Nga përplasja me universitetin Vitrina, tek vrasja e Dritan Lamajt dhe arrestimi i Arben Frrokut. Të gjitha etapat e ngjarjeve.

Perplasja

1. Ne daten 17 janar bodigarde te shkolles se larte Vitrina, Vore, rrahin disa studente ne mjediset e  kesaj shkolle (ne nje mjedis jane: shkolle 4-vjecare, shkolle nate, shkolle 9-vjecare, shkolle e mesme, kurse trainimi, kurse per x). 

  • Rrahja ka ndodhur per shkak se studenti ka ngacmuar nje vajze  (MAPO
  • Rrahja ka ndodhur per shkak se studenti ne pritje te pageses se tarifes se shkolles eshte perplasur me rojet trupor te shumta qe popullojne mjediset shkollore (Shqiptarja.com)
  • etj.. 

2. Pas denoncimit ne polici te studentit forcat e policise qe shkojne ne vendngjarje perplasen me truprojat e Edmond Vlashes, te cilet i bejne karshillek shtetit. Pas perforcimeve dhe pranise te Dritan Lamaj si komisar i rajonit nr. 6 u arrestuan per mosbindje ndaj forcave te rendit disa truproja dhe vete administratori Edmond Vlashaj. 

3.  Edmond Vlashaj fillon zakonin e tij te vjeter te trysnise nepermjet shperndarjes se fletushkave ku kerkon doreheqjen e komisarit dhe shpif per te ne akuza te ndryshme, cfare i sjell atij nje tjeter akuze pervec asaj te mosbindjes, ate shpifjes per shkak te detyres (Shqip)  

4. Edmond Vlashaj shpik levizjen "Shqiperia e re" per te shantazhuar Ministrine e Arsimit, Drejtorine e Tatimeve dhe Policine. Kjo platforme perdoret per te ushtruar trysni mbi komisariatin nr. 6 (burimi i vitrines 77

5. Avokati i popullit keqperdoret dhe del me nje deklarate kunder komisariatit per shkelje te ligjit te arsimit te larte, neni 3, parimi i pacenueshmerise. Ne fakt ligji i arsimit te larte shkruan: "Shteti garanton paprekshmërinë e institucioneve të arsimit të lartë dhe të territorit të tyre. Ndërhyrja e organeve të rendit publik në mjediset akademike bëhet me kërkesën ose lejen e titullarit të institucionit të arsimit të lartë. Vetëm në rastet e kryerjes së një krimi flagrant dhe në rastet e një fatkeqësie natyrore, organet e rendit publik ndërhyjnë edhe pa lejen e titullarit të institucionit të arsimit të lartë." - dhe ne rastin e rrahjes se dy studenteve nga persona jo-organike ne strukturen e institucionit, ne kete rast trup-roja, rast per me teper i perseritur, nderhyrja e policise ishte mese e perligjur. Gjykata me pas jep verdiktin se arrestimi ishte i ligjshem (Shqip)

6. Dritan Lamaj perballet me nje fushate shantazhi dhe shpifjesh nga bashkepunetoret e Vlashaj, nder ta edhe Arben Frroku dhe Vlash Gjonaj, nen ombrellen e "Shqiperia/Lezha e re". (Shekulli) te cilet ishin perplasur me Dritan Lamaj ne nje zenke me policine (Lajme)

7. Mesa duket pas ketij presioni, edhe me shantazhe apo histori akuzash jo teresisht te qarta sic eshte keqtrajtimi i nje nene beqare (Shqiptarja) i ndjeri Dritan Lamaj hulumton per identitetin e Arben Frrokut (Shqip

Ish-shefi i Komisariatit të Kombinatit, Dritan Lamaj, i cili u ekzekutua pasditen e 24 shkurtit pranë banesës së tij, ka hetuar vëllezërit Mark dhe Arben Frroku për një vrasje të ndodhur në Belgjikë. Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur rreth 17 vjet më parë, kur Arben Frroku, i dyshuar për ekzekutimin e Lamajt dhe i arrestuar në Selanik të Greqisë, ishte vetëm 27 vjeç. Për këtë vrasje, Lamaj kishte mbledhur informacion se ishte kryer për larje hesapesh në trafikun e drogës dhe të dyshuarit kryesorë ishin dy vëllezërit, biznesmenë të suksesshëm në Shqipëri. [..] ata u janë prezantuar autoriteteve belge si shtetas nga Kosova, ku Arben Frroku dyshohet se është prezantuar me emrin Liman Krasniqi, ndërkohë që vëllai i tij është prezantuar me emrin Azem Krasniqi. Në vitet e lartpërmendura, këta persona dyshohet të kenë kryer një vrasje në Bruksel dhe janë shpallur në kërkim nga autoritetet e Belgjikës me emrat e shtetasve nga Kosova, përkatësisht Liman Krasniqi dhe Azem Krasniqi”, thuhet në materialin e mbledhur nga ish-shefi i Komisariatit Nr. 6. 

Braktisja: Lamaj shkarkohet nga puna ne 2 nentor 2012. (IDEA

Dreka e festimit: Sipas komisar N. Prenci “Për mua, ajo fotografi është darka e festës së heqjes së Lamajt nga Kombinati, duke parë edhe shenjët e Frrokut, buhavitja e syrit, që duket se ka ndodhur pas konfliktit të tyre trupor. Drejtori i Përgjithshëm, Hysni Burgaj është shumë i mefshtë dhe i pafuqishëm përballë Kuliçajt...." (Peshku pa uje - oIdrizi)

Vrasja: me 24 shkurt ne nje një pusi te ngritur me kujdes. Komisari është vrarë me breshëri arme automatike AK ndërsa ishte duke udhëtuar i vetëm në makinë private në një zonë të lagjes ku mungon ndricimi.  Lamaj u shkarkua nga posti në muajin nëntor pas disa akuzave publike dhe padive nga grupe të ndryshme. (Peshku pa uje - Blendi) 

Arrestimi i te dyshuar: Ne Selanik arrestohet i dyshuar Arben Frroku dhe Jak Jaku. (BalkanWeb

98 Komente

Grillo, e ke shkrujt shume bukur, po thelbin ke pertu me ja qit...... 

Si ka thene Marksi..... kur kapitalisti trefishon parane, nuk ka ligj qe e ndal...(nuk e mbaj mend saktesisht, or diçka e tille eshte) E njejta gje ndodh edhe me keta biznesmene te suksesshem...pfff... Mos me kerko llogari vetem per milionin e pare....pat thene ai i pari.....

Ja keshtu jane edhe keta bicnecmenet tane......

E keqja me e madhe eshte kur sistemi behet njesh me boten e krimit, atehere mjere sistemsat e shkrete.....

vetem se ai qe u vra nuk ishte me komisar policie, por i shkarkuar. si e shpjegon ti kete gje ?

