Zgjedhjet politike për legjislaturën XVII e kanë fundosë jetën politike italiane në nji hendek që ban të paparishikueshme aleancat e mbi të gjitha vështirson shumë qeverisjen e vendit.

Ndodhi ajo që disa e pritnin e disa tjerë i trembeshin: “fitoi” nji forcë e re që nuk ka asgja të përbashkët me politikën tradicionale e me grupimet që janë përgjegjëse të krizës së gjithanshme që po vuen Italia. Situata ngjet me atë të nji të sëmuri që mbasi ka provue pa sukses dy kura të ndryshme e të kundërta, vendos me marrë nji kurë të tretë, kësaj here jo prej nji mjeku dështak por prej dikujt që s’ka të bajnë aspak me artin e Hipokratit.

Fitorja e Beppe Grillo-s përban nji grusht të randë për dy grupimet e mëdha dhe nuk mund të interpretohet thjesht si rezultat i votës së protestës qytetare.

Por Grillo-ja flet qartë dhe konkretisht, për shembull ai për shumë kohë në monologjet e tija rrëke në sheshe e teatro asht marrë me koston e madhe të politikës. Asht e dijtun që politika në Itali kushton shumë, dhe kjo gja asht e rregullueme me ligje; Grillo-ja ka kuptue se meqë vendi i tij kërkon reforma të thella, premtimi i sinqertë i tyne asht nji garanci për fitore. “Lëvizja 5 yje” (M5S) e komikut italian ka preferue nji komunikim direkt e të thjeshtë me njerëzit, tue shkue përtej gjuhës teknike të politikës. Ka komunikue mjaft qartë për shembull kur ai vetë ka refuzue rimbursimet e majme elektorale që i takojnë forcave politike, ka denoncue shpërdorimet dhe shkeljet e vazhdueshme si edhe ka tregue me gisht privatizimet e gabueme që i kanë shkaktue dame të pallogaritshme gjasë publike. Deputetëve kur dalin prej Montecitorio-s (parlamentit), shprehej Grillo së fundit me nji batutë, duhet t’u vendoset tek dera nji tabelë ku të shkruhet: “Po dilni në realitet”. E gjithë kjo për me theksue largësinë mes politikës dhe problemeve të qytetarëve.

Sigurisht nji prej elementeve që ka ndikue në ketë fitore asht edhe karizma e themeluesit dhe mënyra sesi ai asht pozicionue. Mediat në përgjithsi kanë dezinformue, i akuzon pa mëdyshje vetë Grillo-ja, në këto tre vite jetë të M5S, pse tue mos mbërrijtë me e identifikue atë me nji rrymë politike të majtë apo të djathtë, janë përpjekë me e paraqitë si nji rrezik për demokracinë. Nga ana tjetër nuk duhet harrue ai vetë ka ofrue ma se nji herë shkaqe për akuza të tilla.

Ndër të tjera gjatë kësaj fushate elektorale që mbiquejtun “cunami tour” udhëheqësi i M5S ka pohue se sindikatat duhet të zhduken pse janë struktura të vjetra si vetë partitë politike, se duhet shti në praktikën juridike italiane instrumenti anglo-sakson i quejtun “veprim legal kolektiv” (class action), se duhet pengue penetrimi kinez në tregun e mbrendshëm, se fabrikat duhet t’i përkasin atyne që punojnë në to, se duhen ulë pagat e administratorëve të gjasë publike, se duhen tërheqë trupat ushtarake kudo që janë nepër botë, se duhet ndalue krijimi i holdings jashtë vendit, se duhet kufizue e drejta e pjesmarrjes në parlament në dy mandate të vetme, se rroga e parlamentarëve duhet të jetë në raport me atë të qytetarëve në përgjithsi, se referendumet (si ato që synojnë me shlye nji ligj si ato që duen me vendosë nji ligj të ri) duhet të bahen pa caktue nji numër minimal pjesëmarrësish (quorum) që vendosë vlefshmëninë e referendumit, se ligjet para se të aprovohen në parlament duhet të bahen publike tre muej përpara për me marrë komentet e qytetarëve të thjeshtë.

Shumë prej këtyne propozimeve tingllojnë pozitive për qytetarët e lodhun prej politikës së keqe të dekadave të fundit. Qëllimi i M5S asht hapja e jetës politike para qytetarëve, rritja e transparencës dhe e pjesëmarrjes. Nga ana tjetër padyshim që Grillo-ja asht nji rrezik, por kryesisht për sistemin aktual. Ai nga aktor komik asht kthye në aktor politik, por edhe pse nga nji anë mbërrin me ba diagnoza të sakta për gjendjen e vendit të tij, efektet e pandehuna si pozitive të terapisë që propozon nuk janë aq të sigurta sa mton ai vetë.

“Rreziku” asht se nji të nesërme të afërt, po u mbyll kjo legjislaturë, M5S mund të fitojë shumicën dërrmuese të votave në zgjedhjet e reja. “Rreziku” tjetër asht i lidhun me zgjidhjen që Grillo-ja don me i dhanë krizës ekonomike dhe me pozicionin që do të mbajnë njerëzit e tij në parlamentin e ardhshëm italian. Në qoftë se ata do të shiten, gjithçka do të kthehet në nji flluskë sapuni, por po i qëndruen tundimit të pushtetit atëherë mund të përbajnë nji “rrezik” për kastën.

Grillo ka pa tek liberalizmi kapitalist pa frena e pa rregulla të qarta nji anmik të qytetarëve. Në kushtet e sotme vërejmë sesi politika, e për pasojë qytetarët, po marrin nji rol gjithnji e ma dytësor në jetën e vendeve. Ai rol po vidhet përditë e ma shumë prej governances e prej credit rating agencies, prej ekonomisë fiktive që kontrollon ekuilibrat politike dhe prej disa enteve që mtojnë me zëvendsue shtetet kombtare sovrane me kontrollin global të disa grupeve elitare që mbajnë takime me dyer të mbylluna e jotransparente (off-the-record forums).

Në këto kushte, jo Beppe Grillo-ja në vetvete – i cili mbetë nji aktor komik në politikë, por nevoja që qytetarët të marrin në dorë e të kontrollojnë me anën e mjeteve demokratike fatet e vendeve të tyne, paraqitet si domosdoshmëni urgjente jo vetëm në Itali po në mbarë botën, përfshi edhe Shqipninë tonë të sëmurë randë.

166 Komente

Pa dashur t'u prish optimizmin, por levizjet si kjo e Grillos nuk me duken shpresedhenese. 

Gjeja e pare qe botojne gazetat pas zgjedhjeve jane Kuotat e Burses. Dmth votuesi duhet te mendohet mire se si do "gdhihet" bursa kur te vendose per ke do ta hedhe voten. Per me teper, Italia eshte pjese e BE-se, pra nuk eshte me "aq e lirshme" ne zgjedhjet e kandidateve. Ne dy zgjedhjet e fundit ne Greqi dhe Itali herr Merkel u shpreh troc:

-Po votuat partite kunder-marreveshjes beni llogarite qe te dilni nga Eurozona dhe BE! (Greqise)

-Mendohuni mire po votuat Berluskonin.

Perdeirsa Italia ka bere marreveshje angazhimi si themeluese te BE-se nuk mund te dale sot nga vallja kaq kollaj, "Nderrova mendje, do bej politiken time". Aq me keq kur eshte borxhlie tek Herr Merkeli.

Keshtuqe, s'ka nga ma luan bishtin - tha Vani - po do na e jape se s'ben cupen per Sandrin.

Ketej thone: "If you owe the bank 100 dollars that's your problem.  If you owe the bank 100 million that's the bank's problem."

Rasti i Italise me Greqine nuk jane njesoj.  

Kurse ketej thone "Mos e kruaj me qorromidhe". smiley

Monda, se e solla edhe tek tema tjeter, ajo e zgjedhjeve italiane:

http://www.youtube.com/watch?v=071Wl0N1kAg

Economic Royalists - llaf me me vend nuk gjendej.

Sot ta harrojme FDR-ne si mushka Valarene. Revolucion, rrofsh po e kemi provuar.

Rruga e trete: Nje gote vere mbrapa...

 

 

Qe partive tradicionale u duhet ulur pak hunda, kjo eshte domosdoshmeri, por kush do ta zere vendin e tyre, kjo eshte çeshtje e shtruar per zgjidhje. Une do te thoja se nje qeveri me teknokrate, eksperte te ekonomise, do te ishte mire per Shqiperine dhe Italine. 

