Ne nje fjalim te mbajtur ne katedralen "Ngjallja e Krishtit" ne Tirane, kryepeshkopi Janullatos kritikoi ashper ate qe ai e quajti nje sulm ndaj kishes ortodokse. Ajo qe bie me shume ne sy eshte fakti se Janullatos i referohet Shqiperise si "vendi yne" duke shkaktuar nje fare habie tek shume persona.

Me poshte gjendet fjala e plote e Janullatos:

"Në vitet e persekucionit të madh ishte një metodë konkrete, që donte ta bënte fenë qesharake dhe që t'i drejtonte njerëzit të jetonin jashtë kishës. Ishte përpjekja për të paraqitur priftërinjtë si njerëz jomoralë, apo që nuk janë patriotë, siç ishin ata, që në të vërtetë shkatërruan Shqipërinë dhe e çuan në fund të Evropës në shumë drejtime

Kishim shpresë se me ardhjen e demokracisë metodat e vjetra do të harroheshin. Por të gjithë e dimë se s'u bë revolucion që në këtë vend të vinte demokracia dhe shumë nga protagonistët e dikurshëm, kanë edhe sot fuqi, para, mjete televizione, që ata shprehen. 

Pamë kohët e fundit se këta ranë dakord të sulmojnë Kishën Ortodokse nën maskën e artit; u përpoqën të bëjnë qesharakë, jo vetëm klerikë priftërinj, por edhe shenjtorë. Edhe Hoxha kishte respekt për Shën Kozmain, por gjoja-patriotët e ditëve të sotme duan të bëjnë qesharakë edhe shenjtorët. Njerëz të komuniteteve të tjera fetare, duke pasur traditë familjare të tillë, gjoja përpiqen të mbrojnë Kishën Ortodokse. Meqë këtë e bëjnë në mënyra të shumëllojshme, ne nuk besojmë se ata bëjnë pjesë në ndonjë komunitet fetar, por ngelen ateistë. Kanë bërë një gabim; nuk jemi në kohën e persekucionit kur ne ortodoksët kishim frikë se na çonin në burg apo internime. Jemi të lirë në demokraci, kemi forcën e votës sonë dhe kemi miliona miq në botë që kanë influencë. 

Ajo që është dhuratë e madhe në Shqipëri duan ta shkatërrojnë, dhe këtu e kam fjalën për harmoninë ndërfetare. Çfarë harmonie mund të kemi, kur persona të feve të tjera sulmojnë Kishën Ortodokse? Unë nuk njoh ndonjë ortodoks që shkroi apo sulmoi komunitetet e tjera fetare. Është bërë një listë e gjatë dhe nuk mund të përmendim as emrat e atyre që sulmojnë Kishën Ortodokse. Më parë një regjisor bëri një film me gënjeshtra dhe e transmetoi edhe jashtë vendit, gjoja për të nderuar vendin tonë dhe pa që kishte një reagim të qartë të ortodoksëve, edhe nga Korça, edhe nga Berati. A thua se Shqipëria nuk ka probleme si droga, korrupsioni, vjedhja, trafiku, mashtrimi që arti i tyre të merret me Kishën Ortodokse.

Është edhe një plan tjetër, që duan ta çojnë përpara; të nxjerrin si shembull të klerikut ortodoks shqiptar një person që nuk është as klerik, por as me dinjitet. Asnjë kishë në botë nuk e pranon atë si klerik, por ata që janë të feve të tjera përpiqen ta paraqesin si përfaqësues të Kishës Ortodokse. Njerëz që nuk kanë idenë nga Kisha Ortodokse na bëjnë leksione të së drejtës kanonike. Kjo nuk na fyen ne. Ata duan të fyejnë aftësinë e të kuptuarit të popullit shqiptar dhe vetveten, sepse duken se sa mendjevegjël janë ata vetë. Janë 42 persona, peshkopë, priftërinj, dhjakë, murgjër, që iu thonë këtyre personave që duan të na japin leksione, se nuk janë më pak inteligjentë dhe patriotë, se ata që na sulmojnë. 

Ne nuk kemi mjetet, gazetat, TV që të përgjigjemi. Shkruajnë ata diçka, ne përgjigjemi, ata nuk i botojnë reagimet tona. Ata iu bëjnë censurë shkrimeve tona, sepse janë të rinisë komuniste të viteve të kaluara. 

Ne disponojmë vetëm të vërtetën. Le ta mësojnë të gjithë: nuk kemi frikë fare. Të mos përpiqen të krijojnë fobira dhe as nuk do lëmë t'i shkelin me këmbë shenjtorët, se kështu ata shkelin të ardhmen e vetë Shqipërisë. Në fund, themi se këta persona nuk besojnë te perëndia. Ne që besojmë, e dimë se me Perëndinë nuk tallet njeri dhe nuk e vë askush në lojë. Ju lutem të gjithëve; të jemi të gjithë trima, të jemi pohues të së vërtetës. Të mos lejojmë njerëz të ndryshëm të vijnë në shtëpinë tonë e të na japin leksione. Vëllezër, me qetësi dhe gjakftohtësi vazhdojmë të themi të vërtetën. E gjithë shoqëria e di se kisha është punishte e ndershmërisë, e së vërtetës dhe e dashurisë. Sado që të duan të mbulojnë të vërtetën, ajo ka mënyrat e saj që të shfaqet dhe të shkëlqejë. Duhet të jemi të gjithë pohues dhe rrëfyes të së vërtetës. Nuk është thjesht detyrimi, por është nderi ynë ta mbrojmë këtë të vërtetë".

*Fjalim i Anastas Janullatos

431 Komente

Pse Janullatos flet ne emer te Shqiperise?

ta kuptoj shqetesimin or mik, po titulli çedon!     

si pse flet ne emer te Shqiperise?   po sikur eshte kryepeshkopi i kishes Ortodokse te Shqiperise  dhe gjithashtu,  (meqense thua i referohet Shqiperise ''vendi yne''),  eshte  nenshtetas shqiptar  dhe jeton ne Shqiperi...

 

por pyetja  e drejte, sipas meje, ka qene  dhe vazhdon  te mbetet:  perse Janullatos  eshte kryepeshkop  i kishes  Ortodokse shqiptare??

Belul shume e  sakte pyetja jote. Tradhtaret i kemi neper koridoret e parlamentit , fjala komb nuk ben vaki te perdoret kur vjen puna e perballjes me agjenturat greke.

janullatosi eshte agjent grek! eshte me mision per zhdukjen e historise shqiptare "nepermjet te vertetes se kishes"  dhe ngjalljen e sherrit me te vjeter ne Ballkan- Vorio Epirit,

janullatos eshte pjese e luftes se ftohte midis Greqise dhe Shqiperise.

Psh perse Janullatos merr pjese ne seancat e parlamentit shqiptar si vezhgues ????

Apo  e ka cu Zoti aty ? smiley  far e keqe

Pse e ka marrë nënshtetsinë Janulla ,

me duket se po..  sepse sipas ligjit   duhet te kesh nenshtetesine shqiptare  qe te behesh  klerik  i larte , kryepeshkop  ne kete rast .  kjo vlen edhe per  fetë  e tjera.

Sikur më kujtohet ashtu në tym se Bamja nuk ja dha. ?

me duket se ja  kane dhene paraardhesit e Bamkes... Moisiu, Mejdani.. ndofta Berisha.  nuk e di me saktesi...

E ka marr -

arsyeja qe e ka marr eshte se Neni I Kushtetutes Se Kishes Fan Nolit per krypeshkopin e ka kusht

Kryepeshkopi Shqiptar duhe te jete i lindur ne Shqiperi , te kete nenshtetesi shqiptare dhe te jete gjak shqiptari

tashi nenshtetesine e  mori , per gjakun nuk  e di si do ja bej , do ta japi apo do ta marri

JOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Nuk ka shtetesi shqiptare Janullatos.

Ideja eshte qe e ka kerkuar e s'ja kane dhene? Apo s'e ka kerkuar fare?

S'ja kane dhene. Me siguri gjykohet se paraqet rrezik per sigurine kombetare, se kjo eshte e vetmja arsye per t'ia refuzu.

Bamir Topi e dekoroi me urdherin e "Skenderbeut".

Me duket se jo.VArqipeshkvi katolik nuk eshte shtetas shqiptar,me kete nuk dua te them se Janullatos nuk ka shtetesine shqiptare ,thjsht vura ne dyshim domosdoshmerine e shtetesise per te qene klerik i larte.

kishen ne shqiperi e paguan shteti apo jeton me fondet e saj ? 

po ta paguaj shteti, ky mund te vendose kushte te caktuar. (ne france per shume profesione duhet te jesh nenshtetas francez). po te jetoje vete, ajo ben ç'te doje vete.

Ka nje fond qeveritar qe i shperndahet istitucioneve fetare. Me duket gjysma Komuniteti Mysliman dhe gjysma tjeter mes Kishes Ortodokse, Katolike dhe bektashive. 

Pedofil!

Ok, Zana.. ndofta e kam gabim  per kleriket e larte Katolike.    por per Ortodokset  eshte  kusht,  K/P  i saj  duhet te jet  nenshtetas shqiptar.

 

p.s   At Rrok Mirdita, a nuk eshte ky kryepeshkopi i kishes katolike shqiptare?    une e di shqiptar At Rrok Mirditen.. te pakten nisur nga emri..

At Mirdita nga sa di (nuk jam e sigurte)eshte peshkopi i Tiranes e Durresit,Ne shqiperi eshte i pari ai qe quhet Nunzio apostolico.Ne 1990 ishte Ivan Diaz .Ne mos gaboj nga disa vite eshte nje irlandez .

Zana ka ndryshim midis katolikeve the ortodoksve.Ortodokset Kane kishen autoqefale ose te pavarur ndersa roman catholics varen nepermjet hierarkise nga Vatikani.

Do te ishte mire qe ne demokracine e brishte shqiptare, te mos lejohen perplasje te rrymave fetare. Duke i hapur rruge kontradiktave te rrymave dhe ekstremisteve fetare, prishet ter harmonia dhe toleranca qe ekziston ne popull per kete çeshtje. 

Te ngrihesh ne mengjes e te shohesh ftyren e janulles smiley, me duhet me mor veten tani

E gjithë shoqëria e di se kisha është punishte e ndershmërisë, e së vërtetës dhe e dashurisë. Sado që të duan të mbulojnë të vërtetën, ajo ka mënyrat e saj që të shfaqet dhe të shkëlqejë. Duhet të jemi të gjithë pohues dhe rrëfyes të së vërtetës.

kisha  janullatosit ??  smiley

smileysmileysmileysmiley

Pas 23 vjetesh ne demokraci , syte e besimtareve jane celur, vetedija kombetare eshte zgjuar. Nga kjo pikpamje me duket pak anakronike sulmi permanent ndaj Janullatos.Komuniteti ortodoks ose eshte OK me kryebariun me kombesi greke...ose perkundrazi, nqs nuk do te ishte dakort, pas 23 vjetesh, i ka mundesite dhe mekanizmat per te reaguar dhe kerkuar qe ne krye te KOASH te jete nje shqiptar. Tani , ose Sinodi eshte i blere /shitur , ose per besimatret ortodoks besimi prevalon mbi kombesine.

Nuk eshte ceshtje besimi, le te prevaloje besimi, eshte ceshtje shovinizmi te greqise. Ortodoksismin nuk e ka sulmuar askush ne shqiperi, greqizimin e ortodoksizmit shqiptar PO.  Te gjitha figurat historike te ortodoksizmit shqiptar e kan refuzuar me sakrifica te medha shovinizmin grek dhe kan qene ne balle te ruajtjet te races shqiptare. Ky plehrenjeri-njeriplehre i quajtur janullatos deshiron qe te njehsoje tentakulat e shovinizmit grek me aspektin shpirteror te popullsise ortodokse shqiptare.

Kemi Janullen ne nje ane qe po i hedhe benzine zjarrit dhe ne anen tjeter jeniceret e Rihadit dhe Mekes te cilet i jane sulur cdo simboli shqiptar qe ka lidhje me krishterimin. Janulla me ose pa dashje po behet pjese e lojes se felliqur se fushates promovuese te fese ne Shqiperi e cila thejst po na demton. Puna e Janullese eshte te bind njerezit te vene ne kishe, ne pamundesi te kesaj te pares Janulla po shendrrohet ne nje zedhendes i deshperuar mediatik i Kishes "aka Comical Ali".

 

që në të vërtetë shkatërruan Shqipërinë dhe e çuan në fund të Evropës në shumë drejtime.

Ata ishin vizjonare ti mjekerrcjap injorant, se po te mos ishin ata vizionaret, ato helmet e Athines,Mekes apo Vatikanit do kishin bere punen e tyre sot do ishim shendrruar ne nje Liban te dyte ne qender te Ballkanit. Shqiperia paskerka nevoje dhe nje here ti mbylle me ligj keto institucjonet e ketyre vemjeve parazitore qe po na importohen me dhune

Në fakt, Janullatos flet për vazhdën e persekutimeve të njëpasnjëshme ndaj komunitetit ortodoks, që janë bërë të dukshme dhe këtu. 

ish-këshilltari i ish presidentit, DITËN QË KY I FUNDIT ISHTE NË INAGURIMIN E KATEDRALES, flet kështu:

Kësaj nuk dini t'i përgjigjeni. Se mos bëni vaki dhe dënohet ky fakt, se na prishet shqiptaria pastaj. E keni parasysh? Dikush mund të shkojë tu thotë ortodoksëve gjak-prishur, s'ka gajle. Është i lejuar dhe toleruar. Mbase dhe i nderuar, në fund? Konformizmi i "shqiptarisë" kështu e kërkon. Biem dakord që t'u bëjmë raprezalje të "tjerëve". 

Për info, janë hedhur dy kryqe në erë këto muaj. ASNJË LLAF dhe për këtë. 

Atëherë, cili është nënteksti i kësaj teme të hapur, pasi ka neglizhuar këto fakte? Pse ankohet Janullatos, kur diskriminohen ortodoksët? Hë pra, pse ankohet? Pse ka gojë dhe flet kur komunitetin e nxjerrim me shifra qeverie 6.75%? Pse flet kur kryqet i hedhim në erë, dhe autorë nuk gjenden, as dënohen? Ai nuk duhet të flasë, nëse flet konsiderohet provokim, normalisht. Edhe në një linjë me fushatën, kur kryetari i qeverisë! shkon dhe thotë se kryetari i opozitës "flet si grek". Kështu që bukur shumë. 

Këta jeni, këta meritoni, tha. Mos u ndjeni fare. 

kishe e gjakprishurve

hmm...

shkolla greke te hapura fshehtas

ouu...

shume i shpifur ky nacionalizem i ngritur mbi sulemt ndaj nje besimi fetar nderkohe qe Kushtetuta njeh dhe respekton lirine e besimit. Keshtu ndodh kur qylymat e te sotmes i thurim ne tezgjahun e historise.

Mos u bej delirant. Nese do fakte shko e pyet se si eshte ndertu shkolla e fundit greke ne Gjirokaster (ngjitur me kishen ortodokse). Ndaloheshin punimet me urdher te autoriteteve sepse ishte pa leje dhe njerzit e Janulles jepnin urdher te vazhdohej ndertimi naten dhe gjate fushates elektorale per zgjedhjet lokale se askush s'do shqetesohej per te ne ate kohe.

Janulla nuk perfaqeson asnje besim fetar o spiritoz, por thjesht qarqet me anti-shqiptare greke. Fakti qe kete e ben nen rroben qe ja falen Berisha-Meksi-Alia nuk mund te na beje te mbyllim syte.

Ke harru TOPIN. Që e dekoroi. 

Oh, te lutem, une delirant ? Shiko, une jam ateist apo agnostik dhe gjerat i shikoj si qytetar i lire ne kete rast por edhe si shqiptar (mos zotrote ke hapur ndonje zyre ku jepen licenca se ksuh eshte shqiptar e kush gjakprishur? ) dhe nuk para i perplas briret ne keto ferkimet nderfetare. Ti mund te kesh fakte me shume e je ne brendesi , sikurse thua, kurse une shikoj ate qe duket nga jashte.Sikurse kam thene ne nje koment tjeter, edhe sikur engjell te jete Janullatos, une nuk e shikoj me sy te mire qenien e tij ne krye te KOASH. Kush e solli e si erdhi e pse qendron, eshte sterdebatuar edhe ketu. Ndoshta jam i gabuar por edhe Kisha katolike , kleriket i shperndan ne vende te ndryshme, pavaresisht nga kombesia ( predikimi vllazrimit dhe dashurise ne Krisht mbi nacionalitete,raca e popuj).Me duket absurde dhe dinake kjo praktike, aq me teper ne rastin tone si vend i varfer ku njerzit shiten per pese leke. Imagjino nje klerik kacurrels afrikan te japi meshe ne dioqezen e Gomsiqes. Per mua hierarkia fetare e cdo religjioni duhet te jete vendase. Edhe predikimi duhet te jete ne shqip.

U ndodha ne nje vaki para ca ditesh ne nje qyteze te vogel. Fare prane shtepise ku kishte ndodhur vakia, ishte xhamija dhe kur nga altorpalanti shperthente ezani arabisht. Zot i madh! Mire arabisht por me nje volum qe ti hidhte trute ne ere. Dhe njerzia , ne vend te ftohej per meditim, mermerisnin: plac!

Ja ky eshte komuniteti pra, qe nuk reagon, nuk i merr gjerat ne dore.Se si e pse , ekuacion me shume te njohura . 

edhe nje here, Lizander: une nuk po bej avokatin e Janullatosit.Po bej avokatin e ortodoksise si mase besimtaresh dhe institucion shpirteror. Ti hop, pasi me quan delirant, hidhesh tek Janullatos por nga urrejtja patollogjike qe te erreson arsyen dhe syrin, pret me sharren e shqiptarizmes edhe degen ku ai qendron, dmth ortodoksine. 

Se pari nuk thashe qe je delirant por te bera thirrje te mos behesh. Dy gjera te ndryshme apo jo.

E megjithate ti s'ma degjove llafin! Se ku e pe ti qe une po pres degen e po sulmoj ortodokset, ti e di. Ti vete thua se je dakort qe Janulla s'duhet te jete ne krye te KOASH. Pse sulmet e mia ndaj tij dhe atyre qe i ka blere (jo vetem me karamele sic thote Alidea, kete ta garantoj) na qenkan sulme kunder ortodoksise?

Kisha ne Tirane, po ta perseris, eshte ndertu pa asnje element te ortodoksise shqiptare per ta zhvesh ortodoksine shqiptare nga identiteti i saj. Janulla dhe ata qe kane financu per kishen i perkasin qarqeve ekstremiste dhe e dine fort mire se c'po bejne.

Pse te mos shqetesohemi njesoj per kishat qe ndertohen me para greke dhe ku sherbesat behen greqisht, sic shqetesohemi per xhamite qe behen me para te shoqatave te dyshimta arabe?

Po ta kesh ndjekur ppu-ne Lizander, eshte bere debat dhe per ndertimin e kishes.Ka kisha ndertuar periferive kue e ku me te mira e me prane arkitektures te kishave tradicionale.Gjithsesi, se kush financon e per c'qellime, ka organe kompetente qe merren.Ne opinionin per ato qe duket kemi.Po kur institucionet  heshtin, minjte e qarqeve ekstremiste greke apo arabe do hedhin valle. Per mua si ngritja e kishave edhe e xhamive duhet te behet me miratim te komunitetit ne qytetet/katundet perkatese. Po puna eshte bere gjej shesh e bej pershesh. Tani ca na mbetet. Hajt pra se pershesh po hame.

o shoku agnostik, nuk ndertohet asnje xhami e asnje kishe ne Shqiperi pa leje nga organet e pushtetit lokal dhe me raste edhe qendror. Por e drejta per te besuar dhe adhuruar Zotin lirisht e haptas nuk mund te hidhet ne votime referendare per te marre "miratimin e komunitetit" edhe pse nje komunitetet i caktuar do ta jepte me dy duar ate. Shqiptaret megjithese aktualisht nuk eshte se jane shume frekuentues te objekteve fetare, i respektojne ato si objekte kulti. Ke fshatra ku ne lagjen e krishtere ka xhami dhe ne ate myslimane ke kishe.

Ku i gjeni keto budallalliqe mer daje?!

nul.

