Nje grup intelektualesh dhe shqiptaresh nga Kanadaja jane shqetesuar per ndryshimin e ligjit te emigracionit ne lidhje me marrjen e vizave. Ky ligj hyn ne fuqi ne Tetor te 2013-tes dhe eshte diskriminues, kur mendohet qe asnje vend tjeter ballkanik apo europian nuk futet ne ate liste.

Do t'ju lutesha shqiptaret qe jetojne ne Toronto te japin mendimin e tyre ne LinkedIn, pasi aty ne ate grup do vendoset se cfare do te behet nga komuniteti shqiptar.

Linkun per ndryshimin e ligjit e keni ktu.

352 Komente

Grupi Armiqesor i Torontos ne Aksion ! Gatiiiii - Tuuuu !!!!!! smiley

Lefti smileysmiley  ne te gatshem kemi qen perhere smiley

 • Perkrah gjith ketyre vendeve, zyrtarisht qenkemi third world country smiley
 •  
 • Colombia
 • Haiti
 • Jamaica

October 15, 2013:

 • Albania
 • Algeria
 • Democratic Republic of Congo
 • Eritrea
 • Libya
 • Nigeria
 • Saudi Arabia
 • Somalia
 • South Sudan
 • Sudan
 • Tunisia

December 7, 2013:

 • Afghanistan
 • Bangladesh
 • Burma (Myanmar)
 • Cambodia
 • Egypt
 • Iran
 • Iraq
 • Jordan
 • Laos
 • Lebanon
 • Pakistan
 • Sri Lanka
 • Syria
 • Vietnam
 • Yemen
 • Palestinian Authority

Na paskan fut ne liste me vendet islamike, si s'ju vjen turp!

ty tu be zemra mal sic duket. se ti para shqiperise, islamin ke, sic te lexoj.

Haha, sa mire ma njifke zemren

c'keni me shtetin kanadez? ju duhet te beni peticion ose dicka tjeter ndaj shtetit shqiptar i cili mesa duket edhe ne procesin e berjes se pasaportave biometrike paska probleme te tilla qe i ben kanadezet mosbesues ndaj pasaportes tone. kaq, kjo eshte teknikalitet, nuk eshte persekutim. 

PS. Ne liste mungon Dubai, shtrohet pyetja; nese nje shqiptar do martohet me nje nga Dubai, pse vjerri me vjerren e tij nuk ka nevoje te japin shenjat e gishtave, ndersa mami me babin po smiley

Loool smiley

Dubai eshte qytet i UAE ....nuk eshte shtet....

po ndonje VAC do hapin ne shqiperi keta? nese po, nuk me duket ndonje gje e keqe, shenjat e gishtave dhe foton ta bejne edhe ne USA sapo hyn kur je me vize. 

Une them te mos nxitohemi per t'i shpall lufte Kanadase. Mire Turqine qe do ta shpartallojme. Po lufta ne dy fronte nuk eshte ide e mire. Edhe Hitleri keshtu e hengri.

Shteti Kanadez ben shume mire. Kam informacion te sigurte se me kartat e identitetit dhe pasaportat biometrike eshte bere nami duke i tjetersuar ato. Keshtu, jane pajisur me to shtetas jo shqipetar, kryesisht nga kosova por edhe shtetas shqipetar duke pasur 2, 3 apo 4 identitete te ndryshme. Kjo eshte bere kryesisht gjate fushates bombastike te qeverise per te bere sa me shpejt kartat dhe pasaportast e reja, ku nuk ka patur kurfare kontrolli nese personi qe aplikonte ishte apo personi i vertete. Nisur nga fakti se mbi 15 % e popullsise se ritur dhe qe eshte ne emigracion nuk eshte kthyer kurre ne vendin e origjines, pra ne atdhe, zyrat e gjendjeve civile e kane patur te lehte ti ofrojne spekulanteve emra te larguarish me probabilitet te larte per te mos aplikuar per karte apo pasaporte shqipetare. Pra demi qe kjo qeveri i sjell Shqiperise eshte tmeresisht i rende dhe afatgjate.

Per ju qe nuk jetoni ne Kanada e keni shume te thjeshte nje fjali gazmore smiley . Ne kete rast preken prindet tane . Mosha e tyre e ben te pamundur ikjen ne Itali per nje vize per arsye te ndryshme . Mungesa e komunikimit ne gjuhe italiane, pafuqilleku, mungesa e eskperienceva udhetimesh te tilla pa shoqerues , si edhe ana financiare qe shtohen shpenzimet . Dikush ka mundesi , dikush qe nuk ka , as qe nuk e merr mundimin t'a beje ate udhetim , dhe ne kete rast demtohemi edhe ne , femijet e tyre.

 

me kete rast vini ju ne shqiperi per te takuar prinderit, dhe prape me kete rast shfrytezoni dhe kohen per te hap shkolla verore per diplomatet e rinj smiley

S'e kuptoj problemin. Te linku qe ke sjelle thone qe thjesht do te japin shenja gishtash para se te aplikojne, dhe do te paguajne per kete. Edhe...? Ku eshte problemi? S'eshte se po i ndalojne.

"Will my family need to go in person to have their fingerprints and photograph taken?

Yes. Unless they are exempt from biometric identity screening. All people included in the visa application between the ages of 14 and 79 will need to go in person to have their fingerprints and photographs taken if they are nationals of a country or territory for which Canada needs biometric information."
 

nqs do t'a perkthej , ska problem. behet fjale qe duhet te shkojne atje perderisa jane shtetas shqiptare te marrin shenjat e gishtave dhe te bejne fotot . kupton ??

Ky eshte diskriminim.

Elba, take it easy. Diskriminim eshte fjale e madhe dhe ne Kanada emigrazioni ka lawers qe merren me kete pune. Shteti ka rregulla dhe ti hyn ne kete grupim rregullash. Gjej aresyen se pse dhe perpiqu t'u mbushesh mendjen per te kunderten nese ke fakte. Kam punuar ca kohe me Emigracionin meqe ra llafi dhe mos me bej te hap zorret e barkut me keto te drejtat e jo-kanadezeve qe kerkojne te drejtat e tyre ne Kanada se ne vendin nga vijne nuk kane demokraci. Pastaj sapo fusin kembet ketu, kerkojne ta bejne Kanadane si vendin nga i cili kane ardhur.

pse te hapet barku ? Kanadaja eshte vend i zaptuar nga te gjithe ne , shekuj me pare dhe tani . Globalizimi i Kanadase ste jep te drejte as ty te gjykosh ne kete menyre.

Kanadaja eshte e indianeve po te jete puna per te drejta. Vetem ata jan vendalinj .

Ti nqs sje dakort , do te thote se ste prek ky ligj aspak , mua po. simple smiley

Ke te drejte ti ne fakt , ne fillim ne diskriminojme veten dmth u japim dore diskriminuesve shqiptare qe jane ne fuqi , pastaj  bota e ka kollaj fare te na diskriminoje

Kanadaja eshte shtet me ligje Elba, dhe mua me pelqejne ligjet e tij. Jo se gjerat nuk ndryshojne dhe s'ka vend per permiresime. Po abuzimet e emigranteve me spitalet, insurancat, welfare per prinderit pleq etj etj...jane te pafund dhe te shemtuara. Mos thuaj qe nuk ke degjuar kurre nga shqiptaret te tilla histori Dhe jo. une nuk kam bere kurre te tilla dhe as nuk kam plan te bej. Dhe po, e di qe nuk jane vetem shqiptaret, po nuk eshte se i mbroj as ato.

Indianet qe vijne nga India , pakistanezet etj etj   e di qe bejne , po shqiptaret hera e pare qe degjoj prej teje .

Te flas per ata qe njoh kaq vjet ktu dhe veten time, sa here kemi cuar prindet ne klinike kemi paguar 60$ viziten . Ku qeken kto shqiptare qe pasken bere kaq shume allish verishe ? Seriozisht nuk njoh njeri .

Ligjet ne Kanada nuk i kam studiu te gjitha , po di qe ka aq stupid case workers dhe aq ligje per burokracira sa nuk ja gjen dot deren. Vetem per EI , jan 800 pika dhe udhezime  per nje aplikim smiley . Kujt i hyjn ne pune kto ?? as ata vete nuk i dine te gjitha .......kur ta hash ne fund ti qe ben nje gabim , ta tregon ligji qefin pastaj smiley

Nejse, kthehemi tek tema .

 

Indianet qe vijne nga India , pakistanezet etj etj   e di qe bejne , po shqiptaret hera e pare qe degjoj prej teje .

Ne fakt, shqiptaret qe marrin mundimin te emigrojne me dokumente te rreme e qe kane ndermend te bejne pislleqe, nuk e bejne per ne Kanada. Ne Kanada shkohet rregullisht, mjafton te te gjeje nje i njohur pune e te marresh provimin e gjuhes qe ketej, qofte dhe per ne montreal nje here. E shumta mund te mos kthehen me pasi kane shkuar me vize turistike. Por gjithe kete rrezik s'e merr njeri per Kanadane. E merrnin per Ameriken ose Angline. Keshtu qe per kete jam dakord me ty.

A s'do te shkojne gjithsesi per intervisten? Ata te Torontos ne Rome, ata te Montrealit ne Vjene?

Elba, shqiptaret mire bejne qe organizohen dhe lobojne, por keto pune ne rradhe te pare kane te bejne me marredheniet ndershteterore dhe kredibilitetin institucional.Edhe mua te them te drejten nuk do me pelqente qe me pashaporta fallco shqiptare te hyjne ne Kanada lloj-lloj plehrash qe neser te behen personazhe te faqeve te para te gazetave.E di qe kjo kufizon disi levizjen e lire te te afermve tane, po faji nuk eshte i shtetit kanadez qe vendnisja e tyre eshte nje shtet i kompromentuar ne te njejten shkalle me vende te botes se trete.

Jam i sigurte qe nese shteti shqiptar ploteson disa kerkesa, qytetaret e tij hiqen nga ajo liste. nese shteti i hyn ketyre negocimeve dhe perpiqet ti zgjidhe, aq me mire per te gjithe. Nese thote qe e di vete kete pune, aq me keq per te. Linkdini eshte nje sensibilizim i mire, po pa mundesi praktike. Vec nese bejne shqiptaret pastaj ndonje lobing llaftari ku te derdhen milionat vu! gje qe mua nuk ma merr mendja.

PF I don't know you too smiley urdhno na jepni idera te reja t'i dime po te jesh biometrik dhe ti perballe nesh ama smiley

milionat skane nga te dalin kur komuniteti eshte i ri ne moshe , mos shiko Ny, Boston ti , ata po , ata jane milionera , qe per nje elektorat mblodhen 1 milion $ smiley para ca vitesh

apo vjet per Shkodren e permbytur $30.000

Kot,me thene te drejten, nuk marr persiper te bej punen e shtetit shqiptar, nderkohe qe zyrtaret shqiptaret bejne sacme kafeneve. Une jam me pashaporte kanadeze, pleqte mund te vijne sa here te duan, keshtuqe personalisht nuk kam halle. Por gjithashtu nuk kam kohe te tepert ta harxhoj per "pse me shef ti ashtu". Megjithate nese do, nje ide falas mund ta jap. Kontaktoni me deputetet e zones ku ka numur me te madh shqiptaresh dhe kerkoni ndihmen e tyre. Jane shume te gatshem per cdo problem.

Po edhe une jam me pashaporte kanadeze , cdo me thene ti me kte ?  Prindet e tu mund te vine sa here te duan .........po si do te vine ? kane dokumenta kanadeze ??

prindet e mi nuk  i kane se bashkimi familjar ka 2 vjet qe eshte blloku .

Atehere kthehemi te viza . Ktu ku eshte problemi. Nqs prindet e tu skane nevoje per viza , eshte e e vertet qe ste intereson.

si shqiptar i komunitetit duhe te te shqetesoje , megjithate e drejta jote smiley

Ca dmth sacme ne kafene? lol

Kush eshte ky ? Si fytyr e pame. 

rrezik puno ne ndonje ministri smiley

Mos je gje ti? smiley

jo jo, s'vuna fotografine time se kisha hall se mos ju shpifej kafja smiley

pse e solle kte athere smiley

meqe s'ishte duke pi kafe pra smiley

si e gjete?smiley 

kafenene imagjonoje vete se nuk po ve foto tjeter smiley

Elba, une s'jam kunder shqetesimit tend, perkundrazi... Por s'me duket gje kaq e madhe. Keta qe vijne per vizite a s'duhet te shkojne nje here ne Rome ose ne Vjene gjithsesi, si ata temporary workers me arranged employment?

I nderua Bledar ,

 

eshte shume e madhe , sepse e kam sqaruar me lart , prindet tane te vjeter e kishin shume kollaj aplikimin me poste , dhe pergjigja u vinte po me poste , deri tani dmth ne kto momente. Skishte nevoje te ikte njeri ne Itali fizikisht. Ishte shume shume shume me kollaj.

Per raste te tjera nuk e di ,une po  flas per vizite per familjaret.Na kan fut nje hall te madh nqs hyn ne fuqi.

Po kjo mund tju ndihmoje

 

Britain and Canada to have joint diplomatic missions overseasWilliam HagueWilliam Hague says the new arrangement will extend Britain's diplomatic presence around the worldRelated Stories

Britain is to establish joint diplomatic missions abroad with Canada, the Foreign Secretary William Hague will announce.

Elba duhet te bindesh PF njehere. Une do e kisha firmos peticionin tuaj, por nuk jetoj atje . Fol me PF. Fillo te ai e me rradhe kush jeton atje. Gjeni nje gjuhe te perbashket. 

Kam hall se e njof dreqin dhe me ben gjoja kot smiley

Ti edhe s'do te paguash kuotizacionin per GAT, edhe kerkon favore nga antaret e GAT? smiley

Mu sme ka ftu njeri  smiley 

Ndoshta kane ndonje test qe duhet te kalohet? Une s'e di se s'banoj ne T - pyet PF ose Br3dharakun per me shume detaje.

smiley  aman me goce s'heq dore ti nga kto

smiley

Epo duhet te qeshim ndonjehere Elba se s'kalohet me seriozitet gjithe dita.

Dmth me Ligjin e ri me sa kuptova shqiptaret ne Kanada nuk do ti lene me as te hyn e as te dalin nga Kanadaja apo jo?

 

C'thua more Gjon smiley

I lexove t'i komentet me lart ?

Nqs jo , behet fjale qe ne qe jetojme ketu , na merr malli dhe duam t'i bejme ftese per vizite , prinderve. Aplikimi per prindet behej me poste , dhe do  te behet deri ne Tetor 2013, pastaj prindet tane me ndryshimin e ligjit kanadez , u duhet te shkojne ne Itali personalisht , fizikisht, te paraqiten ne ambasade per gishtat , interviste a ku di une , po dmth duhet te marrin rrugat per ne Itali dmth , kur ka qene shume shume me kollaj , vetem me poste $80 pakon me dokumenta 150$ per vizen brenda fature e paguar dhe i nisnin per ne Rome , dhe u vinte po me poste nje pergjigje qe te parqiteshin ne Tirane pe rte marre pashaportat , me viza ose jo ..............tashi duhet te shkojne Itali per aplikim dhe cdo rregull mbrapa se nuk e di si do funskionoje afati i marrjes se vizes .

kontrolloje dhe njehere faqen ne maj te 2013 se ndoshta hapin dhe ne Shqiperi ndonje VAC se thone qe po punohet per kete

Po pse nuk ka ambasade kanadeze ne Tirane? ( kam shume vite qe skam qene andej e pertoj te googloje tani)

Di qe eshte nje si konsullate , si dege e ambasades se Romes......ndihmon njerzit me dokumenta dhe informacione si te aplikojne , etj etj , apo te marrin pashaportat qe vijne nga ROMA me pergjigje per vizat.........ambasade nuk ka smiley

Asgje nuk kane me ketu. Tani merresh vetem me Romen dhe Vjenen.

