Gëzuar të gjitha nënave, grave, vajzave. Kjo është dita kur ne përkulemi para sakrificave tuaja, ashtu si duhet të bënim çdo ditë.

294 Komente

gezuar festen!Juve qe keni çelesat e lumturise planetare e nuk doni me e kuptu,te bukrave deri ne pafryme,te mençurave deri ne habi,plot klas ,juve qe jeni endrra e llahtaria e çdo burri,juve qe jeni iniversi i femijeve tuaj,juve kaq te kompletuara...juve qe kur Zoti ju krijoi nga brinja e Adamit u pendua e tha....kete here kam superuar edhe veten....gezuar Zonja!!!smiley

Gezuar e dashur smileysmiley nga larg

Perqafime e dashtun ty edhe voglushevesmiley

eh mr'adem ç'i ke ba vedit me at brinj i kishe rr'kllye nja dy dopjo..

I still hear you humming, Mama. The color of your song calls me home. The
color of your words saying, "Let her be. She got a right to be different. Just let the child be.........."

- Gezuar festen zemra ime , nena ime  shembullore, ne ditet me te veshtira te jetes time , kur ste kam prane , vesh kepucet e tua dhe behem e forte , magjia jote deperton pertej globit dhe me mbush me force

Gezuar te gjitha grave festen e gruas , nenave dhe motrave kudo qe jane- Mos harroni asnje dite , sa te forta jeni, sa te rendesishme jeni , sa vlera keni dhe sa te bukura e te zonja jeni ...kur ta kuptoni kete 100% , shtypesit do te jene  ne  problem !!!!!!!

Gezuar, Charlize! smiley

Gezuar smiley

Gjithe botes femerore, sidomos atyre te ketij Forumi, ju uroj nga zemra
Gezuar 8 Marsin!

Aty ku degjohet zeri i botes femerore aty ka paqe, prosperitet e mireqenie.

 

Me të drejtë.
Në fillim të pranverës,
Janë përbri njera tjetrës,
Festa e mësuesit dhe e nënës.
Si lulet që në pranverë çelin,
Nëna dhe mësuesi,
Na hapin rrugët e jetës...... Me të drejtë.
Në fillim të pranverës,
Janë përbri njera tjetrës,
Festa e mësuesit dhe e nënës.
Si lulet që në pranverë çelin,
Nëna dhe mësuesi,
Na hapin rrugët e jetës......

 

Gezuar femra!

Lum ata qe e kane nenen afer , e shohin , e perqafojne , ja prekin duart , nuk ja dine vleren per momentin , por mungesa e nenes eshte si te kesh nje valvul ne zemer qe sa here permend fjalen nene , ato te bllokon furnizimin e zemres me gjak  , eshte nje torture qe duhe te pajtohesh me te dhe te gjesh nje menyre shpetimi . Po a ka paqe me dhimbjen ? smiley

nejse sot duhet te jemi te gezuara , me ka fal Zoti dy engjej te vegjel dhe me mjafton kjo per te bere paqe me dhimbjen

sindrome di Peter Pan al feminilesmiley.Roli i nenes ishte pikerisht  ky..te te bente grua e nene te zonjen ,pergjegjese e e afte me dhane ...dashuri ,kujdesje ,vemnedje.....

flm o Zana je shume e mire

Gezuar festen rrobalarse te benevrekeve te gjenive te botes!

te gjithe burrat jane gjeni dhe te gjitha femrat rrobalarese penevrekesh?

 

Shprehja ime ishte nje slogan Venus, dhe duhet kuptuar ne menyre te tille. Plus edhe kontesti i diskutimeve te djeshme, per gruan dhe sherbetoren e gjeniut.

Per kete punen e gjeniut, megjithse gjenite e njohur jane relativisht te paket, ne fakt ka shume e shume gjeni potenciale ne gji te popullit. Ceshtja eshte te kapesh çastin e duhur, po e humbe rastin (qe ne jete mund te jene nje ose shume dy raste ne jete), u fike, u bere njeri i zakonshem, ankimtar.

Duke shpjegu ty kete pune e gjeniut dhe gruas se tij, mu kujtu çfar i ka ndodh nje fizikani shume te njohur bashkohor amerikan. Nja 10 gazeta amerikane bene ca vite me pare nje si pune gare festival per te gjetur kush ishte njeriu me i zgjuar ne bote. E fitoi ky fizikani, dhe kur e morri vesh gruaja e tij, nderpreu larjen e benevrekeve, dhe tha: "Kush mer ky eshte burri me i zgjuar ne bote? Pefff!".  

S'e kam ndjekur debatin ne fjale.

E lezetshme historia(edhe e vertetesmiley)

 

Pu çfare paske humb, aty e ke te kendi i letersise, rrobalarsja e Poradecit, tani e kuptova qe ishte nje teme qe parapriu dhe paragatiti 8 Marsin.

Meqe tu duk e lezetshme historia, vazhdoj me nje tjeter, akoma me te bukur. Po i njejti fizikan, qe eshte njeri mjaft i sigurte, bile edhe mjaft hokatar (librat e tij shkencore jane edhe humoristike), kur i vdiq gruaja (ajo qe e mbante jo te zgjuar), as qau as beri mjau, por vazhdoi jeten si me pare, ha ha e ho ho ho. Mbas tre muajsh, rastesisht duke pare ne nje vitrine nje fustan, iu kujtua gruaja dhe ja dha te qarit me blegerima ne mes te udhes. Ej, ej e nuk pushonte, me ore te tera. Krize e rende depresioni.

Une marova me historina, mjaft heretik, siç thote Elba. Kushedi na tregon Elba ndonje histori, mundesisht histori me burre, se deri tani kemi degjuar vetem me komshie, shoqe, vajza dhe nene. Te pakten Zana ben ç'ben dhe na tregon ndonje histori me gjoks muskuloz dhe leshator mashkullor, me livando Dior, kemishe Armani etj.  

po shko mor burre e merr serotonine...e na merzite menderen..po seriozisht ...mandej parfumi eshte cartier,Kemisha eshte e qepur su misura.muskuloz me pelqen,leshator jo.....prandaj mos me ngaterron me tet moter.Te pakten sot a po m'hiqeshse eshte kthy PPU    si repart meshkujsh me disturbi psiqike....

Heretik -

Ne ske moter , ke grua, ne ske grua ke goce , ne ske goce , e ke nje nene - dhe per hir te saj ul koken dhe fol si njeri , perpara se te mendoj qe ti as per ate qe te ka bere koken ske respekt.

Gjithe ky mllef tregon ose nuk ke njohur dashuri femre , ose ke rene me ndonje hundleshe smiley ose te duken meshkujt me te embel se femrat , (meqe jemi te thashethemet qe i paske qef dhe i paske ven re)

Kisha nje deshire ndaj adminave- Sinqerisht nuk arrij te bej dot lidhjen e domosdoshmerise se komenteve abuzuese  te heretik  ? Ndonje sqarim per respekt ??

 

Elba e ku e di ti se nuk kam respekt per gjinine femrore. Problemi yt eshte se ti nuk je ne gjendje te kapesh nentekstin e çfare them, e cila eshte krejt e kunderta e çfare je ne gjendje te kuptosh ti. Ose e kap shume mire, por nuk te intereson, sepse nenteksti im i nxjerr bojen tekstit tend, qe s'eshte as tekst, por nje grumbull banalitetesh feministe torenteze, mbush me kokrra te verdha dhe me shqipe te çartur.

Nuk ka rendesi injoranca ime smiley rendesi ka qe fjalia jote e pare arrin qellimin  e tekstit tim , packa te shpifur .

Nuk eshte e domosdoshme t'i imponohemi njeri tjetrit ,thjesht informohemi.

Po pse qau kur pa fustanin? Ishte fustani i gruas apo vetem gruaja ia kish varur?