E pra nga ai debati jane nxjerre ato fjalet e mia qe ke gjithe darken qe i komento mbrapsh.

jo gjiuth darken mer se ka qysh ne dreke ai koment.nje koment eshte! sidoqofte, tani eshte vertet vone dhe e tepert me e zgjat.

Ne fakt ti me dashakeqesi po keqperdor fjalet e Lizandrit dhe njehson mospelqimin e tij (dhe jo pak te tjereve, sic shihet ne kete diskutim) me mospelqim te ortodokseve. Ashtu si e lexoj une, Lizandri eshte nxituar me ate "gjakprishur" - por, nga ana tjeter, ti s'po lexon pjesen tjeter te fjalise ku thote "per sa kohe eshte ne krye nje antishqiptar."

Te thuash qe sot ne Shqiperi diskriminohet kjo apo ajo fe eshte perralle. Atje s'po gjehet kush vret, jo me kush hedh kryqin ne ere. Ku ta dime ne qe kryqin ne here s'e kane hedhur ndonje arab - apo edhe ndonje person i Janullatos per te provokuar dhe percare?

Gjemb po te kishe lexu 1/10 e materialeve qe kam lexu une per aktivitetin anti-shqiptar te Janullatos dhe njerzve te tij qe kane uzurpu KOASH-in, do kuptoje qe fjala gjakprishur eshte nje term i bute per ata qe mbrojne aktivitetet e ketyre njerzve. Te garantoj qe ne cdo shtet demokratik qe respekton veteveten, keta njerez do futeshin ne burg.

Pra po e perseris prape, kushdo qe ka mbeshtetur dhe ka lejuar ndertimin e kishes me te madhe ortodokse ne Tirane (e Shqiperi) pa asnje pike identiteti shqiptar, jo vetem eshte gjakprishur por duhet gjykuar per tradhti kombetare.

Janullatos mund te kerkoje te na beje per budallenj duke pretendu se po e sulmojne vetem "te pafete" apo njerzit e feve te tjera, por realiteti eshte krejt ndryshe. Jane me dhjetera prifterinjte ortodokse shqiptare qe nuk i pranojne politikat e tij (se ky uzurpues anti-shqiptar me politike merret). Dhe jo me kot patriotet me te flakte ne Shqiperi jane ortodokse nga Korca, Permeti, Gjirokastra, Himara.

Po ne na mashtrojn me karramele mo Lizander, ik e pyet cfare mendojne ato shqipet ortodokse qe punojne per Janullatosin .. ehh un them kemi probleme shume te renda si popull ne nivel psikologjik!

S'kam c'i pyes ata sepse e di shume mire qe per shume prej tyre ka boll fakte per t'i fut ne burg.

 

Hej, ky është kërcënim i hapur. Ti i peshon fjalët që nxjerr nga goja, apo jo? 

Po ke dokumenta, pse vë tellallin ti nëpër forume dhe bën të paguajë komuniteti ortodoks, pse nuk shkon në prokurori siç bëhet në Froncë? E di që këto të tuat janë nxitje për dhunë? 

po car dokumentash o tu befsha! Po nese ka pasur ky dokumenta, dmth. presidenti dhe ne te njejten kohe ka dekoruar Janullatosin, atehere duhet marre i pandehur presidenti.

Po pikërisht këtu qëndron e dhjera e këtij muhabeti.

 

eshte edhe kjo tjetra, nje qe ka pasur akses ne dokumenta sekrete po supozojme, qe duhet te vijne nga shish per presidentin, nuk e cel gojen as me gruan e bukur se helbete ajo ja tregon dikujt, lere me ne blogje publike. Te rrasin brenda per nxjerrje te sekretit shteteror pasi jane gjera delikate dhe nje zyrtar i shtetit ka nje qasje zyrtare ndaj ketyre gjerave se ndryshe kalohet ne abuzim. Mos te harrojme qe shume info te shish mbeten vetem info, nuk eshte e thene se mund te vertetohen.

Ky ka dale te hapet bythesh ne blogje me duket per te ju shitur mend cupave ketej rrotull dhe ketu sma mbush mendjen mua, lere pastaj dekoraten e Topit per Janullen.

Politics makes strange bedfellows, kshu qe mbeshtjetja qe i beni sho-shoqit eshte per te qeshur vetem per ne te tjeret, per juve, armiku i perbashket (Topi) sot ju ben miq ne kauze, sic jeni te dy palet (edramista dhe berishista) dakort per rolin kyc te te pafajshmit Meta. 

Megjithese juve naltmadhnistat ja kaloni ketyre te tjerave per 'demaskimet e armiqve', me fletrrufe si qemoti, sic i benit biografine grevistave qe digjeshin kur Berisha i jepte leksione Evropes per demokraci.

Janulla ne kete rast per ty o Orvellian berishist eshte thjesht pedal per te hedhur ne fushate gjojakombetarizmin naltmadhnor, o kondrapedal qe ha buken me taksat e popullit duke bere agjitprop si 1200shat e Enverit qemoti.

Mos valle po thu se Lizandri vetem sa ka marre rrogen kot... se ktu na doli se spaska lexu asgje fare nga dokumentat sekret, plus qe dhe si keshilltar ska shance qe te kete kry funksionin, pasi do bythe e mendje te forte e te urte ajo pune...

nuk di keshilltar apo njeri te afert apo qe ka assistu nje president ne bote qe te dali e te flasi ne kete menyre. Kjo menyre e te shprehurit eshte luks te cilin nje keshilltar presidenti nuk mund ta kete.

jo vetem ky po nje tufe gjoja keshilltaresh vetem kane marre rrogen se gje nuk benin, pervec se formuan partine e Topit. Edhe njefare Sali Shehu ka marre per 1 vit rresht rroge pa shkuar 1 dite ne pune dhe ka filluar prokuroria hetimin.

Per pjesen e fundit jam dakort plotesisht. Eshte a-ja e administrates shteterore, aq me shume ne rangje te larta.

Bamiri ka pas ne dispozicion dokumenta me fakte per veprimtarin antishqiptare te janullatosit dhe i akordon atij urdherin e Skendebeut?!!

Jane dekoru KOMUNITETET FETARE dhe jo individet o grupi vuvuzela.

jo, genjeshter me bisht. Eshte dekoru kreu i kishes ortodokse Janullatos (bashke me kreret e komuniteteve te tjera) me motivacionin: “Për kontributin dhe veprimtarinë e vyer në ringjalljen e besimit shpirtëror dhe shpresës për një të ardhme më të mirë, për ringritjen e institucioneve të kultit si dhe për forcimin e pasurimin e mëtejshëm të harmonisë, tolerancës dhe bashkëjetesës ndërfetare të popullit shqiptar".

s'ka te bej fare me veprimtarine armiqesore te tyre (aq me teper qe kjo eshte e kamufluar, nuk behet hapet). dekorimet jane protokolle zyrtare aq me teper qe u jane shperndare tere kryetarve te kishave ose besimeve respektive, dmth ato klasike. 

se neser parja kineze na ben ndoshta budista me shumice.

ps: ne france priti me nderime gadafin qe e ngriti çadren ne pallatin presidencial, sarkozy, perpara se ta sulmonte dhe ta vriste. nje po keshtu dhe dekorimet presidenciale qe ben presidenti shqiptar (apo ndonje tjeter). jane thjesht se ja do puna, jo qejfi besoj.

Zoteria na thote se presidenti kishte dijeni mbi veprimtarine e tij dhe prape vete dekoron nje armik te vatanit.Nga ana tjeter eshte betuar se do ta mbroje vatanin nga armiqte e jashtem e te brendshem.

dijeni mund te kete, fare mire, por nuk ka fuqi ta denoje dot grekun. njera nuk perjashton dot tjetren. dekorimin ja kane bere per dipllomaci, se shqiperia do te futet ne europe dhe rruga na kalon nga greqia, meqe kemi jugun te populluar nga keta. 

a kupton apo e do ne gjuhe te huaj ?

greku nuk ia vuri koburen ne koke ta dekoronte me zor.

e plotesova postin lexoje dhe njehere.

Me bere te guglloj kete citatin qe ti padyshim e ke ne dosjet e agjitpropit berishist, dhe me coi tek nje artikull tek PTF, te cilin duke e kaluar pashe qe dhe une kisha komentuar aty (s'e mbaja mend ne fakt). Ja qe s'eshte tamam sic e thua ti Orwellnaltmadhnist. 

xhaxhai aty kishte vene nje link qe mesa duket te conte tek faqja e Presidences mbi fjalimin, po ja qe administrata e Nishanit i paska bere skrap faqet e arkives se presidences, sic po behen burgjet e komunizmit nen regjimin nalthadhnor.

@ Lizander

Më pas Sekretari i Përgjithshëm i Institucionit të Presidentit, lexoi motivacionin e dekreteve të dekorimit, ndërsa Presidenti dorëzoi urdhrin. Në diplomën e urdhrit, dorëzuar Kryepiskopit Anastas, ishte shkruar: “Për kontributin dhe veprimtarinë e vyer në ringjalljen e besimit shpirtëror dhe shpresës për një të ardhme më të mirë, për ringritjen e institucioneve të kultit si dhe për forcimin e pasurimin e mëtejshëm të harmonisë, tolerancës dhe bashkëjetesës ndërfetare të popullit shqiptar”.

 

gjembi jam pak e habitur per informimin tuaj , me aq sa te ndjek , dukesh e pregatitur

Nuk je tellalle e mirë gjembaçe, i zoti e shet, ti nuk e jep. 

Tellalle per ke Jul?

pirdh o gjembo pirdh, tha. 

Gjembo seshte Juli ky. Juli shkelynte bythen e vet te cdo teme e Edi Rames duke e mbrojt kurse ky xaxiqja paska vetem hallin e Janulles smiley

Gjembo, Saraçi ynë, ka histori që i vjen nga pas me këto punë. 

Këtu për shembull, e gjeni të flasë për "mbesën e Pirro Mishës". Ortodoks ky. 

Përsëri për "mbesën e Pirro Mishës"

Këtu hahet me Tokon dhe PF-në, çuditërisht, edhe këta - që të dy - ortodoksë. 

Këtu akoma, na shpreh ide "interesante" politike. Është kundër çdo shteti, thotë, me baza fetare. 

Përsëri, jo antisemit, Lizandri ynë, por antisionist. Dhe përsëri, po njësoj "kundër çdo shteti me baza fetare". Demek kështu e gjen justifikimin antisemit dhe antigrek. 

Këtu kemi një problem të madh në duar, nëse ky robi mban ndonjë post politik shtetëror. 

 

 

nuk ka pse çuditesh, ai eshte komunist prej edukimit dhe ateist. siç jemi pak a shume te gjithe ne te tjeret. ju greket jeni race me vete, se jeni marksiste antiamerikane (anti oksidentale) dhe orthodokse

Kurreshtar o bire, qeke i keq fare me diagnozat; ste falke. Lol

gjembi, tani e vura re nderhyrjen tende gjembore. Po mir moj bukuroeshe, qe ti te replikosh e te me hedhesh ne ere argumentin , eshte krejt normale. po kaq te mprehte e ke hunden per te nuhatur eren dashakeqse te komentit tim ? Po si e lexoj une Lizanderin apo si e keqlexoj, vjen vete Lizanderi dhe s ka nevoj per kallauz. Mos futut hundet vend e pa vend, ta them butesisht.

Tani per mua eshte krejt i gabuar ky pergjithsimi "kisha e gjakprishurve", edhe persa kohe ne krye te saj eshte Janullatos. Janullatos dhe anturazhi tij jane dicka tjeter dhe masa e besimtareve ortodokse dhe vete Kisha ortodokse si institucion eshte dicka tjeter.

Janullatos dhe anturazhi tij jane dicka tjeter dhe masa e besimtareve ortodokse dhe vete Kisha ortodokse si institucion eshte dicka tjeter.

Hiq Janullatusin dhe anturazhin e tij, kush eshte KAOSH? Kujt ja mban bytha, duke pasur parasysh fatin e anatemimit si At Nikolla? Evidentalisht asnje prifti tjeter deri tani.

Vere Janullatusin, ca do ti besh A-se te KAOSH?

P.S. Se mos me akuzosh dhe mua si futje pa radhe per te mbrojtur Lizandrin apo Gjembin e, thjesht keto ulje te diskutimit poshte nivelit 1 + 1 = 2 te provokojne vetvetiu per nderhyrje smiley

Sa per besimtaret e thjeshte, askush s'e ka me ta, me perjashtim te ndonje kurreshtari qe dukshem eshte perjashtim i opinionit te pergjithshem ketu e gjetke.

spiritus, une ju pergjigja Julit, jo ty. Madje komentin tend s'e kam lexuar por do e lexoj tani.

Pardon, mendova se me ishe drejtuar mua. Po vure pra nickun e atij qe i drejtohesh.Sidoqofte, i terheq fjalet lidhur me interpretimin e komnetit tim por jo vrejtjen per nderhyrje pak skic.

O spiritoz, je ti skic ne kete muhabet. Ka qene teme per kishen e ndertuar ne Tirane jo per komunitetin ortodoks. Kishen fizike (si ndertese dhe si financim) kam quajtur "kishe te gjakprishurve" sepse ajo i sherben cshqiptarizimit te ortodoksise ne Shqiperi. Biles e kam quajtur edhe nje produkt te delirit te madheshtise se janulles qe e ka perdor ate kishe per te bere karshillik.

Nese ti do te besh naivin qe nuk e kupto se pse zarat e Janulles i njerrin fjalet e mia nga konteksti, ky eshte problemi yt, por nese do debat me mu beje me ato qe them une e jo ato qe te thone te tjeret qe them une.

dridhe Like. edhe thua : sa te jete Janulla aty...pastaj thua e kam me tullat dhe llacin antikombetarist. Sa per dijeni edhe me ata qe ti quan "zara te Janulles", kam shprehur mendimin tim per zellin e tepruar ne mbrojtje te hiresise se Tij. Dhe ma shkruaj nickun korrekt he shpirt smiley

Po pse o SPIRITOZ ne cilen kishe sherben Janulla sipas teje? Jo se une e di qe sherben pikerisht ne ate kishen greke qe na ndertoi ne mes te Tiranes.

 

Naten Lizander.Ka komente me prioritare per ti repliku.

Lizander, kam dashtun te votoj partine e Topit (krejt kshtu si fis, jemi nja 1000vete/vota) e tashi jemi zhgenjy shume pasi nuk na e ka marre mendja kurre se Topi (ish-presidenti) te mund te zgjidhte nje radikal te tille si keshilltar.

 

Ej, jo se kam ndonje gje kunder teje si radikal, osht opinjoni yt si radikal, opinjon per te cilin ti ke te drejte ta kesh. Dhe une jam radikal, ne ekstrem, qe ne ideollogji e fillozofi, por e quaj gabim qe nje president qe duhet te sherbeje ne demokraci, e qe i duhet te sigurohet qe te gjithe te jene e te qendrojne te kwnaqur sadopak, te me zgjedhi mua si keshilltar. Gabim te pafalshem!!!

Hoppa, me i besueshem sesa ty ne kete rast do kishte qene Bradi sikur te thoshte qe do votonte per Ramen sivjet por e ktheu mendjen pardje kur pa nje koment ne Facebook te Maqo Lakrorit ne replike me Erjon Bracen per demokracine e brendshme ne PS. smiley

Se jo per gje, po nese ti ke aq influence sa ti ndryshosh mendjen nje mije e kusur robve te fisit per FRD ngaqe kur Topi ishte president zgjodhi Lizandrin si keshilltar, i bie qe Lek Dukagjni te rrotullohet sot ne varr nga zilia per influencen tende mbi nje mije frymore (qe je dhe ne Amerike se te ishe ne Shqiperi normal qe do kalonte tre mije e pesqind). smiley

Janullatos ka 23 vite ne Shqiperi. Ka kontribuar per rimekembjen e Kishes Ortodokse. Ka te drejte te flas si shqiptar.

hunter besoj ta kesh me shaka .

po heq nga mendja per nje moment qellimet e tij ...........po kapem pas fjales rimekembjen e kishes- a di ti ku i gjen fondet janulla qe "rimekembi" kishen shqiptare ?

nga xhepi vet?

apo nga dashuria per shqiptaret? 

 

nuk e di e nuk e njoh veprimtarine e Janullatosit ne Shqiperi.Do te desha te di kush eshte mekati me i madh qe i atribuohet?

Ka ringritur Kishen Ortodokes. Meriton respekt per kete. Ka ndihmuar per hapje shkollash. Ne gjuhe greke, besoj sipas programeve mesimore shqiptare. Ne gjuhe greke, por me mire ne gjuhe greke se sa nje analfabet. 

Per mekatet, pervecse eshte grek, pra kunder statutit te Kishes Autoqefale qe ka kusht nenshtesine shqiptare, i meshohet nje mekat qe ka lidhje me bq-mllekun e shqiptareve puro 100%. E kam fjalen per ate qe Hasani, Jetmiri eshte pagezuar, nderruar emer e shitet si grek. Ku faji i Janullatosit ketu? Apo bq-lleku i atyre qe kane nderruar kombesine per 300 evro pension grek si homogjen, minoritar. Respekt minoratareve te vertete. Bq qe jane shitur i ke shqiptar ama. Por eshte me e lehte te sulmosh Janullatosin, sepse eshte grek, se sa disa dhjetra mijra shqiptar qe kane nderruar emer, kombesi, fe. 

Hunter, ti harron qe procesi i nderrimit te emrave ka marre bekimin e ktij qe u zgjodh ne krye te KOASh fale edhe presionit shtetror grek me nisjen e "fsheses" sa here qe Berisha rezistonte (flas per '90 se tani shkon dhe i merr uraten sa here)

Bekimin?! Perpara te merremi me Hasanin (Ilia), Jetmirin (Jani), Gjergjin (Jorgo) qe vete, spontanisht nderruan emer, fe, kombesi, pastaj te merremi me bekimin e KOA. Perpara te merremi me bq tane, shqiptare 100% qe nderrojne kombesi per nje pension grek. Perpara te merremi me ato bq e tjere, shqiptare 100% qe shiten kockat e gjyshit per eshtra ushtaresh grek. Dhe ve re qe keto i kemi mnga fshatra, zona te caktuara. Si nuk e nderroi emrin, kombin nje kosovar megjithese presioni ishte shume here me i madh?! Eshte shume me komode, me e lehte te sulmosh grekun Janullatos se sa disa dhjetra mijra bq 100% shqiptar. Me vjen keq por kjo hipokrizi nuk me pelqen.

po nuk qendron ai shembulli jot. Pa u heq asgje kosovareve, ata nuk lane kosoven per t'u punesu ne serbi po te jemi realiste, as qasja serbe nuk ka qene e tille per me teper ne nje kohe kur jugosllavia ishte shtet multi-etnik. Nuk kish kuptim qe nje shtet i tille t'i kerkonte nderrimin e fese etj njeres etni per me teper qe kosova ishte autonome deri vone. Harmonia ne jugosllavi ka qene per t'u lakmu deri kur nisen krisjet e para ne '81.
Ne momentin kur nderrimi i emrit e pagezimi kthehet ne detyrim per kedo qe nevoja e ben te kaloje kufirin, ne kete moment shifet qarte dhe haptaz dhe kombinimi kishe greke-shtet grek ne rritjen artificiale te numrit te ortodokseve => "vorio-epiroteve". Ky pastaj kthehet ne nje rreth te mbyllur dhe perdoret si shkak per vemendjen me te madhe ndaj grekeve ne shqiperi, te cilet, nuk qenkan me ne shifrat zyrtare po disa here me shume (nisur dhe nga numri i atyre qe jane pajisur me dokumenta nga kishat greke e qe per te perfituar pension grek, vijne dhe zyrtarizojne nderrimin e emrit e te kombesise ne gjendje civile).

Respekti im per Hasanin, Jetmirin e Gjergjin eshte zero po qe te them se Janullatosi e kisha nuk ndikoi, do genjeja veten

deri ne 80-en te gjithe kosovaret ishin dy gjuhsha ,ne administrata fletej shqip.Ne shkolla po ashtu.Tesh nuk dine ma serbisht e madje edhe shqipen jo shume mire.Nejse e rendesishme eshte shkeputja prej serbit e marrja fund e dhunes e genocidit

po ti ne shkoder ishe dhe dije italisht. E ata nuk do mesonin dot serbisht? po sigurisht qe do mesonin nqse do kerkonin prosperitet e jete me te mire brenda jugosllavise. Kush e mendonte se nje dite kosova do ishte e pavarur?

