Edhe pse mund të duket pak paradoksale, përsëri ne mendojmë se Shqipëria është vendi i mundësive për sa i përket biznesit.

Në Shqipëri shumica e njerëzve që bëjnë biznes as që nuk e kanë idenë e biznesit, ata ose kanë nisur të bëjnë biznes në kohën e artë të Shqipërisë 1991 – 1996 ku çfarëdo që të shisje do shitej, Ose kanë imituar komshiun sepse shikonin që ai fitonte. Por këta njerëz janë shumë thjesht të mire konkurrues dhe duan apo nuk duan ata një ditë do falimentojnë dhe vendin do ia u lenë bizneseve serioze me shërbime dhe produkte cilësore.

Të paktë janë bizneset e mirë menduara ose me një vizion të qartë. Sigurisht kohët e fundit po nisin të dallohen disa të tilla por ky është vetëm fillimi i një cikli të madh suksesesh dhe rritjesh përpara se të arrihet niveli i tregjeve perëndimore, ku bizneset janë aq të mëdha dhe të konsoliduara mirë sa qarkullimi i tyre monetar kalojnë edhe GDP e vendit ku është gjithashtu konkurrimi i tyre kërkon shumë investim dhe një avantazh të mirë konkurrues.

Në të gjitha sektorët e ndryshme ekzistojnë mundësi dhe ekzistojnë shance për të bërë një biznes shumë fitimprurës.

Parimet bazë të bizneseve këtu pothuajse nuk përfillen dhe shumica bën atë që bën konkurrenti i tyre, përpiqen në të gjitha mënyrat për t’ia hedhur klientit e për ti fituar sa më shumë lek.

Parimi bazë i biznesit është plotësimi i një nevoje sipas një mënyre të caktuar, biznesi i cili i ofron një zgjidhje për nevojën e konsumatorit ka edhe strategjinë të tij me një vizion të caktuar, unik nga cilido biznes tjetër, edhe konkurrent qoftë ai.

Shumica e bizneseve këtu kanë një parim tjetër, “ta hapim edhe ne një biznes se të paktën punojmë për veten”, “ Filani ka hapur një lloto dhe fiton gjithë ato lek, pse mos ta hapim edhe ne një”. Tani shumica e tregtarëvedhe bizneseve të vogla po hasen me vështirësi të mëdha dhe problemin kryesor ia hedhin krizës, pa marrë parasysh që kanë me të njëjtin ambient, strukturë dhe produkte që kur e kanë hapur 5 apo 10 vjet më përpara. Bëjnë krahasimin me më përpara dhe nxjerrin konkluzionin që është keq ekonomia pa e pyetur njëherë veten se çfarë masazh kanë marrë ata për këtë rënie ekonomike? Se si ka ndryshuar strategjia e tyre për këtë krizë të dukshme?

 Këtu shumë pak shërbime janë serioze dhe të sakta, ustallarët nuk thonë asnjeherë të vërtetën kur i pyet dhe pastaj thonë është krizë nuk ka punë këtu. Ndërkohë kur punojnë jashtë kufijve tanë korrektësinë kanë parimin më të rëndësishëm sepse punojnë për të tjerët dhe ata këtë gjë i kërkojnë pa e kuptuar që ai është çelësi i suksesit në një shërbim.

 Ne kemi kushte shumë të mira për bujqësi dhe blegtori dhe fshatarët shkojnë punojnë për kompani të huaja në vend të huaj kurse këtu provojnë ta mbjellin vetë tokën e shohin që ka shumë problem dhe më pas e lenë fare. Është fusha e Myzeqesë dhe shumë fusha të tjera pothuajse të gjitha të pashfrytëzuar, me pozitën tonë gjeografike kemi mundësi të furnizojmë Maqedoninë, Kosovën e vende të tjera me klimë kontinentale për produkte ushqimore të cilat janë të vështira të behën në vendin e tyre. Mjafton pozita gjeografike që kemi për të zhvilluar një avantazh konkurrues.

Në kryeqytet dhe kudo tjetër janë shumë të pakta vendet e argëtimit përveç kafeve dhe pub-eve edhe ato jo në nivelin e duhur, jo se nuk duan banorët të argëtohen, por sepse nuk dinë të ofrojnë një argëtim me një çmim të arsyeshëm biznesmenët e këtij vendi. Kushdo që ka një ide për këtë fushë dhe e zbaton siç duhet në këtë qytet ka sukses.

Dikush mund të thotë që politika dhe korrupsioni këtu të krijojnë probleme, dhe mbase është e vërtetë, por ama është e vërtetë që edhe ato me shumë pak mundim mund ti kthesh në anën tënde dhe të shfrytëzosh për të fituar më shumë.

Dikush mund të thotë që këtu shumë njerëz krijojnë biznese vetëm për të larë lekët, edhe kjo është shumë ë vërtetë, por edhe ai është shumë thjesht i konkurrueshëm dhe të rrit vlerat e biznesit tënd duke ruajtur seriozitetin dhe besueshmërinë të cilën ata asnjëherë nuk mund ta krijojnë.

Shqiptarët janë të pakuptueshëm dhe nuk dinë të vlerësojnë mund të thotë dikush! Sigurisht që kështu është nëse nuk i studion njëherë më përpara, më pas kupton prirjet e tyre dhe iu ofron zgjidhjen më të mirë.

Tjetër faktor që e bën një vend të mundësive në biznes është se konkurrentët janë akoma shumë të vegjël dhe shumë pak në të gjithë Shqipërinë. Të shkon në mendje të hapësh një fast-food në një vend të Evropës? Sigurisht që jo sepse ke Mc Donald në ç’do qytet të mundshëm dhe dy tre lloje të tjera linjash fast-food tashmë të konsoliduara dhe të pakonkurrueshme në atë treg. Në Shqipëri nuk ka asnjë sektor plotësisht të zënë nga korporata dhe biznese të konsoliduara mirë.

Nëse ke ide, pak kapital dhe njohuri të mira nga biznesi, ke mundësinë e artë të investosh në Shqipëri dhe të jesh pjesë e bizneseve të konsoliduara mirë kur të jetë ngopur tregu. Boll punove për të tjerët jashtë Shqipërisë por mere njohuri dhe dije në vendin ku jeton dhe eja planifiko dicka shumë të bukur në vendin e lindjes. Eja na jep edhe ti njohuritë e tua dhe ndihmo në përmirësimin e vendit.

272 Komente

Boll punove për të tjerët jashtë Shqipërisë por mere njohuri dhe dije në vendin ku jeton dhe eja planifiko dicka shumë të bukur në vendin e lindjes

mir o bà

Artikull i padobishem. Po te ishte biznesi per te gjithe, kush do te punonte per to? Natyra i ka ndare punet, ka njerez qe pergatiten me vite shkolle se si te punojne sa me mire e perjetesisht si skllever te nje pronari te zgjuar biznesi, i cili s'ka pse te kete shkolle. Keta pronare jane pakica, e ata s'kane nevoje per keshillat tuaja. Ndersa shumica qe ka lindur per te qene skllever moderne thjesht do te vazhdojne te mbeten skllever, sado leke te kene mbledhur neper duar. Thjesht s'e bejne dot, dhe eshte gjeja me normale, se kush do te punonte per te zgjuarit pastaj?

Mire po gojet e liga thone se sikur shqiptari eshte pak dembel, por vetem fare pak ama.

Be somebody. Be a ho!

Eddie  Murphy

Bwahaha, nice try sweetheart !!! What are you a comedian ?... Si ishte ajo puna me ato plehrat e pallatit ku jeto ti, se e harrova ... ?

Mundesi ku nje kriminel ordineri si Taci te blen Albpetrolin pa para fare.

Mundesi ku kokelopa te rrjep 700 mije euro nga buxheti i shtetit.

Ku nje nepunese e shtetit me e fundit ne bote, te ben si zorre bythe per 5 mije leke te vjetra po te te duhet ndonje cope leter zyrtare.

Ku faturinoja te merr 30 lekshin dhe nuk te jep bilete...

/Jo, faleminderit per oferten, por JO!

Ti je punetor i perjetshem. S'e ka per ty. Vazhdo shtro kurrizin aty ku je se mos te shikon shefi e shiko ndonje gje per te qeshur ne FB.

Po te kishe punen time ti do me kuptoje...

Une punoj rreth 10 minuta ne dite, dhe shperblimi eshte ... stratosferik...

Shiko pak kete fytyren -> smiley <-  Kjo fytyre ka ngrire mbi mua ne forme permanente...

Ata qe kane biznese s'rrine ne peshk. Kjo eshte 100% smiley. Ik tani shtro kurrizin.

Ca kurrizi te shtroj? S'po te marr vesh or trup... Nuk punoj me kurriz fare. Punoj me tru.... po pak fare...

Qenke shume i trashe. Mos je gje ne pune qeverie?

Ai është një nga të shumtët që vitet '90 i kapën në adoleshencë. Që mbaruan një shkollë, tip menaxhim biznesi, ekonomike, apo kontabilitet, gjëra të thjeshta që në shqipëri i bëjnë kryesisht njerëzit mesatarë, tip 6-8, për ta ilustruar me nota. Që kanë mbaruar punën e punojnë mbi 8 orë para një kompjuteri në një kuti të vogël. Fuutet ndonjëherë tek peshku, kur nuk dalin me shoqërinë për të pirë kafen e zakonshme. ...

P.S: nga ata tipa, që diskutimet mbi politikën i bëjnë për qejf, si hobi dmth! smiley

P.S.2: ops! nga ata që nuk kanë gjetur një mënyrë për t'ia mbathur, e për t'u qarë mbi ëndrrat e humbura perëndimore, hapin tema arkitekturë-krahasuese (inekzistuese) Europë-USA. smiley

Qenka me vertete per gjynah... biznesmen me te mesmen e Fullcit, dhe Diplomen e Kristalit. smiley

Do kete lexuar dhe Koco Kokedhimen, "Si te behesh Milioner" (Hapi i pare, fillo me nje milion dollare)

njeriu qe qesh

 Biznesmenet e 91-96 shumica kane falimentuar. Gjithsesi kane ngel akoma aq biznesmene te medhenj sa per ti prish pune te tjereve. Sic e thote autori shkrimit, jane akoma jo dhe aq te zgjuar (spo them te trashe) sa mund ti konkurrosh edhe ne sektoret tek te cilat kane zene rrenje. Mjafton te te punoje kaplloqja. Fatkeqsisht shqiptaret maksimumi idene per biznes e kane te hapin pike llotoje, pike shumice, ose te japin dyqanet me qera sic thote corpi smiley

Biznesmene te vertete jane ata te pas viteve 2000. Dyqani me qira eshte zgjidhja e duhur kur ke leke e s'ke tru per biznes. Blerja e objekteve te patundshme eshte biznes me vete, s'eshte aspak budallallek. Ka plot biznese qe merren vetem me ate pune.

Nuk diskutohet ajo pune por une ta kisha fjalen qe ne nuk kemi deshire te prodhojne. Shumica perqendrohen ne import dhe vetem aq. Sa per mundesi qe thote artikulli ka shume te drejte. Mundesite kendej jane te shumta panvaresisht se disa emigranteve fatkeqe (nja 2-3 kokrra) zbrazin mllefin te kto tema. Ato e enderrojne qe shqiperia te jete hale qe te ndjehen mire me veten qe emigrun po se kuptojne koqet e shkrete qe shqiperia ka ec kurse atyre vete ju dogj jeta andej edhe me e keqja eshte se jane bo me sumçe se vete amerikanet. 

Shih nje rast psh meqe je te importi. Njeri qe njoh merret me tregeti pllaka. Kishte shkuar tani fundmine Itali, zone Modena (jane te famshem andej per qeramika) kishte gjetur me 3-4 Euro metri katror. Ate lloj pllake ketu e gjen me15 mije leke metri... Ka leke tregtia sdq.

