Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa çensurë - 45

333 Komente

PBS - Makers: The Women who made America

Part I - Awakening

Part II - Changing the World

Part III - Charting a New Course

Sethist!

 

sliperi roud...

Se c'ka qene nje autore shurdhe dhe e verber qe bente poezi shume te mira, por ia harrova emrin?

ok, e gjeta

helen keller

ma merr mendja se duhet te jete ne dok

Never bend your head. Always hold it high. Look the world straight in the eye.

Helen Keller.

smileysmiley love you Monda !!!!!!!!

shume flm per prurjen

Emisionin e pashe pambreme, ok m'u duk. Si perhere, personazhet negative terheqin me shume, madje jane te domosdoshme per te tilla trakte. Dokumentarin e OJQ-ve femerore shqiptare me vjen keq qe nuk na e solli njeri.

Tjeter hall kam sot, kam hallin e patates. Pse patates se mire i thone "si molle" kurse molles se keqe i thone "si patate"?

(parmbreme pa ngrene)

Shenja me domethenese e pjekurise dhe emancipimit barasgjinor (por jo baraslarguargraror) te nje faqeje eshte pikerisht fillimi i Paqensures me komente pozitive per gruan

Ja nje individ qe mund te na shpetoje nga kriza

Pikerisht pra, dhe kur ta kuptojne edhe shoqet e tjera qe c'te ben burri s'ta ben dot kurre pajisja elektroshtepiake, atehere dhe bursa e Pjerit do orientohet sic duhet, dhe pas saj dhe tregu ekonomik i bizneseve te mesme, si ai i voteblerjes se Bradit ai i gjuetise se grave me mashtrime dashamirese si i Bredharakut, which brings us treqindegjashtedhjetegrade back to you. smiley

ore meqe jemi te halli xhibit , dihet gje ka rene zia per femra ne Amerike ?? sa here bie muhabeti femres fillon xhibi , seksi , krevati, mjetet, dancing with the stars, victoria what's her name , amani ore se nuk e mbajme dot xhibin me ......buke , buke se ta merrni per ters juve smiley

I now see what Bredharaku sees. 

P.S. Pellembe apo sapllake? 

se ke keq, mblidhena ndonje nate edhe i bojm aheng ke gardhi barakes, po na solle ca speca ke nje kola falas

Shitblerje :

Per shkak te ndryshimit te veprimtarise afariste ,shes veturen e tipit Mercedes(M klase) ne gjendje shume te mire dhe me pak kilometra te kaluara.

Pergjigjem vetem ne ofertat serioze.

    Mercedes M-Class Popemobile 07.12.2012

 

 

 

e ka pasur  gje nje grua plake  kete makinen..smiley    e perdorte, kshu,  vetem brenda qytetit per te bere pazarin...     keshtu thone gjithmone  ata qe blejne makine  te perdorur..smiley

I ka grah plaka,por edhe te rejat smiley

Megjithese e ceka me larte  se, pergjigjem vetem ne ofertat serioze smiley

Ec e provoje te behesh serioz te peshku !

jakove, po edhe makinen e Papes e paske vjedhur more smiley

I marrsh t'ligat...sot erdhi me helikopter...doli ne piazza di Castello na uroj Buonanotte ,na dha bekimin e iku...Nje atmosfere shume e ndjere,jo e trishte...Si kurre ndonjhere oborri i pallatit nuk e zinte gjithe njerezine.Prandaj te gjithe ne piazza .Nje ballkon i dhene me qera Rai-t teteqind euro ora.Nje tjeter e reuters 1200.Me shume ndihej gjermanisht se italisht...Une isha me sentimente kontradiktore,nga njera ane rasti human ,studiusi e intelektuali mite e timidoqe krejt rastesisht u gjend ne habemus papam...nga ana tjeter ky gjerman qe gjermaniku i tij ishte gjithnje mbi te qenit katolik e pape.Ky qe zbriti nga kryqi ,ky qe la gregjen pa bari...ky ky...udha e mare.Ne Rome ka pas kene nje fjale semuore un papa se ne fa un'altro...tesh asht se ne va un papa ,se ne fa un altro ...i zi korb,me italishte te rande,me anglishte daullesh...qe tash po e mbush San Pietron me te zij...mo zot ma zi' erdh dita e kjametit smiley

Bobo sa dobet Rama sot tek Opinion. Gjynaf

Nuk quhet kjo pytje

Rama: Paske ardh me llogarite e Tan Hoxhes, gjeologut qe ben ekonomi e desh na u bo president

Fevziu: Po dhe ti piktor qe do te behesh kryeminister je

 

smiley

tha

Edit Bravo i qoftë qe shkon aty.

Ska turp. Shkon te armiku. Ska gje se kur te bohet kryeminister i jep prape sheshe ndertimi Sandrit dhe i ben shoke per koke prape sic i ka pas

Me ne fund e tha hapur qe eshte i gatshem per koalicion me LSI. Tani nuk eshte me as hipotetike. 

Kur se paska thene hapur? Gjithmone hapur e ka thene.

Ore sa here do ta amnistoje Meten ky superkarakurve?

Per cdo here qe ja ka ngjesh mire ngjalen Meta. Si tha ai "me nje here e me dy here nuk behesh, po me te treten?". Ky te treten e ka ngrene me kohe me sa duket

Ej kape pak mo kape pak:

Unë shpresoj që LSI të marrë vendimin e duhur, duke braktisur këtë koalicion, këtë qeveri të kërrusur dhe duke u bërë pjesë e rotacionit politik.

 

 

Te shohim c'do na thone EdRamistet PS-iste te peshkut.

Mua me shkriu fare tani. U ankua qe Laura e shan nga foltorja, thote ca eshte kjo qe njeriu duhet te transformohet per te bere karriere. 

Ok i thote Fevziu, po pse te tute nuk bejne keshtu, a nuk lexojne deklarata te shkruara te dera. Para 2005 i merrja vete deputetet per te ardhur ne emision, tani marrin leje per te ardhur ne emision, vine me letra te shkruara, thone te njejtat gjera ekzaktesisht. 

Po lere kete muhabet tani thote, as nuk e mohon! 

Pra halli nuk eshte pse e shajne, po se e shajne me fjale te keqia ndersa ky eshte me letrar kur i shan nga foltorja e tij. 

Ej rri o burre se ne jemi te barazlarguarit e felliqur.   Ej po keta bejne estrade o burre, bashke me Fevziun, dhe estrade banale dhe ordinere pa asnje lloj vlere.  Po nejse se keto felliqesirat e tyre i hane njerzia mendjengushte e shpirtvogel, pa asnje te voglin hezetim.

Ore po erdhi Rama ne pushtet, Fevzoja dhe Sandri i behen sherbetoret me te devotshem. 

Dhe pastaj ke per te pa ti te peshku si do perseritet historia e Meros, qe nga i urryer eshte bere martir. 

Po sherbetor i devotshem eshte qe tani ai.  Jane pjese e parise se Tiranes kur thot Shenasiu, dhe edhe pse duket sikur tregohet i rrepte me Ramen, realisht nuk i ben pyetje te forta qe ta gozhdoje ne vend po me merret me ca pseudoceshtje e banalizma.  Ate pjesen ku ai ftoi haptazi Meten ne koalicion, po te ishte tamam gazetar Fevziu tamam i painfluencuar e i palidhur nga te dy bandat e medha, nuk e kishte lene te kishte dale kaq lehte nga ajo pjese.

Fiks, ceshtjen e Metes, koalicionin, listat, mardheniet brenda PS, nuk i prek fare. Po dihet pse nuk i prek, se ja kthen rendshem Rama e i thote qe PD-ja nuk eshte me mire. E prandaj Fevzos nuk i intereson. 

Po te ishte i palidhur ai, nje koment si ky qe PD-ja nuk eshte me mire e anashkalonte pa te voglin problem duke i thene ose qe ne jemi ketu per te diskutuar PS-ne e jo PD-ne, ose po pse valle ju mbani PD-ne si etalon mates per PS-ne.

Eshte herezi te thuash se Krishti e ka cadren te shpuar.

(me veshtiresi po evitoj shakate e papershtatshme ne lidhje me burrin)

Eva e beri te sajen.  E hodhi dhe tuc bile. Se c'ben me vone te bijte dhe te bijat tjeter muhabet.

Tgjith i kallup jane, per zotin, llum.

maktas djathtas posht lart  yak

Mir ka thon ai: rob skllever

Sistemi qe korrupsion njerezit, tha.  Se njerezit vete ...  Meta viktime.  Poshteri e kryeposhtersi.

Dhe qe vete te Fevziu, kokrra e idiotit. 

Per pjesen e pare jam plotesisht dakort. Eshte kryekurveri falja e Metes.

Kurse per te dyten nuk jam fare dakort. Qofte edhe per te tregu se sa dhiaks eshte Berisha qe nuk shko ne emisione ku mund t'i behen pyetje te sikletshme.

Kjo e sotmja (per gjysmen e dyte qe arrita te shof) ishte nje ndeshje boksi qe Blendi e humbi thelle. Shenoi na dy pike si te ajo puna e lavazhit te trurit te deputeteve dhe te rinjve, por me shume boni autogola me pyetje dy-lekshe.

Momenti mo i dhime ishte kur i tha :

"Per cfare te vije Berisha ketu? Kur flet me ty ai duket sikur flet para pasqyres."

Pastaj perpjekjeve te Blendit per t'ju pergjigj (nderkohe Blendi ishte i shushat nga batuta smiley) iu kthy :

"Mos u fikso te batuta se nuk ma kthen dot, kshu qe vazhdojme me pyetjet" smiley

smiley

Une personalisht sot u binda qe ne nje kontekst te caktuar mund edhe te votoj per Ramen, nese ky kandidon per drejtor estrade.

Monda pse qenke irritu kaq shume? smiley

Duhet dhe ajo te luaj pak rrolin pra qe te duket si gjoja parimore e jo militante e verber dogmatike.

Po, drejt.  U kap dhe kjo ceshtje. Hajt me te mira dhe sukses ne kapjet e tjera.  

Ta nxorri bojen se mjaft na ishe mcef, shume mire ta boni smiley

Pse vetem ju dinit te demaskoni e  te cirrnit maska? Kujtoni ju se hame bar, ne? He he he! Ha ha ha!

Me ju shoket me siper do fjalosem ne mbledhjen e Qarkorit. 

Ajo ceshtje eshte kapur qe kur te kane bere admine ketu.  

- Po e kape mo

-Jo prit se ka te kapur e te kapur

-U kry bac, u kap.

-Jo se s'du ta kap ashtu.

-Po si?

-Po e kapa keshtu dhe kapet ashtu, eshte kap.

Dhe te gjithe jetuan te kapur pakapurshmerisht.

U lodhe goxha e prap nje mufke nxorre.

Prape mufke the, po te pakten nuk u lodhe. smiley

pse robt qe kan ik nga shqipria shofin televizion shqiptar...

Ska ndonje gje te keqe besoj. Psh pleqte shqiptare ne lagjen time , femijet e tyre u kane lidhur televizorin shqiptar ne shtepi . Ca do bejne ata gjithe diten duke degjuar anglisht ?
Une them eshte gje shume e mire .