Jo ,nuk e thashe me qellim te keq ,verte.Te dije serbisht ishte e domosdoshme,per pune,ishte gjuha e shtetit.E mandej nje gjuhe ma shume nuk ka asgje te keqe.Me vjen keq qe brezi i sotem nuk e flasim eshte nje menyre me e kuptu boten ma mire..Ne shkoder flitesj italisht edhe podgoriçanshe,nje variant i serbomalazeze.Une e flas per origjine italishten.

Me vjen keq Bredho. Une rastin e kosovareve me serbet dhe shqiptaret me greket, i shoh shume te krahasueshme me njeri-tjetrin. Kosovaret per mua jane shembull i rezistences, respekt. Dhjetra mijra homo(gjen) shqiptar shembull turpi. Bejme mire ta shohim veten me sy kritik, perpara se te sulmojme Janullatosin.

po nuk eshte i krahasushem sepse kosovaret nuk ishin emigrante po etni specifike ne toke te tyre. Mund t'i krahasosh me arvanitasit deri diku po jo me refugjatet shqiptare ne greqi.

Po edhe kosovaret mund te asimiloheshin dhe nuk e bene. Ndersa shqiptaret po. Nuk i detyroi askush te nderronin emer, fe, kombesi, por e bene per leverdi personale. E drejta e tyre. Te paret jane shembull rezistence. Te dytet bq.  

Edhe kurvat per leverdi shiten, e drejta e tyre, thjesht une po them qe perpara se te merremi me Janullatosin, te shohim keto bq tane shqiptare. Ok nevoja, leverdia etj. por ti sqarojme dy tre gjera.

po kishin administraten e tyre mor burr i dheut; kishin shqipen gjuhe zyrtare.
Eshte njesoj si te thuash me vone qe kosovaret nuk ishin burra sepse emigruan masivisht ne zvicer e gjermani ne vend qe te luftonin qe atehere. Plus, ku roli i fese ortodokse ne serbi, ku ne greqi!

kryesisht ishte ndarja ne FE me serbet. te kishin pasur te njejten fe me serbet do te ishin zhduk siç u zhduken shqiptaret e shumte (MILIONA TE TILLE) qe ndodheshin ne greqi perpara se kjo te behej shtet i pavarur.

po ti na kthen ne gjeneze te bisedes mer. Ne ate po themi, pse nderruan emin e fene keta qe shkuan ne greqi dhe pse nuk e bene keta ne kosove? pergjigjia jote kristal eshte se kosovaret ndryshonin nga serbet sepse ne themel kishin fene. No shit!

Ke te drejte per punen e administrates, por kur krahasoj sjelljet, qendrimet stonojne jashtzakonisht shume njerime tjetrin.

Hunter. Kshu si thu ti i bie qe te gjithe shqiptaret padallim jemi tradhtar. Lame paganizmin per krishterimin, pastaj lame krishterimin per islamin. Tashi lame shqipnine per italine, greqine, gjermanine, angline, ameriken...

Duhet kuptu se njeriu ka nevoja e deshira te cilat duhen plotesu, e te cilat variojne nder individe te ndryshem, dhe jo cdo besim/ideollogji/sistem/kulture mund te na i plotesoje, prandaj vrapojme drejt atyre qe na i plotesojne kushtet.

Shqiptari ka nevoje per 300€, dhe shikon rrotull se kush mund tja japo ato evro qe i duhen. Ne kete rast ndodhi te ishte greku, dje ishte italiani e austriaku... pardje ishte turku. Dmth, e thene me pak fjale, nqs fenomemi ne fjale eshte zmadhu aq shume sa te jete problematik, fajin e ka vetem mosfunksionimi i shtetit keto 20 e ca vite.

hunter ku punon ti ?

Hidraulik. Cfare ke nevoje ti smiley

mekati me i madh?

eshte  vendosur dhe imponuar dhunshem, nga Greqia kur kjo ishte ne dite me te mira kuptohet, si Kryepeshkop i kishes Ortodokse shqiptare,  dhe natyrisht  ben punen e grekut aty...

shume i vemndshem per  dhunen  ndaj  ''velezerve ortodoks serbe''  kur  keta bombardoheshin  nga NATO,  se po dhunonin  ''velezerit'' shqiptare te Kosoves...    asnjehere  nuk e kemi pare te denoj  apo te distancohet bindshem    kur politikane greke flasin per ''vorio epir''..  por e kemi pare te  jet i pranishem   ne mesha te vecanta,  ku shpallen ''heronj  te helenizmit''   dikush , ''minoritar'',  qe u vra per shkak  te nje sherri banal...

mbron prifterinj maskarenj, matrapaze te ndyre   ti cilet hapur,   kockat  ne varrezat e shqiptareve   i shesin per  per kocka  ushtaresh greke....   e plot te tjera...

me pak fjale,  sa here  qe kemi ''konflikte''   greko-shqiptare,  ku merr anen greke..  ndonese eshte Kryepeshkop shqiptar..  mua nuk me duket e rastit

 

 

p.s   ato shkollat  per te cilat flasin ca e ca,  jane pese me hic...  eh, natyrisht.. do bej dicka humane  etj ky  se  nuk eshte budalla te dale keshtu hapur..

 ato shkollat  per te cilat flasin ca e ca,  jane pese me hic...  eh, natyrisht.. do bej dicka humane  etj ky  se  nuk eshte budalla te dale keshtu hapur..

Belul, ajo është gjëja më e keqe që i bëhet Shqipërisë, një atentat ndaj të ardhmes. Jo vetëm shkollat por edhe universitetet e këtyre islamistëve, kanë të paktën dy tre universitete në Shqipëri, e kush e di se sa kolegje private. Këta stërvisin ushtarë nën petkun e bamirësisë.

veja drynin mer burre te gjitha feve. Nuk eshte se e kemi per here te pare dhe keshtu biem rehat. Pastaj meqe permende Orwellin, nga nje Zot atje ne qiell, qe eshte nje raport tek e fundit personal, na shikon gjithandej nje zot ketu ne toke.

Kur i heq njeriut fene i heq edhe kufirin per te bere keq. Krimet me te medha dhe me masive nuk i kane bere besimtaret por ateistet, ose me mire ata besimtare qe nuk besojne ne Zot po besojne qe Zoti nuk ekziston. Miliona te vrare nga komunizmi, miliona nga nazizmi qe ishte aty afer ne ateizem. Evolucioni i Dravinit i aplikuar ne sferen sociale - na rrofshin ateistet - na dha shfarrosjen masive te "racave inferiore", sakateve, te semureve etj.

Rrofte partia.

Ndaj të them që nuk e ke lexuar Oruellin, ose s'ke bekgraund për ta kuptuar deri në fund, por qëndron tek vllai i madh, vetëm. smiley

Ti mua më ngatërron me ndonjë nga këtë tru-shplarët komunistë, që në bazë të formimit të  persona-s së vet  kanë të njëjtim mekanizëm pervers me atë të trushplarjes fetare e dogmatike në përgjithësi.

Mua e ata si unë, ca mund t'i quajnë ateistë, agnostikë, racionalistë, shekullaristë, po në këtë rast mjafton një anti-teist.

Ah, Oruellit duhet t'i kuptosh atë që nga ca quhet bi-mendim oruellian e pastaj të vazhdosh me rrjedhimet. Më shumë s'të them dot. smiley

Kontributi i gjeneral Janullatosit-.......Porsa shkeli ketu,u hoqen te gjitha portretet e te madhit Noli,-U korruptua thelle e ne menyre te turpeshme at Liolini,-U arrit qe ne SHBA Kisha Ortod. Shqiptare ta "festoje"pavaresine e Shqiperise me kenge e valle greke,-Ne te gjitha ritet fetare ortodokse tek ne,Ungjilli dhe psallmet te fliten gjysem greqisht e gjysem shqip,-Te ngrihen kryqe madheshtore vend e pa vend,deri ne Qaf Krabe,te cilat Greqia i ka piketuar per piramida,-Te krijoje vorreza te usht.greke me eshtrat e shqiptareve,qe do jene neser si "dokumenta"argumentimi per"Vorio-epiriotet",-Te shtjere ne dore krejt Sinodin Ortod.Shqiptar e kreret e tjere e te vendose helene

Te hedhe besimtaret shqiptare kundrra shqiptareve , qellimi me i arrire qe ka bere deri me sot !!!!!!!

Ca ka me Fan Nolin janulla ??

Çfarë mendimi ka Nikolla Marku për censusin një herë, nuk na e the? 

-Te ngrihen kryqe madheshtore vend e pa vend,deri ne Qaf Krabe,te cilat Greqia i ka piketuar per piramida

Se këtë më lart e zgjidhëm, e hodhëm në erë kryqin. Jo po ta dijë Greqia.

Kukurecin a e bëjnë të mirë, tek ai restoranti grek? 

Pse kam idene une qe ky Nikolla Marku eshte agjent grek dhe nga ato gjakshprishurit qe ka nderruar edhe emrin? Se ky ka qene mysliman ne lindje, apo jo. Pak a shume si Naim (Henry) Cili?

PF . Kur te vije At Nikolla Marku kete vit per vizite ne Kanada , nqs je burre dhe ke deshire te dish me teper per te , jam gati te te njoh me te personalisht. Je duke fol me vajzen e tij.

Eshte shume kollaj te flasesh pa baza. smiley

sa per kuriozitetin tend , ate emer ka pasur dhe ne fis e therrasin edhe Nikolin smiley

Shpirt, ndaj je kaq e mirë ti? smiley

respekte per at Nikolla Markun por ti si paske ngjare hic. Te ka marre ne qafe kllouni Spahiu.

flisni me qarte brenda mundesive

Elba, me gjithe respektin per ty, qe automatikisht e per me teper shtrihet edhe tek prinderit e tu, nuk kam deshire te futem ne te tilla labirinte. Duke i mbajtur gjerat thjesht dhe ne nivel te jetueshem e respektueshem, Janullatosi me del e tepron per te permbushur nevojat teologjike ne Shqiperi.

pa problem

Zonjë, fillimisht më fal për ndërhyrjen por, meqë je e bija, mund të na sqarosh se a qëndron thashethemi që qarkullon se At Nikolla është musliman i konvertuar në Orthodhoks? Më duhet tiu them se e mirëkuptoj nëse është i konvertuar sepse shumë nga priftërinjtë aktualë ortodoksë janë të kësaj kategorie; bile i tillë është edhe pasardhësi i mundshëm i Anastasit, peshkopi i Korçës Hirësia Joan. 

ne Elbasan e sidomos ne malesite e Elbasanit, Belsh etj, ka pasur shume qe kane ruajtur fene e te pareve, biles njiheshin me 2 mbiemra (mes tyre), edhe gjate komunizmit. Pas '90 keta ju kthyen zyrtarisht mbiemrave dhe fese te te pareve. Po prape, nuk kuptoj se ku eshte mekati ktu, edhe sikur nje "mysliman" te konvertohej dhe te predikonte krishterimin. A nuk bene kete dhe te krishteret e pare, konvertimin e te pafeve permes fjales se zotit? se me kte llogjike dhe apostujt nuk kishin te drejte te predikonin fene se ciles nuk i perkisnin me pare

At Nikolla Marku eshte i vetmi person qe publikisht demaskon gradualisht qellimet e kishes greke dhe Janullatosit.

Per pasoje ;

Per ate mund te flitet dhe pebaltet figura e tij perderisa eshte i ekspozuar dhe ka mare persiper nje mision te rrezikshem. Ne jemi ortodokse dhe na njeh mire i gjithe qyteti Elbasanit  , thashetheme dhe fjale te tilla nuk jane aq te rrezikshme ne krahasim me ceshtjen shqiptare qe duhet te na shqetesoje.

Te dalesh kundrra Greqise hapur , duhet ta pyesesh veten mire.

Zonjë, faleminderit për sqarimin. Pyetjen e bëra, jo se jam kundra konvertimeve fetare të çdo lloji. por sepse, sipas thashethemit, At Nikolla na qënkej musliman i konvertuar në prift ortodoks me qëllimin e vetëm për të sjellë përçarje midis ortodoksëve, sikurse ndodh përçarja midis muslimanëve sunit. Po ashtu e shikoj normale edhe konvertimin e muslimanëve të tjerë në kristianë (ortodoksë ose katolikë), si dhe konvertimin e kristianëve në muslimanë si një e drejtë e tyre dhe që për këtë nuk kam pse të akuzoj as KOASH-in dhe as Kominitetin Musliman. Di që banorët e krahinës së Shpatit u konvertuan në kristianë me vullnetin e tyre dhe jo të imponuar as nga Anastasi dhe as nga Greqia. Bile edhe vet At Nikolla mundet të ketë pagëzuar nga këta banorë.

meqenese je vajza e tij,mund tu pergjigjesh pak ketyre pyetjeve?

1)Ne cfare shkolle eshte diplomuar dhe a e ka mbaruar ate?

2)Eshte e vertete qe eshte dorezuar prift ne kishen e maqedonise?(sipas regullave te kishes,nje prift nuk mund te meshoje ne nje dioqeze qe nuk eshte nen administrimin e peshkopit qe e ka dorezuar,vetem nqs se pranohet nga peshkopi i dioqezes tjeter,pra ne kete rast nga janullatos)

3)Gjate meshes,emrin e cilit peshkop te gjalle(qe te mos thuash te Fan Nolit) kujton(sipas kanoneve dhe regullave te kishes)?

4)Perse genjen kur thote se statuti i kishes nuk mund te ndryshohet?

5)Perse nuk prononcohet ne shtyp sa here ka ngjarje kunder kishes ortodokse si demtimi i afreskeve te Onufrit apo rezultatet e censusit por vetem sa here kisha ka arritje?

6)A i qendron deklarates qe dha ne nje emision per ndertimin e katedrales ne tirane,ku tha se kisha duhet te ndertohen ne kodra dhe jo ne qender te qytetit?

O blogera, po nuk është zëdhënësja ajo... smiley

po te mos i dije edhe e bija si do ti dije zedhenesja atehere smiley

gjithe priftat i kemi ketu sot. 

sa te dale ndonje enver tjeter e ti çoje me lope.

Shiko as ti nuk e ke kuptuar mirë kam frikë. Problemi është se Enveri vetë donte të bëhej zot, jo se kishte gjë me priftërinjtë. Po t'i shërbenin qëllimit të tij, do t'i kishte shfrytëzuar, siç kanë bërë shumë diktatorë. Ai zgjodhi një rrugë tjetër adhurimi të imponuar.

Kurse une kisha nje pyetje tjeter: pse ti Elba ke thene se feja shtyp trute e grave? Dhe si pasoje nje pyetje tjeter: kush i ka shtypur trute e tuja?

Zoteri

Shkollen e nisi bashke me shqiptaret e tjere ne Greqi , ne Kostur,  atje kundershtoi duke parashtruar problemin qe prifterinjte e rinj shqiptare duhet te mesojne shqip se si behet mesha , jo greqisht.

Shkolla atje u nderpre.

U rihap shkolla per prifterinj ne Durres , "Niko Bellojani".

Perseri filluan sherret. Mesimi behej greqisht. Figura e Fan Nolit ne portret  varur ne dhomen e tij , nje tjeter sherr i madh ....... Ne fund pas mbarimit te shkolles , i vetmi qe nuk u emerua prift ishte At Nikolla Marku.

Arsyeja ?

Fjalet e Janullatos - Me ka dal Zoti ne enderr qe ti nuk duhesh veshur prift !!!!

Pra sic e sheh deri ku arrin poshtersia greke te luaje me shqiptaret .

Ngrihen besimtaret e Elbasanit dhe ne baze te Kushtetutes se Fan Nolit , prifti zgjidhet edhe me firmat e popullit smiley jane mbledhur me shume se 10.000 firma , dhe i kan shkuar nje delegacion nga Elbasani janulles ne zyre - Ty te ka dal Zoti ne enderr te mos vishet At Nikolla smiley neve na ka dal ne enderr qe ai eshte prifti yne dhe do behet prift smiley

Reprezaljet dhe lufta 20 vjecare me janullatos vazhdon.

Ata qe duan te kuptojne , kane pak patriotizem dhe pak inteligjence nuk duan shume te kuptojne realitetin e ketij problemi mes janullatos dhe shqiptareve

Ata qe jan te lekundur , jam 100% e bindur qe kan nje arsye, dhe shume te forte per te perhapur mjegull ne historine e shqiptareve

Nuk kam shume kohe tani por do te te pergjigjem edhe per pyetjet e tjera.

Elba,erdhi hetusia ketu...kurajo vajza jeme ,ne asnje moment mos u lekund e mos u ul ne nivelin e tutkuneve.Ji gjithmone pa asnje lekundje ne adhurimin e respektin per gjthe ç'ben yt ate.Mos i jep hesap kerkujt.Lere te flase vepra e at Nikolles per te...Elba mos bjer pre' e provokimeve.

smiley pa merak zemra ime smiley

 kemi 20 vjet me provokime , jemi mesuar , ama kishen nuk e kemi leshuar , tashi keta qe qajne per janullen , nuk eshte pergjegjsia ime

ketu e the tamam,"kishen nuk e kemi leshuar".eshte prone e juaja qe nuk e leshoni ndaj pronarit te vertete,kishes ortodokse autoqefale te shqiperise.

te te bej nje pyetje te fundit,me cte drejte babai yt leshon me qera mjediset e nderteses prane kishes se Shen Marise dhe parate i fut ne xhep sikur te ishte prone e tij?

ej, po majaft, o burre i dheut. edhe drone t'kishe qen. sinqerisht.

Po edhe ti kastro ie qepur Elbes e po i kerkon hesap ketu ?pse nuk pyet vete dirket at Nikollen se ta jep pergjigjen...?po jo keshtu virtualisht po perballe.ça don ti qe te dije Elba ne Canada per llogarite e kishes?me duket absurde!!

Kam per detyre per ata qe nuk e dine te te pergenjeshtroj , qe ato nuk jane mjedise po eshte shkolla e pare shqipe ne Elbasan smiley ngjitur me kishen .

Janullatos dhe pisat e tij u munduan ta prishin dhe ta kthenin ne beton me strukture te re , ndryshe nga cka qene dikur , antike .

Gjithsesi ajo shkolle, nuk i dorezohet janullatos ashti sikurse edhe kisha , doni apo sdoni ju.

Ajo shkolle i eshte dhene ne ndihme te femijeve me autizem dhe quhet Shkolla "Zera Jete " . Per me teper , kush deshiron te dije mund te telefonoje arsimin e Elbasanit dhe te pyese qe kjo shkolle paguan apo jo qera ??

Ju ka zene keq ketu se nuk i nxjerr dot njeri me femijet nga shkolla qe aty smiley

Ja edhe njeher  je duke perhapur panik dhe vjell vrere ndaj shqiptareve.

Harram e pac flamurin dhe emrin.

Nuk e di se si ka lindur, por Foti Cici i thotë: prifti ortodoks i myslimanëve. Punën e bën ai, cilado qoftë kjo. Fut një çikë Çamëri, një çikë Kosovë në çdo deklaratë, një çikë Patriarkana është... djalli vetë, dhe ja doli kukureci. Patriotik, jo llafe. 

Thonë se pasi të ikë Janullatosi, do bëhet bektashi. Dhe do kërkojë autoqefalinë e kryegjyshatës. Të cilën nuk e menaxhon mirë - duhet thënë - Baba Mondi. 

 

ndersa ti qe je grek, nuk do shume zgjuarsi ta kuptosh. po ç'mutin do neper forume shqiptare mer tip ?

apo nuk e di greqishten mire ?

Po ti që je anti-ortodoks e ke bërë të qartë, si shumë këtu. smiley 

Puna është, ortodoksët vetë ta kuptojnë këtë. 

une nuk jam anti-ortodoks por jam anti grek. dhe per mu ortodokset shqiptare jane te gjithe greke. ketu bile mendoj njesoj si greket, si ju mnjf. 

personalisht kam me respekt per ortodokset ruse se ata greke. thjesht per faktin qe i kane dhene botes me shume.

 dhe per mu ortodokset shqiptare jane te gjithe greke.

thnx. 

