Shkollat e shekullit të shkuar

Në Shqipëri ka një realitet paralel, një realitet që vazhdon të jetë i dhimbshëm e i veshtirë për shumë femijë, që si të tjerët duan të shkollohen në kushte normale e jo në godina që mund të quhen gjithçka veç shkolla jo.  Në letër duhet të jenë institucione arsimore, por në realitet janë vende ku luks janë edhe gjerat me minimale e jo më të pretendohet për internet a diçka më shumë. E te mendosh se nga ketu lind e ardhmja.

Mjaft të udhetosh vetem pak kilometra nga Tirana, në fshatin Kuç te Vorës. Një ndërtese a diçka e përafërt që të pakten në letër duhet të jetë një institucion arsimor shfaqet veç si nje hije mbire nga larg. Çdo dite ketu mesojne me dhjetëra femije te zones ne kushte qe eshte pak te thuhet skandaloze. Eshte e veshtire te flasesh per kohen kur kjo godine mund te jete rikonstruktuar per here te fundit, ndoshta 40 apo 50 vjet shkuar, qe atehere asgje veç ndonje premtim i hedhur ne ere pa bere kurre diçka.  Mure te çare, dritare te shtremberta, klasa te erreta e femije qe ne keto kushte duhet çdo dite te mesojne per vendin e tyre, per institucionet e tij e sigurisht edhe per realitetin qe ato ju ofrojne ne kete shkolle.

Kuçi eshte vetem stacioni i pare sepse fshati Gjysylkan i Pezes ofron nje pamje edhe me te veshtire. Kjo rrenoje qe duket sikur do te bjere nga çasti ne çast mban poshte femijet e fshatit.  E veshtire te thuash se Mesonjtorja e pare shqipe e hapur ne Korçe ne vitin 1887, 126 më parë, mund te kete qene ne gjendje me te keqe se kjo shkolle e shekullit të 21-te. Me tej nje tjeter shkolle fillore. Te filmojme brenda e kemi te pamundur, por pamja e jashtme mjafton per te treguar nje ngrehine edhe me te hershme ndoshta aq te hershme sa do te duheshin arkeologe per ta zbuluar.

Nga Tirana ne Librazhd mes tatepjetash te frikshme qe te çojne ne fshatin Xhyre. Nje shtepi private eshte shkolla e ketij fshati ku brezi i ri duhet te hedhe bazat e para per te ardhmen. Femijet e kane te veshtire te flasin ndoshta sepse ne kete shtepi te pershtatur shkolle jane rritur, e me mire se kjo kane pare vetem ne ekranin e televizorit e askund tjeter. Kater mure e nje mesues qe ngrys krahet nga pamundesia per t’i dhene nje tjeter drejtim shkollimit te tyre. Ndalesa e radhes eshte fshati Drithas ne zonen e Korçes. Gjysem dyqan, gjysem shkolle, gjysem diçka ku femijet mblidhen çdo mengjes per te ndjekur oret mesimore. 

Mesuesit jane te urdheruar te mos lejojne filmime brenda ambjenteve ndryshe rrezikojne vendin e punes. Ky eshte realiteti shqiptar ku te tregosh te verteten shpesh mund te rezultoje edhe fatale per te tashmen dhe te ardhmen e nje te punesuari. 

Diku pas, nje barrake ku femijet duhet te kryejne nevojat e tyre si tregues i dhimbshem i braktisjes qe ndihet kudo. Edhe ata jane te udhezuar te mos flasin e te pranojne te vertetat e imponuara dhe asgje tjeter veç tyre. Neser, do te shkojne serisht neper shkollat e tyre, ne keto shkolla te çaperluara jo vetem nga koha, por edhe nga premtimet boshe e fjalet e rradhitura keq neper fjalime.  Do te ndermarrin rrugetime te gjata per te mesuar, per te njohur, per te ruajtur kulturen , per te ruajtur identitetin e se nesermes. Jane nxenesit e pafajshem, jane nxenesit e pafuqishem, te deshirave te medha por mundesive te vogla, jane nxenesit shqiptare te shekullit te XXI, atij te teknologjise, por veç ne leter. 

