Në kuadër të krizës financiare, kritikat e Marksit ndaj shfrytëzimit ekonomik dhe padrejtësisë janë më aktuale se kurrë.

DW: 130 vjet më parë vdiq Karl Marksi. Deri disa vjet më parë mendohej se ideja marksiste kishte vdekur, por në fakt duket se kritika e tij ndaj shfrytëzimit ekonomik dhe padrejtësisë janë në kuadër të krizës financiare më aktuale se kurrë. Çfarë mund të mësojmë ne sot ende nga Karl Marksi? 

Andreas Arndt: Aktualiteti i Marksit nuk lidhet me atë që besohej për një kohë të gjatë - pra që ai na ofron një libër me receta se si ta ndryshojmë shoqërinë, por me metodën e tij, me analizën kritike. Marksi nuk analizon ndonjë pjesë çfarëdo biznesit të ekonomisë dhe të biznesit, por shqyrton një mënyrë prodhimi e cila që nga fillimi i saj është globale.  Duke zgjeruar diapazonin e vështrimit të problemeve ai ka në fokus të analizës marrëdhënie, të cilat zakonisht nuk janë parë në atë mënyrë. Një projekt i madh në veprën e Marksit është përgjigja për pyetjen "se si mund të stabilizohet sistemi? Dhe nëse ai mund të stabilizohet ndonjëherë?" Dhe ai arrin në përfundimin se në një perspektivë afatgjatë gjërat nuk mund të funksionojnë ashtu si janë. Dhe ajo që po shohim në tregjet financiare sot është sigurisht një pjesë e zhvillimeve sikurse i kishte vrojtuar Marks. Ajo që ai vuri re qe që nevoja për kapital është vazhdimisht në rritje, pra që duhet të ketë në dispozicion gjithnjë e më shumë kapital për të kompensuar pabarazitë mes të sektorëve të prodhimit dhe për ta mbajtur të gjithën në veprim. Por ky kapital nuk investohet në prodhim, por krijohet në një masë të madhe në mënyrë spekulative.

Fuqia e Marksit është analiza shkencore, por a është ai analist i pastër? Çfarë roli luan morali?

Morali luan rol, sepse ai pyet për kushtet e realizimit të lirisë. Unë mendoj se ai për këtë bën për vete konceptin e Hegelit të historisë së lirisë. Ai dëshiron që njerëzit të jetojnë dhe të punojnënë të kushte të përshtatshme, pa qenë në pozicione vartësie. Kjo nuk duhet bazuar në një kuptim individual të moralit, por më tepër tek një koncept për të cilin Hegeli - mësuesi i Marksit - ka përdorur termin "frymë  morale e bashkësisë".

Në kohën kur Marksi shkruante teoritë e tij nuk kishte fanella e këmisha të prodhuara në vendet në zhvillim...

Që në Manifestin e tij komunist Marksi bashkë me Friedrich Engelsin, kanë përshkruar tendencat drejt globalizimit. Dhe ai ka treguar në shumë studime të veçanta që kapitali shkon aty ku  forca punëtore është më e lirë - dhe që përpiqet ta ulë sa më tepër nivelin e pagave. Pra transferimi i prodhimeve në vendet me paga të ulëta mund të kuptohet mjaft mirë me Marksin.

Ka shumë që e konsiderojnë Marksin si një fetishist të prodhimit. Por ai nuk e kishte fjalën vetëm tek prodhimi. Rritja e vazhdueshme e prodhimit ka pasoja për burimet që dikur u vjen fundi, këtë marrëdhënie Marksi e ka parë shumë qartë. Në këtë drejtim ai ka kontribuar edhe për disa çështje diskutimi nga pikëpamja ekologjike.

Marksi është së bashku me Engelsin një prej teoricienëve më me ndikim të socializmit dhe të komunizmit. Sa lidhje ka ajo që është bërë në praktikë nga teoritë e tij (për shembull, nga Stalini) me atë që donte vetë Marksi?

Kjo është një pyetje e vështirë, sepse natyrisht nuk mund të thuash se ato nuk kanë të bëjë fare me njëra-tjetrën. Disa gjëra janë marrë vërtet gabim, sepse tek Marksi paraqiten në një kontekst krejt të ndryshëm. Unë do të thosha se deficiti i madh i teorisë së Marksit është se nuk ka lënë pas ndonjë teori të politikës dhe të shtetit. Po ne nuk mund ta fajësojmë për këtë për shkak se një gjë e tillë qe planifikuar - por ai nuk arriti ta realizonte. Në këtë teori do të ishte trajtuar  dhe sqaruar në detaje edhe çështja e rëndësishme e të kuptuarit të së drejtës. Nëse i lexon me kujdes shkrimet e tij, do të vësh re se ai diskuton çështje ligjore - por jo në një kontekst sistematik. Ka shumë që mendojnë se Marksi ishte një nihilist i ligjit. Ky është sigurisht një pikë ku u mbështet stalinizmi.

Prof. Andreas Arndt jep mësim në Departamentin e Filozofisë në Universitetin Humboldt në Berlin. Ai është kryetar i Shoqatës Ndërkombëtare Hegel dhe punon pranë Qendrës Kërkimore Schleiermacher të Akademisë së Shkencave të Berlin-Brandenburgut .

Ilustrimi: France, Reuters

120 Komente

Pyesni Berishen. Ai e citon shpesh. Dhe kwta tw Berishws kwtu.

epo do i dilte dhe Marksit fjala nje dite..smiley pak durim donte.. megjithse ai e kishte shtruar me kohe si "ceshtje per zgjidhje".smiley

hmm, tani qe po lexoj ai paska thene qe ruset s'ishin gati per idete e tij, sepse s'kishin kaluar ato faza qe kishte kaluar gjermania

pra komunizmi s'ishte marksizem, por abuzim me marksizmin 

stertipi, tani po e lexon dhe po e meson ti. Po e ke dhe tek VQ more djale, aty flitet dhe per Marksin e teorine e tij. 

Ketu ne Europe djema, e bejne mesim doktrinen e tij. 

