuqi me menu per ksi gjonash. Te ishte i cik me fleksibel dhe te lejonte pronen e vogel private, nuk do ishte aq keq ai jo... mirpo masanej nuk do ishte Komandant (eh, si m'del kjo K-eja e modhe e shtypit, instinktivisht mer jahu, direkt shift+k smiley )... pun dreqi dmth.

Ersekë/ Krim i dyfishtë për xhelozi në ditën e “Shën Valentinit”, 50 vjeçari vret veten dhe të dashurën

 

“Unë nuk mund të jetojë dot pa ty. Për ty unë sakrifikova veten dhe familjen time. Nëse t’i do të më refuzosh sot në ditën e festës unë do të vras ty dhe veten time. Unë nuk mund të duroj dot një gjë të tillë”.

 

 Kjo është përmbajtja e letrës që mjekët e morgut të spitalit të Kolonjës gjetën në trupin e viktimës Fatos Kapllani...

Dionsyus, na bere per adelate me keto lajme!

 

Muri i dashurisë, "Të dua" në më shumë se 300 gjuhë

 

"Të dua" e shkruar në të gjitha gjuhët e botës, mbi 612 pllaka që ndodhen në kopshtin Abbesses në Montmarte, në qytetin e të dashuruarve në Paris.
 
Artistët Federico Barone dhe Claire  Kito, të cilët kanë realizuar këtë mur, vlerësojnë se është një shprehje e dashurisë.
 
"Të dua" është shkruar në më shumë se 300 gjuhë të ndryshme.
 

 

 

jemi popull i bukur. prandaj s'bojm para. e kam me shume seriozitet ket.

Duhen bo studime per efektet ansore te piles blu. Ka lujt n'myth pleqnia.

E tmerrshme . Ca behet kshu . Marrdhenia kthehet ne roberi dhe vrasje smiley

 

Avash se do kpusesh mish. Dashnia madhe smiley

Ke te drejte Patek. Me mire nje zjarrfikese sot se nje ambulance mot. smiley

Po keta mjeket e fotos nuk jane shqiptare o njeri. Une jam shqiptare smiley

Bobo sa shume kuptime ka kjo qe the smiley Duke filluar nga arushat e deri te kjo me zjarrfikesen...Tmerr smiley

Aman Patek, ki miresine t'i spastrosh vete vullnetarisht moskeqkuptimet.   smileyray:

P.S: Mazallah se shfaqet kjo figurina "pray".

Po mundohem une i shkreti ti spastroj por ato vetem shtohen  smiley

- Zonje Jozefina ,a eshte Ina Rama lavire bulevardi?

-e bulevardit eshte.

  Ngrihuni,kerceni  break the chain me Jozefinen.

 

Aktiviteti ndërkombëtar kundër dhunës ndaj grave “One Billion Rising”  zhvillohet për herë të parë në Shqipëri. Shumë të reja u bashkuan sot në sheshin përpara godinës së Kryeministrisë duke kërcyer me këngën "Break the Chain", "Këputeni zhinxhirin” .Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli si inisiatore e kësaj nisme shprehu bindjen e se dashuria fiton mbi gjithçka. “Gëzuar ditën e Shën Valentinit, ju falënderoj që i jeni bashkuar aktivitetit për tu ngritur, për të kërcyer. Një miliard gra në botë përjetojnë dhunën, kjo është barbari, por një miliardë gra që ngrihen është një mrekulli. Nënat sot ngrihen kundër dhunës, vajzat sot ngrihen e këndojnë, kërcejnë sic dinë vetëm ato me guxim, shpresë e dashuri. Të gjitha bashkë për jetën, dashurinë, në ditën e dashurisë. Sot të ngritura derisa dhuna të marrë fund, mijëra gra që ngrihen sot këtu për t’i dhunë fund dhunës, ju tundni botën, dashuria fiton mbi gjithçka”, deklaroi Topalli.  Teksti i këngës himn e këtij aktivitetiBreak the chain "Këputeni zhinxhirin” Krahët ngre drejt qiellit Në gjunjë lutem e nuk kam më frikë. ... Do të dal nga ajo derë e do të shkoj, do ngrihem, do të kërcej. E shoh botën ku jetojmë bashkë Të sigurta, të lira nga shtypja Pa përdhunime, inçeste, apo abuzime. Femrat nuk janë pronë e askujt! Nuk kam qenë kurrë pronë jotja, nuk më njeh, nuk jam e padukshme, jam e mrekullueshme, e ndjej zemrën time që rreh me forcë, e unë jam e gjallë dhe e mrekullueshme! Kërcej se dashuroj Kërcej se endërroj Kërcej për të thenë MJAFT Kërcej për të mbytur klithmat Kërcej për të thyer rregullat Kërcej për të ndalur dhimbjen Kërcej për të këputur zinxhirët Erdhi koha t’i këpusim zinxhirët, PO Këputini zinxhirët, Ngrihuni, Kërceni, Ngrihuni, Kërceni. Në mes të gjithë kësaj çmendurie ne do të ngrihemi e di, Për një botë më të mirë e di, Rrokni duart e motrave e vëllezërve tuaj, Afrojuni çdo gruaje dhe çdo vajze. Ky është trupi ynë dhe është i shenjtë, Mjaft me justifikime, stop abuzimit Ne jemi nënat, ne jemi edukueset Jemi të bukurat, të mrekullueshmet. Kërcej se dashuroj Kërcej se endërroj Kërcej për të thenë MJAFT Kërcej për të mbytur klithmat Kërcej për të thyer rregullat Kërcej për të ndalur dhimbjen Kërcej për të këputur zinxhirët Erdhi koha t’i këpusim zinxhirët, po Këputini zinxhirët, Ngrihuni, Kërceni, Nngrihuni, Kërceni, Ngrihuni, kërceni Ngrihuni, kërceni Motër eja edhe ti e më ndihmo, motër nuk do ngrihesh dhe ti? Ngrihuni, kërceni Ngrihuni, kërceni Motër eja edhe ti e më ndihmo, motër nuk do ngrihesh dhe ti? Ky është trupi ynë dhe është i shenjtë, Mjaft me justifikime, stop abuzimit Ne jemi nënat, jemi edukueset Jemi të bukurat, të mrekullueshmet. Kërcej se dashuroj Kërcej se endërroj Kërcej për të thenë MJAFT Kërcej për të mbytur klithmat Kërcej për të thyer rregullat Kërcej për të ndalur dhimbjen Kërcej për të këputur zinxhirët Erdhi koha t’i këpusim zinxhirët, PO Këputini zinxhirët, Ngrihuni, Kërceni

 

knej po i del llafi Ravit, anej ka plas perkthimi me pasion nga enderr-dashsit i top-secret-it per sali berishen qe t'mos manipuloje zgjedhjet smiley

 

une ngjova ke lajmet se kush flet shume per ravin do t'i bjeri meteori ke lagja

po mire ti po c'faj ka lagjia jote?

edhe kush vazhdon prap do t'i bjeri ke ballkoni

Can't wait. Nesër është K.C day tek Respublica! 

Ravi Ravi , si mushet menja bredhsit

fol ti fol.
sa mire qe nuk kam ballkon

CAElba - 15 Shkurt 2013 - 19:29                                                             

edhe kush vazhdon prap do t'i bjeri ke ballkoni

 

frikacak meteoresh

Bregu lindor (italian smiley ) eshte i vrenjtur. 