Ato qe jane marre me tregti ne ato vite. E vertete. Kurse ato qe kane pas punishte, fabrika qepje i kane rezistuar. Mos harro ke pas '97 e sa gjoba e kercenime i jane vene ne ate perudhe... Ca s'kane hequr! Disa nga tregtare te dikurshem jane shnderruar ne ndertues. Mire jane me leke, por taman taman lezetin e lekeve po ja ndjejne femite me BMW, Audi duke nderruar cdo vit.

Më kanë thënë që tek grupi i këtyre, Mendo Pozitivët, është edhe një psikologe, çik fare e bukur. A është e vërtetë?

Shkrimi ishte shumëë i bukur, saqë unë e lash tek paragrafi i katërt... nuk bëjnë për mua bukuriçka të tilla. 

sikur u bon icik te bezdisshme kto gafurrjet nga/per/mbi shqipnin.

shqipnia na esht vend i dashur se eshte i yni, po deri aq ama... halen ton e dum, se atje lirohemi, ama hale ka qene, eshte e do te jete... keto meselera me xhixhilera, sikur nuk vallahi... un jam emigrant, tha ai boti, jo rrote kari. edhe hej, boll me kto qarjet e halleve per robt jasht, qe u skllaverun, kurse ne shqipni jon zot te vetes dhe fateve te tyre smiley  (ktu duhet ajo kuklla qe qesh me kom e dur). kshu sikur thoshte edhe enveri, qe u cate tu e sha sistematikisht... ne shqipni clirohuni i her nga qesja me plehna qe ju vje nga lart, si mana nga qielli... pastaj ajde folim...

I skllaveruari eshte i skllaveruar kudo, si ne Shqiperi, si jashte vendit. Ai qe ka prirje per biznes ben hajer kudo, si ne Shqiperi, si ne vende te tjera. Shumica s'e bejne dot biznesmenin, dhe po te kene miliona. Ka te tjere qe e nisin me pak e fitojne shume. S'ka lidhje shqiperi-diaspore kjo. Eshte universale.

ashtu eshte, por pse me duket mu qe te qenit businessman po trajtohet si nji e mire aksiomatike. Une di rob qe kane neveri nga business-i, apo edhe businessman-et. Se m'u kujtu tani, nena e nji shokut tim, shkodrone, tregonte i her fiks per ket, per percmimin e nje nepunesi apo rrogetari intelektual, nga keta qe po u qukan "skllever" tani, per tregtarin - koha e Zogut kjo qe po tregonte. Arsimtar ky tipi, edhe kishte thon "une nuk bohem kurre si X-i (tregtar), qe shtrihet mbi dyshek me i diftu katunarit qe e nxen". Ajo qe me bo pershtypje nuk eshte stimuli per $ dhe business ne shqipni (dihet semundja foshnjore e kapitalizmit ne vende te not-zhytit si puna jone) - por stanca ndaj robve qe nuk kane asnje fije afiniteti me business-in, atituda ndaj pares dhe pasurimit. Me kujtojn ate adoleshentin tek American Pie qe nuk dinte si ishte ajo pune, si e kishin femrat, dhe shkoi e ia futi byrekut, duke prish jo vetem omelsinen, por edhe ditlindjen e mamit.

Prirja e botes postmaterialiste ne shoqnite e konsiderume avantgarde eshte me vlersu gjona qe nuk lidhen me business-in. Personalisht, edhe pse "ha buken" me analitike business-i, e mbaj kete te fundit si nje nga gjerat me te neveritshme ne bote, nji e keqe e domosdoshme, dhe edhe sikur 100 jete te kisha, nuk do ia kisha kushtu asnjeren business-it.

E kane nga zilia.

Shiko, se tani e lexova tamam. Per mendimin tim, e me c'kam vene re, biznesmenet nuk bejne hajer po te kene ate qe sklleverit e njohin si "seder' nga librat qe ua kane shitur biznesmenet e zgjuar per te bere para, si kjo "nuk shtrihem une mbi dyshek per t'i diftu katunarit qe e nxen", por kane sukses. E s'eshte e thene qe sedra eshte pikerisht ajo qe mendojne ata se njohin. Nje shembull te te jap une psh. Mbaj mend ne fillim-vitet 90. Familja ime, im ate mbetet pa pune nga nje detyre si ekonomist ne shtet. Ime me mbetet pa pune nga nje detyre si ndihmes mjeke ne shtet. Im ate nisi nje pune private, blinte c'te gjente e udhetonte jashte qytetit qe t'ua shiste katunareve. Me merrte dhe mua ta ndihmoja e madje me gjeti nje vend me mallin tim. Nje teze e imja, mesuese gjimnazi, qe ishte angazhuar shume me mua per mesime, qe te dilja mire ne shkolle, vjen nje dite e me sheh tek keto tregjet teksa ikte per plazh. Ndaloi te shihte ca beja. Une, nje tezge e vogel me shume pak mall (rroba), nje cader e shemtuar qe me bente hije, tregu ishte nje shesh me pluhur. Tezja me pa duke ftuar fshataret qe mblidheshin ate dite pazari per te blere ndonje gje, komplet e ngrysur ne fytyre, e me tha: "kjo eshte zere se po lyp". Gjithsesi, une punova vetem ate vere, se ne vjeshte shkova ne shkolle prape. Tezja ime ne ate kohe e kishte rrogen me duket 60 mije leke te vjetra ne muaj (e shumta 80). Une mbaj mend qe kulmi i punes ka qene nje dite e shtune, e mbaj mend si sot, ku bera 400 mije leke xhiro. 100 mije leke ishin fitim smiley Im ate s'u kthye me ne pune, dhe pse e pati oferten, dhe vazhdoi po me ate biznes te shemtuar, perpiqet t'i mbushe mendjen katunareve, e deri ne vitin 1997 ka fituar para aq sa tezja ime as qe e enderrote. Pastaj rremujat shkaterruan gjithcka e tani punon ne nje dyqan ne qytet, e fiton shuuume pak se atehere (me shume se nje mesues, gjithsesi), por me ate pune ndertoi e bleu gjera qe te puna e tjetrit s'do t'i bente dot, e s'ka pasur me nerva te punoje per tjetrin, dhe kur i kane dale pune qe mund t'i jepnin nje rroge te ngjashme me ate te dyqanit. Nderkohe qe ata qe s'u tremben nga 1997-a, qe benin te njejten pune si babai im, sot paguajne tezen time qe t'u mesoje kalamajt privatisht ne shtepite pese kateshe, ku nje kat jane dyqane, nje kat jane punishte, e tri kate jane shtepi. E s'i kane hic te ngjushem kalamajt. I lodhin mesueset smiley

jam shume i sigurte qe eshte fiks sic e pershkrun ti!

problemi fillon tek ajo qe kush eshte "ketej" nuk ka te njejten situate me "atje". E kam fjalen qe ndersa eshte e vertete ajo qe thone gjermanet "me mire te tregtosh mut, se sa te punosh floririn", te jesh mesues "ketej" ke mundesine te pakten te besh nje jete me nje sasi te admirueshme dinjiteti. Per te mos thene pastaj riskun qe e shoqeron orvatjen per business privat: jo te gjithe qe e nisin e perfundojne me vila 5 kateshe. Vilat 5 kateshe kane vetine qe i shef kushdo, kurse kasollet (qe besoj se jane me te shumta) e te falimentumve, nuk para ia ze syni njeriu. smiley

E di, por prape ai qe ben biznes dhe ka sukses atje ben jete shume me te mire se mesueset. E njejta gje dhe ketu.

ben biznes dhe ka sukses

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSwHFlU-RKSoZHIYkU7qBv0fHwXHSIWlxrr7z2ZSmzV8iXQgky_aw

smiley

e thashe pra qe ne fillim, jane te rralle. por te lene keta arabet e kanadase?

sot paguajne tezen time qe t'u mesoje kalamajt privatisht ne shtepite pese kateshe

 

Dalim tek Pyetja : Me mire te Dish apo te kesh?

o corp, bizneslleku eshte zanat i piset (me i ulti nga zanatet). njehere e nje kohe (ne kohe te romes) vetem çifutet e benin. bile keta filluan t'i marrin zet qe atehere, pikerisht per kete zanat. se per lek edhe bythen ta jepshin. shisnin gra e goca. (lexo dhjaten e vjeter ta març vesh dhe ti)

tjeter, ajo teoria tende me skllever te lindur e patrone te lindur, mund te qendronte sikur shqiperia te ishte akoma komuniste. ku prona private mos ekzistonte, pra mos kishte patron e skllever (te pakten ne leter). po shqiperia sot ka te njejtin sistem me perendimin. keshtuqe i bie me mire me qene skllav ketej se andej, se jo per gje po do te te shkrdheje nje patron qe te pakten i shkon kostumi dhe s'ka koke bazhibozuku me cepa, siç kane shumica e biznesmeneve shqiptare. 

justifikime

bej kujdes corp, se situata tek ju do te jete eksplozive kete vit e me tej (97 ishte lule). pra mbaji kembet mire ne toke, mos fluturo me presh n'bith.

Une jam skllav per vete, s'jam per biznes. I mendoj gjerat me detaje, madje gjej dhe ku e si te marr kredi, pastaj ne fund s'ma mban. Dikush tjeter ben te njejten gati njesoj si ajo qe kisha ne mendje, e  per nje vit fiton sa cdo te fitoj une ne shume vjet. 

Detaje si puna a atij planit:  Bli nje dyqan, leshoje me qira dhe thuaji sikter fukarrallekut?

jo, ate do ta beja vetem po te kisha 200-300 mije euro, sic bejne shumica e robve qe kane pasuri e s'i mbajne ne banke por i kthejne prone, si forma me e sigurt e pasurise qe ekziston deri me sot, kur s'dine c'biznes te hapin. 

ose plani B:
gjej 200 mije euro (ne pamundsi te eurove, dollare). dhe futi ne banke. Me interesin jeton perbukuri

Lol, ore po une nuk e paskam pasure mendjen me mesim.

Qe nga kur, paska dale budallai i ri i fshatit? Apo eshte budalla i vjeter me nick te ri? smiley

PF sikur tha qe do shiste shpi dhe katandi dhe do ikte t'i fuste paret ne banke ne Shqipri. Se nisi t'u bo llogari per interesin vjetor dhe tha qe per 2 vjet me paret e interesit do blinte nji pallat 10 katsh.

Ore, pse jeni keshtu vetem ju te Kanadase ketu ne peshk? Gjithe kryma. Ca ju ha? Ke qef me keta te Amerikes, shkruajne si zotni. Dhe keta te Italise te kenaqin. Ju te Kanadase grindeni me veten, keni nje uri te papare per te treguar qe jeni mire (s'kuptoj nevojen pse duhet ta thoni, lol), dhe kerceni pupthi ne cdo teme. Ky bredharaku psh poston vetem kur duhet t'i thtoe dikujt "ku merr vesh ti", e kur i japin argumente e qep gojen e shkon e kapet me nje tjeter, here dhe me veten e vet. Ai PF-ja mire qe gerricet me veten e vet, por nje here ne tri muaj do te permende punen si kameraman dikur, si ata deshtaket qe gjithe jeten permendin (po te me kishte ecur kjo, eh ku do te isha une tani). Si duket ka qene highlight-i i jetes. Po ashtu dhe ajo Elba e shkrete, te ngjall keqardhje, kundershton po fjalet e veta neper tema dhe shprehet e mbushur me mllef e inat (e madje shpesh per forma emigrantesh, sic eshte vete), tip sindrome stokolmi. Se ca keni ju te kanadase ketu ne peshk. S'ju shoh mire.  Gjithe te tjeret postojne vetem me gjera te kendshme, nga ju sheh vetem turinj te zinj. ncncnc  

mos na e vej re daku. Kto biot do t'ken marr ca kohe mendoj. T'harxhosh kohen t'u u mor me skllavin i thon ksaj pune...