Pe te rinjte eshte me kollaj adaptimi, koha me car e harxhojne dhe nuk e kane problem , sepse skane fare kohe desha me then smiley

ku kan koh pleqt...i mbani si skllever aty per tu rrit kalamojt.

Gjynah jane sepse kur i takoj shpesh qahen qe merziten , dimri i papershtatshem per moshen e tyre , pleqte kanadeze i japin makines psh, pleqte tane jo- dhe vjen puna izolohen gjate dimrit.......po kjo sdo te thote se i mbajne femijet e tyre per skllever . Nuk mund te flasim ne pergjithesi kot , ka nga ata qe nuk duan te ikin me , se kan gjithe femijet ketu .........dhe jan happy mas femive , ca thua ti skllever , pse ne Shqiperi ata qe rrisin niper e mbesa skllever jane ?

nq fakt te jap te drejte vetem per nje gje - Kur u bie per ise nje nuse dor-thate , qe sdi as te mbaje femijet e vet jo me veten , te tjeret apo shtepine e saj,    , atehere pleqt kthehen ne robote , skllever........se u vjen keq per femijet

 

 pse ne Shqiperi ata qe rrisin niper e mbesa skllever jane ?

Po ata ne shqiperi jane ne vendin e tyre, dalin e bejne muhabet, s'i marrin kunder deshires per te kursyer para dadoje.

kunder deshires ?

bah , shume rralle kam degjuar nje gje te tille , desha une me i majt me "zor " prindet e mi ketu , as qe behet fjale smiley

Je duke akuzuar kot  tashi , ke harru pleqte qe kan ardhur te semure ketu pa shprese , dhe e kane jeten e dyte

kam nje te aferm qe i beri tre bypasse ne zemer te atit atje, te gjitha ia mbulonin sigurimet.

ketu kushedi sa do t'i kishte shkuar po te kerkonte te njejtat kushte te privati

Ashtu eshte , sidomos kur kane letra dhe health card eshte mrekulli , se kur nuk kane do paguash cdo gje nga xhepi dhe te shkon 100 -fishi Shqiperise per ate pune se dhe ktu ste falin,

ama jeten t'a shpetojne

Se ka fillu prap Big Bradheri smiley

Sa te lezetshem jane keto te Frd-se. Rama per Bamirin tha qe eshte kurve qe hiqet si e virgjer dhe qe eshte neverites me ate barazlargimin. Ja vuni festen sipas kokes ketyre te frd-se dhe kto prape per Ramen do votojne. Kujdes mos ju dali prape vota sic ju kap atij qoftes heren e fundit.

Ne maje te gjuhes i kane politikanet keto fjale te pista..smiley

ah, dmth ka hedh valle ne goje te ujkut?

 

    Skandali në Prishtinë, e quajnë rrugën "Eçrem Qabej"               TIRANE - Akademikët në Kosovë thonë se është “Bardi i gjuhës shqipe”. Ai është Eqrem Çabej, gjuhëtari i madh, i cili për sa kohë jetoi dhe punoi për gjuhën e kishte parashikuar edhe debatin për përfshirjen e dialekteve në shqipen e njësuar, por asnjëherë nuk do t’u besonte dot syve që kultura gjuhësore në institucionet e shtetit do të binte aq poshtë sa atij vetë; nga Eqrem Çabej, t’ia shkruanin emrin “Eçrem Qabej”. Duke udhëtuar në komunën e Prishtinës, aty ku nis rruga Strugë-Ulqin që bashkon rrugët me trevat shqipfolëse, shfaqet një tabelë me emrin e rrugës “Eçrem Qabej”. Tabela ku është shkruar emri i gjuhëtarit të madh, ka deformime të pafalshme, ku “q”-ja, shkronja e dytë e emrit është bërë “ç” dhe Ç-ja fillestare e mbiemrit është bërë Q. Dhe këto deformime kanë ndodhur... a thua të jetë rastësi?!... pranë dy institucioneve që kanë lidhje të ngushtë me gjuhën shqipe, Institutit Albanologjik dhe Fakultetit të Gjuhësisë. Ua tregojmë fotografinë gjuhëtarëve të njohur Rami Memushaj dhe Valter Memishaj, për të na shpjeguar se çfarë duhet bërë kur deformohet shqipja në shkallë institucionale, si në një rast kaq ekstrem. Profesor Rami Memushaj thotë se pavarësisht dukurisë së mosdallimit në shqiptim të q-së dhe ç-së, që vërehet në të folmen verilindore, në Kosovë e në Dibër, kjo nuk do të thotë që do të shkruhet gabim gjuha shqipe. “Problemi nuk është këtu, këtë e rregullon Drejtshkrimi,-thotë profesor Memushaj duke na kujtuar se, -ka pasur dhe ka raste që njerëzit nuk e shqiptojnë dot fjalën siç shkruhet, por historikisht e shkruara ka një standard të njohur e të respektuar nga të gjithë”. Nuk është faji i atyre që nuk e shqiptojnë dot fjalën, problemi është defekt kulturor i institucioneve, që vjen nga bashkitë përkatëse. Profesor Rami Memushaj shprehet se janë institucionet ato që gjithandej nuk e vënë ujin në zjarr për problemet gjuhësore, duke filluar që nga maja e piramidës shtetërore. “Dikur ka pasur nëpër këto bashki specialistë gjuhe që kontrollonin emërtimet e institucioneve para se të shkruhen. Shkaku i shtimit të këtyre gabimeve është se ato lihen të shkruhen nga punëtorë të thjeshtë që merren me këtë profesion dhe nuk ua dikton kush rregullat. Por, edhe fakti që rregullat drejtshkrimore nuk dihen nga njerëzit, ka të bëjë me një rënie të përgjithshme kulturore në hapësirën mbarëshqiptare. Kemi të bëjmë me një edukim gjuhësor shumë të dobët nga shkollat”, thotë prof. Memushaj. Ndërkohë Memushaj shton se: “edhe në Shqipëri e sidomos në Tiranë ky problem është edhe më i madh. Ka emra institucionesh, tabela, rrugë e lokale që shkruhen me gabime fund”. Sipas tij, e vetmja zgjidhje është që “bashkitë duhet të kenë një gjuhëtar që të përgjigjet për këto shkrime dhe të pyetet në bashki para se të vendoset tabela, ose ne rast se ka përfunduar me gabime të zbatohen gjobat nga bashkia”. Madje, prof. Memushaj shton se “Bashkisë i duhet një gjuhëtar specialist, edhe për faktin se do t’u hyj në punë në dokumentacionin e saj, në qarkore e buletine, etj, ku dhe ato janë plot me gabime.” Ndërsa rasti i deformimit të emrit të Eqrem Çabejt është sipas Memushaj “një deformin i rëndë”. Ai shton se “kosovarët përpiqen t’i bëjnë respekt, por kanë fyer veprën dhe misionin e tij si gjuhëtar”. Memushaj thekson më tej se: “Në përgjithësi, në të dyja shtetet tona, faktet tregojnë një mungesë të madhe interesi për gjuhën dhe drejtshkrimin e saj.    Në Kosovë kam vënë re edhe një rast tjetër të pafalshëm, siç është shkruar “Kampusi Univerzitar” (duhet Universitar). Mbase janë ndikuar nga z-ja e serbishtes, por në një universitet, ky gabim do të ishte rreptësishtë i patolerueshëm, siç është i patolerueshëm fakti që emri i Eqrem Çabejt të shtrembërohet aq shumë pranë Qendrës Albanologjike të Prishtinës”, tha Memushaj.  Valter Memishaj:Gafë e patolerueshme, tani na mbetet që Qosen ta bëjnë Çosja Edhe gjuhëtari Valter Memishaj ndan të njëjtin mendim me kolegun Memushaj që rastet e deformimeve gjuhësore në tabelat emërtuese janë përgjegjësi e bashkive dhe institucioneve shtetërore. “Ky problem që ka ngjarë në Prishtinë me emrin e Eqrem Çabejt është edhe në Shqipëri, ku nuk kemi asnjë rregull ose ligj për unifikimin e etiketave zyrtare. Bëhen gabime në rrugët, në emërimet e institucioneve dhe rastet e shkuara me gabime drejtshkrimore janë të shpeshta. Duhet folur dhe diskutuar me gjuhëtarët, ata që janë pikërisht të kësaj fushe, sepse rasti në fjalë është i patolerueshëm. Kjo është përgjegjësi e bashkisë, sepse në Kosovë pavarësisht se nuk e dallojnë qartë shqiptimin midis ç-së dhe q-së asnjëherë nuk e kanë bërë Rexhep Qosen, Rexhep Çosja. Tani nuk mbetet gjë tjetër, edhe kjo pritet, që emra kaq të njohur dhe me kontribute ndaj gjuhës të lejohen të shrembëruar nga papërgjeshmëria e madhe e institucioneve. Madje, ju duhet të dini se edhe këtu në Shqipëri, Universiteti Eqrem Çabej në Gjirokastër ka një basoreliev me portretin e tij, ku shkruhet Eqerem Çabej. Gabime të pafalshme. Dhe kur vet Çabej e shkruan emrin në libra “Eqrem Çabej”, a do kemi ne homogjenizimin e emrave të personaliteteve të mëdha?!”, pyet gjuhëtari Valter Memishaj. Shqiptarja.com 

Ky problem i ngaterrimit te c-se me q-ne ka qe ne kohe te Serbise me thoshin disa qe njoh nga Kosova

Gezuar diten e verores..smiley

 

Verorja, simboli i pranverës TIRANË - Të gjithë i mbajmë mend veroret, fijet e thurura të bardha e të kuqe, që gjyshet dhe mamatë na lidhnin në duar në fillim të muajit mars. Veroret, simboli i pranverës, krahas hijeshisë dhe thjeshtësisë së tyre, përcjellin dhe urimet për shëndet të mirë gjatë të gjithë vitit.

Ky rit bazohet në legjenda të trashëguara brez pas brezi. Siç thuhet në to, prejardhja e veroreve është nga Bullgaria. Për bullgarët ngjyrat e para të pranverës janë e bardha dhe e kuqja. Fijet e ndërthurura, të bardha e të kuqe, janë simboli i pranverës, i quajtur verore ose në bullgarisht "martenica”, sipas emrit të muajit të parë të pranverës “mart” (marsi).

Prej kohërave shumë të lashta bullgarët e presin 1 Marsin të stolisur me verore. Dielli i kuq që po agon shkëlqen mbi dëborën e marsit, dhe këtë pamje ata mund ta shohin në veroren bardhë e kuqe.

Sipas traditës, veroret punohen nga gruaja më e moshuar e familjes. Ndaj dhe gjyshet me lidhjen e verores bekojnë nipat e tyre të rriten të bardhë e me faqe të kuqe, si edhe zonja e shtëpisë shpejton në mëngjesin e 1 Marsit t’u lidhë verore kafshëve shtëpiake dhe pemëve të kopshtit, që të japin fruta gjatë vitit, madje dikur gratë u kanë lidhur verore dhe sendeve më të rëndësishme shtëpiake.

