Një Memo e amerikanëve dorëzuar qeverisë shqiptare tërheq vëmendjen për tonet nacionaliste.

Top Story e Sokol Ballës mbrëmë në Top Channel zbuloi për publikun ekzistencën e një memoje e cila shpreh shqetësimin amerikan për retorikën nacionaliste që po zhvillohet në Shqipëri. Memoja ka qenë kritike dhe e drejtëpërdrejtë, madje e mbyllur me kërcënimin, "Do t'ju dënojmë publikisht."  Sipas memos, retorika nacionaliste po e nxjerr Shqipërinë nga roli i saj trandicional stabilizues në rajon dhe rezikon të nxisë dhunën në Ballkan. Uashingtoni mendon se mesazhet nacionaliste të Tiranës janë negative dhe kanë për qëllim shmangien e çështjeve me të vërtetë të rëndësishme për popullin shqiptar.

TEKSTI I MEMOS QE AMBASADA AMERIKANE I DOREZOI MINISTRISE SE JASHTME SHQIPTARE (teksti përmban vetëm pjesët konfidenciale të zbardhura nga Sokol Balla në “Top Story”)

“Ne jemi tejet të zhgënjyer dhe të shqetësuar se liderët shqiptarë po i largohen rolit tradicional konstruktiv që Shqipëria ka luajtur në rajon.

Deklaratat e fundit publike të bëra nga politikanët shqiptarë kanë kapërcyer vijën e diskutimeve të përgjegjshme, në atë të retorikës kundërproduktive dhe potencialisht të rrezikshme. Këto deklarata jo vetëm nxisin sjellje gjaknxehta dhe tërheqin vëmendjen nga përparësitë e vërteta të rajonit, por gjithashtu potencialisht nxisin dhunën, gërryejnë paqen dhe stabilitetin dhe ndikojnë në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara…duke përdorur mesazhe negative etnike për qëllime politike, është destabilizuese dhe kundërprodhuese.

Përdorimi i mesazheve etnike negative për qëllime politike duhet të ndalojë tani! Zgjedhjet e ardhshme parlamentare nuk janë justifikim për retorikë të papërgjegjshme.

Ne i bëjme thirrje politikanëve shqiptarë dhe liderëve politikë të sillen në mënyrë të përgjegjshme dhe të mos futen në punët e brendshme të Serbisë. Përkundrazi, fokusohuni në përparësitë e popullit shqiptar në Shqipëri: zgjedhje të lira dhe të ndershme, integrimi me Bashkimin Europian, mundësi të përmiresuara ekonomike etj.

Shqipëria mund dhe duhet të jetë një fqinj i përgjegjshem dhe bashkëpunues, por politikanët e saj duhet fillimisht t’i rrinë larg tentacionit për të luajtur kartën nacionaliste. Nuk po beni një përshtypje të mirë, ndërsa përgatitemi për ardhjen në krye të Departamentit të Sekretarit të ri të Shtetit.

Mos na bëni t’ju dënojmë publikisht!”

270 Komente

Dhe çuditërisht këtë dokument na e merrka vetëm Top Channel smiley Ça do të nxjerrin tani, se shqiptarët kanë rrëmbyer Obamën? Ai dokument dukej i shkruar keq, sikur dikush sapo kishte mësuar të përdorte Word Doc, dhe po bënte prova se si shkruhet një dokument. Të paktën të mundohen të bëjnë një punë më të bukur herën tjetër që mundohen të na shesin spifje të tilla. 

Nuk besoj ta kene shpik.

po nese ambasada Amerikane nuk e pergenjeshtron kete lajm cfare do thuash ti? Sigurisht qe do te thaush qe Top Channel ka blere ambasadorin!  smiley 

Sigurisht qe do te thaush qe Top Channel ka blere ambasadorin!  

Jo ambasadorin po Obamen!

Do të thotë që SHBA nuk është Zoti, dhe nuk u rruhet për ty, por thjesht shohin interesa të tyre. Nga njëra anë është më mirë, pasi shqiptarët duhet ta dinë që duhet të punojmë vetë për të nxjerrë gomarin, dhe jo të presim që të vijë dikush nga përtej Atlantikut të na e nxjerrë gomarin nga balta. Askush nuk i respekton lypsarët dhe puthadorët. Dhe shumica e shqiptarëve kështu kanë qenë, lypsarë. SHBA kërkon një aleat të qëndrueshëm e krenar, jo një lypsar që të lëpihet. 

normal qe jo, prandaj saliu duhet ta kuptoje mire kete. te iki vete 

Nuk e kuptova tamam se cfare ke dashur te thuash me kete koment.

Ti tani ke hallin si te nxjerresh gomarin nga balta apo e ke me Top Channel qe sajon letra ambasadoresh si e si per te prishur imazhin e shkelqyer te kesaj qeverie? 

"Askush nuk i respekton lypsarët dhe puthadorët. Dhe shumica e shqiptarëve kështu kanë qenë, lypsarë. SHBA kërkon një aleat të qëndrueshëm e krenar, jo një lypsar që të lëpihet. "

Ja nje koment  vertet intelektual ! Chapeau-thot francezi

ne fakt politika shqiptare keto 70 vitet e fundit ka qen jovetem puthadore por akoma me keqe ,veteskllaveruese.

Nuk e shpikin dot, sepse pergenjeshtrohet ne cast.

Nëse bën vaki që simpatia amerikane fillon dhe anon nga Serbia, qoftë për orientim të "politikës së madhe" me Rusinë, qoftë për broçullat dhe megallomaninë e Berishës e Thaçit, ky do shënojë fillimin e peripecive të ekzistencës shqiptare dhe fundin e një periudhe marrëzie të klikave Berisha eThaçi. I quajta "klikë", sepse amerikanët e panë qartazi se të dy këta individë të vetëpompuar, u orvatën të vjedhin e manipulojnë zgjedhjet, me të vetmin synim, qëndrimin e tyre në pushtet.

analize e leshit! po c'ja fut pordhes kot? persa kohe berisha e thaci do rrine urte sa i takon mesazheve nacionaliste, ata mund te bejne cte duan - ky eshte mesazhi!

berisha psh ka bere shume me teper se kaq deri tani, ka vjedh zgjedhje, ish perfshi ne ngjarjen e gerdecit, vrau 4 para k/ministrise dhe nuk i tha njeri gje behet fjale vetem per tonet nacionaliste, thirri mendjes!

"Mos na beni t'ju denojme publikisht". ose kur thoshte Bobokusmiley, nje i "fort" ky, te lagja ime: "do ta bej ndonjerin shembull me duket...smiley

keq puna, keq...

Dhe ai gazetari qe e lexoi,e trashte zanin si i forte.smiley

...besoj, rrudhi edhe vetullat kercenueshem gazetari..smiley

p.s ore si i thone 'memo' ne shqip? mos te ngaterrohemi me komisarin Memosmiley

Kur ju them une qe te gjithe te keqiat vijne nga Gur Kusari!!! smiley

akoma se ke qit gurin nga veshkat . t kishe marr pjese dje ne bulevardi dk ku hidheshin pupthi cupurinat me jozefinen do t kishte lviz nga veni smiley

asht Gur i Rande ai...nuk hiqet kollaj...smiley

ok e kane thene amerikanet , me nje leter pa vule pa logo pa firme pa asgje si qysh tek  .

Nqs ambasada nuk ben pergenjeshtron, qe neser mund ta shkruajme edhe ne si peshk nje te tille smiley

Ja se c'ndodh kur ceshtja kombetare keqperdoret per te marre vota nga njerez qe nuk u rruhet fare per kete. 

Nese Berisha do kish ngrejte nje problem real te shqiptareve, amerikanet do na kishin mbeshtet si gjithmone. Por ata nuk mund te pranojne qe Berisha te beje deklarata bombastike per efekt elektoral pa ju rrujt per efektet qe kjo mund te kete.

Kjo eshte gjithashtu edhe pak loje politike nga ana e tyre se duan t'ia rrezojne cdo kale beteje te cilit ai i hyp per fushate. Shkurt ja kane pre bileten dhe po e tregojne ne menyre indirekte.

Kercenimi ne fund eshte shume i papame se amerikanet e dine fort mire qe kurre nuk do e benin gabimin t'u thonin shqiptarve qe po e teprojne me nacionalizem. Nacionalizmi nuk ekziston fare ne Shqiperi. Ne sapo kemi fillu te kemi nje patriotizem difensiv. Nje denim i dickaje inekzistente do demtonte imazhin e Amerikes dhe adhurimin e shqiptarve per te. Ndaj e shkrujne ne nje "memo konfidenciale" dhe nxjerrin memon ne publik qe t'u thone njerzve : "Kujdes se i mbyturi te mbyt!"

Bashkimi me Kosoven nuk behet as me deklarata bombastike, as me referendume ne Morine, as per te fitu vota. Bashkimi duhet te behet si rruga me e mire per t'u forcuar e per t'u bere te denje per te hyre ne Europe. Kete projekt duhet te prezantojme ne para partenerve nderkombetar dhe jo t'i kercenojme me bashkimin kur ata nuk na japin mbeshtetje politike per individe te caktuar, sic bejne Thaci e Berisha.

"The Memo"e plote kishte nje paragraf a dy per ceshtjen e Presheves, pra e gjitha ajo eshte bere per reagimin ne Shqipeir per monumentin ne Presheve. 

Pertej terehqjes se veshit, cka me beri pershtypje eshte toni shume arrogant i perdorur, kam ndjesine se eshte ne vijim te komunikimeve me heret , ku taneve duhet tu jete thene qe te kontribuojne per zgjidhjen e ceshtjes se memorialit, por prape toni eshte disi arrogant dhe kjo eshte pak shqetesuese, pra realsiht nese kjo memo eshte gjuha normale, USA kane nje rol vendimtar ketu ne te gjitha ceshtjet

A duhet te kemi nje vote per zgjedhjen e ambasadorit Amerikan? 

A duhet të gënjejmë pra e të themi që ne shqiptarët nuk ekzistojmë përtej kufijve të RSH-së, se ne nuk i quajmë shqiptarë ata 4 milionë bashkëkombas që janë në trojet e tyre autoktone jashtë kufijve të RSH-së, se ne nuk duam të jemi në një shtet me ta, se ne thjesht duhet t'u bindemi gjërave që thotë X apo Y shtet, edhe në rastin kur ata na zhdukin fizikisht.

Nëse kjo kërkohet nga ne, më vjen keq por ndihma në shpëtimin tonë nga thikat serbe, nuk do të thotë që ne duhet të bëhemi skllevër të një shteti tjetër. Me sa di, SHBA ka deklaruar dhe dënuar publikisht skllavërinë. Tani, sipas këtij "dokumenti" kërkojnë të na dënojnë neve publikisht sepse nuk duam të qëndrojmë skllevër të serbëve, grekëve, fyromsave dhe ndoshta edhe amerikanëve. 

Ne i bëjme thirrje politikanëve shqiptarë dhe liderëve politikë të sillen në mënyrë të përgjegjshme dhe të mos futen në punët e brendshme të Serbisë.

Shkruar nga qeveria amerikane qeveriut tonë.

Ndërsa qeveria serbe vjen në mes të Shqipërisë, hap shkolla serbe dhe thotë se "serbët" në Shqipëri po keqtrajtohen, duke futur jo hundët, por gjithë kokën në punët tona të brendshme. Nga ana tjetër, shqiptarë në Preshevë keqtrajtohen e nuk kanë as të drejta njerëzore. Kësaj i thonë që "ti mos u fut në punët e brendshme të një shteti tjetër, por ai shtet ka të drejtë të futet sa herë të dojë në punët e tua të brendshme, dhe ka të drejtë të keqtrajtojë sa herë të dojë bashkëkombasit e tu". 

Shkruar nga qeveria amerikane qeveriut tonë.

smiley

Sa ironike!

smiley

Thjesht për të thënë që punët e tjetrit nuk janë vetëm të tjetrit kur preket interesi yt. Në rastin në fjalë USA për interesin e tyre i dërgojnë kartë një shteti tjetër. Atë bënë edhe shqiptarët me Serbinë.

Pra, krisma nuk ka patur. çdv.

ketu njerezit leshohen te diskutojne per nje dokument i cili nuk dihet nga ka ardhur e as nuk i dihet autori dhe per ta bere kete me te mjegullt dhe qe secili te jap mendimin e vet si t'ja doje qejfi, ambasada amerikane as nuk do ta mohoj as nuk do ta pohoj ekzistencen e ketij dokumenti.

Sidoqoft nacionalizmit nuk ia ka pare sherrin asnje komb, e nuk besoj t'ja shohin sherrin as shqiptaret, perkundrazi mungesa e nacionalizmit ka qene shume e demshme per disa kombe, perfshi ketu edhe per shqiptaret.

