Nënë Tereza nuk është “humanistja” që njohim. Prapa sakrificës së saj duket se fshihet diçka tjetër. Kjo është hija që hedh mbi figurën e shqiptares Nënë Terezë një studim i kryer nga një grup akademikësh kanadezë. Sipas këtij studimi, thuhet se, Nënë Tereza është vetëm një produkt i suksesshëm i raporteve me publikun. Kjo për shkak se, sipas studimit, ajo ishte një grua që të varfërve e të sëmurëve u gjente strehim në vende të mjerueshme, megjithëse kishte qasje në pasuri marramendëse. Duke raportuar për këtë ese kontroverse, gazeta “The Times of Indi” nënvizon se në studim thuhet që “vuajtjen e të pafuqishmëve Nëna Terezë e përjetonte si një gjë të bukur – në vend që ta luftonte atë”. Thënë ndryshe, sipas studimit del se ajo më shumë preferonte të lutej për të varfrit dhe të sëmurët sesa që t’iu ofronte ndonjë ndihmë konkrete.

 

Ku zhdukeshin paratë?

Njëkohësisht, nëpërmjet një raporti të shkathët me publikun, Vatikani tentonte që vëmendjen e publikut ta shmangte nga fakti se atje – qartazi – nuk e merrnin parasysh afarizmin e saj të dyshimtë financiar, ndaj edhe u anashkalua qëllimisht periudha pesëvjeçare, e nevojshme për beatifikimin e saj. Serge Larivee, që është njëri prej studiuesve nga Universiteti në Montreal, të cilët realizuan studimin mbi Nënën Terezë, shtron dilemën:

“Nëse kemi parasysh menaxhimin goxha dorështrënguar të veprimtarisë së saj, atëherë shumëkush mund të pyesë se ku u zhdukën gjithë ata miliona, të cilët ishin të dedikuar për më të varfrit”. Së këndejmi, në punimin e tyre të fundit akademik, studiuesit kanadezë pretendojnë se Vatikani më tepër veproi si një publicist i Nënës Terezës, ngase u fokusua në mirësinë e saj ndaj të varfërve të Calcutta-s, në vend që (mes të tjerash) të merrej me “mënyrën tepër të dyshimtë të trajtimit të të sëmurëve, dhe me menaxhimin shumë të dyshimtë të shumave tejet të mëdha të parave që merrte ajo”. Studimi i akademikëve kanadezë tregon se deri në kohën kur vdiq, Nënë Tereza mori pjesë në 517 misione në 100 shtete të botës, edhe pse shumica e pacientëve të saj nuk përfituan ndihmë adekuate shëndetësore. Nga ana tjetër, një numër i madh i tyre u lanë që të vdisnin. Në web-faqen e studiuesve kanadezë thuhet madje edhe se zyrtarët e Selisë së Shenjtë injoruan edhe paralajmërimet e mjekëve, atëherë kur konstatuan publikisht se “falë mrekullisë, Nëna Terezë arriti të shërojë një grua që vuante nga tuberkulozi dhe nga cistet në vezore”. Mjekët ndërkaq insistonin se “cistet dhe tuberkulozi nga të cilat u shërua ajo, u larguan falë ilaçeve që i ishin dhënë”, sqaron Larivee. Sipas web-faqes UofM, hulumtuesit Carole Senechal, nga Universiteti në Otava, dhe Serge Larivee dhe Genevieve Chenard, nga Universiteti në Montreal, erdhën në këto përfundime pas hulumtimit të afro 96 për qind të veprave të publikuara, në të cilat trajtohet puna e Nënës Terezës. Gjetjet e tyre pritet të botohen këtë muaj në revistën për studime të religjionit dhe shkencës “Religieuses”, që del në gjuhën franceze. Nga ana tjetër, puna e tyre deri në një masë i referohet edhe asaj të publicistit Christopher Hitchens, i cili për një kohë të gjatë insistonte në atë se Nënë Tereza, në fakt, s’është gjë tjetër veçse një mashtrim i madh medial. Dhe Hitchens nuk ishte i vetmi që e thoshte këtë gjë, sepse humanisten e njohur e kritikon edhe Meg Greene, në librin e tij biografik të vitit 2004, “Mother Teresa: A Biography” (Nëna Terezë: Biografia), në të cilin përmend një numër të madh të rasteve që ndërlidhen me mospërfilljen e të varfërve nëpër spitalet që Nënë Tereza kishte hapur në Calcutta. Mirëpo, këtu duhet marrë parasysh edhe një fakt tjetër, se në vitin 1979, Nëna Terezë fitoi çmimin “Nobel” për Paqe. Në web-faqen zyrtare të institutit që ndan këtë çmim prestigjioz nënvizohen aspektet pozitive të punës së saj, të cilat nuk mund të hidhen poshtë as në studimin e studiuesve nga Universiteti në Montreal. Nga ana tjetër, edhe sot e kësaj dite shumëkush pajtohet se kontributi më i madh i Nënës Terezë mbetet trashëgimia që ajo la pas vetes, si dhe inspirimi që ajo përfaqëson për gjeneratat e reja të humanistëve në botë. Nënë Tereza vdiq në vitin 1997, në moshën 87-vjeçare.

 

 

126 Komente

na iqin mitet nji nga nji

em'ta burra ka thane Leka....

Ka mbase dhjetra artikuj qe shkruhen per Nene Terezen.Sjellin ketu pikerisht kete.I forte paska qene ky virusi i shmidt.Po Enverin ama nuk po e çmitizojne dot...aty eshte ne mes te Njy Yorkut....bilbileu...i trembedhjete...ç'ne ky numer sot gjithandej??Po e los ne llatari

 Zana mos u merzit. Vetem te ppu gje Enverista qe qurraviten mbas babes. Shyqyr zotit ne jeten reale shqiptare se rru njeri per Enver por jane ca pleq ketu te peshku qe kane emigru heret andej dhe i ka ngel si trraume dashuria per Verin.

Eh, ashtu mund te jete, por vetem ty te mbet ne goje. Shiko sa here e ke permendur ne tre rreshta, pervecse permendur krejt pa vend. Traume eshte edhe urrejtja, pa merak dmth.

O xhan pse te dogji ty? Ti Enverin duaje e rrespektoje se ste ndalon njeri. Une skam pse ta urrej se nuk e kam kap shume ate kohe plus qe familja ime nuk eshte persekutu e as nuk ka vujt ne kohen e tij. Tani sipas teje Veri eshte burre i mire meqe skam vujt une? Mu me bohet qefi qe jeni pjek ca kokrra qe kujtoni Verin ketu. Ne realitetin shqiptar se rru mo njeri per Verin kshuqe shterngojeni fort rrealitetin virtual smiley

ti ke probleme perceptimi xhan. tashti kshu, sa per aperitiv, a ma gjen nje fjali ku une ta kem mbrojtur enverin? meqe me je drejtuar personalisht, jo per gje.

Ngaqe kam probleme perceptimi kujtova se mu drejtove personalisht xhan. 

se rru mo njeri per Verin

sepse s'kon bythe me u mor me te sic duhet. edhe kalojn nga lir butka masanej... smiley

sa per ate qe te bohet qejfi per kokrrat e mledhme ktu, nuk e di vallaj, ose rre, ose je debil. ket te dyten nuk du me e besu, kshu qe me del se je tu rrejt.

kshill falas: mos u merr me gjona qe nuk i ke jetu, lal.

seriozisht e habitshme se si turren njerezit kur u shahet enveri! po mire me edhe sikur tja ket fut kote, ti ca arsye ke per te mbrojt enverin? dhe seriozisht e ke ti mor burre qe thu qe skane sume te merren me enverin? nuk dua te te them qe e ke gabim, se po shikoj qe e ke bindje e nuk e ke argument, por po te them qe tipat qe mbrojne ose kane nje 'emocion' per enverin jane si puna e atyre qe vene per sume, por e hane ne sume. 

Artikulli, ose me sakte interpretimet e artikullit, kane lidhje rastesore me dicka qe po mendoja. Duket sikur per Evropen (perendimore, te mos keqkuptohemi), ne nuk jemi as lindje as perendim. Nuk kerkohen me tek ne gjurmet e qyteterimit/eve te lashte/a, por edhe nese kerkohen, theksohet se ato nuk kane aspak lidhje me popullsine e sotme, jo sepse jane mesime te harruara, por sepse nuk ka nje linje trashegimie as gjenetike e as kulturore mes popullit ekzistues dhe popullit te humbur te qyteterimit/eve te lashte/a. Venia e theksit tek ardhja e shqiptareve e perjashton Shqiperine aktuale nga kategorite akademiko-politike te Orientit dhe Oksidentit. Shqiperia paraqitet si nje tabula rasa. Ne kete sens kuptoj apo mirekuptoj rezistencen ndaj mohimeve te medha, por edhe ndaj djegjes publike te bibliotekes se realizmit socialist. Po keshtu mirekuptoj rezistencen ndaj mohimit te permases fetare te jetes shqiptare "shqiptaret s'kane qene kurre besimtare", mohimit te 500 vjeteve sundim dhe ndikim osman si nje "aksident".

