Verilindja e Shteteve të Bashkuara mbyllet brenda për stuhinë historike

Verilindja e Shteteve të Bashkuara mbyllet brenda ndërsa stuhia historike e dëborës vjen mbi një zonë me popullsi të dendur (edhe shqiptare) dhe qytete të mëdha si Boston dhe Nju Jork. Një stuhi që vinte nga perëndimi u bashkua me një tjetër që vinte nga jugu për të krijuar një nor'easter shumë të fuqishëm, me erë të shpejtësisë deri në 60 milje (100 Km) përgjatë gjithë bregut të Atlantikut.

Llogaritet se 43 milionë amerikanë preken nga kjo stuhi, shumica prej tyre janë ata që u përballën me Sandy-n para pak kohësh. Në rrjetet sociale, kolegë, fqinj, miq e familjarë po komunikojnë intensivisht për tu siguruar që më të vjetrit dhe ata me nevoja të vecanta të kenë mundësi të kërkojnë ndihmë për cdo rast.

Shumë nga miqtë tanë këtu tek Peshkupaujë janë pikërisht nën këtë stuhi gjatë kësaj fundjave, ndaj mendova se mund ta përdorim këtë hapësirë edhe për të sjellë dëshmi të dorës së parë, nëse dicka për tu treguar ndodh pranë jush. Në cdo rast, stay safe!

Foto: Elise Amendola/AP

257 Komente

Kam nja 8 vjet pa pa bore me sy qe kur kam muvur ne Fl, lum si ata qe jetojne ne north east, i kam zili.

wa cvete me ne , seriozisht e ke ti ?

ne vdiqem per icik diell se na kalbi bora qe dy muaj

hajde nderrohemi smiley

dimri Torontos ta shpif smiley

Po he moj ja, kollaj, bejuni vizita njeri-tjetrit. smiley

Do ju dergoj adresen ku te me coni palet e kepuceve smiley

Ca firme i do mi goce smiley ene icik numrin se valla me hamenje sta gjejme dot , se na krijo imagjinata budallalliqe ne koke smiley

U nisa smiley

Welcome smiley

wa hahahahaha . Ksaj i thone te vush per mend . me ket foto  me ra menja qe Me menje ne koke shko robi pa menje me jetu me ariun polar , tu pas menje per  Florida and Las Vegas per qef menjeje  smiley

Deri tani janë marrë masa për situatën që të mos ju dilte jashtë kontrollit siç ndodhi para dy vitesh kur erdhi një "blizzard" dhe e gjeti qytetin te pa pregatitur. Përjashta, është një qetesi që të vret. Të shohim sesi do gdhihemi nesër. Shpresoj që të mos bëhen dëme siç u bë me Sandy-in. 

"The day after tomorrow" - ne Toronto

http://tinypic.com/r/de3960/6

                              

PS. Si nxirret fotoja direkt ketu tek faqja?

           View Raw Image"> 

p.s    mos harroni...  krype,  krype..smiley

 

 

Rrofsh Belul po ma trego si e bere qe ta kem per here tjeter smiley

ene ktu, ka ra temperatura shum, vajti 2C ...brrr

rebus paske nxjerr foto fancy. do ishte mire te vije ca nga ato te djeshmes , qe nisesh nga ora 11 per te ardh ne shtepi dhe arrin ne 2 .

Dje ka qene nje bore e felliqur , binte si kokrra orizi  dhe  per 24 ore zuri mire gjysem metri gjithandej , me ta shpif  smiley.......-10 me eren .......vetem ariun polar nuk  e pashe dje

miremengjez,bukur me fillu diten me Summertime..........flm

Elba edhe fotot varen nga emocionet e momentit...I like snow, kurse ty ta shpif ndaj te duket fancy smiley

Foto eshte bere ne oren 12.30 dje dhe pa asnje fotomontazh smiley

Ah dhe dicka, bora dje ka qene tamam bore sic duhet te jete keshtuqe mos e shaj kot. Ato kokrrat e orizit qe nuk ngjisin fare kane rene gjate ketyre 2 muajve.

Toronto

Im loving it.

Hajde se do dale vellai per ski sot dhe do iu sjell foto sa te ngopeni.

P.S. Kush shan dimrin e Torontos eshte i share. smiley Dite si kjo e sotmja (diell i paster mbi gjysem metri bore te rene dje) ti jep vetem The Great North.

Foto me pershkrime Pf.....

ket po gjemonte PF-i...

ehe ishte tu u bo gati kur nderkohe pa dy sexy ladies andej poshte dhe e humbi smiley

Ju te Kanadjes na i futni me Slotet me kete program smiley U cafte Ujku u cafte !

Si shpeshhere edhe kesaj here shume zhurme per asgje, flas te pakten per NYC. Njerezia prape boshatisen raftet e dyqaneve si te cmendur. Kapitalizmi qenka interesant, ja merr paret robve kur dhe si i do qejfi.

Per mue si dashnor i bores smiley ishte nje zhgenjim. 

Kapitalizmi eshte interesant ,komunizmi te gajaste faresmiley,sju jepte robve pare hiç.....smiley

Do shash me ?? smiley

oooo,ja diku aty rrotull do jete PF ...me siguri....