E kanë thënë dekada më parë: një sherr tjetër në Ballkan, kambanat e përmortshme do bien në Tiranë.

Ja pse duhet të kapemi me thonj, qoftë dhe servile, apo quajeni si të doni, në mos miqësisë, të paktën pas bindjes dhe nënshtrimit ndaj kërkesave të SHBA-së. Shqiperia, për momentin nuk përbën zë që duhet dëgjuar. Në skakierën e betejave, nuk njihet si lojtar.

Si perfundim: shtet leshi!

Berisha,Thaqi dhe te tjeret ne Maqedoni jane ba si kalamjt e jetimores ke "lulkuqja...",ku drejtori u fut nje shpull mas qafe e u thote: pershnete bamirsen! smiley

Pjesa qe gjasme e kishte censuruar Top Channel ishte me interesantja. Menyra e te shprehurit te zyrtarit amerkian qe e ka shkruar, nuk me pelqen fare. Nuk mundet qe perjetesisht stabiliteti te ngrihet ne kurriz te shqiptareve. Te jem une si Sala, neser i qi robt i prish gjithe simbolety e minoriteteve ne Shqiperi se jane pa leje. 

Ka ardh koha qe po duket qe interesat tona nuk jane identike me ato amerikane. Shpresoj qe keta te PS te mos ta kene humbur fare nuhatjen e te luajne rolin e teacher's pet karshi amerikonve tani qe nuk duhet

o Tironsi me "S",

 

Kush jeni juve qe nuk paskeni interesa identike me ato amerikane?

E para e punes memoja nuk ka aspak tone te Departamentit te Shtetit, pra gjasat jane te jete iniciative e brendshme e ambasades. Kjo pjesa "mos na beni t'ju denojme publikisht" deshmon per kte fakt. Skenari me i mundshem eshte qe te jete leshuar nga vete ministria per te demtuar Arvizune mbas qendrimit te ktij te fundit ne lidhje me gjyqin e 21 Janarit. 

Me vajti mendja dhe mua qe te jete loje e Sules, po fakti qe nuk e kane pergenjeshtruar sot ambasada....

Balla tha mrame, se e kishte te konfirmuar nga burime diplomatike te ambasadave perendimore.

Cfare te pergenjeshtroje?

Skenari me i mundshem eshte qe te jete leshuar nga vete ministria per te demtuar Arvizune mbas qendrimit te ktij te fundit ne lidhje me gjyqin e 21 Janarit. 

E papare kjo.

jo vetem e papare, por edhe e padegjuar.

"Momo" eshte qylymi qe i shtrohet Selamit moderator per te ngjitur lehtesisht shkallet deri lart ne folene e skiftereve nacionaliste. Imazhet e pellumbit pardesybardhe gjallojne ende.

Mire qe ambasada amerikane nuk po e pergenjeshtron kete, por akoma nuk ka dal ndonje kamikaze nga ato te PD, qe ta pergenjeshtroje kete gje.

A behemi me produktive dhe fillojme dhe vejme bastet, se cili do te jete kamikazi i rradhes qe do leshohet si skifter? smiley

Une them, qe Halimi dhe Mesila e kane mbushur kuoten, keshtuqe mendoj qe ose Bregu ose Bogdani e ka rradhen te dale gjokshapur. smiley

Jo mer Kazon, Bogdanin dhe Bregun s'i djeg ai tani me kete pune. Shume shume nai Edit Harxh a nanji anonim. Ja dje psh, kish qit nje shoqate gjyqtaresh me protestu per reagimin e ambasades amerikone.

Shume shume nai Edit Harxh

Nuk eshte Editi ajo qe punonte ne Ambasaden tone ne Turqi e qe thonte ne 97-en qe revoltat i kishte organizuar CIA?

Po Imami casaubon, pse nuk ta mbushka mëndjen? Nuk ju ka rënë në sy devocioni i tij ndaj Udhëheqësit?...Kush Imam? Ai pra, ai që u tha në parlament deputetve kokëpalarë (kupto socialistë) se ju jeni të gjithë ziverë (i ndjeri Ziver ndërkohë ishte futur në dhè me farat e lulediellit të papërtypura)

Joooooo mer Petro se ka shume amerikone te Mbrojtja. Mund ene te pengohet neper shkalle tu shku ne konference Beni ecen me komet e t'tjerve

Imami nuk osht kamikaze. Ene sikur t´ja kerkoje Sala ka aq tru sa me i thon: "M`vje keq doktorro, po sot nuk dal, se jom me bark e t´vjella" smiley

Nuk eshte cudi sikur kjo leter te kete dale nga dora e ministrise se jashtme dhe te kete "rene rastesisht" ne duart e Sokol Balles.

Ketu dua te theksoj, qe nuk mendoj qe e ka shkrujt ministria e jashtme, por qe te kete dale keshtu si "padashje" nga ajo.

LSI ka nje interes shume te madh qe te demtoje tani sefundi PD-ne. Sepse e forta eshte, qe ne te gjitha diskutimet perceptohet sikur qeveri=PD dhe jo ashtu sic eshte ne te vertete qeveri=PD+LSI

Nxjerrja nge LSI e kesaj tani qe flitet se e ka myll pazarin me PS-ne nuk do ishte cudi, por kerko pak guxim me nxjerr nje material te tille pa lejen e amerikonve.

Guximi i tepert osht budallallik! Nji fije e holle e ndan guximin nga trimeria dhe marrezia. smiley

Arvizu e kishte majt vrapin sot ne dreke tek Panariti.

e gjete, 2 patate

ket pune vetem bejtet (me ambasador) e qisin maton, po ca te boj qe s'qekam ne forme. vete e du nje shqiperi pa sale (jo pa PD, e?), por ky gezimi yne prej kulishi per cdo gje qe thote la voce del padrone, me kall personalisht krupen!

Jo plako nuk po gezohet njeri! Ca po qajne prej verteti e po mulojne pislliqet e 8 vjetve, e ca po s'forcohen qe mos qajne. 

Personalisht nuk besoj fare qe amerikonet kone nai problem me patriotizmin tone. Problemi i tyre osht qe nuk para e hajne sapunin per djath (kujt ja them ene une kte). Nuk ja ha njeri Sales qe masi vret 4 veta n'bulevard dhe e rrjep kete ven, te boje sikur ju pre barku per shqiptaret e Presheves. 

O Cimo, keta s'i cune abetare atyne se i tallte serbi duke mos ja aprovu tekstin pa asnje arsye. Ore as xhevap nuk u jepte e keta nuk thane nje gjys llafi. 

- Erdhi, ore, erdhi!

hahaahahahaahah aleati i fuqishem ne lufte kunder terrorizmit dhe partner i rendesishem ne NATO!!

shtet bananesh dhe turp i madh qe dhe nje memo te thejshte zyrtare nuk dine ta mbajne te fshehte.

Disa gjera thuhen hapur ne memo, por nuk jane per syte e publikut dhe nuk jane qendrime zyrtare.

Troc, Shqiperia nuk eshte shtet, por feudalizem! #republikbananesh

Keni shumë të drejtë Liqeni . Karakteri i Memo, në mos tepër sekret , ose sekret, duhej më e pakta të ishte, për përdorim të brendshëm. Kam dëgjuar që ata aleatët e NATO-s nuk u japim më tanve materiale që përbënë sekret. Po të më kenë gënjyer, ju gënjej dhe unë.

Me horrat dhe feudalet nuk mund te besh marreveshje civile dhe zyrtare.. ky eshte mesim qe historia ju dha kombeve te cilet e flaken feudalizmin me perbuzje dhe krijuan republika e shtete.

Ne Shqiperi njerezit shkaterruam nje shtet dhe ngriten nje feudalizem. Edhe ketu Amerikanet kane pergjegjsit e tyre direkte. Ata e dine shume mire me ke kane te bejne (lexo gjuhen e shkruajtur qe eshte poshteruse per nje njeri te zakondshem jo me per nje zyrtare shteti apo diplomat) por per hire te stabiletetit shtrenguan duart me horrat qe vrane njerez sic ndodhi me 21 Janar.

Shqiperia eshte shtet feudal dhe ka nje medie mediokre qe duan te bejne publicitet me te tilla gjera dhe nuk mendojne cfare pasojash ka kjo per kombin e tyre.

Megjithate, feudalet Shqiptare ju genjen mendja se mund te poshterojne Ameriken me nje memo apo te shfajsojn krimet e tyre dhe perplasjen me nje shtet si Amerika  ne emer "te nacionalizmit".. 

Kujto 97 dhe ato deklaratat per CIA-n dhe Ameriken te cileve Feudali yne refuzoi tu jap ishullin e Sazanit demek.. Kesaj rradhe qenka "bashkimi kombetare"! 

Memo: Sado i frikshem te duket nje feudal dhe djallezore nuk eshte kurre "match" me nje SHTET, ndersa per nje super Shtet eshte nje kruajtse dhembesh ..

 

  

emo, 

Nese letra osht e jona, shume e drejteperdrejte me duket mu (shenjestra o e vendosme me kryq dhe rreze lazer bashk). Shqipetaret nuk kane pse tremben hic. smiley 

eh, jo xhanem, se nga lumi i ndjenjave qe me pershkovi kurmin, frika nuk qe hic mes tyre smiley

thnx nanny! 

Thaci dje kish kerrcenu Brukselin me bashkim kombetare. O me jepni liberalizimin e vizave kish thene ose u bashkova me Shqiperine dhe ju piu e zeza pastaj. 

edhe e bo ai. ka nji koke qe...

 

INTERVISTA/ Ambasadori iranian: Shqipëria nuk ka pse të varet kaq shumë nga SHBA-ja

  Prit nji her se si shume u njoftem me keto Amerikonet!!!

Pa brire ngjan me i bukur...pa brire eshte edhe moda...  smiley

Po keto iranianet qe po na qajne hallin ne dite te zeze njehere, cfare i kemi: vellezer apo miq?

Me azerbaxhianin na thane qe jemi vellezer. Me kta te iranit i bie te jemi kushuri te dyte. 

E rrespekto ate kufinin 7 brezor Sula, thu? smiley 

Me azerbaixhanin ne pergjithesi apo banken ne vecanti?

Gafurrja e sales me iranianet eshte si puna e asaj mizes qe kalonte uren kaluar ne kurrizin e elefantit dhe thoshtesmileyhiko o elefant si dridhet ura nen kembet tonasmiley

sh funny ajo e thaçit. shif, kishte njerëz që besonin se "bashkimi kombëtar", do hiqte qafe njerëz si Thaçi dhe Berisha. Një në bythë për këta. 

Në fakt, unë e kam shprehur se do ishin pikërisht këta (thaçi e berisha) që do e shalonin kalin e bashkimit për të mos ik nga pushteti - kjo gjë ndodhi. 

 

uollffarti gjak e?

The shit has already hit the fan!

Gjersa Berisha deklaron ne Parlament qe "Nacionalizmi ynë nuk ka pretendime territoriale dhe nuk bazohet në fobira", kjo do te thote qe Berisha eshte tejet i vendosur qe te shkele nga nje bajge ne tjetren.

Sic duket ketij nuk po i shkojne nga mbrapa as kamikazet, keshtu qe paska vendosur qe ta veshe vete gjerdanin me llokma dhe te pellcasi si kokoshkat.

kjo do te thote qe letra qenka e vertete me nji fjale, ja paskan thone troc ik vete me mire. 

Arvizu sapo e pergenjeshtroi letren live ne TV, tha qe kjo leter nuk i eshte derguar ministrise se jashtme por Maqo Lakrorit.

Hajt bëjmë një lojë, gjeni kush i ka thënë këto fjalë: 

Nacionalizmi ka si qëllim të mbulojë dështimet e mëdha dhe të përsëritura, si krimi i organizuar që lulëzon, pastrimi i parave, trafiqet e drogës që e kanë bërë Shqipërinë një Kolumbi në sytë e ndërkombëtareve dhe dështimi fatal i mosintegrimit për vit të tretë radhazi

? (pa google pls)

Idrizi, kush tjeter.

ket do ta ket shkrujt dikush qe do te distancohet nga shenjestra e memos. Ka nacionalizem e nacionalizem dmth...

Lisen Bashkurti. smiley 

 

hahaha!

S'e kisha pa ket! smiley

Dikush tjeter e paska kap ket tmerrin e AKZ-se para meje!!

 

smiley po ku kanë bythë këta për të qenë nacionalistë, you tell me! Është si të vësh qenin të mbajë brekë. 

E cfare ka ketu per t'u zgerdhire ?

Po thote nacionalizmi i Sales ka ate qellim, gje qe e di edhe bufi. Pse ti e ke marre seriozisht nacionalizmin e Sales, kur ketej u jep grekeve 697 vende per te ngritur varreza grekesh inekzistente ?