S'e di per vizitat, ne fakt. Por per aplikimet e tjera s'kane pune.

Epo atehere nuk eshte dhe sh diskriminues. Skeni kushtet e duhura. Sma merr mendja ndonje vend tjeter ne Ballkan apo Europe mos kene nje ambasade Brenda vendit te tyre? se besoj se do mdryshoni gje. Ligjet kur forcohen nuk pyesin shume sa irritohen njerezit. Meqe e paskeni filluar te pakten kerkoni qe mos kapi ky ligj pleqt 70 e lart. Mbase bejne nje perjashtim. 

Ajo e Romes dhe Vjenes ne fakt mbulojne gjithe Ballkanin, te pakten shtetet rrotull nesh. Serbi, maqedoni e mal i zi ne Vjene, shqiperia ne Rome, Bullgaria dhe Moldavia e paskan ne Rumani.

Vertete? As e kam idene ne fakt. Epo mire ja ku eshte Italia. Nje vrap. Big deal smiley

OK, po pse s'e kane futur maqedonine, serbine, moldavine, ukrainen ne ate liste, por vetem Shqiperine ne gjithe Europen lindore. Kjo sikur s'hahet.

Do kene bere ndonje Pune o Bledi. Do jete kap ndonje, se keshtu kot nuk te diskrimonon njeri. 

Shpresoj, Moza. Perndryshe e vetmja gje qe mbetet eshte fakti qe jemi myslimane.

Ooo, tani e vura re une! Pse s'e kane vene dhe ukrainen te lista? Qe kur qenka Ukraina me mire se ne, me gjithe ata ukrainas qe ka atje e me pisllieqet qe bejne? Tamam diskriminim.

Ke qene ndonjehere ne Ukraine?

Pyetje me vend smiley

Kam pare ukrainasit. Pasaportat tona i pranon nje BE e tere ashtu si jane, s'i pelqen bytha e Kanadase.

Eshte vendim diskriminues dhe pike. Me siguri i marre mbi baza antiterrori dhe islamizmi.

Ukraina ka rroga me te uleta se shqiptaret, GDP me te ulet per capita, diktature shteterore me te larte.

mire beni ta ndryshoni kete ligj diskriminues. nuk shikoj as kinen as indine aty, pasi s'ja u mban kanadezeve me shtetet e medha. po keto ''intelektuale'' dhe linkedin hiqeni. bejeni thjesht per cdo njeri,(na mbyten intelektualet). cdo shqiptar, njeh nje tjeter e keshtu me rradhe. organizohuni, firmosni peticionin, kontaktoni deputetin e zones, ose dike qe merret me kete pune. luftoni se keta te shkelin me kembe po s'luftuat.

As filipinasit, as vendet e tjera ish sovjetike. Sikur jane bazuar vetem te feja.

Trolli, ti s'ke si ta dish qe ne Filipine dhe ne ca nga ish republikat sovjetike jane disa nga terroristet me te eger islamike.

dokumentohet per her te pare ne peshkupauje perdorimi i epitetit Troll. smiley

Elba, merr ata 126 "intelektualet" e atij peticionit tjeter e u thuaj ti bejne nje peticion Kanadase qe te mos na fusin ne lista me shtete te dyshimta islamike, se ne jemi Evropjane e s'kemi asgje t perbashket me kta ne liste smiley

nuk e kam shume idene e problemit por mendoj se shqipetaret do te kene me pak probleme kur te miratohen tre ligjet per hyrjen ne evrope

E keqja eshte se miratimi i tyre do te vonohet shume dhe nese Evropa nuk i anashkalon BE-ja do te jete larg. Tani qe Edi ra dakort per ti kaluar ne parlament, na ngrihet Sala dhe thote se i ka dhene fjalet popullit qe keto ligje te aprovohen ose jo me referendum popullor.  

Elba ...Mundesia me e Madhe eshte te Hidhni ne GJYQ Degen Konsullore te Al.ku militon Princi Yne i Madherishem me Prona e Troje nga Burgajeti ne Burgjet !

Merrni nje avokat te Ministrise se perjashtme te Shqiperise dhe Hidheni ne Gjyq per Diskriminim .Dacibaot nuk kane vlere pasi nje vendim merr formen e Ligjit .

Oidriz me ke t'i bejme keto akte smiley nuk i sheh shqiptaret ne Toronto po bejne feste se sduan t'u vine me "harixhinj" nga Evropi .

 

Te kesh qef me na pa ne te  Ju Es Ej. Shume te dashur jemi. Shif e shkruaj. Qe te gjithe me American flag jemi me te miret! 

Para ca kohesh qeveria kanadeze vuri regjim vizash me cekine (dhe hungarine me duket) se arixhinjte e ketyre vendeve vinin e kerkonin azil politik ne Kanada duke keqperdoruar ne menyre flagrante ligjet e emigracionit. Sic duket qeveria kanadeze duhet te kete pervoje te ngjashme edhe nga shtetasit e vendeve ne fjale, ndaj dhe ndryshimi i ligjit. 

Per mu, bravo qeverise kanadeze.

Sic e shihni dhe ju vete , komuniteti shqiptar ne Toronto mundesisht t'i nxjerrin syte njeri-tjetrit  edhe do t'a benin sa t'u binte mundesia ne dore.

Patriot ti harixhi je?  , meqe permende me kenaqsi ligjet e rrepta ndaj harixhinjve  dhe vendeve ne fjale qe efektohen nga ky vendim.

bravo qeverise kanadeze se me sa duket ja paske hedh dhe ti bashkimit famijar me prindet

kujt i behet vone per te tjeret ?

Une qe thoni ju kam jetuar 6 vjet ne Amerike, po shqiptare me zemerzinj dhe xheloze se ne Kanada sme kishin zene syte .

duan dhe bashkpunim me donacione dhe fondacione dhe nuk duan njeri-tjetrin , bravo bravo smiley

 

Une qe thoni ju kam jetuar 6 vjet ne Amerike, po shqiptare me zemerzinj dhe xheloze se ne Kanada sme kishin zene syte .

 

smiley

Eh ca ja fut pordhes kot.... E lexon ca kam shkrujt apo jo!

Per mu, bravo qeverise kanadeze.

tema diskuton shqiptaret qe preken nga ligji  , ligji i vene nga qeveria kanadeze , ti thua bravo qeverise kanadeze.

nqs e ke me shaka , te na falesh

Mos u hap si vaji ne lakra me histori shqiptaresh zemerzinj etj etj.

Le te themi qe ne Kanada nga 1000 kerkesa per azil, 800 syresh vijne nga vendet ne fjale dhe 90% e te cilave jane te stisura. Kostot e riatdhesimit te ketyre personave plus kostot qe i shkaktohen sistemit shendetesor, arsimor etj qeverise kanadeze i kushton miliona te cilat do i marri nga taksat. Pa llogarit vjedhjet, drogen, prostitucionin etj etj....

Tani nese qeveriu ketushem perpiqet qe te shkurtoje abuzimet me sistemin, si ti them une qeveriut harram voten, se u preken edhe shqiptaret?

ah moj Elba me vjen keq ta them por ne pergjithesi ne shqiptaret jemi smirezinj  dhe xheloze me njeri tjetrin kudo ku jemi... ndofta ky eshte problemi kryesor qe bejme nje hap para dhe dy mrapa

nuk kane te mbaruar historite e shqiptareve , bile i ndihmova njeher ne nje program per grate , dhe u jepja bileta autobuzi edhe pse ato vinin e iknin ne kembe smiley

ma ben njera , qe ishte po si ato , dmth pjesemarrese, - Po ti pse u jep bileta atyre , do te te marrin per budallaqe !

se kjo ishte e pervecme , duhej t'i jepja vetem ksaj bileta , jo te tjereve , dhe me beri budallaqe pse ndihmoja grate

ik aman spo e hap thesin me mire smiley

me duket sikur perseris veten... pranej nuk bohet Kanadaja...

me marrsh pleshtat e odisese ti mu smiley

Ja shef! Pse duhet t'iu jepje bileta kur nuk iu takonin? Apo nxjerr mallin e korrupsionit ne Shqiperi? smiley

E njejta situate me ndodhi tek Ontario Science Center kur cova gocen te shifte nje fim 3D. Para se te futeshim ne kinema me kerkoi nje qese popcorn. Shkova t'ia ble. Shitesja, nje myslimane me koken me shami (ku me bine gjithmone mua mor vlla, sikur e boj kastile) shume e dashur e shkreta me thote " nuk lejohet, por po te duash mund te ta fus ne nje qese tjeter qe mos kuptohet qe eshte popcorn". "Jo" i them me buzeqeshje. Me jep nje lolipop qe ta lepije. Ska problem" E vogla vari buzet. Kjo me kthehet prap. "Pse e merzit gocen? ta fus une ne kaush. Asnje nuk e merr vesh" Sa mi ka hyp nervat!!! Ty te pagujne ne baze te disa rregullave dhe ti me ben propagande mua nga ai vend pune qe une ti ve shkelmin rregullave? Me ofron dhe bashkepunim jo nje po dy here!!! Vec se me erdhi keq ti thoshja me sill supervaiserin ketu ta bej nje muhabet... po gabim bera. Ndaj them une qe ata ikin nga vendi i tyre se nuk rrihet dhe vijne ketu qe ta bejne edhe kete vend si vendi nga ato iken. Zot na ruaj!

Ca thu? Do i hiqje tjetres buken e gojes sepse donte te te kenaqte femijen? smiley

Jo lal. Duhej t'ia shpjegoja asaj gruse qe neqoftese do te fitoje buken e gojes, duhet te zbatoje rregullat e lojes dhe jo ti shkeli ato. Kete edukate i jap une fedhe femijes tim, dhe nuk dua qe dikush tjeter ti tregoje se ka dhe rruge te tjera qe i vijne anash ligjit dhe its nothing wrong with that!  Prandaj e duam kete vend dhe lame vendet tona, qe te ndertojme jeten ketu se ky shtet ka ligje dhe ligjet respektohen per te miren e te gjitheve.

Dhe pastaj punoni ne te zeze qe te merrni edhe welfare. Normalisht, i bie qe s'e ke bere kete, si shume shqitpare te tjere, apo jo?

Bledar, bote tjeter ketu vella. Kur s'me njef mos me ver para situatave hipotetike qe i ke me te degjuar nga te tjere. Po flasim per parime. Nese je kundra, sill argument.

PF, po gocës i shpjegove pse nuk pranove për popcorns? smiley

Muhabeti ishte i shpjegum. Tek dera ishte sign "No food aloud". Maroi. Keto jane brez i lindur ketu.

No food aloud

Po kokoshkat s'bertasin fort. 

smiley

Epo keshtu eshte kur e bo tjetrin me nerva. fillo kaperxe germat. Masnej ke peshku te gjithe e marrin vesh shqinglishten.

Të pyeta thjesht meqë fëmija u përball me një shitëse e cila ishte e gatshme të manovronte ndryshe nga "the policy" dhe shenja në tabelë.

po kur ishte i afishum te dera pse shkove me ble gjera te tilla, pastaj pse shiten keto kur eshte e ndaluar ? 

mos shtoj qe goca qe te ka lind atje (shenje superioriteti), si te kerkon gjera te ndaluara ?

O kureshtar, nese do te futesh ne muhabet thuj mor burre, po mos boj provokime kot. Dyqani ishte ne holl dhe shiste per gjithe Qendren. Kinemaja ishte nje nga ambientet dhe per nga arkitektura e vecante nuk i lejonte ushqimin brenda sepse therrimet e ushqimit i binin ne koke atij qe ishte ulur perpara teje.

Dhe ja ku ra dhe superioriteti i goces se lindur atje. smiley Po ajo qe s'kuptoj une, pse pjesa "lindur atje" te ben te ndihesh direkt inferior. Sa per kuriozitet, goca e madhe erdhi ketu ne mosh shkolle dhe e vogla ka lindur ketu. Kur krahasoj zhvillmin e te vogles qe ka bere kopshtin e cerdhen ketu (asnje dite me gjysher) dhe te madhen qe erdhi ketu ne te njejten moshe vetem me edukimin e gjysherve shqiptare, me ze gazi, mos them turpi. Une them se eshte shenje superioriteti kur ti e pranon qe ka dhe me mire se c'je ti dhe perpiqesh te ecesh perpara.

te thash se ti e permende si te tille (shyqyr qe te kish lind andej mnjf). une per vete s'kam kalamoj, jam rehat.

si dhe diçka ajo ka dash me te ndihmu se i je duk si arab, si bashkombas dmth. se ta dinte se ti je arabofob, s'besoj se do te ndihmonte.

 

si dhe diçka ajo ka dash me te ndihmu se i je duk si arab, si bashkombas dmth. se ta dinte se ti je arabofil, s'besoj se do te ndihmonte.

 

smiley

Kur ske kalamaj nuk te lejohet te diskutosh ketu Kurreshtare. lol.

Ore Kurro. Mas ketij dimri te pafund kanadez une edhe arab te kisha qene do isha bo  i bardhe si bark bretkoce, sic thoshte gjyshja ime rafmet paste. smiley Kurse gocat i kam bjonde me sy jeshil. Cuditerisht edhe une bohesha bjond ne vere nga dielli. Ne kohen kur akoma kishim aq lesh ne koke sa per te nderruar ngjyre.

e kisha me thumb, ngaqe shprehe perbuzje me ato qe mbajne shami ne koke. 

dhe diçka, kanadaja do apo s'do ti te korruptohesh, do te fundoset nje dite, si te gjitha krijesat (organike, fizike ose shoqerore) e tjera para saj e pas saj. keshtu qe them se nuk ben mire qe s'perfiton nga okazionet qe atje herepashere mund te te jepen. 

kam vene gjithashtu re, qe ata qe jane me te moralshmit, e bejne kete jo se nuk ja u do ndergjegja (te hajne qyl), por nga qe nuk ua mban prej frikes. 

Ore pike e zeze. Une nuk thashe asnje llaf perbuzje per shamiqaren ne vetvete. Perkundrazi thashe qe ishte shpirt njeriu. Per gjestin po. Dhe padyshim qe backgroundi kulturor ka te beje. Pastaj c'faj kam une qe ajo ishte ajo qe ishte dhe aty ku ishte mer burre. Mos u boni paranojak tashti. Nje anglez me origjine, ose dhe nje kanadez qe eshte adaptu me ligjet e ketushme, nuk e bente kurre nje gomarllek te tille, pavaresisht nga qellimi i mire ne vetbete.

Shiko se sdua te mbroj PF se mbrohet vete ai , po ne jemi superior ndaj rracave te tjera. Keep that in mind smiley

kam vene gjithashtu re, qe ata qe jane me te moralshmit, e bejne kete jo se nuk ja u do ndergjegja (te hajne qyl), por nga qe nuk ua mban prej frikes.

po ti o burr s'paske lon studim e observim pa bo.
Seriozisht tani, si kujton ti se induktohet morali?

kur ta mesoj do ta them

Kurro me duket eshte nga ato kokpllocat qe peshtyn ne toke ne autobuz dhe shikon me mburrje verrdalle per te pare nese do i flase njeri. E po nuk i foli njeri thote shqip me ze te larte; He mo pse nuk flisni. Kam hasur njehere nje te ri te tille ne subway ketu ne Toronto. T'ia fusje nje shpulle mas veshit sa te te hante krahu, po do llaftarisje njerezit e tjere perreth...

Kurse gocat i kam bjonde me sy jeshil.

qyqa aaaaa uuu dolem burre e gru smiley.  ene te mijat ashtu jane smiley

( ps. te te rrojne gocat e i pac me jete smiley )

Thanks! smiley Rrace e paperzime ne, pranej. smiley

Bledar

ky tipi kur punonte ne tr i mbante syte ulur sepse kishte frike nga tropjanet qe mund ti thoshin  pse me shikon mue(kto i tregon vet ai) .tani qe ka shku ne kanada behet trim e do ti bej keq nje shitseje te gjore e cila e respekton dhe me mirsjellje i sherben. Mun ta kuptosh se ca mund te bej ky po te ket ne dore.