Vertet Pjer, por ama me nje shoqerie civile te fuqishme qe te shkon hellin po u talle me djersen e popullit. Me nje shoqeri civile qe te con ne referendum pa nje pa dy, qe te zbyth nga zyra sa hap e mbyll syte, vetem ashtu pranohen teknokratet, perndryshe......

Fitorja e Beppe Grillo-s përban nji grusht të randë për dy grupimet e mëdha dhe nuk mund të interpretohet thjesht si rezultat i votës së protestës qytetare.

Por Grillo-ja flet qartë dhe konkretisht, për shembull ai për shumë kohë në monologjet e tija rrëke në sheshe e teatro asht marrë me koston e madhe të politikës.

 

mire mor mire,   pa  dashur  te mohoj  idealin  dhe qellimet e mira  te Grillos,  por duhet  thene   se   Grillo  eshte   poziten  e  opozitarit,  kritikuesit .   pra kjo eshte njera faze.. ndofta  ajo  me ''e lehta''.   por  per te bere nje vleresim me te plote per Grillon,  duhet pritur  kur te marre  pushtetin   dhe te perballet  me   te gjitha  problemet  ekonomike-politike-shoqerore  etj,  qe bart ai.

fenomeni i Lad Grillos tregon pikemesepari qe ka kalu koha e pohimit "kemi nje problem". te pakten per italine.

me lejoni t'ju them qe ishte nje "problem" qe solli fashizmin si alternative nje here vaktit. E reja nuk eshte Ladi, por fakti qe robt "poshte" po guxojne te zgjasin doren jashte tepsise gjithnje e me me pak medyshje.

se c'del nga kjo... me teper nuk di...

Beppe Grillos doje te thoje,  se Ladi eshte i yni..smiley

ueee sa qeka plak.

jo mer, se me qellim e thashe smiley ka qen i modh fare. sikur shqipnia te dilte ne finale te kupes se botes dhe te bonte gol, ladi prap do fliste sikur po kerkonte nje gote uje.

ok, here tjeter do them odhiseja smiley

 

Sikur Ladi te komentonte ndeshjen e papare Ilo-Rudina, ajo do mbetej ne histori si simultania me entuziaste ne historine e shahut.

+ 1. Kritika eshte e lehte. Pastaj kur duhet te marresh vendime te veshtira, qe mund te prishin qejfin e nje pjese te shoqerise, atehere behen gjerat me te veshtira. Shume nga gjerat qe propozon mua me duket counter-productive. Megjithate, ne rast se sistemi politik i Italise qe i mbyllur, i lodhur e pa shume ide, mireserdhi Grilloja.

pikerisht ate mendova. Elektorati i emancipum qe mungon te ne. Votuesi mesatar eshte i lodh nga te dy bajlozet e politikes po njikohsisht eshte po aq i gatshem me paragjyku cdo alternative te re dhe si perfundim, perfundon duke votu per ata qe e kane sjelle ne ket derexhe

Keshtu e shoh dhe une belul, politika nuk eshte profesion qe mund te banalizohet ne menyre te tille...imagjino sikur te banalizonim ne kete menyre cdo profesion? Doktorin, arsimtarin etj etj meqenese bejne gabime pafund e te themi e bejne me mire qytetaret. Revolta e Grillos eshte e drejte por zgjidhjet me duken shume te thjeshtezuara. Grillua me duket sikur thote gjerat Jane shume te thjeshta per tu zgjidhur por Jane hajdut politikanet. Ne fakt gjerat Jane te komplikuara dhe njerezit Jane te tille nga natyra, do kete lufte per para dhe pushtet si te kete politikan si te kete qytetare vecse keta te dytet do e bejne shtetin si kembet e dhise. Grillua do bente mire qe me kete Fuqi te madhe te perqendrohej tek shoqeria civile nga ku te niseshin rekomandime, protesta dhe referendume drejt qeverise. Nje levizje te tille shpresoj te shoh ne SHqiperi, qe lufton ne emer te drejtesise shoqerore nga jashte duke marre masa te tilla.

Problemet qe ngren Grilloja ne te shumten e tyre qendrojne por ky nuk ben per qeverises dhe administrator. Rezultatin qe pati ne zgjedhje une me shume e shikoj si nje qasje ndryshe qe kane qytetaret me voten. Votohen njerez kot, vetem se i pelqejne batutat e njerit apo floket e tjetrit. Itali hesapi, nuk me ka ngrohur asnjehere persa i perket demokracise. Edhe Musolini karrieren e filloi si propagandist rrugesh.

Si ishte kjo e Mussolinit se me duket se nuk e kuptova mire? Propagandist rrugesht !!What is it??

Itali hesapi, nuk me ka ngrohur asnjehere persa i perket demokracise

jemi msu keq me shqiperine, e na duket demokracia si nji gjo e vetkupteshme...

E ke parasysh Cak Norrsin kur vret gjithe Ushtrine e Kuqe te Rostovit? Thua ti, gje me te thjeshte nuk ka. Po hajde provoje njehere  vete te kam rixha.

s'di a te kujtohet ky: me ate brisk kishte per borxh te ngrinte nje hidrocentral.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSYPbJCcirN5Hx5SC_px4oiW80Vir9ZJyQe5OeaLN9no1v9RrKS

....edhe me ca tela te ndryshkur  qe i gjente aty rrotull.smiley

Qafsh mua ku m'i kujton kto?

McGiveri ishte i vetmi qe ia kalonte bukurosh Katanit. Bjond amerikon tjetri, nje shkalle me lart.

Jo mor ti mik se Italia ka demokraci relativisht te re, nuk ka tradite si Anglia, Amerika e ndonje vend tjeter. Plus qe jane edhe mesdhetare, aty fluturojne me njerin dhe pak me tutje i gjuajne me gure. Shqiperia eshte e re persa i takon demokracise dhe nuk eshte se kemi pretendime per tu krahasuar me vendet e zhvilluara se na groposen komunistet. Kur dime startin, kemi ecur goxha mire. Ne 45 njerez qe nuk kishin prekur qitap me dore, cobenje, aventuriere dhe kacake moren persiper te administronin shtetin, te vendosnin qe nga ceshtjet e bujqesise deri tek artet, nga shkolla e deri tek ekonomia. Rezultatin e pame ne 90.

ajo qe do shofesh 50 vjetet e ardheshme do te jet me KOT. e s'do te lere ASNJE gjurme. 

apo ti flet per reçelin e fikut ?

Rezultatin e pame ne 90.

ne 90-ten, ne 97-ten, ne 98-ten, ne 2011-ten... e kushedi dhe sa mo, meqe nga goja s'vje gjo.

me numru mbi 1990 nuk eshte naj zor i modh, jo.

jo shoku, jo, pas 90 te pakten lirite baze i kishim, te pakten tollona nuk kishim, te pakten sot kemi te ardhuara per fryme mbi 9 mije dollare, te pakten sot levizim te lire ne Evrope, te pakten sot shajme me rob shpie edhe kryeministrin edhe presidentin edhe ke te na doje trapi. Ai qe hypen ne krye merr konsensusin e qytetareve dhe me e rendesishmja sot ka mundesi per te gjithe per te care perpara ne dac ne arsimim, ne dac ne biznes, ne dac ne profesion. A do duhet te jete me mire, sigurisht. Nje kulture me e forte demokratike, institucione me te forta, zbatim ligji me i madh etj. por ky eshte proces.

mire, mire, por per ato numrat nuk the gje.

edhe nje gje te fundit: liria te ne jo rralle konceptohet si "vrafshi veten" (kur s'ju vrasim ne). Demokracia, para lirise rrumpallore, eshte obligim dhe detyrim nga pushtetmbajtesi per nji vargan me gjera. ato lirite (te tipit kullotni mi dele) vijne ne fund fare, e ne fakt, kur nuk kane ato obligimet qe thashe me siper si komplement, nuk i ha as qeni.

klm.

 

demokracia ka "detyrime dhe obligime" per pushtetmbajtesin dhe qytetarin, per qeverine dhe opoziten, etj. dhe gjithmone po flasim per demokracine liberale e kushtetuese, jo per demokracine popullore te sistemit qe tu prek e kerceve perpjete. Sot Shqiperia eshte demokraci e re por funksionuese, te tjerat pastaj jane llafe te ithtareve te "demokracise popullore".

kshu flisnin te delegumit e komitetit qendror te ppsh-se. po fiks, e? psh kshu mund te fliste besnik bekteshi. hajredin celiku. ose jo, jo, ta ngrejm i cik pjacen, xhelil gjoni ne bythe eshte kjo e folme.

Po rrija po numeroja parate qe Lefteria demokrate i numeron ne 9mije per fryme ...

