Duke qenë në atmosferë paraelektorale për zgjedhjet e 23 qershorit, ata duan të dinë se cila forcë politike do të mbështesë kërkesat e tyre për të legjitimuar nevojën e këtyre çifteve homoseksuale për të adoptuar fëmijë.

TIRANE - Histori te dashurise e te bashkejeteses… tek e fundit ajo që në fund i bën burrë-burrë dhe grua-grua, në të mira dhe në fatkeqësi… Nuk bëhet fjalë thjesht e vetëm për prirje ngushtësisht seksuale, se sa një fenomen që në shoqërinë shqiptare përcillet ende me rrudhje buzësh. Por, për aleancën LGBT, që lufton për njohjen e të drejtave të homoseksualëve në vendin tonë, tentativa për të realizuar një dokumentar të shkurtër, ku trajtohen mirëfilli jo vetëm dy histori konkrete mes dy çifteve homoseksualë, nga procesi i njohjes, tek dëshira për të bashkëjetuar dhe në fund, nevoja për të shtuar familjen me të pasurit e një fëmije.

Një dëshirë e natyrshme, mes dy njerëzve që dashurohen me njëri-tjetrin, ku asgjë nuk duket e jashtëzakonshme, deri në momentin që partnerët janë thjesht dy nëna, ose dy baballarë.

Për Xheni Karajn, një prej anëtareve të aleancës LGBT, dokumentari “Të fshehur mes jush” i përcillet publikut jo vetëm si një nevojë për të shembur stereotipet e gabuara që krijohen sa herë flitet për prirjet e tyre ngushtësisht seksuale, por më shumë se kaq, është dëshira që këto çifte kanë për t’u konturuar drejt një familjeje normale, duke pasur pse jo edhe fëmijë…

Duke qenë në atmosferë paraelektorale për zgjedhjet e 23 qershorit, ata duan të dinë se cila forcë politike do të mbështesë kërkesat e tyre për të legjitimuar nevojën e këtyre çifteve homoseksuale për të adoptuar fëmijë.

“Ne do të votojmë në qershor dhe duam të dimë: cila forcë politike mbështet të drejtën tonë për të krijuar familje, për të gëzuar privilegjet, por edhe detyrimet që kanë të gjitha çiftet, qoftë në martesë, qoftë në bashkëjetesë? Cila forcë politike ka menduar të na sigurojë të drejtën për të adoptuar fëmijë, në rast se çiftet LGBT plotësojnë të gjitha kushtet e kriteret për t’i siguruar jetë të lumtur fëmijëve? Dhe mbi të gjitha, cila forcë politike do mendojë për masa konkrete për të çrrënjosur diskriminimin në arsim, në aksesin në shëndetësi dhe kudo ku shfaqen persona homoseksualë? Deri tani, ne ende nuk e dimë…”, thekson Xheni Karaj.

Dhe jo thjesht një fëmijë, por fëmijët e tyre! Dëshira për të krijuar një familje, është sa e natyrshme, aq edhe një e drejtë thelbësore e çdo njeriu. Ata nuk duan ta ndjejnë vetëm të përjashtuar nga kjo mundësi… një fëmijë me dy nëna, ose dy baballarë. Kjo më pas është çështje zgjedhjeje!

366 Komente

...Dëshira për të krijuar një familje, është sa e natyrshme, aq edhe një e drejtë thelbësore e çdo njeriu....

Po ashtu eshte,por edhe familja,apo femijet krijohet nga dy persona jo te te njejtit seks.

Pastaj te marresh borxh femije apo te besh eksperimente eshte pune tjeter.

Kerkojani Zotit ne qiell kete te drejte,jo njerezve ne Toke.

po Kristi nuk tha se do kalonte me PD-ne..

ne keto kohna krize Pd ,a Ps ku t'hasin ,t'hasin...smiley

me pak fjale kush te jete me shume aktiv smileysmiley

"thekson Xheni..."

Keto bythçet mire qe jane shtu si kerpudhat mbas shiut po dun edhe kalamaj. As ne Sodome dhe Gomorre ska pas adoptim kalamajsh

Pse moj ZANE nuk dashke nga keto "lajme" ti ??

Tere Bota (madje dhe Vatikani qe ke ne Rome) po debatojne per keto çeshtje ne ditet e sotme... (Lobbi GAY ne Vatikan nuk doli nga "jashte" por nga Mediat Italiane); Obama ne USA po mendon seriozisht t'i japi homove te Drejten e Marteses dhe Adoptimit.

Ne France, qullashi François Hollande e kishte pike te pare ne Program dhe kemi 6 muaj ne France qe me nder, "na u ça b***a" me debatin per Homot dhe te drejten e marteses + adoptimit, qe po e votojne ne Parlament keta socialistet ketej... (kurse Papunesia kap rekorde historike ne te njejten kohe)...

E pra, dhe ne Shqiperi une habitem pse kjo "TEME" vjen kaq vone !

Internacionalja Socialiste e ka nder pikat kryesore te Programit te saj, mbrojtjen e Homoseksualeve dhe atyre me "pikepamje seksuale te ndryshme" apo "minoritete seksuale" siç quhen ne USA.

Pastaj, siç e thote dhe Kastriot Islami sot ...

Partia e Ramës: “Shtylla” mjaftiste dhe 99-she….

Rama, në rolin e kryemjaftistit, e nisi projektin e tij për të ardhur në krye të PS me organizatën “Mjaft”, e cila dihet botërisht se ka dhënë një kontribut të “vyer” për ta çuar PS në opozitë në zgjedhjet e vitit 2005. Kjo organizatë u transformua nga Rama në Partinë politike G99, me synimin e vetëm “eliminimin politik” të LSI-së në zgjedhjet e vitit 2009. Në amalgamën ish-Mjaft, G99-a dhe “kamaradë të Ramës”: i) shumica (jo të gjithë) janë me formim të dyshimtë universitar; i) janë agresivë në media e në sulmet në rrjetet sociale të internetit; iii) disa prej tyre janë me lidhje direkte apo indirekte nepotike me familjet e larta të ish-nomenklaturës komuniste; iv) jo pak të tjerë janë pjesëtarë/aktivistë të grupimeve me “orientime të ndryshme seksuale”; v) dhe një pjesë e konsiderueshme janë konsumatorë të lëndëve qejfndjellëse. Rama, si një përfaqësues i denjë i këtij grupimi, është jo vetëm drejtuesi i tyre shpirtëror, por edhe sponsorizuesi i tyre politik e financiar i aktiviteteve të tyre. Ky grupim rezulton një mjet në duart e Ramës, që përdoret agresivisht për të sulmuar armiq të “vjetër” dhe të “rinj” të Ramës. Një grupim me të cilin Rama ndihet mirë sepse ata janë të vetmit që e konsiderojnë më të “gjatin mendërisht” dhe e pranojnë si misionar dhe me të cilët Rama mund të sillet pa asnjë lloj ndrojtjeje, ashtu siç është në realitet. Midis personazheve të këtij grupimi ka një konkurrim e xhelozi naive, të cilat i nxit dhe kontrollon vetë Rama. Përfaqësuesit e këtij grupimi i duhen Ramës për gjithçka dhe vetëm me këta synon të ndërtojë Ekzekutivin e ardhshëm dhe të sigurojë shumicën në Grupin Kuvendor të partisë së tij.

Ndaj, PS-ja duhet te dale hapur ne mbrojtje te kesaj shtrese te shoqerise, sepse i TAKON !!

Edhe Rama keshtu i qendron besnik Internacionales Socialiste si Zv/Kryetar i 36 i Jorgo Papandreut, dhe njekohesisht, tregon se "Shoqeria e Hapur" e SORROS ka kuptim konkret ne Shqiperi dhe nuk ngelet thjesht ide ne "karte" smiley

Por a do kete kurajon te dale gjofte me gjysem llafi pro LGBT-ve ne SHqiperi, Kryeministri yne i ardhshme ngjyre vjollce ?! Druaj se e ka ate kurojo, edhe pse nuk heziton te dale transparent e me gjethe fiku per veten e tij!

Edhe pse siç e thote vete ai "çdo vote eshte e vlefshme dhe s'duhet te shkoje dem" Shpresa vdes e fundit smiley

Te pakten e moren vesh dhe homoseksualet qe Berisha vetem llafe ka

I Pakapshem, ai artikulli i Koha Jone  ishte interesant. 

Kush ka pa keq nga homoseksualet...te hedh gurin e pare!!!

Vleresoj humorin e Karajt (patjeter qe komentet e saj ne lidhje me politiken jane gjysme vizionare dhe gjysme gallate). Qe do te ishin pikerisht lezbiket ne krye te levizjeve per te drejta seksuale nuk e kisha menduar, dhe me vjen inat, sepse ne rrethanat e Shqiperise se sotme, fale rrezikshmerise se ulet te revolucionit feminist, dmth fale perceptimit te femres si me pak te rrezikshme ndaj status quo-se, dhe fale pornografise, kjo ka plotesisht kuptim. Ne kete linje kam edhe nje keqardhje te projektuar qe edhe kur disa te drejta, apo shume te drejta, te jene arritur per homoseksualet, patriarkalizmi nuk do ta shperbleje njesoj seksin femer pa dallim orientimi seksual.

Ne fakt nuk jam e sigurte qe patriakalizmi do jete aq i eger me pjesen homoseksuale te femrave se sa me ate heteroseksuale. smiley Deduktim ky i nxjerr shkarazi nga vezhgimi i aspektit nga linja tradicionale e shoqerise, prej te cilit rrjedh patriakalizmi. Mendoj se vetem duke e vene ne ambjentin tradicional mund te krijosh nje pershtypje sesi mund te reagoj nje shoqeri patriakale ndaj rritjes se te drejtave te lezbikeve ndaj grupimeve te tjera me orientime te ndryshme seksuale.

Si shume te prekur ju shohsmiley si shume te dashtun ,tolerante...mos eshte se pak po fare pak me mend ndoj xhiro e keni ba?   smiley.Kohna t'veshtira...nje lufte nder gra......

Ne ketu tek peshku i mbeshtesim.. apo nuk quhet? smiley

Krtishti ! Jehovai ! Jezusi ! Muhameti ! Buda ! Dalaj Lama ! Vetem BahalUllahu nuk e di !!!

Kundershtohet vetem ne se thote SOT Jo ..LefKOPEJA ! Nuk ka pae keq smiley edhe si kabinet kryeministror ku babasqapi ftoi kabinetin me dhane shembullin e Pare te sumperdorimit ! Ajo e indentifikon vrimen si Vote dhe shumatoren e vrimave si sukses ! ...

Po perse duhet me pa keq kur nje femije te dhjet para kembeve ? Thjesht ndot vendin smileyDhe pastrohet !

Dmth krimet komunistore paskan qene per pune bythe??!!

“Frika psikologjike se mos e tallnin e bëri atë që të kapej pas pushtetit me të gjitha mjetet, 

Dmth 50 vjet diktature thjesht nga frika se mos e tallnin!!! Miiiiiiiiire

Pse diktature ishte ajo Ron?!

Diktature dhe diktature e para ne lloj...diktature homoseksuale!!!

 

Prandaj ju kane dhene te gjithe shqiptareve meshkuj status politik....madje edhe komuniste e kane marre ,kam vra gjithnje mendjen ,po keta si u hodhen komisioneve...po keta paskan patur b..n plage....hahahahah

Bir, Enveri ku t'ka ra,

i ka ra shiu e s'e ka la

i fryni era e s'e ka tha smiley

 

Mos qesh Zana se ky nuk eshte lajm i mire per ata qe u kacafyten me kulshedren e kuqe!

Tash, sikur i hup pak dimensioni tragjik kacafytjes nese kulshedra prej e kuqe na bahet pink!

 

 

Ky dragoi qenka cutesmiley

jo po qesh se po imjinoj komunistet si perdemek me marre ,ne komisionet qe njihet statusi...tu i thane kryetarit...du me t'ìthane nje fjale ne vesh....njikshtu njikshtu e kam hallin....hahahae vu azili e asistenca...Miti i ythes ne qiell...oh te keqen moj yth..si paske lindur per qejf...hahaha

Miti i ythes ne qiell...oh te keqen moj yth..si paske lindur per qejf...hahaha

ver ndonje emer mashkulli se me keto fjale dukesh shume e peshtire me emer femre

po ti je nji nga komunistet qe ka status per kete motiv hahahaha

kshille

master,keshillen qe pateme e dhane e dhe...a po e len me kaq?

jo. i kam qejf femrat e ndyra

e ndyra ne kuptimin seksi te fjales

ok ,shko te gruaja jote pra...mos u merr me mu.Ajo e ka ate cilesi qe te kenaq ty...

po s'ka fjalor aq te peshtire ajo, ndaj dhe terheqja smiley

Kurse mu me vje me qesh kur e mendoj qi  gjith ata burra antikomunist te veriut kenkan thy prej nji levizje homoseksuale. Marre!!!

jo ata nuk u thyen.....e mandej çeshtja u n'trash...hyni politika n'midis...smiley

po vras mendjen se si ka care sali berisha qe nga vicidoli e deri ne bllok

ka yrysh ,eshte aktiv...

Kshu si po na dalin punet ti ket hy ne mes politika ku ta gjesh po thuj ishalla mos u ka hy dicka tjeter...prite zot djemt e Shkodres fillikat midis dhomave te hetuesise te kulshedres homoseksuale! Ku ku nane, plumbin ku ta gjesh!!! 

Jo nuk besoj...nuk ka mundesi ...u denuan ,pushkatuan...te ishte ashtu benin kariere...kurse kapterret e jugut qe erdhen ne Tirane,,,bene kariere...kush e di kush e di....Shum eaktive u treguan...

O Zana, e di ate ti "kulu kulu sa te behet zjarri?" smiley

 

ost sioct:Comment">

O Zana, e di ate ti "kulu kulu sa te behet zjarri?" smiley

ost sioct:Comment"> 

smiley

Kur jua keni diftu nanave e grave tuaja kete kulu kulu a jane zbavite ndopaksmileymeqe po qeshni ende pa e diftu me duket se po.smiley

e ka per ata te denimit me vdekje. ja ta them sic do ta thoshste goja jote e peshtire "ytha ytha sa te vihet litari". lol

Po nenat e grate tona e benin per qejf mi Zana. Grate per ate pune jane. Apo mos po behesh aleate e Xhenit dhe Klajdit per inat te komunistave? smiley

per inat te vjehrres, tha... smiley

Zane, i prishuri te prish thote populli. Mos me boj se gati i kam ca foto te malsorve tu ju hedh ne qaf  Enverit si Zhuljeta Romeos.

Shife Zane, shife bacin me qeleshe!!!

 

Ketu enveri me ate brryl te malesori po provon...po malesori ka ndez cigaren,vene re doren e malcoritse si ia largon krahun enverit...hahahahn

e di qe po te hane duart per ato foto ,po leri mos i bezdis...nuk te mjaftojne kornizat neper mure?çeshte keshtu ,do me kene i shoqnum gjithkund me Enver Hoxhen....se mos je djal kapterri edhe ti....nga nje seance ne tjetren...

