Para disa ditësh u bëra, dashur pa dashur, protagonist i një ngjarjeje dy herë dëshpëruese.

Dëshpërimi i parë ishte gjetja e Spaçit, të shpallur në vend muze, pre e gjuetarëve të skrapit. Dëshpërimi i dytë ishte mënyra se si u paraqit dhe si nuk u paraqit kjo ngjarje në gazetat tona, që më prishi shijen e asaj që do të doja të thosha me gjithë zemër: falënderoj shoqërinë civile që reagoi.

E vërteta është se, duke parë një lajm që qarkulloi edhe nëpër e-mail-e mbi arrestimin në Spaç të grabitësve, i shkrova listës së Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë se policinë e kisha sjellë unë atje të premten paradite (nëpërmjet disa telefonatave që bëra, ndër të tjera, në Institutin e Kujtesës) ngase qëllova në vend dhe i gjeta  shkatërruesit duke punuar. I dërgova Forumit edhe dy foto: njëra që tregonte se si një ballkon i tërë i katit të parë të njërës nga ndërtesat ishte shkatërruar dhe pastaj qenë “sharruar” hekurat e tij për skrap, duke i lënë dyert e katit pa mundësi hyrjeje, dhe tjetra që tregonte tufa shufrash të nxjerra nga shtyllat e betonit që ata thërrmonin. Pra, atje punonte një brigadë njerëzish, të cilët ku gjenin gjë prej betoni, e dërrmonin me varé për t’i nxjerrë hekurin për skrap. Në e-mail shkruaja edhe se ironia ishte se njeriu që merrej me këtë biznes ishte njëfarë Nikoll Prendi, që nuk qe tjetër, por i vëllai i Ndrea Prendit, që një ditë më parë ishte shpallur i pafajshëm, i akuzuar për vrasje gjatë protestave të 21 janarit.

Në listën e Forumit ka edhe shumë gazetarë, një pjesë e të cilëve më kërkuan t’i referoheshin lajmit mbi Spaçin, madje Shqiptarja.com më kërkoi edhe një intervistë. Pranova. Por nuk mund të mos pësoja zhgënjim kur pashë se në gazetat pranë opozitës, i gjithë theksi i lajmit u vu te vëllai i Prendit si shkatërrues i Spaçit, – disa gazeta madje e shoqëruan lajmin me foton e Ndrea Prendit – kurse tek ato pranë maxhorancës nuk u pasqyruan fare. M’u duk gati-gati se sikur të mos kishte qenë vëllai i Prendit të Gardës atje, kjo ngjarje nuk do të bënte skandal. Pra, lajmi u instrumentalizua dhe polarizua sikur të bëhej fjalë për skandalin e 21 janarit, dhe jo për atë të Spaçit.

Lidhur me këtë vëllazëri, i pyetur nga gazetarja se si do ta komentoja, përgjigjja ime ishte dhe mbetet se: “… Nuk dua të bëj akuza familjare, sepse jam kundër identifikimit të individëve me familjarët e tyre, kushdo qofshin ata. Por as mund të mohoj faktin se në Shqipërinë tonë, për fat të keq, përkatësia familjare funksionon si privilegj e mundësi mbrojtjeje apo e kundërta: si mundësi goditjeje e persekutimi. Në rastin në fjalë kam të drejtë të dyshoj se personi në fjalë e ka ndier veten të mbrojtur për të bërë çfarë po bënte, duke u nisur nga pozita e vëllait të tij – madje edhe ditët kur vëllai ka qenë në momentet më të vështira”.

Megjithatë, nga e gjithë intervista, ishte evidente se akuza ime për shkatërrimin e Spaçit nuk mund të binte mbi Nikoll Prendin dhe as mbi Ndrea Prendin, sepse do të isha idiot po të mendoja kështu. I pyetur për fajin, kam thënë shprehimisht se ky bie “mbi elitën politike dhe kulturore që ka drejtuar këtë vend gjatë këtyre njëzet vjetëve…, e cila është dominuar nga njerëz që në jetën e tyre gjatë diktaturës nuk kanë qenë në anën e të persekutuarve…”, si dhe “… mbi gjendjen e mjerueshme materiale dhe shpirtërore që e ka katandisur vendin kjo elitë – duke menduar vetëm për pasurimin e vetvetes – çka bën që gjynahqarë e mjeranë, të cilët ndoshta nuk ia dinë as kuptimin fjalës ‘kujtesë’, të shkojnë të kërkojnë të nxjerrin bukën e gojës edhe në atë vend dhimbjeje e vuajtjeje që e bën të shenjtë, – deri duke rrezikuar jetën e tyre”.

Duke e ditur se lajmi mund të instrumentalizohej, pikërisht në këtë aspekt, në fakt, i kërkova gazetares së Shqiptarja.com të binte dakord me mua për titullin që do t’i vinte gazeta intervistës sime. Por, megjithëse ramë dakord për titullin, pashë se titulli i faqes së parë, krahas fotove të shkatërrimit dhe një fotoje të Berishës, ishte tjetër gjë: “Lubonja: Spaçin e shkatërroi vëllai i Ndrea Prendit”. Të gjitha gazetat kishin klonuar pak a shumë këtë titull – dhe jo rastësisht të gjitha ishin gazeta të lidhura me opozitën – nga ana tjetër, asnjë gazetë afër maxhorancës as e kishte dhënë lajmi dhe as komentuar.

Përtej fyerjes personale që ndien kur e sheh veten të përdorur apo se ti mund të bësh lajm jo për atë që thua, por për atë se sa i duhesh një interesi të caktuar, them se te kjo mënyrë paraqitjeje e lajmit ka disa probleme serioze të gazetarisë sonë.

E para, i trajtuar kështu, lajmi ushqen kulturën tonë primitive, klanore, të identifikimit ende të njerëzve me familjen apo familjarët e tyre. Në një shtet të së drejtës si ai që duam të ndërtojmë, askush nuk është fajtor për atë që bën baba, biri, vëllai, motra apo familjari i tij. Vetëm te ne vihen tituj me “i vëllai i…”, “ i biri i…”. Këtë kulturë e ka pasur Enver Hoxha dhe regjimi i tij feudo-komunist, këtë kulturë e rrezatojnë rëndom në gjuhën e tyre Sali Berisha e Jozefina Topalli, por nuk falet që breza të rinjsh, që pretendojnë të rilindin Shqipërinë, të përçojnë të njëjtën kulturë.

Së dyti, ky instrumentalizim i lajmit nga gazetarët që e përdorin rëndom për t’i shërbyer një llogoreje, duke zgjedhur disa lajme e lënë në heshtje disa të tjerë apo duke e kapur lajmin për bishti dhe jo për koke, e delegjitimon gazetarinë dhe misionin e saj, duke e kthyer nga shërbyese të së vërtetës në shërbyese të shëmtuar të interesave të një pale. Nuk mund të mos të të lindë pyetja: “A u intereson vërtet Spaçi dhe gjendja e tij këtyre gazetarëve, apo u intereson më shumë ndonjë telefonatë përgëzimi nga politikanë të opozitës për  përdorimin e Spaçit si mjet elektoral apo një përgëzim, nga krahu tjetër, për heshtjen?”.

Së treti, unë mendoj se pikërisht instrumentalizimi politik i çështjeve të tilla si kjo e shkatërrimit të Spaçit, e dëmton në vend se ta ndihmojë një çështje të tillë, siç është ruajtja e kujtesës. E kam fjalën se, duke e trajtuar edhe shkatërrimin e Spaçit si luftë mes palësh, njerëzit, më shumë se sa të sensibilizohen për humbjen, u spostohet vëmendja te lufta politike e ditës, kurse çështja në fjalë sikur asgjësohet. Nuk mund të mos mendosh se nesër, kur të ketë mbaruar ky interes, në Spaç do të vazhdojë e njëjta katrahurë. Ashtu sikurse edhe me shumë gjëra të tjera që janë interesi ynë i përbashkët.

