-Sa parti apo cilat parti politike organizojne "primaries" ne Shqiperi? Ne cfare forme propozohet te organizohen, te financohen dhe cilat do ishin rrjedhojat e primaries?

Endrity: Asnjera nuk organizon. Deri ne kohen e Nanos PS-ja coku merrte ca mendime nga baza, kishte ca njerez dhe nga rrethet qe kandidonin ne menyre qe te kishte nje lloj lidhje me zonen. Po kjo mbasi vinte edhe prej sistemi maxhoritar, tani me listat edhe kjo u zhduk fare.

Zgjedhja e mire do ishte si ne USA, qe te organizohen nga administrata publike. Biles caktohen me date, organizohen me ligj. Pra primaries njihen si institucion i plote ligjor. Nuk e di nqs e vure re tani qe u be Kerry sekretar shteti dhe u hap vendi i tij ne Mass per senator. U caktua nga guvernatori si data per zgjedhjen e pergjithshme si data per primaren.

Ne Europe deri tani i kane organizuar partite vete. Sa per financimim mund te merret modeli i PS franceze apo PD (te majte jane dhe keta) italiane qe i kane organizuar primaret brenda vitit te fundit. Te dyja i kane bere te hapura, pra per tere elektoratin, dhe kushdo qe do te votoj paguan 1 euro (itali) apo 2 euro (france). Ne France firmosej dhe nje tik deklarate universale per parimet e te majtes me duket. Askurgje me pak fjale. Te dyja rastet ishin sukses i madh per te dy partite, dhe me shpresen qe Bersani nuk do e humbasi toruan ne muajin e fundit te dy do cojne partite ne pushtet.

Nuk e di tamam si i financon Labouri ne Angli edhe sepse ata e kane icik me ndryshe primaren, e ndajne ne tre grupime (baza, deputet, sindikatat) dhe me duket secili grupim merr persiper financimin. Gjithsesi mund ta gjej nqs do.

Ideja e "primaries" eshte rrahur shpesh si ide.  Kush ja kupton rendesine ja kupton, dhe shume nga peshqit e permendin shpesh si ide. Kush eshte militant i verbuar kujton se eshte nje formalitet kot e mjafton "vizioni" i kryetarit e gjithcka eshte ne rregull. 

Pyetjet dhe pergjigja vijuan nga diskutimi ketu

90 Komente

Kur flitet per primaries, qe si proces dominon ne US e shume me pak ne Europe, duhet te kemi parasysh edhe kushtet sociale e politike ne te cilat zhvillohen.  Por edhe ne US qe primaries jane pjese kyce e procesit elektoral, nuk eshte pa kritika, apo pa rrjedhoja negative.

Ne US primaries financohen nga donatoret dhe jo nga fonde publike. (Lobbying quhet ketej, ose me "shqip" edhe korrupsion i ligjshem.)  

Per te dhene nje shembull me ndryshe po permend Ted Kaufman.  Kur Biden u be VP, Ted Kaufman u emerua, u caktua (pra nuk u zgjodh) senator ne vend te tij.  Duke qene se Kaufman nuk kishte kryer fushate per zgjedhje e rrjedhimisht posti i tij si Senator nuk ishte financuar nga donatoret, sa hyri ne Senat filloi hetimin mbi Wall Street.  (Per te interesuarit Frontline ka nje dokumentar qe e pashe para disa ditesh.)  Kaufman qendroi vetem nje vit ne Senat. Nuk e rivuri kandidaturen ne 2010.

Ideja eshte qe primaries, te hapura ose te mbyllura kushtojne.  Financimi eshte term i pergjithshem.  Por perdorur ne realitetin shqiptar ka shume mundesi qe te perkthehet edhe thjesht si blerje, ndere, klanizem etj.

Nga ana tjeter vete primaries si proces rrezikon te dobesoje "unitetin" ne parti.  Per kete arsye  edhe ne disa vende ne Europe ku jane organizuar primaries kane dhene rezultate mikse.  

Por edhe ne US shpesh here sulmet perbrenda primaries jane te kushtueshme politikisht dhe financiarisht. Rasti me i fresket ishin primaries te kandidatit per president i PR (Romney.)  

Vertete qe ne teori primaries mund te tingellojne si me demokratike dhe si pjese e rendesishme e procesit politik e qe mund te inkurajojne nje pjesemarrje me te gjere.  Por nuk jane pa pasoja.  Ritheksoj qe duhet marre ne konsiderate edhe sfondi shoqeror ku aplikohen.

Ku ka gje pa pasoja, edhe seksi qe eshte nje gje kaq universalisht e pranuar si dicka pozitive s'eshte pa pasoja, ndonjehere p.sh. mund te qelloje qe te kesh spazma musklulare. lol 

E kam fjalen, nuk eshte kut mates ky "ka apo s'ka pasoja"; hidhi ne peshe dhe vreja te mirat dhe te ligat qe sjellin (jo vetem per partine, po per gjithe politiken/vendin) dhe diskutoi.

Ashtu si dhe kostoja financiare, edhe sikur te qe publike, eshte minimale ne krahasim me strumbullarizimin e pushtetit rreth liderit te partise.

Garat brenda partise jane absolutisht te nevojshme, per te mos thene te domosdoshme (ne nje demokraci flasem, jo multimonizem partiak si sistemi yne), edhe sikur te mos jene mirfilli ne formen e primaries

Kjo eshte njesoj sikur te thuashe qe ne amerike ku femrat kane me shume te drejta, ka pornografi e prostitucion, pastaj te besh nje list te semundjeve seksuale, te nxjerresh fotografi te ketyre semundjeve, dhe pastaj te dalesh tek perfundimi qe eshte me mire ti mbash femrat ne shtepi.

Tani nje pergjigje pakez me serioze. Primaries nuk ishin gjithnje te detyrueshme ne shqiperi. Per shembull, sipas sistemit te vjeter, me 100 kandidate te zgjedhur ne menyre direkte, nevoja qe pakez me e vogel, sic eshte ne shumicen e Evropes. Nga 2008 ama kane ndodhur disa ndryshime.

Ndryshimi i pare eshte qe sistemi ndihmon partite e medhaja. Kjo eshte dicka e perbashket me sistemin amerikan dhe meqenese dominimi i partive te medhaja nuk eshte aq sa ne amerike. E dyta eshte qe lista ne vend te kandidatures direkte ka ndare lidhjen midis popullit dhe deputetit. Filani nuk mund te kundershtoj Liderin se zhduket nga partia, nuk ka baze te shkoje me dhe te thote, nuk me mbeshtet lideri, por me mbeshtet populli.

Meqenese njerezit kudo kane deshire per pushtet dhe para, jane krijuar sisteme me checks and balances. Sonte kryetarit e partive ne shqiperi nuk kane as dhe nje lloje checku. Me nje sistem primaries krijoje nje sistem ku deputeti shikonte drejt popullit per kapital politik, jo drejte liderit, nga qe shikon drejt popullit mund te mirrte vendime te veshtira qe i sherbenin popullit por jo liderit.

Gjithashtu, nga ana teknike, dhe me kete sistem, nuk mendoj se primaries do ishin te veshtira. Minimalisht, mund te behej kjo: secili pjesetare i partise vende kandidaturen, votat beheshin sipas qarkut, ai qe ne Vlore mirrte me shume qe i pari ne listen e deputeteve te Vlores, i dyti ne vota i dyti ne listen e deri tek i 12-ti. Keshtu qe ne zgjedhjet e reja per kryetar partie, nje kandidate i vertete e jo Maqo Lakrori, kishte garanci qe duke bere gare nuk zbohej se e mbeshteste baza.

 

PS: te marrim dhe anen me cinike. Paraja derdhet, ka klanizem, etc ne zgjedhje tip primaries. Perseri ajo nuk ndryshon faktin qe njerez do jene ne parti fal fuqive te tyre dhe jo fal bujarise se liderit.

PS: te jeshe deputet do te thote te jesh reprezantues i popullit. Ka me budallek nga ne shqiperi ku deputeti nuk zgjidhet nga populli por nga lideri? Une Rama/Berisha, vendos kush perfaqeson Kukesin....

+1

Meqe u permend:

Minimalisht, mund te behej kjo: secili pjesetare i partise vende kandidaturen, votat beheshin sipas qarkut, ai qe ne Vlore mirrte me shume qe i pari ne listen e deputeteve te Vlores, i dyti ne vota i dyti ne listen e deri tek i 12-ti.