Me duket akoma me me leverdi liria per te kaluar nga tabula rasa tek "kultura tradicionale" dhe anasjelltas, duke kuptuar me "kulture tradicionale" jo ndonje civilizim te lashte, jo ndonje tradite te vecante, ndoshta pertej, kesaj radhe, tradites islamiko-anadollake (feminizmi perendimor jep doren e tij ne perforcimin e idese), por dicka te ngjashme me perfytyrimin evropian te Afrikes si e kaluara e njerezimit, nje njerezim akoma i paevoluar. Mund te duket per te qeshur por njerezimi i sotem dhe njerezimi i kaluar ekzistojne ne te njejten kohe. Kalimi nga tabula rasa tek tradita behet atehere kur tabula rasa refuzon mbishkrimin e fresket dhe rrjedhimisht lindin dyshimet per ekzistencen e nje nenshkrimi.

Ky kendveshtrim po me ndihmon te kuptoj qasjen e OJQ-ve, eksperteve te BE-se, BB-se, etj, por edhe castet e rezistences.

Ne rastin e Nene Terezes sigurisht nuk behet fjale per mohim por per riinterpretim (megjithese keto kane pika ku priten rendshem ne varesi te kontekstit), as eshte ajo nyje identitare e shqiptareve, madje identifikimi me Nene Terezen mund te jete nje nga rastet e mbishkrimeve evropianizuese, por duke perfytyruar reagimet, kalova ne kete hartim. smiley

E po tani, edhe djalli do beje punen e vete. Si mund t'i rezistonte deshires per te hedhur balte mbi nje nga figurat me te njohura dhe me merita te katolicizmit dhe te shqiptareve. Ne fakt ka kohe qe lexoj lloj-lloj fantazish te shthurrura e dashakeqe mbi kete njeri te mrekullueshem per te cilen si katolike dhe shqiptare duhet te jemi krenare. As nuk marr mundimin te lexoj deri ne fund keto shkrime pacavure.

Grupi armiqesor i Kanadase paska shkuar pertej North York-ut deri ne Montreal - madje paskan rekrutuar edhe Kanadeze prej verteti smiley

pasi molepsi anglo-amerikanet:

http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/01/wikipedia/images/3e0da191426f48a686a04a45c3ce5426c28bf173.jpg

smiley  Po ky dihet qe eshte armik!

Hitch vetem nje grime e ndan nga Witch.

Emer ky qe ka origjine pellazge dhe shenjon nje gje pa vlere... nje asgje, zero e fyl simas majakovskit.

Po pse, nuk e dinim ne se c'ishte Hitch? (pjesen tjeter e ploteson ti smiley )

Cimo, ma ngave here tjeter Hitchens ( i ndrifte shpirti atje ku eshte) me mu bi ne gjak. Shpine ta di ku e ke dhe rrjedhimisht pusine ta ngre ne kushte tejet te favorshme per mua!!!

hej, se ke keq, ka ardh koha per nji katershe... o ktu, o atje te ju.

Cimo ke ndigju per festivalin e Cherry Blossoms ne Washington? Pas WWII Japonia ne shenje miqesie i dhuroj washingtonit mijra rrenje qershie te cilat celin lule se shpejti. Aida po me thot qe java e pare e prillit qenka peak time. Nuk ju falet nese e humbisni!!!

Ishalla celin cik me heret, Rono... Let's take this off-line...

Nene Tereza eshte shqiptare e pas '90-s. Me shume me ben pershtypje perzjerja e modeleve te ndihmes dhe meshires fetare me qasjen ateiste, sesa problemi i cmitizimit te figures. 

Pikerisht se eshte shqiptare e pas '90-s na ndihmon te shohim sa veshtire eshte te krijosh mite te fresketa, dmth, qe simbolet te ngjisin, ne epoken Wikileaks. Kjo kulture e pasqyres zmadhuese nuk eshte detyrimisht dicka demokratizuese, kur nuk perdoret qellimisht per demokratizim, madje nganjehere te qerron syte. Nuk po i futem kritikes se konsumerizmit, dmth mitit te individit konsumator si alternativa dominuese (se qe nuk lahen kollaj hesapet me strukturat mitologjizuese kjo dihet).

Nuk po komentoj dot per modelet e ndihmes sepse nuk e kam vemendjen aty per momentin - me fal dmth qe po i bie dy here ne te njejtin vend.

Besoj se sot mitet jane te nje natyre tjeter, jane objekte dhe mekanizma me shume se individe. Pa permendur ate qe Nene Tereza eshte nje figure klerikale dhe ne kete pikepamje krenaria kombetariste behet edhe me artificiale.

U nisa te thoja qe mitet e sotshme jane jofrymore, por dicka me tha se marredhenia jone frymedhenese dhe frymemarrese, si me thene, me objektet, eshte me afer mitologjise se sa objektet vete.

Sa per figuren klerikale dhe krenarine kombetariste, kjo nuk me habit aspak ne kushtet e Shqiperise ne rrugen drejt integrimit evropian. Nuk e di nese e kemi diskutuar here tjeter, por Evropa postfetare nuk na pengon dot ne (dmth Kadarene, tjetrin e tjetren) te kuptojme se Evropa eshte megjithate nje klub i krishtere, e te riperkufizojme kombin dhe kombetarizmin pertej paradigmes enveriste shekullarizuese. Theksoj enveriste sepse arsyeja nuk me le ta shoh shekullarizimin e Shqiperise si nje zhvillim i natyrshem. E debatojme, po te duash. Shtoj, sa per kompletim dhe meqe jemi tek Nene Tereza, se Kosova dhe Maqedonia kane probleme te tjera me fene dhe kombin.

Per paragrafin e dyte, besoj se Europes i pelqen ta kujtoje rrenjen e vet fetare vetem si kundervenie ndaj botes myslymane. Perndryshe me duket se te pakte jane ata qe e kane pranuar politikisht sa e veshtire eshte te krijosh nje Etike jashte determinizmes fetare.

Pa lidhje, por edhe me lidhje: nje here ne nje debat familjar, teksa po i permendja dikujt mbulimin e grave myslymane ne Shqiperi si prove te asaj qe nje grua duhet te mendohet dy here kur e shpall veten besimtare myslymane ne Shqiperi, personi me te cilin flisja (grua) me tha: "Epo ne, le te marrin nga feja ate qe eshte e mire. Se c'te keqe ka te thuash: duaje familjen, mos vidh etj etj."

Pragmatizmi eshte vecanerisht i mire per nevojtaret. Qe me risjell tek Kadareja. Ky ne menyre fare pragmatike, me nje vullnet politik te rralle, madje, perpiqet t'i pergjigjet kerkeses se pamundur evropiane per nje Shqiperi/Ballkan/Turqi ( smiley ) edhe te krishtere edhe te shekullarizuar duke theksuar se ne jemi ne thelb, ne histori, ne ADN, te krishtere evropiane, dhe ne bashkekohesi postfetare. Strategjia eshte e njohur: meqe nuk e krijojme dot te shkuaren, ta rilexojme/rikrijojme ate sipas kerkesave te kohes.

smiley Ndaj them qe ne kete rast s'jam nevojtare (personalisht krenarine per bashkeprejardhjen me Nene Terezen s'e kam shume te zhvilluar). Dhe po diskutoja nga pozita shume te favorshme qasjen ndaj varferise. Nje pjese e mire e dashamireve te saj thote qe Nene Tereza u dha te varferve "dinjitet", ndersa per nje ateist (ose besimtar bashkekohor te reformuar) ndihma qe mund t'i jepet varferise eshte dalja prej saj.

Po mire Finisterre nuk ka nje pozicion qe i permban te dyja, edhe ti jipet varferise dinjitet edhe ndihme per te dale prej saj? Se edhe neper diskutime eshte e njeja gje, thuhet shqip qe llafet e shumta jane fukarallek.

Fin, akoma ti me kto muhabetet qe permbajne heqje varferie?- po ti je dhe goce e shkollume mi.

[...] besoj se Europes i pelqen ta kujtoje rrenjen e vet fetare vetem si kundervenie ndaj botes myslymane. Perndryshe me duket se te pakte jane ata qe e kane pranuar politikisht sa e veshtire eshte te krijosh nje Etike jashte determinizmes fetare.