 

Kuptohet sheshit,se kjo shkrdhata jone nacinaliste e ka hallin ke pushteti i vet,po fjaleve te tij ne mynyh,nuk i heq asni presje.

Kta protektoret e tij nuk kane fare hallin tone,po kane hallin e tyne, se kurva po u del nga shinat.

Ne kto kushte,prostituta tjeter,Ed Rama,ofrohet bujarisht,per shkerdhim simas kushteve te protektorit.

pra ed rama ofrohet te bohet tap bic...

Kuptohet sheshit,se kjo shkrdhata jone nacinaliste e ka hallin ke pushteti i vet,po fjaleve te tij ne mynyh,nuk i heq asni presje.

Ti per vete mund te mos i heqesh dhe ti vesh asnje presje. Madje edhe shumica e shqiptareve mund te mendojne keshtu si ty.

Ama, fjala e tij ne Mynih ishte nje situate surreale dhe absurde. Vendi dhe koha ishte krejtesisht i gabuar.

Se puna osht, qe ky mire qe i tha ato gjona, po kujt ja tha dhe me cin e kishte?

Rrudhja e buzeve qe la pas deklarata e tij, i ka kushtuar Shqiperise shume pike. Kur je n´avantazh mer derr pse kerko se s´bon barazimin?

Edhe sikur Berisha te ishte i paguar nga serbet per te demtuar Shqiperine (gje qe une nuk eshte se e vej ne dyshim), perseri Berisha nuk kishte per t´ja arritur me mire, sec e arriti ne Mynih.

Mire mo,e kuptoj une kte llogjiken tane,rri ne semafor e mos bzaj se kshtu asht puna,por une po them nje te vertete te pakundershtushme(funja pse mos ta them,ca m'pengon):Evropi ka qendrim racist ndaj nesh dhe pike! 

Kush osht ky Evropi qe paska qendrim rracist ndaj teje?

Eshte gjermani?

Eshte austriaku?

Eshte hollandezi?

Eshte italiani?

Eshte francezi?

Kush pra mo pjeter? Se evrop tjeter qe t´ket noi pesh nuk ka tjeter.

Te gjithe bashke vlla,te gjithe bashke.
Po t'ishte per evropin,maskara e Racakut n'Kosove do kalonte me nje denim verbal dhe aq,e serbi do ishte prap aty.(madje enderrojne ta kthejne)

Amerikanet po,por nje berthokel(berthame),s'jane cmen me prish gjithe ullishten e tyne smiley

Perla e rradhës nga FRD:

Analisti Afrim Krasniqi  tha se këto lloj deklaratash, në një konferencë ndërkombëtare për sigurinë tregojnë përdorimin e kartës së nacionalizmit thjesht dhe vetëm për vota. Të jeni të sigurtë që pas zgjedhjeve do t’i harrojë këto deklarata”, tha ai.

Këta po u kujdeskan për Berishën pas zgjedhjeve. 

Pyet saraçinesken, se ta shpjegon ai me nje lume sharjesh.

Ishalla hedh Korea Veriut nji shi bombash atomike ne U.S.A so this shit can end once and for all.

plakat thone se nje nder shenjat e kijametit eshte pakesimi i dukshem i anglishtfolesve neper bote. smiley

Big girls/boys don't cry.

Flori, ti e mban larg kjametin! smiley

Ej, doni nje t'forte?

Kete lajmin e pashe dje. Po ashtu pashe edhe reagimin e pare nga politikejt shqiptare.

E dini kush kishte reagu i pari? Sigurisht kundra Sales dhe pro amrikonve!

Lisen Bash Kurti i AKZ-ze! smiley

Ai vete kishte marre anen e amerikaneve kondra Saliut dhe "impliedly" nacionalizmit te shfrenuar qe denonte memua!!

Kuptoni tani karagjozllekun e pafund te ketyre nacionalisteve tane?

 

epo ka edhe tropojane, qe e marrin kthesen shpejt smiley

Po mos t´ishte i tille Lisien Bashkurti, a thua do i binte sot n´mendje njeriu qe ky robi ka qen Sekretari i Rinise n´koh t´vet. smiley

e ma men kur sa filloi lufta ne Kosove, doli ai Arif Vladi me nje cd? smiley

Jam ushtar i UCK-se, quhej. 

Vete artisti ish veshur me uniforme ushtarake...

smiley

Ku eshte e forta dhe karagjozlleku ketu ?

Letra per si e nxori Top-i ashtu te çensuruar çon ne vleresime te ndryshme, nuk ka nje lexim pa ekuivoke.

Amerika nuk nxori nje leter publike ne drejtim te forcave politike, po nje leter drejtuar Sales.

Mos harro se para ca kohesh tek selia e AK-se beri vizite Arvizuja dhe po dje ke mitingun e AK-se ne Korçe kunder varrezave greke.

Si ta thote radakja ty, je karagjoz kur vepron ne terren apo vetem kur ben llogje ?

 

Me ter' men' nuk e shikon ti ku eshte e forta qe reagimi i pare eshte i AKZ-se? 

Sa per karagjozllekun e nacionalizmit shqiptar brenda Shqiperise ne kete kohe, po t'a them me dy fjale: 

Eshte nacionalizem i drejtuar kundra te dobetit i.e. minoriteteve etnike dhe fetare brenda Republikes se Shqiperise. 

Nuk eshte i drejtuar kundra te fortit i.e. Serbise apo Maqedonise qe ka akoma ne hyqem shqiptare te shumte.

Se kur ishte lufta, me shume kishte vullnetare greke qe luftonin ne Bosnje e Kosove se sa nga rradhet e nacionalisteve shqipnitare! 

 

Si more nuk na qenka drejtuar kundra te fortit, AK-ja u shqye duke folur per bashkimin, kundra serbeve, grekeve e sllavoqedoneve.

Ke quan minoritet fetar zotrote, katoliket me te cilet AK-ja festoi Pashket apo ortodokset shqiptare dmth noliste me te cilet festoi Krishtlindjet ?

Apo e ke hallin qe akuzon megaloideistet minoritare si Dule e Ksera ?

AK-ja ka lindur ne 2011 jo ne 1998, mos do ta lidhesh edhe me Divizionin SS Skanderbeg ne Luften e 2 Boterore ?

Me serioz te lutem, mire qe peshku eshte peshku, po ndonjehere ia vlen te mos ia fusesh si kau peles, se ben figure te mire.

Psene e reagimit te AK-se, ta thashe me duket, ti je aq i zgjuar sa ta besh lidhjen me viziten e Arvizuse ne seline e AK-se dhe protesten ne Korçe kunder varreve inekzistente te grekeve.

Politika do kellqe, do edhe koherence ne veprime, AK-ja i ka treguar dhe po i tregon te dyja, edhe kellqet edhe koherencen ne veprime.

Hehehe, po flisja per nacionalizmin shqiptar jo vetem per AKZ-ne qe "ka lindur" ne 2011.

Po une e di qe ti di t'a lexosh drejte ate qe kam shkruar dhe te mos mendosh se une e identifikoj nacionalizmin shhqiptar me AKZ-ne.

Me qe ra llafi, a kishte ndonje nga liderat e AKZ-se mbi moshen 20 vjec ne 98-ten, gjate luftes ne Kosove?

Si i brendshem qe je ne parti, a mund te na thuash ne konfidence valle c'bene keta ate mot kur "thrriti kushtrimi" sic thote Himni i Bim Rrugoves?

Apo edhe athere me tejqyre ne qafe kundruall botes?

p.s.

"ka lindur" ej!! smiley

Partia ka lindur!  

Kupto ti tashi ca muhabeti po bojm 'tu? smiley

 

Partia ka lindur!  

R-E-S-P-E-C-T. 

Jo jo ti po flisje per nacionalizmin ne nje diskutim ku perqesh AK-ne, mos e kthe fjalen sy per sy, se s'te ka hije.

Nqs do te besh lojra fjalesh eshte muhabet tjeter.

Une po te ofroj premisa ndaç per deduksion e ndaç per abduksion (edhe variantet relativiste nuk rrine larg silogjizmit qe duhet te nxjerresh lehte me premisat qe te kam ofruar)

Une te ofroj edhe premisa te tjera po deshe. Ajo leter eshte çensuruar dhe pjesa e çensuruar u zbulua e mund te gjendet lehte.

Perderisa s'ka pergenjeshtrim amerikan, pjesa e çensuruar me siguri eshte çensuruar nga vete Ambasada amerikane, nga ka dale, sepse ndryshe nga ai tipi ne Uashington, qe ia ka futur ca si kau peles,per punen e lapidarit, ambasada e njeh me mire realitetin shqiptar dhe e ka çensuruar ate pjese, e cila per hir te se vertetes i jep nje dore Sales.

Eshte çensuruar ajo pjese e letres qe mund t'i jepte dore Sales. Po edhe nqs s'e ka bere ambasada çensurimin, atehere e ka bere Topi, sepse eshte lehtesisht e nuhatshme qe ajo pjese, shkon ne favor te Sales, pasi prek nje nga pikat kyçe te marredhenieve shqiptaro-amerikane, ku shqiptaret jane relativisht te ndjeshem.

Persa i perket pyetjes tende, Liseni ka marre pjese ne gjithe çeshtjen shqiptare ne Kosove e Maqedoni, sidomos ne Maqedoni gezon respekt te jashtezakonshem.

Nga ana tjeter, AK-ja po mbush defiçitet qe krijoi komunizmi dhe kozmopolitizmi i ketyre 20 vjeteve te fundit.

Nqs ka nje fajtor per mospjesemarrjen masive apo thjesht te pranueshme te shqiptareve ne luften e Kosoves, ai eshte kozmopolitizmi si ideologji sunduese pas vitit 1992, si pasardhes i internacionalizmit proletar e vizionit psedonacionalist te Hoxhes, ku Atdheu eshte 28 mije km2.

Ky infeksion 70 vjeçar i cili verehet fare lehte tek hapesirat qe gjejne kozmopolitet ngado ne media e kulture, ka dobesuar indin patriotik te shqiptareve dhe rezultatet nuk mund te ishin te ndryshme nga ato qe ti po akuzon.

Ndryshe nga lindja e AK-se, indi patriotik sidomos i te rinjve po ruhet nga infeksioni kozmopolit.

Nga ana tjeter, hiqeni nga mendja njehere e mire, barazimin idiot nacionalist = pushkatar apo kallashnikovar.

Nacionalizmi eshte ideologji qe gjendet ne Kushtetute dhe ka nxjerre kokat me te medha te Shqiperise, qe nga Rilindasit tek Cabej e Kadare.

Shqiperia eshte shtet i ndertuar mbi shqiptarine, s'ka themel tjeter, vetem shqiptaria. Tjeter gje pastaj se shqiptarine e kane dhunuar dhe po vazhdon ta dhunoje Sala.

Mire mire dakort!

Ti me t'taten, une me t'temen.

 

po un po ja them nja 2 fjale arvizuse(meqe jam ne internet me pagese e spe prish pune edhe se e gjejne IP)

Pikerisht, se te ishte nga interneti i shtepise do te te dergonte ndonje bombe me avion pa pilot Amerika meqe ja shave ambasadorin, direkt e tek tenxherja e fasuleve. Imagjino cfare horrori, dhjetra fasule te shperndara ne tapet.

Car ke o Xhib? Grosha s'ngel njolle! Biles disa ketu i ndihmon te lerohen.

Ja ta shofim tani kur te me hedhe Obama nje tenxhere me fasule mbi tavolinen e punes (duke me zbuluar IP e punes nga po shkruaj) do lere njolla apo jo. 

Lets hope qe jane fasule me mish te thate dele.

Tapet persian? smiley 

Fasule të bardha apo të murrme (kafe)? smiley

Ore kush do ta gjej IP? Peshku apo Qeveria?

Se fola me Shqipërinë para ca orësh dhe i pyeta për ca gjëra. Shëttt, jo në telefon, se nga përgjojnë  më tha... e mora si me shaka, thash s'do të flasi tani, s'ka kohë. Po të shikoj edhe ty, që më je dukur serioz në gjykim, dhe them, ore ça po ndodh në Shqipëri?

 

kriskulli; ".... Se fola me Shqipërinë para ca orësh dhe i pyeta për ca gjëra. Shëttt, jo në telefon, se nga përgjojnë më tha... e mora si me shaka, thash s'do të flasi tani, s'ka kohë..." 

 

Ne nje kohe kur sherbimet e fshehta po vihen ne shenjester, per shkak se po kalojne kompentencat ne drejtim te se drejtes se individit, ne Shqiperi kane filluar metodat e luftes se ftohte. 

