Cila eshte strategjia qe duhet te ndjeke opozita shqiptare per te fituar zgjedhjet e 2013-es? 

Do kishte me shume efekt nje strategji e mirfillte elektorale, apo nje 'loje e piset' mbi figuren e Berishes? 

Cfare do ti sugjeronit juve opozites dhe kryetarit te saj Rama?

P.S. Zaloshnja komenton tek Respublica (me stilin e tij tipik "mbase po, mbase jo, mbase ku i dihet") nje artikull te Bushatit ne lidhje me kete teme.

141 Komente

strategjine e Tangos (jo tangës xhibismiley)    pra,  nje hap para, dy hapa prapa.  apo dy  hapa anash?  sme kujtohet mire tashi..smiley

po filloje ti i pari o xhib, qe te vjedhim ca ide nga ty, se ti i qan keto. kush i lexon respublicat aman.

berisha eshte kaq shume i bere pis sa loja me te vertet te ben pis.s'ke nga e kap smiley

Ka vetem nje strategji per opoziten:Te ruaje me cdo kusht e me cdo cmim votat prej kryekusarit, duke u bere seicili antar nje roje.Sepse kur ky kusar thote:" Jemi te vendosur te bejme zgjedhje te ndershme....." e ka bere top mendjen, per ti vjedhur.Kesaj qenieje nuk i duhet besuar, as kur te jete mbuluar me togun e dheut.
Tek ky person eshte e ngjizur e tere ligesia e botes se njerezve me shpirt te sakatuar

grava, kjo puna e ruajtjes se votave me duket pak e cuditshme. ok, komisioneret duhet te ruajne votat, te hapin syte e te mos shesin shpirtin per ca para. Po me tej? Po si do ruhet vota kur Mario Magjistari te ka ne dore Kqz-ne, krijon rremuja proceduriale per dy tre deputete dhe ceshtjen e con ne gjykatat e pavarme nga opozita?

Spiritus, gjithcka dihet deri ne detajet me te vogela te menyrave te vjedhjeve.Kur une them seicili nje roje, dua te them seicili nje ushtar me pishe ne dore....qe ketij vendi ti dali flaka ne maje ne se kryekusari fut prape doren ne ...kutite.....Nuk duhe te kete me ankimime e te qara....por vetem e vetem: Zjarr more zjarr, mbi kusaret!
Ndryshe ky vend nuk do te behet kurre sic e deshem......

Kjo do te ishte katastrofe! si tha, mendja e pare eshte e kalit, mendja e dyte ekaloresit.Po me duket se kalorsi ka akoma mendjen e pare te kalit (97). Dhe nqs ndiqet ky skenar, te siguroj qe Feniksi eshte mjeshter dhe di te ngrihet perseri nga hiri dhe hiri jemi ne populli. Uroj te mos ndodhi kjo!

I ligu, gjithmon ben zgjedhjen e gabuar.Prandaj te mirat, miresite vonojne , por ama vine....

O grava, kesaj i thone "panik nga humbja"

Me avash se ne zgjedhjet vendore, PS fitoi pothuajse gjithe bashkite. Edhe ne Tirane aty aty ishin me vota me Lul Bashen, pavaresisht se Edi ja kishte sjelle ne maje te hundes robve. Pse nuk i vodhen votat atehere Sula. PD humbi Lushnjen, humbi Kavajen. U hapen disa kuti ne 2009, ne Lezhe apo Vau Dejes dhe dolen fiks sa procesverbalet. Kjo e vjedhjes te votave ka qene shpikje e Edit per te justifikuar qendrimin ne krye te PS dhe per te evituar doreheqjen ashtu sic e parashikon statuti i PS. Pastaj ok, elektorati PS eshte i tille sa e pranoi.

Pa LSI nuk qeverisin dot, te kthehen nga te duan. Ose do lepijne ca kane peshtyre ose do rrine dhe kater vjet duke ferku duart. 

Pa ho iher Endrito; ti c'propozo?

ai propozon qe te lepijne ate qe kane peshtyre.

keshtu i shikojne gjerat ne shqiperi. partite i shikojne si domen te metes, berishes dhe rames. 

C'propozoj une? Ne "koqet e barazlargume" kemi interesa te tjera kshuqe nuk me intereso shume ca bejne. Edramistat thjeshte fare te lepijne ate qe kane peshtyre, sic ka fillu ta bej Vilajet Qyrku, luftetari i madh kunder LSI-se ne 2009 qe sot eshte kthyer ne nje nga mbrojtesit e medhenj te idese se koalicionit. 

gjeja e pare dhe me e rendesishme eshte qe zgjedhjet te jene te lira, mos te kete vjedhje.

po fitoi pd-ja pa vjedhje, na vjen apo s'na vjen mire, secili te uli koken dhe t'i bindet.

kjo vlen edhe per anen e kundert. une s'caj koke kush do fitoje (pak fare), per mua ka rendesi qe mos vidhen votat.

Alba1, nuk me duket i drejte opinioni Juaj.Pse valle? Sepse cdo dite dhe bile cdo ore qe kalon na tregon (ne se i qendrojme kendveshtrimit T'uaj) , se nuk jemi asgje, gje na e kujton me ndonje prove te re ...te dobesise tone te harruar.Mirepo njerezit qe e endrrojne perjetesine, do te duhet ti perhedhin syte, tere shikimet.... drejt vdekjes.Dhe e di pse? Sepse jetohet jo nden pushtetin e nje force politike qe e ka emrin Partia Demokratike, por nden nje neodiktature kleptokratike, teresisht kusare, prire prej nje kryekusari.Kete nuk ke arrire ta kuptoshe.Nuk ke shume faj.Jetoni larg

Dmth nese fiton PD-ja drejt e drejt,ta marri PS-ja thua ti?
Nuk eshte edhe kjo nje vjedhje dhe deformim i vullnetit te shumices?

Alba1 ka te drejte,rendesi ka te numurohen votat ndershmerisht.Pak rendesi ka fituesi.

Ne fat nuk duhet te kete nevoje fare per strategji. Askush nuk duhet te votoje per Berishes, pervec Dash shehut kuptohet... Sa keq me erdhi per te te emisioni i Gunges...

