Dua te pajisem me karten e identitetit qe ta kem kur te votoj ne Qershor. A dini gje se cfare dokumentash duhet te kem per te aplikuar?

Faleminderit paraprakisht! smiley

25 Komente

ahahahaha pyet ne blog, frekuentuar kryesisht nga emigrante, kush jane letrat per karte identiteti.

o berber ti do vrare me buke ne goje!

atje te zyrat kur ishte radha te gjithe emigrante beheshin "a te futem pa radhe, se me iku avioni" smiley

te votoje me pasaporte ... smiley

o berber, po ti a ke votuar  me perpara?    -e, te njejtat dokumenta duhen..smiley

Nqs do te aplikosh per here te pare per karten e identitetit, duhet te paraqitesh me pashaporten e vjeter ne mini bashkine tende nqs jeton ne TR, duke pasur me vete dhe kuponin 1200 lek ( te reja ) qe do e blesh ne Posta.

Nqs e ke humbur karten e identitetit, duhet te shkosh ne polici me nje dokument identifikimi ( pashporte e vjeter, patente) dhe te besh denoncimin. Pasi te kesh mare denoncimin duhet te paraqitesh tek minibashkia me fleten e denoncimit dhe nje dokument plus kuponin e blere ne posta.

Mund te shkosh te votosh edhe me pasaporten e RE nqs e ke ( nqs te ka humbur karta e identitetit)

Pasaporten e re s'e merr dot pa karte identiteti.

 

e kisha fjalen ne lidhje me humbjen e vetem kartes ID, sepse nuk ishte shpjeguar mire ne pyetje ..

Gjergj te lutem,po nqs s'e ke fare pashaporten shqip.a mjafton ndinje çertifikate lindje per here te pare flas?

po certifikate lindjeje me fotografi ( jo per te votuar ( -: &nbspsmiley

E kam per here te pare, nuk kam pasaporte as te re dhe as te vjeter, as patente makine, as libreze mjekesore. Kam prere kuponin ne poste. Cfare dokumenti tjeter duhet?

 

Ti mor bir qenke i jashteligjshem. Futi i vrap te rajoni policise qe kap lagjen tende e do plotesosh i formular aty. Pastaj mbas 2 ditesh do takosh te plotfuqishmin e lagjes edhe te jep i cope leter dhe me ate letren iken bo aplikimin per pashaporte

faleminderit per pergjigjen. Po pse jam i paligjshem? Gjithmone ka nje here te pare. Njeriu nuk lind as me pasaporte e as me karte identiteti. Une tani kam hyre ne moshe madhore, pra 18 vjec dhe dua te pajisem me karte identiteti. Pse te gjithe ne fillestaret duhet te shkojme tek rajoni i policise??

certifikate lindjeje.. megjithate 18 vjecaret e kane karten ID

Po mire nese 18 vjecaret e kane ID, kur kane aplikuar me cfare dokumentash? Po certifikaten e lindjes ta japin pa te njohur? Dmth po te shkoje nje tjeter dhe te kerkoje certikaten e lindjes me emrin tim a ja japin? Ose me mire te te pyes se cfare dokumenti duan ne gjendjen civile qe te te japin certifikaten e lindjes? 

Eshte e (gati) pa mundur qe mos te kesh asnje dokument...Pastaj nqs do te shkosh ne ekstrem te gjese gjykata eshte zeri i fundit..

Po cfare dokumenti kerkoni? Sic edhe ju thashe, jam 18 vjec i regjistruar ne gjendjen civile me none edhe me babe. Kam edhe emer edhe mbiemer. Dua te aplikoje per te mare ID. Bleva edhe kuponin tek posta. Cfare dokumenti me duhet tjeter se nga ta di punonjesi qe me ploteson aplikimin se cili jam une?

Certifikate personale me fotografi !!!! 

Gjergj, i lexova te gjitha pyetje pergjigjet midis kuazimodos - ty- dhe te tjereve dhe me duket se ka prap nje dicka qe nuk te bind. Qe te marresh nje certifikate lindje me fotografi duhet te shkosh ne gjendjen civile te zones ku banon dhe te dorezosh edhe nje foto apo jo? Po mire nga ta di punonjesi i zyres se gjendjes civile qe personi me foton ne dore eshte ai i verteti? Mundet pershembull qe ne vend te kuazimodos te shkoje nje djale tjeter me foton e tij personale dhe te kerkoje nje certifikate me foto per tu pajisur me karte identiteti e pastaj me pasaporte. Shume e thjeshte apo jo per te pasur nja tre a kater pasaporta, te mjaftueshme keto per te ndenjur sa te duash ne vendet e zones shengen, apo edhe per  gjera te tjera te kundraligjshme.  

Do firmosesh atje para nje nenpunesi publik.. Mban pergjegjesi PENALE.

po leternjoftimi  ku mirret?

 

Dokumentet e aplikimit

Certifikatë
Pasaportë
Kuponi i pagesës në Postë
Procedura e Aplikimit
Dorëzimi i kuponit të pagesës
Dorëzim i dokumentit të identifikimit
Verifikimi i të dhënave
Marrja e shenjave të gishtërinjve
Fotografimi bust i aplikantit
Fotografimi i retinës së syrit
Përcaktimi i ADN-së
Plotësimi i kartelës

oooo gjergjoooo gungaci i Notre Dame kuazimodo eshte nje anetar i vjeter me nick berberi. Duhet te jete nje burre i madh ne moshe, martuar. Me vite goxha, por me mend ne koke zero. Gjoja po tallet, kupto, kap ndonje peshk te ri e po ben gjoja humor, merr vesh ti. Po e paskan lene mend fare qyqarin. Qenka rende seriozisht.

E kuptova Hunter, po pergjigjem vetem per te informuar e jo per Shtrigun smiley

mire o mire, vec kujdes mos te kerkoje berberi ndonje lek borxh se ... smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).