Po me pas ,si vazhdon?smiley

PS: Si paske mire punet me grate e peshkut.Inkuizicioni i grarise sapo ka rifilluar per ty.smiley

nuk di si vazhdon me kte burrin, di vetem qe ngjitur me dyqanin e fustaneve vjen nje dyqan "riparim corapesh", e sigurte qe ka kaluar edhe aty, po mbase s'ka pare gje nga ngasherima.

".Inkuizicioni i grarise sapo ka rifilluar per ty." Me duket me shume si aleance grash me transgjender, te pudros e parfumos. smiley 

Une jam plebe ,s'marr vesh nga aleancat "pudros&parfumos"

te rroje trendelina per mua.smiley

Venus, kaq thelle nuk i di punet e te tjereve. Pse qau kur pa fustanin? Zene se ju kujtu kenga e Tefta Tashko Koços (shife se e ke ne foto tek tema Lashgushit, foto kaurresh intelektuale shqiptare te veshur firmato, mungon profesori i Liceut Francez) "kur me vjen burri nga fshati/fap-fup ma ben fustani".

Ta kem mire me ty dhe me Enken, pa per te tjerat nuk me behet shume vone (perjashtu Adminet, muhabet tjeter). 

Nejse,emigranti u mundua t'i futej cik me thelle muhabetit por ndaloi.Sic duket dyqani tjeter do kete qene ndonje shtepi publike dhe ai i fshiu lotet dhe historia mbaroi.

PS: smiley

 

ajo rruge quhet sokaku i te krisurve. pas riparim corapeve vjen nje 99 cent, pronari kinez, qe gruas i thote glua, meqe ne kine nuk kane "r", rrjedhimisht as "rr".

ps. shtepia publike vjen ne fund, ne cul de sac. pas disa moteleve me emra latine.

smiley

njeriu i ri -ç'do gjë me forcat e veta

te gjithe burrat jane gjeni dhe te gjitha femrat rrobalarese penevrekesh?

 

ishte me shkurt me thane :gezuar efigjeni!!

Rruge e gjate qe nga kjo, por me mjaft suksese per femren. Gezuar.

Gruja e Nenshkodres...eyll ,e bukur,shif me sa kure eklas eshte veshur!Tesuti i veshjes aq fin ,te qendisurat me aq elegance.Ti mendon se keto me poshte jane me te emancipuara ,ma te bukra apo si???

1

1

si bubi kacurrel u dukerka.

fustani eshte i bukur vertet

kjo popullorja ne foto, ja u merr ne kthese te gjithave atyre poshte. nqse modernizimi erdhi per ta transformuar femren ne nje kukull te lyer e zgjyer, kurre mos ardhte. ajo atje lart, pa tualet dhe aq fisnike.

Mua ne fakt me beri pershtypje teksti tek ajo qe solla, dhe dekolteja, gjithashtu, per kohen. Por me shume e solla per tekstin.

Foto siper eshte e Zanes kur ka qene e re apo e motres se saj se ngjajne shume.

 

smiley

Eshte çudi kur je femer - Mimoza Ahmeti

Mua tani me vjen per te qare.Me duket sikur
shkarkesa yjesh me jane grumbulluar te syte.
Dot nuk duroj,
ndersa cengelat e nervave nderas terhiqen
kundrejt njeri-tjetrit.
Kangur me foshnjen ne xhep
duket figura ime se largu
ketu ne bregdet.
Me vjen per te qare.Jam bere barre.
Me siguri molusqet e buta tani
levizin kapaket e forte brenda ujit
dhe kandilet e kuq
kushedi c'udhetim te mahnitshem
kane marre
Eshte cudi kur je femer...
E keni pare natyren kur tmerrohet,fryn
e shkaterron!
Kur si perbindesh shkriferon germadhat
e mohimit...
Pastaj, kur pastaj, e lehte dhe e trandur,
me syte e medhenj plot hije
pret nje vazhdim, nje lindje femije
buze detit ku i vjen per te qare, per te qare,
ngaqe se si eshte, eshte me barre.
Ne ato ore te dites kur molusqet e buta
hapin kapaket e forte brenda ujit
dhe kandilet e kuq
kushedi c'udhetim te mahnitshem kane marre...

 

Me like it! smileysmiley

E bukur! smiley

smiley 

Tea: smiley xoxo

Don't forget to remember me.

18 years have come and gone
For mama they flew by
But for me they drug on and on
We were loading up that Chevy
Both tryin' not to cry
Mama kept on talking
Putting off good-bye
Then she took my hand and said
'Baby don't forget

Before you hit the highway
You better stop for gas
There's a 50 in the ashtray
In case you run short on cash
Here's a map and here's a Bible
If you ever lose your way
Just one more thing before you leave
Don't forget to remember me'

This downtown apartment sure makes me miss home
And those bills there on the counter
Keep telling me I'm on my own
And just like every Sunday I called mama up last night
And even when it's not, I tell her everything's alright
Before we hung up I said
'Hey mama, don't forget to tell my baby sister I'll see her in the fall
And tell mee-maw that I miss her
Yeah, I should give her a call
And make sure you tell Daddy that I'm still his little girl
Yeah, I still feel like I'm where I'm supposed to be
Don't forget to remember me'

Tonight I find myself kneeling by the bed to pray
I haven't done this in a while
So I don't know what to say but
'Lord I feel so small sometimes in this big ol' place
Yeah, I know there are more important things,
But don't forget to remember me
But don't forget to remember me

Gezuar, o shoqeni, o nenani, o motrani!  

Gezuar Festen 

Pa lidhje me temen:

8 Mars - Dita Nderkombetare e Grave

Nje fare lidhje me palidhjen:

Pa lidhje me mimozat, na mbyti bora. 

Mbi diten, linkun e Gezuar me siper etj:

Worldwide today:

 

  • Up to 50% of sexual assaults are committed against girls under the age of 16.
  • Globally, 603 million women live in countries where domestic violence is not yet considered a crime.
  • Up to 70% of women in the world report having experienced physical and/or sexual violence at some point in their lifetime.
  • Over 60 million girls worldwide are child brides, married before the age of 18

Edhe ne Kanada duket cdo gje ne rregull , por shelterat me gra te abuzuara dhe femije pa buke jan plot , sot behen protesta. Nje ne 4 femra abuzohet ne menyra te ndryshme

Megjithate keta festen e nenes e festojne si ne me dhurata dhe urime , dhe mblidhen si familje . Por sot ketu eshte vetem Dita e Gruas , jo e nenes ( e nenes eshte dite tjeter)

ndersa ne Shqiperi sot jane te dyja festat. Sepse ne fakt sot duhet protestuar, ka akoma shume per te bere per te drejtat e gruas , shume

Mbase eshte krijuar reputacioni ne peshk, por Kanadaja s'eshte ndonje vend ekzotik i panjohur, nga ato qe i studionim me detyrim ne lenden e Antroplogjise, tip 547 anetare fisnore qe profesori na kerkonte te benim hulumtime e prezantime me Power Point.  

ka akoma shume per te bere per te drejtat e gruas , shume

Ehe, po.  Ketu besoj bie dakort dhe Charlize. 

Sikur te visheshin grate ne Kanada me burka si ne Afganistanin e lire, nuk do te kishte as gra ne shelters ta abuzuara, as femije pa buke. Keshtu ndodh sepse Kanadaja eshte akoma e roberuar dhe i detyron grate te dalin me minifunde me shale zbuluar.

Keshtu ndodh sepse Kanadaja eshte akoma e roberuar dhe i detyron grate te dalin me minifunde me shale zbuluar.

 

hallelujah brother!

kush qeka ky usta mo br3dho ??

o usta c'i ke keto mor njeri i Zotit. Si hanxa per bajram ke fol

eshte kushuri i tete me vllain e vogel te gruas te dyte te Bin Ladenit

Bleva ca lule dje te pakten te na shohe syri lule brenda , se jasht  smiley akoma ne pritje te ike bora

Me Bayern luan kjo cupka? smiley

Gëzuar... "nënave dhe motrave". 