Ndërkohë ndjenja estetike, fantazia, si dhe besimet popullore, i kanë bërë gratë që t’i shtojnë verores diçka tjetër, një rruazë bojë qielli për të ruajtur vajzat dhe fëmijët nga syri i keq, një monedhë të vogël për pasuri, një thelpi hudhër për të dëbuar forcat e liga, etj. Në këtë mënyrë çdo verore gëzon pamjen e vet origjinale dhe ruan “magjinë” e vet.

Fillimisht verorja mbahej si nuskë që të ruante nga forcat e liga dhe të tërhiqte forcat e mira. Por dalëngadalë besimet dhe simbolet e vjetra janë harruar. Në kohën tonë veroret lidhen me urimet për shëndet dhe fat.
Së bashku me urimin për një pranverë dhe vit të shëndetshëm, lidhni veroret dhe mbajini në duar deri në momentin që të shihni dallëndyshen e parë, ashtu siç na kanë treguar gjyshet.

 

Une thashe se ishte 14 Mars?

ej po mire me une e di diten e veres ne Shqiperi ka qene me me 14 mars , kur bahen ballokumet ne Elbasan  , apo jo smiley  ?? (ballokume apo bollokume ?? )

me korigjoni nqs jam gabim

(ballokume apo bollokume ?? )

Ti Elbasanllije edhe pyet te tjeret si i thone?!

ballokume i themi ne , po ne gjuhen letrare desha me dit smiley

pfff. filloj edhe marsi.

Xhibi, si mendon, who wears it better?

Balena. smiley 

Orka qe c'ke me te! Shih si ka dal nga uji duke buzeqeshur.

Dora shif komentin me lart.. smiley

Uf me rafte pika.Duhet te me kishte vajt mendja pa e pare fare, qe do e kish vene, se ty te kemi te ketij sektori. 

Une e vura per vete.Po andej nga shtepia jote? smiley

Perfundimisht do emigrojme ne Shqiperi..smiley

 

Djemtë e shkurtojnë jetëgjatësinë e nënave smiley   TIRANE - Një studim ka vërtetuar se nënat të cilat kanë djem, jetojnë 8,5 muaj më pak, pasi mendohet se ata i bëjnë presion më të madh organizmit të nënës gjatë shtatzënisë.  Studimi ka zbuluar se nënat që kanë pasur më shumë djem, kanë jetuar për 8,5 muaj më pak sesa nënat të cilat kanë pasur vetëm vajza. Jetëgjatësia më e shkurtër është e pashmangshme, pa marrë parasysh pasurinë dhe statusin social të nënës. Por, gjinia e fëmijës nuk e shkurton jetëgjatësinë e babait.  Hulumtuesit thonë se ekziston një arsye biologjike pse femrat që kanë vetëm djem vdesin më herët. Një prej teorive është se djemtë rriten më shpejt në mitër dhe janë më të rëndë për t'u bartur dhe kështu i bëjnë presion më të madh organizmit të nënës.  Megjithatë, studimi i Universitetit të Mançesterit ka zbuluar diçka tjetër. Femrat që bëhen nëna në të tridhjetat, jetojnë më gjatë sesa ato që bëhen nëna derisa janë më të reja.  Hormoni estrogjen që lëshohet në organizëm kur femra mbetet shtatzënë, mund të ndihmojë në zgjatjen e jetëgjatësisë, besojnë hulumtuesit. Edhe pse estrogjeni në mënyrë natyrore shënon rënie te femrat më të vjetra se 30 vjeç, sasi të mëdha lirohen gjatë shtatzënisë. Ai ndihmon lëkurën, flokët, enët e gjakut si dhe mbron nga osteoporoza.  (er.nu/tg/BalkanWeb) 

ketlin mos ta nij , nuk lexon ti  "statistikat e studimeve te sakta  nga profesioniste te Tiranes" qe i cojne ne Europe dhe jane ne pritje te pergjigjeve dhe  ty te garantojne ne baze te llogjeve ??

Dmth se pasken fut komshijen time  ne liste kta , qe beri 5 cuna - 4 goca dhe jetoi 97 vjece .

kjo quhet ile

Imobilarët: Shtëpitë po blihen me ‘cash’      02/03/2013      MONITOR 

Ky është një moment shumë i mirë për të blerë shtëpi, sepse çmimet janë konkurruese…

Agjentët imobilarë, nga ana tjetër, vërejnë gjallërim të tregut të shitblerjeve të apartamenteve në muajt e parë të vitit. Sipas Ilda Biçokut e “Century 21 Albania”, dymujori i fundit ka pasur kërkesa, por me buxhete të ulëta, që arrijnë në maksimumi 80 mijë euro.

“Kryesisht ato që kërkohen janë apartamente 2+1 dhe brenda unazës. Njerëzit tashmë mendojnë se ndoshta ka ardhur momenti i duhur i uljes së çmimeve dhe po kërkojnë të shfrytëzojnë momentin”, thotë Biçoku.

Negocimet për uljen e çmimeve mbeten në nivelin individual sipas personit që shet pronën. Sipas Dritan Cakës, drejtues i agjencisë “Dev Information”, ulja e çmimeve gjatë kësaj periudhe është 20-25%, ndaj dhe klientët këshillohet që të blejnë.

“Ky është një moment shumë i mirë për të blerë shtëpi, sepse çmimet janë konkurruese, nëse flasim edhe për zonat e mira në Tiranë, pranë qendrës”, thotë z. Caka.

Por ajo që vihet re është se pjesa më e madhe e atyre që po blejnë shtëpi gjatë kësaj kohe, po e bëjnë këtë me para në dorë, duke i shmangur bankat.

“Sigurisht që ka rritje të kërkesës dhe gjallërim në tregun e shitblerjeve të apartamenteve. Por duhet evidentuar se ata që blejnë, e bëjnë me cash dhe shumë pak kredi bankare”, thotë ing. Xheni Jahja, drejtuese e agjencisë imobilare, “Tirana RealEstate”.

Sipas saj, pengesë në këtë drejtim është mungesa e hipotekave në shumë godina dhe apartamente të reja, çka e bën gati të pamundur përfitimin e kreditimit.

“Bankat vijnë dhe kërkojnë bashkëpunim me agjencitë dhe ka interesim nga ana e tyre. Por, me gjithë ndryshimet apo risitë që ato kanë futur në produktet e kredisë, ato janë të pamjaftueshme për t’i dhënë hov kreditimit në këtë segment”, thotë ing. Jahja.

Ku kërkohet

Zonat e preferuara për të blerë apartamente janë ato pranë qendrës dhe shumë më pak në periferi. Aktualisht, agjencitë vërejnë se kërkesa është mjaft “e gjallë” në të gjithë zonën brenda Unazës së Vogël, ndërkohë që ka edhe një spostim drejt apartamenteve pranë Liqenit të Tiranës, që konsiderohet si një hapësirë e këndshme për të banuar. Janë pikërisht këto zona që ofrojnë gjithashtu edhe çmime të favorshme dhe jo shumë të larta.

Agjentët tregojnë se ata që blejnë janë kryesisht vendas dhe shumë më pak emigrantë.

“Kërkesa ka pasur vetëm nga emigrantë që banojnë në shtete të paprekura nga kriza, si Zvicra”, thotë znj. Biçoku e “Century 21 Albania”.

Ky lajm eshte thjesht reklame e Century 21 Albania, s'eshte vertet lajm.
e perdorin shpesh si metode
tch e ka per Hygeian. jep nje shifer statistike alarmante, e pastaj merr ne interviste mjeket e hygeias, pamje nga spitali, etj

Pjer

ne keto keshillat e tua strategjike     a ke llogaritur rrezikun e ndertimeve me cilesi te keqe?ne se po cilat jane gjasat ne % qe nje termet ti rrafshoje keto ndertime?Vende si turqia e italia me qeveri me te konsoliduara se tonat u bene viktima te ndertimeve masive  me cilesi te keqe te cilat nuk i rezistuan dot termeteve.ne se ben vaki nje gje e tille ne shqiperi  a kane kellqe kompanite e sigurimeve te perballojne nje fluks te madh te claims per te nderuar kontratat e sigurimeve.Ne se do jepja keshille blerjesh imobilare ne shqiperi do te fusja nje discount te madh ne cmime per rreziqet e mesiperme perpos atyre te oferte kerkeses.

ca i ka bo Rooney futbollit sot! ket golin e vet pastaj e qau fare po dhe ato 3 tjeret, golat e ktij ishin me shume sesa te japonezit qe i futi mren

 

  MONITOR 

Vajza e presidentit të Angolës, Isabel dos Santos, gruaja e parë miliardere në Afrikë 

 

  eshte titulli i nje artikulli interesant te revistes ekonomike prestigjioze MONITOR 

Angola ka ekonomi te mire Pjer, madje edhe portugezet po emigrojne ne Angole kohet e fundit per pune.

Sot takova nje shoqe qe kisha nje vit pa e pare . me kishte treguar ne telefon qe ishte e shqetesuar per djalin ( 2 vjec e 6 muaj) dhe zhvillimin e tij . Djali yll i bukur , por kur u bashkua me femije te tjere  largohej dhe nuk luante , as nuk interesohej per asgje .......rrotullohej ne nje vend .......akoma nuk flet , dhe bente xheste qe i afrohen simptomave te autizmit ......nuk e kisha besuar kur me kishte thene , por sot kur e pashe....jam ndjere shume keq , aq sa akoma rri mendoj  momentin kur shoqa ime buzeqeshte dhe mundohej ta mesonte me zemer te thyer dhe ai nuk ia kthente ate qe ajo , si nene priste ......smileysmiley

Ca behet kshu ? Sa shume femije me autizem po shtohen smiley

Edhe ketu ku jam une, eshte nje nene e re 25 vjece, qe ka po te njejtin problem me djalin..smiley

nuk dalloet autizmi me ndonje analize qe heret?

Ketlina e kam parasysh ........

visheroy , thone qe instikti i nenes duhet ta dalloje vete e  para , ne moshen 18 muajshe nena duhet te kuptoje se dicka nuk shkon me zhvillimin e femijes dhe milestones , ku di une e shkreta , prindi shkret nuk do ta pranoje ndonjeher , e denon realitetin se beson .....me kupton ?? dhe vonon ta binde veten

lexova pak tani ne internet e thuhet qe nje nga shenjat kryesore eshte kur kapet shume pas te njejtes loder dhe e kerkon me patjeter, ose kur humbet, hutohet me syte drejt dickaje per nje kohe te gjate dhe nuk reagon kur i flet. ufff, na tromaksin kshu lajmesh

mjere kujt i bie per ise , shpirti tyre e  di , ne na vjen keq se ska me keq kur shef femijen keq . keta mizerje akoma nuk e kan gjet se nga vjen , por terapine e kane te mire dhe disa njerez kane qene me fat u kane ecur femijet goxha

 

Une them pse nuk e gjejne qe ne muajt e shtatzanise? Mesa me kujtohet njera e hoqi femijen 5 muajsh per kete arsye..po te isha une ne vendin e tyre, nuk di, nuk di cfare do te beja dhe si do te veproja!!!!!! smiley. Une bera analizat e gjakut te te voglit dhe i doli kolestoroli high, po me iken truri e kam futur djalin menjehere ne diet, jo me embelsire, cokollata, pije me gaz..Sado qe nuk eshte i shendoshe nuk ka te thote, cdo gje varet nga ushqimet, ai gjithmone eshte treguar tekanjoz ne ngrenie, ha vetem junk food..por jo me tani..cdo gje e kam nen kontroll..

nuk kapet ne shtatzeni, ajo qe thua ti eshte per down. autizmi eshte tjeter gje
per kolesterolin mos u shqeteso me nje analize. ndryshojne vlerat ne varesi te shume gjerave
shqetesohu vetem nese kur ia ben pas disa kohesh e ka po njesoj e vetem nese behet fjale per vlera shume te larta, jo fare pak mbi normen
ajo mund te kete qene dicka e momentit
dhe junk food femijes? pse?