________

Arsimi në gërmadha, haure e kasolle

VIDEO 2

Arsimi është themeli mbi të cilin duhet të mbështetet e ardhmja e një shoqërie të shëndoshë, të zhvilluar e të barabartë me ato te vendeve të Bashkimit Europian ku edhe synon të integrohet.  Por, sot Shqiperia ka realitete paralele, qe shpesh e bejne te veshtire apo te pamundur mendimin se ne po japim sa duhet per kete brez te ri ne zona te caktuara.

Te duket sikur je kthyer ne kohe teksa perpara te shfaqet shkolla fillore e fshatit Merqize. Nuk janë pamje shkeputur nga ndonjë 7 mars gjetur në arkivat e filmave të vjeter te « Kinostudios » edhe pse duken vertete të tille, eshte 7 marsi i vitit 2013 vetem pak kilometra nga qyteti i Librazhdit. Godines eshte e veshtire t’i gjesh nje moshe, ndoshta sepse ajo duket po aq e vjeter sa edhe guret mbi te cilet jane ngritur keto mure sot te shtrembert e te anuar sa majtas e djathtas.  E mes ketij realiteti femijeve u mbetet veç te imagjinojne sesi mund te jete nje shkolle a nje kopesht i vertete ndryshe nga kjo ngrehine ku ata çdo ditë duhet te mesojne. Gjithçkaje tjeter i shtohet edhe mungesa e energjise elektrike, ashtu si edhe nje vend ku femijet te mund te kryejne nevojat e veta. Nje godine qe me shume sesa t’u jape diçka femijeve duket sikur do t’i perpije nje nga e nga nje.

Me tej ne Togez, shkolla egzistuese duke mos patur vende mjaftueshem ka detyruar nje pjese te femijeve te bejne mesim ne nje shtepi që më shumë i ngjan një kasolleje. Ne Arrez te Librazhdit eshte e njejta gjendje. Femije te ngucur pas njeri-tjetrit ne kushte qe eshte pak te quhen skandaloze Rrugetimi vijon ne Radokal te komunes Proptisht, te Pogradecit. Shkolla ketu ka mbyllur dyert prej disa kohesh si pasoje e degradimit total te saj.  E ne keto kushte femijet jane shperndare gjithe anesh ne nje realitet thuajse te pabesueshem. 

Dikur ky fshat i madh kishte një shkolle per me shume se 400 nxenes ndersa sot ka 4 shkolla ne kushte shtepie, nderkohe qe te gjithe nxenesit e arsimit te mesem duhet te ecin mbi 1 ore ne kembe per te bere mesim ne nje fshat tjeter. Nese nuk do te shoqeronin , veshtire te arrije te gjeje ne kete labirint qorr se ku mesojne femijet. Fjalet e femijeve koklaviten mes imazheve qe duket sikur i perkasin sistemit arsimor te diteve te para te pas luftes ne mos edhe me keq te viteve te para te 1900. Disa qindra metra me tej ngrihet shtepia shkolle e dyte. Mes tyre gjithçka behet e veshtire, edhe pershkrimi qe ne çdo rast duket i pamjaftueshem mes ketyre mureve, mes ketyre bankave, mes syve te femijeve qe ndjekin me kerrsheri çdo levizje tonen. Dikund me tej eshte edhe shkolla shtepi e trete. Ne shtepine -shkolle te katert ne Radokal mesimi sapo mbaron , teksa vete femijet nuk druhen te thone te vertetat e tyre, te verteta qe deri me sot kane rene ne vesh te shurdhet edhe pse kelthasin me forte se kurre me zerin e ketyre nxenesve te vegjel. 

Ndoshta shkelim etiken duke vene kamerat përballë tyre, por kjo eshte e vetmja menyre që të njihet realiteti, të degjohet e të merren masa të menjehershme për të ndryshuar gjendjen e tyre. Arsimi nuk behet me fjale, por fakte, e faktet tregojne se ne zona te caktuara ende mesohet si shekuj më parë. 

Keta femije jane e ardhmja, e nese kete te ardhme e kultivojme ne kete menyre, atehere ajo nuk premton asgje perveçse nje deshtim qe neser mund t’i kushtoje shumë më shume gjithë shoqerisë.