 

8 Marsi ne fakt eshte dita me e bukur e vitit per burrat shqiptare. Te dyja gjinite i gezohen kesaj dite. 

Mundohen meshkujt e shkrete me ju lene nje dite rehat, ose me nejt vet nje dite rehat, po te lini ju?

24 karatshe = 24 kokeverdha te tilla ( smiley )

 

o bama po kjo nuk bën pjesë tek femra e gjërave të gjalla o burr. kjo është një qënie paramikrobike, tip këllire

Gezuar.

Gezuar gruas sime qe ka ra ne burre te mire smiley Gezuar dhe Ju te tjerave te PPU  qe partjeter kini ra ne burra te mire si mua !

Reklame falas kjo? do vershojne meshkujt ne peshk tani me u be pak me te mire 

Burri i mire plak tri gra',ai i keqi edhe njenen ia rehatojne dynjaja....hahahahah

shkon per 8 mars te te bien sot ne dore fletushka reklame per strip club me femra qe zhvishen, 60.000 leke te vjetra hyrja, nje pije falas dhe nje kercim ne tavoline te perfshire ne cmim? Nuk duhej te ishte e kunderta sot? smiley

Rrespekte per te gjitha femrat e sidomos per ate qe na ka bo koken. Kjo dita sotme eshte dite koti sepse femra duhet rrespektu perdite e ska nevoje per nje dite te vetme ku veshin te gjitha minifund me cizme e na eksitojne aksidentalisht. Shpresoj qe mos turren grate 30/50 vjecare sot neper klube me cuna striptizmi se perndryshe do quhej dita e clirimit nga zinxhiri smiley

Ca 30-50, shumica jane me te reja. Po te shkojne mo burre, gallate eshte.

Po ere gallate eshte

Gra gezuar 8 marsin ! 

Ne kete dite duhet te kujtojme dhe personalitet qe luftuan per te drejtat e grave dhe vendosen qe 8 marsi te festohet si  "Dita Nderkombetare e Gruas"

Rosa Luxemburg

Clara Zetkin

Aleksandra Kollontaj

LENIN

August Bebel

Julij Martov

Jean Jaures

E te tjere...

Knej nga ne  sot festojne grate shqiptare  se bashku ne banquet hall smiley .......Mezi pres te vije ora , apo skam ble dhe nje fustan te bukur  smiley

Po ju nga Amerika cdo beni sot ?

ketej nuk festohet 8 marsi. edhe une s'i kam qejf keto ceremonite festive ne tufe.

ka shume pune per te bere qe femrat te arrijne atje ku duhet ( ne % te larte). rruga e pare eshte liria per te qene vetvetja dhe respekti ndaj vetes. pastaj ana ekonomike do i coje femrat atje ku duhet te jene, ne barazimin me burrin.

Gezuar mi gra!Eh c'te gezosh njehere. Gra te dhunuara , gra te shfrytezuar, gra te paragjykuara , te shkeluara , te nenvleresuara, te mbytura e te varferuara ..Njerzimi s'ka kuptim pa kete pjesen e tij me te bukur,me te ndjeshme,me te mire. Kohe te lavdishme do jene ato qe do njohin barazin e plote ndermjet gjinive. Atehere ky glob ka per te ndjere per here te pare forcen perfekte te njerzimit.

Do veni ne protesta sot? 

Gezuar o gra te peshkut, gezuar. Kush eshte beqare i urojme vitin tjeter te jete martuar.Kush eshte e martuar i urojme jete te lumtur dhe te jete e zonja ne te gatuar.Burrat vertet gjeni te gjithe nuk jane por stomakun njelloj e kane smiley

ke te drejte per te gatuarit.RRuga per ne zemren e nje burri kalon nga stomaku...mandej nuk ndodh kurre qe nje dreke apo darke e pergatitur me dashuri te perfundoje ne shamatesmileymandej restoranteve sot nuk iu besohet...a e moret vesh skandalin me restorantin NOMA  te Rexhepit....bark ,dhimbje barku ,higjene qe le per te desheruar te personelit!!!

Jo se morem vesh. Nga e nxore kete per Nomen?

Neper lajme interneti s'ka gje, se kerkova.

Gjynah! Shpresoj te mos perhapet dhe demtohet imazhi shume.

E mori nje goditje ne 33 vjec Reneja. Shpresoj te gjejne nje zgjidhje te mire.

edhe mua me erdhi shme keq....shisja mend....e te shesesh mend ne Rome per kuzhine eshte nje nder kenaqesite e rralla e te pazakonshme....smiley

Zane moj Zane ...dhe thu nuk e kam lexu Engelsin per dashurine ... Paksa e ke ndrysh ...dashuria e burrit per Gruan kalon nepermjet Stomakut ... ke harru penetrimin ose nepermjet ose labce neper te !Po ai drec ka kene dhe Beqar , nga ta kete dite kete ????

engelsin e kam lexu ,edhe bajagi e jo vetem per dashurinesmiley

Fotoja e pare e gruas zezake stupende...nje fytyre kaq femnore ,fisnike.....edhe fotoja e fundit....e gruas se re shtazene....e mrekullueshme

Nuk ka gje me te bukur sesa nje grua shtatzane. Duket si e rrethuar nga nje brerore shenjterie.Zoti e ndertoi nga nje brinje e Adamit por i dha avantazhin te riprodhoje jeten.Kurse revolucioni seksual i dha te drejten te mos e shikoje seksualitetin e saj vetem si instrument per riprodhimin  e jetes smiley

Nuk ka gje me te bukur sesa nje grua shtatzane.

Ashtu eshte, por edhe fotografi ka ditur si ta nxjerri. prandaj ka fotografe dhe fotografe ...

Ka me poshtersi dhe neperkembje per nje krijese te komplikuar si femra te thuash qe eshte krijuar nga njefare zoti nga brinja e nje mashkulli?

Mos na fut ne gjera kaq te thella.

Por ke te drejte.

Ka poshtersi me te madhe per i krijese te komplikuar si femra sesa ti maresh mitren me qera kur spjell dot mashkulli nga bytha? Ja kjo eshte poshtersi e jo llafi qe paska dal nga brinja o mbrojtes i kauzave prekse smiley

Ca thua o mavri?  Mitren me qera ajo vendos vet ta japi apo jo, por keto klleqet fetare per krijim nga brinja thuhen pikerisht per ta nenshtruar femren.

Respekt për femrën Shqiptare. Sakrificat e tyre jan te pashoqe.

respekt per gjyshet dhe nenat tona aq te mira dhe aq te sakrifices. Vetem te kujtosh sakrificat dhe fisnikerine e tyre, duhet te ndalesh nje cast dhe t'i therrasesh mendjes.

Ja se ndalemi vitin tjeter prape per urimet e rastit edhe i thereasim mendjes

po t'i therasim, se jemi bere te vegjel ne shpirt. e c'te te them me. jo vetem femrat, por te gjithe ...

kushedi sa emra ka nderruar deri vitin tjeter ky Pateku.smiley

Kushedi sa here do zihesh me vjerren deri vitin tjeter smiley

e urove vjerren venus? ca i bleve si dhurate? smiley

sigurisht qe e urova,madje dhe dje,si ish mesuese.I dhurova dicka,ka rendesi vlera?

Ska rendesi vlera. Rendesi ka sa gram aflatoksione i hodhe brenda smiley

vetem heretiku s'po i therret mendjes smiley

po i therret boll ,po i ka ikur larg ,se arrin dot mesmiley

do i therrasi dhe ai, s'ka rruge tjeter. a beson ne dialektike?

mua me problematik me duket pateku.

Patetiku ka probleme me stomakun smiley

ka nevoje per ushqim te mire.