Shitesja, nje myslimane me koken me shami (ku me bine gjithmone mua mor vlla, sikur e boj kastile)  smiley 

po ato plaka hesapi more PF  , gjynah ...njher ne kembe , njeher me autobus .....pse me gjera aq te vogla do e ngushtoja zemren une ...........ato bileta i marrin jevgjit nga 2 vete per 4 e s'u thote gje njeri .......plakat vinin cdo jave ne program , pse mos ua jepja ??

korrupsion  i thu  ti ksaj ? smiley

po ca flet o cuno smiley

Elba, mos e kthe tani qe nganjehere vinin edhe me autobuz. smiley Puna eshte qe leket kishin nje qellim dhe nje destinacion. Nese dalin jashte ketyre, domethene qe jane keqperdorur. Dhe ne nje vend tjeter mund te jete dikush tjeter qe ka shume me teper nevoje per to. Plus ato leke kane dale nga xhepi i dikujt, apo jo. Mund te jete edhe xhepi yt dhe i mi.

sa per te tjeret...po mi...ka dhe xhamajkan qe ta fusin thiken ne melci per 5 dollare droge....

PF, jam dakord me respektimin e rregullave pike me pike, por ne kete rastin me siper mendoj se nuk do ishte tronditur as sistemi dhe as edukimi i femijes nese do i ishte bere bisht rregullit te futjes se kokoshkave brenda ne OSC.

Une futem tek ata persona qe rregullat i respektoj dhe as me shkon ne mendje te bej pislliqe apo te perftoj nga dicka qe nuk me takon (ne kuader te sherbimeve sociale psh). Por, mendoj se ne disa gjera te vogla mund edhe te behet bisht. Pikerisht per mos t'u kthyer ne robote. Se keshtu fillojne e humbin njerezit elasticitetin dhe prakticitetin ne trajtimin e situatave te ndryshme ne jete. E perfundon qe te vjen policia ne shtepi sepse ti po degjoje muzike (jo me ze te larte) mbasdite (jo ekspericence personale kjo).

 

Jo,jo rebus. Kur personi i caktuar per zbatimin e nje procedure, te rekomandon qe ta anashkalosh kete procedure kjo eshte shume flagrante. Plus sot e ben falas, neser te thote "me jep nje dollar ne dore dhe te fus une pa bilete" Dhe ai tjetri qe e ka paguar bileten 20 dollare thote pse une idiot jam qe te pres prap bilete. dhe shkon dhe ai ke nje dollareshi. pastaj ngaqe kinemaja nuk shet me bileta se i merr shitesja ke nje dollareshi falimenton dhe keshtu dalim te gjithe me kepuce te kuqe.

Jo,jo nuk ma mbush dot mendjen. Pa fol qe ti po me c'edukon kalamanin qe une po e mbaj perdore dhe qe une nuk dua ta shoh neser te bjere ne burg se i doli ligjit anash!

Drejt e ke o PF. Mire ke bere. Besoj ja the me buzeqeshje- thanks but no smiley se problemi nuk eshte se ok ja dha popcorns fshehtazi por goca kur te shkoj prape do kerkoj prape. Epo nuk qelloi ajo gruaja me shami ne koke si t'ja bej PF pastaj ? Goca do popcorns!! ( ato ndyresira pse nuk shesin popcorns) smiley

Me buzeqeshje moj xhan, me buzeqeshje. Ku ta ma mos i buzeqeshesh ketyre visible minorities mi! Apo nuk e keni ket term ju te USes?

Te kuptoj, dhe jam dakord me llogjiken tende. E vetmja gje qe me "shqeteson" ketu ne Kanada eshte se me duket sikur njerezit kane humbur ate prakticitetin qe duhet kur ndonjehere ndeshesh ne situata qe nuk i ke te shkruajtura ne manual. Dhe kjo sjell pastaj qe shikojne dicka te ndaluar edhe atje ku ndoshta nuk eshte e ndaluar. Ose atje ku ka nje zgjidhje tjeter alternative. Behen te gjithe police.

Eshte thjesht veshgim gjithsesi, jam akoma ne fazen e vezhgimit smiley.

 

PS. Te njejtin "debat" e kam edhe me tim shoq, i cili e adhuron Kanadane pikerisht per rregullat e forta qe ka. Une personalisht ka disa gjera qe akoma nuk i pranoj si te duhura, megjithate rregullat nuk i shkel.

Cfare rregulli psh nuk te pelqen Ty? Me bere kurioze smiley

Po ja psh, dicka qe me beri shume pershtypje vjet ne vere. Ishim ne nje plazh ketu afer Torontos, vetem kur shoh nje polic qe vinte verdalle midis plazhisteve. Ndalon tek nje cift edhe u ve gjobe sepse ishin duke pire birre.

Nje rast tjeter, para disa ditesh me nje miken time ishim ne nje mall. Dolem jashte qe ajo te pinte nje cigare. Na afrohet security guy dhe na thote qe e gjithe zona rreth e rrotull (qe ishte ne qiell te hapur) ishte no smoking. Per te pire cigare duhet te dilje ne rruge kryesore.

Dmth jane disa gjera qe une mendoj se prekin disa liri te njeriut. Ne rastet me siper mendoj se behet fjale per disa liri qe nuk cenojne lirine e tjetrit. Tani po ti futemi me lupe do e gjejme ndonje cenim, por nuk mund t'i veme ne barazpeshe.

Theksoj qe une vete nuk pi as duhan as alkool.

Eh po kur shkon në plazh dhe nuk të lejojnë të marrësh asnjë lloj pije freskuese, dhe as ujë, ndërsa ti përvëlohesh në diell. 

Ate ndalimin e lavatriceve ne apartamente s'e kam marre vesh kurre, se s'kane ndonjej fitim te madh prej laundry. T'i lash rrobat aty ku ka lare breket lloj lloj jevgu. Megjithate, ata te mite arriten ta sajojne nje lavatrice te vogel brenda. 

Ndalon tek nje cift edhe u ve gjobe sepse ishin duke pire birre.

Dhe ku eshte e keqja ketu?

Gjembi, sa vite ke ne USA?

3

Cfare rendesie ka? Edhe ketu ka plazhe e parqe ku s'lejohet alkoli. Behet per disa arsye, mendoj une.

Behet mi gjemb, por vallaji kjo e plazhit që të mos lejojë as një shishe me ujë m'u duk shumë e papranueshme. 

Shishe me uje? Shishe me alkol, lirika

Moj, as dhe një shishe me ujë se alkol unë s'para konsumoj në plazh.

lirka, ti me duket shkoke ne plazhe ekskluzive smiley  Kujdes se xhibi eshte perjashta tek ferrat duke pare me dylbi nga plazhi.

ishte i çik eskluziv n'fakt smiley 

Ne cilin plazh? 

Chicago

Really? Skam pare ndonje te tille. Kam pare qe hy me pare po qe ste lene uje? e vetmja arsye do kete qene privat dhe nje menyre me bo pare. Si puna e shows e concerts qe ste lene gje te kesh me vete. Qe te blesh aty! Te marrin fitimin qe duan. 

Po jo more. Pne ne Cikago downtown kam bere plazh nje vere rresht dhe me fridge plot me shishe uji e limonata shkonim. S'na ndalonte njeri.

I don't know. Une deri me sot skam pa plazh te tille. Po dhe sikur te jete 1 ne gjithe USA sdo me thene gje se eshte rregull. Nuk hyn te rregullat qe po diskutojme ketu. Nje rregull psh qe PF me siguri you agree - kur shkon ne amusement parks ( rides ) Rregulli numer 1 eshte hiq shamine nga koka! Apo Jo o PF? smiley ( shif kur te vij Kureshtari tani) lol

Ka rendesi. Kur vajte atje, nuk te beri pershtypje asnje prej ketyre rregullave? I pranove ne menyre automatike menjehere?

Une kam vetem 1 vit ne Kanada, dhe jam akoma duke pertypur ndryshimet. Ndryshime jo vetem me Shqiperine por edhe me Evropen (deri tani kam jetuar gjysmen e jetes ne Shqiperi dhe gjysmen tjeter ne Evrope). Eshte normale qe gjerat qe jane ndryshe te bejne pershtypje. Me pas, ndoshta per hir te moshes apo te vete karakterit kam tendencen qe gjerat t'i analizoj dhe jo t'i marr shabllon.

E thashe edhe me lart, nese i futemi me lupe, edhe e gjejme dicka negative tek keto si fenomene (ata qe pine ne plazh mund ta kalojne masen e pastaj te behen shqetesim per plazhistet e tjere, mund te plase sherri, mund te mbyten ne det, mund te pesojne aksident me makine duke mare veten apo dike tjeter ne qafe). Por kjo eshte si historia/perralla me "Elsen e Mencme".

o rebus, duke i ndaluar robt te kenaqen, ata do te vampirizohen. nuk do te mbyten ne det ose krijojne gjurulldi ne plazh, por do te behen vrases ne seri ose do te vrasin shoket e klases me mitroloz, apo do te therrin dike dhe ta hane. kjo e fundit ka ndodh pikerisht ne kanada.

Kurro, dil beje nje vrap vellai, ose bej ndonje vizatim te qetesohesh... smiley

Kurreshtar, kenaqesine njerezit mund te duan ta arrijne me lloj lloj cudirash. Sigurisht qe shteti duhet ta kontrolloje e ndaloje paraprakisht kur eshte problematike.

Megjithate, sic e thashe, disa rregulla i kuptoj e mirepres, disa te tjera disi me pak, por ne fund te dites nuk shkel asnje prej tyre.

Rebus qe Jane vene ato rregulla nuk Jane vene kot. Birra hyn te pijet. Alkol. Nuk lejohet ne plazh. Se psh po ti lejojne fillojne e pine. Sidomos ne plazh, vape. Nga etja nuk e kupton dhe pi . Vetem kur te bie ne koke. E pastaj mund te besh ndonje zullum. Prish qetesine e te tjereve. Kete punen e pijes e kam provu vete. Ne backyard,pishine. Nga vapa, dielli lekundesha ne uje. Me sollen nje gote vere te bardhe me akull. Ngaqe Ishte vape e sikur me shijoi. Piva nja 2 si pa kuptu. Bej te zbres nga shezlloni ku lekundesha, vec kur bie ne uje. Sikur mu moren mendt. Me kish Rene ca ne koke. Do isha mbytur po mos kisha nje top aty. Lol. Jane me rrezik pijet ne plazh. Dhe smoking etc . Ketu ste ndalojne po duhet te jesh ne vendin e duhur smiley

Pikerisht!

Aresyeja kryesore e ndalimit te  pijevene publik  eshte edhe mosekspozimi i pijes ndaj femijeve. 

Nuk me duket se ajo eshte kryesorja, por eshte nje nga arsyet. Tjeter eshte public disturbance (nese pi shume), si dhe aksidentet qe kane perfunduar edhe ne mbytje te njerezve te pire.

Vjet a parvjet ne plazh ishin nje grup i madh shqiposh, 2 a 3 familje, afer nesh - ketu ne Amerike e kam fjalen. Piknik, qef, ushqimi vu, edhe pija (fshehurazi) vu. Njeri nga meshkujt ju vu mbrapa djalit te tij duhet te ishte. Ishte nje 4 vjecar a dicka e tille shume i prapte. Ky i rrituri e therriste nga 50m larg te vinte, ai s'degjonte e ikte me larg. Ky vazhdonte therriste. Vec kur u nxe e filloi ta shante te birin me lloj-lloj fjalesh "hajde mer klysh.... . Hajde mer .... hajde mer te .... nenen".

Edhe sikur të mos kishte pirë asnjë pikë alkol, ai ka shkuar në rrënjë me atë fjalorin e tij se s'ua përton goja smiley

s'do e ket te vetin ate te praptin.

edhe un ket rregullin e smoking e respektoj te them te drejten. Asiher deri sot nuk jam la ne pishine me smoking

Poshtë duhandrogaxhinjpirësit! smiley

@Bredharak: smiley

Eh Rebus. Ne jemi brez qe jemi rrit me gjyshin qe ta tundte bastunin mbi koke dhe bertiste: "Shpia me tjegulla ka rregulla!" smiley Prandaj.

Ne thelb Elba verejtja Juaj eshte e drejte dhe e Logjikeshme. Ka doza te theksuara Racizmi dhe nuk jane thjesht teknalitete.

Ne vende si te Kontinentit Amerikan perfshi Amerike e Kanada ( me perjshtime te pakta ) qe jane Rezultat i EMIGRACIONIt nuk duhet te ekzistojne Teknalitete Penguese me veshje Ligjore or tie ..asnjehere . Ndryshe keto shndrrohen ne Diktatura ne Permbajtje . Po ky perfundim eshte Emocional dhe nuk ndryshon gje , megjithse eshte REAL ! Me nje Avokat te zotin si princ Leka , JU mund te gjeni nje zgjidhje Lehtesuese pasi edhe Kanadja si dhe Burgjeti , eshte nen "kurore " smiley Nuk duhen nxite komunitetet shqiptare  ne te mire ne te Ligj sidomos keto  KOHE qe po afrohen ne keto vende . Pa Lufte nuk behet por prandaj Partia ka vene minister te Jashtem Ministrin Halim qe di shklrim edhe kendim smiley

qeveria kanedeze ne bashkpunim me ate angleze perbehet nga nje grup njerezish multikultural me biografi  dhe sdo te ishte cudi qe agjenturat globale anti- albanian te na conin ne kete rezultat.

Po sikur kishin nxjerr nje ligj te vecante per prinderit? Mund ti merrje, por nuk mund te perfitonin sherbime vitin e pare. Normale kjo, per mos tju bere barre Kanadase. 

Pastaj, perse ja beni kete menxyre prinderve, perse i merrni ne Kanada? Apo per ti shtuar edhe reumatizmen ne listen e semundjeve? Xhup me pupla ne prill kam vesh vetem ne Siberi dhe Toronto. 

Edhe korbat andej me duket sikur thoshin "Nevermore"...

po na le rehat ti se ta futa smileysmiley

O elba, se mos me keqkupton qe nuk dua une. Jo nuk eshte kjo aresyeja, po ajo qe me merzit mua eshte qe Shqiptaret mblidhen bashke vetem kur kerkojne ndonje favor, per te tjerat aha. Gjithashtu e urrej menyren e te berit gjerat shqiptarce, pra yxhym! po pa e ditur ne c'drejtim. Une nuk kam kohe te bej punen qe duhet te beje shteti shqiptar. Une do doja qe shqiptaret te organizoheshin me shume ketu si cifutet qe i njohin bizneset e njeri tjetrit, kane shoqata tregetaresh e biznesmenesh qe i japin kontrata njeri tjetrit, kane sinagoga, spitale, dentista, avokate e dreqi e di cfare tjeter. Pra network qe i ndihmon ne rradhe te pare per jeten e perditeshme ne Kanada. Pastaj me hallet mes qeverive. 

Ti meqe je e interesuar direkt pse nuk merr njehere ambasaden shqiptare te te shpjegoje si eshte puna? Mbase gjerat jane teknikisht te komplikuara dhe asnje levizje popullore nuk e ndryshon dot. Ose mbase eshte ne rrugen e zgjidhjes. Ose mbase ato qellimisht nuk duan ta zgjidhin dhe une e ti rrahim uje ne havan. Po konsullaten kanadeze pse nuk e pyet si mund te thjeshtohen gjerat? Deputeti i zones gjithashtu eshte ndihme e madhe. 