Nga review-të që kam lexuar ky (e kam përmend dhe një herë tjetër), duket libër interesant. Krishtërimi përveç dogmës, është dhe etikë. Dhe mua më duket se Evropa kuptohet veç nëse ia njeh dhe lexon historikun e vet, ashtu si duhet.

Po të kujtoj disa fakte interesante: vetëm para disa muajsh, kisha katolike vendosi të çkishëronte ata që praktikonin gjakmarrjen.

Në Amerikën Latine, gjatë periudhës së kolonizimeve, ka ndodhur një fakt interesant: Po kisha katolike, duhet të nxirrte dekret ku shprehej se "indianët janë njerëz". Në mënyrë që konkuistadorët të kishin skrupuj e të mos i vrisnin. Interesante është, që protestantët që nuk kishin të njëjtin autoritet mbi kokë, gati i shfarosën fare indianët e tyre. 

Në Romën pagane, tradhëtarët i mbyllnin në një thes me një gjarpër, me një qen dhe një majmun dhe i hidhnin në lumë.

Në Bizantin e krishterë, tradhëtarëve u nxirrnin sytë. Nuk i vrisnin. Humanizmi, në kuptimin që jeta është e shenjtë, është koncept i lindur brenda një bote kristiane. Për këtë arsye, sot në Evropë nuk ekziston dënimi me vdekje.  

Shiko, nuk po diskutoj rolin e katolicizmit nder shekuj. Plus qe s'eshte e nevojshme, te pakten jo me mua, te theksosh qe katolizicmi ishte i pari qe e vuri njeriun ne qender te universit.

Ama personalisht e kam problem te mendoj qe parate qe mund te shfrytezoheshin per te hapur nje shkolle, a per te blere vaksina per femijet, te perdoren per te bere propagande.

Replika ime, në fakt, është më shumë përgjigje ndaj kësaj pjese:

me duket se te pakte jane ata qe e kane pranuar politikisht sa e veshtire eshte te krijosh nje Etike jashte determinizmes fetare.

Pera, një ateist liberal, i majtë, ia pranon vetes dhe të ngjashmëve këtë që thua. Dhe në kontekstin shqiptar, kjo është e rëndësishme. Për shembull, për të vendosur një taban vlerash - dhe këtu nuk përjashtohet aspak etika islame, për këdo idiot të mundshëm që mund ta mendojë këtë...

Për shembull, në rast se do të ishim vend me etikë islame, do e kishim më të lehtë të hynim në Evropë sesa kështu, të çfetarizuar. Nuk i ka shkuar kujt në mendje që, etika që mbante në këmbë shtetin deri para 90'', ka qënë etikë marksiste. Kështu rregulloheshin marrëdhëniet midis njerëzve dhe komuniteteve.

Busulla që më parë ekzistonte, u prish tashmë, dhe etika publike degradoi. Të vlerësosh rrënjën dhe zanafillën e një qytetërimi, që është jo pak, por 2000 vjeçar, siguron dhe vazhdimësi dhe evolucion. Në këtë prizëm, ajo etikë atëherë kristiane, tashmë është shndërruar në etikë civile. Për mua, rregullat dhe ligjet e Evropës për respektimin e dinjitetit të njeriut, për plotësinë e individit, janë një lexim alegorik, evolutiv i vetë Biblës. 

Për mua, rregullat dhe ligjet e Evropës për respektimin e dinjitetit të njeriut, për plotësinë e individit, janë një lexim alegorik, evolutiv i vetë Biblës. 

Mund ta kem gabim por me duket se shpallja e kartes se drejtave te njeriut nga Revolucioni Francez ish akti qe ndau shapin nga sheqeri dhe jo evolucioni i supozuar i Bibles. Qytetrimi i sotem Europian themelet i ka te Revolucioni dhe jo te evolucioni. Kishen e kapi per flokesh shoqeria europiane dhe e terhoqi zvarre drejt evolucionit dhe jo anasjelltas. 

Edhe revolucioni, kristian është. Madje i pari fare revolucion, thotë një shok i emigrantit, ishte Eksodi. Ata që bënë revolucionin francez, quheshin Iluministë. "Unë jam Drita e Botës" thoshte njëri. 

 

Gjate revolucionit, Notre Dami u shendrua ne hambar gruri. 

Idhujtari zotëri, idhujtari. 

Mi ilumino d'immenso, tha. 

 

Ou, kur qenka "prish" krishtrimi me idhujtarine???

Do jet prish kto kohet e fundit me siguri. 

Nemesis, ti po flet per nje proces historik europian qe mund te numerohej edhe kesisoj: Perandori Romake, Perandori e Shenjte Romake, Christianitas (ose Res Publica Christiana), Jus Commune, Republique des Lettres. Cfare dua te them eshte qe ka nje njepasnjeshmeri historike dhe dy here s'lahemi dot ne te njejtin lume. Kesisoj e kam veshtire te besoj ne nje lulezim autentik te fese ne Shqiperi (qofte kjo e krishtere, apo myslymane), ose me mire te them qe s'e marr dot seriozisht Zotin e katandisur ne nje kujdestar konvikti. Mos e shqetesoni per aq pak dmth.

Aman dhe ju latinofilet me Perandorine Romake filloni e numeroni. Nuk behet qameti nese e nisni numerimin pak me perpara. 

Po mor, patjeter, me thone qe francezet ne shkollat e ligjit e studiojne Te drejten napoleonike si te rrjedhur prej Kodit te Hamurabit.

Ja menjehere prekeni dhe i coni gjerat ne ekstrem...te Hamurabi!

Kur Remi me Romulin ziheshin se kush do pinte qumesht i pari nga sisat e ulkonjes, ne Ballkan hidheshin themelet e atij qe me vone do te merrte emrin Qytetrim Perendimore...me vjen keq! 

Ah, po flet per Te drejten greke antike? Hem. Me duket se s'kane te krahasuar per nga sistemimi dhe ndikimi ne historine e Europes, por me siguri ti di me shume nga mua ne kete fushe. Une di qe rruga e pare permes Ballkanit quhej Egnatia smiley

Kuptimi i procesit historik dhe i përftimit të kontekstit aktual, kalon nga ajo rrugë. Nuk po bëhet fjalë për lulëzim autentik të fesë në Shqipëri. Por është e rëndësishme etika e përftuar prej këtyre proceseve. Dhe do duhet të bëhet fjalë, për një konvertim civil në evropianë, të shqiptarëve. 

Po flitet pra, se çfarë është etike, civile, dhe çfarë nuk është. Edhe ne si njerëz, unë, ti etj... jemi persona të përftuar brenda një ambjenti të caktuar. Dhe ajo çka konsiderojmë të drejtë, apo të gabuar është rezultat i kësaj. 

Për shembull, ka njerëz që mendojnë se gruaja duhet rrahur e zëmë. Këta janë përftuar brenda një ambjenti të tillë, që diçka si kjo të konsiderohet normale. Unë po flas për gjetjen e UNIT mendor, që do sjellë unitet mes shqiptarësh. Kjo mënyrë, është edhe kjo, monoteiste. Modul monoteist të menduari. Uni, përbashkësia, është koncept mbi të cilin është ngritur monoteizmi. Madje thuhet se ky zhvilloi atë që quajmë "inner self". 

" Nuk po bëhet fjalë për lulëzim autentik të fesë në Shqipëri. Por është e rëndësishme etika e përftuar prej këtyre proceseve. Dhe do duhet të bëhet fjalë, për një konvertim civil në evropianë, të shqiptarëve."

Etika e perftuar prej proceseve te panatyrshme, eshte e panatyrshme. Ndoshta kjo eshte ajo cfare (me) bezdis me se shumti ne fetarizmin e sotem te shqiptareve. Sic edhe eshte cfare bezdiste nen socializem.

"Po flitet pra, se çfarë është etike, civile, dhe çfarë nuk është. Edhe ne si njerëz, unë, ti etj... jemi persona të përftuar brenda një ambjenti të caktuar. Dhe ajo çka konsiderojmë të drejtë, apo të gabuar është rezultat i kësaj. "

Cfare une personalisht konsideroj te drejte dhe te gabuar eshte sidomos rezultat i asaj cfare kam bere me veten dhe pertej ambjentit te caktuar. 

"Unë po flas për gjetjen e UNIT mendor, që do sjellë unitet mes shqiptarësh. Kjo mënyrë, është edhe kjo, monoteiste. Modul monoteist të menduari. Uni, përbashkësia, është koncept mbi të cilin është ngritur monoteizmi. Madje thuhet se ky zhvilloi atë që quajmë "inner self".