Mjeshtër, thoni vallë të u interesojnë Atyre punët e mia me atë, veçanërisht. Pa pa pa... më keq se në kohën e Enverit. Atëhere 1 në 3 tani  1 në 1 se të përgjojnë telefonin.

Politikanet dhe gazetaret shqiptaret kane nje mani te theksuar per t'u dhene Amerikaneve nje pushtet ne Shqiperi qe Amerikanet as nuk besoj ta duan. Pasoje e ndjesise se inferioritetit e servilosjes para te madhit (qe mund te te beje gjithcka, spac, burgim, etj) te lene pas nga komunizmi.

Me vjen shume keq per kministrin se i hoqen dhe te vetmin kale beteje ku qe kap forte, se duart e pastra, shendetesia, asimi dhe shteti ligjor kane kohe qe na kane lene. Po ja dha pergjigjen Cim Peka dje. Nga fundi ambasadoret amerikan shqiptarizohen dhe behen pak te majta. Me nje fjale dhe arvizu po na lenka se shpejti.

Unos momentos. Kush e ka shkrujt kete leter pa pike yndyre? Cfare eshte ly kercenimi publik? E tani sipas tyre, cfare do na denojne publikisht ne sy te botes? Do na hudhin bomben?

Gjynah, i paska preke rende Uragani Sandy. Ose me ne fund infiltruan dhe lobet anti-shqiptare ne gjirin amerikan.

Ne fakt s'kane dhe faj, sepse Shqiperia dhe shqiptaret jane i vetmi vend qe i ka vene nje lloj piedestali hyjnore. Po ti hedhin njehere syte nga vendet perreth. Greqine , per te cilet Amerikanve i rreh zemra, dhe s'e lane te shkonte ne rrokopuj. C'do 2 m rruge , ke parrulla, Amerika jashte Greqise. Lere te mos te flasim per dashnin e madhe, qe kane vendet e Europes. Ne kemi qene i vetmi vend, gjithmone pro-Amerikan.Ndaj te mendohen dhe njehere zotrinjte qe kane shkruar letren.

Sidomos kur mendon, qe Amerika eshte mentor per nje shtet si Izrael, aty ku retorikat nacionaliste "s'pijne fare uje". Letra ndonese ngre nje problem, qe mund te behet shqetesues, i kalon kufijte e se drejtes.

Dora, duhet ndare politika e DOS me axhenden e  Arvizuse. Sic e thashe me lart, gjasat jane qe ambasades ti kete ardhur ndonje udhezim nga DOS per monitorim ose nderhyrje te lehte sa i perket nacionalizimit te diskursit politik. Arvizu, duke patur parasysh ftohjen e dukshme me qeverine, vendosi ti beje presion duke marre shkas nga deklaratat per Presheven (qe ishin shume me te moderuara se cmund te kishin qene). 

Ka mundesi qe qeveria ta kete nuhatur dicka te tille, pra qe Arvizu e ka tejkaluar litarin e DOS, dhe per te diskretituar opinionin e tij ne lidhje me gjyqin e 21 Janarit nxjerr ne pah kte memo pikerisht ne nje proksimitet kaq te ngushte kohor me gjyqin. Tani edhe me kritiku ndaj qeverise e ka te pamundur te jete indiferent ndaj ksaj memo qe praktikisht eshte shantazh i qarte politik.

Memo paska ardhur para, se te behej dueli publik ndermjet Arvizus dhe Gjykatave. Po dhe sikur nuk eshte shenim i brendshem i ambasades, por nje note publike. Mua me shqeteson fakti i keqformimit te argumenteve ne kete Memo, qe deri diku duket arrogante. S'kam asnje gje kundra trajtimin te ceshtjes se nacionalizmit. Per te mos thene qe tani i cojne uje ne  mulli qeverise, dhe te parit ne krye, i cili do shfajsoj veten  se donte te bente dicka per shqiptaret por se lane amerikanet.

Ate nenkuptova dhe une, qe kishte ardhur perpara gjyqit. Argumentat e perdorura dhe ai shantazhi ne fund "mos na detyroni tju ndeshkojme publikisht" verteton se kjo memo eshte thurur nen ndikimin e emocioneve perkundrejt arsyes. Pra eshte veper e Arvizu dhe nuk pasqyron etiken apo politiken e DOS. 

Megjithate shikoj dicka positive, e gjithe kjo ngaterrese eshte nje hap pozitiv drejt cmitizimit  te nderkombetareve ne syte e opinionit publik, in a loss of innocence kind of way.

po ti ndodhte PS, do thoshe : "amerikanet nuk mund ti tolerojne neo-komunistet"

Amon, mos me thuaj qe nuk do thoshe ! smiley

Ke ngaterru genre plako. I ndodhi PS kur u nderruan ambasadoret dhe as me ka shku ne mendje qe politika e DOS te ishte anti PS. Kane qene dhe mbeten opinione personale te Arvizu. 

Nejse, po sikur te kisha shajt Salen do ma kishe bere kte pyetje?

ow, pse e paske lavderu me lart ?? 

Nuk e kom shajt. Njisoj si ti thur lavde eshte.

Me shume mundesi Deion. Duket qartazi qe s'ka asnje shenje zyrtarizmi, por s'jam shume e sigurte nese nje ambasador ja lejon vetes kete.Thjeshte po mendoj qe duhet nje lloj sqarim publik ne lidhje me kete shenim. 

Me vjen vertet cudi me disa peshq ketu... qe nuk e dine sa kemi mundesi te hedhim shurren...

Po te mos jete amerika nuk do te kishte as kosove jo jo.... por edhe shqiperia cdo 8 vjet  do kalonte ndonje lufte civile. 

Po nuk u mesuan shqipetaret te bejn shtet demokratik (dmth. behen zgjedhjet e ndershme dhe fiton ai qe e meriton per nja 3-4 here rotacione) ta kemi te qarte qe pa ate nuk mbijetojme dot. 

Po te mos jete amerika nuk do te kishte as kosove jo jo.... por edhe shqiperia cdo 8 vjet  do kalonte ndonje lufte civile.

 

Po kujt ja thua mor  Liverpool! Këtu sikur janë mbledhur tërë rrotaxhilet, të thuash që nuk kanë faqe të tjera sociale ku të flasin marrëzira. 5 miliard dollarë ishte ndihma që USA (Klintoni) i dha Rusisë në një dorë, që Jelcini nën efektet e tyre e pjesërisht të avujve të alkolit, të jepte pëlqimin me gjysëm zeri për ndërhyrjen e NATO-s në Jugosllavi. Kosovën Europa e kish harruar (ishte Rusia pas Serbisë) dhe pa SHBA-në, ajo sot e gjithë ditën do ishte përpos se koloni e serbve. Dalin ca pallaveshë tani e thonë, "pse i lëpihemi amerikanve?"

Eh mor grava (Perikli), eh...

Ore, mua nuk më intereson fare se sa llogari hap ti për çështjet e tua propagandistike, apo opinion-bërëse. Të jemi të qartë. Hap 100 llogari njëkohësisht, me tipa si unë pak rëndësi ka numri i gomerëve që ndjekin një "kauzë"... e rëndësishme, të paktën për mua, është e vërteta dhe racionaliteti i argumentit.

P.S. S'ka asnjë dyshim që ato llogari i ka nën kontroll i njëjti individ. Tani shpjegoj edhe atë shtrembërimin që "Petro-ja" i bëri nickut tim para ca kohësh në një shkëmbim mbi fenë. Të njëjtin shtrembërim kishte bërë ti e shoku Idris Ferra. Pastaj, të tradhëton lidhja që vë tek profili i diskutantit.

Ika, se po shoh Sanremon në shoqëri të mirë.

Kriskulli,po si ta merr mendja, se lodhem per te perhap opinione? Mua me habit naiviteti i disave te perdorin te tjetrit per keq dhe sidomos me ate rast edhe te tregohen feminore.une nuk te kam be asnje interpretim ne diskutimin tend.Personalisht Kurre.Po nese shif Sanremonon se kjo asgje nuk na jep.Le te perdorin e bejne si tu doj qejfi.Me nic tim bejne opinione ke Tema.Kurre si kam rene asaj tastiere.Por as qe me shqetesojne akte te tilla kalamanesh.Njihem une

Me pat thone nji here Branko (serb nga Nishi) na ra shurra turive ne serbve se hudhem kundra eres.

 

Exlente Roni....

Une jam nga Spiritus ... Letra e "komisar Memos" eshte derguar "Dorazi " E ka dhe kenga qe kendon Jozefina  me iso nga LefKOPEJA dhe duet me Zanen ! 

Coja nje Leter per ne post / tuj shku rruges me humbi / erdhi shoqja prapa meje /dhe ne xhep ma vuni.... smiley

"Pse zotri.... tha Markos ne serine e katert .... une Amerikes i kam sherbyer .

Po zotri ! Posten ta derguam "shoqerisht " me Pellumbin . Po duhet te IKESHl

Po lefKOPENE c'ta bej ? Ja late PD-hin ne mes ja Late . E late vetem me Mastera e late ...ngashereu Xha Saliu  smiley

Ore po ai Gert Bogdani kur do ta tundi???

dmth  Amerika,   miqesisht,   fut  hundet  ne punet tonasmiley,  duke   na porositur, miqesisht, te mos  i fusim hundet ne punet e Serbise..smiley

Patjeter, se heren tjeter qe popujt sherrxhinj te Ballkanit do fillojne sherrin e radhes gjeje me hamendje cin do therresin me i nda ...? HINT: My tax money pays for the the bombs and F-16's. Respekt.

Belul... kam dëshirë ndonjëherë, që të t'i ha trutë me lugë, kaq mendime të vyera ke. 

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

Shih ça i ben gjese shtetasi Berisha, fol Amerika, kthe Berisha duke dhene leksione a thua se eshte Babai i Kombit.

Kjo eshte per te vene kujen! Ky hajvani sikur mezi po priste te dilte letra.

ATË MERITON ORE. Pse hahesh kot? Këto mend ke, atë meriton. 

Ke mo Berishen ? Pse une i thashe 'burre shteti' Berishes apo Arvizuja ? Te jete per mua, Berisha perfundon ne burg qe neser.

Une kam hall se ky qen bir qeni behet i paprekshem sa me shume ben si Babai i Kombit.

Amerika i dha litar nuk i shtrengoi litarin, sidomos tani qe kemi Pavaresine e Kosoves, si ngjarje.

 

 

Une kam hall se ky qen bir qeni behet i paprekshem sa me shume ben si Babai i Kombit.

Po, edhe unë këtë hall kam, po paksa të ndryshëm: Ju keni nevojë për një BABA. Ky është kandidati më i mirë. Ta gëzoni. 

 

Cili mo eshte kandidati, ky qe shet eshtrat e shqiptareve per eshtra greke ?

Ty or plak ta kap raiunon me miza.

Kupton ti qe ky e ktheu nga Amerike vs Sale per çeshtjen e 21 Janarit, ne Amerike vs Sale, per nacionalizmin e Sales.

 Rreshqiti si ngjale degjenerata.

 

Kjo është ajo që kupton ti... ajo që kuptoj unë është që gjindja e këtushme zgjodhi FENË -"shqiptarinë", përpara racionalitetit të Amerikës. Kryeprift i shqiptarisë, Saliu është. S'kemi ça i bëjmë kësaj pune. 

Shqiptarine s'e zgjodhi kush, ajo eshte ne esencen tone. Por ne mund te zgjedhim padyshim Kryepriftin tone.

Askush nuk mund t'u vere shqiptareve si zgjedhje Ameriken apo shqiptarine.

Shtooo? Po me kercenon!?

''  po po.., ta   perseris  gjithe  diten po deshe... SA TURP!!

Petja! Shenoje ne protokoll dhe kete kercenim te ri qe na bejne amerikanet!

Kujtova se ishte ndonjë analizë e Stalker për filmin "I teti në bronx" smiley

Pa kahje e pa drejtim nga ta shtyjë era qenka kjo letra.

prizren...   brenda kesaj ''memos'',  i kishin  bashkangjitur edhe nje ''memo''  tjeter  ku thuhej:  ''Lexojeni,  shperndajeni,  por mos  ja dorezoni armikut!smiley     

nenshkruar  nga:  ''nje mik  qe ju do te miren...smiley

dmth kjo letra ishte nje bombe e vogel me nje bombe me te madhe brenda smiley

 Mik për kokësmiley 

   Si cdo "memeo" (e  lene ne dore , ne dalje e siper prej ambasadorit amerikan)", e dhene ne kanalet diplomatikem, perfshihet ne materialet e klasifikuara.Dalja e saj ne publik nuk besoj te jete e rrjedhur nga M.P.Jashtme.Vete amerikanet i bejne keto lloj kombinacionesh dhe mandej bejne sehirxhiun.Eshte nje lloj komunikimi me sens paralamerimi serioz,  per rastet kur planifikojne ndryshimet, si pasoje e tejkalimit te mases, .... nga ata qe i quajne miq.