68 Komente

Edhe sa fisheke i kane ngelur Marinit para se te dale ne krahun tjeter te problemeve, ate te zgjidhjes se tyre? Apo s'i njeh me detaje, ja shife, po fitoi PS-ja te gjitha ketyre kronikave te Marinit do i bejne nje xhirim 2.0, pasi ceshtjet te jene zgjidhur, me "rruge nderinstitucionale", sic tha Panariti dhe Selami per punen e ambasades tone qe ka ngelur pa vaj ulliri dhe pa miell ne Amerike, e mbi te gjitha, gjynaf perkthyesi qe detyrohet te trokase tek kati trete dhe te kerkoje, e mire aq, po ec e ta kuptojne komshinjte ku e ka fjalen ai kur thote "May we please borrow a couple of fingers of oil, or a whole bottle if possible, until the next 15th day?"

Nuk mor vesh ca do te thuash. Keto imazhe provojne qe imazhi Berishist i Shqiperise qe kaperceu krizen boterore si asnje vend tjeter Europian eshte rrene. Cdo beje Edvini pas 8 vjeteve nuk e di por gjithmone kam enderruar qe politikanit Shqiptar tja thysh karrigen mbas 2 vjetesh kur nuk arrin te mbaje premtimet. 8 vjet Saluku e tani u kujtu te kaloje ligje per gjakmarrje apo vrasje policesh? 

Ky eshte turp. Aq me shume qe 20% e pushtetit keto 4 vjet ka qene Socialiste, Lsi , aleate e Saliut, por shkollat e spitalet kan qene bloze.

nuk eshte e majta apo e djathta , por menyra e qeverisjes. Kjo e sotmja bie ere.

,

Ate kam dashur te them, sic e the ti lakonikisht: Fajin e ka Berisha gjithsesi, ndaj mos u kompleksoni shokeni nga keto marinprovokime.

Por mbreme i rashe pak gjate se stilografit qe kisha ne dore po i mbaronte boja.

shiko shkollat leri komentet e tjera... e shikon c kushte jane apo jo ?? eshte turp... disa prej tyre jane ne Vore e Peze sic tregohet... e keto dy vende jane 5 kthesa nga Tirana. leri pallavrat boshe mor burre. Une s dua te behem paragjykues sepse mendoj qe njerez si Marini i sherbejne realitetin shqiptar dhe shqiptareve ne tersi. Jane njerez te se vertetes. nuk jane as fahri ballinj, as fevzinj, as sokoll balle, as fred peze... Marini gezon respekt per punen e tij !!

Marini gezon respekt per punen e tij !!

Plus qe sot eshte e marte, anembane botes!!! !!!

c batute... pffff

Nuk e ve kush ne dyshim punen fantastike qe ka bere Marini si gazetar, aty s'ka debat, ashtu si s'ka debat ne faktin qe sot eshte e marte kudo si ndodhemi. </perkthimi>

Shi, shi, kulshedra e kuqe ka fillu me xjerr prap flake nga goja!!!

 

duhet themeluar nje Albanian Education Trust Fund me nje board drejtuesish me figura te shquara te arsimit shkences kultures ne shqiperi e diaspore.Shqiptaret ne bote duhet se pari te kontribojne ne te , fondacione te huaja filantropike .me ndihme e ekspertesh ne fundraising mund te mblidhen $2 miliarde te nevojshme per te ndertuar shkolla bashkekohore ne gjithe shqiperine.

Ti mendon se s'ka pas leke?

marin memat duan te vrasin me nje gur jo nje apo dy zogj por gjithata!

Marrina, Marin Mema, Marrina!!!

O gjibe, 

Cili eshte krahu tjeter i problemeve, qe paska ne dore Marin Mema? 

Politika pra.

Apo eshte sektori i berbehanave konstitucionalisht i ngarguar me zgjidhjen e problemeve te populli ne ate zone ku do konkuroje Rama Marinin?

krahu tjeter i PROBLEME o gjib, jo krahu tjeter i problemeve qe ke ti me Marinin, qe e ka ket emision prej disa vitesh. 