'loje e piset' mbi figuren e Berishes thu zotrote e? bisht qeni...

Nuk kam lexuar artikullin e Zalishnjes,por opozita duhet te beje te kunderten e asaj qe sugjeron Zaloshnja,nese do te fitoje,

Pertej humorit,PS-ja duhet te beje koalicion me LSI-ne qe te fitoje.Mire apo keq kjo eshte e verteta.Nese ka LSI-ne me vete fiton ,nese nuk e ka see u in 2017.

Thike me dy presa koalicioni me LSI ,mund ti fitosh zgjedhjet por degjenerohesh qe vitin e pare

 ACDC , sa lexoj, Ju, tanet e Amerikres, nuk i lexoni fare raportet e dala ..prej Amerike.I hidhni nje sy Raportit me te fundit, te institucioneve intelegjente amerikane, posacerisht per situatat para, dhe sidomos paszgjedhore ne ....Shqiperi edhe pse ne ate raport  flite tper gjithe Ballkanin.Ne jetojme ketu dhe e dime fare mire situaten  e cila, assesi nuk jep te favorizuar per edhe nje tjeter mandat qeverises.... familjen ne pushtet.

   Pse u dashka te hamendesojme se edhe mundet te fitoje,ne zgjedhjet qe priten kur per njemije e nje arresye do ti duhet te perballet me nje mori akuzash per  vepra kriminale te shkalleve te medhaja, ne vitet qe ka qeverisur, ... per  ta vjedhur kete  vend? Jo! E tere filozofia qe po perdor Ky eshte e bazuar  vetem e vetem tek Kusaria e votave, tek hajnia e zgjedhjeve.Kjo eshte  tashme ashiqare, ne te gjitha hapat e hedhura si  paraprocese,  per te arrire tek dita e hedhjes votes.

Kush nuk i ka pare keto, sigurisht,...  qe nuk ka dashur te shikoje. Por sa jam bindur  une, nga leximi i atij Raporti, prej Amerike, te  huajt, sidomos amerikanet,  i  paskane pare shume mire.

Ju tanet,  nuk i shikoni....Nuk keni faj....puna...

Opozita ka vetem nje shans qe te fitoje zgjedhjet ( jo te 2013 -es , as nuk bohet llaf ) te heqe ate palloshin .

Brado, si te kam?

Ej degjo, nje keshille. Kam nje gjysem plani per nje tur te pare pushimesh jashte, ne qershor (me lire, me pak rremuje smiley ) Punet i kemi rregulluar. Per mua dhe 13 kushurinjte jashte shteti do te votoje im vella. Sipas teje, mungesa ime do te bie ne sy per keq atje lart? Nese keq, pak apo shume keq?

"Rruges u kenaqem me shakate plot kripe te Duces"

O vazhdo plako sipas programit , e di ti mo smiley

Po po. Shih, 100 koke ekstra i kemi siguruar. Kush me probleme tapi shpie, kujt paguar borxhet ne lloto ( per siguri na kane firmosur edhe ndonje leter, jo kshu badihava qe te ikin neser) plus grave dy seanca te parukierja e thonjte te ri falas. Mire mo.

Spo kerko njeri sa Podesta tha, po edhe kshu qyl fare sikur sshko Xhibo smiley Ji i arsyshëm

Opozita duhet te prese daullet e shiut. 

Cfare do ti sugjeronit juve opozites dhe kryetarit te saj Rama?

 opozita e vërtetë është vetëm AKQZ ja!

Strategjia e opozitës, nuk mundet veç, të jetë ambige. Psh, po të kishte vrarë Sali Berisha nja 400 vetë, do ishte e thjeshtë - even për xhibat e këtushëm. Por tani nuk është aq e thjeshtë, sepse vrau veç katër. Po ata o Preç, çfarë ju desh atyre? (do thoshte paganisti i rradhës). Kështu që puna është e vështirë. Çfarë mund të bëhet me dikë, që është kryeministër, dhe ka vrarë veç katër vetë? (gjysma e shoqërisë time o Jul, më thanë, e justifikon atë. Në pidh të sëmës, ti dhe shoqëria tënde - gjysma).

Po gjithsesi, problemi është dhe problemi është ky: Oops, cili është problemi, do thotë dikush që poston rregullisht #rilindje? Well, problemi është, një vrasës në pushtet, por që gjithashtu poston në facebook. How to deal with this fcking shit?

Unë them, që e rëndësishme është se i ngjan Skënderbeut (atë Mamicën), dhe oora1 këtu do tundte kokën në shenjë kënaqësie dhe pohimi.

Gjithashtu them, se më të mirë nuk meritoni. Ai vrau already katër vetë, kjo do të thotë se po të donte, mund të vriste më shumë - por nuk e bëri. Ave to that. Po gjithsesi, ajo që na shqetëson, janë krimet e Papës dhe Vatikanit, pa përmendur Janullatosin që Fryma e Re, e ka vënë në shënjeshtër. Well çfarë do të thotë kjo? Asgjë, veç që, koloriti i mutit mund të marrë shumë ngjyra, të gjitha nuanca të bojës kafe.

Por përsëri... çfarë duhet të bëhet tani - një mut. Sa më i madh aq më mirë, aq me më shumë erë. Kaq.   

 

opozite leshi permbyti shkodren dhe lezhen

Strategjia e vetme e opozites eshte te heqi Edi Ramen. Nese nuk e heq...rezultatin do ta shihni mbas disa javesh. Do fillojne prape qoftet falas dhe "hap kutite ose largohu"

Ke te ver?

Keta jane "nje hyn, nje del, nje spiro, nje vangjel..."

Opozita duhet te shkrihet fare, dhe te ri behet nga e para...

Opozita votat i ka. I ka pas gjithmone. I duhet vetem i rob pragmatik qe te bashkohet me Ilirin, te marri ato 150 mije vota nga ai dhe te fitoje. Palloshi gjate eshte humbja me e madhe e kohes qe ka pas Ps. Nuk mund ta perballosh Berishen me Erjona Velushen si krah te djathte mo burr se qeshin robt lur e marin vesh. Sala e do fort Edin. E do fort qerratain megjithese bo sikur se do. Do thush ti pse e do Sala Edin? Se do i fusi gishtin per mandatin e trete. Vetem atehere do zgjohen mbeshtetesit e piktorit te pazakonte Rama. Ose ndoshta do fillojne prape refrenin qe u vodhen votat qe per mua eshte mashtrimi me ordiner qe perdorin keta te Ps. 