C'te te them tjeter. uUe nga natyra jam pak tip individualisti dhe hallet e mia jam mesuar ti zgjidh vete. Fatkeqesisht (me disa eksperienca) edhe kur kam dashur ndonjehere te organizoj shqiptaret, ai qe ka paguar ne fund shpenzimet ka qene gjithmone une. Tek pulle. smiley No, thank you!

Po ky shqetesim ka 3 dite qe diskutohet , dhe te presim sa do mblidhen dhe ca do vendoset..une propozimin tim e dhashe . Me vika keq nga eksperienca e keqe qe paske kalu .  Kesaj rradhe u preket xhepi te gjitheve , dhe nuk e di sa pune do behet , mund dhe te mos behet asgje .......te shohim

Se mos kerkohet pastaj pas 400 e ca komentesh te ndricuara dhe te mire-arsyetuera te mbyllet tema.  

me ka marre malli te ve foto...

Më ka marrë malli shumë më ka marrë

të vë te peshku një foto me kalendar.

Fotot e mia i qaj ditë për ditë

kush i hoqi fotot, do e bëj copë e çikë.

Nga gjelozia per gjergjef e ke edhe ti si puna ime smiley.

E bukura eshte se Elba ngeli duke share shqipet e Kanadase ,por duke rahur ata te Amerikes.Kujdes!

Aty ka te drejte ajo!!! 

boj autokritike , nuk hap me tema me dit se me hapet vorri  smiley

Tani Elba do ti jap mend Kandase pse Albania eshte kaq e pabesueshme edhe me pasaportat biometrike! Pse nuk nxjerr nje konkluzion ti Elba pse eshte vendosur ne list,  Albania for?!!Thjesht pse na kane inat?smiley

ok, pse per BE-ne eshte e besueshme ajo pasaporte?

Kandaja eshte ndryshe nga BE,prandaj! 

bile i ndihmova njeher ne nje program per grate , dhe u jepja bileta autobuzi edhe pse ato vinin e iknin ne kembe

...tash e kuptova pse  qenke zemeru me qeverine Canadeze ti alba. mgja ata ti duhet ta kuptosh se nuk mund te vazhdoshin me tej  ato programe emigracioni qe ju argaliseshit duke i tregu nenave tona se si me gatu dhe ne fund i jepje nje bilete qe te vinin prape.

pse ka ankesa ? po me habit , une sa here i takoj me thone - Kur do hapet grupi per grate shqiptare prap ? Ato nena kenaqeshin , hanin dhe dreke , takoheshin me shoqet e tyre dhe nuk ndjeheshin te vetmuara. Seriozisht po me habit . Megjithate nuk ma the cili eshte shqetesimi yt ktu nga aktiviteti i nenave qe mblidheshin bashke ?

kerkesen e kam bere , po per momentin ska fonde akoma smiley

ska gje se bej workshops per rracat e tjera une , nje e kam neser per pleqte xhamjakjane , shendeti dhe gruaja . Sa te na vije ne terezia e gjuhes se perbashket dhe te na hiqen kto erresime per njeri-tjetrin dhe qeveria kanadeze te na e ndreqe punen , mire i kemi punet

Ishte me te vertete workshop per t'ju treguar grave Shqiptare si te gatuajne?

Do regjistrohesh?

..nuk kam asnje ankese,perkundrazi thnx qe u kujdese per disa jave per nonat, por vetem duhet ti kishe thone atyne qe biletat jane te pagume nga qeveriu sepse nanes teme i ish mush menja qe ti ishe shpirt njeriu aq sa ene biletat  i kishe pagu nga xhepi yte smiley foton kolektive shkoj e vuni ne kornize.

jo jo asnjeher se besoj se ato kan kujtu se biletat ishin nga xhebi Elbes smiley mos  ja fut kot tashi

pse me baba ma la punen mu smiley

shpirt njeriu me thone mu , edhe pa dhon bileta smiley

 

te ishte ai i kishte mbajt per vete biletat smiley, ndaj i vjen inat

!

Jo moj gjembi , programi qe e bente quhej i tille dhe per rracat e tjera, " women's circle cook and talk .".....dhe ishte per grate shqiptare nje dite ne jave .....ato hanin dhe dreke , diskutoheshin tema te ndryshme ........dhe beshin muhabet dhe bileta merrshin dhe  merzitjen e kalonin kur takoheshin me njera-tjetren.

po shof nje diskutim te pergjithshem me siper mbi rregullat...

Per mu rregullat jane si ata shkopinjte, bastunat me m**, qe kur te duhen, nuk ke nga ti kapesh e ti perdoresh. Kryesisht funksionojne per te te kufizuar ty, nderkohe qe te marrin maksimumin. Kjo eshte bota kapitaliste ne te cilen jetojme, ose soj-komuniste ne te cilen jetoni ju Kanadezet. smiley 

Nese mundeni, perthyjini sa te mundni ligjet e rregullat, por pa i thyer ato. Ne fund te fundit, askush nuk ju pyti kur ato u vendosen. 

Ndihmoni o shqipe njera tjetren sa te keni mundesi. Bashkimi ben fuqine, dhe kjo qendron akoma me shume ne emigracion. Po a bohen shqipet bashke? 

 me duket se dolem komplet jasht teme po desha te them se kemi nje rast te fundit qe tregon qe shqipet bohen bashk ja per shembull PS dhe LSI

Vallahi ketu ne Kanada nuk behen Bame, me sa kam pare deri tani. Maksimumi shkojne ne ndonje darke me raste festash, por edhe ne ato raste organizohen nga 3-4 festa, sepse jane te ndare ne grupe shqipot. Nuk jemi te bashkuar dmth.

Para disa ditesh pashe Yellow Pages te bizneseve shqiptaro-kanadeze ne Toronto e perreth. Ja, kjo ishte nje nisme shume e mire. Per gjera te tilla ka nevoje komuniteti, jo vetem per aheng.

nuk ke faj per ket opinion,sepse tani ne behar fillon BBQ dhe do kesh rast te shohesh smiley

ku mo ? albanian picnic smiley

Djema dhe vajza, s'duhet harruar se nje pjese e ligjeve kendej ne perendim, propozohen edhe nga shoqerite e sigurimeve, dhe nuk eshte çudi qe ata te kene rene ne hile, kane pare raste flagrante qe disa emigrante (nga Lindja dhe Azia, etj) aplikojne, siç e permendi dhe nje komentator nga Kanadaja ketu, dhe natyrisht qe ata marrin masa, nxjerrin ligje dhe rregulla te reja. 

Ku po del shkrimi per viziten e rradhes?

marun reklamat plako

Kanadaja eshte nje hap mbrapa europes ne shterngimin e masave, kunder abuzimit te sitemit te benefiteve por do filloj edhe atje, se seshte e drejete qe njeri te punoje dhe paguaj taksa, per "grate qe tallin bythen gjithe diten me programe "Cook and talking"  dhe vu kalamoj sa te ken fuqi se paguan sociali! dhe tjeteri ti bjer bretku ne pune! 

Edhe ti i djathte? smiley  Kujtova se ti ishe i majte.

s'paska ardh alidea sot ? smiley

ndërkohë anavasu këtu

spyet pllatoni per parate e tyre , bien era spekullim ato smiley

ja sa te aprovohen tre ligjet smiley

hej,po sa shqiptar ka ne Kanada njeher? se u be kjo Kanadaja si te ishte Athina..

Kush po pyet sa jemi nuk shef se sjemi ne gjendje te bashkojme dot dy shqiptare bashke smiley.....ne nje mendje desha me then smiley

Elba, shqetesimi Juaj me duket me vend.Por dua te te them nje pervojen time, e cila flet  ose verteton sa thote PF.

Ne vitin 1990 une dhe kryeredaktori  shkum ne kanada per te kontraktuar nje shtypshkronje.Atu sipas nje denoncimi na ndaluan ne zyrat  e imigr.ku na pyesnin e sterpyesnin, duke mos na lejuar hyrjen.Fale komunitetit shqiptar te  Torontos, ku  kryetar ishte nje shqiptar i Prespes(Maqedoni) nje zotni burre, Halil ne mos  gaboj e quanin, na lejuan mbi bazen e garancise qe leshuan ata  shqiptare, dua ta cilesoj, te mrekullushem.

  Pas 21 viteve plotesova dokumentat per bashkim familjar me tim bir, ne Montreal.Mirepo im bir kishte harruar  faktin qqe une kisha qene ne vitin 90 ne kanada dhe kishte  shenuar vetem hyrjet e daljet e shumta, pas viteve 2003.

  Vjet kur  une me dokumentat  te plota per qendrim ne Kanada edhe pse kisha vize deri ne vitin 20014, ndersa do te merrje pikerisht ato te leje qendrimit te  perhershem, oficeri i  emigracionit u ndal gjat dhe po hezitonte te  me jepte dokumentat, qe besoj i di  cilat.Kalovi  gati gjysem ore dhe une desha te  afroheshaduke e parapyetur:ca problemi ka?

-Ndaloni  aty  zotri  sepse kemi  nje difekt ne kompiuter-me foli

Kalovi dhe  gjysem ore dhe  ai  prape vazhdonte  ne kompiuter.Pastaj me thirri dhe me tha:

-E keni problem te ulesh dhe te shkruash sa here keni  qene ne Kanada dhe kur  konkretisht?

U  ula dhe i  shkrova qe te gjitha heret.

-Korrekt ketu-  me tha, - por ne dokumentat qe ke derguar  Romes jo korrekt.Nuk keni shenuar  hyrjen ne vitin 1990 dhe kjo me rezultoi ne kompiuter...! Do vini neser te merrni pergjigjen, ne se  do tu jepet apo jo  dokumenti  i qendrimit ne Kanada.Tjeterkush  e vendos  kete.... 

 Pra, ata, ai  shteti me ligje te forta e rregulla,  asgje nuk lene pa regjistruar.Te nesermen, sigurisht, mi  dhane,  bashke me nje mesim te mire, se cili eshte shteti ku rregulli, ligji...  zbatohen pike per pike.

Nuk lene asgje pa  regjistruar  dhe  nuk shuajne asgje,  si tek neve.... 

E di e di , te besoj shume mire grava se i kam kalu vete ato procese dhe kur behet ndonje gabim , hajde mbaji !!   nga i njomi digjet i thati shkon kjo puna , ne do hame pasojat tashi smiley

Gjithe problemi vjen nga pasiguria  sistemit biometrik shqiptar...Kriminlet dhe shkelesit e vizave te cileve ju eshte ndaluar qarkullimi po ripajisen me karta te reja identiteti dhe pasaporta biometrike. Kete e theksoi dikur dhe ambasadorja Franceze para. Brenda neper Evrope(pervec Britanise) nuk ka kotrrolle biometrik neper aeroporte prandaj jemi vendosur ne ate listen e zeze. Shqiptareve ju kerkohet identiteti biometrike ne ambasade per marrje vize sespse sitemi eshte nje katrahure e vertete dhe Kanadezet e dine fare mire kete....Keto jane frytet e qeverisjes se bariut te Vucidolit, do na trajtojne njelloj me afrikanet sepse te tille shtet ka krijuar!  Superfuqia Ballkanike pas Gjermanise!

Televizioni shqiptar "Pasqyra shqiptare" , ka bere keto pyetje emigracionit te Kanadase.

1) Why is Albania included in the list. Are Albanian visitors considered a threat?

2) Will Albanian applicants need to travel to Rome to have fingerprints taken or will this service be delegated to 3rd parties in Albania?

3) Albanian citizens are already required to have biometric passports. Why this additional requirement?

Deadline is the end of this week.

Thank you kindly

I. L

Pergjigja nga emigracioni :

Hi,

Here’s some information. Hope it helps.

QUESTION 1: Why is Albania included in the list.

Starting this fall, Citizenship and Immigration Canada will start rolling out a new requirement for visitors, students, and temporary workers from 29 countries and one territory to provide their fingerprints and a digital photograph when applying for a temporary resident visa, study or work permit. Albania is one of 29 countries.

The countries and territory were following an assessment of factors such as security considerations and where Canada would gain the greatest possible results in detecting and preventing identity fraud. The use of biometrics will put Canada in line with many other countries, which are now using, or preparing to use, biometrics in immigration and border management. These include the United States, the United Kingdom, Australia, New Zealand, countries in the European Union Schengen Zone, Japan, South Korea, the United Arab Emirates, Indonesia, Malaysia, India, and Saudi Arabia.

Many nationals from the countries and territory will be familiar with the requirement since they already need to provide their biometric information when visiting some of these countries. Furthermore, the governments of 20 of the 29 countries already, or plan to, collect biometrics from their citizens for the issuance of documents, such as identity cards and passports. As you’ve stated, Albanian citizens already require biometric passports.

The collection of biometric information offers another layer of security to support the decision making of visa officers with regard to who should be granted a visa to come to Canada.

Collecting biometric information will allow the visa officer to confirm an applicant’s identity by matching their fingerprints to any previous biometric records collected by Canada. Visa officers will be able to establish a repeat applicant’s identity quickly, thereby facilitating their travel to Canada.

The use of biometrics will help us to strengthen our immigration system by modernizing our visa services to make our system more efficient. It will facilitate legitimate travel to Canada by readily confirming a person’s identity.

The countries and territory were following an assessment of factors such as security considerations and where Canada would gain the greatest possible results in detecting and preventing identity fraud.

Pra ate qe permenda pak me lart....Kane kapur "nje numer te konsidrueshem identitetesh fallso" qe po i fryjne tani qullit ata

QUESTION 2: Will Albanian applicants need to travel to Rome to have fingerprints taken or will this service be delegated to 3rd parties in Albania?

CIC is expanding its visa application centre (VAC) network around the world to provide valuable administrative support to applicants. In 2013-2014 CIC will be opening more than 130 VACs around the world.

As we move toward starting the roll-out of biometrics in 2013, ensuring that applicants have enhanced access to enrol their biometrics is a primary consideration. VACs are the key to supporting the implementation of biometrics in Canada’s immigration program by offering greater access to applicants through more points of service.

VACs provide administrative support services to applicants related to the submission of their applications. This service is particularly useful in countries or regions where there are few or no visa offices.

VACs answer questions in local languages; ensure that applications are complete; securely transmit application documents and passports to the visa office; securely return passport and decision documents to the applicant; offer a tracking service for applications; and schedule interviews as well as providing additional services, such as application photographs and photocopies for additional fees.

VACs play no role in the decision-making process and are expressly forbidden to provide any visa-related advice to applicants. All decisions on applications are made by visa officers at the visa office.

VACs do not represent the Government of Canada. VACs are managed by private companies or international organizations and are authorized to provide specific services to applicants under the terms of a formal agreement with Public Works and Government Services Canada.

Paul Northcott
NHQ - Communications | AC - Communications
Citizenship and Immigration Canada | Citoyenneté et Immigration Canada
365 Laurier Avenue West Ottawa ON K1A 1L1 | 365, avenue Laurier Ouest Ottawa ON K1A 1L1

Si perfundim, Paul nuk thote nese do hapet nje VAC ne Shqiperi. Megjithate, une mendoj se do hapet, te pakten fryma e e-mail kjo eshte.

Le te shpresojme per mire Elba smiley.

Aman o goce ishalla t'lumt goja , per ata prinder u thinjem nga stresi , dhe probleme vizash kemi manget . Jam dakort qe gjerat te behen te pastra , ne fund te fundit prindet tane skane ca dallaveresh te bejne se kane pashaporta dhe gjithcka duhet per vizen ......dhe te vjen keq qe prej reputacionit te keq te disave qe kane bere allish verishe te digjen dhe ata .

Te shpresojme smiley

Nje ku u sqaru puna. A ju thashe qe jane cuna te mire keto, dhe nuk diskriminojne njeri.

Thnx god, se per pak po ta merrte firmen. ( po bindeshe me nje fjale ) smiley

ehe jane te mire jane , po jan dhe weird ke Zoti , ja kshu po te them .

