Si për kinematografinë, shkurti ishte sezoni i çmimeve edhe për fotografine. Një përmbledhje e fotove fituese të çmimeve World Press Photo, Sony World Photography dhe POYI si dhe foto nga ekspozita të ndryshme në botë

Marrë nga The Guardian

Në linkun e mësipërm mund të gjeni më shumë detaje mbi fotografët, çmimet dhe ekspozitat e ndryshme.

39 Komente

Ne fakt nuk me duken foto kushedi se çfare, ne kuptimin qe shoh edhe me te mira nga te panjohur. Me ben pershtypje se fotot bardh e zi jane nivel me te larte se ato me ngjyra.

bashkohem me  ty heretik.nuk me pelqyen shume prej tyre.po kjo vjen mbase ngaqe nuk me pelqejne fotot me profil dokumentar.e vetmja qe me pelqeu prej atyre me stil dokumentar ishte ajo e Ian Teh.

ato qe me pelqyen ishin fotot e Man Ray,Vivian Maier,Iona Schwarz.

the rest , just background,sipas meje gjithnje.

doja te shtoja se dhe ngjyrat e Eggleston jane te mrekullueshme.

Meqe jemi te fotot po sjell nje qe me pelqeu sot dhe s'ka lidhje me ekspoziten ne fjale

 

Marshalla 6 kalamaj, te gjithe me sy mbyllur..

edhe me ashtu perpjete.smiley

Po pra...I lumte pushka jevgut, i lumte dora atij qe ka bere shkrepjen..smiley, te dy kane merita apo jo?

Kushedi mund te jene 7 kalamaj qe lozin syllambyllurazi. Shof se vetem mami i ka te hapura site.

Duket pak a shume si Derr smiley 

A ka moderatore ky forum? Cjane keto racizma kshu?

Wow sa rracizem shpreh kjo foto.

Foto te bukura, por me e bukura qe ajo qe kish sjell Venusi, ai hajvani me 6 kalamaj smiley

po pse i thua hajvan o Pjer smiley

Po keshtu hajvani smiley qe me kujton kafshet kur u mblidhen kelyshet per sise smiley nuk kisha pare. 

hajde racizem, hajde

bablok, eshte per shaka, nuk eshte per ta marre seriozisht  e kam then me kohe se, kur fus figuren me buzeqeshje smiley eshte shaka. Por ti je i ri ketu, sapo u fute ne fushe, dhe i percepton gjerat me ngjyra te ndezura. 

po kjo foto i coi te oprah kta te dy. Oprah e zgjidhi qesen dhe i dha 250 mije kredit ne w-mart plus nji honeymoon trip to vegas. Publiku qe qante msoi edhe qe plaka e ksaj kish qene gjithe jeten ne welfare dhe 2 vllezrit i kish mren ne burg. 
Celine Dion reprezentin kanada, u dha 2 bileta ne koncertin e saj.

* harrova me ju thon se fmijet u "gatiten" ne epruveta

Like

Foto e trete (vajza me kukull ne dore) eshte pak e frikshme, turbulluese.

White only .... dmth Vetem Ujera te Bardha... apo jo? smiley

vetem robt e bardhsmiley6 kaçarruma tjetri.si e mer guximinsmiley

Shume interesant ajo "Bull eye". syte e kafsheve shpesh me duken me shprehes se te njerezve. 

Kali dhe qeni, kane sy jashtezakonisht shprehes. Madje eshte shprehje e stervitesve te qenve "Qenin nga njeriu e ndan vetem goja".

Po, vertet, nje qen kisha nder mend. Kjo goca qe ndaj shtepine ka nje alan te madh, te zi, qe kur te ve putrat ne kraharor, behet me e madhe se une. Ka ca sy aq te trishtuar e thuajse si te perlotur perhere. Mua me vjen keq per vete, te mbash gjithe ate qen brenda ne sallon e ta nxjerresh vetem dy here ne dite nga 10 minuta. Rri gjithe kohen mbi divan, e leshuar si pa fuqi. Nje dite, siç duket e shkreta, e ka emrin Margò, donte te dilte dhe persillej sa nga salloni ne korridor, me pa mua, dhe mu hodh. Me thene te drejten, u tremba, por kjo idiotja i ulerinte dhe e qelloi dy here me shqelm. Po mos, une. Eshte qeni im, tha, e di une se c'do. 

Shyqyr qe eshte femer..smiley

Qeni i madh femer quhet buce apo jo?

...e qelloi dy here me shqelm.

Pse me prish humorin. Per mua duhet nxjerre ligj qe qente te mbahen larg kafsheve. Qeni eshte qenie me personalitetin e vet. 

Po ca rrace eshte kjo "alan"?

Fiks si ky eshte. S'e di si e themi ne ne shqip. "alano" eshte italisht ose "gran danese". 

Te mbahet mbyllur ne apartament nje qen i tille eshte tmerr, po s'pate mundesi dhe kohe te kujdesesh per te. Per mua eshte pergjegjesi e madhe te mbash kafshe ne shtepi, ndaj s'ma mbante te merja as nje mace, kur isha ne Tirane. Po macja ka me pak telashe, e ndoshta kur te kthehem, nje kotele do ta gjej. smiley

 

Danezi i Madh. Qente e medhenj ne trup, pergjithesisht jane edhe ata me karakter me te forte. Gjynah. Eshte mekat. Ky lloj qeni ka qene qeni i aristokracise angleze. 

I urrej me plot gojen ata qe keqtrajtojne qente ne vecanti dhe kafshet ne pergjithesi.

Ana ki parasysh edhe dicka, syte e qenve ne pergjithesi duken te trishtuar, por nuk do te thote qe jane vertete ashtu...ose te pakten jo gjithmone smiley

Rebus, kam pershtypjen qe varet dhe nga raca e qenit, ose nga menyra se si e trajton, mjedisi ku rritet. Perballe pallatit, kam nje shtepi private, ata e mbajne pak brenda qenin, shumicen e kohes e shoh jashte dhe eshte shume i lezetshme, me nje turi te zgjatur e sy te zgjuar, eshte qen çapken, smiley i shkathet, kurse kjo e shkreta qe kam ketu vertet qe me trishton. 

Syte me te bukur I kane kuajt dhe elefantet.

Ore, vetem mua me beri pershtypje ajo mamaka e lirshme ne banje?

Mu me beri pershtypje baba, ose komshiu me tele lente nga pallati tjeter, qe i bente ate foto mamakes.

Fotografi siduket eshte frymezuar nga Ditari Sekret i Pushkinit smiley

E Memphis dhe e Los Anxhelit... shume te pelqyera.

Por ajo nga Gaza... me makinen ne plazh, si nje film sureal dhe me e pelqyera per mua.

Pa shume komente per Rafallen, gjithnje me acarojne fotografi te atij lloji qe te japin idene "dhe ketu vajzat jane si kudo ne bote." Pse do mendoj se jane ndryshe? Mentalitet i ulet te mendosh se lexuesi do habitet nga i qenurit ne lindje te mesme.

Eggleton (sec me vajti Hopper ne mendje) + Ian Teh gjithashtu.

Me pelqen shume fotografia, dhe te bej foto here pas here. Ne nivel amatorial kuptohet.

Nga fotot me lart shumica m'u duken te zakonshme, jo te denja per t'u vleresuar me nje cmim.

Megjithate, me pelqyen fotot e Paolo Pellegrin dhe Ian Teh.

na trego ndonje te bukur

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).