Eshtë ndarë nga jeta në moshën 66-vjeçare, aktori i mirënjohur Roland Trebicka. Prej kohësh, aktori i njohur për publikun shqiptar, ndër të tjera nga komedia “Pallati 176” si personazhi Jovan Bregu, vuante nga sëmundja e kancerit.

Aktori, ishte larguar vetë nga spitali në Francë ku po merrte kurim, nga ku deklaroi për mediat shqiptare se e kishte më të lehtë ta përballonte sëmundjen në Shqipëri. Duke mos u larguar nga skena e teatrit, Trebicka luajti për hetë të fundit në vepren “Ëndrra e Ismail Kadaresë” të vënë në skenë në vitin e fundit, nga Spiro Duni.

Homazhet do të mbahen nesër në orën 11:00 - 13:00 në Teatrin Kombëtar.

Burimi: Shqiptarja.com

76 Komente

Ngushellime familjes. U prefte ne paqe! Do mjaftonte pallati 176 per t'u mbajtur mend.

Dheu i lehte mjeshter.  Pallati 176 dhe Jovan Bregu jane bere legjenda tashme, pjese e zhargonit e kultures shqiptare.

 Artist i mrekullueshem. smiley

Po ikin me rradhe e pa rradhe te gjithe. Aktor i madh. 

Ngushellime te dashurve. smiley 

Faleminderit per te gjitha momentet e bukura qe na ke dhuruar me talentin tend nepermjet skenes dhe ekranit. U prehte ne paqe. Ngushellime te dashurve qe ka lene. 

qofte dheu  i lehte. 

Ngushellime familjes, shokeve e miqve!

Artist Artist Artist!  Ka shume artiste ne kete bote , por te paket jane ata qe i rrethon nje drite ne auroren e tyre , thjesht ndricojne ..  lamtumire artist  smiley 

Ngushellime familjes, Teatri shqiptar hmbi nje vigan  smiley

U prefte ne paqe! 

Artist i madh!

Ne internet qarkullon nje incizim i Fan Nolit, kohet e fundit para se te vdiste. Dhe ben nje shaka ne nje fjalim "Kemi marre angazhim qe askush te mos ike ne ate bote pa lejen e shokeve".

Artistet si Roland Trebicka nuk duhet te iknin ne ate bote pa lejen e publikut.

 

Njerzit e thjeshte e kane dashur dhe jane frymezuar nga loja e tij artistike nder vite . Kane pare anen komike te jetes se tyre ne disa personazhe Historike qe ai ka krijuar me mjeshteri te rralle ..Artisti qe ka gdhendur me merite emrin e tij ne bazamentin e Artisteve Shqiptare te skenes ! Nje Lamtumire plot ngrohtesi  per te !

U prehte ne paqe ky aktor i madh!

Ngushellime familjes!

smiley  U prehte ne paqe . Nje artist si ty nuk vjen me , humbje e madhe

Shume jete  po mer ky kanseri! U prehte ne paqe! 

Ngushellime familjes dhe u prehte ne paqe.

R.I.P. !!! Respekt !! Aktori..keshilloj komedine e fundit ku e kam ndjekur... TIFOZET !!!!

Ohhh sa gjynah! smiley

Ngushellime familjes!

megjithmend i paharrueshem !

 

Ne nje shqiperi plot me mediokritet dhe maskarallik, kjo eshte humbje e madhe...

Nje njeri qe solli kaq shume te qeshura dhe pozitivitet, do mbahet mend per shume vjet!

Sa trishtim smiley

U prehte ne paqe ky aktor i madh!

Jovan Bregu, do te mbetet perjetesisht nje nga rolet me te medha te skenes shqiptare. Vetem me kete rol, Roland Trebicka ka hyre ne panteonin e gjigandeve te artit skenik. 

I paharruar qofte kujtimi i tij!!!!!!!!!!!!!!!!

kishte kaq shume energji pozitive ky njeri saqe nuk te besohet qe nuk eshte me ne kete bote.

ngushellime familjes, u prehsh ne paqe i madhi Roland smiley

Lajmi eshte krejtesisht i gabuar Roland Trebicka eshte i pavdekshem

...ne zemrat tona...do kishte thene Rolandi i shkrete. Se keshtu pe mishi e kocke...aha... Simbol do ngeli rahmetqari.

faleminderit që ishe i dashur Roland

ahhh ça interviste ...smiley

smiley te shikosh pallati 176 , nuk do jete me njesoj smiley

Oh, hera e pare qe ne degjimin e emrit te tij, nuk buzeqesha. U prehte ne paqe !