Ne Vlore nqs ka "primaries" dhe thuhet qe Shpetim Gjika ia ka vene syrin deputetllekut, Gjika hyn ne mos i pari, i dyti.  Me "financimet" e tij.

Gjema e fundit e Gjikes ne Vlore eshte shkaterrimi i lulishtes te Tre rracat.   Qyteti i Vlores s'ka park.  Ka nja dy lulishte te vockla qe mezi kane mbijetuar.  E kam nxire me boje fjalen "gjeme" se nuk di si ta shpreh ndryshe dhimbjen per shkaterrimit, dmth hapja e gropes e fillimi i ndertimeve ne ate lulishte.  Kur them dhimbje, dhimbje ne shpirt se me eshte shkulur nga vendi nje pjese e "imja".  

Qe ky individ te hyje ne parlament ne cdo forme te mundshme "demokratike", une nuk e dua demokracine.    

Kerkoj ndjese qe tingellon irracionale cfare thashe me siper, por do i kthehem pak me qetesisht replikes tende me vone.  

Edhe njehere ndjese, dhe flm per pergjigjen e detajuar.  

Me falm Monda, po mua me duket icik iracionale si pergjigje. Mos u be merak ne fillim se ka akoma me keq se Gjika ne grupin parlamentar te PS apo forumet drejtuese. Pra nuk eshte se lenia ne dore te kryetarit ka rritur cilesine. 

Po ok, te merremi me ate qe thua ti.  E zeme se ndodh nje gje e tille me Gjiken. Cfare efektesh do kete? E para Gjika nuk do ishte ne varesi te Rames per cdo gje, pra neser mund te kishte liri per ta kundershtuar ate nese mendimet e Rames jane iracionale. 

E dyta, imagjino sikur te kesh nje situate me 20-30 deputete te tille. Sic po thoja te tema tjeter, eshte me mire sikur te kesh 20-30 deputet me pushtet te forte se sa nje kryetar me pushtet te forte. Ne sa me pak duar te perqendrohet pushteti aq me e rrezikshme eshte. Pra me mire te kesh pushtetin e perqendruar ne shume duar te korruptuar se sa ne vetem nje dore te korruptuar. 

E treta, ta kemi thene te gjithe qe ti po kerkon te merresh me nje problem me te vogel te nesermen se sa ate te madh te sotshmin. Ka plot mekanizma te tjere per ti bere primaret me te mira, duke filluar qe nga limit i mandateve etj. 

Endrity, sa me thane per kete gjeme.  Ate koment lexoje si piskame.  Kur te me kaloje flasim prape, ketu jemi.  

ta kemi thene te gjithe.

Tema u hap si platforme bisede, si dialog.  Pa ndonje instikam smiley

Nuk e thashe me te keq ate te fundit, thjesht qe te njejten ide ne forma te ndryshme kam shkruajtur une, muhametali, xhibi etj. Pra problemet e mundshme te neserme nuk duhet te frenojne te besh ndryshimin e qarte te sotshem. 

p.s me fal po Gjika nuk ka qene ndonje shenjtor apo jo, e ka icik namin ne Vlore, kshuqe inatin duhet ta kishe dhe me perpara. 

Monda, e para e punes demokracia nuk funskionon se ka nje mekanizem si ne aeroporte ku kur kalon nje person si Gjika, makina ja bene ciu ciu, dhe Gjika zbohet. Demokracia punon ne baze te reprezantimit, dhe checks + balances. Pra, kur hajvani behet kryeminister ose president, ne vende demokratike ke mundesi ti kontrollosh hajvanlleqet dhe ta zbosh.

E dyta, sonte sistemi eshte qe ne rast se Rama do, ai mund te "catapult" jo Gjiken, po dhe Pezen, pse jo dhe mua (ne rast se isha shkoke i tije) ne deputetllek. Rames dhe Berishes i interesojne njerez qe 1) jane servil dhe mund te mbyllin syte kur ka korruptime ose akoma me mire mund te sjellin korruptime te tyre, dhe 2) jane figura te bukura qe te "pavarurit" te magniten. Sistemi qe kemi sonte eshte qe Rama apo Berisha zgjedhe kush do reprezantoj Kukesin apo Gjirokastren apo Vloren... pakez e habitshme.

Ti tani thua, qe ky sistem eshte me i mire nga primary, sepse dhe ne primary mund te fitoj Gjika. Ok, por give the proud people of Vlora a fighting chance te pakten. Mbase kete vit Gjika fiton, por vitin tjeter kur e shikojne lulishten, ku takoheshin me te dashurit e tyre gjate adoleshences, te shkaktruar, Vlonjatet nuk ja japin Gjikes. Dhe sido qe te jete, ajo lidhje popull---deputet---qeveri eshte ri-krijuar, dhe ajo eshte baza e nje demokracije.

 

Nuk besoj se e ka fajin struktura, se si behet demokracia ne parti. Problemi eshte a duan te behet. Po deshen, cdo menyre vlen. PS eshte nje hap para PDs, por ende larg te pasurit demokraci ne parti. PD s'do ta njihte demokracine as po t'ua benin me vizatim.

Me e keqja eshte se keta s'duan as demokraci e pavaresi veprimi e mendimi aty ku duhet ta kemi me ligj. Bejne gam-gam per pavaresine e gjyqesorit, por kur bien dakord per reformat, bien ne konsensus vetem me gjera qe s'i japin pavaresi institucioneve. Se c'kuptim kishin reformat per KQZ dhe rregulloren e parlamentit kur prape pushtetin e ka partia ne pushtet, s'e mora vesh. Kot, dmth, sa per figure.

Te gjitha behen sa per figure, keshtu qe pak rendesi ka menyra. Edhe sistemin Amerikan te kene, rezultati eshte njesoj.

Monda, arsyeja kryesore pse Europa ka patur me pak nevoje per primare eshte se ne Europe kryesisht mbizoterojne sistemet proporcionale. Qe do te thote qe rralle here kryeministri eshte i gjithepushtetshem, e mbi te gjitha opsioni per te dale si parti me vete ekziston per te gjithe te pakenaqurit. Per rrjedhoje kontrolli i pushteti nga pak duar ishte teper i veshtire edhe pa primaret. 

Mazhoritari i USAs e bente me te nevojshme. 

Sa per problemet si financimi dhe lobing keto ekzistojne jo vetem per primaret po edhe per zgjedhjet e pergjithshme. Po edhe njehere, sic po permendja te tema tjeter, fakti qe mund te kete probleme nuk do te thote qe nuk duhen bere. Eshte njesoj si tu thoje studenteve te 90s se demokracia shqiptare nuk do ishte e suksesshme prandaj nuk duhej bere as permirsimi i vogel. 

Per me teper, dita qe ne te merakosemi per lobingjet eshte nje dite e mirepritur. Sepse do te thote qe qytetare nga jashte paskan mundesi te influencojne, gati imponojne, qendrimet e tyre ndaj partise. Ndersa tani jemi ne ekstremin e kundert, ku partite jane aq te mbyllura sa nuk duan tia dine. 

Nje fjale dhe per corp-in. PS e mbronte si ide deri diku demokracine partiake. Me Ramen ne krye kjo eshte zhdukur fare, por behet nje pune e mire mediatike per ta mbuluar. Rama ka bere ca ka dash, si ka dash, kur ka dash, ka perjashtu e ka katapultu ke te donte ai pa me te voglin problem. 

E po ti e di Endrit qe Rama ka Berishen perballe dhe qe te mundesh nje ujk duhet te behesh ujk pervete, prandaj Rames i falet dhe neve thjesht duhet ta besojme se eshte tirons mer jahu dhe eshte i gjate.

Hajt ti bejme ne ketu ne PPU primariet per PS pershembull, kandidati i pare pa dyshim Edi Rama, i dyti ????

Nje kusht qe te kesh primare efektive eshte qe te kesh edhe nje forme demokracie dhe transparence ne parti. Vetem keshtu mund te krijosh profilin tend politik dhe eventualisht te dalesh e te konkurosh. Ndersa ne nje parti qe mbledhjet i ka te mbyllura, votimet ne parlament i ka uniforme sepse ka "vendim grupi", kur del ne publik lexon deklaratat e shefit, dhe po the ndonje gje ne gazete pak me ndryshe te sulen dumbabistet menjehere eshte icik e veshtire te krijosh profilin tend politik.          