Ej se na bini ne qafe ne Europes Veriore, po ketej koha xham. Pak bore sa per lezet e gjitha e krehur dhe e rregulluar. Ju andej nga Kanadaja qenkeni duke be not.smiley

po mi kemi dale ne dritare meqe eshte blloku rruga dhe po i gjujme njerzve  topa bore smiley

Futi nganji guralec apo cope akulli n'mes topit 'bores. Do krijosh nje atmosfere emocionuese. smiley

Hajde Braks hajde ...Vetem nje shqiptari te vitit 25 mund ti shkoje mendja per keto idiotizma si Humor mer jahu  dhe kuptohet shtetareve te shtetit Hoppa -Hoppa , topa gropa smiley

te pakten te ju nuk behetnami si ne Nju York.650 Mije pa drita gjus shkretetire.,aeroporti i boston i mbyllur ,,trasporte te paralizuar,tempesta perfetta,5 te vdekur etj .Te ju ka lezet ,bore parajsore ,me floke te medhenj ,e ti pas xhamave dopio a triplo ,me ngrohje ne max qe rrufit çajen e ngrohte teke e u lexon femijeve andersenin.....smiley

5 te vdekur ne ket dynja nuk merren fare parasysh. Edhe sikur (mesatarisht) 5vete ne dite te vdesin ne cdo lagje vetem sepse u ka shkit kemba ndbore dhe kane godite koken m'trotuar, nuk do ishte aspak sqetesuese. Po e imagjinoni se sa mileti jeton ktu?

Sa mire na po bajme namin per kater smiley

Ato 4 kane vdeke duke mbrojte idealet; pak a shume si ato revolucionaret e spanjes apo ato te rrezistences se kolonel von stauffenberg ke blenderblock-u. Kto amerikonet qe shkasin ne trotuarin e akullt duke vrapu per ne shtepi tek femijet e tyre,  te ngarkuar me canta ushqimesh - nuk i pjerdh njeri. Lol

Zana @  shi shi njona paska kusherinj ne Toronto mduket se i dike me detaje ca gjojna smiley 

Hoppa @ kam frike se po qelloj ndonje peshk kokes e do me marrin per oportuniste smiley

Petulla me djath te bardhe, kackavall, veze te ziera, sallam te skuqur, sheqer, mjalte..si mi do, qypin e kafes perpara..po vuajme pasojat e mbylljes brenda nga debora.. edhe pak do dalim te lozim me kalamajte topa bore hedhin shoket tane..smiley

Pra nga menyja me vjen te them nje litell Albanie ....ne Njy York...

Nuk i humbim traditat jo, ne darke fasule me turshi..smiley

mmmmm yummy !!!  ketlina erdha !!!!!!! be vaki kto sherrxhijet e  mia qe po zihen zejn karar  lujn me cunat e tu e na bien veshet rehat

 

aha une marr gjithmone gocen e nje shoqes time eshte nje vjece me e madhe se ata dhe jam rehat. Ata behen ushtaret e saj, aq shume e duan, prandaj edhe ti merr ndonje cun ne shtepi per t'u bere shoqeri gocave..Dje kisha ditelindjen e te voglit. Me kujtohet para 7 vjeteve kur ka lindur ai nuk vija dot ne shtepi se aq bore ra. Me makine te madhe kam ardhur..smiley

Kety e Elba,edhe njeqind djali edhe njeqind vajza.U rritshin te shendetshem e plot me dashuri...smiley

Flm o zemra smiley te lumt goja e te njejtat urime edhe per ty !!!

Gezuar datelindjen e kalamajve o gra, e u vafte jeta mbare! 

me thane qe kishe perkthyer Sveva Casat Modignani ,tangoja e harrimit .Pergezime.Lexoj mjaft ne vere SVM.I shkruan me kater duar ,histori roze ,te kendshme...diku lexova ne nje liber te saj fjale shume te keqia per shqiptaret.Qe atehere e lexoj cagnesco,per te njejtin motiv edhe Giorgio Faletti-n.Nejse.Pergezime ,me thane qe perkthimi ishte ok.

Qyqja, qekam fut dhe une ke listat e zeza te Shik-ut! Pse s'thua qe u dashka te ndryshoj pseudonim. Edhe kjo baze u dogj! 

Falemnderit, gjithesesi!  

Edhe 100 djalit !!! para nje jave e pati  e vogla ...beri 4 smiley   edhe une e mbaj mend dimrin e 2009-tes , -30 vajti ate nate . une se di ke merr malli per dimrin e north americes , une per vete mezi pres te xhvishemi e vishna me rroba te lehta sexy smiley

Xhvishje, rroba seksi... Po çjane ato fjali mi!!! Po ti je dhe mami mi!!! 

E ka zene flladi i debores Elben..smiley

Tamam, qenka ngritur me mendje te keqe sot se te kjo tema vec per sexy po flet smiley

Do jete frymezu nga titulli "the big one" smiley

smiley  smiley

Oppa! smiley

valla ti Hoppa , qe thu ti qe sthe gja hic , jena tu vesh ka dy pal strece , dy pal cizme , tre triko , mka pru mama edhe nje jelek leshi e nje pale corape leshi  po i  kam rujt kur ikin dritat , nje kapele me dy koka , shalli si carcraf, xhupi si jorgan

kurse ne vere nje fustan te mire pas trupit , tka lezet shpirti , clean and beautiful

ke preferon ti ?? smiley

Ke pyt njeriun e gabum per kete pune. Une jam anti-rroba! 

