Franca shpreh shqetesimin për rritjen e numrit të azilkërkueseve dhe qendruesve ilegalë nga Shqipëria në këtë vend. Gjatë një inspektimi në aeroportin e Rinasit ambasadorja franceze Krisitin Moro u shpreh se janë konstatuar persona me karta të falsifikuara dhe identitet të rremë gjë e cila është e papranueshme. 

“Megjithatë dua të them që në vitin 2012 ne kemi konstuar rritje të qëndrimeve ilegale të shtetasve shqiptarë. Ka pasur njëkohësisht edhe një rritje të rëndësishme të kërkesave të azilit. Kemi konstatuar edhe një rritje të qëndrimit të minorenëve në shtetin tonë, të cilët lihen në Francë nga familjarët e tyre. Qendrimi i këtyre minorenëve në Francë, që ne i konsiderojmë si minorenë të braktisur është një cështje shumë prokupante dhe shumë sensibile, sepse vendi i një minoreni është pranë familjes së tij dhe jo në qendrat e kapura për këtë qëllim. Është dicka e panevojshme që këta shkelës të pajisen me karta të falsifikuara sepse dihet tashmë që të gjithë policitë e vendeve europiane janë të pajisura shumë mirë dhe kanë formimin e duhur për këtë gjë. Është e panevojshme njëkohësisht që këta shtetas të ndryshojnë edhe identitetin se ka shkëmbim informacioni dhe mënyra për ta bllokuar këtë gjë”, tha ambasadorja e Francës. 

Ndërsa drejtori i Përgjithshëm i policisë Hysni Burgaj shprehu vendosmërinë për të bashkëpunuar dhe forcimin e mëtejshëm të masave të marrra në pikat kufitare. 

“Pikërisht për këtë po flas, që masat e policisë do jenë imediate, për sa i përket këtij fenomeni. Sic e shikoni në vijën e dytë do kalojnë të gjithë personat e dyshuar. Po kështu kemi krijuar një databaze të vecantë për të gjithë personat që kthehen nga vendet e BE, këta do penalizohen, për 5 vite nuk do kenë më mundësi të hyjnë në vendet e zonës Shengen. 

Ambasadorja franceze shtoi në fund se për t’i kthyer të gjithë ata që shkelin rregullat e lëvizjes së lirë ka procedura dhe rregulla që duhen respektuar sa më shpejt.

123 Komente

E po ne nuk do mbledhim mizerjet e planetit këtu- tha dikur Sarko

ti do te thuash se ti (ose une- pak rendesi ka cili) ke monopolin e belgjikes ? (dhe une te frances) 

ne kete sens e citove sarkozine ?

jo stalker,nuk desha te tham qe kemi monopolin.por ka aq sh abuzime saqe na e kan prur ne maj te hundes;bashkime familjesh,lloj lloj pleqesh qe mezi qendrojn ne kemb,famile afrikanesh me nga 13 femije, etj etj.fjith kjo kosto rendon ne kurrizin e taksapaguesev (neve qe punojm e pagujm les impôts) por ketu ne bruksel te pakten jan te ndare me lagje,ke lagje ku te duket vetja si me qen nemarrakech,kongo,istambul vertet te ikesh naten.ja si psh st denis (aty parkoj gjitmon makin kur vij ne paris).pamvarsisht se shkaqet e emigracion dihen cilat jan,se nuk deshiron njeri te ler shoqerin,familjen vendlindjen e te rraskapitet neper bot

Po ti si shkove vete ti?

Me kujton ate skecin italian me personazhin e emigrantit shqiptar, qe u thoshte italianeve me ze te ngjirur. "po mbyllini mor kufijte, s'late rumun pa futur ne Itali", e pastaj shtonte "me falni per zerin e ngjirur, por jam ftohur lart e poshte neper adriatik me skafin tim"

ahahah smiley  o sternip, a thua mund ta gjej ne yt skecin ne fjale ??? cilat do ishin keywrds ?

tani, po deshe ti une mund t'pergjigjem edhe alla-peshkjançe, dmth te them qe :
- do ti mor n'telefon familjet afrikane qe te bejne me pak se 13 femije
- pleqt te vijne mundesisht pa semundje prostate
- qe marrakechin mos ma ngit se ka sheshin me te bukur n'bote (place Jemaa-el-Fna)
- qe istambuli osht po ashtu nje nga tre kryqytetet me te hatashme n'bote

ndersa alla-jo-peshkjançe, s'kam takat me t'dhone xhevap smiley

si qenka kjo, nje shesh i vetem e ben gjithe popullin te hajrit?

dmth ne qe e kemi si lines...?

pergjigje peshkjane pra mo smiley

 

pergjigje jo-peshkjane : NUK ka popuj jo-te-hajrit.
 

vallai per stambollin eshte i mrekulluseshem,per markeçin sdi gje(skam vizitu akoma)

pleqet me semundje,e din ti sa e kan vetem koston e spitaleve ne vit? mesatarisht 20.000/personi,shteti ktu nuk prodhon gje,perveçse mbledhjes se taksave smiley),na ropen na ropen,kshu paq po te them

