Kati i katert ne kete godine ne Washington DC eshte Ambasada e Shqiperise ne ShBA

Top Channel raporton se ka në zotërim një letër që Ambasadori i Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara, z. Gilbert Galanxhi i drejton Sekretarit të Përgjithshëm në Ministrinë e Jashtme, Gazmend Turdiu, dhe për dijeni, Kryeministrit Sali Berisha dhe ministrit të Jashtëm Edmond Panariti. Në letër Ambasadori ankohet se fondet që shteti i dërgon ambasadës nuk mjaftojnë as për të siguruar jetesën.

Top Channel do të japë më shumë detaje sonte në mbrëmje, por mësohet paraprakisht se Ambasada jonë në ShBA nuk ka fonde për mirëmbajtje, pastrim, karburant dhe nevoja të tjera bazë. Nga sa kuptohet, shumat e vëna në dispozicion të stafit nuk marrin parasysh kostot e jetesës në ShBA, duke e shtrënguar stafin diplomatik të shkruajë kërkesa për fonde. Kërkesa e më shumë fondeve është e natyrshme për burokratët, por duket se situata e Ambasadës Shqiptare në ShBA është vërtetë dramatike. Vjen natyrshëm shqetësimi se nëse kjo është situata në vendin më të rëndësishëm strategjik për Shqipërinë, cfarë ndodh me ambasadat e tjera?

Foto: Google StreetView, kati i katert i kesaj ndertese eshte ambasada jone.

223 Komente

Mos kane nevoje per fonde shtese qe te dalin ne dritare dhe te shpalosin ate flamurin?!

Paskan nderruar ndertese si milingonat shfarosese. Ambasada jone ne SHBA ka vite qe funksionon si makine faksi, por tani qe fakset jane ralluar edhe pluhuri orendise i merret me rralle. 

kane nderrua ndertese?

Perse qahen keta; a duhet me u sjell dhe ate Gjermanen per krahasim a si?

Letra që mban firmën e ambasadorit, Gilbert Galanxhi i drejtohet Sekretarit të Përgjithshëm në Ministrinë e Jashtme, Gazmend Turdiu, por paralelisht ka shkuar për dijeni edhe të Kryeministrit Sali Berisha dhe ministrit të Jashtëm Edmond Panariti. 

Letra e fortë paraqet nje situate gati te turpshme, kur zbulon se ambasada shqiptare ne SHBA, perveçse nuk ka para te paguaje pastruese dhe sekretare eshte e vetmja ambasade ne Washington qe nuk ka shofer dhe as karburant per makinen.

Ou, po ambasadori te promovimi i librit te I. Konomit sa na tregonte per tmerret qe kishin hequr historianet gjate kohes se diktatures me te eger Staliniste tna kish treguar dhe per gjendjen e mjerueshme te Ambasades! Jam i sigurt se te pakten para per benzine do ti kishim dhene!

vetem kati i katert eshte ambasade?

S'na duhet ambasada.  Ambasade kemi Podesten. 

Ambasada vdiq.  Rrofte Pambasada. 

Myllni gojen se po iu sjellin nai " Roomate". Doni me teper fonde, get a second job !!! ...or apply for EBT. Atdheu digjet, kurva krihet !!!

lol!!!

Para nja 1 viti Ambasada zyre pritje kish Sturbucksin perball...seriozisht!

 Starbucks !?!?! .. pse mer c'ar osht Viti Ri. e ? Nuk gjeten nai 7/11, po me shperdorojne fondet e popullit te Starbucks !

Jo mer ti jo, nuk tha njeri qe ambasada jepte kafe falas. Ambasada lete njonin aty qe gjute per tavolina bosh. Sa kapte ndonji tavoline merrte ne telefon hajdeni se zura tavoline me 3-4-5 karrige varej nga rasti! Kur kapeshin 6 karrige Ambasada oranizontr mbledhje te kolektivit! 

Easy, plako. Se harrova me vu smiley. Se me te thone te drejten, nuk me rruhet fare se me c'ar merret Ambasada. 

Reportazh me Google Streetview! Po ndonje shifer a ndonje fotografi me te hershme?

ore ku jane patriotet  shqiptaro-amerikane kur te duhen, tha?smiley  po mblidhni  ndonje dollar per ambasaden,  se su be qameti.....

mbahu  neno (ambasade) mos ki frike, se ke  djemte  (edhe vajzatsmiley)  ne Amerike.... por edhe te peshku.smiley

Ta hudhim ne Kickstarter, $50 - flete lavderimi, $100 - fotografi me ambasadorin, $1000 - mesazh ne facebook nga Berisha, $10000 - Skype me Topallin

Me zhveshje te Topallit kjo 10,000?

$ 15000,  foto me autograf nga Bujar Nishani..smiley

ja, shikon  si lindin  idete... filloni pra, çprisni..smiley    une po u ndihmoj me slloganin:  jam  amerikan/e  por  dua  me shume Shqiperine!smiley

per Zotin Belul ,per nje fotografi m,enishanin Duhet ai me mi dhane keto dollare....:smiley

U perpoq para disa vitesh Fatos Tarifa ta rregullonte ambasaden, po se c'i dolen ca klecka te vogla.

Gjemb, kam qene tek ish shtepia e Tarifes pas bastisjes qe i kishte bere ish i zoti. Shtepia ishte ne gjendje shume me te mire se ambasada qe la pas.

Shteti jone duhet te perfitoje nga prania ne shume shtete te fuqishme te botes i bashkesive te medha shqiptare, pjesa derrmuese e te cilave jane sot mjaft mire te integruara.

Ftesa ne partneritet drejtuar bashkesive shqiptare duhet bere mbi baza te studjuara dhe te strukturuara mire, me objektiva te qarta; pikenisja eshte identifikimi i interesave te perbashketa, - ku perjashtohen motivet patriotike.

Pa kete qasje, me shtetin e lodhur qe kemi, nuk do te kete kurre, as shtim, as permiresim te veprimtarise sone diplomatike neper bote... .