 

shkodrance thuhet lakuric smiley

Ti don qe t'thom se une jam lakuriq a? Lol 

po ja ma tamarrsha, nuk baj muhabete immorale, aq ma teper pas vrejtjeve te adminave. smiley

Gjembi mos na vill se na duhesh , ulu ktej nga tavolina tjeter

Nuk eshte vjellje por leng nga goja.

ups , sorry , my bad

Une du petlla!

Oh come on!

Se me kujtuat petlla.Pse s'me fryhen mua keto qelbsirat? Ku eshte sekreti?

Ato me kos nuk fryhen, ato me maja birre po.

Keto te Elbes si kokodace kane dale. Hidhi maja dhe zeri me uje te vaket. Futi ne furrin e sobes qe te vije brumi. Pastaj lagi duart dhe hapi me dore dhe hidhi ne vaj te nxehte.. Si petullat 7 lekshe me dalin mua. smiley

me uje te vaket me maja birre, leri gati 30 min te vijne me pjate mbuluar

shifi ti si fryhen smiley

Mos na merrni erzin ne sy te botes.smileySe aq gje e dime.Por kam pershtypjen se ka lidhje me trashesine e brumit dhe miellin.

e mi mire se dhe une kushedi sa thase miell kam cu dem derisa msova smiley , skam turp ta them , sme mesoi njeri  , non e bab larg

e kshu kshu mi gra. po si u gdhite njehere? ta hudhim kyt filxhan.

Shif motren ktu ti, pushimet qeke tu i bo ne mal kete vit , dy thase me pare po ju vijne , ene ket vit garanti pishinen do e bleni smiley

Aty i pe te gjitha mi? po shih icik a ka ndonje germe?smiley

ktu ne Worcester MA kemi 3 feet - 1 meter nqs se kam gabim

Pothujse.

Di qe une jam 6ft3in, dhe jam pothujse 2 meter. Lol

eh Usteri...qytet me tradita ne kultivimin e bores

Edhe ketu ke une ka rene bore. Eshte nje thellim qe te fshikullon dhe s'jam mesuar me kete klime. Boren e fundit e kisha pare ne '85, por hic se i gezohem dot, eshte tmerr ftohte, une jam semure, pervecse me temperature, "semundja e dimrit" eshte me e padurueshme. 

Merr një calvado molle të ngrohi shpirtin, e të durosh thellimin e dimrit. Mua dimri më pëlqen, ka diçka të veçantë. Jo më larg se mbrëmë rrija tek dritarja dhe e vështroja me endje. Biles, po thoja pse nuk bie me flokë të mëdha, por ishte më shumë si pluhur pudre. 

Te shkuara! Nga semundja dhe nga dimri! 

Por mos kujto se do na heqesh qafe po ndryshove pseudonimin. Vigjilenca e ka mbajtur gjalle nostro popolon neper shekuj.

Do dhe ti një calvado molle se qënke zaif? smiley

O Bel, pse na molis me keq me Kalvados e harqe triumfesh e ura e Xhoana buze urash, s'ka Ravik te na shpetoje pastaj. U kujtova qe kam sjelle raki me vete, po ne darke, qe te fle rehat. 

Kavir, nuk kemi frike nga te tilla kercenime ne, na ka mesuar partia te ecim ballelarte ne furtune! 

Ju borgjezet edhe rakine e pini sipas rekomandimit te doktorit.

Ku borgjezet?! Une klase punetore, xhano, e pi rakine si per mall, si per hall.   

Paske bere edhe kontrabande! smiley

Kontrabanda na mban gjalle smiley

Eh mire, ti paske raki shpie, kjo ja kalon edhe Kalvados se molles smiley Tani qe me kujtove rakine, duhet te kthej dhe une nje teke meqe më ngjite "semundjen" në distance smiley

Sa rakipirese paskemi ketej smiley

duhet për të na ngrohur shpirtin. 

smiley  awww

ehh...thuaj. 

Thashe po dal njehere neper lagje te kundroj boren. Rreth ores 9 te mengjesit te shtunave qetesia zakonisht eshte absolute. U zhgenjeva dhe u ndjeva si budalla. Bora kishte ik per lesh. Robt kishin dale me gjithe familje per pastrim makine, trotuari apo gardhi. Ti thoje nanjonit sa e bukur bora mund te haje nej lopate kokes. C'dreqin i shtyn keta njerez te zgjohen me sabah dhe te kapin lopaten pa pagese? Skllaveria qenka zakon i keq shume.

dajoshi1; ".... Bora kishte ik per lesh. Robt kishin dale me gjithe familje per pastrim makine, trotuari apo gardhi. Ti thoje nanjonit sa e bukur bora mund te haje nej lopate kokes. C'dreqin i shtyn keta njerez te zgjohen me sabah dhe te kapin lopaten pa pagese? Skllaveria qenka zakon i keq shume..." 

 

Jo skllaveria dajosh por vullnetarizmi dhe disiplina. Ata nuk e kane me te thonme por me te dhonme. 

free workout daje

Someone made a snowcar on my driveway smiley

Shiko se mos bene ndonje snowhouse,se mbete brenda.smiley

nuk eshte bore kjo mo djema jo! bore bente shoku enver...

 

fiks! na jane bere dritaret si me pambukun socialist.

Gjate diktatures komuniste qindra mijera qytetareve shqiptare iu mohohej debora.

topa bore hedhin shoket tane...