Se mos harron t'i bësh screenshoot faqes, se mori lumi ditën e punës... smiley

shembulli me i mire qe provon se 2 ekstreme kane shume te perbashketa.
 

turp te te vije,si mohon ti nje nga komunitetet me solide dhe më me merita per formimin e ndergjegjes kombetare.Ti mohon pjesen me te ndritur te historise se shqiperise dhe kontributin e qindra patrioteve ortodokse.

besoj se prioritet ishte lufta kundra turkut, duke qene se shqiperia ndodhej gjithnje nen perandorine osmane. pra them se greket (patriote) erdhen me na dhene nje dore ndihme, po ashtu siç erdhen serbet, kur qe koha me themelu partine komuniste shqiptare. 

dmth sa me na dhene nje dore ndihme, qe me shume na çpatriotizoj se na beri patriote. patriotet me te medhenj mbeten kosovaret nen serbi, se ne qe dolem me vete. 

Turp!!!te thuash qe gjithe ata klerike ortodokse shqiptare dhane jeten per te na dhene nje dore eshte turp.Te thuash qe ortodokset shqiptare happen shkollat e para shqipe kur gjuha shqipe ishte mallkuar nga kisha Greke eshte dyfish turp.Ti po vjen ketu me tezat Greke dhe e quaj veten antigrek por je turpi I shqiptareve,perfaqson ate pjese te shqiptareve qe po na nxin faqen neper bote.

ka mundesi me na dhene nje prove (lidhje apo liber apo studim apo tjeter) per ate qe : kisha greke kish mallkuar shqipen ?

"....I mallkuari dhe i shkishëruari Petro Luarasi , në bashkëpunim me propagandën protestante e masone, ka shkuar në fshatra të ndryshme të rrethit të Kolonjës, duke u premtuar emërimin e mësuesve shqiptarë për mësimin e shqipes, një gjuhë e cila nuk ekziston...Ata përhapin Dhiatën e Re, emisarë dhe libra të tjerë që janë kundër fesë sonë të shenjtë dhe që nëna e jonë, Kisha e madhe e Krishtit, ka kohë që i ka shkishëruar dhe djegur në turrën e druve... Shpallim se kushdo që ndikohet nga i mallkuari Petro Luarasi dhe shokët e tij, ose pranon mësues shqiptarë, do të shkishërohet nga i madhi Zot, do të marrë mallkimin e etërve të kishës, do ta zerë lebra e Gehazit dhe trupi i tij do të mbetet i patretur dhe do të përdhoset pas vdekjes..." 

20 shtator 1892 ,dhespoti I Kosturit 

petro luarasi nuk paska qene ortodoks atehere. vete ky greky po e quan protestant dhe mason.

rreth 80% e Rilindasve, kanë qënë ortodoksë. 

Pothuajse të gjithë madje, janë shkolluar në shkolla greke. 

Po ti di veç shpellën nga ke dalë, atë të gjyshit. Ku ky, ortodoksët i kishte argatë mesa mbaj mend, apo jo? 

fjale e madhe ajo rilindas. luftonin Turkun shumica tyre. kjo i lidhte me çeshtjen shqiptare, per te mos shtuar se mund te qene dhe agjente greke qe ne fillim qe s'kerkonin veç bashkim me greqine me pas.

eshte si ti qe me mua apo ndonje tjeter ketu te lidh vetem komunizmi (dhe gjuha), se ne gjak je grek. 

postoi njeri ketu nje faqe (forum) ku flitej per ADN e banorve te botes. interesante sesi jugu (nje pjese e tij) jone e ka njesoj me ate te greqise ndersa veriu jo. 

Mos fol mor burre per gjera qe si kupton.Se injoranca eshte nje gje por kur hap edhe gojen behesh dhe i rrezikshem.ADN thote ,ne mer vesh ti nga ADN une pres koken

smiley Kurro, për ty.

na jep prova me te vjetra (ne vite, jo te 1900-tes) dhe jo burime shqiptare po asnjanese.

Kur te sjellesh prova se Petro Luarasi ishte grek qe na ndihmoi ne per gjuhes shqipe ,une do te sjell prova te tjera.

Qekur ke filluar tu besosh grekerve ti?

 

 Kurreshtar - 10 Mars 2013 - 16:26 Permalink përgjigjupetro luarasi nuk paska qene ortodoks atehere. vete ky greky po e quan protestant dhe mason.  Po si mund te ckisherosh nje ortodoks kur kur nuk ishte ortodoks.Qeke nje kokrra e injorantit se paske shokun.

nuk e kuptova çkisherimin. 

Mire je? Si I ke nga shtepia?ai kallaballeku mire?Hajt shnet tani se sjam mesuesi jot I fillores une.

o KuRReshtar,
ti dhe kur fle zihesh me veten o burr. Nuk kam pa deri tani nji koment tendin ku nuk ke kundershtu veten te nji koment tjeter

Te thuash nuk e kuptoj ckisherimin dhe vjen Ben debat fetar ,nuk e di por injorant eshte fjala me e lehte per kete tip

pse atehere e ben publik nje mesazh privat ? 

dhe ta çoj privat se te hapur ma fshijne e nuk e lexon, jo se kam frike nga ty mor KAR !

dhe nuk po bej debat fetar ketu. vete kadareja si armik te vetem te gjuhes shqipe permend vetem otomanet. ndaj te kerkova prova sa i perket grekerve. dhe fjala ne kishe e nje prifti nuk perben prove ZYRTARE, se tjetri flet ne emer te vet me shume, komenton thjesht ndodhite politike. 

siç flet dhe ky janulla tek kjo teme. fjala e tij nuk eshte as ligj e as mesazh universal (ne emer te ortodoksise boterore), por thjesht opinion i tija, siç une kam boll dhe i shpreh ne te njejtin vend. (ketu)

Mos shko sa ketej e sa andej .E kishte llafin qe gjithe ortodokset apo gjithe juge eshte grek.mu mos me bej lojra fjalesh.

po pse mo i gjithe jugu sipas teje eshte ortodoks keshtu ? familjet qytetare me te vjetra e te pasura gjirokastrite ishin te gjitha muslimane (kishin nderruar fe dmth).

duken greket nga lekura e zeze e floket zeshkane. ose nga ADN -ja. smiley

Po ti thua o njeri qe jugu ka ADN e ngjashme me grekun.Ti thua qe ortodokset shqiptare Jane Greke.

per ADN eshte e vertet, me prova studimore. nuk ke si mos t'i besosh, sepse prej ADN te fusin sot ne burg. pra kjo perben prove.

une them qe ti po ishe orthodoks dhe brun, me tipare greku mnjf, je me te vertet grek nga gjaku. nga gjuha eshte drugu mesele pastaj. 

ai nemesisi, qe vjen shkruan ketu, gjuha shqipe qe e zoteron me mire nga ajo greke, e mban akoma midis nesh te lidhur. se ai e ndjen veten grek, bie eshte krenar per kete. 

pastaj nuk eshte ofendim t'i thuash dikujt qe je grek. 

E di ti cdo me then ckisherim ne shek e 19 ti .dmth te te hqnin nga lista si njeri.As vend per varr nuk gjeje.

flm canart1975

nuk e di pse kam dyshimin qe ti pasi te besh anti-ortodoks te gjithe ata qe kane nje ose shume probleme me Greqine, do thuash qe kush eshte aniti-komunist eshte edhe anti ortodoks.

po unë dyshime nuk kam o i riu Orwell, që më shumë të bën përshtypje që i them atij anti-ortodoks dhe është i tillë - kur i kthen të gjithë ortodoksët në grekë, sesa e kundërta. Dmth, çne nuk të bën përshtypje kjo tjetra? Cila është më përparësore? 

Po ujin e ngrohtë, kur e ke zbuluar? 

"dhe per mu ortodokset shqiptare jane te gjithe greke"

Po pse me bo me ron dakort me Zanen mer tope? ncncnc

e bo me gjeneru debat, kur mos kem njeri. sikur e shof ne ate apartamentin e vet parisien mush me piktura, qe shkrihet gazit me indinjimin e te tjereve ene pergatit espresson e radhes. esht shum i keq. gzimin kulmor e ka kur shahet ne mp. smiley Po qe e shamja sic duhet, aty e merr dozen e alkoolit si methone, te bi kraheve e rrezik te thot "rrofsh".

vetem ne tiron mund te rriten ksi tipash. smiley

 

Kam pershtypjen se mund ta boje edhe nga ajfoni, midis seancave te vizatimit te karikaturave, mbi nje nga urat e Senes... smiley 

Cimo nga kjo qe shkru ti, them se mund te jete nje rob qe e njof ne Paris. Po te jete ai jam dakort me ty qe e bo me u tall. Biles edhe qendrimet politike i ka per gallate se nuk e meno ashtu.

Jo, jo nuk e di fare me siguri, amon. Po ama, me perjashtim te cave qe shkrujn ne emer te organizates ne veten e pare shumes, ne kshu e ne ashtu, them qe gallate e muhabet shqiptar bojm ne te pakten 85% te rasteve, mer Lizander.

Pranej edhe e hajm syve najher, pa prit e pa kujtu fare, krisem. Ta 10 muhabetin tjetri, qe mbase ne jete te perditshme nuk se te binte rasti ta kishe afer kurre. Ja me thuj, a s'eshte per ta sha me rob shpie bill gejtsin, internetin dhe PC (per Macun s'po them gjo se ashtu esht puna). Qe na e bojn ket qeder her mas here.

Jo mer Cim mos u merzit. Ka per ta zgjidh frongu ket pune. me sa kom pa, ka ne plan nje ligj per internetin. Shkurt muhabeti me vone nji cik rregull ene me i bo robt te pergjegjshem per ate qe thone. Jo kshu me te mira e te lutme sic kerko tina po me "dajak" ligjor.

Sa per ate pjesen e muhabetit me rob qe nuk do e kishin kurre shoncin as me u gjet 100 metra afer, nuk kom car te them. O detyre e atyne qe dune (nese dune) me kriju nje ven per muhabet cilesor. Po kur nje rob perjashtohet nga PPU une s'e mor vesh se pse lejohet te regjistrohet duke nderru emer.

Ama nje sygjerim kom une per adminet. Kur nje ushtar i Janulles vje me bo propagande pro shefit te tij me emrin Kastriotii, kjo eshte shume e papranueshme. Se ate emer shefi ja ka zgjedh pikerisht qe te duket sikur njerez si At Nikolla Marku po denoncohen nga patriote shqiptare. Prandaj pseudonimi i duhet ndryshu e i duhet bo Zerva sic e meriton.

Ky esht blog qe administrohet vullnetarisht. Mire edhe kaq. Ktu kan ardh rob me gjenerator (jo kurrenti me vojgur shqipnije, por nofkash, pak a shume si me random number generator), a kupton ti ca bohet, apo jo? Me t'u duk vetja se po flet terminatori. Tip "Hasta la vista, baby"!

i ke ra n'kok emo. lloj,lloj pislliku kalon si pa gjo t'keq. m'duket vetja si mohikan me vetem i llagap.tashi ene ku komentoj(me pikatore) munohem t'ja fus sa me kot qe t'jet e munshme.m'vje gjynof vetem qe sbo dot mo robi i dor muhabet.smiley

lisander çiriçi, nuk njifemi bashke te garantoj, se jo per gje po ti s'perdor pseudonim. pastaj une nuk them gje me tall trapin, i kam seriozisht ato qe them. 

per tu qe kupton frengjisht qe nje shprehje adequate : 

 

Toute vérité franchit trois étapes. D’abord elle est ridiculisée. Ensuite, elle subit une forte opposition. Puis, elle est considérée comme ayant toujours été une évidence. 

Shume e ulet kjo nga ana jote.

Per ke ishte kjo se u beme lemsh fare

nemesis , edhe kosovaret flasin serbisht , por ku vjen puna tek familja , kombi, tradita , nderi dhe mbrojtja e  identitetit gjerat ndryshojne. sikur nuk ka lezet te flas per vete sa jam ose s'jam patriote, rendesi ka qe jam me shpirt shqiptare , dhe aq sa kam pas ne dore kam bere per ceshtje shqiptare, qe ju personalisht as me njihni as nuk ju njoh. nejse forum eshte, dhe nuk di njeriu me ke flet , se as nuk prezantohet smiley 

Elba, duket qartë se nuk del jashtë rrethit. Janë llafe të mëdha e të shenjta këto: kombi, tradita, gjuha, gjaku. 

Mekati me i madh i janullatosit sipas kritikeve eshte qe eshte grek,mekat shume i madh te kesh lindur ne greqi smiley

Zogu, mekat eshte te permendesh demokracine, nderkohe qe ke uzurpuar pozicionin me te larte te kishes ne menyre aspak demokratike, bile duke thyer edhe ligjet e kishes. 

Do te desha te di kush eshte mekati me i madh qe i atribuohet?

Eshte grek , ky eshte mekati i tij.Ka bere  ca mekate te tjera shume te medhaja, si psh ndihmoi refugjatet kosovare.ngriti shkolla, ringriti kisha .po te shikosh ne website e tyre jane dhjetera  ndertesa me arkitekture te bukur.Eshte nje operacion qindra milion dollaresh nga te cilat shqipot nuk kane paguar asnje kacidhe.eshte nje pune voluminoze , ka treguar aftesi drejtuese ,menaxheriale , shkurt ndreqi ate qe shqiptaret prishen me duart e tyre.Nuk besoj se ishin greket ne 1967 ata qe i prishen objektet e kultit dhe i plasen prifterinjte ne hapsane apo ndaluan me kushtetute besimin fetar.ne vend te falenderimit qe po u le nje kishe te ringritur, po merr nje "grek muti' nga ana e shqiptareve..

me e bukura eshte se sulmet me te egra po i vijne nga ata qe nuk besojne e nuk falen as ne kishe as ne xhami.Ata nuk merakosen se pse krime si psh gerdeci, korrupsioni etj shkojne pa ndeshkuar por merakosen per  kanunin e kishes ortodokse e cila eshte e ndare nga shteti dhe eshte pune e tyre se c'bejne ne kishe.

 

Kjo eshte fatkeqesia e ne shqiptareve,qe te gjithe ata qe punojne realisht perbuzen dhe ofendohen ndersa politikanet hajdute brohoriten neper mitingje.Nuk ju intereson kisha ortodokse qe sot eshte komuniteti fetar me i fuqishem ne te gjithe histrorine e shtetit shqiptar por ju intereson qe kisha ortodokse sot te mos egzistonte ose te ishte e shperbere.

kur hidhet pare nuk hidhet kot. dhe parja per kisha e xhamia nuk eshte pare PA INTERES, per humanizem.

do te behet nje xhami e madhe tha njoni ketu, tek gropa prapa pallatit kultures, a thua nuk mjafton ajo e vjetra.  dhe arabet kane me shume pare se greket. atehere ta quajme te mire kete investim per popullin, si thua ti ?

parate per ndertim shkollash ne shqiperi e kosove jane dhene nga donatore te huaj, kisha luterane daneze, finlandeze etj dhe KOASh ka luajtur rolin e ndermjetesit. Te njejtet donatore qe kane dhene para qe KOASh te rindertoje shkolla serbe apo kisha serbe ne Mitrovicen e veriut, financuan dhe mbajtjen me buke te refugjateve kosovare

Ne kte vend s 'u be revolucion te vinte demokracia thote, dmth thote qarte se kjo eshte nje pseudo-demokraci dhe 2 rreshta me poshte thote se nuk ka frike sepse sot jemi ne demokraci dhe se kisha ka miliona miq me influence...
nqse mbyllja e kesaj fjalise nuk bie era shantazh, une nuk e di se c'eshte tjeter

Une do te isha i kenaqur sikur Janullatosi te fliste megjithemend per Shqiperine si vendin e tij, se vendin tend ti e mbron dhe nuk e krahason me alkaiden, nuk je kunder bombardimeve te Natos qe behen per te ndihmuar edhe vendin tend, nuk trazon ujra politike por merresh me punet e fese. Nuk jane njerez te "feve te tjera" ata qe "sulmojne" Kishen apo Janullatosin (te pakten jo VETEM te feve te tjera). Regjisori qe permend eshte Edmond Budina, ortodoks me origjine por qe nuk heshti kur prifti behej tregtar kockash. Nje tjeter ze i forte kohet e fundit eshte Kristo Frasheri, ortodoks edhe ky dhe dikur mesa di mik me Janullatosin. Namik Dokle si origjine mund te jete mysliman por se ka bere nga keto pozita ate dramen, por si ateist ish-punist dhe perfaqesues i larte i PS.

Janullatosi ka meriten per ringritjen e Kishes Ortodokse nga shkaterrimi komunist dhe pavaresisht zgjedhjes se tij problematike ne fillim, nuk kishte zgjidhje tjeter, por shpesh here veprimtaria e tij, sidomos kur perzihet ne pune politike (na tregon edhe revolucionin, a thu se nuk beri te mundur ai revolucion venien e tij ne krye te kishes, megjithese e kuptoj qe ne mase te madhe e ka fjalen per trashegimine komuniste qe ka ngelur e forte ne akademi, media etj.) ka bere qe me te drejte te kontestohet roli i tij ne krye te kishes. Ben mire qe godet komunizmin por te godase njelloj edhe manipulimin me kishen nga komunistet dikur dhe ndonje komunist sot.

Opopopo... shifni mjekrroshat e Lindjes (bederët, epokistat) si ia mbështesin atyre të Jugut (skllevërit e 300euroshit, kuajt e Trojës etj.).

Këta janë njerëz primitivë të fetishizmit modern.

Ec Peshku, kështu të dua, komentuesit tani s'kanë të drejtën as të vlerësojnë prurjen. Totalisht njëdrejtimëshe çështja. Komentuesit si dekor, ose si skllevër.

Shumë punë e ulët. Pa fidbek, pa gjë. (S'mbahen dot hordhitë vetëm me llafe.) Qofshi ju që jeni! smiley

 Ben mire qe godet komunizmin por te godase njelloj edhe manipulimin me kishen nga komunistet dikur dhe ndonje komunist sot.

O i riu i Orwellve. Ti besoj e di qe prej 13 vjetesh jetojme ne shek XXI, apo jo? 

Ore po rri urtë! Pse "të djeg"? Lëre tjetrin të flasë.

Nga ana tjetër Orwelli junior, kam frikë se (vetëm) Oruellin nuk e ka kuptuar.

Kjo e solidaritetit me serbet ,eshte me e rrezikshmja e qe ben me shume skifo.Nuk eshte kaq e vullnetshme dhe e lumtur zgjedhja e shqiptareve me ndrru emra.Ne Greqi kishte ,ka shume diskriminim ,jane raciste ,fasìhiste ,plebej.Per te mbijetuar ,per te gjetur pune ,per t'u asistuar nuk behej dot ndryshe....duhej te ishe si ata....

ka plot qe me emra muslimane ja dalin te jene bile shefa redaksionesh gazetash atje. 

shqiptaret emrin (e çdo gje tjeter) e nderrojne se duan te perfitojne PA PUNE. pra kerkojne te fitojne qyl, vetem duke qene si te tjeret. 

me merite, emri, feja, raca, edukimi, etj, nuk jane pengese fare, perkundrazi mund te perfitosh me shume nga diferenca sesa nga uniformiteti me te tjeret. 

Po ashtu në Itali, shoqja Zana; mjaft të shikosh nja ca tipa që shëtisin këtu... kanë harruar të flasin e shkruajnë shqip.

Kufiri është shumë i hollë, shoqja Zana, mund të shkelet lehtë sidomos kur ka mjegull.

Kriskungull,po ti a e di se cila eshte la mia madrelingua?

Pra Krisgungull kishim mbetur ne :kur tjetri te thote mos mu drejto ne nje menyre e ti vazhdon dy jane pse e ben ,o je idiot e se kupton o je maskara...Ti ça je? pak nga te dyja mendoj ...e verteta eshte gjithnje ne mes smileyNuk jam shoqja jote e nuk ka asnje mundesi te ndodhe...

OK, shoqja Zana! Si urdhëroni, shoqja Zana! 

smiley

 

Zana , e vertet, shqiptaret ne Greqi jane te detyruar te flasin greqisht, te nderrojne emrat, fene, dhe identitetin. Per te mos kaluar ne rracizmin total qe vuajne cdo cdo dite nga komuniteti rraist grek.

ç'ja fut kot, asnje nuk i detyron. ka plot te huaj qe jetojne e punojne ne greqi pa nderruar emrat, e bile ato muslimane. 