Keto jane gjera qe i dine te gjithe...

PS... nuk duhet te ekzistoje fare...

PS... nuk duhet te ekzistoje fare...

Ene Une keshtu mendoj me mire vetem me PD.. dhe me vone le te nderrojne emrin ne PPSH... dhe te gjithe te kendojme kengen: S .B heu tungjat jeta.... sa kto male -o sa kto shkrepa....smiley

kur thoni te "hiqet edi rama" , shprehni deshperimin se, oh shit, kush e shtyn edhe nje mandat tjeter?  

smiley

u lodhem ....u lodhem.....doc ,tamom , kush e shtyn dhe 4 vjet smiley

e kuptoj, qeverisja te mban pas kolltuku mer. jeta duhet shiju, sirenat nga te gjitha anet te ftojne per me e kall e te rrish ne zyre , ah jete mizore smiley po thojini pra shefit te modh, me hund te modhe dhe oreks te modh , moratoriumi u hoq, bli nje jaht fjala funit, stafin mushe me sirena si Gadafi mbushte cadren qemoti, dhe valoja ne gjiret e ngrohta . nuk shtyhet mer jahu 23 vjet tu bo seks me te ndenjurat ne karriken.vetem me qene homo smiley shif i thoni ca jete  po bo shoku jot Tos Nano. ky jueji si me qene odiseu i lidh mbas direku mer jahu.

I kane heq mor me duket , megjithmen tani po kujtohem qe na u nxi jeta tek ato Pedalonet smiley

ca lesh strategjie aman.

uh ca deshperimi me degju Edin ke Top-Show mbreme smiley

Katastrofe smiley(((

Tamam si tema, po fliste me trute e nje 16 vjecari.

Ku vete mer pallosh pupupupupu

Ca lesh strategjie, kush i len ato te kene strategji aman. Ata jane te kapur ashtu sikurse eshte dhe qeveria.
 pune leshi.

Asgje mos bejne. Po paten bythe, te dalin te gjithe sic jane, e te rujne voten. Gardh te behen. Me trupat e vet ta bejne gardhin. Eshte e pafalshme mer. Dihet qe shqiperia voton PS-ne jete e mot , e ktyre jua merr lojen ne tavoline ai katallani.

Te hapin syte e ta denoncojne korrupsionin dhe pazaret qe ndodhin poshte hundes se tyre. Pse mre une qe punoj me rroge 400 mije (100 mije me shume se Andi ) ne pune shteti do e denoncoj e ?

Cer bojne mer yahoo robt e ktyre qe i shofin te gjitha me sy diten me diell.

po kta jane te kapur se ska mundsi

Po zoti keshtu e ka zakon, vepro ne rruge te mistershme. Dmth voto me i kra e fito krahu tjeter. Ho thu dot qe e ka gabim ai nolt? Megjithse s'kemi eksperience aq te mire, kur talli trapin per 50 vjet, ndro e bo prap.

Ne tone mo serioze, kush lu me xhixha te medhoja nuk ka nerva me u morr me therrime.

Rruzhdie,

si shume pesimiste mer YAHOO !! ç'ne kshu ti ?

Rama sucks ?? po thua ?! lol

ndegjo mu : voto Salen kesaj here se e sigurt qe do te numerohet vota! plus qe dhe mesuesve ne 2017 d t'ja u bej 700 US dollare rrogen ai ! nga 400 do marresh 700 mije mos rruzhdije!

nuk ka nevoje . sala do ti vjedhe. pas disa muajsh krize e papare ekonomike dhe bujrum 97. atehere flasim. per cdo rast beni ca euro, fat i mire qe ska moratorium, do ikim me skaf ne itali. do plase keq sa vetem skafi do beje pune. me kete rast do kete lulezim dhe qyteti i vlores smiley

...uh ca deshperimi me degju Edin ke Top-Show mbreme

Katastrofe (((

 

..shqiptaret jane me fate qe Rama ka qene per kaq kohe ne krye te PS ,sidomos Berishasmiley

Strategjia e opozites per te ardhur ne Pushtet ?

GENJE POPULLIN, por jo mak, se s'e ha njeri ! GENJE SA TE ZERE DORA apo KRAHU !

Thuaj prsh se :

- 95 % te Shqiptareve do t'i ulesh taksat:

- do hapesh 300.000 vende pune per 4 vjet;

- do ulesh taksat e te varferve dhe do t'ja u besh 75% taksen atyre qe fitojne mbi 1 milione lek ne muaj;  (kopjo pak François Hollande, se dhe ai genjeu me thase ketu).

- premto 3/4 e vendeve te punes per Grate;

- premto rritje rrogash stratosferike per mesuesit, mjeket, infermieret, ushtaraket, policet;

- premto se nese çmimi i Naftes rritet ende, do t'i vesh kufizim ligjor (185leke/litri max).

- premto se do fusesh ne burg Salen dhe gjithe pushtetaret e sotem;

- premto se do fshati do lulezoi nga miliardat qe do te investsh vetem ne 2 vitet e para te qeverrise sse Rilindjes;

- premto transport urban falas per moshen e trete;

- premto dyfishim pensionesh dhe barazim pensionesh ne qytet e fshat.

kaq si fillim nuk eshte keq! per te tjerat, ka Master Card

GENJE POPULLIN, por jo mak, se s'e ha njeri ! GENJE SA TE ZERE DORA apo KRAHU !

Juve ju beri pune kjo strategjia.

Rama ne fakt s'po genjen dot as socialistet e jo me tere popullin smiley

Ne Kukes u be nami kur vajti per konferencen e radhes...mbeshtetesit e Asllan Dogjanit e kishin pritur me pankarta e parrulla kunder diktimit te kandidaturave.

Mesohet se ne Qarkun Diber skenari kishte qene me i sofistikuar : kundershtaret socialiste te Rames nuk ishin ndjere shume ne fillim, por sapo filloi takimi, filluan te berrtasin nga salla emrin e benjaminit te tyre, i spostuar nga Rama me nje emer tjeter per deputet aty...