He mo eshte vrare njeri nga Shqiperia?

Today, nuclear waste is piled up over, on top of, around, and underneath nuclear power plants all over the globe, making ALL of them more and more dangerous with each passing year. All of it needs to be cooled 24 hours a day, or it explodes/melts down, and releases massive amounts of radiation, as recently happened in Fukushima. This is a disaster waiting to happen. This disaster will happen one day..... 

Have you heard of the Carrington Effect? No? Why not? Is the nuclear industry and regulatory agencies not supposed to keep us all safe?  http://agreenroad.blogspot.com/2012/03/super-solar-storm-predicted-to-hit-2013.html

If even ONE spent fuel storage pool catches on fire due to loss of electrical power, it could mean a whole country like Japan is made permanently uninhabitable.  

There are over 400 of these nuclear power plants worldwide, plus 400 or more spent fuel pools containing hundreds of tons each of deadly, dangerous, ready to melt down and explode toxic Pandora's Box of radiation, able to kill everyone on the planet in case of just ONE accident, much less 400 of them. 

http://nuclear-waste.eu/en/welcome-page

Ore me verte , se tani u kujtova prap smiley, ku dreqin  jane temat sociale smiley

jo te gjithe merren me politike ne profilin  e tyre . hajde na hapni tema sociale ju lutmi shume smiley

tema si kjo Elba

Elba merret me kuzhine tani si shoqja Tefta.Ti po e ngaterron me ate tjetren me te njetin nick smiley

Ka gjasa qe dhe ne shkolle/klase ke pasur nuhatje per te piketuar femren qe do ishte ne qender te intrigave te radhes, por s'jam i sigurt nese ke qene aq i guximshem sa per tja kerkuar troc, perpos anes te terthorterthorte. Gjithmone nese ne kete rast perqasja jote s'eshte thjesht nje vanitet i pasme. smiley

Pse Br3dhi kishe  noi hall ti ?? e  ka zgjidh Sala ate hall , rri i qete .

Temat per te drejtat e njeriut  besoj se jane te nevojshme per publikun  njesoj si e drejta e  temave  politike ketu me hall zgjedhjesh e kolltuqesh .

Flori, temat shoqëror-emanci(ç)puese ishin momentet e vetme ku puqeshin mendimet tona... smiley

Bene dasem dhe 2 arkitektë ketu ne Shqiperi para nje jave. E tunden Tiranen.

Ketu me c'kam pare, vazhdon te kete tema sociale Elba, vetem blogun Historia ime e perjashtoi admini ngaqe s'e kishte mesuar mire mesimin e HIV/AIDS qe duhet ta dinte ne maje te gishtave.

Sa qejf i kam ato si ti unë - që nga koha e gjimnazit! smiley

Po ty si s'te embelsoi/sofistikoi njecik Italia?

O e uruar, ça thua? smiley

Ku ma ke provuar ëmbëlsinë ti mua? Paske qenë e tmerrshme! 

P.S: ndonjë diapozitivë nga momenti ke, për të kujtuar çastet e hidhërimit them!? smiley

 

S'te shkon mendja qe jam shprehur figurativisht, apo ne endrrat e tua je i parezistueshem...

Se sa i parezistueshëm jam unë atë e di vetëm ti. smiley

ngaqe s'e kishte mesuar mire mesimin e HIV/AIDS qe duhet ta dinte ne maje te gishtave.

80% temat jane politike. 15% letersi .

5% per te drejtat e gruas dhe ate me komente kundershtuese , mbetet 2% smiley

Sa fytyra shikoni?

nente

10

një mbi 10

10

Ketu shifet vetem dora e Zotit smiley

12 i shikoj une jua provoj direkt, brenda 30 sekondave te para numerova 10, pastaj edhe dy te tjera dhe kam bindjen se e di ku ndodhet e 13-ta ose edhe 14-ta. Nqs me ndihmoni i gjejme.smiley

Po une pse shoh 11?

10 jane

5 majtas ,5 djathtas

Po por anash lart tek koka e gjyshes eshte nje femije me surrat te deformuar. sipas parametrave te njerezve qe popullojne boten sot, ai duket si fytyre njeriu.smiley

Gjyshja eshte Margaret Thacer, ato mesa shoh une jan figura te njohura te njerezimit, shumica shume lehte te identifikueshem.

Te 13-n e gjeta smiley me duket se eshte edhe nje e 14-te smiley

Ora, dhe të tjerët: kur të mbarojnë këto, shkoni dhe numëroni delet në qiell! smiley

Une gjeta dhe te 14-n dhe ketu e perfundoj. Rreth minuta kerkim ama...smiley

nop je gabim Brad , jane 9-te smiley

po mund te jemd he une gabim se mund te jene me shume

jo Beluli me i shkathet , tani qe e pashe prap dolen 10-te smiley

Me keshilloni ndonje serial? Sapo kam mbaruar "Homeland". Po konsideroj "How to make it in America" por s'jam i bindur.

Faleminderit.

Po t'pilqeu intriga politike, ke qejf Kevin Spacey dhe also ke Netflix, House of Cards

Faleminderit.

Sapo mbarova episodin e pare te "House of Cards". I bukur.

plako po pate kohe shif kte, esht shum interesant, pak i gjat po ja vlen

http://www.pbs.org/wgbh/nova/space/earth...

aty esht dhe butoni CC - closed captioned, me titra per ne qe se kemi anglishten gjuhen e pare.

Zoti te dhashte ...

ene hajde merr per shembull taljont.smiley

Me kaq pak kohe qe kam ketej, ne nga italianet as per Sanremon s'duhet te marrim me shembull, po thuaj keta na kane rene per pjese smiley

 .

njoni;

m'duket se m'ka vdek gruja.

qysh m'duket???

ça t'them, seksin e bojm illoj por pjatat n'lavamon jan bo garumullsmiley

smiley garrumull

The website encountered an unexpected error. Please try again later.

Error message

PDOException: SQLSTATE[HY000] [1040] Too many connections in lock_may_be_available() (line167 of /home/peshku/httpdocs/includes/lock.inc).

m'gjet belaja. o admina çer do me thon kjo????smiley

ene mu mdel kjo , do ket problem linja vete

m'nxjerr nga linja direkte me peshkun. thash çer kam bo se u bo i jav skom qen hiç fare knejsmiley

kur ka me shume persona te lidhur sesa mban serveri, nxjerr ate error-in.

jo jo ti je ylli ppu-se  alke  .....smiley  me tba keq ty kto duhet me na heq t'gjthe neve iher para teje , pastaj t'vijn ke ty

 

 

Sonila Meço, ‘braktis’ televizionin ?

smiley

Tiranë, 16 shkurt - Ka vendosur t’u thotë ‘po’ pushimeve, pikërisht atëherë kur të gjithë prisnin ta shihnin më të angazhuar se kurrë në ekran. Sonila Meço, folësja dhe kryeredaktorja e lajmeve në “ABC News”, largohet nga ky televizion në këtë prag fushate, për t’u relaksuar e për të fituar kohën e humbur me vajzën, Amaris, tashmë 1 vjeçe, dhe për të vazhduar studimet e lëna përgjysmë. Gazetarja e dashur e ekranit, në një prononcim për “Bluetooth” thotë se largimi nga ekrani në këtë moment ka qenë një zgjedhje plotësisht e saja. “E para, kisha nevojë për pak pushim. Më duhej një pauzë, sepse edhe vajzën s’e kam shijuar siç duhet, pasi u ktheva shumë shpejt në punë. E dyta, më duhet që të përfundoj doktoraturën, të cilën kam vite që e shtyj për pasojë të angazhimit intensiv në televizion”, - rrëfen Meço, e cila  zbulon sakaq se këto ditë i është rikthyer edhe auditorit të fakultetit për të dhënë mësim. Koha net

Meço mohon në mënyrë kategorike zërat që e përflasin si një kandidate të mundshme në zgjedhjet e sivjetshme.

kjo eshte e vetmja femer qe ma shkref

Po Sonila, po. Per pushime ike. Sigurisht. Sherri me ate tipin, asgje, e?