125 Komente

Lubonja ben sikur ka ardhur dje nga Marsi dhe po e habisin mediat tona. Pastaj, nqs fokusin do qe ta kesh tek shkaterrimi i Spacit, c'pune ke qe jep intervista duke e lidhur emrin e Nikolles me te vellane Ndrea!? Dhe akoma, duke qene se a) Ndrea Prendi eshte personazh (negativ) i dites b) Lubonja (ish-i perndjekur) i akuzon te vellane per prishje te trashegimise duke e indentifikuar pikerisht si "vellai i...", athere nqs nuk perben lajm per headline kjo, nuk e di se cfare perben!!

 

 

Duke e ditur se lajmi mund të instrumentalizohej, pikërisht në këtë aspekt, në fakt, i kërkova gazetares së Shqiptarja.com të binte dakord me mua për titullin që do t’i vinte gazeta intervistës sime. Por, megjithëse ramë dakord për titullin, pashë se titulli i faqes së parë, krahas fotove të shkatërrimit dhe një fotoje të Berishës, ishte tjetër gjë: “Lubonja: Spaçin e shkatërroi vëllai i Ndrea Prendit”.

Gazetari AnilBashore o Fatos!

Ky po qe eshte barazlargim: deri edhe ne deshperim.

Vazhdo tjerr sofizueshem.

O Legen!!!!

Po edhe ne kete rast qe te shurruan direkt e ne pishinen tende te memorjes e ndjenjave do besh te barazlarguarin? Po lajm nuk o shkaterrimi i godinave te Spacit, por shkaterrimi i tyre nga njerez te lidhur me pushtetin; nga njerez te mbrojtur nga pushteti.

Krye-legen!!!!!!

Mua personalisht s'me vret ndergjegja qe te artikulli tjeter s'u mora fare me autorin e shkaterrimit, por me aktin.

Megjithate m'u neverit vrasja e ndergjegjes se Lubonjes ketu.

Por ne komentin me siper nuk jam dakort qe lajmi s'eshte shkaterrimi.  Eshte "dhe, dhe".    

O Mond, 

Ky kerrma mediatike kerceu sot se i dhembi e tija. Por akoma nuk ka aq guxim te thote se une jam kundra dhunuesit e jo vetem kundra aktit te dhunes. Dhe kjo o diferenca per mu. Tek tema tjeter, nuk foli fare, dhe une nuk gjeta noi gjo per te thone. Tek kjo, u siguru te distancohej nga akuza, se eshte frikacak, se ne mendjen e tij, e di se me ata, o je, o sje. Pra ky vjen e shkruan ket pacavure jo per te fol per Spacin, por per te siguru se eshte jo kundra.

 

Nqs do ishin shkaterruar nga, p.sh. njerez pa parti fare, nuk do ishte lajm?

lajm o gjemb, po mes 1 milion te tjereve. Ka shkaterrime te tjera qe kane impakt direkt ne jeten e perditshme te njerezve qe nuk konsiderohen lajme editoriale. C'ka e bente kete laj, editorial, ishte pikerisht perfshirja e batanijes se ngrohte te pushtetit klanor.

S'me duket se eshte Lubonja qe e beri lajm editorial por gazetat e opozites. Dhe po, prishja e Spacit, per mendimin tim modest, duhet te jete shqetesues, ashtu sic ishte ai per prishjen e shtepise se Mihal Gramenos ne Korce, ikonat ne Elbasan, apo edhe mozaiki i Muzeut Kombetar. Ndoshta ju e dini me mire, po ma merr mendja qe nese do ishin duke prishur Auschwitz, do ishte bere gurgule ne shtypin perendimor.

E po tani nje autor e kishte shkaterrimi apo jo? Nje autor qe qartesisht ndihet i mbrojtur nga pushteti. Shtypi duhet ta anashkalonte ket fakt? Se nuk po ju marr vesh....

S'po kuptohemi. Jo jo, aspak nuk duhet ta anashkalonte faktin se kush jane autoret e shkaterrimit! Madje tua nxjerre emrat te gjitheve. Po ti po thua qe eshte me e rendesishme autoresia se vete fakti qe po shkaterrohet kampi i Spacit. Per mua eshte e kunderta: akti me i rendesishem, pastaj autoret qe duhet te futen drejt e ne burg.

Mua s'me duket se Lubonja nuk eshte qe te denoncohet kush eshte autori - nuk ka si, kur ishte pikerisht Lubonja ai qe e tha i pari kush ishin autoret. Te ishte se donte ta fshihte, s'e kishte permend fare. E ka vene edhe i pakapshmi me poshte kete cfare shkruan Lubonja:

Por as mund të mohoj faktin se në Shqipërinë tonë, për fat të keq, përkatësia familjare funksionon si privilegj e mundësi mbrojtjeje apo e kundërta: si mundësi goditjeje e persekutimi. Në rastin në fjalë kam të drejtë të dyshoj se personi në fjalë e ka ndier veten të mbrojtur për të bërë çfarë po bënte, duke u nisur nga pozita e vëllait të tij – madje edhe ditët kur vëllai ka qenë në momentet më të vështira.

O Gjemo,

Jom dakort me ty ne pjesen e pare, por nuk jom fare i bind qe Lubonja nuk e ka bo reagimin per shkak te "vizores se drunit qe i ka godit gishtat" kur ka shku me more rrogen te Klani. Nuk bo robi artikull me sqaru kaq gjo o burre. Sidomos qe ai nuk eshte fare naiv qe te mos e merrte me mend se Shqiptarja.com do e vinte theksin te autoret ne kete rast, prandaj kur ka shku aty per kete ka shku. Pastaj ashtu erdhi nje muhabet.

 

Aludime per arsyet mund te bejme gjithe diten e naten, po te verteten ndoshta s'do e gjejme dot. Ndoshta mund te jete ashtu si thua ti. Une s'e di. Lubonjen s'e njoh personalisht, asgje s'me lidh me te keshtu qe s'kam asnje arsye pse ta mbroj.

Kjo s'te beri pershtypje?

Nuk mund të mos të të lindë pyetja: “A u intereson vërtet Spaçi dhe gjendja e tij këtyre gazetarëve, apo u intereson më shumë ndonjë telefonatë përgëzimi nga politikanë të opozitës për  përdorimin e Spaçit si mjet elektoral apo një përgëzim, nga krahu tjetër, për heshtjen?”.

Jom dakort me ty ne pjesen e pare, por nuk jom fare i bind qe Lubonja nuk e ka bo reagimin per shkak te "vizores se drunit qe i ka godit gishtat" kur ka shku me more rrogen te Klani.

Shume e felliqte kjo nga ana jote.  Per me teper qe akuza te tilla hidhen ndaj teje lart e poshte.

 A ka ndonje prove konkrete qe Lubonja "merr rroge te Klani"?

Per me teper, sikur te vertetohej qe Lubonja merr rroge te Klani a e ben te pavertete kjo argumentin e tij?

O Pako, mos merr kot mer daje. Nuk eshte akuze fakti qe merr rroge te Klani. Une e di qe Lubonja eshte i punesuar te Opinion si analist. Ne qofsha gabim, kerkoj falje, por sidoqofte nuk kom asgjo me kete fakt. Problemi im eshte situata diktatoriale e krijuar ketu. Pra supozimi im ishte se denoncimi i Lubonjes per vellain e Prendit, ishte i papranueshem nga klani i Klanit. A e ve ne dyshim ti qe shkaterrimi i nje muzeu te te persekutuerve nga nje njeri aq afer me pushtetin dhe pandeshkueshmeria, i nxjerrin bojen pretendimeve anti-komuniste te ketyre.

shkurt o gjembo, ke pytjet, kane pyt si bohet Shqiperia? Aktin e shkaterrimit e bo kushto, e bo nje varfanjak per te mbajt barkun me buke, e bo dhe nje pushtetar per te shtu dhjamin. Ky i dyti eshte ku e  ku me i rende. Ti kerkosh  medias dhe opozites te mos vej ne faqe te pare nje akt te tille eshte langaraqllek i paster.