 Para nje jave nuk jane dhane vizen dy pleqve nga Elbasani , nusja dhe djali i tyre ketu kan mbi 10 vjet me pune te mire ........jane bere dhe jane bere , gjynah smiley

te gjitha letrat fije per pe i kishin bere , pare ktu , pare atje , shtepi e pasuri , dhe ja ku i ke te miret .

Aman se une po pres vizen per mamin tim...jemi tek pjesa e analizave mjekesore tani.

Jane bere ca te shtrenguar me thene te drejten. Nje mikut tone nuk ia dhane vizen per mamane e tij. Dhe nuk u mor vesh pse. Nderkohe qe ai eshte shtetas kanadez, me te ardhura shume te mira.

Nderkohe mora vesh qe paska pasur shume ankesa per nje immigration officer tek Visa Office ne Rome. Po kjo zyre eshte hedhur ne gjyq 2 here nga nje shqiptar, dhe ka fituar te dyja heret. Le te shpresojme qe ta leshojne doren.

Ishalla lajm te mire o Zot per ty smiley

keto te tjerat qe thua sqeken hic lajme te mira smiley

Te lumte goja per pjesen e pare smiley

Per te tjerat, le te shpresojme qe jane raste te rralla...

Kot me te pyet; vise turistike apo bashkim familje ?

Vize se bashkim familjar ka nja 2 vjet qe nuk behet me.

Dhe bejne analiza? Wow smiley

Behet fjale per Super Visa. Eshte vize afatgjate qe behet per prinderit. Ne kete rast te kerkojne analizat mjekesore.

Oh ok. I keni ndryshe procedurat atje. Good luck with your parents. smiley

Rrofsh smiley

dicka me shume se 1 vit apo jo?
(bashkimet behen vetem per ata qe i kane nis aplikimet para dhjetorit te 2011)

sa legena! ai e pyt a perbejne kercenim shqiptaret, ai thote se dum me shmang mashtrimin pranej kanadaja do perdori te dhenat biometrike ne te ardhmen (nderkohe qe ne Shqipri i kane already!)
ai e pyt a do detyrohen robt me shku ne Rome, ai thote kena ne mend me hap zyra anembane botes (po nuk thote konkretisht kur dhe a do hapi gjo ne Shqipri).

Nderkohe plakes time i thone ec e perserit analizat e gjakut...gati 4 vjet qekur i kam nis letrat. robt!

fol mor Br3dharak fol , se me plasi xhanin ky PF

PFse do ja terheqim vemendjen ne GAT. Dmth, une do propozoj se kto gjera kerkojne miratim te kryesise fillimisht dhe pastaj miratim nga masa poshte

Ore, e para ju uroj fat te gjitheve me letrat. E dyta, mos u merzisni edhe kur ndonje gje ecen me ngadale, ose jo sic nuk doni. Nuk bohen te gjithe pernjehere. une per veten time kam pas gjithmone eksperienca shume te mira me letrat dhe punet me qeverine, ndaj dhe i lavderoj. Plus qe po t'ia dish rradhen puneve, nuk ngelesh kurre ne balte, se sistemi punon si sahat. Nuk them se nuk ka dhe traplliqe, po se mos ne vete jemi me te qutit nga te gjithe!

Une po t'iu tregoj ca eksperienca te miat do thoni se punoj per fushaten elektorale te qeverise! Le po t'iu them pastaj eksperiencat ne doganat amerikane.

Dhe ne fund fare, mos harroni se jeni ne anen e duhur te barrikades. Po e pate keq, asnjeri nuk iu ndalon te hidheni nje vrap e te takoni ke te doni, pa iu kerku njeri viza e pa iu trajtu si lecka cimentosh.

rri PF per koke tende, konsullatat, doganat dhe aeroportet amerikane mos m'i permend! Po nejse, te shkume/ te harrume. Po t'me kerkojne te falur me shkrim, kam per t'i fal

Nigjo Bredho. Heren e pare qe kam shku me makine nga Kanadaja, ndaluam ne kufi.Na pyesim ku po shkonim, i themi ne Disney se kishte mbush goca dhjete vjet dhe ia kishim premtu. Polici na kontrollon pashaportat dhe largohet. Ishim akoma me pashaportat shqiptare dhe me landed emigrant. Iken 5 minuta dhe kur kthehet na jep pashaportat mu dhe gruas. Pastaj i jep pashaporten goces dhe me lejen tone dhe nje 10 dollarsh qe ta harxhonte ne Disney per ditelindjen. Ne dac beso, ne dac jo.

Kur u kthyem i bleme nje keychain me Micky dhe u beme miq. smiley

Nje rast ky. Kam dhe te tjera.

jo o burr, ca flet, krejt e kunderta! kshu i bi qe te m'kesh borxh
 

Kush do te shohi socializem me sy le te shkoj ne Kanad

Jo re, polic amerikan ai. Nderkohe qe ne na pershendesnin, nje nga keto bojkaftit me mjekerr e kishin ul ne stol dhe fillun me i bo laserin ne sy se ky filloi t'u tregonte te drejtat. (Nuk thashe qe ishte "ashtu".)

Bojkaf me mjekerr = "ashtu" smiley

 

 

PF, nipi im  shtetas kanadez, banon ne Toronto dhe punon shofer me  kamion te  madh frigo  Kanada- USA, prej 13 vjetesh.Me thote:

  "...Nuk ben vaki te gjenden ne dynja me te poshter njerez, se amerikanet  e sherbimit  kufitar(dhe doganor sigurisht) amerikan.Me njohin mire,e  dine qe jam  me origjine shqiptare dhe megjithate  nuk lene asnje rast te vetem, pa me kaluar ne skaner..Po me preku  ndonje here kanceri, nga amerikanet do ta  kem...."

    Ai eshte gjithe humor, por nuk  cedon hiç kur vjene puna per opinionin e tij ndaj  amerikaneve.Mirepo nuk arrij te  kap ndonje llaf te  mire...... edhe per kanadezet(tek vendalinjte si autoritete)  tek nipi im ?Eshte  pa asnje ves, i ndershem dhe puntor sa zbehet. Ta kete  llafo, ky nipi im, opinionin e tij ?

 Kurse im bir dhe nusja e tij, qe te dy  intelektuale dhe me pune shume te mira,kuptohet dhe me gjendje ekonomike shume shume te mire, kane po ate mendime qe keni dhe Ju.E, .... besoj se  edhe problematika qendron mes  shtresave...

Keshtu? Mbase dhe Bredhi  mundet te na thote ndonje opinion te  veten per sa siper!

Roni , para nje viti sec u be nje proteste nga organizatat non for profit ktu , dhe me cuan dhe mua e-mail. Ok thash hajt po shkoj , he ishte per emigracionin , no one is illegal e organizanote .

Kur shkoj atje shof qe demonstruesit ne rradhet e para kishin parrulla rrofte komunizmi , foto te marksit , engelsit  etj  smiley......thash me vete , une kam dy vjet qe analizoj in my assignments se cmdth tranformimi klasor , perjetimi i presioneve dhe shtypjes........keta na qeken super komuniste , edhe mesuesit , une nuk  e di se si kam dal me honours diploma sepse ata sme kane thene asnjeher asgje , por ne duart e tyre mbajshin liderat ex-komuniste smiley

Cfare te paskan bere kshu? sdo kesh qene ne rregull ti smiley Ne fakt amerikanet jane nje cik me strikt se kanadezet. Kur isha ne Ca, spashe police rrugeve fare. Hajde ketej, cdo 10 miles ke nga nje polic te fshehur. smiley 

naj flirtim te vogel me paligjin e kam pas po jo naj gjo t'modhe. Thyrje vize t'vogel. 2 vjet e gjys. 
Po mu me eshte mbush mendja se kte te keqe e kam prej xhibit qe ishte xheloz prej gjembit atehere. Ai ma ka nxi imazhin te policia amerikane

Aha lale. E paske krujt vete me gjemb prapanicen ti! Po qe fut ke kompjuteri qeverise, per tre breza nuk te fal njeri. Une ne 97 kerkova azil politik ne USA se ma mushen menjen armiqte, po e kuptova shpejt gabimin. Tre dite para gjyqit (te sigurte 100% azilin eee) vendosa te kthehem mrapsh. Po para se te ikja u cova nje leter te gjate emigracionit ku i shpjegoja aresyet e kthimit dhe i falenderoja per mikpritjen. Me kthyn edhe pergjigje. "S'ka gjo" me thane. "Hajde sa here te dush. Ne ktu jemi!.smiley

Mos me pyt c'me ka punu shoqnia ne rinas. I vetmi shqiptar ne linjen e mberritjes, prej muajsh. Ishte tetor 1997.

5 vjet nuk shkela, 2 here bera ritualin e vizes ne konsullate ktu ne toronto. Kur mora passaporten ika me vrap, me mbajten nja 3 ore ne dogane. Nuk deshen te m'linin, me moren patente e passaporte vec ktyre kontroll makine etj. Si perfundim, ju mbush mendja te me linte. Kur kam kalu buffalon, shkova me  mush makinen, u kujtova qe nuk ma kishin dhon patenten. U ktheva prape, (nja 30-40 mi), si perfundim nuk e gjeten, m'thane qe ma kishin dhon...varja. Ne Boston, percjell plaken ne Shqipri, sa bohem gati me dal nga aeroporti, vijne 2 police na kerkojne ID dhe m'thone mu te shkoja pas tyne. Edhe iher nga e para aty, si ke hy, sa e ke thy vizen, si ike ne kanada, ku kalove kufirin, si hyre prape etj etj. Po si perfundim, nuk me kane kerku mo letra shtese. Vecse e shef dallimin PF. Kur kthehesh ne kanada, polici sa per t'la gojen te pyt se ca ke ne makine, sa eshte vlera e mallit qe ke ble dhe ec bab, diten e mire! Kur kalo anej nga jugu, jo mer vlla. do t'shofi a ke ushqim ne makine, heren e fundit biles m'qelloi fati me qene nder 10 makinat qe do u skanonin (nji makine e modhe policie i skanonte duke i kalu paralel, nuk t'i hapshin per kontroll te imet. Si duket per naj lende te rrezikshme)

bobo si qeke ti mor PF ,  thojua ktyre thojua, kushedi te besojne

shume i bukur ky shkrimi PF.

Po cdo qe flirt me Maliqin ti? smiley it's ok. A te Kane me sy te mire atje ku je? Kjo ka rendesi.

PF po  e tepron me fodullizem

Nuk thash te bejme analiza femijesh .Ca letra thua mor djal je ne oket ti ??  Ne themi vizat e prinderve ti thua letrat . Une kam pashaporte kanadeze  , ca lesh letrash flet >?>>smiley

Ore, e para ju uroj fat te gjitheve me letrat. E dyta, mos u merzisni edhe kur ndonje gje ecen me ngadale, ose jo sic nuk doni. Nuk bohen te gjithe pernjehere. une per veten time kam pas gjithmone eksperienca shume te mira me letrat dhe punet me qeverine, ndaj dhe i lavderoj

Llogjika jote ," babi im i mire babi im i keq"  me habiti shume smiley , Edhe une kam eksperienca te mira , por rastin ne fjale futjen e Shqiperise me vendet Islamike ne liste  ( asnje vend Europian aty ne liste ) dhe dyshimin se shqiptaret qe duan te vine ne Kanada jane dallaverexhinj ( qe nuk dyshoj se ska por jan te paket) me ofendoi si mua dhe shume e shume shqiptare te tjere ketu . plus na demton ardhjen e prindeve .

 Po e pate keq, asnjeri nuk iu ndalon te hidheni nje vrap e te takoni ke te doni, pa iu kerku njeri viza e pa iu trajtu si lecka cimentosh.

Dmth kjo eshte zgjidhje per ty ?  Sa mbrapsht mendoke ti  smiley

 

Elba, une nuk shoh ndonje fodullizem tek ato qe thashe,  perkundrazi po perpiqem t'iu mbaj me gajret dhe t'iu them qe ti merrni gjerat me qetesi. Gjithashtu nuk shoh ndonje shqiptar tjeter qe ta kete marre me kaq ofendim personal dhe nerva sac po e merr ti, Nderkohe qe te gjithe po flasin per procedura, aresye etj ti vazhdon duke bertit "babi im...kan ndalu babin tim..." , a thu sikur dhenia vize babait tend ka qene pjese e kontrates bere me shtetin kanadez qe ti te pranoje nenshtetesine! 

Se tani po me ben dhe mua te dyshoj se Kanadaja do e kete nxjerre kete ligj kastile per te ndaluar babain tend dhe po e hane edhe te tjeret tani. smiley

kur te thash pse i merr gjerat , babi im me i mire babi jot me i keq , t'a thashe  per arsye se ti biseden e kthen nga vetja dhe thua sdua me dit per te tjeret smiley me nenkuptim , plase tu lavderu qeverine kanadeze sikur ne sjejtojme ketu dhe nuk shohim ca behet , aq me keq thekson une jam i kenaqur se me ka ecur  me letrat !! a thua se ne te tjeret po diskutonim te njejten gje  smiley

sa per babin tim as mos e zer ne goje , se dhe ai hyn te halli i te gjitheve ne kete problem dhe s'e permendi njeri.

Cuditerisht ti i merrke ne krah tjeter gjerat , jo se nuk  e bej vete, sepse debati te con hallke pas hallku  por as shtoj , as imponoj njeri,  , do mundohem t'i shmangem debatit me ty smiley

edhe spo bertas , shif se mos po bertet ndonje komshi aty afer e te duket se jam une smiley

Elba. Po pse merresh me kameramanin pordhac moj te keqen. Ai i shkreti shiti shtepine qe e ka pas ne qender te liqenit  ketu ne Tirane per te emigru ne Kanada. Ai eshte gati ta haje boren Kanadeze me dhembe dhe ne Shqiperi nuk vjen me. Jo per gje por i ka rene pjaca fare kameramaneve. As 500 mije leke rroge nuk marin. Eh moj Elba moj Elba. 

Patek, te kam thone mos rri mrapa komenteve te mia se do depresohesh! Une s;jam katunar i zbrit ne dymijen ne Tirane si puna jote, qe te vetmit shok tironca ne facebook ka Berishen, Lulin dhe Komunitetin Musliman.

Si guxojne ata te akuzojne shqiptaret per rmashtrim?

un nuk kuptoj si te detyrun me msu shqip ty njiher. 

Alba ja dhe ti je manget , urdhero e dashur o i dashur car je se nuk e di ca gjinie je , me kto qe na thua nuk na ndihmove . pse u lodhe o bir me shkrujt kot ??

Jo aspak edhe une bashkova indinjimin tim qe na futen ne listen e vendeve ndaj qytetareve te se cileve kanadezet duhet ti mbajne syte hapet.Pyes veten se pse .se ne kshu si per te ndercem e njohim veten.Ne vendin tone mashtrimi, fallsifikimi, tjetersimi i dekumentave etj , jane fare , fare  te rralla.

Po c'fallsifikim do bejme ne per pelqte ? smiley  Pleqte tane kane shtepi , kane pension , kane femije te tjere atje , dikush punon ka dhe punen , car fallsifikimi  please

Per oficeret e emigracionit pleqte e tu jane thjeshte qytetare shqiptare.Lexo se c'ka postuar ilirjani me poshte.

po behet fjale vetem per vizen o jo-shqiptar i ndershem! ato verifikimet etj zgjasin nja 4 vjet te mira. Pasi behen dhe analizat mjeksore te nji mjek i caktum per ket pune (jo cdokund), athere merret vendim per bashkimin familjar. Ca lesh do verifikoje me kur te japi vizen ai oficeri i vizes? do i hapi nga e para certifikatat familjare?