 

 

   

E mo, eshte si te thuash ketu ne Shqiperi "Ambasada palestineze". 

Shikoni ama ca ambasade kemi ne Kine

Albanian Embassy Beijing 9064.JPG

Kush te beson qe ske fonde kur te shohin te veshur me kostum qe shkelqen???

Hik o vlla thone se ti ke pare!!!

po ai nuk tha qe nuk kam pare, ai tha qe nuk kam pare per ambasaden. Si leter karamelje... smiley 

Bobobo... cfare kostumi.

Si kengetar tallavaje.

Katunarllik total. Tipik prej njerezish te ish-kampit te lindjes qe nuk kane as njohurine dhe as buonsensin per te gjetur ekuilibrin midis veshjes dhe personit/pozicionit. Imagjino tani si mund te kete qene niveli i bisedes qe mund te kete bere ne ate darke. Une kam pershtypjen se keta diplomatet tane nuk dine te na perfaqesojne mire piksepari sepse kane komplekse inferioriteti me interlokutoret e huaj.

Kostumi me xixa smiley

Mbas ketij eventimentit me siguri ja kane futur per ne McDonalds se s'jane ngopur hors d'oeuvrat, dhe meqe jane dhe bythegrisur nga ana buxhetore.

ma kap togzen e kaishit!!!!

Ngjyra e kollares e kombinume me kepucet e gruse!!!

Po ketu punet qenkan me te fella se c'duken. smiley Zonja nuk eshte veshur keq ne fakt. Elegante, terheqese, normale, fisnike.

Olso,  veshja e zonjes eshte Ok.    po dicka nuk shkon  te ajo... ke dy minuat kohe ta gjesh...   nese jo, me thuaj..smiley

Nuk eshte mesuar me taka Belul smiley

jo jo, ora.. tjeter eshte.. po pres edhe cik Olsin e do ta them..smiley

Nejse belul, po keta te tjeret sjan me mire per vete, sikur i kan fshehur grate brenda potureve shiko sa te gjera dhe te gjata i kan poturet smiley

Ai robi me siguri duhet ta kete ngrene gruan se duket si copex2. smiley

Dhe thone qe merren femrat me thashetheme. lol

s'late take, tokez e rrip e mbajtje gote pa i analizuar

shkoni andej nga tema e tete marsit e diskutoni thonjte tani smiley

Plako, me mire te te dali syri se sa nami, thone. smiley Keshtu edhe kjo puna e femrave qe merren me thashetheme. smiley Por pertej shakave, ky robi perfaqeson shtetin shqiptar ne Amerike, cfare do te thote qe perfaqeson edhe mua, edhe ty e mijra shqiptare te tjere. Keshtu qe nuk eshte thjesht ceshtje thashethemi, por kritike ndaj paraqitjes se tij. Po te ishte per kenaqesine e thashethemit ne pergjithesi merreshim me paraqitjen e Shpat Kasapit. PS: Pastaj ki parasysh edhe nje gje (nqs. je i ri ketu): mjer kush bie ne gojen e peshqeve. smiley

po mire mo burre se s'eshte dhe aq keq

pastaj ku e di ti qe s'eshte ne mode ai kostumi? nga e pe c'eshte ne mode ne ato mjedise?

Po te ishte ne mode, nuk do stononte. Shikoje si jane veshur te tjeret.

mbase eshte rastesi

ai i fundit djathtas si veshje e viteve 80 duket, tipik amerikan fshati smiley

Olsi, ti e di mire qe pse stonon amb. Shqiptar, nuk do te thote qe automatikisht jane te modes te tjeret ne krah te tij. Ne fakt ata te tjeret jane krejtesisht demode - por s'jane stil italo-gabel me xixa.

Rendesi ka qe tema iku per wool tani qe na u serviren fotot e sfilates se ambasadorit. Shpresoj te ne sjellin edhe ndonje ku ambasadori eshte me benevreke, qe te shohim a i ka te modes, te arnuara, etj. etj. E kupton ti, aty pikon catia, tek kostumi i Ambasadorit, jo fakti qe shteti shpenzon miliona per Patton Bogs dhe nuk shpenzon per Ambasaden.

  "Ne fakt ata te tjeret jane krejtesisht demode - por s'jane stil italo-gabel me xixa."   - Pikerisht. Jam dakord.           "E kupton ti, aty pikon catia, tek kostumi i Ambasadorit, jo fakti qe shteti shpenzon miliona per Patton Bogs dhe nuk shpenzon per Ambasaden." - Mire se erdhe tek Peshku pa Uje. smiley

o avdio, po dhe ty te pelqekan kostumat farfurues. po ku mbrohet ai o burre i dheut. ajo eshte mire, edhe gota s'u be qameti ne nje moment, po ai, me fal te lutem, po nuk mbrohet. nar 24 karatsh.

nuk eshte thjesht nje moment alba, eshte foto smiley

Po sido qe te vishej ai, ku lini gje pa share ju shqiptaret? Me thuaj nje person qe del ne TV shqiptar pas viteve 90 qe s'e shajne per cfaredo qe te beje, nese hap nje teme per te. Ka qene gjithnje kjo pune. 

po ju te huajt avid, a lini gje pa share? po nuk mbrohet pra. tani, mishela vishet bukur se e ka stilistin aty, dhe e paguan shtepia e bardhe. po keta tanet te hapin syte dhe kopjone gjerat e mira vete.

dhe prape shume bukur duken, alamet cifti. tani qe me bere t'i shoh me kujdes, jane dhe me simpatiket aty nga tiparet. Mos e keni gje nga zilia moj?

zili, zili te madhe kemi, por aman mos trego.

Sa te veshtira qe i jep detyrat edhe ti o Belul. Ndoshta shalli qe i eshte palosur keq nga ana e krahut qe mban goten?

