Mesditën e së enjtes dhjetra nxënës shqiptarë të shkollës së mesme “Dimitar Vllahov” u sulmuan në Shkup nga persona të panjohur.

Pas sulmit të së enjtes ndaj nxënësve shqiptarë qëndrojnë disa tifozë maqedonas të skuadrës së basketbollit MZT-SHKUP. Kështu shkruajnë mediat në Shkup, sipas të cilave rreth 30 tifozë janë marrë në pyetje të premten nga policia. 

Por, këto informacione policia nuk ka dashur t’i konfirmojë, por as nuk i ka mohuar. Nuk përjashtohet mundësia që ky sulm të jetë si pasojë e revoltës tek tifozët maqedonas nga emërimi i ish-komandatit të UÇK-së Talat Xhaferi në krye te Ministrisë së Mbrojtjes. 

Tifozët e skuadrës së basketbollit MZT-SHKUP, gjatë ndeshjes së fundit ndërkombëtare që kjo skuadër zhvilloi para disa ditëve në kryeqytetin maqedonas, mbanin parulla kundër emërimit të Xhaferit për ministër të Mbrojtjes. 

Ndërkohë, lidhur me incidentet e fundit, përfshirë edhe sulmin ndaj 13 vjeçarit Blin Shabani, ka reaguar edhe Avokati i Popullit, Ixhet Memeti, i cili ka kërkuar nga organet kompetente që me urgjencë të ndërmarrin masa për kapjen e fajtorëve. 

Sulmohen nxënësit shqiptarë

Mesditën e së enjtes dhjetra nxënës shqiptarë të shkollës së mesme “Dimitar Vllahov” u sulmuan në Shkup nga persona të panjohur. 

Fëmijët thanë se sulmuesit ishin të maskuar dhe të armatosur me mjete të forta dhe thika. Tre prej nxënësve shqiptarë u lënduan rëndë dhe u dërguan për kurim në spitalin e qytetit.

Sipas nxënësve, sulmuesit folen maqedonisht. Ata sqaruan se policia mbërriti në vendngjarje me rreth 40 minuta vonesë pas incidentit.

Ajo nuk ndërmori asnjë aktivitet për ndjekjen e tyre, por thjesht mblodhi dëshmi nga të lënduarit. Gjysma e fëmijëve qëndruan disa orë në ambientet policore ku dhanë dëshmitë e tyre mbi ngjarjen.

Nxënësit e sulmuar janë nga komuna Haraçinë e Shkupit. Kreu i kësaj komune, Basri Bajrami deklaroi se kjo dhunë është një skenar që ka për qëllim destabilizimin e situatës dhe mbjelljen e frikës te shqiptarët.

 

Foto: INA.

Për më shumë edhe këtu.

63 Komente

Edhe keto maqedonsit e kane kape keq me adolishentat Shqiptare. Ne Shkup ka Shqiptare me shumice, mos te rrine si cofsha!

Keta po rrihen me leje te shqiptareve. turp per shqiptaret

jo turp per shtetin maqedons dhe Evropes kjo .....e keqe mbeti perher !

Si qe ajo puna e nacionalizmit? Nuk eshte hera e pare qe rrihen femij shqiptare ne ate shtet dhe nuk ka pasoja. Rradhen e kaluar hyne ne nje autobus me nxenes shqiptare dhe bene dhune sa tju donte trapi, disa vajza te vogla u shtruan ne spital. Ca ndodhi? Asnjegje! Oh po vazhdojne sulmohen shqiptaret si nacionalista, nga jashte e nga ZVARRANIKET perbrenda.