Me ate frazen e dyte, qe kur i trefishon parate, nuk ka ligj qe e mban..... se i ble te gjithe mer daj, .....te gjithe.... te gjithe, qe nga kryeministri.....

ça thu or taj ?

ai qe blen çdo gje sipas teje, nuk ka pra pse vret, apo jo ? se e blen pra !

Marksi duhet te shtonte se, "Po u 3 fishua kapitali, jo qe s'ka ligj qe te ndal, por behesh dhe kandidat per deputet me Koalicionin e RILINDJES, per te kerkuar rrotacion"

TIRANE- Partia Kristian Demokrate e Shqiperise tha sot se i akuzuari për vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj, Arben Frroku është një ndër kandidatët e saj për deputete në Qarkun  Shkodrës.

Kryetari i kësaj partie, Dhimitër Muslia tha se kandidatura e Frrokut ende nuk është zyrtarizuar.

Kryetari i PKDSH –së, Muslia theksoi se partia e tij ka qenë prezente në koalicionin e majtë, pasi e sheh rrotacionin politik në kushtet aktuale një domosdoshmëri.

“Ngutja e policisë për të ngushtuar rrethin e të dyshuarve vetëm tek zoti Frroku, tentativa e disa krerëve të ekzekutivit për të inkriminuar partinë Kristian Demokrate, është një strategji e errët”- tha Muslia.

- See more at: http://www.panorama.com.al/2013/03/02/pk...

 

Kronika, në formë, është thuajse e plotë, me disa mungesa të "vogla", si përdorimi i Sazan Gurit dhe Mentor Kikisë, të cilët shpresoj të mos jenë paguar; një grua e rrahur vënçe në rajon, sepse u ankua për të shoqin; disa dhjetra protestues të kombinatit të zdruguar në dru dhe arrestuar nga policia, sepse bllokuan rrugën në protestë ndaj CEZ, për mungesë energjie prej mëse një muaj.

 Kronika, në përmbajtje, për të qenë më e arrirë mendoj se ka mangët nxjerrjen e një përfundimi, i cili është treguar qartë te foto e "barkderrave", shteti i kapur nga krimi, ndërkohë që ne "vemjet" rrimë duke shkruar. Për mua, gjithë "kronika e paralajmëruar" është ndeshja e një bande keqbërsish të shtetit me një bandë tjetër keqbërsish privatë. (në mos është droga në mes dhe prishja e pazareve). Kaq!

Dhe ankohemi pastaj pse gazetaria Shqiptare eshte ne pike te hallit. Kronikat nuk jane opinione analistash te gjitheditur. Shumica e gazetarise se vertete duhet te jete kronike: pasqyrim i ngjarjeve. Kaq. Gazetaria nuk duhet te jete gjyq qe jep gjykime. Ato nxirri vete.

opinioniste, ju lutmi shum, jo gazetare. ne kemi opinioniste, qe kane nje opinion per cdo gje... i ke parasysh ato zyshat dikur qe te merrnin "me sy te mire" ose "me sy te keq"? per ato thuhej qe "ecin me opinion".

E drejte, ende pergjumesh dhe e harrova fjalen e bukur "opinionist". S'na u nda ky "opinioni." Ti e di vazhdimin e asaj "Everyone has an opinion, just like..." smiley

ne fakt eshte lene pa permendur keqperdorimi politik i ngjarjes... por kjo kerkon nje kronike me vete, se te dyja palet japin e marrin me elemente te tille, ngase kur vjen puna per vota dhe para jane te verbera dhe nuk shohin se nga vine ... si tha ai: votat dhe paraja nuk qelbin ... ere

bulkthi, ke bere nje permbledhje te shklelqyer, sidomos per ne emigrantet, qe nuk i dime dhe aq mire ato mizaskenat e vogla, te cilat behen burim per krimin/vrasjen. Mundet qe ai shefi i policise, te kete patur konflikt edhe me te tjere, siç del nga kronika dhe siç kemi mesuar nga nje koment i alidemsit tek tema tjeter, ku thuhet se ai i kish kaluar ca kompentencat ne raport me qytetarin dhe biznesin. Keshtu qe nuk eshte çudi qe vrasesi te jete ndonje tjeter, qe s'ka ber buje me ankesa, dhe vrasja ti adresohet ketyre qe kan bere ankesa. 

http://www.respublica.al/opinion/2013/03...
Muc Nano ka nje aftesi te hatashme per t'i kaluar gjerave tangjent dhe t'i shkoje huq mendimi.

Nano mendon se thelbi i kesaj ngjarje eshte qe drejtues se policise edhe pse ishin ne dijeni te historise kriminale te Frrokut, ose dyshime mbi te, shoqerohen me te dyshuarin. Por ne fakt ky eshte vetem nje element hetimi, ku as Muci e as te tjere nuk kane te drejte te nderhyne. Megjithe budallekun e ministrit te brendshem ai foli mire kur tha mos nderhyni ne hetim. Eshte tjeter gje se ketu nuk ka besim ne asnje institucionet shteterore askush.

Ndersa thelbi i kesaj ngjarje me te cilen duhet te merret populli, eshte shoqerimi i nepunesve te shtetit, i partive politike etj. me boten e krimit dhe instrumentalizimi i ketyre - kjo eshte cfare shqeteson popullin, kjo eshte ceshtja parimore dhe politike-morale qe duhet te mendojme te gjithe ne. Se nese relativizojme kete ceshtje, cfare mendon Nano eshte vetem ceshtje procedurale dhe zgjedhje inviduale.

eshte dukuri sociale, dmth e patjetersueshme. 

ne kohe te dulles po ashtu ishin NJE TRUP, nepunesit e shtetit me boten e krimit. ate (dmth pleksjen e ketyre dy boteve) qe dikur e bente partishmeria, sot e ben leku.

Nqs se vrasësi ësht ai që dyshohet ësht e qart se se shkaku ësht pikërisht hetimi i tij në lidhje me vrasjen dhe drogën dhe jo problemet me universitetin apo qytetarët.

Portokallia  paska burime reale për skeçet e  saj me drejtuesit e pronarët e universiteteve private

Më kan thënë se ai universiteti ka pamjen e një burgu.

Ndersa thelbi i kesaj ngjarje me te cilen duhet te merret populli, eshte shoqerimi i nepunesve te shtetit, i partive politike etj. me boten e krimit dhe instrumentalizimi i ketyre

Se mos vetem kaq:

Arben Frroku, i dyshuari kryesor për vrasjen e komisar, Dritan Lamaj, rezulton një ndër kandidatët për deputetë të Partisë Kristian-Demokrate (PKD) për Qarkun e Shkodrës me kryetar Dhimitër Muslia.