Ata ishin topa propagande.

Thashe te beja edhe vete nja dy, por s'me la fryma revolucionare.

Le te shpertheje e fuqishme stuhia e revolucionit!

(gjate kerkimeve rastisa ne "Gare de Sukth" e s'po me del e qeshura; koleksioni i ketij eshte i pasur) 

Ca te tjera nga veprat 38 dhe 51:

Traditat e popullit të përdoren mirë në artizanat

Takimet janë të nevojshme për t'u njohur me gjendjen e njëri tjetrit

Qofshi gjithnjë të lumtur e të gëzuar

Dashuria eshte lulja e jetes socialiste. I juaji, Tarasi

per te apasionuarit,* kush gjen vepren, fiton nje shishe vere**.

...Sa u thye mesnata, bashkë me Ymerin filluam përsëri udhëtimin drejt vendit të caktuar në zonën e lirë, ku do të takoheshim me shokun Hysni dhe me shokë të tjerë të Qarkorit, kështu që parashikohej të kalonim kodra, lugina e lumenj.
Kishim rënë dakord me Ymerin se, po të na pyesnin rrugës, unë do të paraqitesha si agronom, që kaloja këndej për të parë pemëtoret e disa miqve të mi. Ne udhëtonim si legalë, por me pasaporta false, pa shoqërues partizanë, tjetër punë se ç'masa sigurimi kishte marrë Hysniu me ndonjë skuadër partizanësh. Megjithatë, kur të kapërcenim rrugën automobilistike, duhej të bënim kujdes të madh, po ashtu kujdes duhej të bënim edhe kur të kalonim lumin, se deri në Kropisht kishte forca italiane. Kurse gjatë gjithë pjesës tjetër të udhëtimit deri në Hysoverdh nuk kishte asnjë rrezik, për arsye se e gjithë zona ishte e çliruar...

* idrizi eshte i lutur te mos marre pjese perndryshe gara do ishte e pandershme

** per te shmangur cdo ceshtje te mundshme ligjore si rrjedhoje e shkeljes se mundshme te te drejtave te autorit, vera nuk do te jete e vjeter por e re

 

Epo tek "Rreziku Anglo-Amerikan" nuk ka "skena inkonjito" sepse e ruanin partizanet e Shtabit te Pergjithshem.

Dyshoj fort tek "Kur Lindi Partia". 

P.S. Po nuk ishte vere nga kantina e Pjerit, e shek te kaluar, nuk e dua. E keni dhurate nga une.

Dysho ne heshtje! Br3dhi po kerkon te dekonspiroje filizat e partise.  Mos bier ne gracke. 

Monda, kur Partia eshte ne gjendje "gjysme-ilegale" (dmth kur borgjezia luan rolin e "demokracise" dhe lejon aktivitetin e Partise qe ta kete nen kontroll) strategjia eshte 1-legal, 2-ilegale. Dmth per cdo filiz te deklaruar, dy jane ne ilegalitet. Une jam tek legalet. 

Kavo, me doli nga mendja qe ti je gja i inxheksionuar ne pararojen revolucionare. Vetem kujdes mos nxjerr ilegalet me inxhenksionet in vino di Piero veritas. 

Per keto raste Monda e kemi gati formulen. Trego pjesen, te shpetojne e tera (dmth trego disa te parendesishem t'i hedhesh hi syve armikut). 

I ka marre masat Partia. Nuk vepron ashtu kot qe thua ti.

Kavo, akuza "Partia vepron ashtu kot" eshte shume e rende.  Nuk ta lejoj. 

epo, sic tha dhe Pjeri ne nje rast te ngjashem, po te ra rruga ktej nga Belgjika*, me bej nje zile ta jap shishen

* zevendsohet perkatsisht me "Toronto". Pjesa tjeter e tekstit mbetet e pandryshueshme

"Kur hidheshin themelet e Shqiperise se re" smiley

Ne udhëtonim si legalë, por me pasaporta false, pa shoqërues partizanë, tjetër punë se ç'masa sigurimi kishte marrë Hysniu me ndonjë skuadër partizanësh.

 

si tha ai:   ''di une se çka bere Hysniu ne koke te vet..., se une dhe Enveri sdime gje..smiley

Ai qe ka thene ate llaf, ka thene ca perla te tjera, po vetem ajo i mbahet mend se eshte e shkurter.

E meqe ra llafi. I thane njehere, do mbash nje fjalim kuinder dasmave te medhaja me shume harxhe, ne kuader te frymes se kursimit.

Doli para popullit dhe filloi:

Gabim e keni me keto dasmat e medhaja, Jo per gje po jane harxh i madh. Se mire ne kur benim ndonje dasme ne kohen e luftes thernim vicin, po ju ca do therni? Vici eshte i kooperatives.

pse kush e ka thene kete Kavir...  une e di qe e ka thene Pal  Vata, babai i Shkurtes, you know..

Ai i ka thene te dyja Belul. Dmth ka thene edhe te tjera, po kur t'i vije radhe tashti.