Une more Xhibi s kam pare qe Marini te konfirmoje kandidim per PS... deri sa te jere zyrtare kam te drejte te kem dyshimet e mija. Marin Memen masa e do sepse ka treguae se ndryshe nga te tjere di te sakrifikoje. te shkoje ne miniera, ne permbytje, ne zona te thella e kudo ku te vertetat therrasin. ate qe ai ben nuk e bejne keta legena politikane qe kemi se u behen kepucet me balte e u prishet modeli i flokeve.

nuk e bejne keta legena politikane qe kemi se u behen kepucet me balte

mbase, por s'kane frike te jene afer apo mbi uje

Bame, s'u lodhe duke ndare qime iriqi me grep peshkimi? Ishte figurativisht, as in the other side of the issues, dmth ne nje krah te problemeve jane gazetaret qe i denoncojne, ne krahun tjeter politikanet qe duhet ti zgjidhin. Marini se shpejti do kaloje ne 'krahun tjeter te problemeve'. Ty po s'te pelqeu si shprehje e korigjojme, s'ka problem.

Por, juve kompleksoheni me kembet tuaja mer taj dhe mundoheni ta qisni kete dert me kritika letrare lol

ata s jane fare !!!

O vlla problemi eshte ku e ke pare ti qe marini do hyje ne politike, se une kerrkund s kam pare ta konfirmoje. biles ne shkrim ai i thote kryeministrit qe mos u merr me thashetheme gazetash ... kjo me ben te kuptoje te kunderten, pra qe s ka lidhje me politiken

O vlla problemi eshte ku e ke pare ti qe marini do hyje ne politike, se une kerrkund s kam pare ta konfirmoje.

Kronikat që sjell Marini, nga qeverisja cilësohen si "nxirje e realitetit". Balli Fariu (kështu i fletet rrugve) mund t'ju shpjegojë në detaje se në diktaturë për këtë krim të fusnin në burg, (55-a, agjitacion e propagandë kundër pushtetit). Sa kohë Marini është jashtë burgut dhe kujdeset për "nxirje" të mëtejshme, kjo duhet marrë nga peshqit si ushtrim i demokracisë. Afërmendsh që Marini i bën kronikat me zgjedhje, por ajo që është më e rendësishmë, shtrohet si pyetje, "A janë vërtet këto shkolla që shfaqen në kronika, a ekzistojnë? Natyrisht që po. Ata që kanë jetuar në Shqipëri pandërprerje, si puna ime, dinë shumë mirë të shpjegojnë se ndërtimi dhe rikonstruksioni i shkollave është bërë kryesisht me donacionet e Soros-it. Sikur të mos ishin ato, gjendja do ishte edhe më e mjerë. Arsimi në vendet e varfëra është e do jetë brima e fundit e kavallit dhe siç është arsimi sot, ashtu do jetë Shqipëria nesër.

 Ç'duhet bërë? E thjeshtë...të shtohen dukshëm investimet e planifikuara. Po nuk ka fonde të mjaftueshme.....e dimë, nuk është gjë e re. Bëje si Kosta Rika, suprimoje ushtrinë dhe Ministrinë e Mbrojtjes, madje dhe ndonjë ministri tjetër, ku fondet shpërdorohen kot. Ato shoqatat e gjuetarve të fqinjëve që përmendi Millosheviçi, gjithësesi, po të duan kurdo mund të na na bëjnë gjëmën.

Kryeministri pas kronikes se pare e akuzoi me emer Marinin per emisionet e tij, duket se i djegin shume keto te verteta. E akuzoi ne mbledhje qeverie a nuk di se cfare dhe ngazellonte nga qejfi se po drejtonte gishtin e akuzes mbi nje gazetar te ri. Thoshte se keto shkolla jane vetem me kater nxenes. Marini i publikoi ne disa gazeta nje pergjigje si leter e hapur qe mua por edhe shume te tjereve i pelqeu sepse ndryshe nga pordhet e ketyre analisteve fliste per realitetin pa bere demagogji e perdorur shprehje te medha.

 

 

 

 

Shpresoj qe te mos kete rene dakort me Ramen per detajet e paketes (lista kandidimit etj), apo cado arsye tjeter, dhe te ngelet si gazetar, se ne kete rol do bente pune goxha me te mire, dhe me te paperlyer padyshim.

Perndryshe, ka rreth nje muaj qe ka dale lajmi*, te ishte thashethem sic thote tani Marini (dhe kaq, ne menyre indirekte), do kishim lexuar nje artikull nga Marini te nesermen e lajmit te Mapos, duke pergenjeshtruar thashethemin dhe normalisht duke mbrojtur reputacionin e akumuluar si gazetar.

