Konfuzioni, paaftesia e Qeverise shqiptare ne sektorin e naftes nuk njeh limit. Duket se Shoqeria "Sky Petrolium" ka hedhur ne gjyq (arbritrazh) Qeverine shqiptare per zonat e shfrytezimit te naftes qe konsiderohen "te lira" sipas Qeverise dhe te sajat sipas "Sky petrolium".

Nga ana tjeter Qeveria Shqiptare duke i konsideruar keto zona "te lira " ben privatizimin te tyre nen Kompanine "Albpetrol"

Per te ndaluar qeverine Shqiptare qe te zhvilloje kete tender (tenderi i fituar nga Vetro) "Sky Petrolium" e ka cuar kete problem ne nje gjykate ne Texas me qellim qe te detyroje Qeverine shqiptare te pres vendimin ne arbitrazh.

Ketij problemi i shtohet edhe atij te privatizimit te "Albpetrol" ku nuk po merret vesh se c'po behet.  Sipas shtypit thuhet se Qeveria po negocion me oferten e dyte me te mire, ate te kompanise kineze "Win business" me vlere 297.6 million euro. 

16 Komente

E pse gjasme ate " land " ne fund ? vetem me te futme ? s'mun e bojshe " Rumpall- shtet "?

smiley . duket si emer shteti ose territori  psh :  "Somali-land" "Ice-land" "green-land" 

shit-land, ose veni reshitit.

Taç mashtrusi. Kushedi sa banka do terheqi me vete kur te falimentoje. Nja 100 milione euro i ka Raiffeisenit pa llogarit edhe kredi ne banka te tjera. 

Patek, 115.4 milion i kerkon prej Kredins Bank( dmth pareve te depozituara prej te shqiptareve), "miku" Aliev....Vijon Gjykimi ne Tirane

Grave, ska faj Taci. Taci ben detyren si mashtrus. Bankat qe hajne mashtrimet e Tacit le ta mbajne ne kurriz.

Hajne mashtrimet apo hajne presionin e Birishes?

Ore zotërinj! Po pse mendoni se duhej të ishte dikush në qeverisje që të dinte dhe trajtimet juridike të para e të mëpasme e të mos e nxirrte shtetin si vend karagjozësh? A e dini që nga inati i Berishës për figurën e urryer Nano, kur u riciklua me sukses në qeverisje, të parën gjë që bëri ishte anullimi i marrveshjes për ndertimin nga General Elektrik të hekurudhës së shpejtë Tiranë-Durrës. Kontrata shkonte në shumën 50 milion usd. Na hodhën në gjyq, e fituan, morën 20 milion dëmshpërblim dhe 5 milion usd kushtuan shpenzimet e gjykatës. Gjithësej 25 milion. Nuk pritën t'ju ja jepte qeveria shqiptare, por bllokuan me vendim gjykate paret që përfitonte Shqipëria nga koridoret e trafikut ajror. Pse mor derëzes kujtoni se e rr..n ndonjë qeveritar i yni nga këto injoranca. Ajo që bënë ishte vetëm se mbajta fshehtë e përfundimit të gjyqit.

Ke te drejte. Po ti a e di qe, perpara se t'i jepte hekurudhen General Electric-ut, Nano shetiste Mesdheun me jahtin e GE, gjithcka te paguara nga GE?

E vertete kjo gjembi ? Nese eshte e vertete, kjo tregon se sa pa integritet ka qene ai politikan, dhe me e habiteshme eshte se me ke kish te bente nomeklatura e asaj kohe. Si duket edhe ata vete ishin pa integritet. Ehh, ç'vehte, Shqiperine e drejtojne gjithmon njerzit me pa integritet, pa tru, pa karakter. 

Po pse para se te mesoje kete, mendoje se ishte me integritet Nanoja mo Pjer?

Jo e dija me kohe, e mesova diç me mbrapa kur Nikoll Lesi beri ate librin per Nanon dhe Berishen, ku Nanon e tregonte tamam nje njeri te babezitur pas parase dhe qejfeve. Pastaj dhe me vone kur ne shtyp dolen me shum te dhena per te nga bashkpuntoret e tij.  

shiiih, gjembi dhe konflikti i interesit. po ajo hekurudha tirane/durres do ishte mrekulli..

Nga lecitja e BOOKOOT del se Land eshte shqipe e vjeter qe shpjegon Atlandis ...ose qytet shtetin  e mrekullive .... Ne laberi konstaton Gjuhetari del se ka kuptimin ....land = Lende dushku ... Brad !!!!!

Lende dushku ... Brad !!!!

+100 Oidriso

"Kapitalizmi barbar" qe permend kohet e fundit opozita nuk qenka dhe aq qesim!

Dy here Milani, nje here Reali....ne nje stadium pa drita e lluce! Miliona euro per te krijuar imazhin e nje biznesi te sukseshem. Miliona euro qe mund ti dhuronin shtetit nje stadium te ri dinjitoz, dhjetera fusha per te rinjte, dhjetera shkolla, apo dhe ndonje spital. Miliona euro te hedhura per t'i bere makiazh nje peme pa kokrra.     

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).