Unë kam mësuar për vendimin e shumicës qeverisëse për të mbajtur një referendum për miratimin e tre projektligjeve dhe rregullores së procedurave parlamentare, të kërkuara për dhënien e statusit kandidat Shqipërisë.

Vazhdimisht e kam theksuar se ligjet, dhe në veçanti rregullorja e parlamentit, duhet të miratohen me konsensus mes opozitës dhe qeverisë dhe për këtë arsye e kam të vështirë të kuptoj këtë vendim që shkon kundër frymës së gjithëpërfshirjes.

Zgjedhja e një referendumi në këtë rast nuk është mënyra se si ndërtohet konsensusi ndërpartiak. Kjo nuk mund të jetë një rrugë për të anashkaluar mungesën e dialogut dhe bashkëpunimit konstruktiv mes qeverisë dhe opozitës për agjendën e BE. kjo nuk është mënyra për të përmbushur kërkesat e nevojshme.

... i ka thene komisioneri europian Fyle, zotit Sali per referendumin me të cilin maxhoranca po tenton të miratojë 3 ligjet e “famshme”. Si mund ta rrotullojme kete thenie te tij qe te duket sikur e ka fajin opozita, qe ne fakt edhe e ka... Une e bera nje perpjekje me titullin.

Faleminderit per ndihmen.

192 Komente

Ky mir qe u kujtua te flasi njehere hapur. Apo kur puna eshte ne disinteres te integrimit te Shqiperise duhet fol ndonjehere edhe hapur? 

Dy pietje nga salla per Fylen

1- Perse nuk e shtyni kete muihabetin e 3-pikeshit deri mbas zgjedhjeve? 

2- Perse kerkohet konsensus nga Brukseli per nje trepiksh qe parlamenti shqiptar mund ta votoje pa konsensus? 

Thojeni merr vlla cop aty, nuk ju dum, jemi racista te felliqt, dhe dum me ju shkaterru si komb nuk ju shohim dot faren. Ja keshtu te pakten do dilnit me fytyren tuaj te vertete, skeni pse silleni e sperdridheni si kurva.

 

Popullin s'e penguan ata, i hoqen vizat. Ata nuk duan shtetaret, sepse te themi ate qe eshte, jane keta surreter per ne EU, me ato sharje e mungese qetesie?

Jo nuk jane, por meqe dun konsensus, atehere konsensus me te qarte me te pakundershtueshem se referendumi nuk ka. Nqs jan me popullin, skan pse ti druhen referendumit.

Referendumi eshte e kunderta e konsensusit politik. Do te thote qe s'bien dakord dhe detyrohen t'ia lene popullit ne dore. E kupton qe me konsensus ata e kane fjalen jeni politikane kafshe, vetem grindeni, keshtu qe do te pranoheni vetem kur te silleni si njerez? Per kete e kane konsensus. Por eshte ceshtje brezash, jane brez grindavec politikanet tane. Jane te asaj moshe qe mori shqiperine ne qafe, pleq qe dine vetem te gerricen e te shahen. Jane rritur me mentalitet proincial dhe s'u del as neper emigrim. Thjesht duhen larguar nga politika si brez

Lexo me poshte ja kam dhene pergjigjem Pjerit, me teper e kote te zgjatem.

Dakort mo dakort, po Fylja pse e ka problem referendumin se kete spo marr vesh une smiley si ka mundesi qe per here te pare qe dikush nga BE-ja flet qarte pa pordhe me rigon e paska hallin tek referendumi? Nuk zgjidh referendumi gje ne lidhje me integrimin? po mire ska gje, Fylja c'hall ka?  Partite aty jan dun sdun do bejne si te dun dhe nga kjo varet integrimi, ama pse kan frike nga shprehja e popullit, apo se pastaj i ulet hunda opozites dhe cirret maska BE-se he?  hajde hajde ....

Po s'e ka me referendumin Fylja, e ka me kafsherine. Ai thtoe votojini ligjet me konsensus, jo me kafsheri, dhe kshu nuk quhet, sepse i bie sikur po ia fut. Ka pune fylja se ai ti ka vene ato ligjet per konsensus, qe te behesh njeri, dhe ti prape e anashkalon, parpe i voton si kafshe, dhe do t'ia hedhesh atij e t'i thuash "i bera detyrat une". Ai po thtoe "beji detyrat, por si njeri, jo si kafshe, sepse s'e ha ate kokerr ulliri une". Ty te duken gjera normale se mbase je ne nje moshe me salen e jeni rritur me tjeter me mentalitet, por ne boten e sotme eshte kafsheri per politikanet te sillen ashtu inatcore gjithe diten. Dhe po ta kene inat tjetrin, duhet ti mbajne fyerjet perbrenda e te bejne punen per te cilen paguhet.

Nuk kuptohemi. Shendet smiley

e di, je brezi i politikaneve tane
ca te bejme

a thu t'jet muhabet brezi? ishalla!

na thuj naj gjo me shume per brezin e ri te shqipnis, kur te munesh, jom i interesum.

nga kto qe shof ne peshk, ka jo pak rob qe vijn me nga 15.4 nicks mesatarisht per koke, e folin llaf te pista. por belqim nuk jon perfaqsus, pranej them...

Dhe italianet paten nje brez hakmarres e nevrike si keta tanet, qe e kapen musolinin dhe e masakruan. Dhe amerikanet paten mafia ne roaring twenties, por doli dikush dhe ua shtypi hunden. Keshtu pastaj kokrra ke ne cdo kohe. Po ai brezi i Berishes e nanos jane brez i nevrikut, mburrjes. Shkurt, ata quajne lider ate qe ben si i forte. Sa per fjalet e pista, jam me Edmond tupen qe tha te klan qe shqiperia do te zhvillohet kur femrat shqiptare t'i thone tjetres pa teklif "o k*re"

E tha Tupja?  E mbajti shenim Fyle.  Na u shtua dhe nje kusht. 

 

Tupja ka nje fare te drejte. Femrat ia thone qe ia thone kur jane me njera tjetren. Kur jane ne prani te seksit te kundert shtiren sikur s'flasin. Komplekse jane keto. Hipokrizi te panevojshme. Ke qejf me gjimnazistet e sotem, jane cliruar e flasin cuna goca bashkarisht te gjitha fjalet.

Une e kam te veshtire te ndjek vijen e logjikes tende, dhe kjo jo per ceshtje brezash.  Ti mund ta quash emancipim, ndersa une mund te kem problem me leksikun e ngushte, perkufizimin e termit, dhe domosdoshmerine per t'u shprehur ne ate forme.  

Disi tangjent, shpresoj qe te ezaurohet se shpejti kjo "lufta e brezave" si kendveshtrim i vetem edhe per luften ne Vietnam, por edhe per akulloret e enkes.  

Eshte si puna e asaj kur te vjen dikush mik pas dreke dhe i thua "merri keto me vete", dhe e duan me te lutur e te zene be kalamajt, e gjera te tilla. Shtirje e budallalleqe plot, dhe e bukura eshte se te dyja palet e dine mire qe po shtiren. Njeriu sa me vetvetja te jete, aq me mire.

Hera e fundit qe na ben te merrnim gje me vete ishte nga nje vizite ne fshat.  Pa-kompleksisht, vetevetesisht, dhe per qejfin tone u mbush makina.  Qe nga pjepri, e deri tek nje zog i gjalle qe mua me tmerronte gjithesesi ideja qe do kryhej vrasje ne shtepi.  

Nuk mbaj mend ne asnje rrethane tjeter te kete plasur sherr i tille "i shtirur."  

po ndodh pra ajo qe po them. edhe te rinjte, sic thashe, po flasin pa komplekse me njeri tjetrin
dhe ato komplekset qe permenda, une mora nja dy sa per shembull, po ka te tjera plot
dhe ato te dyja vetem se s'te ndodhen ty aty s'eshte se nuk vazhdojne

Po flisja per ne Shqiperi. 