E mire mire , as me qesh nuk te le njeri , lene mo me qajt .smiley

marova nga gripismiley spo gjej dermon,39 tempratura.si duroj hiç smun'jetsmiley

Flex ose sex , dore me nji smiley Te dyja 5 vjet ske mo grip smiley

leng pule per darke

ps Te shkuara!

E ku te gjesh Pule ne 12 te Nates ?

o brad po ti vje turist pranej sdi gjosmiley90% e robve knej kan pervec frigoriferit ene nji ngrires  qe rri mush ding gjithmon.mund t'na mungoj nai kokerr qep apo majdanozi se per mish ene peshk as qe bohet fjalsmiley 

 

spo m'bo dermon asigjo.çer skam mar.tashi jom duke bo nji pije vet.kom fut t'gjitha erzat e guzhines dhe po boj nji si çaj.ishalla po mbo dermon.

s'ke ndonje Guardia Medica afer? 

kam doktorin e familjes tre shpia me anej dhe erdhi ene m'tha asigjo ske grip stine.pi çaj ne mlohu mir.smileytashi po boj nje çaj me erza dhe po e perzij me icik raki  se vin brule kom pi gjys litri n'drek

mund te moresh dhe antivirale nese ka pak dite qe te ka fillu

problem eshte temperatura e larte. thuaji shoqes/te fejuares/gruas, apo atij/asaj me te cilen ndan shtepine te te kontrolloje gjate nates. ose ver zilen. 

mbahu alke, mos kij frikë

se ke skoqet në amerikë

smiley

Shoqet mo shoqet smiley

saktë. m'paska hup nji prejse e epërme ( ' )

Vitamine C, leng portokalli, plus supa qe thote Finis.

Mgjth me 39 duhen edhe kompresat.  

Te shkuara alke smiley

i kom mor t'gjitha monda tachiflu,tachipirin,oki,e ku di gjo un tjetersmileyflm 

provo 3-4 filxhanë me kshu e nesër je qiqër o alke

Gripi do bej te tijin, ti do besh tenden smiley.  

PS: Edhe nje Flamur Topi qe na kishte ngel pa e lujt ne peshk, u kry.  

 

Edhe ate (ndjese paste).

Alke, cajit me raki hidhi mjalt dhe limon.  Ketej perdoret Irish Whiskey ne vend te rakise.  Bahhh shije e tmerrshme por funksionon.  

kom zi sherbel,rosmarin ,rigon,noce moscata, spec djegs,kanell,karafil dhe piper t'zismiley e omelsova me içik sheqer dhe e perziva 1=1 me raki.po e lej t'pushoj 10 minuta masnej po e kthej i got uji per sot. neser dit e re nafak e resmiley

po m'boni dermon do ju themsmiley

ps. formulen mund ta perdori kush t'ket qejf.nuk du t'drejta autorismiley

Mbaje me shnet se me mire dergjem me 40 smiley.  

Boo cfare recete! Po ti do me e heq gripin apo me e tromaks nga shija e tmerrshme e cajit.smiley

po ik ore te doktori po qe aq keq, mos u merr me fjale komshijsh e forumi

ah sikur te kishim ca piavica....  piavica  Alke, piavica...smiley

 

te shkuara  dhe shiko  mbaji  cik larg  te afermit  qe te mos u ngjisesh  gripin, se ty te paska kapur  keq.. do presesh ca dite kur te iki vet tashi,  ske cben.smiley

flm smileye di por se kam duruar asnjeher gripin. 

alke te shkume  , e ka stina , kohe mizerje , kohe rranxash

Me perpara per gripin perdornin raki te nxehete me sheqe mbeshtill mire fytin dhe pi sa te mundesh caj mali, blini, ect me limon  kjo do te te ndihmoj te shpejtoj sherimin, se pa minimumi tre dite, nuk te le grimi te cohesh smiley 

je alke ?

Ej Alke te shkuara! Po me vika shume keq.smiley Edhe une i kam tmerr semundjet, ndaj te kuptoj mire. Pervec supes se pules standarde , do te keshilloja caj me xhinxher , mjalte e limon. Madje mund ta presesh xhinxherin ta hash dhe ashtu. Pastaj po tu gjend ndonje Sauna andej afer, mire do ishte ndonje interval 15 ne 80-85. Dore me nje. For usmiley

vallai une isha keq para nji jave edhe u rrasa nja nji ore n'pishine me ngrofje alla shqiptare (dmth me uje pusi temperature ambienti). Pas pishine dush te ngrohte, nje bardhak me caj mali dhe te nesermen top

sa mire e paske kalu ., qyqe , une po u futa n'uje e smunme , iu njita krevatit ma keq

Lene se dola i xhiro tashi, kishin hap i bllok te ri shpijash knej ( jap me dore drejtimin ) e smla krymi pa i pa. O none none, gjys fushe futbolli i shpi, na lan pa gjum.

Po çi dun ere kaq tmdhoja mor amon, une ktu me tre bythven e sgjej dot dy çorape isoj smiley

smiley  e ke lan te forte

ore me verte jo vetem ate , po kur erdhi mami dhe babi ne dilshin xhiro nga lagja ne darke

-ore-thoshte mami, po gjithe kto kokoshiqe shpiash 1 milion $ ?? po pse i blejn kur ska njerez mrena ??

jo me gru - i thash- aty jan po rrin me drita fik se kursejne lekt e dritave, si puna jote gruje qe s'e hapshe kondicionerin gjithe diten se vlonte sahati ene na more m'qaf me 42 grade na shkonte djersa si uji cesmes qe vjen me mjes me furi  smiley

Ah Alke, se harrova ,keto jane kurat ne rast ftohje, ne rast gripi , si tha doktor Adhamudhi, lere se do bej te veten ai. Gripit i vijme anash, se meqe eshte virus, s'kemi c'ti bejme.

Po mos u merzit! Xhanlliku virtual s'ka te mbaruar.smiley

po ik ke doktori mer burr....mos u boj kaq i vobekt

pse s'bene vaki,qe robi thjeshte mos ti kete qejf doktorat? varet cfare faze eshte.

robi modern e ka qejf doktorin. 

Ya see! Po ne fakt kam nje pershtypje qe eshte robi standard qe ke ti ne koke.Por s'ekziston ne realitet.

alke te erdhi qorri apo beri efektin tylenoli

boni efekt pija e pergatitur nga unsmiley.sot jom sagllom,deri tani t'paktensmiley

smiley m'behet qefi qe je mire , shif ti sa shume u shqetesuan gjithe peshqit per ty smiley

pranej ju du fortsmiley

smiley

E kush iken me ba pazaret tani , sa here mushem me qese e canta me kujtohet shprehja: kur je i ri  je si kali qe ngre vec tym e ste kap njeri smiley  , kur fillon moshen mesatare smiley je si gomari qe vetem ngarkohesh e sjell gjera n'shpi .......pastaj kur je plak fare rri gjithe diten me gjuhen jasht si qeni ne diell smiley

 

 

Marashi më rrihte dhe më premtonte se do të shkonim në Gjermani

Nga Lindita Çela

I është premtuar lumturia e përjetshme, por ka përfunduar në duart e një maniaku seksual. Ky ka qenë fundi tragjik i dashurisë së 22- vjeçares Dhurata Lleshi nga fshati Munellë i komunës së Fanit në Mirditë. Për 22 ditë vajza është keqtrajtuar fizikisht duke u mbajtur peng në banesën e 36- vjeçarit nga fshati Shënkoll i qytetit të Lezhës. Dëshmia e vajzës, e cila kishte përfunduar edhe studimet për pedagogji, është sa rrëqethëse, aq dhe shokuese për mentalitetin në këtë zonë të thellë veriore të vendit. Dhurata ka dëshmuar se njeriu i ëndrrave të saj, që u shndërrua në “pengmarrës”, e ka detyruar të kryeje marrëdhënie seksuale bashkë me gruan e tij, fakt ky që është pohuar në polici edhe nga bashkëshortja e Marash Kolajt. Duket se varfëria, thuajse në skajet e mjerimit, por dhe premtimi për një jetë shumë më të mirë, kanë bindur vajzën që më 3 shkurt të marrë arratinë nga banesa e saj, e cila ndodhet pothuajse një orë larg komunës së Fanit.

Pengmarrja

“Nënë, po iki tek Liza”. Ky ka qenë shënimi që Dhurata Lleshi ka lënë për nënën e saj pasditen e 3 shkurtit. Më pas vajza ka marrë rrugën për në Fan, ku dhe është takuar me njeriun që prej një muaji i premtonte lumturinë e përjetshme. Në komunën Fan, rreth orës 17:00 të 3 shkurtit, është momenti i fundit që Dhurata Lleshi është parë të hipë në një makinë, tip Benz i bardhë. Më pas është zhdukur pa lënë asnjë gjurmë. Për 21 ditë askush nuk ka ditur se ku kishte përfunduar 22-vjeçarja. Kërkimet e policisë pas denoncimeve të bëra nga i vëllai, Martin Lleshi, duket se kanë dështuar për ditë të tëra. Askush nuk ka ditur se ku kishte përfunduar Dhurata Leshi. Vëllai i saj dëshmon për gazetën TemA se menjëherë sapo ka mësuar zhdukjen e së motrës, është kthyer nga emigracioni në Greqi. Për ditë të tëra e ka kërkuar privatisht, ndërkohë që dyshimet e para kanë qenë se e motra është dërguar jashtë shtetit për qëllime trafikimi. Martini rrëfen se nuk kishte dijeni për asnjë histori dashurie të së motrës, ndërkohë që letra dhe të dhënat kontradiktore kanë bërë që ai të mendonte se Dhurata është vrarë. “Për fat mësuam se është gjallë, por ajo nuk është në gjendje të flasë. Ka shenja në trup dhe është përdhunuar sistematikisht. Tashmë ka dy ditë që ajo është në shtëpinë tonë, por unë nuk kam guxuar ta pyes. Ai e ka mashtruar me qëllim për ta trafikuar, por shpresoj që policia të zbardhë ngjarjen dhe të vihet drejtësia në vend, përndryshe do të veprojë kanuni”, tregon Martini, i cili është ndër të vetmit nga familja Lleshi që po merret me hetimet e pengmarrjes së 22- vjeçares.