Pikerisht pra. Gjetja e unit per te cilin flet ti eshte proces i gjate reflektimi dhe nevoje per mbijetese. Ne si popull do te mbijetojme vetem duke gjetur piken tone te gravitetit, ngjyren tone te lekures. Ose ngjyrat. Po patem kellqe ta bejme, ok, nese jo, do rrojme nen vasalitet. 

Realisht, është në një farë mënyre e dhimbshme. Dmth kalimi nga njëra fazë në tjetrën, ka lënë pasoja. Një shoqëri e mbyllur për shembull, kur ekspozohet ndaj modernitetit, apo botës jashtë, pëson fraktura të ndryshme. Sociale, klasore etj. Me komunizmin, Shqipëria kaloi nga feudalizmi në industrializëm. Procesi vetë, ishte i pashmangshëm. Do duhej kryer. Sa më shumë prapambetje një vend, aq më i dhimbshëm procesi dhe progresi. Stalinit iu desh të kryente masakër (Katyn), për të shkuar nga feudalizmi në industrializëm. Kinës së Maos po ashtu... 

Po këtu duhet të flitet mbi nevojshmërinë e kryerjes së procesit dhe kalimin e varkës në breg që të jetë safe. 

Po të shohësh komunistët grekë për shembull, ngjajnë jashtë mase me ... dëshmitarët e Jehovait. Bëjnë proselitizëm. Shpërndajnë pankarta, afishime, të trokasin në derë, të ndalojnë në rrugë etj etj... "vuajnë" nga mesianizmi. Pa këtë modul të menduari, pra mbi nevojën për të shpërhapur idetë dhe mendimet e tyre, nuk do të kishte komunizëm. Pa krishtërim, nuk do kishte Evropë të bashkuar fare. Edhe Franca revolucionare anti-dogmatike e Napoleonit, vuante nga mesianizmi. Edhe burokratët evropianë, trojka e ambasadorëve etj, edhe këta "vuajnë" nga mesianizmi. Edhe Arvizuja gjithashtu... kur thotë Act now" apo shpërndan formularë nëpër spitale. 

Është interesant krahasimi i modulit pagan të të menduarit (kohë ciklike), me modulin monoteist. Për shembull, athinasit e lashtë, nuk donin tia dinin shumë për të shpërhapur kulturën e tyre. Ishin krejt kundër kësaj madje. Duhej një kopil helen si Aleksandri që ta ndryshonte këtë situatë. 

Zakonisht, ata që mendojnë me modul pagan, konsiderohen katundarë. Nuk duan tia dinë për Tjetrin. Shikojnë vetëm punët e tyre. Të tarafit, fisit, katundit etj. Si i tha njëri nga këta Preç Zogajt: Po mirë o Preç, çu duhej atyre që shkuan të protestonin? 

nene Tereza nuk ishte llogaritare qe te merrej me parate dhe me menaxhimin e tyre. As jetoi ne lluks pasi abuzoi me paret qe i kurseu. Po nene Tereza ishte ajo qe gdhinte naten, zgjuar apo shtrire me leproze etj deri diten qe vdiq, 86 vjec. Kur ta bejne kte gje dhe kta studiusit kanadeze, atehere flasim per menyren sesi u menaxhuan paret.

 Qarkullojne prej kohesh video ne youtube  qe e demaskojne fare figuren e Nene Terezes baraz me shtrigen e borebardhes.S'me kujtohet ne jane te njejtet.

 

As termat nuk njohin pale te tjerat, shenjtori nuk eshte humanist, humanist eshte shoku Qemal Stafa, per te mos thene emrin e atij shokut tjeter qe i ka mbet ne goje Patekut.

indiane qe s'ia dine as emrin Nene Terezes eshte normale, duke pasur parasysh sa e  madhe dhe e varfer eshte India,por ta perdori nje indian si fakt per te demaskuar figuren e Nene Terezes,per te cilen krenohet nje bote e tere,eshte ulerime.

1,2,3

njeriu qe me ka folur me zi per nenen Tereza ka qene nje indian, i diplomuar ne Institutin (e famshem boterisht) Indian te Statistikes. Une ia thashe me nje fare mirebesimi paraprak te solidaritetit qe "a e dije se Nene Tereza eshte me origjine shqiptare"?

Indiani (dhe edhe e shoqja - te dy te mirearsimuar dhe te situuar mire e tumire ne US) u vrenjt menjehere. Me tha nese ka njeri qe e urrej me shume ne bote - u mendua pak dhe shtoi: pas Hitlerit - ky eshte nene Tereza.

Une u habita si robi qe iu dogj nje leter e mire ne dore dmth. Po pse, i thashe?

Me tha: cfare mendon ti gje e pare per kalkuten kur e degjon si emer. I thashe, lagjet e varfra, kasollet etj...

E pra, me tha, e shikon? Kalkuta eshte shume me teper se aq (dhe per kete e besoj ne vend). Kete perceptim tendin "ne" ia kemi per borxh asaj, vazhdoi. S'kisha cfare t'i thosha, sepse ishte biznesi i vet dhe po me fliste per nji dicka te tijen.

Thjesht per muhabet kjo. Spese per mua nene Tereza eshte si lavderimi i bossit: merre, fute ne xhep, mos e diskuto dhe perpiqu te kapitalizosh mbi te.

Mos eshte ky i videos?

Dmth,faji i Nene Terezes eshte se me punen e saj me te varferit ,tregoi anen e erret te Kalkutes ? perderisa fitoi fame me te tille pune,problemi i varferise qendronte.Do sensibilizohesh bota rreth punes se saj,nese kalkuta s'do kish vertet nevoje per njerez si Nene Tereza ?

Nene Terezen ,sipas meje,me shume e beri vendi,se puna(perkushtimi).Fakti qe Kalkuta ishte aq e varfer ,e beri aq solemne punen  dhe figuren e saj.

 

 

ajo e indianit (i cili thirrej amerikanisht Dev, shkurtim sipa rrokjes se pare te emrit 15 rrokesh indian te tij) eshte tipike e mbulimit te se vertetes, tip "zbukuroj, por nuk genjej" - s'di a e ke pare kete film, natyrisht lindor - dicka kaq e zakonshme sot; e kunderta eshte e pazakonte.

duhet kuptu me ne fund nje gje: vetem fatkeqit i kerkohet persosmeri (dmth te dyja anet e henes), e nderkaq askush nuk don te quhet fatkeq, e as te trajtohet si i tille.

 

Filmin ,jo.

E pyeten nje nene e cila kishte nje femije daun,se cili kishte  qene momenti me i veshtire per te,kur ajo ishte ndiere shume keq ?

Nuk tha asgje te tipit,kur morra vesh per semundjen apo per ndonje moment te veshtire qe kish kaluar me te,qe padyshim ishin te shumta,por kete:

Kur po udhetoja njehere me djalin ne tren dhe bashkeudhetuesja gjithe kohen me meshironte per djalin.

Asaj i pelqente te fliste vetem per perparimet qe kish bere djali i saj.smiley

 

me rente pika qe te paska bere pershtypje te thelle indiani se perceptimi mbi kalkuten eshte faji i saj! mire indiani mole, po ti nuk vure re ndonje gje qe shkon te argumenti i atij moles? 

jo mer momentum, s'ka pse te bi pika fare. une po tregoja nje histori dhe nje perceptim, qe me duket se nuk eshte fare i paperfillshem atje perjasht.

por shtoj edhe kete: nuk do merrja drurin ne dore e as do beja sherr per Nene Terezen. Aq me teper qe kjo ka ndodhur ne Vegas, si muhabet. Dmth gjithcka shkonte kunder heroizmave te mia atdhetare, edhe po te isha aq trim (Indiani them se duhet te ishte me i forte se une fizikisht, kshu nga c'dukej, plus qe kishte te shoqen krah, si Mr and Mrs Smith... cne me lazem dmth).

Harram te qofte mundi i shqiptareve!

Po sa shqiptare kan sakrifikuar veten neper bote ne sherre te kota qe tna dilte nami si njerez qe te bim!!! Kurse ti thua cne me lazem kur tjetri te prek aty ku ska shaiptare qe duro...te Nen Tereza!

Te imagjinoj Cimo duke e kap Indianin nga fyti dhe duke thene neper dhembe gjith kerrcenim: ke shan nga Nen Terza ti mer qen!!!!