Ma mir me kene djal kapterri se sa me ken djali i dikujt qi ja kan marr pasunine dhe vilen rinashimentale do pedera me pushke!

 

ok ,ma mire djal kapterri...po si thoni ju ,ato maja jane rripa rripa.Vilat u moren prap prej te zoteve ,kurse ti kapterrin s'ke ku e çon ,djal kapterri mbetesh smiley

Qe thu ti Zane, ishte nji her nji bab qe e kish djalin shume te prap. E sa here qe djali bente nga nji prapsi baba ngulte nji gozhde ne mur. I sheh djali nji dite gozhdat dhe e pyt baben se pse i ka ngul. Sa heq qe ti e ban nji prapsine mor bir i thote baba une e ngull nga nji gozdhe. Djali preket dhe fillon me ba vec pune te mbara e te mira. Baba fillon per cdo pune te mire te djalit me shkul nga nji gozhde. Erdh dita qe baba e shkul gozhden e fundit. E sheh djali dhe i thote, he mer babe a e pe qe te bana me i shkul krejt gozhdat! Gozhdat u shkulen mor bir, i thot baba, po birrat ne mur mbeten!!!

Ca me bo Zane, gozhdat u shkulen (vilat u moren prap dhe ti gezoni) tashti ju ka mbet vetem te mushni birrat ne mure me histori homoseksualesh dhe kapterrash jugu qe u vinin komet ere keqe!

smiley  

e rendesishme asht qe marrja e vilave paska qene gozhde...Vilat i morem...po bahen edhe ma te bukra se sa ishin ,se po ribahen me tane dashnine e mundshme...juve ju mbeten kapterrat ,homosesksualet,mllefet qe s'ka Nju York t'jua heqe....borxhet qe medha ne shpirt qe po i tashegoni nga kapterri te i biri...eshte fati Ron...Bibla jeme thote mekate e babave te te biret....Miqesisht smiley

Po gozhde ish moj zane se ish padrejtesi qe ja moren vilat pronarve. Une skam mllef moj Zane mu me vjen keq sepse vila mund te kthehet mbrapsh por vitet e jetume ne bodrrum te viles nuk ti kthen dot kush. 

Une nuk kam vujt moj Zane, une jam lind e rrit 15 minuta ne kembe nga Skenderbeu. Mllefe ka ai qe ka vujte! Mllefe ka (dhe i ka me te drejte) ai qe ka jetu ne bodrumet e shpise se vet!

Mush me villa ka qen... Gjeje ku o kjo...

Te Pedonalja nuk eshte nji her 100%!!!

Problemi eshte Ron se ne nje sistem tetille te palire ,diktature ti thu nuk kam vujt...Ti ke vujt ma shume se kerkush ,sepse te kane fshire çdo lloj sensibiliteti...nuk je ne gjendje edhe sot me e pa se sa ke vuajtur...Mungesa e lirise ,e lirive eshte vuajtja ma e madhe,po ai sistem ,kapterri ne shpi nuk mund te te iculconte keto sensibilitete.Jeta e varfer,ekstreme....te kane me vjen keq ta them shkaterruar ne menyre irreverssibile...nuk e di po mendoj se je i ri ,jeton ne Amerike e vdes ,mbaron edhe sot per EnvereHoxhen.Ka dy mundesi ,o kapterri yt eshte i implikuar me regjimin ne menyre te parikthim 8vrsje ,denime ,tortura)ose dhuna e sistemit ka shkaterruar çdo lloj sensibileteti te ti.Ti thu kam ndejt 10 minuta nga skenderbeu...uuukapterri i shkrete...sa pak mjafton qe me thane se eshte rritur shkelqyeshe....hahahah

mbaron edhe sot per Enver Hoxhen

smiley

pse mendon kshu, Zane?

Nuk do shume ....smiley

mire, nuk du me t'i gerga pershtypjet... jo per gjo, por kur te realizosh qe e ke pas gabim, befasimi te jet edhe me i kendshem. smiley

 

mezi po pres te zhgenjehem smiley

Një mendim ulok
zdruq-zdruq
në bregun e njomë të kësaj nate,
gjurmët e tij do zhduken
nga vala e bardhë e mëngjesit,
veç vrimat e shkopit
ku u mbështet i çalë
do mbesin aty si plagë që shpojnë
nuk di sesa kohë.

 

Zane, nuk kam pas kapterr ne familje time madje as ne kurshqi me sa di une. 

Kur them nuk kam vujt dua te them nuk kam vujt sa dikush qe ka jetu ne bodrrumet e shpis se vet. 

Po si moj Zane ta ban goja me than se sistemi ka shkatarru cdo lloj sensibiliteti kur une po them qe ajo qe te ka ndodh ty dhe familjes tende ka qen krim i denueshem. 

Krimi me i madh qe eshte bere ndaj teje nuk eshte ngulja e gozhdes (marja e viles, se vilen e ke marr mbrapsh e ishalla e gezoni brez pas brezi), krimi me i madh eshte te birra qe te ka lene ne shpirt dhe qe nuk ka zot qe ta mbush dot.

po flisnim ne menyre figurative Ron ,as ti nuk ke baben kapterr (mbase oficer smiley ) e as mu nuk me kane marre vilen...e askam bira me myll se i kam myll tana..tesh qe ke nje fije maraz se njerezit moren vilat kjo eshte vezullimshem qarte...nje e dy e thu vilat rinascimentale...po hajt......si kenaqem kur shes mend e i deftoj dynjase vilen teme Idromeneske...ça me ba...mo ma meer per mburrje eee smileyNaten per sonte...

Zane te siguroj qe permendja e vilave rinashimentale ka karakter humoristik, pasi kam plot miq shkodran qe vujne nga sindroma e "viles rinashimentale" ose si njihet dhe ndryshe "Na, shkodrant, na shkodrant, na kena kene, na kena pas" smiley

Po eshte e vertete oficer kam pas ne familje, oficer nderlidhje (pune radio telekomunikacioni).

 

mos u nxito... e ka tjeter kund Roni: Shife malsorin ku ia ka tregu kufinin - deri ktu prek, i tha, ma nolt, per at turqeni qe kom, vetem gjaku e la ket pune...

PS: mos gaboj, ky malsori i ka thon fjalet lapidare "S'e kisha mendu qe do dilte nji burre kshu si ti", qe mund te interpretohet si te ta doje sendi per te cilin po flasim gjere e gjate ... pak a shum si ato frazat e ismailit te asaj kohe smiley

 

Une tani po dyshoj se pse bertisnin vertet malesoret neper male ohohohohooooooooooooooo, eheheheheeeeeeeej. me jehone lol

Tashi me e pa tamom, ai plaku po buzeqesh. Mua me shume me duket sikur kujtojne "kohet e vjetra".

And making love was just for fun...

eeeeh... n'ato kohe kur thoshin "gay" e kishin per gzim mer... smiley

eh ne ato maja rrypa rrypa...

Per me tej, Bonobo: love and politics ka pas qen qujt dokumentari...

Bame, po une qe s'du me besu me me vra qe Xheni eshte ashtu si thote qe eshte (ja as goja s'ma nxe...) Ke parasysh, kur te thone qe kjo molla eshte me cernobil (me korent i thoshin nji here vaktit katundaret qe shitshin mceftas ne tiron); e shef, duket xhom fare... i kom pas shum inot firot. edhe ktu ne Amerik s'jom dakord me ushqimin qe hudhet kot...

Emo, jo ky plaku ketu ka thon ate llafin tjeter lapidar.... Shqiptarin nuk e ka qit lokja prej barkut, por pushka prej çarkut... dhe eshte e vertete, (me vje keq, qe nuk ja maj men emrin...

Jo Alidemso jo, eshte plak tjeter ai. Ky plaku ka thene "Mali i Matjes i ka ba hije tan Matjes. Po Mali i Gjirokastres po i ban hije tan Shqipnis".

denoncim i madh o lefti. po ai ishte psikopat, e dine te gjithe ata qe e njihnin. coi prindrit pleq ne internim.

po mos llapte nuk do i kishin hequr nga tirana, po e kishin djalin psikopat te shkretet.

ja te te kenaq pak: e di pse i thone ''dulle'' enverit. se para luftes shkonte me nje dulle nga tirana. u kenaqe tani?

Artikulli i Panorames ishte interesant smiley dhe kjo gje tregon se paskemi qene qendra e Europes smiley Me kete bythlevizshmeri ne duhej te ishim futur automatikisht ne EU qysh ne kohen e socializmit smiley

prinder nuk ju bojne dot partite... smiley veglat i keni, futjuni punes.

"Udhëheqësit kryesorë shqiptarë e dinë se ai i vazhdoi marrëdhëniet e fshehta homoseksuale deri ditën që vdiq"

 “Të kundërshtoje marrëdhëniet me udhëheqësin, do të thoshte të dënoheshe me vdekje,"

 “vrau vetë ministrin e Mbrojtjes Beqir Balluku dhe kryeministrin e tij, Mehmet Shehu”

Domosdo... burra me namuz keta...

Degjon cbehet o emigrant???

Enveri thote ky perkthyesi deri sa vdiq paska ngrene fiq

Do ket rene ne krye te detyres... Ore si na kane privuar nga ky informacion Berisha me Fevziun?

Tani shpjegohet dufi dhe urrejtja qe kane shprehur disa eksponenete te PD-se kundrejt tij; gjithashtu edhe tonet e buta te disa te tjereve...

smiley 

e kom pas nigju ket muhabet. ishte kshu si legjend urbane gja, qe thuhej mbasi siguroheshe qe ne 100 metra rreze nuk ksihte kom njeriu.

Anyway: Udheheqesi yne ka qene vizionar - ate qe po perpiqet me mish e me shpirt ta boj Amerika sot, e ka pas bo AI qe atehere. Dandy! Botkuptimor! Largpames. Demokrat. Dashnor i fjales se Lire. Kjo del simbas ketyre qe i analizojne bythen sot e qe ne fund, s'di se pse, por ia rruajne gjithnji...

PS Bulkethit te vogelith dhe gjithe burrthave ne ate kohe ai miku iu futej brenda (behej grope pra, jo obelisk) vetem nga permendja e emrit Enver.

Popull muti! Popull skllav.

http://historia-ime.com/al/te-drejtat-e-...

 

RASTI – Në Austri, një çift lezbikesh kishin vite të tëra që bashkëjetonin dhe kjo lidhje ishte e njohur nga shteti austriak. Të dyja po rrisin bashkë një djalë (fëmija biologjik i njërës prej tyre, i lindur në vitin 1995). Në Austri ligji përcakton se një çift heteroseksualësh të pamartuar por që bashkëjeton në mënyrë legale mund të rrisin bashkarisht një fëmijë biologjik të njërit prej partnerëve.

Proçedura është e thjeshtë: partneri që nuk është prind natyral i fëmijës e adopton fëmijën dhe kështu bashkëjetesa mes të treve vendoset në një marrëdhënie të qartë ligjore me përgjegjësitë dhe detyrimet përkatëse.

Cifti i lezbikeve vendosi të aplikojë për të njëjtën proçedurë. Gruaja që nuk ishte nëna biologjike e djalit kërkoi ta adoptonte atë ne menyre qe te konsiderohej edhe ajo prind ligjor i femijes persa kohe qe po e rriste bashke me partneren, mirëpo gjykata në Austri vendosi që në rast se adoptimi do të kryhej, atëherë nëna biologjike e djalit do duhet të hiqte dorë krejtësisht nga mëmësia e saj. Komplikimet do te ishin shume te renda, moralisht dhe realisht.

Cifti e ankimoi vendimin në Gjykatën e Strasburgut me argumentin që: nëse për çiftet heteroseksuale proçedura është e lehtë pse për çiftet homoseksuale nuk duhet të jetë e njëjtë persa kohe qe te dyja bashkejetesat njihen nga shteti?

Gjykata e Strasburgut u dha të drejtë!

Që tani, nëna biologjike e fëmijës nuk do duhet të heqë dorë nga të drejtat e saj të prindërimit, por nga ana tjetër partnerja që po e ndihmon në rritjen e djalit, do të jetë gjithashtu një prind për djalin ne syte e shtetit dhe te ligjeve. Mbi 28 mijë euro shpenzime do duhet të paguajë Austria për çiftin, ndërkohë që 10 mijë euro të tjera do paguhen në formën e dëmshpërblimit.

NE SHQIPERI – Si anëtare me të drejta të plota e Këshillit të Europës Shqipëria është e detyruar të integrojë në legjislacionin e vet vendimet apo precedentet e gjykatës së Strasburgut, te cilat si legjislacion nderkombetar kane nje vlere me te madhe ne hierarkine e ligjeve tona edhe se vete Kodet e vecanta, si fjala vjen Kodi yne i Familjes.

Në jo pak raste kjo ka ndodhur me shtetas shqiptarë që kanë fituar kauzën e tyre dhe Shqipëria u ka paguar dëmshpërblim. Një skemë e mundshme se si mund të lindë nevoja që dhe ne në Shqipëri të rregullojmë legjilsacionin tonë në të tilla çështje, mund të jetë rasti kur një çift lezbikesh apo gejsh, jetojnë prej vitesh në partneritet dhe njëri apo njëra prej partnerëve ka një fëmijë. Përsa kohë që të tre jetojnë në një familje, pse partneri apo partnerja nuk mund të ketë të drejta ligjore të prindërimit?

KODI I FAMILJES – Që të ndodhë kjo, ka nevoje te bejme një hap tjetër të domosdoshëm: ndryshimi i një fjalie të shkurtër në Kodin shqiptar të Familjes: ndryshimi sidomos i nenit 7 të këtij Kodi që përcakton se “martesa mund të lidhet mes një burri dhe një gruaje që kanë mbushur moshën 18 vjeçare”.

Në fakt, ky nen është realisht diskriminues, pasi në Kushtetutën e Shqipërisë sanksionohet e drejta e çdo njeriu që të krijojë familje. Tamam tamam, neni 7 i Kodit të Familjes është anti kushtetues. Sepse neni 53 i Kushtetutës së Shqipërisë sanksionon fjalë për fjalë se:

Kushdo ka të drejtë të martohet dhe të krijojë familje (pika 1 e këtij neni); Martesa dhe familja gëzojnë mbrojtjen e veçantë të shtetit (pika 2).

 

E kam lexuar kete lajmin e Gj. Strasburgut.

Ky vendim, sic e ka specifikuar edhe vete vendimi, nuk ka asnje detyrim ndaj shteteve te KE te aprovojne apo ndryshojne ligj per adoptimet e femijve nga çiftet homo.

Jo, nuk ka asnje detyrim per legjislacion qe ka lidhje me martesat. Por ama vendimi ka vlere juridike per ato vende qe edhe nese nuk kane legal;izuar martesat, njohin partneritetin e cifteve. Ne keto vende, si ne Austri, rasti konkret, vendimi detyron shtetin te rregulloje legjislacionin ne ate menyre qe ciftet gej qe bashkejetojne te mund te adoptojne femije njesoj si te tjeret.