Them ta leme me mire ketu, me mirekuptim sepse kemi perkufizime te ndryshme per kompleksin.  Ne nje skeme me te gjere te gjendjes se shoqerise edhe emancipimi apo heqja e kompleksit sipas perkufizimit tend, nuk ka pasur asnje lloj efekti, per te mos thene te kunderten. 

Akoma me tre ligjet ju? Ajo puna e referendumit eshte cashke, sepse eshte e ndaluar me kushtetute te behet cdo lloj referendumi 6 muaj para zgjedhjeve, ndaj dhe u shty referendumi per plehrat.

Pse e duan pikerisht para zgjedhjeve keta te BE-se? Jan pick dhie kta or taj smiley

Ke duan para zgjedhjeve?

1oora, nuk e kuptove siç duket, Fyle nuk kerkon referendum, por Buall Mavria, dhe Fyle po i thote Buallit se referendumi nuk eshte rruga e duhur per kete problem, nuk eshte rruga e dialogut dhe konsesusit me opoziten, prandaj (i thote Fyle me shkolle  Mavrise sone) referendumi nuk eshte rruga e duhur ne kete moment, lere kete ide te çmendur dhe vazhdo dialogun, gjuhen e perbashket.  Kjo eshte e gjitha.  

Pjer une e kam kuptuar mire Fylen, por ti nuk me ke kuptuar mire mua.  smiley  Nga keto tre pika varet integrimi i Shqiperise, po sikur te mendojme per nje cast qe opozita nuk e do dialogun dhe konsensusin? Si t'ja bejme? Berisha thote referendum, ku populli jep pergjigje te qarte, nqs nje shumice derrmuese e popullit voton pro tre pikshit si do ja beje opozita pastaj? Do ul koken, hunden dhe pastaj bythen ne dialog? Po Fyleja si do ja bej pastaj? Do sperdridhet serisht si kurve duke kerkuar dialog kur shumica derrmuese e popullsise te jep pergjigje? Nuk duan ta integrojne Shqiperine Pjer, te mos kesh asnje dyshim, ketij shteti, kombi, populli duan ti shuajne faren, me themeli!! Puna eshte se kete e di mire edhe klasa jone politike dhe ne vend qe te jete e hapur dhe e sinqerte me europen dhe me popullin rri e gjen menyra e dobiclliqe kot se koti per te hyre vrymave te miut kur tjetri ste hap deren. Pike muhabeti ca gjera qe duhet te jene kollona te bashkepunimit me europen duhen thene troc mor vlla. Thaci para nje jave e tha troc ne parlamentin e Kosoves, duhet qe ate qendrim te mbaj e gjith klasa politike shqiptare kudo qe ndodhet. Sinqeritetin pastaj ta marrin europa dhe ne dac ta respektoje ne dac jo. Ky popull ka mbijetuar edhe ne periudha me te veshtira kur i eshte kanosur dhe shfarrosja biologjike e jo me integrimi ne BE.

"Pjer une e kam kuptuar mire Fylen, por ti nuk me ke kuptuar mire mua. Nga keto tre pika varet integrimi i Shqiperise, "

Nuk varet nga tre pikat integrimi i Shqiperise, por nga konsensusi, marreveshja me njeri tjetrin dhe jo sjellja si kafshe. Kete nuk kupton ti. Pika ka sa te duash, por po u solle si kafshe nuk i zbaton dot. Kjo eshte ideja, kete nuk kupton ti.

Nuk e kuptoj mor jooo, te drejte ke.

shqiptaret e dun cdo gjo me mik.... s'ka BE me mik, hani moot. 

Shko mer fyle se na cave fyllin!!!

Dejono ho me! 

Arvizu u terhoq si qen i rraf, Fylja po na ca fyllin. Di gjo kur do e shpalli Shqiperine Berisha fanar  ndricus???

 

ca integrimi doni mer kausha...atje su ka bo i her zgjedhje te rregullta

te shofim zgjedhjet i her masnej shofim integrejshenin

dun BE kto makakat e adriatikut

Votoni Ramen ne qeshor,po doni ta beni shqiperine si gjithe evropa!!

Hej,iku fulja iku!!...do e hedhin qelbesiren ne qeshor,E DUAM SHQIPERINE SI GJITHE EVROPA!!

PF, gjetje shume e bukur kjo e titullit. Uroj ta perdoresh kete stil perseri.

Mua ne fakt m'u duk titull shume debil. Dmth, lejohen ketu fjalite qe nenkuptojne banalitet, marredhenie seksuale vulgare? Nuk rrezikon ta lexojne femijet kete forum?

Nuk me eshte dukur PPU-ja vend ku mund te diskutohet filozofikisht perdorimi i banaliteteve smiley, mgjs shpesh here anetare te nderuar kane ditur t'a trajtojne kete ceshtje ne praktike smiley. Ne rastin konkret, nuk behet fjale per banalitet. Nese mbeshtetja nenkupton seksin dhe sipas teje mbeshtetja nenkupton banalitetin, i bie qe seksi = banalitet. Qe edhe mund ta diskutonim si ceshtje, por kthehemi tek problemi im fillestar me PPU-ne si hapesire per diskutime te tilla "te thella mer jau" per Heretike & shoke.

ou, paskan ndryshuar kohet. "ta mbeshtes" s'qenka me me nenkuptim banal, dhe perdorimi i seksit ne shprehje frazeologjike qe s'kane lidhje me seksin s'qenkan me banalitet. cudi
s'e di, ju dhe ai qe ka hapur temen jeni te rinj e i ka humbur nocioni shprehjes, por kur kam qene une ne gjimnaz para 10 vjetesh perdorej per te mos e thene troc banalitetin, por si me stil. Dmth, e thua banalitetin, por teknikisht se thua. Pak a shume si "mos e qeth". Ose me mire si Berisha qe edhe do t'i votoje ligjet pa konsensus, por edhe teknikisht i votoi, ndaj puna u be. smiley Nejse, ju te rinjte i dini me mire.

Ke te drejte, harrova emrin e gjimnazit si percaktues kryesor te ceshtjes.

s'e mora vesh ca the po nejse
ideja eshte qe eshte si puna e berishes kur tha "une vdes per pjeshka", ke parasysh? Dhe robt qe e degjuan nenqeshen, sepse eshte term i perdorur per te tjera kuptime rrugeve te banalitetit, neper fjali si "te hengsha pjeshken" e banalitete te tilla. Mos me thuaj qe kur degjon ate dikush mendon se e ka per nje frut ne cante te vajzes.

Si eshte puna trop? A je mire i here? Pastaj, ku e ke hallin, ke ngel pa bashkebisedues te thelle mer jahu?

Mire mo eshte. Po diskutonim per pjeshka gjithe leng.

Mire, falemnderit, ti si ke qene? Hall nuk kam, te permenda meqe ke monopolizuar, pak a shume, ankesat per (here pro here kunder, si te jesh me humor) thellesi mer jau. Ate sektor ketu e ka pas mbuluar Idrizi. Por edhe per bashkebisedues keq eshte, mire qe me vjen ndonje shoqe here pas here per vizite.

Mire, ta shpjegoj une kete punen e thellesise pa asnje barok e rokoko e kikiki gjelash e kokoko pulash mendimesh te thella mer jahu qe nuk i kupton as ai/ajo qe i shpreh, ketu tek Peshku, edhe gjetke.

Ta them se mu me pelqen shume, eshte shume tregues per mendimin modern postmodern. Nje nga admiruesit e Hajdarages (njekohesisht edhe kritikues me pas) thoshte: Hajdaraga eshte vertet shume i fkelle, por nuk i mjafton kjo, dhe don edhe me u duk si teper i fkelle.

E bukur e?  

Sa bukur flisni ju artistet, etj.

smiley

Se pari, nese dikush thote gjera qe nuk i kupton aq me mire per te, sepse duke i thene i rritet pergjegjesia per t'i kuptuar.