Më vika keq për Koth se nuk do e shihka më duke treguar pralla Sonilën smiley

S'ka problem se po hap televizion te vetin Sala.

Klanin e ka borxh nga LSI.

mirembajtesit te faqes ppu. jepini nji t'rregullume se ngeli duke u bllokuar kjo faqe.10 minuta  dhe nuk ngarkohet me

"I need not remind you, Mr. President, that under international law and treaties that have been ratified by Italy, you and your government are forbidden from granting such protection to those like Joseph Ratzinger who have aided and abetted criminal actions, such as ordering Bishops and Cardinals in America and elsewhere to protect known child rapists among their clergy.

 

"Your obligation to the Vatican through the Lateran Treaty does not negate or nullify the requirements of these higher moral and international laws; nor does it require that you give any protection or immunity to a single individual like Joseph Ratzinger, especially after he has left his papal office."

 

Kang Ŭn-gyo  I never knew thenthat an empty chair is waiting for someone.See how very smooth the chair’s brow has become.See how the chair’s legs have become so scarred.I never knew it then—that shoes complete that path.See those shoes’ inner heart.See that dark shadow sitting crouched therewaiting for the light.I never knew thenthat the apple’s cheek is so redbecause it has touched the wind’s soft thighs.I never knew there were flowers within flowers.I never knewthat the sunset flocks of birds lapped the nape of sunrise.I thought that flowers were outside flowers.I thought that sunrise looked askance at sunset.I thought that time existed in a clock.I thought there was hope within hope.But ah, I never knew thenthat hope is the hope of despair.That the shoulders of hope as it leaves despair’s room are infinitely plump.I love you.

 

Xhelozia, vret bashkëshortin 72 vjeç

“Isha xheloze për bashkëshortin tim. Ai më mbyllte brenda dhe vetë dilte”. Kështu mësohet se është shprehur në Polici 68-vjeçarja. “Fatmira Poka ka qëlluar me armë teke gjahu në drejtim të bashkëshortit të saj në momentin që ky i fundit po hynte në oborrin e shtëpisë, pasi që në mëngjes kishte shkuar në qytetin e Librazhdit”, bëri të ditur Policia. /Panorama

 

 

 

O ju mfisht kolerja ju mfisht -

ka plas lufta ftohte me pistoleta "uji " , iher ta fus une iher ma fut ti , ene u lame

hani m.t ime

Elba, ca jan kto me t'futme ime?
Kujdes me fjalorin t'lutem se kemi dhe fmije qe hyjn ktu!

smiley  , pse ke zemer ta besh kte per mu smiley

 

Prishtinë, Linda me sytë vetëm nga Rama 

Prishtinë, Linda me sytë vetëm nga RamaPRISHTINE-Në Prishtinë për festën zyrtare të festimeve të 5-vjetorit të pavarësisë së shtetit të Kosovës ka marrë pjesë dhe Edi Rama i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Linda dhe disa deputetë.
rama
 Në Facebook janë publikuar foto nga pjesmarrja e Ramës në këtë event kaq të rëndësishëm për historinë e shqiptarëve. Por ajo që bie në sy, është Linda. Shikimi i saj ndjek kudo Ramën, ku lexohet krenari, dashuri, vëmendje ndaj cdo veprimi, gjesti të bashkëshortit. 

Në sy bie dhe veshja e saj, komplet me të zeza, me tualet dhe buzëtëkuq të lehtë. 

(d.b/BalkanWeb)

 

 

as lefty me matin nuk i shkrujn kto per salen

Për Lirin do të thuash se ktu flitet për Lindën.

rama

Edi: Dy shelege në një portë, dalee daleeeeee 

Edi: (prapë): njëra...

(Papritur ndërhyn Linda)

Linda: Oh, ça burri që kam smiley, mu si kaposh smiley(për ilustrim të shihet fotoja)

Kam një tralala të bukur për të dëgjuar, po ku është tema përkatëse? 

A do të të zverdhet nicku? Hap një tralala të re. 

kryeveper pershkruese. ky qe e ka shkrujt kur e kap delli nxjerr perla.

Nga ana e djathtë je kërrusur e varur porsi hu i shtrembër me gunga, lëkura të është zverdhur dhe fishkur si gështenjat e ngrëna nga krimbi rrëzuar livadheve të Korthpulës së Pukës, sytë të varen nga qeskat e fryra të mllefit, sa herë të kujtohen kundërshtarët  balli të pulson e të skuqet si bythë pule, veshët nga pas të shëmbëllejnë Drakulën, ndërsa buzët të janë holluar e konsumuar aq shumë nga mallkimet dhe përgojimet porsi vaginat e lodhura të gejshave japoneze.

deri aty i kanë fut hundët e tyre kreshnike? booooo... 

goca- mami  jam me barre

qyqa po koken ku e pate bija ime

ke timoni o ma ,pse?smiley

A ju punonte PPU-ja? Se une kam 20 minuta dhe mezi hyra.

ka disa dite qe nuk na punon ne rregull.ca ka ber vaki? Mos alienet...adminet ...smiley

dy dite ka, dje edhe sot. Ndoshta kane zbritur Ata dhe po na pergjojne..smileyQycni mesazhet. smiley

kane ardhur Ato me duket .se vishen si femra ti prishin mendjen admineve. shperndahuni se qeveriu po na numeron. Une ika nje here. Pas 23 qershorit shifemi smiley

Si me qenë tv-ja qëmoti. Ju punon ju? Ne jo... s'kemi rregullu antenën. 

lobi serbo-grek, po saboton PPU. Fqinjët nuk na e duan të mirën. 

 

Kreshnik Spahiu shpallet “Qytetar Nderi” i New York

 

kreshnik spahiuKryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, është shpallur “Qytetar Nderi” i Nju Jorkut në shenjë mirënjohje dhe vlerësimi për kontributin e tij në mbrojtje të interesave të shqiptarëve brenda dhe jashtë kufijve të Shqipërisë me rastin e 5-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Ky çmimi i është dhënë kreut të Aleancës Kuq e Zi me kërkesë të rajonit të Manhatanit dhe presidentit të këtij rajoni, Scott M. Stringer, duke u bërë kështu i vetmi nënshtetas i huaj që e merr këtë titull.

“Ky çmim i dedikohet sakrificës së shqiptarëve ndër vite, që u përpoqën për Pavarësinë e Kosovës dhe jetën e tyre ja dedikuan krejtësisht ardhmërisë së Kosovës dhe shqiptarëve”, - është shprehur Spahiu gjatë ceremonisë së dhënies së këtij çmimi.