Vallai Marksi ka qene i modh. Ka parashiku jo vetem te ardhmen, por ka ka ndryshu dhe te shkumen. Dmth tregtine qe ne kohen e majmunit e mesoi Marksi qe te bleje lire e shese mo shtrenjte.

 

History does nothing; it does not possess immense riches, it does not fight battles. It is men, real, living, who do all this.
Karl Marx

smiley

 

 

Sot per sot i her presim leksione nga i teoricien tjeter, Jupp Heynckes ja thone ja morsha tligat. 

Nuk dule m'pension ky eeee! 

Po s'ka faj se nuk ka Sale ai qe t'i qisi cefesht m'pension robt sa mushin moshen!

A ty t'bofte 3 gola Podolski amon jarebi!

Social progress can be measured by the social position of the female sex.

km

Gjate mardhenieve seksuale, kush eshte proletariati dhe kush klasa borgjeze, kush shtyp ke e kush duhet te revlucionarizohet? Apo duhet bere me radhe? How Would Marksi Do It?

Varet nga stili or xhib as kte se dike ? Je dhe seksit me patentë.smiley

Ky e shtypi personalisht borgjezine. smiley 

Nga jeta personale e Marksit duhet te mesoni se kur kasta e larte izolohet se tepermi, shoncet jane qe heret a vone, kastat e meposhtme kane me ja hyp!!!! 

Si dhe se si duhet Femra! Si zgerdhihen mijera faqe letrash dashnije nga shkrimtaret para nje pusulle pa shume metime dergu Xhenit.

PS Te knojshin rregulloren ata te dy (me gjith Fred qefliun), o Bame.

jurist tjetri... tepke, nen per nen. smiley Kom lexu iher per i leter qe i kish shkrujt baba ketij. Cun je largu ca shume nga rruga e padishahut... smiley 

Marksi beri anatomine e kapaitalizmit dhe ceshtjet e shteti i la mbas dore thote profesori.mire e ka. Hazreti Lenin i nisi keto punet e shtetit dhe i la ne mes.Erdhi gjeorgjiani kasap dhe u dhi muhabeti.Fantazma u misherua ne gulag dhe gulash.

Po mos vinte gjeorgjiani, do vinte çifuti (ti leme llafet: eshte e zeza ne te bardhe e shkruar edhe ne biografine me serioze te botuar deri me sot per gjeorgjianin, biografi e botuar edhe ne shqip ; hazreti vetem dy mbante afer : gjeorgjianin dhe çifutin. O njeri, o tjetri do merrte stafeten).

Tani ti mendoje vete çdo ndodhte nese e merrte çifuti me teorine e tij te revolucionit permanent... (kudo e kurdo)  smiley

ca do ndhte po me pyet Stalker? Po ja, trocki s'do kishte shance te bente sex me ate piktoren revolucionare anej nga argjentina smiley .Nuk ka histori me sikur thote shoku yne i armeve dhe forumit, z.Idris.

per marksin mund ta na çpjegojn fare mire kaptarrat si connaisseur te fushes mer jahu smiley

Thoni si te doni por nga idete e Marksit sot kemi 2 dite pushim ne jave.

Marki ka shkruar Kapitalin dhe ajo veper eshte per vendet e industrializuara dhe jo per leckamanet e Rusise apo Kines.

Ai atje i ben nje analize sistemit kapitalist dhe jep recetat e tij.Sa te zbatueshme jane recetat e tij pastaj eshte pune tjeter,por analizen ja ka bere mire.Marksi dhe Kapitali mesohet dhe studiohet edhe sot ne shkolla.

Pastaj kapitalistet duke pare se cndodhi ne Rusi ne 1917,i rane radakes dhe filluan te huazonin recetat e Marksit ne sistemin e tyre qe rezultoi zgjidhje e shkelqyer.

Leckamenet e Rusise apo edhe ata te Shqiperise nuk kishin radake qe te mbanin cfare kishte arritur shoqeria per kohen e tyre,por ju futen vendeve te tyre duke vrare dhe pushkatuar me kuc dhe me mac.

Ska faj Marksi se leckamenet e Rusise dhe Shqiperise e merrnin per shembull.Recetat e Marksit nuk jane per leckamenet e mbetjeve osmane apo atyre qe jetojne me arinjte polare dhe pijne votke.
Ato jane per punetoret ne nje sistem te zhvilluar dhe te industrializuar qe shohin se punojne dhe distanca me boset rritet....

Shume e sakte. Marksi e shkroi ate qe shkroi ne kohen kur jetonte, dhe per ne ate kohe ishte ne rregull. Ruset leckamane ishin ne ate kohe. Marksin si filozof e nderojne dhe perendimoret me kapitaliste. Abuzimi qe i bene komunistet ideve te tij ben qe sot te kete njerez qe thjesht e urrejne pa e ditur se pse.

His predictions outlived his prescriptions .

NYT

eh c'i kon punu marksit te shkrete para ca kohesh ne internet shqiptaret... kuptohet, shumica e tyne jon nga ata qe shkrujn "jamë" per jam dhe "filëm" per film, po ajt mo, s'i bo gjo. se kush kishte qit nje fragment letre ku karloja thoshte qe arnautet e europes juglindore nen turqine nuk jon ala gati per qytetrim... edhe iu versulen cetat e kreshnikeve, duke i thon "shoku" Marks smiley  smileysmiley  pra shoku Marks donte qe ne te trokisnim ne dyert e Serbise per t'u fut ne Europe e ku di mo ca thagmash mund te prodhojn fosilet e truve... po ta dije mire Marksi e Company qe ky vend ka Zot dhe shqiptarin e lind huta nga carku... gjate mberthim zberthimit... kom qesh me lot! Si ka munci, thoshin, qy Marksi nuk e dinte kufirin e padrejte Greqi-Shqipni smiley  smiley   Indinjate e thelle mbarepopullore...

Po mor po vazhdoni bini legenit me teorira profesoresh, nga nje person i hyjnizuar qe mesohej permenç ne shkolla dhe futeshe ne burg po ta vije ne dyshim, tani Marksi eshte bere si pune barcalete, tallen edhe kaqolet me te, biles po ata qe dikur e lavderonin.