   Ne fakt eshte me nota shume te forta, per njeshin e qeverise, por dhe per tere kete klase poltike pa bosht e shtylle kurrizore, per probleme me ndikimie rajonale, ne nje rajon problematik si yni.Ketu po behen lojra te rrezikshme,  qe demtojne rende imazhin tone dhe pasoje e kesaj marredheniet me aleatin tone, .... te vetem strategjik.

  Gje qe te brengos shume.....

Eh, mor Petro, eh... ti e mban në këmbë këtë blog. Të nga roç sa malet!

Что делать?

один петух, верно?

Dy miq. Njeri ne Siklet! 

ministri panariti e mohoi ekzistencen e memos

si i bie qe ka genjy top chanel prape

pse po i skuqet faqja tch nese ka genjyer?

Letra, me te gjitha ishte ne rregull, veç kur permendi Serbine, sikur me dogji pak, e po vrisja mendjen, se; ç'ne kjo gje, eshte problemi tek retorika propagandistike nacionaliste per efekt elektorati  qe eshte tejkaluar caze, apo tek ndonje pazar me Rusine, dhe ta haje kush ta haje. Mirpo historia, ka qene e pameshirshme me ne shqiptaret, dhe kjo gje jo aq shume per merite te fuqive rrotull nesh, se sa per faj te drejtuesve, krereve te popullit tone.  Dhe ketu une nuk do ti falja drejtuesit e shtetit tone, ata te skenes dhe te prapaskenes.  

Pjer , permendja e Serbise ka nje kotekst  mjaft domethenes.Amerikanet jane duke e "shtruar " serbine ne hullite e sistemit qe ata aplikojne.Gje qe eshte edhe ne favorr te shqiptareve. Dhe mu per kete arresye nuk duan tu futen neper kembve  ata..... qe pake kellqe kane per te ndikuar.

Ata kane te tjera plane per kete Ballkan....Ne ç....kerkojme duke tundur e mburrur me ...ato te xhaxhait?

Nese kjo memo eshte e vertete ka dy probleme, cunat serbe te Cikagos, miq te Obames kane akses ne departamentin e shtetit dhe mund te kene bere gjera te tilla, megjithese Biden eshte perkrahes i forte i ceshtjes shqiptare dhe Kerri me sa di eshte i njohur nga lobi shqiptar ne USA dhe se dyti kush e ka nxjerre kete memo? Kjo memo, gjithmone nese eshte e vertete, ka qene konfidenciale, atehere kush e ka nxjerre per te bere diplomacine e megafonit?

guvernatori serb i cikagos eshte ne hapsane .14 vjet burg per rryshfet.

po nese ministri thote qe ska ardhur asnje memo

si do ta vertetoje tch tani

ministri sdo te genjente qe ta pergenjeshtroje pastaj ambasada

sma merr mendja se ka pas memo

do e kene ngaterru me stuhine nemo

As m'shkon mendja m'sa me dek qe ka pase ndoj gja te ketij lloji....Ma respekt per ameriken ,nepunesit e saj..Nuk mund te shkruajne kuurre me keto tone e menyre...

Akoma o peshq veni ne dyshim memon?!! Si te flasi tv me i madh ne shqiperi ne emer te amrikes, dhe gjithe diten ambasada te bej sehir.

po degjoja live shefin e panarit tek klan tani dhe nuk e mohoi memon.

dhe sa per gjuhen e asaj letre, sa per tju hap pak trute, nje memo nuk eshte njesoj si nje deklarate zyrtare. eshte nje leter qe lihet ne fund te nje takimi qe ato gjera qe thuhen me goje, te kesh mundesi ti lexosh edhe me vonepo si mban mend, apo tia kalosh atij qe i iteresohet (i madhi)

dhe sa per gjuhen mendoj se deklarat mbas s gjygjit te 21janarit ishte shume me e forte dhe e precendente.

naten peshq....shyqyr qe eshte amerika per ne shqiptaret.

po nuk ka pune tjeter ambasada amerikane po te rrije e te pergenjeshtroje lajmet e rrejshme qe stisin mediat e Rames qe jane te medhaja aq sa eshte e madhe anetaresia e PS. Po te merret me keto shpifje te ndyra elektorale, ambasada kthehet ne zyre shtypi, se sot del kjo neser del nje tjeter. Ne zgjedhjet lokale te 07 gazeta e Rames me pronar Kokedhimen, Shekulli, nje leter te Geri Kokalarit ku shahej e perflitej Sokol Olldashi e nxori si leter te ambasades a departamentit te shtetit. Ambasada ne ate kohe nuk e mori fare mundimin ta pergenjeshtroje (dhe kishte dale ne fushate), gazetaret qe shkuan te ambasada moren pergjigje individualisht se letra e publikuar ne Shekulli nuk ishte e shtetit amerikan dhe asgje me shume.

Ne vend qe te merresh me kete merru me Edi Ramen qe sot ka urdheruar deputetet e tij te bojkotojne seancen e parlamentit qe ishte posacerisht per pavaresine e Kosoves. Thirrjet e Miladinit dhe Dushanit jehojne ende ne ndergjegjen socialiste.

Ameriken nje pjese e madhe e shqiptareve e respektojne per ate qe perfaqeson si sistem politik dhe ketu eshte ndyshimi ndermjet te djathteve dhe pasardhesve politike te Enver Hoxhes. Ju e doni Ameriken per arsye pushteti se per ide e sistem politik ju jeni me afer me Korene e Veriut qe i dolet ne mbrojtje ketu.

Mos u merrni me spekullimet e gjoja "eksluziviteteve" te TOP QENIT smiley

Jane BULLSHIT

As toni, as permbajtja e letres nuk tregon per "shkrese zyrtare", jo e jo per gjuhe Diplomatike!

Ka telefona sot per te bere "kercenime" te tilla (po e zgjatet, do t'ju denoncojme publikisht) - shkresat nuk hyjne ne pune ne keto raste! vetem naivet i besojne

Une dua t'ju them vetem kaq :

Bejeni lidhjen midis ketij SCOOP-i dhe faktit qe Rama i dha urdher PS te mos marre pjese ne Kuvend per Seancen e nderimit et 5-vjetorit te Pavaresise se Kosoves.

Lidhja eshte e qarte ! SCOOP-i qe nxorri "organi" i  PS-ne ne TV, dhe ideja qe ajo krijoi ne publik se Berisha po qortohet per tonet nacionaliste qe po perdor; Kurse PS nga ana tjeter verteton me fakte, (mos pjessmarrja me dashje ne seancen kuvendore sot) se per te çeshtjet nacionaliste/kombetare nuk jane PRIORITET.

Dhe pikerisht mua kjo me shqeteson! aspak ajo leter bakalli!

Me Shqeteson fakti sesi nje Lider i Opozites qe pretendon se e ka fitoren e sigurte, pra qe sipas mendjes se tij s'ka asnje dyshim se do te jete kryeministri i ri i vendit, sesi pra ky njeri JO VETEM qe s'ka asnje fije fjale per çeshtje Kombetare te Shqiperise, por tregon me VEPRA se nuk do t'ja dije fare per kete pune...

Edhe pretendon te beje ALEANCE ky me AK-ne ????!!!! Mbi ç'baza ?? Kur PS-ja s'merr pjese as ne seancen kuvendore ne nder te Kosoves ???!! TURP TURP TURP

Po ça te flasi Rama per Bashkim Kombetar moré ?? C'fare te flasi ai per çeshtjen Kombetare ?? PS-ja s'duron dot "maloket" siç thone paramilitaret e saj, sipas tyre nga Kruja e siper...jo me te "durojne" dot IDENE e nje bashkimi me Kosoven etj

Aman o Lefti, mos bërtit! Ça nevoje ke për të bërtitur?! S'e kuptoj!? smiley

 TOP QENIT BULLSHIT SCOOP PRIORITET. etj.

Po kthehesh në antagonistin e Idris Ferrës. Do të të quaj Left Trëndafili! smiley

Ose Left Lulja! Mu si lule të kam! smiley Lule e Peshkut!

smiley me thuj me cilin rri, te te them se cili je. Po te rrish gjithe diten mas idrizit...

po ti nuk ke si e moho qe nga ky duel (qe une me i bo qejfin Leftit po e quj dyluftim titanesh smiley  ) kane dal shume perla te ligjerimit dhe mrekulli te fjales dhe te mendimit. per qen fair tani.

mos nigjo ti kta te vegjlit qe i jon von Idrisit me gur ne torbe. Te mos ken Idrisin kta ngordhin nga i pari te i funit qe neser. Ja me thuj ti mu, po s'qe ai cer do thon? smileysmiley Nji pjese biles me Zikon rrezik zhustifikojn rrogen.  smiley

jom gjith shprese per kto muj qe vine. 

smiley

m pelqen ky koment, qasja, shikimi qe ngrihet mbi tymnajen e perditshmerise se politikes dhe rrok horizonte kiplingiane ku dielli kurre nuk perendon. vetem syte e mendjes se kthejllet  mund te shikojne kaq paster, kaq larg, kaq gjere. Ve re nje rritje nga dita ne dite ne komentet e tua.Nuk duhet mohuar dhe oponenca e Idrizit qe ka sherbyer si dalta qe nga copa e shkembit  gdhend nje skylptyre. Para syve tane  ne po behemi deshmitare sesi ne gjirin e pellgut tone po formesohet nje PROFET. Bashke me Pjerin vizionar krijoni nje cift markonacionalist me potenciale te mjaftueshme per te themeluar nje ere te re ne historine tone. Ah sikur te kthehej dhe Ravi. 

Yep, Shpirti iShenjte mungon vetem se Atin dhe Birin i gjetem. smiley

Ka ardhur apo s'ka ardhur letra tani?

O Nora! 

Po ti po pret konfirmimin kështu? smiley

nuk ka rendesi o Nora ne u nis apo ka ardhur, apo nuk do te vije asnjehere. Eshte si puna e Godose kjo letra. Rendesia ka atmosfera qe provokon. Jeto atmosferen. smiley

Live the moment -thua ti? Po mire me , po hallakatem.smiley

Po seriozisht tani, sigurisht keto gjera kane nje lloj konfirmimi, se nuk mund te manipulojne me gjera te tilla.

per Belulin: tjeter leter prisja!

smiley

 

Kushedi sa herë i keni përsëritur këto batutat... sepse tani më duken edhe mua, që s'kam parë asnjë film, familjare.

smiley

smiley

kto i kemi per mirmjes ne. kto ala jon per nivel diletantash.

Aaa, prandaj! smiley

Merruni me formen ju! kur skeni ç'thoni - VK dhe Idrizit

Kjo "MEMO" eshte thjesht nje sajese e PS dhe TCH asgje me teper! Dihet pse behet tani dhe s'ka per t'u habitur fare kjo : beteje elektorale ka filluar ashper dhe çdo gje behet qe te terhiqet vemendja e Opinionit Publik.

Eshte nje goditje nen brez si shume te tjera qe priten te vijne ne ditet e ardhshme. Sa me teper afrohet 23 qershori, aq me teper Scoop-e edhe me sensacionale se kjo kemi per te lexuar/degjuar.

Eshte fare e thjeshte per nje media si TCH te perhape nje tymnaje te tille. I mjafton thjesht qe tymnaja te kete nje lidhje te vogel me kontekstin e momentit qe te behet e besueshme.

Pastaj, reagon PS dhe Rama ne Tweeter per kete "scoop" qe ai e mori gjasme vesh nga media TCH (thuhet se dhe titujt e lajmeve i dikton Edi kur i teket)...shtohet ne faqen online nje interviste e Eliot Engel se "Nacionalizmi, i demshem" (njesoj si te thuash se dimri eshte i ftohte...zere s'ke thene gje - "enfoncer des portes ouvertes" - thote frengu).

Dhe si perfundim, ja, LAJMI u be smiley   - Lajmi me pare kalon nga né smileysmileysmiley

Por ç'thote ky "lajmi" ??? Kujdes me tonet nacionaliste, se po e tepruat do t'ju "denoncojme publikisht" ! smiley

Kujdes, se Berisha po qortohet per kete! Shikoni ju popull ! Rama eshte i "urte" e po rri suste per çeshtjen Kombetare! eshte ne rregull me Ameriken! Amerika vetem Berishes po i shkul veshin ... KONKLUZIONI : USA i ka prere bileten thone disa ketu!  smiley   !!!!