Tek ne, problemi nis qe tek Kodi i familjes qe po ta krahasosh me kushtetuten eshte jo Ok. E njejta gje ishte ne Portugali, atje nuk bene ndonje ligj konkret thjesht hoqen percaktimin burre-grua dhe gjithcka eshte mese Ok.

Perpos kesaj, ka disa rekomandime te Keshillit te Ministrave te KE

Nuk e kuptoj se perse i meshoni ndryshimit te kuptimit te marteses, kur shume mir mund te kerkoni nje pakete ligjesh barazuese per bashkjetesat e regjistruara. Ta kam llafen, qe fjala martese, jashte kontekstit fetar/moral, eshte pikerisht nje pakete te drejtash dhe detyrimesh ligjore per nje bashkjetese te regjistruar...

Sakte fare!!!

I erdh funi ne mitit te marteses. smiley 

Po me vika keq qe klajdi nuk po gjeka kohe me mu pergjigj keto kohet e funit.

shume dakord

keta sikur duan sherr

Tek ne, problemi nis qe tek Kodi i familjes qe po ta krahasosh me kushtetuten eshte jo Ok.

Po mire, pse i interpretoni sipas qejfit tuaj ligjet?

Kodi i Familjes eshte shume OK me Kushtetuten. Kushtetuta thote qe kushdo mund te martohet. Theksi nuk eshte tek fjala "kushdo" i dashur Klajdi, por tek fjala "martohet". Sepse po te ishte ashtu sic thua ti, tek "kushdo" futen edhe minorenet, edhe motrat e vellezerit...martesa midis te cileve eshte e ndaluar, apo jo?

Kushtetuta thote gjithashtu qe: "Lidhja dhe zgjidhja e marteses rregullohet me ligj". Prej ketu, Kodi i familjes jep me te drejte perkufizimin e marteses (Martesa mund te lidhet ndermjet nje burri e nje gruaje...etj etj) duke listuar edhe rastet kur ajo eshte e ndaluar.

Si perfundim, Kushtetuta lexohet si vijon: Kushdo burre apo grua, ka te drejte te martohet me njeri tjetrin (nje burre nje grua), pervecse kur ndalohet nga Kodi i Familjes.

 

Thx qe na shpjegove qe ligji e ndalon martesen mes homoseksualeve
se dinim
smiley

Jo bablok, une thjesht shpjegova qe Kodi i Familjes nuk eshte ne kundershtim me Kushtetuten. Mund edhe ta lexosh ate fjaline me siper te ciles i referohem.

...

sa per konventen

ndersa kushtetuta nuk ka dhene nje perkufizim te marteses dhe duke qene se perkufizimi i vetem eshte ai qe ke cituar nga kodi i familjes, atehere intepretimi i sakte eshte qe kushdo ka te drejte te martohet dhe te krijoje familje brenda kornizes se dhene per martesen nga kodi familjar. pra nuk behet fjale per antikushtetueshmeri.

S'ka gja qe nuk ban Enveri..Gjithçka ishte ai...Ikone gay pas vdekjes ...edhe ate e ben...

Ke te drejte klajdi.

Kushdo ka te drejte.Le te legalizojme dhe poligamine se mund te ndodhe qe 3 meshkuj te dashurojne nj-tj apo tre femra te bejne te njejten gje.

Ose 2 meshkuj me 1 femer,ose 2 femra me 1 mashkull....

Ka me kombinime te tjera me numurin 3?Jo?

Atehere te nisim me numurin 4.Ndosh qe 4 meshkuj te dashurojne nj-tj apo 4 femra te bejne te njejten gje.........

Perse kate nuk kane te drejte te martohen ligjerisht?

Kur nje shtet sulmon familjen tradicionale dhe fillon e shpik familje qe jane cdo gje por vec familje nuk mund te quhen,ai shtet ka marre tatepjeten.

Kot nuk thone qe Fuqia po kalon ne Lindjen e Larget.Perendimi me keto "shpikje" qe po ben po i ben vetes gropen.

Jo, nuk ka arsye pse ti ngaterrosh ceshtjet. Kjo qe une po them me lart eshte shume e qarte per tu kuptuar. Kundershtimet e atij argumenti ose do duhet te argumentohen me argumenta te tjere ose njerezit duhet ta thone hapur dicka te tipit: argumenta nuk kemi, thjesht nuk duam e pike!

Perse 2 meshkuj kane te drejte te martohen dhe 3 meshkuj jo?

Per kete pune nuk ka pergjigje te mire pervec mbase qe martesa ligjore eshte nje benefit i njohur nga shteti dhe kur shteti  mban tek 2 perfitimin nuk diskriminon ndaj ndonje grupi te caktuar.

Martesa e 2 meshkujve ne amerike mbrohet nga nje ane tek ideja e barazimit, dhe nga ana tjeter tek ideja e lejes per te bere kontrata. Ne rast se nje burre ka te drejte te beje kontrat martesore me nje femer, atehere pse nje femer te mos kete te drejt te beje kontrat te tille me nje femer tjeter, i njejti argument qe u perdor kunder ligjeve qe nuk lejonin martesat midis racave te ndryshme. 

Ja me i vajte njicik me tutje idese se ACDC. Pse mos me u martu me qenin a me mocen? Pse me thy ca kufizime dhe me ngrit te tjera?

Se nje kontrate me kafshe nuk ka kuptim. Pyetja me e mire nga ana jote do qe pse nuk lejohet seksi me kafshet...

Ej po me vertet i merr seriozisht keto idiotlleqet e ketyre ti ore?

Jo, kote vazhdoj pakez muhabetin. Jo cdo gje miret seriozisht tek peshku.

Mo kur po tallen dhe ata hajde de, por keta i kane seriozisht keto qe thone.  Shpalosin injorancen kolosale te tyre.

Nuk kane te bejne te drejtat, kjo ceshtje pret thelle; ka te beje me nevojen per pranim dhe rrespekt. Homoseksualet duan te rregullojne me ligj (legistlate) rrespektin.

Kete mund ta vesh re ne disa qendrime baze. P.sh edhe ne shtete ku ka ligj per bashkim civil, kerkohet me insistim "martesa".

Martesa nuk eshte nje e drejte themelore e njeriut, eshte nje konstrukt social. Shoqeria ka vendosur ti ofroje disa privilegje njerezve qe martohen per arsye utilitare. Per shoqerine nje cift hetero ka me shume vlere se nje cift homo, dhe shume me teper vlere se beqot. Biles kete llogjike e shikon lehte edhe tek taksimi, ku ciftet qe kane femije qendrojne ne maje te hierarkise, pra kane me teper privilegje qe eshte tregues i vleres.

Adoptimi pastaj sigurisht qe eshte nje PRIVILEGJ i madh dhe e drejte e askujt.

Komshia im, homo  (intelektual, profesor dhe kerkues ne nje shkolle Ivy) eshte ndare nga partneri qe kishte per nje kohe te gjate. Eshte lidhur me nje nga keta dhjaksat e rinj qe pasi mbaroi se rinovuari komshine, shtepine e komshise dhe qenin, ka vendosur qe do nje femi. Thote komshia une prandaj u bera homo se s'dua femije ky dhjaksi do me lujt shpiash. smiley

@ Fjala,

Komenti yt eshte 100% i vertete. Do shkruaja pak a shume te njejten gje. Njerezit shpesh here harrojne qe jetojne ne nje shoqeri qe drejtohet/rregullohet prej ligjeve/rregullave, te cilat jane vendosur per te perkrahur dhe mbeshtetur zgjerimin e shoqerise, "NGA SHUMICA". Martesa eshte nje nga mjetet me efikase (tani per tani), qe lejon realizimin e ketij qellimi (zgjerimit te shoqerise), sipas SHUMICES. 

Fjala kyce ne paragrafin e mesiperm eshte "shumica'. Plot gjera vendosen nga shumica, sepse kjo eshte dhe menyra e rregullimit te shoqerise qe ne, SHUMICA kemi vendosur.

@ Klajd,

Argumenti eshte shume i thjeshte. Ne (shumica), kemi nevoje te rregullojme aktin e marteses, thjesht per faktin sepse duam te sigurohemi qe shoqeria ne te cilen jetojme, do vazhdoje te rritet dhe funksionoje pamvarsisht zgjedhjes se disave. 

P.S. Nuk jam kundra shprehjes se seksualitetit tuaj, perkundrazi... (sidomos ato te seksit femer...shaka)

po mo vlla u martuan ne brazil dy femra me nje mashkull me duket smiley

Jo shteti ,ka marre fund kombi....

Ra perendimi nga qe ne massachusets Bobi u martua me Bobin tjeter.

Klajdo, 

Nuk ka fare konfuzion them une (tjeter gje se ju le juve jashte):

“martesa mund të lidhet mes një burri dhe një gruaje që kanë mbushur moshën 18 vjeçare”.

Kushdo ka të drejtë të martohet dhe të krijojë familje (pika 1 e këtij neni); Martesa dhe familja gëzojnë mbrojtjen e veçantë të shtetit (pika 2).

po kërkon të pakësojë me ngadalë influencën e pasueseve të Hoxhës në vend, por, ashtu si udhëheqësi sovjetik Gorbaçov, ka shumë armiq të rrezikshëm”. tha Iliri QI ja jepte Enverit cdo dite ...axhansin smiley

Ne fjalimin e pregatitur nga shoqja LefKOPE ne qItetin studenti ndermjet te tjerave Udhëheqsi i Lavdishëm i Popullit dhe PD-hit sh Sali Berisha deklaroi Solemnisht se për Demokracinë ... Një meritë e veçantë shkon për sh .Ramiz Alia ....smiley

Nje i arratisur me mbiemer Ferra , shoqe e Lefterise deklaronte se LeFKOPEja cdo fjalim e shkruante per udheheqsit duke pasur nje mani personale per te patur dike qe ta mbante ne preher . Per  ate rast , Kujton Ferra , LefKOPEJA shtremberonte buzet dhe levizte me ngerc sa here qe sh Sali Levizte vertikalisht .Mbante era Perc u tha me vone te tjereve ...dhe e kishte ...si Sqap !

Me vone ne mirbesim tek shoqja Ferra , ...LefKOPEJA u HAP shalesh dhe ndermjet te tjerave qe mund ti themi me vone Ju shpreh : Te qendruarit ne preher  e kemi zakon si familje , qe nga miqsia familjare me Enverin ...biles qe e vogel  i rrija ne preher !

Klajdo shih ca ka thene Edi Rama per ju dhe si tallet me luftetaret veterane e Idriz Ferren

  Në kët shkrim EdiRama thotë se gjatë një udhëtimi që kishte bërë jashtëvendit në fillim të viteve ’90, kishte takuar disaemigrantë shqiptarë që punonin si pederastë me pagesë nënjë stacion treni. Edi Rama thotë se u drejtoi pyetjen: “Pokryesisht bëni punën pasive apo aktive?”(Edi Rama, «Luleshqipo lule djalë», «Përpjekja», nr. 9, Tiranë 1997, f. 41)Njëri nga ata i përgjigjet: “E di si, ja mendoje vetë, aështë më mirë ta lësh bythën aty e të fluturosh me mendjeku të të dojë [ndaluar] dhe të fusësh paratë në xhep apo tëlodhesh duke shtyrë mut me loqe e në fund të fundit tëmarrësh po ato para?!” ?”(Edi Rama, «Lule shqipo luledjalë», «Përpjekja», nr. 9, Tiranë 1997, f. 41-42) Dhe EdiRama pasi dëgjon këto fjalë tregon se edhe vetë hyri nëdilemë: «Vërtet, si është më mirë?! Përsërisja si i dehurvetmëvete teksa kthhesha për të kushedisatën herë tekmullari». ?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule djalë»,«Përpjekja», nr. 9, Tiranë 1997, f. 42) 

Sa ma men dhe ti mer burr!!!!! smiley 

Bame, ka pas shkrujt mire. Kokes i binte "idriznave" i degjeneronte fare. Qe kur hyni ne politike sju ndje mo zoni. I duhet ta mbaje mire me keta te Enverit se i japin vota smiley

Ma s'pari me keta te Enverit, ju i keni puq pipzat, me duket se, ai Luli i bukur, anej e mori fuqine, nga 200 petritat e Milloshit (rip)... Siç duket shembulli Lulit, i paska bo efekt edhe Edit....

Kjo tregon qe Berisha eshte i deshperuar. Jo se s'ka qene ndonjehere, se atij i rrofte pushteti, se deri me sot si ne opozite ka vepruar politikisht, por eshte vertet i deshperuar prej Rames. Duket sikur ka frike se po fitoi Rama do te kalbet me verte ne burg, si ne Kroaci qe rrasen ish kryeministrin brenda pa hyne ne BE, dhe ne s'kemi asnje shembull e asnje precedent zyrtari te larte qe denohet.

Pederaste me pagese?

Hidhini nje sy PROGRAMIT per NJE RILINDJE SHQIPTARE (marre nga faqja zyrtare online e PS-se me ngjyre Vjollce tashme)  smiley

C'thuhet per FAMILJEN ne KETE PROGRAM te DATES 5 Nentor 2011 (Po, PO, date ne dokument ne faqen nr 3 eshte 5 nentori i 2011 - ka 1 vit e gjysem qe fle gjume programi ne sistar smiley  )

C'thuhet pra ne Program ??

Shifni faqe 53-54 !

1 - Ne e konsiderojme familjen institucionin themelor te shoqerise.

me posht :

2 - Ne mbeshtesim te gjitha format e jetes familjare :

 

- familjen e lidhur me martese;

- bashkejetesen;

- familjet me nje prind

- dhe TE GJITHA FORMAT E TJERA TE PARTNERITETIT.

Ka mundesi EDVINI dhe MJAFTISTET te sqarojne "te gjitha format e tjera te partneritetit" se ç'fare jane ???!!

Se mos e perdor si "nendetese" per te futur ne zbatim programin e Internacionales Socialiste ky qafiri! se eshte dhe Zevendesi i 36 i Jorgos Papandreu...

Lini Komentet tuaja! Une nuk do habitesha fare nese Rama i cili ka guxuar te dale lakuriq, te dale hapur PRO LGBT-ve, nen ndikimin e SORROS, MJAFT/G-99 dhe idese se tyre per nje "Shoqeri te Hapur".

Po dhe sikur te dale hapur ne mbeshtetje te tyre, ku qendron problemi? Krajli jot e ka bere kete gje ketu e kater vjet perpara.

Ore po Balli çfar mendimi ka per kete pune?

Pyeti vet ne do te dish.

S'ka nevoje, e mora pergjigjen.

E more pa i pyetur he?

Kot me pyet ne fakt, dihet pergjigja, te gjithe homoseks, duhet me qene modern mer jahu. S'ke nga ja mban.

E mer jahu ashtu eshte, cdo gje varet nga moda e rradhes.

Moda e rradhes quhet pederastik politik djathtik majtik sumik.

Moda e rradhes quhet idiotlliku modik.