Platformën e tij elektorale ai e ka publikuar në rrjetin social të Facebook, në datën 22 shkurt 2013, dy ditë para vrasjes së komisarit Lamaj.

Ne link, mesazhi i plote "elektoral" i Frrokut.

Me duket pertej amorales trajtimi qe Mustafa Nano u ben fotove, drekave e darkave, gju-me-gju-te e shtetit, partive politike me boten e krimit.  

kjo vrasje eshte problem PERSONAL oj monde. kot pra me e diskutu me gjate kete teme, ne te tjeret qe jemi jashte saj. 

ju po diskutoni sikur bota e krimit vrau komisar katanin, me qellim te dobesoje luften e shtetit kundra mafias. 

Mund te jene personale vrasjet e tre komisareve ne tre muaj.  Mund te jene personale vrasjet e perditshme ose te perjavshme.  Kjo nuk i heq asgje panorames se dobesimit te shtetit ndaj krimit.  Autoret e vrasjes se Lamaj nuk dihen.  Fare mire Frroku mund te mos jete autori apo le te te shkojme me tej e te themi s'eshte as ideatori.  Megjithate nje infiltrim i tille shtet-krim, dhe nje sistem drejtesie mos-ekzistues vecse po shkaterron shoqerine. 

Kronika me siper eshte nje pasqyrim infiltrimi. 

nuk po e kuptoj komentin tend. po ty ç'te duhet pse e vrane lamaj ? apo se eshte nga vlora ?

Po mua c'mu desh qe t'u pergjigja.  Me te mira. 

krimi ne shqiperi ka baze NDERI !

ne do te dish, shpjegimin tim mbi kete vrasje :

e kap komisari lab, afaristin mafioz malok ne rajon dhe e qellon me grusht ne fytyre, duke menduar : u bene keta maloket te bejne ligjin sot. po ka shtet ketu !

del nga rajoni maloku, me mendimin : pa a vra kete lab muti, nuk ja lej. 

epilog : vrasja pas shkarkimit nga detyra e policit, tregon qe krimi nuk eshte politik. por me motive personale, dmth me baze nderi. se te ish per lek, do ta kishin ble dhe labin, siç blene komisaret e tjere.

labet akoma kerkojne te bejne karriere ne shtet, si dikur me partishmeri, pra pa perdorur mekanizmat tashme demokratike te tij (avokat, prokuror, gjyq, etj), PRA kjo i ben po aq te rrezikshem sa mafiozet.

Ish komisari i ka fituar gjygjet me personin e dyshuar.

Deri me sot kishe fole si Goja e Berishes o LefKOPE .Sot ke folur si Bytha e tij .

Te paska zene vend si duket strategjia percarese e krtyendyresires dhe kryedhjeramanir Berisha per ndarjen Veri Jug dhe na e paske kuptuar qe ne Shqiperi Vrasjet ndodhin per ceshtje "nderi " .ku Verioret me NDER kane te drejte te VRASIN Lebrit karieriste sepse i ofendojne ??????

Ne se ekziston akoma ai Polici i PPU ty do te duhej te kishin thirrur ne ndonje seance Pyetjesh tek ndonje psikolog per te te percaktuar nivelin e arsyetimit ,dhe per te gjetur deri ku ka arritur shkarja ose rrjedhja Juaj psikologjike . Dhe me poshte LefKOPE origjinalja vjen duke Muallitur , e drekosur  mire e mire me Krimin e Kriminele te mendimit , e duke  Gromesitur pas aj .Paska   zbuluar "dhjeramanen Opozite " qe nuk eshte ne gjendje tu Qije Nenen kesaj Opozite ose ti Vrase sic ben babasqapi .

Une nuk e di se cfare drejtimi po i jepni PPU po them se dikuh ka Interes te mbaje ngritur ne Opinione nje stimulim artificial te VS por me kahje te dehurish patologjike ose te shembukllit te Rrjedhjeve psikike te ketij te shumendodhurit Kurreshtar alias Lefteri shumenikshja e perdhunuar Publikisht nga Jarget e Babasqapit !

monda, siç e tha she ai Artan Hoxha, gazetari, jo ish kandidati per president, deri me sot ne kohen e demokracisem jane vrare 250, police dhe oficere policie, i 251 ishte Komisar D. Lamaj. ne 80% te rasteve, humbjet e jeteve kane ardhur nga nje mungese e theksuar e profesionalitetit te policeve te ndjere. Dhe ketu ka te drejte. Nje shembull shume vulgar. (krahasimet me shba, beji vete) Kur te ndalon polici rrugor, kur jane çiftapo qofte edhe tresh, qe te gjithe te vijne tek ana e shoferit dhe qe te tre dy, apo edhe kater, te kerkojne dokumentat..... apo edhe te flasin, bertasin apo kercenojne, varet nga situata....... A ndodh kjo situate pamore atje tek ju?????

vazhdojme me poshte 10% e te vrareve, kane ndodhur per shkak te tradhetise nga radhet e vete policise. Gjithmone kriminelet, ne me te shumten e rasteve, kane pasur lidhjet e tyre me policine, dhe gjithmone kane qene nje hap para policise, e si rrjedhoje, policet e ndjere kane shkuar per dhjame qeni, pasi nje shoku i tyre pak me pase, sapo ka lajmeruar kriminelin.... na prit se po vijme.

dhe te vime tek rasti i kryekomisareve...

Komisari i Shijakut shkoi per dhjame qeni sepse se pari u tregua i paafte profesionalisht dhe se dyti shoket e tij e lane ne balte.....

Komisari i Matit, iku per lesh pasi ai po ecte me makine, pasi kishte qene ne nje davet dhe kishte kthyer ca gota... dhe kur degjon ca krisma armesh(te rinjte e shkrete kishin dale per gjah me kallash dhe shotgane, (e vertete kjo) Komisari kish rrembyer edhe ai kallashin qe mbante ne makine dhe vring, ja kish leshuar nje batare me nja 20 fisheke ne ajer, e theksoj, ne ajer.... trimat pertej "frontit u tremben dhe pa e pare, ose me te pare se ndoshta nuk e njihnin ja leshuan drejtepersedrejti, pasi kujtuan se po qellonte ndaj tyre, dhe keshtu iku dhe i dyti..

dhe rasti i trete, eshte nje tradheti e paster nga shoket e tij......

Ja kjo eshte situata Monda. Ti ke te drejte kur thua qe panorama e krimit ne Shqiperi eshte e zymte, po ketu eshte faji i shtetit, faji i sistemit qe e ka ngritur pandeshkueshmerine ne piedestal.....fjalet e teperta jane fukarallek....