Jam dakord me ty , por mendoj se nuk ka qene edi rama personalisht qe vendosi nje fare diktature ne PS, por vete PS ne te gjithe shqiperine qe nga drejtuesi me i larte e deri te militanti i thjeshte, te cilet vendosen te imitojne PD e Berishes sepse kujtonin se keshtu fitohej, dhe gabuan..

Askush nuk ka qef ti diktohet ca duhet te bej Gjergjo. E verteta ishte qe ajo lloj demokracie minimale qe ekzistonte ne PS ishte nje produkt pak i cuditshem i kohes i shkaktuar ca nga fakti qe Nano ishte ne burg per njefare periudhe, ca nga fakti qe ai vete ishte pak moskokcares ndaj pushteti. Koha tregoi qe kur dhe ai vendosi te shtrengonte rradhet mbas 2003 ja arriti pa shume mund. Rama qe nuk ishte asnjehere moskokcares e pati akoma me te lehte. E verteta eshte qe PS asnjehere nuk kishte krijuar institucione te mirfillta demokratike afatgjate, po vetem njefare sjellje.

Gjithsesi ishte e besueshme dhe e mjaftueshme per te bere diferencen me PD-ne kur ne 1999 Tosi perballej me Majkon ne kongres per garen per kryetar e fitonte me nja 40 vota e megjithate ngelte ne kryesi - ndersa ne PD Genc Pollos i hidhej karrigia ne koke dhe Mero Baze i bente biografine si tradhtar i partise. 

Aty ku ti mbase ke te drejte ishte menyra se si Rama e paraqiti kete bashkim rradhesh nepermjet gazetareve te tij. Nuk kam nerva me kerku tani po mbaj mend qe Muc Nano e Mimoza Dervishi (nje fanatike e vertete kjo) shkruanin nga vitet 2006-08 shpesh here per nevojen per tu unifikuar si parti. Ajo periudhe eshte koha kur une kam hyre e dale ca here nga ajo ndertese dhe e di mire qe kishte nje jorehati te madhe ndaj pushteti qe po grumbullonte Rama po nuk dinin si ta frenonin. Media beri te sajen dhe kaq. 

- ndersa ne PD Genc Pollos i hidhej karrigia ne koke

smiley

Kush ja hidhte karrigen ne koke Pollos?

Ne fakt tamam ja hodhen Ylli Vejsiut. Po ata "kongresmenet" e PD-se, dmth lacat, kush tjeter? E gjitha kjo sepse sugjeruan qe Berisha mbas nje dekade edhe mund te ikte nga kryesimi i partise. 

Po "Miss Shkalla" a quhet?

Per çeshtjen e financimit te partive, Monda ka material boll tek VQ ku flas per ndermarje partiake, aksione te partive, obligacione dhe kambiale te projekteve qe ata paraqesin, ndersa per çeshtjen e lobimit, Albania duhet te ndjeki modelin Europian te vendosur me ligj para 3-4 viteve, ku Parlamenti Europian vendosi qe ter lobistet qe gjer dje vepronin ne prapaskene duke kapur X e Y parlamentar, per interesat e shteteve te tyre, kompanive te tyre, trusteve te tyre, shoqatave te tyre, etj,   te regjistroheshin ne parlament (te njiheshin) dhe te kishin te drejten ti paraqisnin me shkrim çeshtjet e tyre, opinionin e tyre, ndikimin e tyre. Dhe kete gje Parlamenti Europian e vendosi per te disiplinuar ndikimin qe kishin ata per interesat e tyre. Kete gje duhet te bejne dhe atje. 

Edhe une mund te quhem, me letrat e mia drejtuar qeverive shqiptare, ambasadorve te ndryshem, nje lobist ne interes te Shqiperise. Me nje ndryshim, se nuk kam fituar asgje, veç kam dhene, me kenaqesi per vendin tim. 

Nuk calon gomari nga veshet. Dmth kur makines i eshte thyer shasia, nuk qan njeri se i eshte shpuar goma.

 

do hosten bualli (mavria tm), jo pickime pleshti...

Me keto primaries, do macja uthull...rri more kuluf. 

Thone qe amerikanet e pijne rakine me opinge...

Ika, Emo. Naten/diten e mire. 

Efekti Idriz? Hajde mos u bo merak, se nuk te presim te dallosh ti ca eshte gomari e ca eshte veshi. Futi ndonje batute ne mengjes, nje tas pershesh ne darke edhe shty ditet...

te kuptosh Idrizin e Madh, duhen kellqe, Endrit; duhet thellim ne gjuhesine idiosinkratike, konceptet e bashkeshoqrimeve ideo-pamore dhe te simbolizmit sinkretik.

eshte bo e rruges ktu qe lloj lloj rrugacesh te internetit (ty natyrsiht nuk te fus te ky grup) flasin per idrisin qesim dhe si e em e Zeqos maje thanes, me te vetmin benefit qe i ben te ndihen mire per nja 5 minuta.

E di e di, eshte shume i madh per ne tokesoret qe ta kuptojme. 

Prandaj eshte absurde per njerez te thjeshte te tentojne te kuptojne e aq me teper kopjojne nje hynjor si ai. 

Vetem nivelet e perqeshjeve te Idrizit, do benin dhe Nilz Bohrin ti fluturonte mendja.

Me te mira, Kavir!

Jeni shume mbrapa, pupupu!! E majta i ka bere me kohe e me vakt mes vedit dhe i ka fituar Meta, ne perballje dramatike me oponentin e tij Rama! Sipas rregullores, kete here, si here e pare, kush fitonte duelin e madh vendoste pastaj vete, sipas qejfit, si ti rreshtonte ushtaret e tjere. Kjo do permiresohet pas pese vjetesh, kur pervoja e fituar kete here te kete depertuar edhe ne ndergjegjjet e zonave te thella te Skraparit.   

smiley

 

Ilir Meta burre vatani?!!!!Tobe ekstrafukarallah.

Ky muhabeti i 'primarie'-ve, ndersa rreziku i vjedhjes se votes nga te dyja partite eshte real, ngjan me muhabetin e prifterinjve bizantine rreth gjinise se engjejve.

Problemi eshte tek numerimi i votes, si mund te mendohet qe duhet shtuar nje hallke tjeter me 'numerim te votes', apo qe Berisha e Rama te marrin ca pervoje partiake si numerohet vota e te jene me te afte ne numerimin e votes se pergjithshme.

 

Huh????

Ej po a nuk isha une dje qe te thashe se problemi kryesor per ju do jete ruajtja e votes dhe ti me the qe nuk ishte me problem???

Megjithate sic te thashe dhe dje, problemi per ruajtjen e votes eshte per partite e vogla. PS dhe PD haken e tyre kane marre dhe do ta marrin, pertej mitit se ju vodhen zgjedhjet perpara syve PS-se ne 2009 apo PD-se ne 2001. Ato ishin trillime vetem per te mbrojt kryetaret. 

Pastaj se sa problem i madh eshte primarja mjafton te kuptosh qe jeta politike fillon ne parti. Dhe nqs sistemi eshte jodemokratik e i kompromentuar qe ne fillim, kushdo qe te marre qeverine neser ne dore do vuaj nga po te njejtat probleme. 

Une te thashe qe Rama nqs eshte i zgjuar nuk e provon, po nuk vura doren ne zjarr per zgjuarsine e Rames, se po te ishte i zgjuar s'do kishte bere vargun kilometrik me budalleqe. Nga ana tjeter ngelet gjithnje Berisha, te cilit nuk eshte se i duhet  vjedhja 50:50 per t'iu futur punes se vjedhjes.

Ajo jete politike qe thua ti i takon koherave te vjetra, tani pesha mediatike ne gjithe boten (ku hyn edhe roli jetik i sondazheve) i ka hapur dyert e partive. C'eshte me e rendesishme, partite duke humbur rolin e ideologjise nuk jane me as shkolla edukative, si kane qene me pare, pavaresisht se te gjitha bejne sikur kane kurse politike.

p.s me zgjuarsi nenkuptoj te ashtuquajturen inteligjence kontekstuale te lidershipit. Rama nuk e zoteron.

Ca dmth kjo nese eshte i zgjuar nuk e provon? Mo valle ti mendon se Rama apo Berisha kane kontroll super te rrepte mbi cdo komisioner e numerues te partise?