Jo mo jo, ia beni muu, bini ne sy direkt. Jeni gjithandej neper peshk, me te njejtat gjera. S'ju sheh nje here ne dite te bardhe smiley. Dhe ai mentaliteti lindor i shqiptareve sikur eshte thelluar te ju. nxeheni kot, gerriceni kot dhe keni nje mani per t'u mburrur. Gjera te tilla. 

po na fal pra daku, nuk e boj prap.

po ja m'thuj ti mu, si do t'vinte ty sikur fjala vjen, nji cope mishi me 2 sy te t'boj nji analize? ja m'u pergjigj si skllavpronari-skllavit, pa doreza dmth.

Ore, te te bojne analizen e shurres edhe nuk te vje keq, po kur fillojne bojne si psikanalista, aty me kujtojne nje shokun tim qe thoshte "Eh te kesh dy bythe! Nji ta cash per kte, e nji ta mash". Nejse, me pelqen te pakten qe kane kap ate variantin perendimor "Pse nxefesh. Relax. Nuk e shef sa cool jemi ne shqiptaret ne atdhe". smiley

njef llazin PF ?

qi ta kisha llafin o pf, po ke njof llazi b, jena pas njoft.

28/11/1986.

para hotel dajtit. xhiro.

llazi dhe ne.

 llazi tejet i mërzitur ja bo:

kjo është të kesh shtatë palë bythë o shokë.

po çi do shtatë, ja bo çimi

po gjashtë ti çashë e një ta mbashë.

po atë një përse ta mbashë, pvet spiro.

llazi i shkretë, i zënë ngusht, gafil (në atë kohë nuk njiheshin përdorimet lezetore të bythësë),

si para skuadrës së pushkatimit ja bo : po për të pjerdhur o për të pjerdhur !

Haha, turit po i bohet zbritje ne hierakine e peshkut. Brenda 1 ore kaloi nga budallai i fshatit, ne cope mishi me dy sy...

Lejeni amon se gjynof, do bohet per te nderruar nick prape...

Corp, ta thashe edhe ty edhe Patetikut. Qani hallet tuja lale. Ne ishim aty dhe ikem. Ju s'keni ardh akoma ketu ku jemi ne qe te na gjykoni. Sa per highlightet, prape s'ke cfare i bo. Ca e kane jeten me hajlajte ca e kane qeros. Mu me ka qellu me hajlajte. E di qe kjo nuk ju perputhet me figuren qe keni ngrejt keto dhjete vjetet e funit ne Shqiperi per emigrantin fukara qe do te kthehet po i vje zor, po ky eshte problemi i juaj. Une s'kam ndonje problem me venin ku jam, sic e shef dhe vete, ashtu sic keni ju qe qaheni gjithe diten ne kete blog.

Edhe se kujt i ka ngel krymi nuk e di, po mbase po te perpiqesh me shume te me harrosh mua ketu, jeta ne atdhe do te te duket mbase me e bukur.

Terqeta, e me thuj kur te te krruhet prap. Une ktu tek ferma e North Yorkut jam. smiley

Hahaha, thashe une qe gjeni vetem ku te gerriceni? Kush tha qe jeni fukarenj apo jetoni keq? lol. qetesohu. perpiqu te jesh me perendimor. 

Uau, keshillat me thase eee. Sikur t'i kishe gjet edhe treg, per tre muje rrezik e kishe kap ate 200.000 dollareshin magjik qe te duhet per te dale ne pension.

Eh ne bijte nevrik qe u larguam prej popullit flegmatik shqiptar.

Po s'e bej pra dot ne treg, se dhe une jam skllav. Por te pakten e pranoj realitetin. Kush pati guxim te investoje ne treg, ia doli. Une vajta e kerkova vende pune me diplome, se s'kam guxim per biznese. Jane ndare gjerat smiley, por te pakten s'kam nevoje te hapem bythesh neper forume virtuale qe te me duekt jeta e bukur.

Corp, une nuk jetoj ne forum. Une tregoj ne forum gjera qe me kane ndodh ne jete, dhe nuk kam ndonje kompleks se u stresokan njerezit, sepse presupozoj qe bisedoj me njerez te te njejtit nivel. Ty po qe se te streson pozita ime daku, largohu. Mos e streso me shume vehten duke bo debat me mu. Plus kam nja 7-8 vjet qe kam plot shok e miq ne kete forum e s'kam me ndonje deshire tu drejtohem personalisht tocave si ty qe mbine para dy javesh ne forum e vine akoma era toke e fresket.. Ndaj te thashe edhe njehere tjeter para ca ditesh, qe une nuk merrem me ty. Po te mos merresh edhe ti me mu, mo rehat do jesh.

Pf-je sikur e lame qe sdo ju drejtoshim me njeri tjetrit. E di qe te vjen inat kur tjetri ka me shume se ty. E ke kompleks. E vun shume ket gje. Po seshte faji im...kur u ndame keto na rane...ik futi i jete me hajlajte nga fushat me bore te qetesohesh. Vazhdo mugabet me corpin se sta kam ngene.

Pateko, spondi pra. smileyNuk e lame keshtu. Rrofsh qe ma qan hallin per vujtjet. 

Kur thu qe kam me shume se ty, hyn tek pordha, apo juve te qeverise ju lejohet pordha. Pastaj ti flet me fakte. smiley Hajt se me mire do bohet po ho. Ja sikur erdhen zgjedhjet.

Une faktikisht nuk thashe asigjo me spond per ty. Kurse kjo pjesa me shume ose me pak eshte kalamanlluk por fatkeqsisht ti kshu e do muhabetin ne ket lloj niveli. Per tu cudit se dukesh cun i qut. Sa per zgjedhjet...pa merak. Kemi miq nga te trre krahet smiley

Padyshim. Ndaj me pelqeni ju me ate flamurin e kuq. Luni me talent ne te gjitha nivelet.

Kot te te pyes, jo se dua te vertetoj ate qe thashe, qe gerriceni. Ti ketej i thua mos me fol, ai as ta pordhi, ta beri te qarte qe s'do t'ia dije per pordhet e tua ne peshk, ti prape pse i qepesh nga pas si dhelpra pas boleve te dashit? C'eshte kjo mani bolesh kshu? Mos keni ndonjej restorant kshu ne lagje? 

Sic e lujte ti Pf. Se kjo pune kshu eshte. E lun iher mire, e kap veten ene pastaj del neper forume edhe flet per koncepte me prapanicen e ngrofet tashme smiley

Ore ta thashe edhe me siper, mos u perpiq te me kopjosh mu ne cdo levizje, se kur kopjon je gjithmone nji levizje mrapa. Me kreativ djali, me kreativ. Ne tek ju i kemi syte... Mos na zhgenjeni.

po more pëfë, po. bëni pallë ju se i zhdukët kamelat...

200.000 jane pak, por pasurite e patundshme, llogarite bankare dhe floriri jane tri menyrat e vetme e ruajtjes se parave pa rrezikuar me biznese e qe prapeseprape te japin fitim. Sa me shume, aq me te larta interesat. Kete e di cdo buf qe di te perdore makinen llogaritese. Po sic thashe, jane ndare gjerat. smiley

Na bere lemsh o Artur. Njehere thua mire eshte te kesh 200 mije euro e te blesh nje biznes, pastaj thua qe ket e ke me hamendje se per vete s'e ke provuar, tani na thua qe "pasurite e patundshme, llogarite bankare dhe floriri jane tri menyrat e vetme e ruajtjes se parave pa rrezikuar me biznese".

turi ka bo biznesin qy i vogel me tezga kshuqe e di mire per ca flet

hehehe, argumentet nuk kapen kurre, e? Tipike mentalitet lindoresh. Shif politikanet, sidomos salen. Diskuton tjetri ne parlament me argumente, ai s'ka c'thote e del flet gjithe inat per familjen. Kshu dhe puna e juaj. Keni nevoje urgjente per kontakt te drejtperdrejte me mentalitetin perendimor, me kandeze, amerikane, shqiptare amerike, a ku di une smiley

Shif politikanet, sidomos salen. Diskuton tjetri ne parlament me argumente, ai s'ka c'thote e del flet gjithe inat per familjen.

smiley  Qenke "rehat"me duket smiley....Tani na thuaj te drejten ne c'ministri te ka fut sala te marresh rrogen.

hehehe, argumentet nuk kapen kurre, e? Tipike mentalitet lindoresh.

 

Po ti qenke njohes i lindjes dhe Perendimit.smiley. ke fillu gje pune ke krisatali gjo.. nqs jo vrapo se je i vetkualifikum..smiley

 

E thashe me lart. Keni nevoje per kontakt me perendimore ju te kanadase smiley. Jeni me lindore se shqiptaret.

smiley  Ajo puna e kristalit c'thote..  

Po ta kesh(kishe) ndjekur, do ta dije se ky anon nga krahu tjetër i militantizmit shqiptar.

Me fal, por nuk ta kuptova pyetjen.

Gjithsesi, une them qe ne Shqiperi eshte mire te kesh 200 mije euro per t'i investuar ne prona, por nese do vetem t'i mbash ne banke duhen me shume, ndersa floriri eshte forme historike e kursimit te parase, qe nga individet e deri te bankat, investuesit e qeverite. Ca ka ketu qe s'kupton?

ari nuk eshte forme kursimi turi po transferim i pares ne nje forme tjeter se ne nji treg te hapur, vlera e metaleve luan dhe mund te qelloje qe edhe te shkoje poshte dmth ne vend te kursesh, le leshte. Ben sens ne rast inflacioni po ne t'njejten kohe ka forma te tjera qe mund te sigurojne me shume te ardhura. Edhe te blesh nje pikture apo nji veper arti cfaredo psh eshte investim

po, dhe e njejta gje ndodh me parate ne banke dhe vleren e shtepive, dhe keto jane tri format baze te kursimit te parase. Ku eshte gabimi im?

turi, po ngatrron kekun me byrekun daku. Format e investimit jane te shumta, nuk i ka kufizu njeri ne kto te 3ja. Nder kryesoret sot eshte tregu i aksioneve se nuk kane te gjithe pare me ble shtepi, aq me teper qe nji shtepi nuk e shet dot brenda dites nqse te duhen paret, dmth nuk eshte likuid. As ari nuk eshte forme e garantume e kursimit sic thu ti aq me teper qe varet shume prej sentimentit, dmth kerkeses dhe ka luhajte te madhe cmimi e qe ta kthesh prape ne pare kerkon te paguash shume

ohu, byrazer. me ty kur flet per nje gje ti kercen te nje gje tjeter. vazhdo vete. 

s'ka problem daku. kur t'kesh nevoje pyt prape

...

...Ku te duket balta me e embel se mjalta ...?

- Te ish-Spitali 5.

Kafe ne WC?

Vetem ne Shqipni! smiley

Hiqni mer ate foto se po na dekurajoni me u kthy n'Shqipni!!  smiley

Cer keni qe jeni kaq negativ ju te amerikes? Shifni sa mire sillen ata te Malajzise...

Biznesi i bar/kafe/fastfood ne Toronto ka nje perqindje falimentimi prej 56%. smiley

sdi gje smiley

E di qe s'di gje smiley

E ku ta dije ajo, se mos jeton ne Shqiperi qe ta dije.