Perderisa komentoj tek Peshku s'kam se si ti therras mendjes, sepse nuk mund te therritet nje gje qe nuk e ke fare. Ka firu mendja fare qe kur ka dale blogimi, ky eshte qellimi, çlirimi i mendjes ne pafundesi te marrezise, ne fund te sokakut. Na rrofte gjoksi muskuloz leshator dhe tuli dhjamor. Kjo po qe eshte dialektike. 

kam bindjen se brezi i gjysheve ishin shume here me fisnike se brezi e nenave por brezi i nenave kan sakrifikuar shume shume here... deri ne vetmohim

Gezuar te dashura gjyshe, nena, motra, teze, halla, teta, gra, kusherira, kolege, shoqe, te dashura e dashnore!  Jeni teresisht te mrekullueshme!  Edhe pse te shtypura, te dhunuara, e te persekutuara gjate historise se njerzimit, kjo nuk tregon brishtesine tuaj, por fuqine tuaj madheshtore! Jeni realisht gjinia me e forte!

 

Mos me merrni neper goje sot se eshte dite feste smiley

ik ne ndonje restorant te mire sot dhe rregullo stomakun smiley

Piva nja 5 birra ene sikur u qetsu icik. Normalisht nuk ishin birra 0.00000000001 cent si ato te Pjerit, me nxjerr zorret smiley

qaji hallin Pjerit ti.Ai sot ka hapur per zonjen vere te vitit 1920, bash te vitit kur Lenini shpalli 8 marsin si diten e gruas. 

Ah Lenini... smiley

Megjithese Dita Nderkombetare e Gruas eshte shpallur nja 12 vjet para Leninit, ne Amerike - aty ku filloi me demonstraten e grave rrobaqepese ne New York.

Aman vetem Leninin mos e nga se ne panteonin komunist ti e di qe ai eshte koka e pare.

Nuk u shpall ne NY.Aty filloi dhe per nder te asaj dite Lenua e shpalli 8 marsin dite te gruas.Kurse si dite nderkombetare e grave eshte shpallur vone nga OKB, ne vitet 70.

E drejte, ashtu thonte propaganda me te cilen je rritur e brujtur. Nqs di Anglisht, lexo ketu. Eshte shpallur Dite Kombetare nga Partia Socialiste e Amerikes ne 1908, dhe po ate vit Dite Nderkombetare ne konferencen Nderkombetare te Grave punonjes ne Kopehagen.

kur thua kete"propaganda me te cilen jeni mbrujtur" une mund te them shume gjera per ty por po e mabj doren sot. mos ngaterro kur filloi protesta e pare, kur u shpall dite e grave, kur u shpall dite pushimi ne lindjen komuniste dhe si dite e gruas ne perendim.

 

In the West, International Women's Day was first observed as a popular event after 1977 when the United Nations General Assembly invited member states to proclaim March 8 as the UN Day for women's rights and world peace.[8]

Spiritus mos hidhni e pritni linke nga interneti se nuk jane shume te sigurta. Me vjen keq qe po çmitizoj kete teme kaq te bukur mbushur me leng mestruacionesh te majtesh dhe sperme te djathtesh, por ne origjine ngjarja eshte e shume e ndyre. Nuk ka pasur asnje greve grash te vdekura ne proteste, por vetem gra te vdekura ne nje zjarr aksidental, qe me pas u be problem.

"Kujdes, "populli i Shqipërisë", 8 marsi është edhe ditë për gratë që janë nëna, por jo si nëna, në fakt si femra. Eshtë dita për të drejtat e femrave, ndërsa ideologjia leninisto-staliniste e ktheu nga një ditë simbolike në "festë" (hajde kërcejmë "danz" gra me gra), dhe nga ditë politike për të drejta e barazi në festë dashurie të fëmijve për nënën, të burrit ndaj nuses së vet, pra e devijoi drejt një marrëdhënie sentimentale, shumë të rëndësishme, por pa lidhje me këtë ditë. Urojeni nënën se meriton cdo gjë, cdo gjë është pak për të bërë për të, por jo si nënë, si femër që ka nevojë për shumë të drejta."

Artan Fuga ne facebook

Lajk Artan! True words.

Fuga ja ka fut kot. Sot kerrcet pornoja ne lokalet me striptizem Fuga thote dite proteste smiley

Edhe pornoja me striptizem, proteste eshte or tunxh!

He fillo tani mbro te drejtat e pornos. Te bythes i mbrojte me sukses or tunxh smiley

Patek mos u nxito.Ja se si porno vihet ne sherbim te kauzes:

Qekan "derrasa" fare. Te kishin pas noi gjoks 5-sa do e kishin mbrojt kauzen me mire smiley

patek ,shihet qe je i ri ,ende ne fazen e urise.Gjoksi i gruas duhet te jete qe te hyje ne nje kupe shampagne.....smileyme kile merren kasapet....bllah

O Zana mos ma hiq petllen. Ti thu "duhet te jete" Sipas kujt duhet te jete? Sipas Llazarit? smiley Secili oa gustot e veta. Mua me pelqejne femrat e mbushura me forma (jo te shendosha) kurse femrat qe jane shalthata e gjoksderrasa me duken si kalastre smiley Sa per punen e urise...ku i nxirret fundi asaj pune o Zane. Huqi del me shpirtin smiley

...Nuk ka huq ma te bukur ,pozitiv ,largpames,mendjeftillues,zbukurues....paqja e shpise ,e kojshise dhe e botes mbare .HAHAHAHA

mire ka Zana, degjoje dhe meso. Mos trego shije kasapi .Ti nuk je as na vlora qe nuk ngopesh me mish smiley

Rendesi ka qe mos te jene si ato paninet e fryra qe jane bosh brenda.smiley

Jo jo pa merak. Ja kontrollojme cilesine e panines duke ja shtypur smiley

ja kontrollojme....hmhm sa veta ia kontrollonismiley

Ne meshkujt e kisha fjalen moj Zana. Personalisht duret ne vend i kam keshtuqe skam nevoje per ndihme. Ja kontrolloj vete parametrat. I mban mend ato radiot Iliria qe e rrotulloje ate mrrokllen per te gjet kanalet? Ja ashtu ja kontrolloj smiley

ehe,varet cfare ke provuar...po te kene qene te nje lloji panineje ,panine te shtypur do marresh.

kur s'ke pare (provuar )me mire,s'di c'humbet.smiley

Megjithmen qe sngopem me mish.Pupupupu cna gjet

o Patek,  cilat  femra te pelqejne ty.....?smiley

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/c8.0.403.403/p403x403/484272_10151259141080816_1537334459_n.png

lul

Ai te pelqen ty?

Tamam. Po nuk u mbush icik dora ca kuptimi ka? Ti Belul je 'buke' e vjeter dhe ma kupton midene smiley

na kena pas thane:"ma mire mish me u ngi' a koc me u l'pi'"perkthej me mire mish te ngopesh ,apo eshter e te lepihesh....çeshtje shijesh.....smiley

Leri ato te Spiritusit e shiko keto:

nuk e kam kuptuar kurre se si mund te jene terheqese keto lloj femrash...me siguri pelqehen nga brezi i pare post GurKusar....smiley

Po s'u pelqyen keto lloj femrash, s'e di cfare lloj femrash mund te pelqehen?  Ne forme optimale fizike, te fuqishme jo vetem fizikisht por dhe nga karakteri.  

keto nuk jane ne forme optimale ,jane te palestruara,aspak ne forme normale,muskujt qe te behen keshtu i jane nenshtruar proçesesh shume te ngarkuara.Natyrisht gruaja nuk eshte keshtu....mandej shije mashkulloresh ....hmmm tesh po kuptoj ato komentet e tuja te homot.....

O Zana lere ate se spaska gusto fare. Po gustoja ime te pelqen? smiley

ajo te duket 5-sa ty ?!