Me erdhi shume gjynah kur e mora vesh! Njelloj si per Vasillaq Vangjelin, Aleko Prodanin ... jemi rritur me keta aktore/humoriste shume te talentuar!

RIP

oh , jo !

Artist i mrekullueshëm! Do mbetesh i paharruar për gjithë të qeshurat dhe emocionet që na ke dhuruar!!!

Ngushullime familjes dhe te afermve.

E vrame (si shoqeri ,flas) edhe nje njeri te madh, me ajrin e ndotur nga nafta, pluhuri, me ushqimet e skaduara e te pakontrolluara, me stresin qe sjellin mungesa e respektit dhe vleresimit real per njeri tjetrin............. Neser rifillojme perseri, sikur asgje s,ka ndodhur-

Nga kanceri kam humbur njeriun qe koken ma beri, Edhe shume njerez me kuptojne hidherimin, per cdo rast qe merr ky kancer, besoj.

 

nderime te ndjerit. Ishte aktori im i preferuar smiley

Do na mungoje me shume se c'mund ta dime. Por eshte i perjetesuar. Zeri i tij dhe mimikat e tij do shihen e degjohen ne shtepite tona edhe per shume kohe.

 

i dashur blend, janë raste të tilla kur thuhet : mjerë ai që iku. mjerë ai që iku pa ne anavasemi. lejomë të them, që tek e fundit ishte artist i madh i kohës që ishte. në monizëm. në pluralizëm ç'dokush e zgjedh vetë komikun e tijë. u e kam xan

Ca ndjenje boshlliku! smiley

Rolandi me ka pelqyer gjithmon si artist, biles me dukej sikur ai kish lindur per aktor. Me vjen keq qe iku kaq i ri. 

aktor dhe person i mrekullueshem.ngushellime familjes dhe u prehte ne paqe

Ah semundje e poshter....ngushellime familjes!

Ngushullime familjes dhe te dashurve.Humbi  dhe nje xhevair nga kurora

pushofte ne paqe

Ngushëllime familjes! U prehtë në paqe!

Ngushellime familjes. Ne njefare menyre paska shpetuar nga vuajtjet i shkreti. Legjende do mbetet.

 Ajo qe s'kuptoj eshte se si ka mundesi qe keta engjej kane vite qe ikin me shpejtesi nga kjo bote dhe nje tufe me kerrma vazhdojne harxhojne oksigjen. Megjithmen nuk bika rrufe ne hale.

I paharrueshem. Ka sjelle kaq shume buzeqeshje ne gjithe familjet shqiptare. 

smiley.  Ngushellime familjes.  Humbja eshte e te gjitheve.

Me beri trebicka ta shoh dhe une Debatikun tani.

Po ne c'vend eshte bere filmi? Ne fillim e dallova ne Tirane, te rruga e Elbasanit, po ajo rrugica me kalldrem nga te jete te min 04:40? https://www.youtube.com/watch?v=U39tj-R-Kzk

ok, tirane qenka

rrugicat e kodrës kuqe, rruga durrsit, rruga fortuzit, rruga stacionit t'vjetër t'trenit, rruga hdalliu etj

ps, kur është xhiruar ky film, të gjitha rrugicat por dhe shumë rrugë në tiranë ishin me gura..

gjynah qe s'ka ruajtur tirana nje lagje historike me kalldrem, sic ka berati, gjirokastra, elbasani, durresi

e gjeta dhe kosten smiley

hallall trebicka

hmm, qytet i sheshtë tirana..kur binte shi veç llucë..

Na iku aktori, artisti me i kendshem i skenes.Njeriu i mrekullushem i gazit dhe i romuzeve pikante.Por te dya keto pasuri, qi i levroi si askush para tij, jane maft per ta ruajtur te gjalle kujtimin e tij ne skenat,....per gjithe jetet!
Me siguri, shpirti i tij flori, do te Prehet ne paqe!
Lamtumire i dashuiri Landi !