 

 

kureshtar, ti duhet te jesh i fabrikuar se nuk ka mundesi te jesh natyral,

e pata thene edhe ne nje koment te shkrujt diku per ket teme. ne dhe shumekush, qe shkruan ne media, nuk e di te verteten, perVeç ati qe iku dhe ketyre qe e vrane..... dhe ndodh njesoj si me Azem Hajdarin qe iku per lesh se e kishte mbush kupen e vet kriminale, dhe se i duhesh doktorrit qe me nje gur vriste trezogj, pastronte partine nga tipa kontravers si Azemi, hiqte nje pengese ne rrugen e tij dhe e perdorte politikisht si "dash" mesjetar per te hapur porten e kalase se pushtetit, ashtu edhe siç e perdori ne te vertete. Mua me vjen keq per keta dhjeramanet e opozites dhe te gjithe miqte e tij politike, qe kush me shume e kush me pak, po fshihen si struci, nga njollosja e miqesise me te. Para vrasjes, A. Frroku, ishte nje person normal, si te gjithe te tjeret,  me nje merite me te madhe se kishte ca para me shume, ndoshta shume me shume se ata qe i vardiseshin nga pas, se vallaha mos i binte ndonje metelik nga xhepat.... dhe qe i lepiheshin te gjithe, politikane, police apo ndoshta edhe servile e spiune te tij....Tani pas krimit (ndoshta ai, nuk eshte fajtori) i largohen te gjithe sikur te ishte ndonje lebroz.... Po ashtu edhe per Komisarin e ndjere. Une as e njof dhe as e di karieren e tij, por, si kam lexuar, nuk e ka pasur lineare.... Ka pasur perplasje me opoziten, me biznesin, me miletin e keshtu me radhe, dhe nga kjo larmi ngjarjesh "ua ka bere borxh" shume njerezve, me ose pa faj.... Ne nje kohe qe dikur te gjithe opozita dhe shoqnia civile, e kritikonin dhe e vune para pergjigjesise, si nje shkeles ligji, apo abuzues me pushtetin, do te ishte e udhes qe ti thuheshin edhe ca gjera me shume, qofte edhe ti paralajmeronin ata qe kane mbetur gjalle ne ket profesion, se pushteti nuk njeh miq, se pushteti edhe pasi te shtrydh, te flak, se pushteti shkon atje ku eshte interesi me i madh, dhe se komisari i ndjere u be viktime e abuzimit me pushtetin nga pushteti qe aq shume i sherbeu, qofte dhe duke abuzuar me pushtetin qe i dhate te pushtetshmit.....

Mua me vjen keq per keta dhjeramanet e opozites dhe te gjithe miqte e tij politike, qe kush me shume e kush me pak, po fshihen si struci, nga njollosja e miqesise me te.

Vete keta "dhjeramane teopozites" o Alidems e hapen lojen ne sferen politike, dhe nuk ja lane Drejtesise te merrej me te siç merret meçdo ngjarje tjeter politike. Por u desh te politizohej se medemek prag fushtate eshte, dhe te nxirrej perfitim politik. Ndaj Edvini sulmoi Drejtore Policie, Minister, Kryeminister - si gjithnje, kerkoi doreheqje "Hap Kutite ose Largohu" ! "E vetmja rruge"! "Politka e Re" - i dime keto lojrat e Rames tani...

Shkurt, kur hapet loja Politike ne nje çeshtje te caktuar, ben mire te jesh i PAPERLYER vete perpara! Si TAHIRI, si RAMA, si BALLA, nuk jane qelibar, ndaj kjo "loje" po u kthehet si Boomerang !

Sot mesohet publikisht nga Partia Kristian Demokrate (Koalicioni per RILINDJE), qe FRROKU do te ishte kandidat i tyre per deputet ne Shkoder...

Ja pra, me tipa te tille do te vi RILINDJA o Alidems! - ka te drejte te thote pala tjeter sot!

 

Drejtuesit e policisë kujt partie i përkasin ? ata s'janë politikë

çështja mbetet politike nqs ësht e vërtet akuza që ka bër ish komisari dhe jo se me cilët ka pas lidhje i dyshuari që s'kanë lidhje me hetimin e akuzës si vrasës ndaj tij.

ça akuze ka bere ish komisari ?

ate e vrane se akoma nuk kish kuptuar, mekanizmat e nje vendi DEMOKRATIK !.

nuk qellohet tjetri me grusht ne fytyre edhe po te jete mafioz me FAKTE. perdoren VETEM mekanizmat e shtetit per kete pune. si dhe nuk perdoret funksioni per te bere terror (qe te te duket vetja burre, ose qe ben ligjin ne xhungel), ndaj kujtdoqofte, edhe kur ky dihet boterisht qe eshte mafioz. 

kaq e thjeshte eshte puna. 

nuk ka lidhje politika ne kete mes. aq me teper qe vete politika, eshte mjet (me bo kariere, me bo emer, lek, etj,) dhe jo shkak.

Dhe një here ai i ka fituar gjygjet me gjoja sjellen e tij "me grushta" por siç thashe akuza që ai ka ngrit kundër të dyshuarit dhe verifikimi që ka kërkuar të bëhet nga interpol tirana janë arsyja e vrasjes së tij pavarsisht se kush e ka shkepur kalashin.

Mos bëj sikur se di kush ësht akuza e tij .

ndersa ti mos bej si budalla. 

ajo qe une di, dmth qe po mesoj nga zgjerimi i ngjarjes, eshte qe : i ishte qepur me gur ne traste atij malokut ky labi. çeshtjen e ka pasur me shume PERSONALE, sesa shteterore, dmth zbatimi i funksionit. (se te jete per eliminimin e mafiozeve, le ta niste nga laberia, se atje ka nje fshat te tere qe merret me kultivimin dhe shitjen e droges)

sikur mos t'i kish fituar gjyqet, nuk do ta kishin vrare. do te ishin mjaftuar me AQ ! 

 

(se te jete per eliminimin e mafiozeve, le ta niste nga laberia, se atje ka nje fshat te tere qe merret me kultivimin dhe shitjen e droges)

 

Pse, komisari ka qene gje me detyre ne zonen e laberise? 

besoj se po ta kerkonte patjeter do ta kishin derguar me deshire ne ate zone, pa ligj.

po ku e di ti qe nuk e ka kerkuar dhe ja kane refuzuar, pasi do ti krijonte probleme mafjes se droges e cila eshte e lidhur me pushtetin?

lazaratasit nuk jane te lidh me pushtetin malok, se jane leber. eshte pra e pamundur gjenetikisht.

munohu te pakten ta kesh menien ne mesim. 