Mo e shiko me lupesmiley

Venuske 5 e thashe per shaka per te tregu qe si du derrasa. 5-sa eshte shume e leshuar per gustot e mia. Le te themi 3 ose 4 smiley

E kisha nje dyshim smiley

ooooo,un vero intenditore do thoshin italianet smiley,Kjo po....sidomos qe pese nuk eshte po edhe ma mire

Optimale nenkupton ne formen me te mire, e sigurisht qe jane te stervitura dhe jo s'i jane nenshtruar procesesh shume te ngarkuara.  Nje ore ne dite, 4 dite ne jave ne palester, dhe nje diete te mire te ben kshu.  E mire mire se u lodhe duke aluduar qe jam gay.  Edhe si humor behet bajat ajo pune.

S'ma ha mendja qe shumica e meshkujve do i thoshin jo nje femre te tille:

seriozisht ,nuk mendoj se je gay...po je pak si deviato...per mua do me ba snobin....

Po po jam deviato dhe snob.  Mos u komplekso kaq shume oj Zane.  Jam mashkull qe i dua sa ska femrat, sepse i kuptoj dhe mundohem ti kuptoj sa me shume te mundem, dhe sigurisht kam shije te zgjedhur sepse e mbaj veten ne forme te mire, e kshu kerkoj dhe nga femra qe pelqej.  Jam liberal dhe informuar mbi keto gjera, e per te paditurit e mendjengushtet dukem snob.

Shumica e meshkujve s'i thone jo asnje lloj femre smiley, me shume pak perjashtime

ne fakt, ato muskujt sikur ia heqin feminitetin

s'i dua femrat me six pack

S'ka forma, dhe sidomos per mua qe jam ass man, bythe s'ka hic.  Sigurisht eshte goxha e mire ne fytyre.

varet nga genet, pra nga forma e trupit. jo nje ore ne dite, po dhe 2-3-4 te bejne ca, nuk behen dot vetem me fizkulture.

Mos ja fut kot. Cfaredo lloj forme te kesh (pervec deformimeve te lindura) ske nevoje per 2-3-4 ore palester ne dite. Me shume rendesi per muskulin ka rigjenerimi (pushimi) sesa koha qe bo palester. Shtoji kesaj dhe pjesen e djetes qe eshte 80% e stervitjes per nga rendesia (mish pule. brokoli,gjalpe kikiriku, te bardha veze, wheat protein, creatine monohidrate) e je ne rregull.

O tunxh bir, jane te thella keto pune (pun definetly itended!)! Nuk po mbroj te drejtat e pornos, por te drejtat e femrave per te shikuar porno, duke ditur se seksualiteti i femres qe eshte i pangopshem dhe ku e ku me i zhvilluar se i meshkujve, eshte shtypur e ndrydhur aq barbarisht e mizorisht gjate historise se njerzimit, sa qe ne mendjen tone te pjerdhur e te vogel (sidomos ate shqiptare), femra nuk sheh dhe nuk ka deshire te shohi porno e meshkuj qe zhvishen lakuriq per qejfin e saj, perndryshe ajo denigrohet, poshterohet e anatemohet si kurve, buce, baxhelle, putane, rrospie, e perdale, e pandershme e nje mullar te tere termash fyes qe kemi shpikur si shoqeri vetem e vetem per te ndrydhur seksualitetin e saj.

me te thane ,mendja se ke kene nja tre here gru e je kthy burre...smiley

Falemnderit per komplimentin.

Pyete se rrezik e ka gjoksin muskuloz edhe pa lesh smiley

shhhhh!  Keto jane konfidenciale o gjemb!

Se mos na keqkuptojne, une s'di gje!

Nuk e ka keq pakapo: pavaresisht se mund te rrudhim buzet, edhe striptizmi e drejte eshte. Pse meshkujt paskan te drejte per strip e femrat jo?

Kush eshte ai burr qe u heq te drejten femnave me strip? Ai nuk o burre!!!

As femrat s'jua heqin meshkujve te drejten me strip smiley

Shume muhabet kot. Bete si bete e e kondesuat nje teme si kjo ne muhabet stripesh.Gjynah me te vertete!

p.s. ne vend te admin, do e kisha futur nje fshese.

smiley Dora si perhere je e sakte , me pelqen korrektesia jote sistematike smiley

Dora Noli, e bukura eshte se ato dhe ata qe u skandalizuan me urimin tim per rrobalarse tani ja kane kercit muhabetit porno per shtate pale qefe. Vallaj sikur peshkataret te ishin ne komunikim real kishte per te kercit grup-seksi per hir te 8 Marsit. Dhe me te egrit jane ata qe ne fillim kane uruar festen ne menyre tradicionale, pastaj iu ndizen gjakrat dhe hormonet. Prit prit te shoç ku do te arrijne.

Dora t ka ngel sahati ke vala e pare e feminizmit ty .Kto (perfshi dhe striptizmin ) jane ceshtje aktuale.Per me tej lexo te pakapshmin smiley

Interesante eshte se pikerisht sot, edhe ketu ne kete faqe, urojne nenen: flm per sakrificat qe ke bere. Dmth te thuash femer ke thene sakrifice dhe kjo sakrifice konsiderohet si dicka e natyrshme, qe buron nga natyra e femres, nga rolet e saj gjinore.E gjitha kjo eshte e shpifur! Ne fakt sot nenave apo grave duhej t'u drejtohemi duke u kerkuar ndjese: Ndjese qe ju sakrifikoni me shume nderkohe qe ne derdellisim sloganet e barazise gjinore.

 te jete e zonja ne te gatuar.

(+1) + (-1) = 0

Ungju n'vend.  

konteksti eshte kur burri nuk eshte kuzhinier i mire. smiley 

+ 1 per kontekstin, -1 per spiritus qe e dredh.  Llogarite beji vete.  Ungju smiley

o zjush e rrept gezuar 7 marsinsmiley vjollcat ende s'kane cele me ti cu e c ka me t fal tjeter luli vocerr smiley

Ke te drejte.

Nuk po shkoj me larg o Gjergji N por ne Korce eshte Aleksandra Ilo ajo qe ka qene ka luftuar per te drejtat e grave.Ka krijuar shoqerine e Gruas ne Korce qe ne vitin 1908.Kjo shoqeri ka vene ne skene dramen Vilem Tel ku rolin e Vilem Telit e ka luajtur Aleksandra Ilo.Behet fjale per vitin 1908 ,kur pevec Shkodres pjesa tjeter e vendit akoma vishej me citjane dhe pinte salep.

...Në këtë kohë të trazuar, Tashkoja vë
kurorë me zonjushën e nderuar Aleksandra
Petro Ilo, e rritur te daja i saj, patrioti
Dhimitër Mole. Aleksandra, ishte një intelektuale që
zotëronte 6 gjuhë të huaja e që gjithë
jetën e saj iu përkushtua organizimit të
shoqërive që i shërbenin emancipimit
të gruas shqiptare.
Ajo ishte nga të parat
nxënëse të shkollës shqipe të
vashave në Korçë dhe veprimtare e
shoqërive patriotike në Rumani....

Gezuar 8 Marsin!

 

ore, ti i ngaterron gjerat, ose do vete ose... Per te veshur, shqiptaret dine te vishen, e ka thene edhe edith durham. edhe ai me i varferi e kishte nje kostum te mire fare, per dite feste. pastaj, rrobaqepesit kane qene ultra atehere, jo si tani. edhe dulla vishej si kont, po kjo s'do te thote asgje. shije ne veshje kane patur shqiptaret, se tani nuk me duken me aq gusto.

pastaj, kane qene fotografe tamam atehere, dinin si ti vendosnin, jo si tani qe jane bere te gjithe fotografe.

kur shkruajta visheshin me citjane dhe pinin salep e kisha fjalen per mentalitetin.

po mire mo aman, se edhe ketej keshtu kane qene shumica, vec ca ishin te ndricuar. rendesi ka c'bejme sot. se shume femije kane lene dhe po lene shkollat, gjakmarrja ben kerdine dhe ngujon femijet. dhe shteti? e di vete ti c'ben, fle gjume. mos mbro te pambrojtshmit.