Per t'u futur ne te thella tani. Kritika jote e zakonshme per pjesemarresit ketu, perfaqesuar nga "mer jau" (me fal mungesen e h-se por ne familjen time ashtu eshte perdorur, pa h) te cilen na e ke rrembyer thuajse komplet (dikush u detyrua te shkruante "mer hotmail"), jo gjithmone i reziston kritikes iminente (mund edhe ta diskutojme kete me shembuj, nese na del vertet e nevojshme). Ajo qe eshte me e rendesishme eshte qe PPU-ja eshte vertet nje tavoline kafeneje, ku edhe shaka do te bejme, edhe te zgjuar do te perpiqemi te dukemi, po nganjehere edhe te lexuar, dikush edhe rrefimtar, ben vaki edhe ndonje revolucionar del. Duke mos harruar qe po flas per komentet, jo artikujt, te cileve beju kritike sa te duash sepse kane nenshkruar kontrate te shqyrtohen me tjeter lupe. Leri njerezit te bejne muhabet kafeneje, o rob i mire. Ngrije nivelin e bisedes sa te duash, por pa dhjere muhabetin.

Zgjedhja e një referendumi në këtë rast nuk është mënyra se si ndërtohet konsensusi ndërpartiak. Kjo nuk mund të jetë një rrugë për të anashkaluar mungesën e dialogut dhe bashkëpunimit konstruktiv mes qeverisë dhe opozitës për agjendën e BE. kjo nuk është mënyra për të përmbushur kërkesat e nevojshme.

 

T'ia kish shkruar  kete dikush ne FB ,Berishes,do e kishin fshire ne vend.

Dicka te tille smiley i shkrova dhe une dhe fap u asgjesova pa te drejte komentimi me.smiley

Kane 20 e kusur vjet qe tallin trapin kta mjeshtrat e podhitikes me ju. Ja shife zogu ketu e zogu atje, ja prite se del sot a neser. Ai mjeshtri i krijoi dhe parti integrimi.

Po me derivatet s'do merreni fare keshtu? Jo per gje po u vjen rradha para integrimit.

nenpunesit e BE si fyle me shoke, jane kundra referendumeve kategorikisht. sikur te beheshin referendume neper europe, treçereku i popujve te europes SOT, jane per daljen nga BE, dmth per ti lene PAPUNE kete fylen me shoke.

prandaj dhe ky normalisht eshte dhe kundra referendumit.

per me shume, eshte me kollaj per europen dhe te tjere si ajo, te kompromentoje dy-tre udheheqsa shqiptare sesa nje popull te tere. 

per t'ja u dhjere ketyre punet (nderhyrese) referendumi futet ne legjislacion (kushtetute) siç e ka Zvicra. shtet i vogel, i pasur, dhe jashte europes edhe kjo.

Mos pas arvizut dhe fyle u bo komuniste dhe doli kunder baces. smiley Se ke mire kushte jo.

Cere Fylje mer jahuuuu....ne te terim voten smiley

Mire Fyle, mbeshtetu dhe ti tani, se shume u lodhe. 

Seriozisht, ca faji ka fylja? Ne kete rast ka thene ate qe duhet.

Dhe askush nuk e vuri re qe PF me shaptilografin e vjedhur rishtaz,filloi zyrtarisht luften guerile te GAt,pervec tuq nezeve me dervish luzher kudo si nodhen dhe Mua me NJOHJE.Kauza jone do triumfoje e bora po shkrin!!!

Ndalem ne pyll nje mbremje me bore

                                                    Bert NGRICA

Whose woods these are I think I know. 
His house is in the village, though; 
He will not see me stopping here 
To watch his woods fill up with snow.

My little horse must think it queer 
To stop without a farmhouse near 
Between the woods and frozen lake 
The darkest evening of the year.

 

He gives his harness bells a shake 
To ask if there's some mistake. 
The only other sound's the sweep 
Of easy wind and downy flake.

The woods are lovely, dark and deep, 
But I have promises to keep, 
And miles to go before I sleep, 
And miles to go before I sleep. smiley

Une e dija se te gjitha shkrimet negative silleshin nga qe peshku qe komunisto-socialist. Tani mesova qe silleshin me shume per arsye xhelozie...

Robert fshatari romantik burns?Driteroi e ka shqiperuar shume bukur!fenk jusmiley

frosti n'fakt

Ngjanin.e rendesishme qe pjesemarrja smiley

The woods are lovely, dark and deep, 
But I have promises to keep, 
And miles to go before I sleep, 
And miles to go before I sleep.

PF,

nqs te ka marre malli......

Vallai aq sa po e ndihmojne kta te huajt ramen per te ardh ne pushtet, s'kane mbeshtet asnje lider tjeter ne ballkan. Ky po e la salen t'ja vjedhi votat kete here, turp te kete

Eh mire. Me nje cape buke e nje gote vere nga pas, shtyhet turpi qe te cuditesh... Se mos e ka per here te pare.

Jo me jo, nuk e ka per here te pare, them ishalla nuk ka fillu ti shijoje si puna e atij "po me tre here bohesh?"

Ky miti i vjedhjes te 2009-s duhet dekonstruar. Per 2011, po dhe pa fjale.

Ore po deshe ti pranojme per nje minute qe edhe ne 2011 nuk i ka vjedh zgjedhjet. Por eshte e sigurte si nje e nje qe bejne dy qe me menyren sesi ka qeverisur ne keto zgjedhje shkon per te vjedhur. Ti mendon qe nje njeri qe vret demonstruesit, qe ka pushtuar gjykatat, prokurorine, shish-in, presidencen dhe cdo institucion tjeter, qe ne krye e ne fund te cdo institucioni ka vene militante debile, eshte i gatshem dhe ka vullnetin te beje zgjedhje me standarte? Wake up, per te miren tende.

Mbas kesaj deklarates se Fyles po me duket se KM Berisha sja paska fut kot per albanofobine......se pari komenti i Fyles eshte pa lidhje, se dyti per mua si qytetar shqiptar nga Fyle para disa muajsh mu tha qe per statusin jemi peng i vetem tre ligjeve, dhe nese eshte puna per konsensus nese behet nje referendum dhe populli voton 80% per tre ligjet, a duhet valle me shume konsensus.....dika dicka ai Berisha jone per albanofobine!!!

Ja, per komente te tilla kishim nevoje.

Ore, Shqiperia per mua nuk eshte baraz as me Berishen, as me Ramen.....rob si puna jote kenaqeni pavarsisht kostove per vendin, vetem te demtohet Berisha.....a ma jep dot pergjigjen ti dhe te tjeret se cfare perfitoj Shqiperia nga keto vonesa te statusit per lojra politike Berisha-Rama dhe aq me teper nese i fiton perseri zgjedhjet Berisha cfare justifikimesh ka me pas?

Asnjigje. Ndaj dhe tjetri po perpiqet te te tregoje dhe ritregoje rrugen se si shkohet atje. Se ku e shikon ti pastaj kenaqesine time une nuk e marr vesh, po sidoqofte do me beje nder te ma tregoja qe te kenaqesha dhe une

Nqs fiton prape berisha, ka dy mundesi, e para qe nuk e merr statusin se ai do i vjedhi zgjedhjet, e dyta nese ai fiton me merite (qe realisht une nuk e besoj as 0.1%) dmth qe ky popull qe voton per tu qeveris nga nje njeri si berisha nuk e ka arrit shkallen e pjekurise te nevojshme per tu bere politikisht pjese e europes. Ca ka te veshtire ketu? 

Atehere ne ndahemi totalisht ne qendrimet tone. Une them qe statusi duhet ti jepet Shqiperise me Ramen apo Berishen Kryeminister, ti thua vetem me Ramen! Ky eshte thelbi edhe i asaj qe une them: per te majtet Shqiperia eshte baraz me Ramen, per mua si me Ramen si me Berishen duhet ta marim statusin. Ky qendrim i jep pergjigje edhe kenaqesise qe merni nga deklaratat qe ne esence shkojne kunder interesit te vendit dhe jo Berishes ne vecanti. 

