Zhvish rrobat e djalërisë o Gjino Bej

Vish rrobat e burrërisë o Gjino Bej

-Dje isha djalë, sot u bëra burrë

-Ti tani u bëre burrë 

-Si në përrallë

-Po shokët e mi pse nuk votojnë?

-Se nuk janë të zotë!

____

Kryeministri Sali Berisha i kërkoi kreut të grupit parlamentar demokrat që të negociojë me homologët e grupeve të tjera parlamentare për uljen e moshës së votimit të zgjedhësve shqiptarë në 16 vjeç. 

"Nëse nuk pyetet edhe kjo gjeneratë për qeverisjen e nesërme, dëshmon se kemi prapambetje në kohë të gjykimit tonë për ta. Kjo është një gjeneratë tjetër, e pakrahasueshme me asnjë gjeneratë të vetme në historinë e kombit. Kjo është gjeneratë e internetit, që i bën atë të dinë më shumë", tha Berisha. 

Kreu i Qeverise, ky propozim nuk do te sjelle probleme teknike, pasi listat me keto shtesa rinovohen vetem brenda disa oresh. 

87 Komente

Ishalla eshte vetem thashethem...smiley

Une do i propozoja Berishes dhe Rames te rishikojne ligjin duke vendosur qe te votojne nga 21 vjet e siper.

edhe nga 40 vjec e poshte

80 e poshte

Anetareve te regjistruar te PPU-se t'u dyfishohet e drejta e votes.

Ka pasur nje  sugjerim Britanik qe ne demokraci te drejten e votes ta kene te gjithe por jo barazisht nga ana sasiore. Vota e nje PhD mund te cilesohet si 2 apo 3 vota. Nuk flasim per doktoranturen e Kristalit a Vetrines.

nderkohe kur kerkohet vota e 16 vjecareve duhet perjashtuar vota e Administrates. Administrata Shqiptare duhet perjashtuar nga votimi per aresye konflikti interesi.

Ne fakt vota e nje doktor profesori edhe tani vlen me shume se vota e nje muratori. Statistikisht dihet se niveli i shkollimit rrit gjasat qe njeriu te votoje, per arsye identitare por edhe praktike-ekonomike. Cfare eshte me e rendesishme eshte qe nje doktor profesor, e nganjehere edhe nje profesor i thjeshte, ben vaki edhe ndonje mesimdhenes ne Kristal e Vitrine, kane ndikim me te madh ne riprodhimin e institucioneve politike. Te shkolluarit, e vecanerisht te doktoruarit, marrin pjese ne vendimmarrje ne shume nivele nepermjet ekspertizes se tyre, dhe per ta permbyllur te mos harrojme ndikimin tek studentet. Me detyrove te shkruaj seriozisht ne kete fare teme.

Nuk jam dakort Tropizma. Muratori ka me shume femije se profesori dhe diten e votimit shpraz 4 apo 11 vota familjare personalisht. PhD e blere me leka nuk eshte e barabarte me ate qe merret me djerse e pasion, dhe numerikisht profi ka me pak femija.

Ah ti po flet per ate shtetin e ndritur ku mund te votojne femijet? Apo mendon se muratorlleku, si ideologji politike, eshte semundje ngjitese qe iu kalohet bijeve kur keta mbushin 18 vjec?

Mora moratorin... por si shembull mund te kisha marre edhe kepucarin apo hidraulikun. Ne shtetin tone kemi rralle por rendesishem votim familiar ku plaku shtepise premton dhe hedh me nje grusht te vetem gjithe votat e FRYMEVE qe ka nshpi.

edhe partite per ndryshimin si LSI ofrojne vende Pune si shkembim te votave fisnore. Vota e Profesorit jo qe nuk ka vlere por edhe vidhet se nuk ka 7 djem azgane ta ruajne.