Kaq kisha per ket legenin.

Bame, Lubonja e ka nenvizu kte fakt te paragrafi ii. Nuk ka pse i kerkon Lubonjes tani te lakoje emrin e atij qe e ka prish. Ajo u mor vesh, ne nji shtet normal, ceshtja i kalonte prokurorise. Nuk e shof shume relevante se pse i kerkohet Lubonjes te mjaftohet me sulmin ndaj hajdutit te hekurave meqe ky qenka i lidh me pushtetin (edhe pse cdonjeri ne shqipri mund te kete dike ne fis qe punon ne insititucion shtetror po kjo nuk e ben te lidh me pushtetin).

Së dyti, ky instrumentalizim i lajmit nga gazetarët që e përdorin rëndom për t’i shërbyer një llogoreje, duke zgjedhur disa lajme e lënë në heshtje disa të tjerë apo duke e kapur lajmin për bishti dhe jo për koke, e delegjitimon gazetarinë dhe misionin e saj, duke e kthyer nga shërbyese të së vërtetës në shërbyese të shëmtuar të interesave të një pale. Nuk mund të mos të të lindë pyetja: “A u intereson vërtet Spaçi dhe gjendja e tij këtyre gazetarëve, apo u intereson më shumë ndonjë telefonatë përgëzimi nga politikanë të opozitës për  përdorimin e Spaçit si mjet elektoral apo një përgëzim, nga krahu tjetër, për heshtjen?”.

 

Beje edhe ket me te zeza:

Nuk mund të mos të të lindë pyetja: “A u intereson vërtet Spaçi dhe gjendja e tij këtyre gazetarëve, apo u intereson më shumë ndonjë telefonatë përgëzimi nga politikanë të opozitës për  përdorimin e Spaçit si mjet elektoral apo një përgëzim, nga krahu tjetër, për heshtjen?”.

o gjembo, 

Nuk ka ky kerrma fytyre te akuzoje ter boten. Per nivel gazetarie le ta krahasoje veten me Marin Memen. Ky funderrina flet vetem kur i shkelet ne kallo, ose kur paguhet per te bere te barazlarguarin. 

Spaci per mua sot nuk ka ndonje vlere te vecante, kur Spacin mund ta gjesh ne cdo cep te Shqiperise, kur Spacin e perjetojne perdite burrat, grate e femijet e BULQIZES pershembull. 

Serio shnet tani, se ky nuk merito me shume!!!

 

Spaci per mua sot nuk ka ndonje vlere te vecante

Pikerisht ketu eshte thelbi. Per ty s'ka, per te tjere ka, ashtu sic ka Auschwitz.

Nese nuk e lexon dot te te teren, me thuaj ta kem parasysh per here tjeter.

Dakort.

Jo jo ki ti kujdes se car shkru! Si mund te krahasoni nje burg krejt çnjerzor te nje regjimi qe me zorr e kritikoni, me varferine e disave?

Po me edhe Auschwitz eshte njesoj me fukarallikun ne Paskuqan!!!!!!!!

+100 .te lumte gjemb!!!

Spaci per mua sot nuk ka ndonje vlere te vecante

Ja të them edhe unë diçka. Që Spaçi ka vlerë ka. Dhe për ata si ti çik më shumë, sepse Spaçi është një nga dëshmitë e barbarive të skuthëve të asaj kohe. Zbehja e Spaçit thjehst tregon frikën dhe imazhet që sjell Spaçi të lidhura njëra pas tjetrës.

"Sot". Po pra sot, Se asokohe ishte vendi ku skuthat fusnin njerëzit "e ligë".

Qenke karikuar keq ti, bum atje poshte e bum ketu lart. Meso te lexosh njehere, sidomos perpara se te pergatitesh per replike me perla te tilla "ata si ti". Degjove koqe? Se sti ka njeri borxh.

Po pra ata si ti! Të kam cituar... ku e shikon problemin, me ata si ti?

ata si une c'fare? Ke cituar dicka qe nuk e ke kuptuar, dhe c'do? medalje?

Ore, nese per ty nuk ka kuptim per ata qe kane lene kockat aty ben kuptim. Per ata mendje dritur qe kaluan rinine aty dhemb akoma. Ne Spac nuk ishte vetem lubonja por edhe intelektual te tjere shqiptare. Nese ti urren Personin ne fjale shaje privatisht, por ketu problemi qe grihet eshte i madh dhe i duhet dhene rendesia e duhur. 

Po. Shkaterrimet e "hallmarks" te se shkuares deftejne se sa dekonstruktiv jemi. Vete kam pare Mauthausenin. E di se si operojne te tjeret. Do doja qe i njejti nerv dhe indinjate te perbashkonte shkaterrimin e Spacit, te monumentit te rilindasve, te varrezave te deshmoreve dhe te cuarjes se 5 heronjve te Vigut te plehrat.

Me falni per nderhyrjen: nuk flas dot per te tjeret por une personalisht indinjohem per te gjitha ato qe permende.

Nigjo mi shoqe. Nuk merzitem une, pres gjer sa te mesosh dhe ti te lexosh. Se qene 2, e u bene 3, pa problem, ka thone Eranda. Nuk o vetem Spaci, ka edhe nyje e lidheza te tjera ne rrjeten e memories te hidherimeve e gezimeve te ketij kombi. Ama, Spaci akoma jetohet. Ka dale Lubonja nga Spaci, po nuk kane dale akoma femijet e Bulqizes, qe e shkojne jeten ne ate forme ferri pikerisht si rrjedhoje e politikave dhe aferave personale te njeriut te cilin Lubonja heziton me sa mundet ta sulmoje, ta ballafaqojne me te verteten.

Kjo lloj hipokrizie ty mbase nuk te bezdis, mua po. Per mu Spaci nuk jane hekurat e betoni per te cilat po turfullon nen frike qorri.

Une i perkas brezit qe kerkoj te me drejtoshe me ZONJE. Ndryshimet fillojne me veten. Ai po mbron dicka qe e njeh dhe e di. Ti qe njeh Bulqizen dhe femijet atje...flit per ta. Sepse nuk te pelqen dicka ske te drejte te ofendosh. Pasi e verteta e dikujt sduhet te jete medoemos edhe e jotja. smiley

Edhe keto mi thote dikush qe merr rrogen te Klani?

Po ik or mik mo na digj kohen kot.

Lajmi kryesor ne nje shtet normal eshte qe shkaterrohet Spaci, eshte njesoj si te shkaterrohej Muzeu i Holokaustit ne NY. Ne te njejten kohe eshte lajm ( ironi a quaje ca te duash) qe kjo ndodh nga persona te lidhur me pushtetin "anti-komunist". Nese do te thuash qe ky eshte kercu mbi samar per korruptimin e shtetit, hajde se po ta pranojme. Por ne momentin qe u thua  njerezve qe "Spaci" nuk perben lajm, i ke dhene Berishes zullumet e te cilit kane dale sheshit nje arme "berthamore" politike (ke bere te kunderten e asaj qe shpresoje). Nese e beson vertet meshira e perendise qofte me ty.  Ndaj sikur ta mendonit njehere kete punen e Spacit nuk do ishte keq, fitoni pike ne zgjedhje po ta ndani veten nga Gramozi dhe shoket e tjere. Nese mundeni sigurisht.  

Ndaj sikur ta mendonit njehere kete punen e Spacit nuk do ishte keq, fitoni pike ne zgjedhje po ta ndani veten nga Gramozi dhe shoket e tjere. Nese mundeni sigurisht.