 

haha

"Cin sha ka nona ti mer jevg muti!" smiley "Po ju keni honger buke ke nona ime mer ju shplafte mortja!"

jo jo! une sthash te marresh hurin e ti bish atij me gjith grua, se kuptoj pse te vete mendja atysmiley

e kisha fjalen te fakti qe ti flet sikur ca te ka thene ai mo!!! se ja paska fajin nene tereza tij per kalkute? dhe une mendoj se kjo histori dhe ky perceptim eshte me se i paperfillshem atje jasht. une nuk e kuptoj si mund tu bej njerezve pershtypje mendimi i nje tuf shkencekaresh te till e jo me nje indiani mole me gjithe gruan...

qe te mos perseritem gjysmen e pergjigjes e ka dhene me siper bredharaku ndersa gjysmen tjeter PF me posht, dhe kamm pershtypjen qe cdo argument aty rrotullohet.

Per kete studimin e disa profesorucve kanadeze, folen gazetat ketu javen qe shkoi, kuptohet pa interpretime, thjesht duke e sjell lajmin taze, sipas versionit te profesorucve. Nuk e prisja te dilte ketu tek Peshku, per shkak se mu duk shum tendecioz, nje studim profan. E tha mire Bredharaku ketu, qe le te shkojne ata profesoret e te punojne me te semuret e te varferit nje here, e pastaj te mirren me interpretime te semura. Nene Tereza, nuk mirrej me fonde, fonde dhuronin te tjeret, dhe ato sherbenin per te varferit. Nese dyshohet per shperdorime, le te shohin figurat e tjera, ata qe mirreshin me administrimin e fondeve dhe jo Nene Terezen qe mirrej me te varferit dhe te semuret. Pastaj, atje ku hapej nje qender per te varferit apo jetimet, natyrisht qe do kishte dhe nje personel qe do sherbente.

Ne fund te fundit, shtrohet pyetja, a mos hapi ndonje konto personale Nene Tereza, dhe la pasuri miliona te fshehura. Jo, natyrisht qe jo. E vetmja pasuri qe ajo la, ishin keto qendrat  per te varferit. Dhe kjo eshte diçka madheshtore.  

Periqen njerezit e shkrete per ate 15 minuteshn e fames, perpiqen. Menyra me e mire eshte te "tregosh" anet diabolike te nje shenjtore si nene Tereza, dashurine e patreguar per kafshet te Hitlerit, apo shpirtin e dhemshur te Stalinit per femijet... Mjafton qe kur te gjithe pedalojne si te cmendur downhill, ti ja fut kundrapedal dhe vuala e perkthente njoni ne frengjisht.

Si e kishte emrin edhe njehere ky mo?

PF, po flet ne emen te grupit armiqsor? smiley

Keta artikuj mbi Nene Terezen kane vite qe qarkullojne,me shume perdoreshin si sulm ndaj Vatikanit qe e ngrinte ne qiell ( ne plote kuptimin e fjales) figuren e saj, sulmet kryesisht perqendroheshin pikerisht tek strehimi ne gjendje te mjerueshme te pacientve,ne baraka ku plasje vape ne behar e ngrije ne dimer..duke haruar se per cfare vitesh behej fjale,e kush ishin keta njerez.Nene Tereza per mua ka meriten qe e ngriti ne Nobel(e nuk me intereson fare,si e qysh e pse) punen e dobine e Badantes e Colf apo Sanitares(shqip),respekt!!

 Nënë Tereza, në fakt, s’është gjë tjetër veçse një mashtrim i madh medial.

Une skisha degjuar ndonjeher qe Nene Tereza paska  qene  "mjeke" hyjnore dhe paska sheruar te semure me prekje ....nejse keshtu ndodh kur je figure publike. Ata qe jane me ty , bejne para prej teje kur jane me ty dhe abuzojne ne emrin tend , po edhe ata qe sjane prane teje bejne para pasi te vdesesh po ne emer tend.

humanizmi i saj eshte i pavdekshem.

Elba, Nene Tereza nuk ka qene mjeke hyjnore, por misionare per te ndihmuar te varferit dhe shperndare frymen e Zotit, sipas Katoliçizmit. Tani rrymat e tjera fetare i kundervihen, apo kapen pas saj, per t'iu kundervene Vatikanit. Vatikani, vertet ka mekatet e veta, por te kapesh pas Nene Terezes per te njollosur ate, mua me duket budedallik. 

Jo mor Pjer se nuk eshte vetem kunder Vatikanit, eshte me e fkelle puna. Problemi eshte bindja fetare se feja trullos trute e njerzve. E di Elba (edhe Pakapi, e shume e shume te tjere te liberacionit porno) mire kete pune, nuk eshte nevoja tia shpjegosh ti. Shumica bejne finte duke lavderuar humanizmin e saj, ne fakt eshte nje vetelavderim i shemtut kombetar. Po te ishte indiane nga Kalkuta, pothuajse asnjerit nuk do t'i behej vone per te.

Heretik mua sme pelqejne paragjykimet dhe moralet qe grupe njerzish te caktuar i imponohen njerezve  ,  kjo quhet shtypje dhe limiton lirine e individit.

nuk eshte nevoja te jesh dhe ti njeri nga ata , bota eshte plot me imponues , megjithate zgjedhja jote. Te keshilloj mos paragjyko shume me fjale se me vepra nuk besoj se i praktikon per vete.

 

Pse i bije rrotull se çfar ndodh ne bote e çfar bej une ne teori e ne praktike. He hidhu, thuaje mendimin tend per Nene Terezen qe i perket mish e shpirt nje grupi te caktuar njerzish. Mos ki frike se nuk imponon njeri ketu, vetem behet i qarte profili jot. Aman mos u pergjigj se po te imponohem une, sikur me qene lule mos me nga. Per tu pergjigj me nena e motra te te tjereve dini mire ama.

mire mire qetesohu , mendimin tim e thashe dhe e them prap , humanizmi i saj eshte i pavdekshem .

happy?

Problemi eshte bindja fetare se feja trullos trute e njerz

pure heresy smiley

Mua kjo me duket BS. Problemi eshte se artikulli i ketij universiteti, Hitchens, apo kushdo qe e shtron ne te tille menyre problemin me humanizmin, presin qe varferine ta luftoje individi (cudi qe Hitchens nuk pati asgje per te thene kunder filantropistit Bill Gates) duke i shtuar keshtu, mitit, apo ideologjise nga njera ane; dhe se keto artikuj nuk jane shkencore, por shkenciste nga ana tjeter, pasi shfaqin nje besim naiv dhe utopik tek shkenca. Imagjino, shkencetare qe i sulen Nene Terezes pse nuk paska bere mrekullira, duke lene te nenkuptohet se mrekullia qenka e mundshme, vetem se Nene Tereza nuk bente te tilla. Shkencetare qe rrine e merren me Nene Terezen meqe nuk qe e afte t'i shpetonte te semuret nga vdekja, a thua se mund te shpetoje kush nga vdekja. Ajo qe ngaterrojne keta njerez, eshte fakti se misioni i Nene Terezes nuk ka qene te bente mrekullira te tilla si te shpetonte te semuret nga vdekja, por t'i ndihmonte ata qe ishin nisur asaj rruge, t'i ndihmonte te vdisnin. A thua se shkenca dhe mjekesia kane arritur ne ate pike sa te zhdukin vdekjen, pa dhe tashti kane te drejten morale per te kritikuar Nene Terezen. "Vuajtja e te pafuqishmit" luftohet edhe duke e ndihmuar te pafuqishmin ta perjetoje vuajtjen e vet si te bukur, aq me teper kur vuajtja e te pafuqishmit eshte e pashmangshme. Dhe nuk ka humanizem me te madh se sa te ndihmosh robin te beje paqe me vdekjen e vet.

instituti i shpërndarjes së çmimeve, aty nga fundi i viteve të shtatëdhjeta hyri në krizë.

me që hoxha u prish me kinën, kujt t'ja jepnin karrotën: ismailit apo gonxhes. zgjodhën gonxhen.

ps: është idiot ai që beson se ishte murgesha më e përsosur n'at vit..

qe keto ong,ojq e fandacione bamirsie kan abuzuar sa u ka dash qejfi, kan rrjep njerzit duke mbledhur leke per missione humanitare ne boten e III,kjo dihet.kjo gonxja jo pruri ndihme gje ne shqiperi>

" Studimi i akademikëve kanadezë tregon se deri në kohën kur vdiq, Nënë Tereza mori pjesë në 517 misione në 100 shtete të botës, edhe pse shumica e pacientëve të saj nuk përfituan ndihmë adekuate shëndetësore."