Jane gjera qe levizin ne baze te interesit keto. Vjedhja del menjehere ne shesh, perflitet dmth se provat mbase s'gjenden dot, pasi te gjithe e dine pak a shume sa vota merren ne lagje apo fshat. Prandaj nqs komisioneri i PS do dale kunder udhezimit nga lart, do dale nje tjeter qe do e spiunoje dhe do e humbase rolin ne parti e fitimet nga pushteti. Ai komisioner do shohe midis ofertes se korruptuesit dhe perfitimeve nga pushteti. Zakonisht perfitimi nga pushteti eshte me i larte se oferta korruptive.

S'te morra vesh asnje fjale, po sidomos paragrafin e dyte nuk di nga ta lidh. Ca eshte kjo kohe e vjeter, sondazhe qe hapin partite kur tjetri sot ka katapultu nje njeri nga hici ne deputet, etj etj se nuk ja kam haberin fare? Ca lidhje ka kjo me ate qe diskutojme ne ketu?

Je me fat se ke hasur ne njeri te durueshem qe t'i sqaron gjithçka qe s'kupton dot.

Me pare Partia e kishte fuqine ne territor, varej thuajse teresisht nga territori, tashme forca mediatike eshte kaq mbizoteruese saqe psh ne Itali kemi partine e Grilos qe mori nja 20% ne lokale, pa pasur kurrfare strukture territoriale.

Me pare ideologjia ishte bazike per partine, nuk hyje keshtu, o Taqi jepi nje teser atij robit tek dera. Nepermjet ideologjise garantohej nga nje ane kohezioni i struktures territoriale, nga ana tjeter karriera ne parti.

Sot, struktura territoriale duhet vetem per te pasur mundesine e korruptimit te robve ose si strukture seksere, dmth o Taqi jepi nje teser atij robit tek dera, do te thote garantoi nje pune ne shtet nqs sjell vota.

Prandaj struktura territoriale s'hap dot me gojen perballe katapultimeve, nuk ushtron dot me kurrfare presioni ndaj Qendres.

 Primarie-t pra jane krejt kot, sepse struktura territoriale ka ndryshuar natyren qe i bente dikur te vlefshme. Natyra e saj eshte shperbere nga rritja ekponenciale e medias (lajme 24/24h tv+internet) dhe humbja e ideologjise.

p.s i pari qe e kuptoi kete ndryshim ne nivel boteror ishte Berluskoni me Forza Italia, se pothuaj s'kishte fare strukture e ideologji.

Prap nuk e kuptoj fare as ku do me dal e as ca do me provu me rastet ne fjale. Dmth hapesira e gjere gjeografike nuk e di ca provon kur primaret behen ne USA qe jane dyfishi i tere BE-se si territor e u bene dhe ne itali. 

Ti pse mendon se behen primaret njehere, pyetja e pare? Se me duket se po debatojme per gjera komplet te ndryshme. 

Lale nqs nuk e kupton pas asaj nuk eshte faji im.

Jo nuk e kuptoj fare, po te gjesh ndonje tjeter ketu qe e ka kuptu, bujrum thuaji te na bashkohet. Po me duket sikur po lexoj arabisht, dmth thenie qe edhe nqs jane te verteta nuk e di ca lidhje kane me problemin ne fjale. 

Problemi ne fjale, qe eshte bo disa here debat ketu eshte qe ca prej nesh besojne se perqendrimi i pushteti politik sjell probleme me korrupsionin e zhvillimin ekonomik te vendit. Per rrjedhoje sistemet e mira politike ngrejne checks and balances, qe te frenojne perqendrimin e pushtetit. Primaret jane nje nga keto mekanizma, qe ne Shqiperi mungon totalisht per momentin. 

Tani ca lidhje ka ketu partia jo-ideologjike, territori i madh gjeografik, etj etj une nuk e kuptoj. Sorry.

nuk ke faj ti mor endrit xhani, akeisti eshte kriptofashist e spo di si me ta thene cope, e prandaj i bie rrotull e rrotull. Shkurt ky po thote qe mjafton te kemi nje lider dhe partine qe i shkon mbrapa. Cna duhen primaries, baze, karriere, delegate, perfaqesues, struktura e me the te thashe. E mira deri tani e akeistit eshte se do nje "diktator te iluminuar".

Ti je palle mer burre, une pershkruaj ç'po ndodh, ti merresh me çfare dua une.

Ai qe s'do s'kupton asnjehere plako.

Po ta bej me te tretshme, primarie-t ne Europe jane donkishotizem majtist.

Ligji i hekurt i oligarkise partiake eshte i pathyeshem. As ne Amerike ku zhvillohen historikisht nuk i kane shpetuar dot, iken nje dinasti vjen nje tjeter.

 

Pra po thua ate qe thote ketu_jam, qe per ty nje parti mund te jete e suksesshme elektoralisht edhe me kryetar te forte. Me verte ky eshte qendrimi yt??

Ok, ndodh. Ajo qe po themi ne te tjeret eshte nuk eshte kjo me e mira per vendin dhe shoqerine. Dinasti ne USA? Bushet ishin rasti i pare mbas me shume se 200 vjetesh, e mbi te gjitha ti vete thua qe dinasti ikin e vine, pra ka ndryshime pushteti te shpeshta. Shancet per pushtet hereditar ne USA jane nga me te ultat ne bote, diku te 4% te llogaritura empirikisht. 

Me cudit kjo qe po thua qe kontrolli i partise ndaj liderit nuk qenka i rendesishem. Jo per ndonje po ju vete keni trumpetuar pa fund limitin e dy mandateve per kryetaret dhe per funksionare politik. Eshte nje nga arsyet me te forta pse po mendoj te votoj per ju. Po me duket se ti nuk besonke as gjerat thote kryetari juaj. 

Clidhje ka kufizimi i mandateve me lidershipin e forte ? Lideri nuk eshte i forte pse rron 30 vjet si kryetar, por pse ne krye te partise fiton zgjedhjet.

Amerika ka lidership te forte, nje apo dy mandate, varet nga sa i forte eshte lideri. Nuk eshte se Amerika nepermjet primarie-ve, kufizon pushtetin e liderit, ajo mandaton Liderin e forte ne menyre sa me te drejtperdrejte.

Lidershipi amerikan eshte me i forte se ai europian, pikerisht per shkak te primarie-ve, pasi duke e marre drejtperdrejt nga struktura, ai eshte me pak i varur nga oligarkia partiake.

Primarie-t prodhojne lidership te forte, ashtu si zgjedhja e presidentit nga populli, ne sistemet presidenciale prodhon nje President me te forte, sesa kryeministri i zgjedhur prej parlamentit ne sistemet parlamentare.

Kyçi ne kete mes eshte kufizimi i mandateve, jo dobesimi i lidershipit.

Demokracia e drejperdrejte forcon lidershipin, mos pandeh se e dobeson. Lidershipin e dobeson oligarkia partiake apo ne pergjithesi interesat e lobeve.

 

Kufizimi i mandateve, primaret jane te gjithe mekanizma qe kane te njejtin rol - kufizimin e pushtetit ne dore te politikanit. Nqs qellimi eshte nje politikan i forte i lihet te konkuroje pa fund. Gjasat jane qe duke ndejtur ne karrige perhere do krijoje lobingje te forta per tu mbajtur ne pushtet gjate. 

Lidershipi amerikan eshte me i forte se ai europian, pikerisht per shkak te primarie-ve, pasi duke e marre drejtperdrejt nga struktura, ai eshte me pak i varur nga oligarkia partiake.

 

Kjo eshte pak a shume ajo qe themi dhe ne. Po kjo nuk eshte e vlefshme vetem per liderin, po per te gjithe. Edhe senatoret, kongresmenet e guvernatoret kundershtojne presidentin e tyre sepse pushtetin e kane nga populli e ndaj atyre pergjigjen jo ndaj partise. Shpikja e amerikaneve kjo ishte, kur gjeten se e rendesishme ne nje bote ku deshira per pushtet ekziston gjithmone eshte jo te perpiqesh ta zhdukesh ate, eshte e pamundur, po te krijosh sa me shume pole pushteti qe kundershtojne e limitojne njera tjetren. Duke krijuar primare, partite nuk kane me kontroll vertikal. Kjo eshte e gjitha. 

 Presidenti amerikan eshte lideri me me shume kompetenca e fuqi ne Perendim, prandaj se çfare te drejtash kane senatoret, kongresmenet e guvernatoret ka shume pak rendesi ne diskutimin mbi primarie-t dhe liderin.