E kane menduar mire keta punen e Spacit, dhe piket ne zgjedhje i fitojne pikerisht se shkaterrimi i Spacit s'perben problem dhe se Gramozi e shoket e tjere jane ne majat me te larta te pushtetit.

Nuk po them ne shpirt se ate ua njeh perendia ( po dhe une nuk kam iluzione), po politikisht do t'u vlente, nga ana strategjike them. Duhet ca kurajo, po jo edhe aq se Edushka ka nje te kaluar si radikal anti komunist dhe po shpresoj se ka mbledhur aq fuqi te brendshme, qofte edhe me premtimin e shperndarjes se llokmave kur te behet kryeminister sa te dale per retorike e te thote "Spaci eshte turp dhe nuk do perseritet me". Pastaj te vazhdoje qe Spac eshte Bulqiza etj etj por ta beje Spacin simbolin e te keqes. Te vetet nuk e braktisin se tani as Meta nuk eshte me per Enveristet se i ka bere fresk Berishes. Me rradaken time i bie qe te kete shume per te fituar e shume pak per te humbur. Po kushedi ca mendojne Endri me Erionin per kete punesmiley

Te kishte kurajo Edi e te ishte radikal antikomunist, nuk do ishte ne krye te PS-se ose minimumi kur erdhi ne krye te saj do e kishte shkrire ate teresisht duke permbushur ate qe kishte thene vete ne Refleksione.

+1

Jane bere me fiksime njerzia nga barazlargimi.  Ju eshte bere gogol ky barazlargimi (qe nenkupton pse s'mbeshtet EdPS-ne).

pakap problemi eshte se keta nuk e kane megjithmend, se pastaj sapo te fitojne zgjedhjet u duhet Birisha qe ta mbajne si gogol ne opozite. Ne futshin ne burg njeri keta une i them Bames burre shteti.  Edhe reagimi ndaj Selamit ( qe ne fakt u tregua sa legen eshte) ishte i shporporcionuar nga e majta, po te ishin te sigurte per fitore nuk do benin gam gam si gore por do e injoronin. E filloi Bracja duke thene kush eshte ky, po pastaj nuk i ndenji byca dhe tregoi qe e njeh mire, dmth ja ka friken. Si po vijne punet me mire te marre ca vota AK-ja e te shohim nese kane vertet qellim ta trazojne corben se perndryshe shpetimi i vetem jane tezat e Endrity.smiley Pastaj kemi kohe te zhgenjehemi edhe prej tyre, por te pakten nuk kemi ndenj me duarkryq.

Une e kam thene qe endrra ime eshte qe dy bajlozet e medhenj t'iu ndodhi ajo qe ndodhi ne Greqi, e te bejne koalicion bashke.  S'ka menyre me te mire per ta mbyllur kete periudhe te felliqur te quajtur tranzicion.   Pastaj do shohim store dhe sec do bejne keta antibarazlarguarit.

P.S. Sigurisht eshte vec enderr, dhe s'e di sa ka shance te realizohet.

nuk eshte edhe aq enderr o jo, sic duken bathet numrat (leri pacavuret qe dalin ketu, ato jan propagande) tregojne se do kemi nje barazim me avantazh te PS-se.  Edushka kryeminister, Saliu ne opozite te forte numerikisht (64-67) dhe kryetar i nje partie e cila do i thote "mos na ler o prijes i madh, vec me ty shohim fitore" dhe te tjeret ose vegla te pushtetit (Meta & company) ose ne opozite te vertete. GJithsesi njeri nga variantet e mundshme eshte qe Edi te mos gjeje aleate te mjaftueshem per nje qeverisje te qendrueshme e te beje pazar me Gogolin per mbeshtetje te jashtme ne kembim te paprekesise. Ne qofte se nuk e kane bere tashme.

Zot, sa hajvan qe je, o Fatos Lubonja!

E tmerrshme! smiley

Hajvan hajvan por e ke cdo dy dite ne faqe te pare ne PPU!

Po ka faj Cimi qe te gjitha rruget e peshkut te cojne Bugjejovice?

 

pse me duket sikur te duket se qenia hajvan dhe qenia cdo dy dite ne faqe te pare te peshkut jane dy mutually exclusive events?

Aspak nuk me duket, cudi qe ty te duket se me duket. Puna eshte qe, sic na kerkon dhe myja tek tema qe ka hapur "cfare duhet bere" (TM) ne menyre qe te mos therrasim cdo dite "kapeni hajvanin!"? Une problemin e lubonjizimit te PPU-se e kam ngritur gjithmone dhe gjithmone kam marre pergjigjen qe e sjellim per ta kundershtuar. Si me thene une ha banane per t'i nxjerre ne banje. Nejse, me fal qe komentova pas teje, ndoshta me terhoqi epiteti.

problemin e lubonjizimit te PPU-se 

Seriozisht e ke kete?

si t'ua them me shkoqur: nje cast me vetetiu neper mendje qe autori vazhdon te kujtoje qe ne ate shpalljen e tij te fundit nga firencja, lajm perbente emri Spac, dhe jo emri Prendi.

Kjo eshte sikur te njoftosh per nje shkelje trafiku ne qytezen N ne castin kur atje po zbresin alienet e pare prej verteti ne Toke. ndaj edhe ay llafi.

Emigrant, isha kurioz se, pse e quan ketu hajvan Lubonjen, pikerisht ketu ku nuk mund ta quash. Mund ta quash ne ndonje teme tjeter, ato historike, por ... ! ketu ! Ndoshta mund te jem naiv, por mua me duket se ai shprehu nje shqetesim te drejte. 

po ja Pjer, si e medova une: thote qe spaci po shkaterrohet per skrap nga vellai i ndre prendit. pasandaja habitet qe njerezit nuk vene kujen qe po prishet spaci, por po i ngacmon fakti qe kjo behet fiks nga vellai i atij qe u qujt i pafajshem se nuk kish pas qellim me vra fiks X-in nga turma (pak a shume si ai qe u shpall i pafaj pasi pyti "i kuja je ne Pekin"). nje rob jo hajvan, Pjer, pasi mollois per nje ceshtje, edhe gjen reagime te ndryshme nga ato qe ai ka pandehur se do shkaktoje, nuk pyt qe pse "turma nigjuese" s'po me kupto mu si duhet, por ndalon i cik dhe thote, ore mos po them une naj gjo qe po ngacmon nigjuesit edhe eshte komplet jasht radarit tim? kte ben robi jo hajvan. kurse robi hajvan nderkryhet si lubonja. kaq e thjeshte gjeja.

une e di edhe pse i vjen kjo gje atij, po me kismet ta them ne ndne koment tjeter.

Turma smiley e kupton shqetesimin e tij, por drejtuesit e gazetes qe i kane marre intervisten nuk e kuptojne. Marrveshja eshte marrveshje, fjala eshte fjale, dhe jo e kunderta, bien ne marrveshje qe duhet te jete keshtu  dhe redaksia e nxjerr ashtu. Sikur nuk shkon. Jo per gje por ne ate Shqiperi pa shtet, ndodh qe iken kot per nje interpretim te gabuar, se jane hajvane, pikerisht ata drejtuesit dhe shkelsit e ligjit. 

Por as mund të mohoj faktin se në Shqipërinë tonë, për fat të keq, përkatësia familjare funksionon si privilegj e mundësi mbrojtjeje apo e kundërta: si mundësi goditjeje e persekutimi. Në rastin në fjalë kam të drejtë të dyshoj se personi në fjalë e ka ndier veten të mbrojtur për të bërë çfarë po bënte, duke u nisur nga pozita e vëllait të tij – madje edhe ditët kur vëllai ka qenë në momentet më të vështira.

Këtë kulturë e ka pasur Enver Hoxha dhe regjimi i tij feudo-komunist, këtë kulturë e rrezatojnë rëndom në gjuhën e tyre Sali Berisha e Jozefina Topalli, por nuk falet që breza të rinjsh, që pretendojnë të rilindin Shqipërinë, të përçojnë të njëjtën kulturë.