Modik? Je i sigurte, qe kjo fjale ekziston diku ne nje cep te fjalorit shqiptar ose te subkoshiences se gjuhes shqipe?

Tallje Dora tallje.

Ka mundesi EDVINI dhe MJAFTISTET te sqarojne "te gjitha format e tjera te partneritetit" se ç'fare jane ???!!

E sqaroi Rama : Nuk behet fjale per dashuri mes burash,behet fjale per dashurine Doktor-Pacient!!

Mendoj se biresimi, apo projekt-ligji qe LGBT kerkojne per t'ju njohur e drejta e prinderit, eshte pak si e parakoheshme. Ata duhet te kenaqen me organizimin dhe bashkjetesen qe lejohet per momentin, e me pas, ndoshta brenda nje 10-vjeçari, lejohet edhe martesa ndermejt tyre, ku mendoj se duhet te jene pjekur kushtet per tu pertypur edhe nga shoqeria. Biresimi, duhet tu lihet nje brezi tjeter ta shqyrtojne.  çdo gje ka etapat e saja. 

Si t'ia bej qe me duket qesharake kjo intervista megjitheqe e mirekuptoj thelbin e problemit te tyre?

ps enver hoxha e paska pase zgjidh problemin para ketyre: homoseksual me tre femije.

Kush i qan hallet tona? smiley

Problemi i cdo lloj grupimi eshte menyra e prezantimit. Deri me sot homoseksualet perfaqesoheshin vetem nga gabelet transvestite te gropes se Sejdin Hajdise dhe nga Torja. Si rrjedhim shikoheshin me percmim. 

Tani perfaqesohen me keto lloj menyrash bufonike dhe pastaj ua kane fajin te tjeret qe tallen. Kur nuk ke ti respekt per dinjitetin tend, si pret te kene te tjeret?

Per cfare dreqin i doni femijet?E kuptoj deshiren per te dal hapur, deshiren per tu martuar ligerisht, por kete dreq deshire per te biresuar femije?????

Ku ju con mushka o njerez? cfare do i shpjegoni femijes? Si lind femija? Nuk mendoni qe femijet perballen me mjaft veshtersi kur kane familjet qe i sjellin ne jete... imagjino pastaj nje famijle e krijuar nga mohime. 

Pastaj zgjidhni o njerez, o femijen o partnerin. Jo se kjo eshte zgjedhja me te cilen ballafaqohemi edhe ne te paudhet heteroseksual. Na duhet te martohemi, te durojme burrin/gruan ne shtepi, shpenzimet mujore, jo sot iu tek atij e dje mua... Nese i doni keto benefite beni edhe ju ca kompromise me jeten. Lindini femijet ashtu sic e kerkon natyra. 

Nese doni te perdorni teorine ka plote femije qe kane nevoje per dashuri, praktikoni adoptimin ne distance, shkoni e ndihmone shtepite e femijes. Kerkesat e tjera jane patetike dhe egoiste.

 

Une s'jam shume fort tek ideja qe nje femije te rritet ne mjedis homoseksualesh, dhe pse aty do te ishin me mire se ne jetimore, por vetem per faktin qe femija ka nevoje per nje mashkull dhe nje femer ne jeten e tij, per te dy, dhe per nje marredhenie te rregullt mes tyre, por ky argumenti i natyres me duket gjithnje provincial. Fundja, natyra do qe te dalim lakuriq. Pse veshim rroba? Po ashtu, a duhet te lejohen nenat beqare te kene femije nga dhurues sperme?

Sjam dakort as me nena qe pjellin si lopa. Harrojme sensin e familjes per femijen. Sado proviencial te te duket termi natyre, rreth asaj vertitesh ti dhe une. evolucioni mbetet evolucion.

Esht problemi se po pate lek mund te kalosh cfardolloj ligji qe te teket ty, ska rendesi majte i djathe, vetem lek te kesh

Vaj medet ku ka arrit puna, nje gazetar kendej nga ne thote se tani familjen e duan vetem prifterijte katolike dhe homot. Pike e zeze. 

Ndersa per homoseksualet, problemin s'e keni te partite. Partite vota duan e per vota do t'ju merrnin ne fushate. Problemin e keni te populli. Nese politikanet ju mbeshtesin per 50 vota tuajat, humbasin 500 ne popull. Zgjidheni me popullin nje here problemin tuaj, pastaj kaloni tek politikanet. Shikoji, jane jashte, ne mes te vendeve qe supozohet te jene tolerante, dhe jane me fanatike se ata ne Shqiperi. Keshtu qe...

Nuk arrij ta kuptoj fare kete paragraf:

 

Dhe jo thjesht një fëmijë, por fëmijët e tyre! Dëshira për të krijuar një familje, është sa e natyrshme, aq edhe një e drejtë thelbësore e çdo njeriu. Ata nuk duan ta ndjejnë vetëm të përjashtuar nga kjo mundësi… një fëmijë me dy nëna, ose dy baballarë. Kjo më pas është çështje zgjedhjeje!

 

 

Dun ta pjelli ndonje me qera pra. Lulezon biznesi. Oferte: Nena Qerime ofron mitren me qera 500 mije leke per femije per ciftet meshkuj homoseksuale. Per me shume se 1 femije ka ulje 20%

 

P.S  Ju shofte fara ketyre bythceve

Shiko, mbase une kam mendim shume te idealizuar per qenien nene, por e pranoj se ka dhe te tilla gra qe mund ta bejne diçka te tille per para, po ku di une, s'e kaperdij dot kete punen e tregtise.

Plus qe ka aq shume femije qe mund te biresohen, sa s'eshte nevoja te tregohen kaq egoiste dhe diskriminues ata qe vete e kane vuajtur kete problem. 

E mban mend aromen e nenes kur te perkedhelte kur ishe e vogel? Femijet e shkrete nese i biresojne keta pemthymit do ndjejne vetem era burre.  Behet krim i madh sikur te lejohen keta njerez te deformuar te biresojne dhe deformojne dhe femijet. Gjynah prej zotit qe po e manipulojme natyren ne ket menyre kaq ordinere.

Shiko, s'eshte e drejte te me manipulosh me aromen e nenes, duke e dit qe jam shume e ndjeshme ne ket pike. smiley

 

edhe pa eren e nenes, ka te drejte. tek femijet, pa diskutim, kemi shtegetim te se drejtes, pa diskutim sensi i mases prishet pa kthim.

 

Ja ku u mbyll de juro edhe kjo teme. 

Keta te mbajne leksione per "te drejtat e njeriut" dhe akoma nuk DUAN te shohin qe po ua bejne siper te drejtave te femijes.

Te tjereve u vdes fatkeqesisht nje prind, dhe u mbetet peng gjithe jeten "si s'kisha baba/nene" keta thone t'i rrisim femijet per qejf pa prindin baba/nene.

Nuk e di, Em, per mua, te paret jane femijet, e pastaj vijne te tjerat.  Kam pare cifte lezbikesh, psh. qe shkojne shume me mire se nje cift "normal", jane goca te zgjuara, te ndjeshme, te ekuilibruara dhe ato fare mire mund ta bejne nje femije dhe do isha e sigurt qe ai femije do rritej shume me normal se nje femije qe i ka te dy prinderit, por babai e zhdep ne dru nenen. Mire, nje rast, do thuash, ceshtja eshte qe sa te besueshem jane keta per t'u bere prinder te ndergjegjshem,  me keto lloj paraqitjesh qesharake "me mbeshtet ketu, se po te jap voten".  S'di ca te them, po aq as nuk di c'te them, kur vjen fjala per ata gjys prinder qe i lene femijet e tyre per nje arsye a nje tjeter, ne shtepite e femijes. 

Te drejte ke Ana ,kjo puna e marteses Femer Mashkull ka deshtuar ,shume anakronike ka me mijera vjet .Duhet me ndryshu tani .Pika qe sju bie .Ne vend te diskutoni si te rregullojme familjen tradicionale ne te mire te njerezimit nai beni reklame martesave shterpe pa te ardhme.Po sikur te jape une shembuj pa fund qe gay-t martohen per dy muaj dhe pastaj fillojne tradhetite bashkeshortore?

 

Ke bere lloj lloj konceptesh e botekuptimesh lemsh, vetem e vetem per te treguar urrejtjen helmuese dhe te parsyeshme qe ke per homoseksualet.

po pse komentet me lart arrin ti kuptosh smiley ?

komenti: "Kjo me pas esshte ceshtje zgjedhjeje" patjeter qe eshte nje lajthitje e natyrshme e medias shqiptare

O klajd,

Do pytje te sinqerta me lart...

Nuk i lexova komentet te gjitha, por jam me Bamen me lart. Plus qe nuk e di nese shteti shqiptar i ka dhene te drejta bashkejetuesve, sic i kane dhe te martuarve. Por me duket se jo. Keshtu qe edhe ciftet mashkull-femer, po te mos jene te martuar ligjerisht, nuk perfitojne nga privilegjet dhe te drejtat e marteses. 

 Pastaj, "jo thjesht nje femije, por femije te tyre" cfare nenkupton? Se ketu me behen punet corbe mua. "Femije te tyren" do te thote femije te gjakut tend per mua, jo thjesht femije i biresuar. Packa se dhe ai i biresuari quhet yti. Ajo fjali ne vetvete mbart shume spekulime. 

"Duam te behemi prinder" - i'm sure you DO!

po na lodhet more, na moret shpirtin! po une mendova se u dhame zgjidhje ketyre puneve njehere e mire...

it's ok with me.

Klajdi,thjesht per te shuar kuriozitetin tim,mendon se ne rastin e familjes lezbike,dashuria e "nenes" jo biollogjike per femijen eshte e njejte me ate bio?

ki parasysh qe jeta eshte mjaft e komplikuar,femija te jep kenaqesi dhe emocione te jashtzakonshme,por mund te jene edhe negative dhe te kerkoj nga prinderit sakrifica sublime,femija nuk eshte gjithmone i shkelqyer,pra nenje familje te tille a do te kete te njejtin shpirt sakrifice nga "prinderit" homo,ne nje kohe qe edhe familjet me prinder natyrale nuk jane te persosura,flm paraprakisht!

 

Te martohesh per te rritur femije bashke nuk me duket ndonje revolucion i konceptit te marteses.Te martohesh per perparesi dhe siguri ligjore ne bashkejetese gjithashtu nuk eshte ndonje revolucion. Ngritur mbi keto dy kembe, martesa qendron e sigurt. Deshira e homoseksualeve per konformizem shoqeror nuk eshte as kjo ndonje cudi. Por ne te rinjte shqiptare kemi qene gjithmone kunder konformizmit dhe zakoneve prapanike. Ne kerkojme qe femijet te rriten te lire nga prinder te lire.

po sigurisht, e thene keshtu jemi dakort smiley nuk eshte ceshtja kaq e thjeshte ama dhe kaq jo anti-konformiste. Ceshtja eshte e thjeshte: e drejta per te krijuar familje, familje qe per nga detyrat, te drejtat dhe perfaesimi jane njesoj me kedo cift straight qe vendos te ndertoje familjen permes marteses. 

se pashe qe dukej sikur kundershtoja veten smiley ceshtja eshte e thjeshte kur kuptohet si e drejte per tendertuar familje, dhe nuk eshte e thjeshte kur perkthehet ne hapa konkrete qe duhen bere per tu njohur si e tille ligjerisht

Klajdi, me vjen keq per keqkuptimin, po beja ironi me idealet (e Kavirit - shaka dhe kjo). Po ndertoja nje variant te qendrimit bashkekohor radikal te majte. Tani u bera kurioze si e sheh Zizeku kete pune smiley.

thote qe liberalet i kane shume qejf keto punet e mbrojtjes se te drejtave te homoseksualeve

po pra, te tregosh indiference ne kufijte e perbuzjes eshte qendrim radikal, liberalet qejflinj te drejtash jane hallva e ftohte qe ushqen kapitalizmin.

Tashti s'ta citoj dot permendesh dhe s'e kam ketu, por thelbi ishte qe perkujdesja per te drejtat e homoseksualeve eshte kthyer ne nje lloj hobby per shtresat e mesme dhe te larta. Je ne mode nese mbron te drejtat e tyre, si me thene, s'ke asnje qeder.

pikerisht, dmth intelektualisht je jashte mode nese i mbron, e kuptoj kaq gje une smiley.

ideja eshte qe po pate mendere, merru me ndonje gje me serioze dhe me te rrezikuar se kjo smiley 

po as ambjenti nuk eshte ne mode, as arinjte polare (dicka mbaj mend edhe une nga zizeku per keto), jugosllavia vdiq, ndersa mashkulli tradicional shqiptar me c'shoh ne ppu mbahet i forte, sidomos ne diaspore. tani pak me seriozisht, vertet, ne shba ceshtja e te drejtave te homoseksualeve nuk ka me nevoje per mbeshtetje publike nga miq e te njohur (vota mjafton), por te besh sikur ne shqiperi kjo levizje nuk ka nevoje per mbeshtetje, qofte edhe liberale pa mendere, eshte vertet te besh sikur. njesoj edhe ne beograd. ndoshta eshte me mire ne lubjane.

ah, me duket se e djathta eshte tani ne mode.

Me falni qe po hyj si xhol.

Por fundja edhe kritika qe u ben Finis, mire u ben. qe te mos bejne show sic po bejne, po ta marrin seriozisht. Nuk eshte se do i ndryshojne mendjen mashkullit tradicional me keto lloj mendimesh adoleshente.
 

Per me teper, ketu ka probleme me Te drejten e JETES, vriten robte ne bulevard me duar ne xhepa dhe dalin edhe "pucista". Mua me duket pak "tangerllik borgjez" te diskutohet ky muhabeti i marteses uniseks.

Dhe se fundi eshte qesharake, po shume qesharake, te diskutohet si problem Ligjor nje ceshtje e tille ne nje vend kampion per moszbatim te Ligjit. A thua ligjii do sjelle ndryshimin e mentalitetit.

E zeme se  miratohet ligji, te shkoje cifti ne gjendje civile....dhe perfytyro ngerdheshjen ne fytyren e punonjeses/it te zyres se martesave. Bravo! Arritje e madhe!

 

Jam teresisht pro kritikes ne pergjithesi dhe asaj te finisterres ne vecanti, per me teper qe une vete komentin ketu e nisa me "Vleresoj humorin e Karajt". Nepermjet Zizekut po diskutonim pozicionimin tim, qe eshte dicka tjeter, qe sigurisht ha kritika, por i ha cik me me zor smiley.

Per qendrimin ndaj Kolonelit Z. eshte puna juaj (qe ne thelb ishhte "ceshtje teknike"  sesi mund t'i perqasesh Zizekut). smiley Une kundershtova mendimin e te dyjave per ceshtjen ne fjale. Nuk desha ta ktheja pergjigjen aty poshte, se nuk desha t'u prishja humorin te tjereve.

p.s. Me mire te isha pergjigjur aty poshte ku po qeshej te pakten. 