Po si te dolen mi Lefteri ?

Po ja  marrim fshatrat e rrethit te Tropojes ....I marrim i them une ....Bejne 20 mije banore  ....Bejne i them une ...Shumezoi per 9 mije  dollare per fryme ...I shumezova i thashe une ......Bejne i them une .

Ja kaq ka Shkelzeni . Do thush ti qe ata 200 mijet kane nga Nje per fryme nuk . Po kjo nuk eshte pergjegjesia ime se ti nuk di te pjestosh ..

E cfare ti thuash Lefterise per Tre Masterat qe ka , Per Bazamentet e Lirise qe ka Hedhur dhe qe ka zhdukur Tallonat .Gixha sukses i madh ...dhe mos u bund po deshe ! LefKOPEJA eshte dhe Democrate smiley

Demokracia eshte proces. Po kjo nuk eshte as ceshtje vitesh as ceshtje dekadash.

ahahahaa smiley

me vone, Kaviro. cheers!

Ti besoj e di qe Meksi ishte arqeolog, Berisha mjek dhe Azemi arqeostudent apo jo. Dhe Ben Imami s'ka lidhje tjeter me artin ushtarak vec rolit te ushtarit te marines me nendetesen 105.

edhe John Locke ka qene mjek po edhe sot e kesaj dite ne i lexojme librat e tij dhe flasim per idete e tij dhe jo ne mjeksi por ne filozofi dhe filozofi politike.

Jo po dhe Ver Llapa ka qene punetor Ndertimi po u shndrua ne personazh ne kohen e Demokracise  dhe e perdorin te gjithe per krahasim ...Hajde Grupi lemeria i Lefterise hajde .... smiley

Tolstoi ishte mjek.

Ronald Reagan

Kur Italia kishte demokraci Amerika nuk ishte zbulu ,Veriu i Evropes ishte i gjithe barbafe e te pazhzhvilluar--...Kur u zbulu Amerika ...Europa ishte nje signor kontinetnt ,po flasinm rreth 1500.Problemet e Italise jane pikerisht nga nje demokraci e tejkaluar ,e akoma jo gjetur nje sistem apo modifikim e kesaj demokracie te sterplakur.

Ku Kluks klan ne Amerike kishte si qellim te shfaroste zezaket dhe italianet

Kur Italia kishte demokraci Amerika nuk ishte zbulu

Edhe pas 1500 vjetesh kam idene se po kesaj vrime ne fyell do ti bien europianet.

Viti 3513: kur ne kishim rruge, shtet, e ligje, Amerika akoma nuk ishte zbulu, do ti hakerrehet emigranti bullgar ne France turistit te rastesishem Amerikan. I cili do te cohet nga kafeneja me kuleten plot dhe bishtin nder shale!!!!

Deri ne 3513 mund te jete e kunderta. asnje superfuqi s'ka qene e tille pergjithnje, e madje ato me te medhate jane ato qe kane perfunduar me keq pas shume vitesh, si Italia, Egjipti, Turqia. Tani eshte radha e anglishtfolesve dhe Europianeve, por prit te shohim Kinen nje here. E kane ata radhen tani.

Ke te drejt nuk duhet nxitu me dal ne perfundime per nje vit aq te larget sa ai 3513. Gobova dhe rrjedhimisht...terhiqem! 

Le ta bejme 2050
Me ate borxh gjigand qe i ka Amerika Kines, s'duken mire bathet as per 10 vjet, ne fakt

Me falni qe po i lejoj vetes tju bej nje pyetje te drejtperdrejt: Ju a keni ndigjuar per librin Vizione te Qarta???

Jam kurioze me dite perqindjet qe ke vu ne kontrate me Pjer...Nk len vend pa promovu VQ...............

Dhe ti Zan njim dy ze ne goje Papen dhe Krishtin...nuk be soj se ke vu kontrat me ta!!!

Zotria me larte me dha pershtypjen e dikujt qe njeh vepren na fjale. Kaq!!!

Nuk e kam lexuar e as degjuar. Ca libri eshte?

Me terhoqi vemendjen fakti qe ju permendet vitin 2050 si vit vendimtare ne axhustimin e realitetve makroekonomike!!! Gjithashtu autori i Vizioneve te Qarta vitin 2050 e ka vendosur si vit vendimtare pasi ne kete vit maturohet dhe pjesa me e madhe e borxhit Amerikan te dhene nga Kina! Autori i librit quhet Pjerin Thomai i cili jeton dhe punon ne Belgjike. 

jo mo, e permenda kot ate vit, me hamendje, ose mbase e kam lexuar shpesh si vit neper lajmet e borxhit. Po ky Pjerini shqiptar qenka, e shkruan per Ameriken e Kinen? Pak halle ka ai vend qe paskan filluar te merren me te dy superfuqive?

Teoria Juaj e faktuar e nderuar shtojzovalle verteton mjaft Mire se Ndryshimi vjen duke u Shkeputur nga Patetizmi . Psh ne se Sinjor Europa ne kohen e Fisnikerise po kalbej nga Patetizmi , beri nje Kercim te vrullshem drej nje Bote te Panjohur dhe nuk u kufizua vetem me prerjan e kokave te Patetikeve as me perdorimin e tyre si personazhe te Servantesit as me dhenien e Uturakeve pamje me fytyrat e tyre ..... smiley Zbuluan Kontinente te Reja .

 Fenomenale Zane ! Sot ke zbulu nje gje te Madhe Shtojzovalle dhe kete aftesi e kane vetem Gjenite ! Ne kete Bote pederastesh Patetike ...E ardhmja e nierit tradicional ( sinjor Njerit ) asht Hana ose ndonje Hane e ndonje Planeti tjeter e banueshme smiley Dhe me ket ke  hudhe posht edhe shprehjen famemadhe " me e pa Shkodren si Venec " dhe per ma teper ke godit edhe kenaqesi te rralla qe mahnit Robin prej te cameve mes per mes qe u ben Kodrave ... smiley

Idriz, nuk jam aspak dakort me konstatimin tend ne lidhje me zbulimin e Zanes! 

Zbulimi me i madh i Zanes eshte se "Jugi i ka tana fajet"!!! Mund te te duket si dicka e vogel por mos te harrojm se dhe molla qe ra ne koken e Njutonit e vogel qe!!!

Jo ,edhe komunizmi smiley

Dakort por kur themi jugi kemi thene komunizem dhe kur themi komunizem kemi thene jugi, keshtu qe...brenda jam!

Jo .kam fillu ndoj dallim edhe me e ba...ka balliste te shkelqyer nga jugu....legaliste ,familje te medha...smiley

pa jugun shqiperia do sihte si nji nuse pa florinj te qafa... do ishte nji pranvere pa helmarine, nji shkurt pa nespola... brrr, ftoft... shum po shndrit njaj diell e pak po nxeh...

Perse kaq pak njoftuni e dashtun shtojzovalle . Kamunizmi ka Hi nepermjet qendres se Veriut e Verioreve Shkodres , bash prej Serbie ! Mretnimi gjithashtu prej Sebie ...Demokracia Po se Po prej Serbie ... dhe na ne saj te Shkodraleceve gezojme i kyt Qveri e Qverisje dhe mos o zot njat fisnike ne krye te Lesbizmit . Nji Topall gjithashtu figuron ne kry t' Listes se PARe te GAY Shqiptar ! Na i jena shume mirnjohes shkodraleceve per te tana te mirat qe na kan prue dhe nuk e dishirojsha nji ket vleresim nanvleresues tuejin per rolin Historik te Shkodres !

I vetmi ... Ballizmi qe na ka ardhe prej Jugut ....smiley Pranej e mba dhe Sala nje Balli keshilltar ! Apo Jo ? Nji konsult te dobishme mund ta bajsh dhe me zonjen qe mba zamete mbrapa per me kutpue permbajtjen e rrefenjave te xha Abazit smiley

Ne jeten teme asht i vetmi rast qe provoj peròmim per nje rrace te caktume...Provoj per serbet...Jane mizerabel komb,prej tyne nuk mund te vin ekurre gja pozitive,jane djalli i bame nacion....Prej tyne ,tu i pase kujshi e tuj nda kufi ,toka e shekiuj ,jena ba ma te egjer e ma te keqij...Prej tyne na vjen agresiviteti..tu ndej t gjithmone ne pritje .....se diçka po kombinojne.......Kurse prej perendimit ..drita e te madhut zot...Rinascimento,Ferdinando di Napoli.Lisa toka kish nderrue ...Amami Alfredo,marshi triumfal  aida,....Unghereti,Rodari e Pascoli...Leopardi melnkonik,Manzoni.....Ehhhperendimi qe sìpo din me perendue...smiley

Eh matodor eh ...smiley kur pyti toreadorin fallco ...