Njerezit harrojne qe Marksi vdiq ne vitin 1883 dhe s'ka lidhje me komunizmin qe pame ne

Po mor po, ka lidhje me komunizmin qe kane pare ata qe kane shkuar ne Amerike.

Qafshatgjith, nga Marksi mund te mesojme shume e gjithditen. Personalisht kur u futa ne biznes me rekomonduan lloj-lloj librash per te lexu, kursesh, website etj. Une edhe sikur 200 vjet te rroja nuk i lexoja dot, keshtuqe fillova ti thjeshtoja pak nga pak. Nderkohe biznesi rritej, po dhe mu po me shkonte suma gjithnje e me skic nga puna. Keshtuqe nje dite u ula dhe u perpoqa te shfrytezoja dijet qe kisha, e kuptohet qe emri i pare ne lidhje me ekonomine qe te vjen ndermend eshte Marksi...Nejse mo qe ta presim shkurt, me ra ndermend shprehja e Marksit qe kapitali vihet nga vlera e papaguar e punetorit. Pra sado qe te punosh ti, dy duar e nje koke ke. Ndersa sa me shume punetore te kesh, aq me shume mundesi ke qe t'u pish gjakun e te besh ndonje lek. E keshtu fillova te merrja punetore qe te punonin per mua...thith gjak e mos pagu...The rest is history.

Rrofte Marksi. Njefarsoj ma shlyu borxhin e tridhjetet e sa vjeteve te humbura nen marksizem-lenininzem. smiley

mire o mire , por duhet te punosh, te hash , kesh nje banese e  nje wc ku dhjet mbi Kapitalin e Marksit  para se te merresh me komente blogu dhe rrefenja si e vuri milonin e pare.ja kaq dija per nder Marksit smiley

E o xhan. Se Skenderbeu qe kishte lindur para Marksit, s'kishte ku dhiste! Edhe Amerika qe se kishte ne vitet 20-90 ngeli ku e ku me mbrapa se Rusia!!! Marksizmi per mua eshte nje ideologji si gjithe te tjerat qe ndihmon te zgjuarit (Lenini, Stalin, Enveri, Pol Poti, Fideli...) qe t'ia ashtusin nenat popullit budalla. Sic i tha edhe njoni grus qe nuk donte te rrinte me poshte si e shfrytezuar kur benin seks: "Gru nuk ka rendesi kush rri siper apo poshte. Rendesi ka kush e ka mrena." smiley

Atehere, ke nevoje te zgjerosh horizontin e te lexosh dicka me shume. Kaq dine gjimnazistet e sotem.

Shiko tani, qe mos ngaterrohemi me teorite agnosticiste, por une jam i mendimit se pak rendesi ka se sa di, rendesi ka se cfare ben. Dakort qe dija eshte potencial, po cmimet ne dyqane jane ne dollare dhe cent.  Pra sa kohe qe dija jote eshte e pakonvertueshme, nuk i hyn ne pune njeriu dhe ti vazhdon te jesh viktime e atij qe ka ditur ta ktheje dijen ne nje liber te cilin ti harxhon leket e tua qe ta blesh. A nese je shume i ditur dhe i krimbur ne para pastaj, aty te heq kapelen.

Mund ta besh like a boss. lol

Po ti PF ke treguar nje here nje barcalete tjeter me dy barij te vetmuar qe palloheshin midis tyre ne mal, e cila kishte kuptim krejt te kundert. Duhet me qene konseguent edhe ne çeshtje pallimi marksist, se ç'u pa puna pastaj.

Jo xhan. Je qorollisur ne kuptim. E para konsistonte tek lezeti, e dyte tek pozita sociale. Zakonisht, sa me i ebek karremi, aq me te medha shanset e peshkimit te mbare. Po peshku aq di, dhe i gjykon gjerat vetem nga cilesia e karremit...

Po qe per tu qorollepsur eshte qorrolleps Marksi dhe marksistet, se ai nuk ka bere asnje dallim midis lezetit dhe pozites sociale, sepse pozita implikon ne vetvete pallimin, dhe per pasoje edhe lezetin e perbashket. Pastaj sa per peshqit, ka peshk e peshk, megjithse brenda lukunise dukemi si tufe sardelesh ose si kembet e DHIse.

Rendesi ka kush e ka mrena.

as napoleoni se mori vesh kush e kishte mrena o pf..

 

Jo vetem aq, po Napoleoni shpesh arrinte t'ua mushte menjen te tjereve se ishte ai qe e kishte mrena. smiley 

napoleoni gjeti oficerin e tij duke bo sex me njonën. lakuriq. u tremën ata. napoleoni hoqi pelerinën të qëndisur me ar dhe tha: kush e ka mrena le ta marrë.

sot e kësaj dite nuk dihet kush e ka mrena. ai apo ajo

(këtu paskam harruar të shtoj se ata filluan të grindeshin: e kisha unë mrena, ajo. jo, jo unë, ai.)

(kur bojn at pun)

mire o mire, po ate mesimin e tekstit te marksizmit mbi mbivleren ne shkollen e mesme se ke lexu mire ose ke braktis mesimin dhe ke shku ke bordura per te gjujt .  se po natarrohesh  me pozicionet, po t majne ty punetoret si bos ne kurriz apo po i mban ti bosi punetoret ne kurriz.dmth kush po ja ben kujt smiley

Shiko se me kete fjalen bos, na ngaterrute tani. Ne te gjithe punojme per nje qellim. Sic tha dhe Aleksandri, une jam shqiponja ju jeni pendet...Pa ju s'fluturoja dot smiley 

Nejse mo, mos i merrni te gjitha per kapital. Po ajo puna e puntorise eshte e vertete, nigjo Marksin. E rendesishme eshte te kalosh ate thin line qe te ndan nga barngrenesit qe haen dhe te futesh tek mishengrenesit, po pastaj nuk behen te gjithe luane, kjo dihet.

po pra po , rendet dhe klasat e darvinit dhe lufta midis llojit.Po darvini nuk kishte llogarit qe mbi barengrenesit dhe mishngrenesit, perfshi dhe mbretin luan qendronte shqiponja qe pret ti paguajne taksen e sheshte te gjithe smiley

Tani Marksi e shpjegoi kështu lidhjen midis seksit dhe luftës së klasave:

Djali, moshë e vogël, vrapon tek babai. O babi, o babi. Sot zysha na foli për kapitalizmin po unë s'kuptova gjë. Çfarë është kapitalizmi?