Senatore, kongresmen e guvernatoret jane kukulla te grupeve te interesit, jo perfaqesues te partise e popullit.

Kur grupet e interesit duan t'i bejne presion Presidentit te Amerikes, vene ne levizje senatoret e kongresmenet. te cileve u kane paguar fushatat elektorale.

Lere mos te futemi shume ne te holla, se do na dale demokracia amerikane jo edhe aq shume demokratike. Lere ta mbajme mitin e Amerikes se na duhet.

Kyçi eshte kufizimi i mandateve, nuk ka asnje rruge tjeter.

Ligji i hekurt i oligarkise mund te zbutet disi duke kufizuar mandatet, keshtu nepermjet qarkullimit te elitave nuk i jep kohe oligarkise partiake te kockezohet e te zaptoje pushtetin.

Perndryshe sipas Ligjit te oligarkise, do kemi pas Thanasit Fatosin, pas Kristaqit Edin, pas Xhelil Gjonit Ilir Gjonin e me radhe oligarkia partiake kalon pushtetin nga nje brez tek tjetri.

Kufizimi i mandateve asgje tjeter.

 

Presidenti amerikan ka tre vjet qe qeveris pa buxhet cdo dite kercenohet me mbyllje te financimit per te gjithe qeverine federale nga republikanet ne kongres dhe i rastis gati perhere te qeveris me nje nga dhomat e kongresit kundra.

E para, mos shko drejt rruges se Mondes qe meqe ka probleme me lobet e interesit atehere nuk duhet te kete demokraci partiake apo shteterore. 

E dyta, amerikanet kane te ardhura per fryme mesatare me te larta se gati te gjithe shtetet europiane, e po te marresh shtetet me te pasura vetem Norvegjia mbase ka me shume. Qe do te thote cfaredo qe bejne ata, e bekan pak me mire nga te tjeret sepse lejon nje treg me dinamik. Lidhja kontroll pushteti politik - kontroll pushteti ekonomik eshte thuajse aksiome tashme. 

Ika une per sonte, po me thene te drejten besoj se ti dhe partia qe pretendon se perfaqeson nuk jeni ne nje vije. Ata tjeter gje thone ketu e tjeter thua ti ne internet. 

Pikerisht sepse grupet e interesit nuk e lejojne, ia kufizojne pushtetin.

Ka dy qasje thelbesore, njera eshte t'i lesh perfaqesuesit te varen nga grupet e interesit nepermjet votimit te drejtpredrejte si ne Amerike dhe tjetra metoda europiane nepermjet oligarkise partiake.

Nuk e di se ku po them gjera ndryshe, po me duket se ti ngaterron pershkrimin e realitetit me bindjet e mia.

Kur une pershkruaj nje realitet nuk do te thote se une jam dakort me te, dmth nqs une them filani e vrau fistekun ne x menyre, nuk do te thote qe po mbeshtes vrasjen apo menyren si e vrau, thjesht po pershkruaj dukurine.

Nqs une them se strukturat jane seksere nuk eshte se jam dakort me faktin qe strukturat jane seksere, por po pershkruaj realitetin. Ato jane seksere sepse s'ka me ideologji. perndryshe AK-ja ka ideologji, ate ideologji qe s'vdes, prandaj sekserizimi i strukturave te saj eshte shume me i veshtire se ta zeme i strukturave te PS-se apo LSI-se.

Vetem partite me baze nje ideologji te gjalle mund te prodhojne ende demokraci te brendshme.

 

..

Futi nje primaries ..dhe m'rrjegell jena smiley

Kush nuk e ka Kuptuar se PARTIA eshte BIZNES dhe Kryetari eshte BOSSI do rrahe uje ne Havan ne Derstilat qe here pas here ngre Xhibolja ...dhe pastaj varda Qasjet e Perqasjet ,  Nga Amerika ne Europe Azi Afrike Oqeani  e me Gjere ...smiley ku per çudi nuk paska ardhë Filipoku me Patetizma .I lutem anëtarësisë së tij ,të mos ta stresojnë , le ta lënë të Lirë të shkruajë .Nuk shkruan keq shqipen ...Mendime?? S' ka ndonje gjë të keqe . Edhe LefKopeja jep mendime !

Dhe qe te mos nbetem Mbrapa ne kete Primaries , ne Letrat e derguara Pasunareve ose dhe te Tjereve te USAS ( une kam lexuar  per nje  Big Pasunar) nga Dhoma e Republikaneve ( Stafi per Presidentin ) por mendoj nga cdo Dhome perfaqesuese te partive te kandidatit per President , ne fund te Faqes shkruhej .. pas shifres qe Amerikanet e fillojne edhe tek 25 $ per keto raste 

Kerkesa per Kontribut nuk eshte kerkesa e FORUMIT te Partise dhe kontributi Juaj mbetet Privat qe mund ta jepni ose JO .

Dallimin nga ne te pakten per PRATE e kane se i DEKLAROJNE sa Grumbulluan per Fushata !

E shkrova kete qe te mos lexojme Gomarlleqe te mentalitetit shqiptar si kjo per USA ... Lidhja kontroll pushteti politik - kontroll pushteti ekonomik eshte thuajse aksiome tashme. 

Ika tashti ...

 

me largimin e Pezes ka ngel nji vend bosh ne fushen e analizes politike. Pse nuk e merr n'konsiderate perfshirjen xake? mgjse kam marr vesh se e ke kohen te zene me hedhjen ne karte te kujtimeve nga vitet e lavdishme. Po nji pene e fuqishme si jotja do sillte vlera te pallogaritshme ne diagnostikimin e sakte te krizes qe ka kap politiken nis prej simptomave qe kane kohe qe jane shfaq po vazhdojne te injorohen prej sahanlepirsve te jozefperckes dhe babasqapit

Te kam thene nuk jane per ty keto tema, se duhet te mendosh para se te shkrush, nje proces qe ti e ke mbyll me kohe. 

Jozepercka e derstila nuk te hyjne ne pune ketu. Ik tashi e merru me ndonje budallik tjeter. 

Lere se duhet ka te forta,

Endrit edhe une thoja qe mund te te marrim ne Partine tone , se e shpjegon mire pirdhenien qe do te aplikoje tredharaku , dhe ne pergjithesi pervec fushes se ekonomise , nuk thua gomarlleqe !Dhe ne fund te prurjes permendet shakrazi AJO ( ne se lexon me gjith mend te tjeret , pervec vetes )...Jozefpercka ...dmth Transparenca !!!  Hic po Abili... biles permenden e dhe kushtet qe nuk i kemi te njellojta me USA ??? smiley Po pse kot te paska vajtur gjith ai mundim kur ke shpjeguar krizen Boterore nga Kina ne USA ??? Me kete i hoqe vetes kandidaturen per ne Partine e te TREDHURIT ku dihej qe shkas morrem nga kjo me "ekonomi " ne USA smiley ...

Eh Bulo Bulo ...Nuk digjojne me Robt . Na rrofshin mesimet e tua !

Me gjith qejf i Tredhur ...Pranoj !

Formo nje Parti dhe te na haje M...ollet LefKopeja me gjith keta qe i vijne rrotull  Dmth nje Parti ta jap paradhënie që e hudhim TUÇ Politikisht . Pastaj nuk te garantoj qe te hudhim TUÇ Babasqapin .Per  Jozefpercken , me pak mund tatin e qisim jashte skene po na afrove Gjembin . Te nigjo ty ajo te nigjo ... Fariun e kena tonin si antikomunist  të orëve të para . Iku dhe gazeta . Po dhe po e lujti ke një vandak me antikomunistë këtu .Vuri gJishtin dhe e kape . Mo e ruj shumë për anej .

Dmth Politiken dhe Parlamentin e dhime .S'ka kush na del . Tani kush Meti .....smiley

Ekonomia ... smiley

Ekonomiste kemi boll mo nga keta te   Rajoneve  e Me Gjere . E kanë bo telef Krizën Botërore jo mos të dhisim Bidenë e babasqapit. Vuni gJishtin nonjonit edhe ktu dhe ec lale . Meti  haremi qe duket sikur se kemi po po te shofesh me kujdes kane ardhe lale kane ardhe ...smiley I gje ti i gje . Ke përvoje !