"Ambasadorja franceze shtoi në fund se për t’i kthyer të gjithë ata që shkelin rregullat e lëvizjes së lirë ka procedura dhe rregulla që duhen respektuar sa më shpejt.

shume bukur, perderisa paska procedura te rregullta, respektojini e na lini rehat ne te tjereve...

ajo qe thote ambasadorja franceze eshte retorike. nuk ka asnje procedure per te kthyer nje kerkues azili (i cili nuk eshte i detyruar te hyje ilegalisht ne territorin e frances, per te mundesuar kerkimin e azilit). Por pikerisht pse nuk ka asnje procedure qe do ndalonte nje gje te tille, ajo keput kopaçe

+1

Me sa di unë marrveshja e liberalizimit tê vizave ka dhe procedurat e kthimit të azilkërkuesve .Nga ana tjetër shtetet pritse (franca psh) janë të  detyruar ligjërisht të ndjekin procedurat fillestare të pranuara nga konventat ndërkombëtare.

s'ka zot qe i kthen minorenet e braktisur (per te cilet ajo flet) dhe te semuret nga franca (keta dhe mund ti vdesin neper spitale, duke eksperimentuar operacione ose ilaçe). 

ajo qe me intrigon (per te thene nje te vertete) eshte fakti se pse pikerisht tani kjo dyndje (familje te tera qe kerkojne azil !!), pothuaj dy a tri vite pas heqjes se vizave, (edhe pse ritmi ka qene gjithmone ne rritje, dakort). Por keto 5-6 muajt e fundit, ka nje vale vertet impresionante!

qenka kthyer fronca n'eldoradosmiley

ska lidhje me eldoradon. ne te gjitha vendet e BE ekziston e drejta e azilkerkimit. i vetmi ndryshim me francen eshte fakti se qendrat e strehimit jane me mikpritese, trajtimi me human... etj etj gjera te tilla "te vockla". ne kohe krize, ca gjera "te vockla" bejne diferencen

ishte shaka stalker.kam frik se diferencen e ben ndonje mangesi ne legjislacion si gjithmon.zakonisht shtetet europiane i zgjidhin problemet qe u lindin me nje etni-shtetesi te caktuar me qarkullore te udhezime te brendshme pa  e prekur fare skeletin ligjor.mua me duket se ambasadorja po thote me dashamiresi mos e terhiqni penin se keni me e kput.

pikerisht, ate desha te te shpjegoj. Jo, nuk ka as nevoje, as mundesi per qarkullore te veçante : shqiperise, sikunder edhe disa vende te tjera te ballkanit u eshte hequr sistemi i vizave prej 3-4 vitesh dhe kaq. keshtu qe e vetmja mase qe mund te merret eshte rivendosja e vizave. franca nuk ka ndonje problem 'te vecante' me emigracionin shqiptar (ka plot vende te tjera qe sjellin aktualisht nje numer ku e ku me te larte emigrantesh - si psh armenia, nigeria ... ).

ja te bej une nje pyetje teknike : besoj se e drejta e azilit ekziston edhe ne itali, apo jo ? vetem se, me siguri, azilkerkuesi e merr rrefuzimin ne krye ne 2 diteve, apo jo?  Ne france, kjo zgjat 5-6 muaj (dhe sigurisht, jo vetem per shqiptaret !!)  

ne itali zgjat akoma me shume pergjigja dhe varet gjithmone nga cili shtet vjen azilkerkusi.as kurdeve nuk po u japin me azil ketu.ketu ligji  shume  shpesh interpretohet ne zbatimin e tij.mund te te jap sa te duash shembuj qarkoresh te brendshme qe udhezojne si duhet ta zbatojne ligjin me emigrante,azilkerkues etj nga  nje etni-shtet te caktuar ketu ne itali.

sa per pergjigjen, edhe ketu as qe behet fjale qe ajo te jete pozitive per azilkerkuesit shqiptare (dhe jo vetem !). por nderkohe, ka menyra te tjera per tu 'instaluar'

...po he ...cila menyra te tjera ? 
Martesa ? Studimet ? Ne te zeze ? 

Nga momenti qe Sarkozi iku, dhe erdhi ky trapi tjeter, prefekturat u dynden sepse politika e tije kundrejt emigrateve eshte me tolerante...ska Karcher per/me Hollande....te gjithe ata qe ishin "te pa deklaruar" vrapuan neper institucione per tu deklaruar...dhe me duket se funksjonon...

duhet turbllu qe t'kthjellohet. smiley

smiley

 

...po nejse,
 ...ketu ka akoma vende per shpirtra artistash qe merren me shkenca ekzakte...jo po qe ta dish dmth smiley 

sikur ka ron parja, kom nigju. smiley

@ EH :

gjithkush qe eshte i vendosur te emigroje, e gjen nje menyre per tu stabilizuar. Nese "rregulli" nr 1 i emigracionit eshte "shkohet gjithmone tek nje i aferm, i njohur", rregulli nr 2 eshte : "po fute nje kembe, vetem po nuk deshe nuk e fut dhe tjetren".