*E komenti i dyte aty eshte i yti, duke jo pergenjeshtruar lajmin por duke thene s'duhet gjykuar per kete kaperzim ylberi politik. Me pak fjale, pak me kujdes me keto nderhyrjet bark-hapese "ishte e gjitha thashethem" lol

Po hapi syte more thote o kryeminister mos u merr me thashetheme gazetash a e lexon a jo. Tamam si grua e keqe mor burre . ne kete vend eshte bere si rit te shajme kedo dhe ke te mundemi, ti ndyejme te gjithe dhe pastaj mos dallojme fare kush jane njerezit e ndershem e kush jo.

Per qat Marin, je tu fol marina.

Ti tashi je i brendshem a si (nga hovi i Marin-komenteve si ketu si tek tema ku u shpall MarinPSsundimi), nese po ec na thuaj troc qe: 

1) Marini s'do shkoje me PS-ne, sepse:

2) Nuk rane dakort me Edin per kandidimin e tij si deputet ne Paskuqan nderkohe qe ky deshte patjeter Cerrikun

a cado arsye tjeter

S'u be qameti, planet dhe ndryshojne, mos e vej veremin.

 Rrofsh Ervini per kete artikullin e Marinit qe ke sjelle, madheshtore. Ky u dashka qeras me nje shishe nga ato me te vjetrat. 

 

Pjero te ka bere nje pyetje PF te tema e Renato Kalemit

Ku eshte kjo teme, se i pashe ter autoret, por nuk figuronte. Me thuaj titullin e temes. 

ketu........,  Pjero.   

shiko, beji po deshe nje kritik  te kualifikuar,  si njeri i letrave qe je,  se shume urime  po i bejne ketij Renatos,  po mua smu duk ndonje  shkrim  kushedi..

Thx, man!

O xhib xhiboksi je bo si ato grate e liga qe nga mjesi e deri ne darke marin neper goje grate e mehalles. A ke gjo me problematiken qe ngrihet ne keto filmime? Nese s'ke ik e kris bythen dhe lene Marinin ne pune te vet. U bone ti......

Nese s'ke ik e kris bythen dhe lene Marinin ne pune te vet. U bone ti......

Desh me vu dore ne m'Marinin tat...

Tu thefte  kalemi Xhibole .. e di vete ti ku smiley Ku humbet dhe nuk duket edhe Fshirsja ....

Qeka zgju kjo e turnit qe nuk pelqen fjale te "ndyra " me nenkuptime smiley ...Lere Lere Xhib gjithmone Fiton smiley Po ate Idhullin tend dhe te fshesaxhiut te turnit Berisha ,ky Marini ,pene teper cilesore deri me tani dhe me kembe ne toke pa denger vengerat e Vuvuzelerise se stanit ,  e beri te flase me Vete .I vetmi qe e detyroi te dale ne menyre te rrufeshme ne Publik pasi e Cilesoi me emrin e vertete me fakte te pakundershtueshme Kryehipokritin Mashtruesin  Sali Babasqap Vucidol Berisha

 Ndotes ! Thashethemexhi . Arixhofke .Ben detyren .Pis !

ka edhe shkolla te bukura me lule me gjera...pse nuk i nxjerr ato ne televizor ky marini po vete gris kepucet fshatrave ?

Sabotator realiteti. Sipas ligjit te ri, Sula mund ta denoje per shpifje e deformim. 

O Bamke..ku je re tu befsha se me mori malli smiley

U rente mu ne koke atyre barkderrave qe i lene shkollat e femijeve ne kete dite. Nuk me interesojne fare motivet e gazetarit, sepse nga pyetjet e tij kuptohet se ku i vret me shume. Por gjithsesi, eshte mekat i madh t'i lesh ata engjej te mesojne ne kushte te tilla. Me kujton kohen time kur kam qene student ne vit te pare, kur kishim nje provim aty nga shkurti, ne FSHN. Me ra te ulesha nga dritarja (e thyer) dhe mbaj mend qe gjate gjithe kohes mundohesha te ndaloja te dridhurat ngaqe doja te perqendrohesha tek te shkruarat. Eshte gjynaf te shohesh se kushte te tilla ende vazhdojne, gjynaf per ata femije. Nuku mire.

Juve ju conin komunistet me zor ne shkolle, donit s'donit. I urreni, por shkollen ata jua kane dhene. Shif xhaelgen.