Pergjigjet qenkan ne rregull nga zyra e emigracionit, dhe paskan nje arsye te pergjithshme per te forcuar sitemin e kontrollit te hyrjes dhe daljes nga Kanadaja,Pse jemi ne ne ate listen 29 ces ? smiley  Ata kane rekorde qe pasaportata biometrike shqiptare kane qene te falcifikuar me perpara

Ketu eshte nje fakt

:/http://balkanblog.org/2011/12/11/albanian-mafia-government-albanian-biometric-passports-links-to-international-terrorist-rings/

Mr. Armand Teliti the Director General of the Albanian General Register Office during a session of the security sub comity of the Albanian Parliament answering the questions of MP Gazmend Oketa  (wright wing) and MP Gamir Bizhga (left wing) admitted that Albanian authorities have detected over 500 cases of biometric passports issued to persons with a “borrowed”  identity. The Albanian media has directly accused Mr. Teliti of being part of the system issuing such problematic passports .Up to now  only the bearers of such passports have been detained by the emigration police. In a couple of cases the civil servants of remote villages register offices and employees of Aleat-Safran concessionary company have also been arrested. Such cases are under trial or have received short term prison sentences as well as fines according to Albania law.

 

Une e kam thene dhe me lart. Kot nuk forcohen ligjet . smiley domosdo. 

Po pra po si mbushet mendja cave smiley

dhe ket e thot nji qe me 99% eshte regjistru aty ku eshte si shqiptar kosove

per mua e ke ti, jo mor djal 100 % shqiptar shqiperie  te jesh i sigurte per kete! 

Pikerisht per kete qe po shruaja me lart...Brende ne Evrope(pervec Britanise nuk ka kontrrolle biometrike) keshtu qe nuk i kap njeri keta, kur kalojne pastaj matane Atlantikut, atj ju del boja atyre pasaportave biometrike Shqiptare...

Cna beri Kanadaja na I ngeci ketej vjerrat smiley

Pershendetje, shpresoj qe kjo ceshtje tju shkaktoje sa me pak probleme shqiptareve ne kanada.

Po shkruaj sepse pasaportat biometrike kane qene subjekt kerkimi shkencor per mua para pak kohesh dhe i njoh te pakten teorikisht elementet perberese dhe faktoret e sigurise qe ato mbartin. Me sa lexova dhe komentet tuaja, per mua ka vlere komenti i "kuazimondo" me lart, dhe i "ilir-jani" ku citohet artikulli i balkanblog. E lexova artikullin me vemendje dhe ishte shokuse te mesoje se cfare paska ndodhur dhe me kete sektor kaq sensibel te shtetit, siguria e pasaportave. Mesa duket qenka dreqosur. Pa hyre ne detaje teknike, edhe pse do doja te ndihmoja, do thoja qe pasaporta ne kete mesele eshte nyja me e forte e sigurise dhe sic ndodh rendom, njerezit jane me e dobeta. 

Duhet te kuptoni qe mundesite e counterfeiting me pasaportat bio. jane goxha me te pakta. Ne momentin qe paraqitesh per te aplikuar per here te pare, ti le shenjat e gishterinjve (ajo qe quhet "enrollment") dhe te dhena te tjera, po standardi i percaktuar nga ICAO parashikon vetem gishtat si te "detyrueshem" dhe neve vetem kete kemi. Keto shenja te lidhin ty si person me pashaporten shume "fort" dhe pothuajse ne menyre te pazgjidhshme. Sot per sot jane 3 protokolle sigurie qe qarkullojne ne pasaportat bio. te vendeve qe i kane aplikuar, por vetem njeri eshte i detyruseshem. Dhe neve ma merr mendja kemi vetem ate, si minimaliste ne cdo aspekt, duke pas parasysh edhe kostot. Megjithate nuk e kam studjuar implementimin shqiptar ne vecanti Pa dashur tju lodh desha vetem te sqaroj ndoshta me mire se nuk e kane fajin pashaportat tona, por menaxhimi qe eshte bere gjate shperndarjes se tyre. 

Dhe dicka personale tani; nuk arrij ta kuptoj idiotizmin e ketyre punonjesve qe kujtuan se keto gjera nuk do te zbardheshin nje dite, duke patur parasysh stresin qe eshte vene kesaj rradhe mbi sigurine. 

Eh thoshte i ziu Enver: "Puna me njeriun eshte puna me e veshtire". Ti mersevjen njehere. smiley

Faleminderit, nuk mendoj se duhet te shqetesuar shume. Kanadezet e dine se cfare ne cfare numrash jeni ju atje dhe nuk besoj se do tju shkaktojne qellimisht inconveniences te tilla, prandaj besoj se do te hapin nje VAC, po ndoshta eshte mire ndonjehere te ngresh zerin qe te degjohesh. Me vjen vertet keq dhe ironike se si gjera te tilla qe ndodhin ne vend ndikojne ne menyre kaq implicite per keq ne nje komunitet te tere.

Dhe ICAO, organizata e standardeve te pasaportave eshte ne kanada, dhe mesa di une kanadaja nuk ka pasaporta biometrike per vete akoma, apo jo?

mister,

problemi i sigurise ne shqiperi eshte se eshte bere "BREACH" qe ne veze. pra falsifikimi ndodh qe ne te dhenat. e kupton qe aty cdo gje ka nje cmim dhe eshte ne shitje. nuk falsifikon me njeri passports pasi jane prodhuar. falsifikimi ndodh  me dijenine e policise qe ka ne vend te emrit identifikues nje PRICE TAG. krimineli pozon si dikush komplet tjeter me apo pa dijenin e viktimes qe i vidhet identiteti. pra gjithmone gjen dike, qe njeh dike, qe njeh dike, qe per nje shume te majme ta sjell ne dore.e nuk gjen njeri qe te te thote JO e te te procedoje penalisht per keto gjera (vec kur shperthen shatrivani i korrupsionit dhe bejne sikur marin masa per tia filluar dhe nje here nga e para pas prishjes se pazareve, me pak fjale vijne te tjere qe e dine zanatin dhe fillojne ta zbatojne me kreativitet)

 pra thenia universale e ballkanit: gjerat qe nuk zgjidhen me pare (korruptimi i shtyllava te shtetit si gjykatat, siguria, etc) zgjidhen me me shume pare (dmth ua gjen anen sido qe te vije puna) ehste alive and kicking si kurre ndonje here ne Albania. pra bio apo te modifikuara gjenetikisht nga kasapet e komisariateve passports ne shqiperi jane mall ne shitje. dhe ben sens: e kush me mire se policia/shteti mund ta kishte kete bisnes fitimprures ne nje vend ku lulezon korrupsioni.

kanadaja i bashkohet klubit biometrik per 2 muaj, kur do issue vetem bio passports. me kete rast po mbledh dhe ripat me ceshtjet e immigration se ishte bere m.... kapi. keq na vjen qe do leme shenjat e gishtave per here te pare per passport e reja ne kanada, po nuk eshte problem mqs do e kemi ne te njejtin emer dhe shenja gishtash me keto te tjerat.

e pershendes qeverine kanadeze per kete levizje. hallall paret e taxave te mija.

po c'lidhje ke ti o babam me neve

e di e di

ka kohe qe nuk na lidh gje.

po me duket se nuk ka ndodhur asgje qe te revoltoheni o derman. thjesht kane aritur te kuptojne kanadezet se cilet jane shqiptaret dhe kane gjetur kutine ku ti vene. Dhe qe te i shkruaj MP tim kanadez e ti them se kjo ehste nje padrejtesi qe u behet shqiptareve prape nuk e bej dot, se te verteten e dime dhe une dhe ti dhe ata ne shqiperi. prandaj me mire mos e nga kete pike, se po beheni bajate. kanadeset "singled out" Cekine ne EU se e pane qe po i abuzonte dhe as iu be vone per kercenimet e tyre (akoma ne tel te varur e kane), jo me do e vrasin mendjen per nje banana republic si shqiperia. mos u merzit maloret per shqiptaret jane!

ja e kishe nje llaf per te than e the dhe mire bere

Denibee, sipas teje, a ka pasur faj Sagem?

Kjo qe pyet ti me duket se do nje analize nga ana ligjore me shume por jo vetem. Po te lexosh artikullin e balkanblog me siper thote qe jane arrestuar edhe punonjes te Aleat-Safran, qe qenka nje kompani koncesionare qe ka bere projektin nga ana shqiptare. Une di qe ajo qe ofroi Sagem ne kete mes eshte thjesht ana teknike, psh cipet jane prodhuar jashte shqiperise dhe jane dorezuar ne menyre te sigurte sipas rregullave (ardhur nga amsterdami). Tere fazat e tjera, infrastruktura dhe trajnimet jane bere ne shqiperi nga shqiptare, pra Sagem garanton cilesine e pashaportave dhe standartet e chipit, gjithashtu ofron dhe software qe i lejon zyrat ne shqiperi te bejne regjistrimet, nuk di se per cfare mban pergjegjesi tjeter...

Sagem eshte pjese e Safran Group. Pra, edhe Aleat Safran qe permendet ne artikull, eshte pjese e te njejtit grup.

Une personalisht mendoj se faj ka edhe Sagem. Nuk mund t'i futem detajeve sepse nuk e di ne detaje procesin e administrimit te prodhimit dhe shperndarjes se pasaportave. Por di qe ne Shqiperi, prodhimi i pasaportave konsiderohej i sigurte qe nga momenti i aplikimit pikerisht sepse ne momentin qe Sagem merrte aplikimin, nuk mund te kishte asnje lloj nderhyrje tjeter ne proces, as nga qeveria shqiptare.

Se ne cilen hallke jane kryer pislliqet nuk mund ta them me siguri, por qe Sagem ka njefare pergjegjesie (qofte edhe neglizhence) nuk do shume per t'u kuptuar.

Mundet, por ama nuk besoj se Sagem ka patur ndonjehere ne dore regjistrin kombetar, apo qofte dhe pjese te tij, apo autorizimin per te bere kontrolle identitetesh te huazuara siz thuhet ne artikull. Ne parim kjo do ishte jashte fushes se veprimit per ta. Keshtu qe nese ti i paraqet Sagemit nje identitet per ta kthyer ne pashaporte, ai do ta beje. Dmth ketu mund te kete lidhje qe nga ministria e brendshme korrupsioni pastaj ka vajtur urdhri ne Aleat-Safran dhe ka vazhduar me pretendimin se kur te dalin te palarat do ta hane punonjesit e regjistrimeve. Behet fjale per 500 raste, nder to dhe iraniane etj, po i referohem gjithmone artikullit, nuk jane shume por mjafton per te zhdukur besimin.

E perseris qe nuk e di si funksionon ne detaje ky proces dhe se ku ka caluar. Megjithate, fakti qe edhe vete artikulli permend raste te arrestimit te disa te punesuarve te Sagem (Aleat Safran), tregon qe pa gje fare nuk eshte.

Duke thene kete, nuk dua te heq per asnje moment pergjegjesine e taneve, i.e. administrates apo qeverise shqiptare.

ke parasysh qe ne fillim merr karte identiteti, pastaj pashaporte

vec po na hyni ne pune per naj zjarr. Ajo puna e kohes qe permende para ca kohesh ti noshke, qenka e vertete. Ktu ne Kanada ben ftohte. Sot po bi bore e shkartisme me akull

pse me sa vjet ke ktu ti qe e msove prej ktij anglosaksonit kohen e Kanadase smiley

Vjet ka qen behar  ne kte kohe , isha ne fund te shkolles behesha gati per Shqiperi dhe rroba te lehta bera gati  per t'u nis. Kete vit sot po bie bore smiley

mu me rrejten o Elba, m'than qe vec anej lart bo ftohte

o Elba, un jam pellazg mi, ca anglosaksoni, po ama kam pas kontakt me kanadane. sic them dhe me poshte, kam nje green card kanadeze te skadume. kanadaja sport i veshtire, po robt mesohen, apo dhe ju pelqe ai mot.

e ke gjet !!

Noshke, hajt se me ket global warming, ktu ne Kanada do mlidheni te gjithe kur t'iu thahet buza per nje pike uje. Fillun arinjte e bardhe me ngordh si leprat...Ka plas tregtia e rrobave te banjos tek eskimezet ne veri.

kjo e nrofmja ka per te ndryshu drejtimin atyne rrymave and shit ene ka per tu bo anglia ishull plazhi po te them...te cefeshtsha ibizen

Eh, jo daje. Lexo pak Al Gorin. Po ndryshoi Gulf Stream qe iu ngrof me ujrat e bekuara te Florides, pa pagu asnji lek, ju Albionave do iu bohet qurrja stalaktit.

Po ne nga Kanadaja pse po luftojme qe te liberalizohen vizat? Per kete pra! Te mos shkojme ne, po te vijne ata te na vizitojne.

Lere gjembin se ja fut kot ajo , shoqa jone eshte dhe ajo  , ne kena zbut klimen ktu jo gjembin smiley

ika iher po dal nga Pape sot kalofshi mire smiley

Se shpejti do vijne Kubanezet e Domenikanet per pushimet verore ne Kanada! smiley

kam nje green card kanadeze te skadume, e do njeri smiley

Edhe njeher te permbledhim perse u hap tema , ca u diskutua dhe ku dolem si perfundim.

Tema u hap per arsye sepse ligji ne emigracion per viza per ne Kanada, ( ne rastin tone behet fjale per  shqetesimin  e shqiptareve ne Kanada sepse u preken familjaret e tyre qe duan t'i ftojne here pas here per vizite ) do te ndryshoje ne Tetor 2013.

Atyre, familjareve dmth ,  u duhet te shkojne fizikisht ne ambasaden kanadeze ne Rome. Dikur ka qene aplikimi qe behej vetem me poste dhe me tarifat e pageses se vizes dhe postes .

Shqiperia radhitej  si vend i dyshuar . Asnje vend tjeter ballkanik apo Europian nuk futej aty.

Iu be kerkese emigracionit dhe na u kthye nje pergigje e mjergullt se mund , mund ! (mind you) te hapet ne te ardhmen nje konsullate ne Tirane , po se kur nuk u tha gje ......

Ata qe preken nga kjo situate , e kuptojne mire se cdmth ky shqetesim. Te tjeret jane te lire te bejne shakara sa te duan , nuk u vej dot fre , po te japin ndonje ide konkrete sdo te benin keq.

Elba  unë do të thoja se peticionin dërgojani ministrisë së jashtme  e ministrisë së brenshme të Shqipërisë dhe parlamentit.  Ata përgjigjen për kte dhe duhet të garantojnë qeverinë kanadeze për nivelin e sigurisë të pashaportave  shqiptare. çështja ësht mjaft e thjesht vetëm një protokoll ndërmjet dy ministrive e eliminon atë që ti e quan diskriminim.njohja e cilësisë së pasaportave është marrveshje bilaterale dhe me gjasa qeveria jonë se ka marrë mundimin ta bëjë një marrveshje të tillë.

"pasaportat biometrike kane qene subjekt kerkimi shkencor"

?

A mun me hedh pak drite ketu? Me figuron si teknologji e ezauruar, skaduar etj. Ke bo kerkim mbi teknologji te reja, apo ke bo kerkim, me mesu, mbi elementet egzistues te sigurise?

Prizrenzaranika nuk di cte them akoma sepse sjam ne brendi se sa force ka komuniteti shqiptar ne Kanada. Jane ca si dobet , me te degjuar e kam, dhe me sa kam pare dhe ne nje shoqate tjeter , kan probleme organizimi dhe feedbacks me njeri tjetrin pa pike profesionaliteti , anetaret sillen keq me anetaret , kryetarja ose kryetari ben sehir .etj etj.Ne Amerike lobi eshte shume shume me i forte. dhe nga ana financiare  Ndaj sdi te them , po pres cdo vendosin , dhe une jam me ata sidoqofte.

