Mbi koalicionet:

“Partia Sociaiste do të bëjë koalicon me cdo forcë politike në vend, që dëshiron rotacionin”. Kjo ishte përgjigjia që kreu i PS-së Edi Rama i dha pyetjes së një qytetari, i cili kërkonte arsyet pse Partia Sociliste do të pranonte të bënte aleancë me LSI për zgjedhjet e qershorit. 

“Koalicion me cdo forcë që dëshiron të bashkohet me ne për rotacionin. Asnjë votë për rotacionin s'duhet të shkojë dëm”, tha Rama, teksa shtoi se nuk sheh asnjë mundësi bashkëpunimi mes PBDNJ dhe PD. “Do të ishte një hipokrizi e radhës në politikën e partizave që s’besoj se PBDNJ si parti serioze do të ishte e aftë ta bënte!", shtoi Rama. 

Rama u pyet edhe për arsyet pse kreui i FRD-së nuk i përgjigjet ftesës së së PS-së për koalicion në zgjedhjet parlamentare të qershorit. “Sepse Bamir Topi kërkon shpëtimin e PD-së duke filluar nga ndëshkimi i Saliut dhe ka strategji për të djathtën jo për Shqipërine!”, sqaroi Rama.

Per me shume BalkanWeb

____

Pyetje:

C'domethene  rotacion?   Sepse  nese perfshihet LSI, bie llafi, ne koalicionin qe kerkon Rama, atehere sipas meje nuk quhet rotacion ... ndoshta  gjysem  apo çerek  rotacion ...  por jo rotacion i plote! 

84 Komente

Horra te te gjitha aneve bashkohuni !

Mire e ka Edvini, c'do vote eshte e vlefshme ! edhe ajo e Bajrabes dhe ajo e Frrokut te koalicionit + 4 Partite Komuniste ne Koalicion!

 

mirmjes.

naj shpjegim sqarues per ne qe s'para ia themi - mrena muncive dhe numrit te komenteve, kuptohet... dmth ca ka ndodh ne t'vertet? if you can.

m'duket se diçka e ka shqetsu leftin,se nji shperthim vullkanik te ktyre permasave se kom von re se ka pas naihersmiley

dy muncina: ose ngritje ne karriere (qe dmth nji vile e trete jashte territoreve frankofone), ose naj stad i ri ne domainin sentimentalo- romantik - hollsinat rezervoj te drejten ti menoj, por mos t'i shpreh faqe publikut.

Harrove dewers 18 vjecar

Lefto, kujdes provokimeve te emigrantit!!!!!

Amon vetem per komunista mos na fol se ju pam me ke bet hale-ance per bashkine e tiranes ( Hysni Milloshi) smiley. Ik e shitjna ndonje tjetri keto. Une se kuptoj pse duhet te vptojme per PD. E luftoj korrupsioni, ka bere hapa cilesor ne arsim dhe shendetesi, jo perkundrazi jane me ibret. Boll me bacen se u plak vajti 70vjec dhe ka 23 vjet ne politike dhe pak po na nxjerr mallin e Enverit.

Belul, pergjigje e pyetjes tende: Qingji i mire pi dy nena. Bravo i qofte Metes, paska qene me i zgjuari.

Amon vetem me ate kokxhelin mos bej koalicion. Masnej edhe ske shum nevoj se jan ftillu robt dhe per malokun. 

ah mer grek i keq! dmth, me hajdutin le t'boj koalicion, vec me ate qe ve xhel jo. Ku eshte llogjika ktu? 

Jo vec me hajdutin, po edhe me greket e PBDNJ-se.

O mrrokell un e kam shkrujt ktu tjet per mu rama mos bej koalicion me asnji me kto partit morra me nga 10 votues se fiton dhe vetem po ate xhelin e kom mor inot qe kur pashe i foto me dylbi si tip vizionari medemek. Nejse tpaska vra refutgjatlliku vllai se une jam tirons e skom pik lidhje me greqine apo endrrat e tuja. Po mpelqe ama si boheni cift simpatik me gjemacen per demaskimin e armikut tamam rob te gatum ne komunizem. 

Jeni ju, pa jemi ne

Harruat kete:  E kam ftuar publikisht Aleancen Kuqezi njesoj si te tjeret qe jane rreshtuar me fjale kunder pushtetit! Dera eshte e hapur.