Tani, se ajo e kish menjen te konvertimi, se i jepte me shume rendesi sherimit te shpirtit se sherimit te trupit, nuk dihet... Se mbas nje fare periudhe mbase edhe rrojti, dhe desh ti shifte te gjth te vuanin nga pak si Krishti, per tju afruar atij ne boten e metejshme, as kjo nuk dihet (mbase i di heretiku keto gjera, por ncuk i ndan me ne)...Ama, dihet qe, ndonese jo ashtu sic do ta donim ne, ajo beri me shume per te varferit se te gjith ata qe e kritikojne sot, tek e tek, ose te gjithe bashke.

Personalisht, me lite nje shije te hidhur pershembull kur tregohej se filan milioner i jepte i cek disa milionsh per te ndertuar nje spital ne kalkute, ose per te mbush depon e barrnave me ilace kundra dhimbjes, dhe leket shkonin per te hap nje mision tjeter ne nje cep te botes, ku edhe atje njerzit qe vuanin, edhe ne prag te vdekjes, mund te gjenin ngrohtesine e afrimitetit njerzor te dhene nga murgeshat, por jo nje aspirine per te kuruar dhimbjet, ashtu si dhe ne kalkute...

 

Sinqerisht nuk e marr vesh Bame. A thua se misioni i Nene Terezes ishte mjekesia, apo ndertimi i spitaleve, dhe jo paqja shpirterore per te cilen ka nevoje robi dhe te dashurit e tij ne te tilla rastesh, e te cilen asnje spital e asnje lloj mjekesie nuk ta jep dot. Pse nuk kritikohen qeverite perkatese, FMN, BB, e krejt dreqi e shejtani per mungesen e infrastruktures shendetesore, por u dashka kritikuar Nene Tereza, misioni i se ciles eshte i bazuar me perkufizim tek keqperceptimi apo imazhi i fryre mediatik: shkurt BESIMI.

Lulo, 

Nuk duhet pas frike nga kritika e shendoshe, pasi kritika i shkon, pa frike, 99% sistemit te ngritur te menaxhimit te te ardhurave qe transformohen ne MUNDESI, te KISHES. Pra jo direkt nene Terezes. Mendoj une. Ti thu qe misioni i saj nuk ish ngritja e spitaleve, nderkohe qe ndihma financiare merreshin edhe specifikisht per ngritje spilatesh. 

Shiko, llogjikisht do ishe ne rregull nese nene Tereza do kish jetuar nja 2 shekuj perpara. Fatkeqsisht ka edhe deshmi mjekesh qe shkonin vullnetarisht ne misionet e nene Terezes dhe ne menyre aktive roli i tyre si mjek reduktohej brenda ketyre misioneve. Nuk kam qen atje, thjesht po pershkruaj nje dokumentar qe kam ndjekur perpara nja 2 vitesh. Ne nje rast barrnat qe ata i kish mbledhur ne USA dhe Kanada nuk u shperndaheshin njerzve, dhe ata lihehsin te dergjeshin gjer ne vdekje (dhimbja e tyre glorifikohej nderkoh, njehsimi me dhimbjen e krishtit ne kryq etj).  Kjo mu me duket kriminale, ndonese mund te ish krejt normale dhe brenda botekuptimit te motrave. 

Pra, ka vend edhe per nje bravo te forte por edhe per kritika per menyren se si beheshin, dhe mundesisht, behen gjerat ne ato misione fetare.

 

Ne nje rast barrnat qe ata i kish mbledhur ne USA dhe Kanada nuk u shperndaheshin njerzve, dhe ata lihehsin te dergjeshin gjer ne vdekje (dhimbja e tyre glorifikohej nderkoh, njehsimi me dhimbjen e krishtit ne kryq etj).  Kjo mu me duket kriminale, ndonese mund te ish krejt normale dhe brenda botekuptimit te motrave. 

Nqs kjo eshte vertet keshtu , une them rrofshin cmistifikuesit.

Bame, shiko si e mendoj une. Te kritikosh Nene Terezen pse nuk e shnderroi misionin e saj ne mision spitalor, por I la barnat te mykeshin neper bodrume, eshte njesoj si te kritikosh Johnny Cash pse nuk shpertheu ndonje burg por vetem sa I ra qemones. Ose qe te perdor nje analogji me te perafert, eshte njesoj si te kritikosh psikanalistin pse I qan hallet pacientit dhe e ndihmon te kuptoje gjendjen e tij nepermjet analizes, kur fare mire mund t'i shkruaje nje recete me ilace. Shiko si eshte puna, eshte shume me teper shkerdhatllik mashtrimi I nje mjekesie qe udhehiqet nga interesat e firmave farmaceutike se medemek barnat jane zgjidhja per gjithcka, se sa ai I Nene Terezes se sherimi I asaj gruas nga TB ishte mrekulli.

Bame pse i do nga une gjera qe mund ti kuptosh dhe vete. S'do mend qe nje besimtar konsideron me te rendesishem shpirtin se trupin, dhe nga kjo pikpamje eshte llogjike qe misionarizimi, shpetimi shpirtit, te marre prioritet mbi mjeksine, shpetimi i trupit. Nese Nene Tereza deshironte qe ne te vuanim si Krishti, akuza me forte qe i eshte bere, kete nuk jam ne gjendje ta di, sepse nuk di te jete shprehur ne kete menyre. Ne fakt ekziston historikisht tek kristianizmi nje hyjnizim i vuajtjes, deri imitim i Krishtit (eshte edhe nje veper mesjetare e famshme me kete titull), e deri sikur vuajtja ka vlere ne vetvete. Eshte ky shkaku qe ne epoken moderne krishterimi eshte perbuzur ne emer te deshires per lumturi, dmth per tiu shmangur me çdo kusht vuajtjes.

Cfar mund te ndaj me ju, ose me ty meqe paraqite kerkesen zyrtare, mund te them nga ana ime se me çfare kuptoj une, se si gjithnje ka keqkuptime te renda nga te dyja palet. Ateistet injorojne historine e krishterimit qe nuk mund te reduktohet ne ca dogma, Galileu, Bruno, shtrigat etj, dhe veçanerisht historine e kishes, sidomos asaj katolike, qe ka nje urtesi e pasuri pa fund. Kisha katolike, pavarsisht gjendjes se sotme katastrofike, eshte e gjitharmeshme, sikur me qene marins, dhe jo vetem ideologjikisht, por edhe realisht njeh njerzit dhe situatat me nje eksperience mijevjeçare. Po i bi shkurt: mendo edhe pijanecet kane shenjtor mbrojtes. Hitleri, megjithse e urrente, e merrte per shembull perfekt organizimi shteti. Shembull tjeter eshte Stalini si ish-seminarist, Pol Poti ne vend te vet studjoi ne nje seminar katolik, kurse ne Paris kishte si mjeshter nje jezuit etj.

Personalisht mendoj si ateistet qe destini i jone eshte te jemi te lumtur, s'ka kuptim te kerkosh vuajtjen se te vjen vete, por ndryshe nga ateistet mendoj se ti besh bisht vuajtjes, keshtu si heperhe eshte bota, do te thote ta shumefishosh ate duke ja ngjesh te tjereve qe ta kthejne mbrapsht me kamate. Prandaj nuk ka asnje rrugedalje ne qorrsokakun politik, e prandaj une po ta kesh vu re tina nuk diskutoj kurre jo me trap PS, po pse more PD, ore loqe AK, FRD etj, te gjitha rezultojne dashka pa dashka TVLS.   

   

çezarit ate qe eshte e çezarit...me pelqeu komenti yt me siper edhe pse nuk ndaj shume ç'shkruan.....

Vete e ke fajin e kam shkrojtur nen efektin e ilaçeve psikiatrike qe me rekomandove ti.

Te permenda sepse me larte kishe shprehur ate bindjen e thelle( aman sa te thelle?) se nuk ishte thjehst pune anti Tereze por anti kishe. 

Une mendoj se ky eshte nje banalizim i qellimshem qe i behet situates. Ateiste kundra besimtare. Harrohet se per cfare po flitet.

Shiko, me sa me ka rastis te lexoj, shikoj e ndjek mbi nene Terezen, askush nuk i eshte versulur fazes se pare te misioneve te saj. Ato kane qene mundesite atehere, aq kane qene edhe donacionet.    Syni kritik fokusohet mbi periudhen e me vonte, ate ku kulmoi ndihma monetare dhe vullnetarizmi i mjekeve. Nderkohe qendrimi i misioneve dhe i kishes mbase, pasi misionet ndjekin politiken kishtare, nuk ndryshoi. Nuk shoh asgje te keqe te kritikosh kete ngurtesi, nese ajo pengon lehtesimin e dhimbjes, dhe nese ka vend per ndryshim e permirsim. 

Edhe njehere, mos e banalizoni ne ateiste vs besimtare. 