Te drejtat e gruas jane shume te rendesishme per te kuptuar se cmdth mireqenie globale . Grate punojne me shume se burrat dhe paguhen me pak. Grate vuajne ngacmimet seksuale ne pune , shkolle , rruge dhe ambjente te tjera pa deshiren e saj, kjo gje con dhe ne perdhunime qe llogaritet baraz me krimin para ligjit. Grate nuk kane akoma te drejta per abortin ne shume shtete te botes, te drejta per shkollim, te drejta per pune, te drejta per te qene vetvetja, te drejta te per te qene e barabarte me gjinine tjeter dominante.  Kjo ndikon negativisht dhe ne problemet e femijeve dhe zhvillimit mental dhe fizik te tyre qe nuk duhet neglizhuar.

 

per Monden,  pergjigje per karikaturen qe ka postuar  me siper..

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/426811_3066731598765_894075693_n.jpg

 

...smiley

Interesante.  Po e imagjinoj si uje te perveluar dhe demet perkatese ne zona specifike.  

Ose nje dush te ftohte, meqe eshte dite feste smiley

imagjinon kabim... ose me sakte ne dem te zonjes... se po u derdh  gjithe ajo tenxhere,  do i hapi pune  vetes..   duhet  mbledh ujerat e te thaj dyshemen  pastaj..smiley

Imagjinata ate te mire ka.  Qe s'ka se si te jete gabim.  Shenjestra respektivisht "bullseye".  

Ai postimi i asaj logos dhe ky po vijne era xhihad feminist smiley

elba,abortin nuk do e konsideroja te drejte....nuk do e fusja fare ne keto vlera qe ti kaq bukur permend.Do ishte si e drejta per te vrare....smiley

Ah moj Zana eshte nje debat pa fund per kete . Personalisht edhe une ashtu mendoj , eshte zgjedhje personale qe une e ti kemi bere . Une para vitit te ri isha shtatzene per here te trete, nuk u gezova  shume por dhe zemren nuk e prisha dhe nuk arrita as te mendoj per abort ........pavarsisht se sqe kismet dhe nuk u degjua zemra e embrionit asnjeher....smiley........Por ka femra qe jane psh ne raste kur nga perdhunimi , po mar rast ekstrem qe edhe ndodh, kan ngel me barre ...........Ajo do ta heqi ....une jam  pro per ate ......se dhe une te isha ne vend te saj, ashtu do te beja .....desha te them se ka shume arsye perse nje femer arrin ne ate vendim......dhe mbetet debat sepse eshte zgjedhje shume e rende.

Jam e bindur se edhe ti e mendon si une...nuk ka si te ndodhe ndryshe....por te jap edhe te drejte....kurre me gjyku e denu askend per zgjedhjet e veta...

Ae dini qe trupi vete, aborton me shume se 50% te shtatzanive pa u marre vesh thuajse fare?

Bobo ti megjithmen paske qene femer sic thote Zana smiley

Tunxh bir, deri sa induktohet hormonalish te behet mashkull cdo embrion eshte femer.  Mos mu nda se vetem gjera te dobishme do mesosh nga une.  Sa me shume te dish per femren aq me i suksesshem je me to. 

E ke fjalen qe nuk lejon te ngjizet veza e te formohet embrioni? Ashtu s'quhet. Po te jete ashtu meshkujt abortojne ne banje qe 12 vjec.

Jo e kam fjalen mbas ngjizjes.

Me duket se ke te drejte. me duket se jane nja dy jave ku veza e ngjizur sorollatet e del nga qafa e mitres a dicka e tille. 

Urime,urime smiley

Kendej veç kerciti defi smiley

Kjo e imja permendi diçka "chippendales",por se mora vesh.Shpresoj qe eshte llaf i mire smiley

llaf i mir esht po he te vjen gruja te ha me gjith rroba smiley

Le te ngrene duart ata qi do ti bejne oral-dhurate partneres sot si dite feste, se kshu per lavderime te thata te grini juve. 

Kjo është dita kur ne përkulemi para sakrificave tuaja, ashtu si duhet të bënim çdo ditë.

... dhe e vetmja arsye qe s'perkulemi cdo dite para juve eshte do tju pengonim duke ju dale perkulurperara ne punet shtepiake tuaja. Plus qe mund te na dhembe kurrizi dhe do duhet te na masazhonit. Pra ne mendojme per juve.

Ja thash un, ja ku arritem sipas parashikimeve, Xhibi fiton si kampion, direkt ne goje edhe jevgut ha-merr-ike me aleanca trasgjender te parfumosur dhe pudrosur per nder te 8 Marsit.   

Heretiko, ti i shkreti i llaf the dhe te hongren te gjalle. Pse te bijne kaq shume ne qafe ty? 

Sepse nje here kam thene qe boten do ta shpetojne pederastet dhe lesbot. Ketu tek Peshku ne pergjithsi nuk jane dakord me mendimin tim, biles as Pakapi.

Si ka mundesi se Pakapi me lart thote qe eshte edhe ass man smiley

Xhibi me vjen keq per ata qe skane goje te urojne sot Nenen e tyre , apo per ca si puna ime qe e kane Nenen larg e s'ua sheh syri dashurine dhe perkedheljen e saj. Per ty qe flet ne kete menyre according to dictionary.com - eshte kollaj smiley

Elba, e ke shkrujt iher smiley

Shume eklektik diskutimi i Peshkut.

Po per faktin qe papunesia femerore eshte masive, - nderkohe qe edhe dhjetera mijera nga grate qe sot punojne e bejne kete ne kushte mizerabel, te nenpaguara dhe ne kushte pasigurie, - a ka folur njeri?

Jo per gje po, pa pune nuk ka te ardhura dhe pa te ardhura as nuk ka, e as ka per te patur ndonjehere barazi... .

Ne kohen qe jemi mesuar ta quajme "e Enverit" u arrit njefare barazie dhe kjo sepse grate dhe burrat u punesuan dhe u paguan njelloj, pa diferencim; a jemi ne gjendje te themi sot se jo vetem qe e kemi ruajtur por e kemi tejkaluar madje ate standart!?

 

 

 

 

 

Ta gezoni diten tuaj! Te lumtura ju pafshim gjithmone.smiley

 

Tefta Tashko Koco,1936

smiley Krenaria jone!

Hassell hasell kjo eshte festa e femijeve te vegjel. Vetem tek ata mund te gjesh mjaftueshem naivitet per te festuar gezueshem 8 Marsin e kulteve te tyre.

Na konfuzuat fare tani. Eshte apo s'eshte feste per te gjithe femrat kjo dite?

Apo eshte vetem per Elben dhe grate e tjera emocionalisht te ngarkuara dhe lehtesisht te emocioneksituara te Peshkut? Ndryshe, ku ta fusim diskutimin Zana - I Pakashmi ne lidhje me atraksionin femeror dhe mentalitetit zanist te korrelacionit pozitiv te femerseksualitetit me mosshkuarjen ne palester smiley

M'hekt mortja mu qe ke kujdes ti smiley

plasi galanteria.....se ç'pata nje si ndjesi qe dikush me hapi deren e me la te kaloj.........-)

Neqoftese ka gje me te shemtuar se festa me detyrim, kjo eshte protesta me detyrim. Nga ana tjeter, vendet ku mbidhen shume femra, meshkuj, punetore, apo te papune, jane vendet te mira per te bere pak propagande ne ndihme te kauzes (sic po bejne meshkujt ketu, per shembull, propagande ne ndihme te ngritjes kulinare te femrave). Ndoshta njerezit jane me te hapur ndaj ideve kur jane me te clodhur. E them kete duke menduar qe festat nuk jane arsyeja kryesore perse cradikalizohet shoqeria.