 

Edi Rama i lutet prape K.Spahiut per aleance... Pbdnj akoma me larg koalicionit me PS.. Pritet humbje ne jug per PS.

Gjergjo....ti ishe ai qe boje ato llogarite e tipit..sikur te kishte halla loqe do quhej daje? smiley Ti the qe Rama fiton fuqishem ne jug me ato llogarite qe bone smiley Pranej nuk bohen llogarite sic i bo Zaloshnja se ja si ndryshojne raportet. Sic po e kupton dhe ti vete Rama ka ngel totalisht i vetem. Te pakten po e blindon veten me Celibashin e me shoke qe mos e hedhin nga kali kur te humbasi zgjedhjet.

pse nuk boni koalicion me pbdnj do humi kshu? po jo mer se iken ato kohra kur pbdnj-ja fitonte deputet dhe ne lezhe

Pbdnj ka 6 % ne qerkun vlore dhe 2 % ne korce ,e 5% ne gjirokaster plus 1% ne Tirane.. Ndryshojne shume gjerat nqs ben perllogaritjet, nqs keto vota i ikin PS dhe shkojne ne nje koalicion tjeter si psh ne nje koalicion me LSI ( qe eshte gjeja me e mundur qe do beje PBDNJ dhe LSI ).. Ka skenare te tjere me beso.

Ato llogari i bera sepse mendohej qe PBDNJ do ishte ne koalicion me PS.. Hipoteza ishin pastaj, nuk jam penduar per asgje.

Me Ramen fitojme te gjithe!!!

Edi Rama eshte i mire njesoj per te gjithe, o Ron!

Me Ramen kryeminister, do kete antologji falas te Beatles dhe The Rollingstones, per gjithe dashamiret ne forme disqesh blu (me nentekst kjo...).

Me Ramen ne krye, do kene po ashtu disqet perkates falas dashamiret e kurt kobanit, portish head dhe nje pearl perl xhem or something... detajet ne seline roze.

also, parteey... five days a week on weekdays.

laura vorpsismiley

Doli para mediave dhe njoftoi zëvendësimin e Gramoz Rucit si kryelistë në qarkun e Fierit me ish kryetarine KQZ-së, famozin Ilirjan Celibashi me të cilin i vodhi mandatin Spartak Ngjelës, si rival që e kishte për kryetar bashkie. Burime nga selia “mavi” e partisë së re të Ramës bëjnë të ditur se keto ditë, Rama do të paraqesë kandidatë për deputete ish kryeprokuren e pergjithshme Ina Rama e cila e mbrojti atë si avokate, nga hetimi si kryeorganizatori i puçit të 21 janarit. Listës së kandidatëve do ti shtohet Dhori Sollaku me urdhër të prerë të organizatës kriminale “Hakmarrja për Drejtësi” që sundon mbi Z. Rama. Keshtu mesa duket partia e re e Edi Rames perveç 99-shave dhe Mjaftuceve do përfaqësohet më shumë se kurrë nga bota e krimit dhe mbrojtësit e saj

ca keni me lauren? Laura ce, non e andata via, magari fosse un altro acanto a lei....

nejse ajo eshte shume simpatike dhe mua personalisht s'me vjen keq fare se ca thote...smiley

Burime nga selia “mavi” e partisë së re...

Ky cilesim tregon qe PD dhe Vorba e saj ku ziejne gjellet kohet e fundit ,  kopjojne PPU . Me pak vemendje dallohet qarte simpathisja Popullore per gjetje e Buall MAVRI  per Sali Berishen . Duket qe ne seline e PD e lexojne imtesisht vepren VQ ... por si duket jane te kujdesshem se dikush do tu kete thene qe vete VEPRA eshte mesim per Berishen dhe keshtu na del se vetem babasqapi mund te Mesoje te tjeret dhe Jo te tjere ate  .Kjo shpjegon edhe ngrenien e nje R pa i heqe kuptimin.