Them se edhe për primarjes e nuk vujmë . E kthejmë Pirdhënie ....  Parrullën e kom Gati . Kur i meste Kali Ramadon Xhambazit   te Komunales ne Korce , kur shpërndante Drutë ja Jepte me të Modhe  ..." Per Para ! Ec Kali ..." dhe HOP Kali lute venit 

Si thu ?

vlere je, vlere!
Ppu ka per t'u myll kur t'ikesh ti per lesh

une them rrofshin grate !!

Nje miku im i mire amerikan (ndjese paste) me thoshte:

"Talking about democracy all the world is watching to US..........................and US, US is watching TV."

Sipas meje eshte e qarte qe sistemi "demokratik" eshte kompromentuar teresisht dhe nuk po arrin me te jape zgjidhje. Per me teper sistemi po shenderon shtetet ne socioshtete qe pjellin vetem burokraci dhe korrupsion.

Te mos harrojme se zhvillimi i botes se ardhme tashme nuk pritet nga zhvillimi teknik i cili nuk do te mundet me te paraprije dhe tejkaloje nevojen shoqerore.

Çelesi i zhvillimit te ardhshem do te jene zhvillimi i marrdhenieve njerezore. Nese bota do te behej p.sh. 5% me racionale rritja ekonomike do te ishte 10%.

Vete ndarja ne parti po behet gjithnje me e pakuptimte, le pastaj per te folur per demokracine brenda partive!

edhe sikur t'jem dakort parimisht, ktu po behet fjale per te kapur standartin elementar te demokracise qe percakton strukturat e partive dhe demokracine ne vendim-marrje. Ne nuk jemi ne stadin amerikan akoma kshuqe eshte shume heret per ne t'i hyjme ksaj analize per zhvillimin e botes. Plus, nuk ka pse te synojme thelbin e demokracise thjesht duke kopju nji sistem, qofte ky amerikan. Debati qe ka hap Monda dhe Endrity me sa kuptoj une nuk ben fjale per perfeksionim te sistemit se ne jemi shume larg po per te hedh themelet e tij.

Ajo qe dua te them eshte qe sistemi "demokratik" jo vetem nuk funksionon dhe bota eshte ne kerkim te sistemi te ri, por ai tashme nuk ekziston kaq shume eshte korruptuar rruges.

Ne kete kuptim tendenca per te kopjuar dhe zbatuar nje sistem qe nuk ekziston eshte perpjekje e kote dhe mediokritet. Sot Partite ne kuptimin e vertete te ndarjes programore nuk ekzistojne, sidomos ne Shqiperi njerzit kalojne nga nje parti ne tjetren sipas interesave ekonomike e si mund ti kerkohet atyre te zbatojne demokracine ne parti? Çfare do te dale nga kjo lloj demokracie qe nuk eshte programore?

Nuk eshte rastesore qe jo vetem ne Shqiperi partite dhe organizatat e shoqerise civile jane kthyer ne prone te individeve.

Kur ju thoni se mund te jeni dakort parimisht besoj se e keni te qarte falsitetin e sistemit dhe se diskutime te tilla lidhur me demokracine e brendeshme ne parti jane thjesht edhe vetem ne dobi te politikaneve qe justifikojne shtremberimin e parimeve duke e bere sistemin gjithnje e me te pavlere.

po behet fjale per te kapur standartin elementar te demokracise qe percakton strukturat e partive dhe demokracine ne vendim-marrje.

Leter nga Bulomejtimtari !

I nderuar Oidriso . PPU e ndjek pavaresisht se nuk kam kohe te shkruaj , i mbytur ne punt e mBedha te Ceshtjes Shqiptare ..Ndoqa me vemendje Idene e te TREDHURIT per te formuar nje Parti dhe lexova edhe Pranimin tuj si vartes i tij me kenaqesi . Por me pas pas Leshit qe patjeter eshte i vetmi atribut i tij qenesor mes e poshte ne munges te njeres ......u trondita 

Po c'na degjojne syte e c'na lexojne veshet i Tredhuri me duket se nuk eshte mire ...Jemi mbledhe gjith Akademija e shkencave me Mjeker dhe po thellohemi tek kjo thenie e tij . Kemi gjith naten pa gjume dhe se fundim mbrrijtem ne disa perfundime .

1.- Hiq dore nga Partia deri ne percaktimin e  e PLOTE te Diagnozes " cfare do te thote i Tredhuri " me kete percaktim .

2- ka dhe anen tjeter ..Gjenialiteti qe permbajne keto Fraza eshte i Rralle .Thellohu aty .Ne se ve re ndonje gje NORMALE jepu me shpirt . Zgjedhjet i kini te Fituara dhe Demokracia hedh Themelet .

I tredhur ! Une Bulon e ndigjoj shume dhe te lutem me jep ndonje shpjegim cfare kuptimi ka ne kete thenie Gjeniale ! Ndryshe e ngrij Bashkepunimin deri ne Diagnozen e Plote te Mjekeve qe do te percaktojne permbajtjen e kesaj Thenie ! Ne qoftese e ke per Pirdhedhenien me thuaj , se e sqaroj une Bulon ... e kemi vene per tua Hedhur Partive te tjera !

Dhe se fundi mos kaq i sinqerte 

me sa kuptoj une smiley .....nuk ben fjale per perfeksionim te sistemit se ne jemi shume larg po per te hedh themelet e tij. 

Se c'mendon e c'kupton ti ,  nuk e kupton as Bulua jo ta kuptoje Monda dhe Endrity. TUFE me respekte per cfare mendon ! Te pacim ne krye ! Ti je AJKA e PPU .Lefti te na Haje M...ollet !

 

lefti te na haje mollet po ti ca do na hash o vlere?

Vlerat e Idrizz Ferres shtohen dita dites! Po boll ja bete qejfin se do mendoje se eshte i nominuar per OS-CAR smiley  se po afron data e ceromonise!

Mos me te ngatrumet se jemi e njeta Parti ! Na rregullohemi mes e Poshte . LefKopeja eshte problemi se te ka fute ne Konkurrence ! O te na i Haje ose do ja Hame

Dhe digjoje keshillen e Bulos mire mua qe me nenvlereson . Mos hupe kohe me komente se na deshton Ideja Madhore zotrie ....Goxha Ide ...

Vrap o burre se te eshte hap teme me Jozepercken, leri keto te tjerat se nuk jane per ty 

Behu gati per ne 23 Qershor, se ke per t'a ngrene ate qe s'ta pret mendja!!

O Idrizz Ferra nga South Dakota

fotozhenike. raporte pothuaj optimale somatike. nje ravijezim xhublete ngerthen bukur mire tradicionalen me modernen. rruga bosh i jep dicka henore (lexo kozmike) sfondit.

E vetmja verejtje do ishin kepucet: per formen e kercirit te zonjes, si dhe gjeresine e kaviljes, kepucet me qafa do ishin me te rekomandueshme.

Nota estetike: 8 nga 10 te mundshme.

Ke ngaterruar deren, po s'prish pune, brenda lagjes se gallates je. Dmth Gallatasaraj i thone turqit. (Ja ku u bene tre tema ne nje smiley )

me shum do me interesonte se c'parfum parapelqen zonja. si dhe dieta dhe filozofia metabolike e saj. gjithnji nese ka informacion publik per keto, pa shkel asnje privatesi dhe kufinj diskrecioni.

Dieta: Nuk pi alkohol.  Vetem rralle neper banqete zyrtare pi pak vere. Ndonjehere nje cigare te ben mire. Me pelqejne gjellt e katunarvet. 

Filozofia: Avukate e upuzit's. Kush fyn upuzit'n (dmth kush nuk e meriton emrin e larte: upuzitar) kape per zhelesh qite perjashta vakabondin.

P.S. Dy personazhe e kane ngritur ne piedestal fjalen VAKABOND. Luftar Paja dhe sinjora Çoba.

smiley

dite cite me mbledhje... me vone

Krahasimet me  vende që kanë tradita të qëndrueshme në fushën e zgjedhjeve janë për të qeshur.

Nqs do bëheshin zgjedhjet paraprake në Shqipëri rezultati do ishte qesharak se do fitonin  kandidatët që do i përshtateshin më shumë kundërshtarit.

Është tjetër gjë gara në Parti ku kandidatët për deputet e për funksione drejtuese duhet ti nështrohen votimit në bazë dhe jo me votë përfaqsuese.