Vallai i forte ishe .Po te isha une do kisha 10 ne breke nga frika kur te sulmoi Demi.. Shyqyr qe u rrezua !

Dhe trimi toreador Ju pergjigj

Po pse si kujton ti se shkau demi ? Ne m...tim shkau  qe ra dhe i ngula thiken smiley

A pikat e horizontit perfshijne gjiF Europen a si ? Me z Roni patet ndiesi Jugore -Komunistore !

veri' asht veç Shkodra...mandej shkapercej deri sa mbrrij neVjene..e mandej asht krejt veri....smiley

Po per njat Shkoder e kemi .....qe me kalu ne Europe i bi nga Jugu ,( Vlora )me kap Vjenen ,....  se me bo me kalu Drejt ku fryn Veri  me ere , i ve setren Serbi dhe e paraqet si sllavicke edhe ne muzike smiley pa le ma ne teritore si i thote ...Pse e la Ulqinin ke krajlat , kur  e kishte me kalu drejt e ne Italie ? smiley Kjo difton se duhet ma mire me njof Gjeografine e nerume shtojzovalle dhe jo si Toreadore me kalu drejt e ne Spanje smiley

une kam busullen teme Idriz...deri tesh m'ka orientu bukuri...veriu asht shkodra...perendimi asht Roma ...Kusuri asht mbi baze te njiksajsmileyS'ka Sebi...nji fije mal te zi...Kosove me raste...hahaha

Idriz, per te mbajt qat Shkoder i lame shkjaut Pejen dhe Gjakoven...prandaj mos e nenvleteso!!! Ashte i vetmi qytet me vila rinashimentale dhe tradite antikomunistore!!!

 

teshy edhe nese eshte keshtu ,nuk eshte keshtu,historikisht,ma mire Shkodren se Gjakove e Pje.Po per ju komunistet Gjakova e Peja do ishte ma e preferume.Tesh vilat rinascimentale s'kena ça me ba...Shkodra i kishte...edhe i ka qe po kthehen ne te gjithe shkelqimin e tyre...smiley

Drejt zoti Ron por ato jane gjana te se shkuemes dhe shtojzovallja e ka kuptue ma mire prej kujtedo kyt . Dhe tash na hapi Horizont me pamun me brylla meshtetun posht  barbara , ne Perspektiva te reja per mos me nejt NRY me te shkumen . Asht e Fellte ne shkendijat qe leshon mejtimi shtojzovalles ...mos u huto nga xixat !

C'e do qe demokracia italiane nuk u konsolidua asnjehere. Qytet-shtetet e saj pesuan te njejten evolucion historik si perandoria romake. Nga nje shoqeri e hapur u kthyen ne feude absolute te nje grupi te vogel aristokratesh e tregtaresh. Jo rastesisht rinascimento nisi ne itali po ne 500 vitet ne vazhdim italianet ndoqen nga pas zhvillimet europiane, me te rendesishmin revolucionin industrial anglez. Historia u riperserit me mussolini dhe republiken e pare - ku nje kast qeverisi per 40 vjet me shume pak ndryshime. E njejta gje 22 vitet ne vazhdim. 

Nje demokraci qe nuk ndryshon elitst ne menyre te vazhdueshme nuk eshte fare demokraci, dhe italianet kane nevoje te perfeksionojne ate e jo te shpikin rroten nga fillimi. 

Në këto kushte, jo Beppe Grillo-ja në vetvete – i cili mbetë nji aktor komik në politikë, por nevoja që qytetarët të marrin në dorë e të kontrollojnë me anën e mjeteve demokratike fatet e vendeve të tyne, paraqitet si domosdoshmëni urgjente jo vetëm në Itali po në mbarë botën, përfshi edhe Shqipninë tonë të sëmurë randë.

populli nuk di e as nuk do te drejtoje. historia ka treguar qe ne te gjitha perpjekjet, drejtimi popullor eshte kthyer ne KASTE drejtuese, pra ne piken e fillimit.

enveri zevendesoi zogun. se pushteti popullor, vetem emrin pati popullor. ky grillua zgjedhjet e ardheshme do fitoje po aq vota sa ai ekonomisti qe iku. vetem po qe se zevendeson duçen, mund ta mbaje pushtetin ca vjet. problemi eshte se italianeve nuk u duket me vetja superiore te tjereve, dmth eshte veshtire me pasur nje duçe te dyte.

perfundimisht vertetohet ai llafi qe jemi 100 mrapa dhe 50 anashsmiley

politika si profesionsmiley

pranej per t'diskutu fenomenin grillo  esht pak e zorshme per ne shqipot.

jemi akoma ke njishi the best.udhehiqna o prijsi yn,kushdo qofsh.smiley

smileypssmileyer kavirin  grillo ene intervistat qe jep sja jep taljonve po gjermonve.

e funit qe i tha frau merkelit ishte ajo historia e priftit;bo si t'them un jo si boj unsmiley

se harrova,edhe i tjeter.kta zvicrant jan maskarej faresmiley kan bo nji referendum per rrogat e drejtusve dhe kan vendos me i von nji çati ene atyne.u prish dynjoja faresmiley

per Alke smiley

Dy gjera Alke: Nuk eshte Frau, po Herr Merkel. Frau eshte francezi dhe italiani. 

Dhe sa kohe qe Italia eshte ne BE, eshte ne Eurozone dhe eshte pjese e Traktatit te Lisbones, jo vetem qe ka hequr dore nga pavaresia monetare-ekonomike por sipas marreveshjes eshte angazhuar te heqe dore edhe nga pavaresia e politikes se jashtme.

Cfare do beje Grillo? Do nxjerre Italine nga Euro? 

vetem po te kete bole, po.

naploni kur e solli rruga ne pushtet, i shtiu me top popllit, qe ishte mesuar keq me manifestimet ne shesh perçdo dite e kundra çdo gjeje.

frau herr çere bonismiley pranej t'thash ate historin e priftit.e thene me korrekt.propozimi i m5s eshte qe evropa t'flasi me nje gjuhe,jo vetem me nje monedhsmileyjo ca t'njerkes dhe ca t'nones.nqs eshte nje familje qe jeton me nji shpi pse duhet vllai vllait tja vej litarin n'fyt.europa lindi mir po tashi n'adoleshenc ka problemet e adoleshences.grillo nuk do e nxjerri italin nga euro,perkundrazi.mos harrojme se taljont t'paret e ideun kte evrop qe kemi sotsmiley

ne nje shtepi behet si thote baba (ai qe edhe sjell te ardhurat me te shumta), jo si thone femijet e saj. 

ne familje ka HIERARQI me shume se kudo tjeter.

ti je akoma ktu kurro

Tamam, tamam, ca te njerkes e ca te nenes do ishte sikur italiani te porosiste e gjermani te paguante faturen.

Hakce hakce Europa eshte per te gjithe njelloj. Kontrata europinae eshte "Kush ka kellqe, bujrem pushto gjithe tregun, beji ligjin gjithe Europes". Herr-i eshte me i zoti, i ka vene ne rresht te gjithe. Dhe italiani ankohet "pse s'me ndihmon ti mua?". Pse kush ka thene qe BE-ja eshte Kryqi i Kuq apo Streha Vorfnore e Europes?

BE-ja eshte Komuniteti Europian i Qymyrit dhe Celikut! Eshte biznes. Kete italianet ta kishin menduar atehere kur kendonin Junajt Junajt Jurop. Apo kur hante qeni petlla, ishte mire Europa. Tani qe kemi vezen kryq, tani eshte e keqe Europa.

 

i funit gjermon qe u shpreh ishte frau,herrsmiley Peer Steinbrueck,.shum t'shqetsum gjermont ksaj radhe.

Ai qe tha "Italia zgjodhi dy palaco."?

As falje s'ju kerkoi pepinove kavir, ca u tha u tha - tha- ca do bejm tani smiley

e dreqismileydetyroi edhe kurriz thymin napoletano t'anullote lojensmiley

Po e pashe qe edhe Herr Merkel...(qe nuk njeh harten e Evropes)i kishte ul pak puplat me Napoletanon.Do ti qe edhe kete radhe Nemcet do e humbin luften nga italianet??eTe gjithe ketu te pakten e kane Gjermanine sulle palle..Po kur keto i thoshte Berlusconi iu hodehn ne fyt,jo antievropian ,reaksionar ,e bla bla bòla.Tesh u ba e modes ...askush nuk thote gja.Ose Merkel fillon me aresyetu ose humbet luften e trete ..me siguri se po doli Italia ,ose shtyp monedhe per llogari te saj s'ka me Evrope as per nje mije vjet.....e mbase me mire...kur mendoj se çfare beja me rrogen time ne lireta e çfare bej me keto ne euro!!!

po ne itali napoletance shkruan ky patrioti yne?

per ate mesjetarin tone ka ndonje ilac ky humoristi pepin??