BULQIZË - Incident gjatë një takimi të Partisë Socialiste në Bulqizë. Mësohet se gjatë një aktiviteti të nisur rreth orës 18:00 në Pallatin e Sportit, simpatizantë të PS-së kanë ndërprerë fjalën e Shkëlqim Canit duke brohoritur emrin e ish-deputetit Ardit Kaja

Turma e simpatizantëve nuk ka lejuar ligjërimin e zotit Cani për 10 minuta, ndërkohë mësohet se është dashur ndërhyrja e kreut socialist për të qetësuar situatën.

Kryetari Rama teksa u ka kërkuar simpatizantëve të largohen nga salla ku po zhvillohej takimi i është drejtuar me fjalët: “Bërtisni te mitingu i Berishës dhe jo tek i PS-së”.

smiley

E ka zene halli me armiqte brenda partise te shkretin ! Palé, thone se dhe aleatet po i bejne presion HAPUR FARE tani ....

 

Kërkesa zyrtare. Aleatët, kushte Ramës: Kryetarët në listat e PS 

Te pakten ne mbledhjet e PS-se ndihen zerat kundert. Te ata tuajt s'guxon njeri se te vijne e kapin per zhelesh e qesin jashte.

Ta hape njeri gojen po ja mbajti smiley

Po c'do ketu moj lefKOPE ? Ti sikur po mbaje fjalim ne Shkoder me rastin e festes se Permbytjeve Salore ! Mbete si Coni dasmave duke bertit ku ka aheng smiley Ik ere dreq blej cizme e qit shkodranet nga UJI , do dhe muhabet ti smiley Te piu e zeza po te pa Babasqapi jashte Pedonales se Jozefperckes !

grmrfjgiufrfyhjlfkp ... shshshshshsht flet lefKOPEJA per Strategji elektorale ! 

Ne nje vende demokratik dhe perendimor skicofrenet e tipit Sali i shtrojne ne spital per ti kuruar nga semundja mendore e cila mire qe i ka lene pa mendje po i ka lene dhe pa shpirt.. Hajdute te tipit Basha e vullgare te tipit Jozefine jua lene tablove ti nxijne jeten e ti bejne mos te dalin nga dera e shpise.

Kjo ndodh ne nje vende demokratik e shoqeri civilizuse. Ndersa ne Shqiperi meqe nuk eshte as vende demokratik e as shoqeri civilizuse ata miopet , naivet dhe sharlatanet e cdo lloj ngyre e krahine flasin per "strategji elektorale", "te berit pis mbi Berishes" e " per pallosh te opozites"..

Teme per xhibra, bradra e ruzhdie te tjerin online lesh.. smiley

Nderkohe qe m@ti ka arritur gjer ne gju ne Shqiperi.

 

Me leje, me leje, ju lutem, a mund te flas dhe une smiley Imagjinoni per nje moment djema dhe vajza, ne nje salle te madhe ku zihen ter te pranishmit, ter partite, te ndara ne grupe, te gjithe bertasin, partite e vogla kerkojne (me te drejte) te kene dhe ata zerin e tyre ne Parlament, disa parti duan te kene te drejten e tyre ne KQZ, KQZ te cilen per nje moment po e imagjinojme sikur eshte presidiumi i kesaj salle, te cilet shohin rremujen ne salle por nuk nderhyjne, nuk flasin fare. Ne kete rremuje ku Palloshi dhe Bualli po mundohen te bejne tratativa, pazare per te kenaqur palet qe bertasin, per te ndare karriget, ndigjohet akoma nje ze nga fundi i salles; - Me leje, me leje, a mund te flas dhe une, a mund te dal pak me perpara.  Mirpo zerat e tjere qe bertasin e mbysin kete zerin nga fundi salles. Ndonje qe kthen koken, pyet i habitur; - ç'do ketu ky langaraq, kush eshte ky. 

Dhe ky askushi, nuk kerkon gje tjeter veç presidiumi te zgjerohet me perfaqesues te tjere, te vendoset rregull, dhe te ofroje ide-projektet e tija per Shqiperine, mirpo te gjithe jane te zene me luften e brylave, me luften per karrige. 

Deri tani strategjite e peshkpropozuara per opoziten jane:

1) Te beje koalicion me Meten, packa se kjo s'eshte teresisht ne dore te Rames/opozites.

2) Strategjia e opozites = Fajin e ka Saliu, qofte ne rast fitore qofte ne rast humbje

3) Fajin e ka ky qe hapi temen, si dhe poshte Lubonja e gjithe liga e te baraslarguarve.

4) Te ike Rama nga PS dhe te vije Jozefina ne krye te saj, atehere fiton PS-ja.

Duke vene ne dukje qe pika 1 eshte propozuar nga te baraslarguarit (mendimi i tyre s'vlen), pika 4 nga pd-istet, e pika 3 eshte 'asgje e re ne frontin e peshkedramizmit', ngelemi vetem me piken 2 tani per tani, dmth qe strategjia e opozites eshte Berisha.

Pra asgje e re nga zgjedhjet e meparshme qendrore apo lokale, thjesht me shume edrampesimizem. 

Po jepini bre ca shkendija shprese kryetarit, qofte dhe te hiperbolizuara. C'eshte ky shpirt opozitarizmi sikur po vajtoni ndonje qe vdiq se ra nga fiku qe pa ju afruar pemes?

Po ti sna the ndonje mendim o Zeus

Po jepini bre ca shkendija shprese kryetarit, qofte dhe te hiperbolizuara. C'eshte ky shpirt opozitarizmi sikur po vajtoni ndonje qe vdiq se ra nga fiku qe pa ju afruar pemes?

smiley

Ku ka shprese me te madhe per fitorjen e edrampesimizmit sesa lajmi qe erdhi sot nga MAQELLARA permes cicerimes se Tweet-erit Edramist ?! smiley

"200 anetare te PD-se do i bashkangjiten RILINDJES" - Ky o Lajm or Lal ! smiley

GENJE O EDVIN se S'KE rruge TJATER smiley

Si mbulohet sherri qe plasi ne Diber dje ku ish Guvernatori i BSH u sha me liber shtepie ne syte e Rames nga socialistet e Bulqizes ? Thuaj se ate zone do marrim vota nga PD per te kompensuar te pakenaqurit e PS-se ! LLOGJIKE e QARTE! VIZIONE TE QARTA do te thoshnja z. Pjer smiley

 

Lefto je tu punu jashte orarit sot plako?