Kam qene ne Greqi si punetor sezonal (viti 93), disa muaj, ne zonen e Elefsines, Mandra, Magula e lart ne Agio Sotira. Pikerisht ketu kam njohur nje grek , Panajotis, inxhinier elektrik, me mendje te hapur, dashamires me shqiptaret, njeri qe dinte e kishte lexuar per Shqiperine. Njehere erdhi muhabeti per bemat e shqiptareve ne Greqi dhe tha: myslimanet nuk di , sesi jane, ndryshe nga ju, dembele dhe bejne shume femije . Ne (isha me dy shoke te tjere, myslimane te gjithe, ) qeshem fort . Po pse qeshni tha? Apo mos jeni edhe ju myslimane dhe keni nderru emrat? Une isha Kostandini konvertuar. smiley Pra edhe pse i shkolluar dhe pa ndonje shpirt racist, perseri paragjykimet i kishte. Nuk di si u perhap kjo fryme e nderrimit te emrave, ne zanafille, thjesht nga instikti shqiptarit per t'u pershtat ne nje mjedis ortodoks apo nen presionin e mekanizmave informale.

per te gjet pune kollaj behet.

Elba,

Tani ne Greqi, greqisht flasin, ashtu si dhe ti flet kanadezce aty ku je. Sa per emrat, fene, dhe ate te fundit qe se marr vesh se ca eshte, identitetin, njof plot raste qe as nje s nuk i kane shtuar emrit. 

Thjesht per saktesim, dhe jo per te kundershtu egzistencen e politikes asimiluese greke qe eshte evidente si drita e diellit. 

kuptoj, uroj te jete e vertet. sepse shoqet e mia ne Greqi psh ,  jane te detyruara t'u vene femijeve emra greke sepse nuk i prano shkolla, bile dhe te jene te pagezuara .....kunata ime gjithashtu , akoma me keq, nuk u flet shqip femijeve jasht shtepise

me fal per nderhyrjen ,por pretendimi qe nuk na i pranojne ne shkolla prandaj i vene emra greke nuk qendron .fare.

qe greket bejne presion kjo eshte mese e qarte por qe te detyrojne eshte genjeshter.thjesht kane identitet te dobet kombetar.

edhe ne kine te ishin do ti vinin djalit emrin mao ce dun.

po ne shtepi kush i pengon te flasin shqip?keta tipat kane kompleksin e  majkell xheksonit

.eshte nje pyetje qe asnjehere si kam dhone dum .kam pasur ca komshinj came qe thua ti.njerez teper te mire.plaka e tyre vinte pinte kave me gjyshen time.te ngjethej mishi kur degjoje historite e saj.greket i vrane burrin.ne rruge e siper ne ullishtat e vlores iu semur dhe i vdiq djali i vetem.ne tirane kishin 35  vjet.ne shtepi flisnin greqisht dhe ua kishin mesuar femijve te lindur e rritur ne tirane.

Spiritus ,histori e vjeter sa bota .Per mbijetese..Pra duke ndrruar emer e fe ke jete ma te lehte per vete e familjen.Ndryshe duhet te perballesh me probleme qe iu shtohen atyre normaleve .A eshte e diskutueshme ,shume eshte....po po them per ta kuptuar.

jo vetem aq por ne momentin qe zyrat e organet shtetrore greke njohin si dokumente zyrtare nje flete bakalli qe leshon prifti i fshatit qe te ka pagezuar, ky eshte nje manipulim qe merr permasa shteterore.

Punet jane bere lesh arapi, Zana. e solla shembullin nga eksperienca ime pikerisht per te theksuar kete, nevoja per mbijetese ne nje mjedis trysnues.Njoh me dhjetra shqiptare qe kane ndryshuar emrat dhe jane puro shqiptare ne vetedije dhe qendrime. Ka plot te tjere qe kane pagezuar femijet aty.E vetmja gje brengosese eshte kur bashke me nderrimin e emrit, nderrohet shpirti, vetedija dhe lekura. Kur femijeve nuk u mesohet shqip dhe kur persona te tille kane turp te quhen shqiptare. Jo me larg se para disa ditesh, takova mbas shumee vitesh shokun tim me te ngushte te gjimnazit.Ortodoks vlleh.Dhe me tregonte se ne 92 kishte marre vize njevjacare pikerisht...si aderues ne shoqaten e vllehve. Kurse shqiptaret e tjere, myslimane, nuk e kishin kete mundesi dhe per te kapercyer keto barriera cfare nuk u be.nderrimi emrit ne gjendjen civile, fallcifikim dokumentash etj . etj. Asokohe , para 90, nuk ishin keto dasi.Imagjino, ne gjimnazin tim ne Vlore, kemi qene bashke greke (Narta), vllehe, cifute, ortodokse, myslimane -nje mjedis multietnik. Pa i hyre dikutimeve te tipit komunizmi e bla bla.Por ja qe liria ka dhe kostot e saj e aq me teper ne nje vend ku luftohet per mbijetese. Shiko ku kemi arritur: ortodokset shqiptare jane greke na thuhet mu ketu, ne logun e peshkut e te njerzve me nje barre mend smiley Imagjino cfare drite kishte ne mendje Pashko Vasa kur shkruante ne ate mjedis obskurantist dhe injorant:feja e shqiptarit eshte shqiptaria. A kemi ec perpara? Edhe gaforja ecen thote  Migjeni diku.

Për mënyrën se si e shoh unë këtë punë, Spiritus, është si ajo e barcaletës: Sabria, Sabria, po në bythën time, bëhet llogaria. Kështu edhe tani, pas 23 vjetësh tranzicion, për shqiptarët bëhet llogaria. Tani "u zbuluam" se çfarë ishim e çfarë jemi dhe çfarë na ka ndodhur këto 23 vjet. 

Cili ka pasur të drejtë, në 91-shin, shqiptari që iku në Greqi si emigrant, e edhe e ndryshoi emrin, apo "shteti shqiptar" i atëhershëm?

Po në vitin 97', cili ka pasur më shumë të drejtë, emigranti që iku e ndryshoi emrin, apo "shteti shqiptar"?

Të mos harrojmë, se internet masiv pak kohë kemi që e provojmë dhe zbulojmë çfarë ka ndodhur. Më parë nuk kishim kësi kushtesh. 

Ca po vazhdojnë me të njëjtin refren dhe të njëjtat metoda. Shteti shqiptar vret, por hej fajin e kanë këta që "janë bërë grekë". Nga ky aspekt dhe mënyra sesi përdoren resurset njerëzore, mediat, aktorët politikë etj, këto zgjedhje që vijnë, i shoh jashtë mase interesante.

 

Ekuacion pak i veshtire ky me e zgjidh, nemesis. Shqiptaret e (c)bejne shtetin, shteti i(c)ben shqiptaret. Ne ate fillim demokrature, bashke me ujin e felliqur (diktaturen) u hodh poshte edhe shteti, si rregull, ligj,institucion.Pythosi Pandores eshte hapur keq .smiley Tani qe beme Shqiperine , duhet te bejme shqiptaret tha.Qe te behen shqiptaret (europiane) Rlindja duhet filluar nga te beret e Shtetit.Llozin e kemi po kush ma gjen piken ku duhet mbeshtetur e nga duhet filluar smiley Nejse, ajo qe me habit eshte sesi ne trupin e nje shoqerie te ngopur me ateizem dhe tradita fetare me shume te imponuara sesa te lindura se brendshmi, te jete mbledhur kaq qelb intelorenca dhe dasish qe mezi cpresin te shperthejne. 

Janullatusi....surrati me i ndyre qe ekziston ne Shqiperi. Sa per Nikolla Markun eshte tip bobi dhe tip tamam mendjehapur. Ato qe e akuzojne per spiun e urrejne per shkak se ky prift pervecse i bie kokes Janullaleshesit mbi te gjitha mbeshtet edhe fene "armike" Islamin. Ironia me e madhe eshte se ato qe akuzojne per agjent grek jane skorje greke per vete po nuk e rru trapin Nikolla Marku per xaxiqet greke.

Hej, po ti nuk ishe ai që mbështesje idenë që luftëtarët kosovarë frymëzoheshin nga feja? 

Çfarë feje ke ti? 

 

Ca lidhje kishte frymezimi ktu se spo te marr vesh?

Të njihemi mor zotëri. Po të pyes, çfarë feje ke? Është normale, jo? 

Ai i lidh të gjitha... e ke parasysh çdo me thënë dietrologji(komplotologji)? smiley

Kam hall mos me fusi te lista e zeze e Janulles dhe do detyrohem mos iki mo ne Greqi per pushime smiley

Fjalet e Janullatos - Me ka dal Zoti ne enderr qe ti nuk duhesh veshur prift !!!! (këtu)

 

smiley

 

Kjo nuk ka ndodhur kurre,ajo qe ka ndodhur dhe eshte e faktuar eshte se duart e nikolla markut nuk rrinin rehat,filloi te vjedhe qe ne seminar dhe imagjino cdo bente pastaj po ti besohej administrimi i nje kishe.Sic po ben fatkeqesisht edhe sot me kishen e Shen Marise ne elbasan qe edhe afresket qindravjecare i ka lyer me gelqere dhe po e con drejt degradimit kishen qe ka uzurpuar me dhune.

dmth e perjashtuan nga shkolla kur e pane qe vidhte apo e lane ta perfundonte shkollen? se nqse eshte kjo e dyta, sikur fut ca uje kjo qe thua ti

Shiko këtë më lartë, ka vënë nofkën "Kastrioti"... e shiko ça shkruan; ja dhe në njëfarë mënyre neogjuha e Oruellit.

shkollen nuk e ka mbaruar se e perjashtuan,ashtu sic nuk ka perfunduar as gjimnazin

Nuk e di po pse me duket vertet nga gjuha qe ky eshte sigurims...

Eh, shoqja Zana... smiley

dmth e pranuan ne seminar me 8 vjecare...

Ca vodhi ne seminar? Stilolapsa? Boh si aktivizohen skorjet greke

smiley

Dua të them, që ato që ke për të thënë, me dëshirë apo me imponim, mund edhe t'i shkruash në fund të faqes!

Kastrioti ju mund te jeni gjithcka - Vetem fuqine  te dalesh hapur se kush je nuk e ke . megjithate e kam parasysh se cfare je

Une personalisht kam pasur nje fare respekti per nikolla markun por pas asaj maskarade qe beri ne emisionin e artur zhejit pak jave me pare e humba plotesisht respektin ndaj ketij personi.E pashe se si shpifte pa iu dridhur qerpiku per gjera fare te qarta dhe e kuptova qe e gjithe veprimtaria e tij perdoret nga persona te tjere per te bere sulme ndaj kishes ortodokse dhe u binda qe ai nuk e do te miren e kishes.

si mund te kesh pas respekt per nji person qe sapo the, ishte perjashtu prej seminarit se kishte vjedh?
Po nji cike turp nuk ke?

 

keto fjalet per hajdut i kisha degjuar edhe me pare por refuzoja ti besoja,kur pashe ate maskaraden tek emisioni i zhejit,u binda qe paskan qene te verteta.

smiley per pak e zure ate vrimen qe fuste uje

Po te kishte turp ai nuk do perdorte nick Kastrioti smiley

Po nji cike turp nuk ke?

Kush eshte ky, Turpi? Tek ca njerez turpin e rrethpresin qe ne lindje.

Po jo pra, jo! 

Se po të mos thoshte "kam patur respekt", nuk komenti do të kishte dhe aq vlerë.

Është për t'i bërë kontrast pjesës tjetër të denigrimit!

Kush po e shkaterron  harmonine fetare ne Shqiperi ? Kush po e lufton Kishen ortodokse ?Luftohet Janullatosi apo Kisha Ortodokse, dhe ky akuzat ndaj vete personit i identifikon me vete Kishen ? 

PS: sa do desha ta ndryshonin veshjen keta kleriket ortodoks(tmf elba),nuk shihen me sy,jo me te gjesh qetesi shpirterore duke pare ata.

prandaj duhet vene theksi te moda

qe ne kohen e Nastradinit eshte theksuar kjo,por modestia ka bere te veten.

Veno, ke fillu me gjujt prifterinj ortodoksa. smiley 

Me ate fare veshje as flirtin me te vogel  s'u bej atyre.

Fotoja flet vete.Sa e ftohte jam,oZoT,o Zot.smiley

 

Falenderoj Belulin, Br3dharakun, Patek, kriskulli , spiritus , Zana dhe shume te tjere per mirkuptimin

 

Per N. Marku kam simpati, por nuk eshte ai problemi kryesor. E kemi perpara hunde, jane bashkatdhetaret tane shqiptar 100% qe nderruan emrin, kombin, fene, qe shesin eshtrat e gjysherve si eshtra ushtaresh grek, per leverdi personale. Eshte miopi, mungese guximi, hipokrizi te sulmohet Janullatos. Eshte teper komode. 

Eshte shume e veshtire te gjesh dy shqiptare ne nje mendje - tha Konica smiley

 

Sa per figuren e janullatosit,flet vepra e tij,450 kisha ne te gjithe shqiperine,univeristeti i pare ortodoks ne shqiperi,150 klerike shqiptare,4 peshkope shqiptare,me dhjetra klinika qe ndihmojne te semuret pa dallim besimi.Pra keto vepra dhe shume te tjera nuk mund ti cbejne akuzat e disave ndaj nje personaliteti te madh si ai.Nje person i nderuar nga mbi 17 universitete me Honoris Causa.Nje person qe ja ka perkushtuar jeten e tij besimit dhe ka shkuar deri ne afrike per te perhapur fjalen e besimit.Nuk ka nevoje per shume fjale.Vepra e tij flet vete dhe do te flase dhe ne te ardhmen.Sic thote edhe nje fjale e urte,pema qe jep fryte,ajo sulmohet me shume.

Kujt i plas trapi për shkollat e kishat e tij. Të gjitha janë në funksion direkt të anti-shqiptarizmit, ose indirekt në funksion të maskimit të aktivitetit të tij të vërtetë.

Ndërsa ti je një trushplarë e kal Troje.

e cili qenka ky aktiviteti i vertete sipas teje,te forcoje kishen ortodokse.Antishqiptarizmes i sherbejne ata qe sulmojne ortodokset dhe ata jane kuajt e vertete te trojes.

e kur flet edhe ti qe as ne shqiperi nuk merr mundimin te rrish. Eshte shume kollaj me fjale boshe te hedhesh poshte punet e tjetrit, por me e mira do te ishte qe ta kundershtoje duke kontribuar konkretisht per Shqiperine. Nejse keto jane mendjelehtesira feminore.

Berber, shiko se ke ngatërruar dosje! 

cila veper? Ajo e rrenimit te autoqefalise? Te ndryshimit te statusit te Nolit? Te greqizimit te sherbesave fetare? Te qendrimeve kunder "vendit te tij"? dhe si perfundim demin me te madh qe i ka bere vete komunitetiit ortodoks duke i percare dhe bere disa greke dhe disa ortodokse shqiptare dhe si rezultat edhe duke larguar nga kisha njerezit se si gjithmone njerezit shkojne ne kishe per gjera shpirti dhe feje e jo per tu greqizuar. Eshte e vertete se jane bere kisha e shkolla, por me shume se per fene e Zotin ky i ka bere per Greqine.

nqse kta 150 klerike shqiptare jane perzgjedh e indoktrinu kshu si ty, kjo vertet eshte arritje por per greket.

Amen.Ne shqiperi nderojne berishen qe i hodhi ne lufte civile e sulmojne kete qe ka bere dicka per ta.Kot nuk tha Jezu krishti"fali o ate se jane te marre e nuk dine c'ka bajne".

Kastriot , vetem Kastriot nuk je ti !!!! Turp !!!!!!! Tradhtar !!!!!

Pse jam tradhetar,sepse i jap merita nje greku.Nuk kam degjuar gjekundi qe te jesh shqiptar duhet te urresh janullatosin dhe greket.Une vleresoj punen e dikujt duke u nisur nga rezultatet dhe jo nga paragjykime etnike

Ti je kal Troje, (dmth buçe), ose budalla. Zgjidh e mer!

kurse ti duhet te jesh nga ata qe masturbohen duke share janullatosin dhe greket

Mbase, smiley po zakonisht solo*! smiley

*ose...

cilat jane rezultatet ?

lexova perciptazi shkrimin, me i vemendshem u tregova me fjalite ne bold, por nuk arrita te kuptoj titullin ne forme pyetje te kesaj prurje. Edhe nene Tereza (Gonxhe Bojaxhiu) ishte me prinder shqipefoles e lindur ne Shkup, dhe kur  e pyeten se cfare ishte tha: ""By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus." Nese Janollatosi ndjehet Shqipetar, dhe nese ai mendon se Shqiperia eshte edhe atdheu i tij, ku ka shkrire dashurine ndaj zotit me perkushtimin ndaj ortodokseve shqipetar cfare te keqe ka sipas jush? Asgje te keqe pervec se miresi, dashuri dhe perkushtim.  

puna eshte se greku na kerkon vorio epirin, dhe ai eshte grek. eshte pra i infektuar, si ata me sida, qe sado te mire ne dukje kemi frike t'u japim doren.

ashtu duhet Kurro. Frika duhet ruajtur dhe stimuluar. Si thesar i paçmuar i shqiptarisë. Të kesh frikë, është të jesh shqyptar. 

une vete se rruj or grek. se kam qene dhe jam kaluar. (baba jot ma ka punuar baçen, historikisht) po po mundohem te shpjegoj urrejtjen (ne fakt perbuzjen) qe kane shqiptaret per greket dhe qe shprehet hapur ne çdo teme ku diskutohet marredheniet tona si fqinj.

dhe je fantastik për ta shpjeguar. Do të bëj një cërre sa herë të kem nevojë. 

   Problemi nuk eshte se kemi ne shqiptaret urrejtje per greket.Por ka njehistori te teren qer vete greket, me sjelljet e tyre, me sulmet e tyre, me makabritetyet e tyre, shkurt me fobine e tyre ndaj, nesh nuk na kane lene rast ti duam.Ne krejt jugun, qe ata e quajne Vorio Epir, kur kujtojne grekun rrenqethen.Kurre nuk ka bere kembe shqiptari tutje, per te vrare e djegur prona, shtepi, nena e femije greker.E kunderta ka ndodhur  tri here sira, prej forcave greke.Jo me kot eshte kenduar ne lashtesi  ajo kënga  popullore

  :...

"......Kurvelesh gabove rëndë    (gabimi i 1914-tes)

       Historia, ta kishe thënë

      Greku është armik i rëndë

      Pa pyet Çobo  Golëmnë

      Dhe këtë Çelonë tënë         ( Çelo Picari)

     Me dyfek e patën ngrënë

      Pa s`ua kish shkelur dot  vënë....

...............................................

eshte kenduar o grava , po mesa duket kemi pune akoma , greket kane manovrat e tyre nen rrogoz dhe infektojne shqiptare aty ketu

Elba , ashtu eshte, por "vëni" .....eshte po i te zotve ....

S'dua të ofendoj njeri, po ca njerëz edhe sikur t'i lexojnë klasikët (Iliada psh) njëmijë herë prap nuk i kuptojnë. Dhe kur i pyet të tregojnë sikur të jetë përrallë.

lol, nuk mundem ta kundershtoje dot llogjiken tende se eshte jashte kapaciteteve te mia mendore. Ka ndonje kerkese zyrtare nga ana e shtetit Grek per Vorio Epirin? Dhe meqe nuk ka per cilin grek e ke fjalen qe kerkon vorio epirin? Lereni pallavrat dhe shikojeni te verteten ne sy. 

mos e ul veten kaq shume o kuazi smiley

kuazi, e ke seriozisht apo ben shaka? Po kur zvminister i jashtem grek,  flet per "Paktin e Korfuzit", si te duket ne se e di cili eshte ai "Pakt i nenshkruar nga Frasherlliu yne,  nden presion dhe ne kushtet kur gjendja ishte fraxhile ?

Elba, respekt dhe nderime per At Nikollen. smiley

Kjo e thene nga nje jo-ortodoks si une, dhe mendoj se ai gezon respekt nga shumica derrmuese e shqiptareve, pavaresisht fese, per arsye se kurvlleqet e Greqise ne shekuj (dhe aktualisht) na kane ndikuar negativisht te gjithe ne shqiptareve, pavaresisht fese qe kemi apo s'kemi hic, dhe ketu i lind e drejta te gjithe shqiptareve te jene kunder Janulles e cdo greku tjeter qe do uzurponte kishen e pavarur shqipare, ashtu si jo rastesisht kisha e Nolit percaktoi ca rregulla strikte 'shqiptareske' per kleriket ortodokse te kishes shqiptare.