Nje pergjegjesi te rende mba ketu edhe kuzhinierja e dalluar lefKOPE qe eshte pergjegjese per zgjedhjen e VORBAVE ku ziehen gjellet . Shoqet ne PD-hi  po i nxjerrin bojen vete partise me krahasime te huazaura dhe te "maskuara " .Zonja LefKOPE si perfaqesuese e zonjusherise se PD-hit mund te jape nje sqarim

Burg pa afat kush bllokon lefKOPENE tek PPU .  Bashkoni zerat . Mire qe na larguat HURIN po dhe kete KRIM do na beni me Bllokim LefKOPEJE ? Edhe teknikisht LefKOPEJA  nuk bllokohet dot . Ajo shperthen nga tubat  me fuqishem se me pare nen cdo lloj Niku , dhe verteton shprehjen se " Nuk ka Tub ta mbaje te mbyllur LefKOPENE " !

“Denoncimi pa kompromis i veprimtarisë kriminale të PPSH-së deri në nxjerrjen e saj jashtë ligjit është i vetmi shteg nga duhet të kalojë PSSH-ja për të fituar të drejtën e qytetarisë në shoqërinë e ardhshme shqiptare dhe e vetmja mundësi për opozitën (për kundërshtarët e PS-së në atë kohë, - K.X.) që atdheun e mbetur në duart e rrugaçëve të qosheve të errëta të nomenklaturës apo të kriminelëve ordinerë, t’ua kthejnë miliona njerëzve të ndershëm që kanë humbur besimin. Për sa kohe PS nuk ka bërë denoncimin e plotë të origjinës dhe të historisë së saj, ajo s’mund ta ketë të drejtën për të qenë një parti e ligjshme“

Edi Rama

Me keto veprime qe po ben Palloshi, kam frike se Buall Mavria do i fitoi zgjedhjet. Fatkeqesisht, nuk do te doja, por ja qe po me del llafi qe kam thon para ca muajve, qe e kam thon per ta sjelle ne hulli Palloshin, se ; Me Edi Ramen, Buall Mavria rri ne pushtet deri ne pension te Palloshit. Pra me gabimet qe Palloshi ben, Bualli mund te rrij ne pushet sa te doje, se nuk ka opozite tamam. 

Une them qe ti shkruash nje leter tjeter, ne mos atij vete se eshte i zene shume, dergoja ketyre cunave qe mban verdalle si keshilltare. Mbase i thone ata ndonje fjale sa nuk eshte vone...

Flm per keshillen Endrity, po ti qe je aty afer mund t'ua percjellesh mendimin e komentatorve ketu. 

Jam i deklasuar une smiley

Pjer e ka thene Berisha vete ate pune para teje qe ne kohen e qepes.... Rames i mbaroi shanci i fundit kur hyri PS-ja ne parlament. Tashme edhe sikur te vij ne pushtet PS-ja mbas zgjedhjeve fuqia e vertete do te jete jashte ketij vendi dhe pavaresia akoma edhe me e cunguar nga ceshte se kjo do te thote qe e kan sjell ne pushtet te tjeret. Ne kushtet aktuale nuk ka asnje arsye, ABSOLUTISHT asnje arsye perse Berisha te mos vazhdoje te mbreteroje persa kohe Rama do te jete ne krye te PS-s. Me kete nuk dua te them qe te largohet Rama dhe te vij ndonje tjeter se nuk shoh kush mund te vij ne krye te PS-s? Skandal eshte, kemi dy parti, njera ne pushtet, tjetra ne opozite, qe te dyja te vdekura politikisht nga cdo aspekt. 

1oora, kush te tjeret e sollen ne pushtet. 

 Tashme edhe sikur te vij ne pushtet PS-ja mbas zgjedhjeve fuqia e vertete do te jete jashte ketij vendi dhe pavaresia akoma edhe me e cunguar nga ceshte se kjo do te thote qe e kan sjell ne pushtet te tjeret.

 

Pjer, te tjeret jane ata qe kur populli u ngrit ne kembe per voten e lire (10 mij veta ne Moske, 200 mij ne Tirane !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ) e terhoqen mikun per veshi dhe e ulen tek krokodili, e i than pa futu shpejt e shpejt ne parlament se boll na cat bythen ju shqiptaret, dashkeni dhe ju zgjedhje te lira! Tani duke  i pjerdhur ne te deshires, te drejtes dhe sovranitetit te popullit vendosin e heqin keta larot si gure shahu qe nga p.. i s'emes duke vendosur fatet e Shqiperise si t'ju doj menderja Fyellit dhe bosave te Fyellit.

