50 Komente

Origjina e ketyre shprehjeve i ka rrenjet ne epoken e 4-5000 viteve me pare, kur grupimet njerezore ishin te formes matriarkale. Kjo ka rendesi, jo kush i ka formuluar ne trajten qe i njohim sot.

Ju lumshin vezoret ori gra smiley

gruaja ne rregull ka qene por e mori ne qafe feja dhe organizimi luftarak qe feja krijonte me manipulime mendjeje duke madheshtuar burrat e duke lene grate ne gatim
keto jane shprehje idiote, po hajt me, lum si ai qe ka marre fondet e tabelave nga jozi

Po burre mer ka qene, kunati i shokut xhemal smiley

Skish pare ne projet per bileta autobuzi? Ne Kamez duhen keto, se ne Tirane, me shume gjasa, keto jane te ditura...

pas ç'do burri të pushtetshëm qëndron një grua e zonja.

 

pas çdo gruje të pushtetshme qinrojn durt e qindra burrave

Mbase , po ka edhe gra te pushtetshme qe pas suksesit te tyre fshihet vetem fuqia e tyre smiley sbesoj se do emra

Keta qe agjitojne per barazine gjinore kane pershendetur grate ne 8 mars me keto shprehje maskiliste:

Nje grua te ben burre te forte...nje grua e forte, nje nene eshte hyjnore...

te gjitha stereotipe maskiliste te shitura si vleresim per gruan!

Do kete qene grua derisa ka shkru keto shprehje pseudofeministe. Bindja ime eshte qe Gruja ne shqiperi vazhdon ende te jete nje projektim i burrit, nuk ka fitu ndergjegjshmeri. Jane shume te zena me rolin "gra per burra", nderkohe qe duhet ta shohin veten te barabarte me burrin dhe jo thjesht nje plotesim te tij apo nje gje te brishte qe duhet respektuar etj stereotipe te tilla.

Cfaredo seksi te kete autori, nje gje eshte e sigurt, vitin e ardhshem detyren per te gjetur frazat e duhura, t'ja lejne dikujt tjeter.

S'e di ne ka qene grua a burre, por padyshim qe ka qene e/i penisdashuruar:

Hiq ato fjalet dhe vere p.sh. Viagra, ta ben te forte dhe te bukur, si trendafili, dhe do mendoje qe ke te besh me nje reklame te konceptuar enkas te tille. smiley

Te pakten per nje here bie dakort me ty: fushate publicitare fallike.

Kaq e pate, tu prish biografia.

Megjithese pas 7 vjetesh, duke u perpjekur per te gjetur shkakun fillestar te tatepjetezimit te gjerave, veshtire se do te te vije ndermend Peshku apo kjo dite ne vecanti. smiley

Fale paralajmerimit tend, per te qene brenda, e shenova ne kalendar. (ketu doja te vija nje figurine, por s'dita c'te zgjidhja).

Tomin ti ne kete rast e asosacion fallikerisht apo trendafilisht? 

Fallikerisht aroma e trendafilave feministe s'ka pse i sensibilizon njerezit.

FallikFeminizem? smiley

smiley epo keto keqformime jane te pritshme kur perzihet Historiaime me te drejtat e grave.

sa e trishte do ishte bota pa femrensmiley po edhe meshkujt na duhensmiley njera dore lan tjetren,te dyja lajne fytyren.

Njera dore lan tjetren, pastaj te dyja hapen sirtarin dhe...

smiley

 

...nxjerrin tangat

keq do ishte puna .smiley

Armiku gjakatar xhibi ka hyre me prish synin e keq ne kte teme smiley

Epo kot nuk thone , nana te len jetim , e baba fukara

Galile keto shprehje kane dale nga ato qe kane mesuar nga jeta smiley nuk besoj se ka nevoje per gender

Brando shume po mendohesh,po ka ca qe e kan zgjidhsmiley

Jo thjesht po u menojsha se ca do menojshim sikur puna te ishte keq smiley

edhe kjo: gruas jepi te haje dhe dajakun mos ja ndaj , nga jeta ka dale.nuk ka nevoj per gender.

edhe ajo qetra; gruja i ka floket e gjata por mendt e shkurtra, nga jeta thone ka dale

o Xhib,sa pexhorativ je

Kam frike se do me rritet mendja nga kjo sharje me llafe te medha, ngaqe s'jam mesuar.

Brando,nga nevoja ça 'smeso robismiley

nuk di gjo smiley

smiley as une ,po me t'degjume e kom

jo jo t´keqen as me t´nigjume se kom smiley

nuk ka shurdh me te keq se ai qe s'do te degjojsmiley

jo jo , mo mire shurdh i keq se sa te mesoj nga nevoja ate qe mendon ti smiley

smileysmiley mgjt mai dire maismiley

Shprehja e parë i atribuohet Napoleonit, pra burrë do të ishte përgjigja për të parën.

Po pse nuk e vune edhe ate shprehjen lapidare te njeres, e cila e meriton te gdhendet ne malin e Shpiragut:

"Une i dua te gjithe nenat, por me shume dua nenat me femije!"

smiley

Une po shkoj me shume drejte asaj qe gruaja eshte aty per te plotesuar burrin, dhe burri per te plotesuar gruan. As njeri as tjetri nuk do te kishin jetuar dot pa njeri-tjetrin. Tema mbi barazine gjinore eshte nja nga temat me idiote sot per sot. Shoqeria njerezore ka probleme me te drejtat e individid, qofte burre apo grua, kjo eshte tema.

Rendesi ka kush ishte fituesi i tenederit per keto tabela e jo cfar shkruhet(besoj kunati si gjithmone).

 

Edhe une keshtu mendoj se krijuesi i ketyre shprehjeve do te kete qene burre, biles me origjine nga Vlora (por jo xhibi). 

perse burrat vdesin me heret se grate ?- se te besh pazare e te harxhosh eshte me kollaj se te paguash smiley

Kur ai fliste per akset e te vertetes shkencore, pushtetit politik dhe etikes vetesubjektifikuese, nuk kishte dale interneti si aks i katert i rastesise debilizuese. Them se budallalleku dhe interneti jane autore androgjine.

Them se budallalleku dhe interneti jane autore androgjine.smiley

Pikante ajo: gruaja te Ben burre. smiley 

Kush ka bërë këto shprehje të ketë qenë burrë apo grua vallë?

burre apo grua?  si team work.smiley  me duket mua.. nga ata/ato te punesuarit  e Sorosit..smiley

e vertete eshte kjo shprehje, por per ata burra qe degjojne grate.

mamaja ime i thoshte dhe i thote babait tim: kurre s'me ke degjuar, nuk degjon.

dhe e verteta eshte qe ai ka bere plot gabime qe po ta kish degjuar s'do i kish bere.

keto shprehje i ka bere nje grua dhe i ka vendosur aty ne rruge nje burre.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).