Duke e lene menjane Zizekun, cfare personalisht me rezulton nga vezhgimet, eshte qe prioritetet e te drejtave njerezore udhetojne ne dy shina ne vende si Shqiperia. Njera nga keto dy shinat jane organizatat joqeveritare qe mbahen me fonde te huaja. Meqe fondet jane te huaja, shpesh projektet qe miratohen kane nje qasje prej "liberalesh te huaj" (mbrojtje e homoseksualeve, e diela pa makina, e kshu me radhe gjer tek lidhja e kokes ndonje peme). Shina tjeter eshte shteti, shqiptar ne rastin tone, i cili meqe percjell mentalitetin vendas, as qe di nga t'ia nise kur behet fjala per te drejtat e njeriut.

Keshtu e kam gjetur veten ne shtepine e te mive, para tv-se ne lajmet e darkes, gjate te cilave kronika mbi ambasaden pink (te rinj te krehur mire e te veshur bukur debatojne ne ndonje tryeze te rrumbullaket me comp para) pasohet nga intervista e ndonje burri te parruar e te paushqyer sic duhet qe nga ndonje fshat qe duhet ta kerkojme ne harte per te marre vesh se ku ndodhet, nje burre si shume burra pra, rrefen sesi i vrane a i perdhunuan motren, kusheriren, komshijen. Ose sesi ka punuar gjithe jeten ne miniere dhe s'po e paguajne.

Per "liberalin perendimor" qasja ime do te ishte ideologjike, per mua qasja e tij eshte siperfaqsore.

 

Ne fakt Fin, ka dicka tek komenti yt qe del si deduksion. Me shume se sa rendi dhe prioriteti i ceshtjeve ku duhet te bie fokusi shoqeror, une kam vene re se ka nje problem shume specifik me kete injektimin e stilit perendimor ne ceshtje nderkombtare (sic: diskriminimi ne baze te orientimit seksual dhe te drejtat ) brenda nje konteksti shqiptar. Ndonese pak njohuri mbi aktivitetin e tyre, kam vene re qe shpesh qasja qe ata marrin s'eshte aspak e pershatshme ne kontekstin tone. Duket sikur me sforco po futet nje model shabllon qe s'ka lidhje as me parametrat shoqeror, as me qasje sa me efektive per perthithjen e drejte te kauzes. Kjo me bene te kuptoj qe vete ceshtja s'eshte pertypur organikisht tek pjestaret e komunitetit, por thjeshte po merret tullazi nga jashte. Pastaj s'di ta percaktoj nese kjo ka qene influence e vet fondatoreve liberalo-perendimore, apo se mungesa e theksuar e informacionit, ka bere qe dija me e madhe te vije nga jashte vetes , jo nga brenda.

Te sqarohemi jam dakort me rendin e gjerave, por nderkohe jam dakort dhe mbi idene se cdo ceshtje e marr drejte , ka gjithmone kohen e saj. Dhe zakonisht koha e ceshtjeve te bera mire, mund te jete gjithmone.

Fin, mire, keshtu ne princip, nuk eshte keq (per tu marre me 'gjera serioze'). Megjithate, papjekuria emocionale (homofobia, racizimi...) kane ekzistuar edhe ne kohra kur, nga njera ane glorifikohej barazia mes racave (e ç'ishte tjeter internacionalizmi perveçse anti-racizmi i sotem??!), e nga ana tjeter, i nxihej jeta "vajzes se Kolonelit". Keshtu qe me duket se nuk eshte kurre vone per tu marre gjithmone paralelisht me gjera "me pak serioze" se gjerat serioze, do i thosha Zizekut. Ose e gjitha kjo e thene ndryshe : Django-ja i Tarantinos nuk na thote gje tjeter veçse kete : ja qe here pas here i duhen prere shkurt drute cave, perndryshe ne ShBA nuk do kishim nje president me ngjyre jo me shume se 100 vjet me vone nga skllavja Broomhilda

Ore nuku zgjidhen keto pune pa pas nje president pederast. Mos u merzitni do ja arrijme edhe asaj dite, si ne Amerike ashtu dhe tek ne.

O daku ti po ngaterron te drejtat elementare me te drejten e perversitetit. Or ti edhe kalamani e kupton qe nuk ka kuptim qe zezaku te pi uje vec e i bardhi uje vec. E drejta shkoi ne vend megjithese me vonese. Nejse ju nga Fhonca jeni moderrne. Bythes ja gjetet vendin gjejani vendin dhe kalamajve tani edhe qijani robt njerezimit.

E drejta e perversitetit thot. smiley

meqe me poshte po flitet per prostituta lulishtesh, po mbrojtja e ketyre, sidomos atyre trans, eshte akoma ne mode apo ta rivleresoj?

Ne do të votojmë në qershor dhe duam të dimë: cila forcë politike mbështet të drejtën tonë për të krijuar familje, për të gëzuar privilegjet, por edhe detyrimet që kanë të gjitha çiftet, qoftë në martesë, qoftë në bashkëjetesë?

Ka disa probleme ne kete mes . Psh ne Elbasan punetori social qe shkonte ne gjyq me femijen qe rrinte ne shelter , per te bere advocacy per kete femije ne rast abuzimi seksual, ndodhte qe femija ........ne mungese ligji ......i kalonte provizorisht si prind ne kujdesje - punetorit social .......pra , besoj se meqenese keto jane gjera te reja ne Shqiperi per  same sex parenting gjithashtu , duhen pregatitur ligje te reja , dhe partite ne elektorat jane pjesa me e fuqishme qe duhet t'i japin prioritet legjitimitetit te nevojes se prinderve te te njejtit seks per te adoptuar femije.

Juve paskeni ikur te tere nga trute.

Je kanadeze apo ben si kanadeze?

Apo si shqiptare qe e shtypur nga kompleksi i inferioritetit do te behet me kanadeze se kanadezet vete.

Hajde gallate hajde.Dhe pastaj ankoheni perse ka degjenaruar ne kete menyre Shqiperia apo mediat shqiptare.

Ja shqiptare jane keta qe komentojne ne kete blog....

une jam per te drejtat e njeriut , dhe punoj per te drejtat e njeriut . nqs ke probleme me trurin dhe s'kupton , beji nje nder kesaj bote , ulu, lexo , eduko veten . Arroganca juaj  eshte per t'u deshiruar .

Ke femije ti Elba?

 

Homoseksualët: Duam të bëhemi prindër, cila parti do të na mbështesë ?

 

ja po shpreh edhe une nje mendim pa lexuar artikullin faresmileypo pse ka ndonje parti qe ndalon dike te behet prind?smiley

Cdo njeri qe deshiron dhe nese i ploteson kushtet mund te behet prind duke adoptuar femije nese nuk e ben dot vete nje te tille nga martesa. Keshtu psh edhe nje beqar ka te drejte te adaptoje femije qofte mashkull apo femer. Keshtu qe nuk e shoh te pamundur qe nje cift homoseksualesh qe bashkejetojne nese i plotesojne kushtet teknike ( si te ardhurat e mjaftueshme, kushte te pershtateshme strehimi, pasterti penale etj. ) mund te adoptojne secili nga nje femije dhe ti bejne dy ose me shume. 

Apo jeni te ftohur te tere juve,ju ka marre koka ere.

Same sex duhet te lejohet vetem bashkejetese dhe kaq.

Te tjerat jane kunder llogjikes dhe ligjeve te natyres( nuk po e permend Zotin se do te kryqezohem nga ateistet).

Ne jemi prinder vete dhe e dime qe nese partneri do te ishte i te njejtit seks as qe do te ishte njesoj si familja me burre-grua.

Shqiptaret sa dalin jashte hapen si vaji ne lakra,harrojne nga vijne dhe behen me perendimore se vete perendimoret.Prandaj kane care ne Turqi duke u bere me turq se turqit,ne Greqi duke u bere me greke se greket,apo ne Amerike dhe Kanada duke u bere me te emancipuar se vendasit.

Late nam,po flisni njehere me kembe ne toke dhe jo si ju thote TV-ja.

Po pse mo ACDC, ja perfytyro nje cift nenash, mos u co se po shkoj ta perkund une, jo jo lere se e perkund une, aman m'i ler mua t'i laj rrobat, jo jo se boll je lodhur duke i kenduar djalit, prit se po shkoj une ne takim me prinder, jo se t'i ke shkuar shume here, te mos mendojne mesuesit se vetem njera nene kujdeset, po shkoj te bej pazarin, mos kap gje me dore se gatuaj une kur te vij, ti vazhdo te lexosh, oh falemnderit zemer, kur te vish do te te bej nje masazh, pastaj do t'i biem harpes bashke dhe herkuli i vogel do te kerceje.

smiley

smiley

Dhe besoj se e kupton pse po qesh apo jo? Megjithese po "ben ironi me idealet e mia". smiley

 

Homoseksualët: Duam të bëhemi prindër, cila parti do të na mbështesë ?

 

Mbeshtetjani njeri tjetrit.Pse i duan femijet e gatshem keta apo skane para ta bejne si ne venjdet e tjera kur i bejne me ndihmen nderzimit artificial , burrat i ndihmojne shoqet e shoqates.Ka lezet kur behen edhe ca sakrifica per kauzen.Po skane breke ne bythe duan te behen edhe gay.

Djali:Baba ,jam gay

Babai:Ca the ca the?

Djali:Jam gay

Babai :Te keqen babi ,gay jane Elton John dhe George Michael ,ti je b.thq.re luishtesh.

b.th.q. lulishtesh ka te njejtin status si kurvat apo baxhellat. Pra qe shesin seksin ose bythen per para. Ndersa gay eshte e kunderta e heteroseksualit, por jo i barazvlefshem me b.q. lulishtesh. 

ishte barcalete ska nevoje per mendim filozofik.

I mbledh Klajda gjith komentet diskriminuse dhe ja con atyre bq-rave te evropes qe ti japin sa me shume fonde se i ofendohet byca.

pache e zorres se trashe???

Mendoj se ashtu siç po merr nga François Hollande idene e takses progresive prej 75 %, Edi Rama duhet te marre edhe idene e Ligjit per Martesat dhe Adoptimin nga çiftet e LBGT-ve.

As qe diskutohet fare qe jam personalisht kunder te dyjave keto, edhe pse ketu ne France duhet thene se lobbi GAY ka punuar aq "fort" sa dhe Partia e Ekstremit te Djathte e FN-se, nuk guxoi te dilte hapur kundra...po e drithte si Likja.

Nejse, probleme te tjera keto qe kemi ne ketej, ç'fare t'i besh, "fituan socialistet" ketu vjet PRANDAJ VENE PUNET CORAP KETU !!

+ 44.000 te papune vetem ne muajin Janar..+36.000 ne dhjetor, + 45.000 ne nentor, + 50.000 ne tetor, + 33.000 ne shtator.. te presim "shkurtin" tani smiley  kurse nga ana tjeter, keto 6 muaj jemi marre goxha me çeshtjen e "homove" !!! Rrnofte PS-ja ketu dhe atje ne Shqiperi smiley

EDI, dil hapur ne favor te HOMOVE se ate po pret SALA smiley

Lefti, une jam edhe me e djathte se ty. Mendoj se cave u duhet hequr e drejta e votes.

Si shpjegohet qe njerezit qe kane me shume gjera per t'u paragjykuar, si shqiptaret, dhe qe paragjykohen me shume per ato gjera, jane ata qe paragjykojne me shume njerezit qe mund te kene vetem nje gje per t'u paragjykuar dhe te tjerat t'i kene ne rregull? Eshte tip larje haku? Kuptoni qe ajo qe kerkojne homoseksualet eshte pak a shume si te kerkosh liberalizim vizash, anetaresim ne BE, nenshtetesi, ejt... Te pranoheni mes njerezve qe s'kane asgje me shume se ju pervecse kane lindur ne nje tjeter bote. Kur t'ia mohoni mendoni se c'thone per ju ata qe jua mohojne keto duke u bazuar ne paragjykime (myslimane, hajdute, zhulsa, injorante, agresive) dhe se sa mire ndiheni kur paragjykoheni.

Injorance ne permasa kolosale.

Ca thu mer,te drejten per tai bere menderes nuk ja ka hequr njeri po tani na duan edhe te adaptojne femijet e mij e te tu.Kam qene duke diskutuar njehere me nje shok kanadez edhe une qe beja liberalin e majte dhe i thoja qe si kam problem gayt perdersia ata nuk hyjne tek te drejtat e mia.Ai me kthehet e me thote, po sikur thote ti edhe gruaja jote te nderronij jete dhe femijet e tu ti adoptoje nje cift gay ,si to ndihesh ti?Shut me up.Qe atehere jam kundra ketyre martesave gay .Keta skane te mabruar me kerkesa njehere kerkonin mos te persekutoheshin ,ok kishin te drejte ,pastaj donin te drejta te barbarta ,ok,pastaj duan te martohen ,duan te adoptojne .What's next? 30% te vendeve ne parlament?? 

Sikur femijet e tu te ngelen pa gardiane legale nqftse ti dhe gruaja jote vdisni, ti do preferoje ti lije ne jetimore se sa ti rrisnin nje cift i rregullt homoseksualesh?

Patjeter shoku.

S'ja paske idene e kushteve katastrofike fizike, emocionale e psikologjike ne te cilat rriten femijet ne jetimore.

Te adoptohen sic jane adoptuar gjithmone ne cfte hetereseksuale.Prandaj jam kunder martesave gay dhe adoptimeve nga keto cifte.Ceshtje personale vlla.Me quaj cte duash .

Ta ka thene tjetra me poshte qe adoptimi nga cift heteroseksual nuk garanton nje jete te shendoshe per femijen.  Sa per rekorde se si rriten femija nga nje cift homoseksualesh, ka plot po do te kerkosh, biles ka dhe femije te tyre te rritur tashme qe kane folur dhe jane bere mbrojtesit me te forte te prinderve te tyre homo dhe te adoptimit nga cifte homo ne pergjithesi.

Po per cifte hetero ka miliona rekorde qe femijet rriten shume te shendeteshem .Sa rekorde ke per homot?

Ka mjaftushem po te duash te kerkosh.

Po sikur ti dhe gruaja jote te nderronit jete dhe femijet tuaj t'i biresonte nje cift heteroseksual qe do t'i trajtonte keq (raste ka plot), apo (larg qofte!) do t'i abuzonte hetero-seksualisht, si do ndiheshe ti? 

Kjo mund te kish qene kunderpergjigja jote.

Ky nuk eshte shembull.E kuptoni cfar ppo beni po degjeneroni martesen hetereseksuale kur dihet qe rastet e keqtrajtimit jane nje perqindje shume shume e vogel gati e paperfillshme ne krahasim me adoptimet ne ciftet homoseksuale qe nuk i dime si mund te jeme se rekrodet nuk ekzistojne.

Po pikerisht ngaqe s'ekzistojne te dhenat aftesia per te parashikuar lidhet me paragjykimin i cili shpesh s'eshte dashamires dhe aspak real.

E di si eshte puna juve flisni ne teori .Ve bast qe nuk keni as femije e nuk e dini cdo te thote te kesh femije.Une flas praktikisht.Une jam prind .