E ndërsa Martini endet sa në prokurori dhe në policinë e qytetit të Lezhës, Dhurata ka dëshmuar për oficerët e policisë gjyqësore historinë rrëqethëse të dashurisë që është kthyer në një pengmarrje për 21 ditë, kur ajo shpëtoi e gjallë falë ndërhyrjes së policisë pas zbulimit të vendndodhjes së saj nëpërmjet metodave speciale të hetimit.

Nata e parë

Tashmë ka flokë të shkurtra. I ka lyer bionde e thuajse në tërë trupin ka shenja që zor se mund të dallosh nëse janë dëshmi e një seksi të shfrenuar apo të një dhune që është ushtruar sistematikisht mbi të. Pas 21 ditësh, thuajse nuk ka asgjë nga ajo vajza e ndrojtur e fshatit Munellë, me flokët të gjatë e të palyera kurrë. Dhurata Leshi është transformuar aq shumë, sa as ajo nuk e dallon më veten. “Marash Kolajn e kam njohur nëpërmjet telefonit. Nuk di se nga kishte gjetur numrin tim. Për rreth një muaj kemi folur në telefon ku më thoshte se do të martohej me mua dhe do të jetonim të lumtur. Më premtonte se do të më gjente punë si mësuese dhe se po të shkoja me të, jeta do ishte si në përralla. Flisnim aq shumë sa më bindi që ta takoja e të shkoja me të. E kam takuar në Fan, rreth orës 17:00 e pothuajse gjatë gjithë darkës kemi shëtitur nëpër lokale të Lezhës. Në darkë më ka çuar në shtëpinë e tij. Aty më tha se kishte gruan dhe një djalë. Marashi më thoshte që mos të shqetësohesha se do të më dërgonte në Gjermani dhe se në shtëpi do të qëndronim vetëm përkohësisht. Unë do të flija me të shoqen dhe ai me djalin e tij. E kështu kemi rënë për të fjetur atë natë. Por në mesnatë ai ka ardhur në dhomën e gjumit ku kërkoi të flinte me ne. Kur unë nuk pranova, më ka rrahuar dhe më ka detyruar të bëja seks dhe në sy të shoqes së tij. Më pas e njëjta gjë thuajse ndodhte çdo natë”.

Kështu e ka nisur dëshminë e saj Dhurata Lleshi, e nga sa ka rrëfyer, të njëjtin ferr ka përjetuar për 21 ditë më radhë. Nuk i është lejuar të komunikojë me askënd, nuk është lejuar as të dalë nga shtëpia, e ndërsa në darkë, nëse nuk pranonte të kryente seks me 36- vjeçarin, e priste dajaku. Vajza ka rrëfyer se fakti që kryenin orgji, nuk e ka shqetësuar aspak bashkëshorten e Marash Kolajt. Përkundrazi, një fakt i tillë është pohuar nga vetë ajo në dëshminë e dhënë për grupin hetimor të prokurorisë së rrethit të Lezhës. Vajza dëshmon se është mbajtur kundër dëshirës së saj në shtëpinë e Marash Kolajt në fshatin Shënkoll. Madje ai e ka kërcënuar se do ta vriste nëse do të përpiqej të arratisej, ndërkohë që po planifikonte udhëtimin e tyre drejt Gjermanisë.

Sipas dëshmisë së saj, dhënë dhe për oficerët e policisë gjyqësore, Marash Kolaj është përpjekur të nxjerrë një pasaportë të re për të, përpjekje kjo, që sipas policisë dëshmon se qëllimet e 36- vjeçarit kanë qenë trafikimi i Dhurata Lleshit. Por duket se dështimi i tentativave të nxjerrjes së një pasaporte kanë shpëtuar dhe jetën e 22- vjeçares. Policia ka mundur të identifikojë vendin ku mbahej peng Dhurata Lleshi dhe mesditën e së hënës ka kryer operacionin e arrestimit të 36- vjeçarit Marash Kolaj, ndaj të cilit tashmë është marrë masa “arrest me burg”.

 

Marash Kolaj: Dhurata erdhi vetë tek unë, do martohesha me të

Marash Kolaj, i arrestuar mesditën e së hënës, ka rrëzuar çdo akuzë që është ngritur ndaj tij për pengmarrjen e Dhurata Lleshit. Sipas dëshmisë së tij, dhënë në komisariatin e Drejtorisë së Policisë së qytetit të Lezhës, gjithçka ka qenë një histori dashurie mes tij dhe vajzës 22- vjeçare. Marash Kolaj ka dëshmuar se ka mbajtur për 21 ditë në banesën e tij Dhuratën me mirëkuptimin e saj. Madje 36- vjeçari ka dëshmuar se dhe marrëdhënia seksuale ka qenë me pëlqimin e vajzës, e cila, sipas tij, kurrë nuk ka qenë e shqetësuar për faktin se në banesë ndodhej dhe bashkëshortja e tij dhe djali. Marash Kolaj ka konfirmuar për grupin e hetimit se është njohur krejt rastësisht me Dhuratën dhe se fillimisht miqësia e tyre ka vijuar nëpërmjet telefonit deri sa kanë vendosur të takoheshin pasditen e 3 shkurtit.Është e vërtetë që Dhurata ka qenë në shtëpinë time, por unë nuk e kam marrë peng. Ajo ka ardhur vetë tek unë. Ne kishim vendosur që të shkonim në Gjermani dhe po prisnim vetëm momentin e duhur se ajo nuk donte që të kapej nga njerëzit e saj”.

Kështu mësohet që të jetë shprehur për oficerët e hetimit 36- vjeçari. Po të njëjtën dëshmi ka dhënë dje edhe bashkëshortja e Marash Kolajt. Gjatë pasdites së djeshme, gruaja e 36 vjeçarit ka dëshmuar se nuk e ka pasur problem ardhjen në shtëpinë e tyre të 22- vjeçares. Madje, sipas grupit të hetimit, gruaja ka dëshmuar se janë kryer marrëdhënie seksuale dhe në prezencën e saj, dëshmi kjo që nuk ka bindur aspak oficerët e policisë gjyqësore. Sipas tyre, hetimi vazhdon dhe se ekspertiza mjeko-ligjore e Dhurata Lleshit duket se do të jetë prova më e pakontestueshme për të zbardhur ngjarjen e pengmarrjes për 22 ditë të 22- vjeçares.

Deri më tani në dosjen hetimore janë vetëm akuzat dhe kundërakuzat që dëshmojnë se një histori dashurie është shndërruar në ferrin e Dhurata Leshit nga fshati Munellë i rrethit të Mirditës.

Sipas të dhënave paraprake, policia e qytetit të Lezhës ka dyshime të forta se 36- vjeçari Kolaj ka mashtruar e më pas ka mbajtur peng e përdhunuar vajzën. Burimet zyrtare bëjnë të ditur se 22-vjeçarja është mashtruar nga 36-vjeçari Marash Kolaj, ky dyshohet për qëllime trafikimi. E shkuara e Marash Kolajt duket se ka ndikuar për grupin hetimor të ngrejë pistën e hetimit të trafikimit të Dhurata Lleshit, e cila gjatë ditës së djeshme i është nënshtruar dhe kontrollit të ekspertëve mjekoligjore. Megjithëse burime zyrtare të prokurorisë bëjnë të ditur se hetimet për zbardhjen e ngjarjes vijojnë, ajo që është e sigurt është se mjerimi dhe jeta në një fshat të izoluar të Fanit ka detyruar 22- vjeçaren të marrë arratinë drejtë lumturisë që është shndërruar në ferrin e saj, të paktën për 22 ditë.

TEMA

nga fshati Shënkoll i qytetit të Lezhës.

lezha si me qene planet dhe shenkolli satelit i saj.  qe kur sheh gafa te tilla, nuk te lexohet me shkrimi.  keta qe shkruajne artikujt ne gazetat tona, jane analfabete me diplloma.

A ka mundesi te mos tregojne emrat e plote keta plehrat e gazetareve?

mungese profesionaliteti dhe trajnimi after-school smiley . kritike me vend Dora

Lulet e karakaftes jane lulet e para qe tregojne ardhjen e Pranveres smiley Fotoja  bere  nga nje kushe imja dje

"So strange, life is. Why people do not go around in a continual state of surprise is beyond me." 
—William Maxwell

Me pelqen formati i ri i PPU-s smiley well done!

edhe ky mac e paska, si Pjeri. Dhe si t'gjithe profesionistet e tjere anembane botes, doc. i ru ne desktop

mir ky faqimi i ri i peshkut,po me mungon atje ne fund te faqes qe kalojshe deri ne temen 625.po tani si me ja bo??smiley

arkivi  alke,  arkivi...smiley

po ate lajmerimin  e kuq qe  te njoftonte  kur te vjen mesazh te ri kur do vene prape, thuaj?    ''po cte keqe u bente  lajmerimi   xhanem...smiley

po ato te nje jave me pare?smiley

e gjeta belulsmileyduhet me shtyp butonin me te rejat

a cmu bere dhe ti si Pjeri me duket,  i do  te gjitha gati..smiley   po bej dhe vet ndonje perpjekje  derman,  ''the truth is out there, tha''.smiley ...  vraje, vraje mendjen.  ti sikur  ndihesh  me mire sot,  the..smiley

 

Ok.  hapi pare:  1)  shko te pRofili jot.  2) aktiviteti.    ketu i ke te gjitha,  ne fund te faqes...  1, 2 3, 4 ........., tëk  e tëk e tëk...smiley

smileypertaci belul,pertaci.smiley

Belulo, sapo me lajmeroi sateliti smiley por isha i zene me ca te dhena ekonomike te disa firmave ketu. Une e kam thene qe vertet kerkoj ndihme nganjehere per kompjuterin, se nuk jam specialist, kuptohet ndihme qe ua kam kerkuar te gjitheve ketu publikisht, biles perfitoj nga rasti te them se, ai qe vjen deri ketu tek shtepia ime per te me ndihmuar ne kompjuter, ka 3 shishe vene te vjeter smiley 

na fal per shqetesimin Pjero.. ,se  per ty koha eshte vertet flori..  po nuk te permendem per keq,  jo.smiley

"...i contadini, gli operai, i commercianti, la classe media, tutti sono testimoni... invece loro preferiscono non parlare di questi 13 anni passati, ma solo degli ultimi sei mesi... chi è il responsabile? Loro! I partiti! Per 13 anni hanno dimostrato cosa sono stati capaci di fare. Abbiamo una nazione economicamente distrutta, gli agricoltori rovinati, la classe media in ginocchio, le finanze agli sgoccioli, milioni di disoccupati.. sono loro i responsabili!
Io vengo confuso.. oggi sono socialista, domani comunista, poi sindacalista, loro ci confondono, pensano che siamo come loro. Noi non siamo come loro! Loro sono morti, e vogliamo vederli tutti nella tomba! Io vedo questa sufficienza borghese nel giudicare il nostro movimento..mi hanno proposto un'alleanza. Così ragionano! Ancora non hanno capito di avere a che fare con un movimento completamente differente da un partito politico...noi resisteremo a qualsiasi pressione che ci venga fatta. E' un movimento che non può essere fermato... non capiscono che questo movimento è tenuto insieme da una forza inarrestabile che non può essere distrutta..noi non siamo un partito, rappresentiamo l'intero popolo, un popolo nuovo..."