Nuk ka lidhje fare (po fare amà) me ikjen e sarkozise dhe ardhjen e "ketij trapit tjeter" (te citova). ka lidhje vetem dhe vetem me listat per buke ne shqiperi, ose me ate qe e quaja ne nje vend tjeter : mrekullia-neo-liberale-shqiptare

prit prit se nuk ja ke degjuar akoma ende zerin dans toute sa splendeur

Listat e bukes aty kan qene Stalker, edhe ne momentin e liberalizimit aty ishin....
Nuk mund te mendosh qe ndryshimi i kryepushtetarit, dhe qendrimi i tije mbi emigrantet nuk kane te bejne...
Pse nuk shkojne ne Gjermani e zeme...te gjithe e njofin nji tip qe jeton ne gjermani...sepse e din qe atje ska shance...

Rastisa ne prefekture nje dite....dhe skam pare asnjehere aq shume magrebin dhe afrikan dhe rome dhe ruman...dhe shqiptar, nje pjese e mire e tyre kan qene deja ketu, pa letra fare...dhe thjeshte po zyrtarizonin qendrimin, sepse politika qe po ndiqet nga institucjonet ndihmuse (ca jane keto si.. La reléve) i shtyn keta qe jane ne te zeze te deklarohen sepse kane shance tani....
Gjithsesi kjo varet shume edhe ne ca departamenti je...sigurisht qe ca 69 e 75 po saturojne, kshu qe mundesite jane me te pakta...por en Bretagne apo Pau psh smiley sma ha mendja qe po vriten rrefugjatet per te zene vendet.

Njeriu eshte i ngadalte bija ime. Pret qe lista te shkoje ne fund, te preke token, pa te kujtohet se ka dhe ca te njohur a te aferm ne france. kam takuar familje tiranase (kryeqytetase, m'kupton ?) me femije qe vijne direkt nga listat, ok ?

ps: romet e rumanise dhe bullgarise jane qytetare te BE. nuk kane nevoje "per letra" 

 

...ata romet qe thua ti, kishin instaluar tendat para prefektures...po ishin tenda Queshua, nga ato qe hapen duke i fluturuar ne ajer...edhe vinte ora 9 qe hapeshin zyrat, tak tak nji ti palos nji ti fut ne cante edhe ke guri qe kishin ke rradha...

Nuk e ve ne dyshim rastin qe tregon...ndodh edhe ashtu.

eh

kalo njeher nga gare du nord à paris,ta shikosh se çfar gettosh ka aty.martesa ne franc ta nxjerr qumshtin e nenes nga hunda deri sa t marresh letrat smiley .sarko nuk ishta aq rracist,ai i perkrahte njerzit kurajoz,

...prandaj them qe ideja me e mire ngelet Belgjika smiley ...se thuhet qe jane me te shpejte per sa i perket burokracive zyrtare te te huajve...

vallai,parajse ka qen belgjika per letrat,me martese pas 15 ditesh merje letrat provizore,pas 5 mujsh mernin letra definitive.(leje qendrimi +pune)minimumi qe duhet te te rrije i martu ishte 5 muaj.gjith shqipot pas 5 muajesh o ndaheshin o divorc direkt.kan lujt fen shqipot(dhe turqit) kesaj  procedure, smiley

nashti thon qe kan ndryshu procedurat.nuk bejn me hiç bashkim  familjar me prinder.

Po ke te drejte STALKER, ketu ne Suedi kam degjuar qe i sistemojne neper kampe ushtarake dhe me pagesa minimale sa per cigare. Besoj se ka dyndje te medhaja tani per shkak te kaosit qe eshte krijuar nga azilantet afrikanoveriore,siriane,etj dhe shpresojne se do fitojne status ne kete kaos. Ne fakt e kane fajin vete qe i zvarrisin gjerat dhe nuk i deportojne qe ne fillim.

jo jo. shumica e shqiptareve qe vijne ne france aplikojne "rregullin" NR 1 te emigracionit qe eshte : shkohet tek i yti (tek qyteti, fshati, lokaliteti...) i nje te afermi. Ketu nuk ka asnje kaos azilantesh afrikanoveriore. As me shume, as me pak azilkerkues (afrikane) se me pare, perveç shtimit te atyre shqiptare dhe kaq.

Mendimi im eshte : shtimi i shqiptareve azilkerkues eshte veçse pasoje e mrekullise-neo-liberale-shqiptare dhe kaq.

shtimi behet vetem kur perhapet ndonje marifet sesi fitohet azili. (nuk ka as lufte ne shqiperi as po vdes njeri per buke) psh minorenet nuk i kthen njeri nga franca, as te semuret. ka ligj per kete gje. kete kane kuptuar shqiptaret.

minorene kane ardhur, vijne e do te vijne gjithmone. fluksi aktual, sidomos i fiamiljeve me femije, i krahasuar me ate kur u hoqen vizat (para 3 vitesh) eshte si dita me naten. pra sigurisht qe ka te beje me mirakllin ekonomik shqiptar alla-regan smiley

ps: per buke, nuk 'vdiset' më ne asnje shtet te planetit toke, po qe se behet literalisht fjale per 'vdekje per buke'