Ooo lefter, mos merr vetem pasazhin mer daj, po kuptoje te gjithe komentin.... Une shaj keta pafillot e opozites se kane frike te thone te verteten, e megafonet e atij kumandarit tat do te fillojne me liber shpije masanej.... se ti flet vetem per Tahirin, Ballen apo te tjere dhe mos o zot se ze ne goje, Saliun, Shkelzenin, Mediun apo edhe ata plehrat e tjere si ruli, Olldelja me shoke qe flene dhe zgjohen me krimin... jo per keta mos flit, se bo gabime parimore masanej......

lefto, po me kujtoi nje çun te Haxhi Lleshit qe ishte pak i leshte nga mendt e kokes....

i kishin vajt ustallaret per te ly shpine ... erdh ora e drekes dhe u ulen te shkretet me honger buke. Ishte vakt qershori, dhe nqs je tironc, do ta majsh men qe vila e zotnise, ishte e rrethume me shume rrush. Keput nji bistak te papjek ky çuni dhe ja jep nji puntori...... - Nuk e du.... i thote me miresjellje ky..... Prap ja fut ke goja ky..... haje.... jo nuk me hahet ja kthe ky..... eeeeeee, haje se  do ti e dooo.....

ene ti si ky trapi po me dukesh... Une kom bo goxha çarçaf dhe ti po me breket e Ishes merresh....

Po ky sikur qe mik me ramen tha ai hajdari Noka. Po me pas doli qe se kishte takur ndonjere, apo shpifja se ja vlejti leftyyyy. Kush e hengri e hengri si puna e asaj makines plot me tritol qe u sul kunder kryeministrise. E keni ber mode shpif-shpif se dicka ngelet.

alidems, eshte e dyta here qe shkruan me te thena, por mes te tjerave duhet te te kishin thene qe te gjithe elementet e kesaj ngjarjeje jane me mut deri ne fyt dhe ky shteti jone, kjo shoqeria jone civile, ndjese paste ,  e ngjyen gishtin ndonje cik , duhet te te kishin thene dhe se jeta e njeriut eshte me vlere per te ndjerin dhe familjen e tij  apo kush po pyet mo , sic e ka shqiptari se nuk te vrasin kot, duhet te te kishin thene se eshte edhe nje gjyq i fituar nga ana e te ndierit apo kush pyet mo ,prape nuk te vrasin kot dhe se fundmi duhet te te kishin thene qe shyqyr qe ka edhe njerez te tille si i ndjeri qe me gjithe te zezat e tij,  hodhi nje hap kunder kompromisit me kriminelin , qe e pagoi me jeten e tij.

Ah, duhet te te kishin thene edhe qe maloku eshte i pabese apo ti kane thene dhe nuk ke kohe per ti shkruajtur...

Shkrim shume i sakte, qendron!

Ka shkak dhe vetem nje Shkak . Pushteti  Rrumpalles se llafazaneve babasqap Vucidol Berisha dhe Dylqinje Jozefperck Topallja . Ne menyra absolute shteti e Shqiperia trajtohen si Klientele . Siguria perrfshin vetem arrestimin e krimineleve qe ben atentat me MIELL ndaj Berishes . Nuk perfshin as ndeshkimin e Gerdecareve dhe organizatorit Berisha Jr , nuk perfshin as ndeshkimin e Krimineleve e Vrasesve urdherdhenes e Ekzekutues te 21 Janarit .

Sikur te kujtojme vetem FAKTIN e Mafiozeve e Krimineleve te Berishes me K/Minister e Ministra se si benin Fushate ne krah te Piramidaleve ne 96 do kujtojme se cfare Vlere e Rroli ka botimi i ketyre Fotografive karshillekse te Antikrimit Ligjerisht Shteteror , duke bere karshilleke sipas mentalitetit te atij psikopatit Kurreshtar " asgje mer jahu . Po knojne me cifteli se Jugu nuk i ka pas lone me knu "

Fotua eshte MESAZH ....per te ndierin Lamaj dhe patjeter per nje mase te madhe te Komisareve qe mendojne ndershmerisht si Ai se jane ne Detyre per te Goditur Ktimin e rritur Sigurine . Kush e njeh sado pak shoqerine midis ushtarakeve e kupton se kjo foto eshte DIREKT ..." Frroket qethen me Deshij " Kaq pwer anen teknike se LefKOPEVE sikur gjithe jeten ti mesosh se si te gjykojne po prap si Lopa  e uritur kur sheh te zotin  do bejne politikisht Muuuuuuuuuuuuuuuuu .

"se opozita zotrije po bashkepunon per PUQE ndaj K.Ministrit "

 

 

Po vij per te thene ...Ne se Bulkthi eshte autor i shklrimit ....Mjaft Cilesor .

 Dmth nga te rrallet te ardhur kaq shtrydhur dhe Informus . Po nuk duroj pa i bere nje verejtje dashamirese . Perse merr persiper shpesh here te zevendesoje Bulo Bulevardaj qe vinte me grushtet nen mjeker e treste shikimin tejthelle per fatet e vendit !

E ka lone emigranti nji llaf per rahmet: 

"malsor"! 

Me thonjza dhe me pikecuditese ne fund. smiley

Mjer arsimi ne dore te kujt ka ra!

Lere podhitiken pastaj.

O Kurreshtar qe shkruhet me "r" dhe jo me "rr", dua te therrasesh llogjikes.

Pronari i universitetit qenka i akuzuar per vrasje ne Belgjike, qenka personazh i trafikut te droges, qenka fallsifikator i kualifikuar, qenka mik i kupoles se rendit shqiptar. A nuk ka elemente rrezikshmerie per kedo ky tipi? Qofte edhe komisar policie me te cilin ka konflikt personal, a nuk perben shembullin me te keq te biznesit shqiptar? Aq me teper te fushes se arsimit.

Po modeli Taci nuk te thote gje? Edhe ai po hap universitete. Po modeli Mehdiu nuk te thote gje? Edhe ai ka hapur universitete. Po modeli Ruli nuk te thote gje, edhe ai ka hapur universitet. Po modeli Angjeli me universitet.

A e kupton qe modelet e mafjes jane shtrire ne edukim dhe kjo quhet "Kalbje e Themelit Shoqeror Shqiptar"!

nuk te vret njeri kot. e para !

sikur une te te nzi syrin tyja me grusht, ti do te betohesh ne heshtje qe kur ta kesh rastin te me besh ta paguaj SA ME RENDE, grushtin qe une te dhashe dhe bashke me te ofendimin qe te bera personalisht. 

aspak, nuk hyn mafia nderkombetare, ligji, morali, ose shteti tek BETIMI TEND I HESHTUR ! qe po ashtu si fyerja qe te bera mbetet PERSONAL !

 

Ku e di ti qe maloku nuk e ka qelluar i pari me grusht dhe komisari per refleks i dyti? Pastaj grushti lahet me grusht dhe jo me vrasje, apo malok hesapi thuaj. Po keta maloket ne kane hipur te gjithe ne pushtet e kurro, si tia bejme te ikim dhe ne si ty?