Po si more andej nga Demir Hyskja kishe harruar mytesarifin- 500 vjet s'behen hasha efendi

Ju ka dehur suksesi, ndaj forconi kontrollin punetor ne doni te ruani cilesine. smiley

shit.. ke te drejte!smiley   ''flamuri ne Durres, nuk do te ngrihet!!goditje e rende per egon time kjo.smiley  

po shyqyr qe kemi shoke  te mire thuaj,  na bejne vrejtje  kur duhet...   eshte e vertet  ne fakt,  jemi hapur shume nga sasia... por jo me qellim te keq... gjithmone   te udhehequr nga motoja:  ''ndryshimet sasiore   detyrimisht  do te na cojne  ne ndryshime  cilesore..smiley

eeee, po euforia e pabazuar, nuk justifikohet!  smiley Rilexo Vepren, ate bej. Per rendesine e kontrollit punetor flet dhe VQ, harrove? Mos rri te t'i sjell me pika te nenrenditura ketu: 1, 2, 3... Behu njeri e studio. 

skam çthem joo... ''mburrja  pa baza eshte demagogji ,  tha.smiley  

dhe mjeshtri na e ka (ri)perseritur  disa here...  mor po lexojeni VQ-ne, 3.., 4 here, per te miren tuaj..  po kujt ja tha,  thuaj..

Kur lindi partia , veper qe per nga niveli imagjinar i heroizmave te shoqit enver ia kalon don kishotit te servantesit.

ju veprat i lexoni me syze ideologjike te te gjitha ngjyrave, me perjashtim te se kuqes, ngjyes se ML, qe i tmerron gjithe armiqte e popullit shqiptar!

Ku ishit ju zoti Emigrant,

kur ne haheshim dhembe per dhembe

me fashstat iitaliane

dhe gjermanet me armatim te rende? 

Ju rrinit neper kafe Kursal

me kembet per mbi kembe

zonjushave u jepnit buzeqeshje plot lyre

dhe fshehtas i nduknit ne "ate vend".

Por mbi ju  ra fshesa proletare

dhe iken zonjusha, pandofla dhe "oh  la femme"

ne dore u mbeti vetem letra xumpare

ferkojeni fort aty ku u dhemb.

kavir ,nuk t'kam lexu kurre njikshtu...em po ...hahahah

ne s'ishim te pantoflave guante dhe te pizhamave te ngrohta,

ne duar kishin zemrat si Danko pishare,

dhe mollzat na u regjen ne dimre, acare e shqota,

se dielli i komunizmit na kish lare...

kjo toke anes dnjeprit, vjoses, bunes

per faren e komunizmes ish e etur

dhe faren e zgjodhi koqe per koqe Partia e Punes

dhe e derdhi qe ne shekuj te mbetej e ndezur...

emig ,nuk e them kurre po per kry te vajzes je i madh..hahahahahahajr e baft zoti ....

Ti po me hedh ne kujtime te largeta

ne stepat e djegura te Donit

kue me me kozaket qe mprehnin shpatat

dhe k... "te bardheve" ua ferkonit.

Ike ato kohera "te arta" zoti Emigrant

ju vune perpara se shqerrat

i hodhet ne Don gradat e spaletat

ne Sevastopul i late gavetat.

Qe nga Aurora e Balltikut

e deri ne Potemkinin e Detit te Zi

Kudo valvittet Flamuri i Kuq

kudo po brumoset Njeriu i Ri.

 

smiley  smiley  smiley

s'na theu furtuna, stihia a bora

mbi baluke na celnin burbuqe maliheri...

Ne Vollgen e ngrire avitej gjigand Aurora

ane djepet e kohes perkundej me shprese: Enveri!

Se popujt nuk presin kot, shpresen s'harxhojne me mite te kota

ne pallate dimri e veranda mbreterish me lolo e sherbetore.

Por nga boshti i rrotullimit po ndrronte kurset bota

krevatet e thjeshte do t'i kishim, por varret madheshtor!

Miremengjes atdhe, me lleret plot vese livadhesh

dhe ujevara argjendi e liqene kristal,

me vasha prej fshati me hap te lehte sorkadhes

ku puna ndertimtare na lan me djersen e vale...

Sa mun dte shitet sot kur lindi Partia?

nuk ka cmim! a i ven dot cmim Davidit? Karavaxhios???

2 aspra..smiley

 

eshte item per koleksjonuesit  tashme.. duhet ta kete njefare vlere..

pa shaka ,me kane thene qe kerkohet....smiley e jo nga enveriste nostalgjike ,po nen drite e Servantesit...smiley

stili i Komandantit shkon paralel me ate te Shekspirit. Cdo insinuate me Cervantes eshte e destinuar te deshtoje.

Ndoshta ke te drejte vecse shekspiri vrasjet i bente ne thjatro kumandari i bente ne jete reale.ne vjeshte te 1981 kur dolli libri memeti ishte trim i brigadave garibaldiste luftetar i paepur etj.3 muaj me vone ishte poliagjent.

garibaldiste?

bataljoni i tyre ne luften e spanjes mbante emrin garibaldi.

ok ,nuk e dija.

Nuk eshte veshtire te dallohet ironia e deshtuar e Hrushovit, i cili na tha qe jemi shitur te imperializmi "per 30 aspra". Nuk ka imazh biblik te thyeje imazhin e keshtjelles sone. Ne na jep krahe e drejta! Ka vetem NJE koleksionist per veprat: e ai eshte proletariati boteror!