Ku e pe ramen ti te komenti im iher? Ik mor zoteri voto topin po deshe, ose spartak ngjelen, c'lidhje ka rama ketu? Berisha po qe ka shume lidhje, duhet te iki ai qe Shqiperia te eci perpara. Persa i perket kenaqesise, une e pranoj qe jam shume i kenaqur qe europa nuk leshon pe, ose zbato rregullat ose rri te gardhi, kete duhet ta ngulise ne koke cdo shqiptar. Une per vete nuk hy ndonjehere ne stadium pa bilete.

Konsensusin nga populli fule e ka me statistika mbi 80%, eshte bere me kohe
konsensus kerkohet nga politikanet, shkurt muhabeti, t'i zgjidhin gjerat si europiane, dhe jo me sherr. Nuk ta thone dot troc, por te vene pika te parendesishme per t'u miratuar, qe te vetmin kusht kane konsensusin. Kuptoje qe konsensusi eshte thelbi, dhe kosnensus = te sillen politikanet si njerez, jo me sherr e shamate. S'ka lidhje albanofobia ketu dhe as Berisha s'e permendi per keta albanofobine.

Kuptoje qe [...]

 

 Me mua e ke moj shoqe? smiley

fola me tjetrin lart

Meqe kishte akoma hunj qe besonin se ishte faji i opozites qe nuk po merrej statusi, fylja e ndjeu si detyre ta sqaroje edhe per me te trashin qe nuk eshte ashtu. Por sic duket dy gjera qenkan endless, rruget e Zotit dhe hajvanlleku; tani fajin ja vene europes. 

smiley

Se kuptoj se ku e merrni gjithmone te drejten qe gjithkush qe mendon ndryshe dhe nuk eshte dakort me opinionin apo mendimin tuaj (te majtet ne pergjithesi) jane hunj dhe me inferior.....apo vetem keshtu mund ta justifikosh qendrimin tend (kupto ne pergjithesi dhe jo vetem ti si individ)

Tani une po shkoi me hipotezen tende qe gjithmone jane nxjerre kushte ekstra me qell qe ta vonojne qeverine. Atehere paskemi nje opozite totalisht te papergjgegjshme qe duke e ditur kete gje ka mbajtur peng edhe reformat ne drejtesi (gangrena e zhvillimit te nje shoqerie te lire) pa ndonje arsye te forte. Cfare perfituam une dhe ti si taksapagues ne Shqiperi.

E dyta, a ka konsensus me te madh se nje referandum? 

Dhe e fundit, a nuk do ishte referandumi nje orientues i qarte edhe per politiken se konsensusi eshte i rendesishem edhe per qytetaret dhe jo vetem per europen qe na e kerkon kete gje?

Ke nje menyre te cuditshme perifrazimi. Po kushtet ekstra ku i permenda une?

Ramen apo kushtet ekstra nuk ke nevoje ti pershkruash pasi ato nenkuptohen. Tre ligjet dhe konsensusi duhet te ishin ceshtje te mbyllura para nje viti dhe partia qe mund te jape konsensus eshte partia qe drejton Rama - pra ske pse e permend. Ndersa kushtet ekstra qenkan qe e rendesishme nuk qenkan as ligjet qe u pershkruan ne rraporte, as zgjedhjet por konsensusi. Po pse lodhen atehere me ligje e me zgjedhje, te na thone cope qe kushti i juaj per BE eshte konsensusi. Por kam frike qe edhe kur te gjindet konsensusi prape do kete dicka qe nuk shkon me shqiptaret!

...

" Po pse lodhen atehere me ligje e me zgjedhje, te na thone cope qe kushti i juaj per BE eshte konsensusi. "

Po kane 22 vjet qe ta thone o burre, dhe ti ende se ke kuptuar
s'ka deklarate te atyre pa fjalen konsensus brenda
ligjet per t'u miratuar gjenden kollaj, nje perkthim ne shqip i ligjeve te europes

edhe nje here, referendumi nuk eshte konsensus midis partive
ate po te kerkojne, jo konsensus nga populli, sepse ate e dine qe e kane
ti o ben sikur skupton, o ste leverdis ta thuash per ate qe eshte

Politika votohet nga populli dhe nese populli ne nje referendum shprehet pro tre ligjeve dhe sdo tja dije per Fierin, pastaj edhe agjenda e opozites (cilado qofte pas 23 qershorit) eshte e detyruar qe te reflektoje kete qendrim.

mire o mire, por prape s'e ke arritur konsensusin qe do europa
prape do te te vene pika te tjera per te kaluar me konsensus
sepse ata s'duan te miratosh ti rregullore parlamenti, sepse kujt do t'i hyje ne pune ajo?
ata duan konsensus, sepse s'mund te fusin ne europe politikane qe shahen nga robt, por vetem politikane me konsensus. nuk ka rendesi berisha apo rama, apo rregullorja e parlamentit, apo ca ligjesh te tjera ka, ja, u miratua ligji i KQZ. ca zgjidhi? prape grinden sepse s'kane konsensus. ne nuk vuajme per ligje, por vuajme per konsensus mes paleve, njerezillek. kete po kerkojne ata. akoma s'e ke kuptuar? dhe per sa kohe qe ai qe eshte ne fuqi i thote gjithnje jo konsensusit me opoziten s'ka europe.(berisha e quan ulje te pranoje dicka nga opozita, e quan te vendose minoranca), po vazhdoi kjo sjellje, do te vazhdojne kriteret, dhe jo sepse jane albanofobe, por sepse s'pranojne dot kafshe ne drejtimin e europes.
ndaj dhe fyle po te thote, beje referendumin, por prape s'e ke konsensusin, prape s'futesh ne europe, s'quhet qe e kalove provimin. Keshtu qe e vetmja zgjidhje eshte ose keta te dy te mesojne te merren vesh me njeri-tjetrin, se s'jane armiq, por kreret e te njejtit popull, ose te shfaroset njeri prej tyre nga politika e te zevendesohet nga dikush qe eshte i gatshem te gjeje konsensus me kundershtarin.

O Fyyyyle me yyyyy smiley

Nuk ka fyle te ndale marrshimin tone! Me ne eshte e drejta. Me ne jane gjithe popujt perparimtare te botes!

Fyle do qe te rrumbullakosi kokat me cepa te shqiptareve, prandaj flet keshtu, jo se eshte kundra berishes. po ku dine shqiptaret te bejne marrveshje, ashtu si kerkon Fyle. jo thote opozita, se kur te vi ne pushtet do ta ndrisi, ashtu sic e ndriti Nano dhe kompania bela qe akoma eshte ne P.S.

 

ka mor fund, nuk hyhet ne evrope me berishen kryeminister. juve demokratet, sakrifikoheni doktorin per te miren e atdheut. ca u be se iku doktori? ja fusni tritanin kryeminister, fuq fuq po i ve bythen punes ai

ore europa me berishen eshte ok, po do qe shqiptaret me bisht te fillojne te bashkpunojne si njerez normal dhe me vizion. pse c'kujton ti, se vdiqen per Ramen ata? per ta, ne te gjithe jemi ca njerez te pagdhendur.

me Tritanin ne krye e PD nga mbrapa....kryhet ajo pun

po po u kry. fap sa te vije tritani dhe te gjitha kokat e shqiptareve u rregulluan. aty mbahu.

Fyle: NO!

Fyle: NIEMALST KAPITULIEREN...NIEMALST!!!!!

http://youtu.be/HmkoQXyj_NY

smiley

PS. ty s't'besoet, po vllai e ka bo ne anglisht te Fan Noli ket kongen. I vetmi ndryshim, ishte se fjalen water na e msun water-side. smiley

PPS: Fyle: No passaran!

Fyle paska kohë të merret edhe në fundjavë me Shqipërinë, por nuk ka kohë të thotë as edhe një mendim për therjen e shqiptarëve në mes të Shkupit e në mes të ditës. Ik ore Fyle tyryfyle se na çave t***in....