Po ja, kapitalizmi është si shtëpia jonë. Unë që kam rrogë të madhe, jam kapitalisti. Mamaja administron paratë, pra është si qeveria. Ti je populli, që ushqehesh nga qeveria. Dadoja e vëllait tënd të vogël, është klasa punëtore që e paguan kapitalisti. Vëllai jot i vogël është e ardhmja.

Djali pulit sytë. Nuk kupton gjë. Dhe ikën. Natën dëgjon të qara. Çohet dhe shikon që vëllai i vogël kishte mbushur brekët dhe po qante. Shkon me vrap tek dhoma e dados, por sheh nga vrima e çelësit që dadoja po debatonte plot zjarr me babain. Atëhere vrapon tek mamaja. I qan hallin, por e ëma ia pret shkurt  "thuaji dados" kthehet nga ana tjetër. 

Të nesërmen, djali shkon tek babai dhe i thotë: Babi dje nuk e kuptova atë që më the, por sot e kuptoj. Kapitalizmi është si shtëpia jonë.

Kapitalisti pallon klasën punëtore, populli është i shqetësuar. Qeveria s'e qeth hiç. E ardhmja është e zhytur në mut.

 

Kapitalisti pallon klasën punëtore, populli është i shqetësuar. Qeveria s'e qeth hiç. E ardhmja është e zhytur në mut.

 

smiley

smiley oh te marrte e mira te marrte smiley Kaviro

Pjero,  e lexove shkrimin e Kavirit dje?

Të paktën thuaj që është barcaletë mjaft e njohur (pak) e modifikuar... smiley

Dikur kur të përmendnin "modifikimet" ishte shprehja "E drejta e autorit!" 

I  shkreti Marksi...! Per ke i paska hedh tere ato ide gjeniale!

Ti Kavo nje cike me te holle keta shkopinjte. Mezi mbahen ne dore.

Ka ca njerëz në këtë botë o Emo, që klasën punëtore duan ta shohin, pa sy, pa veshë, pa gojë.

Edhe pa ca organe te tjera me te medha se zemra e madhe e Chavezit.

profesori e ka mire, e ka detyre te jape mend se tek e fundit vendit ku jeton nuk i prish asnje pune. Po te kishte marre mendte e Marksit Gjermania sot do te ishte me keq se Rusia apo Polonia dhe kolonat e refugjatve dhe njerezve qe kerkojne pune do te ishin ne krah te kundert, jo si tani. Gjermanet do te shkonin si refugjate e punekerkues ne Rusi, Poloni apo Argjentine si dikur. Ndersa sot Gjermania drejton Evropen. Nga ana sociologjike Marksi zhvilloi teorine e konfliktit, perplasjes, ndersa nga ana ekonomike sic ja kane bere kritiken qe heret, thjesht sistemi i tij nuk funksionon.

Ka shumë që mendojnë se Marksi ishte një nihilist i ligjit. Ky është sigurisht një pikë ku u mbështet stalinizmi.

Më falni, por unë jam i vetmi që ky rresht i duket një budallallëk me brirë? Komunistët vërtet propagandonin që do vinte një kohë kur shteti do ishte i panevojshëm, dmth edhe ligjet do i përkisnin historisë...por të thuash që stalinizmi u mbështet tek "nihilizmi i ligjeve"? Seriozisht?

 

Jo mor Kavir, e ka ne rregull profi. Nga determinizmi ekonomik tek voluntarizmi politik eshte nje e care e madhe , ose vere e thene vendce, prej nga kaloi stalinizmi dhe verizmi. 

ai po zhytet o vlla, une thashe metaforikisht prej nga doli stalinizmi dhe enverizmi.

PS: mirepres cdo ilustrim adekuat te idese qe kam dash te percjell. vetem , te lutem, mos sill "The origin of the world"  se na tremb adoleshentet e peshkut smiley

Mir t'i ke te drejte per çfare the, por une e lidha me çeshtjen e lidhjes se marksizmit dhe ekologjise (mema toke e bere vera vera nga çfrytzimi i pameshirshem kapitalist, dhe ekologjisti i shqetsuar per kete deri ne ate pike qe te na zbuloje veren e tij) qe me duket se e ka permend edhe presori ne shkrim.

Shife i here edhe kete tjetren, kushedi eshte me adeguate per idene tate, se un nuk jam ne gjendje me gjyku me, kam gjithe diten sot qe po merrem me vera e te çara sume, s'ka bo vaki nai her tjeter si sot:

http://www.artscroll.ru/Images/2008/z/Zl...

hehe keto jane perlat dmth qe priten nga arti modernist i mbetur shtazan me  fryme nihiliste e 

Mir Spiritus, jemi duke luajtur lojen e zakonshme te Peshkut, kur behet njeri serioz, tjetri behet karagjoz, dhe anasjelltas. Kjo eshte fatkeqsia, rrelle here i behet derman te jemi unison. Ky eshte nga shkaqet qe diskutimet behen te lodhshme dhe bajate. Me duket se ka ardhe koha me be nje çike pushim per tu ç'intoksikuar nga droga virtuale. Ndoshta takohemi ne e-Misione te ardheshme kunder te keqes ne bote.

Heretik, do te ishte tendosje e tepert serioziteti vazhdueshem ne nje mjedis jo serioz.unisoni eshte vdekje debatit. pak buzeqeshje mbi pejsazhin e trishte nuk eshte keq. gjithsesi, ideja  c'intoksikimit nga droga virtuale me duket ide serioze dhe duhet aplikuar .Jeta reale eshte me pak toksike.Vetem duhanin s po e lej dot.smiley

Por nuk eshte vetem pune toksiçiteti te jetes reale, por problemi eshte se pak halle kam une ne jeten reale sa te çaj kryte ketu te ha dhe te jap te shara, e te shumefishoj hallet e mija nga persona qe jeten reale e kane ne funksion te Second Life? Jo or vlla se ne fillim webi lindi si zbavitje, si plotesim i jetes reale. Kisha edhe nje veper arti tjeter moderne shume te bukur per te treguar, por tani vari karet. Naten e mire femije te dashur, shifshi enderra te bukura. 