Pershendetje
Ka koh qe jam duke kerkuar ca informacione lidhur me azilkerkim.nga disa komente vura re qe ju jeni shum ne dieni sa I perket kesaj ceshtje.kam familje jemi 6 anetare dhe jemi te vendosur per azil kerkim ne france per arsye financiare por edhe per shum arsye te tjera qe sduhet cekur ketu.ju lutem nese keni mundesi te me informoni rreth kushteve dhe si do Ia dal mbane me 4 femi .a jane kushtet e mira sa per te.mbijetuar a po jo ? Pres pergjigjen tuaj dhe ju falemnderoj shume.familja memeti

Kohe te keqe ke zgjedh per te kerku azil. Por nese mbijetesen e ke ne pikpyetje aty ku je, ishalla te prin e mara ne France. Mbase kto peshqit e Frances dine dicka me teper per ket pune.

po se thote dot kjo sa jane shifrat si ne % ashtu edhe ne nr total  , se si bejne mire ppu keto alarmime...

legena

shqiptaret po lejne gjithe leket ne EU e po vijne mbrapsh si njerez

 

Po normal qe Franca mor burr... 

Tani po e adreson Franca kete problem? Qe ne 2001 (e ndoshta me heret) neper territorin francez kane shkelur ilegalisht e me dokumenta fallco emigrante qe donin te hynin ne Angli (siper numrit te atyre qe kerkuan azil ne France). Cudi qe qenkan bere kaq problem shqiptaret kur ne France eshte perplot me afrikane e shtetas te tjere, 10x me shume se numri i shqiptareve.

 

ik e q...thuaj frances

http://www.balkaninsight.com/en/article/...

 

Hazard in France but not Albania:

The Basel Convention on the Control of Trans-boundary Movements of Hazardous Wastes and Their Disposal is an international treaty that was designed to reduce the movements of hazardous waste between nations, and, specifically, to curb the transfer of hazardous waste from developed to less developed countries.

Albania signed the convention on June 22, 1999. Article 13, paragraph 3, obliges signatory countries to annually submit information on all trans-boundary movements of hazardous wastes or other forms of waste in which they have been involved.

The reports must include the amount of wastes exported or imported, their category, characteristics, destination, and the method of disposal. 

Ne Canada kane nderprere qe nje vit e ca bashkimin familjar mes prinderve dhe femijeve dhe do vazhdoje deri ne 2014 te mos pranojne .

 dhe aplikimet per individet qe duan te vine me letra  jane shtrenguar akoma me keq , jan cmend edhe ketej .

por nuk specifikojne etnicitet , e kan freez per te gjithe

E kane freezur sepse lista e kerkesave eshte kaq e gjate saqe administrates se sotme i duhet rreth pese vjet te shikoje aplikimet e bera gjer me tashti. Na myti bora!

po pra na kan prish pune smiley  nejse rrofshin vizat per pleqte tashi .

Bora e ka marr prap me lente po ishalla nuk po ngre pirgje me ,se nje pale cizme iken ne plena , te blesh cizme te reja ne mars vetem ne Kanada ben vaki

Ahahahahha. Befsh hajer o Elba

smiley

patek kur do lindja vajzen e dyte nuk ecja dot  mire me ishin enjt kembet dhe bleva nje pale atlete 40-ta , nje nr me te madh se kemben e kam 39-ta . Po atletet per dimer jan goxha te beshme nga ngjeshja ktu smiley

dhe shkuam ne aeroport te presim mamin tim qe vinte nga Shqiperia .

Kur ulemi te pime kafe masi e takoj mamin, me sheh nga kembet dhe me thote :

-Moj po ti pse ke vesh kpucet e burrit ??

car burri me gru i thash ahhahaha, atletet e kanadase jane te pervecme smiley

Ahahahah. Kushedi ca ka thon mami atje: Qyqja mi goc na ka mor malli per dillin e Elbasonit ktu qeka bore dynjaja smiley

yep! fjale per fjale smiley

 

Ky dimer na merziti megjithe men. Vjet si ne kete kohe kisha hapur nja 5 pishina!

smiley sa inat e kam , qelbur me balte e kripe gjithandej

15 mije shqiptare paska kanadaja...

mos ke pare toronton , dhe per toronton nuk eshte e sakte

ma nis linkun ta shoh

Edhe aq dhe shume jane. Ci do dreqnit? Ne pranej ikem...smiley

Bleu i shpi shqiptari me i lagje dhe e rregulloi e boni si shtepi kukllash... I thote i dite i komshije ne moshe, te ka lezet shpia, sa me shume nga ju ardhshi ne lagje.... None, i thote ky, une jom metastaz kolonizuese... pa dale mire viti, 6  familje shqiptare vetem ne ate bllok. smiley 

pararoja ... ahahaha  smiley

 

I kam parasysh , i kam ne pallat , 100 here nje pyetje mrena javes , ndonjeher bej sikur nuk shoh smiley

ene ti ke ato pallatet qe nuk lejojne lavatricet mrena jetoke? smiley  sju ndame kullave per zotin...