Kjo është kërkesë ekohës dhe duhet të bëhet me patjetër por ka një POR të madh që votimet të jenë të drejta e të ndershme kërkesë shumë e zorshme të plotsohet.

Ne nuk bëjmë dot zgjedhje lene ma të shtojmë dhe parazgjedhje .Vetëm paret që do harxhohen atje janë një harxhim i kotë në kushtet tona.

krahasimet pa vlere mund te injorohen po modeli qe ofrohet nuk ka pse te injorohet apo jo? sepse modeli eshte thjesht teknik por kerkon vullnet dhe dalje mbi interesat e ngushta (kjo eshte pak e veshtire). Modeli mund te adaptohet e pershtatet po eshte shume me i mire me modelin aktual qe kemi. Dhe tek e fundit, modeli eshte thjesht ne funksion te perfaqsimit sa me te mire partiak qe dmth se duke e apliku, je i interesuar te fitosh sa me shume vota sepse ke nje perfaqsim qe aprovohet gjersisht. Nqse nuk je i interesuar per kete, si mund te thuash qe i sherben partise tende?!

E para, mos shko drejt rruges se Mondes qe meqe ka probleme me lobet e interesit atehere nuk duhet te kete demokraci partiake apo shteterore.

Akeistin tregoji cfare rruge te duash, por asaj rruge mos i ve emrin Monda.

Pyetjet dhe problemin e shtrova ne menyre te tille: Si financohet procesi?  E meqe si proces eshte model amerikan me shume se sa europian, shtrova disa probleme me sistemin ekzistues.  Financimi me ligjet e fundit ketu eshte bere me i erret akoma, nuk ka transparence.  Sa per rrugen "time" une jam per zgjedhje me fonde publike dhe asnje cent me teper nga donatoret.  E vura ne thonjeza se ideja s'eshte e imja.  Por nuk jam kunder demokracise shteterore apo partiake (hiq ate piskamen e djeshme.)  Keto per mollet.

Per portokallet. Nja dy here e kam theksuar kete pike:

duhet te kemi parasysh edhe kushtet sociale e politike ne te cilat zhvillohen.

Disa komentues kane zgjedhur ta shprehin ne menyre tjeter kete gje "nuk calon gomari nga veshet" , "me kembe ne toke", venien ne pah te realitet shqiptar, ose formularin gamgam te LSI "sill 40 vota per vendin e punes".  Se meqe ra fjala, per sy e faqe pati dhe LSI "primaries".  

Edhe njehere, arsyeja qe thashe ta diskutojme me vete eshte se opsioni i "primaries" eshte permendur disa here.  Ja ta zeme se eshte menyra me optimale.  Po pyes Endrityn konkretisht apo praktikisht si shihet i aplikueshem ne Shqiperi.

A do jene primaries te mbyllura?  Te hapura?  Kush garanton qe edhe ketu procesi eshte transparent e pikepyetje te tjera.  

 

Nderkohe qe ti Monda po diskuton "primaries" ketu ne Shqiperi ka kerrcit "Primarja" ose me shqip "qoka" smiley Taçi oil ka fillu shperndarjen graduale te 50 mije litrave nafte per Pd dhe 50 mije per Ps. 

Nderkohe qe Endrity flet per "primaries" e une qe e pyes "po mire, hec ta shkoqisim me konkretisht kete pune" Pateku thote ketu ne Shqiperi ka kerrcit Primarja etj etj etj smiley.

Per sqarim te te sajtit here smiley.

Endrity, sa po ndjek me kureshtje, besoj se ke lexuar prej F.Feher "Literatur die Macht ?" E ke dhe ke Der  Standart, Vjene  19  prill 93 : "Çeshtja e pushtetit  te literati, karakteri i tij i  deshirushem ose i padeshirushem"

   Por ajo qe ngjalli  debatin me te gjere ne gjirin e intelektualeve, lidhur me .."Vdekjen e inteligjencies  amerikane.." ishte libri i Russel  Jacoby .(1987)

Dukuria me e madhe qe u vu re ne shtypin e kohes ishte pyetja qe shtrohej:

."...Ku eshte brezi i  ri i intelektualeve, ne raport me imperativin e kohes...?"

    Kete synoi te zbulonte me librin e tij  Rasell Xhejkobi.Brezi i ri nuk eshte  asgjekundi, pergjigjej ai per ATJE,  more Endrity.Po ketu, ne limerin tend e timin, si paraqitet gjendja? E pame  renien e "bohemes"...Por ja qe sikur fryn furtune katastrofe, ku edhe me i pakati dem , ai qe pushteti individual i pakufizuar nxit pareshtur konfliktin,  grindjet, ne gjirin e intelektualeve qe sjellin.. "OPINIONIN", e as qe vihet me re.

  Po fshin gradualisht , nga faqja e dheut  ato fole pjellore te qendres kryeqytetase, ku dikur edhe nden ze,  intelektualet e kalonin kohen duke i  thene ca gjera.Jo  me pake sot televizioni ne sherbim te pushtetit te pakufizuar, po zhduk publikun letrar, qe shpresuam se me ndryshimin e sistemit, do te  mbante gjalle frymen reaguese.etj etj...

 

me keqardhje raportoj qe per te gjithe, perfshi Der Standart, Vjen prill 1993, as nuk di ku i bie,me shpi. Di te them qe ne ate periudhe dominonte skenen hiphop i Tupac 'yo... smiley hahaha i madh i madh. Gjithe te mirat. 

Ore shejtan! Ça te them une e ça ben ti...!Melun!

Grave, me fal po tani e pashe. Jo nuk e kam lexuar kete gjene, po me dergove ndonje faqe ne internet ku gjehet do e shof patjeter. 

Monda, (btw si behet emri me link) 

kur thashe "rruga e Mondes" nenkuptoja idene qe ke perdorur dhe ti me perpara. 

Ashtu si e shof une ka dy kundershtime kryesore qe sillen ketu, te cilave po perpiqem tu kunderpergjigjem dhe njehere. 

Argumenti i pare, qe eshte ai qe perdor dhe ti, eshte se nuk kemi siguri per procesin. Muhametali beri nje analogji shume te bukur me te drejtat e grave me siper qe po e citoj:

Kjo eshte njesoj sikur te thuashe qe ne amerike ku femrat kane me shume te drejta, ka pornografi e prostitucion, pastaj te besh nje list te semundjeve seksuale, te nxjerresh fotografi te ketyre semundjeve, dhe pastaj te dalesh tek perfundimi qe eshte me mire ti mbash femrat ne shtepi.

Siguria dhe mbarevajtja e procesit eshte dicka per te cilen patjeter qe do te duhet te luftohet, ashtu sic po luftojme akoma per zgjedhjet e pergjithshme. Por, ashtu sic askush nuk diskuton sot se eshte me mire nje sistem ku zgjedhjet jane problematike se sa nje sistem pa zgjedhje fare, e tille do jete dhe rruga nga e cila do shkelin primaret nqs behen. Teknikalitete se si behen sic te thashe ka plot, te cilat mund te adoptojme, per aq kohe sa pranojme se ky eshte nje problem qe duhet zgjidhur. 

Qe na sjell te kritika e dyte qe behet, ajo qe thote se "gomari nuk calon nga veshet". Kuptohet qe mua me duket kjo kritike gomarllek, aq me teper pas rastit te fundit me Pezen. Meqe e solla te tema e tij, po e sjell dhe njehere wikileaksin per listat e 2009, ku shprehimisht thuhet se deputet jane aty per shkak te besnikerise ndaj kryetarit e jo per aftesite e tyre.

Une e shkruaj shpesh, po sistemi jone sot perqendron pushtetin ne doren e dy kryetareve. Te gjithe kerkojne favore sot ose neser nga dy kryeministrat potencial, dhe ata kane ne dore te ngrejne apo te ulin ne sekond mirqenien dhe karrieren e dikujt. Kjo nuk eshte demokraci! Amerikanet e shprehen qarte kete shqetesim te kushtetuta e tyre, dhe prandaj ben nje sistemi qe pushteti te ishte sa me i shperndare e per rrjedhoje mundesite e hyrjes ne politike te shumefishta. Ka nga ata qe thone se nuk jemi rasti i Amerikes. Por mos harro qe kur amerikanet e bene kushtetuten e tyre gati tere bota qeverisej nga monarki absolute. Problemi kryesor qe amerikanet po perpiqeshin te evitonin me kushtetuten e tyre ishte pikerisht regjimet autoritare - pra eshte pikerisht rasti i Shqiperise. Dhe per aq kohe sa amerikanet krijuan nje sistem politik qe garantoi nje mirqenie ekonomike qe pak vende e kane arritur, do te thote se qellimit ja kane arritur pavaresisht problemeve te sotshme mbi lobingjet. 