Discorso alla nazione di Adolf Hitler, 1932

Your Results for the IQ Test!

Your IQ test score is 144

m'paska ra 3 pik..

Kushton 20 dollare dhe karikohet vetem njehere ne muaj. Nokia 105 quhet

 

Ka ne Tirane si keto? Time eme i del telefoni perhere fikur se ska bateri.

1 jave kane qe kane dalur ne shitje ne amerike.

Poezia që i dhuroi çmimin
e parë Elizabeth T. Gray,Jr 

Shqipëria

Elizabeth T. Gray, Jr.

Të dielën shkova në Shqipëri.
Qartësisht, në fillim, askush nuk e kuptoi pse unë apo kushdo do të shkonte në Shqipëri.
Përveç babait tim, i cili u shpreh menjëherë: “Ngase, përpara, njeriu nuk mund të shkonte në Shqipëri”.

Më herët, kurrë nuk më kishte rënë ndërmend, që vërtetë të shkoja në Shqipëri.
Për vite ajo ishte aty, si planeti Mars, hapësira e mistershme në atlas e quajtur Shqipëri.

Qeveria jonë thoshte nuk mund të shkoni në Shqipëri.
Pasaporta do të vetë-zhdukej, kujtoja, nëse do të shkoje në Shqipëri.
Mesjeta me raketa, atje në Shqipëri.
Dhe për më tepër Kina, në Shqipëri.

Por mandej papritmas ishte e dielë, dyzet vjet më vonë, dhe ja ku ishte ajo. Unë isha te kufiri me Shqipëri.

Aty është një ngushticë e hollë, me ujëdhesa të vogla. Ti e paguan kapitenin e ferribotit dhe ai të çon në Shqipëri.
Në të kaluarën, njerëzit që tentonin të iknin duke notuar qëlloheshin nga ushtarët në llogore dhe kulla vrojtuese të cilat ishin roje në Shqipëri.

Të gjithë ishin të befasuar kur u nisa, vetëm, për Shqipëri.
“Marrë parasysh historinë e saj, a ishit të merakosur kur nëna juaj iku në Shqipëri?”
“Jo. Mbase, një çikëz,” u përgjigjën fëmijët e mi. “Ajo asnjëherë nuk e kishte përmendur vendin Shqipëri.”

Kur u ktheva secili më pyeti si ishte në Shqipëri.
Ata thanë, “Çfarë pave në Shqipëri?”
Fillova të përgjigjesha por ishin të nginjur Shqipëri.
Ndoshta ishte e vështirë për ta. Ideja për një Shqipëri.
Mbase ata nuk kishin pasur kurrë Shqipëri.
Nuk ishin të panikosur. Nuk pyetën, “Çfarë do të bëjmë, tash që mund të shkojmë në Shqipëri?”

Tashmë kanë kaluar disa ditë. Gati sikur të mos kishte ndodhur asgjë. Thuase nuk kam shkuar ndonjëherë në Shqipëri.
Harta tregon dy porte dhe disa limane të vogla, por nga kjo largësi në det të hapur dritat nuk duken asgjëkundi përgjatë bregdetit në Shqipëri.

Ndërsa lundrojmë drejt veriut, diku në anën e djathtë të anijes, e rrëpirët dhe me borë, është toka me emrin Shqipëri.

Per me shume lexoni ketu

4000 juesdi. Hallall.

Kush ka telefon me 3g ne Shqiperi i rekomandoj te perdori Eagle Mobile. Per momentin linjen e kam 13 mega nga celulari PA LIMIT dhe me cpo kuptoj une keto perdorin 3g dhe hspa sepse nuk ka mundesi qe eshte kaq e shpejte.

I bukur ky layout-i i ri i peshkut.

S'jam tersisht e sigurte qe me pelqen formati i ri i PPUsmiley Porque nuk pyetet pellgun si do deshironin ta kishin? smiley Apo shume demokraci te bene dem per melcine thuaj.

Formati i ri shume i mire , demokracia e tepert te ben dem smiley

Mua personalisht nuk me pelqen shume. Po meqe s'kam marr pjese personalisht s'kam cfare te kritikoj.

smiley( kete shkeljen e syrit ta bera meqe me bere)

 

Fordi (qe shpiku automobilin) ka thene: po te pyesja klientet e mij se çfare gjeje do te deshironin nga une, ata do me kerkonin me siguri nje kale me te mire nga ai qe kishin.

Po se inxhinerit e Fordit s'ishin popull , ishin alien.smiley

 

Byrzylyku, që iu njofton se
ju erdhi e-mail nga i dashuri Ky është byrzylyku që kushton 30 Euro dhe nëse një e-mail iu vjen në adresë nga i dashuri ose e dashura ai menjëherë iu njofton.

Ai programohet në mënyrë të tillë, që të lidhet me celularin tuaj dhe po ashtu çdo personi të veçantë ju i vini një ngyrë të veçantë, për t’i dalluar nga njëri-tjetri.

Ato mund të njoftojnë edhe kur vijnë “tweets” apo “inbox” ne facebook.

Byrzylyku përdor Bluetooth për t’u lidhur me telefonat si iPhone ose Android.

Vendosja e këtij byrzylyku shmang çdo mundësi justifikimi si psh: “Nuk e pashë e-mailin”.
 

 

Po pra , po a e di ti sa kushton e Dashura ?

Nga ta di se mos kam qene ndonjehere mashkull une?

ja ta them une 60 here me shume se ai byzylyku ne Muaj smiley

Ti e bo si i shoku im qe ka ble i makine te dyte (lexus) ene gjoja ja dhuron te dashures qe ze po sja dhuron me letra smiley Kur ndahet ja dhuron tjetres e keshtu me rradhe. Keshtu kursehen leket Brado smiley

Shyqyr qe paska ngjyra te vecanta per te dallu dashnoret nga njona tjetra kur na shkruajne smiley

me pelqen kjo paraqitja  e re e peshkut. 

Çifti simpatik Shpat Kasapi  dhe Afrëdita  Dreshaj janë ndarë.

Djali paska emer shume domethenes - si monument shetites kunder diktaturs!

nc nc nc smiley

kena ardh mire...

Ore, meqe jemi, di gje njeri c'behet me Mandin e NISH Tulles?

a martu me hanemen motren e shaqes , kan hap goxha biznes ngjova , pjekin misra ke skapamento e makines

Mbaj mend njera ne park para ca vitesh me thote njera - Ua do vij Shpat Kasapi , sa fiksim e  kam !

ne moment nuk  e mblodha mendjen dhe mendja me imagjinoi ca shpate malesh me dhite duke u ngjit ku lart i priste spati me sopate

 

Na qerruat syte me kete format te zbehte.Sikur e keni lare me ace te uruaren.Ju kane ikur ngjyrat fare.smiley

Fotot e vogla (ato brenda tekstit) nuk duken qofte ne balline qofte brenda temave.

Cilat foto? Me cilin browser po provon t'i shohesh?

I eshte djegur karta grafike PPU-se apo me merren mendte mua ?

Pas nje dite te lodhshme do doja te isha ketu  smiley

I desire wisdom and my heart seeketh to find understanding. I am smitten with the love of wisdom.... for wisdom is far better than treasure of gold and silver... It is sweeter than honey, and it maketh one to rejoice more than wine, and it illumineth more than the sun.... It is a source of joy for the heart, and a bright and shining light for the eyes, and a giver of speed to the feet, and a shield for the breast, and a helmet for the head... It makes the ears to hear and hearts to understand.

 

shaba

Qofte i xhehnetit.

natën ugo

Shkoi dhe ky ne komunizmin e perbotshem.

1999-2013. vetem 14 vjet n'fuqismileynuk hyn ke rekordmenet.

 

Jeton Neziraj shkruan së bashku
me 16 dramaturgë botërorë Dramaturgu Jeton Neziraj është përfshirë në procesin e shkrimit të një drame, që ka bërë bashkë 16 dramaturgë botërorë. Secili prej tyre ka pasur në dispozicion për të shkruar pjesën e tij, jo më shumë se 23 orë.

I pari që e ka nisur ka qenë Dominique Morisseau nga New Yorku i ShBA-së, e ka vazhduar Bekah Brunstetter nga Los Angeles, për të shkuar teksti në Australi te Van Badham. Derisa teksti ka ardhur te Neziraj, dramës së njëjtë i janë shtuar edhe idetë e Mixkaela Villalon nga Filipinet, Janice Poon nga Hong-Kongu dhe Abdelrahem Alaëji nga Libani.

E pas Nezirajt drama ka shkuar në Rusi te John Freedman, e te dramaturgë të tjerë në Gjermani, Holandë, Nigeri, Spanjë, Britani, Islandë, për të përfunduar sërish në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Per me shume lexoni ketu

 

 

na cmenden kalamajt , hajde zhurma hajde , kemi qene mire ne , celsin nqaf , buke djath domate , gjithe diten perjasht . keta femijet e sotem te duan ne dispozicion 24 ore smiley

I kam rregulluar te mite nga nje ipad ne dore, njeri ne dhome te vet, tjetri ne living room, qetesi absolute.....smiley

Shyqyr o zot qe na shpiken kete dadon iPad, t'i rrise e edukoje ajo te rrijme rehat ne ppu neve smiley

Kjo e vogla e imja per 6 muaj , me theu my cell  , humbi  her nintendo , prishi wii game , theu ipad timen dhe te goces madhe , dhe tani qe u ula pak ka vervit ne toke ca i ka dash qefi, eshte 4 vjec dhe ka aq energji sa me duket ndonjeher sikur na sorrollat te tre ne te tjereve ne shtepi dhe se ka problem fare , ne fund i fut nje te qeshme me te  ik truni

 

Atëherë, ta nisim për së mbari, numri 1 ( i rregulluar)

<br/><a  data-cke-saved-href="http://oi47.tinypic.com/2z6xa49.jpg" href="http://oi47.tinypic.com/2z6xa49.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>

 

Kadare, për të dytën herë kandidat i çmimit britanik The Independent Kadare, për të dytën herë kandidat i çmimit britanik The IndependentTIRANË - Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, është për herë të dytë kandidat për çmimin britanik The Independent. Në garë për këtë çmim janë 16 shkrimtarë, në 13 gjuhë të ndryshme nga e gjithë bota, mes tyre dhe nobelisti Orhan Pamuk. 

 

 

s'na u nda ky pamuku ne..

Kur pyetet për situatën e sotme politike,Ditero  Agolli i thotë intervistuesit:

 “Ju doni të dini mendimin tim për politikën e ditës, për ngjarjet, por mendoj se ka të tjerë që i dinë më mirë ato. Unë jam tërhequr tani. Por, mund të merrni e të botoni fabulën “Kali dhe gomari…””.

Fabula

Manual per fishing while drinking, drinking while fishing ... duhet. 

Po pra.  

Duhet.