Eshte bere kjo puna e statusit si llotari. 

pse llotari...kjo osht tamon me meritokraci. ato te funit ne rresht, futen te funit ne mense

ne rastin konkret eshte ata te funit ne rresht s'e dine a futen a s'futen ne menxe. ndoshta duhet te kisha thene leter me vrime.

po sa me shume te rrine ne fund...aq me pak shance kane.

shanse me henger buke ,apo me u fut ne menxe?

me u fut ne mense, qe te hane gjellen qe kan gatuar te tjeret. po deshi me u hudh nai 'pal e tret' naj kothere buke...pun tjeter ajo.

ti pse beson qe shqiperia duhet te hyje ne BE?

Sepse shanset qe nje vend i vogel te kete zhvillim te qendrueshem pa qene pjese e nje bashkimi,jane shume te pakta. Pse ke ndonje mendje ndryshe ti?

evropa eshte plot me vende te vogla qe jane zhvilluar shume mire. biles dhe rreth e rrotull nesh. shqiperia thjesht s'ka bere as hapat baze per te marre statusin...

ti me pyete pse beson qe duhet te futet. jo a mendon te futet ne kushtet e tanishme. sidoqofte nuk e di kujt vendeve i referohesh ti, por ne pergjithesi pa nje arsye specifike, vendet e vogla nuk zhvillohem. dhe keto arsye specifike jane te lidhur shpesh me faktor te jashtem.

Djema ,referendumi eshte i rrezikshem,edhe Fyle e di shume mire sic e dime edhe ne se ai referendum do kthehet ne ceshtje politike kur ne fakt ato tre ligje skane asnje lidhje me politiken.Ne e di njeri i zakonshem ne Shqiperi se per cfare behet llaf ne ato tre ligje une pres koken.Nese e rru njeri ne Shqiperi se si do jete rregullorja e parlamentit te Xhozit une pres koken.Poooor kur ti therrasi Partia ne referundum secili do ndahet ne kampet e tyre dhe do votojne cu thuhet te votojne.Nje pietje nga sallasmileyo sikur te humbasin ne referendum ato tre ligjet ca do beni pastaj?Sdo futemi me ne Europe apo do ndryshoni ligjet qe skane asnje problem ne vetvete?

sikur te humbasin ne referendum ato tre ligjet ca do beni pastaj?

nuk humbin o burr...poplli i do shum tre ligjet.

p.s. perfytyro i cik pytjen ke fleta votes: a don ti me i aprovue tre ligjet?

Referendum per tre ligjet eshte si alibia per Ylberin. (Pokalove Ylberin automatikisht ndron sexin!)smiley

Parimisht Kush mendon se ceshtjet thelbesore zgjidhen me referendum nuk kupton elementet me thelbesore te demokracise. Demokracia nuk eshte si demokracite popullore komuniste ose de fakto diktatura te shumices ndaj pakices.

konkretisht Shqiperia ka nje problem tjeter qe smund te futet ne BE: ajo drejtohet nga VRASES.

Hik ere Fyle pirdhu anej...do i tregosh ti malokut te Vicidolit se si bohet damakracia...u bone ti!!!!

 

Zvicer, mer, do me e bo, Zvicer. Po s'e lejn komunistat!

Nuk bohet ai ven, jo.

 

 

Po vetem melhem nxorre nga goja o Mero Baze...vetem melhem???

Shpresa e fundit e Berishës ishte se duke u sjellë dhunshëm si pro-evropianë, biles gati si një përdhunues me opozitën, ai do fitonte zemrën e tyre, pasi do tolerohej në emër të “idealit” të tij evropian. Nuk i funksionoi. Koncepti evropian i konsensusit nuk është koncept i përdhunuesit Berisha. Perëndimi konsensusin e koncepton si një  raport dypalësh, që sakrifikojnë diçka nga pushteti i tyre për t’u bashkuar në një pikë, dhe jo si agresion i pushtetit të një pale ndaj tjetrës. Berisha i ngjan në këtë pikë cubave të hershëm të maleve tona të egra, që martesën e përfytyronin si një lumturi që arrihej pasi të rrëmbenin me dhunë një femër.

po neser po me kte llogjike, berisha me te tijet nuk i firmos kto 3 kur te jete ne opozite. Vlen pastaj i njejti arsyetim dhe per ramen?

Vlen edhe per Ramen nese kryen te njejtat krime si Berisha. Te gjithe duhet te jene te barabarte para ligjit dhe ligji denon me rreptesisht VRASESIt

ca flas mer? ku eshte lidhja me ket qe ka thene Fyle? ku eshte lidhja me 3 ligjet qe jane strumbullari ktu? 
Lexoje prape: behet fjale qe Rama nuk ra dakort me miratu kto 3 ligjet pa u zgjidh ceshtja e Fierit (ku doli ajo mut ceshtje qarku ashtu si papritur, as Zoti nuk e di). Tani une them, neser fiton Rama - humb Berisha. Ky dangalla do thote neser ca thote Rama sot. Une nuk bij dakort me i firmos se qarku i Lezhes, Shkodres, i dreqit e t'birit. Do tallim sumen me Ramen neser kur t'thote prape Fyle se vullneti i popullit per kto 3 ligjet nuk mund t'merret parasysh nqse nuk bi dakort Berisha? ja kaqi gjo e kisha pytjen une. M'i kurse ato krimet e berishes dhe aludimin per probabilitetin e ulet qe rama i pafajshem ka me u bo si berisha

Te kan shpela trute me 3 ligjet qe as Fevziu kompetenti nuk i di. Se cdo boj Rama eshte histori tjeter. Sot duhet te kuptohet se me vrases si Berisha Shqiperia nuk do futet ne BE. Kur 30% e Shqiptareve votojne per Salen, duhet me prit ca vite per BE. Formula eshte e qarte: BE nuk do kafshet tona se ka plot probleme vete. 

lavazh t'kan bo ty mer shoku qekur e kupto ket si sajese te fevziut apo tjetrit.

Br3dharaku, asgje nuk e ndalon Berishen te mbaje te njejten sjellje... ose do ja votoje 3 ligjet me ndonje gje ne kembim (pasi nuk eshte se u votuan ato 3 ligje dhe u fute ne europe) ka pune puna...

Ajo qe dua te di une eshte kjo:

"eshte me detyrim qe te mbahet referendumi vetem per keto 3 ligje?"

psh kjo ideja e Grillos ne itali nuk eshte e keqe "maksimumi 2 legjislatura" pastaj kthehesh dhe vazhdon punen tende, profesionin... nuk durohen dot te njejtat fytyra, 22 vjet te njejtat fytyra... pa ide te reja pa inovacion, normale qe korrupsioni lulezon.. i lihet vendi te rinjve me ide te reja. 

Pse mos te behet psh referendum per 1 pakete ligjesh, nje nder to "maksimumi 2 legjislatura"...

Ps: kush ka ide tjeter te shtoje...

Kjo eshte ide e AK : meqe ne  nuk jemi te afte te cojme para gjyqit politikanet vrases le ti nxjerrim ne pension pa u gjykuar. Kur ska drejtesi nuk do te kete shtet. Nuk mund ti diktohet individit te merret me politike me shume se 2 legjislacione ndersa per Vrasesit duhet ndeshkim ligjor, non-sense ne Shqiperi. 

per ate pune referendumi eshte shprehja me e paster e vullnetit te votusve. Demokracia ne te ardhmen, ashtu si e kuptoj une do jete kur secili qe ka te drejte vote, te shtype butonin nga kompjuteri apo celulari per cdo gje qe kerkon aprovim. Se mu nuk me rri hic mire kur politika vepron kunder interesit te shumices me pretekste te sajume. Nqse rama do kish dale haptaz dhe do kish thene se "nuk votoj qe berisha te marre kredi per kte dhe kjo te sherbeje si mesim i te ardhmes per cdo qeveri qe te ulet ne tryeze me opoziten", kjo do ishte ceshtje tjeter. Fakti qe gjeti pretekstin e atij qarkut te Fierit, tregon karakterin e ulet. Mu nuk do me bente pershtypje se kush eshte ne qeveri kur te marrim statusin e vendit kandidat, me ben pershtypje pse per ata qe nuk mendojne si une, ka kaq shume rendesi. 