Spahiu ka falënderuar komunitetin shqiptar në SHBA që kontribuuan për dhënien e këtij çmimi dhe ka bërë thirrje për bashkim kombëtar.

“Shqiptarët nga Kosova e Çamëria, Ulqini e Tetova, Tirana e Shkodra, të gjithë në vitin 2013 duhet ta shndërrojmë nga 100 vjetori i copëtimit, në nisjen e shekullit të ndryshimit të kombit shqiptarë. Ejani së bashku të ndryshojmë regjimet politike dhe ta shndërrojmë Shqipërinë në tokën e premtuar”, - deklaroi Spahiu./Shqip

 

 

.smiley

a ka ndonjë shqiptar të mirë (nacionalist dmth), që të hapë temë të re tralalaje? 

teper teper origjinalesmileyxhibi do kish ndertuar nje novelesmiley

smiley

HAPE GOJËN

tek doktori.

goca e vogël: doktor, më dhemb gjithë trupi sikur më është shembur, kam hemoragji gjithandej, bajamet më janë qelbëzuar, dhëmbët më janë krimbur, bytha më ka shku skiç, gojën e ndjej të hidhur, çfarë të bëj? 

doktori: mos ki merak, nuk është asgjë. Do shërohesh menjëherë, thjesht hape gojën dhe pi pak një shurup që do të jap. 

goca e vogël: aaaaaaaaa 

doktori: u kry! 

goca e vogël: ça ilaçi ishte? nuk ndjeva gjë! 

doktori: thjesht dy pika "Shqipëri e Madhe".

goca e vogël: aha!! tash po që ndihem më mirë. 

Gjej një hobi.

From the archives of UNHCR: Love in Hadjikiriakion

Like Sonja, this young Albanian girl was a refugee in Greece
UN 1953

Love in Hadjikiriakion

The black beetle crawled slowly over the hills and vales of the tattered blanket which covered the sleeping girl. When it reached her cheek she sleepily brushed it aside without alarm or surprise for she was use to it. There were beetles just as there were flies, tiresome, perhaps, but one accepted them. The beetle’s return journey woke Sonja up and she sat up stretching like a cat, one round, olive-skinned arm catching the electric Greek Sunlight as it stabbed the gloom of the room that was her home in common with three other families.

Sonja was happy. She would have been hard put to it to say exactly why she was happy but not being introspective she did not go in for self-analysis. No doubt a psychologist would have observed that she was under 21 and that she was aware of her beauty and of its inherent power, but old Mother Sormulopolos who had lived a very long time and had seen many things, thought to herself that things were growing, even in Hadjikiriakion, and that the springy insolence of Sonja’s walk, the dark liquid flash of her eyes and the subtle air of expectancy were all part of the annual miracle of Spring. It is not quite true to say that she thought those things: she was aware of them collectively and collectively they represented a lifetime’s experience which rarely misled her.

Sonja got dressed in no time at all: no time at all because it meant only removing the blanket which had covered her and trying a red ribbon in her hair after she had washed herself. Breakfast didn’t take long either since today was Thursday and there was no coffee until Saturday, but today she was not so aware of the lack of things of that kind. She became engrossed in the flyspecked mirror on the wall and wrinkled her nose at the sight of her stained and tattered brown woollen frock and tried a little pas-de-deux to see if movement helped matters. It did, a little, but only a little. Sonja, who loved bright colors and soft fabrics with an almost physical hunger, thought of how she could get a new frock with something scarlet and white in it: she would never wear brown from choice all her life.

She sighed a little and then, shrugging her shoulders, she went out into the golden morning and walked across the immense courtyard of the old, old house in which there were so many mansions. She passed the cloistered arches of the covered surround smiling good morning at the families now coming out to greet a new day from their packing-case homes wedged under the arches. On one of the strips of wood which formed part of the wall she saw with idle curiosity an old stencil“For Saks Fifth Avenue from Paris”. Paris she had heard about, but she wondered who the lucky Mr. Saks was and whether the box had once contained some beautiful dresses made of flamingo-scarlet such as she had once seen in an American magazine. Perhaps, one day…she mused.

The young sometimes have a purpose without being aware of it and it was thus with Sonja this morning. Her steps led her past a broad window from whence came the sound of metal beating on metal and there, inside, was a well-built young man, stripped to the waist, at a bench expertly making a large key out of a piece of steel scrap. But Sonja wasn’t interested in keys or scrap steel and she waited until her shadow made Yoroshenko look up as she knew it would. His face lit up and his work stopped. They smiled and talked with apparent absorption about the key and its importance but all the time Nature’s untidy chemistry was making hay whilst the sun shone in Hadjikiriakion.

Sonja liked Yoroshenko. She knew he had once been a painter but had been trained in engineering since coming to the camp and, it was whispered, that there was a chance that he might get a job in a factory not so far away. Old Mother Sormupopolos noted all this with a sage nod of her head and something approaching a little smile drew over her face: nothing much escaped her.
Sonja lingered on until she had made a little more slight but subtle progress in imperceptibly binding the young man with the invisible emotional tentacles which are as strong as steel and as old as time itself. She moved away without haste in the full glory of the human flower in movement and of which she was half conscious knowing that Yoroshenko’s eyes were on her. The hammering on metal was not heard for some minutes afterwards.

In the afternoon there was a little flurry of excitement in Hadjikiriakion because two foreigners were coming. One of them was what the refugees called the “kind lady”, she was a social worker of a religious organization for refugees. The other was an official from the United Nations who asked questions and often looked sad when he could not promise that things would get much better soon. It was to these two the refugees looked for a chance of escape to a better world, and kept on looking even when the help they were given seemed very little. They knew that what could be done would take place. Sonja had a secret interest in the United Nations man which she would have died rather than admit, for it was through him that Yoroshenko might get out from the camp and get more money for beating metal in a factory and, then who knew…

She smiled at the cheerful woman they called the “kind lady” who had watched her for some time and who knew her well. They chatted for some time until the “kind lady” remembered that she ought to massage old Mother Sormupopolos’s back, and off she went to the packing-case retreat of the old lady who settled down to a pleasurable half-hour’s gossip and treatment at the same time. It would have been hard to say which she enjoyed more but the odds were probably on the gossip.

Sonja had a serious purpose afoot. She went back to her family’s little room and from the box which had once held cans of D.D.T. she carefully took out a quantity of stiff, crinkly paper. This she had collected after a visit of the “kind lady” weeks ago: it had been the wrapping round some baby’s clothing which the visitor had brought.

It was geranium color.

Later that evening there was a special event. The camp Manager had organized a musical evening. There was music of the wild and plaintive kind beloved in Central Europe and played by some of the men who had come from Romania and songs which were alternately fierce and tender which the refugees loved and which made them dance the gipsy steps which the music seemed to demand. For the time under the roseate blue bowl of heaven above Hadjikirakion the refugees forgot about visas and rations and legal permits; the mother momentarily became young again and lines on their faces smoothed out under the balm of half-remembered songs of their youth and of the magic of a summer evening at the end of a Mediterranean day.

Sonja created a sensation when she made her entrance. She was a flame of deep red and as she moved across the courtyard which by now the long twilight had softened, rounding the angles and disguising the ugliness, she knew this was her time and she was queen – for perhaps half an hour. Yoroshenko was soon at her side and sooner still were they dancing to the fierce and gentle music of the balalaikas and the dragging moan of a wandering violin. Sonja was content not to talk: she let her eyes speak for her and set her mind free to wander.