Mu kujtu i barcalete, ne vijshmeri kjo dhe jo e lidhur me ty, per nje katalike fallco. Pas rreshtoresh tha, ky nuk eshte katalik, se nuk eshte nga fshati yne. 

E çfar banalizoj une ose te tjere kur vete situata eshte banale deri edhe kriminale si sherr ateiste vs besimtare. Nuk ka vend, fshehur apo sheshit, ku te mos jete kjo situate banale. Cfar ndodh me teorine e majmunit tip Dawkins, e me gene ADN 99% ngjashem njeriu me majmunin? Konkretisht po notojme ne banalitetin e grupi sulmues agresiv ateist kunder nje besimtarje. Me duket se kot jam lodh me shkrujte tere keto çarçafe. 

Heretiko cte ka gjet belaja ty. Ste la njeri pa te akuzu per banalizim smiley

Edhe nje gje tjeter Bame se me kishte shpetuar, nuk mbroj kishen sepse nuk jam katolik, e as i krishtere. Shife mire komentin tim se eshte Pjer kaurri qe mbron Kishen, un mbroj besimtaret ne pergjithsi nga sulmet e ateisteve agresive.

dhemb per dhembe e smiley

Shqiperisht eshte: me dhemp te dhemp, kaderjaisht eshte: me dhimbje vella me dhimbje, kurse te Peshku: ma dhive vella ma dhive.

Heretiko, dhimbja eshte qe ne shek 21 , fanatizmi fetar per "te shenjten" eshte mjaft subversiv kurse e dhimja eshte qe ti kujdesesh per tufen e besimtareve nderkohe qe barinjte notojne ne vese. marrje, ateisti.

Ka pergjegjsi publike, por ka dhe pergjegjsi personale, dmth leri barijte te dhiten e shif mos dhitesh vete ne radhe te pare.

"Konkretisht po notojme ne banalitetin e grupi sulmues agresiv ateist kunder nje besimtarje"

aha, u morem vesh...

C'ke or Bame pse merzitesh, me duket se me ke keqkuptu, ne lobet e Hitchens dhe Dawkins dhe lobet kundeshtare, nuk eshte se ka shqiptare (me perjashtim te Nene Terezes).

Do ti qe kto studjusit, e kane nje lidhje me ate grupin kanadez qe e financonte Enveri. Kush don me vu bast? smiley

sa do ta veme bastin

Sa apo ça do ti? smiley

Qendrat "Misionaret e Nene Terezes" qe funksionojne edhe ne Shqiperi nga pikpamja e infrastruktures dhe komoditeteve qe u ofrohen klienteve jane teper modeste.Po kaq modeste ka qene dhe jeta e Nene Terezes dhe e urdherit te saj(te pakten sipas dokumentareve dhe deshmive qe kemi pare) .Vetem nqs Nene Tereza ka bere ndonje jete paralele dhe ka abuzuar me fondet e dhuruara.Sidoqofte , gervishtja e miteve , riinterpretimi, cglorifikimi i gjithckaje qe me pare ka qene e shenjteruar, eshte vete qasja e kultures posmoderniste. Dhe ka ikona tek te cilat dicka  duhet cmitizuar ne fakt. Sepse mitet moderne jane njefaresoj edhe fabrikime.Sic fabrikon BB nje yll mediatik gati nga hici.

Pozicioni misionar eshte kaq demode smiley

Megjithse eshte diskutuar pa fund per çeshtjen e çmitizimit, dhe do vazhdohet se eshte mode postmoderne, ka nje gje te rendesishme qe pothuajse nuk diskutohet kurre. Nuk eshte problem çmitizimi ne vetvete, gje qe lidhet me kalimin ne fazen e pjekurise te njerzimit, por eshte problem motivacioni per te cilin behet, dhe motivacioni mund te jete i ndergjegjshem (me ideologji, taktike dhe strategji te sakte), dhe i pandergjegjshem nga kokloqet. Nga ç'kam vene re, motivacioni postmodern dekonstruktivist, ne pergjithsi eshte i nyte, mbrapa do te gjesh gjithnje motive te nyta personale. Dhe me e nyta e te gjithave eshte teoria, qe mundohet te mbuloje me gjethe fiku qelbsillekun personal, "shih veprat, mos shif personin mer jau". Dhe nuk lene gje pa pare, edhe fantazite e tyre personale me te pallume e me te vjedhura, per tia ngjesh personave qe nuk i kane per zanat, e as ne fantazi. 

Po pikerisht se njerzimi eshte ne fazen e femijerise, cmistifikuesit nuk jane gje tjeter vecse femije trazovace.Ky do ishte interpretimi me  justifikues. Bota nuk eshte monolitike dhe merret vesh se jo cdo cmistifikim eshte nje hap i pafjshem drejt lirise.Ne nje bote plurale ne interesa e konkurence per dominim, nuk perjashtohen parapavijat dhe pararojat.Ne te njeten kohe , krahas cmontimit te miteve te vjetra montohen dhe cimentohen mitet dhe utopite e reja (tregu i lire, barazia gjinore,revolucioni seksual etj etj.) Ndarja e personit nga vepra pastaj eshte vjega  qe justifikon gjithcka.Plus relativizmi  po ben kerdine. Ah Niqja.Zoti vdiq, rrnofte Zoti.

Nene Tereze te qofsha fale

Te kam nene e me ke djale

Rono , e di ti si e ka pas qujt Enver Hoxha Nene Terezen ?

Pra ,Nene Tereza assistoi mijere e qindra mijera ,te fundit nder te fundit ,ketu njerz qe nuk ndjenje asnje krenari per te thone po pse nuk i nxori nga varferia ajo!!!Kjo eshte menyra me e mire per te ndihmuar te varfrit.Po ai onkologu pse i asiston t'ja bej sa me lehte semundjen duhet t'a sheroje....Ma certo....

oh motra, duket qi je e vogël pasi nuk ke njohur gëzimin. zot sa shum ka asistue e shoqnue n'at bot ài

Dihet që besimtarët, ndonjëherë të kapur prej zellit fetar, kanë sjellje të papërshtatshme me modernitetin. Shenjtorët e antikitetit, eremitët etj, rrinin dhe majë shtyllave pa ngrënë, ndonjëherë. Madje, dikur, të krishterët hiqnin dorë masivisht prej botës materiale. Ndonjëherë shkonin nëpër pyje dhe jetonin si kafshë, e të tjerët duhet të kishin kujdes se i vrisnin, i kujtonin kafshë të egra. A ka pasur tipare të kësaj natyre (qoftë në masë më të vogël) tek Nënë Tereza? Mbase po. Me shumë mundësi, po. Ajo ka qënë kundër abortit, kundër prezarvativëve, planifikimit familjar etj. 

Më thoshte një shoku im, këto "nënat", kanë një problem të tmerrshëm, ndonjëherë.. thjesht mendojnë se vetëm duke qënë "nënë", mund t'ua zgjidhin të gjitha punët evlatëve. Robt me kalimin e kohës, po sofistikohen, nuk pranojnë formula të gatshme. Veç dashuria, e çfarëdo forme qoftë, edhe sublime fare, nuk mjafton ndonjëherë. 

p.s Më vjen mirë që peshku erdhi në vete somehow... se po DISKUTOHET më së fundi. smiley

ne jena njerez ,shoqeri ,nacion a si ta duni ne nje konfuzion te madh ...po duke filluar nga baza.ç'eshte e mira e ç'eshte e keqja .Pse nje veprim eshte i mire e pse nje tjeter jo.ne carità e miresine e nje shenjtoreje si Madre Tersa duhet pranuar si gur themeli qe eshte e mira ,sublimja ,dashuria .Ne gjithe ç'beri Hitler ,Stalini e Enveri8ky i fundit qe ka te beje direkt)eshte e keqja ,dialli,e gjithçka negative,Problemi eshte se e mira nderton jo me te njejten shpejtesi e madhesi qe ben dem e keqja.Mendoj se ne nje konfuzion kaq te madh Figura si  nene Tersa me mire te mos prekenUne jam krenare per Origjinen shqiptare te Nene Terezes.Eshte Gjithçka e bute .misericordiose qe mund te nxirrte nje zone kaq agresive sa e jona....Po kur jeton ne terr ,teper drite te vreT SYTE.

Me sakte do te duhej te ishte te ishe krenare per frymen e krishtere dhe shpirtin bamires te Nene Terezes. Vleresimet dhe monumentet qe i jane ngritur ne Shqiperi, pikesepari i jane kushtuar sepse ishte nje BAMIRESE para se me qene shqiptare. Qe ishte me separi shqiptare nuk perben ndonje determinizem per tu bere nje katolike e mire dhe bamirese shembullore.