Kush po thote se na conin me zor? Pastaj, sikur te mos dua te shoh ate Xheglen apo si i thone, c'behet?

Hic smiley

Hajde se kur te vije ne pushtet Z. Mema se bashku me ate rilindasin tjeter te Kavajes, gjerat do te ndryshojne per mire. Do te rilindin... si te thuash.

kjo quhet sparkate! 

Kjo quhet: deri dje e ndiqja me interes dhe e vleresoja punen e ketij gazetari, (edhe pse ja kam kritikuar gjithmone patosin), ndersa sot qe di qe do te kandidoje per deputet i opozites, te gjithe punen e tij te shkuar dhe te tashme e vej ne pikepyetje pasi shoh qartesisht nje konflikt te madh interesi midis gazetarit dhe kandidatit per deputet.

Qe sot e tutje Mema t'i bej reportazhet pa ze, bardhe e zi, as mos te filmohet kur i jep makines neper rruge fushore e malore, vetem po te jete makine Anglie qe e ka timonin djathtas ...

... qe t'u behet zakoni dhe atyre femijeve ne kasolle, se mbetem duke ngushellu Memen. 

Qe sot e tutje Mond, zoteria t'i dedikohet politikes dhe t'ja leje gazetarine dikujt tjeter qe nuk ka konflikt interesi. Gjithsesi do te mbetet gjithmone hija e dyshimit mbi punet e tij te meparshme: a ishin ato ne funksion te paraqitjes se realitetit apo po perpiqeshin qe te nxinin me shume ate ne funksion te ambicieve te tija politike?! Who knows?!

sa i zgjuar je ... bravo... shko mer cun se te ishin te pakten gazetaret sa gjysma e tij me mire do ishin gjerat e me reale do te ishte media. leri llafet boshe se nuk ushqejne askend vec trendafilat partiake.

 

Femijet ne kasolle bertiten: Give us Marin or give me death!

E lesh lesh, e thashe une i pari ate hajmali - tha Rama, pastaj kur vreu vuajtjen e femijeve u vrenjt, por u kujtua qe vrenjtja te rrudh, dhe pastaj mallkoi Saliun per rrudhat e shtuara ne fytyren e tij si pasqyrim i vuajtjes se popullit.

P.S. Se mos na akuzoni per gjesend e, thjesht po u qajme hallin femijeve te kasolleve pas zgjedhjeve, kush do ja qaje hallhallet atyre te gjoreve, se per te zgjidhur do ja zgjidhin Mema ose Selami.

Xhibole deri ketu , me syte  nga Allahu si Marinshpetues , nuk kishe ardhe ndonjehere me gjith shfaqjet barazlarguese smiley Po  gjene mire nuk perdor ato shprehjet vetsakrifikuese ..une u kam thene shume here shokeve te kene kujdes me shkrimet ...smiley ku duket qe ti qartesisht  shikon thelle Konflikte te medha Interesi qe do te prishin sistemin arsimor , termete qe do shkaterrojne shkolla dhe kryetare komunash qe do vjedhin fonde smiley

Dmth akoma nuk ke filluar nga "shkarjet e Ledhit " , po po vazhdove keshtu qe te lexosh pas sumes se Marinit do harrosh edhe cfare i  tha Marini skotes se babasaqapit kur filloi t'ja mbante neper Goje si Miladinin ....

Ndotes ! Thashethemexhi . Arixhofke .Ben detyren .Pis !

.........................kesaj i thone te vuash pertej dhimbjes , qe femije

E mo se nuk eshte ndonje gje e madhe .Ja ka ardhe dhe ai i Pyllit te Carshoves qe ka qene pedagog ne Institut ne kohen e Gazidededes ( Kom i Pergjithshem ) dhe ka mardhur se ftohti ne klasa pa xhame . Dmth shprese e besim se babasqapi ka pas udhetuar 2 ore ne shi e bore , suferine e qamet , xhveshur e pa buke e perse? Per ate cike shkolle smiley Dhe ja ku eshte K/Minister Fuqiplote i nje Shteti me Llapaqener qe nga koha  kur  mberdhihte dhe ky i Pyllit te Carshoves !

babasqapi paska qen dallaverexhi me bindje

Sa negativ qe je o burr i dheut, ngele tere diten duke marre neper goj te tjeret, te gjalle e te vdekur. Me e bukura eshte se i quan edhe llapaqener. Sikur te kishte ndonje kriter objektiv per te matur llapaqenerine, jam i sigurt qe s'te dilte njeri perpara. Je shume per te (qa)qeshur - seriozisht e kam kete. Keq me vjen te ta them keshtu troc fare, por ti je nga ata qe ta peshtiros cdo lloj muhabeti.