Sikur Rama e kishte te sigurte 100% fitoren para ca ditesh, s'kishte nevoje per "prerje biliete" nga USA per Berishen ky qe te fitonte. Konsumi 8 vjeçar i qeverise nuk i mjafton per te fituar Rames ?? Mesa duket JO Duhen krijuar dhe mitologjite se USA po e debon Berishen se po e "tepron", s'do i "bindet" atyre etj etj mite si keto.

Nje pytje kam per peshkataret e majte : nese vertet besoni se USA vendosin per fituesin ne Shqiperi, perse do shkoni te votoni, aq me teper nese fitoren e keni 100% te sigurte ?

Nese vertet besoni keshtu, me 23 qershor rrini urte/rehat ne Shtepi/Plazh e prisni si Newton-i posht pemes se mos Molla do t'ju bjere ne dore smiley  smiley

 

dy vrejtje te vockla kam une Lefti: profetet nuk cfaqen kaq shpesh, vetem nje here flasin. e dyta, me kto emotikonet dhe shkronjat kapitale dashakeqsit perforcojne bindjen se je krijese e Idrisit. Mos u jep material.

 

ka ra dora e emotikoneve. ose u dogjen si baze. ja psh nji nga te leftit, si e djeg oponentin me flakhedhse:

http://www.sherv.net/cm/emoticons/guns/flamethrower.gif

prite kurt vije idrisi me top tani e ti shuaj kullen leftitsmiley

ca te boj Idrisi, kta i kan vjedh dhe stilin. Nuk ka pas shkrujt me germa te mdhoja Lefti me perpara. Emotikonat qe gjujshin i ka pas origjinale!! i shtrengoj doren per gjetjen.

http://www.sherv.net/cm/emoticons/guns/big-machine-gun.gif

 

Ke zene Qafen e Kicokut dhe ...miza nuk te kalon!

kot nuk i thone Bido miza smiley

edhe nji te funit, me kenoqe me ate "dy vrejtje te vockla kam" aty me nolt. sa kom qesh. ka bere nje material shume te mire, do thojte idrisi smiley

 

smiley

O Lefti! Po s'tu mbarua kjo e uruar boje e penes mo, s'tu mbarua! - do kish thene Beluli. smiley (Gjeraqina e, jo ky Beluli yne.)

Dy fjalë: LOBI GREK.

Nuk besoj se e ka harruar kush ish kreun e CIA-s, himarjotin (gjak-prishur) George Tenet. George Gjakprishur Tenet, vjet në Korrik, ka pas realizuar një vizitë në fshatin e origjinës së babait të vet - Himarë. Aty Tenet ka pushuar për disa ditë, dhe kjo i ka dhënë mundësi të njihet me origjinën e vet, njerëzit, fisin dhe paraardhësit. 

Këto njohuri të fundit, të sponsorizuara nga një tjetër gjak-prishur, Stavri Marko, kanë përcjellë info të pahijshme përsa i përket origjinës së Tenet. Kështu, ai mësoi në mënyrë të hidhur, për të kaluarën e pakëndshme të stërgjyshit të vet, Mihallaq Tenet. Mësohet se Mihallaqi kishte shkuar për të shitur presh në Lushnjë, para rreth 100 vjetësh, dhe aty i kishte rënë në sy një bukurane labe me emrin Doruntinë. Mihallaqi i kishte bërë kamaqi, por Doruntina e kish shpërfillur - dhe jo pa arsye. Ajo ishte dhënë, mendje, trup dhe zemër një puro shqiptari të hijshëm që mbante emrin (Sofokli style): FISNIK SPAHIU. 

Nuk ju duket i panjohur ky mbiemër, apo jo? E vërtetë, nuk është asnjë tjetër veç... vëllait të gjyshit* të heroit tonë kombëtar, Kreshnik Spahiu. Fisnik Spahiu e kish bërë pa hesht pa hesht Mihallaqin, e kish rrahur, e kish zhveshur, e kish turpëruar, ia kish rrëmbyer preshtë dhe e kish dërguar në Himarë sy-nxirrë dhe bark-thatë.

Kuptohet që kur stërnipi i Mihallaqit, Jorgji, mori vesh këtë mënxyrë, dhe zbuloi se stërnipi i vëllait të atij që kish turpëruar stërgjyshin e vet dikur, ishte DORA VETË, KRESHNIK SPAHIU, u betua që të merrte hak. Rivendosi lidhjet e veta me CIA-n dhe po i përdor këto për të marrë hak mbi shqiptarët. 

Kjo "memo", nuk është gjë tjetër veç përkujtesë, e thënë në shqip: ta mbash mend!! Nuk harroj, do marr HAK! 

______

*pse vëllai i gjyshit? Lexo episodin e djeshëm për "motrën e gruas".

2 new entry and no K.C today. Këtë të fundit e shijoni nesër live.  

House would have said that you need an MRI !

Lefty, me degjo pa mos beso po deshe! Nuk eshte sajese ..HIC FARE!

Mos i fut vetes kaq shume siklet lefti se te mbrosh interesat e tua eshte gjeja me normale. Kur nuk respekton veten mos prit te te respektojne te tjeret. Nacionalizmi shqiptar eshte nacionalizem qytetar, jo nacionalizem i atij tipit te Agimit te Arte qe perfaqesohet fuqishem ne parlamentin grek. Ne parlamentin shqiptar nuk ka parti te tilla ekstremiste, qe do te thote qe populli nuk e gjen veten te parti te tilla, ndersa ne Greqi po. Interesat gjithmone jane ne tavoline, secili terheq nga vetja, negociohet, leshohet, shtrengohet etj. Kur George Bushi ishte gati te fillonte luften kunder terrrorit, me Afganistan e Irak, i duhej mbeshtetja e disa vendeve arabe ne lindjen e mesme dhe kishte frike atehere se kjo do te behej ne kurriz te Izraelit. E di si tha Ariel Sharoni, ne ate kohe kryeminister? Europa ne 38 sakrifikoi Cekosllovakine gjoja per te mos plasur lufta, por ne nuk jemi Cekosllovakia. Edhe ne si shqiptare smund te sakrifikojme interesat tona per tiu krehur bishtin ca politikaneve edepseze ne Serbi qe jane te deklaruar si aleate te Rusise.

Berisha e di se per te hyre ne histori qe te kujtohet aty aty me Skenderbeun e Ismail Qemalin, i duhet nje dicka madhore, jo thjesht te qenit lider qe permbysi komunizmin, president dhe kryeminister qe drejtoi Shqiperine drejt transformimeve te medha, anetaresimit ne strukturat euroatlantike etj. Berisha eshte patriot i vertete dhe jo si sharlatanet Spahiu dhe Bashkurti qe cfare thone sot nuk e thone neser.

je larg Leftit. dukesh si nje aparatcik burokrat, pa fantazi.

Prandaj e fali detin berisha, dogji vendin 97e 98,vjedh çer i kap dora, spitalet për faqja e zezë , vrau 26 shqiptarë në gërdec dhe 4shqiptar në 21 janar , varrezat e grekve vend e pa vend, naftën për Millosheviçin, linjën e interneksionit për fazlliçin etj. etj.sepse :

"... eshte patriot i vertete dhe jo si sharlatanet Spahiu dhe Bashkurti qe cfare thone sot nuk e thone neser.

Ah harrova nacionalizmi INM është nacinalizëm qytetar që do të thot veç me llafe e me gishtin në b.

ik mer pirdhu me keto flete rrufe! eshte apo jo e vertete, nuk ka rendesi. ideja eshte se perhere kane ankesa nga shqiptaret qe kane qene perhere te keqte e vetes. u bo merak amerikani nga nje nacionalizem inegzistent. te ne dhe me i guximshmi thote qe nacionalizmi eshte shifena ne evrope! spaten njehere ankesa per keta kasapet qe kemi komshinje qe kane qene gjithmone me hanxhar ne dore dhe e kane treguar nacionalizmin me gjak. budalliqe!!!! behet tere ky gazep i madh se u kujtuan shqiptaret ne 2013 te jene pateriote. fakti qe kjo 'memo' dhe te tjera te lidhura me te  trajtohen kaq shume dhe ne kete menyre tregon se shqiptaret e kane kompleks dhe nje gje te pazhvilluar ne vetvete kete pune.

spaten njehere ankesa per keta kasapet qe kemi komshinje qe kane qene gjithmone me hanxhar ne dore dhe e kane treguar nacionalizmin me gjak. budalliqe!!!!

Po si të kenë ankesa ata, kur shofin krijesa si ajo më lartë, me flamur grek, që vret mendjen e pjerdh ditë e natë komente e shkrime që të tregojë problemet e nacionalizmës në Shqipëri duke zbukuruar aktet e vërteta fashiste të miqve helenë?

Ja, të thonë amerikanët, e ta mbyllin gojën... kur ka shqiptarë që thonë se ju jeni nacionalistë e grekët (p.sh.) jo, nuk ka nevojë për komente të tjera. Pale pastaj kur njerëz pa integritet shfrytëzojnë çdo mundësi për qëlime politike.

Po të njëjtët njerëz ishin që u kapën me qingjat e Festës së Pavarsisë e më pas me tortën. Këta lloj individësh janë gati të hanë bar vetëm që të vijnë në pushtet.

Të rrojmë për njëri-tjetrin! 

Tani qe e paska thene dhe Reuters, duhet te jete e vertete.

Oh dale, prit pak, e paska shkruar Benet Koleka.

http://www.reuters.com/article/2013/02/1...

 

E mos thoni pastaj qe Partia Socialiste dhe megafoni i saj Top Channel nuk jane patriote te vertete.  (i kane vjeeeeeeeeedhuuuuuuuuuuuuuuur oren buuuuushiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit)

 

U.S warns Albania against stoking nationalism.

TIRANA | Fri Feb 15, 2013 12:32pm EST

(Reuters) - The United States has warned leaders in NATO ally Albania in no uncertain terms to stop stoking nationalism in the run-up to an election because they risk destabilizing the region.

Facing a close contest in the parliamentary election in June, Prime Minister Sali Berisha has been ruffling feathers in neighboring states that are home to millions of ethnic Albanians with his increasingly nationalist statements.

Last November, the foreign minister of neighboring Greece boycotted Albanian centenary festivities in Tirana after Berisha hailed a town over the border as "Albanian lands". The president of Macedonia, where a quarter of the population are ethnic Albanians, also stayed away.

In a memo to the Albanian Foreign Ministry reported on Friday by a number of newspapers, the U.S. State Department said Albania's leaders were wading into "potentially dangerous" territory, given the history of ethnic conflicts in the Balkans.

Such remarks "not only promote more inflammatory behavior and distract from this region's priorities, but also potentially incite violence, erode peace and stability, and impact our relationship", it said.

Even more bluntly, it told Albanian politicians to "stay out of the affairs of Serbia", which is in delicate European Union-mediated talks aimed at normalizing ties with Kosovo, whose mostly ethnic Albanian population broke away from Serbia in 1999.

A U.S. embassy spokesman declined to comment on the memo.

HISTORY OF CONFLICTS

Berisha has repeatedly complained of foreign "Albanophobia", and raised eyebrows in Serbia last month when he referred to ethnic Albanian former guerrillas there as "heroes of the Albanian nation".

Ethnic Albanians waged insurgencies in both southern Serbia and Macedonia in 2000 and 2001. Those conflicts were a spillover of the 1998-99 war in Kosovo, which broke away from Serbia after a U.S.-led NATO air campaign halted a brutal Serbian offensive to quell separatism.

Kosovo declared independence in 2008. But poverty, unemployment and a lack of integration continue to fuel discontent among ethnic Albanians across the region.

Washington was the driving force behind Albania's accession to NATO in 2009, and is pressing Tirana to ensure that its election is free of the violence and fraud allegations of previous votes, so that its bid to join the EU can move ahead.

Analysts say Berisha may be responding to the emergence of a new nationalist party called the Black and Red Alliance, a name taken from the colors of the Albanian national flag.

"Berisha is wrong if he wants to build himself a flak jacket made of nationalism to protect him should the elections go wrong," opposition lawmaker and former prime minister Pandeli Majko told Albanian television.

But Berisha defended his approach.

"This nationalism does not have territorial claims," he told a session of parliament on Friday marking Kosovo's fifth year of statehood. "This nationalism is not based on doctrines of extermination, like the nationalisms around us."

(Editing by Matt Robinson and Kevin Liffey)

vellai i Spiro Kolekes eshte ky Beneti ?

ka mundesi, Brad. Duhet te kesh te besh me ata bubuzhelat qe te arrish deri aty sa te demaskosh vendin tend boterisht mbi bazen e nje trillimi.

Si tha Muc Nano:

Qelbesira te te gjitha llojeve,  bashkohuni te rrezojme Berishen!

Mos u gabit hic Brado. 

Ta kam thene me kohe!!!

Jo mer se nuk habitem une qe eshte vllai i Spiro Kolekes ky .

Jon te poshter o Brad!!!