Referendumi eshte shume delikat dhe shpeshhere diktat jo demokratik i shumices jo cilesore mbi pakicat numerikisht domethenese. Referendumi eshte perjashtues, sa per 3 ligjet i shof si sebep dhe jo domethenese ...te me fali Majlinda.

demokraci ne thelb dmth vullnet i shumices mbi pakicen. Sidoqofte, nuk arrij me kuptu se si mund te jete me demokratik vullneti i parlamentit, derivat i votes popullore sesa vete vullneti i popullit qe voton per ket parlament? Parlamenti thjeshton procesin e vendim-marrjes dhe e ben demokracine funksionale dhe efikase po askush nuk mund te thote se vota popullore permes nji referendumi eshte me pak demokratike sesa vendimi i 100 burrave e grave ne parlament 

Ne demokraci nuk ka vullnet mbi apo nen pakice a shumice. Europa po mundohet ti shpjegoj Shpellarit dhe Zenes se smund te perdorin kartonin apo referendum per cdo ceshtje. hitleri fitoj zgjedhjet dhe shumica e tij dihet se cberi.

Demokracia ka Check and Balances pikerisht per tu mbrojtur nga cmenduria e shumices. Me votimin nga kompjuteri njerezit mund te votojne kunder musulmaneve, ortodokseve, cifuteve e magjypve apo imigranteve.

ne Shqiperi mungon kultura e procedurat demokratike, vendi eshte diktature hibride dhe nuk meriton te futet ne BE

Ne demokraci nuk ka vullnet mbi apo nen pakice a shumice.

Po cfare ka? Se i bie qe nese nuk funksionon shumica mbi pakicen, nuk zgjidhet dot asnjehere asnje gje.

Gjembi je indoktrinuar nga ideja e te fortit qe jep zgjidhje Nitzeane. Ne Demokraci ka ceshtje te pa votueshme por te zgjidhshme. Nje eksperience e veshtire per kulturen tone politike qe krijoji shtetin ne 1912. 

Ok, supozojme qe keshtu jam indoktrinuar. Pasi zbulove indoktrinimin tim, cfare shembulli konkret mund te na sjellesh per te mbeshtetur ate qe po thua ti? I vetmi sistem per "check and balance" qe njoh une eshte sistemi i dy dhomave ne parlamente. Edhe ai prape nuk eshte 100% efektiv.

Une personalisht nuk eshte se jam per referendum per cdo ligj. Eshte shume e veshtire nga ana organizative, plus qe i bie mos te kesh me nevoje per perfaqsim parlamentar. Dhe per shkak te veshtiresise organizative, procesi ligjberes i nje vendi ecen me shpejtesine e kermillit. Pasojat, sigurisht, nuk jane aq te mira.

Sistemi i shumices mbi pakicen nuk eshte perfekt. Por cila eshte zgjidhja tjeter?

Nuk jane thjesht  ndarja e sistemit ne dy dhoma...Thelbesore eshte se si te kontrollohet diktatura e shumices ...populizmi apo momenti i cmendurise se masave.

 Ne Shqiperi check and balance jane  ligjet me konsensus, deri ne nje fare mase, meqenese gjyqesori eshte bere shtojce e familjes Berisha.

Sistemi i shumices mbi pakicen nuk eshte perfekt. Por cila eshte zgjidhja tjeter?

Nuk kerkojme perfekten dhe smund ta arrijme ate. Zgjidhja eshte e qarte per mua: ose do te kete konsensus ose shperberje te formatit aktual politik nga krize te pazgjithshme, por jo levizjet autoritare per stabilitet se aty fillon te konsolidohet diktatura aktuale.

 

shif tani, ti mund ta mbushesh ket komentin me mllefe per berishen sa dhe si te dush. Kjo jo vetem qe nuk i jep pergjigje pytjes time (qe per hir te se vertetes ishte retorike) po vec kundershton ate qe the ti per demokracine etj. Si argument per check & balances nuk sherben diktati i rames qe urdhron te votohet apo mos votohet. Aq me teper qe ktu nuk hyn fare ndarja e pushtetit. Ky eshte shantazh i paster politik. Dmth ne mund t'i vejme ca emrash te duam po nuk e ndryshojme dot

Si argument per check & balances nuk sherben diktati i rames qe urdhron te votohet apo mos votohet.

Pikerisht! Demokracia nuk ekziston as ne rradhet e partive, dhe rrjedhimisht edhe ne parlament. Per mendimin tim modest, sistemi i tanishem i zgjedhjeve ne shqiperi me mazhorance me lista - aq me teper ndryshimet kushtetuese te vitit 2008, te aprovuara nga Rama dhe Berisha - jane e kunderta e demokracise. Njerezit e nje zone te caktuar duhet te votojne per individin - jo per partine, e pastaj Partia te zgjedhe kush eshte ne liste. Ndoshta ndikohem nga sistemi qe njoh me mire, ai Amerikan. Por sado t'a rrotulloj, prape me duket me demokratik te votohet per individet, dhe individet te kene te drejten te votojne sipas votes se shumices se zgjedhesve ne zonen e tyre, jo ashtu sic jep komanden Prijesi.

Mllefet per Berishen i kane ata qe kane mbetur jetime apo kane humbur femijet ne Gerdec. Une thjesht dua ta shoh ne banken e te akuzuarit bashke me oborrtaret e familjaret e perfshire ne krime.

Ate deshire qe ke ti, ma do mendja e ka shumica ketu (pervec disa kokrrave).

kjo eshte retorike qe nuk ka lidhje me 3 ligjet. Se ne menyre sintetike ti po thu qe nuk je dakort me votu per te mor statusin e vendit kandidat sepse saliu ka vra. Dmth ti e shef statusin ne funksion te berishes kur nuk duhet te jete ashtu edhe pse ne fund te fundit me siguri ka per te pas impakt politik. Po gjithashtu, ne fund te fundit, ajo qe po thote Fyle eshte se vendimi duhet te jete gjith-perfshires, qe dmth nga politika dhe mbi politiken.

Kryeministri i vendit tim ka perkeqesuar standartet demokratike te Shqiperise per hir te interesave familjare dhe ambicieve te tija per te qendruar ne pushtet bashke me oborrtaret e tij. Nuk jam une fajtori kryesor i situates ne Shqiperi, thjesht po te kujtoj se kjo klase drejtuese te ka tradhetuar ty te parin e ne te gjitheve.

Po demokrato ashtu oo.Po keto ligje duhen miratuar me 2/3 , edhe seshte bere keshtu kot.Nese merrni 2/3 edhe ne referendum hallall ta keni.

Referendumi smund te zevendesoje parlamentin. Ndryshe duhet te braktisim natyren e Republikes qe kemi dhe te aplikojme nje forme tjeter qeverisjeje si psh Monarkia?

ou? po pse, referendumet njifen vec aty ku ka monarki? 

Aspak. Referendumet jane nje praktike per ceshtje qe legjislativi nuk i parashikon. Por kur ceshtje te cilat sic thote edhe Fule duhet te diskutohen ne parlament,  vendoset te anashkaloher parlamenti, kjo con ne precedent dhe minimizon rolin e legjislativit. 

sepse ne momentin qe parlamenti krijon bllokim te procesit per arsye qe nuk kane lidhje me ceshtjen qe diskutohet, roli i parlamentit per ket ceshtje eshte zero!
Dmth, rolin parlamentit ne ket rast, ja ka ul vet parlamenti.