Hej o moderatora na hidhni per muhabet ate qe kish thene Koco Dana sot per fyromin. Ka vdekur kishte thene dhe hajt ta varrosim...smiley

Rastisa te lexoja kete dhe kete per rolin e ekspertit dhe menyren si kjo menjanohet nga atributet dhe pergjegjesite politike kur keto behen te sikletshme. E kuptoj qe jam tangent me temen por me duket tangent i rendesishem, sidomos ne kontrast me alternativat si Grillo. Ndoshta edhe sepse ne rastin e Shqiperise qytetari dhe intelektualja takohen dhe puthen jo rralle.

A jam i vetmi ketu qe me shqeteson pak kjo deshira e ketij tipit per te shkruajtur ne dialekt?

Jo. Shpesh e kemi thene por nuk I merr vesh koka. Vendi I cudirave, ne media me tirazh kombetar I imponohet lexuesit nje autor qe shkruan ne dialekt. As autoritet mediatik, asgje s'funksionon ne ate vend vari lesht.

Po ne po flasim per Skener Sallakun italian qe nuk i pjerdh mediat fare, ka krijuar nje foce politike qe nuk dihet as kush jane e ku jane, çfare bejne, çfare dine te bejne. Te gjithe anonime qe blogojne, pak a shume sikur Peshku te marre ne dore fuqine ne Shqiperi. Eshte bere me i var leshte politikes ne pergjithsi, edhe ju vete e keni kuptuar, por s'keni nga tja mbani se nuk dini tjeter.

Nuk eshte se nuk e kane menduar shume njerez gjithsesi.

Po ketu shteti dhe politika jane akoma me te kapur se ne Itali dhe prandaj eshte akoma me e veshtire te linde nje force e re. 

jo,jo shih pak me lart.

edhe ky eshte si lubonja,po i kane ndare detyrat.  njeri sulmon si qytetbotist e tjetri si president i repuklikes se mnelitsmiley

Ok faleminderit te dyve, se po mendoja se isha i vetmi e po me shqetesonte pak. Unifikimin e gjuhes letrare shqipe une e konsideroj arritje, jo dicka qe duhet hedhur poshte. 

Nuk eshte thjeshte arritje, arritje eshte qe shqiperia merr fryme, unifikimi I gjuhes eshte arrri-tja!

nuk di ndoshta te shkruaj ndryshe. 

se dhe gjuha zyrtare eshte e dobet, ne shume drejtime. letersia na pelqen aq shume pikerisht se nuk eshte gjuhe zyrtare.

Ku qendron problemi?

merita e grillos, por me shume e levizjes, eshte qe zgjoi italine nga gjumi.

Mendo, perben arritje fakti qe shkeputi 25 perqin te italianeve nga ndikimi pushtetit mediatik televiziv. Ka injoru te gjitha mediat italiane, te gjitha te kontrolluara nga politika e vjeter

Sigmar Gabriel, kryetari i SPD:  „Z. Grillo besoj qe do vazhdoje te jete krenar per profesionin e tij, ndersa me Z. Berlusconi nuk do isha treguar kaq miqesor. Kllouni eshte profesion i nderuar" Kete e tha kur e pyeten ne lidhje me deklaraten ePeer Steinbruck qe tha se ne Itali fituan kllounet smiley

Nuk ka faj Grillo jo... une mendoj se nuk e kemi ate fat qe te kemi nje Grillo. smiley

Mire e ka Grillo! TUTTI A CASA! legenat...

Gjermania mund te jete me mire ekonomikisht nuk vihet ne dyshim. Por une nuk kam dyshime qe jane i njejti moot (thjesht hedhin parfum me shume dhe lehtesojne aromen).

Pacavuren e ESM (European Stabilisation Mecanism) e mbani mend vitin e kaluar? Te shpetojme bankat thane me leket e taksapaguesve. (Pjeri mund te jete me i mireinformuar mbi te). U deshen 37.000 letra qytetaresh te thjeshte (gjermania e lejon kete) drejtuar Gjykates Kushtetuese Gjermane qe te shprehej per te ne shtator te 2012.

Most analysts agree that the judges, not wishing to go down in history as the court that brought down the German government, and the euro and plunged the world economy into gloom, are likely vote in favour of the bailout mechanism.

"I don't think the court will strike down the ESM, because it wouldn't like to be seen to be killing off the euro. Just as the German government doesn't have the courage to do that, neither does the court. If it ruled that the government had adopted a wrong decision, it would cause a huge crisis of legitimacy in Germany," said Gunnar Beck, an EU law expert at the School of Oriental and African Studies in London. "Never in the 60-year history of the court has there been an example of the court killing an essential piece of government policy."

 What he and other analysts believe, though, is that the court will choose a "middle way" – allowing the ESM to go ahead but not without insisting on tight limits and conditions that would affect the Bundestag's decision-making procedures on future aid and further European integration.

Gjykata u shpreh dhe megjithese te gjitha mediat e raportuan sikur gjykata dha pelqimin e saj nuk eshte plotesisht e vertete. Lane menjane disa detaje te rendesishme. 

 

By rejecting the complaint, Germany's constitutional court has given the green light for Germany's president to sign the €700bn European Stability Mechanism into German law.

That takes away the danger of the bailout fund being blocked.

But there are also some key conditions:

1) The court has rules that German liability to the ESM must not exceed €190bn without asking the Bundestag for approval.

2) Both houses of the German Parliament must be kept informed about how the funds within the ESM are deployed.

Pra:

1) Fjala e fundit per shtimin e 190 miliardeve qe Gjermania duhet te kontribuoje ne baze te perqindjes se saj si fillim i perket Bundestagut qe ta aprovoje (pasi ne propozimin origjinal nuk kishte limit se sa do i takoje te kontribuoje me vone cdo shtet) = jo çek i bardhe per ESM. Limiton spekullatoret... se pastaj o burra leke plot.

2) Principi i transparences! Dy dhomat e parlamentit Gjerman duhet te jene te informuara se si fondet e ESM do perdoren. 

Despite the court ruling, Germany will still be the main problem here. It opposes any "automatic" use of the ESM for recapitalising banks. Every such exercise will first need to before the German parliament.

Ne itali e zgjidhen ata me Montin. Pa u ndier fare... aprovuar projekti origjinal i ESM.

Ska faj Grillo ore jo... TUTTI A CASA!

PS: Do thoni c'lidhje ka kjo... ka lidhje ka se psh kete pisllikun e ESM ketu ka kohe Grillo qe e shtron. (Jo Grillo personalisht, se ve re qe te gjithe kujtojne se Grillo vendos per cdo gje, ata profesionistet qe propozoi ai dhe u zgjodhen diskutojne keto gjera, por mediat asnjera nuk e ka diskutuar ketu ne Itali, asnjera!)

Me pak fjale tani ESM (qe fillimisht ishte menduar per te shpetuar shtetet) po shpeton bankat me leket e taksapaguesve!

PPS: Nese doni mund te lexoni kete artikullin e guardian te shtator 2012 ku jep detaje te rendesishme per kete histori.

Nuk kuptova sec do te thuash...

mediat asnjera nuk e ka diskutuar ketu ne Itali, asnjera!

Dua te them qe shiko si komentojne peshqit me flamur italian (Zana psh). Asnje nuk e di se cdo te beje Grillo. Asnje nuk ja ka idene se cfare eshte ideuar me ESM (psh ne detaj mbi kete gje une lexova pasi Grillo e postoi ne blogun e tij).

Ketu populli mbahet nen nje bulez informacioni. Cfare do PD dhe PDL arrin tek konsumatori me ane te mediave te tjerat duhet ti kerkosh vete ne rrjet (imagjino shqiptaret ne shqiperi).

Te gjithe i drejtohen me "klloun" sikur fjala klloun eshte ndonje fjale ofenduese. Grillo ka nje program te cilin e ka te publikuar online. Grillo vete nuk do beje pjese ne qeveri, nuk eshte pjese e parlamentit. Ai thjesht do jete nje zedhenes (meqe kete gje di ta beje mire). Ai ka disa pika qe propozon dhe te gjithe italianet me ato pika jane dakort pavaresisht se votojne qorrazi.