Duhet percaktu nje formule jo kshu futja t'ja fusim, pershembull vitet totale te shkollimit per gjithe votuesit pjesetuar me numrin total te votuesve (kuptohet, vitet e shkollimit te Kristali nuk numrohen). Kjo eshte mesatarja e nevojshme per nje vote. C'jane poshte kane nga gjysem vote ose 0.75 vota, c'jane siper kane nga nje vote e gjysem e me teper (1.75, 2, 2.25, etj). Percaktohen dhe modalitete te tjera, si fjala vjen ish te persekutuarit kane automatikisht nje vote edhe nese s'jane shkolluar dot se nuk i ka lene sistemi, ish-antaret e ppsh kane automatikisht gjysem vote se kane perfituar per tu shkolluar nga sistemi. Je dakord? Te hidhet ne vote ne parlamentin britanik qe neser smiley  

Swed duhet te kesh pararasysh konceptin ne kohe. Te persekutuarit mund te kishin 3 vota deri ne 1994, por kapitali i tyre vuajti erozionin mbas besimit te verber ndaj Salukut. A eshte ky konceptimi im i gabuar? Ndoshta por kur ish-te persekutuarit dogjen vetveten e njeri tjetrin per pasoje te zhgenjimit nga politikat PeDe iste.

me ish komunistet ka nje problem. Te turperuarit dorezuan teserat e po vdesin ne vetmi e mjerim.

ish komunistet e pa penduar i kemi kryeministra sot, kerkojne nje mandat tjeter, dhe kane vote ekzekutive qe na bashkon me konferencen Islamike a mund te konfrontohet edhe me BE per te miren time 

Saliu do te krijoje Rrathe si zakonisht .Familjen e ka ne Gjyq si Hajdute .Vete fshihet pas Firmave te se bijes .  Jozefines ja cau mes per mes dhe e kenaqi kur pa te carat .Arrorro shegoret mbaruan . Atomikun ja denuan me Nje vit BURG ...Erdogani e peshtyu si fare luledielli .. Parate per te paguar miljona dollare per i cik "burre mut shteti " i mbaruan  . Cfare i ka mbetur ?

Gjetje e shkelqyer 14 Vjec dhender !!!!

Dhe vu argumentet e dhijareve te babasqapit .C'te keqe ka? smiley Çili , Balliu nje emision me Uturakun Fevyiu , Çupin , dhe Joyefina me Halimin e  Rujsmailin ne komisione .Dhe se fundi nje ne forme rrumbullake si Poni duke argumentuar ...Viva Zapata !

 

Do i ket mbush nipi 16 vjeç e i duket më i mençur se fëmijët e tij.smiley

                        smiley

Po me siguri smiley

Po Saliu pamjet filmike sikur i dha me mbesen .Nga Mali Dajtit  po i tregonte si Gjon Kastrioti te birit se ku shtriheshin zotrimet e tij . Nga Qaf Molla deri ne Gji te Lalzit smiley

Mendoj qe mosha e votimit te jete nga 18 - ata qe kane lindur pas 8 Dhjetorit 1990.Vetem keta nuk kane jetuar asnje dite nen diktature.

Ne te tjeret sado qe flasim kemi jetuar nen diktature dhe duam sduam,na ka programuar diktatura te mendojme sic donte ajo.

Pavaresisht luftes tone diktatura mbetet akoma ne subkoshiencen tone dhe shfaqet ne menyra te ndryshme.

jam plotesisht dakort me arsyetimin tend...

ku jetojne valle keta femije ne hene ? 

do votojne sipas prirjeve familjare shumica e tyre. kush ka pas babin komunist do votoj te majten e kush ballist te djtathten, po ashtu kush eshte nga jugu do votoj jugorin Rama e kush nga veriu veriorin Berisha.

 

po sikur edhe rama te jete nga veriusmiley

Po pse 16?

Po sa?

14

Po pse 14?

Po sa?

Po si ore sa? Ne na zene hallet shpejt, burrerrohemi qe 12 vjec!

Nuk i paskan dale mire sondazhet PD-s.

Per tymese njihet mire Berisha.

E di qe kete nuk e ben dot pa voten e opozites dhe o burra hidh nje shashke qe te merren njerezit.Si puna e marteses gay ku shqiptaret harruan hallet e perditeshme per nja 6 muaj rresht.

I ka politika keto.

Tani do te thote "Socialistet kane frike nga vota e rinise" smiley deri ne 23 qershor.