Humor refugjati

Ja keshtu ta thani petllen ju me matematike ... UUUUUU   ngeli Toronto pa fast food uuuu   se ka 56 % chance qe fastfood/cafe/restorant falimentojne ne Toronto.. Po ekeuacioni ka dy ane ore firaun.. Sa cafe/fastfood/restorante hapen per vit ne toronto??? googl-e dhe me njofto.. jo per gje por nuk po gjejme dot nje fastfood / cafe/restorant ne ketu. smiley ( meqe ra fjala Elba e urdherova edhe kukurecin smiley)

ja dhe nje tjeter te lista e kanadezeve. smiley Nuk thashe qe ngeli, perkundrazi. I ka aq established cafe\bar\fastfood chainet e aq te studiuara ato qe jane hapur, sa nuk hap dot nje te ri. Me shume se gjysma falimentojne, dhe te pakten ne 2011 perqindja e deshtimit ka qene 56%, kryesisht nga emigrante qe provonin fatin pasi punonin ne vende te tilla, duke pasur parasysh perqindjen e suksesit ne vendet e veta. Ndersa ne Shqiperi ka me shume dyqane te tilla per koke, e prape perqindja e deshtimit eshte me e vogel, gje qe shkon me temen. Por sic thashe, ju te kanadase nuk lexoni per cfare eshte fjala, por vetem kerceni perpjete. smiley Se ca keni.

Po sa qef qe i keni listat ju te Shqiperise...

I bete listat e zgjedhjeve, apo do kaloni direkt ke listat e emigranteve?

Emigrantet jane ne rregull, s'kane nevoje per lista. Ju te kanadase ketu ne peshk, se ca keni ju qe s'gjeni rehat. smiley

E ke pare veten ndonjehere ne pasqyre Corp?

po. Ta keshilloj dhe ty. smiley

corp ti po ben vlersime ketu .. mos e ngaterro tani.smiley 

Referenca pleeeeese.. se keshtu  te lozesh me nje shifer 56% si te vije per shtat nuk te lem ne or josmiley  Konkluzionet i ke te Gabuara corp.... 

google, lale, google. kerkimet paguhen. kerko vete e do te shohesh qe ideja qe dine te gjithe per hapjen e restoranteve eshte 90% shanse falimentimi ne vitin e pare, por po te hysh te statistikat jane diku te 55-60%. Ne Shqiperi s'jane aq.

Ja te ta them me shkoqur ty sipas kokes tende  dhe perfundimisht qe te heqesh dore nga % si tregues.

Ti provon 10here/vit  qe te hapesh restorante dhe nga keta vetem 5 jane te sukseshem ( pra 50% chance qe te deshtosh)

une  e provoj 100 here/vit qe te hap restorante  dhe nga keto vetem 50 jane te sukseshem( pra 50% chance qe te deshtoje)

       Tani pytja eshte kush ka me shume restorant /fitime. une me 50 apo ti me 5 (perqindjen e deshtimit e kemi njelloj)

ju te shteteve sociale e keni ne terezi, hani me leket e atyre qe punojne e keni nge per forume. Ika une se do dal per kafe tashi, apo s'ka qene ngrofet sot e fillun cicat e shalet ketej. klm

Shko daku Shko .. Shko diskuto Krizen ne Greqi Tani  se kete te Torontos e Zgjidhe smiley

O galile, cfare referencash pret ti per kanadane nga keto tocat e internetit prej shqiperie mor xhan. Kto jane statistika te tipit "50% e bizneseve jane te prirura te falimentojne ne 3 vjecarin e pare..." qe jep site i qeverise p.sh. Kjo thjesht tregon se tre vjetet e pare jane me te veshtiret dhe me mundesi te medha falimentimi, po jo se 50% e bizneseve falimentojne. Nejse. Une kur kam nevoje per market research ketu, paguaj kompani te specializuar vendase qe merren me detajet e tregut lokal te kombinuara me specifiken e biznesit, nuk degjoj pordhet e shqipove ne internet  qe thote qe lagja ku jeton ti ne qender te Torontos eshte me balte, se ka qene ferme para 60 vjetesh. smiley Dhe kte ja kane thene heren e fundit kur ishte per vizite tek nje komshi i goces se dajes qe e njef Toronton maje gishtave se jeton ne Marlee.

PF, sikur s'do te me drejtoheshe me, apo krymi?

Sic e shef edhe vete, nuk tu drejtova ty po te perdore si ekzemplar, se ekzemplar je me keto qe thu daku.  Masanej kam qellu edhe tip nevriku si puna e Donald Trampit, qe po e ngacmove, nuk te lesho deri sa te thush amon. E kshu e kemi ne perendimoret e pagdhend.

krymi, pra smiley

ue ue ue... me rop shpie...

ca ke me i thone nacuve ke kafja sot, plako?

i ke terbu Shqiptart e Kanadas, me rop shpie plako...

me rop shpie... i ke bo cirk

nacut? haha, qenke cun i ri facebooku

car eshte facebooku? ndonje shpikje shqiptare e kafeneve?

 se ka qene ferme para 60 vjetesh

Ate te lagjes qe ka qene ferme para 60 vjetesh eshte qe t'ju kujtoj qe jeni ne toke ku s'ka pasur kanadeze por eshte mbushur direkt me emigrante dhe kanadeze te varfer, te cilet tani po ikin ne mase, e mbeteni vetem ju dhe arabet, ndaj dhe mentaliteti i thelluar lindor. Ju thashe, keni nevoje te deshperuar per kontakt me perendimin.

smiley  Po  ky dika edhe Demografine e Torontos smiley Qenke rehat.. dhe qe te bihesh me rehat.. Tirana eshte Qendra e Botes se Qyteterume smiley  he si ndihesh tani smiley

Fatkeqesisht, e di me ca jetojne rrotull shqiptaret e north yorkut. Kanada i thencin.

smiley Lol  Ti sikur do pije kafe daku.... smiley Holy shit ... i zgjidhi proble met e shqiperise tani i eshte kthyer ketyre ketej..smiley

E paskeni gjetur kur ha unë darkën...

Pse ça e di Tiranën ti? Ku ka më të perëndimuar se Tirana... smiley

Kjo thjesht tregon se tre vjetet e pare jane me te veshtiret dhe me mundesi te medha falimentimi, po jo se 50% e bizneseve falimentojne.

 

o PF,  do ti qe kjo vlen edhe per   martesat...smiley    kam lexuar nje studim ku thuhej:  çiftet  e sapomartuara,  po  ja dolen  3 vitet  e para,  ia hodhen,   mundesite e  divorcimit  zvogelohen..smiley

mire e kane ata qe e shohin martesen si biznes

kam nje shok qe doli me njeren qe njofti ne facebook. E takoi per kafe, kur erdhi tha "shume e shpifur, e shkurter, llafazane, kot sa shkova. Te ishte ndonje doktoreshe a te kishte ndonje biznes, hajt me. Po kshu s'ia vlen." te kene te drejte thua smiley

"kam nje shok"

Po me sa e paguan oren ketij te mjerit per te qene shok me ty?

smiley E kisah harru kete batuten "Hajt mos u merzit se kam nje shok une..."

kam lexuar thote. Po thuaje o vlla cope qe e ke lexu te VQ-ja!

Po ta thote ate ja heqin adminet se e quajne reklame per VQ-n

ja, shikon gjembi me kupton mua..

censurori, tha, qe tashme eshte bere edhe persekutor.. e more vesh ti or mik qe Pjerit i kishin limituar komentet, 5 ne dite me duket, javen qe shkoi?? dhe kujt pa, Pjerit qe e kemi te parin e fshatit ketu...

po dhe admini kujton se me te tilla metoda do ta thyej disidentin e lindur qe nuk e thyeu dot as diktatura komuniste..
..admin, ah pikaa, pikaaaa...

Vertet? smileysmiley

Shqiperia eshte vendi ku Zoti provon njeriun, a eshte aq i ndershem sa te meritoje parajsen...(?)

Nëse ke ide, pak kapital dhe njohuri të mira nga biznesi,...

Ky qeka c'qeka ...smiley O Pak kapitalsa shqiptare , hecni hudhni paret ne Grope te Halese .Te jeni te sigurt qe LuldashkurbaniBashkise do u ricikloje me FITIM nepermjet  lanes .Do dalin pak te lagura , po s'ka gjo ..Thahen !

Ky te kujto njonin qe thoshte "ne nje KURS Ekonmistesh dola i pari  . Ja kalova nji Japonezi per Idete ne fushen e STRATEGJIVE per Biznes duke paraqitur para Profesorit Mundesite ne Shqiperi smiley Po qe eshte nje cike edhe kunder Bbasqapit eshte .Sepse atij te ziut i ra Goja qe eshte "Gropa me e sukseseshme Thithese e Investimeve te Huaja ...Pak Kapitaliste , pak Ideiste dhe pak Njohurimiriste nga Biznesi ...smiley 

Mbillni or dreq Damote e Arra e leji prallat me Biznese se late nom me kashte Maqedonse ! ... Vergje vergje ky biznesi pozitiv ..

Sokrat qe kur ke Lere /Yzmeqar dere me dere .....ose ose ....Tere jeten nen Urdher /Qeseja nje koker Hudher ....ose ose Boll punove per te tjere o fatkeq /Kujto vendin ku ke lere ...

Pak kapital eshte rikthim tek KIOSKAT ose tek parulla e Re e Babasqapit Per PARA !

 

...Të paktë janë bizneset e mirë menduara ose me një vizion të qartë...

ore, mire ata qe e shkruajne, po keta qe e publikojne kte shkrimin, e dine qe ka tm ky togfjaleshi? apo duan te hane ndonje gjobe te mire?

Ue, e gjete edhe ti një punë më në fund, si përfaqsues ligjor i Mjeshtrit, o emigrant i dëshpëruar e i dështuar, që e ke mendjen tër ditën në Shqipëri? smiley

 

epo tani, duhen mbajt syte dhe veshet hap se gjithe jeten skllav nuk kam per t'punu, dreqi ta haje!

Ne Shqiperi duhet te piqen kushtet qe piksepari te shfrytezohet potenciali njerezor.

Mos doje te thoje te krijohen kushte?

E shof shqiperin si vendi ku mund te provosh veten, si karakter si tip si zotesi..
Dmth ne vendet e tjera ka rregulla, ekziston meritokracia, ben nje shkoll kap nje vend pune, paguan taksat, kerkon te drejtat e tua...dmth po i dhe mundesit vetes ekziston si njeri si profesionis si qenje njerzore....mnjf nje jete normale/banale, ne nje bote normale/banale..
Nderkohe qe ne Shqiperi...te duhet dicka me shume, duhen te jesh dicka me shume, te besh shume me shume...duhen njohje, duhet kopilellik, duhet te jesh 99-c, te duhet ajo qe mesatarja e evropjaneve nuk e kane...sepse duke i pasur nevojat baze te plotesuara, nga shoqeria, nga jeta, nga shteti etc, nuk eshte se i eshte dashur te zhvillojne vetira extra per te jetuar apo mbijetuar...kshu qe kan ngelur thjeshte normal/banal 

Gjithe kjo per te thene qe ata qe jane te zotet ne shqiperi, ketu e hane me dhembe smiley 

"E shof shqiperin si vendi ku mund te provosh veten, si karakter si tip si zotesi..
Dmth ne vendet e tjera ka rregulla, ekziston meritokracia, ben nje shkoll kap nje vend pune, paguan taksat, kerkon te drejtat e tua...dmth po i dhe mundesit vetes ekziston si njeri si profesionis si qenje njerzore....mnjf nje jete normale/banale, ne nje bote normale/banale..
Nderkohe qe ne Shqiperi...te duhet dicka me shume, duhen te jesh dicka me shume, te besh shume me shume...duhen njohje, duhet kopilellik, duhet te jesh 99-c, te duhet ajo qe mesatarja e evropjaneve nuk e kane...sepse duke i pasur nevojat baze te plotesuara, nga shoqeria, nga jeta, nga shteti etc, nuk eshte se i eshte dashur te zhvillojne vetira extra per te jetuar apo mbijetuar...kshu qe kan ngelur thjeshte normal/banal"

Kjo duhet vene si thenie e dites!