Gjerat kryesore qe do te beje fillimisht jane:

1) leket jashte politikes. Pra te heqe ligjin e rimbursimit te zgjedhjeve (kane nje ligj qe ne baze te nr te votave te caktohet shuma e eurove qe te "takojne", po kalove 1% merr leke mbrapsht, ja pse jane 180? parti)

2) Maksimumi 2 legjislatura. Kur mbaron 2 mandate duhet te largohesh nga politikeberja. dmth i le vend te rinjve dhe ideve te reja. (Mund te jesh akoma anetare i levizjes m5s por jo te kandidohesh serish).

3) Kerkon te riktheje ujin publik. U be referendum me pare pikerisht per kete gje fitoi "uji publik" dhe qeverriu futi ne pune mekanizmat e tij dhe serish uji drejtohet nga spa duke hedhur poshte vullnetin e popullit te tij.

Cfare planesh konkrete ka? thone... Cfare do beje ai per ekonomine... Asgje sdo beje, ekonomia eshte ne moot. Ai te pakten do ndaloje ate qe po behet tani. Mire qe do ndaloje ate qe po behet, por keta legenet e kane kthyer demokracine ne burokraci, per te zgjidhur probleme nga me banalet te iken viti neper zyra. Kjo pasi nuk punojne, ata qe ndodhen pas sporteleve nuk punojne. Mungojne nga vendet e punes. Italia eshte shtet i madh, sikur vetem punen e tyre te bejne do vihet re direkt ndryshimi dhe do krijohet ideja e permiresimit. Eshte kaq e thjeshte sa Zana psh nuk arrin ta kuptoje, ose eshte difidente ndaj grillineve.

Solla rastin e gjykates kushtetuese gjermane se te gjithe jane te shpejte te thone gjermania eshte me e zonja, jane me punetore. etj etj. kur nderkohe ja pra qe dhe gjykata kushtetuese gjermane ju dha te drejte ketyre grillineve qe kundershtonin Montin, kupton. Ndaj, nje moot jane gjithandej...

Eklips ,jane 100 impresa qe mbyllinpartita iva ne dite...nuk flitet me per te vetevraret ....Nuk flitet ma per mijera e mijera vende pune te humbura...Grillo ç'thote per kete'Cili eshte plani per te dhene shtytje e zhvillime konomise ,me reditin qytetar...?!Askush nuk e do ...nje forme tjeter asistence...Ajo qe nuk punojne eshte njeri nder problemet,jo kryesori...

Eklips ,jane 100 impresa qe mbyllinpartita iva ne dite...nuk flitet me per te vetevraret ....Nuk flitet ma per mijera e mijera vende pune te humbura...Grillo ç'thote per kete

Zana, nuk eshte faji yt. Je thjesht e keqinformuar. Nese shikon D'Urson, apo Venier, mos i shiko me!

Informohu sepse ka folur per keto gjera. Thjesht nuk i shkruajne Gazetat ose nuk i japin TV. Ke internet kerko ne youtube. Informohu.

Grillo nuk eshte e vertete qe nuk jep intervista. Grillo jep intervista per TV e huaja. Sepse ato nuk i modifikojne sipas oreksit intervistat e tij.

Ja nje interviste per TV Suedeze ku i pergjigjet pyetjeve te tua Zana, para zgjedhjeve. Po ta shikosh gjer ne fund shpjegon dhe rolin e tij ne m5s.

Ketu flet tek annozero, gjithmone para zgjedhjeve.

Ketu ke nje interviste te 2010, kur u bene zgjedhjet lokale. I paralajmeron edhe per cfare po i pret ne zgjedhjet e ardhshme (po nuk e kuptojne, nuk arrijne te konceptojne se per cfare po flet). Kjo video nuk duhet humbur. smiley

Gjej edhe kur flet per emigracionin ,nder te paktat ne mos e vetmja.Nuk e di nese e mban mend sie si iu sulen edhe te tijte...E ça do me thene ti mara Venier apo D'urso..jo po te shoh Santoro-n qe e veneroi Berlusconin ,apo Ballaro...aaaa emissione te nje kulture te larte demokratike-... lene mos pyt...Shiko ...kur ta gjesh se ça flet per emigrantet ,hajde prap ketu...mos fyj ,mos fol nga lartesia e hiçit.Kush je ti? Nuk e ke monopolin as te se vertetes e as te drejtesise...Ti jeton ne Itali si une.kena te dy te njejtin interes qe itaòia me kene nje shtet i fuqishem e funksional...Keshtu dukej edhe Bossi aq vjet te shkuara ,dukej kushedi se çdo sillte.Italianet nuk jane revolucionare ,nuk kane ba kurre luftra ,revolucione .s'arrangiano...Me siguri nuk eshte Grillo lIguri qe do i ndrroje ADN...

Ja ku flet per emigracionin. Po nuk varet nga ai kjo gje (edhe nese ai personalisht e zeme se eshte racist kundrejt te huajve, nuk e ka me mua apo ty ai, e ka me getizimin e qyteteve, shih romen apo milanon) do i diskutojne keto gjera sic kane bere per propozimet e tjera te ligjeve.

Me Venier, D'Urso Santoro, Ballaro dua te them qe jane ata kllounet e vertete. Nuk informojne si duhet. 

"Mos fyj"

Zana une se kam ne natyre te fyj. Nese ti u fyve me thuaj arsyen dhe nese vertet te kam fyer une te kerkoj falje pastaj.

Une nuk po flas nga lart, po te flas nga afer. Jemi te dy ne Itali por jemi larg ne distance, eshte ky rrjet qe na mbledh te gjitheve sikur dhe ne fund te botes te jesh.

Pra eshte racist...e mos te te rreje mendja se nuk e ka me mu e me ty...e ka sidomos me mu e me ty...sepse une ti(me siguri)qejena persembari ,kapim pozicione ,terren e status...sposton vendaliuin....fut konkurencen...komandon..don a s'don asht keshtu..Italia eshte pikerisht kjo racistja dy lekshe...Ka fole keq per citadinancen e femijeve te lindur ketu...Eklips...Nuk asht thjsht se une apo ti mund te kemi pasoje nga racizmi i Grillos...Nuk eshte emundur...por nje njeri qe eshte racist do te thote shume per personalitetin e tij ,per altruizmin e tij ,lungimiranzen,vizionin per nje bote future...Per mua eshte nje anarkist i rrezikshem,pa hqe asgje nga problemet shume te drejta qe ngre e absurditetet e jetes italiane.

Jo nuk eshte Racist Zana, ose thene me mire nuk eshte me shume se une, ti, e tjetri. U postua nje foto tek tema tjeter dhe o burra gjysma e peshkut duke bere komente... dhe ti tani direkt e etiketon pasi je mesuar me BOSI-n apo Maronin... nuk i jep fare mundesi.

Per mua eshte nje anarkist i rrezikshem

Ok. Per mua jo. Per mua Grillo ka shkruar Histori me keto zgjedhje. Rezultatet do shihen pas 10 vjeteve, per mire apo per keq.

infinit + ( per eklipsin jo Shtojzovallen )

...Sikur te edukohen te gjithe njerzit me fryme Realiste .Ne kohe te caktuar per probleme te caktuara duhen nderhyrje te PERCAKTUARA . Dhe po te vesh RE ne Shqiperi e vetmja e keqe ( pas njemijehershit te fantazmave e kermave Jiozefine e Berisha ne TV ) eshte fytyra e tyre Arrogante e Injorante ne Administrata .

...keta legenet e kane kthyer demokracine ne burokraci, per te zgjidhur probleme nga me banalet te iken viti neper zyra. Kjo pasi nuk punojne, ata qe ndodhen pas sporteleve nuk punojne.

E cfare do te kerkonte nje Popull me shume ne Demokraci pervecse te vleresohej ANKESA e tij , te kishin pergjegjesi per hallet e tij , te kishin afate dhe zgjidhje per hallet e tij ???? Dhe kush ITALIA nje nga Djepet e Demokracise Boterore !

Po sikur ti shtosh per Shqiperine ....sistemin Gjyqesor te kompromentuar ne Rrenje  , perdorimin Politik te Parlamentin , perdorimin kriminal te organeve te Rendit e sigurise nga Berisha e klani i Badiguardeve te tij , etj etj ..cfare mund te thuash KUNDER ne se ne krye del VER LLAPA ? Asgje pervecse ver Llapa eshte dhjetra here me Efektiv se Berisha me shprehjen ...

Enveri ishte si ishte , po kishte PUNE dhe per MU !

Derstila cfare mendimi ka . Po antikomunistet ?