Kopjen time nuk ua jap sikur te me japin edhe 50% te aksioneve te City-t, JPMorganit dhe Bank of America.

m'pëlqen ky entuzjazmi yt...smiley

 

fol emo te lumte goja,

fol e mbro te drejtat tona   (lexo:  te drejtat e proletariatit  boteror)

Prandaj edhe Nard Ndoka i mallengjen disa ketej smiley

Si ka qene ajo:

Ato s'ishin fjale
por vetetima ne qiellin....

Gjembo,

ajo s'ish firme,

ajo ish vetetime 

ne qiellin me suferine! 

Juaji, 

Enver 

Ahhh po! Rrofsh smiley  E kisha harruar. Duket qe dieta e rakise qenka efektive. U dashka ta filloj edhe une me duket.

S'eshte efekti i rakise, jo, por keto jane te gdhendura me germa te arta ne mendje... Lere fare... smiley 

 

por keto jane te gdhendura me germa te arta ne mendje...

...dhe ne zemer smiley

jo, jo. revizionimi juaj i vargjeve fillon tek qielli:

ne qiell te revolucionit me re dhe suferine,

duke nenshkruar thirrjen e pare,

shoku Enver Hoxha nenshkroi stuhine!

Directly bookmarked!!!

Je e nerume! FLM!

I lodhe zemrat i lodhe /me ate ne dore / te bejne pak drite / Garibaldit ti hapin nje vrime ....

Prandaj, frymëzohen bejtexhinjtë mi Ana. sa të fella kto punë thuaj lol

Ky eshte burre

100% dakort ktu, seriozisht

shyqyr smiley

Sot vetem mish e vere , edhe pushim per qef , dreken e mire iher per iher smiley

Frymezim pe Bore !

Bora bie Floqe -Floqe / leshleshuar mbi lirika / kuvendojne shoket mbi  shoqe /e u  rrjedh malli pika -pika ....

Ka lezet gjithe lagja jashte, burrat duke pastruar makinat dhe rruget dmth me lopata ne dore smiley kurse mamate me aparate neper duar duke u bere kalamajve fotografi.smiley

Fluturojn robt nga Gazi / varur u duket flet e prasit / jane  vartur neper penxhere /  e rrefejne fundin e nje terre ....

 

Sa shume gazra paske sot oidrioso, i leshon njera pas tjetres varg..smiley

Mos e mba koken poshte Bythes sime Ketline smiley  Ke shume here portrete me ngazelluese biles dhe me me GOJE hapet smiley.

Pastaj dikur ke thene se nuk e pelqeje BOREN sepse ka frymezim te "vrare " dhe nuk Pordhon Lirika shqiptare por Bejtexhij .Une e kam pas pelqy kete perfundim Korcar !

Githsesi askujt nuk i ndalohet meditimi per dite me bore .Une nuk kam pergojuar asnje !

e mer llukan sa na i ke perkdhel kto verilindoret. 2mm borë, temë më vete

Idris, "Kritika në popull nuk na dobëson por na forcon - 18 janar 1958".

Te kesha lene ty Trop , se je si lulet qe fishken e varen te squllta , po te Ferkosh edhe me ledhati , jo me te te kashaisesh . LefKOPEja po , qe ka Humor te zi dhe eshte argasur si ne Behar ashtu dhe ne Dimer nga Kashaisja qe u ben Babasqapi , se ka per gje edhe te shohe Trimeri ne Bore . Biles "te tall mer jahu kur se ke mendjen  Ka aftesi pordhuese Lirikash ne shqip dhe po ta vesh re nuk merr pjese ne bejete .Na bejtet kemi or ti  smiley

Te uroj nje dite te kendeshme ose DY  ne shtepi po nuk ishe fanse SKISH ose Gjuetie smiley

Shpifjet dhe presionet nuk na frikësojnë - 20 shkurt 1961

(kjo per Kavirin: Populli ka nevojë të shohë më shumë filma - 19 nëntor 1959)

Vendimet e partisë duhet të udhëheqin çdo ditë dhe çdo orë gjithë veprimtarinë e organeve të punëve të brendshme - 4 mars 1955

p.s. Tani po e kuptoj se pse blogu "historia" ime i ben titujt kilometrike. 

Tallu, tallu, po 1939 populli nuk dinte shkrim e kendim. Kurse ne 1959 shkonte me "detyrim" ne kinema, qe normalisht ishte me titra, se vetem Skenderbeu dhe Femijet e Saj ishin shqip. Pra nuk eshte fjalim pa baza ai.

Të inkurajojmë njerëzit kur punët shkojnë mirë - 7 mars 1979

ironi me idealin tone!

Ju, zoti Kavir, mbase do preferonit diskurse kafeneve te Parisit a Vienes. Filozofia jone eshte me e forte se ajo qe gatuhet ne aolat e Perendimit.

Pse na e shan Boren Mirjam ... Ku e sheh ti sa ka rene ketu tek une ?????  

ps: apo vazhdoni ti quni çeçen verilindorët ?

Tredhur tredhur tredhuro / zene te gjithe per dore / vervitur e hedhuro / luajne me Tope Bore ....