Thanks Beluli smiley Une kam dhene mesim pak kohe ne Elbasan dhe me vjen keq qe nuk e ushtrova kete zanat ketu sepse e kam pas shume qef , gjithsesi dhe child/woman counsellor/avdocate e permbush pak smiley

Kush do që ta ndjekë gazetën, mund ta shohë këtu. 

@admin

printscreenw.jpg

 

Internet Explorer 9

Flm, Olsi. Do i gjejme nje zgjidhje se shpejti. 

Asgje. Sapo instalova Explorer 10. I njejti problem.

Olso. Me google chrome nuk del viza

Po, tani e verifikova, por une perdor Explorerin. Mos me pyet pse e perdor. Fiksime. smiley

Ubububu. Larg explorerit. Kam vite qe se perdor. Po me habit ca te mire i gjen atij lloj browseri smiley As mozilla nuk shifet mo me sy. Eshte ngarku shume. Vetem chrome dhe opera jane me 'clean'

Po ndjek homazhet per te ndjerin R.Trebicka. Shikoj njerez me xhinse qe mbajne arkivolin.Kete e ve re edhe ne ceremoni te tjera mortore. Njerez qe vijne ne keto cermoni me veshjen e zakonshme, sportive, xhupa, xhinse. A nuk meriton percjallja ne banesen e fundit seriozitet edhe ne veshje? 

Patjeter...nje lloj formaliteti ,esell ,tregon respekt....

Mirjamo ti m'duket se je manjola 69 hahaha ku i gje keto mor amansmiley ne fakt duhej ne faqe te pare festa m'susit jo ketu ,mendoj une

falska

purtroppo ormai...

Buffets usually have some hot dishes, so the term "cold Buffet" (see Smörgåsbord) has been developed.

Ghostly  underwater art gallery breathes new life to sunken ship

A eshte 7 marsi ende festa e mesuesit ne shqiperi, se po lexoj gazetat shqipe ne internet dhe nuk kane asnje llaf per te?

permbahu,burre.

S'e ka fajin Skenderbeu qe njerezit pelqejne Berishen,Enverin, etj

Ej cuna, hajdeni ketej ta vazhdojme muhabetin se erdhi teta Monda andej.

E megjithate as ti si flamurtar i barazise gjinore dhe kortezise te pakten reciproke femerore s'je angazhuar gje per ti bere partneres ndonje dhurate, ndaj mesa duket te cqeteson skepticizmi i Zanes, dhe per rrjedhore dhe ftesen s'e ke bere gjithegjiniperfshirese.

Ftesen e kisha per ata me te cilet aktivisht po benim muhabet, po sigurisht qe dhe femrat jane mese te mirepritura te diskutojne.

Mos u be merak per dhuratat.  Dhuratet behen me vone sonte. smiley

Azad Singh, 22 vjeç nga Haryana, Indi, ka realizuar ëndrrën e tij për të dhënë mësim, duke u ngjitur mbi një tavolinë që të arrinte tabelën e zezë. Ai vuan nga një sëmundje e rrallë hormonale, e cila i ka frenuar rritjen në moshën 5-vjeçare. Është i gjatë vetëm 91 cm dhe peshon më pak se 19 kg. 

Azad Singh, 22, stands on a desk to teach his computer skills class to teenage girls in Haryana, India

Panorama / Daily Mail

Edhe 199 mije na kane mbetur dhe do vijme tamam.

Cfare te jete kjo valle? Kush e gjen pa kopjuar? smiley

 

Hetim në Shqipëri për fyerjet ndaj Greqisë në rrjetin social “Facebook” Hetim në Shqipëri për fyerjet ndaj Greqisë në rrjetin social “Facebook”TIRANE - Prokuroria e Athinës kërkon hetime në Shqipëri për një shqiptar që ka fyer simbolet e shtetit grek në profilin e tij në Facebook. Veç kësaj, i dyshuari i autoriteteve të shtetit fqinj ka publikuar fotografi ku paraqiten persona me armë kallashnikov në duar. 

Kërkesa për hetime në territorin shqiptar ka ardhur prej faktit se profili në Facebook është hapur në një kompani shpërndarëse interneti në Shqipëri. Pak ditë më parë Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e dërguar nga autoritetet e Drejtësisë greke për të bërë verifikime dhe për të identifikuar personat në foto. Referuar vendimit, Gjykata urdhëron Prokurorinë e Tiranës të kryejë verifikimet e kërkuara nga pala greke. 

DYSHIMI 
Në vendimin e Gjykatës citohet kërkesa e palës greke, sipas së cilës, Prokuroria e Athinës ka filluar hetime paraprake për “armëmbajtje pa leje në bashkëpunim” dhe “fyerje të simboleve të shtetit helen në bashkëpunim”, vepra të parashikuara në Kodin Penal të Greqisë. Sipas hetuesve grekë, profili i “shënjestruar” prej tyre në Facebook zotërohet nga një prej meshkujve të shfaqur në foto, me emrin Xhimi D…

(er.nu/panorama/BalkanWeb)

 

te fillojm dhe ne te kerkojm hetime per gjith pederastat qe dogjen flamurin shqiptar apo ata te pmotrat e agimit te arte

 

Tiranë, vret veten arkitekti Agron Jano

 

 

 

 

 

 

 

 

TIRANE-  Arkitektura shqiptare humbi sot një nga artistët e saj më në zë. Profesor Agron Jano, ish kryetari i shoqatës së arkitektëve, piktori dhe bashkëshorti i Kristina Jorgaqit gjuhëtares së njohur, pedagoge në Universitetin e Tiranës, i ka dhënë fund jetë duke u vetëhedhur nga kati i katërt i banesës së tij.

Sipas policisë 59 vjeçari pedagog pranë Departamentit të Arkitekturës dhe Urbanistikës të Universitetit Politeknik të Tiranës është vetëhedhur nga kati i katërt i Pallatit, pranë rrugës së Kavajës. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme ndërsa 59 vjeçari humbi jetën sot në spital.

Familjarët kanë dëshmuar për policinë se Agron Jano ditët e fundit ka pasur gjendje të rënduar psikologjike...

KUSH ISHTE AGRON JANO

Agron Jano ka lindur në Fier, në vitin 1954. Është diplomuar si arkitekt në Universitetin e Tiranës në vitin 1977. Krahas aktivitetit projektues si arkitekt objektesh të rëndësishme dhe panairesh në Shqipëri, Francë, Itali, Gjermani, Zvicër, Portugali e Kosovë, ka marrë pjesë edhe në konkurse ndërkombëtare siç janë: Katedralja Ortodokse e Tiranës (2001), vlerësuar me çmimin e dytë; Studimi Urbanistik i Qendrës së Durrësit (2005), vlerësuar gjithashtu me çmimin e dytë; Parlamenti i Shqipërisë (në bashkëpunim me ark. Mario Campi dhe ark. Fabio Reinhart (2007), vlerësuar me çmimin e parë.
Ka qenë kryetar i Shoqatës së Arkitektëve të Shqipërisë (2001-2008). Prej 1978 deri sot është pedagog i jashtëm pranë Departamentit të Arkitekturës dhe Urbanistikës të Universitetit Politeknik të Tiranës.

(sg/shqiptarja.com)

 

 

 

 

Shqeu portat e stadiumit me makinë Dritan Bici: Doja të rrihja arbitrin

 

 

 

 

 

 

 

(Foto)Kryebashkiaku i Gramshit, Dritan Bici.

New Love: A Short Shelf Life

...The findings were clear: newlyweds enjoy a big happiness boost that lasts, on average, for just two years. Then the special joy wears off and they are back where they started, at least in terms of happiness. The findings, from a 2003 study, have been confirmed by several recent studies.

(...)

And studies show that in long-term relationships, women are more likely than men to lose interest in sex, and to lose it sooner. Why? Because women’s idea of passionate sex depends far more centrally on novelty than does men’s.

____________

I Heart Unpredictable Love

...But I think there might be another way to understand the attraction of unpredictable romantic partners, one that involves a quirk of the brain’s reward circuit, a primitive neural network buried deep in our brains that is exquisitely sensitive to various rewards, like sex, money and food. 

Çertifikata e urdhrit "Gjergj Kastrioti" dhënë Kryepeshkopit Janullatos. Me firmë dhe vulë të ish-presidentit Topi:

  44.2 KB

ke meraviliaaa!!!smiley

Po ike bre lalke lena rrehat se s'kemi moshe ne per keto truke, le ti provojne keta te rinjte, Idrizi me Gjinushin.

Dje,per here te pare ,vajta ne Qendren Universitare Nene Tereza dhe kam ngelur e skandalizuar nga ambjentet  spitalore te  2-shi.Kurre s'kam pare spitale ne ate fare feje.Me thane qe ka dhe me keq,u trondita fare. Qysh kur hyje te porta,si porte burgu dhe qe te porta duket cfare gjendje te pret  ne ambjentet e brendshme te spitalit. Nje pisllek aq i madh ,sa dhe ne  bodrume nuk e gjen ate lloj papastertie.Dukej qe ajo lloj papastertie ishte e krijuar nga neglizhence per dite te tera,per mos te thene me muaj. Muret,parmaket lere me dyshemete ,ishin me nga dy gisht dhe(pa ekzagjerim) Lere me muret qe dukeshin si 4 vjet qe s'kishin njohur boje dhe gjithe igrasi.

Me shuani nje kuriozitet nga ata qe kane nje fare informocioni per shkakun e kesaj gjendjeje,se dhe drejtuesi me i humbur do kishte pas nje fare fuqie per ta pastruar ate lloj ambjenti -stalle,a mos valle fshihet ndonje interes i ndonje pushtetari ,i cili synon qe me degradimin e atyre ambjenteve t'i orientoje njerezit drejt spitaleve private ? Jo per gje,por nuk ka justifikim tjeter .Ne mes te Tiranes,ajo lloj gjendjejesmiley

Ilacet ,pastaj,qe bliheshin nga vete pacientet ,ishte skandal me vete.

Ua ua ua c'me qenka tronditur goca nga porta si porte burgu. E zeza sa paske vujt. Po c'doje te Nene Tereza? Pse nuk vizitohesh ne fshatin tend socialist? smiley

kete kishe per te thene ti ?

merreshe me ndonje tjeter,pash Zotin,mos u lodh kaq shume here tjeter.Pyetja s'ishte per ty,e skishte si te ishte,njehere.Hap krahun !