smiley  e pra  te rren menja se skam lavatrice. Sa te kemi superin shqiptar , cdo gje shkon bydevi smiley

pranej sbohet Kanadaja... smiley 

e po kto jan te ftof m'tajaret iher , ka lezet erdhen shqiptaret u nrof koha n'kanada smiley

smiley

c'na e kujto. kryeqyteti i botes gja, my ass. laundry perjasht, kazerme, sikur po shko ne mauthausen... pallatet pa central air, cdonjoni ble kutija qe shfryjne e rrac per penxhere. gjith qyteti i bom shuk me i ishull, si me qen buk zboristi... pak me siper s'maron territori, pyll pa njeri, pa hesap... kto traplliqe vetem ne US bojn vaki amon.

 Ti e ke nga qefi!!!! smiley 

well, half to completely true, but still...

ka qil ceri!!!! s'me iket mo!!! smiley 

o me ne ju me kode ciceronash smiley , hajde PF per inat te ktyre flasim dhe ne me kode

?

 

pelham Park sipas parashikimit Bames smiley

kur jetoja aty merrja  taxi per me shku me la rrobet , iher humba dhe celularin ne taxi . me mire ti kisha cu ne dry cleaning smiley me shkoi njesoj rruga megjithe taxi

Me ket krize. prit kur t'iu bojne edhe banjot perjashta. smiley

s'do ishte cudi. ec e nigjo zhizhekun masanej.

lejo ca folin kto suburbunistat ... coji e burr ti laj rrobat ajo ke landromati. ti hekuros ne kemishat. ene ti palos rrobat. ca te keqe ka ktu?

po bonim muhabet me nje te njohur iranian te nje shoqes tone ne Toronto.

"Sa shqiptare ka gjithsej?" pyeti ky

"Po ja", i thame "ne Shqiperi jane nja 3 milione"

"30 milione?"

"Jo, 3 milione"

"Nuk ka mundesi, une kujtoja se 3 milione jane vetem ketu!" tha i habitur. "Se kudo qe te shkosh ne Toronto, e gjen nje shqiptar" tha pastaj.

njoni gjun nga shum frengji, qe te kujtojne se jemi shume.

jo e vertet , duhet te kete me shume sec thote Bama . Statistika e 2006-tes thote afer 22 mije e ca , tashi duhet te jene shtuar dhe ja 50 mije te tjere , ne lagjen time po largohen italianet me shtepia private e po shtohen shqiptaret  smiley   dhe femijet ne shkolle ose ne lagje rrine bashke grupe grupe femije shqiptaresh , eshte gje e  mire gjithsesi, shume e mire.

kto nga shqipria nuk kan problem besoj se bojn turizem luxury....

me thene te drejten une kam vene re kete vit nje shtim te konsiderueshem te shqiptareve ktu ku jetoj. para disa vitesh ishte e rralle te degjoje ne metro ose ne tram njerez qe flisnin shqip, tani nuk ka dite pa hipur ne metro pa shikuar shqiptare. dallohen qe nuk jane turiste, jane familje, me femije te vegjel, ka shume rome e kosovare, shumica duken njerez te vrare nga jeta. me sa kam degjuar nga shqiptaret e tjere qe njoh, shume po sjellin familjare te tyre per te kerkuar azil. ecin me idene ta provojme njehere se s'humbasim gje.

njoh nje shqiptar qe meret me perkthime. punon shume me shoqatat qe ndihmojne azil-kerkuesit te plotosojne dokumentat per azil, i ndihmojne neper rezidenca etj. ai me thote qe ka bum te vertete shqiptaresh qe kerkojne azil. atij i behet qefi se i shtohet puna.

ka disa arsye qe franca preferohet kto kohet e fundit. e para ardhja ne pushtet e socialisteve. kta ne dukje jane me elastike ndaj emigracionit. eshte krijuar pershtypja se me ta i bihet qylit. shqiptaret qe jane ketu, therrasin te afermit e tyre ta provojne tani qe iku Sarkozi. por ne te vertete ligjet qe aplikohen jane ato qe kane qene dhe numri i fituesve te azilit nuk ka ndryshuar aspak.

se dyti, franca i ka kushtet e trajtimit te azil-kerkuesve te mira. per sa kohe zgjat proçedura, (3 muaj deri 1 vit ose me shume ), keta te japin nje ndihme prej 400 eurosh ne muaj, te japin mjekim falas, te fusin femijet ne shkolle, te ndihmojne me procedurat administrative, te japin shtepi ne "foyer" (tip konvikti) etj. e mbi te gjitha te trajtojne si njeri, me respekt dhe dhembshuri per historine qe tregon. por problemi eshte se nuk ka me vende per strehim dhe shume shqiptare po detyrohen te flene parjashta neper tenda, jane komplet te humbur dhe enden neper disa lagje si ne kohen e pas 97.

nga ana tjeter shqiptaret jane bere skenarista filmash aksioni! te gjithe nje histori gjakmarrjeje tregojne, te njejten recete te bere bajate. nuk pi me uje pilafi.