Lefti, mos u tall shume me edramistet se keta te pakten jane mesuar me humbje dhe lider te dobet ka kaq vite, ndersa juve berishistet do corientoheni fare kur te largohet NMN nga froni 2.5 dekada i PD-se, do vini verdalle si sonambul, si ushtaret e gjeneralit te ushtrise se vdekur lol

Speaking of koalicione, Respublica ngre nje pyetje me vend (ani pse kjo pyetje mban ere baraslargimitet): Pse duhen votuar partite e vogla nese vete kryetaret e tyre kandidojne me nje parti tjeter?

Ne Bulqize paskan qene ca te aferm te Ardit Kajes, qe kane prishur qetesine e Edit, gati gjysma e salles kushurinj, kjo eshte strategjia e opozites....

Megjithese do e votoja Canin 100 here perpara Kajes ne nje garim te hapur, konflikti tregon dhe njehere problemin e listave. Po mbi te gjitha tregon se sa "parti" jane vertete partite shqiptare ku kryetari i nxjerr nga salla menjehere ata qe e kundershtojne. E ka pastaj nga ata qe flasim per diskutime ne forume, vendime kolektive etj. Ketu nuk ka asgje, vetem tribu verdalle kryetarit te plotfuqishem. #rilindje 

Listat e PS-ne jane te shkurtra, te gjithe emrat i nxe gjysma e dores se kryetarit. #dorelindje

Tjeter gje PD qe duket se s'do beje asnje emer publik deri 2 ore para votimeve, ngaqe NMN eshte i angazhuar me town hall-et me popullin ne Facebook.

Eshte stili i Rames ne 2009 kjo e listave ne sekonden e fundit. Nuk kishte faj, u kishte marr firmat gati 300 vetave se do ishin kandidat. 

Tani eshte ne hall i shkreti se po e pastron definitivisht partine dhe do s'do keta te rinjte qe po sjell duhet te shkoj ti prezantoj se nuk i njef njeri. Po po te kishte nje mundesi, perseri ne 12 te nates do i shpallte listat. 

p.s qenka duke fol ne TV palloshi, eshte idiot fare xhibo. Ky ka formimin dhe profilin e nje ngelsi te fillores, flet me ca shprehje klishe e ca banalizma komplet ordinere. e jo me te jete nje rilindas vizionar. Eshte vertet nje nga mundesite e humbura te tranzicionit shqiptar qe PS-ja degjeneroi ne kete forme me nje cope mishi te vertete ne krye te saj. Turp turp turp. 

 

Henri Çili

Shkruan:

 

 

Po përvijohen listat, skemat e betejës, koalicionet apo taktikat për 23 qershorin. Në të tërën ka megjithatë disa çështje pikante, të cilat, edhe pseHenri-Cili-41-1024x680prereenuk do të bëjnë “shiun” apo “diellin” e këtyre zgjedhjeve, sërish janë domethënëse për frymën që po ngjizet në politikën shqiptare të pas 23 qershorit.

Një prej këtyre detajeve të këtyre pragzgjedhjeve është dhe një debat latent në gjirin e opozitës së majtë, e cila duket për momentin në  një revansh në axhendën politike të ditës, në kushtet kur Berisha është ende duke hezituar për të shpallur “kartat” e tij në këto zgjedhje. Si do t’i sistemojë Rama aleatët e ditëve të vështira të opozitës 2009 – 2013, të famshmen “Opozita e Bashkuar”, opozitën e luftës për kutitë apo për zgjedhjet e lira, për 21 janarin dhe luftën antiLSI etj. etj. Ndërsa Nard Ndoka dhe Vangjel Dule kanë braktisur “Opozitën e Bashkuar” dhe janë nisur ta kërkojnë fatin e tyre politik gjetkë, ndërsa Gjinushi, Milo dhe Petro Koçi janë dhe kanë qenë përgjithmonë brenda të majtës, tre individualitete politike të tranzicionit shqiptar, Spartak Ngjela, Preç Zogaj dhe Kurt Kola janë fryma e fundit e së shkuarës së “Opozitës së Bashkuar” apo pigmenti se çfarë mund të jetë apo çfarë nuk do të mund të jetë dot kurrë “Rilindja” e Edi Ramës, nëse shqiptarët do ta votonin në ditën e provës së ardhshme elektorale. Shkurt, nëse ajo do të jetë një “Rilindje” për shoqërinë shqiptare, apo do të jetë një “Rilindje socialiste”, thjesht një mëtim për të rimarrë pushtetin një parti, një grup individësh apo një oligarki e re e një krahu politik.

A do të mund të integrojë “Rilindja” e Edi Ramës profile të tilla si Ngjela, Zogaj apo Kurt Kola, të cilët kanë qenë përherë problematikë për politikën shqiptare të majtë dhe të djathtë, por brilant për të shprehur interesin publik apo sensin e historisë së tranzicionit shqiptar? Që kanë qenë përherë deri të padurueshëm për lidershipin e të majtës  apo të së djathtës, por përherë me mendimin dhe idetë e tyre pa pyetur për kufij dhe barriera partiake. Kanë qenë gjithnjë të sikletshëm për koalicionet e së majtës apo të djathtës në pushtet apo në opozitë, por përherë me guxim për të bërë aleancë me të vërtetën dhe të dobishmen, me shoqërinë. A do t’i pranojë “Rilindja” e Edi Ramës dot individualitete  të tilla “tradhtare” të kampeve të tyre politike.....vazhdon....

 

Do me be te sofistikuarin mer Cil por nuk nxjerr dot dhjam nga pleshtat qe kercejne sa majtas djathtas. Eureka: Rlindja jane tre emra te zgerlaq dhe shqiptaret nqs votojne per PS, do votojne per hater te ketyre tre karrotave, nqs nuk e votojne, nuk e votojne per shkak te ketyre tre rrotave. 

Megi ne kembim te votes sime.. smiley

Spartaku nuk del dot nga lekura e tij e se majtes pavaresisht se thote jam i djathte.