Mua keto shqip me duken, dhe mjaftueshmerisht te qarta per tu kuptuar...

"Barazlargimi" eshte pasoje i nje termi akoma me te famshem ne fillimvitet 90-te: DISTANCIMI. Etapa e trete eshte: PORDHIKALIMI. E treta e verteta.

Gjembi, te te shpjegoj une si e kuptoj? Kemi nje problem me trashegimine kulturore qe nuk po mbrohet, kemi nje problem me trashegimine kulturore qe po demtohet, kemi nje problem me ekonomine qe po ushqehet me ato qe zhvaten nga toka dhe nga ato qe jane ndertuar me shume mund ne kohen e Hoxhes (shume i vecante burgu ne kete pike), kemi nje problem me vrasjet e njerezve ne mesin e dites nga qeveria, kemi nje problem me sistemin e drejtesise, kemi nje problem me nepotizmin dhe mafien. Kur te gjitha keto nderthuren rreth nje emri si Prendi, kemi nje simbolike te pacmuar. Kur dikush perpiqet te zhbeje simboliken duke komentuar rreth medias dhe qeverise Nano kemi nje dyfishim te mjerimit. Kuptohet, ne emer te se vertetes, etj.

Mediat pa bosht e pa shtylle kurrizore, si shtojce e biznesmeneve te lidhur me politiken apo si megafon i interesave te ngushta politike te dites eshte nje problem gjithashtu dhe Lubonja s'po perpiqet ta zhbeje ate simbolike, se perndryshe as do ta kishte permendur emrin fare.  

Mendoj se ka nevoje qe dikush te nderhyje tek pasqyrat e dyfishta media-media, por kjo eshte ceshtje tjeter. Ne aspektin politik, riformatimi i ceshtjes Prendi sot si ceshtja Spac pergjithmone eshte problemi qe ne te tjeret, partizanet e devotshem te Edi Rames, po ngrejme.

Riformatimi i ceshtjes Prendi si ceshtja Spac?

Ceshtja Spac ka qene gjithmone, nuk u skrapezua sot per here te pare Spaci. Ceshtja Prendi eshte ceshtja sot. Rikthimi tek ceshtja Spac eshte mohim i ceshtjes Prendi. Eshte nje logjike qe e kemi ne partizanet e devotshem te Edi Rames. Logjika e Lubonjes eshte qe ceshtja Prendi eshte mohimi i ceshtjes Spac. Sipas kesaj logjike, cdo ceshtje e re eshte mohimi i ceshtjes se vjeter. Eshte nje llogjike qe e keni ju partizanet e devotshem te Sali Berishes. Per me shume te sqaron Emigranti me analizen e serive kohore te autokorreluara.

Po tallesh besoj apo jo?

 

Ceshtja Spac ka qene gjithmone, nuk u skrapezua sot per here te pare Spaci.

Keshtu i bie te themi qe edhe ceshtja Bulqize ka qene gjithmone e nuk u varferua sot per here te pare Bulqiza.

Po, varferia ne pergjithesi nuk perben lajm; lajm perben nje shifer e re per nivelin e varferise, per shembull, pra thellimi i varferise, ose ulja e varferise, ose ne kushtet e nje vendi qe do te ece ne rrugen e perendise edhe mosulja e varferise. Kur te vdese minatori radhes ne Bulqize do te dale artikulli perkates, pas te cilit do te vijne komentet perkatese mbi kontratat e qeverise Nano.

Mjer si parneteret e ketyre qe qisin frustrimet e tyre te dites duke share Lubonjen, pervec kokteileve neurotike, s'do habitesha sikur te ishin deficit nga testosteroni dhe do gjera te tjera hormonale, if I may doktoradhamudhoj pak me kete rast. smiley

Lubonja, se pari hallall qe je nga te paktet zera qe flasen dhe per ceshtje pertej leshmeqimllekut te dites politik, dhe se dyti, nuk te falet te habitesh kaq shume qe faqja e Anila Bashes te doli nga fjala. Mund te kishe zgjedhur, peshedramist-ahem,  'te keqen me te vogel', dhe tja kishte dhene intervisten nje media pak me te qene.

Hajt se do ta fshijne dhe ty se ne une ekzakt te njejten gje thashe. Lexova ca ulerima e ca rob qe ishin te "tmerru" nga lubonja. Ene kush tmerrohen. Shoket e Idriz Ferres smiley

pse me file, ke fillu ne ti te thush xhiblliqe? smiley 

Bame, po aman e burr se kam 3 dit qe lexoj vetem sulme. Eduardi u masakru si njeri nga gruja deri te shitja makinave. Lubonja po goditet me neveritje si me qene killer me pagese. Te siguroj qe jashte koha me diell kurse kur hy ketu furtune me i gote uji smiley Nuk e di nga vjen kjo. Ma shpjego dot ti Bame? smiley

me vika keq per ty file, mu dill me duket, si jashte, si ketu.

Ske faj se je 6 ore mrapa Bamke smiley

djell do me duket dhe pas 6 ores File. smiley Dill e kom gjithmone.

E di mor Bamke e di. Se kisha per ty punen e dillit smiley

Shoket e Idriz Ferres

Që ta dish ti shoku, nëpër ferra çoku rrinë iriqat... 

Me sa duket qarte problemi nuk eshte te "barazlargimi" i Lubonjes, por te fakti qe ai permend shkaterrimin e nje prove materiale te dhunes arbitrare dhe barbare te diktatures me te gjitha implikimet qe kjo mbart.

Edhe...futja koti me ment e tuja.

Faik, akoma ti me nofke tjeter?

Mua me duket se Lubonja ne njeren ane ankohet per instrumentalizimin qe iu be lajmit qe ai ka sjelle nga mediat partiake dhe nga ana tjeter ankohet qe ne vrull te instrumentalizimit te lajmit, instrumentalizuan dhe autorin, gje qe atij me c'le te kuptoje nuk i ka pelqyer. Fair enough me duket mua, megjithate...

d.v.

Në e-mail shkruaja edhe se ironia ishte se njeriu që merrej me këtë biznes ishte njëfarë Nikoll Prendi, që nuk qe tjetër, por i vëllai i Ndrea Prendit, që një ditë më parë ishte shpallur i pafajshëm, i akuzuar për vrasje gjatë protestave të 21 janarit.

 

 

S'ben te ankohesh per gjellen e nje kuzhine kur je vete njeri nga kryekuzhinieret. Heret a vone do te te qelloje te hash edhe gjellen qe ke gatuar per vite per te tjeret.

Ca halli ka Lubonja?

Po cmontohet/cmitizohet Spaci?

Edhe?

Jo, 

Ka hall se lajmi nuk pasqyrohet si do ai te pasqyrohet, por si duan gazetaret ta pasqyrojne.

Per kaq eshte merzit e????

Po pse nuk i con llaf dikush te vi e ti postoj te peshku shkrimet.

Si tha Lenoni modh, dhere ar no problems onlli solushions.

Per te pas sa me shume "sollushions" u kacafytem me kulshedren komuniste ne 1991!!!!

 

".... Këtë kulturë e ka pasur Enver Hoxha dhe regjimi i tij feudo-komunist, këtë kulturë e rrezatojnë rëndom në gjuhën e tyre Sali Berisha e Jozefina Topalli, por nuk falet që breza të rinjsh, që pretendojnë të rilindin Shqipërinë, të përçojnë të njëjtën kulturë..."  