mua Franca me ka pelqy perher smiley

franca eshte vendi me i vizituar ne bote.

ja vlen ne fakt ta vizitosh,se te jetosh ne paris vallahi eshte ber i pajetueshem thon vet parisient qe vijn ketoj

Ou ...Cfare po ndodh keshtu ? LefKOPEJA po del kunder programit te suksesorit ?? Lefteria po shpjegon me mend pa mbaruar Tre mastera ngarkue smiley Bravo Lefteri ! Nje shpjegim teknik qe fsheh me "masterizim " ato qe kundershtoje me Heqjen e Vizave ose Shqyerjen e Shqiperise  . Po gjithsesi nuk te ka shpetuar nje ne fund si "keqardhje " per njerzit ...por problemi eshte se nuk ka me vende per strehim dhe shume shqiptare po detyrohen te flene parjashta neper tenda, jane komplet te humbur dhe enden neper disa lagje si ne kohen e pas 97..smileyE arsyeshme Lefkope se nuk u pagun kot babasqapi Jue !

Dhe nje te vogel me qe je e sektorit te Qyltyres ... nuk pi me uje pilafi.....edhe mund te thuhet keshtu ( e perdorte sh Enver smiley  por ne shqip me shume perdoret ...nuk mba Uje pilafi ...dmth Nuk durohen me Suksesoret mashtrues Babasqapi dhe Dylqinja e tij  Jozefepercka !

 

Kush eshte ai qe don me e lan kete Ven, te dytin mas Tedeskut. Uluni mer nenj aty

Ec e merre vesh. Sdi cte bej njeriu i shkrete. Ca thone ne Shqiperi jetohet shume mire, ca te tjere thone ndryshe. 

ca thone ne shqiperi jetohet me mire se ne amerike, asnji s'ka thone qe ne shqiperi jetohet me mire se ne france smiley

kta jane leshu se kane degju qe atje merr asistence sociale edhe o burra. pergjithesisht nuk i rruhet a kthehen a rrine gjithe jeten, mjafton te rrine nja nje a dy vjet, te pakten me mire ca kohe me asistence atje sesa pa pune ketu. 

Te bojne 200000 euroshin, do thosh... smiley 

ne fakt, nuk eshte fare, po fare amà pune asistence. Shuma eshte me teper se modeste.

dhe u rruhet shume, po shume shume ! sepse i kane borxhet kapice, dhe jo vetem ato tek lista bukes...  smiley

 asistence sociale 

ka gallat aty ne tr,ca tipa njohin vellan tim e i thon ti rregullojm ne letrat per ne fr,sikur je ne hasmeri ketu,atje sa te shkosh direkt,asistence ,shtepi etj etj ne dum per te tera keto 5.000 eur i thon

ca mashtrusash ka aty ,

Ne shqiperi jetohet me mire nese ke burime te bollshme financiare dhe alternative eshte t'ia nisesh nga e para diku tjeter. Aty po qe rrihet me mire ne Tirane. Por kur thote Swedi... s'ka si Franca smiley

Perderisa mungon mendimi kualifikuar i z.Pjerr ketu mund te shije kushdo me terma qe nuk nxisin asnje mendim Ekonomik per te shpjeguar te Verteten . Doemos qe kembet e Kulles ne Paris tani kane mendim per veten se Jane ato qe shkelin Truallin e Parist , nuk eshte trualli ai qe mbeshtetet Kulla .Si zakonisht llumi ka nga nje perfundim ...kush o ky Parisi mer jahu ...

Dashnori Helenës  ... s'mu nejt pa e thanë Oidrizo.

marrje i nderuar ! ...po PPU nuk eshte ne renie .Jane shtu psikopatet shumeniksh , kjo eshte e keqja per mu . Te pakten kur ndonje merr perpsiper me shku ne shtet tjeter , te mos mendoje se na i HUDHI ....kete po thot Ambasadorja e nderuar .Te ruje profilin dmth ...per nji ka nevoj katuni !

Ke qejf psh lexon jerez te 10 po krenare , me bindje te panderrueshme , me kulture mbi te gjitha me tre mastera ngarkue po ne fund te Fundit LefKOPE qe LefKOPE Vjen . Dhe sa here qe ndrron Nikun nuk ndrron menyren e te menduarit . Ka lezet  si i thai i kur e mori ne Pune pasi pa diplomen me Tre Mastera ...Thoni te mbaroje Gjimnazin smiley

Jo po vijne ca qe jane prezantuar qe ne fillim LOPE me Muuuuuuuuu pambarim  dhe monokoqsa dhe pastaj bejne rrolin e Luanit qe te shqyejn e te kurvarit qe te pompo mer jahu .  Pastrusit e komunales ne Brake , kur buisnin ujrat e zeza  e kishin ne maje te gjuhes ..E kishin dhi jevgjit , kishin bo i  Garrumull ... 