Ndarja mes marksistëve dhe anarkistëve, mos gaboj, ishte pikërisht që të parët e shikonin "shkrirjen e shtetit" në fund të "tranzicionit" dhe anarkistët donin/duan ta shkrinin shtetin menjëherë. Dhe kjo ndarje ndodhi para Stalinit. Pra nga kjo pikë ia fut pak kot, them unë. 

Komunizmi nuk mund të ndahet nga dhuna. Revolucioni është dhunë. Shteti është dhunë. Pushteti mbahet me dhunë (se përndryshe ta marrin me dhunë). 

 

ku ka shtet ne bote qe ka "shkrire" vetveten deri tani? Me gjej nje rast ne historine e njerezimit ku shteti, ne kuptimin me te gjere te fjales, ka dale nje dite te bukur dhe ka "shkrire vetveten" (ketu kane te drejte anarkistet). Edhe shteti me i dobet, ku di une, ne Somali gjen mundesi e ka potencial per te riprodhuar vetveten. Ne kete kuptim ajo diktatura e proletariatit, te perkohshme a tranzitore ka vetem emertimin se si kohe mund te shkoje deri ne fund te botes.

Plotesisht dakort per pjesen e fundit, komunizmin nuk e ndan dot nga dhuna.

Pavaresisht se debati me anarkistet prudonise dhe bakuniniste (Bakunini nga syfeti ishte tepke Marksi) ka filluar para Revolucionit te tetorit, ideja eshte qe Marksi u fokusua ne analizen ekonomike te kapitalizmit dhe vetem sa hodhi nje skice idesh mbi rendin komunist, andej kendej te shperndara, por nuk perpunoi nje teori koherente te shtetit komunist.Kur presori thote qe Marksi ishte nihilist ndaj ligjit, besoj eshte fjala per shtetin e se drejtes, te drejten borgjeze por shteti  dhe fizionomine qe duhet te kishte ai ne komunizem, si pjese e teorise mbi superstrukturen , mbeti e pazhvilluar. Ky boshllek teorik u mbush me improvizime, me eksperiemntime, me voluntarizem te partise shtet dhe kultit te individit. ironia eshte se nqse marksizmi predikon se baza akonomike, ana materiale eshte ajo qe percakton superstrukturen, ne termat e institucioneve dhe ndergjegjes shoqerore, aplikuesit e marksizmit kete e kthyen ne te kundert, duke predikuar ide, ideologji, shplarje truri , edhe kur ekonomia mori tatepjeten. Po a mund te mbushet stomaku me ide? Roli aktiv i superstruktures, roli ideologjise, vijes s epartise, ideve te udheheqesit  ne raport me ligjet e  ekonomine, u absolutizua dhe ky ishte puro voluntarizem.

pas tezes dhe antitezes, jemi ne pritje te sintezes, apo jo ? smiley

smiley

Hmm Era e globalizmi si nternacionalizim i kapitalit po fryn ne drejtimin e duhur.Vetem pritet te lindet dikush me dhembshuri Krishti dhe vullnet Cezari. Mjere kapistallistat ku do futen smiley

Kurse për mua në vend që të merren me atë që Marksi la të errët,le të merren me atë që Marksi e ndriçoi fort. Që Revolucioni mund të vijë vetëm nga punëtorët sepse bujqit janë të shumë të lidhur me tokën dhe gjënë e gjallë, prandaj nuk mund të jenë mbështetës apo nismëtarë të Revolucionit. Dmth që Drapër e Çekani është "revizinonimi" i parë i Marksizmit. 

 

Per Kavirin:

Nen kembet e poshtersise dergjen Amerika, Rusia,

Lengon Evropa e mplakur me rrudha kapitali,

Ne Gang a Brahmaputra hiqet zvarre India,

Nen ethe tropiku, nen skamje, nen dhembe cakalli.

Dhembet kercasin andej e ketej oqeanit, Washingtoni e Moska,

Dhe zjejne komplotet, intrigat, cnderimet, shantazhet,

Ulerijne ne dete flotat si tufa ujqish per kocka,

Dhe ndrrohen qeverite sic ndrohen rrobat ne plazhet...

smiley

 

Komunizmi ne fillim

                            kur ishte djalosh i ri

ishte muskuloz

                      punetor i mire te mos ia hamË hakun.

Por pastaj u dhjamos

                        vuri bark dhe pala ne gushë.

Dhe libertarianët shqiptarë

                        lëngonin nën peshën e dhjamit komunist

Prisni se do vijë Liberatori ynë

                         Hakmarrësi.

Ndërkohë, larg në Vuçidolvsk

                              lindi biri i thjeshtë Salinin.

 

 

Ai... dhe mund te rrinte qete e ngrohte

Te lozte ne Kursal a hotel Dajti,

Bile te merrte udhen neper bote

me nje valixhe, nga t'i qeshte fati

Ai... mund te qendronte dhe ne France

te priste dhe te kthehej per vakance...

S'ka pasur valle "revolucionare,

qe ne vakanca kembet hiqnin zvarre?

a s'ka te tilla koka qe ne bote

shetisin me valixhe dhe me canta

mbi Marksin dhe Leninin derdhin lote,

ne vend te pushkes, zbrazin pjata?...

 

marksi besohet te ket thene, : krimet e kamunistave do falen nese ato behen ne mes te dites.

Marksi ka nje merite te padisktushme, eshte nje ushtri me presora e bilmeme qe hane buke e pine vere me emrin e tij, vec iluminimit te kllases, etj, etj... Kurse i zoti s'qiti dot i lek, po ngeli me borxhe.

Ata qe e anatemojne Marksin kapen ne aspektin radikal politik te tij.ne kohen e tij klasa punetore jetonte ne skamje , pagat mezi mjaftonin te mbanin frymen gjalle.Teorite radikale revolucionare ishin ne ajer.ne mos ai dikush tjeter do te kishte dale me ato teori.

Kontributi i tij i vertete eshte ne ekonomi.parashikoi me saktesi se madhesia eshte tipar i kapitalizmit, globalizmin , se kapitalizmi do te shkaterronte veteveten.