Sikur te kishte Shqiperia ca prifterinj te tjere te panenshtruar si At Nikolla, sot do ishim duke folur per bemat fatkeqe te Janullles ne vendin tone ne kohen e shkuar. 

Sa per keta skorjet si Kastriotii, mjafton ta shikosh qe ky po komenton ne Peshk tek kjo teme per here te pare. Janulla me nje llaf e ka nenvleresuar kete faqe ne aspektin e propogandes, ndryshe do kishte lene ca ushtare ketu te benin ndonje koment here pas here ne teme te ndryshme qe mos dukeshin si parja e kuqe kur flisnin vetem per Janullen, por dhe te kishin nofka me pak varileshse per keto tema,  jo si ky qe u regjistrua ketu me mentalitetin e klases se trete tip "une e kam nofken Kastriot ndaj komentet e mia ketu s'ka si te duken antishqiptare" lol

xhib,   per here te pare  te peshku eshte  me nickun Kastriotti ky..  po ne fakt  eshte  nje  lamash i vjeter  qe ke ardhur verdalle  me nicke te ndryshme  ketej pari.. me i spikaturi,  eri83,  apo  shqiptar i vertet  etj..smiley    

po harron qe kërma mbetet kërme.. mjafton te  zbulohet pak,  e te qelb era..smiley

Thua ta kene ne mode keta? Se tani qe e permende, shoh dhe nje grekofil tjeter ketu qe e nderron nofken periodikisht sapo i skadon (apo ja skadojne) nofka paraprake lol

Kanë bërë një gabim; nuk jemi në kohën e persekucionit kur ne ortodoksët kishim frikë se na çonin në burg apo internime. Jemi të lirë në demokraci, kemi forcën e votës sonë dhe....

Ja edhe Mesjeta, i jep leksione demokracie shekullit XXI. Shën Janulla, që si argument kundër lirisë së fjalës, lirisë së (mos)besimit, të përmend demokracinë.  

kemi miliona miq në botë që kanë influencë.

Dhe jo vetëm demokracinë. Por edhe forcën.

Po pse e ka lënë përgjysmë kërcënimin? Na ka marrë malli per ca shkisherime, mallkime, tip "pastë krromën e Jesiut", "pastë mallkimin e 318 shenjtorëve", "mbettë kotruv pas vdekjes". Do e mbrojmë demokracinë deri në fund, apo jo? 

p.s Shën Janulla NUK ËSHTË nënshtetas shqiptar.

shkisherimet a mallkimet jane bere me kohe. Kush shkon te kisha e at Nikolla Markut del nga grigja sipas Janulles. Prandaj edhe PF-ja me lart ka frike te shkoje edhe ta takoje Nikolla Markun.

Shume e sakte per nenshtetesine, Janullatosi NUK ESHTE shtetas shqiptar por sa para ben kur presidenti (i thencin) Topi e ka nderuar me Urdherin Gjergj Kastrioti Skenderbeu.

me kulturë kanuni, e drejta për hakmarrje është 7 breza. Kanë kaluar 100 vjet, dmth 4 breza. Se njëri brez është 25 vjet. Me llogjikë kanuni, kemi të drejtë për hakmarrje, edhe për 75 vitet e ardhshme. Kemi kohë. 

Mos ki merak. 

E veja e Petro Ninit, kur Sali Butka i tha "hap gojën e kërko", ia ktheu: Aman vetëm gjak jo! 

Ju skeletet dini tua tundni ortodoksëve, shpirtin nuk ua merrni vesh. Mbase duhet të besosh Njalljen, filozofikisht. Punë e vështirë... 

Aman vetëm gjak jo!

Nuk ta vret njeri Shën Qelbësirën, mos u bëj kaq heroiko-patetik. Karakteristika kryesore e bizantinizmit: Pseudo-martirizmi i hipokritëve! Vetë shajnë, pështyjnë, përdhosin e gërthasin dhe vetë çirren, çjerrin rroba e faqe si viktima të përjetshme.

Pastaj, kujt t'i marrësh gjak? Një njeriu pa gjak si ty?  Me Kanun GRAVE dhe TË SHBURRËRUARIT nuk u kërkohet gjak! Kështu që dhe ti dhe Shën Janulla jeni të paprekshëm. 

me kanun me kanun!! Ai po e çon Shqipërinë përpara. Me bij baballarësh, me heroizma etj. Me gjakmarrje, si shqiptarë që jena. smiley A je BURRË? 

Ka edhe grekë BURRA si ty. Shifi këta.

Usually, the decision to start a vendetta was made at a family gathering. The main aim of a vendetta was usually to wipe out the other family

The Maniot vendetta is considered the most vicious and ruthless.One of the last vendettas on record required the Greek Army with heavy artillery support to force it to a stop.

Por edhe supersticionet mos i lër pa lexuar. 

Sikur kurvlliku të kishte fytyrë, me siguri do ishte sozia jote.

Kanunin sikur e fute ti në bisedë apo jo? Unë thjesht të thashë që sipas Kanunit ti dhe Shën Janulla gëzoni status të veçantë. Nuk u kërkohet gjak. Tani nuk kam faj unë se ti nuk di t'i qëndrosh muhabetit që hap vetë.

p.s Po si nuk qëndrove njëherë në një qëndrim, po ngele hu më hu? Njëherë na ironizon "burrërinë", pastaj na jep shembuj burrërie? 

Po pra, pikërisht. E pranove si referencë, si autoritet - ashtu mu duk. Apo jo? Po ta di kokën prej mishi unë. Ajo zonë (Mani) e populluar siç ishte nuk ekziston më. Avulluan. Shif mos i gjen ngjashmëri nga 3.5 në 2.8 meleonë. 

Sa ma njeh kokën ëëë? Modestamente, po edhe unë ta njoh vërën, apo jo? Kështuqë...

Autoritet i shek XIX? Sigurisht! Më mirë të ishe me Kanun, sesa dylber i otomanëve siç preferuan ca të tjerë.

Por ti vazhdo pseudo-viktimizimin. Po të vrasin Shën Janullën antropofagët shqiptarë ore! Na mbaj edhe ti leksione demokracie, leksione anti-kanunore. Mos harro miqtë e fuqishëm që jua mbështesin. 

O Kavir, o krenari fallike e shqyptarit. Bëje emrin Priapos. Shpatën më njërën dorë, e në tjetrën loqen. 

Si nuk pate njëherë shtyllë kurrizore o qënie jokockore. Ç'të të them, më thua, më hodhe meret e tua!

Shpatën e ka marrë Shën Janulla që po na mbron fenë, po na mbron demokracinë, po na mbron harmoninë fetare. Ai ka marrë shpatën, se ka edhe miq të fortë apo jo? 

Edhe ai krenaria fallike e shqyptarit? Apo krenaria fallike e Manit?

p.s. Unë dmth jam me Berishën? Atë që solli Shën Janullën? smiley

Po ça të thuash a derëbardhë. Thuaj lqja, btha, pdhi, shtylla kurrizore, futi ndonjë zorrë qorre po të duash, kocka, gjaku, venat, hunda, goja, kocka e legenit, vetë legeni e këto... ça të shtosh më? I ke thënë të gjitha.

Domethënë që ti të përdhosësh e të pështysh mbi çdo vlerë të të tjerëve, kjo është qytetari. Kurse kur unë të nxjerr një pasqyrë përpara pa-fytyrësisë tënde, kjo na qenka kafshëri? O pseudoviktimë!

Ta thashë, më hodhe meret e tua. 

Po cilat janë vlerat e tua o koqe? Ja këto janë, për mua. Vlera ka dy faqe, si monedha. Vlera janë edhe ato që t'i vlerësojnë të tjerët. Çtë të bëj unë, që do të shesësh "rërën për farë" e nuk t'a blen njeri? Thjesht po ta vë në dukje, mbase - bën vaki, ku i dihet - ndryshon mendje. 

smiley I tmerrshëm je! Kërcen nga dega në  degë pa pikë problemi. Nuk ka rëndësi se dega ku hidhesh s'ka lidhje me degën ku ishe. Rëndësi ka të mos i përgjigjesh asnjëherë argumentit. Ndërron temat si mbreti gratë ka qenë një shprehje. 

Po mirë, meqë Shqipërinë e ka mbytur korrupsioni, ka mbajtur ndonjë meshë kundër Berishës që të shpëtojë Shqipërinë nga korrupsioni Shën Janulla? Apo korbi korbit s'ia qit sytë?

 

 

 

Ja tamam burrë kush është, për mua përsëri. Kur ishte koha për të bërë patriotin, e bëri. Tani që është koha për të bërë tjetër gjë, edhe këtë e bëri. Legend. 

Ok, kërcejmë tek dega tjetër! Hajt shëndet!

Njëherë na ironizon "burrërinë", pastaj na jep shembuj burrërie? 

Eh o Bido... koka jote artileri do. TOP. BUM. Burrëri pra. 

Midis qytetarit dhe "burrit", do zgjidhja qytetarin. Midis "burrit" dhe "kurvlllikut", une them "burri". Prandaj ndryshojmë...Lavdi Zotit!

 

Berishën pra. Se si the... na vjen greku ndryshe. 

Hë më të lumtë.

O jul, 

Po perse cdo kritike drejtuar Janullatosit e sheh si sulm ndaj kishes ortodokse? Sulmin e pare ndaj kishes e ka bere vet Janulla, me mbeshtetjen e Berishes, apo jo?

Sepse, përgjithësisht, kritikat janë hipokrite.

Koha kur greqia mund te merrte shqiperine e jugut ka ikur.armiku kryesor i shqipove jane kokat e tyre te trasha qe nuk iu zene mend kurre.

e ke vene re se ti dhe ky tjetri lart flisni per shqiptaret ne vete te 3, "ata", qe dmth se perjashtoni veten?

Flm xhibi !! RESPEKTE !

Janullatos:.."Në vitet e persekucionit të madh ishte një metodë konkrete, që donte ta bënte fenë qesharake dhe që t'i drejtonte njerëzit të jetonin jashtë kishës..."

Shume largpamesa ideatoret e saj!

  Ku ka me qesharake se sa te predikuarit e fese prej ca prifterinjve  homoseksuale.Qe nuk jane me perjashtime si raste. Dhe nje shtepi e... "ZOTIT", ne te cilen  jane perdhunuar jo pake por me qindra mije... femije. Sot  per kishe e paster mund te merret vetem toka, natyra, si shetpi e All - Llahut.

  Ky njeri mendjendritur, ben mire te mos flasi, si shqiptar.Te qendroje ne pozicionine vet, si sherbetor i politikes se megaloidhese, do te kete dinjitetin e vet.

Nuk mundet te jete fe dhe ca me shume e paster ajo qe shperfytyron natyren  e proceseve njerezore, si shembelltyre e Zotit

Per te hequr pak kureshtjen e tradhtareve, puna behet ne front , ceshtja shqiptare mbrohet ne senat , ceshtja shqiptare shkon dhe ne Shtepine e Bardhe . Ka Janullatos , po ka dhe At Nikolla , ka edhe shoqate VATRA ne NY, KA MORE KA , KA EDHE LOB  SHQIPTAR !!!!! 

ps foton e kam bere une smiley

ps foton e kam bere une

smiley 

A tu thafshn duart, po zumin nuk e përdorje dotëëë?

ja dhe nje foto qe nuk e kam bere une smiley

ej, po je qe je, na nxirr dhe ndonje foto te hiresise me kreret e organizatave patriotike qe kerkojne njohjen e vorio epirit

skam ndonje te tille smiley

qyqa e fute ne seder br3dharak. jo jo se shaka bejme , nuk i duam ato vidio , i kemi pare para teje , mos ke frike

Njerëz të komuniteteve të tjera fetare, duke pasur traditë familjare të tillë, gjoja përpiqen të mbrojnë Kishën Ortodokse. Meqë këtë e bëjnë në mënyra të shumëllojshme, ne nuk besojmë se ata bëjnë pjesë në ndonjë komunitet fetar, por ngelen ateistë.

Pse " gjoja" mbase e mbrojne me te vertet, sipas tradites familjare qe percjell harmonin? Dmth mungon gjitheperfshirja, deri sa ateistet s'jane komunitet qe ti njihen meritat?smiley Demek gjithe ata qe mbrojne kishen Ortodokse jane ateista. Aspak tendencioze.

E di s'i eshte puna o zoteri, ke 23 vjet ne Shqiperi. Vetem ti dhe Sala keni kaq gjate ne pushtet. Te faleminderit shume per kontributin , por s'te duket se ka ardhur koha te largohesh? Faleminderit.

Flm - RESPEKT per te gjithe ju miq

Sa mire, muhabet dite te djele, i kendshem, i amshuar, shyqyr qe e bekoi Perendia kete dite.  

@ Grava

 Ku ka me qesharake se sa te predikuarit e fese prej ca prifterinjve  homoseksuale.Qe nuk jane me perjashtime si raste. Dhe nje shtepi e... "ZOTIT", ne te cilen  jane perdhunuar jo pake por me qindra mije... femije.

Ku lidhja Grave?  Apo gjej e plas?

@ Vatra, beni sevap, dhe ato paret qe ua dha Berisha vjet me urdher te posacem, t'ia jepni Ambasades ne Washington se gjynaf.  

Monda moj! Po lexo te shkreten fjalen e hiresise Tij dhe mbase e gjen dhe ti lidhjen.Une kam cituar sa ka thene Hiresia.Ju, pa e lexuar nxjerr perfundimet.Me javash, mor evlat !

Ku lidhja grava?  Ne nje diskutim per Kishen Ortodokse, ne nje fjalim qe eshte bere ne 3 Shkurt si reagim ndaj vepres teatrale  "Shen Maria e Beratit"?

Ku lidhja e qindra mijerave femijeve te perdhunuar ne kete diskutim?

Tek ajo, qe feja sot  eshte perçudnuar, sidomos lidhur me afersine ku banoni vete Ju.

 Mos dini gjekafshe, sa pare( ne US Dollare )i kerkohen kishes sot, kishes si fe,  per "zararin" e korifenjve te saj ndaj femijeve amerikane?

Sot po ecet drejte fese se ...vetvehtes,  Monda

Ti dhe Lefti cofni t'i nxini i cik me boje ca llafe.  Per kuriozitet, per cfare arsye?  Plasni syte lexoni kete llaf e jo tjetrin?  Cfare shkruaj e lexoj me ze te larte, dhe ketu kam ngrit paksa zerin, qe ta merrni vesh dhe ju?  Kot, per kuriozitet. 

Ne US ka 300 e kusur fe dhe denominacione.  C'lidhje ka me diskutimin ne fjale? 

 Monda te duket se çoç nxin ..nje gje e bardhe.Me lodhe lanete.Ka shume lidhje.Por juve ju duket e zgjidhur 

@ Vatra, beni sevap, dhe ato paret qe ua dha Berisha vjet me urdher te posacem, t'ia jepni Ambasades ne Washington se gjynaf. 

E drejte Monde. Ne fakt gjynah se dhe ata xhan kan,por kesaj rradhe mire ishte ti kalonin nga me gjynafqaret.

 

..Nuk dua te nderhyj,por me nje thirrje miqesore, per maturie rrespekt mes diskutanteve, me diskutime dhe sjellje qytetare, shtoj se kur zeme ne goje Petro Nini Luarasin, duhet te ngrihet cilido shqiptar ne kembe!

   Lexoni ju lutem jeten e tij, prej patrioti dhe burre vendi hijerende.Ishte nje ortodoks qe e shikonte fene si burim te atdhetarizmes.Vete Noli, mesoi prej Petro Ninit......

ene papa romes e kputi qafen, kurse ky ...

Ma more nga tastjera, s'po gjeja si ta integroja në koment për shoqen Zana... smiley

Pse duhet te nisi muhabeti me prifterinj e duhet te mbaroje me pedofila ?

ceshtjet e fese jane shume komplekse.

Vallaj ne tema te tilla te neveritet vetja si komentues dhe jo vetem, e gjitha kjo eshte nje skizofreni kolektive, psikopate interneti, ose me sakte interneti eshte lema e psikopatise. Edhe teme fetare pale! Me duket se ka pas te drejte njeri qe ka thene "eshte turp me qene njeri!".

Shume e drejte.  

mire eshte qe adminet ta mbyllin si teme. ceshtjet dolen.heronjte duken te lodhur.

heronjte duken te lodhur.

E pra, me hile, na i hapin keto tema me gjuajtjet e Janulles tani qe e kemi Skenderbeun te pandricuar, Nene Terezen te rishtazikritikuar, iliret te shmitshqiptarlarguar, Ali Pashen te delegacinishqiptarposhteruar dhe Lek Plepin te angazhuar me ceshtjen e tre ligjeve dhe integrimin ne Evrope.

thuaje si ta duash ti, me sarkazem apo me seriozitet, perderi sa Lek Plepi behet personazh me fame edhe pertej Atlantikut, no more heroes. 2013 alah allah, viti kometes. Ceta e Mokres eshte nis me luftu pa dit se kunder kujt.smiley

ceta e Mokres eshte ajo e shestanit...mandej ajo per xhenet u nisem sosem ne xhehnem ....Ndofta ma e bukra e Kadarese.,e adhuroj...

Shqiperi moj kucke , na bere verem

per xhenet u nisem, sosem ne xhehnem  ....dy vargje, dymije vjet histori smiley

Nuk me kujtohet novela por ne filmin e A.Kocit, ka nje skene ku myslimani ve bast per ringjallje , ai groposet kurse kaurka kryqezohet si Jezusi. Te nesermen myslimani kishte shkuar ne boten tjeter kurse kaurken e ringjalli dashuria . kupton ti nga konotacionet katolikocentriste smiley

mua me kujtohet pak a shume keshtu:

 

500 vjet vellezer, çpatet more djem,

Shqiperi moj kuçke, çna bere  verem..

oo interesante kjo, se kisha degjuar. si duket eshte kenge e kenduar nga dumbabistat haxhiqamiliste ne 1914. i thone 500 vjet Belul bej , si mund te behen hasha smiley

Me buje dhe i paftuar pat ardh' viti kometes

ndihej mungesa e Lekes, nene Feridese dhe Ciljetes

tek PPU grekKastriotii blogonte dhe Janulla ligjeronte

ne shesh k0qet e kalit te Skenderbeut erresira i mbulonte

 

o iii ii, erresira i mbulonte 

Do sulmosh Francen po bytha s'ta mban

kapedan o more shestansmiley

Kjo eshte novela me e mire e Molit.Per cudi ai hidhet perpjete e akuzon per antishqiptare ata qe pak a shume vene ne dukje ato qe ka thene vete per shqiptaret ne kete novele.

 nemesis , nje korektim te "vogel" te thenies T`uaj: Rilindja jone kombetare ka nisur prej Diaspore. Kryesisht prej asaj  ...Arberesh. Kjo nuk mohon aspake ate kontribut madheshtor te korifenjve  tane me perkatesi ortodokse, te cilet  jo se kane qene mbi te gjitha ortodokse, por se parsegjithash...  ishin patriote te medhenj....

Sa here flet greqisht Janulla, o burra ne kembe ti biem.

Kur thote "vendi yne", o burra ti biem

Kur u jep ndihma te varferve, o burra ti biem se perpiqet ti asimiloje

Kur nuk u jep, o burra ti biem pse si jep

 

Dear albanians, what the fuck do you want?

100 ftyra. nuk heqin dore veglat greke pa karakater. Hapu dhe

Po mire o bije prifti.  Kur vete Bibla thote: "O Ate, fali ata se nuk dine c'bejne" ti pse je duke pre lart e poshte?  

Per ne te vdekshmit e zakonshem ajo eshte rruga ,nuk eshte e thene qe ia dalim ,madje eshte e thene nuk ia dalim ....te jemi gjithnje Jezus.

Per nje te krishtere te vertete Jezui eshte nje model qe duhet imituar me vepra konkrete, dhe e fiton parajsen ne baze te sjelljes se tij si i krishtere referuar modelit, e jo vetem sepse mban nje kryq ne qafe shkon ne meshe, kungohet, lengezohet, bukezohet etj. Kjo eshte rruga dhe sikush ben sipas takatit, cdo rruge tjeter me justifikime per shoqen Fatime quhet hipokrizi, e cila legjitimon ateistet. 