 

nese me lejon xake, mungojne 1 ose 2 "o" pas "tope bore". per efekt rime dmth. se kshu me pelqeu

Care te pelqen ty e di ti po e di dhe Une smiley .  Ku t kerkoj nj O per ty / i madhi e i nderuari Tredharak.....Po ketu ishte puna e harese ne  GRUP dhe jo te gjithe vergjet jane me  O  !

kush kerkon gjen, xake

Stuhi bore eshte, jo bombe berthamore, apo eshte e serise çtensionojme robte nga 21 Janari.

partizani ecte ne pyllin e erret
varka lundronte ne liqenin e pjerret
bore e bardhe si sheqeri
ikni cuna se erdhi shoferi
smiley

Shoferi nuk kishte zinxhir /gjithe rruga kishte ngrire / gjermanet kishin ngec ne  pusi /erdhen ballistet me i ki ....

pastaj vjen tonin tershana / me na i knu ka nji kong per qef/ kishin pas qen kta vec jarana/ qi prej hallit kishin ron m'qenef smiley

Celi molla
celi ftoi,
neper fusha leeeh langoi,
kooperativiste moj,
sa te dashuroj!

paqe, sheleme, paluze, mahmudije, vullnetare, qefsere

jemi goca punetore

luajme me topa bore

kur merzitemi me bore

i biem pianos me dore

 

smiley  oidriso na knaqe smiley

Pak hare hare ,,,eshte e nevojshme me kete dite te zymte .

S'kam nje kocke s'kam nje cop mish / te ftoj konet qe te lehin/ dite me bore  mu rastis / per me ba robt trupin ta nxehin ....

smiley

permbi koder ngrihet nje mal
plot me uje cu mbush liqeni
qenin tim e shtypi treni

 

Tren o tren me vagon te vjeter /mos i shkel Leshteriket / po ndertojme nje bote tjeter / ja kalojm dhe Amerikes ...

bej kujdes  me rima treni

goces ju rrit estrogeni smiley

Ore ore  lulebore

mahmudija n'nevojtore

nevojtorja nuk ka uje

mos lakmoni grune e huj...smiley

Zane keke bashkue me ore - borsat smiley Ore -bore /ore bore /erdhi ora Gazmore  smiley....

Mos me thuni qe s'jeni LIDH / dore per dore e gisht per gisht / Hiqni burrat mbajni anash / Mani te tredhurin tash per tash  ......

Ueee, ti nuk e ke idene ca ke bere tani!!! Pikerisht kjo foto nuk e di se sa vjet me radhe ka ndenjur ne shtepine time, ne qoshe te murit, sa hyje ne dere te kuzhines.  dmth. une aty e kam gjet. Nuk e di se ku mund ta kete futur babi tani. Po nuk ka lidhje me Komandantin, po eshte gjithe atmosfera e dikurshme e shtepise qe m'u ringjall tani edhe...   smiley

Se mos vetem ne tenden. Ehuu ne sa shtepira ka qene kjo foto. Po kjo ketu eshte bardhezi, une e kisha me ngjyra.

Bardhe e zi e kam pasur dhe une. 

po pse nuk e ke me?

Jo ne vitrine. Por e sigurte qe duhet ta kem diku te futur, bashke me te tjerat. Plus nje gravure te vogel te bardhe. Vetem ate bustin e vockel ngjyre tulle s'e kam me, eshte thyer.

bej si mua kavir, une e mbaj nje ne portofol

Pervec kendit te vecante ne shtepi ku nuk nuk fiken ndonjehere qirinjte, apo jo?

Si gjithmone tek Peshku pa Uje, (edhe ne nje teme qe ka te beje me nje uragan ne SHBA), diskutimi degjeneron ne vleresimin e jetes se gjysherve e baballareve.

Kur do jetoni jeten tuaj njerez?!

Sa here degjoj manu Chao "caravela" ...me kujtohet Paravelka ....jo kjo JR ...ku e di ti qe une i NJOH alba me zamete  smiley Tani ishim GRUP duke bere ski , mbi ato kodrat ku shkrin talentin e Ninit dhe Nxit e frymzon Belul Parullen per stervitjet " Noten ne kohe te keqe "..... i nderuari  Emigrant smiley  dhe pastaj ne klubin e Llazos kerciste "lufta " me tavolina kush kendonte me mire ...smiley  Pare - Pare .......

Rrofsh Alba me zamete mbrapa http://youtu.be/M0yMz1e8qq8

Mos na e merr per keq Idriz

kur fillojme bejme ca humor

se eshte gaz nga marazi,

s'kemi gje ne vije, dhe zogu na iku nga kafazi.

Dhe ja bejme bejte mbi bejte

dhe i fort i biem defit.

dhe kerkojme t'i nxjerrim dhjamin morrit

dhe bejme sikur i bejme punen shefit

zogu qe kendon n'kafaz

nuk kndon per gaz ,po per maraz smiley

Ate e ka thene Celentano, L'uccelo  in gabbia, ride di rabbia.

aaacelentano paska vjedh nga Vitore Nino....Plaggio

Kavir !!!!!!!!!

Mos na e merr per keq Idriz.... ??????????????? Me mua e ke apo me Finesteren ?????? Apo me te pernderten Zane ?????? Je i paster dhe i hapur , detyrimisht i dashur .Pervec kesaj ke dhe nje inteligjence per tu admiruar . Mbase te shpetoi .... smiley

Po, jo mo prisja pergjigje me rime, po ec se na u prish fejesa.