Gjith ajo teori Marxiste vajti dem se ky u merzit duke qene i bukur!!!

Ncncncn, tmerr!!!!!'

 

 ...Xim Mulletja ka pa thone se .."Ne mu po me futen Nji here ne BURG bohem kamunist ...smiley Ky ka qene14 here i Internuar dhe i burgosur ... dhe populli i kenoi \

Kanan tu prish Bukuria ...smiley

per Marksin ka dy shprehje me kulture

E para thote qe Kritiket e tij jane  Lilpute qe perpiqen te rregullojne kostumin e nje Gjigandi .

E dyta thote ....eshte e Faktuar si e vetmja Teori ne BOTE e Aplikuar ....

E treta eshte me ato te miat ...Ky ( kritiku ) burre i zoti / mori macin ta kulloti / i dha uje e uje si PIU / i ngriti bishtin dhe e ...

Nuk po e dalloj dot, "blue steel"?

ciento por ciento

cfare mund te mesojne sot? po pse, pytje esht kjo? ja psh, narratoret e veckel te sotem mund te mesojne si shkruhet proze e madhe:

Hegel remarks somewhere that all great world-historic facts and personages appear, so to speak, twice. He forgot to add: the first time as tragedy, the second time as farce. Caussidière for Danton, Louis Blanc for Robespierre, the Montagne of 1848 to 185 for the Montagne of 1793 to 1795, the nephew for the uncle. And the same caricature occurs in the circumstances of the second edition of the Eighteenth Brumaire.

Men make their own history, but they do not make it as they please; they do not make it under self-selected circumstances, but under circumstances existing already, given and transmitted from the past. The tradition of all dead generations weighs like a nightmare on the brains of the living. And just as they seem to be occupied with revolutionizing themselves and things, creating something that did not exist before, precisely in such epochs of revolutionary crisis they anxiously conjure up the spirits of the past to their service, borrowing from them names, battle slogans, and costumes in order to present this new scene in world history in time-honored disguise and borrowed language. Thus Luther put on the mask of the Apostle Paul, the Revolution of 1789-1814 draped itself alternately in the guise of the Roman Republic and the Roman Empire, and the Revolution of 1848 knew nothing better to do than to parody, now 1789, now the revolutionary tradition of 1793-95. In like manner, the beginner who has learned a new language always translates it back into his mother tongue, but he assimilates the spirit of the new language and expresses himself freely in it only when he moves in it without recalling the old and when he forgets his native tongue.

(cont.)

manifestations of truth-hunted by humans ,

narratoret e veckel sot  duhet me e pyt veten - Kur lexon nje liber , cilin ze degjon brenda kokes tende

When we think about this conjuring up of the dead of world history, a salient difference reveals itself. Camille Desmoulins, Danton, Robespierre, St. Just, Napoleon, the heroes as well as the parties and the masses of the old French Revolution, performed the task of their time – that of unchaining and establishing modern bourgeois society – in Roman costumes and with Roman phrases. The first one destroyed the feudal foundation and cut off the feudal heads that had grown on it. The other created inside France the only conditions under which free competition could be developed, parceled-out land properly used, and the unfettered productive power of the nation employed; and beyond the French borders it swept away feudal institutions everywhere, to provide, as far as necessary, bourgeois society in France with an appropriate up-to-date environment on the European continent. Once the new social formation was established, the antediluvian colossi disappeared and with them also the resurrected Romanism – the Brutuses, the Gracchi, the publicolas, the tribunes, the senators, and Caesar himself. Bourgeois society in its sober reality bred its own true interpreters and spokesmen in the Says, Cousins, Royer-Collards, Benjamin Constants, and Guizots; its real military leaders sat behind the office desk and the hog-headed Louis XVIII was its political chief. Entirely absorbed in the production of wealth and in peaceful competitive struggle, it no longer remembered that the ghosts of the Roman period had watched over its cradle.

Also, sprach der Grosse.

n'fakt Marksi ishte Hegelian ne rini po formimi i tij i vertete si socialist u be kur levizi ne Bruksel, i ndikuar nga Hess. Rastesi qe dhe Pjeri perfundoi VQ ne Bruksel? vetem nqse i beson rastesive, per mendimin tim 

 

Çfarë mund të mësojmë nga Karl Marksi sot?

Humanizmin

Karl Maksin per Shoqerine Njerzore qe kaloi Nga Kanibalizmi Modern ne Stadin e Lirise ose Hapin e Pare te Saj pas analizes dhe vepres se tij ...  i vuri VULEN :

Kush ushtron shtypje , skllaveri , shfrytezim , shume shpejt ka per ta pare veten ne GIJOTINE jo vetem Individualisht .

Tani , si duket i kane lexuar prej Engelsit , Lirite dhe te Drejtat e Njeriut smiley se i ka me Letrarisht dhe i kane emertuar sic donte ose kishte propozuar te thirreshin keto shoqeri ...Demokraci .

Po e mba mend Art ...te gjitha vendet e Lindjes e Perendimit klasifikoheshin  pas Luftes se dyte Boterore si Republika Demokratike dhe zyrtarisht  e ne Media thirreshin Demokracite Lindore , Demokracite Perendimore !

karl marksi eshte supper kellira e kellirave ne kete bote njerzore.

Me teper nuk mund te thuhet per te smiley

Me teper nuk mund te thuhet per te smiley

s'është

e di ti gjon se kellire vjen nga shellire qe vjen nga frongjishtja saumure ose italishtja salamoia qe vjen nga latinishtja sal qe do me thone krype e qe do me thone qe marksi osht krypa e ketij muhabeti ? smiley

at' latininishten ma mir ta kishe injorue stalker

po Stalker rrotulloje nga te dush ti prap ne fillim tim do te kthehesh.

Cafer te bojme ne kendej  !!!

"gjinje e pa papame -> cka po na duhet shkolla ne spokemi buke me ngji barkun "

Mund te mesojme qe kolektivizmi eshte baza e cdo diktature. Cfare mesimi te çmuar mund te marrim nga ideologu i nje levizje, komunizmit, qe prodhoi 100 milion viktima?