Mund te vazhdoj te shkruaj pa fund per problemet qe ka krijuar procesi i listes se deputeteve, konfliktin e hapur te interesit qe krijohet mes kryetarit dhe deputeti e ca rendesi ka per menyren si qeveriset. Po sinqerisht e them se nese ka njerez qe edhe sot iu duket normale qe kryetari mban partine dhe karrigen e tij peng me ate proces, atehere zor se kane per ta kuptuar ndonjehere. 

p.s Sot Meidani paska thene te Panorama qe duhet konkuruar brenda partise. Nuk kerkon per primare te qarte, po me pak fjale shqetesim eshte i njejte. Ti lesh ne dore kryetarit partise te bej listen brenda nates eshte te kerkosh haptazi korrupsion dhe autoritarizem. Ja si i pergjigjen militanten e TemA

p.s2 Primaret, ashtu si i njohim ne ne USA, nuk jane e vetmja menyre kuptohet. Te thashe qe partite angleze tani vone po praktikojne primaret e hapura duke nxjerre kandidate qe u kane krijuar probleme kryetareve. Po zgjedhjet brenda partise jane nga me demokratiket e mundshme. Une thjesht kerkoj primare sepse eshte mekanizmi me i sigurte, pikerisht per te adresuar shqetesimin tend. Po ua le ne dore forumeve te partise qe akoma nuk kane krijuar profil te tyre rrezikon te kompromentosh procesion. 

Analogjia shume e bukur e Muhametli nuk qendron.  Prostitucioni dhe pornografia kane ekzistuar edhe ne mijevjecaret kur femrat s'kishin te drejta.  Pa e bere terkuze, por pa lidhje.  Ose kush lidh te drejtat e femrave me prostitucionin duhet te lidhet e lene ne nje qoshe. 

deputet jane aty per shkak te besnikerise ndaj kryetarit e jo per aftesite e tyre.

Kryetari apo partia paguan kosto politike per perzgjedhje te tilla.  Megjithate pyetja ime eshte ne kushtet reale cfare garancie ka qe jane aftesite legjitime te kandidatit qe garantojne zgjedhjen dhe jo metodat ekzistuese ala Primare (shembulli i Patekut) klanore, shtrengime lokale (tipi i Gjikes) e me radhe?  

... po edhe autoritarizmi ka ekzistuar nder shekuj, shpikja e demokracise vertet funksionale eshte dicka shume e vone ne historine e njerezimit. Po gjithsesi intuita mbrapa citimit nga muhametali eshte se problemet e ardhshme qe lindin nga nje sistem me i mire nuk duhet ta na frikesojne per te hedhur poshte nje sistem te sotshem qe ne e dime qe eshte me i keq. 

Partia mbase paguan kosto sepse nuk fiton e nuk mbledh aq njerez sa duhet. Sic e pame me Ramen ne 2009, kryetari vetem perfiton sepse blindon pozitat e tij ne krye te partise pavaresisht deshtimeve. E njejta llogjike me nje diktator qe pasurohet por nje shoqeri qe humbet hapin e zhvillimit me shtetet e tjera demokratike.

Per rastin "Gjika" me duket se tu pergjigja te tema tjeter ne mos gaboj. Supozojme per nje sekond se ndodh rasti me i keq qe permend ti, qe Gjika fiton duke blere vota ne Vlore e "te forte" te tjere neper qytet e tyre. E para cilesia e kandidatit, sipas nje standarti te pergjithshem intelektual, nuk eshte detyrimisht me e dobet se ajo qe kemi me sistemin aktual, ku PS e PD pervec nja 10-15 njerezve qe dalin e flasin te tjeret i kane "te fortet" e zonave, dhe per kete te jesh 100% e sigurt. Por e dyta, dhe absolutisht me e rendesishmja ne te gjithe kete muhabet, eshte me mire te kesh nja 20-30 deputet te tille qe kane pushtetin e tyre sesa nje kryetar qe ka pushtet absolut mbi te gjithe. Sepse keta 20-30 deputet asnjehere nuk do arrijne te kene pushtet absolut ndaj shoqerise edhe sepse do ruhen nga njeri-tjetri dhe do e bejne kete fale pushtetit qe kane fituar ne menyre te pavarur ne zonat e tyre. Pra nuk do kene frike te ngrihen te kundershtojne njeri tjetrin sepse pushtetin e kane te tyre, jo te falur nga kryetari (shif psh Wikileaks qe thote se deputet qe kundershtuan Ramen, ndryshe nga te tjeret, kane biznese te tyre jo te lidhur me ato te grupit te Rames e prandaj i kishin duart me te lira). 

Dhe i gjithe ky arsyetim eshte ngritur duke supozuar absolutisht rastin tend me te keq. 

Kuptohet qe ashtu sic po luftojme per demokracine ne shtet, eventualisht do duhet te luftojme edhe per permirsimin e demokracise partiake. Po ashtu si Shqiperia me zgjedhje problematike sot eshte me mire se nje Shqiperi pa zgjedhje fare, ashtu dhe partite me zgjedhje problematike do jene me mire se partite me kryetar diktator. Qe eshte pak a shume dhe njehere thelbi i citimit nga muhametali. 

. Une thjesht kerkoj primare sepse eshte mekanizmi me i sigurte, pikerisht per te adresuar shqetesimin tend. Po ua le ne dore forumeve te partise qe akoma nuk kane krijuar profil te tyre rrezikon te kompromentosh procesion.

smiley Une kerkoj smiley ose Kërkar ... i thonë nganjëherë në KORÇË ..

smiley Po ua le në dorë forumeve të Partisë smiley...shife dhe nëherë më mirë se ka dhe vënde të tjera ku mund tua Lësh ...

Me kete gjuhe as Enveri nuk ka folur . Kam mendimin se duhesh edhe VIZITUAR dhe kete ta them sinqerisht ! Ose merr ca pushime të zgjatura në një vend ku mundësisht të mos jesh i mënjanuar nga mjetet e Informimit . Kur të kthehesh do ndjehesh më mirë !

Nga një membër që të do të mirën !

Nuk je nga ata qe te do te miren ti, kshuqe pa problem. Po te thashe, te Jozepercka ti se ketu nuk jane per ty. 

mire demokracin brenda partis qe po e zgjidhim, po demokracin tek kutia e votes kur do e zgjidhim!!!!

Na paske hap nje "vrime" Endrity . Po do i bie shkurt me qe ke ose paraqitesh qe ke aq kapacitet per te kuptuar Virtualitetin .

Po te thashe, te Jozepercka ti se ketu nuk jane per ty....smiley 

Ne se nuk ke kuptuar qe nuk je Vetvetja ketu , je me keq se sa shprehesh per Njohje te FelLta " je i semure nga megallomania ose Mania e Madheshtise si nje me OLSI . Dhe ne se me ke kuptuar ( dhe nuk ka perse te me kuptosh ) une jam ketu zotrie smiley .....pikerisht per te thene se Bllofistet e Denglave kane plase Rrugeve pa piken e rndimentit ne fushen Praktike te pakrahasueshem as me nje druvar te kohes sone . Ideja se ata jane te mBeDhej qe kane NjOhje te gjera eshte veti e viktimizimit te tyre ! Ketu askush nuk eshte profesor i njeri tjetrit ! Une te uroj te gjithe te mirat por hiq vesin e te shiturit .....me llafe te medhaja sikut KUPTON nga Ballkani , Rajoni e me Gjere . Je nje kokerize rere ne Plazhin e madh te njohjes ! Aq me teper sot ne kete INFO te vleresueshme per te gjithe e Barabarte, dhe  ne se zotron MIRE nje gjuhe si Anglishtja   ( me vone do vije koha nuk do nevoitet as kjo ) boll nje KLIKIM per tu paraqitur me i ditur se AJNSHTAINI e Karl Marksi ..... se Kejnsi ...se  Fridman zotrie ......

Dhe per tu kuptuar me mire  "Une jam si atenololi qe te "pres majat ",  ndersa ti hiqesh si Zylua qe "te heq tullen e fundit " .Ja kaq eshte !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).