Sa here duhet te na thone meshkujt qe patriarkia i pranon protestat tona, por keto te jene te bukura, te holla, te gjata dhe me vetulla te hequra?

Sa here duhet te na thone meshkujt qe patriarkia i pranon protestat tona

patriarkia ?

po ne jemi njëzetëedymijë vjet në matriarki ...

Me fal se qenkam ngaterruar, matriarkia, si ta duash smiley.

jo trop jo, mos kërko falje, ky nuk është gabimi i yt janë zakonet e vjetra matriarkale që kanë hedhur rrënjë në trurin tënd e jo vetëm

e megjithëatë..

e megjithëatë unë kam akoma një ëndër.

ëndërroj që një ditë mashkulli të zgjohet.

ëndërroj që të zgjohet e të kuptojë që nuk është ai seksi i fortë.

( i forti rron 6-7 vjet më shumë se ai)

ëndërroj që ai të kuptoj se kur paraardhësi i tijë, në lulen e rinisë la kokën në muret e trojës, seksi i fortë ishte ajo e trojës.

ajo qi masi ishte bajat me t'shoqin  gjeti nji ma t'ri e i tha: ti je seks i fort robo

ajo qi masi ja vran seksin e fort u kthy tek ish burri e i tha ; t'anksha seksin robo..

unë kam akoma një ëndër.

ëndëroj që meshkujt të kuptojnë që ajo: je seksi i fortë ishte loja.

një lojë e bukur që vetëm mëndja e një femre mund ta loz për më shumë se njëzetëetredymbëdhjetëmijë vjetë

Good stuff! Ca e kane kuptuar ama. smiley

ka dhe keshtu: nje kurtizane-seks i forte qe ndjeu dobesi ne momentin kur ai(seks i dobet) filloi te kendonte per romancen, dhe me kot bertiste sempre libera per te rezistuar e mos pranuar humbjen e afert...

E cuditshme qenkemi pak a shume njesoj, nje here ne te forta ju te dobet, nje here ju te dobet ne te forta.

smiley

E cuditshme qenkemi pak a shume njesoj,

robi ka 98% të DNA - së njësoj me të miut për atë punë..

apo ADN..?..!  ... bo..

99% Me shimpanzete dhe bonobot.

prandaj ka burra qe pelqejne miushet, apo kafsheza te tjera smiley

po mos u merzitni, se nese ne nxorrem Helenen te forte, ju nxorret Uliksin, burre me mend e me karakter, te cilin Circeja s'e shnderroi dot ne derr kurse meshkujt e tjere po. E keshtu mutacion pas mutacioni....nga derri tek miu tek majmuni tek njeriu (femer, mashkull, hermafrodit) etj etj

me shume se sa feste apo proteste, kjo dite mund te vleje per te shtrire pak mendimin jashte flluskes qe na rrethon. Ne fakt kjo me mire se feste-protesta e gruas eshte ftese per reflektim nga njeriu per njeriun.

Qofshin gezuar grate kudo qe jane,ne memedhimbje e ne mergim,ku kane treguar nje force te jashtzakonshme,edukate,komunikim me te mire se burrat e eger qe arritem ti zbusimsmiley,ti pershtatnim ne keto ambinente ku çdo gje eshte unisex,ku burrat japin vetem doren dhe grate puthen; formuam me keta burra bashke familje te mrekullushme duke transmetuar edukaten e shendoshe te prinderve tane dhe duke e pasuruar ate me te vlerat qe gjetem!

falenderoj te gjithe meshkujt ketu per urimet e sinqerta,Idrizi me beri te qesh si gjthmone keto kohet e fundit,nuk e di a eshte shenje pjkurie e imja apo po behem koministe:smiley   Altini me mallengjeu,ka thene nje te vertete te madhe!

një këshillë për peshkujt: qëndrojuni sa më larg feministeve. U stay away from them, and beyond. 

Gezuar Festen o Gra , jeni ju pa jeni ju.

gezuar 8 marsin gra,goca,nena dhe motrasmiley

2 striptiste cuna nga Londra jane sot tek mumja. Nami me gra me rastin e 'protestes'

Llafet e bukura jane fukarallek

Mire bejne.

 Aleksandra Ilo nga Korca,eshte ajo qe ka qene ka luftuar per te drejtat e grave shqiptare.Ka krijuar shoqerine e Gruas ne Korce qe ne vitin 1908.Kjo shoqeri ka vene ne skene dramen Vilem Tel ku rolin e Vilem Telit e ka luajtur Aleksandra Ilo.Behet fjale per vitin 1908 ,kur pevec Shkodres pjesa tjeter e vendit akoma vishej me citjane dhe pinte salep.

...Në këtë kohë të trazuar, Tashkoja vë
kurorë me zonjushën e nderuar Aleksandra
Petro Ilo, e rritur te daja i saj, patrioti
Dhimitër Mole. Aleksandra, ishte një intelektuale që
zotëronte 6 gjuhë të huaja e që gjithë
jetën e saj iu përkushtua organizimit të
shoqërive që i shërbenin emancipimit
të gruas shqiptare.
Ajo ishte nga të parat
nxënëse të shkollës shqipe të
vashave në Korçë dhe veprimtare e
shoqërive patriotike në Rumani....

 

Tashko Ilo dhe Aleksandra Ilo viti 1920.

Gezuar edhe njehere 8 Marsin!

Mundohuni te nderoni figurat tona dhe mos u merrni me llogje kavaje.

Rrofsh q e solle ACDC. Kjo eshte nusja e xhajes se plakut. Grua e rralle per ate kohe.

Nusja e xhajes se plakut. Dmth, gruaja e vellait te gjyshit tend? Sa i njihni robt mer burre. Une snjof kusherijte e pare.

Vazhdojne keta llogjexhijte e Berishes te zyres se LefKOPESE me Pellazgjishten , sikur te jene ne shtetin e Enverit Akoma .Ky me Lart me dukete se eshte  drejtor drejtorie ne KQ te Partise Komuniste te Reformuar alias PD -hi .

Kurre Gruaja Shqiptare ne Historine e saj nuk eshte shitur per PUTANE rrugeve te Botes . Kurre Gruaja Shqiptare nuk eshte rrembyer , coptuar , vrare apo djegur ne se nuk ben Prostituten dhe nuk i jep Saliut Para per tu majmur me Klamime tij Politik .Faqja me e  turpeshme ne Historine e Gruas mbulohet vit per vit nga Ky Xhahil kriminel , me fanfara e brohorima . dhih e kecerish te familjee te Pushtetareve .Poshte tij te gjithe e dine se ai ben thirrje ,Rrembejini , rrihini , Shitini , Kurveroini ,Perdhunoini , Cfrytezoini .Sepsete gjithe e dine qe Gruaja eshte kthyer e mprehur ne kuaj per te leruarToken , ka kthyer Litarin dhe fishekun ne Paje  !

Sa me shpejt te shporrin  kete Klan  Gjyvendesh llapaqene si Jozefina Topallja aq me shpresedhenese do jete e ardhmja e tyre . Sa me shpejt te distancohen nga kjo Parti e Krimit ndaj femres Shqiptare  e korrupsioni dhe e Vrasesve " per ca dollare me shume " ne keto 25 vjet Pushtet te Banditeve , aq me dinjitoze do jete Gruaja Shqiptare , aq me normalisht e pa Hipokrizira doe ndiej Jeten e Pozicionin e saj !