Suddenly, almost without warning, first one large drop fell on the stone flags of the courtyard and then others followed with astonishing speed. Within a minute the storm burst drenching many before they could get under cover.
Sonja rushed back to her box-wood home, her bright red frock now sodden, pulpy travesty of its short-lived glory. She wept as though her heart would break and would not be comforted.

The next day the sun performed its daily wonder of rising out of the Mediterranean and beamed in warm splendor on Hadjikiriakion. The rain which lingered in the imperfect and jagged gutters of the mansion soon fled before its onslaught and the stone of the courtyard gave itself up to its daily bleaching and, as if in gratitude, reflected light back into the sky. As if nothing had happened, life in the camp went on; mothers bathed their babies in shallow flat tins in the courtyard; the man called “the dog” made his nails from wood; old Mother Sermupopolos cleaned her part of the room; the men got on with their work, some even earning a little by it and Yoroshenko hammered his piece of metal. Sonja was silent and had lost her lustre like a tarnished mirror: she gave out no light and her step was heavy. Even Friday’s meal of canned meat which the “kind lady” had given her mother gave her little pleasure and this did not happen very often.

Towards evening she went for a walk alone outside the camp gates speaking to no one and hardly noticing anything as she returned. She did notice with faint interest a car standing outside the gates.

She slowly walked across the shabby courtyard towards the hatefully familiar room built of firewood ignoring her mother’s beaming face as she went in. she didn’t stay in long. When she came out she was transformed into a quicksilver being in a frock of startling crimson and white which swirled round her in the reborn joy of movement. Across the courtyard Yoroshenko was smiling and came towards her.

And old Mother Somupopolos nodded her head in approval and patted the “kind lady’s” arm with an understanding air and a look of eternal wisdom.

by Raymon Baker

Source: UNHCR 1953

 

E paska hap zogu kafazin smiley

Gjyshi u fikte cigaren në ballë mbesave të mitura

 

TIRANE – Gjyshi i dy vajzave të mitura, 4 dhe 5 vjeçe, është arrestuar nga Policia e Tiranës, pasi akuzohet se i ka dhunuar mbesat e tij, duke u fikur herë pas here cigaren në ballë dhe pjesë të ndryshme të trupit. Burime nga Policia e Tiranës thanë se 62-vjeçari Feim Almeta është vënë në pranga, pasi dy ditë më parë Gjykata kishte vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për dhunë në familje. Ai ishte denoncuar në muajin nëntor të vitit të kaluar nga nusja e djalit të tij, Arbrina Almeta, e cila ka kërkuar nisjen e procedurave për urdhër mbrojtjeje në Komisariatin Nr.6. Në deklarimet e saj, nëna e vajzave Silda e Alkida, 4 dhe 5 vjeçe, i ishte drejtuar Policisë së Tiranës, duke denoncuar vjehrrin e saj, Feim Almeta.

Ajo tregonte se bashkëshortin e ka emigrant jashtë Shqipërisë dhe gjatë kohës që ai nuk ndodhet në shtëpi, vjehrri ushtron dhunë fizike dhe psikologjike ndaj saj, por kryesisht ndaj vajzave të mitura, të cilave u fik cigaren në ballë e në trup. Sipas saj, këtë veprim ai e kryen sa herë që pi dhe në shumicën e kohës ai është në gjendje të dehur. Pas mbylljes së hetimeve dhe pasi siguroi raportin përfundimtar mjekoligjor, që provonte se shenjat në trupin e vajzave të mitura ishin nga shuarja e cigares, prokuroria kërkoi arrestimin e 62-vjeçarit. /Panorama

 

 

Ja ketu te rrotullohet ne mendje denimi me vdekje.

sa mire e paska mbajtur veten nusja e s'e ka vrare,bravo nusja!

ja fikshin ne ... atje ne burg!

 

Sot ka ditëlindjen një ndër baballarët e kombit tonë.
19 Shkurt 1879  Lindi në Shkodër, Luigj Gurakuqi

Respekt me rastin e vjetorit te rrezimit te monumenit te diktatorit!   

 

............

Kur Tirana tërhiqte zvarrë diktatorin. Sot në qytetin studenti

20 Shkurt '91, ja si u rrëzua qelbësira

Në datën 19 shkurt '91, rreth orës 15:00, Plenumi i KQ-së të PPSH-së del me një deklaratë, duke theksuar se kushtet e jetesës së studentëve janë përmirësuar mjaft dhe u refuzua kërkesa e studentëve për heqjen e emrit të Enver Hoxhës nga Universiteti i Tiranës, si i pabazuar. Qëndresa e KQ-së mori fund pas dy muajsh, kur emri Enver Hoxha i Universitetit të Tiranës, u hoq. Forca të shumta speciale, të ruajtjes së Rendit dhe të Ndërhyrjes së Shpejtë, të pajisura me skafandra kauçuku, shkopinj gome, gaz lotsjellës dhe qen kufiri kishin bllokuar rrugën që të çonte nga Liceu Artistik tek godina e Radiotelevizionit. Gjithashtu, për këtë qëllim ato kishin bllokuar rrugën automobilistike edhe me dy makina "IFA" të ushtrisë. Një zjarrfikëse e madhe lëshoi me presion ujë me ngjyrë të kuqe në një rreze të madhe hedhëse prej 20-30 metrash, duke lagur të gjithë protestuesit. Kjo gjë irritoi pa masë popullin demonstrues dhe ai filloi të drejtohej tek gardhi i madh i policisë dhe forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë. Nga presioni i madh i ujit të zjarrfikëses, shumë gra dhe fëmijë u rrëzuan përtokë. Kishte shumë me fëmijët e vegjël të tyre dhe ndër to ishte edhe zonja Liri Berisha me djalin e saj të vogël, Shkëlzenin. Zjarrfikësja hidhte ujë me ngjyrë të kuqe dhe nga kjo nuk shpëtoi as Liri Berisha, e cila u lag nga uji i ngjyrosur me të kuqe dhe u dëmtua edhe nga sytë si pasojë e presionit të madh të ujit të hedhur nga pompat e fuqishme të zjarrfikëses. Duke parë këtë moment të rrezikshëm, protestuesit filluan të bërtisnin që gratë me fëmijët e vegjël të kthehen prapa. Policia arriti të zmbrapste një pjesë të protestuesve deri tek ish-Shkolla "Kosova", ku edhe aty u bënë përleshje fyt më fyt deri në goditje me tulla e tjegulla. Ndërsa turma kryesore e protestuesve prej mijëra vetash, duke valëvitur disa flamuj kombëtarë, iu sul me një vrull dhe kurajo gardhit të madh të ushtrisë dhe policisë. Pas përleshjeve dhe përpjekjeve të pandalshme të protestuesve, policia u detyrua të tërhiqej tek godina e Radiotelevizionit. Këtu policia filloi të shtënat në ajër, të hedhë gaz lotsjellës dhe të vërë në veprim edhe qentë e kufirit ndaj protestuesve. Në këtë moment duhet të falënderojmë punonjësit e Radiotelevizionit Shqiptar dhe të Institutit të Informatikës, që në numër të shumtë kishin dalë jashtë godinës së tyre dhe ndërkaq bërtitën me të madhe: "Mos qëlloni, mos qëlloni". Këtu u bë një përleshje e dytë midis turmës tonë të protestuesve dhe policisë edhe forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë. Këto të fundit, të ndodhura përballë presionit dhe qëndresës heroike të protestuesve u tërhoqën pranë godinës së Kryeministrisë, duke krijuar një gardh mjaft të fuqishëm mbrojtës në mënyrë që të mos lejonin turmën e protestuesve prej afro 5 mijë vetash që i ndiqte ata, të drejtoheshin drejt Bllokut qeveritar. Afro 10 deri 15 ushtarë të forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë ishin të rrethuar nga protestuesit pranë murit të ish-Drejtorisë së Pritjes. Protestuesit i rrëmbyen atyre mburojat prej kauçuku dhe shkopinjtë e gomës. Ndërkaq, disa prej ushtarëve filluan edhe të qanin. U nxitën protestuesit që ata të fillonin thirrjet: "Ushtria është me ne. Ushtarët janë vëllezërit tanë". Ata i lirojnë ushtarët, iu dhanë edhe pajimet përkatëse me vete, si dhe nuk lejuan që të dhunoheshin fizikisht nga njerëzit e irrituar. Tek Liceu Artistik, një turmë tjetër e madhe forcash të Ndërhyrjes së Shpejtë dhe të Rendit, të shoqëruar edhe me qen kufiri, kishin përçarë dhe ndaluar turmën e madhe të protestuesve që vinte mbas nesh nga Qyteti "Studenti".