Franca shtet socialist. Prandaj jane robte aq te depresionuar, 20 vjet kalbesh ne te njejtin vend pune. Ne Evrope ne fakt, pervec Gjermanise,  Anglise e ndonje vendi Nordik, s'ka meritokraci c'do gje behet me mik. 

Ketu ku jetoj une kompeticioni eshte per te prere fytin. Ke te besh me njerezit me te afte dhe kompetitiv nga gjithe bota. Ketu duhet te jesh separi super i pergatitur e mandej kopil (qe eshte nje kopilllik aq i rafinuar sa te duhen nja 4-5 vjet te kuptosh nentekstet e muhabeteve). Nuk mjafton pra thjesht me i gjet mikun si ne Shqiperi.  

Prandaj nga ata qe ja dalin ne Shqiperi, pak ja dalin ketej, pervecse ne disa sipermarrje te thjeshta (ndertim, bar/restorante etc.). Po te jesh njeri i afte ne Shqiperi humb kote.

Gjera kane ndryshuar, dhe vazhdojne te ndryshojne....sidomos per sa i perket karieres, dikur efektivisht njerzit fillonin dhe mbaronin te te njejtin vend pune...Por sot mosha aktive 30-35 vjec kerkojne me mire dhe me shume (flasim per nje fare lloj kategorie socio profesionale mesatare te larte) Dhe eshte futur mjaft "konkurenca" ne loje...sigurisht nuk eshte ne nivelin Amerikan, ngelet gjithmone nen ca norma dhe rregulla...Per te mos folur per sindikatat, shoqatat, zyrat e kontrolloreve te punes, qe jane bere si none e dyte....
Shoqeria ketu nuk eshte gati per nje kompeticion "per te prere fytin" sic the ti, sepse sistemi nuk funksjonon keshtu...ligji mbron (akoma) me shume punonjesin sesa pune dhenesin.

Une jam dakort shume fare per ceshtjen e "rafinimit" ...por do te thoja: si te gjithe...
Te gjithe gura bruto kane qene, u prene me kohen, me zhvillimin personal, me fitimin e eksperjences, dhe pas X vitesh performojne...asnjeri nuk i kishte keto qe ne fillim...
Sado te jesh, e te kesh ne Shqiperi, disa gjera nuk i ke sepse shoqeria atje nuk i ka, as ne kultur, as ne mentalitet, as ne menyre... Dhe cdo shoqeri ka te vetat, ne ngjyra te ndryshme, ne grade te ndryshme...

smiley shume interesante 2 rreshtat e fundit...
Fatkeqesisht ne si popull i kemi pare profesjonet e krahut si te ulta, dhe i kemi nenvleftesuar qamet shume...
Ketu keta hidrauliket, kepucaret, elektricistet, ata qe shtrojne pllaka, ndertuesit, bojaxhit, kane leket e dynjas, sepse krahu i punes vlersohet...
 

kur jeton ne vend te huaj dhe ke me shume harxhime se fitime ktheu me mire e pastro plehrat ne Shqiperi te pakten pastron vendin tend

Plerat* i merr bashkia!

*kanaçet e romëve. Është fushë e zënë ajo! smiley

Eshte me i sakte ai prfundimi me larte ...ku dikush thote skllav..... po ne vendin Tend ?????

Me shumicen per te mos thene 100% te ikur , e pranojne se jane skllever sic i katandisi Politika e Barbareve qe erdhen ne Pushtet . Por kane  nje argument mjaft Interesant .

Skllav qe skllav , i fyer e i fyer ....po me mire ne nje vend ku s'njoh GJUHEN se nuk e kutpto kur me fyejne e poshterojne me Buzeqeshje , biles i shan dhe ne Gjuhen tënde duke Buzeqeshur. ...dmth Clirohesh te pakten momentalisht .....

Se sa skllav ne vendin tend ku te fejne e poshterojne Hiçërit e Hiçërve , banditë e uzurpues pushteti , si lefqensat Jozefina e Sali nga mengjezi ne Darke dhe nuk ke çu thua , se te ndersejne zagaret e propogandes Urra - Patriotike që nga Zyrtarizmi i Podiumeve Çilistë  deri tek lloj LefKOPESH neper Bloqe ,  por edhe zagaret e Gjykatave per sharje e ofendim ! Dhe me e bukura eshte se i paraqesin ne forme cicërima zogjsh ....

atehere pi kafe gjith diten dhe shif filxhan

Gjithkush ne BOTE ben BIZNES ..pa patur nevoje te marre mesime se si e ku ti beje . Per aq sa eshte e nevojshme zyrtarisht jane KUSHTET e krijuar maximalisht pa shtypje e presione te Uzurpatoreve , qe ti te besh Biznes me Jeten e dijet e TUA ne ate cope Vend ku mendon te jetosh ne cdo kohe qofte dhe pa Qendrim te perhershem....te tjerat jane shkollareske me filxhane e pa filxhane qe i ka pjelle KOHA me shumice...Po gjithsesi edhe ky Biznes eshte . Askush  s'ka te drejte ta gjykoje njeri me Paruulla Urra - Patriotesh qe jane nga me DEBILEt e shfaqura ndonjehere mbi kete Dhe.... nga individe qe bejne Biznes me Debilitetin e tyre !

desha te shtoja qe lefKOPEJA ben biznes para eproreve me o Idris Sigurimsi smiley me gjith nje tufe debilash Meksore ...Hallal ....s'ke pse ua shan Masterat !

Bashkimi për mendo pozitiv e ka mirë  "por sikur të kishim ca qereste"

Në Shqipëri o mendo pozitiv ose asnjënës mungon shteti dhe bisnes në katrahurë nuk bëhet.

Norma e fitimit vërtet është e lartë por mungon konkurenca.Monopolet të mbështetura nga pushteti e politika janë të pathyeshme.

Ligji nuk është i njëntë për të gjithë dhe s'ka fare siguri vazhdimsie (çdo vit ndryshohen taksat e gjobat )-e pamundur të bësh parashikime etj.

Mendo pozitiv ka të drejtë të bëj propagandën por ata që kan mundësi dhe dëshirë nuk presin kte se informohen personalisht.

Mendo pozitiv  duhet të paraqes shifra e fakte si psh norma e fitimit llojet e investimeve që japin më shumë ose që mungojnë nqs do vërtet të tërheq investime nga "emigrantët e pasur"

Më kujtohet ai i kthyeri nga Italia që kishte bërë fermë për lule s'më kujtohet shuma  dhe ja mori Drini falas e ja çoi në det.

tregtia a investimi në shqipëri s'është aq lehtë do punë e mund por do dhe SA (trupa mbrojtse)për çdo të papritur siç do dhe lidhje me pushtetin .-pra bëhen shumë gjëra pa llogaritur paratë 200000 a 2 000 000 euro a dollarë .

 

ore kush eshte Arturi ketu se u bom lomsh. se c'ka plasur nje tendence per ti vene keta te kanadase ne divanin e frojdit. Ja Elba flet me pak pas ekzaminimit smiley

Eh, asnjeher s'na ka ec ne me ket divanin e Frojdit. Njehere e kishte nji kome te thyme, njehere i rrinte nje suste shtremet e t'u ngulte nga mrapa kur u ulshe, kurse nje here tjeter e kishte zon nje shok qe kishte pru dashnoren dhe sa hyme ne dhome filloi duke bertit "Po ti mer trap nuk i be breket var ke doreza? Masnej, si hy kshu pa trokut njihere? Eh ju kanadezet qe s'u bote njehere njerez mer jahu...."

Qy athere na ka zone fryka.

 

Vete e ke fajin qe jeton ne ish-fermen e North York smiley

Po edhe tek kjo teme do ziheni smiley o te uruar, ne vend qe te mendoni pozitivisht smiley Keta djemte e vajzat e kesaj levizje, po me pelqejne dhe me duken pak a shume si kopja ime naive smiley 

Analiza ekonomike qe benin per periudhen 1991-96, ishte e sakte, vertet ne ate kohe shitej çdo gje qe dilte ne treg. Dhe eshte e çuditeshme, se si nuk ekzistonte bursa ne ate kohe, se kursi i ter produkteve do njihte ngjitje vlere  me here dhe jo me % .  

Persa i perket punes se bujqesise ku shqiptaret punojne tokat e te tjerve dhe jo te tyre, ne parim Mendimi Pozitiv ka te drejte, por puna e bujqesise pa nje ndihme, pa nje shtytje, pa nje stimul financiar, pa nje subvencionim te vogel, eshte shume e rende dhe pa leverdi. 

Ftesa qe ata iu bejne emigranteve, eshte e mire, se ja po vij une e t'ju shpjegoj ter te fshehtat e makroekonomise dhe burses, por puna eshte se kush ndigjon, Buall Mavria qe eshte nje cop mishi me dy sy, apo Palloshi qe i ka hypur gomarit per se prapthi. 

.

Keta djemte e vajzat e kesaj levizje, po me pelqejne dhe me duken pak a shume si kopja ime naive smiley

Mjeshëtër,

Po unë mendoja se... gjithë ai stazh mjeshtër? Ku vajti, apo fap dalin këta karagjozat që duan të lajnë duart e ndërgjegjes së vet me ca shkrime e ca grafite, dhe më zëvendësoni direkt mjeshtër? 

Thellësisht i zhgënjyer!

smiley

Pjer ,me vjen mire qe iu ktheve politikes.Se me investime ne Shqiperi nuk jane ende kushtet,kuadri ligjoor,zhvillimi i sotem ende i pasigurte e keshtu nuk veprojne ligjet e makro e mikro.Po ne politike mendoj qe mund te japesh me shume ,me kriju kushte qe keto ligje te aplikohen.Mendoj se kete ka parasysh Bamiri per ty.M'thuj nese gaboj.

do e korruptojn. jan ujq te vjeter.

Nuk ia kam friken se asht i imunizuar ,ka shume vjet edukate pune perendimore...

se ja po vij une e t'ju shpjegoj ter te fshehtat e makroekonomise dhe burses,

Se ata atje smarin vesh ?! Kam nje opinion se ti mund tua tregosh nja dy muaj bursen, te fshetat e macros ect.. por ne muajin e trete do te fillosh edhe ti ta hash barin e miut! smiley

Prizren i nderum ..askush nuk eshte kunder atij Pozitivit sepse Shqiperia nuk perfaqesohet me kete maskarej qe ka ne krye , te babaezitur familjarisht si Berishajt e te pakrupuj Morale e Hajdute si Klani Kleptokrat i tij qe i quan kabinet Ministror . Politika Mashtruese e Kleptokrate SOT nuk ofron asnje Shans per Biznes ne fushen e Tregut , pervec ne POSTE Qeveritare per kapital Politik me synim mbajtje Karrike . Ndryshe besoj me këtë njohje e Lidhje që kanë krijuar Shqipot SOT , nuk do rrinin duarkryq edhe të mbështetur MIRË Financiarisht nga njerëz të asryeshem e të Pasur dashamirës me synim Fitimin .

Shqiperine te gjithe e njohim dhe mendoj nuk ka nevoje te besh Strategjit te Madhe . I Njihen Burimet , Siperfaqet , Mundesite financiare etj etj .Shqiperise i duhen Njerez qe nuk jane Hajdute , Mashtrues e Hipokrite si keta qe kane mbi krye .Shqiperise mendoj se i duhen Njerez Reale qe jane me Tonelata edhe jashte shtetit , qe ta duan ate vend Pa PODIUME e shkerdhatime Politike si Jozefperckat me ju duk "Shkodra si Venec "  e me ja ça mspërmes Berisha njato Kodra e njato male . Aq me teper kur hapen keto Tema me orientime "pozitive" qe orientojne Biznese si te PERENDIMIT ??????