Shume e vertete, shume e lexueshme!

tani m'u mbush mendja se ky eshte socialist. Do me ndjek shembullin e Fernandez te Argjentines.
Biles, tani qe po shof, Brazil, Ekuador dhe Argjentina e kane ket 16 vjec po nqse m'pyt mu, te ne mosha duhet me u ngrit, jo me u ul

Fiks fare, biles edhe me ndonje kriter shtese. 

Kurse po te me degjonte mu, moshen nje here duhet me e ngrit e heren tjeter me e ul, e keshtu me rradhe ulu-ngriu me pompa te vazhdueshme qe tu behet mendja pordhe njerve me liri-demokraci. 

Te sigurohet virgjeria e votes, pa le te votojne dhe 16 vjecaret.

Virgjeria e votes arrihet nepermjet kurverise se politikes.

po ku ka me 16 vjecar te virgjer o Bama smiley

Periher e kape... smiley 

Eh keshtu kane ardhe kohet Spiritus, ta fut edhe baba jot, kompleksi i Edipit perse-mbrapi (ne te gjitha kuptimet e fjales).

Po pra, si shume eshte shtuar efekti kompleksit te Edipit, dmth faza fallike e patejkaluar, femije qe mbeten te lidhur me figuren prinderore edhe pas moshes 18 vjec dhe duke kuptu kete, qeveriu ka hap kaq shume universe private, mastera e doktoratura .Kurse tek gocat efekti kompleksit te Elktres prodhon Lolita  qe kerkojne modelin ateror tek babat apo bobat gjoksleshatore, me makine te madhe , rroge te madhe e gjithcka te madhe nga zilia per ate qe ju mungon smiley

Po pra pastaj tallen me ne qe Dum Baben me brisk rroje ne dore per t'i hedh lafshen ne toke te gjithe agnostikeve dhe agnostikeve te tmerruar dhe te tmerruara nga kastracioni. 

Arsyeja pse kuptohet. Shtresat me rritje demografike me te madhe jane ato ku Sala merr votat. 

Gjithsesi ne politiken shqiptare nuk eshte e paprecedent. Rama pasi u be kryetar partie kerkoj uljen e moshes per anetatesine, e per rrjedhoje per te votuar ne parti, ne 16 vjec. Ishte koha qe ai akoma ndjehej i pasigurt si kryetar. Shpejt kuptoi se ne fakt as nuk do duhej te bente me votine per asgje. 

C'lidhje ka anetaresimi ne parti me votimin per ne pushtet? 

Pse qenkan te afte te votojne ne parti (se dhe njehere, ky ishte synimi) po nuk qenkan te afte per te votuar per zgjedhjet e pergjithshme?

O Endrit,edhe nje vajze ,kur qenka e afte te pjelli qe 12-13 vjec ,pse nuk eshte e afte te krijoje familje qe ne kete moshe?

jo te gjitha gjerat kane te njejten pergjegjesi.sa me e madhe pergjegjesia ,me e  madhe mosha.

Tani nuk e kuptoj une ca lidhje ka kjo me ate qe kam thene une sepse pergjegjesite per te cilat flas une jane te njejta. 

O Endrit, po ça merresh me këta?! Edhe sikur njëri të ksihte gjithë ditën të lirë, të kishte qejf e vullnet për tu ndryshuar këtyre mendim, për të mirën e përgjithshme, këta prap nuk ndryshojnë mendim. Se të ndryshosh mendim, e ta deklarosh atë, do të thotë që ti pyet, e arsyeton. 

http://en.wikipedia.org/wiki/Doublethink (Të lexuarit e Peshkut smiley *)

 Endrit, leri teorite e interpretimet ligjore,se nuk pine uje.Te gjithe ata qe kane dy pare mend e dine shume mire se c'e shtyn PD  te dali ne keto propozime.Kjo qeveri eshte shume e afte t'i perdori si dele per vota njerezit,ashtu sic i cojne 16 vjecaret me detyrim si dele per te marre pjese ne audicionet e X Factory .smiley  

Kjo eshte moshe qe manipulohet shume kollaj,mjaft t'i cosh 2-3 here ne Party pa leke,nuk kerkojne ata as rritje rroge ,as ulje taksash etj. Mbaj mend,kur kemi qene vete gjimnaziste,maturante ,mesuesi yne i cili kandidonte vete ,na beri nje mbremje .Pas mbremjes ishim te bindur qe voten duhet t'ia jepnim atij,se na fali nje mbremhe shume te bukur.Kaq kerkojne te rinjte.Berisha i ka kaq mundesi qe t'ua plotesoje keto qejfe.