Martesa heteroseksuale eshte nje institucion ne rrezik, s'ka asnje dyshim, por jo nga martesat e homoseksualeve. Perkundrazi.

Kurse debati per biresimin, apo pasjen e femijeve, nga nje cift homoseksual, mua me duket se mban debat nga nje tjeter pikeveshtrim. Ceshtja eshte: duke e marre te mireqene qe nje cift homoseksual e rrit femijen me perkujdesin e duhur, nese i japim te drejte nje pjese te mire te psikoanalizes e cila e lidh rritjen e femijes me pranine e dy figurave te referimit me sekse te ndryshme, cfare pasojash do te kishte kjo ne psiken e te voglit? Nese vendosim qe s'ka asnje pasoje, atehere cfare kemi thene per ta zeme kompleksin e Edipit dhe te Elektres jane dokrra. Nese e pranojme qe ka pasoja, atehere duhen llogaritur ato dhe duhet bere dicka per nje asistence ne kete drejtim.

Mua me habit fakti qe nje shoqeri si ajo shqiptarja, e cila e ka pare biresimin si nje turperim te dyte qe u behej familjeve pa femije te tyret (e para ishte qe s'mund te kishin femije), dhe qe i ka pare jetimoret dhe jetimet pak te thuash por si llum i shoqerise (thua se ishte faji i femijeve qe i kishin braktisur), tashti na u perveloka per te drejtat e femijeve qe do na u keqtrajtokan nga homoseksualet. 

dhe qe i ka pare jetimoret dhe jetimet pak te thuash por si llum i shoqerise (thua se ishte faji i femijeve qe i kishin braktisu

E vërtetë. As në folklor nuk ka ndonjë këngë për jetimët e shkretë. Përjashto atë tavallanë që implikon incest. Meqë mu kujtu kjo: 

Solo se ne sta al margine della strada

come se volesse nascondere la sua vergogna nell'oscurita'
ma che colpa ha se e' nato povero
che colpa ha, se della vita
se della vita e' un relitto

Vagabondo senza amore senza una madre e senza casa
vagabondo un passerotto nella furia della tramontana
vagabondo

Pure anche lui forse una volta potra'
trovare un sogno un abraccio un riparo
trovare due mani che gli diano ali
e le due labbra che gli possano dare coraggio

Vagabondo senza amore...

https://www.youtube.com/watch?v=BvyJOPLiFrY

good nite.smiley 

Mua me habit fakti qe nje shoqeri si ajo shqiptarja, e cila e ka pare biresimin si nje turperim te dyte qe u behej familjeve pa femije te tyret (e para ishte qe s'mund te kishin femije), dhe qe i ka pare jetimoret dhe jetimet pak te thuash por si llum i shoqerise (thua se ishte faji i femijeve qe i kishin braktisur), tashti na u perveloka per te drejtat e femijeve qe do na u keqtrajtokan nga homoseksualet.

Chapeau!

Sa per nje mendim: s'e di nese duhet te gezohem se ky grupim po kap per here te pare natyren e vertete te lobimit politik, apo te merzitem pasi kerkesat qe bene s'jane aspak me ritmin qe duhet t'ja percaktojne faktoret specifik shqiptar. E ndonese do akuzohem per konservative, jam e bindur qe komuniteti homoseksual pa sheshuar njehere ceshtjen e diskriminit te tyre, do mbaj shume kunguj nen sqetull duke shtuar listen e kerkesave, gje e cila do rezultoj ne shperthim shoqerore dhe regres ne kauzen qe mbajne.

Shume dakort jam me ty o DORA NOLI per kete qe thua me siper, dhe rast i ralle duhet thene!

Po lexoje kete te artikullin post qe s'thote asnje gje me teper e ky qe solla une, po THJESHT preçizon se "Dokumentari qe Karaj paska prezantuar" ne favor te LBGT-ve ne Shqiperi, eshte financuar nga shoqata SOROS ...

- Do te them se ku ka punuar deri dje Linda Basha Rama dhe se ç'post ka pasur tek Soros ne Shqiperi ?

- Do te them se ç'rol ka pasur dhe la SOROS tek MJAFT-i dhe G-99 ? Apo tek katapultimi politik i Edi Rames ?

Dora qe te jep buku nuk kafshohet, ndaj RAMA nuk do t'i hedhi posht "idealet" SORROZIANE dhe ka per te dale hapur kjo teme ne shoqerine Shqiptare tani, pikerisht se po financohet nga njerez si SOROS !

Pres mendimin e Avokat Goxhajt ne kete pike dhe ndoshta te Meksit, qe s'e kemi pare keto kohet e fundit ne PPU

Une them me bindje te plote, se siç u fut "Mjaft" si nje levizje "nen-detese" e Soros dhe PS sot paguan haraçin (Kulpra e Mjaftit qe hodhi rrenje ne pragun e PS, tani po e mbyt fare lisin e vjeter socialist) - keshtu edhe kjo "ide" e re qe financohet publikisht nga Soros, po krijon vend pak e nga pak dhe keto do jemi kur vete Edi ka per te dale HAPUR pro tyre!! (direkt ose indirekt).

o left megjithmen nuk t'pagujn tysmiley

Ti na cave trupin.Po nuk qe Sala qe legalizoi martesat Gay?

Nje pyetje kam une , si ka mundesi qe ne vendet e huaja ku ne shkojme ose jetojme Homoseksualet nuk na bejne pershtypje fare biles na duken komplet normal , kurse Homoseksualet ne Shqiperi na duken Gogola ?

Se ti je i dobet dhe influencohesh shpejt nga ambienti.  Ambienti shqiptar i gogolizon homot, kurse gjetke ne perendim jo.  Si puna e deles, shkon nga shkon tufa.

Kush te tha ty qe une jam i dobet dhe u influencova nga Ambienti ?

Fakti qe i shikon ndryshe ne Shqiperi e ndryshe jashte.

E kisha ne pergjithesi jo per veten time , shikon ndonje koment diskriminues nga ana ime ti ne ate Teme ? Jo !

Po ca lesh pergjithesie.  Ti je i vetmi qe e thua kete gje ketu, e normalisht i bie te flasesh vetem per veten tende.

Une mendimet e mija i shpreh me ane te Komenteve per nje teme te caktuar .

Jo s'eshte i vetmi . Ka thane fjale me vend , psikologjikisht ky proces pranimi , adaptimi dhe kuptimi per LGBT nga komuniteti shqiptar jasht Shqiperise eshte shume here me ndryshe dhe me larg se sa komuniteti brenda ne Shqiperi .

Po pra, per gjithe bravadon dhe pordhet e tyre te medhaja, shqipot aty ku ka ligj e rend e ulin koken shpejt apo jo?

Si ajo puna e barcaletes . 

Une gayt i du shume, rrezatojne miresi, optimizem. Po kto gayt shqiptare shume te idhet me duken. Me siguri nuk bejne aq sex sa do te donin keta tanet.

MOs e banalizo tani muhabetin.Se te sjell une shembuj me prinder heteroseksual qe kane hequr veshken e ja kane dhene femijes apo kane dhene jeten per femijet apo u kane dhene femijeve kafshaten  e tyre te bukes apo si prinderit tane qe rrinin pa buke per te na shkolluar.

Banalizova muhabetin? Problemi ketu nuk eshte se kush cift prinderish ben me shume sakrifica per femijet e tyre, por te fakti qe prinderit homoseksuale paragjykohen negativish ne rritjen e femijeve te shendoshe thjesht pse jane homoseksuale.  Banalizim eshte te besh keto argumentet e dordoleceve te kashtes.

Po nuk du mer vlla qe femijet e mi te adoptohen nga cift homoseksual.Sduuuuu.Kjo kaplloqja ime katunare me thote qe shanset jane qe edhe femijet e mi duke u rritur ne ambjent te tille mund te behen edhe ata njesoj.E kuptove tani.Kur te behesh prind ta kuptosh.Nese ata duan femije ka menyra te pafundme sot ,vetem larg duart nga femijet e mi.That's it! End of discussion

Se nuk i kam ndjek  komentet , Pse ka ndonje qe do ?

Bukur fort te pakten tani fole troc dhe tregove arsyen e vertete pse je kunder: paragjykime absurde te mbrujtura ne injorance se femijet do u bekan homoseksuale po te rriten nga homoseksuale.

Po pse ke ndonje fakt shkencor ti i zgjuti,qe na qun ne injorante, qe smund te ndodhe.Shkencetaret akoma nuk e dine pse ndodh homoseksualizmi.

Shkenca nuk ka tendenca te provoje negativet.  Kjo qe thua ti eshte si argumenti i fetareve, qe thone me provo qe zoti s'egziston.  Proven duhet ta sjellesh ti qe rritja me prinder homoseksuale te ben homoseksual, apo me tej qe thjesht kontakti shoqeror me homoseksual shkakton homoseksualitet.

Ja dhe nje femije i rritur nga prinder heteroseksuale: http://www.belch.com/img/hittedit.jpg

Po pastaj?

Nuk quhet paragjykim. Quhet qe shteti te marri vendimin qe nje femije i caktuar te rritet ne rrethana jo normale dhe si rrjedhoje ka negativitet ne gjykim. Nuk ka njeri nevoje ti njohi personalisht ata prinderit, besoj e kupton.

Tani ceshtja eshte: eshte me mire qe ai femije te mbetet ne befotrof apo nen nje cati me dy mama.

Sinqerisht me verte sju vje keq per femijet? Megjithmend e keni qe doni ti lini ne dore te ketyre? Femija duhet mbrojt nga cdo lloj ndyresie ne kete bote. Femijat duhet mbrojt edhe nga prinderit heteroseksuale qe mund ta rrafin e ta dhunojne psikologjikisht e jo me ta cosh me duret e tuja ne doren e homoseksualeve. Njeriu ka arrit me i pik qe nuk ka me fre. Cdo gje ne funksion te deshirave. Mbasi u marun te gjithe stilet e kamasutres tani dun te drejtat e bythes. Mbas bythes dun femije. Meqe sbojne femije nga bytha dun ti adoptojne. Po si adoptun dot i dun me pllenim artificjal. Njeriu i hap vetes lloj lloj manovrash e shpikjesh per te plotesu epshin e vet. E shofin qe natyra sja ka dhene te drejten bythes dhe gjejne rruge te reja per te shkatarru ca ka ngel ne kembe. I PAKAPSHEM, mos u cudit or mik kur te kerkohen te drejtat e nekrofileve (ne fund te fundit i vdekmi nuk ndien gje) e me pas te drejtat e pedofileve. Drejt asaj rruge jemi. Jepi dhe nje dore ti i pakapshem.

Ej, e ke parasysh qe dhe heterot bejne seks anal?  E ke parasysh qe shume meshkuj e kane qejf kete gje dhe ja u kerkojne femrave, dhe po ashtu nje numer i madh femrash nxjerrin goxha kenaqesi nga seksi anal?  Po lesbiket ca te drejtash kerkokan, apo te drejtat e ickes? Po faktin qe kamasutra ka dhe stile te seksit anal e ke parasysh?

Krahasimet idioteske me pedofiline e nekrofiline, as po i komentoj.  Meso se flitet per mardhenie konsensuale seksuale, midis dy apo me shume te rriturve.  Sigurisht te vdekurit dhe femijet nuk mund te japin konsensus.

Ca konsensuale po thu se po na cudit. Sa quhesh i madh me ligj? 18 vjec? Ok. Pergjigju kesaj pytjes pra. I homoseksual kur bo seks me i rob qe eshte 17 vjec e gjysem a quhet pedofil?

Vare nga ligji ne shtetin perkates.  Pedofil quhet kushdo qe ben seks me dike qe s'ka arritur moshen e miratimit, qofte ky hetero a homo.

Ka shtete te ne bote qe lejojne martesa me Peme apo me kafshe.Mos do qe edhe ata te biresojne femije.

smiley

Me Peme ? smiley   ha....ha....ha.... me nje peme 18 vjecare ulliri krah per krah duke shkuar ne Kishe smiley

Canart ja ku i ke. Nji o martu me kullen Eifel, nji me veten nji me makinen nji me video lojen nji me murin nji me gjarper nji me ish te dashmin e vdek etj. Gjithmone ne kuadrin e te drejtave qe i pakapshmi i mbron aq shume

 

http://www.oddee.com/item_97042.aspx

Ka shtete apo kane ndodhur martesa te kurorezuar nga kush e di cfare autoritet joshtetror? Pastaj ky krahasim eshte komplet karagjoz, sepse nuk ka asnje lloj barazvleftshmerie.  Dy meshkuj a dy femra ne moshe martesa jane qenie njerzore, e sigurisht s'mund te krahason me kafshe e sende pajete.

Po keshtu kane filluar te gjitha gjerat si karagjozlliqe por me kalimin e kohes po nuk iu vune fre qe ne fillim shndrrohen ne normale dhe ne fund te ligjshme.

Po mire or burre i dheut a e kupto sa subjektive eshte kjo pune? Po te jete 18 vjec pa 1 muaj quhet pedofil kurse po te jete 18 vjec quhet mardhenie me konsensus. Futja muhabetit kot tani. Nejse. Ideja eshte kjo. Neqoftese nga 100 mije femije te rritur me familje heteroseksuale 10 behen bq-ra dhe te gjithe te tjeret jane normale dmth qe ndikohen nga familja. Po te rriten ne familje bq-rash nga 10 do behen 100 allasojçe. Trruri i femijes eshte plasteline or cun. Thith cdo gje nga prindi dhe merr edukate nga prindi se prindi eshte pika referimit te botes se femijes. Ti flet pa pike pergjegjesie dhe flet me siguri te madhe qe po u rrit femija ne familje bq-rash nuk do behet bq. Femijet marrin gjithmone nga prinderit, pse ne rastin e bq-rave sdo merrkan nga prinderit? Apo e ke fjalen qe femija e ka te lindur instiktin e normalitetit dhe sdo behet cope muti si dy baballaret qe e kane adoptu?

Ore me bere pyetje e une tu pergjigja si mbas ligjit.

Idete e tua jane ide injorante dhe idiote.  Jane ide te njeriu komplet te painformuar dhe te paditur mbi seksualitetin e njeriut, dhe cfare jane arsyet qe ca njerez jane homo, ca bikseksuale, ca me seksualitet plastik (femrat sidomos).  Vete termi qe perdor ti per homoseksualet, tregon injorancen dhe paragjykim idiot qe ke mbi kete subjekt.

Po te rriten ne familje bq-rash nga 10 do behen 100 allasojçe.

E ke gabim. Po keta qe jane rritur ne familje hetero por qe jane homoseksuale nga e moren "edukaten?" Nuk di per familje homoseksuale qe i rrisin femijet e tyre duke i mesuar apo shtyre te behen homeseksuale. E kupton qe seksualizmi s'eshte pune kulture apo mode apo te rrituri por eshte vete brenda njeriut, e lindur?

http://usatoday30.usatoday.com/news/heal...