Momenti i rrëzimit

Një grup i madh qytetarësh ishin të vendosur pranë vendit ku qëndronte akoma monumenti i diktatorit komunist. Nga Rruga e "Durrësit" vijnë dy djem të rinj me një rrotull litari prej liri. Po në këtë kohë mbërrin tek Sheshi "Skënderbej" makina "IFA" e drejtuar nga Ardian Heta. Ai e drejton makinën drejt e tek vendi ku ndodhej monumenti i diktatorit. Pastaj një grup njerëzish ndihmojnë Astrit Hatellarin që të vendoste litarin tek monumenti i diktatorit. Përpjekja e parë dështon, sepse litari shkëputet. Nga makina sjellin një kavo çeliku jo shumë të gjatë, të cilën e lidhin me litarin. Në përpjekjen e dytë, Astrit Hatellari i ndihmuar edhe nga një qytetar tjetër e vendos litarin pranë gishtave të dorës së majtë i ulur poshtë monumentit të diktatorit. Pastaj u larguan të gjithë njerëzit, që të mos dëmtoheshin nga rreziku i shembjes së monumentit gjigant. Makina e tërheq 3-4 herë monumentin e derdhur në bronz të diktatorit komunist, i cili bie anash në drejtim të Muzeut Historik Kombëtar. Afro 100 mijë vetë që ndodheshin tek Sheshi "Skënderbej", duke u përqafuar me njëri-tjetrin nga gëzimi i madh i kësaj ngjarjeje të papërsëritshme, filluan të brohorasin të entuziazmuar tej mase.

Sulo Jaupaj, me autobusin e minierës tërhoqi zvarrë Enverin

Pas gjithë këtyre, makina "IFA" e drejtuar nga Ardian Heta vazhdon itinerarin në drejtim të Rrugës së "Elbasanit". Pesëdhjetë metra larg nga godina e ish-të përndjekurve politikë (sot), shkëputet busti nga pjesa tjetër e monumentit gjigant të diktatorit. Gjithashtu makina "IFA" pëson defekt (i digjet freksioni), për arsye të peshës së madhe të demonstruesve të hipur mbi makinë dhe mbi monumentin e diktatorit. Turma e demonstruesve shkëput kavon nga makina dhe fillon të tërheqë vetë bustin e diktatorit, deri pranë parkut të lodrave në Rrugën e "Elbasanit". Gjithashtu, tek pjesa e mbetur e monumentit të diktatorit, nga këmbët deri tek gjoksi, afrohet një "Skodë" e parkut të mallrave me shofer Sulo Jaupaj. Shumë demonstrues e lidhin këtë pjesë të mbetur të monumentit me "Skodën". Shoferi Sulo Jaupaj me makinën e tij lëviz afro dy kilometra nëpër rrugët e Tiranës i përshëndetur nga mijëra qytetarë. Në pjesën malore të Rrugës së "Elbasanit" për t'u ardhur në ndihmë demonstruesve të lodhur vjen një autobus me ngjyrë të kuqe, që ishte i punëtorëve të minierës së Krrabës. Kjo makinë drejtohej nga një shofer zeshkan 50-vjeçar, që quhej Hysen Alla. Autobusi ishte i mbushur me minatorë. Minatorët dhe protestuesit e lidhën shpejt e shpejt bustin e diktatorit pas autobusit. Pastaj, Hysen Alla e drejton makinën e tij për tek godina e studentëve grevistë. Kur autobusi mbërriti atje, shpërtheu një gëzim i jashtëzakonshëm midis studentëve grevistë të urisë të ngujuar dhe protestuesve. Busti i diktatorit u la i varur lart tek godina e studentëve grevistë. Pasdite, mjaft qytetarë mblidhen përsëri tek Sheshi "Skënderbej". Shumë prej tyre filluan të thyejnë bazamentin prej mermeri të errët të ish-monumentit të diktatorit. Mbasi u errësua, minatorët e Krrabës e rilidhën përsëri bustin e diktatorit tek autobusi i tyre. Pas kësaj, autobusi me disa minatorë brenda vazhdon itinerarin për tek Rruga e "Kavajës". Në zonën pranë ambasadave, policia gjuan me snajper autobusin dhe i thyen dy xhama. Arrestohen dhjetë minatorë, midis tyre zotërinjtë Hysen Alla, Vladimir Xhillari, Agim Abazi, Arben Lame, Luan Paja (ish-themeluesi i degës së PD-së për minierën e Krrabës, i vdekur) etj. Po atë ditë në qytetet e Gjirokastrës dhe të Korçës rrëzohen monumentet e diktatorit komunist. Radiotelevizioni Shqiptar, si dhe agjencitë e huaja të lajmeve jepnin njoftimin se në Tiranë, në mesditë, u rrëzua monumenti gjigant i diktatorit komunist.

Regjimi, arrestoi rreth 300 protestues

Në ora 20:00 shfaqet në Televizionin Shqiptar Ramiz Alia, ish-President i Republikës, i cili në një prononcim të tij publik ndër të tjera thotë: "Sot kryeqyteti ynë kaloi një nga ditët më dramatike dhe të rënda të jetës së tij. Turma të irrituarish, duke humbur çdo arsye logjike kaluan në akte vandalizmi dhe arritën të rrëzonin monumentin e Enver Hoxhës". Pas orës 21:00 të asaj nate dhe në ditët në vazhdim, policia dhe Sigurimi komunist bazuar në filmimet e kamerave sekrete dhe nga të dhënat e informatorëve të tyre të infiltruar midis protestuesve, arrestoi rreth 300 protestues. Ndër ta, afro 70 veta u dënuan me burgime të ndryshme me akuzat për grumbullime të paligjshme, shkatërrim monumentesh dhe goditje të përfaqësuesve të shtetit. Me qindra qytetarë të tjerë u pushuan nga puna.

http://www.rilindjademokratike.com/RD%20...