    Termeti mbi politikberjen traditcionale italiane, qe shkaktoi Grillo, eshte pasoje e vet  politikes Italiane dhe Evropiane.Eshte si te thuash  pasoje  e grahmes se  fundit  te sistemit te  kalbur kapitalist.Grillo shan politikanet, mediet,  por  ai, me ato  qe kerkon ne fakt  godit vete sistemin, pasojat e tij qe e katandisen Italine ne kete derexhene sa dhe nje klloun arrin ta beje fertele,vetem me llafe brenda disa muajve.

   Keshtu qe i semuri i vertete dhe i pasherueshme  eshte sistemi, te cilit Grillo nuk ka ca ti beje.Dhe nje dite do ta shohim vete Grillon si kokosh pa pende.Se do ti  jete mbaruar dhe "municioni" i  kallashit  gojor.Eshte e gjithe Evropa, e gjithe bota nden efektin e keti kalbezimi.Ka kaqe vite qe politikberjet rrahin uje ne havan, duke perdorur slloganin reforma, reforma dhe dhe  nuk po marrin vesh se cila eshte reforma e reformes... qe do i qesi ne drite. kaqe eshte  katandisur bota sa qe dhe  Saliu, qe nuk ja ka idene ketij cunami, u jep idera burokrateve evropiane,  si  te ishte  nje ekonomist i thekur.

Pse hambitemi me Peppe Grillon e italianeve dhe nuk pataksemi me te kundertin e tij,..... Haxhi  Palsen tone!

Orteku qe mund te shkaktoj Grilo i ka shqetsuar fort klasen politike evropiane ; francezet po e quajn sharlatan qe mund te shenderrohet ne diktator,anglezet po e quajn klloun mesdhetar etj

ne fakt i gjith perendimi qeverris nepermjet nje sistemi sh te padrejt dhe hipokrit; ku nje politikan mban 5 poste te ndryshem ,minister,administrator gjeneral i x companie,aksionier i y banke,kryetar i z partie etj me te ardhura mujore +- 100.00€ pa permendur shpenzimet marramendese te ekipeve e escortave qe nje politikan i till ka.

edhe ne france doli dikur nje homorist(Colouch) kandidoi per president...por vdiq ne rrethana jo te qarta ...

Altin ky Gringua nuk eshte vetem, nganjehere te tillet hidhen vete ne treg per presion ndaj faktorit te jashtem. Ku diti Grillua te bej gjith ate fushate online duke anashkaluar mediat? Ka njerez te stervitur aty. 

Une mendoj se levizja Grillo do te perhapet shume shpejt ne te gjithe boten.

Sistemi "demokratik" ka kohe qe nuk funksionon. Ky qe propozon levizja Grillo eshte ne fillimet e veta por sidoqofte eshte nje sistem i drejtpperdrejte pjesemarrje ne qeverisje. Mendoni pak qe deputetet Grillo jane zgjidhur drejtperdrejte ne Internet. Propozimet jane vertete interesante dhe demokracia e drejteperdrejte fale internetit sa ka filluar te funksionoje. Me se paku Grillo po i ve fshesen politikaneve tradicionale.

Jemi te vonuar. Te perqafojme levizjen Grillo dhe ta bejme ate funksionale edhe ne Shqiperi. Numri i shqiptareve te lidhur me internetin eshte i konsiderueshem.

 

Nuk eshte kaq idealist Grillo.Nuk ka ligure qe te jete.Grillo sidomos nuk ka ide te qarta, si eshte futurizmi i tij ,kush ha e kush paguan,me ke jena mik e aleat apo edhe i vetem trim ne lufte.Nuk asht pronuncuar publikisht kurre per temen e mprehte te emigracionit.Para se te krijohej M5S,Diku ne 2009 e kam ndigju te ishte ma ekstremist se Bossi.Nje figure e paqarte,Grua e femije iraniane,nje denim 14 muaj deri ne kasacion per omicidio colposo.Ne nje aksident ,ra ne humnere 80 meter poshte.Ai vete u hodh nga makijna ,tre te tjere vdiqen.Nje situate me contorni te turbullta....Nuk me bind hiò,ne mos qofshin ruse pas tij Mossad eshte me siguri.

"cifut i derguar nga kominterni...smiley

Zana, kam degjuar qe eshte kthyer ne Itali duke kaluar nga Gjermania me tren te blinduar. smiley

p.s. O Belul, po si tha Grillo ne fund te zgjedhjeve "Me jepni nje kreher".

"nuk eshte atentat politik, por nje hakmarrje e cmendur poeti...

une jam nga fshati me i bukur i botes...

Piqeras...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/03/Vasil_La%C3%A7i_1.jpg

PS: nje kompani kreherash do jepte miliona per ket lloj floku smiley

 

Floket   ,te shkelqyer...vasil LAçI..LLAQIS.Skje taman historia e ketij ...e futi n'film malazezi Vasil Shanto me duket...qyqari  17 vjeç ,In piena tempesta ormonale....

smiley

kapitulloj... loool

http://2.bp.blogspot.com/_gJj0a6yzbKY/TIkHJySz9xI/AAAAAAAAAqU/RUyacIrCJUE/s1600/white+flag.jpg

Nga Piqerrzhezha Zana. Fshat bregdetar i Skraparit.

atje... nga lindin "burrat e vatanit" smiley

smiley

 

 

Ore, nga e kam kete ngaterresen e emrave une? Gjithmone ngaterroj Piqerasin me Qeparoin. 

Aty ku lopa ha strall, se pula eshte mishngrenese, smiley

ku balta dhe femijet zene thinja dhe burrat shohin naten me mire se diten.

ku breshkat tmerrojne nallbanet dhe kapronjte ankohen gjithnje per patkonjte... ku cjapi me zile sheh endrra me gra meraku dhe plakat mbledhin shuk e bejne magji me re kulmaku... e thonj te dervish Iljasit qe rriten ne shkurre zambaku...

Ah pse kane skraparlinjte edjhe nje linea mare?Nuk e disha ...kush e di se si do i kete rrbat e banjes Demir Zyko....smiley

"ti Vasil Laci nuk hyn dot aty... bota eshte sere sere...

Apo s'ka gjithe ato floke Grillo,ku ka kreher t'i krehi..me sfurk ia krejt iraniania e Hosnitoallah...

Keto krushqirat kane qene gjithmone si bishti i dardhes Zana. Edhe Cu En Lai kishte krushqi familjare me Can Kai Shine. Perfundimi dihet. smiley

 

oh c'kom i foto per ket... po e para s'di ku eshte, dhe e dyta do hudhen prap kto spoil-sportat... pse sjell foto me enverin, nostalgjik e pordhi kali. kshu qe kush i hyn atyne zameteve... smiley

 

sill ndonje foto me Muho Asllanin se ste thone gja  smiley

A ban me e ndrru kry per kry ,nje Muho me nje Pal...Per Palin kam ma simpatismiley

Komunist simpatik, komunist i vdekur! smiley

pse ka dek edhe Pali?Qenka ba komplet biroja andej..na konaqet...smiley

E di qe nuk e kam idene? Mendoja se po, por tani qe e mendoj, sikur s'i ka dale akoma emri ne shtylle ketij.

Si duket qenkam zgjuar nga ana e djathte sot. smiley

Wiki thote qe Pali asht shnosh si kokrra e molles...asht sharrxhi ai ,nuk e gjen gja kollaj...Kur e kap tensioni i nalt ,fap kap sharren e del n'pyllle gerrrr hshs hshshs.Rxon dy kaliboba me nji te rame.E kthehet qefull n'shpi..Ia ka ba shpine ne nje pyll plot me kaliboba...po destinacioni asht sekret....

Lisen Bashkurti gjalle eshte edhe alamet burri , ta nderrojme Muhon me Palin e Palin me Lisenin smiley

Meqe Liseni i bjen fagotit i rritet piazza,prandej mendoj Muho+Pal me nji Lisenko...se mandej asht edhe aktiv ala'

Po c'keni me Lisenin? Ai pshesh me kos po ha tha Paulini.

hahahaha Zane a asht aktiv apo pasiv spo e din smiley

politikisht mor burre ...si jeni Cen...s'guxon njiri me hap gojen...smiley

Une futa ne loje shokun Lenin, Cunin e Lajes, Çanin e Kojshise ti na ben naze per nje foto...

Mos u shtirni, ju nuk jeni hero!

jo me ca heroi... po nuk e gjeta dot dhe me duhat me u firu per ca tani... smiley

Ik ik se po te therrasin smileysmiley

Pune te mbare Emo. Folim me vone.

mire,ajo ç'ka shkruaj une ,qendron apo jo? eshte e vertete apo jo?Mandej shohimsmiley

"cifut i derguar nga kominterni...