Jo nje sekonde! Po mban goten keq?

po eshte e thjeshte fare Ols,  po ti je fiksuar te robat, prandaj..smiley   

shiko sa keq  mban goten ne dore.. aspak elegante per nje femer..   e ka mberthyer  fort  nga siper si pijanecetsmiley.  nderkaq,  gota me fron te gjate  kapet diku nga mesi fronit,  me delikatese, me tre gishta..smiley

 

ora, ke te drejte, ai tipi ne front   pervec qe ka kostum cheap..  duket  gjithe rrudha.. i ka edhe pantallonat nja 2 pellembe me  te gjata..smiley

Shiko pergjigjen e dyte siper. Mendjet gjeniale mendojne njesoj. smiley

.smiley  

shume keq mbajtja e gotes, apo jo..

Stonon. Shiko sa mire e mban goten kjo Belulo. smiley

e dije  kete....  ato  qe e mbajne goten ne kete menyre.. dmth  sic e mbajne keto  te dyja,  me pellemben e dores  siper,  tregon  qe jane pijedashese,   sepse  duke mbajtur ne kete menyre,   gllenjkat  qe rrekellejne jane te medha.smiley.    nderkaq,  po ta mbash  me dy apo tre  gishta,  e kthen goten me kujdes  dhe gllenjkat  jane jane me te vogla..smiley

Jo s'e dija kete. Faleminderit.

ehu sa e komplikon edhe ti o belul. ajo, thjesht, ose nuk di si ta mbaje ose ne nje moment e ka bere kete gabim.

Ah ca femre qe eshte Charliza.  Rezaton klas!

veshja duhet te jete ne funksion te fizikut.Mbase ndokujt tjeter edhe mund ti shonte ,ajo eshte mysybet.shikoja  kembet...bleh.Me ate trup duhet te kishte nje krehje flokesh te ngritur lart,aspak xixa po ngjyra pastel,e sidomos mandej pak ma siguri....ma te shpenguara ,natyrale.Ne rast se nuk dine te studiojne ,te shkojne ne kurse...edhe per veten e tyre,ndryshe ngelin biba me imunitet diplomatik.veni re portamenton ,te zhytyra nekarrike..rri drejt ,drejt shpatullat...si i ka hije nje zonje.

Familja Xixa!!!

te veshur taman si gabel.Se kush iu ka thane shqiptareve qe xixate kostumet e dritshme jane ne mode.Zhele jane....tketo me siguri per punen e tyre degjojne e imitojne Berishen deri ne frymemarrje ,pse nuk e imitojne edhe ne veshje...Bllah ,do katundare...bythtrasha me xixa

Mishela. te xixat hyn dhe kjo?

ah, I'm sorry. kjo eshte bukur. ne po flasim per burra me xixa, ti na cove te grate. per kostumin farfurues po flisnim, apo jo?

Po ngaterohet bari me arin me duket mua.

e kisha me zanen qe foli per gruan me xixa

normale qe te duket e bukur, se eshte amerikane. dhe gaga bukur ju duket juve smiley

avido, ajo s'eshte e bukur, vec ka personalitet, trup te tonuar dhe vishet mire, shume here, se ndonjehere shkon ne rrace dhe ta shpif.

Mua edhe si first lady me duket si motra e Beyonces. smiley he mos se nje cope kantnare eshte edhe kjo mo. U bo ajo. smiley

po ke te drejte, por sa ka hyre ne shtepine e bardhe, i ka marre masat ama. fiskulture dhe stiliste te mire. shqiptaret tane ashtu si buke ne fytyre, pa pike shprehje, si te zgerlaqur.

o avdi mos ja fut kot.... Michelle dallohet nga 100 metra larg qe ka klas, gjithashtu Obama, qe te dy. I ke pare bythzezat neper geto ti? Se mu bere si ata idiotet e medias shqiptare qe kur fitoi zgjedhjet Obama merrnin ne interviste evgjiterit e kamzes..smiley

Mishele eshte e gjitha rreze,shkendije...eshte sofistikuar mjaft se ne fillim ishte shume keq e veshur.Kurse Obama ka vertet nje elegance te lindur....Mishele e fut nen rrenje katrore kete bullicen me xixa shqiptare ...jo mor zotni ,ka vajza e gra shqiptare te veshura mrekullisht,me klas,po floket? do kete pa ne jete te vet ndonjehre paruchier kjo.Nuk i njoh kush jane ky çifti? shqiptaret them ...

e di, e di

u rrezaton posti qeveritar gjithandej

Te flitej per Jacqueline Kennedy hajde de, ajo rrezatonte klas, elegance, chic, e gjithcka qe i perket nje femre plot sharm, por per Michelle Obama, ncuk! I mungon finesa Michelles, le te perpiqet sa te doje, per mua nuk eshte nder First Lady qe une e admiroj. 

Plebej!!!

Rono, tamam plebej e? Shikoi pak ata meshkujt me uniforme ushtarake edhe me papijon.

Veç shikoni pozicionin, vetem ata te dy, burre e grua kane ne dore gotat e pijes, te gjithe te tjeret pa gje ne dore......

Gezuar tete marsin, motra. Po te imagjinoj duke i thene keto me levizje dore tipike grash e duke thene "qyqjaaaa" smiley

E ke edhe tjetrin ne cep te djathte.

e ka thone konica per keta me thonjeza. nuk dine te bejne shtet. dine te bejne sund. 

Me verte, pa te tallme, per ca na duhet ambasada e mire atje neve? Ca pune mund te kete qe te jete me e madhe?

Me verte, pa te tallme

Je ne blogun e gabuar. Po deshe muhabete serioze kalo nga Ballkanwebi, aty i japin drejtim ceshtjeve me rendesi kombetare!

Nuk tallem. Nese s'ka pune me shume se aq, pse te jete me e madhe ambasasa?

Ambasada nuk ka banjo funksionale o zoteri. Stafin kur e ze nevoja e madhe marin leter me vete dhe dalin per kismet! E di qe te duket si histori e stisur por te betohem qe eshte e vertete.