Ne s'po vejme dot ne pune Minierat e Naften , po shkerdhejmë Pyje e Ujra , po shkatërrojmë pasuri Shekullore për pak banderola e Flamuj Suksesorësh .. do vejme ne vije Fast Foodet e ketyre rrumbullakeve me IDE ? 

Prandej vene punet çarçaf aty se ka hype Kamarierlleku i Biznesmeneve ..dhe kuptohet Çilizmi i  Flamurit me Shkabë or tie ( ose Urra - Patriotët ) qe jep argumente or tie e di me bo debat "qetsues " me te ikurit ....smiley Bile -Bile u tregon dhe arat !

 Oidriz Bashkimi për mendim pozitiv nuk mund ti thotë këto që thua ti pasi këto  janë negativesmiley :

Ne s'po vejme dot ne pune Minierat e Naften , po shkerdhejmë Pyje e Ujra , po shkatërrojmë pasuri Shekullore për pak banderola e Flamuj Suksesorësh ...

o idriz ke nevoje per nje break pi nje kafe me mire

Po na per te mire te Biznesit po flasim . Per Ju u munduem ... Apo don me shfry inatin per foton me kafe  dhe gjen sebep o idriz smiley Na jem te Makro , ne te njeten fushe me z.Pjer dhe s'ka Rob ne bote qe na pret te drejten e Fjales ..Na jem dashnor te Fjales se Lire ... Ika ika ....

Ftesa qe ata iu bejne emigranteve, eshte e mire, se ja po vij une e t'ju shpjegoj ter te fshehtat e makroekonomise dhe burses,

 

oh van pierre, nuk paske lexuar shkrimin.

 flitet se : a ke tru & zhudri. (qi ti si ke).Ju keni ide. idetë janë si lulet. në shqipëri i hanë gomerët.

smiley

MD, une nuk kam vetem ide, te ishte keshtu, do ish e kote te flisja. A e ke lexu VQ ? 

me duken pak a shume si kopja ime naive

pa lidhje, Pjer, po me kujtove ket:

http://1.bp.blogspot.com/-gyfbawOU8dU/T9ywf4-tf5I/AAAAAAAAABI/AJ1Z-QaSfOw/s1600/minime.jpg

 

se ja po vij une e t'ju shpjegoj ter te fshehtat e makroekonomise dhe burses,

Po ca gjera jane me te dhene o Pjer e jo me te thene!!!

Pikerisht Roni, jane me te dhene e jo me te thene,  kalo ne nje dimesion tjeter te menduari qe ta kuptosh. 

ore se me bete kurreshtar per ket north yorkun e wikipedia thote qe ka 630 mije banore e 57% e banoreve aty skane lindur fare ne kanada si ka mundesi?

kur erdhën po flinim

boll punove per te tjere thote ky ketu!!!Une punoj per vedi,bota ka ne baze shkembimin.une ofroj punen time ,marr ne shkembim ç'ka me takon.tesh keto mundesi kaq te medha ne Shqiperi ,nuk po i shoh...Kur mendoj qe klienti i mundshem shqiptar eshte si ca qe lexoj ketu ,me duket se jam afer Shqiperise,duhet me kene ma larg.

shkodra ka marr fun

tirana seshte kushedi se car

ka rene biznesi gjithanej prej krizes neper itali e greqi

dhe ska si puna pa shef kur je vete i pare po ka stres

i punesum je me rehat po sje i pavarem

qysh se kam linde jam tu ndigju qe Shkodra ka marre fund.......smiley

sepse ashu ka qene gjithnji

shkodrenjt ngelen duke ik jashte

aa vetem shkodranet ngelen tu ik jashte??mandej ,ku asht problemi??Korça ka shekuj qe ikin jashte ,Gjirokastra....e mandej...shkodra historikisht nuk asht vend emigrimi ,se ka qene vend kufitar ,ka pase tregtine me te madhe ne rajon.Shkodranet historikisht kane shku jashte me u shkollu...

ta kisha llafin meqe pashe qe je shkodrane sa per muhabet

te gjithe ikin

te gjitha qytetet e shqiperise kane qene gjithnje keq

tirana ka qene e vetmja qe ka pasur zhvillim e tani ska as ajo prej krizes rrotull

po kthehen emigrantet nga greqia e italia le me ketu

shume shkodrane vijne dhe ne tirane

studentet nuk kthehen me ne shkoder

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-snc6/184911_10150117600844339_1213927_n.jpg

 

seiberling... air cooled... jo, puna esht qe t'merremi vesh nji here

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-snc6/249911_10150197390599339_1918694_n.jpg

kartoleri "Modern"

http://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/76313_466889319338_1638161_n.jpg

E thote nje llaf babai im per Shqiperine, qe s'ka per t'u bere ndonjehere, mjere ne qe na ka rene per pjese thote qe te ngrysim ditet ne kete vend. Kurse per ne emigrantet qe kemi investuar ne Shqiperi, gjithmone do them, sa budallenj paskemi qene.

kot tani. per ju qe paskeni investu atje paska qen kjo jete. paren e boni atje ku u boka parja (me lopate, sic po rezulto), jeten e boni knej ka bohet jeta.

Rri aman mos te flas me shume..smiley

200 mije euro, pocket change.

mjesi çimo

A ka ekonomi tregu te ne dhe cfare kuptoni ju me kete?

Me gjithe perpjekjet e eksperimentet qe jane bere keto 22 vjet me paketa fiskale te ndryshme kam pershtypjen se biznesi, ekonomia te ne zhvillohet si ne mesjete, shume larg ekonomise se tregut perendimor qe i referohemi. Stimujt qe i japin hov  ekonomise mungojne si per privatin ashtu dhe per firmat, dmth ti investon si privat ose firme e lehtesohesh nga taksat etj. Pa e komplikuar kete teme, shteti ose pushteti ne keto vite eshte kthyer ne sekser te biznesit, ne vend qe te krijoje kornizat e zhvillimit te tij. Nuk mund te zhvillosh biznes pa kaluar te dyert e te madherishmeve te radhes ne Tirane, pa u sqaruar cilit krah politik i perket. Jane me qindra biznese qe mbyllen sa here ndrrohet pushteti ne Tirane. Polarizimi politik, varesia nga pushteti sekser i radhes ndikojne qe shume investore te huaj te mos investojne(cfare ndodh pas kater vitesh). Strateget e zhvillimit ekonomik ne keto vite, Pashko, Ruli, Xhepa, Guxholli,etj pervec milionave ne llogarite e tyre nuk kane ofruar nje zhvillim te qendrueshem e afatgjate. Eksperimente pa fund e ne shumicen e rasteve spontane, kane demtuar rende kete zhvillim. Arsyeja eshte e thjeshte. Presidenti i Bajernit, Uli Hönes ne nje rast te ngjashem thote,"cfare pret nga njerez qe njohin vetem teorine(s`kane punuar kurre gje tjeter, vetem kane "mesuar" dhe kane dhene mend te tjereve) e nuk kane shitur kurre nje wurst(sallam) ne jeten e tyre...

+100

Te lutem boll me keto arsyetime te llogjikshme! 

Te gjithe e dime qe ne Peshk nuk ka vend per llogjike, por vetem per idiotesira te tipit "Vend i mundesive", "te kesh 200,000 mije Euro" apo "te japesh dyqan me qera"

shume e ekzagjeruar

per te hapur biznes ste pengon asnjeri

vende me qira ka plot, licenca jepen per icik

ska lidhje politika te biznesi i vogel mos e teproni

ajo qe thua ti eshte per bizneset e medha fare qe ndikojne ne mase e qe spret njeri te behet nga shqiptaret

ke quan ti biznes te vogel...mund te zhvillohet ai pa biznes te madh...ka sot vetem nje biznes te madh sot qe mban biznesin e vogel...paret e emigracionit

e ku po e pengon politika biznesin e vogel e paret e emigracionit

ti po thua qe sben dot bisnez prej politikes po seshte e vertete

kush ka leke, qofte emigracioni apo jo, mund ta hape nje dyqan ku te doje

ska lidhje mos e ekzagjeroni aq futja kot tashi

O shoku, ho me...

Prape me dyqone ti?

Cer shisni mer, qe ju shitte perenia mente e kokes...

se mora besh pse ofendon

Nuk e ka me ty ne vecanti Kleo. smiley

Mendoj se e ka per dike qe po priste te fitonte llotarine dhe kishte bere planin si ti shpenzonte leket...

Llotarinë... smiley

Ore, po më realist! Skedina! Më duket se ka akoma ndeshje çempionsi javën e ardhshmem... siduket këto të kaluara vajtën mirë, tani ka shpresa për ndeshjet e tjetrës. smiley

te pyeta ca qu biznes te vogel ti...qebaptore cdo pese metra...apo magazinat e vjetra ku qindra "biznese" te vogla shesin te njejtin mall perkrah gabit...kleo rritu dhe pak se je i ri me duket per te diskutu per biznese

biznesi i vogel ka nje kufi xhirosh vjetore

mund te jesh dhe qebaptore, dhe po e kalove ate kufi, quhesh biznes i madh

pervecse nuk e di per cfare po flet, qenke dhe arrogant dhe ofendon

shume arrogante ketu, shume i ulet niveli i kultures

Kur mendoj qe klienti i mundshem shqiptar eshte si ca qe lexoj ketu

smileysmiley

 

me duket si lapsus.do duhej "si pacienti i mundshem shqiptar" smiley

e pergjithesova..se si pacient shqiptari eshte ideal....e gjen krejt te pambrojtur,asht si dele .....duke mos pase njohuri te len me punu....nuk ta merzit....

Ka ardhur koha te log out nga PPU, jane shtuar te mencurit e s'ka me vend.

Ku e gjete log out-in moj goce?! smiley

Këtu e kemi me shkëputjesmiley

edhe thosha me vete: pse nuk m'le rehat lemza? nuk lashe doktor pa shku po asnjoni nuk i boni dot dermon. DHe ja, tani marr vesh se turi m'ka kujtu note e dite per te m'qa hallin, m'raft pika mu!

Shqiperia vendi i mundsive...(te leshit)

 

ai qe ka bere kete grafikun eshte nga vendi ku ka shkruar auesome 

Nuk e kuptova.

Kush ishte thelbi apo qellimi i ketij artikulli?

Haha... si ore nuk e kuptove... 200 postime dhe nuk e kuptove.

Te kesh 200 mij euro, te blesh nje dyqan, dhe ta japesh me qera, jeton si mbret ne Shqiperi.

Shqiperia = vend i mundesive!

Shqiptaret e kanades = shume skllever te vuajtur

Shqiptaret e shqiperise = 2.8 milion bosa

Ky duhet bere sllogan partie. E imagjinon dot vucidolin duke uleritur.

Se, Shipria, Veeeendi i muuunciiive!

shqiperia eshte vend i mundesive per bizneset e medha qe e kane mire me qeverite

per te vegjlit eshte keq tani prej krizes rrotull europes

po per ata qe duan te bejne biznes rruget jane te hapura

Vllai, të na falç, kështu e ka Peshku, devijon çik nga tema.
Ki parasysh se shumica këtu janë rob që duan çik muhabet. Shikoje vet 80% e komenteve janë batuta e grindje të kota, si shokët e lagjes që pastaj kur duhej të flisnin prapë përdornin gomën fshirëse, "përveç teje". smiley

Aha, kuptova. Dmth ky qe ka shkrujt ket artikullin qeka simpatizant i Sales.