Prit kur ti gjejne nja 3-4 maqedonas me fyt te prere ne ditet e ardhshme. 

ora

po ta veshe re se si po trajtohen shqipot; ne shqiperi detin ju dhurojm grekeve per tu thyer hundet atyre qe nuk ehste dakord ,qeverria katapulton Kristaq Gervenin-negocuisn e ''paktit'' detar- ne bruskel me grade admiral  dhe perfaqesues i missionit ton pran nato

ne veri Mitrovicen pe jua dhurojn serbeve te cilet sot na trajtohen sikur te jen viktima dhe jo agresoret e djeshem te popullsise se pambrojtur kosovare

ne maqedoni ku shumica e banorev jan shaiptare nuk kan te sosur krimet ndaj shqiptarev te pafajshem e te pambrojtur,

po a jan keto rastesi apo nje plan i organizuar mire nga arkitektet e erresires te cilet diten na shfaqen si miq ?

pra kan nderruar kuajet kurse karroca e antishqiptarizmit vazhdon udhetimin e saj qe nga 1944...pa i ndonje penges te madhe

Qe nga 1800-ta altin ose qe mbas luftrave ruso-turke, kur rusia u be faktor kryesor i polikes europiane. 

Eshte e sigurte qe ata qe flisnin maqedonisht ishin maqedonas ,se me c 'po na degjojne veshtet,s'eshte cudi te mos jene.

jane provokimet e rastit , nacionalistet maqedonas jane te lidhur me serbine. dhe ndikojne ne rritjen e situates parazgjedhore dhe ne lidhje bisedimet serbo-kosovare, hiqet vemendja nga ato qe ben thaqi.  berisha ben si nacionalist,  , ne bujanoc hiqet  busit i deshmoreve, te gjitha te orkestruara per mrekulli nga serbia

pislliku i rradhes i politikave legena shqiptare, berisha e thaqi

Nuk vihet Thaci me Berishen ne te njejtin kandar.

a thua ???

mua me duket se rezultati qe kane eshte i njejte , korrupsion dhe ego per pushtet.  pjesa tjeter eshte derivat i ketyre me lart

duhet ta krahasojme me salen?

Kur Thaci me shoke krijonin UCK-ne, Berishovici me urdher te beogradit furnizonte me nafte ushtrine serbe. Kur Thaci me UCK-n i largoheshin kriminelave te spiunazhit serb ne kosove, Berishovici me urdher te beogradit i perndiqte ne Tirane dhe Shqiperi, kur Thaci me UCK-ne pergatiteshin ti jepnin fund terrorrit serb ne kosove, Berishovici me urdher te beogradit i vinte flaken Shqiperise, kur Thaci me UCK-ne luftonte Berisha me urdher te beogradit perhapte propagande kunder UCK-se dhe mbeshteste trupat e armatosura por qe nuk hodhen asnje peshtyme ne drejtim te armikut kur civilet shqiptare therreshin si cjapi maleve, kur thaci firmoste marreveshjen e Rrambujese, Berishovici me urdher te beogradit e akuzonte per tradheti kombetare (vetem Beogradi dhe Berisha ishin kunder Rrambujese!!!). Edhe ne pushtet Thaci mund te kete pasur mangesi por Kosova megjith perpjekjet e BE-se, Rusise, Greqise dhe Serbise ka perparuar dhe Thaci ka pasur gjithmone GUXIMIN te akuzoje anti-shqiptaret, megjithese bejne ligjin. Berishovici perpara anti-shqiptareve deri me sot vetem eshte perkulur si zorraxhi. Ai njeri deri me sot i ka bere keq vetem Shqiperise dhe shqiptareve. 

Thaci me Berishovicin nuk krahasohen ne asnje aspekt.

Kur Thaci me shoke krijonin UCK-ne...   Kur Thaci me UCK-n i largoheshin kriminelave te spiunazhit serb ne kosove....  kur Thaci me UCK-ne pergatiteshin ti jepnin fund terrorrit serb ne kosove.... kur Thaci me UCK-ne luftonte... Thaci ka pasur gjithmone GUXIMIN te akuzoje anti-shqiptaret

smiley  E di qe s'do te te pelqeje, por s'ja paske idene fare Kosoves.