Po ka lene njeri pa sulmuar Berisha ne PS.Kur ka sulmuar edhe Majkon edhe Blushin van hallit per te tjeret.Berisha e sheh kundershtarin,kush do qe te jete,si armik qe duhet nenshtruar dhe duhet fituar me te me cdo kusht.Une skam asnje shprese se po te Ike Rama do qetesohet Berisha e do jete shpetimi I Shqiperise kur dihet qe te njejten gje ka bere me Nanon me Pellumbin me Mejdanin me Majkon me Meten .Po ta provojme nje here te heqim Berishen mbase ....mbase ka edhe Ai ndonje cik faj ne kete mesele.

ca do boj Sala mbas zgjedhjeve? do dal ne opozite apo ne pension?

Harakiri do ishte zgjidhja me e mire..Dhe ate dite ta shendrronim ne nje feste kombetare

S'ka shume shanse; te besh harakiri eshte burreri.

sala do rroj si mbret dhe pasardhesit e vet do shkojne ne ekzil me  cantat plot me florinj.

pse do rroj...ai po rron...e florinjt kane kohe qe jane ne ekzil.Hiç ,ke ngatrru kohet e foljes...

po mi zane po, te drejte do te kesh .

Edi qe kur u martu ka fillu me lujt bllofin, me pelqen! E rendesishme eshte te shporret sali-u. Sa per mundesine e koalicionit me kokemadhin Ilir, le ta provoi Iliri se atehere ka per ta pasur me tere mend mrena. Ai nuk rri dot pa vjedh e plackite, keshtu vetem po qe se do jete ne pozite mund ta beje. Dhe burgun do ta kete te sigurte!! 

Po pse mor kush te fut ne burg, Rama e Berisha apo gjyqtari? I sigurte te jesh qe edhe Rama te vij ne pushtet po e njejta loje do luhet, do bejne sikur po bejne lufte me prokurorine e me gjyqesorin... aman mor burr, nuk ka drejtesi ne ate vend sepse kjo nuk eshte klase politike qe ka trasheguar me merite nje shtet e nje sistem te drejte.

As Rama as Berisha nuk te con ne burg por ne Prokurori te con dhe duhet te mos mundohen te hane darke me te akuzuarin nje nate para vendimit.

Ne prokurori ke nje mal me dosje.... kush ka byth te merret me dosje te renda merr yahoo kur te cojne per gjah kshu pa teklif? Sidomos kur e kan te qarte qe s'ka gjyqtar qe te denon edhe sikur ti paraqesesh nje mal me fakte? Jo vetem aq por as nuk denjon te jap shpjegim per vendimin. I ke pare ti, ata edhe letren per vendimin nuk e bejne vete sepse mezi e lexojne, jan injorante te keputur intelektualisht, marrin na nje lek e i bien qylit. Gjyqesori i mbushur me te tille injorante qe s'dine te shkruajne  e lexojne, ose miq ambasadash. Qashtu or ti.

Keto qe thua ti I ka bere Pushteti I Berishes .Llogjika jote qe meqenese e ka bere Berisha do ta beje dhe Rama prandaj le te mbajme Berishen se une e du fort eshte llogjike nenshtrues tribale 

Une them te mbajme Berishen? Larg qofte, une nuk e duroj dot zgjedhen e te huajit ne Shqiperi aq me keq te serbit. Ai njeri ka bere vetem gjera te keqija per kete vend, i ka sjell ZI ketij populli ne te njejten shkalle me pushtimin osman, ne mos me keq, sepse pervec ZISE, ne pushtimin osman kishim edhe lavdi sepse luftuam me nje armik drejtepersedrejti. Une kete gjarper serb ne strofullen e shqiponjave keshtu e shoh.

Timi; " .... Edi qe kur u martu ka fillu me lujt bllofin, me pelqen!..." 

Si ta kuptojm kete Tim, se kur tjetri loz keq, normal duhet te thuash se , ç'eshte ky budalla,  e jo te thuash se, me pelqen. 

Pjer, e rendesishme eshte qe nga nje njeri i drejte, i paster, i moralshem etj., me ne fund ka kuptuar se me kriminelin dhe kusarin nuk mund te luash si i tille. Pra ne nje loje te piset duhet te luash edhe ti pis qe te kesh shance te fitosh. Dhe kete gje Rama e ka kuptuar dhe po mundohet ta loze. Prandaj thashe qe po luan bllofin. Kuptohet, se une e di qe ti je nje pokerist i vjeter, jo gjithmone me bllofin avantazhohesh, por krijon mundesira me te shumta per te fituar sesa duke shpresuar tek fati i kartave te mbara! 