Nuk eshte lajm i mire sepse te gjitheve (mua perfshire) do i kushtoje nerva, kohe dhe para me shume per nje vize kanadeze. Por, reagimi femijeror nga nje pjese e komunitetit qe jo ngaqe jemi vend mysliman, jo na kane inat eshte shume i vogel. Email qe nje me siper kishte nise (me duket ai i pasqyres) ishte i shkruar dobet nga ana zyrtare dhe e anglishtes, me mllef dhe pa argumenta.

Ky artikulli ktu paraqet ne detaje arsyet e ketij ndryshimi:

http://www.gazette.gc.ca/rp-pr/p1/2012/2...

Paragrafi i meposhtem sqaron thelbin:

"The countries and territory were selected following a systematic assessment of immigration patterns including volumes or rates of TRV refusals, removal orders, refugee claims, and nationals arriving without proper documentation, attempting to travel to Canada without proper documentation or under a false identity. Canadian foreign and trade policy objectives, such as the Global Commerce Strategy and tourism interests as well as the feasibility of operating the biometrics capacity in a given country or territory were also taken into consideration."

Kjo ska lidhje fare. CIC e ka bere te qarte arsyen, thjeshte dhe bukur:

The countries and territory were selected following a systematic assessment of immigration patterns including volumes or rates of TRV refusals, removal orders, refugee claims, and nationals arriving without proper documentation, attempting to travel to Canada without proper documentation or under a false identity.

Te gjithe qe jemi ketu njohim nje apo disa persona qe kane abuzu me sistemin ne nje menyrat e mesiperme, keshtu qe ja kemi bere vehtes kete pune.

ore njeri , italianet kane bere kerrdine ktu dhe cifutet, dallavere nga te 4 anet , greket ma keq , te gjithe bejne dallavere , kam 14 vjet ktej  mos me tregu mua se ne ja kemi ber vetes, sepse shqiptaret  jane komuniteti i paket qe skane gja  ne dore, dhe kur ske gje ne dore ske ca dallaveresh te besh, po do shtrosh kurrizin do punosh . Shqiptaret ne Kanada punojne dhe respektojne ligjet e taxat pike per pike ..... problemi dhe nami i keq na vjen nga qendrimet dhe korrupsionet qe behen ne Shqiperi.

Po, Elba, por italianet e cifutet nuk thone per nejri-tjetrin "ia kemi bere vetes". Shqiptaret thone "jemi mut" pa ua thene njeri qe jane, edhe per gjera qe s'jane. U duket sikur vecojne veten nga ata qe dalin neper lajme. Nderkohe qe te gjitha shtetet e tjera jane plot me mutera. Te gjithe te huajt qe vijne ketu habiten qe s'e gjejne shqiperine aq keq sa c'e prisnin prej fjaleve te ketyre tipave. Po sa vlen?

E vertete kjo qe thu ti. Kshu tha dhe Xhelil Gjoni ne 91-shin ne miting. "Jashteqitja iku. Ne zorra e trashe nuk lujtem venit."

C'lidhje ka kjo e jotja me ate qe kam thene une? Apo po prisje me se s'ben nje cast ku ta perdorje shprehjen e mendove se mbase ky eshte i vlefshem. Epo, nuk eshte. Ta kishe ruajtur per here tjeter. 

Ehu, sa ta kuptosh lidhjen ti, a kane heq nga lista.

e kemi kete difekt , our self-esteem kerkon pune smiley  dhe ajo fillon ne perqendrimin e te mirave qe kemi dhe jo  negativiteteve. punon po t'a provosh smiley

Elba - sic thashe ne fillim, ky ndryshim do demtoje nga ana monetare, e nervave dhe kohes shume prej nesh, perfshi mua. Tani, se cfare bejne italianet dhe greket nuk ka lidhje sepse atyre nuk i duhet vize per te ardhe ketej.

Muhabeti eshte shume i thjeshte. Per emigracion dhe ceshtje vizash ka nje numer parametrash qe si duket ne i kemi nxire dhe qeveria i ka rendit qarte dhe bukur. Jam krejt i sigurte qe diku ekziston nje database qe behet sort nga me i keqi deri te me i miri per keto parametra specifike. Cilet jane vendent qe shkaktojne 50% ose X% te problemeve te emigracionit i vendoset nje targe ashtu sic po na e vene dhe ne. As une as ti nuk mund te bejme nje vleresim me disa dhjetra njerez te nje kombesie apo te nje tjetre qe mund te njohim. Ashtu sic njoh edhe une plot e plot bashkeatdhetare qe punojne ne pune shume te mira, paguajne taksa dhe zbatojne rregullat po ashtu njoh te sapoardhur te vjeter e te rinj qe kane ardhe me menyra nga me te ndryshmet ktu dhe kerkojne azile etj - sido qe te jete vezhgimi personal i imi dhe i joti eshte subjektiv dhe teper i limituar dhe nuk mjafton per te nxjerre nje konkluzion per nje komunitet te tere. 

une e kuptoj qe qeveria kanadeze cakton kushte per ket pune; ajo qe refuzoj me kuptu prej inatit eshte se si per gjithe kto vite nuk pati nevoje dhe papritmas, tani qe shqiptaret kane edhe passap. biometrike, ne vend qe te lirohen, shtrengohen.
Per fat te keq eshte ajo qe kane thene ktu per mundsine e fallsifikimit te te dhenave qe ne regjistra

Ja dhe Butrinti. E cuditshme se si nxitojne te gjithe te justifikojne qeverine kanadeze e te fajesojne shqiptaret. As behet fjale te vene ne dyshim qe mund te jete diskriminim, sidomos per fene, pasi nuk kane futur ne ate liste vende po aq problematike sa ne por qe s'jane me shumice myslimane. Adhurim i verber i shefit te radhes, qeverise. Kultura komuniste e rrenjosur ne shpirt, kokeulur para te madhit e te qepesh gojen per gjithcka qe te ben dem, si ne Shqiperi, si ne emigrim. Mire e tha dikush ketu ne nje koment. Shqiperia do te behet normale kur te mos kete me verdalle nga keta te rriturit ne komunizem. U del e keqja vetem me shpirtin, aq thelle u ka hyre kultura e diktatures. Menyre tjeter nuk ka. Ke qejf t'i shohesh te rinjte e sotem te pakten ne TR. Kane dale neper shtete te ndryshme qe ne shkolle te larte, kane pare qe mutera ka gjithandej, e kane mesuar te kene respekt per veten. Ju te tjereve s'ju behet pjese e sistemit as po t'jua injektojne 24\7 me serum nga pas kudo qe te shkoni.

Bledar - une nuk po justifikoj qeverine kanadeze dhe as te fajesoj shqiptaret. Shqiptaret jane detyruar nga kushtet politike dhe ekonomike te largohen nga vendi ne cfaredo menyrash. Nuk ka faj ktu. Dhe nuk kam asnje kompleks komunizmi sepse nuk me takoi te rritem ne ate sistem. Kam jetuar, punuar dhe studiuar ne aq vende sa te duhen gishtat e te dy duarve ti numerosh. Me vezhgimin tim modest, problemi me i madh qe shikoj ne debate si publike ne tv, si ktu ne peshk eshte nje mungese alarmuese e jona te bejme nje argument te vlefshem e te qendrueshem. Fluturoni deg m'deg mor daj kur nuk ju pelqen ndonje gje e gjeni mfshefje mbas teorive konspirative. E dyta, nuk pranon kush nje faj ose nje gje qe sadopak e "njollos" krenarine kombetare. Kyt veje re qe nga politikanet e deri te robt me te thjeshte. Ne momentin qe do dali ne Shqiperi nje politikan/rob qe pranon nje gabim, sado te vockel qe ka bere ne jeten e tij/saj, votojeni, mos e lini te ike.

Komentet e tua dhe shume te tjereve e ilustrojne kete gje me se miri. Tani, meqe po me ben "the smartass" sic i thone ktu, prit ta copetoj me kafshata te vogla gjithe ate cfare kam dashur te them me siper.

Kriteret qe qeveria kanadeze ka vendosur te gjykoje nese ti vendose nje grupi te caktuar pashaportembajtesish kontrolle shtese jane keto:

1. Volumi apo perqindja e refuzimit te vizave turistike.

2. Udhera per deportim.

3. Kerkese per status refugjati

4. Qytetaret qe mberrijne ne Kanada pa dokumentacionin e duhur

5. Qytetaret qe perpiqen te udhetojne ne Kanada pa dokumentacionin e duhur ose nen nje identitet te rreme.

Tani, a jane kto kriteret e duhura te na vleresojne? Kto ktu, duke pa sa shpenzime e kokecarje i shkakton ky grup njerezish e kane pare te udhes qe kshu duhet vleresu puna. Tani sa me te heq edhe merakun se pse na kane grupuar ne njerez me ngjyre/jo te bardhe, mos valle Kolumbianet, ato nga Sri Lanka, Vietnamezet, Xhamajkanet, Kongolezet i kane fute edhe kto per myslimane?

E dyta, nuk pranon kush nje faj ose nje gje qe sadopak e "njollos" krenarine kombetare.

E ke komplet gabim. Eshte komplet e kunderta, 100%, dhe madje tani ka arritur ne mase alarmante qe i prish pune jo vetem krenarise kombetare, por edhe ecurise se gjerave per gjithesecilin. Shqiptaret kane 20 vjet qe shajne shqiptaret, i shohin te huajt si te pagabueshem me verberi komunistesh, e ti me thua nuk thone te keqijat per krenari kombetare. Tjeter per tjeter. Eshte tjeter gje te vesh ne dukje problemet, tjeter gje te kesh adhurimin e verber e te mos dyshosh asnje fije te qeveria kanadeze, ose qe ata e kane bere per pune feje, dhe ne te njejten kohe te kesh siguri qe fajin e kane vetem shqiptaret. Nje shembull. Shiko temat ne peshk qe flasin per ndotjet e kompanise kanadeze ne Shqiperi, dhe per faktin qe u shmangen taksave. Asnje reagim nga ju te kanadase aty. Ama per te share shqiperine mblidheni te gjithe. Eshte kultura komuniste, s'ke c'i ben. Nuk eshte se do ti ta kesh, pa e ke. E ke sepse e ke te rrenjosur aq sa as vete s'e kupton, te vjen natyrshem.

Ato kriteret qe thua i kane dhe Serbia, dhe Mali i Zi, dhe Maqedonia, Ukraina, Moldavia, Bjellorusia, por ata s'jane ne liste. Dhe mos na thuaj qe ne bejme, ata s'bejne, se ketu ne Europe ata jane me problematiket e ne Kanada ka ukrainas nga te kthesh koken e ca nuk bejne. Fakti qe Shqiperia nuk eshte trajtuar si vend qe u perket grupit te ketyre vendeve te tjera, por si vend arab, eshte thjesht diskriminim e ti ne vend te shohesh diskriminimin, fajeson shqiperine. Ky eshte problemi.

A nuk ti dhashe shembujt e vendeve jo-myslimane me siper mer njeri? Nqs lista do ishte sadopak 'raciste' pse eshte Kolumbia dhe jo Venezuela, pse Vietnami dhe jo Filipinet, pse Xhamaja dhe jo Rep. Domenikane? Renditja eshte bere sipas atyre kritereve qe ti rendita me siper. Kur te behet nje renditje per trafikantet e droges, ndoshta ruset/ukrahinasit do dalin te paret.

Ajo qe me acaroi ishte reagimi i nje pjese komunitetit (perfshi dhe ty) qe shkon dicka si: "mua mu prek sedra evropiano/pellazge qe me fusin ne nje liste me arabe/afrikane dhe b*thpalare te tjere". Ato jane kriteret, ajo eshte renditja.

Nqs do ankohesha (qe megjithese skam drejt vote akoma ka mundesi ta bej me nje leter deputetit te zones) do kontestoja kriteret e vleresimit. Nga ato 5-6 pikat, te gjitha jane objektive dhe te matshme  pervec te pares qe eshte % e refuzimit te vizave turistike qe eshte kriter krejt subjektiv dhe vendoset nga nje oficer konsullate ne pjesen me te madhe ne menyre subjektive. Prinderve te mij i refuzuan vizen per heren e pare (do rrinin vetem 2 jave) nga nje kapricio e oficerit te konsullates. Ato kaprico kthehen ne nje mase/kriter subjektiv qe sjell kete rezultat. 'Devil is in the details' thone kta ktu po gjaku jone i nxehte mediterran dhe reja konspirative qe na qendron permbi koke na e erreson gjykimin. Me beso se kjo gje me djeg mua dhe shume te tjereve si une por nqs do tentojme te zgjidhim problemin duhet ta kuptojme kush eshte problemi i vertete dhe jo te drejtojme gishtin te mullijte e eres.

Tani aq me plas mua per qeverine kanadeze sa nuk e beson. Se pagujme taksa nga hundet (apo nuk eshte koha tani ne fund te muajit te raportojme taksat dhe do paguaj prap se sikur nuk i dolen ato qe na moren gjate vitit) por prape 3 muaj ben te shikosh nje doktor specialist apo mund te presesh 7 ore ne urgjence ne spital. Mos te filloj te flas me cmimet e cdo gjeje (psh, toyotat qe prodhohen ne ktu, jane me lire ne Cleveland se ne Toronto). Sidomos kete qeveri qe pak kohe me pare nxoren idene idiote ti heqin pashaporten kanadeze cdo qytetari (te natyralizuar) qe perfshihet ne akte terroriste. A do me thush prap komunist meqe po shaj sistemin kapitalist kanadez?

Ja dhe brezi i ri i GAT. smiley He Bledar! Kur te vdesim ne per mas nja 40 vjetesh, me keta lloj shqiptaresh do haesh ti. Ta merr mendja qe ja del dot vetem me Medresene dhe Universitetin "Kristal"? Apo ne nje second thought, me mire me ne? smiley

Se atehere do kesh humb dhe kete "argumentin baze" te komunistllikut, besoj. Megjithese mbase te ka dale nga mendja se neqoftese ti u lind ne nje shtet jo-komunist, ishte pikerisht merita e brezit tone.

T'u thaft goja pse me do vdesim ne smiley  ne jemi te pavdekshem smiley

Po te gjithe do vdesin nje dite oj Elba. Perfshi dhe Bledarin.

u tu thaft sqetlla

o karakter i GTA (as in Grand Theft Auto not Greater Toronto Area)

mqs dhe une jam nje nga ata qe justifikoj qeverine time(e kam fjalen per kanadezen) dhe ne baze te numrave qe kane dale fajin ua le autoriteteve qe u leshon pashaporta shqiptareve, po te them ca gjera se ketej nuk eshte Liberty City, si ne republiken e bananes ku mund te ndodhesh momentalisht.

Ke te drejte ndoshta jemi shtruar me shume ketej (se te shtron jeta ketej dhe po behen dekada) dhe nuk kemi kete zemerate te zjarte per qeverine tone sic e keni ju fruthat  per tuajen (dhe me te drejte juve ne fakt). Nuk lodhem te merem me te rinj qe i ka pare me shume vendi ku jane edukuar se sa e kane pare (se ndyshe nuk shpjegohet kthimi ne nje shithole si Albania). Dhe ne do ta dish pikerisht se kam ate respekt per veten time, them se ka bere mire qeveria kanadeze me kete ndryshim ne politiken e tyre te emigracionit. Me vjen sinqerisht keq per ata shqiptaro kanadeze qe jane kapur ne kete ndryshim te procedurave, por eshte si puna e murgjerve: jane ata te kesaj ane qe paguajne per ata te asaj ane (duke qene ana tjeter Shqiperia). Ndoshta ke te drejte kur thua qe m*... eshte gjithandej, po prape besoj qe gjerat nuk jane bardh e zi dhe ne po diskutojme per nivelet e grise ne kete bote ngjyre kafe.