Franca alarmohet nga azil kerkuesit  shqiptare Tirana zyrtare nuk e besoj se alarmomeht! Perkundrazi ajo gezohet qe shqiptaret po ja fusin Frances! smiley 

Lexova para pak kohes ne gazete per vendimin e agjencise se imigracjonit suedez te deportimin e nje anetari ketu ne PPU, Ed Martini. smiley  . Shpresoj te revokohet ky vendim te them te drejten.

ne tham se te kishim ty te vetmin perfaqesues ne svedska

o Arto, ca mut zakoni e keni kete.... po cte duhet ty qe publikon punet private te zoterise..me cte drejte e ben kete? po te ishte ashtu, shkruante vet ai te peshku.. dhe te garantoj, ai di te shkruaj..smiley

Dhe e bukura me keta emigrantet eshte se gjithe prania e tyre eshte te paligjshme atje ku jane, shkelin ligjin ne cdo sekonde, e vijne e na mbajne gjithe diten leksione mbi ligjet. 

wow...kjo qenka e hatashme...ne se do ta dish emigrantet jane me legalet ne vendet e tyre,sepse atyre iu kerkohet gjithçka ne rregull ,çdo pike e presje.....po geni i veprav ete enverit vazhdon....

Pse i kthejne, atehere, dhe ua nxjerrin deportimin ne lajme? Ikni o njerez ne rregull, jo si kafshe, se pastaj na trajtojne dhe ne te tjeret si kafshe neper ambasada prej jush.

A mund ta fajesosh nje person kur ai niset per te permiresuar jeten e tij edhe zgjedh te vetmen menyre te mundshme? Emigrimi ne ate menyre, te hysh ne gomone, pa asnje pike sigurie ne do shohesh me femijet, nuk behet nga qejfi por sepse nuk ka alternativa te tjera.

Kaq te "kapshem" qenkeni bere saqe nuk shihni mjerimin dhe vuajtjet e njerezve atje? Eshte nje perqindje e vogel e njerezve qe jetojne mire, edhe kto xhanem sepse kane rrjep 90% e popullit shkrete. Jini pak me human e ofrojeni ndihmen kur keni mundesi - qofte ajo edhe me nje fjale te mire apo nje mbeshtetje.

smiley Eh, tha.  Mire mizat qe s'na lene rehat, po na paska ngordhur dhe gomari!

tani, në fakt, nanjonit mir ja bojn o pf por nonjonit ama

Pune e madhe fort.. kerkoni pune,mos u merrni me budalliqe se do bini brenda per nje cope buke, ulni koken e mbyllni veshet, e mos e ruani trapin ca thone ne france e shqiperi,fitoni buken e gojes se nuk i ruhet njeriu per fatin tuaj o njerez,krijoheni vete!

Megjithese Shqiperia eshte ne Nato, ajo ka numrin me te madh te Ushtrise t`papuneve! smiley "Buken  tone te perditshme falna sot.." aty ka mbrit puna! smiley

Shqiperia eshte e ka qene gjithon vend i varfer...gjithmon!! Per mua Franca dhe kushdo shtet tjeter ka te drejten te veproje si ti doje kokrra e qejfit,ti ndjek,tu gris pashaportat,ndac edhe te ndertoje mure per te mos lere njeri te futet,ashtu si une e c'do njeri tjeter kam te drejten te provoj ku te me doje kokrra e qejfit e gjej mundesine..se kam kohe qe po lexoj keto komente idiote me emigrant qe na turperojne atdheun,atdheun e turperon shqiptari i piste,vrases e injorant(cilesi qe njeriu i ka pavarsisht lekve qe ka ne xhep) e jo i varfer e hallexhi..me qe ra fjala une nuk kuptoj njeher ca dreqin do shteti shqiptar qe behet me katolik se papa,se kam kuptuar kurre..kthejeni thote,biles edhe une do ti perndjek keta varfanjak..se e si te denigroje qytetaret e tij...e duhet ti plas shume njerzve per kete palo shtet qe perfaqeson atdheun demek?Do te kisha qejfi,me qe bie llafi te franca,shteti te thoshte: mire.. ktheji,te gjithe...edhe une po i kthej ata helikopterat e me ato milionat po punesoj keta shqiptaret qe kthen ti per tre kater vjet te pakten !!

Edi Rama ka premtuar se do ta zgjidhë këtë problem sapo të bëhet kryeministër pasi ka shumë shokë në Francë kur ka qenë vetë atje si refugjat.....kështu thonë e vërteta nuk dihet bëhet apojo kryeministër.....

Franca qe ka pushtuar, vjedhur, zhvatur, poshteruar 1/5 e botes per shekuj me radhe, na u ankoka se ca njerez, per nje jete me dinjitoze, kerkokan azil prej saj. Legena!

nuk po ankohet, ajo po thote qe asnje nga ata qe shkojne ne france per azil prej shqipzerise, bile as minoret, nuk do pajisen me letra, por do kthehen. aq me teper do denohen per 5 vjet me heqje te lirise se levizjes ne shengen.

thjesht po i ben presion policise shqiptare te forcoje kontrollin. ne france nuk ka asnje artikull qe flet per problemin.

si dhe per shqiptaret franca eshte interesuar vetem ne kohen e Napoleonit. asnjere tjeter. bile ky interesim i beri ne mode ne ate kohe, sa qe gjenden edhe ne veprat e dumas, te mozartit e ndonje tjetrit.