 

spiro koleka (si dhe manush myftiu and Co. per at pune) kon qen picka dhije. Bejlere ne fillim, bejlere me mrapa. Ky lali ka maru universitetin e Pizes, ne kohen qe "dora tjeter" i thoshte morrit mbi jastik shtyu pak se du me von edhe un koken. smiley

ehu o Ron, s'thot kot plaku: ah te kishin pak NJOHJE (tm)

Benet Koleka ka 20 vjet gazetar i Reuter, me artikuj te botuar ne cdo gazete te botes dhe nje artikull i tij vlen ca 267 blend Fevzia plus 68 Sokol Balla ne top. Nejse, duke u rrit e duke zgjeru njohurit. Edhe Kolombi nuk e zbuloi Ameriken ne nje dite.

hic mos u habit Brad. Vetem bubuzhelat mos na i shaj se na mbetet hatri pastaj.

Kjo me poshte nga Wiki:

Cockroaches are among the hardiest insects. Some species are capable of remaining active for a month without food and are able to survive on limited resources.

It is popularly suggested that cockroaches will "inherit the earth" if humanity destroys itself in a nuclear war.

Me tutje Wiki thote:

Cockroach nymphs are generally similar to the adults, except for undeveloped wings and genitalia.

You get me now, Brad?

smiley

A U.S. embassy spokesman declined to comment on the memo.

Ahaha! Ça gallate, dmth që ka vajtur ky e i ka pyetur! smiley 

Ne te kundert duhet te fokusoheni ne perparsite e popullit shqiptare ne Shqiperi: (i) zgjedhje te lira dhe te ndershme; (ii) integrimi ne Bashkimin Europian; (iii) mundesi te permisuara ekonomike.

Dmth o qeveri shqiptare mos hani mut se jeni kokrra e te pa-afteve!!!

 

ti beson se po u ndru qeveria do kete mireqenie me te madhe ne shqiperi ?

Pse e diskuton ti ate. Baballaret e tyre na dhane te hame me luge floriri. Ca kane keta me pak? apo me shume?

Pastaj ato fjale i ka shkrujt amerikani.  Se mos kujton ti se e ka shkrujt Edvin Rama?

per ate pune çek te bardhe deklaroi dhe berisha kur mbante ate pardesyne bezhe.  

ndersa ai debili ekonomist  me zyza kavonozi, qe i rinte ne krah sales, deklaronte me paturpesine me te madhe, do t'ju injektojme vitamina qe t'ju shendoshim e zbukurojme.

ne fakt gjindja jane zbukuruar, me ç'ishin ne ate kohe, por kjo nuk erdhi nga vitaminat e injektuara.

nga keto ndryshimet e sistemeve, gjithmone fitojme diçka e humbim nje tjeter. dalim te fituar, vetem, kur ajo qe fitojme eshte me e rendesishme se ajo qe humbim.

Cekun e bardhe e premtoi Pashko  jo Sala.

mundet, po ne popllit pa parti na thoshin qe Sala i di kto pune.

E keqja esht se Gramozi ka vdek, edhe po te ksihte naj pretendim kondra...

(BTW, poshtersi te papame te dyja kto, nga Partia Demokratike: edhe ceku i bardhe, edhe terapia e shokut. Po te jene vertet krijesa puro te Pashkos only, iu grymte shpirti mu atje ku eshte, se ia qiu nonen nje vendi mbare me to).

keto te gjitha kane ndodhur ndryshe nuk do te kishim nje rizgjim te patriotizmit tek shqiptaret. Nje vetevleresim e besim me i madh tek vetja dhe tek mundesite qe duke qene me te medhenje mund te jemi edhe me mire. Bigger is better thone nga Amerika. Koha e mbijeteses ekonomike, kur shqiptaret shikonin vetem te mbushin barkun me buke ka kaluar, prandaj eshte e pashmangshme qe pas kesaj etape te vije kjo tjetra. Ne kremtimet e 100 vjetorit festuan dhe u mblodhen miliona shqiptare qe nuk i kishte thirrur ndonje parti politike per te protestuar per pushtet, por ata erdhen vete, me vullnet e deshire si pjese e nje komuniteti njerezish qe i lidh gjaku, historia, kultura, gjuha etj. duke ringjallur edhe njehere amanetin e Rlindjes Kombetare. Po te ishin shqiptaret e viteve 90 fillim viteve 2000 me njemije e nje halle e probleme nuk te vinte kush aty. Edhe 97 e gazetareve te tipit Koleka dhe kameramaneve te Zani Caushit ka kaluar, Shqiperia eshte ne Nato. Por ndryshe nga nacionalizmi i fqinjeve, nacionalizmi shqiptar eshte qytetar, i civilizuar, qe nuk ka hartuar as doktrina shfarosese dhe as nuk kerkon te ndryshoje kufinje. Bashkimi politik behet ne Europe, bashkimi praktik me njeri tjetrin behet edhe pa ndryshuar kufijte.

Kev? smiley

is that you?

Ja keshtu foli komisari dhe ne te gjitheve sikur na u ngroh zemra. Dhe pa u shuar akoma jehona e fjales se tij ne zemrat tona nje ze burreror buciti me te madhe:"Para partizaaaan! Dhe pas saj nje oshtime e madhe sikur i gjithe mali po zbriste poshte. S'po merrnin vesh c'ndodhi kur degjova Naim burizanin ne te majte qe tha: "Vajti dem Shyqua. Se pa i ziu qe ish ne buze te rrepires kur u turr perpara. E zuri haku i gomave te triciklit qe s'deshi ti ndante me mua per opinga."

smiley

aty vazhdoi partizani me i ri i cetes, qe kishte ardhur duke genjyer komandantin per moshen dhe gjatesine (opingat i kishte bere me gome dyfishe perfund): ne m'u kalbte rripi i pushkes, neno, moj, ne shi e n'ere, do ta lidh ne balle te luftes, do ta lidh ne balle te luftes, me gershtin tim te prere...

joni eshte patriotizem jo nacionalizem.

Po me betacamin cpate o albpolitik? Po gjynah ore se e kan kap veten robt me betacam se ashtu ishte koha. Duhet ta kapje rastin. Tani psh ka ardh koha e full hd 1080p por betacami ngelet ne zemrat tona me pasoja te pariparushme.

Oti me ore te shtrenjtel. Po ti roje Nate punon. Ik fli o burre se une ktu jam prape neser

Jon te poshter o Brad!!!

 

Shqiperia eshte shif e shkruj, nuk eshte nevoja me e sha! Dhe mos u merni me biografira! Bota nuk shikon se i biri kujt je por sa tru ke! Ata qe skane tru fillojne dhe meren me biografine. Jo per gje. Thjesht per concepte. Duhet te ndryshoni kursin e trurit. te menduarin. Nga qe ai Mavria flet 24 ore Non -Stop kunder bllokmeneve nuk ju le te medndoni thelbin e problemit! 

Pupupu, e kisha harru ket Kondolezen qe ishte mu si goca e Fantozzit.

Mire qeverine qe e kemi driteshkurter, te gatshme te rrezikoje gjera me te medha per te fituar pike te brendshme politike, por kemi dhe opoziten cyryk, e cila ne te njejten fryme shkerdhaterore e krahason qeverine aktuale te Shqiperise me qeverine e Miloshevicit:

Ngjajnë si pika uji nacionalizmi i Berishës me atë të Millosheviçit në vitet ’90, që shkaktoi gjakderdhje në rajon... deklaroi Ditmir Bushati.

Shume sharmante Kondi. Edhe pse Hillarin e kom qejf me shume.

Hahaa, Si kokerr kafe 90 lekshe osht.

Kjo memo eshte  jo profesionale. Nese eshte e vertete, tregon per paaftesi te ambasadorit ne profesion. Nuk ka krijuar Arvizu mardhenie qe i duhet te shkruaje fletushka te tilla? Keto muhabete behen ne telefon ose tete a tete.

Nese kjo memo eshte nje lloj kercenimi i Arvizu pasi influenca ka deshuar, them se Sala will call his bluff. Sala tip qe rrezikon ne negocime.

 

e ke pa ça koke qe ka arvizu a jo ? katerqind mije raca jane mpleks per ta kriju si tip. si ai do te jene t'gjithe amerikanet per nja peseqind vjet te tjere.

si ai do te jene t'gjithe amerikanet per nja peseqind vjet te tjere.

Jo mo jo! smiley Po këta duhet të marrin llampat e nxirjes me vete pastaj, smiley

Nese eshte e vertete, tregon per paaftesi te ambasadorit ne profesion.

 Ambassador Arvizu is a career member of the Senior Foreign Service, rank of Minister Counselor. He joined the Foreign Service in 1981 and has served in numerous assignments abroad and domestically related to U.S. foreign policy in East Asia and the Pacific. He was Deputy Assistant Secretary responsible for Japan, Korea and Regional Security from 2007 to 2009.

Tjetri ka 32 vjet eksperience dipllomatike!!!

O Fjala, o Injorant!!! 

Lol, qe thu ti Pandit, CEO i Citigroup, u pushua nga puna per paaftesi. Edhe ky kishte nja 30 vjet eksperience pune, madje eksperience te zgjedhur ne nje fushe kompetitive dhe jo ne burokraci shteterore ku promovohesh ne baze te vjetersise ne pune. S' ma do mendja qe ti ke kapacitet me kuptu gje. 

nuk besoj te jete e vertete, amerikanet e dine qe sala me ushtrine qe ka nuk pushton dot as lazaratin prandaj nuk e marrin seriozisht kur ia fut si kau peles.

Nuk ka asnje spjegim rreth tonit te kesaj letre, pervec menstruacioneve apo menopauzes. 

Dokumente te tilla nuk dergohen gjate kohes kur sekretari nuk ka marre akoma karrigen, prandaj pyes veten se kush mund te kete dhene urdher per nje leter te tille?

prandaj pyes veten se kush mund te kete dhene urdher per nje leter te tille?

Pyete pyete e na thuaj, se po pret Nora... smiley

U keputetnebythe dhe juve qe po mundoheni te minimizoni kete memon, jo ka qene Arvizu i dehur me raki me sheqer Skrapari qe ja kishte futur me qellim te keq Ilir Meta ne ambasade, jo shefi i DOS qe eshte per rajonin tone ishte duke orgazmuar nga nje goje e talentuar serbe poshte tavolines kur e miratoi memon, etj.

A nuk mundohen te bejne te njejtat tentativa edramistet kur Amerika i terheq veshin twitterilindasit tone te gjate, me dhembe te rinj dhe kurriz aspak te dale?

Sikur ta kene ditur ata kodoshet qe juve i beni keto leshmeqimejustifikime ketu (thuaj po deshe qe Arvizu s'e lexon Peshkun te dielave ne dreke duke ngrene nje cope byreku me gjize), qe pra do thoshit juve se kjo memo eshte derguar pa miratimin e DOS, se duket sikur kastile per juve e kane perfshire kete fjali ne te:

You are not making a good impression, just as we prepare for a new State Department leadership.

uh bir...

ne po u futkemi ne punet e brendshme te serbise hahahaha

serbia ka shekuj qe i kryn mire punet tona te brendshme

hudh kol ballshtremti nje gur ne lume dhe neve yyy ta kapim

sikur se dime ca karnavalesh kemi ne qeveri dhe me gjere.

Opo thuj, mire qe ne Serbi ka pushtetin krahu idiot-konservator-katunar-i_dhunshem se po te benin ligjin ata te moderuarit , sdo kishte ngrit koken shqipria kurre.

gjene mire dhe horrat e llojit Fazllic...se ....

tani po ja fus gjumit, dhe te shof ca endrra nacionaliste

Ti ke plot te drejte ne enderrat e tua nacionaliste (by which you surely mean qi t'ka shku mendja per nai cun prej Kosove smiley), por dhe nga konteksti s'duhet qitur gjeja (se po me duket vetja si zedhenes i Amerikes lol): 

The OSCE Mission in Serbia, our Embassy in Belgrade, and other diplomatic missions have been attempting to broker a solution, and will continue to try to do so. Your statements make those efforts harder, and are very unwelcome.

 

The Serbia-Kosovo dialogue is all about getting Serbia to stop interfering in Kosovo. And yet you appear to have no qualms about interfering in Serbia's affairs. 

O Arvizu. Ti ke kontribu per ti nxjerr ne pah surratin e vertete militanteve. Kur i the burre shteti Sales keta te shajten nga fisi nga gruja deri te brezi i 10-te aziatik. Tani qe i terhoqe veshin Sales ti je profesionist, je mjeshter, je ambasador me eksperience profesionale qindravjecare, pa brire ti je pasha, pa brire eshte dhe moda. 