Vetem ne Shqiperi bohen pare...... e ka drejte ai burri..... sipas Forbesit, vetem ne shqiperi jane 20% e miliardiereve te botes.......pffff Po perse ja fusni kot mer çuna.... po kush te le ketu me bo biznes mer daj..... sa ta morin vesh se ke bo i dore paresh, me i here ja befi kontrolli tatimor, dhe kur je 110% i sakte dhe i sigurte vetem atehere shiko se ta futen me nja 40-50 milion gjobe qe do te thote se nja 15-20 milioni do rryshfet ai qe te ka ardh per kontroll, e perse...???? Per nje fature qe kur ka dale nga shtypi, nje numer e ka pas te fshime dhe nuk korenspondon me numrin tjeter.....

ps

Per autorin e shkrimit..... a e dini ju ate llafin e arte....... ti boss, e une boss, po gomarin kush do e kullossssss

ti boss, e une boss, po gomarin kush do e kullossssss

smiley

E forte.

 alidemsi, o miku im, leri  se shume e shofin por shume pake e njofin gjendjen ketu.E  dine detin te  kthyer ne ...kos

sa jetojne aktualisht ne shqiperi?

Nqs i besojme te madherishmit tone me beri pershtypje ne takimin qe pati me studente nga europa tha ne kujdesemi emigrantet tane, 800 mije ne Greqi, 600 mije ne Itali, 600 mije ne USA...

deviza te shtojme arroret e shkurtojme frymoret...

"Dikush mund të thotë që politika dhe korrupsioni këtu të krijojnë probleme, dhe mbase është e vërtetë, por ama është e vërtetë që edhe ato me shumë pak mundim mund ti kthesh në anën tënde dhe të shfrytëzosh për të fituar më shumë."

"Dikush mund të thotë që këtu shumë njerëz krijojnë biznese vetëm për të larë lekët, edhe kjo është shumë ë vërtetë, por edhe ai është shumë thjesht i konkurrueshëm dhe të rrit vlerat e biznesit tënd duke ruajtur seriozitetin dhe besueshmërinë të cilën ata asnjëherë nuk mund ta  krijojnë".

 

"Tjetër faktor që e bën një vend të mundësive në biznes është se konkurrentët janë akoma shumë të vegjël dhe shumë pak në të gjithë Shqipërinë. Të shkon në mendje të hapësh një fast-food në një vend të Evropës? Sigurisht që jo sepse ke Mc Donald në ç’do qytet të mundshëm dhe dy tre lloje të tjera linjash fast-food tashmë të konsoliduara dhe të pakonkurrueshme në atë treg. Në Shqipëri nuk ka asnjë sektor plotësisht të zënë nga korporata dhe biznese të konsoliduara mirë."

 

Por nuk do ta kesh me kete mundesi i/e dashur ne momentin qe do ti bashkohesh Evropes. Globalizimi do te te penetroj tejpertej.

kenej, s'ka te bej fare macdonaldi ose tjeter marke, sepse kane hap turqit, kinezet, japonezet, etj, me pas tij. e nuk flas per restorante vetjake, por per linja restorantesh, siç i quan ti. 

neser mund te shohim guzhine indiane, eskimeze, e pse jo shqiptare. fusha nuk eshte e mbyllur njehere e pergjithmone, se gjigandet i kane kembet prej argjili, siç thone.

kryesorja ne nje bisnes, eshte origjinaliteti, ose kualiteti i mallit te propozuar. nuk ecen, kur propozon çfare gjindet me shumice kudo, bile tek restorante perballe (te njejten guzhine, te njejtat pije, te njetin ambjent, etj. ecen po ta besh supen me te mire se restoranti perballe. çdo gje ecen, po t'i kesh idete e qarta qe ne fillim, e sidomos te jesh njohesh i mire i zanatit me te cilin t'i konkuron te tjeret. si ne sport mnjf.

kur nuk di se çfare te besh, se nuk ke zanat, natyrisht qe investimi dhe mundimi do te deshtoje. ndoshta jo qe ne fillim, kur nuk ka akoma konkurence. psh ai futbollisti i kombetares tone Cana qe luan ne itali te Lazio. hap nje bizhuteri ne Marseille e nje dyqan pijesh ne Tirane, duke qene vete futbollist. shancet jane shume te pakta, per te qene i sukseshem, ne kushte te tilla. (megjithese ai mendoj se fut njerezit e tij te aferm ne pune ne kete menyre, e qe vete nuk kane asnje zanat ose ide).

po kush do e boj biznesin, kto qe rrin gjith diten e punes ktu? me bo i dor muhabet me shqiptar te tjere eshte kod per - du mos me bo pun kur jam ne pun ahahaha

smiley

 

vendi i mundesive :

 

Ola, 28 ans, qui a quitté l’Albanie enceinte dans un camion.

bobobo, vazhdojne te na e nxjerrin bojen keta refugjatet. se si mund te udhetoje gruaja shtatzene ne nje kamion, zoti e di. Me siguri arixheshke

eshte trillim historia e saj sigurisht. artikulli bile shpjegon kete pune, sesi vetem nga tregimi (rrefimi) vleresohet e drejta e azilit te nje personi.

si ky muhabeti qe po bejme, edhe ne kete fushe duhet qe historia te mos jete stereotipe, pra e pare dhe e degjuar. mos t'i kete dale boja. duhet origjinalitet.

ajo psh nuk besoj t'i kete marre letrat me ate ikjen me kamion. se keshtu e sajojne ikjen te gjithe. sikur tu thuash qe erdha drejt e ne aeroport, e bile me vize, ke me shanc mendoj.

Vend i muncive re lla:

Po autori i shkrimit vete , me cfare biznesi merret pervec te dhenurit mend?

Lol smiley

Ketu nuk duhet Kac Estrada, me gjithe respektin. Duhej Skender Sallaku tek "Eh ta lumsha moj demokraci, edhe autobuzin e ke bo si avjon". S'po e gjej dreqin.

P.S. Kaci ka pas te lezecme kur bente katunarin partizon me oficerin ingliz (Kosta Kamberi) qe imitonte zhurmen e aeroplanit "Bzzzzz!" dhe inglizi qe shikonte per aeroplanin se priste t'i hidhnin racionin e cokollatave smiley

po pse, ti kujton se nuk e kerkova? e kishin heq nga qarkullimi. smiley

nuk gezon dot robi i shkrete... dhe kerkuam aq pak lumturi, sa ne bote s'kish enderruar njeri.

ps. gjithe jeten koka mbi nje gur...

Ajo e "cokollatave" nuk te kujton asgje nga "Rreziku Anglo-Amerikan"? smiley

p.s. Gjithe vdekja nen nje gur!

Por mund te flasim ne gjuhen e Voltaire-t... smiley

ps. Midis dy gureve nje kenge si ne shkreti...

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/557065_391834214223263_444495401_n.jpg

Ketu eshte ne kulmin e sharmit te vet. Kur gazetat bullgare vinin kryetitull "Dilni se erdhi Enveri/me i bukuri qe ka pare dheri".

Tek "Rreziku" ka nje moment brilant Komandanti kur thote "Ne hanim buke e qepe ose s'hanim fare, kurse englezet dendeshin me cokollata. Dhe si nuk u tha goja njehere "Urdhero nje cope o Enver"". smiley Gjigand! 

i donte te emblat. nexhmija kujton qe ngrihej ne mes te nates e merrte nje luge recel smiley

smiley

 

ku e ka thene ket mo? se jo per gje, po i bie te ket pat nje konsiderate si prej marmalate per ate gjene qe pergjerohej Xhojs smiley

e ka thene kur rrefente per historine e diabetit te te shoqit. ai kishte hall i shkreti, po ne po me i ven mendja... smiley

smiley

 

Si paske pasur nerv te lexosh edhe Kujtimet e Nexhit. Habitem se nuk je i vetmi, dmth kuriozitet i gjalle gjithandej. 

po c'te lexoj, kujtimet e rajmonda bulkut? fraksionistes? smiley

po ku ka skene si ajo qe ne kongresin e helmesit participantet zune gare kush qellonte nje gur, edhe te gjithe ata qe dolen tradhetare me pas nuk e qelluan dot, kurse pozitivet ia cane ballin smiley

me kujton fuat celen qe kapte gjithnji 30 pike (out of 30) ne qitje.

smileysmiley 

Kshu meqe e solle muhabetin, ti me Fuat Celen, no lidhje? 

smiley

jo, s'me bie gje dreqi. edhe pse nje mbiemer, e nje fshat. Une jam nga ai fisi per te cilin kam shkrujt nje kronike kuq e zi. mbase do te bjere se shpejti ne dore. smiley

 

Epo, mos u harro atehere. Se me mire te lexoj nje kronike skrapari me raki skrapari se telexoj shoqen Nexhi. Me mjafton i shoqi i Nexhit.

Ej, tallu tallu tani, po kur kriste kallashi i Fuatit/sikur shkrepte moti, gjithe Verzhezha shtrihej barkas, mesa di une. Te isha si ty, do e kisha mallkuar Komandantin vetem per ate kallashin qe i dha Fuatit. smileysmiley

p.s. Apo ja dha P.D. kallashin? Se me duket Komandanti i dha radio?

hahaha... smiley

e mire, ja dhe nje me gjase te fundit nga edicioni i mengjesit (edhe kjo do te bjere ne dore - do kujdesem per ket, por me vone se ajo tjetra); urdhno:

Po, Maoja, ishte një “kokërr revizionisti” që s’ke ide... për Maon flitej sikur ta kish shtëpinë nga fshati karshi dhe s’kish kthyer një gjysëm kile miell borxh. E kishte një arsye për këtë. Si edhe për Mehmetin. Për vite me radhë ky i fundit kishte qenë krenaria e ligjshme e qendrës pas Vidhit të Shemes, fshatar nderi si me thënë, pasi si fillorist, kishte pas bujtur aty. Kur doli armik, ajo puna e fillores kryeministrore u harrua dhe u kujtua shpejt e shpejt se në një shtëpi të qendrës kishte fjetur gjatë luftës një natë Enver Hoxha. U përjetësua me një pllakë mermeri ajo punë, nga ato që fillonin me fjalët “Këtu, në këtë shtëpi”...
Ndërsa afërsia me Maon ishte e tjetër natyre, as vizitë, asgjë; ishte një dhuratë që Enver Hoxha do t’i bënte heroit të verbër lokal me prirje për kombëtar, Fuat Çelës. Fuati ishte baza e rregullit të treshit në trekëndëshin revolucionar: kur Fuati pa sy bën kështu dhe ashtu, po ti? Bash atëhere kur çdo kulm lavdie dukej sikur ishte arritur, erdhi haberi: Enveri do i bënte dhuratë një radio dore. Jo dosido, por një radio që edhe ai vetë e kish dhuratë. Nga Maoja! Për të zhdukur çdo keqkuptim diplomatik me Kinën, çdo interpretim të mundshëm nga pala tjetër me ato doktrina të vjetra dinastishë që u mbaron emri me “ing” si xherund anglishteje, apo me simbolikë teatri dragonor, një njoftim-kërkesë zyrtare për dhurim dhurate i ishte bërë Maos. Ky thuhet sikur kish pranuar me zemërgjerësi, për Fuatin nuk diskutohet, kishte thënë. Një radio dore nga dy luanët e kontinenteve përkatës është diçka që nuk ndodh përditë. As kur Fuati goditi tri herë dhjetën në qitje, as kur kishte mbaruar për tërë natën librin “Lej Feng, bir i mirë i popullit punonjës”, nuk ishte bërë aq bujë.
Por lavdia nuk ish e thënë të ngjiste për shumë kohë në Gropovëth. Pas pëshpërimës nëntokësore që Fuat Çela doli agjent i perëndimit dhe se dhjetat që ai godiste në tabelën e qitjes, megjithëqë i verbër, ishin fallso, filloi tatëpjeta; nuk ishin llafe armiqsore e tym pa zjarr. Peligrinazhet e entuziastëve nga gjithë rrethet e vendit që vinin ta takonin, me autobuzë, me ekskursione edukative, u rralluan deri sa u ndërprenë. Gropovëthi e ndjeu i pari ftohjen e lavdisë lokale. Ftohja e lavdisë vjen nga periferia, ashtu si ftohma e vdekjes ndihet fillimisht nga gjymtyrët.
 