Ti kriskull do kesh pesuar ndonje krisje  se flet kodra pas bregut.Permbahu cun.,mos u egzalto kot.

Shpirt, je ti që duhet ta mbash veten... dhe e di pse? Sepse asnjë nuk po flet pro-burockullave të mister Naltmadhnisë... apo nuk e kupton?

Unë komentava mbi komentin e Endritit, për dystandartllëkun e mendjes tuaj simil-adoleshenciale.

 

Kjo qeveri eshte shume e afte t'i perdori si dele per vota njerezit,ashtu sic i cojne 16 vjecaret me detyrim si dele per te marre pjese ne audicionet e X Factory

Meqë këto kohë, e kam qejf Orwellin, si gjithnjë kur frekuentoj peshkun e lexoj perlat e tua e të ca të tjerëve, ja të ta ilustroj, kjo qeveri s'ka kuptim motra, duhet ky sistem. Po ti ky sistem nuk thua sot, se e ke baba Ramën të implikuar drejtëpërdrejtë në modifikimin e sistemit.

Si dele, si delet që Rama merr(te) e morri nga rrethet për të bërë protesta?

Audicionet, si publiku që paguhet tek çdo televizion për 10-20 mij lekshin?

Ça është ky faktor Xi njëherë... ja ta deduktoj... meqë Venuska e përdor si ""argument"" do të thotë se është ndonjë emision i Klanit! Kam të drejtë?

X-factry -eshte nje spektakel qe zbulon talentet dhe e jep Klani.Sa here ka audicione,shkulen gjithe gjimnazistet e Tiranes per te marre pjese gjate orarit mesimor me zyshen ne krye.Besoj se u sqarova .

Nuk je i afte te dallosh perla ti,ndaj mos e merr persiper nje pune te tille.

smiley

Jo po Big Brotheri. Ik moj ik, se ti vetëm për të të shkrehur së qeshuri je.
Kjo puna e perlave që thua ti, o flori, është si puna e humorit, ti di vetëm të bësh "humor" banal.

Po thuaj nje here "s'e dija "se do dukesh me i pjekur nese e ben nje gje te tille.

Ça është ky faktor Xi njëherë... ja ta deduktoj... meqë Venuska e përdor si ""argument"" do të thotë se është ndonjë emision i Klanit! Kam të drejtë?

Të bën tjetra të citosh veten. 
Ke dhe kolopuça ti... smiley

 

ti qenke aguridhee fare

Sepse nuk vendos fatin e njerezve. Kryetaret e partive s'kane vuajtur ndonjehere per votat e 16 vjecareve, i kane nga 90% e siper votimet. S'ka lidhje, dmth.

Ti nuk po lexon ca te kam shkruajtur une. Rama e beri kete propozim ne fillim e veta, sapo ishte bere kryetar dhe ishte vene ne statut qe zgjedhjet do ishin "nje anetar nje vote". Dhe ne ate kohe ai nuk ishte fare i bindur se do i merrte votimet me 99% sic i merr tani se nuk e kishte fare partine nen kontroll. Ne 2005 ai kishte te gjithe strukturat sic i kishte lene Nano. Duke marre votat e te rinjve shpresonte ta kishte me te lehte rizgjedhjen ne te ardhmen. 

Dhe per mua te votosh per kryeministrin ne hije eshte shume me e rendesishme se sa thjesht nje deputet. Po gjithsesi ne ato vende ku lejohen votimet brenda partise, jane te njejta rregulla per ata qe votojne ne zgjedhje te pergjithshme. 