Si nuk erdhe iher i pergatit ne ksi temash? RD-ja nuk eshte as tagji ekonomike e as politike. smiley 

Do te habitesh, por pjese te Kapitalit i kam studiuar. Por thjesht nuk ja vle.

llogjike e hekurt e jotjasmiley te njejten gje mund te themi edhe per jezusin dhe muhametin sipas teje.

apo po flisje per karl marks grouchosmiley

kaq pak mo??? Vetem 100 miljon?? Une jam me Zizekun qe thote se faji i Hitlerit dhe Stalinit ishte se nuk vrane me shume. Gjithmone, nese donin te kishin sukses, bien sur !

Po pra dhe baca i tij, vetëm 4. Po të vriste nja 400, do ishte i sigurt. Tani rri si mbi gjemba - pun intended. 

Ne kohen kur jetonte Marksi kapitalizmi ishte i eger! Fal Marksit Gjoni jeton sot ne nje kapitalizem te moderuar( me te bute) ! 

Kapitalizmi nuk u zbut ne saje te terci vercave te marksit por nga faktore politiko-sociale komplet ndryshe qe nuk kane piken e se bashkes me marks deshtakun !

Gespenst des Kommunismus.
Eerie. Ingmar Bergman.

Kta fantomaset qerose erdhen me vone... Si farse, tha karlo.

Hapi i pare per Kolektivizimin e Shoqerise eshte hedhur pas fshirjes Radikale te ndarjes se shoqerise ne Kampe .Lokomotive eshte bere Amerika .Dhe per habi te habive po ndodh ajo qe parashikoi Engelsi ...Ne Intervisten e fundit dhene nga ai , i behet nje Pyetje ..

Ne se do te kete vende qe nuk pranojne te shkrihen ne Boten DEMOKRATIKE(Komuna prej nga rrjedh dhe Komuniste ) c'do te ndodhe ? Ju parashikoni FORCEN Ushtarake ?

Shume Gjeniale ! Pergjigjja eshte praktika SOT

Po ..Forca nuk perjashtohet ne se disa vende kerkojne te qendrojne larg ketij Kolektivizmi . Ato duhen Pushtuar !

Rrofte Globalizmi ose ...Imternacionale do jete Bota e RE smiley

Dhe kur parasheh Engelsi nuk parasheh "zogj te hekurt " nga Nostraleshet e pompuar si fishekzjarre per te habititur te rrjedhurit !

 

Eh mire o mire.
Fabrikant tjetri... Nuk ishte nje me Hodo leckamane...

Teoria e vleres dhe plusvleres sot eshte me aktuale se kurre.. 

thuhet mbivleres   smiley

Kjo kategoria e llapaqenesve , kujtojne se Marksi pershkruante Francen kur permend Shqiptaret dhe jo Shqiperine e ne Teresi ndoshta dhe 2/3 e Botes si Leckamane e fise baritoresh . Biles per popuj ku hynte dhe vet i Qyteteruar si Franca e Prusia etj etj , nen shembullin e Anglise ,  Zgjedhjet i perfytyronte ...nje nderrim KUAJSH ku populli zgjedh me qejf ( pa kuptuar ) Kaloresin qe do ua shalonte me MIRE !

Jane e njeta kategori mjeranesh qe kane ulur Kurrizin dhe presin kush kale tua HYPE pas 23 Qershorit ! Gjithsesi i Uroj tua Hype jo nje kalores  i hazdisur qe te ben Gjak me mamuze e te rreh me shkopij se eshte psikopat si saliu . Duan  te eci kali revan vetem me llogje e pralla duke i henger dhe Tagjine vet me stallieret e tjere !

 

kur Marksi ka zhvillu materializmin dialektik dhe ka analizu shoqerine per te te kalu me vone te ekonomia dhe konkretisht te kapitalizmi, ne amerike ekzistone ala ligji i sklleverve, gjysma e botes ishte koloni dhe diferenca mesh shtresave ishte ekstreme. Plus, Marksi nuk ishte anti-kapitalist edhe pse naj "vlere" ktu i pelqen ta shofi ashtu. Marksi zhvilloi me tej  analizen e Smithit dhe Rikardos duke apliku kendveshtrim alternativ dhe duke ofru si rrjedhoje pikpamjen e vet per vleren e mallit sidomos si dhe duke dhen nji percaktim te ri per ndarjen e shoqerise, jo me mbi baze pasurie po ne baze te ndikimit ne prodhim te secilit ose te marrdhenies me produktin perfundimtar. Ndryshe nga Rikardo qe shifte krizen e kapitalizmit te renia e fitimit prej kapitalistve Marksi e shifte krizen te nji hap me tutje, te fakti se kapitalisti per te rrit nivelin e fitimit do zevendsonte krahun e punes me makineri qe do sillte renie te fuqise blerse qe do sillte falimentimin e kompanive te vogla ne kurriz te kompanive te mdhaja dhe kjo do sillte fundin e kapitalizmit meqe ne thelb ka konkurrencen e lire...tani, qe atehere, kapitalizmi ka adresu disa prej ktyre duke eleminu fare ose zbut pasojat. Shembull: ekzistenca e sindikatave dhe qenia faktor e tyre ne vendim-marrje deri ne diktimin e tregut, nuk ishte parashiku dhe nuk kish si te parashikohej nga Marksi.

Desha me te shtu i gje te Vogel per  Sindikatat . Marksi dhe Engelsi , Jo vetem i kishin Kuptu , jo vetem qe i njihnin MIRE dhe kishin shume miq e shoke prej tyre brenda Gjirit te levizjes , por ...DININ me Fakte  qe ishin Komplet te Korruptuara , dhe Levizjet e tyre pabukse i quanin "Anarkosindikalizem " qe nuk ndryshojne asgje ,pervecse rrisin mashtrimin ne shtresat e perdorura si skllever , duke krijuar alinite , se ata mund te kerkonin te Drejtat dhe ti realizonin ato pa permbysur Skllavopronaret moderne ! Dhe kete e kane te shkruar !