Po kur nuk ka as qytetare , si i behet hallit , ne Shqiperi ka kohe qe ka ngordh nervi i qytetarise, liria e mendimit dhe veprimit jane breza larg nesh.

qe s'ka qytetari eshte e rende,por qe te behen si Grillo ...mah ndoj dyshim edhe e kam...

Sh Pali eshte i zene nga sh.Boisa ...Ma ne korrent te simpathisjeve shtojzovalle .

Problemi qendron a mund te linde nje "Grillo" ne Shqiperi" ? Kemi shume nevoje.. me shue nga te tere ne europe.

Jo. Në këto kushte jo. Që të lindin Grillot duhet të ketë ndryshim kulturor. Pothuajse shumica e shqiptarëve nuk kanë synim asnjë lloj ndryshimi - janë më të prirur kah riprodhimit të marrëdhënieve. Kështu që fundja, ky që kemi km, është master signifier i kulturës shqiptare. As më shumë, as më pak. 

 

Po mjaft me keto klishete o burr se late nam, kultura kultura kultura, e keni bere shpjegim per cdo gje te keqe te Shqiperise. 

S'ka te bej fare kultura, ketu njerezit votojne per buken e gojes, e ate ta jep o PD o PS. Qe te lindi nje si Grillo duhet qe edhe sistemi elektoral e politik te jete me i hapur, edhe qe fuqia per blere vota e dy partive me te medha te jete e limituar. 

 

Mos kujto se ne Itali nuk blihet vota, biles cmimet nuk ndryshojne shume ne krahesim me shqiperine..Gjithashtu ka miliona njerez ne itali qe votojne per vendet e punes te lidhura me partite dhe politiken. Une mendoj se ndryshimi mund te vije ne rast se paraqitet nje force ( grupim njerzish) qe nuk kane te bejne me PS e PD & co.. Sigurisht qe do marin votat e njerzeve qe nuk shkjone te votojne fare sot.. Megjithate nuk egziston nje gje e tille sot dhe ne ajer nuk po ndihet asgje. Une ve bast qe ne 23 qershor do shkoje te votoje 10-15% me pak se ne zgjedhjet e kaluara dhe pushtetin do e mare saliu me meten sepse ai ka lek per te blere e kane futur njerez ne pune..

E di Gjergjo, de facto Bersani ashtu e mundi Renzin ne primaren e tyre. Po nuk eshte ne nivelet tona. Megjithese Zana psh i ka inat grillinet, deri diku edhe me te drejte per paaftesine dhe mosdijen e tyre, ata jane te gjithe njerez qe punonin ne privat, disa kishin dhe pune te mira, shtrese e mesme normale. Kjo ne Shqiperi eshte shume e limituar. 

jo ,nje grillo lind ne nje shoqeri te tejngopur me gjithçka ,qe nuk çuditet ma per asgje,ne nje shoqeri te paafte te ndjeje,ne nje shoqeri te plakur e egoiste.Shqiperia nuk ka keto probleme ,eshte shume ma vitale ,ma e re ...ka ende shume per tu zhvilluar...duhen edhe nja 30 vjet me u kriju kushtet qe me lind ky fenomen.

pashe ne tv prezantimin e disa senatoreve edeputeteve te Grillos...jam me te vertete e tronditur....nuk eshte e mundur me ba senatore me ca gjys rrugeçer,halabake ,te papune,qe as te flisnin ne nje italishte korrekte nuk ishin ne gjendje...te parezantueshem e te papparaqiteshem...Drejtimi i nje shteti eshte gjeja me serioze qe mund te behet...nuk eshte loje blogjesh e klikesh...Pershendetje te gjithe ,jam mario ,muziçist ,i papune...Akoma nuk kemi bere asgje...lufta fillon tani....Dukej si je shoqate e alkolisteve anonime..

Me mire ca te tille se Berluskoni qe ka 20 vjet qe pasuron veten e klientet e tij. Me kohe do e mesojne dhe ata ca eshte shteti...

Jo çdo e keqe eshte me e mire se "e keqja"....mandej ma mire me djallin qe njeh...Si drejtohet shteti ,si bahen ligje me te paditun ,te paafte....Prandej Grillo nuk i len me fole kund....se jane ne gjenje te mjeruar...

Se ne fakt ata te Berluskes kane pavaresi te madhe.... aq keq sac trajton Berisha dhe Rama deputetet tane i trajton dhe ai.

E rendesishme eshte qe gjithsesi sistemi italian po shkundet, e une besoj qe edhe po te shkoj ne zgjedhje te reja me Renzin e majta fiton, dhe semundja Berluska zhduket.  

nuk eshte çeshtje demokracie ,nuk i len se i varin daullen ,nuk fiton ma....Ne te gjitha kohet deputetet e Berlusconit kane qene persona te suksesshem ne punet e tyra.Endrrit ,nuk du me ba polemike kot ,nuk di a i pe...eshte skandaloze...

Jo tesh m'thuj Eklips...hera e pare qe i pashe....mos o zot....ishalla shkojme prap ne zgjedhje e njerezit e shohin se kush jane qe do vendose per ta.

ishalla shkojme prap ne zgjedhje

Dakort jane dhe m5s, zgjedhje sa me shpejt thone... Po pastaj ama do me premtosh qe do fillosh te ndryshosh menyre te menduari. smiley

jo nuk t'a premtoj....jam gjithnje e mendimit se gjithkush duhet me ba punen e tij ,komiku komikun ,muzicisti aamuziken...parlamenti ka nevoje per njerez te pergatitur ,te zot e me integritet moral..Shiko si gjenovez qe asht Grillo nuk i ka lane me fole te zgjedhurit pikrisht per kete ...jane skandal...Ne rast se ata pronocohen e fillojne me fole humbin ,shume....kena pas thane na ne Shkoder:nuk bahet shkodra me cirilam.Jo çdo i ri asht ma mire se kushdo tjeter vetem pse asht iri.Asht i ri ,nuk kupton nje tub...i papergatitun,nuk ka nje profesion ...Crimi kryetari i grupit te deputeteve ,nuk ka shkolle te larte...Lombardi e senatoreve eshet nje arreduese sheikeshe emanjatesh ruse....e kjo don me ba ligje.Ky Crimi thote:me ka interesuar shume socialja ,qe kur isha ne shkolle ndihmoja shoket.....a e kupton ne çfar enivelesh jena ....e keta dojne me pase ne dore nje nacion me 8 miliard pasuri?

tashi e mora vesh pse dha dorheqjen papa,zane.kur ktheu koken dhe pa kush i kishte ngel akoma mrapa nga tufa e deleve do tha; jap dorheqjen.smiley

Ok Zana vazhdo me te tenden... 

Sdq nuk i paske ba detyrat e shpis. smiley

Nuk ndalon njeri Grillo per te dal ne tv. Ketu jep arsyet pse ai i keshillon te zgjedhurit e vet mos me dal ne tv. 

Ja se ke do zevendesojne keta te zgjedhur. A e kupton ti se ne cfare niveli ishin?

30% vota nje bufon me delire madheshtie si Grillo eshte fitorja e antipolitikes. Njoh njerez qe ekane votuar, jo per idete e tij , por si forme proteste ndaj politikaneve te vjeter qe kane 30 vjet ne kete zanat. Nder idete apo dogmat e tij, energji te rinovueshme, komunikim direkte me intrnet, por ja ta fik centralin atomik francez, qe furnizon Italine me energji elektrike, edhe e shohim pastaj demokracine popullore online.

30% vota nje bufon me delire madheshtie si Grillo eshte fitorja e antipolitikes...

Percakton Hundederri , megjithse 30 % nuk eshte pak !!!! Sepse ne jemi mesuar me zgjedhje te vjedhura edhe 99% nga babasqapi ne 96  , per me teper nga kryesharlatani me profesion Mjek qe eshte bere politikan , babai shpirteror i karagjozeve shqiptare alias Berisha . Jo me nga nje emer jashte Shqiperise qe ka nje Profesion ne jete si Grillo qe nuk Vjedh dhe qe nuk Mashtron . Dhe ja se si e analizon nje babasqaps  ...

por ja ta fik centralin atomik francez, qe furnizon Italine me energji elektrike...

A duhet me shume se kaq per te kuptuar se Berisha ka hap FB. z.Emigrant do ta ftoja per nje gjetje te Natyres se Miteve ...karagjoze mos u sosçi kurrë ! ...ose fundja ..Shqiperia superfuqi energjitike ATOMIKE !

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).