Besoj se banjoja e Starbucksit bllokohet tere kohen.

Nuk qenka me Borati ambasador? Gjynah e paskan hequr smiley

He mo se e paskan zevendesu me te vellain po he smiley

Po normal qe nuk do kesh fonde kur klonon I. Qemalin dhe I. Boletinin ne Washington!!!

Hahahahaha! smiley
 

Sic tha dhe Faik Konitza kur i shiti bar t'keq ai keqberesi ne Vashington:

What the fuck man, what the fuck!!  smiley

 

Pres nga keto une te bojne shkolle shqipe te djelave qe t'cojme kalamojt me msu shkrim e knim! 

Boje mer Mrrokell vete, qe t'a qeefsha komunitetin ku jeton dhe gjithe diasporen mbare! smiley

ku jeton mrroklle qy ta them sa milje larg je nga shkolla shqipe? smiley C'me prit nga ambasador korbi?

pse mer ambasaduri osht vesh keshtu tebdil? 

Une kujtush se ishin keto pallat e komunitetit qe ta thajne piten per pune Shqipnie!

Pranej dhe i shava vetes komunitetin dhe diasporen ma gjane! smiley

Hej shikoni cik ca figurash dalin para kameres gjate kohes qe kendon evgjitce ky arabi qe di shqip smiley   smiley  Ai qe medemek di ti bjeri klarinetes do jete ambasadori i ardhshem ne Washington smiley  smiley smiley     Perle o perle

 

http://www.youtube.com/watch?v=VhHctKiINRA

Gzon arbri or ti! I ka ardh dita!!!!

Mir qe na erdh kjo dite tha, se 50 vjet na piu gjakun censura, le te depertoje delli evgjiterise cep e me cep, qoshe me qoshe genit te arbrit or taj smiley

edhe qe the ti po rrinja nje dite buz pishines ,me thot kamarieri -kan ardh nja dy burra duan te flasin me ty.ok i them le te vin....un jam menaxheri i muharrem hametit- me thot njeri prej tyre.kemi ardh ne sarande,po je i intersruar te bejm 1 party tek hoteli yt,duam 2500 eur(gusht esht  shtrenjt) .ik i them se po ti q! robt ty me gjith te.iken sepse kishin party tek nje hotel tjeter(keljani)

me te nesermen me thot Erioni ,kot i perzure u be nami te keliani ,mbi  2000 veta

u habita dhe vet sesi tallavaja qenka ne mode !!!

Po vin keta nga maqedonia e kosova qe jan sikur kane bere 20 vjet shkolle kulture kunderproduktive. Kur po vija une pash nja dy nga keta te fantaksurit nga maqedonia me mjeker po vinin nga korfuzi per ne sarande... te vesh duart ne koke. Po degjohet ai mor plak? Edhe hoxha me atopallant kendon me bukur.

 te fantaksurit -sa vjet e kisha pa degjuar haahhaaaaa

kjo e muharremit nuk eshte gje.ne gusht  tek disco Mango ftuan nj kengeta grek mihalis haxhijanis e quanin me duket,i gjith ekipi(valonte malli) i i tij fjeti tek hoteli i.un qeshja i thoshja shefit te mangos qe nuk do kesh sh njerez, se kush po pjrdh per nje kengetar grek/ ai tunste koken e qeshte.vetem bileta hyrje 20 e/personi u shiten 120.000  euro(pa llogarit qe ne shoqeria nuk futeshim me bileta ngaqe kishim 'rezervuar' tavolina. gjith nata u shkoi nja 280.000 xhiro.tavolinat ne rresht I ishin nga 500 te rezervuara.greku kishte mar 35.000 euro. beji hesapet vet nashti

 

Turdiu e kemi pase dhe kenej e di keto probleme por nuk ka ci bo me duket te tjereve...punonjesit e ambasadave vetem emrin kane te "madh" se jane per tu qa hallin...minimum page qe ketu perkthehet as minimum jetese dmth as e barabarte me ndihmen sociale qe ofrohet ketu...ndertesen ketu e kane te mire ne krahasim me ata ne ameriqi...makine pervec ambasadorit nuk kane...shumica e pranojne kete pune per ti ike mizerjes andej e per te sakrifiku per femijet...ka tre vjet qe kane shkurtu edhe fondet e vetme qe kishin per festen kombetare...paguhen me euro(1.000) e keto vite qe ra euro(-40-50 cent me pak) e kane vujt edhe me shume...ka edhe te tjere ambasada qe paguhen me euro e ata te portugezes kishin bo greve per kete pune...imagjino te bojshin greve keta tanet, prej zhelesh cefesht menjehere...ne krahasim me te tjeret nuk jane edhe aq keq per merite te ambasadorit qe e ka grure e ka shume respekt i madherishmi atje poshte, si nji nga demokratet e pare e disidenti me i modh qe kemi pas...sigurisht shume nuk e njohin por pyesni Leftin se kush na perfaqeson ketu se ky i njeh ata antikomunistat e terbum... 

Para ca kohesh u dha lajmi qe ambasada ne argjentine u mbyll. Pak komente kishte tema.

http://www.peshkupauje.com/2012/02/mbyllet-ambasada-ne-argjentine-ska-fonde

Tani ambasadari me kostumin me xixa i paska shkruaj vendce eproreve te tij. Nuk eshte cudi, pritej. Nje shtet serioz ka kujdes te vecante per imazhin e tij ne marredhenietme jashte. Nje shtet joserioz ka kujdes te vecante per imazhin e liderit, uzurpuesit te institucioneve, perdor jenicere partiake si perfaqesues e lloj lloj matrapazi te mundshem.

Nje shtet serioz ka kujdes te vecante per qytetaret e tij brenda dhe jashte vendit.Nje shtet joserioz e shikon qytetarin si objekt shfrytezimi.