 

+1 se je vet permbajtur or ti i Pyllit Carshoves smiley..

Gjej nje rresht ku ti je shtetas i  shtetit ku K/Minister eshte Llapaqeni me i Madh i te gjitha Kohrave ne ish Shqiperi dhe Lefqeni sot !!! Vetem nqs se je Mashtrues dhe lyhesh me boje bari sepse fjamuri te tregon Amerikan ! Te tjerat jane sipas rubrikes "pohojne me gojen e tyre "  smiley Kot je merzit vetem per Gazideden se nuk thashe gje per te . Vetem qe ti ke qene mesues ne kohen e Gjeneralissmit te tij ...dhe kaloje vetem neper pyll ... kjo nuk qendron ?

Kujdes Historikun ?????? Mos na ben te futemi ne arkiv !! Nuk e di c'ka ndodhur me ty po ke qene nje nga Bil - bilet me te Medhej te kesaj pellgace . Nga ty gezoj dhe nje karakteristeke qe shoket e Partise e moren ne konsiderate smiley  Hajde permetar  hajde , mos u truj , jo si rrenjasi po thjesht vetem pa Tullumbace Hipokritesh e Fende te Ftohta !

 

sa i mencem quni ktij.tama si baba.

shqiperia eshte mbush me universitete, prodhon me shume intelektual per fryme se çdo vend tjeter europian, ky thote arsimi per faqe te keqe. 

duhet ta kete fjalen per muret e palyer dhe karriget pa meshin, me duket.

Beluli dha nje informacion por qe ju censurua se Ed Selami eshte ndare nga bashkeshortja. Nuk e di sa e vertete eshte kjo, por une di disa te verteta te tjera renqethese me ciftet e emigruara ne Amerike. Keshtu psh, nga 5 miq te ngushte qe kam une dhe qe kane emigruar sebashku me familjet ne Amerike, kater prej tyre jane divorcuar me grate respektive. Nga keto kater divorce, tre nga grate e divorcuara jane martuar menjehere me shtetas amerikane. Dhe me tronditesja per mua eshte se ne biseda me shoket e mi marr vesh se ne te gjitha rastet kane qene grate qe kane iniciuar ndarjen. Ndoshta kjo duhet te jete nje teme me vehte, dhe besoj se kemi mjaftushem gra/femra te PPU-se ne amerike qe mund te na ndricojne sado pak aresyet per nje sjellje te tile.

sa zbresin ne token e premtume fillojn e shofin anash, mer Kuaz. nji tmerr i vertete kjo pune.

ne bojm me te miren qe munemi, por s'osht me zor...

ne france ndodh njesoj. e gjetke po ashtu. 

eshte dukuri normale mendoj. i huaji prej vete natyres se tija paraqitet me interesant ne syte tane. edhe veprimet e çuditshme ja marrin si diferent kulturor, pra si diçka e mire qe sherben ose duhet ndjekur me vemendje.

e ke pa ate filmin Borat, mut ne  qese u solli ai amerikaneve ne tavolinen ku po hanin dhe nuk ja morren per ters. ndersa kur u solli ne shtepi ate prostituten zezake (pra nje vendase e te pakorrigjueshme), vetem atehere e qiten fishek jashte. 

smiley hahahahaha o berber smiley 

Do e kesh llafin per USA se ketej nga kanadaja sndodhin keto gjona.Ka burra ketu.smiley

Kanada 1 - Amerika 0

kuazi , ndonje te dhene tjeter, meqe je kaq i informum, bie llafi, per etine apo racen prej se ciles terhiqen me shume shqiptarkat smiley qe mund te kerrejme ndonje perfundim socio logjik.

Nejse, spitalet e "spanjollve" i rregulluam persembari, modern fare i bejme tani i futemi shkollave, le ti sjellim dhe ato ne nivelin e duhur smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).