Sipas informacionit ne rruge operative jane 4 shtete qe e kane moshen minimale per te votuar 17 vjec ku futet Korea e Veriut, East Timor, Indonesia, South Sudan and Sudan. Ndersa ato shtete qe e kane moshen minimale per te votuar ne 16 jane 6-te ku futet edhe Kuba e Fidelit. A thua Fideli yne dmth krimineli sali te jete frymezuar nga Kuba?

lol ky eshte propozim i tipit: une dua, po s'me lene te tjeret

ca  te keqe ka mosha... dikur  16 vjecaret   dolen malit  dhe  luftuan per liri..smiley 

 

por   po te ishte per mua,  qytetari duhet ta kishte te drejten e votimit  kur te futej ne pune  e te kontribonte  me taksa per shtetin..smiley

por   po te ishte per mua,  qytetari duhet ta kishte te drejten e votimit  kur te futej ne pune  e te kontribonte  me taksa per shtetin..smiley

Pra me nje fjale te votonin vetem buxhetoret, horrat e PD-se dhe Skrapallinjt e Ilirit? Edhe 100 vjet te tjera rrinte saliiiiiiiiiiiiiiiiiiii ne pushtet! Prit kur ta propozoje kete thagmen tende se gjithe diten neper rjete sociale e kalon kohen, kuptohet kur nuk eshte duke inaguruar ndonje rruge per here te trete.

 

o Timi,  mo u inatos ë xhan..smiley     eshte mendimi im ne pergjithsi...  nuk  kisha per votimet ne Shqiperi (por edhe per Shqiperine)...   

pra,  mendoj  qe ne fillim duhet  te kontribosh  per shtetin  dhe pastaj  te  kesh drejten  votosh.  sepse nuk me duket  e drejte  dhe  demokratike  qe te drejten e votes  ta  kete si qytetari  qe  punon  normalisht   dhe  kontribon  per shtetin/publikun, ashtu si qytetari  qe  nuk punon,  ''ja  hedh  sistemit''   dhe vetem perfiton  nga shteti.

Ne votime nuk Votohet per Shtetin por Partite nga fituesit e te cileve del Shteti . Pra eshte nje llogari "hileqare " e Bajraktarit qe e shfaqi si prelud me Pjellorine e Kuksit ...Ky nuk mbaron nndonjehere ne jete te tij nga sajesat Intrigante e Prapavolite . Ky eshte shembelltyra me e madhe e Hipokrizise dhe Ngatrrestarit .Po ne kete Rast qe e di shume mire se eshte e Pamundur ( kerkohet Referendum ose 2/3 e perfaqesise ne Parlament te ndryshoje ky Ligj ) do e shfrytezoje tamam me thirrjen

Bllokatori nuk pranon Rinine ...

Ja per keto duhet flake per flake te pergjigjen njerzit Intelektuale ne Shqiperi jo tu lene vend IntelektHalevee me Opinione te Uturakut Berisha si Fevziu , te tjerrin Lesh pa mabrim me theniet e ketij psikopati !! Mundesisht ta FYEJNE Publikisht , se ai njeri tallet me Popullin ! Ku eshte Ai Blendi Mane ..Nga ai dhjet Gjak Ai . Po tani dhe nje pende e Nderuar si Mema ....Fill pas thirrjes se tij Kryeminister ben Punen mos u merr me Thashetheme ...Berisha mblodhi Mesuesit per VOTA ...Ai eshte KRYE pis !

Ca 16 mer damlla me mire beji zgjedhjet qe te votoje vetem bathorja nga 18-30 vjec pse i bi kaq gjat me 16 vjecare e kosovare?

"Nëse nuk pyetet edhe kjo gjeneratë për qeverisjen e nesërme, dëshmon se kemi prapambetje në kohë të gjykimit tonë për ta.

 

 

Keta degjojne adoleshentet qe thone duam PARTY dhe kujtojne se ata duan te votojne per parti.Jane ftohur ne tajare (tmf Berisha)

socialistet kan ven si parrulle  "rilindjen"...

ua mori edhe rilindasit doc rrumpalla,ua mori ne kthese edhe kete

scoop-i i radhes i Berishes..  ca lojtari eshte ore papaapa ..

Psikopati i shqiperis thote qe rinia shqipetare eshte e pjekur.