Meqe jemi tek tema e Bores. Me treguan nje foton e nje miku tim ne Amerike, ne mes te bores me bruc. smiley

 

mendoj se baballare ttane kom e e antikom ne fund te fundit jane identiteti   ndryshe do ishim nje mase e madhe amorfe NjuYork Tirane ,londer e Rome ,qe ne mengjez merr metrone e makinen ,e kthehet ne mbremje...me te njejtin ritem ne te jejten kohe ...shyqyr qe kene keto karakteristika qe na bejne te veçante ,te pazakonshem...ne fund te fundit se ç'ka nje si pune shafraje ky "konflikt"do thoshte Em...

Po njesoj jane ATO ne cdo vend e ne cdo Kohe  Zana .Vetem Manu Chao u kendon me embelsi " Me llama ...http://youtu.be/lzZWXUfIyIs dmth pas atij dokut qe i mjekonte ....smiley Nuk ka shume ti pershkruaje .Vetem qe vijne vete si njerez Normale ne kohe te ndryshme . jane shume te mira dhe jane nje BOTEshume e thelle !

Bie bora qe perjashta

tundi perdet e mendafshta

grues se huej ju ngjeth mishi

rroft e qoft sali birishi*

*tek ne s'ka bore   smiley 

Bore bore kjo dunja / borabores nuk i ngjan / mbi kope gomeresh deves i bejne nder / topet e Bores nuk kane  ere ....

 

ti idriz e ke realizu planin e te pimes dhe po punon per vitin 2064 kam marr vesh

Nuk i nja jo.. si ajo konga "Topa(tope)  bore edhe shoket tane, bie bore pa pushim..." smiley

Si tha Elsa...

Me falni qe u futa keshtu... desh ju prisha fejesen.

PS: A dicka e tille. smiley

Jo , as ne dite dielli , jo me ne Gezim Bore .... Ne BURG PO !

Ja çfare ka lene ai burri ne Dajt......

ketu lexova se ça mendon me ba ne 2020 .po ky a duhet me dek ndonjehere ,sa don me rrnue...Zot m'fal se fjala s'ba mort ,po boll,e morme vesh qe me zgjedhje nuk paska burre me e hek ,po dikur duhet edhe me dek ,e ka dhane zoti..ooo

ne ate drejtim prognoza nuk duket dhe aq optimiste.Perkunder enverit ky gezon shendet te mire fizik ,ndersa ai mendor ka kohe qe ka marre poshte.kam frike se edhe nje brez tjeter shqiposh do te rritet duke pare ne tv berishen te flase kodra pas bregut 7-8 here ne ditesmiley

Ky berisha zemra e Djalit

kish pa hyp ne maje t'malit

shishen gjalle kush t'ma ngucin

Ka pune me mu e gramoz Rucin,

Shoke foli arviziu

burre shteti eshte saliu

oh ta lumsha o sali

mik te madh qe paske ti.

(Marre pa leje po me qellime te mira nga Portokalliasmiley

 

Ky berisha zemra e Djalit

kish pa hyp ne maje ..

(KERRIT!)smiley

He mo ka ra ndopak bore andej nga ju?smiley

pushoi mi se na myti , pse a do mo

Turp o me u anku, po knej nga ne, s'ka ra fare bore kete vit.Diku tek 30 cm. Asgje me pak a mshume,

Po ky maje makine i Bardhe , sot e gjeti te thote me "Idioti jam une ne kete mes " Prandaj thone andej gjetke " Ne dite te Bardhe , mendjet e semura perjetsisht jane te Zea " Mjer Bora thuaj ...Ne caste frymezimi ne Maliq kur binte ajo Bloza ( si ky ketu me siper ) Dulja ja merrte shtruar te kasollja e ROGL ...

Bore te paca sevdane / dhe bardhesine qe ke jashte /trendalis e felliq dynjane /dhe ne mes nje pupac me kashte ........ dhe varda Rakia !

Pa ngrihet dollia / theren kurbanet / varda rakia /Poshte Italanet ...... I pavdekshmi i te Pavdekeshmve

Ne fakt, Blendi mire e ka vene titullin "the big one" po me duket se sonte ishim mbledh rreth oxhakut te madh, zjarrit bubulak e po tregonim historira, po recitonim vjersha...  Mungonin vetem geshtenjat e pjekme. smiley

Kavir djali ka zbulue /se Berisha ne dajt ka shkue / vendin nga Bora e ka pastrue / nen dhe dicka na ka gropue /......

Nuk jan ranjet e Partise / jane do shege e do arrorre / tesh kam desht me u diftue  se kam fshef nji Big Tresor .....

Per Tessoro smiley

Ka lezet  3 dite dimer smiley

kjo me pelqeu me shume

O te marrsha te ligat smiley Pse ike nga Sqepet smiley Flori je Flori . Di ke perdor babasqapi ! Edhe per Behar edhe per Bore smiley

ketu je ! mos e rruj hiç smiley

Po ne ate debore si do ja besh kur te "zhveshin lekuren" ??

Fantastike per wallpaper smiley

ty t'kishte ik ky te ikea mi Elba? e fitove gjyqin tani?

bo sa shum qejf bokeni ju ke peshku smiley

p.s. mos i jepni mo qumesht moce kti te voglit se te cjerrka tocin ky mer

po me mizerja mu me iku

jo se kam fitu se po vonon certifikata lindjes

nuk dorezohen kanadezet smiley

ktu te lagjjia ime cuni i vogel i nji komshiut tim filipins kishte derdh shampon ne vaske dhe kish harru rubinetin hap.

Nje te vocerr nga une smiley

nice pict Ana smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).