Ashtu eshte ,askush s'te vret kot.Edhe mafiozet e kane nje shkak qe te vrasin,s'vrasin kot.Provo e mos bej si duan ata,se bam.

ato jane punet e tua mik, dhe duhet t'i zgjidhesh vete. shqiperia eshte dhe ka qene vend malokesh. 

Nejse me teper se ceshtje malokesh, mua me duket se kjo ngjarje eshte histori e paster mafjozesh. Malokeria e mafjozit vetem sa e shton dozen e kriminalitetit.

ndersa mua mafiozeria e botes, nuk me pengon te flej gjume rehat. 

Pse,edhe ti komisar policie je?

sikur te isha komisar policie do te isha i ndergjegjshem. ose do i luftoja mafiozet per tu bere si katani, ose do pranoja ryshfetet e tyre, siç bejne koleget e tjere. 

ne rastin e pare, vrasjen nga mafiozet do ta konsideroja detyre patriotike. vetem se e pare keshtu, mu me duket puna si ato filmat amerikane, dmth shume e bukur per te qene e vertete. 

aq me shume qe natyra njerezore eshte shume e ngaterruar, dhe perpara se te jemi mafioze apo police, ne jemi njerez, shqiptare, leber ose maloke, burra ose gra, etj, etj, etj.

pra mafioz ose polic jane vetem maja e ajzbergeve tona. poshte tyre fshihen plot erresira, per me teper te PERBASHKETA, sepse te natyres njerezore. ndaj shpesh nje polic este me kriminel se nje mafioz. e kjo s'duhet harruar.

ps; sa me shume lexoj dhe komentoj ketu, aq me shume lart e ndjej veten ne krahasim me ju, sa me vjen çudi sesi e konsideroj veten shqiptar. o une jam shqiptar (i vetmi mohikan ne kete rast) o jeni ju ne fakt. por manifestoni nivel tmerresisht te ulet, ne diskutim.

cfare lidhje ka shqiptarizma ketu?!!

Ti nuk e njeh realitetin shqiptar dhe gjykon si nga Franca.Qe te jesh komisar policie ne Shqiperi,gjumin rehat e ben nese bashkpunon me krimin,ndryshe ,qengjin qe ndahet nga kopeja e ha ujku.

kryesorja ne nje diskutim eshte me i dhene NJE SENS ketij. jo me fol pa lidhje.

ti i merr policin si te mire dhe mafiozin si te keq. ndersa une nuk i marr keshtu, dhe kete po mundohem te mbroj ketu. 

" Shqiperia ka qene dhe eshte shtet malokesh". Mos fol me se po te qe shtet ligjor qe baca e trumbeton aq shume ky muhabet do zgjidhej ndryshe dhe ai personi do ishte ne burg. Prandaj dhe titulli qendron.

O kuro, mos ja fut kot, ti nuk e di kush e ka filluar dhunen... se ne Shqiperi ka shume trima barkderra qe kujtojne se jan te paarrestueshem, dhe se mendojne se polici gjuhet me grusht. Mund te kete qene ky pra qe ka tentuar ti rezistoje policise ose te perdore dhune ndaj policise dhe te jete dhunuar mbrapsht. Ne Shqiperi policia nuk dhunon me ne ate menyre, nuk besoj se ka police qe te qellojne me grusht gjate ndalimit, per vete faktin se e dine shume mire qe denohen nga ligji dhe nga  individi. Gjyqi kete e ka shpallur te pafajshem ne cdo rast.  Pse i duhej te ndjerit te fillonte sherr me njerez te fuqishem qe kishin lidhje me gjith kupolen e policise??? Ai vetem ka bere detyren dhe kjo duket shume qarte, i ka shkel ne kallo njerezve te fuqishem, shiko se si eshte kercenuar edhe ish zevendesi i tij...

nuk te vret njeri kot. e para !

 

 

hahahahahahahahahah po na e nxjerr dhe me moral te larte mafjozin malok? Pra sipas teje e ka vra plot se e ka meritue!!!!! hajde mendje hajde. Ore se mos je edhe ti malok dhe po te biem kot ne qafe, ne thuaj te keqen .

normal qe ka moral me te larte. se tjetri çfrytezoi pushtetin qe i jepte funksioni per ta poshteruar. 

O kuro je duke lene nam. Ku e di ti qe paska shfrytezuar pushtetin ai? Pastaj duket haptazi kush ka pas pushtet e kush jop more cun.... e ke ndjekur ngjarjen ti apo jo? Ai i ndjeri ka raportuar kercenimet per jete tek eproret e tij, qe e hoqen nga puna per deshire te ketyre qe nuk duan ligj e drejtesi, por duan te bejne palle si te duan e kur te vij puna tek ta mos te guxoje kush te bej detyren. Po kjo eshte histori qe duket haptazi more xhan, perse krijon kot tymnaje? Pula s'ke e shush ja ben! Apo je vete i implikuar?

eshte njesoj sikur une, prej zellit qe ma jep funksioni, te merrem me letrat e tua ne angli, ta zeme. a i ke si kosovar apo shqiptar ? kur vete anglezi nuk e rrun, e t'i ka dhene ashtu siç u je paraqitur.

kush tregohet i ulet ne kete rast, une apo ti qe ke perfitu nga rasti dhe ja u ke fut anglezeve ?

njesoj dhe kjo puna, e komisar katanit dhe krimet e ketyre te tjereve.

 ehuuuuuuuuuuu   kodra mbas bregut me vjen keq...

cdo lloje ngjarje kriminale ne shqiperi eshte e paralajmeruar, por kohet e fundit ato jane intesifikuar per arsye se qeverise i mungojjne parate prej europes! Mjafton te prekesh interesat ekonomike korruptive te atyre qe kane pushtetin qe e ruajne dhe e mbrojne padrejtesisht me policine e shtetit klanor, verior/jugor dhe te hiken koka ..ta sajojne nje histori gjahu dhe iken per lesh! Ju kujtohet Trebicka?!!

eshte e vertete qe  ky ish komisari i vrare, kur ishte ne detyre, perdorte dhune fizike ndaj njerezve? eshte e vertete kjo apo jo? le ta nisim nga A-ja.

Po mi alba, e nisim qe nga alfa.

Florenc Hoxha ka rrahur, ka dhunuar, ka torturuar, ka ofenduar sa i ka dashur qejfi.  Nga detyra ne detyre e ngjiti shteti.

Nqs Lamaj ka perdor dhune fizike jo ne vetembrojtje, atehere nuk duhet te kishte bere asnje dite jo komisarin, por as rojen e stanit.   

Por kur vritet nje njeri, eshte nisur nga zh-ja puna.  Ose V per Vitorine.  V per vendeten. V per vdekjen.  Bile alfabeti yne le te niset me V.  Shkronjat e tjera s'kemi c'i duam.