Ke te drejte , me sakte do ishte perse e barazon veten ne keto nivele ??

ne njefare menyre , propaganda antishqiptare nepermjet kishes greke ka ndikuar dhe po vazhdon te ndikoje shume keq tek brezat e rinj , dhe kjo gje me ben te ndjej te nevojshme te flas , sepse heshtja eshte me e rende se debati, mendoj

po mire te thote moj vajze,ai babai yt kur nuk te ka dhene ty edukate te krishtere si e quan veten prift dhe mban te veshur rason e zeze.Cudi po ti nuk po me ngjan aspak si besimtare,nje besimtare nuk duhet te urreje kur dike vetem sepse eshte grek smiley

Dear albanians, what the fuck do you want?

Sherr.

dmth e duan janullatosin te tregohet shqiptar porrrrr jo te flasi per shqiperine si vendin e tij (qe akoma si ka dhene shtetesine po nejse)

Papa Kristo Negovani, një prift ortodoks i cili punoi për përhapjen e gjuhës shqipe, por në moshën 30 vjeçare, më 12 shkurt të 1909 u masakrua me sëpatë e thika nga të dërguarit e vetë peshkopit ortodoksë grek. Atë natë i vranë dhe të vëllanë, Theodhos Negovanin. 

janullatosi e beri kete?

jo e bene greket dhe ai fatkeqesisht eshte po grek.

kastro @

po ti mire qe percan po qeke dhe injorant historie smiley apo ta do puna ??

@Elba

ku e shikon ti kete injorancen ndaj historise?mos valle ishte janullatosi ai qe vrau papa kristo negovanin??

e vrau kisha te ciles dhe ky sot i sherben O TRANGULL !

te jem si ai greku, patroni yt, ty te lej pa rroge, aq gomar truthare je.

Sipas Kurreshtarit, Kristo Negovani e Petro Luarasi ishin agjente Greke qe na ndihmonin ne ne lufte kunder turqeve .Nuk e di sa cudira te tjera do degjojme.

sipas kishes greke ata nuk ishin orthodokse, por protestante dhe masone, prandaj dhe i shkisheruan. kjo tregon qe po te ishin orthodokse qe ndihmonin çeshtjen shqiptare, patjeter do ishin agjente. duke mos qene agjente, kisha i shkisheronte te gjithe te tjeret.

ku çalon arsyetimi im ?

Ky eshte arsyetim?

ti do shembuj te klasen se dyte, qe ta rrokesh muhabetin !? 

ja nje: ne kohe te gjermanit te ndihmoje partizanet duke qene gjerman, pa qene agjent i tyre, a ishte e mundur ?

Jo qe arsyetim I jot calon po ska kembe fare.Kjo lidhet meqenese Ty te eshte tiposur qe ortodokset shqiptare Jane Greke .Arsyetimi jot bie qe ketu.

Papa Kriston e vranë,
Dhe s’ra për të një këmbanë,
Por malet e Shqipnisë
Dhe shpellat e malësisë
Thërrisnin an e mbanë,
Papa Kriston e vranë!

Ore te uruar ! Themeli i gjuhes shqipe eshte parasegjithash, kontribut i atdhetareve me perkatesi ortodokse.Dhe jo vetem per gjuhen, por  edhe per mevehtesineJu kam cituar edhe njehere tjater.Ne qeverine e pare  te Ismail Beut , prej Diaspores tone te Bukureshtit i ardhen kater burra  dhe qe te kater me emrat Dhimiter.Dhimiter Mborja, Dhimiter Lluaini dhe dy po Dhimiter,  qe momentalisht nuk ja u kujtoj mbiemrat.Me besoni mua,  se si musliman safi, po ja u them!

I  vajtem me xhepat plot....

 Nuk perfliten ortodokset  tane se mbeten per jete te jeteve,  krenaria e kombit.!Si do mendonte Noli po te degjonte nga keto  llafe?

Po, edhe kishte arsye pse ishte kështu: gjuha shqipe, ishte gjëja e vetme madhore që ndante ortodoksët shqiptarë, nga grekët. Lufta e ortodoksëve për Pavarësi, ishte luftë për integritet. Për të pasur identitet të plotë. Shqiptar ortodoks. 

Po flitet për një grek në krye të kishës shqiptare. Nuk po flitet kundra ortodoksve shqiptarë.

Godo per sa I perket Janullatosit shumica mendojne qe Ai nuk kame vend ne kishen autoqefale shqiptare.Por ka ca qe mendojne se te gjithe ortodokset shqiptare Jane Greke.

E di dhe këtë absurditet që e mendojnë ashtu. Ashtu si dhe ndodhë e anasjellta për ata me përkatësi fetare islame. Kjo mendësi të kujton periudhën e ndërrimit të popullësis midis Turqis dhe Greqis ku më të goditurit dolën shqiptarët. Mbasi në Izmirë jetonin shumë shqiptarë ortodoks, ku midis tyre dhe familja e Nolit mos gaboj.Ku dhe një anije e mbytur midis dy shteteve ishte plot me shqiptarë ortodoks që u ndoqën nga Turqia. 

ata qe jane marre me gjuhen shqipe, orthodokse kane patur ndoshta vetem emrat. nuk lind njeriu me fe, ai behet. si dhe fakti qe ishin othodokse shumica, vjen ngaqe e kishin me lehte, se ishin jashte sistemit (turk) qe ne ate kohe ishte musliman. keshtuqe kjo patjeter ja u lehtesonte punen. 

eshte si sot, sikur te perpiqesh per emancipimin e femres arabe, ta zeme, e ben me kollaj po te mos jesh musliman se po te jesh i tille. se thjesht je jashte sistemit. 

 Kurreshtar Ke te drejte !Jo me kot  une i kam cituar ...atdhetare , me perkatesi ortodokse.vec nuk ishin hic jashte sistemit sepse politika , sidomos ajo xhonturke u dha lehtesira shume te medha atyre me perkatesine ortodokse, ne se do te ndryshonin fene.Por ata( Rilindasit e medhenj ortodokse) i refuzuan ne emer te atdhetarizmes. 

 nemesis aty me rri dhe asnje hap mos bej me tutje se ..mund ta prishesh!

zse;'[svcl=\jf0ijsjq juwe4icseusmileysmileysmiley

A nuk ka ne kishen ortodokse ,prifterinj shqiptare te arsimuare edukuar neper shkolla ,te paster e pa te kaluar kompromentuese.?Me duket se eshte kohA.uune ekuptoj qe boshlleku ka qene i madh..o kane kaluar kaq vjet.Komuniteti ortodoks eshte me njerz te zote,nuk besoj se mungojne figuartper te zevendesuar Janullen...kete serbdashes...

sigurisht qe ka peshkope shqiptare qe jane shume te afte per te drejtuar kishen ortodokse por regullat e duan qe kryepeshkopi qendron ne fron deri sa te vdese dhe me pas zgjidhet pasuesi,i cili me shume gjasa do te jete peshkopi i korces,Joani(shqiptar i shkolluar ne kishen e Nolit ne boston)

mund te kete Zana,  por problemi qendron se jane te shkolluar te gjithe ne Greqi...  dhe Janulla  me shoke   jane kujdesur   ne perzgjedhjen e tyre   qe  neser ta lene kishen Ortodokse Shqiptare  ne duar te sigurtasmiley,  kuptohet....

 

me ka rene rasti dikur te udhetoj  ne aeroplan, Tirane-Athine, me nje nga keta ''studentet  shqiptare''  per teologji  (dmth prift  to be).   studjonte  ne Greqi miku..    ububububu, me lodhi koken...   sikur po flisja me nje grek,  po grek  fanatik antishqiptar..!   -pas nja gjysem ore i thashe:  boll se na cave k.....,  te betohem!    u cova dhe u ula ne nje vend tjeter pastaj..

obobo...po shkoni e gjeni nder rregullat ndoj rast te shekujve te kaluar qe ia lejon te ike...le ta themi ne kushte kur ka alxhaimer,lodhje ,deshire te ike...nje ligj ala Ratzinger...

Po ja iku Janulla. Vjen Joani, dhe ndjek të njëjtën rrugë si Janula. Ku është ndryshimi?

Ky Joani eshte teper patriot dhe besoj se do te beje shume ndryshime ne te ardhmen,per mire sigurisht.

Po mos mendo se do beje ndonje lufte me greket dhe serbet.Skemi nevoje qe te kemi konfliket te tjera,se edhe kisha na mungon.

qe te ndodhe kjo duhet te vdese Janulla..po vdes ai?

''une them ta vrasim....smiley

ahahaha i ka mbushur nja 84 po ku i dihet sa i shkon.Po te jesh e sigurte se gjendja e kishes ortodokse nuk eshte kjo qe perflitet ne medja.Ja une personalisht shkoj kur kam mundesi ne kishe dhe te betohem me sinqeritet 100% se nuk kam degjuar asnje fjale progreke.

je shume i sinqerte...nuk me interesojne pro greke...me interesojne ato antishqiptare !

po kur nuk ka progreke si do kete antishqiptare,cfare jane ortodokset aliene?

sigurisht qe ne kishe predikohet dashuria per shqiperine dhe madje per 28 nentor mbahet nje meshe e vecante per pavarsine e shqiperise.

smiley Sa e paduruar që qenke smiley Ajo është e punë e perëndisë, t'ja lemë perëndisë. 

 

Po edhe ne vullnetin e saj duhet te permbushim...kush po ben gje ne kundershtim...smiley

Edhe sikur Engjell Perendije te jete Janullatosi, kombesia e tij greke ne krye te KAOSH e komprementon misionin e tij, hedh hije dyshimi, ngacmon sensibilitete ose , tek e fundit, sherben si casus belli.Ne rastin me te mire kjo. Eshte njelloj sikur ne krye te hierarkise religjioze ne Kosove te vihet nje serb dhe, nderkohe, nga kancelarite apo qarqet serbe te vazhdoje avazi per "Kosoven si djepi Serbise".

Dhe e gjitha e pare ne kontekstin historik dhe aktual.Megaliidheja, Vorio Epiri, helenizimi, konvertimet, varferia, materializmi, pragmatizmi dhe marksizmi po deshet: para se me u marre me fe , filozofi dhe athetari , shqiptari varfanjak e i mbetur ne mes te kater rrugeve , do me mbush stomakun etj etj. 

Ne kete kontekst , ne mos keni shkas , i gjeni, hajt ti biem atij qeni. Pastaj ceshtja komplikohet kur shtetaret tane e dekorojne, bekojne, i puthin doren sepse ka bere kete e ate per grigjen qe ata vete e kane braktisur.Edhe sikur Djalli te kishte seline e tij ne Tirane, shtetaret tane pragmatiste dhe kolltukofage do benin te njejten gje .Kjo eshte dilema Jul, shteti apo shqiptari frustuar, meqe me lart parashtrove kete dileme.Dmth ku calon problemi, tek komuniteti ortodoks qe edhe pas 23 vjetesh pranon te meshohet greqisht apo tek  shteti qe vendos gjethen e laicizmit para syve dhe nuk shikon maisjen e konflikteve per hir te kalkulimve pragmatiste?

 

Ne kisha ortodokse meshon vetem shqip dhe ta them kete me 100% sinqeritet pervec disa zonave ne jug ku ka minoritet sic meshon edhe maqedonisht ne zonat e minoriteti maqedonas.Kjo per te respektuar parimin se besimtareve duhet tu predikohet ne gjuhen qe ata kuptojne me mire.Madje edhe janullatosi meshon shqip ndersa predikimin e mban me perkthyes sepse nuk e ka mundesine ta beje plotesisht ne shqip,por eshte perpjekur dhe ka mesuar shqip.

Kastriot qenke grek i dhjere. Nuk thuhet Meshon por MESON. E nxorre padashje surratin prej greku ne mos je vete Janulla se eshte zog kurve ai di ti lidhi ca fjale shqip edhe me shkrim per te mbrojt kauzen e xaxiqeve

MESHOJ jokal. fet.

1. edhe kal. Bëj ceremoninë e meshës; mbaj meshën në kishë (në vendet ku vepron kisha e krishterë). Prifti meshonte (nxirrte) meshën. 
2. Bëj meshë dhe e çoj në kishë për një përshpirtje etj. (në vendet ku vepron kisha ortodokse).

me cilindo tjeter komshi do te kishm po te njejtat probleme. komshiu i komshiut eshte miku yt, thote niçja.

sidoqofte greket jane me te rezikshmen nga serbet se jane me afer si race me ne. jane te vetmit qe na asimilojne, bile jo vetem ne por po ashtu jane popullsia e vetme qe ka asimiluar dhe çifutet. 

si puna llaves mnjf qe djeg ça i hedh persiper, duke filluar nga ena e saj. vetem ne nje qark elektromangetik mund ta ruash. 

fjala Mësoj vika nga kjo Meshoj atehere, dhe Mësim nga Meshë. 

 

Ky na flet sikur ne po na plas shume per punet e Kishes.Problemi yne I vetem me te eshte qe eshte grek dhe kompromenton rende autonomine e Kishes ortodokse shqiptare.

po kur nuk te plas per punet e kishes cte duhet ty autoqefalia e kishes ortodokse???

Se eshte arritur me gjak te ndritur shqiptari dhe eshte djepi I shqiptarizmes.Vetem per kete plako.

(me fal per nderhyrjen) po perpara djepit ça kishte tek tokat tona, ferra ?

shqiptarizma eshte çeshtje GENI, jo alfabeti. me mijera vjet kane jetuar per bukuri shqiptaret pa alfabet. transmetohej nepermjet gjuhes, shume me ndjeshem, me bukur e me fort, shqiptarizma. 

bile sot mendojne se fjala Shqiptar vjen prej asaj Shqiptoj ose Flas. 

Shko ore pirdhu ti.Na tregon genin.

pasqyra ta tregon me mire te thash, po te jesh brun i thekur je grek e kaluar grekut. 

Problemi nuk është që është grek, po që bën politikë antishqiptare. Interesat e shtetit shqiptar i mbron Kushtetuta. Dmth që Janulla ka shkelur Kushtetutën e Shqipërisë. Sikur Janulla të kishte kombësi dhe nënshtetësi shqiptare problemi nuk do ndryshonte asnjë gramë.

Pra çështja nuk është punë "patriotizmi" është juridike! Të përdhosësh varre, t'i bësh shantazh shtetit, të kërcënosh integritetin e shtetit, të bësh thirrje me karakter etnik etj etj janë të gjitha të parashikuara në Kushtetutë. 

Po ajo kuptohet që frustrimi paguhet në monedha urrejtjeje. Sesi do bëhet që shqiptari i frustruar të hyjë në Evropë, mbase them duhet të gjejë ekuilibrin mes komuniteteve. Kush e tepron, shkon dhe akuzon e mbjell urrejtje, mekanizmat ekzistojnë, të denoncohet. Unë këtë kam bërë, gjithë klimën anti-ortodokse, se ekzistonte një e tillë, e kam denoncuar. Dhe situata mund të shkonte për lesh, nëse amerikanët nuk ndërhynin pas memos. 

Mendoj se Joani ka me propabilitet se Janulla te jete antiserb ,e nuk eshte pak.

Speaking of adminat, ku eshte link i artikullit origjinal te Gazetes Shqiptare qe ka sjelle ky grekvelau une Kastriotii? Se me nje gugllim te shpejte te titullit hasa vec kete teme dhe nje teme qe kishte hapur ky tek nje forum tjeter. 

Jo per gje, po nese s'eshte artikull i Gazetes Shqiptare dhe eshte thjesht fjalim i Janulles, na thoni qe kishim debulese vitaminash Q dhe janullefjalimesh dhe hiqjani autoresine Gazetes Shqiptare dhe verjani Janulles, i cili si bari i paanshem i perendise ka me shume legjitimitet sesa GSH, aq sa te kerkoje te ribehet cencusi, dhe pse jo, dhe ne pyetesor le te shtojne dhe nja dy pyetje: "A je dakort qe te vazhdoje te qendroje Janullatusi ne krye te KAOSH?", dhe me pas pyetja tjeter "Cilit besim i perket?".

Ti me nje llaf ke krastitur gjysmin e artikullit te 5 shkurtit te GSH, i ke futur nje hyrje tenden, ke ndryshuar titullin, ke edituar dhe permbajtjen e fjalimit te Janulles (po te krahasosh cka botuar GSH me cka ke botuar ti keu), i ke nenvizuar me bold ca fjali qe ke dashur pas gjithe ketyre ndryshimeve, dhe me pas e ke sjelle kete gjesend krejt rastesisht ketu (dhe gjetke) sot ne 9 mars, por ama ne fund i ke futur autoresine "Gazeta Shqiptare" per legjitimitet, jo Gazeta Janulla, apo Revista FansJanulla.

Jo lesh me qime po lesh me qime moj Fatime se qenke trime.

Adminat here tjeter do ishte mire ti fusnin nje gugllim ketyre titujve qe sjellin keta fruthat para botimit ketu, jo per gje, po sic thashe me lart s'eshte e ndershme qe lexuesve te kesaj faqeje ti shiten janullpresha (apo preshacadolloj) per speca te mbushur. Ndryshe, mjafton te vihet ne dukje qe s'kemi te bejme me artikullin e GSH por me artikullin e velau shqipdashamires Kastriotii. 

per me teper e mban dhe kastriotin per grek. 

Une kam sjelle fjalim e plote te janullatosit te botuar ne gazeten shqiptare dhe kam bere nje hyrje te shkurter.E bera kete per te nenvizuar dicka tek fjalimi i janullatosi,faktin se janullatosi i referohet shqiperise si "vendi yne".Kjo eshte dicka qe ia vlen te diskutohet,te pakten keshtu mendova. smiley

Ka bere Janullatosi  per ne .ok!

Eshte e sigurte qe i ka bere per Shqiperin dhe jo per Vorio Epirin ?

une di qe ka bere ca kisha ne shkoder,ne tirane,ne durres.Po te quhen edhe keto vorio-epir ndoshta ke te drejte.

ne fakt se ku degjova nje pretendim qe Vorio Epir eshte gjithe Shqiperia.Ah ,po ,nga ai i Agimit te Arte,qe s'po ia kujtoj dot emrin.

Beni realitet propozimin tim per kete 100 vjetor sa Feja te veje ne P.te Semes si produkt i nje Historie te Njerzimit dhe si cdo produkt i Historises se tij !

5 vjet Burg kryeredaktorit kush boton artikuj me permbajtje fetare ne Gazeta laike , pervec infove , pa asnje koment per permbajtjet . Heren e DYTE heqje e te drejtes Botimit .

Ne na del Mulliri i Hurit dhe Derstila e Xhiboles smiley ...Nuk jeni te kenaqur ??? Ka te PPU Englendise e rrenjasij aq sa mund te besh nja dhjete Trupa Portokallijsh , sidomos kur u lexon komentet per Fene , Ateizmin , Teizmin , Monoteizmin , Paganizmin dhe ....Janullatoizmin smiley C'i kemi kaq te fencur o zot ? smiley

Elba perjashtohesh !

Me keto qe paska thene ky plehra duhet te shporret nga Shqiperia me VKM nje ore e me pare sepse paska dal hapur ne rolin e autopallantit te shovinizmit grek ne Shqiperi. Ky plehrenjeri-njeriplehre ka 20 vjet me thike nde dhembe dhe sa here i eshte dhene rasti e ka ngulur ne shpine te shqiperise dhe popullit shqiptar, si ne rastin e atij qe vdiq aksidentalisht ne himarre, kur ne nje cast delikat te negociatave me BE-ne dhe NATO-n u hodh ne sulm duke thene se ne Shqiperi u vritkan e u persekutokan ata qe flasin greqisht, sot po na del e thote qe ortodokset u persekutokan ne Shqiperi nga velezerit, familjaret, kushurinjte e tyre, dhe kete e thote nje grek i peshtire ne sherbim te djallit. Zoti paste meshire per shqiprtin e tij kur te ktheje patkojte.

Sepse ne dore te tij ka mbetur !! Dembela e pordhace,zhgenjim total ne c'do aspekt,per c'do gje mentaliteti i dembelit e pordhacit,vetem te justifikoj dembelizmin e paaftesine e tij, ku eshte kisha e FAN NOLIT? qe ti ndrit shpirti aty ku eshte!! pse nuk pergatit prifterinj qe te jene shqiptar(ne zemer) e te flasin shqip ne kishe?vete besimtaret do e bejne zgjidhjen...pa patur nevoje per teorite e leshit!!gjej shesh e bej pershesh Janullatos,nga anet e mia i thone shqip: Te lumte bytha!! Shqiptaret kane vdekur!!Nuk ka me shqiptar...ka malok muti,lab muti,cam  muti, kaur muti,myslyman muti..na hapet barkun e na ngritet nervat!!