keto qe ke permendur jane te lidhura me te kaluaren, per te cilen kam rezervat e mia, se ata benin lufte e thaqi ishte ne tiranepo nejse kthehemi tek tema e diteve te sotme te thaqit i cili tani ka SHIK-une vet, grabovcin, djemte e tij qe rrahin police, ka nje qeveri njesoj si berisha me akr ( pacolli) psd ( ceku) do me bo pazar dhe me pakicat boshnjake turq ashkalinj , ka marre gazetare si buzhala qe te hapin barkun e toci tjetr i klan ksoves , ka korrupsion galopant, ska drita fare , ka privatizime e skandale nga te kater anet , do me bo pazar me haradinaj po ai nuk i vajti, bie dakord me berishovicin per te dergu ca kosovare qe te votojne per salen me pashaporta te reja shqiptare, nuk flet nje fjale per policet e vrare ne kosove nga serbet, nderkohe rreh opoziten qe proteston ( VV), ka ca vjet qe thote plani per veriun e ska bere asje dhe shume shpejt ne 4 mars ka per ta shitur, etj .sa per te shkuaren kur ishte rugova gjalle, cfare miratohej ne tryeze paradite naten hidhej poshte nga ky njeri i cili as qe krahasohej me rugoven , besoj se me ate duhet bere krahasimi jo me berishen megjithate ai mbetet nje njeri intrigant dhe qe adhuron pasurine dhe pushtetin. ka me shume zevendeskryeministera  e zevendesministra sesa nenkryetar internacionalja socialste

me beso nje mut jane si thaqi si berisha. rezultati dhe faktet e perditeshme kete thone. nje mut.

Ku jane reagimet zyrtare? Ku eshte ai mjeshtri i termit albanofobi? Ne fakt ne burime te tjera thuhet se dhuna ishte reagim nga zgjedhjes se Talat Xhaferrit minister. Shpresoj te pakten kesaj here te kete te burgosur.

 

Cfare te beje mjeshtri o Dora kur edhe populli i tij e anatemon sa ngre zerin per albanofobine. Per fat te keq partia eshte kthyer ne atdhe per disa, gje qe e ka cunguar botekuptimin e tyre ne funksion te ksaj te fundit. A ka evidence me te qarte per degjenerimin e vlerave te shoqerise sone se sa menyra se si i turren njeri tjetrit per mbrojtjen e interesave te kombit vetem e vetem se Zuzuja said so? Edhe Enver Hoxhen do ta mbroja per qasjen ndaj shovinizmit Grek dhe Jugosllav ne vitet e pasluftes. 

Shqiptaret aty, duhet te perpiqen qe gjuha shqipe te hyje ne çdo institucion, shkolle e media. 

Maqedonia është një krijesë artificiale që nuk do t'u rezistojë dot sprovave të kohës. Një vend me popullsi 55 % bullgare e 35 % shqiptare, (të tjerat: turq, vlleh e romë) në kushtet e mendesisë ballkanike dhe për më tepër, varfërisë që pjell vetiu nacionalizëm, armiqësinë mes tyre do ta sjellin në rritje. Përfundimi ku arriti vite më parë akademia maqedonase për ndarje territori mes këtyre dy këmbësive, mbase do ishte zgjidhja më e përshtashme. Refuzimi i këtij projekti ndolli megallomaninë e krerve maqedonas për t'i krijuar vetes një histori që vjen nga kohrat e lashta të trakasve, Maqenonasve të Filipit e Aleksandrit  mbushi tekstet e tyre shkollore me idiotsira. Kështu do shkojë, sot do rrihen shqiptarët, nesër bullgaro-maqedonasit, pasnesr shqiptarët e deri në shpërbërje....Bullgaria do marrë atë që i takon dhe Shqipëria atë që i përket.

Shembulli i flamandve në Belgjikë, i skocezve në Britani, i baskve në Spanjë, etj., ndonëse me nivel mirëqenje të lartë, tregoi që nuk bëhen dot Amerikë e Veriut. Po këta ballkanasit, kanë vallë shanse të bashkëjetesës normale? E shoh me shumë dyshim. Skepticizmin tim do e shijojë brezi që vjen.

Shqiptarët kanë radhën të rrahin maqedonas, ndaj të përgatiten.