 

 Fjale te medhaja . 

nuk falet, Pjer. e ke degjuar ate shprehjen "kelysha te kuq"? me siguri e ke degjuar... smiley  po ate muhabetin qe nipi i hysni kapos a nuk di se kujt nga kupola bllokiste, qe qelloi hetonjes i demokracise, NUK duhet te hetonte per ate varrin e perbashket qe kishte hapur "kulshedra e kuqe" (tm Roni)... ngaqe ishte nipi filonit... eh, si kon bilbilos ate bote po kta rob qe bojn te paditurin tani, a kishe vesh me nigju: nuk duhet ne asnji menyre, than, eshte tallje me gjakun e martireve etj etj. ... ngaqe ishte nipi filonit, qe ta njulesh mire ne tru smiley

eh mer Pjer, sillu sillu bote jallone, tha...

me fal i dashur por nuk te kuptova, a mund ti perseritesh me shkoqur keto. Kush eshte ky nipi i Hysni Kapos dhe per ç'muhabet flitet, per ç'vit, dhe çfar ngjarje. Ti thua; "nuk duhet te hetonte per ate varrin e perbashket" , por per ç'varr flitet. Kush jane keta robt qe bibilosnin athere, kur ne ç'kohe,  qe te orientohem se ma bere koken dhalle smiley Me qarte te lutem dhe me shkoqur te lutem, taksirati e ke te mi shkruash ngadale, me vite dhe ngjarje. Kur te lesh punen, ulu ne shtepi dhe me shkruaj se ç'ke dashur te me thuash, se dukeshe sikur kishe dale nga pijetorja smiley

smiley

mire, ja kur te maroj punen.

do isha i lumtur sikur t'i shikoja ne ndonje kapitull kto replika qe po bojm bashk ktu.

tesh ,une du me e dite teorikisht se si ka mendu Pjer me coekzistu ne nje parti integralistash tu kene se ai ne mos qofte katolik ,eshte kristian me siguri....

Shkon haka tek i zoti,i thone kesaj Lubonja !!! Pikerisht ata qe vrasin njerez ne bulevard(dhe ata qe i mbeshtesin) ne emer te anti-komunizmit,ata shkojne e shkaterojne simbolet e anti-komunizmit..beji pyetjes vetes,perpara se te kerkosh justifikime idiote..kush jane ne te vertet keta njerez e cfare perfaqesojne? une e kam pergjigjen..Jane fatkeqesi kombetare!!

jane komuniste

Mirë, po flet për një problem real. Pse nuk foli kur problemi ishte Zhozefina? Ka dhe një skotë nga pas që gënjen veten se po merret me probleme të mëdha. 

Te me falin peshqit e tjere sepse shume kam shkruar tek kjo teme. Ky eshte problemi i perhershem me artikujt e Lubonjes, ose do te shkruash shume, ose s'do te shkruash fare, sepse Lubonja ne te njejtin tekst edhe pohon qendrimin tend, edhe e mohon, edhe i ben apel arsyes, edhe i ben bisht logjikes, edhe pozicionohet pertej paleve, edhe del mbi palet, edhe eshte pale. Prandaj o i Pakapshem duken si tallje ato qe shkruaj, sepse me ndodh nje dyzim i vetvetishem ne tema te tilla, edhe me vjen te qesh, edhe me vjen te qaj. 

Qendrimi i Lames eshte pergjithesisht me i qarte dhe me i gatshem te pozicionohet, edhe kur lavderon punen e Lubonjes (qe mire ben, se ka vend per lavderime aty), edhe pse eshte injorant per historine e dhe shfrytezues i simbolikes se Afrikes. Kur Lamja i quan protestuesit skllever, qe do t'i ngrinte ne kembe gjithe partizanet e devotshem te Edi Rames si puna ime, dallohet aty qe atij i dhemb varferia e protestuesit shqiptar - kush ka qene ne ndonje proteste ne Shqiperi e ka ndjere menjehere sa te varfer jane ata qe e rrethojne. Sidoqofte une nuk do ta perdorja ate fjale, sepse nuk mund te mohoj protesten e lire te plot njerezve qe njoh, perfshire veten. Mohimi i mundesise se protestes ne cdo rast eshte i frikshem. Gjithashtu determinizmi ekonomik dhe fatalizmi i Lames pervecse faktikisht te diskutueshem as te vene ne seder duket sikur nuk kane force. Sugjerimi "te shkruajme shoke" mu duk teper vetereferencial dhe politikisht steril. I lodhur? Nejse, edhe opinionistet lodhen. Per t'iu kthyer opinionistit fillestar, une jam edhe lexuese emotive, nuk e duroj dot percmimin dhe aty Lubonja shkelqen, Lamja jo.

bota osht me rrota...

kamunistat dun me rujt spacin 

demokratet nuk e rrujn per spacin

po un kam i pytje...a ka ekzistu naiher Spaci?

Sinqersisht mua me duket se ne tropizma nuk lexojme te njejtat shkrime, ose njeri nga ne ka probleme me shqipen.

Lamja s'thot kund qe protestuesit jane skllever, por njerzit e mjere qe jetojne nden hyqmin e ketij pushteti i quan skllever, sigurisht ne kuptimin qe ky pushtet i ka skllaveruar.  Gjithashtu nuk me duket aspak qe Lubonja i sheh me percmim keta te varfer, perkundrazi:

I pyetur për fajin, kam thënë shprehimisht se ky bie “mbi elitën politike dhe kulturore që ka drejtuar këtë vend gjatë këtyre njëzet vjetëve…, e cila është dominuar nga njerëz që në jetën e tyre gjatë diktaturës nuk kanë qenë në anën e të persekutuarve…”, si dhe “… mbi gjendjen e mjerueshme materiale dhe shpirtërore që e ka katandisur vendin kjo elitë – duke menduar vetëm për pasurimin e vetvetes – çka bën që gjynahqarë e mjeranë, të cilët ndoshta nuk ia dinë as kuptimin fjalës ‘kujtesë’, të shkojnë të kërkojnë të nxjerrin bukën e gojës edhe në atë vend dhimbjeje e vuajtjeje që e bën të shenjtë, – deri duke rrezikuar jetën e tyre”

 

Pastaj mbi Lubonjen dhe artikujt e tij, po te kishin kaq shume moskoherence ne kaq shume stade brenda per brenda, s'besoj se do ju vinte vesh njeri e do villej kaq shume vrer mbi ate si person.  Perkundrazi ai mban ca qendrime te forta qe i artikulon troc fare, e prandaj dhe eshte kaq polarizues.

Vreri acidik pastaj qe derdhet mbi Lubonjen ne peshk, eshte thjesht turfullimi i mllefosur i disave qe ai s'behet pale me banden e tyre te prefeuar, qe ai te keqen s'e shef vetem te nje njeri, dhe shpetimin tek tjetri e kshu me rradhe.

 

"Njërit i dha spaleta dhe e vuri të vrasë skllevër të tjerë..."

Ky eshte problemi i perhershem me artikujt e Lubonjes

Nuk thua shyqyr qe juve antibaraslargistet keni nje teme te perhershme qitje dufi dhe vizionlancuese: Lehtesia e paperballueshme e artikujve te Lubonjes.

Une s'do habitesha aspak po te beheshin 2-3 peshkdesertacione dhe te thyheshin 37 pjata ne lidhje me kete problem peshkmadhor.

Imagjino nje bote pa Berishe, por dhe pa Lubonje, nje asfiksi e tmerrshme boshlleku, rrokulliset topthi i kashtes dhe te vjen tek kembet me nje perqasje pothuajse kercenore...mos o zot, ca te besh atehere, ta shohesh Ramen ne sy?

P.S. Mund te inkorporoja dhe nja dy tituj te tjere filmash, por po le vend dhe per Belulin. smiley

Spaci tani nuk ka me asnje vlere. Spaci ishte thjesht simbol i mbrojtjes se pushtetit nga komunistet shqiptare, dhe mesa duket me nje mbrojtje ligjore per 'u pasur zili, sepse te gjithe te denuarit jane denuar ligjerisht sipas ligjeve ne fuqi ne ate kohe nga gjykatat perkatese.