Kane prej muajsh qe me dhjetera mijra femije emigrantesh ne greqi qe ose nuk levizin dot nga greqia ose kane mbetur jashte greqise (edhe pse kane dokumentacion te rregullt) vetem e vetem se dy shtetet nuk gjejne gjuhen e perbashket mbi nje teme idiote, toponimet. deri kur kjo papergjeshmeri? Deri kur z. kryeminister, minister a kushdo tjeter qe monitoron rregullisht tendecen e shkrimeve tek ppu?

Fukarallek maskarallek i thone asaj fjales.  

Deri kur z. kryeminister, minister a kushdo tjeter qe monitoron rregullisht tendecen e shkrimeve tek ppu?

Nickun ja thone "Bradland" emrin e vertete ja di vetem Pjer Thomasi. 

$800 ne muaj eshte qiraja e ktij zgeqit

 

“Pasi kam analizuar buxhetin e vitit 2013 për ambasadën, mund t’ju them me bindje që në fillim se ky buxhet është fiktiv dhe i parealizueshëm. E thënë ndryshe, është ngecje e përgjegjësisë nga ju tek ambasadori. Është ‘larje duarsh si Ponc Pilati’, në një farë mënyre duke na thënë: ‘këto fonde keni, vrafshi veten tani atje ku jeni’”, shkruan ambasadori shqiptar ne SHBA.

Ambasadori zbulon se i mbeten vetëm 12 dollarë, me të cilat duhet të mbulojë lëvizjet në SHBA për 9 muajt e mbetur të vitit, të ndjekë aktivitetet vjetore të Protokollit të Shtetit dhe të Shtëpisë së Bardhë, për shoqërimin e presidentit apo kryeministrit në Nju Jork, si dhe për vizitat dypalëshe reciproke të mundshme, pa përmendur faktin që gjatë kësaj kohe i duhet të paraqesë edhe kredencialet në Republikën Domenikane.

Situata dramatike financiare e ka detyruar ambasadën të mos kryejë as kontrollin e detyrueshëm vjetor për tre makinat e saj. “Makina nr. 1 dhe makina nr. 2 kanë nga një fener të thyer, të cilat nuk mund t’i zëvendësojmë se kushtojnë 1.600 dollarë me çmimin më të lirë. Mundohemi të shmangim në maksimum lëvizjet natën, që të mos gjobitemi”, shkruan ambasadori.

“Ju dhe Drejtoria e Financës duhet të zgjidhni “hallet” e ambasadave duke ofruar alternativa të logjikshme dhe, më kryesorja, të realizueshme. Nuk mendoj se është zgjidhje alternativa që më dhatë vitin e kaluar, që ‘të mos paguaj qeratë në dhjetor se s’ka para’ dhe ‘turpin le ta mbajë qeveria’. Më thoni, ky ‘udhëzim’ mbetet i vlefshëm edhe për vitin 2013???”, pyet ambasadori.

Vajta ne ambasade dhe i dhash $100 ambasadorit. U prek shume...me pa ne sy dhe tha: komunizmi e ka fajin. E di i thashe!

i dhash $100 ambasadorit. U prek shume...me pa ne sy dhe tha: komunizmi e ka fajin. E di i thashe!

smiley

ehh...

Po ku te mesonte ai fukaraja si duhet veshur? Ne komunizem mesues katundi i internum ka qene.Nga katundi ne NY, ta pret mendja qe kostumin me xixa do ta veshi si qylimi fluturues i Aladinit. 

Hallall paske bo sevap. Nga ana tjeter dhe qeveria i dha podenses nja 800000mije per sevap dhe ajo.

 

A u kryejne ndonje pune ju qe jeni ne Amerike? Se nje qe kemi ne, ne nje bodrum ne Londer, jane komplet kot.  

Sikur Buall Mavria te vinte ne zbatim planin apo ide-projektin tim ne drejtim te ambasadave, ky karagjoz do e kish shpetuar kete ambasade dhe ambasada te tjera. Po ia shpreh dhe nje here hajvanit qe te kuptoje se si zbatohet dieta. 

Shkurtohet personeli, dhe lihen vetem 2-3 persona te punojne me rroge te plote, dhe personat e tjere mirren (u behet thirje emigracionit aty) nga emigracioni aty, kandidatet e te cileve duhet te jene patriote, njerez serioze, intelektuale, e mbi te cilat duhet te punojne vullnetarisht, 2-3 ore per nevojat qe ka emigracioni e konsullata. 

Nese ambasadori apo konsullatori, pranon 3-4 veta emigrant aty, te cilet punojne vullnetarisht, nga 2-3-4 ore ne jave, i thone jo vetem kursim i valutes por edhe nje ndihme shum e madhe qe konsullatori perfiton nga keta emigrante ne shum drejtime. 

Do thote ndonjeri, po keta jane te patrajnuar,  e vertete, por asnjeri nuk lind i ditur, gjerat mesohen duke punuar e u ndihmuar nga konsullatori. Prefeksioni apo profesionalizmi, nuk mund te pretendohet qe te jete qysh diten apo javen e pare, ato vijne gjithnje e ne rritje me jave. 

 

lul

Ja mijn gatje, kishe ndonje gje per komentin, mund ta thuash ku eshte gabim. 

shohim tek të tjerët atë që jemi  më thonte gjyshi i dashur pjer. ti je pozitv e mendon se tërë bota është pozitive.

vërtet mendon se do jesh i kënaqur në se unë emigrant të vij e të punoj gratis dy a tre orë  në ambasadë o konsullatë aty ku jeton ti e ndërkoh të fus hundët në të gjitha dokumentat e tua..

 je i sigurt që unë s'mund ti përdor si t'më dojë rroçka.. ?

aq i varfer sa eshte ai, kushdo mund ta korruptoje me nje bakshish, dhe per rrjedhoje te fuse hundet ne punet e tij dhe te shtetit te tij. dalim pra po prap ne te njejten situate.

Kesaj pyetje tende i dashur MD, une po i pergjigjem po me pyetje; 

ç'interes kam une te te prish pune ne dokumentat e tua, nuk e kuptoj?!!! 