E rendesishme, kryesorja, eshte qe saliu te mundet ne keto zgjedhje. Pas kesaj haper rruga vetem per gjera te mira dhe prosperitet per shqipetaret. Ndryshe, duhet te presim derisa zoti ta heqe qafe kete monster unikale te kombit tone. 

rama e ka shume mire, sepse ky burre shteti berisha me nje fjale, i ben te gjitha pislliqet dhe ti vjedh votat, menyra me e mire eshte sa me shume vota kunder birishes.

ca ka te keqe ? qe do me qene gjitheperfshires per te rrezuar saline??? mua me duket krejt normale ne kushtet qe jemi.

Hajde hajde, ka vend plot pas shpines te Edvinit.

Jo, se pastaj thojne qe s'i pelqen.

Ore ky e ka mire fare. Po Berishen pse e ka diskriminu?

 

“Do të ishte një hipokrizi e radhës në politikën e partizave që s’besoj se PBDNJ si parti serioze do të ishte e aftë ta bënte!", shtoi Rama.

Lol, ne te njejten fjalim ku fton ne koalicion LSI-ne. Jo se ka gje te keqe, po ne rast se ke ndertuar nje diskurs politik ku ne 2009 Meta qe armik me i madhe se Berisha, e ne 2010-2011 kishte protesta te hiqej Meta nga Rama, e miqesi me Priftin... o hu, lista e gjate me keto pune.

Po nejse, rendesi ka qe sonte eshte morale per Ramen dhe LSI-ne te bashkpunojn, por jo per PBDNJ me PD-ne.

Gjithashtu eshte morale te besh nje kthese 180-gradeshe nga politikat e 2008-2011, dhe meqenese ato politika ishin 100%, me mire 200%, korekte, por fajin e kishte Kali i Trojes, Kac Islami, me kutine qe nuk hapej.

Rri rehat ti me keto gjera, se do na i prekesh ne seder PS-istet parimore e te moralshem te peshkut, e do vine fluturimthi per te leshuar ndonje qortim te forte te Rames te tipit "Uaaa mami cfare poshtersie!" ose "Vafsh ne djall Edi Rama!" ose "O Ed Rama, o legen!".

Rotacioni ne qofte nuk korigjon drerjtesine e deshtuar, me mire te mos vij ! 

Rama: Koalicion me çdo forcë që dëshiron rotacionin, asnjë votë s'duhet të shkojë dëm

 

e forta do jet qe thirrjes se ketij   ti pergjigjet  edhe Saliu (PD)...smiley

Opozita demokratike jo-komuniste ka lindur shumë më herët sesa dhjetori i 1990-ës. Ajo ka lindur bashkë me lindjen dhe përhapjen e komunizmit në Shqipëri. Kemi parasysh këtu të gjithë ata nacionalistë, intelektualë, klerikë njerëz të thjeshtë që e parandjenë qysh me Konferencën e Pezës , ashtu si dhe të tjerë që pranuan aleancën në frontin Nacional-çlirimtar, rrezikun që i kanosej Shqipërisë po të vendosej pas lufte një regjim komunist. Ndërmjet atyre që morën pjesë në Luftën Civile si front antikomunist dhe u vranë, u arratisën ose u burgosën më pas, dallohen plot demokratë, ashtu siç dallohen të tillë edhe në frontin partizan-komunist. Pajtimi Kombëtar, për të cilin po flitet kaq shumë, pikërisht aty duhet të fillojë, të Lufta Civile. Kjo është një ide fisnike që e kanë hedhur vetë ish-pjesëmarrës në luftën çlirimtare dhe në atë vëllavrasëse. Kushdo që do t’ u shpëtojë hijeve të së kaluarës duhet ta mbështesë pa asnjë ngurim këtë ide.

 

Edi Rama

 

smiley

 

jo kshu t'thashe se i vrave fare. Me kte nuk orientohen me nga eshte qielli e nga toka 

 

Historia e luftës për pushtet që kishte projektuar gjenerali Enver Hoxha dhe marrja e pushtetit me dhunë që ka qenë thelbi politik i çdo lëvizje komuniste, është shkaku i vetëm që ajo luftë e nisur kundër okupatorit, degjeneroi në lufte civile… Prandaj nuk kanë asnjë kuptim thirrjet për harresë dhe për mbyllje dosjesh, kur nuk janë zgjidhur probleme kardinale si Lufta Civile…..”