Per sot nuk e di cilat Sindikata qenkan ato qe te Mbrojne te NdRejtat . Te pakten Bashkimet Profesionalesi (Rripa trasmisioni smiley  ishin Qindra here me me Autoritet se keto Sindikata , sepse pa  lejen e BP nuk kishte drejtor qe te pushonte nga Puna ! Sindikatat ketej historikisht ( alkapone etj ) kane qene dhe mbeten te krijuara nga Mafia , nga me te Korruptuarat dhe krahu i Djathe i Drejtuesve te Bizeneseve . Patjeter SOT qindra here me te pastruara por prape te Pafuqishme ! 

anarko-sindikalizmi xake, qe ta dish ti dhe ai qe ta ka thon ket, se robt me men i kan kushtu kohe dhe analiza si fenomen, eshte nji krah i atij anarkizmi qe shef te levizja e sindikatave, nji menyre me i mor pushtetin borgjezise kapitaliste. Pranej, nuk eshte vete sindikalizmi anarkist, po eshte anarkizmi sindikalist nji menyre e levizjes anarkiste.
Tjeter xake, sindikalizmi ka ekzistu dhe eshte studiu dhe nga te tjere para marksit, fakti eshte se sot sindikalizmi ka evolu aq shume sa ka raste sot qe eshte partner ne menaxhimin e kompanive. Nashi, konspektoje kte dhe me thuaj c'nuku kuptove qe ta ckoqit me holle 

Cfare te te komentosh ty ? eshte nji krah i atij anarkizmi qe shef te levizja e sindikatave...jo po eshte nje krah i sindikatave  qe sheh nga krahu anarkizmit smiley

Tani ketu nuk do bejme zberthimin e Marks -Engelsit se nuk dune as "antikomunistet "  po per te lehtesuar se cfare ke thene me ane te mendjes ....po eshte anarkizmi sindikalist nji menyre e levizjes anarkiste smiley ...dhe me qe me kenaqe qe Lexon po te rekomandoj vetem kujtimet e Engelsit per "Historikun e Levizjes  Kom... "upupupupu se mos e lexon lefKopeja se eshte shume e ngarkuar me Mastera !

Gjithsesi me behet qejfi Realisht qe ke kete nivel per te kuptuar Fuqine e Sindikatave ose te Balonave me Ngjyra Festive per Rastin e Nje Majit , Po kot per qejf tat ,  ata kane fole per Permbysje jo Manifestime dhe tregime si U rrafem me Policine smiley si Studentet e dhjetorit ose Greva e Sindikatave  te Valer Xhekes e Niko Koxhakut apo te Leh Valeses ! ..... qe Permbysen Komunizmin ! Dhe konkretisht perfundimi tyre pa ato ngatresat me siper smiley eshte se Nje levizje Sindikaliste eshte e dobishme deri sa ta marre ne dore nje FORCE Politike ndryshe ne Thelb te tyre eshte gjithmone ANARSHIZMI dhe kjo i shndron ato ne Anarkosindikalizem . Fixe kete !

..Megjithse mua po besoj dhe ty nuk te vlejene se nuk je ndonje Kryetar partie.. Po ku i idhet ? Nje propzim e bere dikur smiley

 

shkolla e larte "Vladimir Lenin" t'i ka msu jangllesh ca gjera xake. Ose truri jot i ka fermentu me kalimin e kohes. Sindikatat anarkiste kane qene pjese e levizjeve anarkiste. Me ckoqur, levizja anarkiste shifte te sindikata anarkiste nji menyre per me triumfu sepse nuk shifte te partite politike rrugzgjidhjen e krizave ekonomike dhe permirsimin e jetes. Kjo nuk dmth se sindikatat jane anarkiste ne thelb se po t'ishte ashtu nuk firmoseshin kontrata me pundhensit sot. CGT, sindikata kryesore e transportit ne France, ka lind si levizje revolucionare apo anarkiste dhe sot drejtohet nga PK e Frances.

ket qepe me spango qe t'mos te shqepet mo xake!

Kjo nuk dmth se sindikatat jane anarkiste ne thelb se po t'ishte ashtu nuk firmoseshin kontrata me pundhensit sot... ti je valute vallaj smiley Ku i gjete keta punedhenesit sot ...pash Zotin smiley dhe c'lidhje ka kjo me siper analizen e Anarkosindikalizmit .Je jo  vetem VLERE po dhe Vlere e shtuar  .Mbetem Ndakor ta ngreme Partine !

Mire mre mire , ti fito si gjithmone smiley ...po qe te kenoq te kenoq dhe une ketu e kam te gjithen smiley me nigju e lexu "antikomunistet " si i kuptojne keto gjojna . Jo per noigjo po sepse kane te bejne me shembjen e Kamunizmes nga Sindikatat smiley Po gjithsesi lexoi nga ata qe i  kane thene , se mu shkolla e Partise mi firaksi dhe ato  kisha mesu  ( Mu - jo JU Kooperativistet ) dhe desh me perjashtun se "nuk isha Ndakor " smiley

Po mos u merzit se une mund te jem me i angazhum se jom me shkolle Partie smiley.Do thush ti qe nuk jam aq i ngarkum sa LefKOPEJA me Mastera .Po mer po.Po di vergje une .

Gamorit ngarkoi libra sa te dush mbi Kurriz

as mendjen se ndrit ,as trune se stolis

e ku u ta dije i gjori kokebroke

se libra a kercuj la mbi koke ...

Dhe noten e mos e merr me gjongul se nuk e di dhe kushedi cfare ke hum !  Nuk ka Sindikata Anarkiste , ka Levizje Anarkosindikaliste qe eshte Thelbi i Sindikatave ne se nuk i merr ne dore nje Force Politike me Obkjektiv ...etj etj smiley EdheSaliu e di kete !

boo, ca durimi duhet t'ket pas ai presori i shkolles t'partise qe eshte mor me ty...
analize thote tutkalli qe i ka njel ora ne 1985. po kush po bo analize mer? analize robi bo kur shton miell nga thesi i vet. ti po llackavit kom e dur po reciton bejtet e fisit me gamor e me kercuj.

na Marksi kena mesu goxha mer jahoo,psh si te komentojm ne forume kur ne cdo koment do permendim ,çfar ka then marksi per x,y ose z fushe si dhe me te fortin e lagjes

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).