 Kur i the burre shteti Sales keta te shajten nga fisi nga gruja deri te brezi i 10-te aziatik.

smiley Po të paktën të kishin vajtur deri te i 14, apo radhës tjetër thuaj!

Patek, si je per bejte ti? ia thu naj cik?

o xhibo, po the ene i her "edramistet", ka me ndrru boshti magnetik i tokes. ca bo o burr i dheut! ed rama me kriju levizje, shpura politike kshu??? ... or daje, ed rama mund te jete cun king per te tjera gjona, mund te kete ekscentrizmin e duhur per nji gango lagjeje, ose me per dal nji koke me lart se te tjeret edhe me oratori bordurash (qe ti dore me nji nuk e njef, se nuk je tirons), por qe te mbaje mbi shpatlla nje "izem", sinqerisht duhet nji guxim prej mize qe do me dal nga kavanozi edhe i bi qelqit me koke over and over again.

edramistet thote. my ass!

O Cimo i ke ra m'qafe kot Xhibit! Ai nuk ka thone se ka edramizem, por edramista. Po te kish pas edramizem, edramistat do ishin disi te justifikume, por duke qene se s'ka, keta jane koqe qe i merr era. 

Mesazhi eshte shume i qarte biles duhet te jete dhe me i ashper se kaq ...Klyshet e turqve  shqipfoles ne Shqiperi ...me ne krye Saliun dhe Spahiun mos mundohen te bashkojne vilajetet e perandorise osmane ne kontekstin  perfitimeve politike per ca vota te qelbta  elektorale e personale   ..duhet  te ndertojne identite te pastera europiane , vlera dhe institucione te mirefillta europiane ... te denje per te ndertuar shtet ...!!!!http://www.youtube.com/watch?v=7DQ4tm8mBIU

koha po afron. ruani gjakftohtesine ariane!

Hajde punë hajde po u mbroka nacionalizmi për treg elektoral i Naltmatdhimit.

Paska pas të drejt kur mendoka se do e kuptojnë e mbështesin militantët që se dikan që s'ka nacinalizëm me lloqe që mbulon veprat e panumërta kundër shtetit e kundër shqiptarve  të berishës. Ai është nacionalist si Zogu ishte antifashist duke i prishur paret e fashistëve që i dhan për shitjen e vendit. 

Po ti ç'ne zgjuar mo? Mirë ne rinia që vvemi pas p***, se e premte mbrëma, po ti? Apo me mendime? 

Unë sa u ngrita nga pi.. dhe thash të çllodhem pak.

Më vika keq për ty se ke humbur rrugën se nuk gjendej ktej ajo që i shkon prapa.Apo ajo p me yll d. t.th pordhë dhe ti i shkon pas erës.

 

 

Eshte si puna e qenit te rruges dhe te shtepise. Ai i shtepise rritet me te mira, ndersa i rruges pret te gjej ndonje kocke ke plenat. smiley

smiley

Dhe enzimat e vdekura te kockes ringjallen. Me mire ne landfill sesa te ushqej pleshtat e qenit.smiley

.... tha  kocka e thare qe s'e lepinte me as qeni i vjeter i sterilizuar shtepise. smiley

Au dhe ëndrat i paske pa me qen e kocka smiley

Epo si çdo gjë tjetër edhe "martesa që në djep" duket se (i) ka të mirat e veta. E ke copën e "mishit" gati, s'ke pse mundohesh... smiley

 

Maçoku madh i tha të voglit të dilnim mos qi ..ndonjë pi.. Dolën dhe po rrinin në një qoshe ku i rrihte dielli.Pas cakohe e asnjë mace s'kaloi andej pari maçoku i madh : ikim se u mërzitëm . ik ik ti i tha i vogli un po qi dhe ca.

Qiqja qike pishem fare sot qi paske shkruar llafe meteqi si edramist i permbajtshem qi je zakonisht.

O xhibole ja ke fut kot seunqi pijshëm e esëll. Rrofshin ediramaistët dhe "filozofia" e rrotkarizimit qëi krijon dhe i jep vlera një emri që s'ka asnjë lloj izmi apo praktike për ta përhap.

Nqs do ta krahasosh me ata që përdorin "berishizmin" dije se ky term përdoret për tê zëvendësuar "katunarizmin" ose "bujkrobizmin" feudal.

Ti do të zëvendësosh termin "qytetarizëm" a shqiptarizëm me edramaist (as ta shtosh prapashtesën ist ) e ke gabim nuk shkon se hala s'ja kemi pa VQ si do ti zbatojë kur të ket pushtetin dhe s'mundet kurrë të jet "filozof" i qytetarisë shqiptare por veç përkrahës i saj.

Gjej një pozicion e emërtim për veten apo të mjafton tjerrës leshi i derstiles së leshit

Ko letra anonime nga nje mik qe te do te miren, na ka lene pa gjume. Nga eksperienca e jashtme dhe e brendshme, ne e dime qe armiku i jashtem dhe i brendshem, i lidhur me fije te jashtme dhe te brendshme me sllavokomunistet amerikane te jashtem dhe te brendshem na e ka bere njehere te paberen. Sic thoshte Imzot Noli:

Dhe koken ia shtypi, me top nga Kalaja,

kur hodhi Esadin, nga Froni nga Maja!

Tani, pertej atij "gezimit te lig" (po i theksoj thonjezat) qe "mire t'i behet atij vëndi, qe Salen e mbajti, qe Salen e dëndi", apo pertej bejteve*, situata eshte ne ate piken delikate si psh ne nje dasme ku dikush leshon nje fjale te rende, dhe situata mund te kthehet me nje batute ne nje situate ku qeshin te gjithe, ose ne nje situate ku te gjithe nxjerrin koburet....dhe dasma u kthy n'mort

* E ke ne terezi ti o byrazer, i fut nje tralala nga maja e Amerikes dhe je ne rregull, po kjo tona qe nuk shtyhet as me vaj e as me uthull? Apo ne qe jemi nje kat me poshte....le te vdesim ne. smiley

degjova se ditmir bushati kishte krahasuar tonin nacionalist te sali berishes me ate te sllobodan millosheviçit

eshte turp e faqja e zeze kjo deklarate, dhe thone se ky eshte pretendent per minister integrimi nese fitojne zgjedhjet kta

Vertet e ka thene kete Ditmir Bushati? Zhgenjim smiley Ate djale e shihja si nje nga politikanet e ardhshem te Shqiperise.... JO ME!

Eshte turp te krahasoet Berisha me THacin , vertete turp. Thaci eshte patriot me deklarata dhe me vepra. Berisha sa here ka bere deklarata patriotike, direkt te nesermen i ka ulur tonet ose i ka zbukuruar, te tipit shqiptartet bashkohen ne bruksel, nuk kemi pretendime territoriale, mos reagoni ndaj dhunes serbe etje tj. Thaci s'ka qene KURRE i tille. E gjith veprimtaria e Berishes ne politike eshte e mbushur me anti-shqiptarizem, qe nga minimi i shtetit model qe trashegoi nga diktatura komunste, deri tek instalimi i Janulles, furnizimi i Millos me nafte, persekutimi dhe denimi publik per UCK-n, krijimi i trazirave ne Shqiperi gjat periudhes ne pushtet dhe opozite, percarja e shqiptareve ne linja fetare, krahinore dhe politike, Fazllici etje tj lista eshte pa fund.

Perkundrazi Thaci tha hapur dhe shkoqur pa ju dridhur qerpiku ate qe duhet te thote cdo politikan shqiptar qe ka nje gram bole, qe BE-ja tregon armiqesi por edhe racizem ndaj shqiptareve, dhe po nuk filloi ti trajtoje shqiptaret si te barabarte, si NJEREZ, atehere shqiptaret te behen bashke dhe te rishikojne cfar dhe si ju leverdis.

Per temen ne fjale. Amerika nuk ka cfar i ben Berishes sepse nuk ja vlen barra qerane per ta, me ka zene goja lesh duke e thene, interesat e boshtit moske-athine-beograd jane shume here me te medha dhe me agresive ne Shqiperi se sa ka takat Amerika te merret me Shqiperine, apo sa i plas trapi per shqiptaret. Berisha aty do te jet per sa kohe do ta lejojne vete shqiptaret. Duke qene se Berisha eshte i vetmi burre ne politiken shqiptare ka gjasa qe te qendroj aty ku eshte per sa ti doje kokrra e qejfit atij dhe bosave te tij ne moske-athine-beograd-bruksel.  Eshte turp per ne si popull qe me burri ka dal nje i marre qe flet percart, nje njeri pa dinjitet qe megjithese me burri qe i ben te gjitheve rreshtore ne Shqiperi, eshte nje kurrizperkuls i neveritshem perballe bosave te tij te huaj..... 

 

http://www.youtube.com/watch?v=a873vqCQDvQ

s'ka thaçi gje ne ngarkim, kosoven e qeveris europa jo ai. pastaj eshte luftetar, çfaredo te thote, ai nuk ka frike qe perseri te bej lufte. nja dyqind besnike i gjen gjithnje ne kosove per ta ndjekur.

ndersa berisha eshte politikan kariere. plus qe perfaqeson njerez te cilet as nuk u rruhet per probleme kombetare, por vetem per ca lek e kane ujdis gjithe filozofine e jetes. 

a te kujtohen kosovaret ne kohe te luftes, iken te gjithe ne maqedoni, (megjithese ata i trajtonin me doreza e maska te bardha, sikur te kishin zgjeben keta) aq keq i priten ne shqiperi. asnje vullnetar nuk pati nga shqiptaret, ne UÇK. sikur te kish vazhdu lufta me shume, jam i sigurt qe shqiperia do t'ja ndalonte kosovareve hyrjen ne territorin e saj. 

nji, kete lloj poplli kryeson saliu, ndaj e dredh biseden. ne 97 e shpetuan ca kusherinj te vet, se qen tu e vra labet. 

Jam dakort ne pergjithesi, te njejten gje po themi. Per UCK-ne je paksa gabim, sepse ne UCK ka pas me shume ushtare se sa duhej per ate mision qe i kishte vene vetes UCK-ja. Nuk ka munguar vullneti i shqiptareve per te shkuar ne Kosove per te luftuar duke nisur qe nga mua i pari.... Nqs lufta do kishte marr tjeter drejtim te jesh i bindur do kishte me mijra shqiptare nga Shqiperia ne lufte ne Kosove. Listat e vullnetareve per ne UCK kan qene ohuuuuu. Berisha nuk perfaqeson popullin shqiptar qe po te kete ne krye nje lider persembari ha zjarr edhe hekur, dhe e ka provuar historia kete gje, por perfaqeson nje shtrese llumi, nje shtrese langosh te kontrolluar nga jashte, moske-athine-beograd-be-shba. 

ps. ne 97-n ai ka mbetur me disa fakir me kallash dhe e ka mbushur me gra e femij presidencen aq sa atyre qe ishin perjashta u ka ardhur gjynah dhe e kan lene fare ate muhabet.... se ky kish marr qe kish marr fund politikisht por jo vetem... se qe the ti, kush e dinte asokohe qe do dilte bythashtu ai tjetri?

Kot e sjellim e risjellim punen e shqiptareve te RSH-se ne UCK.

Faktore ka plot, duke nisur qe nga shkombetarizimi qe sjell perzierja e varferise me kozmopolitizmin.

Megjithate, shkaku per mua eshte mendesia se punet e luftes i zgjidhin te Medhenjte, Amerika, Rusia,Europa, keshtu qe s'ia vlen.

Kjo mendesi ne fakt kap vetem gjysmen e se vertetes, vertet vjen koha qe punen e luftes e zgjidhin Fuqite e Medha, por ama ato nuk mund ta zgjidhin duke mos marre parasysh angazhimin e paleve nderluftuese.

Kosova ka nje status idiot, Republike me fusnote, sepse per aq ishte angazhimi shqiptar.

Kur, t'u futet ne mendje shqiptareve se angazhimi eshte pjese thelbesore e jo anesore, atehere mund te ndryshoje ndonje gje.

 

Nga ndryshon Ali Pasha nga Esad Pasha? 

Berisha ne mandatin e fundit? Kjo s'ndodh edhe sikur Rama dhe Spahiu te dalin duke lepire lakuriq njeri tjetrin. Berisha ne persektiven e afert ka edhe 4 more years, por me kete PS edhe '17 eshte e dyshimte.

Mos me thuaj qe nuk i meriton Berisha edhe 4 more years. Aq nacionalist sa eshte Berisha dhe ti duhet te gezohesh, Spahiu nuk behet dot edhe sikur te jetoje tre jete njera pas tjetres, sic i ka dhe do ti kete Berisha tre mandate qeverisese njeri pas tjetrit.

Po u heci mbare shqiptareve, Berisha do i kaloje mandatet e treta, katerta dhe pesta ne burg.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).