Jo kaq nevrike moj socialiste e vogel faqekuqe. Mbaje veten. Fitorja juaj po vjen. Edhe 3 muaj na ndajne. Do ta boje Edi deren e Nene Terezes me lule roze ty moj faqekuqja vogel qe te kenaqet shpirti kur te shkosh here tjeter.

po ik ore mo na ca  menderen.Njerezit vene per hall,ti tall ****

 

Ai s'ka leke te mbaje nje dava ambasade me 4 veta

Buxheti eshte ne pike te hallit. S'kishte si te mos ishte ndryshe. Berisha ne ikje le pas vetem katastrofa. Nje arsye e mire dhe per Ramen qe kater vjet te thote "na ka lene Berisha keq, prandaj s'po rregullohet gje".

un s'di a vje rama ne pushtet. por po erdh dhe e permen emrin e sales ne te shkuaren pas nje muaji nga marrja e pushtetit, i hyfshin te gjitha ato shtizat kunderajrore qe beri enveri mbi vreshta per desantet e traktatit te varshaves dhe natos.

dikur duhet te marri fund kjo poshtersi: perdorja e te kalumes si portmanto per fajet e tashme.

ai ka nisur ta perdore qe tani, e ka permendur nja dy here "eshte lene ne gjendje aq te keqe sa s'mjaftojne kater vjet per ta ndrequr"

smiley

seriozisht?

e di qe s'e kon keq fare-fare kto te barazlargumit! smiley

smiley

P.S. faji i Enverit! Jo jo, Zogut... apo edhe Skënderbeut! smiley

ca ka per t'u habitur qe nje ekonomi me baza te rrenuara dhe borxhe te medha me interes te larte perben premisa shume te keqija per cfaredo reformimi fiskal? te fitoje ps-ja zgjedhjet kete vit s'e mban dot kurre pa vjedhje vote pushtetin pertej katervjecarit - nja-dy-tre mandate i ke te garantuara per berishen 2017 e tutje (i them keto duke supozuar qe elektorati shqiptar voton edhe ne baze te gjendjes se ekonomise, me sa i kam pare rezultatet e zgjedhjeve gjate ketyre dy dekadave).

sa per mashtrime, devijime, justifikime, e me the te thashe, nuk ua ha qeni shkopin horrave te politikes, ketu s'ka nevoje per te barazlarguar te na ndricojne.

me fal qe po te pergjigjem personalisht se nuk eshte se kemi muhabet bashke, por ceshtja me duket me rendesi.

Dmth i bie që rilindja do (tentohet) të bëhet me ndërhyrrje kirurgjikale? smiley

Moj koqe mos me trego menderen. Halle kemi te gjithe e te gjithe kemi shku ne spital po ti spaske shku per hall po paske shku per reportazh se na paske mat milimetrat e pluhurit. Spitalet i kemi cope cope dhe po cope cope kane per te ngel o mendere socialisteje.

Mire ajo qe na qenka nxehur qe paska qene ne spital, po ti po nxehesh sepse tha qe spitali paska qene keq? Duhet te themi qe eshte xixe? Duhet te shkruajme vjersha per Berishen?

Pastaj c'eshte ky mentalitet qe spitali ka qene keq e duhet te mbetet keq? Cili popull mendon keshtu per shendetin e vet?

Keta jane budallenj or ti,mos te rrafte nje hall e te hapesh gojen se te bejne te kuqe.Hallet paskan vetem ngjyre te kuqe ne kete shtet te qelbur.

Or Kris spitalet kane qene dhe do jene mut gjithmone. Ku u pasurun keto te firmave te ilaceve? Ku i bon miljardat biznesmenet e Pd-se dhe Ps-se? Besoj ti e di per ke e kam fjalen. Shendetsia quhet gjeja me e parendesishme per keto prandaj ja lejne partive te tjera si pjese e qeverisjes. Njehere e merr Nardi njehere e merr Iliri njehere republikanet. Me thuj ti kur qenka investu iher seriozisht ne shendetesi? Shyqyr qe kane bo modern neurologjikun dhe urgjencen qe e kan bo lluks por nuk eshte transferu akoma e gjitha te godina re. E megjithate edhe sikur te behen spitalet tona lluks komplet une prape skam besim as te mjeket. Shumica mjekeve te rinj qe do jene kirurget e ardhshem jane fut te gjithe me mik dhe pasojat kane per tu pa edhe mbas 5 ose 10 vjetesh. U nxeva me ate se ajo eshte militante qe merret deri me deren e spitalit dhe kujton se kur ti fusi i boje Edi dyrve do rregullohet shendetsia. Mentalitet leshi ka shqiptari. I boje i futi pallateve Edi dhe ja dhane mandatin 3 here biles edhe mandatin e katert do merrte po te kishte Lsi-ne. Pra me i te lyme pallatesh vodhi 11 vjet per qef se ne jemi popull bageti qe ndikohemi nga imazhi. Besoj u sqarove.

Ti sqaro njehere  veten tende.se ke shume nevoje.Kur e di shume mire cfare gjendje ka spitali,mos fol budalliqe.Une e permenda qe ne fillim qe ishte hera e pare,nuk bera krahasime,si ka qene si eshte.Kur s'me pelqen nje gje do e ve ne dukje ,te vjen apo ste vjen mbare ty.Shih punen tende dhe mos u tall kot me te tjeret.Do jesh me i nderuar.

Ka dale nje familje tek pasdite ne tch qe po ma keput shpirtin. I kane qelluar djalin 24 vjec per t'i vjedhur nje varese, e kane care me thike, e kane cuar ne spital dhe mjeku roje eshte zgjuar me vonese nga gjumi, e ka qepur keq e djali ka vdekur, dhe as vrasesi s'eshte gjetur. Flasin e ema, i ati, e motra. Alamet cuni sportist.

Se nuk të njoh: ça rrjedhimi nxjerr ti nga kjo ngjarje?

*Apo je ai tipi shumë-niksh që e kemi qejf të gjithë?

Po i ballafaqojne me pergjegjesin e shoqates se mjekeve. smiley

Mjeket jane ende ne pune. As mjeket s'jane denuar e as jane pezulluar.

Shoqatë mjekësh apo urdhër mjekësh? 

 

Rehatlluk i madh sot ne Dardhe. Kush vjen kendej te vendosi zinxhiret.

Xhibo. Ca bohet kshu nga Medreseja mor plak? smiley

 

Ku eshte ky vendi?

Diku te medreseja

Ohohoho filloi me u zhvesh ajo femra dj te Cani. Hajde cice hajde smiley

 

Emigrantet mund ta shofin ketu te Tv Klan

 

http://www.tivu.al/

E hengri dhe i jati Sajmir Tahirit. Eshte arrestu tani per kontrabande ilacesh. Kishin disa muaj qe e ruanin dhe eshte kap me 10 mije euro ilace kontrabande ne dore bashke me 2 te tjere. RILINDJE

Nje aresye me shume per Sajmirin qe te punoje fort per te hequr qafe kete kriminel qe quhet sali!

Ti je tamam berber nga trrute e kokes. Po iher i doli e ema atij me 25 mije euro evazjon. Sa here e pyste Olldashi ne emisjon pse ske pagu taksat, Sajmiri skuqej dhe qeshte dhe ja bonte "Plaka ime eshte gru e mire e njef gjithe lagja". Nuk e mohonte qe i kishte rrujt leket. Tani ju kap i jati ne flagrance me 10 mije euro ilace te tjera. Hajdut ordiner. Tani te dali te na flasi prape per njerzit e thjeshte qe do i ushqeje me luge floriri rilindja.

Ec aty nje masturbim i perbashket i pd-istave tani, vecse me rralle rreshtore

Mire e ke ti. Ci qi motren thua ti se 10 mije euro ishin. Asgje hic. Pare xhepi.

Vari trapin, ca jane 10 mij euro, ropt po vdesin per buke me rroge 400 mij euro si fukara me mesimdhenie. Mua me dhimbsen shume, duhet te solidarizohemi si diaspore per me dho noi ndihmese per oborrin e naltmadhnise se te qane shpirti.

Gazetari i News24, Spartak Koka bën të ditur se Tahiri bën pjesë në një grup që kontrabandonin ilace. Zanafilla është shtetasi Dritan Gjiza, i prangosur nga policia, nëna e të cilti punonte në një qendër shëndetësore në Itali. Nadire Caka, nëna e Dritanit grabiste ilace në qendrën shëndetësore italiane dhe i dërgonte me traget në Durrës, ku i priste i biri, Dritani. Ky shtetas më pas ia shiste me cmime të papërfillshme, Bashkim Tahirit, babait të deputetit socialist, Sajmir Tahiri. Bashkim Tahiraj pasi blinte ilaçet kontrabandë i shiste këto medikamente me çmimin e tregut.

E sheh diaspora qenka bashku me dho ndihmen por ne vent qe te bonte djath i doli gjize dhe nuk i shkoi tek oborri naltmadhnise dhe me demek, qe cdogjo qe nuk eshte per naltmadhnine e vet konfiscohet. Ci ke bo vetes Gjize, prit kosin e pd-istave njeme kur te kthejn ne djath kackavall me ere. 

Gjize, kackavall... sallamin populli e ha gjithmone.

Ate po them ne une pra. Meqe keta te Pd-se vjedhin kaq shume une them tja falim 30 e ca mije euro te jatit dhe te emes se Tahirit. Ato te shkretet edhe rrogen e kane te ulet. Farmacine e kane perpara Qsut-se dhe ato farmacite aty nuk fitojne me shume se 12 milione leke ne muaj pa llogarit kontrabanden. Duke qene se jane kaq te varfer krahasu me krahun tjeter une them ti falim. Je dakord ti?

O Pertefo prit mer burr Leftin, mos u boni te padurushem, te eksitoheni tamon me materialet qe do ju bi se ska maru kjo pune o e fell fare, flitet qe eshte rrjet shum i fuqishem internacional i shtrimen ne 7 kontinente.

O Loni prej betoni ti spo e kupto qe jam krahu jot mor burre megjithse ty po te djeg suma shume. Une po ta them troc. Nuk jan asigjo 10 mije euro me i dore. Biles uroj qe nga 10 mije kur te vije ne pushtet te vjedhi 10 miljon euro se ashtu ka lezet. Nuk bi robi ne burg per i 10-tshe te qelbet qe edhe ti si emigrant i kput e bo per 1 muaj pune.

Pertefo e dhive muhabetin plako, aha fillove ne ofendime. E keni kte te keqe si parti, myteni me jarget e Sales dhe boheni nervoz shpejt, spo ju lene dhe koh me cliru hormone mer burr, saqe keni nje energji agresive te papeme ndebat. Jua thash dhe shpar ju erdh koha, filloni u masturboni nrreshtore, se ju ndihmon ne nivelin e emocioneve.

Genjeshter eshte, do i ja kete bere me te keq Berisha se tjeter mundesi nuk ka...

Nqs Leftit do i publikohet artikulli per babain e Tahirit, parashikoj pjesmarje te madhe te djathte ne PPUsmiley

Mbi te gjitha parashikoj pjesmarrje te forte mbrojtese ne te majte smiley

Ajo eshte e sigurtsmiley Epo mire film pa para sot ne mbremje ne PPU

Me e forta ishte me Evis Kushin kandidaten per deputete Ps-je ne Elbasan. Para 1 muaji ka firmos kundra Edit per votimin e ligjeve kurse Edi i quajti "rob te krijume ne laboratoret e Enver Hoxhes" Siduket ato qe ja kane keshillu ta kandidoje e kane harru kete pune dhe tani kane ngel keq smiley

Normal kjo eshte PS sot, po te ishte parti populli do me kishte mua ne baze ne korce ku do i sillja qindra vota.. Kjo Evisi sa vota i shpie ?? keta as shtepia e tyre nuk i voton..

I ka fal zoti keto ukrainaset.

Jane te shijshme

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).