Artikulli duhet te perfundinte me faktin qe Lamaj u shpall hero dhe u varos me te gjitha nderimet ne varezat e deshmoreve.

Kjo e mbyll kroniken dhe nxjerr sheshit idiotizmin dhe legenllikun shtetit. Lamaj ose ishte fajtor per tejkalim/shkelje ne detyre dhe per kete u perjashtua nga policia OSE ishte hero dhe ra ne lufte kunder krimit. Nxjerja nga puna dhe shpallja hero jane gjera qe pejashtojne njera tjetern. 

''Kjo e mbyll kroniken dhe nxjerr sheshit idiotizmin dhe legenllikun shtetit.''

se pari jane njerzit idiot, pastaj eshte shteti. se shteti s'na ka rene nga qielli. lexo komentet ketu dhe vuri noten.

Jo mi alba jo se te njerzit jane njesoj, sapo ndiejne mungesen e shtetit behet nami. Psh ne amerike nje rremuje ndodh dhe plasin vjedhet. Nuk luftohet krimi me nje krykriminel si Agron Kulici ne krye te saj, mik me dritan dajtin, dhe me nje drejtor kukull qe se pyet askush. 

te vetmen here qe ndodhi rremuja ne shqiperi ndodhi nga labet, qe dolen me sopata e hanxhare per te prere koka malokesh. 

Me vjen shume keq se qenke teper krahinor dhe i indoktrinuar. Edhe atehere qe mungesa e shtetit qe solli degjenerimin e situates. Po te kishte shtet sdo kishte firma piramidale dhe po te kishte institucione te konsoliduara sdo kishte mbushje kutish ne mase sic ndodhi ne 96. Situata shifit qe ne gjeneze, dhe nuk duhet lejuar qe te degjeneroj, identik me rastin e mesiperm

firmat vepronin per gjithe shqiperine, nuk qene vetem per vloren. por vetem labet dolen me hanxhar ne dore, jo te tjeret. 

sipas nje autori francez (patjeter dhe ky duhet te jete krahinor i indoktrinuar), labet jane pjesa me e eger e popullsise shqiptare qe eshte pjesa me e eger e popullsise ballkanike, qe eshte pjesa me e eger e popullsise europiane qe vete eshte pjesa me e eger e asaj boterore.

lum si ti kurreshtaro per mendjen qe ke. dhe lum si ti qe te pelqen kaq shume kjo mendja jote. e ke bere si ata zezaket kokeulur, qe kur ka thene dicka nje i bardhe, eshte e vertete. e paska thene francezi e. uaaaaaaaa na e mbushe mendje tani me kete psikologji raja qe ke.

ai se donte me hanxhar, po e donte me prerje koke ne gijotine, sic ja bene ata padronet e tu franceze, atij te tyre. po ty te ka molepsur snobizmi o burre i dheut dhe s'di c'flet.

bravo kurro, vazhdo no thuaj ndonje xhevahir tjeter ...

ti dukesh qe je labe. nga ato me hanxhar ne brez ?

ps: ai autori (romanesh aventurash me sukses) quhet Cizia Zykë dhe eshte me origjine shqiptare ne fakt (dmth ai i do shqiptaret). ka qene vete prezent ne shqiperi ne kohen e pikerisht piramidave, dhe sala e ka fut bile ne burg. kjo e ben te paanshem jo ? libri quhet Les Aigles (shqiponjat), kerko ne net se shitet ne linje po dite frengjisht.

po po, jo me nje hanxhar po me dy. do nje ti, se ta jap falas. apo per nje snob , hanxharet jane gje e ulet shume ...

a mo kurro, pse je katandisur keshtu. si mund t'i referohesh nje francezi per nje pjese te popullit tend. mjerim!

e plotesova shkrimin tim lart, lexoje dhe njehere.

e njoh e njoh Cizia Zyke. babain e kish lab dhe nenen siriane. erdhi dhe vidhte ikona neper kisha. beri dhe nje film ne qeparo. u martua me duket me nje shqiptare. po kjo s'eshte arsye qe ti t'i referohesh.

sa kulla ngujimi ka ne laberi ?

dhe u arrestua se vidhte ikona. e more vesh kush eshte.

kjo nuk ja ul gjykimin. apo per tu hajdutet nuk shofin mire nga syte ?

jo jo s'ka problem sysh fare. po qe e ka thene ai dhe ty automatikisht te shkon ne try si e vertete, kjo me habit.

une njerezit (qe nuk i njoh personalisht) i vleresoj nga shkrimi jo nga morali. ky labi Zyke, duket burre i qut ne gjerat qe shkruan, dhe qe nuk kane lidhje me shqiperine. per me teper ato qe shkruan nuk i ka trillime (fiksion) siç bejne te shumtet, por te jetuara vete. aq me shume per ta besuar, mendoj.

ps: si dhe diçka, po te mos ishte vete me origjine labe, nuk do ta perdorja si argument, sa i perket percaktimit qe i ben karakterit te labve. a kupton ?

sigurisht qe eshte i zgjuar. shkruan mire per aventurat e tij, ca te jetuara dhe ca te trilluara. po kjo s'do te thote qe automatikisht ai ka te drejte se c'thote per ca shqiptare. dhe ti, hajt hopa pas tij.

kaq kisha me ty.

e plotesova shkrimin, lexoje dhe njehere.

ai as e ka njohur babain o kurro. ai erdhi thjesht te vidhte ikona dhe pasurohej. kaq, o kurro kaq.

per ty Pjer:librat e tij shiten mjaft mire, po ai nuk hyn tek shkrimtaret tamam tamam. eshte vetem shkrimtar i aventurave te jetuara dhe trilluara. 

ti nuk po kupton me duket se fakti qe erdhi te vidhte ikona nuk ka te bej fare, po hiç fare ama, me kapacitetin e tij te gjykoje mbi karakterin shqiptar. 

ti po i ben proçes moral keshtu ? pastaj ku e di ti moter qe erdhi te vidhte ikona ? i ke mbajt gje qiriun ? po faktin qe e liruan, pa bere burg, si e shpjegon ?

ti po i ben proçes moral keshtu ? pastaj ku e di ti moter qe erdhi te vidhte ikona ? i ke mbajt gje qiriun ? po faktin qe e liruan, pa bere burg, si e shpjegon ?

 

ore ti, me ke kujton se flet? mos jam nga memli une? tjetri u kap ne dogane me ikona te vjedhura dhe para kesaj qarkullonin llafe qe vidhte ikona, ti me flet. dhe me kete qe thua, pse u lirua, na shkrive fare. po ku ka kellqe shqiperia te denoj nje te huaj? pastaj nje shkrimtar qe ka para. aty s'po denohen vrasesit.