Ceshte kjo mosha e miratimit ?A e kupton qe te gjitha ligjet e nje populli kane lindur nga morali i atij populli ose popujve.Nese eshte krim te besh seks me nje me te vogel se 16 kjo rrjedh nga ligjet morale por edhe natyrore.Nese neve nuk lejojme qe nje 16 vjecare qe nuk ka arritur akoma pjekurine seksuale edhe mendore duke u bazuar ne ligjet e natyres pse duhet te lejojme neve homoseksualet te martohen qe jane kunder po ketyre ligjeve.

Ma shpjego pak kete barazimin qe beke midis mardhenies seksuale te nje minoreni me nje te rrituri dhe marredhenies seksuale te dy personave te rritur me deshire te plote.

I dashur mik.Homoseksualizmi ka qene i jashtligjshem per shume kohe por nje dite te bukur fale edhe njerzve si puna jote ,drejtat e njeriut medemek,u be i ligjshem .nje dite tjeter te bukur mund te ngrihen pedofilet e te korkojne qe mosha nga 16 te behet 12 vjec per marredhenie seksuale,une do jem kunder perseri se bie ndesh me moralin shoqeror dhe eshte jashtenatyrore por di do te ngrihesh e do na kujtosh te drejtat e njeriut.Po u be mosha me ligj 12 vjec a eshte ti do ta quash normale qe nje 30 vjec shkon me nje 12 apo jo?

Po pse ka qene i jashtligjshem dmth qe kjo eshte e drejte per ty? Po ka shtate vende myslimane ne bote qe e denojne me vdekje mosbesimin ne zot si mbas ritit myslyman.  Ty kjo te duket e moralshme e drejte?  Dhe te thash me pare, kjo perpjekja per te krahasuar mardheniet seksuale te dy te rriturve qe mund te japin miratim me vullnet te plote per keto mardhenie, me pedofiline jo vetem qe eshte komplet e pandershme por dhe komplet e rrejshme.

Pakapo, thuj qe s'kam anje lidhje me Ballin se le nom me keto komente. Edhe keta te majtet qe duhet te ishin pro ketyre hoby te kane dale kunder, ca ke pi sot s'po te kuptoj.

Ca te them? Po ca lesh te majtesh jane keta.  Keta kane mentalitetin e njerzve ne epoken e hekurit, ti me thua te majte.

He mo ishe bër tap të shtunen,hein? Sa bot e vogel qe esht...

Tape te shtunen?

Nje shoku im(tashme dhe i joti) qe ke ber dasmen tek hoteli im vjet te ka nxjerr ne foto dhe ty te shtunen.po deshe te them dhe emrin e barit ku ke qen?apo ka ndonje "armik" verdalla e na degjon smiley

Ah po po. smiley  Goxha nate e mire ajo.

Po ai tjetri Sivio Daku the durrsaku lol

Eeee goxha tip ai. 

Nuk e njof.ai tjetri ka ber nje dasm te shkelqyer.çame !

Edhe keta te majtet qe duhet te ishin pro

smiley

Seksi me nje njeri poshte moshes 18 vjecare, qoft hetero qoft homo, eshte jashte ligjit se ne nuk mendojm si shoqeri qe njerezit poshte moshes 18-vjecare jane te zote, jane racional, te marrin pjese ne marredhenie seksuale me njerez me te rritur.

Problemi i moshes eshte problemi i aftesise per te dhene leje (consent). Vetekuptohet, qe ka njerez qe ne moshen 15-vjecar jane po aq racional e te pjekur sa te kryejne marredhenie me njerez te rritur , por nga qe mendojm se njerez te tille jane te ralle, kemi vendosur me mire te kalojm ligjin e moshes 18-vjecare dhe meqenese "denon" ata qe rriten me shpejt sec duhet. Vetekuptohet mosha 18 eshte moshe arbitrate, cili eshte ndryshimi ne jete midis 17 dhe 11 muaj e 18 e nje muaj, sic thote Pateku, por ja qe ndonjehere, per qartesi duhet te perdoret nje numer standard dhe meqenese ka dobesine e arbitraritetit.

Sec lidhje ka kjo me martesat homoseksuale une nuk mund ta kuptoj. Jo vetem qe pedofilia mund te jete homo apo hetero, por leja, consent, marredhenia konsensuale, nuk eshte problem midis nje cifti homoseksualesh. Keshtu eshte e kote te sjellesh shembujt e pedofilise e gjera te ngjashme. Nuk ka asnje gram llogjikeje. Eshte njesoj sikur te denosh marredheniet heteroseksuale duke sjelle si shembull faktin qe shumica e perdhunimeve jane ne marredhenie heteroseksuale.

Keta me kete argumentin e pedofilise, te kujtojne ata Rick Santorium qe thoshte qe homoseksualiteti te con ne zoofili.

muhametali; ".... Seksi me nje njeri poshte moshes 18 vjecare, qoft hetero qoft homo, eshte jashte ligjit..."

 

Ketu do te te korrigjoja Mahametali, se mosha e percaktuar me ligj per seks -ne shumicen e vendeve perendimore- eshte 16 vjeç dhe mosha per martese eshte percaktuar 18 vjeç. Pavarsisht se kendej sheh edhe nena 13-14-15 vjeçe, ligji e ka percaktuar 16 vjeç per te dy gjinite.  

Akoma me kete teme? smiley

Une kam patur nje komshie lesbike qe kishte biresuar dhe nje femije te vogel nga India. Biles kjo vajza kur ishte e vogel beri edhe operacion ne zemer. U rrit goca u be 7-8vjece dhe kjo lesbikja u martua me nje femer tjeter, biles na ftuan edhe ne dasem por nuk u shkuam. Iken pastaj blene nje shtepi tjeter dhe jetojne te lumtura. Se i shoh gjithmone qe vijne ketu tek lagjia ime dhe shohin shtepine qe kane dhene me qira..Nusja e kesaj ish komshies eshte nje pel e madhe, mbi dy metra e gjate, kurse ajo sa gjysma e saj. smiley

na ftuan edhe ne dasem por nuk u shkuam

po edhe ate te benit, edhe te na turperonit fare pastaj...

kush ishte burri e kush gruja ne kete òift? smiley

Gruaja ishte ajo dy metroshja, qe gjynah nga Zoti me i thene lesbike. smiley Nje bjondine kacurrelese, me nje hund pak te shtypur, me nje shikim te ndrojtur, pak e gjere ne vithe..Kurse burri ajo e shkurtera qe kur ecte i mbante pak krahet e hapura, si ata meshkujt gangstera..smiley

shtremberim i natyres,dmth?

Per kete "burrin" ndoshta ka ndikuar, por per kete femren "gjynah" smiley

Je ta mbaje dhe nje indiane Amerika,se femrat e saj nuk duan te lindin...

Nuk ka femije ne SHBA qe te adoptosh apo o burra shko ne Indi,thjesht qe kur te rritet ajo vajze te rritet me kompleks inferioriteti?Qe do ti kujtohet ore e cast se sa me fat ishte qe nuk e lane ne Indine e varfer...

Egoizmi i njerezve po arrin caqe te rrezikshme.

Kjo e mori se vajza ishte me probleme ne zemer, e solli ne Amerike per operacion dhe pastaj e biresoi. Nuk ka asnje te keqe ketu nga ana e saj, biles i shpetoi jeten ne radhe te pare, pastaj po e rrit me te gjitha te mirat..duke treguar kujdes shume te vecante..

Oj Zane, nuk ka burre ne cift femrash.

Referendumi per plehrat synon te krijoje precedent te rendesishem ligjor e politik ne Shqiperi, por miratimi i tij nga gjykata kushtetuese i rruan bycen (no lezhomopun intended) temes se kerkeses se lezbgejve per kalamaj kur vjen puna tek peshkinteresi pub(l)ik.

Finis, e marr shume seriozisht nderhyrjen tende, jo vetem si kritike ndaj meje por edhe si shpjegim te pozicionimit tendin, i cili me intereson se pari sepse eshte qendrimi yt personal dhe se dyti sepse ti je pjese e nje grupimi shume te vogel dhe te vyer te mendimit shqiptar (grup ne koken time ky, se mos ngaterrohen shoket peshq me konfigurime institucionale). Sigurisht, rendesi ka edhe ceshtja ne vetvete, pavaresisht ne te dyjave apo grupimeve te mia imagjinare.

Por PPU-ja paska vene limit per gjatesine e komentit - erdhi nje cast dhe numeruesi poshte me tha se kisha vetem 7 germa per te permbyllur mendimin smiley, keshtu qe do te perpiqem te te pergjigjem ne nje shkrim me vete.

E bukura eshte se keta qe shkruajne me jo flamuj shqiptare ketu e shajne homoseksualet, atje ku jane bejne sikur i respektojne. hehehe, hipokrita leshi

...

Mos i respekto po te duash.

Po nuk ju fole mirmengjes mirembrema,etiketohesh si homofob dhe nuk eshte cudo te pushohesh nga puna.

Homot kerkojne martese,por harrojne se martesa eshte mes nje burri dhe nje gruaje.Kerkojne ta perdhunojne kete institucion mijaravjecar dhe e kane arritur fale lobimit te fuqishem qe kane nga mediat dhe Hollividi.Me perdhunimin qe po i behet institucionit te marteses,gjoja ne emer te te drejtave te njeriut po kalohen ne ekstremin tjeter,qe kush eshte pro familjes tradicionale dhe e shpreh kete,etiketohet menjehere si homofob.

Problemi eshte se kur shteti jep liri sa majtas sa djathas pa u menduar se ku te con mushka,atehere ky komb do te shkoje drejt zhdukjes,sic u zhduken greket e lashte romaket etj dhe vendin e tyre e zune shqipot apo turqit qe ne ate kohe benin dhe bejne shume femije dhe nuk e njihnin fjalen homoseksual.

Edhe ne Europe apo SHBA,vendin e vendasve te bardhe do ta zene ata qe dine ta perdorin veglen dhe te bejne shume femije,ne kete rast hispanjiket ne SHBA apo muslimanet nga LM.

Emiri i Katarit sa bleu nje ishull per cdo femije ne Greqi.Dhe ka 24 femije.24 ishuj greke do te tjetersohen nga pronaret e rinj.

Shiko se nuk o semundje ngjitese e? Dmth, fakti qe ti ke nje komshi gej, nuk te bo dhe ty gej.  Perdorimi yt i vegles, per shtim popullsie, nuk ka te boje me numrat e gejve.  Jane halle te tjera ato qy has popullata amerikone, jo prit te maroj shkollen, jo si maj dot me buke e si coj dot ne kopesht, jo maqina nuk ma dot 3 kar-sita... eqetera eqetera

Ok ke te drejte,por ne fakt une nuk kam komshinj gej,por po flasim ne pergjithesi.

Sa per punen e (mos) shtimit te popullsise,mendoj qe edhe gejt kane pjesen e tyre.Dy persona te te njejtit seks nuk mund te bejne femije.

Kur ishte xhaxhi Enveri psh,keta dy persona do te martoheshin dhe do te benin femije.

Jo se kam nostalgji per i Enverin por dhenia e te drejtava se majtas e djathas pa bere hesap se ku te con mushka,me duket se po merr me qafe Perendimin dhe SHBA-ne.Uroj qe Shqiperia te mos marre rrugen e tyre ne kete problem.

Une thjesht habitem me shqiptaret ketu,qe mesa shoh sa kane dale jashte jane hapur si vaji ne lakra,ose duan te duken si moderne.

Nuk ja u uroj kurre qe djali apo vajza tju vije nje dite dhe tju thote jam gej,por atje do te duket qe keto fjale qe i thoni,i thoni per tu dukur moderne apo i keni nga zemra.

Me duket pak si veshtire qe shqipot apo dhe te tjere nga Europa Lindore te emancipohen me shpejtesine e drites dhe tja u kalojne edhe vendasve,ne keto drejtime.Por edhe cudi nuk eshte,se ngadonjehere eshte kollaj te kalosh nga ekstremi ne ekstrem.

 

Ah ju e keni ne terezi.

Asnje prind ,ne bote nuk do ishte i lumtur.Do te isha e lemtur me mire gej se i droguar ,apo me mire gej se sa nje cancro larg te gjitheve....Pra fatkeqesia eshte ne te tilla permasa .

Me mire gej se sa prift...

Me mire gej se sa kumunist

Komunistlleku eshte i evitueshem....eshte zgjedhje personale plebejore...smiley

komunistlliku eshte joshja e parezistueshme e forces se erret, materie e erret, nji zgjatje drejt kasiopeas, per te realizu se yjet qe dukeshin afer ne horizontal ishin shuuume larg ne profil... e c'ish me e keqja, mund qe ishin shu me kohe e ti vec shihje driten qe vinte me vonese tek ty... e sa me shume afroheshe, aq me afer shuarjes se tyre ishe... paradox i shijshem si kripe e kuqe himalajash... you don't know the dark side of the force... ky osht komunistlliku, nji onderr muzgu mbi stepe...

shyqyr qe nuk t'kam kojshi se me kete lloj prefrazimi qe i ban komunizmit rrezik do isha konvertu smiley

ina familje pr s'mari na motra

belloooo!

Do dali ndonjera e do thoje, me mire lesbike sesa kurve..smiley

Me mire gay se  pedofil,se zoofil.

Kjo e kurves eshte profesioni me i vjeter ne bote .Ne çdo moment mund te mos jesh me.Lesbike eshte pa shprese...e neveritshme...Nuk e kuptoj kurZoti ka bere meshkuj ,shume prej tyre di sette bellezze,shpatulla,gjoks,e shale ....Davide ,Akil,e hektor.....e prite zot me te pelqy gruaja.edhe pse gjithkujt i pelqen nje grua e bukur e me klas.po deri aty...smiley

Je shume mendjembyllur (sidomos qe je dhe femer) Zana.  Gati gati si ato me siper.

gati-gati si ato me siper

sado e ngushte te tregohet Zana,ne s'na arrin kurre.Ne jemi minimumi absolut. 

 

 

Ndersa ty nuk te eshte hapur mendja po te eshte shqyer!

Ngadale o shqiptar,mos kalo nga ekstemi ne esktrem se nuk te ben me amerikan ky qendrim ndaj ketij problemi.

Nuk po flasim per shtypje te nje pakice se ka ngjyre tjeter,por po flasim por nje pakice qe kerkon te drejta qe nuk i takojne dhe kjo pakice nuk eshte pakice se flet gjuhe tjeter apo ka ngjyre tjeter,por thjesht se do te devijoje ligjin e natyres.

Ata jane devijacion i natyres,pike.

 

Eeeee aty e kam hallin te behem me amerikan.   smiley

pakapo ,keshtu si flet ti me ben te mendoj se nuk je vetem mendjehapur.......

Mos keshtu se i bere pleqte e peshkut te shurrosen ne breke, se kane dhe probleme me prostaten te shkretet.  Mos i eksito kaq shume, se nuk ta kane per borxh.  Nejse se edhe ti nga humori qe ben s'dukesh larg nga mosha e tyre, kshu dhe puna e mendjengushtesise.