Mbreme napolonin ne party all night long jena bo telef , edhe kur do ikja dj ma beri me hile , vuri ....ra faja   prej fikut smiley

Sikurse ka thene dhe z.Pjer ne VQ, clirimi i gruas nuk mund te vije pa shketerrur patriarkine dhe themelin e saj, familjen tradicionale te ndertuar mbi kulturen heteroseksuale. Barazia ideale do te arrihet kur nje burre bashkejeton me nje burre dhe nje grua bashkejeton me nje grua. Kjo eshte barazia natyrore. Atje ku ka nje kontrate midis burrit dhe gruas, burri eshte padroni dhe gruaja skllavja.

pytje: jam une i sajum keq apo asnjonit nuk i bo pershtypje se ky urimi i 8 marsit dhe biles vete definicioni si "dita e femres", tingllon shume me te futme? 

pse me te futme?

seshte se femrat kane qene apo jane ne kushte te barabarta. S'kane as 100 vjet qe votojne. 

po se viti ka 365 dite. Edhe femra duhet te ndihet keq kur i thone qe sot eshte dita jote. Keq edhe kur i blejne dhurate me rastin e dites se femres se per ate pune ka dyqane ku shesin dhurata dhe per qen e mace. Jo se kam naj gjo kunder qenve dhe maceve, t'kuptohemi

Eshte dita qe perkujton dhe nderon perpjekjet e grave per te arrire te drejta qe sot i kane me shume se me pare, jo per t'u kushtuar klujdes me te vecante se ditet e tjera. Jane perpjekje qe s'duhen harruar, ne menyre qe te vazhdojne te tjera. Ajo qe thua ti vlen per 14 shkurtin, jo per tete marsin, por ke njej fare te drejte per menyren se si festohet ne Shqiperi. 

Ke te drejte ,Br3dh. Po c'dita jote ,aman,dita juaj/jone. A mund t'i vesh te gjitha femrat ne qender te vemendjes ne nje dite te vetme? Me teper se feste ,lufte per ekzistence.smiley

 

Me teper se feste ,lufte per ekzistence

Eeee, aman. Vetem te ankoheni dini. Keni 80% te puneve neper zyrat shqiptare. Keni shumicen e stafit ne arsim, ne mjekesi, banka, gjyqesor, ne posta e cdo sherbim tjeter shteteror apo privat. Burrat i keni lene me pune krahu ose biznese. Edhe stafi i TEGut, se dola nje dite ne te njejtin orar me ata, kishte s'kishte 2% meshkuj.

Avdi,çeshtje rivaliteti brenda llojit.I pe sa te bukura ishin bere femrat dje? 

I pashe smiley Si akullore

e shikon c'na beri barazia gjinore?!.kishte te drejte xha Sulua po nuku ja vuri veshin njeri. Tani grate festojne dhe nuk protestojne. Perse te protestojne xhanem? Duhet shpallur ditae burrave qe tash jane minoranece*

*minorance jo ne kuptimin numerik por ne ate pozicional.

pozicional;lart- poshte?

Nuk duroni ju,sedrat mashkullore, te jene grate siper.

Me hamendje, bazuar nga c'u kam lexuar ketu, nuk besoj se xhibi, pakapo apo bredharaku e kane problem kete gje smiley

Xhibi,qyqja ,as majtas -djathtas ,po qe per te tilla ceshtje.smiley

xhibi eshte centrist smiley

Nje femer e lumtur, ben cmos te te bej dhe ty te lumtur. smiley

E drejte!

Grate ndjehen mire siper.Impakti eshte te festuarit orgazmik ne 8 mars smiley

Une s'i kam problem grate shefe. Madje, s'kam pasur asnjehere shef mashkull, tani qe po kujtohem. Ncncnc, edhe sheflliqet po na i merrni. Dhe prape "lufte per mbijetese", thone. Dhe njoftimet ne gazeta i japin ne gjinine femerore "kerkojme punonjese"

Mgjs me vonese, Gezuar mi gra smiley shnet, qejf e pare

Paske qene dhe ti te Mumja?smiley

Ku grate? Vetem vajza dhe studente duhet te jene,madje.

Teknikisht jane ato per te cilat eshte tete marsi. Sa kile nis te quhesh grua? Apo eshte me moshe?

Sigurisht qe me moshe,mendoj une.

Mund t'i thuash Zonje ,nje zonjushe dhe anasjelltas ?

Kur mund te quhet nje femer zonjushe/zonje ? si mendon ti ?

Eshte problem se femrat beqare qe afrohen tek te dyzetat e bejne cmos qe te mos u duket me ane te veshjes e te dietave, fyhen dhe po t'u thuash "zonje" apo "grua", sepse ndihen me te reja, dhe fyhen po t'u thuash "nje vajze si ti", sepse duket sikur po u ben qejfin me lajka te kota. Vetem tek "femra" s'kane ca thone, po ka ca kamikaze feministe qe as kete s'e pelqejne. S'e di, pune mooti.

Shqipja ka nje te mire qe te lejon t'u drejtohesh "me falni... a mund"

Si zemra te vogla jane me ato floket kacurrela si rrush.

Deri vone ketu zonje e zonjushe ishte çeshtje stausi civil.Zonje e martuar e zonjushe beqare.ishte raste qe edhe plakave te pamartuara i drejtoheshin me zonjushe.Ka nja gati 10 vjet qe zonjushe perdoret deri per adoleshentet e pak me shume.Ne zyra ,pune e kudo edhe gjuha formale perdoret zonje,pavaresisht se 25 apo me shume vjet ,e martuar apo jo.Ne fakt ishte pak si diskriminuese dhe e pabukur qe nje beqareje 40 vjeçe(koha ma e plote e nje gruaje ,i fantastici anni -antasmiley )ti drejtoheshe me signorina.Kurse zonje nukka dallim ......pra njesoj te gjitha.Ma komuniste se kjo smiley

komunizmi e kishte zgjidh kete muhabet ma bukur sa nuk ka: shok, shoqe, pavaresisht nga mosha, statusi dhe hierarkia.Ne kete egalitarizem formal kishte nje romatike inocente shoqja Zana smiley

pergjigje per Elben (jasht teme)

ti me njifke,un jo.mua ne sarande me njofin te gjithe(puthujse)plus ketu ke ''peshq'' sidomos nga usa qe kan ber pushimet tek hoteli ,ka dhe qe kan ber dasmat e veta tek hoteli im pa e njohur njeri tjetrin me pare.cfar abuzimi me kamarier ke fjelen ti? njeri nga kamarieret e mi sot jeton e punon ne bruksel fal  ndihmes time.ama kamarier legena(femra apo meshkuj)un nuk mbaj afer.

Altino, mos me thuj qe e kan bo ambasador ne Bruksel kamarjerin mbas eksperiences te hoteli smiley

Altin une thashe  ...marrim shembull . dhe kur thashe  marrim shembull , do te thote se nuk te njoh .

e dyta , kam degjuar si thenie , ata qe sillen keq me femrat dhe kamarieret , (sic u solle me Zanen (me fal Zana qe po te permend) WHATCH OUT !!

skishte lidhje fare dhe se kisha idene se ti paske biznes , qe nje rastesi e  cuditshme.

Elba

ti the qe''une te njoh''.prandaj thash se me njihje, sidomos kur fole dhe per kamarieret.kur flet per ket ''zanen'' te siguroj se esht nje cop shkerdhaté! qe vjen me pseudo femre,''zana''nuk ka len njeri ktu pa e sha nga :,nena,motra;gruaja.kupton ti se me çfar ke te besh ketu?

Me nje llaf sivjet s'u be ndonje kushedicagje nga Mumja dhe lokalet e tjera mashkellstriptiste me rastin e 8 marsit? Do kene ndikuar komentet peshkfeministe ne kete teme.

të hyftë mumja nësumë plako me qi s'trrihet pa u krrujt

 

Gjembo, une te dija qun feminist ty, dhe ja qe doli e vertete perderisa i fshive fotot e peshkeve tek Mumja. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).