"Kurre mos e nenvlefteso determinimin e nje shteti artificial per vete-egzistence" ka thene nje profesor ktu. Fakti eshte qe gjysma e shteteve te botes jane artificiale dhe short of civil war asgje tjeter nuk ka as edhe nje shanc te vetem ti ndaje ne baze te etniciteteve apo grupimeve perberese demografike. Vetem shiko tre nga fqinjet e Izraelit; Libanin, Jordanine, Sirine. 

Shteti shqiptar duhet të tërheqë urgjentisht njohjen që i ka bërë FYROM-it. FYROM si shtet nuk duhet të ekzistojë, dhe Shqipëria e ka për detyrë që këtë rradhë ta bëjë problem ndërkombëtar rrahjen e shqiptarëve nga fyromianët. Jemi vend i NATO-s, aleatët tanë duhet të njoftohen që pjesëtarë etnikë të kombit tonë, po masakrohen nga fyromianë. 

i ben natyra (koha) vete gjerat mbare. nuk ka nevoje per nderhyrjen tone. 

nje gje dihet, qe shqiptaret dhe maqedonet, nuk mund te jetojne ne nje shtet te perbashket. aq me teper qe jugosllavia ra pikerisht prej kesaj pune. 

Keto maqedonsit sikur u qetesuan ca kohe pas atyre vrasjve. 

po ne sllavodoni nuk ka ndonje lubonje ??

Shihe kur të dalë Lubonja tani me një shkrim ku kritikon shqiptarët për nacionalizëm, sepse u kanë ikur thikave fyromiane e nuk kanë ndenjur aty që të marrin thikat e "vëllezërve" tanë fyromianë. Duke ikur nga vendngjarja, kanë treguar se janë racista dhe nuk duan thikat e fyromianëve vetëm sepse janë sllavë. 

E mbaj mend mbas rrahjes te femijeve shqiptare para disa kohesh Lubonja dilte ne televizione e cirrej per gjuhen nacionaliste qe perdornin shqiptaret... ai dhe sera e tij jane krimba qe ushqehen me kufoma, e kam thene edhe me pare, vetem se i jan qepur ketij mileti e nuk ka kush ti bind qe nuk eshte kufome, mund te jete ne koma, letargji, por jo i vdekur.

 Tani sapo lexova lajmin e fundit që vjen nga Shkupi. Shqiptarët në protestë masive po përmbysin makina dhe po ndeshen me policinë. Gaz lotsjellës dhe tym gjithandej.

Topi dhe mediat s'kan gje!!!!

Snajperi 9 milimetersh eshte mjet efikas qe ta heq tapen dhe te zbute  presionin.

Nuk duhet zhytur duart me gabel.

 

 

sa te vegjel qenkan smiley
mendoja se ishin zdapa gjimnazi ose universiteti

Jo vetem te vegjel, por keto 12-13 vjecare po rrihen me dru ne sy te policit ne ate foton e mesiperme nga maqedonsi me flamurin artificial ne shpine.

po te ndodhe kjo me nje shtet tjeter ne Evrope, do ishin kalbe ne burg keto maqedonasit, dhe do e kishin bo alarm organizatat joqeveritare, dhe ato per femijet dhe te drejtat e njeriut!

ne rastET e maqedonise nuk ndodhe kurgjo!

Kreshniko o me? 

Ca do bosh ket' fundjave? 

Noi "trip" te vogel, noi "romantic getaway", noi bed & breakfast?

 

hej, e kom nji resme ashtu. si thu?

Ama ca se!

jo, jo, resme sagllom... kom edhe pak minuta me e qit. vetem izen du.

Izen e ke me pashe, dervishi im. smiley

ejvalla! smiley

Durres, duke prit Princ Vidin.

http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/36612_344554022320749_1548482539_n.jpg

PS. Jam duke dale ne mos kthefsha xhuvap per pak kohe. Te shtune te bukur, Mrrok!

Aa, flm. 

Foto qenka xhind. smiley

 

=1000 llafe. njoni nga kta dore me nji i ka kerku me u bo synet... or else.