Ne 20 e ca vjet pas permbysjes se komunizmit, nuk doli asnje i burgour politik i vetem nga te gjitha ata qe paskan qene torturuar kaq shume sa jane shkruar libra te tere nga Tak Ngjela e te tjere qe te vendose drejtesine ne vend, sidomos ne nje vend si Shqiperia qe pas vitit 1997 ka me qindra mijera arme zjarri ne duart e popullates dhe kur perdoret arma thjesht per nje "ke shikon ashtu ti". Me fjale te tjera vendimet e dhena paskan qene te drejta, ndersa vuajtjet e tmerrshme paskan qene perralla propagandistike per te shkruar libra dhe marre leke nga botimi i tyre.

Le te ndalemi pak tek krahasimi i Spacit me Aushvitz. Pas luftes hebrejte e mbijetuar nga kampet e shfarosjes, e bene qellim kryesor te jetes se tyre sjelljen perpara drejtesise se krimineleve naziste, dhe i sollen nga ana e anes, nga vrima e miut ku ishin futur, deri nga Argjentina e vende te tjera per vite te tera, sic vazhdon edhe sot kesaj dite. Dhe kjo ndodhi sepse me te vertete mbijetuan. lete bejne edhe "te mbijetuarit e ferrit shqiptar dicka te ngjashme".

Gjembo te kane dhene +100 me lart.... amaaccaaa!!!!

Nuk vij per medalje dhe pikavarazh te PPU, Bamke.

ca ke qe mahnitesh? 

kta jane ata qe u qajne hallin ish te burgosmve kur i vejn flaken vetes ne proteste kunder Berishes si te vuajtur; po kta thone qe Spaci ka qene ashtu sic ka qene se e ka dash ligji; qe ktu kercejne te tjetra se cdo gjo eshte bo me ligj qe rrjedhimisht, jena n'rregull.
Ironia pastaj eshte se po kta ankohen qe gjykatat e Berishes japin vendime "ne baze te ligjit". Se ku hyn ajo historia per cifutet pastaj, vec nje zot e di. 

 

Aha, jo 100%, po aty afër nga jashtë. Tjerrin(m) lesh si gjithnjë.>>

Tani, shkrimin s'po e lexoj, as atë të parin s'e lexova. Po duke parë komentet tuaja, si gjithnjë dallohen dy grupe kryesore, plus ca thërrime që i merr era.>>

Të parët janë ata që po i thonë Lubonjës, ja të ngjitem pak lartë për të parë komentin... Hajvan, ishte. 
E po kujt i plasi se ca është Lubonja, njëherë. Lubonja bën edhe gabime. Po në këtë rast, pa e lexuar shkrimin, nëse do të mbrojë çështjen e shtruar e bën si do ai, si e mendon ai.
Ky grupi e kap Lubonjën dhe shkrimet e Lubonjës për së prapthi, sikur ato të kishin njëfarë determinizmi (fetar, për ilustrim), që në fakt nuk e kanë. Nëse Lubonja thotë problemi nuk është (vetëm) Berisha, por tërësia e gjërave që e lejojnë e frymëzojnë Berishën të bëhet Ber(b)ishë, këta thonë Lubonja mut muti, Lubonja Pdist, i barazlarguar, mbrojtës i vrasjes etjetj.
Lubonja thotë, po shikoni ore se qielli është nxirë për këto e këto shkaqe, hajt dhe ti identifikojmë e ti qisim në mejdan, e t’i luftojmë. Jo thonë këta, që na qenkeshin edhe të mirë-arsimuar, problemi është pasoja, nxirja e qiellit, nga pordhët e Berishës.
Po shikoni thotë Lubonja dhe të barazlarguarit (që janë grupi i dytë) se po mos të ishin prerë pemët, për ngrohjen e dy mbretërve, ndonjëçik dioksidi karboni do ta kishin thithur ato të shkreta e situata do të ishte më e balancuar, më harmonike, jo katastrofike. Jo thonë këta skanë punë pemët, qiellin e nxijnë pordhët e mbretit aktual.

S’kam qejf të vazhdoj me grupin e dytë... po këta i bie të jenë, ata që llogjikojnë, duka patur një qasje sistemike e jo anarkike fideiste, sikundër të parët që e shohin të keqen e Berishës e të Prendit, si të keqe personale, dhe jo si të keqe të induktuar.
 

E keqja paranormale.

Prendi si alibi.>>

Kam pershtypjen se dhe po tja kishe lexuar artikullin po pordhes do ja kishe futur... smiley

kriskulli, ngjarja ne fjale eshte nga ato qe bejne romane epope. zakonisht ngjarje te tilla sajohen, sepse jane "shume te mira" per te qene te verteta. pra, qe njeri te shpallet i pafajshem sot dhe vllai i vet te shfaqet si prishes i nje kampi monist te nesermen, ne pikepamje te dramaticitetit dhe forces simbolike qe ngerthen, kjo eshte e pashoqe, dhe me shume gjase, e papare.

Tani lubonja shpreh habine qe pse perkimi simptomatik ka shkaktuar perceptimin e dhene. Kjo tregon se sa i dobet eshte ky njeri profesionalisht dhe ne fushe te vet (opinionisti e gazetari e ku di me se c'tjeter), fushe qe presupozon edhe njohjen e perceptimit te kumtit te leshuar. Kjo eshte sikur te zbulosh nje xeheror me permbajtje bakri, i cili del qe permban edhe flori, dhe te habitesh pse e dhena per floririn perben lajm dhe fokus te audiences. E di qe krahasimi calon, por cdo krahasim e ben kete. Ajo qe Lubonja e ceku padashje, perben mbase rastesine qe zbulon nje thelb, i cili eshte si vijon: ne princip ndryshimet ne mentalitet dhe here here edhe ne operim midis regjimit monist dhe ketij aktualit, jane krejtesisht jo domethenese. Lirite qe po gezojne shqiptaret jane "te paketes", por asesi burimore. Ne jemi ende ne nje stad monarkik te operimit dhe thelbit; ky stad eshte nje cikez me i perparuar se gjendja tribale, te cilen e permbajme po ashtu ne sasi te medha.

 

Po kujt i thua? Po e pash shumë mirë frymën e demokracisë unë, kur ata që njëherë e një kohë më thoshin ballist e kulak, e tregonin me gisht, u bënë brenda natës kryetarë degësh lokale të PD e PS.

Prendi e të tjerë, janë fenomene,e si të tillë duhen trajtuar. Tani, s’më duket sikur Lubonja ka dashur të trajtojë se si krijohen këta zombit që veç duan të zhvasin, pa mbajtur përgjegjësi për ato që bëjnë. Problemi është, si në shumë raste të tjera, se, hidhet fishekzjarrja e radhës, për të nxjerr kalin nga rruga. Prendi në këtë rast, është një urith që po shëtit në sipërfaqe e plaset ku të plaset. Prendat e veriut e Spirot e jugut, janë sot e kanë qenë qëmoti, kryesisht përkatësisht, veglat e atyre lartë. Prendat riciklohen... mbi riciklimin e Prendave, siç thua, bëhen edhe tregime të shkurtra, veçse letërsia për mua s’ka qenë asnjëherë burim të vërtete. Thjesht një mjet. E vërteta del ndryshe. Të tjerët kanë mekanizma, ne nuk kemi, ose i ndërtojmë e i fusim në një cep të errët e të lagësht, ku askush nuk i sheh e aplikon dot.

E fundit dhe ika: nje pyetje naive (ca mund ta quajne dhe retorike) nga salla: nese nuk do e kishte shkruar kete gje Lubonja po nje tjeter, p.sh. Mero Baze, apo Bledi Mane, apo Aqif Kapertoni, a do kishte kaq shume kundershtime?

.

