To prepare this yummy ice -cream, I used. 500 gr of heavy cream 3 tablespoons of cocoa powder 200 gr dark chocolate 250 ml milk 6 tablespoons of honey one pinch of salt 5 egg yolks 200 gr of strawberries a pinch of chopped pistachio 100 gr of vanilla Whisk the heavy cream and cocoa [...]

40 Komente

o Enka, ke marre persiper te na shkaterrosh nepsin  keshtu..smiley     para nja nje jave  sallate  frutash te ndryshme..  tani akullore   me luleshtrydhe e kakao..  well,  ku do perfundoj ky muhabet,  na çmende..smiley

Sa desha me ja thone , futet robi n'shpi , vesh rrobat per n'shpi , futet n'peshk ,lexo Enken , heq rrobat e shpise ,vishet dhe del me ble Trilece smiley

une vdes per akullore dhe e ha shume. shume here skip lunch dhe ha vetem ate. po qe ta bej vete ama. shumicen e hereve e blej homemade ice cream. eshte shume e mire. po kete tenden do ta haja me kenaqesi po ta pergatiste dikush tjeter.

shume shume pune per nje tas akullore.

T'lumshin doçkat. Akulloret në dimër s'para i konsumoj shumë, por duke parë foton duket shumë nepsndjellës smiley

Ta kisha pare me perpara! Se luleshtrydhet i mira sot, po me mungojne keto te tjerat. neser ketu s'ka xhanxhin dyqane hapur. Duhet ta pranoj qe Italia pervec te tjerash me ka ngjall deshiren per te gatuar. S'ke c'ben, vend borgjez, ku te gjithe flasin vetem per ushqim.  Rrofsh, Enka per embelsine qe na sjell. smiley

P.s. Me pelqen ajo fotoja qe ke tek ballina me filxhanin e kakaos, lajthite... atmosfere e ngrohte.

Sa erdha nga shopping , shof enka's ideas , po dal prap deri ke odessa  , na more ne qafe o goce se sdu me i  prish linjat   smiley

megjithate shume flm per ide te shkelqyera qe na sjell

po ky 500 g krem si bohet ? smiley

ju befte mire  dhe flmsmiley

Ana edhe une e kam qef ate foton me filxhanin tim te preferuar smiley

Po po ju befte mire , shif me sy e plas me zemer smiley

i mbarove trilecet o Brad?smiley

Kam heq dore nga Trilecet , se kush me tha se do me zere semundja Sheqerit smiley

ta paska thene nje mik qe ta do te mirensmiley

Nuk e mora vesht , a me donte te miren apo kishte inat Trilecet smiley

ose kishte zili lidhjen tende me trilecet smiley

Akullorja eshte nje prej ushqimeve me te vyera qe ekzistojne, nga çdo pikpamje. Problemi i kalorive mund te evitohet duke e ngrene si zevendesues te nje vafti, dhe jo ne fund te vaftit si perdoret zakonisht, si mbyllje. Per ta shijuar vertet duhet ngrene me kaush (jo me luge), dmth me lepirje, si grate dhe kalamajte, sepse maja e gjuhes eshte me e ndjeshme ndaj variacioneve te se embles. Eshte nje ushqim ngushellues fantastik, ne rast gjendje depresioni futi nje akullore (jo industriale, artizanale, mundesisht gelaterite e Romes) dhe je i ngushelluar. Ka disa arsye, njera eshte se akullorja nxit ne tru prodhimin e endorfines, substacen e lumturise, pikerisht ate qe çlirohet prej orgazmes seksuale. Qe ku e bona edhe nje koment tjeter te thelle me seks. Te me fale Enka, se eshte goxha gru serioze, shtepijake, e ndoshta i demtova temen.

i fal qofsh per pershkrimet por nga mi gjete epitetet per mu ?smiley

visheroy: jo , e bej kete gje per qef.po nuk do qe keq te merrsha dhe nai reklame prej verteti smiley

Cfar do qe te jesh ti un te imagjinoj si grua shtepijake, te virtutshme, te shendetshme, topolake, me faqe te kuqe, qe gatuan me perparse, me luge druri ne dore midis avujve te tenxhereve ne zjarr, rrethuar nga kalamaj buçko ... etj.

paske gjithe ato gjera te faqja ben ndonje emision ne tv? nese jo, duhet ta mendosh

Cfar do qe te jesh ti un te imagjinoj si grua shtepijake, te virtutshme, te shendetshme, topolake, me faqe te kuqe, qe gatuan me perparse, me luge druri ne dore midis avujve te tenxhereve ne zjarr, rrethuar nga kalamaj buçko ... etj.

akullore thot kjo , mu po m'hahet nai gja e mire ime ene vet se di se car smiley

smiley yll fare je , i kam qef shume smiley

Elba , sa eshte ora atje tek ty tani se ta tregoj une cfare te hahet smiley

Ehhh Elba se di ate barcaleten me coca-cola..smiley

Vete xhaja ne dyqan dhe i thote asaj qe shet, qe t'i jepte nje coca-cola, i thote shitsja po jo mo xhaje coca-cola po koka-kola, ja kthen ai po pse djalin qe ma quajne Caush ti them Kaush une keshtu?

Edhe Elba kur thote me ka vajte mendja edhe se di se car ? smiley

smiley

edhe duke ja kujtu me delikatese ne fund fare smiley

e me , me gjeni mu t'vogel e

kapeni nji

nje polic pyet shokun e vet pse ishte i merzitur dhe polici i pergjigjet se i kishte vdekur babai.
pasi e ngushellon kolegun i thote se vdekja eshte e keqe dhe ska me keq sesa te vdese babai.
polici qe i kishte vdekur babai i thote se ka edhe me keq. para nje ore fola me vellain ne amerike edhe atij i kishte vdekur babai me tha.

me qe ka vojt 9 e darkes kjo eshte koha ideale per nje Trilece .

smiley

thash se do thoja i gja tjeter

ika ke kushurina lart se me thirri per i kafe .......booo jemi cmend , kafe n'dhit darkes smiley

Une embelsirat s'i dua hic, por akullore me cokollate jam gati te ha cdo vakt! I'm so drooling right now!

ketline nuk  e di  me coca cola , po di ca tjera smiley

Rri Elba ketu me ne se jemi karikuar per barcaleta jo per kafe smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).