Cheers, Kavir! smiley

 

Epo qenkam kujtuar sakte atehere. Komandanti - radio, P.D. - kallashin. 

Sa per kete te "shtepine ku kishte bujtur Enveri", dy ishin simbole te pakrahasueshme:

Me kete filxhan ka pire vete Enveri! ....dhe

Me kete filxhan ka pire vete baca Bajram!

Te gjithe filxhanet "Made In China" ose prodhim vendi post '75. smiley

Ika per sot une, dhe mos kujto se i harroj keto premtimet qe po ben. Vath!

Kalofsh mire, te fala Misheles nga ana ime, dhe i thuaj qe e kemi si cupen tone.

jo mer kjo e diabetit eshte alibi. s kane pat  faj gojet e liga qe thone se Komandanti ishte si Magelani. I pelqente eksplorimi 360 grade smiley

mire ka thene se ashtu jane. sa per vete, pa zemer. kane vrare e prere sa kane dashur dhe perseri me ate buzeqeshjen ne buze jane te nderuar.

Harrove ujin ne gjurmen e mushkes. Gjithsesi, duhet pare kjo pune se ai lloj uji paska goxha vlera ushqimore - duke patur parasysh qe shoku Enver shtoi jo pak kg gjate luftes.

Al Kapone?

no comment smiley

DV. Idhulli fotozhenik i gangsterrave perendimore dhe liderve lindore.

rrezik edhe i frank sinatres, dean martin and Co.

Boo ca me ke kujtu Emo. Te lutem sonte (si e shtune ne darke) ne vend qe te shofesh ndonje film idiot, shife pak kete.

P.S. Mbaje dhe nje shishe konjaku te mire mrena krahshtrirjes per rast rreziku. smiley

Rrofsh rrofsh!

ps. keteja po kemi edhe nje dashni ne rritje per TCM dhe Sundance, per te mos fol per netflixin qe eshte si shpirt per filma te vjeter.

Thanks! smiley

Bojeni mer nje peticion "Let Iran have Netflix" se na late vetem me Youtube ja martofsha t'emen. Per cfare te jemi krenare per ju, kur nuk na vleni as per kaq gje?

Aaaa fshatin na e pelqeni ne te Amerikes, po djemte s'na i pranoni per dhendure.

Jo!, Bllokades Amerikane Per Popullin Vella Kuban!

Bllokator mos je vete...

O PF, erdh minuti 6:42 ... po a lihet kjo tani? c'na bone!

" E mire ti" tha Bijonceja ne fund te koncertit ne halftime." Per kenge thoni ca te doni, po per shale nuk ma ha njeri."

Ngjashmeria vetem fizike. Une them qe duhej ta krahasonit me kete bobin.

Kush kishte kellqe te fuste ne burg Komandantin apo ta rrifte si qen te zgjebosur? Kurse Laki vdiq i nderum i respektum deri ne detaj. 

Lucky Luciano musi Mehmet Shehu ngjan....heq koken une te gjith keta kan qene shqiptar me origjine, shqiptare te italise te jugut qe nga kaponja tek lucky e te gjith. Kapo njehere eshte komplet emer shqiptar dhe mbiemer shqiptar.

 

Nip i Hysni Kapos dhe cun daje i Meros. Me origjina nga Terbaci. (Te lutem mos ja merr per pordhe.)

s'pranohet duhen mbledh pare për ti bër krahasimin e ADN.smiley

Je i madh - pa ironi!

te gjitha keto foto ca tregojne ? smiley ........pasoja te kujt ??  ....... and then there is hope , because when you know better you do better

Sepse ka edhe keshtu .......per ata qe nuk vuajne pasojat .......per ata qe kan mundesi te dine me shume dhe te bejne me shume , ose me mire smiley

Për të qenë i sukseshëm si biznesmen, duhet të kesh intuitën time. Pasi dëgjova para do kohësh fjalimin programatik të kryeministrit për arrorët antioksidantë (disa tek ppu-ja i quajtën marrëzira), bleva tokë dhe fillova të mbjell arra, lajthi, bajame. Ohoho, do bëj pare të madhe, sepse arrat që na lanë gjyshërit tanë nuk ekzistojnë më në Shqiperi. I prenë italjanët. Shitjen e bëri Ruli me shokë. Ata që nuk dëgjojnë kryeministrin do ngelin të varfër. Mirë t'u bëhet.

Për të qenë i sukseshëm si biznesmen, duhet të kesh intuitën time. 

Te na rrosh sa malet o grava plaku!

O kriskulli. E ke te sigurte qe ky eshte grava. Se une e njoh "pak" Petron.

jena bo me hije. mu me duken nja 10 qe shkrujn nga shqiperia (meksi perfshi) si bradi. po s'ma ma me thon gjo, se dal bllof. smiley

ore, meqe ra fjala, po ajo Lira c'behet? Se edhe ajo me dukej si xhibua mu. smiley

Ka ngel ves kjo pune, qe kur jetonim 3 kurora ne dy dhoma e guzhine. smiley Si ne rrethim, i kena pas thone.

smiley

hajer, hajer!

   Bashkia Tiranë: Ja si do të jetë terminali multimodal i pasagjerëve 

   MONITOR     16/02/2013

 Kompania italiane “Ital – Ferr” i ka dorëzuar Bashkisë së Tiranës studimin e fizibilitetit dhe termat e referencës, për koncesionin e terminalit të ri të pasagjerëve në Tiranë. Terminali është pjesë e një strategjie të gjerë të transportit urban i cili do t’u japë zgjidhje nevojave urgjente për përmirësimin e trafikut në Tiranë, nëpërmjet parkimit të gjithë mjeteve të transportit të udhëtarëve nga i gjithë vendi dhe krijimin e kushteve optimale për transportin e tyre në Tiranë.

Dokumenti i dorëzuar Bashkisë së Tiranës përmban studimin dhe analizat ekonomike të zhvillimit të transportit të udhëtarëve, për një afat 15 vjeçar, duke konceptuar dhe propozuar strukturën e terminalit, në një sipërfaqe prej 80.000m², në afërsi të kthesës së Kamzës.

Në këtë terminal do të vendoset stacioni i ri i trenit, i cili pritet të nisë brenda muajit mars për t’i hapur rrugë fillimit të ndërtimit të bulevardit të ri, projektuar nga studio arkitekturore britanike “Grimshaw”. Në terminalin multimodal të Tiranës do të jetë stacioni i tramit, shërbim i cili në Tiranë dhe Shqipëri do të ofrohet për herë të parë. Stacioni tramvaj do të përfshijë edhe një depo për operacionet e mirëmbajtjes.

Në terminal parashikohet:

- Në katin përdhe stacioni i tramvajit dhe trenit, depoja e tramvajit, si dhe qendra e pajisjeve hekurudhore;

- stacion për autobusët ndërkombëtare në pronësi të kompanive të transportit shqiptar;

- stacion për autobusë ndërqytetas;

- stacion për autobusët ndërkombëtarë, në pronësi nga kompanitë e huaja të transportit;

- Taksi-van zonë parkimi dhe një tarracë në formë katrore publik, në kufi në perëndim me terminalin e autobusëve urban;

- parkimin e autobusëve, mikrobusëve dhe automjeteve të tjetra të transportit të pasagjerëve;

- linjën për stacionimin e tramvajit, si zgjidhje alternative e transportit të pasagjerëve që do të hyjnë dhe do të dalin nga Tirana;

- rrugët e brendshme të qarkullimit të automjeteve, tramit, etj, në territorin e terminalit; ambientet ndihmëse për mirëmbajtje, shërbime e furnizime të mjeteve të transportit; ambientet sociale dhe hoteleri, për akomodimin e udhëtarëve

Vendet e parkimeve të autobusëve, mikrobusëve, taksive dhe automjeteve private, për fazën e parë janë:

- autobusë të linjave ndërkombëtare – 34

- autobusë të linjave ndërqytetës – 57

- autobusë të linjave urbane – 15

- mikrobusë – 48

- parkim autobusësh – 26

- taksi – 20

- parkim i automjeteve private – 100

Nga ky terminal parashikohet të nisen:

- automjete – 10 000

- mikrobusë – 3 700

- autobusë – 900

- autobusë ndërkombëtarë – 100

- autobusë urbanë – 180

Në 5 vjeçarin e parë (2020) pritet një rritje e kapacitetit prej 20%;

Në 5 vjeçarin e dytë (2025) kemi një rritje prej 25%, krahasuar me 2020;

Në 5 vjeçarin e katërt (2035) kemi pothuajse dyfishim, krahasuar me 2025;

Pas sugjerimit të Bashkisë është parashikuar në terminal dhe parkim nëntokësor, si një zgjidhje tepër eficiente dhe e përshtatshme për realizimin e plotë në funksionimin e këtij terminali, i cili do të funksionojë për parkim makinash private dhe autobusë. Në mënyrë që të garantohet siguria, funksionaliteti i lëvizjes si dhe komoditeti i pasagjerëve, gjurmët e automjeteve dhe rrugët e udhëtarëve janë parashikuar të ndara.

Rrugët e këmbësorëve janë ndërtuar kryesisht në 6,00 m mbi oborrin e terminalit, brenda dy hapësirave dhe dy ura në formë ndërtesave të pasagjerëve, në mënyrë që të minimizojë lëvizjen e udhëtarëve në nivelin e rrugës. Hapësirat e këmbësorëve dhe dy ndërtesat e pasagjerëve janë të lidhura me platformat e terminalit, nëpërmjet shkallëve fikse, shkallëve lëvizëse dhe ashensorë, të cilët lejojnë shkëmbimin midis mënyrave të transportit të ndryshëm.

Brenda muajit shkurt, konsulenti do të paraqesë pranë Bashkisë së Tiranës strategjinë për zhvillimin e koncensionit si dhe gjithë dokumentacionin përkatës në lidhje me këtë, koncension i cili do të shqyrtohet dhe miratohet nga Bashkia e Tiranës dhe BERZH. Pas miratimit hapet dhe procedura ndërkombëtare e tenderit, për ndërtimin e terminali të parë multimodal në Tiranë. 

smiley

komentet e kesaj teme me te shtu jeten...ejj po c'i keni keto qe i akuzoni kot me kot njerezit per nicke te shumefishta, lerini te tjeret te mbajne aq nicke/emra/personalitete sa te kene deshire. Se dhe mua qe laj-thaj nje nick kam, ekspertat e ekzaminim-dedektimit te formes, permbajtjes dhe procesit te te menduarit permes gjuhes se shkruar, arriten ne konkluzionin se dikur paskam patur nje tjeter nick...

rrofsh o fiiiii, po ça qe ky çarçafi sipër teje?

Ky çarçafi MD eshte per komentatoret ketu dhe adminat. Hidhu tek MONITOR se ka tema interesante. 

Me keta te Kanades Deshta te them nja dy llafe, se po shof qe i shofin si te ...besdisshem ne ato qe shprehin.Mbase mua me duket por e di si me ngjajne ndoca qe ju kundervihen? Si ca prej atyre qe u kane vjedhur ...edhe pallton e veteme qe kishin dhe megjithate parapelqejne te bejne kryenecerisht e kritizeret e atyre qe jane kaluar, ne vend qe te perpiqen ti shpetojne te mberdhihurit, ......duke kerkuar e gjetur dicka, per ta hedhur kaheve.
Por mos u merzisni se na ketu e kemi bere menen top, qe te gjithe do veme ne ate bote....Kush me ..PERPARA e kush me pas.S'jemi si Ju, te vjasur ne menime.Per ca na NA, ilaci me i turpshem, qe na i sheron dhimjet,..... eshte lodhja na dhimja....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).