 

Parlamenti ne kete rast duhet te shperndahet e te kete zgjedhje te parakohshme. Cdo alternative tjeter eshte jo demokratike. Ky eshte sistemi politik yni dhe zgjidhjet duhet ti gjej brenda vetes e jo jashte vetvetes. Kjo menyre mendimi ushtron trysni ndaj politikaneve te arrijne konsensus te veshtira. Cdo short-cut eshte shkaterrim i parlamentarizmit te brishte.

konsensus me i veshtire se ai i ndryshimit te kushtetutes per ligjin e zgjedhjeve nuk ka per te pas. E perseris: kjo eshte ceshtje teknike. Nuk perligjet mbajtja e referendumit per miratim ligjesh teknike. Po nqse ceshtja do konsiderohej e rendsishme per te ardhmen e kombit, referendumi do ishte i perligjur, edhe pse anashkalon vullnetin e 100 e ca deputeteve ku 2 gjysma i binden verberisht urdhrit te 1-ave ne krye te grupimeve. 

Kombi ska te ardhme nese deputetet sperfaqesojne kombin por kryetarin. Kur flasim per te ardhme ndryshimet duhet te jene jo thjesht estetike. Ne kemi edhe nje Preident qe ndonese me kapacitet te kufizuar mund te influencoje ne politike. Fakti qe jam i vetmi qe e kujtoj qe ekziston eshte nje akuze tjeter ndaj sistemit politik te Saliut.

Kombi ska te ardhme nese deputetet sperfaqesojne kombin por kryetarin.

Ate sikur thashe dhe une, me fjale te tjera.

Me fal per plegjarizmin ndonese indirekt. Ne fund te fundit te gjithe jemi viktima te indoktrinimit, mundohemi ti rezistojme por ne fund te fundit flasim njesoj, hame njesoj, vishemi ndryshe por kemi te njejtin tablet. Pse mos te flas si Ty Gjembi? Jemi Shqiptar, zihemi edhe kur mendojme njesoj.

That's not what I meant, Tironc. Nuk e kisha aspak per plegjarizem apo kopjim. E kisha ne kuptimin qe po biem dakort ne disa gjera por ende po argumentojme.

eshte e kote. Keta nuk mund te anashkalojne faktin se berisha eshte k/m kur u kerkohet me aprovu ligjet qe i japin shans vendit me mor statusin e kandidatit. Pranej thone, ne nuk biem dakort me berishen. Neser, kur berisha te jete ne opozite, nuk e kane problem me i miratu ligjet me vullnetin e berishe-kriminelit, ashtu si nuk e kane problem me lepi prape ca kane peshty mbi ilir meten

ti je krejt gabim qekur e shef ket gje te ndare per demokrate e jo-demokrate. Kjo llogjike eshte per te ardh keq. Ju pranoni cdo gje vec kur e degjoni nga foltorja e shefit

Te thashe "demokrato" se po na beje leksione demokracie jo se je me PD .Se une nuk quaj asnje PDist demokrat.

Ndonje gje per ate punen e 2/3 ke ?

po ti kur dole gjykates? fakti eshte se rama nuk eshte dakort kategorikisht per referendumin, nuk po thote qe vlen vec nqse fiton me 2/3 apo me 3/3. 
Fakti qe diskuton pastaj perqindjen me te cilen duhet te fitoje qe te shpallet i vlefshem, ne kohen kur te gjitha partite politike (dmth perfaqsusit e votuar nga populli), kane ne program hyrjen ne BE, eshte qesharak.

Po c'paskeni qene ju te kanadase vetem ziheni, do ta prishni GAT-in keshtu si e keni nis.smiley

Per te prish syrin e keqsmiley

per t'miren e kombit une bej sherr dhe me Elben o burr

Jo vetem Edi Rama por as Fyle nuk e pranon referendumin.Problemi qendron se Sali Berisha ka 8 vjet ne pushtet dhe nuk pranon asnje kerkese te opozites.E ofendon e degjeneron ne parlament e vret ne rruge.Dhe ai e bllokon aty ku I del ne dere.Opozita nuk eshte ne parlament per te ngritur kartonin kur I ngrihet Sales por edhe ti respektosh ndonje kerkese te saj.Cte keqe ka qe kreu I qeverise te therrase ne takim kreun e opozites e ta zgjidhin ceshtjen e Fierit p.sh. Apo edhe mund ti kishin miratuar ndonje nga kerkesat per komision hetimor,qe eshte e drejte kushtetuese e cdo opozite ,apo ti kishte marre mendim per presidentin .Tani te rrime shtrembet e te flasim drejt ,keto vite te pushtetit Berishian kemi patur renie te konsensusit politik ne krahasim me qeverine Nano.Opozita u tregu a shume luajale me rastin e anetaresimit te Shqiperise ne NATO po cfare ndodhi me pas, qeveria e mori te gjitha meritat per vete dhe gjerat vazhduan si gjithmone .

ej, po ju 1 here nuk lini llaf pa thone kunder fyles, mas 1 jave me urdher te peshkut, jeni gati me heq rrobat e trupit per me i von aty ku ve kemben fylja. Nuk do fylja - thote. Po normal sepse ideja e referendumit eshte shume naive per ligje thellsisht teknike sic jane keto. Po kjo nuk e nxjerr ramen si engjell qe me fjalen e zotit po mbron demokracine. Ne parim ceshtja e fierit nuk ka pse te zgjidhet nga berisha dhe rama. Ne parim, kesaj i jep zgjidhje gjykata. Ka pas renie te konsesusit politik por eshte dhe fakt se acarimi i inateve politike kerkon 2 faktore, kshuqe nuk ka faj vetem berisha. Nga ana tjeter, konsesusi rama-berisha ka sjelle vec deme kur ka funksionuar. Prova me e mire se keta te 2, duke injoru sistemin i vejne shkelmin cdo gjeje edhe kur kundershtohen, edhe kur bien dakort

Paloka u shpreh se « miqtë e PD-së në Evropë e kudo janë njëkohësisht dhe miqtë më të mëdhenj të shqiptarëve....

Po Fylja hyn tek miqt e shqiptareve ?

Europa no passaran ! Viva  referendume !

Fyle: We Shall Overcome!!!

Fyle:

 

Fyle:

Fyle:

Ore, kur te qaj nonen, ky Fyle osht rob i trashe; tamom fyll! Mundohet te llogjikoje me veprimet e sali-ut. Po sali-u eshte i papergjegjshem o kallom sheqeri.

Qe Fyle ja ka fute kot kunder referendumit eshte mese e qarte.

Ja pra, me ne fund u sqaruan gjerat. U bo Fylja ti mesoja Sales si funksionon demokracia! Po kur Sala futej ne Partine e Punes per te luftu nga mrena kunder pushtimit rus te Cekosllovakise, Fylja i binte maces me luge mer jahu!

me mire t'i qendroni asaj teorise se fylja ka pjesen e vet te cez. Dukej shume me intriguse

smiley   Si eshte shprehja e popullit tone te urte: Ktheje Fylen nga fryn era.

Falimentoj Cezi mer bredharak kshuqe i iku Fyles pjesa. Tani u bo prape me Ramen

neser, kur te beje naj deklarate kontradiktore, kane me thon kto "ramistet" e vegjel:
ta ndaj menien ky o lla, do i shesi apo jo ato aksionet!

Si qe ajo puna e Arvizuse qe ju permendi Lukashenkon?Po ju lene miqte ne balte.

ehh thuaj,kohe te arta per opoziten ato kur sulmonte me kallash e askush se vriste,hapeshin kutite e votimit e kontrolloheshin votat,opozita zgjidhte presidentin e kryeprokurorin,rregullore parlamenti e grupe hetimore me propozimet e saj..fliste Saliu nje ore ne parlament si ti donte qejfi e askush se nderpriste..eh thuaj,do vine perseri ato kohe?

Edhe nje 6 muaj.

Ne fakt tregu u hap pasi Italia kerkoi kafshe me shumice nga Shqiperia .Keshtu qe te gjithe kafshet e ngarkeses mblidheshin ne Korce i jepeshin nje jevgu kafshar qe i majmte per ti shitur . Ketu perfshiheshin Gomere , Mushka , Kuaj dhe Pela ...