 

Dhe sa i besoke gjykimit te tij mo aman. psikologu i shekullit ai.

nuk ka lab mos jete hajdut (e kane ne gjak, koke lash koke mora eshte shprehja e tyre legjendare), normal pra qe dhe ky cizya te jete nje i tille. 

gjithashtu kur labet e kthyen vloren ne therrtore, nuk bene tjeter veçse konfirmuan, ate qe thoshte per karakterin e tyre te eger, ky labi vete, ne librin perkushtuar shqiptareve. 

per kete vetia e eger, ishte nje cilesi e rene prej qiellit dhe tregonte potencial, ose ne thelb shpirtin konkerant te njeriut te bardhe (i vetmi i afte te kryeje genocide). 

mire o mire, po edhe zezaket ne afrike bejne genocid, apo jo? ika une tani se do dal.

dhe ky zykja yt i dashur, s'ngjan fare si shqipo, ose lab. eshte tipik arab, nga pamja po them. po kjo s'do te thote gje, mos e merr seriozisht.

zezaket imitojne, pra nuk quhet. ndersa cizia,

ka lindur ne marok (koloni franceze ne ate kohe) nga babe (legjionar) francez me origjine shqiptare (lab) dhe nene greke. thote wikipedia. ne vendi lindjes nuk te ben dot arab. 

hajt çiao. 

Ajo puna e ikonave ishte kontraversale.Piro Milkani e te tjere e mbrojten thane se ishte nje setup nga shiku.Zyka ishte i pasur s'kishte pse te vidhte ikona ne shqiperi.

ç'eshte ky shkrimtar qe nuk e njoh djema dhe vajza, Cizia Zyke, dhe çfar librash, temash ka bere/trajton. 

I jati Zyka ishte nga vajza e vlores .emigroi ne france para lufte , iu bashkua legjionit te huajve . Ne marok u martua me nje greke  me te cilen beri tre djem.djalit te vogel i vuri emrin cize ne kujtim te te jatit cize brahimi.Cizja i ri u fut ne bela me ligjin qe ne moshe te vogel , la ne mes shkollen e mesme dhe iu fut aventurave shkoi ne kanada, kosta rike per te kerkuar ar aty desh vdiq.Here ne burg here rrugash i ra botes rreth e perqark .Kur e kthye ne france beri sensacion se e kishin hequr nga defteri i te gjalleve.Gjithe ato qe kish pare e hequr i hodhi ne karte dhe u be best seller.ish gangua  u be brenda nates shkrimtar i degjuar.Aty nga viti 90 ra ne kontakt me Ismail  kadarene dhe erdhi per vizite ne shqiperi .

vetem ne qe jemi tek vitrina mund ta kuptojme arrogancen me te cilen cdo problematike trajtohet,sjelljen prej kafshesh te njerezve qe jane atje 

u kerkon informacione dhe askush sti jep,u ankohesh atyre por dhe ne institucione te tjera te thone eshte shkolle private pse ke zgjedhur te shkosh atje ne skemi cti bejme....

nje gje eshte e sigurt,dritan lamaj ishte i pari qe nuk tha ajo shkolle eshte private skemi cti bejme por u ndodh atje kur ata rrihnin studentet 

ministria e arsimit e di mire si funksionon ajo shkollle dhe serish nuk nderhyn nen te thenit eshte private 

 

 lepuri, gjen kohe  ky kureshtari, antilab i thekur, te  lexoje sepaku  vetem nje rresht nga sa citoni Juve?

  Po ky shkreti  me qe jeton ne France, nuk ka lexuar ndonje fije nga historia per  ta mesuar  se  ndaj laberise  jane nisur tri ekspedita,( te treten e nisi Berisha ne 97) Ekspedita ndeshkimore  kunder Laberise...prej te pareve te zemeres se ketij.Jo  per gje, por qe ta mesone se si kane perfunduar..Ka degjuar gje ky nga ishte Tef Kaziu? Ai... kapidani more,  qe e nisi kapsombreti, me terselleme te medhaja, per  ta mposhtur  Laberine? Ne kushte paqeje, ai fare mbreti,   qe mbeti  ne ekzil dhe ju shua fare, leshonte shqiptaret kunder shqiptareve! Duhet mesuar prej cave si ky se  si perfundoi ai i tersellemit, qe premtonte se.." do ti bente labet te kendojshin me cifteli...", mbeti buze  Shashice me gjithe te nipin.

Si  ajo e fundit, ne  ...97.! Pse pse xhanem nuk u kujtua  i marri qe dhe Tefen me te nipin e tere  ata te shkrete, qe i nisen si lopet dhe  lane kokallat skerkave, ...ti bente .... deshmore ?

Laberia eshte po atje , ku ka qene, shtylle e patriotizmes.Plehrat  e historise i ka marer perpara  Vjosa Jone

po jo o Grava se nuk eshte antilab kurreshtari. kurreshtari eshte vetem nje snob dhe aq. 

pastaj qe ta dish, kurreshtari vete eshte gjysem lab, me mama gjirokastrite( gjirokastra eshte zemra e laberise, apo jo)

dyshoj qe ajo vjosa te jete aq e rrembyeshme tani sa te marre para kermat e tiranes ... e keni mbushur me inerte dhe jeni pushtuar nga pallatet e gjykatesve, makuterve dhe krimineleve qe po i ngrene leberit prej shtepive te qerpicit buze detit per t'i ngjeshur ne kuvli pallatesh

O Grava ....Kur erdhi nje nga Franca si i ditur qe hiqej ose "hazer xhevap " per arrat , per Kinen , seksualizmin , Liqenet , politiken , krahinat e c'te te mollois sa i fencur ishte ...me keq se perroi i Bençes rridhte ... e pyeten nga Devolli per nje Iriq se çfare ishte o...

Dhe ka mbetur e famshme ajo pergjigja me zametet te vogla mbrapa " O çoç është o çoku vete " Dhe them se dhe nga JU  Grava e dine kete . Shumë e per Lumë ....

Po mo Drizo,  ashtu  i  kemi  thene  edhe neve.Po keta laneter bejne dhe shakara kush ja u  merr  vesh  telat.Nip toni ki kurshtari dhe flet sikur ta  kete  naaa, di pash inatin me laberine.une thash ki  nuk e di  qe krieqendra e Kurveleshit si  zemera e Laberise,  eshte  dora vete  Gjirokastra mo ! Po mbase nuk e di ate tonen, qe:" nipi....per  dajot e shtie "

Me beri  mexhbur laneti.Se une nuk shaj, pa le te pergojoj, ... asnje  cep te ketij vendi.Me habisin mo se kur nuk thone fjalen e mire si nuk kursejne te keqen xhanem?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).