Zogaj eshte mesuar te bredhe kunj ne kunj....e ndjek dosja e sigurimit nga pas.

K Kola me baben dhe vellain te pushkatuar. me 50 vjet internim, me vilat luksoze qe disponon....tani eshte i corientuar nuk orjentohet dot....

hahahahaha...doni sher he??Nuk ka sher..do beheni njerez..opozite konstruktive,institucionale,parlamentare,evropiane-perendimore e dialogut jashte llogoreve... se na zuri goja lesh gjithe keto vjet duke e kerkuar..!! Ngelet duke provokuar,do u vjedhim votat..kemi prape per tu a futur...e ai hic, ai Rama ben sikur nuk degjon..flak i kuq demokrati nga inati,i deshperuar spektatori asnjanes jo-pagues sher-dashes gallate-qyfyre...mire qe per pallatin e Lindes nuk i plas e as per figurat e shqyera(shquara) Ps-iste...nejse..po pse me nerva njeher?sikur e keni per here ta pare,ore po sikur ..larg qofte de..sikur me duket qe nuk ka edhe aq mundesi te vidhen aq lehte votat(duhen kap kallashet, se s'ka me lek as per thase me miell..me ca ti blejme?),se ndryshe nuk shpjegohet ky tam-tam,e as Saliu ne Ruzhdie... kur them une qe do u bej te flisni me veten Rama,nuk me besoni..

Liri-Demokraci..smiley !! Ta bejme shqiperine si gjithe evropa!!

Une s'morra vesh gje ca tha po hajtmo, po i bashkohem dhe une smiley

Une per vete do kerkoj te ble nje fjalor edramisht-shqip. P.sh. tani e kuptova qe fjala "strategji" ne edramisht = p*dh, dmth i bie qe me pyetjen time kam ofenduar rende nje sere opozitparimoresh; keshtu marrin kuptim nje sere komentesh ketu. 

Gjithashtu, me ben pershtypje mentaliteti disfatist, me duket sikur felle-felle te gjithe edramistet (dhe jo vetem) jane te bindur qe s'fitojne dot me kete kale beteje, edhe pse kane votat. Ndryshe si ta shpjegosh qe qe tani flitet vec per alibira humbjesh, vjedhje votash nga Berisha, si do reagoje Rama ne rast humbje, etj.

P.sh. si ka mundesi qe askush nuk diskuton se a do pranoje humbjen Berisha apo do te aludoje ai per manipulime dhe do beje thirje per kauza votekuticlirimtare?

.

As une Endrity.

Po ta kishe mor vesh ti do kishte qene fatkeqesi. Kjo o teme vk qe ne momentin qe fillojne e shkrujn xhibilushat. 

monolog socialistesh e do ti?  c'pune te prish xhibi ty, s'e marr vesh. dialog o shok o mik,dialog. pa dialog s'shkojme gjekundi.

saktë e dashur motralba. mirjami boni paret lesh me pa mullinin e kuq, bahçen e versajës, por jo shum fort u knoq..

.....

Urdhero dhe strategjine...se na u bene keta italianet,po jane gjeniale per nder:

Funziona sempre !!

keta  kinezet nuk te falin,  cdo gje kopjojne.  Rilindje...smiley

Fiks Belul:

Në një konferencë të rrallë për shtyp më vonë gjatë ditës, kryeministri Li Keqiang premtoi se Pekini do të fitojë besimin e njerëzve, duke reduktuar shpenzimet qeveritare dhe korrupsionin në nivelet më të larta.

Mire NMN, po te te kopjoje dhe nje koke shaputke qinez qe e ka emrin Ke-qi-a-ng (short for Ke-qi-a-ngordhersie)! 

Po pse duhet të ketë strategji elektorale opozita, kur nuk varet gjë nga votimet po nga numërimet?

Kjo edramalibia e humbjes ne saje te votave te vjedhura (dhe/ose komisionereve te shitur) avash-avash do hyje ne folklor, si legjenda e Gjer Elez Alise, e nderkohe qe Bajlozi i zi dihet se kush eshte, duhet gjetur nje emertim per komisioneret e shitur.

Kac Islami thote qe s'kemi te bejme me mungese strategjie te Rames per fitore, por me nje strategji per humbje te zgjedhjeve kete vit dhe fitore vetempervetore te tyre ne 2017-en:

Meqë këtë radhë e ka të pamundur ta spastrojë PS totalisht, Rama preferon më shumë humbjen sesa fitoren..një fitore përmes bashkimit të të gjithëve është më e keqe se një humbje në krye të partisë së tij personale, të spastruar nga 'armiqtë' socialistë.

Kurse Kokedhima, sipas Respublices, thote qe Meta i ka vene si kusht Rames te zgjedhe ose kryministerllekun, ose kryetarpartillekun e partise se tyre te ribashkuar PSILS.  Te jete kungull valle, apo eshte kungull? smiley

Cfare do strategjie te kene, Sala do fitoj. Do manipuloje votat desha me thene! smiley

Bradi me ke je tifoz ti? Ja gezuar smiley

 

 

Une tifoz jam gjithmone me ate qe humb , nga qe me vjen gjynof smiley

Qeke Interist ?

Jo , por kete rradhe kam qejf me u bo me Juven .

Ah me Aleancen bardh e zi?

pse ka dhe keshtu aleance ?

Qenke me Ramen smiley

Ehhhh....e ke gjet smiley

Une s'i marr vesh ca ketu ne Albani qe thone "e sigurt fiton PD" ose ca te tjere "e sigurt fiton PS" dhe kur i pyes cne kaq siguri, me thone se kane burime te sigurta informacioni, nuk jane llafe inkurajuese militantesh te thjeshte. Dmth, kaq e sigurt qenka qe edhe kete here do vidhen votat si gjithmone? Ia vlen me e ngjyer gishtin me boje per qejf? smiley

Pa merak , si per qejf si per zor nje gisht do ngjyhet smiley

Strategjia e PS fillon ne radhe te pare duke nxjerre njerez te afte dhe te besueshem si nga ana morale dhe profesionale dhe jo karta te djegura pleore qe mbartin te gjitha politikat dhe ideologjite e majta pa pike dallimi vetem per perfitim personal pik

opozita i ka te fitume zgjedhjet nga vetja , ca i duhet strategjia...