S ( Kaliu ) aliu.. Po jo o doktor kane ndruar kohet . I ke kthyer nga kafshe ngarkese ne Kafshe Hypese . Vuru shalen Mamuzet dhe Grahi.... smiley u duket vetja njerez qe burgosen ,  ... smiley Ti paske qen Usta ta marrsha . I shalon ua Hypen dhe i perdor si te doje suma .... Kur vjen koha qe behen gerdalla i majm dhe i shet smiley

Skeni faj ju, por Sala qi mundohet me organizu referendume per te pyet popullin e thjesht per dicka qe mund te arrihet fare leht dhe pa pyt as popllin e as opoziten.

Skeni faj ju, por Sala qi ne 1979 u taku me ca tipa ke nje dhome hoteli diku ne evrrop, e qie mirnjohje e plot rrespekt pranoj te merrte $20.000.000,00 per familjen e Enverit (qe kish ngele pa kacille) dhe $150.000.000,00 per shqiptaret qi e lyenin buken kallamoçe me voj armsh per ta zbute mbas zborit (se skishin takat me e pertyp ashtu te forte gure); dhe per vete smorri asnji kacille i shkreti.

Skeni faj ju, por Sala qi me te njejtin takim me 1979 pranoj qe pasi ti jepte dollarot Enverit, te infiltrohej ne strukturat mo te nolta te rregjimit duke u vetfliju qi pastaj e te merrte persiper fatin e shqiptarve ne demokraci.

Turp tju vije! smiley

Europa ka marr fund!!!

Dje Papandreu desh te bente referendum dhe Europa ja hengri koken. Sot Europa po do ti haj koken Sali Berishes. E per cfare? Se ai do ti digjoj zerin popullit te tije per tre ligjet qe ka bllokuar opozita!  Po pse do lejojme Edi Ramen ne perjetersisht te na bllokoi rrugen  drejt Europes? Po pse nuk e dim ne kush eshte Edi Rama? Nje mut muti, nje njeri pa koke pa hic! Po pse u vu kryetare i opozites? Po ke te venim mo? Fatos Nanon? Pijanecin?

Aty ku ndalohen referendumet, heret a vone fillojne zullumet...thote nje shprehje e vjeter kineze!!!

cudi si del me rime edhe ne shqip...

禁止公投,早晚开始错误

Rima nuk eshte fryt i rastesise por i aftesive te mia si perkthyes i vargut kinez!

E di qe nuk je i Krishtere por nuk do beje keq ta lexoe Dhiaten e Re, ku midis te tjerash do te lexosh dhe shprehjen "jepi Cezarit ate qe eshte e Cezarit dhe jepi Zotit ate qe eshte e Zotit" 

Ore kujdes me kto qe thu... do kujtoje ndonje bjondine se e ke perkthy ti Biblen. Lol

Le te themi qe Bjondina nuk do te qe krejtesisht e gabuar ne hamendesimin e saj. Une tashme kam perkthyer kapitullin e pare te Bibles. E kam fjalen per Biblen e kapitalizmit shqiptare... "VQ"! Po mundohem qe dhe lexuesi anglishtfoles te kete mundesin ta lexoje kete veper!

Po prit, mos u nxito. Lexova diku qe autori po punomte mbi ca kapituj (me teper update mbi ca zhvillime/fenomene te reja e me rendesi qe kane ndodhe mbas botimit) e pastaj per ta ribotu. Mbase e kam gabim, se shtypi cfare nuk shkruan sot. Nuk e di dot tjettri se sa te verteta jane ato qe lexon.

Mund ta them me plot gojen se ky lajm permua perben risi. Do te komunikoj me autorin ne "privat". Dicka kam ndegjuar per VQ2. Gjithashtu kam ndegjuar se projekti i VQ2 eshte shtyre per me vone pasi autori momentalisht eshte i zene me angazhime ne nje subjekt politik shqiptare. Me tru shpresoj qe subjekti politik ne fjale te jete pjese e qeverise pas zgjedhjeve te Qershorit. Me zemer shpresoj qe subjekti te humbe thelle sepse nese fiton athere autori nuk do te kete kohe te shkruaj VQ2 dhe per mua kjo do te ish nje humbje e madhe per letersine ekonomike shqiptare. Mesa duket konflikti Tru-Zemer eshte i pashmangshem per ne intelektualet! 

Ke shume te drejte, por jam i sigurt se autori do beje zgjedhjen e duhur (ose do gjeje ndonje rruge te mesme).

Para ca ditesh mbarova se lexuari 'Renia e qytetit' e Prof. Fuga (PhD). Do ti qe professori fliste per te njejtat ide; prsh. persa i perket rifutjes ne pune te zonave rurale, rreth turizmit dhe dicka rreth hipotekave me duket... Mund te jem gabim e, por mos valle Prof. Fuga (PhD) ka kry pla...(se them dot se o akuze e ronde)??

Me habisin disa, te cilet ose nuk e kane kuptuar idene e komisionerit Fyle, ose et kane disi neoer tym , por nuk u pelqen pse ai ka dale prej praktikes se te shprehurit te burokracise Europiane.Duket se ende mbetet e veshtire te kuptuarit e nje kulture te brumosur me ideologjine shpesh here te padallushme nga kodet etike te kohrave te "bukura" qe arriten kulmin ne darken tek krokodili.
Duhet ti mirkuptojme te huajt, sa kohe nuk po gjendet nje gjuhe mirkuptimi e brendeshme, kur gjuha e djathtes kunder te majtes, vazhdon te jete e ashper dhe te mbetet ashtu ne fuqi per nje kohe shume te gjate, para se gjithash jo thjesht per shkak te peshes se tradites se sa per shkak tet interesave te ngushta.
Te huajt e kane me se te qarte tashme se bipolariteti i ketushem eshte vetem e vetem nje pershkrim topologjik i caktimit te karrigeve te politikanev( qe as e kane merakun te bejne politik, por te sillen si pozicionale ndaj njeshave) ne sallen e parlamentit ne menyren me te mbingarkuar dhe te qartesisht te oercaktuar.
Duke e pare cilendo levizje apo nisme te politikes qeverisese, jo si kembengulje per nje risi gjetjen e rrugeve, mundesive qe do te pershpejtonin reformat, por si hile per ta nxjerre te majten ne opozite jashte funksionit te saj demokratik, nepermjet nje perballjeje me voten popullore, si perpjekje per te nxjerre vete legjislativin nga detyra e vet themelore, e diskutimit dhe miratimit te ligjeve si dhe ata qe po i adresohen sovranit, popullit.Kete hile tinzare nuk mund ta kapercejne kollaj ne Europe, sa kohe qe e kane me se te qarte qe ketu votimet kthehen ne farse.Vidhet vota e sivranit duke demotivuar cilindo qellim te shprehur nga Kryeqeverisesi i cili e beri beli, duke hedhur nenshkrimin, per kapso referendumin ....I PARI !
"Shakaja" me referendumin per tre ligjet, ju kthye ne nje bumerang sepse po e le xhveshur nga i gjithi municioni qe ju duk se grumbulloi per tas leshuar mbi opoziten me "mosmiratimin " gjoja te tre ligjeve.Problemi eshte i thjeshte fare.Mungon gjuha e kompromisit, si karakteristika me dalluese, per funksionimin e nje demokracie liberale parlamentare.Kjo nuk mund te zevendesohet duke perfshire sovranin.Vullbeti i sovranit shprehet nepermjet te zgjedhurve te tij.As kete gje nuk arrin ta kapi kreu i pozites, i perfshire nga nje ankth humbjeje dramatike.Por kete te thjeshte e kane me se te qarte ne Bruksel....
Ja pse nuk eshte faj i Fyles, per te thjeshtat e moskuptuara, prej djallezise se kryeqeverisesit ne Tirane...

Sot u votua pro referendumit, apo jo?

Nese Don Berisha bie nga kali pushtetit, po shaloka kalin e referendumit. Dhe mire e ka.Sanco Peteret nuk mungojne. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).