Pastaj nese flitet per pune te brendeshme te konsullates, po te shpjegoj se orari i pritjes se emigranteve, eshte diçka/pune 3-4 ore, dhe nese gjate ketyre oreve punojne se bashku, konsullatori me 2-3 persona, ketu nuk ka vend per dyshime, per futje hundesh, etj. Thjesht, regjistrime, arshivime, fotokopjime, etj pune qe konsullata ka. 

Konsullatori a eshte e njejta figure me konsullin apo ndonje tjeter....apo thjesht ironi,esjte bere konsulli sallator,taratoll  konsull+sallator =kosullator

Konsullatoristi konsullaturoi nje konsullate konsullaturiste

Fenomenal.

Pjer, deri sa te fillosh t'ua shperndash librin falas politikaneve dhe nexenesve te shkollave ne Shqiperi, zor se ai vend do filloje te eci perpara. Duhet te ndryshosh urgjentisht taktike dhe te vesh interesin kombetar perpara atij xhepist. smiley

PF, po mesazhi i VQ pikerisht ajo eshte, te vesh interesin kombetar para atij xhepist. Nuk e di a e ke lexuar. 

 

Sikur Buall Mavria te vinte ne zbatim planin apo ide-projektin tim ne drejtim te ambasadave, ky karagjoz do e kish shpetuar kete ambasade dhe ambasada te tjera. Po ia shpreh dhe nje here hajvanit qe te kuptoje se si zbatohet dieta. 

Shkurtohet personeli, dhe lihen vetem 2-3 persona te punojne me rroge te plote, dhe personat e tjere mirren (u behet thirje emigracionit aty) nga emigracioni aty, kandidatet e te cileve duhet te jene patriote, njerez serioze, intelektuale, e mbi te cilat duhet te punojne vullnetarisht, 2-3 ore per nevojat qe ka emigracioni e konsullata. 

Nese ambasadori apo konsullatori, pranon 3-4 veta emigrant aty, te cilet punojne vullnetarisht, nga 2-3-4 ore ne jave, i thone jo vetem kursim i valutes por edhe nje ndihme shum e madhe qe konsullatori perfiton nga keta emigrante ne shum drejtime. 

Do thote ndonjeri, po keta jane te patrajnuar,  e vertete, por asnjeri nuk lind i ditur, gjerat mesohen duke punuar e u ndihmuar nga konsullatori. Prefeksioni apo profesionalizmi, nuk mund te pretendohet qe te jete qysh diten apo javen e pare, ato vijne gjithnje e ne rritje me jave. 

Me shaka e kishe kete? :o

avdi, qenke i ri ketu tek Peshku, se e kam shpjeguar se kur bej shaka (qofte dhe gjysem seriozisht) vendos nje buzeqeshje si kjo smiley ndersa kur nuk ka buzeqeshje, dotethot qe eshte mese serioze. Nuk e di si e shikon boten ti dhe marrdheniet njerzore,  kam frike se do jesh i ri ne moshe ose i vjeter fare. 

po ku punon njeri vullnetar more pjer, dhe ku, ne Amerike?

ke qen naiher ne amerike ti...se atje ka shume qe bejne pune vullnetare

Per bamiresi mo burre. Punon ndonjeri vullnetarisht recepsionist ambasade atje? Mo ia fut kot

Duket qe s'e njeh fare Ameriken. Amerikanet (jo te gjithe, sigurisht) bejne shume pune vullnetare, shqiptaret jo.

Po bejne mo burre, e di qe bejne bamiresi, por jo pune burokratike. Ca ia fusni kot tani. Pastaj a po flasim per emigrante? Per bamiresi kane ikur emigrantet atje? Po qe per pune vullnetare, ka ketu plot per te bere. Po emigrantit i behen syte $ qe ne castin qe vendos te niset ne Amerike. Na habitet tani. lol

Cfare nenkupton ti me "bejne bamiresi" dhe "pune vullnetare?"

(ketu ne france) punojne vullnetarisht kur shperndajne supen per te vobektet, te kryqi kuq, etj organizma bamiresie. psh. jane pensionista shumica e ketyre vullnetareve. 

duhet thene gjithashtu qe puna vullnetare eshte me cilesi te keqe ose te çfaredoshme. 

kurse ketu vullnetarizmi eshte shume i rendesishem e ne keto krize aplikohet gjithandej.Me shkurtime e medha ne shendetesi ka mjeke ,paramjeke e infermiere qe kur mabrojne punen e tyre shkojne ne urgjenca apo edhe ne repartet e tyre per te ndihmauar pa pagese.Per te mos thene per kryqin e kuq ma aktiv se kurre e jo vetem medhane supe.Kjo eshte e eprhershme.Njerezve qe kane humbur punen e familjeve te tyre iu sherndajne ne mase pako e asistence te çdo lloji.Vetem bota shqiptare eshte evengert me kete lloj aktiviteti.Do te jete se eshte abuzuar shume me punen vullnetare.edhe kur ua propozon te shikojne me hakerrim,sikur ata kane monopolin e nevojtarit e hallexhiut se ata nuk jane ne gjendje te ofrojne asgje.E per natyre nuk jemi as koprce.Nje mbyllje e tutkuneri totale.Shume shemtuar megjithate.Bibla thote ka shume me teper kenaqesi ne dhene se ne te marre.

Cher Monsieur Pier

padrejtesia fillon qe ketu tek ppu qe nuk na sjellin ndonje kapitull ose paragraf nga libri VQ por na sjellin par default disa poezi kapterrash,ou je ne sait qoi 

javen e kaluar isha me ambasadorin(pran belgjikes se ketu kemi 3 ambasada e ambasadore te ndryshem) i fola per VQ,ai cuditerisht nuke njihte

Altin i dashur, mesa di une , Albania ka nje ambasade ne Bruksel, dikur e mbaj mend qe merrshe tramin per andej nga Luizalaan .  Aty mblidheshin shqiptaret per dokumenta, kush per nje vule, etj, gjera. 