Emo, pse vetem me resme? Edhe me vargje:

Cajupi dv.

 

Mbretit Shqipërisë

 

Kushdo foli mbë vend mbeti...

Na shpëtoi Perëndia

Erdhi mbreti! erdhi mbreti!

Gëzon gjithë Shqipëria.

 

Erdhi mbret’ i Shqipënisë

Dhe zu vënd’ e Skënderbeut!

U-ngre flamur’ i Lirisë

Sot nga burrat e Atdheut.

 

Me këtë flamur ndë duar.

Me këtë mbret fuqi plotë

Shqiptarët të bashkuar

Do të ndëgjonen në botë.

 

Lum neve për këtë ditë!

Dielli ndriçon Tomorrë...

Errësira, ligësitë,

Bashkë me Turkun u-çporrë.

 

Ra Dielli në vënd tonë...

Shqipëria lulëzoj!

O shokë lëvdoni Zonë

Për mbretnë që na dërgoi.

 

Shkurt 1914.

 

Ka dhe nja 30 strofa te tjera smiley.

smiley

po m'vje ora e gjumit mikroborgjez te masdrekes, se nji sesion bejtesh nuk do ishte hic keq. smiley

 

Une s'ia them per bejte.  Por hazer strofat e Cajupit smiley. Per nje bejte, dy strofa.  Beni po deshet 15.  

PS: zili gjumin e pasdrekes.  S'ia them as per ate. 

Argjiro moj djepë palle

lum për bir që linde tiiii

o ku m'je rrit-e, o lulja nder pisha,

o ne Tropoje-bre, te Sali Berishaaaa...

 

I hidhte smiley.  S'kishte pisha, kishte mana!

PS: po ashtu smiley.

thelle ne malet e Skraparit

lindi burri i vatanit...

PS: klm smiley

kush m'i qan hallet e mia
Ilir Meta, LSI-ja

Ja dal sa te vij akeisti se na thot ai c'plan ka Kreshnik Kaloresi per felliqodonsit qe rrahin femij shqiptar.

Kontrollova agjencite e huaja të cilat deri para një javë ishin të mbushura me artikuj mbi rrezikun dhe tmerrin që po përhap "nacionalizmi" shqiptar. Asnjë artikull! Vetëm balkanisight, i financuar nga Komisioni Europian, kishte një lajm ku thuhej se në "Maqedoni" (FYROM), protestues shqiptarë po djegin kryeqytetin në mbështetje të një ministri shqiptar. 

Ja demokracia dhe drejtësia e medias dhe vendeve perëndimore! 

Ca thu ti o burr, Evropa ka me shume konsiderate per te vdekurit serb se sa per te gjallet shqiptare. U hodhen perpjet njera mbas tjetres kur u thyen disa koka varresh serbe, nderkohe qe shqiptareve po i hapet varri per se gjalli dhe nuk e can trapin njeri.

E mo, e pate c'ndodhi sot? Keta po qe organizohen. protesta e perleshje me policine sot ne shkup

Uroj mos te kene dale prape me parrulla ne arabisht.

nja dy allahu ekber i degjova un tek lajmet po hajde thuaj popull injorant...gjynah!

keq puna atje
ishalla s'vriten prape maqedonas se ka per te plas keq

Ca qu ti "do plasi keq"? Shteti maqedons eshte aq cope-cope saqe thyhet si shkrepse me 2000 veta te armatos me belxhik. 

pse, ishin me mire ne 2001?

Ne 2001 futi turite europa me usa-n (qe do i fusin prape) se perndryshe shqiperia do ishte bere vend komshi me bullgarine

po arriti puna deri aty sa te thyhet dikush si shkrepese, eshte e plasur keq
vetem lajmi qe paralajmeron rremuja te shkaterron ekonomine, le me po te nisin rremujat, e pastaj jetet qe humbin kot fare, per nje gjullurdi qe pasi kalon gjithcka kthehet si me pare,

Trima te vertete, qe rrahin femi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).