Po ,ke te drejte ,po nje here ne shekull pse mos te çoj uje ne mullirin tim e te them edhe absurden ,Nene Tersa ishte e tille se ishte shqiptare....smileyKu eshte problemi .pse nuk eshte e mundur?

ok, ti si besimtare je brenda dogmes katolike> sa me absurde , aq me shume duhet besuar.Arsyeja eshte vegel e besimit smiley

Nuk me çuditi ky lajm,se ma ka thene nje mikja ime ketu qe e kishte lexuar diku para disa vjetesh,qe nene Tereza nuk eshte ajo qe njohim ne, se  perkushtimi per te semuret ishte njera ane e medaljes,dhe nga ana tjeter ajo harxhonte shume per jeten e saj private, per mjekim etj, nuk doja ta besoja dhe nuk e di a duhet akoma ta besoj,nje gje di,qe s'di asgje tha...me duket se po harroj edhe emrin tim,por tashme ne bote  non c'è piu religione,madje do thoja se s'ka pas ndonjehere,vetem nje gje eshte e vertete,qe ajo rrotullohet

Shqiptaret mburren me Nene Terezen e cila pervec gjakut nuk asgje tjeter te perbashket me ta.ajo predikonte ndihmen e dashurine per te vobektit shqipot i lene te vobektet t'ia heqin vetes se nuk kane me cfare te ushqehen.ajo predikonte dashurine e paqen me njeri tjetrin gjysma e shqipove jane ne kulla ngujimi e ia heqin fqinjit me kallash per nje vije uji nje cope gardhi apo nje pule.ajo dikur tha se edhe "kamunistet jane bij te Zotit" shqipot brohorasin e votoune nje kryeminister i cili u thote bijve te komunisteve "do ua baj ma zi se baballareve tuej" dhe nga tjeter ben be per koke te Nene Terezes.

....meriton te jete thenia e dites.....

10 smiley

E kam thene qe me kohe dhe do ta them, kush hedh balte mbi nene Terezen, le te shkoje te flere me njerezit me te varfer, ne mes te skamjes dhe pleshtave, te jetoje pa asnje lloj te mire materiale perpos veshmbathjeve, OSE ta mbylle gojen.

Dmth Tereza duke perdor lidhjet e dyshimta me Ate lart, qeka e para qe e paska terezit qe gjithe ate pare te modhe ta marre me vete, ne vend qe t'i cote kta gjynafqaret ne hotele me 5*. Kurse per miraklat paskerka perdor dhe ilace, kurse ato mijra shenjtet e tjere, duke fillu nga i Pari, perdorshin vec uje te bekum. Eh c'do ishim pa akademiket kanadeze thuaj!  Mire ne si popull me origjine te dyshimte, po ata indianet qe gjoja kane dhe kulture te vjeter, si e paskan honger sapunin per djath?

Nga ana tjeter, dhe  origjina e nones ka mbet pezull. Ne fakt meqe nuk dihet data e sakte e formimit te kombit shqiptar, s'dihet a mund te quhet nona shqiptare apo jo. Keshtu qe akademikeve ne fjale po i jep i dore ene Shmiti ne kete drejtim. 

E kam thene qe me kohe dhe do ta them, kush hedh balte mbi nene Terezen, le te shkoje te flere me njerezit me te varfer, ne mes te skamjes dhe pleshtave, te jetoje pa asnje lloj te mire materiale perpos veshmbathjeve, OSE ta mbylle gojen.

Te bente cdo njeri aq sa Mother Teresa beri  , bota do te kishte pamje tjeter. Imagjino cdo njeri, cdo dite sikur 1 ore t'i kushtonte dikujt falas nga jeta e vet , sikur edhe vetem me nje xhest human , nje fjale te mire , nje shtrengim dore , nje buzeqeshje te sinqerte , nje xhest shume te vogel , do te kishte fuqine te ndryshonte jeten e dikujt. E ata " dikujt" do te ishim te gjithe ne , qeniet humane ne toke, qe po hame njeri-tjetrin sot , dhe po hapim varre ...si tha dikush sot ketu te PPU........jemi mbyllur ne nje dhome gazi dhe kush do shpetoje i fundit ???

Well, kam vendos te jem jasht kesaj , me sa te kem mundesi

 

paradoksi qendron qe ne themel te studimit qe ka nja 1 jave a 10 dite qe vertitet online dhe qe fillimisht e pashe ne yahoo news:
nje tufe me studiues qe paguhen per te dale ne konkluzionin se Nene Tereza duhet te kish bere shume me teper me parate qe arriti te mblidhte. Vete Nena bente jete asketi dhe nuk mori nje qindarke. Nderkohe behemi keq per H. Chavezin dhe duam ta shohim si hero te nje kauze te perbashket por nga ana tjeter, jemi gati te mbyllim nje sy dhe te kapim nje qasje analitike te studimit per Nene Terezen - mashtruese

Sipas meje, Nënë Tereza i ka lënë shqiptarët të pavendosur se si duhet të sillen përballë kësaj figure në dukje aspak karizmatike. Me përjshtim të Kadaresë i cili ka i bërë një përulje tejet elegante këtij personaliteti, të tjerët, duket se janë vendosur në pozita mbrojtëse. Ajo nuk ishte as e re, as e bukur, e as karizmatike. Gjëja e parë që më vjen ndër mend është të krahasoj Nënë Terezën me Papa Vojtilën në castet e fundit të jetës së tij. Ky Papë kaq shembullor në kohën kur ishte i ri, energjik dhe autor Enciklikash sa të diskutuara aq dhe frymëzuese, papritur u kthye në Papë të përfolur, kur jeta e tij mori të tatëpjetën drejt degradimit fizik. Më kujtohet një botues polak i disa gazetave sensacionale në Poloni që botonte vazhdimisht artikuj ku qesëndiste pamjen fizike të Papa Vojtilës dhe shëmtinë e degradimit fizik të tij. (botuesi në fjalë, Jerzy Urban vetëm për i pashëm nuk mund të akuzohet). Ai arriti deri atje sa t’i vendoste lloj-lloj epitetesh përcmuese, dikujt që tanimë nuk ishte në gjendje të kontrollonte degradimin fizik. Sipas meje, është degradimi fizik që ne shohim fillimisht tek Nënë Tereza. E megjithatë, edhe degradimi i saj do të ishte deri-diku i pranueshëm, nëse ajo vetë (me atë pamje të plakur, të kërrusur, të mbushur plot e përplot me rrudha) nuk do të kishte kurajën 'aspak karizmatike' për të ngritur në kultin e misionit të saj, degradimin e vërtetë fizik. Urdhëri i Nënë Terezës fiton paksa ngjyra vetëm sepse shohim që marrin pjesë në të dhe misionare që nuk janë ende në këtë shkallë të degradimit fizik. Përulja e Kadaresë ndaj kësaj figure është edhe më prekëse, kur mendon që ky autor arrin disi t’i japë kuptim degradimit fizik.

Deshmite me te mira per Nene Terezen jane misionet qe ndihmonin te varfrit, te semuret qe vdisnin rrugeve te Kalkutes e qe perbuzeshin  si te paprekshem (dalit) prej shoqerise te kastave indiane. Ne Shqiperi misionet e saj dhe qendra te tjera sociale fetare (te krishtere apo mysliman) bejne shume vepra bamiresie. Ndihmojne te varfer, sakat, njerez me te meta. Bejne shume me teper pune ato se dhjetra OJF qe shpenzojne leke per seminare e konferenca.

Sepse per mua nene Tereza eshte si lavderimi i bossit: merre, fute ne xhep, mos e diskuto dhe perpiqu te kapitalizosh mbi te.

 smiley

I gozhduar mu duk Janullatosi.. Te vjen per te vjelle kur lexon 400 komente qe shajne nje prift duke mos pasur asnje prove per ate qe thone.. Shume nga keta tru peshqit e akuzojne se eshte pergjegjes per gjendjen ku ndodhet sot Shqiperia. TURP E PER FAQE TE ZEZE. Dua te falenderoj Bradin sepse e shoh gjithmone qe nuk mer pjese ne diskutime skandaloze qe nuk i degjon as ne Bilardot me te qelbura te TR.

smiley

eh c'me bone kurioz... vajta pashe siper.

Bradi e kishte kap mat Ronin me i pytje gozhduese.

PS. O PF, vertet, c'e ka qujt Enveri Nene Terezen? Jo per gjo, po Nexhi sikur coi mbesat a nipat qe t'ia prekte i cik shenjtorja, sa per shonc. smiley

 

Ka te forta ashtu po po lexoja tere komentet e Janullatosit dhe e pashe qe nuk kish mare pjese..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).