...

I qofte dheu i lehte ! Ngushellime gjithe shqiptareve dhe familjareve ne vecanti. Nje humbje e madhe.

smiley.......I tregova nje komshiu qepare ne ashensor  , burre plak , shqiptar, .........nuk e keni idene se si u tronddit kur i thashe smiley ........Mosssssssss ca me thua ?? .....u pre ne fytyre dhe me erdhi keq dhe per te smiley

Dy figura qe nuk do te harrohen kurre dhe qe do te kujtohen ne nje date te dy Rita per pervjetorin e ditelindjes dhe Jovan Nuci Bregu per ndarjen nga jeta e tij sepse sot Violeta Manushi per te gjithe ata qe nuk e dine kishte 87-te vjetorin e lindjes dhe nderkohe po sot ndahet nga jeta miku i saj dhe i joni i te gjitheve i madhi Roland Trebicka. Nderim dhe respekt per figuren e tyre.

-Sandrit i keni thene gje?

-Jo pse ti themi?

-Po ai eshte i zoti punes si psesmiley

Nga me te miret e teatrit. Ne filma ka luajtur pak role

Lum ai qe vdic pasi e beri veten te paharrueshem. Shqiperia mbeti pa njeriun qe nuk deshi dhe nuk pranoj te mbese larg saj. Ngushellime familjes dhe gjithe atyre qe  do t'ju mungojesmiley

smiley U prehte ne paqe.

Sa keq! Ishte nje aktor qe ka lene gjurme jo vetem tek nje por disa breza. Ngushellime!

Realisht largimi i ketyre individeve nga Skena dhe Jeta eshte nje boshllek i madh me shume pesimizem mbrapa.

Po sot Shqipni pa me thuj si Je ?????? 

Si eshte e mundur te pakten NJe ne keto 25 Vjet te mos arrije ne nivelin e tyre ,te te ndiert Trebicka apo Kompleksit aktorial skenik te pakten te personazheve te  P 176  , pa le me Lart ? Cfare ka ndodhe ? Ka nderruar populli , ka nderruar , shijet , kane nderruar programet Kulturore , kane dominuar Sharlatanet ose dicka duhet te jete .Mendimi im eshte se kemi nje Grupim Injorant ne krye te Pakulture dhe ne skenen e Vogel te organizimeve ku militojne aktore , dominon Sharlatanizmi ose Politika Sharlatane e trushpelarjes se te Paafteve .

Nje nga nje Lisat po bien .E c'mbetet ? Asnje filiz per be nuk shikon te Gjelberoje !

 

Agron llakaj i vetmi qe shikohet .

smiley sa e merzitur qekem sonte , sec me ngjalli nje trishtim

U prehte ne paqe e ngushellime familjes.

I paharrueshem qofte kujtimi i tij.

Per mu,roli i tij me i mire eshte ai i Papulit,nje kryefamiljare i depersonalizum nga grate e shpise,ne nje komedi rumune.

Ne nje interviste ndoshta te fundit dhene Gjergj Lekes,thoshte dua te jetoj qe nipi im te mos me njohe nga fotot,po t'me mbaje mend. smiley

Per mu, artistet jane si lulishte qe njerzit ngrejne per kopshtin e shpirtit,per ta mbaje ate gjithmone  te gjelbert,prandaj ka dhe kaq shume pikllim,mendoj,kur humbim nje artist.smiley

U prehte ne paqe!

Ngushellime familjes dhe mbare neve qe do na mungoje shume. Une e pata pare ne shfaqe pasi u semur dhe dukej qarte qe semundja nuk arriti ta vere poshte moralisht. 

NJE FALEMDERIT NGA ZEMRA PER MOMENTET FANTASTIKE QE NA KA DHURUAR!

Heren e fundit qe e kam pare ne skene ishte per 8 persona +. 

"20 e ca vjet martuar, akoma se ke marr vesh se cfare jam?" smiley 

 

pisllëk !!!!!

Rolin e Jovan Bregut e ka qare.

Iu prehte shpirti ne paqe e ne hare.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).