Strategjia e Nikoll Lesit per opoziten:

U thashë se sikur unë ta kisha në dorë PS-në (hipotetike) do të publikoja tre muaj para datës 23 qershor listën e kandidatëve për deputetë e nuk do t’i lija të zihen gjatë muajit të fundit të fushatës. Përzgjedhja, thashë, duhet të përfshijë edhe “dreqin” që ka vota e emër të madh, si fjala vjen Fatos Nanon. E vendos të parin në listën e Tiranës, i jep një garanci, pasi ai nuk e ha që të jetë jo-faktor, edhe tre apo katër kandidatë për deputetë të tij në listën e sigurisë, dhe Fatosi punon vetë. Ka motorë gjigantë kur ka interes. Pra, largoni përçarjen e parë. Skënder Gjinushi si lider i PSD-së dhe mendjendritur nga bota e së majtës e garanton në listë, pra te lista e garancisë; Paskal Milon e Petro Koçin kandidatë te lista e PSsë, vendosja e të madhin avokat Spartak Ngjela e intelektualin Preç Zogaj, po te lista e sigurisë. Rikthe Kastriot Islamin, se fiton pikë si parti moderatore e liberale. Po prapë kandidat për deputet, Vangjel Dulen e PBDNJ-së, që ka një komisioner në gjithë Shqipërinë, i jep minimumi dy kandidatë për deputetë. Gjithnjë flasim për te lista e PS-së. Dhe nxjerr në plan të parë Ben Blushin, pasi nuk është problemi se e kam mik të kahershëm e të përhershëm, por ai shkatërron çdo kundërshtar që i del përpara në fushatë, në media dhe është edhe faktori numri dy në PS. Gramoz Ruçin, si shtylla kurrizore e PSsë, e mban kudo me vete, pasi është ikona e socialistëve.

Si te duket kjo strategji e Nikolles gjithmone sikur te ishte Kryetar i opozites xhibo ?

Me e mire se e Rames sa i perket shanseve te fitores, por kjo s'do shume mend, kete e di dhe bufi (jo Ylli, ai qe kendon) dhe Rama qe bashkimi ben fitoren.

Por sic tha Kac Islami, Rama me vetedije pranon nje fitore neser duke mos e ndare me kend (dhe duke bere zap PS-ne), sesa nje fitore sot duke e ndare me gjthe eksponentet brenda e jashte PS-se.

Kurse mu me duket si me te futme , Nikolla ka desh me i bo lesh e li 4 muaj perpara zgjedhjeve kurse Rama shpreson qe nuk do kete kohe me u bo lesh e li 1 muaj para zgjedhjeve, kurse per Nanon mendoj se ka te drejte.

Tani po flasim per strategji per te fitu zgjedhjet apo per te fitu partine? Pe te fitu partine po ndjek strategine optimale, per zgjedhjet pastaj ka kohe heren tjeter e me tej.

Eshte projekti biologjik. E rendesishme eshte me ndejt ne krye te partise, heret a vone Berisha do shkoj me te shumtit dhe do i bie rradha dhe ketij, te pakten keshtu shpreson. 

Mendoj se ky eshte shansi i fundit i Rames pavaresisht qe shanset jane gati zero , mbas 23 Qershorit Rama po nuk dha doreheqen PS -ja do copetohet keq fare.

Me nigjo mu, strategjia e Rames qe kur erdhi ne krye ka qene kapja e PS dhe jo fitorja e zgjedhjeve. Aleanca PD-LSI ka qene e destinuar te dizintegrohet brenda 2 mandateve. Mandatin e pare erdhen shume afer ktij dizintegrimi. Fundi i mandatit te dyte do jete katastrofe dhe do koincidoje edhe me terheqjen e mundshme te, si i thu ti NM nga politika (e di e di jarebi o zot). Atehere dhe vetem atehere do i hipe Palloshi (tm. PTH) mushkes.

Thike me dy presa kjo , Rama po nuk nxorri Salen ne Pension ta harroje me Lul Bashen smiley

Me Lul Bishen do me thone ti!!

e vetmja mundesi qe ps-ja te fitoje eshte aleanca me akz-ne.dulen,lsi-ne dhe gjithe legenerine le tja lere sales.

pooor kam pershtypjen se me shume trembet nga bashkqeverisja me akz-ne sepse nuk do te pranoje (kjo e fundit) qe serbo-greket te livadhisin ne shqiperi ,plus perparesia qe akz i jep perfshirjes kombetare ,ne kundershtim me ate ''europiane'' te ps-se.

ndersa me meten e dulen i duhet te leshoje vetem ca det,ca varre dhe ca vende pune.  ndaj nuk po i jep drejtim muhabetit rama.  po mendohet nga anon peshorja.

Po si tja leka legenerine Sales kur legenin ma t´modh Meten dashke me ja cu PS -es ?

lexoje mire ,dulen lsi-ne dhe legenerine -thashe

Aha Ok . Po se e ke fillu mbas pikes Dulen me " d " te vogel pranej .

dmth AKZ pritet te marre 10 karrige sipas zotnise sate? 

ne qofte se nuk i vidhen teresisht votat,po.

megjithese mbeshtetjen kryesore e ka ne emigracion(nuk i paguan sala),cdo emigrant mund te ndikoje tek te pakten 3-4 vota.

ne qorte se nuk bashkpunon me akz-ne ,atehere do qeverise me dulen e meten,pd-ja do te shkrihet si parti me largimin e sales ,opozite do te jete akz-ja ,e per nje vit kemi prape zgjedhje.

p.s  dulen e kam shkruajtur me te vogel se pertoj te ndryshoj germat,por edhe kaq shume e kasmiley

 

10 karrige dmth nja 150000 vota ne rang vendi apo jo? kta mezi mbledhin nje autobuz qe i vijne vendit rreth e perqark ky thote 150k votal. Shifi tubimet e tyre neper rrethe te njejtat ftyra shef.

une besoj me shume se kaq.  30-40 mije vota i merr edhe nard noka e ndonje vuluhumbur tjeter.

votues nuk jane vetem mitingashet.  nderkohe qe pd-ps i paguajne dhe u kane dore punen.

edhe zgjedhjet e para ne 91-n i fitoi ppsh-ja ,bile me shumice ne zonat qe sot fiton pd-ja. jemi pothuajse ne te njejten pike.ndryshimi ka vetem nje emer sot per sot-akz.

nomenklatura eshte arrogante dhe nuk e kupton ndryshimin.njelloj si atehere .mitingjet e sales jane si xhelil gjonit,me shume njeres te disiplinuar.

nuk e perjashtoj mundesine qe pas pak kohe militantet e ps-pd te bertasin me shume per akz-nesmiley

Shqiptaro, une do te doja te ndaja optimizmin tend. 