 

Berisha: Shqipëria vend unik në botë që ofron internet falas në gjithë territorin

 

berisha per internetin

 

Inaugurohet projekti i Postës Shqiptare PAP-2, i cili do të bëjë të mundur përdorimin e internetit falas në shumë zona të vendit.
 
Në fjalën e tij në këtë ceremoni, Kryeministri Berisha tha se PAP 2 është projekti më unik në botë, për shpërndarjen falas të internetit në tërë territorin e vendit.
 
Kreu i qeverisë theksoi se dy drejtimet kryesore të qeverisë së tij kanë qenë infrastruktura dixhitale dhe infrastruktura rrugore, në të cilat sipas tij është bërë progres i jashtëzakonshëm.
 
Sipas Berishës, në vitin 2005 interneti ka qenë me pikatore ndërsa tani fluksi i tij është 130 herë më i madh.
 
“Lundrimi në botën virtuale është bërë jetike për njerëzit, e drejta për komunikimin është e drejta për të vërtetën. Shpreh vlerësimin tim më të madh për inaugurimin e këtij projekti, që vjen pas një sërë projektesh të shkëlqyera që Posta Shqiptare ka sjellë e ofruar në këto vite”, shtoi Berisha. shqip
 

prralla me mret . ne asnje vend te botes ska internet falas , unless ke pagu per dicka tjeter .

Psh kur shkon ne Starbucks caffe,  interneti eshte falas dmth ka weireless per laptopin tend  ) , po ti ke paguar per nje late 4 $ smiley

nuk dine si ta genjejne miletin . populli jeton me liste ai premton internet falas . koeficient goxha i goditur

Ne fakt, interneti eshte falas ne cdo zyre poste ne shqiperi (pothuajse). Kane nga dy kompjutera te vjeter fare, nga ato me ekran CRT, nga ato te medhenjte, dhe lidhja e internetit eshte e njejta qe ka zyra postare per veten e vet, qe e ka te domosdoshem. Problemi i pare eshte qe keto kompjutere s'i miremban njeri e ne shumicen e rasteve nuk punojne, por dhe kur punojne jane tmerresisht te ngadalte e plot viruse. Po dergoja nje dite nje pako postare e per momentin harrova adresen. Doja te ulesha tek nje prej ketyre per shkurt, por ajo e postes s'di pse me tha te mos ulesha.

Problemi me i madh, ama, eshte qe Berisha keto kompjutera i bleu nepermjet nje firme serbe, dhe i ka paguar per kompjutera kater here me te rinj e kater here me te shtrenjte. Se ku shkoi diferenca, ate besoj se e dime smiley

Dhe me e keqja akoma eshte qe atje ku duhet vertet interneti falas, ne konviktet e studenteve, atje eshte me leke, dhe jane te shtetit smiley

Hahahaha. Edhe ne bananet falas i kishim ne kohe te Enverit. smiley

Kur psikoterapia komplikohet me vdekje:

Woman comes home and tells her husband "Remember those headaches I've been having all these years? Well, they're gone."

"No more headaches?" The husband asks, "What happened?"

His wife replies, "Margie referred me to a hypnotist. He told me to stand in front of a mirror, stare at myself and repeat 'I do not have a headache; I do not have a headache, I do not have a headache.' It worked. The headaches are all gone."

His wife then says, "You know, you haven't been exactly a ball of fire in the bedroom these last few years. Why don't you go see the hypnotist and see if he can do anything for that?"

The husband agrees to try it...

Following his appointment, the husband comes home, rips off his clothes, picks up his wife and carries her into the bedroom. He puts her on the bed and says, "Don't move, I'll be right back."
He goes into the bathroom and comes back a few minutes later and Jumps into bed and makes passionate love to his wife like never before.

His wife says, "Damn! That was wonderful!"

The husband says, "Don't move! I will be right back." He goes back into the bathroom, comes back and round two was even better than the first time. The wife sits up and her head is spinning..

Her husband again says, "Don't move, I'll be right back." With that, he goes back in the bathroom. This time, his wife quietly follows him and there, in the bathroom, she sees him standing at the mirror and saying,

She's not my wife.
She's not my wife.
She's not my wife.

Note:-
His funeral service will be held on today.

Oscar Pistorius - e vrau te dashuren dhe doli nga burgu

 

Një çift në Gjermani alarmoi komshinjtë e tyre, të cilët menduan se ata po grindeshin. Në apartamentin e tyre në Oranienburg mbërritën policia dhe zjarrfikësit.Por alarm i rremë: ata të dy po bënin seks. 25- vjeçarja Vivan dhe bashkëshorti i saj, Toralf, që punon si roje sigurie, shqetësuan komshinjtë, që menduan se ai po e dhunonte. Vivan shprehet: “E di që është e turpshme. Por më vjen mirë që fqinjët tanë kanë treguar kurajo civile. I falenderojmë shumë”.

thuhet qe xhibi ka dal vullnetar per sparring partner i Rousey

Toronto

Mirmengjesi smiley

145 Elm Ridge ? smiley

Ja dhe nje tjeter , ia nisi bora prap.

Po PF smiley

Shemtire qytet.

Mire qe ka leke e shendetesi ai vend. smiley

smiley , ne vere eshte nje gjelberim i pafund  , te mrekullon  smiley

 

Been there, done that. smiley Mirembajtjen e pishines mbrapa e keni pasur nga une.

You mean this ? smiley 

Po. Dhe ate te voglen e kalamajve ngjitur.

Durres, 2012, mbasdite .........

corp kjo na ka ren per ise smiley

nice

Nje show qe s'duhet humbur:

Tailored mosaic: Domenico Dolce & Stefano Gabbana were inspired by the mosaic of Monreale for this collection. 
As the art of mosaic-making is a slow and precise one, achieved by placing single piece next to the other, at the same time tailoring is made by single stitch after single stitch

Mirmengjesi ! Kalofshi bukur sot dhe me sa me shume shance !!

Nuk është mundësuar aksesi i duhur në dosjen hetimore për familjarët e viktimave. Këta të fundit janë detyruar që në dy rastet t’i drejtohen gjykatës pas kërkesash të njëpasnjëshme ndaj prokurorisë. Familjarët e viktimave të Gërdecit kanë gjithsej 8 kërkesa, për ta detyruar këtë organ të përmbushë detyrimin ligjor për të informuar mbi procesin hetimor si dhe për të lejuar aksesin në dosjen hetimore. Familjarët e viktimave të 21 janarit 2011 kanë dërguar gjithsej 2 kërkesa Prokurorisë së Përgjithshme dhe asaj të rrethit Tiranë.

http://respublicalb.wordpress.com/2013/0...

Provat e disponuara nga vetë Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë dhe nga Gjykata e Lartë, nuk u vunë në dispozicion të familjarëve të viktimave të Gërdecit për të mbështetur pretendimet e tyre para gjykatës. Asnjë prej kërkesave nuk mori qoftë dhe një përgjigje zyrtare.

Të njëjtin fat patën edhe 10 kërkesat e tjera për informacion drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes, Ministrisë së Punës, Ministrisë së Shëndetësisë, QSUT Nënë Tereza, Bashkisë Vorë, Uzinës së Poliçanit, Drejtorisë së Mbrojtjes nga Zjarri, etj. Në ato 5 raste kur është dhënë përgjigje, këto kanë qenë gjysmake dhe të pashoqëruara me dokumentacionin autentik siç e kërkon ligji.