Ti duke qene se rri ne Bruksel, mund te te shes nja dy VQ smiley po deshe, 1 per ty dhe 1 per ndonje tjeter, 5 euro kushton. Mund te me shkruash tek posta. 

Monsieur

ajo ambasada afer avenue louise eshte akoma (pran belgjikes),pervec asaj kemi pran bashkimit eu (ambasadorja ngjan si top modele)dhe misionin pran nato.njera nga keto ambasada para pak kohesh mori fonde per mobilim zyrash 48.000 euro.mos e trego cemimin e vq sepse du ti shes me shtrenjt ,

kurse ambasada jon ne usa u trajtoka si e njerkes

ps meqe ti ofron pune vullnetare po i them nje llaf ambasadorit,

ps,bis, per pasazhet/kapitujt e VQ mund ti flas dhe njerit prej shefave te ppu sepse eshte nga Kalivaci. 

Altin, ju qe jeni aty ne Bruksel, mund te ndihmoni vullnetarisht , jo une ketu ne Antwerpen. Per librin me shkruaj. 

ou je ne sait qoi 

Je ne sais quoi

chapeau ,(j'ai envie de dire chapeaux) ,sir

Pjero,   si fillim  duhen reduktuar ambasadat..   pra strikt vetem ne vendet qe kemi intersa  politike-ekonomike.   jemi vend i vogel dhe i varfer,  nuk  i perballojme dot  ambsadat  kendej e andej  kontinenteve..   per kete le te kooperohen  me vende  mike..

te njeten praktike  ka kohe  qe ndjekin edhe  ketej nga Evropi..   Hollanda  ka  kohe qe kooperon me Gjermanine dhe Belgjiken.   p.sh,  ambasada Hollandeze ne disa vende  te Afrikes,  sherben  si ambasade, apo  kryen sherbime konsullore,  edhe per Gjermanine dhe Belgjiken..   nderkaq, ambasadat e ketyre dy te fundit,  sherbejne  si ambasade  edhe per Hollanden,  ne vende te tjera..  pra,  kur e bejne keta qe jane te pasur,  cpyet per Shqiperine,, duhet ta kish bere me kohe...

Po kete eksperiencen e 3 vendeve te Benelux-it, Belulo, e kam thene me kohe, duhet ta kete dhe VQ, se ka shum tema aty, duhet te jete trajtuar kalimthi dhe kjo. Edhe bashkpunimin qe kane me Gjermanine, se e kemi pare ne Shqiperi. 

po natyrisht, natyrisht,  te VQ e lexova une..  po nuk e permenda  per  ''delikatese''  (nenkupto  çensurorin).smiley       

''behu i  mençem Pjero...   fronti  (peshku)  gelltit  shume njerez...

Kur ta kuptoje çensurori Belulo, se çfar po humb me mos futjen e disa pasazheve te pakten ketu tek Peshku, une i kam fituar dhe ca shishe nga obligacionet e mia smiley

Ore Belul si e harrove pa permend Vq-ne ti? Ti shif as vete Pjeri se mban mend e ka permend apo jo sepse zberthimi Vq-se eshte si me zberthy kodet e bibles. Do kohe dhe shtrydhje te madhe trruni. Or Belul kam ndermend te botoj i liber "VQ for dummies" Si thu? Do kete sukses? smiley

PP, kjo po (qe do botosh ti) ka sukses smiley se eshte per shumicen smiley ndersa libri im VQ eshte per pakicen, per eliten smiley

Pjero te rekomandoj te shkruash librin "Vq2 for dummies" ne menyre qe te kapesh edhe leket e shumices edhe pakices smiley

nuk eshte nevoja  per  VQ2,  Patek..  jane thene te gjitha te  1-shi!smiley      por  njelloj   ''manuali'' se si te lexohet VQ,   per pjesen  e lexuesve  jointeligjentesmiley,  ndofta do te ishte e nevojshme..

Si shkoi perfundimisht puna e kandidimit te Pjer,ne cilen zone eshte?Mandej me PS apo FRD?

Ambasadat nuk jane kisha ku njerezit punojne veresie o babam.pastaj ato jane disa nga institucionet me delikate te shtetit ku ata qe kane akses duhet te kene top security clearance(kjo ne parim se ai lesh shteti qe kemi ne s'ka ngel ndonje sekret i modh per tu mbajt ).

ideja jote pierr e permiresuar : ambasadore zgjidhen te huaj te pasur e me fame, si Soros psh, qe pranojne te punojne me dhe per shqiperine. 

dhe ky ambasadori qe ankohet le te beje DOREHEQJE, po nuk i pelqyen kushtet. me vrap do ta zevendesoj nje tjeter. 

Kurreshtar, Sorosi edhe sikur vullnetar te punonte si ambasador, une do ta shihja me pakez dyshim. Ose do ta pranoja per 1 vit a 6 muaj, si kohe prove. 

Pjer ,po çuditem me kete mendim aspak modern.Vullnetarizmi eshte aktiviteti i se ardhmes.Kam pare cardiochirurghi ne San Raffaele qe punonin vullnetare deri ne gjashte muaj ne vit.e vetmja gje qe kishin si rikthim eshte qe ne CV iu shenohej kjo,e sidomos qe operonin nen guiden e prof te shquar.Kishte radhe per kete lloj vullnetarizmi.....

Zana, vullnetar mund te punoje ai/ajo qe i ka punet ne rregull, si puna jone emigrante. Shqiptaret ne Shqiperi, jane akoma bark-bosh dhe s'u vete mendja per vullnetarizem. Te vetmit qe iu vete mendja jane ata te Mendo Pozitiv , nja 20 veta m'duket. 

Shqiptaret ne Shqiperi, jane akoma bark-bosh

atij qi t'ka thy or'n, i dalt noj gjo e lig n'sum plako

+1 Pjer

sekretet e medhaja te ambasades shqiptare - lool... qe i ruajne fort ato qe morin nga 700 dollare ne muaj ahahahaha

s'ka asnje te keqe qe te kete internshipe/vullnetar etj etj. te jesh intern / vullnetar nuk do te thote qe nuk zbaton rregullat / ligjet.