Po fakteqesisht edhe ai Ndoka ordineri qe permend ti, i ka ato vota se ka ditur te beje ndere e pazare per ata njerez qe u merr votat. Dy te medhate po e po, as qe diskutohen.

Pa kete leve ne dore, AKZ ka per ta patur te veshtire grumbullimin e votave. Ne fund te fundit, pse duhet te votojne ata hallexhinjte per idealet e AKZ, kur partia tjeter vjen e ju ofron vend pune nqsi japin voten???

Pastaj bashkohem me ty qe edhe po morri AKZ vota do jene targeti kryesor per vjedhje gjate numerimit. 

strategjia e opozites qe prej 8 viteve te Rames ne PS, ka qene dhe eshte vetem 1 :

RUAJTJA E VOTES

smiley

SHIV, thuaj qe ndryshimi eshte AKZ-ja por nga ana tjeter thua AKZ duhet te bej koalicion me PS.  Kundershton veten brenda fjalise.

jo nuk kundershtoj gje.

ne qofte se nuk i fiton dot e vetme zgjedhjet,duhet te bashkpunoje me dike.  bashkpunimi me fazllic-bollanon eshte i pamundur per shume arsye qe duken.(mos me thuaj qe pd eshte parti e djathte,sepse jo vetem qe nuk eshte por nuk eshte fare parti)

atehere cfare? kush ngelet?

jo se rama eshte ndonje patriot por te pakten nuk duket filoserb a grek.pasataj bashkpunimi me te do lere jashte dulen e grekut.plus presioni i tyre do i beje me te kujdeshshem soc-et.nuk besoj qe ps-ja me akz-ne aleat ti ndryshoje emrin shqiptar ndonje komune sic ben sala sot me liqenasin.

per mua mundesia me madhe eshte bashpunimi me lsi-ne ,pd-ja shkrihet dhe akz-ja opozite.

" PD - ja shkrihet dhe Akz - ja opozite "

me thuaj te drejten shqiptaro , e beso ti vete kete ?

Brado..eshte ne krize Greqia vlla...leni robt te enderrojne icik...

Po me e lashe .

Brad me duket se po dorzohem para kohe..  smiley

po duro  dhe pak mo vlla qe te behet me interesante smiley

cfare interesante leshi, edi rama do beje koalicion me spahiun.. sali berisha do fitoje ne jug po u be kjo..

O Gjergjo duro se thojne qe Rama ka i deus ex machina qe do dali ne momentin e fundit dhe do ta nxjerri Ramen kryeminister smiley

Lesh me tresh se me dysh keputet dmth..

Jo me jo se besoj , sipas disa informacioneve qe me erdhen Sala kishte thone jo me shume se 75 Deputete se masnej fillojne e Aludojne per vjedhje votash .....a ku di une smiley

Duro dhe pak Gjergjo se skena dhe ca me bo ketu ne peshk masnej po u bone te gjithe me Salen smiley

E mer Brad...te thashe 75 para ca ditesh.......Ki besim te informacjonet e mia smiley

Po pse faji im eshte ? AI sot thote 75 neser 85 .

Ai 74-75 ka thene...eshte i qarte ne objektiva...po jane keto te tjeret icik me larg qe i kane shtu 10 smiley

jo se rama eshte ndonje patriot por te pakten nuk duket filoserb a grek.

Premise teper e dobet kjo si argument per te bere koalicion me nje nga dy bandat (po dhe keta jane filoserbe e filogreke, antishqiptare e antikombetare), pergjegjese per kete sistem te felliqur te ngritur ne kembe per te mbajtur ne pushtet dhe per te pasuruar parine e ndare ne dy klane te medhaja (por dhe ca te vogla).  Shembullin per te ndjekur AKZ-ja e ka ne veriperendim.  Ata s'jane ne pushtet, sepse refuzojne te bejne kompromis me idealet e tyre per t'iu bashkuar nje nga bandave andej.

Strategjia Rames. Zogaj po ha shkelmin, Ngjela po ha shkelmin, Lesi i futi shkelmin, Iliri i futi shkelmin Rames, Bamir qoften e ka ofendu ca here Rama dhe Bamiri si nevrik qe eshte nuk pjek me Ramen. Pbdnj i iku. I ka ngel vetem xheli qe me shume siguri do ta haje keq ne zgjedhje do ja shqyjne votat te dyja palet. Cte them me teper une? Strategji me idjote dhe me humbese se kjo nuk gje robi ne dynja. Nuk ka per te fitu. Eshte i humb koke e kembe.

Po pse ti qe e njeh nga afer pd ,mendon se po u largua sala do mbijetoje si parti?
Ajo parti nuk ka asnje bosht ideologjik pervec plackes.
Nuk e perjashtoj fare mundesine qe ps-pd-lsi te bashkohen ne nje lloj forme

Po iku Sala nga Pd-ja eshte e sigurte qe Pd ndahet ne 3 ose 4 copa. Me ikjen e Sales mbaron dhe epoka Pd-se

E vertete !!!

Duke prit Salen me ik me duket se po ikim dhe vete .

Pyetja shtrohet: Cila duhet te jete strategjia e Edi Rames?

Pergjigje; Aleance me partite qe kishte ne 2009 + LSI. Vetem keshtu mund te fitoje. Fitorja e te majtes vjen vetem nga JUGU. Perndryshe humbja eshte 100% e garantuar. Me  vjen keq per miqte e majte te PPU ( ku bej pjese dhe une) por nuk ka alternative tjeter !!

Dmth po na ben thirrje ta shajme prap Bamirin? smiley

Si te doni beni smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).