Në rastin e 21 janarit, padia e familjarëve të viktimave nuk u pranua për shkak të pengesës së padrejtë të krijuar nga taksa e lartë e padisë, prej 510.000 lekë (të reja). (sintakse coroditese ketu por kuptimin e nxjerr po te duash)

Pagesa e taksës së padisë në rastin e Gërdecit varion nga 600 mijë deri në 4.8 milion lekë të reja për një familje, duke e bërë praktikisht të pamundur nisjen e gjyqeve për dëmin e pësuar. Të njëjtin problem kanë dhe familjarët e viktimave të 21 janarit. Kjo pengesë është e padrejtë dhe në kundërshtim me nenet 17 dhe 42 të Kushtetutës së Shqipërisë dhe me nenin 6 të Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut. Për këtë shkak në të gjitha rastet familjarët e viktimave kanë kërkuar përjashtimin nga taksa e padisë. Ky problem është ngritur dhe në Progres Raportin e fundit të Komisionit Europian ndaj Shqipërisë si dhe nga Komisioneri i të Drejtave të Njeriut, Nils Muižnieks i cili i ka nisur një letër të posaçme Ministrit të Drejtësisë Z. Eduard Halimi ...

Shoqe e shoke, duke bere ca kerkime per nje pune, m'ra rruga nga Kushtetuta e Shqiperise dhe me beri pershtypje diçka.

 

Neni 18 1.   Të gjithë janë të barabartë përpara ligjit.2.   Askush nuk mund të diskriminohet padrejtësisht për shkaqe të tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose përkatësia prindërore.3.   Askush nuk mund të diskriminohet për shkaqet e përmendura në paragrafin 2, nëse nuk ekziston një përligjje e arsyeshme dhe objektive. ________________Cfare domethene pika 3 e ligjit? Si mund te perligjet nje diskrimin? C'arsye mund te jete e arsyeshme per t'u diskriminuar? Une per vete s'i jap dum. Po do doja shume qe dikush te na e shpjegonte pak kete pike.Faleminderit.

 

sepse kushtetuta e shef diskriminimin si trajtim te vecante por ben dallim mes diskriminimit negativ dhe atij pozitiv, psh trajtimin e vecante te nji shtrese te caktuar te popullates qe ne ndonje rast mund te perkufizohet ne baze te karakteristikave te permendura me lart, gjuhe, bindje fetare etj

Rrofsh, Bredh. po prape me duket pa kuptim. Sipas fjalorit diskriminimi nuk mund te jete pozitiv.

DISKRIMINOJ kal. libr.E dalloj dikë nga të tjerët dhe e trajtoj keq, duke mos e quajtur të barabartë me ta dhe duke ia kufizuar a duke ia mohuar fare të drejtat që i takojnë. Diskriminojnë njerëzit me ngjyrë (punëtorët, shtresat e varfra, vendet e vogla, pakicat kombëtare).

Trajtimi i vecante nenkupton ne kete rast privilegjet qe mund te gezoje nje shtrese e caktuar? Mua me duket nje nga ato rastet e keqperdorimit ose te mosnjohjes se gjuhes, atehere. Dhe fakti qe vete kushtetuta le vend per aludime te tilla me duket flagrante. Mund te me japesh ndonje shembull psh, te ketij "diskriminimi pozitiv"?

Mbase mund te quhet pozitiv diskriminimi qe i behet nje personi qe ka kryer nje krim, psh.?

Po "kuotat roze" te barazise gjinore mund te konsiderohen si "diskriminim pozitiv"?

besoj se po; e njejte me trajtimin e vecante qe mund t'i rezervohet paralitikeve, pensionisteve

diskriminim eshte fjale me origjine te huaj. Nqse ne gjuhe te huaj, nje kuptim eshte ai i dallimit, atehere, fjalori yne duhet ta reflektoje kete. Dhe nqse eshte si thua ti, qe fjalori nuk e ka, i bie qe ligjvenesit duhet ta kishin pershtatur ndryshe

 

Noun

  1. The unjust or prejudicial treatment of different categories of people or things, esp. on the grounds of race, age, or sex.
  2. Recognition and understanding of the difference between one thing and another.

 

Synonyms

distinction - discernment - differentiation

 

Duhet me pa fjalorin e 2006, qe s'e kam ketu. Perkufizimi i mesiperm eshte ne nje fjalor on-line qe duhet te jete ca i vjeter, sepse ne disa perkufizime fjalesh te tjera perfshijne dhe kapitalizmin e gjera te shkuara. 

Por ne fjalorin e sinonimeve Tupja & Dhrimo & Ymeri si sinonime te diskriminues jepen dallues dhe veçues. Gjithesesi, dallimi apo vecimi ka konotacion e diçkaje ndryshe qe mund te jete dhe pozitive, edhe negative. Por diskriminimit s'i kisha dhene ndonjehere valence pozitive, ndaj dhe habia me ligjin. 

Faleminderit per pergjigjen.  

dora nga ke humsmileyapo ke fillu ene ti me e pa peshkun mas xhomit???smiley

Ska kohe goca te merret me ne , eshte duke mesu smiley

Alke tani e pashe. Isha duke notuar ne rrjedha te tjera.smiley

Mirmengjes !  O njerez peshkatare qe jeni knej nga zona e veriut car dreqin behet gjithe kjo furtune  e madhe .....hapni syte ruhuni nga aksidentet  ..dhe nga i ftofti  keq

 

Ketu ncuk bore! Se na kercenojne ne si vende te ftohta.smiley

Nderkohe ju futuni brenda e mbahuni ne te ngrohte.

Sa mire . Besoj se jemi  ngopur me bore ne ketej , nuk duam me !!!!!!! apo skam qene semure mbreme ..smiley  ..me ka dal gjumi heret sot dhe po mendoj ta coj mos ta coj gocen e madhe ne shkolle -

Eshte shume keq edhe xhamat kan ngrire

hë ? ç'bëre ?

10 evro për të parë 2574 karakteret e sulës  ?!

Makerbot 3D Photo Booth Creates Personal Portraits 

 

Image via Core 77

If you’re in the NYC area, you’re in luck! As PSFK reported, “At the official launch of its NoHo store, Makerbot introduced its own 3D printing photo booth, taking photography beyond digital. While not as detailed as the one we recently profiled in Japan, users will get a monochrome version of their head.

Amazingly, the service costs a total of $25. Customers will sit in the booth for a $5 scan and pay an additional $20 to get their face printed. This initiative was made possible by collaborating with Shapeshot, a 3D printing company focused on applications that relate to personalization.”

Rad to own, a must to see. Visit Makerbot’s physical location at 298 Mulberry Street in Manhattan or visit the store’s website.

Mengjes ne Toronto smiley  Mrekulli Natyre

10*

smiley thnx

vërtet bukur por jo sa për 25 000 $

111 ridelle? smiley

aty afer i je afru pak smiley

Kushedi sa vrima do i beje Led-it Xhibi sa tja mari doren

cool

Na zhginjeve Fiqo, une kujtoja se mos shifje gjera kur levizje gishtat gjekund tjeter, kjo qika thjesht per kompjutera. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).