Autoresia eshte nje faktor signifikant ne atituden qe une shpreh. Ama, ne raste kur Lubonja ka shkruar mire, nuk ia kam kursyer levdaten. E zeze mbi te bardhe. Problemi eshte se ai e ben shume rralle kete. Shume rralle.

 

Po te ish gjalle nje person qe i hyri Spacit kur Lubonja bote kozmopolitanin socialist, besoj se do kish plot per te thene mbi qendrimin e Lubonjes, e nuk do ta rruante fare nese kete do ta kish shkruar dikush tjeter. noten.

+ smiley (e qeshme retorike)

- Mero Baze, Blendi Mane nuk para/hic sillen ne peshk.  Aqif Ko(a)pertonin e ka pagezuar Kreshniku e ka bere Akeisti. 

Ish Aqif - Akeisti smiley

Hera pare qe ngjoj i te qeshme retorike luaneshe smiley

Tiger, sa te peshkoç, do ngjoç.

rehabilitohet vecse ne fund te cdo shkrimi ve nje shenim tip:
- sali berisha, robt ku t'i kesh! ose
- rama, dora jone! ose te dy bashke nqse ka vend letra.

shife si u bo rob per smari mero baze! shif kur tbohet armik i korrupsionit Lir Meta po boni koalicion

Dita 1: Artikulli Lubonja jep intervist tek Shqiptarja. Kerkon kontroll mbi titullin.

Dita 2: Shqiptarja publikon artikullin me disa ndryshime te tipit: - sali berisha, robt ku t'i kesh!

Dita 3: Populli EdRamist i shokuar, po dhe Spacin e shkatruan. Disa zera nuk ishin te sigurta ama: per shembull, disa mendonin, pse ky merakoset per Spacin kur Berisha nga ka shkatruar bunkerat dhe tanqet? Nuk mungonin dhe pershendetjet te ulta per Lubonjen, qe ndonjehere, shume rralle, shkruan ashtu sic duhet.

Dita 4: Lubonja, ate pejsen "- sali berisha, robt ku t'i kesh!" e shtojti gazeta, jo une, por, shton Lubonja, mendohumi per Spacin o dreqi e marrte, se njerez lane jeten e kockat e tyre atje, e pastaj beni politikat. Ne keto momente Lubonja shpallet perseri Peshk Enemy Number 1. Nuk mungon dhe propaganda e rradhes e tipit "paraja e TV Klanit,"  e keshtu sjellesi i nje artikulli qe ne pergjithesi pikturonte Salen e Prendit  ne menyre te keqe dhe fliste ne menyre direkte per vuajtjet e tija, tani kthehet ne nje Berishist i fshehur nden perden e barazlargimit...

lejoi shkaterrimin e bunkereve legeni!
ja kjo m'kish dale nga mendja. Tani per nja 1 jave nuk do mund te mendoj per gje tjeter

Lubonja eshte bo si Mari Antuaneta: Le te hane kek! 

O zybe skan me honger njerzit!!!

Deshira e nje njeriut te mos instumentalizohet eshte shenje integriteti ne shumicen e botes, dhe kurveri ne shqiperine e #rilindjes.

PS, ketu ka dhe nje paradoks te papare. Artikulli i Lubonjes nuk mbron as Sali e as njeri tjeter, nuk mbron as vellain e Prendit, thjesht thote hidhni nje sy humbjes e mos i beni te tera politik. Per EdRamistet ky eshte nje proces i veshtire, por Lubonja duke jetuar e njohur dhembjet e atij vendi, perseri bene nje lutje per fokus ne humbjen. Kur Lubonja ama kerkon kete fokus, vrulli EdRamist humbet vrapin, Lubonja kthehet ne legen, EdRamistet sikur nuk kane kapacitet dhe te bejne sikur ju intereson humbja si humbje. E keshtu del qe Lubonja kishte te drejt kur thote qe EdRamisteve ju interesonte kjo pune vetem per te sulmuar e jo per te kuptuar apo mbrojtur "monumentin."

Situata  behet me absurde se arrine momentin qe EdRamistat shajne Lubonjen per Spacin kur Lubonja, dhe jo EdRamistat, kane vuajtur ne Spac. Domethene, kjo eshte sikur nje parti nacionaliste te shaj cifutet se shkruajten ne pergjithesi per shkatrimin e ndonje monumenti, dhe jo ne menyre specifike sesi vellai i mikut te liderit te partise oponente qe mbas shkatrimit.

 

Hej..i thoni lubonjes se Rama e PS ka per ta zbatuar projektin e berjes muze te atij vendi,brenda mandatit te pare..do beheni njerez,avash avash do kohe,po du u bej njerez Rama!

Mire. si te thuash ti.smiley

po du u bej njerez Rama!

Ah, e gjora nënë që të ka bërë ty! (Ka vuajt për të nxjerr kokën tënde boshe) smiley

Te pakten nuk perdore(t) shume fjale per te mos thene asgje,ja ashtu..avash avash!!

Fjala vret me shume se plumbi, por c'e do qe paraja/leku krijon shortcute:i sheron shpejt plaget e plumbit prej fjale, eshte tretesi me i mire ne nevoje: shkrin hekurin bashke me muret e Spacit, eshte psikoterapeut : shpie vuajtjet ne harrese (duhet harresa, thone, eshte ilac), bashkon te miren dhe te keqen, ul armiqte ne nje tavoline te ngrene dolli gezueshem.......pse te mos e adhurojme parane ne keto kohera kapitaliste, ku s'kemi nje diktator qe te na e konfiskoje ate dhe te na urdheroje ta adhurojme? Pse te mos e tranformojme lajmin ne emer te rroges? A ti Lubonja do na i sigurosh te ardhurat, qe di vetem te flasesh? I ke ti keto fuqi magjike? Pse me fjale behet morali?

Deshperimisht......... smiley

O Pako, mos merr kot mer daje. Nuk eshte akuze fakti qe merr rroge te Klani. Une e di qe Lubonja eshte i punesuar te Opinion si analist. Ne qofsha gabim, kerkoj falje, por sidoqofte nuk kom asgjo me kete fakt. Problemi im eshte situata diktatoriale e krijuar ketu. Pra supozimi im ishte se denoncimi i Lubonjes per vellain e Prendit, ishte i papranueshem nga klani i Klanit. A e ve ne dyshim ti qe shkaterrimi i nje muzeu te te persekutuerve nga nje njeri aq afer me pushtetin dhe pandeshkueshmeria, i nxjerrin bojen pretendimeve anti-komuniste te ketyre.

Si s'qeka akuze? Athere pse e pohon dicka te tille ne kete teme?  Supozimi jot qe denoncimi i Lubonjes per vllain e Prendin nuk eshte i pranueshem nga klani i lidhur me e financues i Klanit mund te jete i vertete por kjo s'e ben Lubonjen te punesuar ne Opinion.  Ne Opinion jane te punesuar vetem Fevziu e cdo kush tjeter qe merret me pergatitjen e prodhimin e emisionit.  Eshte e paarsyeshme te mendosh se Lubonja apo kushdo tjeter qe thirret ne Opinion per te diskutuar temen e nxehte te rradhes, paguhet per kete gje.  Per me teper shashka te tilla te hedhura padashje apo me dashakeqesi, marrin dhene duke u riprodhuar me ane te teorise memetike edhe pse nuk kane baze ne ndonje te vertete por vetem sa ledhatojne verberine dogmatike te militantit te rradhes te kujtdo krahu.  Mos u be pjese e korit te halabakeve qe mundohen te fshehin qendrimin e tyre te vertete ndaj Spacit si prove materiale e barbarise se dikatures (njeri me siper eshte goxha i sinqerte kur thote qe ne Spac u derguan ata qe u denuan ligjerisht si mbas ligjeve ne fuqi), duke ju turrur Lubonjes me ad homineme e profilizime si "i barazlarguar i felliqte", "sherbetor efektiv i Berishes", "i paguar" etj. ne vend qe te merren me argumentin e tij.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).