 

Po pse je me flamur amerikan ti kur qeveria jote eshte kanadeze??

 me keto qe thua me ngjan  si nje kanadez qe shef endrra se ka lind ne Shqiperi dhe mundohet t'u mbushe mendjen kanadezeve se qeveria shqiptare eshte per t'u pire ne kupe . Gezuar  smiley

mblidhe veten

 

Dhe qe mos dalim nga tema mqs dhe ai/ajo qe hapi temen kete deshte, se cfare mendoni e sa e respektoni veten ju andej nuk hyn shume ne kandarin ketej, se ne fund te dites tek ti orvatesh me nje pasaporte shqiptare te hysh ne North America, YOU LOOK ALL THE SAME TO ME, or to smb else that takes a look at your passport, while I pay his salary! Nuk besoj qe asnje lloj reaksioni nga cfaredo komuniteti, te rezoje hardcore numbers. Cekia ishte shembulli me i fundit ne kete mesele kur s'la gur pa luajtur (deri dhe kercenoi nen emrin e EU per masa reciproke ndaj kanadase) tek iu vendos regjim vizash nga Kanadaja. U shfry si perfundim dhe po behen vite qe i mori te mirqena faktet, nderkohe qe EU nuk e mbeshteti ne propozimet idiote te saj, sepse e pane qe numrat dhe argumentat kanadeze e kishin pshurur inatin cek dhe EU nuk kishte nga e kapte. Gjynah ishte qe cdo qytetar cek te paguante (duhet te shkojne bile ne Viene te marin vize vizitori kanadeze, se ambasada kanadeze ne ceki s'e perballon dot volumin) per cdo bashkeshtetas te minoritetit rom ne Ceki qe abuzonte humanitetin kanadez, po nuk ke c'i ben se ne kapak pasaporta i kishin njesoj me ta.

E di qe jane raste komplet te ndryshme me shqiperine, duke pasur kush eshte Cekia dhe kush ehste Shqiperia, po e solla sepse mendoj ka ca pika te perbashketa me hulline ku u fut ky diskutim.

Mere kete pergjigjen time si nje extra shans virtual qe po te jepet per ta pare boten nje cike me ndryshe nga ajo qe thua se e njeh, mgjse e di qe respekti qe ke per vehten nuk ta lejon.Dhe ato dy fjalet qe dolen me siper, MYSLIMAN dhe KOMUNIST, meri mbrapa e jepua atyre te diplomuarve ne perendim  qe jane kthyer ne tirane, ti perdorin si camcakez qe te zbutin cdo ngerdheshje dhembesh, tek protestojne heshtur a duke ulerire per kete padrejtesi qe po u bejne kanadezet.

Butrinti

Kur erdha per ne Kanada , isha me azil politik ne Amerike , dhe kisha travel document (passport) , dhe erdha pa vize pa gje , dhe sme thane gje ...ketu e 8 vjet . Po ate vit me duhej te kthehesha ne Ny per ca vizita mjekesore. Mbarova pune  dhe mora avionin per ne Toronto. Perseri pa vize pa gje. Me ndalojn ne Kennedy dhe nuk me lene te nisem per ne Toronto.

Arsyeja , do qeshesh ti dhe shume ketu , ndoshta sdo me besoni , ndoshta dikush qe e ka vujt edhe e di per ca e kam fjalen.

- Mam , ti smund te shkosh ne Toronto , pa vize , nuk e di si ke kalu heren e pare , por ti je nenshtetase shqiptare , shiko listen ktu , Albania eshte ne listen e vendeve per rrezik per terrorizem.

Dhe nuk me lane te hyj ne avion pa vize, shkoj ne emigracion ne Manhattan te sqarohem ( 10 ore ne rradhe atje )   , jo me thone me ligj me keto dokumenta qe ke ti ske nevoje per vize .......aeroporti mund te kete ligje te tjera kalimi po ty te lejohet te kalosh pa vize.

sa ta gjeja une  fillin  u detyrova te kaloj tokesore NY-Detroit-Windsor-Toronto- nje jave rruge,  5  muajshe me barre , desh vdiqa rrugeve megjithe femijen ne bark

Tashi ku une ? ku terrorizmi ? ma kap icik lidhjen se une e humba

ti do thuash digjet i njomi nga i thati ?  ate po mundohem te them dhe une , edhe sa do vuajn te tjere pas meje tashi ??

 Albania eshte ne listen e vendeve per rrezik per terrorizem.

Ja pra pse s'na i pelqejne pasaportat. Jo se kemi maskarenj me shumse se ukraina, serbia, mali i zi apo kush tjeter. Bazohen vetem te fakti qe kemi myslimane.

Nje jave rruge NY-Detroit?! Sikur eshte Buffalo me afer.

varet ku ne NY po pergj. NY-Toronto nuk shkon me shume se 7 ore rruge makine t'i bish nga buffalo (mrena limitit)

Ny  more shoke Manhattan - Detroit me tren 16 ore rruge ....dhe nja 3 dite mora veten ndenja atje se u semura , isha e rendume me femi ne bark ...smiley pastaj  Detroit-Windsor-Toronto dhe nja 12 ore a me shume te tjera se e mora me ndalesa rrugen me ato atubuzat qe merrshin njerzit nga hoteli  per ne aeroport , terroriste hesapi smiley

kur kam  ardh poshte pallatit  i thash burrit  zbrit icik se nuk kam takat te maj valixhen zvarre , se ka besu  kur m'pa  smileysmiley

e boni nai caj...apo u hutu smiley

smiley po smiley  magjistar qeke smiley

rri rehat thuaj..se po te ndjekin edhe ty ata,pa leri vizat..e ku do mbytesh pastaj smiley..ne morem ruget per te bere pashaportat shqiptare,ti thua pse duhet te shkojne ne itali shqiptaret per te mare vize kanadeze...

Po per bashkim familjar burr e grua sa koh zgjasin procedurat per te mar vizen nga dita qe ben kerkesen  me ligjin e ri ? Apo ligji ri nuk ndryshon kohzgjatjen ?

Dhe tuhet te shkoj ne rome per te ber kerkesen?

flm

procedurat per bashkim bashkshortesh nuk zgjasin shume krahasu me none/ babe etj. Diku te 6-8 muaj mesa di une. Sa per ket punen e Romes, do te thone ata po nqse ka hy ne fuqi ligji, i bie qe shqiptaret qe ne tetor shkojne ne Rome per ket procedure

Po diini gje cfar dokumentash kerkojn nga ana ime ? 

kerkesen dhe formularin i ploteson gruaja juaj; ajo del dhe garant nga ana ekonomike me duket (ne baze te te ardhurave vjetore etj). Ajo paguan dhe detyrimet per aplikimin e ca duhet. Sa per ty, gjithe ca do besh ti perfshin:

- te firmosesh aplikimin e sponsorit, marrveshjen te sponsorizimit dhe te garancise (formulari me numer IMM 1344)
- plotson formularet te instruksionet e imigrantit (formulari ka numer IMM 3999) dhe jep dokumentacionin plotesus qe te kerkohet ne baze te ca ke thene ne aplikim (certifikata lindje, ato familjare, libreze pune me duket etj)
- ben analizat mjeksore para se te nisesh aplikimin (do i besh prape pas 12 muajsh nese akoma nuk te ka perfundu procesi gjate asaj kohe)
- merr vertetim ne polici (dikur jepej ne ministri te brendshme) per rekord kriminaliteti 
- sigurohu qe ke passaporte
- dhe behu gati per interviste ne ambasade kanadeze

per me shume pastaj, shif ktu

Shume faleminderit !

Mund ti bej vizitat mjeksore parà se ke bej kerkesen per bashkim familjar ? Apo me thot Ambasada ku te bej viziten? Flm

jo jo! gjerat behen sipas radhes dhe radhen ta percaktojne kta. Vizitat jane te fundit dhe behen vetem te nji mjek i autorizuar ne Tr., Dritan Cela quhet ky dhe rri diku ne Laprake. Ty te njoftojne ne kohen qe i kane kaluar emrin tend mjekut. Ky i ben dhe ja nis qendres ne baze te formularit qe kane ata dhe nqse kerkojne analiza shtese, shkon prape te ky.

Faleminderit !

Ndoshta ju bezdis por kam nevoj per ju perseri!

po plotesoj dokumentat per bashkim familiar

dhe po i dergoj me post . Eshte me mire tua dergoj edhe provat qe kam , apo kur te mi kerkoj emigrazioni ? Faleminderit 

nuk bezdis fare po une kam nji pytje: ata ne komunikimin qe kane me ty (leter a email), te thone se cfare kerkojne. Per ca provash e ke fjalen? lidhur me ca dokumentash psh?

Shume faleminderit 
Provat qe kam me nusen,,,sa koh kam qe jam njofur , letrat qe kemi shkembyer, email, fototo bashk, pushimet qe kemi ber bashk, fotot dhe videon emarteses...keto prova qe te kerkon emigrazioni , qe sa e vertet eshte kjo lidhje

Shume faleminderit 

Provat qe kam me nusen,,,sa koh kam qe jam njofur , letrat qe kemi shkembyer, email, fototo bashk, pushimet qe kemi ber bashk, fotot dhe videon emarteses...keto prova qe te kerkon emigrazioni , qe sa e vertet eshte kjo lidhje

Cdo gje dergohet qe ne fillim. Cdo formular, dokument si edhe ato qe quan prova. Por nuk i dergon ti as dokumentet as aplikimin por sponsori (qe ne kete rast eshte gruaja jote) direkt nga Kanadaja. Me pas, procesi i vleresimit nga ana e emigracionit eshte i ndare ne dy faza, fillimisht vleresohet sponsori nese i ploteson kushtet dhe me pas e gjithe dosja dergohet ne Rome dhe vleresohesh ti nese i ploteson kushtet.

Po e di qe i ben sponsori ...tte falenderoj per shpjegimin qe me dhe .

Kalofsh mire !

Mos harro se secili prej jush duhet te shkruaje edhe nje si tip letre ku te pershkruaje ne detaj te gjithe historine tuaj te dashurise, si jeni njohur, ku jeni takuar, ke keni takuar, te pershkruani me detaje fejesen apo martesen, etj etj. Mbaj nje kopje te kesaj historise qe ta ruash gjithmone se nuk i dihet, ngaterrohesh me fjalet e tua me vone.

Gjithashtu, bej shume kujdes edhe me datat qe ve tek formulari apo tek kjo historia. Gjithcka duhet te perputhet me cfare deklaron ti por edhe me cfare ka deklaruar gruaja jote kur ka ardhur ne fillim ne Kanada (nese eshte shqiptare). Di raste qe jane djegur perfundimisht vetem se nuk kane deklaruar me saktesi te njejtat gjera.

Ah te pershkruaj dhe te dergoj qe ne fillim dhe kete leter? ,,,e di se duan te jesh shume i sakte me data  me kan then..te falenderoj 

Po po, dergo gjithcka qe ne fillim qe mos te kerkojne me dokumente shtese. Ideja eshte qe te mos zgjatet procesi kot. Mbi te gjitha kjo letra eshte shume e rendesishme sepse aty ata marrin informacionin e pergjithshem per ju te dy, si edhe vleresojne nese historia eshte e vertete apo jo. Mundohu te perfshish ne leter sa me shume detaje qe tregojne qe ka dashuri midis jush, si edhe qe historia ishte dhe eshte serioze (dhurata, sidomos unazen e fejeses apo marteses, udhetime, njerez te rendesishem per ju qe keni takuar, etj). E di qe kjo pjesa e letres eshte e shemtuar sepse ia heq te gjithe lezetin, por ja qe keshtu e duan.

 Ske cu ben , edhe babit saj tregon te gjitha dhe vjen puna ketyre duhet me u then te gjitha ......dhe shkurton kohne e pritjes thua me kete leter ...te falemderoj perseri .je i respektuar

Nese ata binden qe kjo histori eshte e vertete dhe qe ka dashuri, as nuk kane per te te marre ne interviste dhe brenda 6 muajsh nga aplikimi do marresh vizen. Te uroj bashkim sa me te shpejte!

Ty te lumte goja dhe do te te jam nje darke po te jet ashtu , se mua ma kan ber pak te veshtir, edhe pse historia eshte e vertet dhe kam shume e shume prova qe ti bind ata 

Pershendetje!

A ka ndonjeri ekperience personale ose dijeni ne lidhje me procesin e kerkimit te azilit ne Kanada?

1. Nqs po, ne cilat provinca eshte me e kollajte?

2. Ne rast se dikush zoteron nenshtetesi te nje vendi te BE-se, a mund ta perdore sa per te hyre ne Kanada dhe me pas te paraqitet si shtetas shqiptar qe kerkon azil per nje "X" arsye?

 

O derman po pse do kerkosh a azil kur ke passaport  te Be- së

Shkon pA prooblem me pasaport europiane

Pershendetje ! Desha nje informacion , i kam hedhur letrat per bashkim familjar se kam nusen shtetase kanadese, me ka pranuar si kanadaja dhe kubeku , kan ardhur letrat qe ne 10/07/2014 ne rome . Mund te me ndimoni sa koh zgjasin ne rome ? Faleminderit !

Urime per martesen! U trashegofshi!

ore, nuk thone kot: ''te gjitha letrat shkojne ne Rome''.smiley      nejse, hajt  te trashegoheni!smiley

 

p.s  ça eshte 'kubeku'..?smiley

Po mire nusja ku banon ne Kanda apo ne Kubec? Se ti mund te shkosh vetem aty ku banon nusja, se perndryshe nuk te qasin ata.

Timi po mos u gabo se kebeku eshte i kanadas...

po nusja jeton atje me familje

faleminderit per urimet 

Si ka mundesi qe te jesh ne Itali dhe nje her ma nxjerr famurin belg njeher italianin ? Se kuptoj kete chat 

Kebeku qytet i kanadas dhe eshte koloni e frances dhe kan disa ligje ndryshe nga qytetet e tjer te kanadas

Vonojne 6 muaj- deri ne dy vjet. varet nga dokumentat dhe lista e pritjes se te tjereve si puna jote.

Urime . Tani s'ke me asnje problem . Kaq ishte

Edhe pse kan ardhur rome ka mundesi qe te vonohen deri ne 2 vjet? 

Faleminderit shume , Shpresoj qe te jet kaq dhe te dalin sa me shpejt

Ka qene gjithe aplikimi nga dergimi i dokumentave deri ne miratim dhe caktimin e dites per te marre PR card 9-muaj 1 vit.

Tani eshte bere 6 muaj-2 vjet.

Nqs aplikimi eshte bere jasht Kanadase vonon me shume se sa aplikimet qe behen brenda Kanadase.

Kur thua ke marre miratim , c'fare dokumenti ke marre ekzaktesisht ? ta kane postuar ty ?

 

Aplikimin e ka ber nusja ne Montreal .

Dy muaj mbapa sic ka aplikuar i ka ardhur nje email dhe i thosh qe une mund te shkoj ne Kanada , me mbapa i ka ardhur nje email nga emigrazioni kubekut ku donte di sa letra nga ANA e nuses dhe te dhena nga ana ime dhe firmen time  

mi ka derguar keto letra dhe i ka ardhur prap email nga emigrazioni kubekut ku thosh ne rregull mund te shkoj ne kubek. Tani kam verifikuar qe kan ardhur ne rome ne 11/07/2014 .Ka njeri nga ju qe eshte ne pritje ??

Shpresoj te dalin sa me shpejt 

Tungatjeta ! 
Me falni ndoshta ju kam bezdisur por Desha nje pergj po dini gje  apo te kemi degjuar rast te till..
Me ka derguar 1 email ambasada canadese dhe me thot qe mungon datat kur kam filluar pun ketu ne Itali 
Se une i kisha ven vetem muajn dhe vitin jo dhe daten qe kam filluar punen apo daten qe e kam len
Mund te me thoni si mund tua dergoj atyre kete korogjim? Me post apo ka ndonje email apo fax? Se ata ma derguan ne nje email romeemigracione , po se di a u vajti tek kjo andres se ua dergova nje email tek kjo andres 
Faleminderit 
Pers pergj

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).