Pra je edhe njeri qe diskriminon.Diskriminon personat qe mund te kene moshe te madhe...Nuk asht cilesi qe te ban nder....me kene diskriminues je racist,me kene racist nuk asht bukur....nuk asht mire ,nuk asht humane .te shemton si njeri....per mu..mos ma qaj hallin....smileynese per ty me kene i ri e mendjehapet do te thote ti thush marshallah homoseksualeve vazhdo se 15 vjeç je...

Une diskriminoj apo ti qe aludon se jam homoseksual gjoja per te me fyer? Une edhe po te isha homoseksual s'do e kisha problem,  por ja qe s'jam.  Njeriu i shemtuar, mendjengushte dhe johuman ne kete mes dhe ti qe perqesh dhe denigron nje grup njerzish per hir te orientimit seksual te tyre.  Dhe mos perdor terma qe s'ja u ke idene per te dukur e zgjuar.  Racizmi s'hyne fare ne pune ketu.  Moshen e permenda jo per nga aspekti biologjik, po prej faktit qe robt qe kakarisen nga shakate e tua jane rritur me nje nocion te ndrydhur e te cunguar te seksualitetit dhe ne shume raste kane pasur mardhenie seksuale vetem me nje njeri gjithe jeten e tyre, ne nje pozicion te vetem.

nuk te drejtohem ma...po ti qenke i marre mor burre ,po gdhe krejt!!pra ,te kesh pasur maredhenie me nje njeri te vetem,dhe ne te njejtin pozicion paske nocion te ndrydhur e cunguar te seksualitetit hahahaha.Ik tesh boll ,te mendoja nje fije diça...po qenke...nejse ...kur te duash te besh outing...edhe keshtu ne anonim njiktu jena...smiley

Por jo vetem ajo jo.  Ta mendosh homoseksualitetin si pune bythe vetem eshte gjithashtu mendjengushtesi e injorance e kshu me rradhe.

E di e di, mendja jote e vogel e ka problem kur perballet me dije kaq te gjere.  Nuk e kapacitetin ta thithi e ta perpunoje, dhe bie ne ofendime e shakara banale per outing per tu ndier rehat. smiley

Dhe dicka tjeter, teorite e analitikes thone qe ata qe qe jane homofobet me te terbuar dhe antihomoseksuale te egjer, zakonisht jane homo dollapesh qe e ndryshin homoseksualitetin e tyre me ndergjegje te plote. smiley

mjaft pakapo ,une lashe ,te gjithedijen kaq te gjere homoseksuale.ta le ty..ç'eshte everteta ke te drejte...nuk para ja them ne keto lloj materiesh kaq te thella.smiley

Pakapo

nuk e di ti qe ajo ka nje çupë ? Thuj ta japi ty ta provosh....

po ka radhe...ne fillim t'eme ,mandej motra...e mandej edhe grune...pakapo u dukerka se ka fantazi..do te kenaqeshin hahahha

s'te kuptoj?

uuuuu Zana... po kush te diskriminon ty moj me rafte pika smiley me thuaj mua se e cojme bashke te Komisionerja per Mbrojtjen nga Diskriminimi smiley

ah Joni...si je ....? kristi si eshte?ne kete moment a je singel apo i impenjuar?po ti desheron te kesh femijet e tu? patjeter....po ti a do jesh mami  a babi?Mu nuk me diskriminoi askush nese i lexove mire komentet.Kur tjerit i thua pl je plak e ca gjera nuk i di eshte diskriminim.Kur une te them ty se ç'ben ne krevat eshte puna e jote,po mos na merzit shume ua po ne nuk kemi te drejta....Femijet i lindin nenat e kane nevoje per nje nene e nje babe.Nese per rrezik njera nga keto figura mungon eshte fatkeqesi ,vuajtje e madhe e nje boshllek qe femijet nuk mund ta mbushin per tere jeten...per kusurin me beni skofo.

une i impenjuar jam moj zemer, ka njerez qe kane sukses me meshkujt dhe nuk mbushen me mllef kundra botes smiley

pa dashur te te diskriminoj per moshen qe ke: pas disa vitesh do te te kthej pergjigje per punen e femijeve, heret eshte akoma, te rritem vete nje here smiley

U sqarua muhabeti i mllefit...e kish fajin gozhda!!!

nuk e ndoqa te gjithe biseden por kam arritur te njoh horizontin e Zanes ne lidhje me temen LGBT ne disa postime te tjera smiley

Sipas Frojdit te gjithe jemi homoseksuale te fshehur! Kur them te gjithe...te gjithe...edhe Zana!!!

Zana nuk eshte hipokrite si juve.

Ajo flet ashtu sic e mendon dhe juve ashtu mendini ne fakt por thjesht per tu dukur,komentoni si te ishit kryataret e LGBT.

Po pra komentojme si per tu dukur tek nje anonim me pseudonimin ACDC. 

Plako vetem kur vje puna per ceshtje te lidhura me ndonje promocion ne kariere ose rritje rroge fshihet mendimi dhe shprehesh thjesht per tu dukur. 

 

Ti Ron e mbeshtet financiarisht Aleancen LGBT fshehurazi, prandaj flet keshtu.

Pervec asaj, jam dhe besimtare fanatik i bisexualizmit si orientimi sexual i vertete dhe i vetem i qenieve homosapiens!!!!!!

 

 

a gjehesh ti Ron ne ç'ka thote Frojd??Dhe ,si shprehet ky homoseksualizmi jot i fshehur....

Ke problem me kuptimin e gjese Zane. Per sa kohe qe eshte i fshehur eshte i pashprehur. 

Halli eshte keq ti shash keq ti mbrosh..smiley, se prape do te gjejne ndonje bisht..

Pershendetjet e mia Adminit qe duke vene limit shkronjash terthorazi na tregoi se me ne fund e ka kuptuar se cdesh te thosh Ajnshtajni kur tha se dy gjera jane te pambarimshme: universi dhe budallalleku njerezore. 

Pershendetje dhe feleminderit,

Roni

Ne Maj (nuk di akoma daten e sakte) jam i ftuar ne nje martese mes dy vajzash ketu ne Angli,ne se mundem do te shkoj,me sa di une,nevoja per martese u lind per arsye burokratike me shume,tip trashegimie apo te ndenjurit afer ne rast nevoje,ligji me sa thone nuk u njeh te drejta te barabarta me ciftet e martuara,por nuk jam shume i informuar..Ne Itali shikoja Lauren e Consin te ecnin per dore e putheshin,e habitshme ndoshta,por edhe ne nje fshat te italise njerzit mjaftoheshin me fjale pas krahve e ne asnje moment nuk kam pare dike qe ti ofendoj e aq me shume ti keqtrajtoj per kete fakt !

Une them shko ne martese,dhe merr edhe femijet me vete.Nuk ka gje te keqe te shohin femijet dy femra qe puthen tek altari.

Nuk ka gje te keqe se per aresye burokratike u lind nevoja per martese.

Meqe jemi brenda temes..smiley

Ne nje kabine treni ndodheshin nje plak nje cun i ri dhe nje goce e re.
Gjate udhetimit goca ngrihet dhe del perjashta per te pire nje cigare.
Dhe plaku qe i afrohet ketij cunit dhe i thote:
-more bir ajo goca ka gjithe kohen qe te shikon, une kur isha ne kohen tende nuk lija gje pa bere edhe macet i kapja me zor.
Kur ky cuni ja kthen :
-mjau ,mjau smiley

Kjo barcalete eshte prove qe ka lidhje midis homoseksualizmit dhe zoofilise.

me sériozisht ju lutem ! e di qe Temat qe sjelle LEFTI bejne BUZZ tek PPU, por duhet inkuadruar debati disi.

Sa per sqarim atyre qe me lart thone se ishte pikerisht Berisha qe paska "lejuar martesat gay" ne Shqiperi...na sjellin dhe artikuj gazetash palé smiley

Shqipëria: Një lëvizje gej që nuk e keni imagjinuar kurrë; background-position: -65px 0px;">

 

Autorja thotë se në fakt bëhet fjalë për një ligj kundër diskriminimit, edhe pse u fol për një ligj të martesave gej. Aj

o shton se edhe sot e kësaj dite gabimisht thuhet se Shqipëria është i vetmi vend mysliman që lejon

 

martesat e të njëjtit seks.

 

Nuk te merito Peshku.
Vej I yll ktu se smunem nga celli. Ymer, lefto.

O i pakapshem su lodhe mor burre i dheut te kjo teme? E le Pinderin pa pune. Cfare ka  kjo kauze te vecante qe po lodhesh kaq shume per ta mbrojt? Ste kam pa te bohesh kaq aktiv me noi teme sociale kurse te keto te bythes turreni te gjithe. Bytha ka me shume lezete sesa halle per homot o i pakapshem kshuqe mos ja qaj aq shume hallin bythes se atyre se eshte turp. E mos me thuaj qe spo e bo per bythen po per konceptin e drejtesise e barazise se bytha eshte gjoja e fundit ku mund te kapet robi per me mbrojt i kauze

ka me shume lezete sesa halle

lëre, lëre se paskemi lënë nam. një jetë që e fshehim pas shpine, mbuluar me brekë e benevrekë.

 e paskemi patur për ta pirë në kupë e nuk ia dinim vlerën..

Ste kam pa te bohesh kaq aktiv me noi teme sociale

Edhe kjo teme sociale eshte, jo politike.

 

E mos me thuaj qe spo e bo per bythen po per konceptin e drejtesise e barazise

Pse te duket e pamundur qe dikush mund te mbroje konceptin e drejtesise dhe barazise, ne dac te jete e b... ne dac per te drejten per te ngrene fara luledielli te pjekura. 

O patek ndonjehere te kane lezet ato qe thua, por ketu ne kete teme ngelesh teper ordiner dhe banal, dhe del ne pah ai shpirti i skllavit te Albananistanit qe i karakterizon njerzit andej, qe mendojne se cdo kush ka ndonje axhende te fshehur kur flet ne x apo y teme.

 

Po jo er burr ca axhende fshehur thua. Mos na u boj si Pjeri. Thjesht me bo habi pse kaq sensitiva te kjo teme. Nejse si te dush. Une te kjo teme banal do jem gjithmone. Jepi Cezarit ate qe eshte e Cezarit e jepi sumes ate qe eshte e sumes smiley

"Why am I Mr Pink?" -tha...

dy faqe komente,treçereku jashte temesmiley keni harru titullin ndoshta??smiley

 

Homoseksualët: Duam të bëhemi prindër, cila parti do të na mbështesë ?

Alke, po po nuk i mbeshteti PS-ja keta per te Drejten e Marteses dhe Adoptimit, kush do t'i mbeshtese tjetern ??!!

Doli SOROS hapur tani PRO LGBT-ve ne Albanistan...kush fshehet pas SOROS te gjithe e dime e te mos fusim koken ne kaçube si Struci... ne youtube keni plot dokumentar te LGBT-ve Shqipo, duhet thene se qenkan shtuar si kerpudhat pas shiut smiley

Vajti dhe kjo puna, sif rrushi rushin, e piqet domatja !!

Putain de merde!! Où va le Monde ?! smiley

Alke, po po nuk i mbeshteti PS-ja keta per te Drejten e Marteses dhe Adoptimit, kush do t'i mbeshtese tjetern ??!!

Si thua ti, kush tjeter?

pra  ti left po thua qe pd-h votat e lgbtq jo vetem qe nuk i do, por dhe do boka çmos tua heqe fare ate te drejte?smiley shprehu lirshem smiley

Admin pa lidhje me temen, por ne lidhje me ndryshimet e fundme ne faqen e PPU.

Per tema si kjo me siper psh. ku nr i diskutimeve zgjatet ne dy apo me shume faqe, ndjekja e komenteve nepermjet klikimit te lidhjeve ne kollonat djathtas "Komentet e fundit" apo "Debate të zjarrta" nuk punon. Shfletuesi te con te faqja e pare e temes dhe ngec. E provova me shfletues te ndryshem dhe i njejti problem.

Epo te konfliktoheshin heterot per nje femer hajde de, po si ia lejojne vetes qe homot te shkaktojne percarje mes heterosh..?? Homot nuk percahen kurre per hater te heterove, ncncnc jo keshtu, duhet te jemi me te bashkuar...smiley

Ju te LGBT-se, e dini ate shprehjen "Gjella me kripe e kripa me karar"?

Edhe ne kete rast, te filloni e te diskutoni per te drejten per t'u bere prinder te homoseksualeve ne Shqiperi eshte totalisht pa vend. Eshte si te kerkosh qiqra ne hell. Per vete historikun e vendit, mentalitetin dhe realitetin.

Merruni njehere me ceshtjen e diskriminimit. Tregohuni realiste dhe kerkoni aq sa keni mundesi te merrni.

Apo e keni si milestone ne kuader te projektit te marrjes se fondeve?

Po kto i bojn hyzmetin fondeve se perndryshe dhe kto te gropa hajdin sejdise do dilshin. Gjejne nonji rrk qe i boto artikullin dhe i rre mendja se jane faktor politik. Masanej i vje rradha leftit dhe kurreshtarit si djathitista te shquar dhe mbrojtes i vlerave konservatore..... njoni sjell artikullin ketu tjetri thote qe martesa eshte zgjidhja. Kuku qe mbaroi neshja... nejse edhe per sot e shtyme diten e punes.

Njehere kam pa grua me mustaqe dhe me jane neverit femrat nja nje jave, jo te imagjinoj te puth nje burre.smiley

Sa bukurosha keta!

Rono.. ncncncncnc...

ca ke Bame...le ti vizualizojme gjonat...ca ka per tu sikletos...dashuri eshte!!!

smiley

ene une qe po te sillja sihariq ty: Te kerko Limja..

Po jom ne mbledhje me lapi top mer... mu largu i meter ky qe kisha djathtas... 

martesa do t'i beje te prostituohen me pak, siç beri çiftet normale. 

s'te kishte shku menia ndonjehere heeeee ? argumenti me i forte per ata qe jane pro marteses.

nuk e dija une qe qenka zhduk prostitucioni qekur ka lind martesa.Mu me rezulton e kunderta ,qekur lindi martesa lindi prostitucioni.

sa te rroç do mesoç

Ndoshta e tha dhe dikush me siper, por a mundet dikush te prezantoje nje argument serioz se pse mund te lejohet martesa gay e jo poligamia, e cila per me teper ka qene praktikuar ne mijera vjet e akoma praktikohet ne shume vende te botes?

 

Go go goo LGBT , jemi me ju : '' L'omosessualità è la soluzione più realistica al problema della sovrappopolazione mondiale ''

Paqe njerez. Duam apo s'duam i kemi mes nesh, keshtu qe i pershendes* me kengen:

Me pa vellai sot me nje djale.

p.s.Kerkova mos gjeja ndonje version te kenduar nga Ardit Gjebrea ose fundja Shpat Kasapi, por nuk gjeta.

*Kjo ishte per grupin G. Per grupin L. nuk gjeta dot gje. Ishte ajo kenga "Dy shoqe ne, dhe duhemi si motra" po s'ma mbushi mendjen.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).