 

“Denoncimi pa kompromis i veprimtarisë kriminale të PPSH-së deri në nxjerrjen e saj jashtë ligjit është i vetmi shteg nga duhet të kalojë PSSH-ja për të fituar të drejtën e qytetarisë në shoqërinë e ardhshme shqiptare dhe e vetmja mundësi për opozitën që atdheun e mbetur në duart e rrugaçëve të qosheve të errëta të nomenklaturës apo të kriminelëve ordinerë, t’ua kthejnë miliona njerëzve të ndershëm që kanë humbur besimin. Për sa kohe PS nuk ka bërë denoncimin e plotë të origjinës dhe të historisë së saj, ajo s’mund ta ketë të drejtën për të qenë një parti e ligjshme“

Edi Rama

 

smiley

Vallaj duhet te marresh nje cmim ti. Askush nuk ja kishte mbyll protezat kaq fort Drizos. Tani as nuk te kthen pergjigje fare. Ueeee, shume e modhe kjo. 

Ti mire bene qe i sjell keto, por problemi eshte se lidhja e Rames me PS u be 15 vjecare tashme, ku po mbushet gati 8 vjete si kryetar i saj.  Nuk shoh ndonje tentative te tijen per denoncim te origjines, historise, aktivitetit te saj me Ramen ne krye e as ndarje te qarte e publike me te kaluaren, pa le ndonje tentative per ta shperbere teresisht kete organizate thellesisht dhe thelbesisht antishqiptare.

Eh mer Ed Rama, do te mbesi emri ne histori. Me shkronja te arta do t'shkruhet.

shpresa e vetme per dekomunistizimin e shoqnis shqiptare je!

ska faj osht bo keq

ku te dale mer bab, vec te dale gjosend smiley

osh bo sh keq per zotin

Pranej ste dilka koha per kafe ty, se flike vone smiley

Po ky sikur tha qe fitoj vetem , apo ec mo qello nojhere cilesi e dobet.

Nje aleance me AK...qelbet ere programi i ""Rilindjes Shqiptare"""  qe ka shpallur PS .... ...me Spahiun si qytetar nderi i New Jork-ut shkon shume larg... """""""Me Spahiun je mbret ..me Spahiun je pasha qe ne gjak ..me Spahiun ka dale dhe moda te Gabi.... me Spahiun do  qelbesh edhe era hale me xhel flokesh....!!!""""

  smiley  Ja dhe sllogani i PD...Ne fakt kjo fjala "perpara!" i perngjan asaj thirrjes se gomarrit..Usht!. Dihet boterisht deficenca e inteligjeces ne krahun e djathte, kete mund ta konstatosh fare qarte por qe te dilnin me nje sllogan te tille pas 8vitesh qeverisese eshte me te vertete tragjikomike..Duket se slloganin e pasken lene ne dore te Fahriut smiley  Ne jemi ndyshimi?..Nga kush nga vetevetja?..Domethene e pranojne boterisht qe punet jane perfaqe te zeze dhe duhet ndryshim..dhe keta jane alternative e vetvetes...

 

thene ndryshe Yxhym.smiley

Kjo eshte logoja e re e PDs? Te kujton ate perpara partizane.

" Ne fakt kjo fjala perpara "

O shoku zbertheje fjalen , eshte , " Per Para " smiley

Shkurt, pas kraheve te Edvinit po bejne qejf lloj lloji. Nje varietet te tille racash, idesh, bindjesh dhe permasash as Cicciolina nuk ja kalon

C'domethene  rotacion?   Sepse  nese perfshihet LSI, bie llafi, ne koalicionin qe kerkon Rama, atehere sipas meje nuk quhet rotacion ... ndoshta  gjysem  apo çerek  rotacion ...  por jo rotacion i plote!

E ke gabim.  Eshte rotacion i plote.  Rotacion 360 grade.  Meta shkon nga pushteti ne koalicion me Berishen ne pushtetin ne koalicion me Ramen, e biles ka rrezik Rama ti nenshtrohet kerkeses se Metes per ta bere kete te fundit km, vetem e vetem qe te dali i fituar kunder Berishes.  Koalicion i tyre ka per tu quajtur koalicioni antikorrupsion eurointegrues, ku Meta dhe Prifti  (ky tani do jete deputet i PS-se) tashme te pajtuar, do jene famulltaret me te spikatur te antikorrupsionit.