Rono, kush o grerezza mer? Dhe ca ka lidhje grereza me bradin, berishen, hundderrin dhe lefkopene? Bobo sa mbrapa kam ngele me keto punet e brendshme te peshkut mer... Vitet kalojne dhe mjekrra mu bo bardh, dhe asgjo nuk di per kete blog e per keto qe shkrujn ketu...

 

Po ku di une mer burr. Ketu shumica flasin me kode me njoni tjetrin, me nenkuptime. Une ndonjiher me shume arri te kuptoj gjuhen e balenave qe nigjoj ne Discovery Channel se kto qe folen ktu. Kur jetojsha ne Ny (bo sa me ka mar malli per NY) shkojsha shpesh me honger ne nji tratoria siciljone. Shoesh here e shifja pronaren qe nxehej me puntoret dhe e pytsha Lina what's the matter? Lina pak a shume ket pergjigje me jepte gjithmone. (Me theks siciljon) Tha matter is that we have averybody in the house: sons of bitches, motherfuckers, cocksuckers, fagots, whores, smart asses, we got all of them in the house! Kshu ne puna peshkut o Hoppe we got everybody in the house! 

ok mer. E shqyrtova listen, dhe i bje qe une te jem Lina... Pjesen tjeter shperndaja shokeve... Lol

Rono, PPU keshtu ka qene pak a shume gjithe kohen. Puna eshte qelb se keto demokratikasit qe e shofin qe u rrenun politikisht me ngordhjen e Berishes, tani e kane leshu doren fare dhe ia gati me ther dhe plaken e vet. Dhe shkalla e fundit e presioni eshte qe gja une e di se kush je ti dhe te kam te zberthym ne dosje. Keshtuqe qepe. smiley Une ja u kam marre doren ketyre plenave qe ne Shqiperi, pranej vllai jot qe ne fillim me emer dhe mbiemer dhe me numer dosje. smiley Puna eshte qe ka njerez qe nuk dun me u marrre neper goje dhe e drejta e tyre. po ja, do zberthejne ca "dosje" lart e poshte dhe maro dhe kjo pune. Po masanej. Une po ai zotni qe isha jam e ti po ai plehre qe ishe je. M'kupton? Ceshtje kohe. Pranej te them take it easy.

PF une e kom dite me kohe qe humbja e PD kish per te pat pasoja negative psiqike per shume njerez por te them te drejten qe do vite puna qe do permenshin emra gocash, emra motrash dhe emra grashe e femijesh nuk ma kish mor menja. Po funja ca mund te presesh nga soji atyne qe brez pas brezi kan qite pushke mrapa kraheve te fsheft ne ferra? I vetmi ndryshim eshte qe brezi i sotem nuk fshifet mo ne ferra por fshifet  pas anonimitetit dhe nuk gju mo me pushke por gju me dosje. Gjithsesi ky eshte zhvillim kish per te thone Genc Ruli.

Rono, hic mos e vra menein prej atyne gjenave! Dhe e din pse? Se Zoti i ka bo ca lloj speciesh gjith helm, qe kur u vje funi, pickojne vehten dhe ...nuk vdesin, ngordhin!

Nuk e vras menjen mer grave. Dmth nuk eshte se nuk po flej noten. Po kur e meno qe edhe lufta me bomba e me pushke ka etiken e vet, te vje me vjell qe ti e ndane kombesine me njerez kaq te felliq. 

nigjo se s'kom dash me e thon najher, po Bushin po ta kishin lon tek e tek me ate gazetarin qe boni si trim tu i gjujt me kpuce, e kishte gri, baz mit e kishte bo. bushi fizikisht ka qen xhind. 100 pompa te verteta perdit si pa gjo te keq.

eh... he was a good president, shume i parashikueshem dhe brenda pritshmerive (skemi prite asigjo mo teper nga cka bo). Ndersa ky, qe as emnin sja them dot se o spijun e i lexo te gjitha, na ka zhgenjy edhe ne qe se kemi ne qejf... Its way worse, nga ç'e kemi prite...

 

Emo, kemi qene te pergatitur per te debatu rreth mnyres se si e shtroj ameriken me are e argjend... "jo, po e shtroj jo nga merita, por thjesht ndodhi... Ama, nuk e ka shtru ashtu siç osht dashur ta shtronte... Vende vende, ari nuk o 24karatesh..."

Na ka zhgenjy, na ka zone te papergatitun, me gabim mbas gabimi e deshtim mbas deshtimi...

She's so cold, she's so goddamn cold she's so
Cold cold cold but she's beautiful though...

Who would believe you were a beauty indeed
When the days get shorter and the nights get long
Lie awake when the rain comes
Nobody will know, when you're old
When you're old, nobody will know
that you was a beauty, a sweet sweet beauty,
A sweet sweet beauty, but stone stone cold

Po ti mer cimo ku e paske gjet ket muzike kaq "unorthodox-e"?

Cimo, ja dhe nji nga ana ime.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).