Nje rini e arsimuar nga mesuese te korruptuara. Te rritur nga prinder indiferent, qenka aq e pjekur sa te votoj ne moshen 16 vjec. Nuk eshte hera e pare qe ky merhum ja ka fut kot. por kjo eshte deklarata me skandaloze. Kemi prinder qe nuk ju ben pershtypje qe femijet perdoren si dele neper mitingje, ateher thote ky psikopati qe femijet e keture indiferenteve jan te pjekur qe te votojne ne moshen 16. Hajde psikopat hajde. Ama normalisht, fjala e keti spikopati do behet kabull pasi populli yn eshte aq i urt sa qe nuk i ben pershtypje se cfare ndodh ne vendin e tyre.

Eshte matematike o bablok kur sdel sdel...ske ci ben!

 

Nqs behet nje studim/sondazh i vertete do te dale qe 2/3 e 16-26 vjecareve votojne per Sali Berishen. Jam i sigurt.

Pse eshte trendy saliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? 

Shume trendy.. Rina sot eshte menefregiste, e dhene pas parase dhe individualizmit, Saliu ju duket 1

e ke gabim, sidomos pasi u mbylli DNSH smiley

Ka pa noi onderr apo esht ekzaltu nga takimet me kalamojt, Buall Mavria smiley

Ne nje kohe qe tere problemin e kemi moral sa i perket kendveshtrimit te SISTEMIT, dmth te demokracise dhe ne funksion te saj per ndertmin e shtetit, KY, leshon shashka, duke thirrur ne "fushbeteje" nje moshe, te ciles i duhet te mesoje, per te arritur te kuptoje domozdoshmerine e te domozdoshmeve.
Eshte nden efektet e nje tmerri qe i fanepset si humbje e pushtetit.Gjithe qellimi i jetes tij eshte pushteti dhe jo SHTETI.Kurse per kete te fundit, per mua mosha per te votuar duhet rriturt dhe jo ulur...

"Kjo asht gjenerata qe nuk me njef mue se kan lindun me 1997 e nuk mi din horrlliqet"

Fli i qete Komandant dhe pa pishman nuk ka ngel dhe nuk ka me ngel kalamo pa votu smiley

bile te votojne edhe fetuset , feja i konsideron qenie te gjalla.

Jo se i ngrehet menja dhe Kaktuseve masnej , kemi urdher qe kutiat te mos i mbushim plot e perplot se jane te renda ne transport.

Po ju me gure I mbushni apo me flet votimi mer jahu smiley

Tentativa e dyte e deshperuar pas kerkeses per te quajtur te vlefshme cdo vote te mundshme me zhgarravina.

Problemi i politikes shqiptare eshte se 40% apo me shume e shqiptareve te moshes 18-40 vjec kane emigruar nga vendi. Kjo moshe eshte kontigjenti kryesor i emigracionit shqiptar ne bote. Qe do te thote, qe sa here qe mbahen zgjedhjet ne Shqiperi, shumica absolute e votes del nga moshat e medha: 40-80+ vjecaret.

Ideja e Berishes eshte "qesharake" pasi 16 vjecaret nuk kane arritur akoma moshen e pjekurise, moshen madhore per te gjykuar apo nisur jeten e tyre pas mbarimit te shkolles se mesme. Por eshte nje retorike produktive politike: Berisha fiton pike ne syte e rinise shqiptare duke u mbajtur anen e bere qejfin te pakten me fjale. Dhe pjesa me e bukur e fjales se tij ishte pjesa ku thosh: duhet te nisim negociatat me Rucin e socialisteve ne Kuvend qe ta bejme kete ndryshim. Eshte pjesa me e bukur, pasi pas nje jave apo nje muaji, Berisha do te dali perseri para kamerave, e do t'iu thote rinise:

"Nuk e kaluam ligjin se nuk donte Ruci i PS-se", duke ia faturuar fajin opozites.

Ky eshte dallimi mes nje politikani veteran si Berisha, dhe nje piktori amator si Edi Rama.

Dmth ai thote se axhamijte 16 vjecare Jane me te mencem se prinderit e tyre qe kane nje jete te tere ne real world.

 

xhevahire pjell,ja hongsha zemren

Ky  sb do ta kthej politiken ne argetim. keshtu ? Nuk e di po kjo eshte nje lajthitje e paster!  

16 vjec ? A u ka premtuar ndonje free  iPad te pakten Sala ne kembim?!! 

Nonje fush futbolli te pakten smiley do te ishte me lire! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).