Mua me shkrijne komentet te TemA. Kishin filluar njerezit ta shanin Ramen, tipit nuk te votojme po vajte me Meten etj etj. 

Dhe pastaj erdhen komentet e porositura! Njeri mbasi e fillonte me klishe te tipit "me te matur, prisni njehere, ca jane tere keto fjale" futej te llogjika e tij. Sipas tij, Meta vidhte sepse vjedh dhe Berisha e keshtu mund ti bente presion. Po duke qene se Rama nuk vjedh, atehere Meta nuk ka me ca ti bej presion e per rrjedhoje nuk do vjedhe dot. 

Jo po ta dish ti, kane edhe fantazi keta. 

Po e tha pra krietari ne Opinion se eshte sistemi qe i korrupton njerzit dhe normalisht sistemi=Berisha.  

Si tha Zaimi para tre vjeteve: Antiberishizmi s'eshte gje tjeter vecse berishizem i mbuluar.

 

GRUSHTI I MIGJENIT.GRUSHTI I MIGJENIT.

Ah, si nuk kam,
Një grusht të fortë,
E malit që s'bëzan,
Mu në zemër t'ja ngjesh.

Kështu shkruante,
Me penën e tij të artë,
Poeti yne i madh Migjeni,
80 vjet më parë,

Edhe sikur sot,
Migjeni të ishte gjallë,
Përsëri do kërkonte,
Një grusht të fortë,
Jo për të goditur malin që s'bëzan,
Por politikanët shqiptarë.

Ah, sikur ta kisha sot,
Atë grusht që kërkonte,Migjeni,
E ti godisja fort politikanët.
Që grushtin i tregojnë njeri tjetrit.

Ah, sikur ta kisha
Ate grusht që kërkonte Migjeni,
80 vjet më parë,
Pa mëshirë do ta godisja,
Malin e madh të sherrit.
Që shqiptarët me njeri tjetrin i ndan.

 

GRUSHTI I MIGJENIT.
 
Ah, si nuk kam,
Një grusht të fortë,
E malit që s'bëzan,
Mu në zemër t'ja ngjesh.
 
Kështu shkruante,
Me penën e tij të artë,
Poeti yne i madh Migjeni,
80 vjet më parë,
 
Edhe sikur sot,
Migjeni të ishte gjallë,
Përsëri do kërkonte,
Një grusht të fortë,
Jo për të goditur malin që s'bëzan,
Por politikanët shqiptarë.
 
Ah, sikur ta kisha sot,
Atë grusht që kërkonte,Migjeni,
E ti godisja fort politikanët.
Që grushtin i tregojnë njeri tjetrit.
 
Ah, sikur ta kisha
Ate grusht  që kërkonte Migjeni,
80 vjet më parë,
Pa mëshirë do ta godisja,
Malin e madh të sherrit.
Që shqiptarët me njeri tjetrin i ndan.  

Ah, sikur ta kisha sot,

Poeti eshte i denuar qe jeten ta jetoj nen refrenin e "a te kishim a te ishim"!!!

Nuk eshte e lehte te jesh poet!!!

E kane frike ,

Keta adminat a PPU 

Fjalen e poetit,

Ju duket grusht,

Dhe censurojne komentet.

Ne opozite me te pa drejtet,

Jemi ne poetet.....

Po partin e Peçi Bajamkës e pranon në kualicion Rama? 

 

Nejse, qeka bo m'duket pazari, ose t'pakten ky po e bo oferten e vet. Si tha ky me i ven tjeter: "s'do harxhoj kohe te merrem me Berishen." Mire qe e kuptoi qe ke veni pushteti nuk fitohet, por tregetohet. Me mire vone se kurre.

Me pelqeu Rama tek Fevziu, heren e fundit.Dukej me i pjekur. Kontaktin e bazen duhet te rikapi, me qytetarin e thjeshte, jo mitingje, jo takime alla amerikance po neper tregje, qytete provincash rruge me balte dhe fshatra qe jane te harruar. Duhet dhene shprese se mund te behet me mire...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).