Ne shqiptaret kemi nje zakon shume te keq: fusim hundet ne punet e te tjereve!

z. Janullatos eshte lideri shpirterore i shqiptareve ortodokse. I mire, i keq e dine shqiptaret ortodokse.

Nga ana tjeter Kisha Ortodokse nuk mund te paraqitet si misherimi i korrektesise dhe i te se mires ne Ballkan. Rroli i turpshem qe ajo luajti gjat luftrave Ballkanike do ta ndjek nga pas edhe ca kohe. 

View photo.JPG in slide show

Karaxhici takohet me "Archbishop Serapheim of the Greek Orthodox Churxh"

View photo.JPG in slide show

 Foto e trupave paramilitare greke ne Srebrenice

View photo.JPG in slide show

Karaxhici duke u dhene medaljen e "Shqiponjes se Bardhe" trupave paramilitare greke

 

Sikur z.Janullatos të merrej me çështje fetare, dhe të mos merrej me zhvarrosje eshtrash, sikur të mos merrej me censuse etnike, sikur të mos merrej me akuza dhe shantazhe ndaj artistëve dhe shkrimtarëve, sikur të mos mbante mitingje ultrashoviniste në një varrim të një njeriu të vrarë për arsye ordinere....mbase edhe shqiptarët nuk do merreshin me z.Janullatos, ashtu siç nuk merren me ata dhjetëra e qindra klerikë e misionarë italianë, amerikanë, brazilianë, kanadezë etj që ka sot në Shqipëri.

Pse pra nuk merren me ata që janë me qindra dhe merren vetëm me z.Janullatos? Apo inat personal, se ka mjekërr më të gjatë se të tjerët?

Kavir,

Sikur z.Janullatos të merrej me çështje fetare, dhe të mos merrej me zhvarrosje eshtrash, sikur të mos merrej me censuse etnike, sikur të mos merrej me akuza dhe shantazhe ndaj artistëve dhe shkrimtarëve, sikur të mos mbante mitingje ultrashoviniste në një varrim të një njeriu të vrarë për arsye ordinere....mbase edhe shqiptarët nuk do merreshin me z.Janullatos, ashtu siç nuk merren me ata dhjetëra e qindra klerikë e misionarë italianë, amerikanë, brazilianë, kanadezë etj që ka sot në Shqipëri.

Pikerisht, nese shqiptaret ortodokse jane te gatshem ta hane turpin me buke...u befte mire.

Ne te njejten kohe, duhet te jemi te ndergjeqshem qe "ceshtja Janullatos" eshte "ceshtje" e brendshme e ketij komuniteti. 

po pra, si tha ai, "shoket tuj na detyrun".

Ej, po e ka mire ai primo ora kur thote qe nuk ka shqiptare, por maloker muti, leber muti, tironsa muti etj... you name it.

Une nuk jom besimtar (pra nuk e qeth shume) por kur nigjova ate cjapin ne videon e sjelle nga ky robi qe e maro skenderbeun me dy i si shumes latin, mu perzin zorret ne bark. thuj sa te dush ti qe ke met ne vitin 90. greqisht, biri i kurves!!!

Dy pyetje:

1. Që kur uzurpimi dhe manipulimi i komunitetit (kujtdo komuniteti) paska fituar ligjshmëri saqë qenka vetëm çështje morale?

2. Po si qenka problem i brendshëm i atij komuniteti kur shkelet Kushtetuta e Shqipërisë?

E di për cili "komunitet" mbron Janullatosin? Ai "komunitetit" që kur e pyeti gazetarja (direkt në TV):

"Cili është urimi juaj për shqiptarët si besimtar ortodoks me rastin e Pashkëve" iu përgjigj

"Paqe dhe begati për të gjithë Ishallah!".

Kavir, emigrant:

Nuk e di sa e luni pokerin por une kam mesu qe ne poker lojen e fiton gjithmone ai qe di te terhiqet (pass) kur ka letra te mira ne dore.

Janullatosi eshte i paprekshem nga komuniteti jo-ortodoks. Madje dhe komuniteti ortodoks nuk ka ci ben.  Ne ate post do te rri deri sa ta therrase Krishti ne mbreterine e tij. Ne amerike thone "live with it"!!!

Ti Kavir thu pse te terhiqem une kur kam alamet letrash ne dore: Kushtetueshmerine, fakte per uzurpim, etj, etj. Kurse une prap te them qe kot e ke se Janullatosi poziten e ka te cimentuar. 

Kjo loj eshte humb Kavir!

Presim kur te nisi tjetra mbas Janullatosit.

komunitet grekesh. 

Jo nuk eshte fare ceshtje e brendeshme e atij *komuniteti*? Miqesisht, WTF BRO?!!! Kur ky plehra ne sherbim te djallit thote qe ortodokset po persekutohen, ky perpiqet te mbjell percarje mes shqiptareve, nuk ka fare asnje shpjegim tjeter. Ka 20 vjet qe e ben kete gje ky PLEHRA!  Harmoni fetare my ASS, shqiptaret nuk jane si ne vendet e tjera ky urrejtja dhe lufta fetare eshte e nderlidhur edhe me ndryshime racore, tribale dhe kombetare. Shqiptaret jane i njeti popull, ka pasur dy vellezer me fe te ndryshme, ka me qindramijra shqiptare sot qe kan pasur stergjyshin te nje feje tjeter, ka me qindramijra te shartuar midis feve, e pothuajse te gjith shqiptaret jan te prekur ne miqesi, krushqi etj etj me fe te ndryshme. Ky njeri ka 20 vjet qe shfrytezon ate post per ti ngul thikat mbas shpine Shqiperise dhe popullit shqiptar.

Ora, o daje, Roni po thotë të njëjtën gjë si unë e si ti. Nuk po bëjmë debat dmth. 

Kavir

Nuk i vura ne dyshim qellimin. Puna eshte se s'ke nga e luan bythen tek kjo pune, i do perplas surratit atij felliqesire (janulles). Pra nuk eshte kur ceshtja CFAR thua, por SI e thua!

Si puna e parameceve dhe nanobeseve te blogut ketu psh, qe kundershtojne dike pa kuptuar njehere se cfar ka shkruar personi apo ka dashur te shpreh.

Edhe nje gje kavir, ate qe ai idioti qe ishte ne mediat shqiptare para disa kohesh thoshte per shqiptaret dhe shqiperine e thote janullua ne different means for the same end.

dhe (duke thene se s'duhet te fusim hundet ne punet e fese) se kupton qe greket dhe serbet ajo qe i lidh (ne krime) eshte FEJA ? asigjo tjeter.

po duke qene enverist, nuk kupton as qellimin pse enveri e zhduku pikerisht kete fene. s'do t'i ikshin pra popullsia dhe per vetem 100 evro ti beheshin greke. 

Refuzoj te bashkbisedoj me dike qe thote se "te gjithe ortodokset shqiptare jane grek". 

E bej kete jo per arsye ndjenjash por per arsye mosperputhshmerie intelektuakle.

U bene dy vete qe te thone injorant .Me dy deshmitare shokun ne burg me Kane thene.

roni eshte tip koti. maksimuni i postimeve te tij nuk i kalon dy rreshtat. gjatesia e mendimit akoma me pak. çun kapteri e quajti shkodranja e forumit tone. 

te te thote injorant ai eshte mburrje. 

ne ca tema si keto behen te qarta shume gjera.

te gjithe ''janullatistet'' jane edhe ''lubonjiste''!

rastesi!!   mos valle rastesisht ,,,

shume qesharak qendrimi i salisteve.  jane per te ibret te zotit.  mburren se janua ka hapur shkolla grekesmiley

elba pergezime per punen atdhetare te babait tend.edhe fan noli ne greqi ka studiuar prandaj jua dinte hilete.

per greqine vendosja e janullatosit ne krye te kishes shqiptare eshte konsideruar si arritja me e madhe e diplomacise greke.

at nikolla eshte p.k.negovani i koheve te sotme.do kete mbeshtetjen e gjithe shqiptareve,megjithese behen perpjekje te medha si nga pseudoqytetbotistet ,ashtu edhe nga krahinaristet qe te goditet palca e shqiptarizmit ne menyre qe per 10-20 vjet shqiperia te libanizohet.

edhe kurreshtari qe kujton se provokimet e bejne interesant,eshte ushtar i janos po nuk e kuptonsmiley

ndigjo ktu, per mu shqiptari eshte prej vete natyres se tija te vjeter, se ka lind perpara lindjes se perendive mbi toke, JO FETAR (per vete faktin qe e ndron fene si xhaketen pa problem, gje qe nuk para e bejne te tjeret sidomos ata qe jetojne ne kushte PO SI TONAT, se qe francezi po ashtu te mos jete fetar i madh sot, kjo edhe kuptohet se jeton ne tjeter bote nga jona, ka tjeter mireqenie, edukim, etj).

per rrjedhoje te gjithe FETARET per mu jane jo shqipetare. qofshin muslimane, orthodokse apo katolike. 

a eshte me i qarte komenti keshtu ?

dhe diçka, feja nuk duhet te kete vend fare ne tribunen e shtypit shqiptar ASPAK, e as ketu tek peshku. ata qe duan ta degjojne se çfare flet ky janullatosi a si quhet, le t'i shkojne ne kishe. feja as nuk duhet te subvencionohet nga shteti, ne çfaredo menyre qofte.

me keto qe the me siper bie ne pergjithesi dakort,por me lart e ke 10-re.elementi kryesor i kombesise eshte gjuha. greket kerkojne te identifikohen me ane te fese sepse vetem keshtu mund te sigurohet vazhdimesia e kombesise se tyre artificiale.perndryshe nese gjuha do te ishte elemti kryesor i identitetit kombetar ,sic eshte ne gjithe evropen,do te duhej qe ne te kishim pretendime per athinen,,

gjera te thjeshta por cuditem me nivelin e larte te shkombetarizimit qe verehet ketu.  dhe per kete pergjegjesi kryesor eshte s.berisha prandaj une e konsideroj domosdoshmeri kombetare largimin e tij dhe te janos.edhe ky librazhdjoti qe do ta zevendesoje nuk vjen ere e mire,,

vetem per ne eshte dhe ka qene gjuha.

shume popuj europiane flasin te njejtrat gjuhera. te gjithe popujt sllave, te njejten, po keshtu latinet ose gjermanofonet, etj. dallimet midis tyre jane jo me te shumta nga dallimet midis dy dilekteve tona gegerishtes dhe toskerishtes.

Levizni Bythen nga tavolinat me turshi e qepe te njoma ...boll me justifikime e teori leshi...Janullatos po ben punen e tij!

Nje here nje burre i vjeter u shpreh me  keq ardhje per shkollen Normale te Elbasanit;
- Si eshte e mundur qe me shkollen Normale te Elbasanit po kryhet nje akt kriminal!?
Grekizimi i kesaj shkolle, qe ka nxjerre intelektuale te famshem per Atdheun tone ka per qellim humbjen dhe fshirjen jo vetem te historise Shqiptare,por,edhe nderhyrje e deri ne eliminim te gjuhes shqipe. Sidomos kjo e fundit ka qene endrra greke e vjeter dhe vazhdon te jete edhe sot.
Jo me kot,koleget apo shoket e Janullatosit (bashke me Janullatosin vete)gjuhen shqipe e quajne ''gjuha e djallit''
Pikerisht keta pseudo prifterinj,nuk mund te kene ide te qarte ne lidhje me konceptin ''gjuhe'' dhe as qe mund ta dine se nje gjuhe eshte dhurate qiellore dhe,ajo qe ata e quajne ''gjuha e djallit'' eshte pikerisht veprimi i tyre,e keqja e tyre,smira e tyre,nderhyrja e tyre qe bejne kundra gjuhes shqipe dhe Shqiperise.
Lindin pyetjet ;
1-) Perse kisha ruse nuk nderhyn dhe nuk ka pretendime tek kisha shqiptare?
2-)Perse kisha rumune nuk ka pretendime tek kisha shqiptare?
3-)Perse kisha bullgare,nuk ka pretendime tek kisha shqiptare?

---- Kurse pyetje me kryesore eshte ;Perse kisha greke ka kaq shume fanatizem tek kisha shqiptare dhe ben cdo gje,cdo sakrifice vetem qe ta uzurpoje kete kishe dhe ta grekizoje ate?
Si eshte e mundur qe vazhdon mashtrimi grek duke pohuar gjithkund se ; cdo ortodoks eshte grek.
Me kete pohim duket qarte se grekeve as qe u bie ndermend per kishen apo per punet e fese ne Shqiperi,por,qellimin e kane se si te ndajne jugun e Shqiperise dhe ta bashkojne me Greqine.Jo me kot edhe sot e kesaj dite ne sheshin Sintagma ne Athine, jane te shkruara te gjitha emrat e qyteteve te jugut te Shqiperise se gjoja jane greke.
Grekeve u erdhi nje shanc ne dore ne lidhje me kishen dhe derguan aty nje njeriun e tyre i cili ben mesha sa per sy e faqe se ia kerkon detyra,por,kur vjen puna ne lidhje me kombin Shqiptar,ky komb nuk bekohet aspak nga mashtruesi dhe uzuropatori Janullatos.
.
Atehere,cfar karakteri kane meshat e ketij njeriu,? A eshte ky njeri nje prift ?
A i ka ky njeri idealet e Jezuit ne zemer?
A ka ky njeri qellime te verteta fetare mbi kombin tone? Apo ka qellime politike anti Shqiptare?

 

nuk do kete me para greqia, pra nuk ja vlen me u marr fare me te. 

ne lidhje me boten, greket jane me pak oksidentale se ne. kane perdorur vetem famen e grekve te vjeter per ti terhequr botes perfitime e per te bere politike hegjemoniste. prap do te bien nen thundren turke, kur komuniteti europian (qe i mban deri me sot) mos egzistoje me. 

Kureshtar nuk vjen ajo dite , ne jemi shqiptare dhe nuk  e veme fene para kombit .

(esht fjala ne kohen e Zogut)- tregon gjyshi im, ndjese paste

Kur ne kishim muajin e Ramazanit,asnje ortodoks nuk pinte cigare ne rruge dhe,kete e benin vetem per rrespekt ndaj muslimaneve,se tek e fundit nuk ishin te detyruar ta benin.
Pikerisht keta shqiptare te medhej,kisha greke kerkon t'i hedhe kundra vellezerve te tyre muslimane.
Ky eshte misioni i zi i pseudo-priftit Janullatos.
Rrofte gjaku yne.
Rrofte vellazeria jone.
Rrofte gjuha jone.
Rrofte Shqiperia jone.
........te mos derdhim kurre gjak vellai.

........te mos derdhim kurre gjak vellai.

Cjane mor keto patetizma 2 lekeshe??!!

Atehere,cfar karakteri kane meshat e ketij njeriu,?

na sill ndonje meshe ketu qe ta gjykojme.nje pjese e jona nuk shkojme ne kishe .

A eshte ky njeri nje prift ?

veshtire per ne ta gjykojme po kredencialet e tij thone qe ka bere nje barre shkolle per ate pune.
A i ka ky njeri idealet e Jezuit ne zemer?

Vetem perendia e di c'ka ai ne zemer.ne gjykojme nga ato qe thote.ke ndonje prove te shkruar ..
A ka ky njeri qellime te verteta fetare mbi kombin tone?

Deri tani ka ndertuar kisha qe jane objekte fetare me sa di une.

Apo ka qellime politike anti Shqiptare?

nuk e di se cili eshte definicioni i anti shqiptares , por me greqine ne jemi vende aleate te NATOs keshtu qe gjasat qe ajo te marre vorio epirin jane 0.Edhe nese greqizohen ortodokset shumica e jugut jane popullsi muslimane.pastaj festimet e 100 vjetorit tregojne se shqiptaret jane teper larg greqizimit.

 

"Nese keni prova qe talebani qe eshte gjeneral i forcave te Natos ne Afganistan s'duhet te jete aty, sillini, ne te kundert heshtni!", tha njera, dhe pastaj mori nje kartpecete nga tavolina dhe e vuri ne preher qe ta kishte gati ne rast se i dilte ndonje bulez djerse. 

Prit e prit, djersja nuk doli. "Duhet pire nje shishe vere nga ajo e Pjerit, se kjo kartpecete ngeli e paangazhuar, gjynah", mendoi ajo dhe hodhi syte nga qilari...

Pse? Sepse o e vetja mer jahu, ka pagu evrot nje m'nje. Ja pyeteni Bradin po s'me besuat.

Shum interesante intervista Hunter. 

koço kokedhima (te paret e tij ne fakt) nuk kane ik prej turkut por se me siguri do kene vjedhur ne fshat te tyre ose ate ngjitur. eshte po njesoj si historia, qe ky tregon, e atij grekut me emer shqiptar qe nuk mund te jetonte ne greqi per pune gjaku, dhe pastaj i dhane nje vajze nga qeparoi. 

do e kishin luftuar ate mut turku, po te mos ta donin. po ashtu siç luftuan serbin me ne fund (pas pilafit ne fakt) edhe kosovaret.

sot te na pushtoi amerikani dhe te na e mbushi pjaten me pilaf e te jetojme pa punuar, kush e lufton ? vetem kaçaket besoj.

Marre nga gazeta 'Kombi"me 7 shtator 1907 mbi vdekjen e patriotit te nderuar shqiptar Kristaq Dishnica.

"Kristaq Dishnica vdiq ne lulen e trimerise, 23 vjec , pas nje semundje prej dy muajsh.I ndjeri erdhi para dy vitesh e tehu e punonte ne Marlboro ,Mass. Ishte shume i dashur me shoket e tij dhe te gjitheve u vajtoj zemra kur mesuan lajmin e zi.Varrimi u be me 26 gusht, diten e hene ne worcester, ne oren 4-5 pas dreke.Nente karroca prej hudson-it dhe tete prej worcester-it i vajten pas gjer ne varr dhe nente kurora nga miqte dhe shoket e stolisen qivurrin e tij"

Vdekja qe u be shkak per pavaresine e Kishes Ortodokse Shqiptare.

Me emrin e Kristaq Dishnices lidhet pavaresia e Kishes Ortodokse Shqiptare.
Kur ai vdiq ne Hudson ( massachusetts ) me 1907, nuk kishte as prift e as kishe shqiptare. Mergimtaret tane iu luten prifterinjve grek te kryenin sherbimet fetare per te ndjerin Dishnica, por ata refuzuan. Emigranti i ri shqiptar u varros pa sherbime fetare. Te hidheruar e te prekur thelle nga ky veprim i klerit grek , shqiptaret vendosen te fillonin perpjekjet per te pasur dhe ata kishen dhe priftin e tyre shqiptar.
Per Kristaq Dishnicen jane botuar shkrime te ndryshme ne shtypen shqiptar e te huaj, nganjehere duke shtremberuar data dhe fakte. Kjo ka ndodhur per faktin se nuk kan marr per baze gazeten "kombi" e vetmja qe e ka pasqyruar ne menyre te sakte dhe kronologjike levizjen e shqiptarve per themelimin e Kishes Ortodokse Shqiptare, qe nga vdekja e Dishnicesne gusht te vitit 1907, deri kur Fan Noli u dorezua prift ne mart te vitit 1908.

Constandin A. Demo ne librin e tij " Shqiptaret ne Amerike" , botuar ne boston ne vitin 1960, shkruan sekisha greke jo vetem refuzoi te varrose te ndjerin, por beri dhe propagande neper kishat ortodokse te kombesive te tjera, qe te mos varrosnin te ndjerin.

Ndersa ne librin mbi 50 vjetorin e themelimit te KOSH-it ne Amerike, permbledhur nga Fan Noli, botuar ne Boston ne vitin 1958 lexojme:
"orvajtjet per te siguruar nje prift ortodoks per sherbimet e funeralit per Dishnicen qene te kota. Kleriket grek refuzuan te bejn sherbesat duke nxjerre si preteks se i ndjeri kishte qen nje patriot Shqiptar dhe si i tille ishte automatikisht i perjashtuar nga kisha..."
 

shume interesante ngjarja. duket pra se nuk ka qene gje patriotizmi (te cilin ja veshim Nolit) por thjeshte shpirti praktik, ose mesimi qe vetem i zoti e nxjerr gomarin nga balta. 

ketej bile vjen dhe patrotizmi, ose dashuria ndaj vendit. te huajt te perçmojne, atehere te lind deshira ta duash  e ta mbrosh veten me shume.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).