Jam dakort per internships. Ka Shqiptare qe studiojne shkenca politike, diplomaci, pre-law etj. dhe nje internships te tilla do i ndihmonin.

po pra, por atij i mungonin shofere e pastrues. e bejne ata per bamiresi?

Kot lodhesh Pjer...nuk te kuptojne!!!!

I bindur se shteti Shqiptar nuk ka as një cent shtesë për selinë e ambasadës tonë në Washington, për paraqitjen së afërmi të letrave kredenciale në Republikën Domenikane afroj ndihmë biletash vajtje në Santo Domingo në shumën 238 USD. I lutem ambasadorit, nëse e ka ndjekur këtë diskutim në PPU, pavarsisht cënimimit të sedrës së tij, jo kostum me xixa, jo gota e mbërthyer keq nga bashkëshortje, si demokrat i flaktë, le të flakë tej edhe paragjykimet e këtyre shqipfolsve mosmirënjohës dhe të japë në adresën e peshkut numrin e llogarisë që të postoj shumën e mësipërme. Nëse ka këtu ndonjë atdhetar tjetër të rangut tim, le t'i paguajë biletën e kthimit.

Ps: veprimin e bëj për shkak se besoj që Republika Domenikane do dalë nga suaza politike Spanjolle dhe do njohë Republikën e Kosovës. Amin.

Ne Rome eshte edhe ambasada edhe konsullata .Ka nje aktivitet shume  te madh sepse ka paisur me pasaporta emigrantet.Eshte funksionale ,shume disponibile e me persona te pergatitur.Lene shume per te desheruar lokalet ,pastertia e tyre rregulli.Edhe oborri i ambasades po ashtu,por si aktivitet e personel tanto si rispeto.

Ca lesh internshipi flisni o popull, ky ka nevoje per shofera e pastrusa. Ho me, ku jane patriotet e DC? Boheni me rradhe mer, nje dite internship shoferlleku njoni nje dite tjetri. Jo per gjo po i njof nja 2 tipa ne DC patriote te flakte qe nuk lejne sakrifice pa bo per token e Kastros.

 

Une e bone te timen e nisa nje email sensibilizues komunitetit shqiptare ne DC area!!!

per pakicen, per eliten

Po! Dhe pastaj eshte detyre e kesaj pakice (nuk jam fort i sigurt per "eliten") qe ta beje te qarte per galerine poshte.

Processi eshte i kuptueshem dhe logjik, po ku eshte pakica se? Shpernda si zogjt e korbit.

problemi  atje  eshte se mungon  ''klasa  e mesme''  amortizatori  i natyrshem  dhe i domosdoshem '' buffer zone''   midis  elites  dhe pjeses  poshte..smiley

Klasa e mesme po lind! Po mbush me bleres City Parqet e me gjere. Donacionet, OJQ-te dhe Soros po e krijojne ate shtrese shpetimtare... 13*-ta po e sjell me ne fund zgjidhjen e shumepritur.

* viti e kam llafin.

e ke lexu em ?

 në se po, sa faqe ka ?

Jo te gjithe. Eshte si me pyt a e ke lexu "Ne kerkim te kohes se humbur" te Proustit. Pra, eshte nga librat qe nuk lexohet kurre dot i plote (ose si "Kapitali", per t'i qendru me besnik zhanrit).

Sidoqofte, zoti Mirejam, nqse pyesni thjesht per nje numer te thate dhe shifer pa relevance faqesh, "Vizionet" ne botimin aktual, jane permbledhur ngushtaz ne 462 faqe.

Falemnderit, si gjithnji.

smiley

shi si bo, sikur mezi po e fut smiley

 

Shif çfare gishtat ka ,si me pase lujt tane jeten CHopen ne piano...smiley

ai i mesit shum i stervitun, duket smiley

Shife, shife se ja kqyr Lirija gishtin e lartpermendur!!!

si eshte kjo bote ,une shoh gishta mbi pianoforte qe luajne Chopin,ca te tjere gishta te mesit...smiley Il mondo e bello perche è vario.....

shif ate qe duhet pra, e jo dur druvari smiley

urdhno:

http://youtu.be/UGPJDgp2-9A

(Shoqnoje me Thomas Bernhard "Der Untergeher" - s'di si ia kan vene italisht, por i bi si me thene i dyti, jo me i miri).

fundjave te bukur!

të palloftë CHopeni o motra se m'ngece kaven n'fyt

A ja ke pare dhembet si i ka, si me pase hanger tan jeten... lere fare me mire.

nejse e gjeta, 462 faqe. 2,12kg  5 euro ?!?!

përpjetë të hidhet pjeri nuk e ha njeri për libër elite. letra e bardhë , e pashkrujtme fare bo nja 3 euro kilja..

3,9 evro blej 500 fije letre a4 me m'shkarravit çupa e vogël..

me këtë çmim, propagand tsmut i ka ba librit pjerini.

të paktën 18, 22 evropër ta quajtur disi libër për elitën

Ju t'DC-se, jepni per nenen. Edhe pse shpesh iu bohet si shtrige.

Rregulloni dy feneret e thym te makinave. Pastaj bojeni kombo: makine ambasade dhe taxi kur s'ka pune. E dyta qet paret e benxines per te paren - ky esht koncepti i businessit.

Edhe i dicka: si na bokan dy fener mbi 1600$??? Kto jon justifikime!!! Shifni ne junk yards. Tek classified. Te ebay. Kush kerkon, gjen. Por po te rrish tuj pi kafe nga dy ore te PPU-ja, natyrisht qe bojn 1600$ feneret.

ore  megjithmend... edhe une u habita kur thote:  1600 $ feneri?!       mos ka dashur te thote 160 $  (40- 50 $   haka e punes per ta vene,  200 $  gjithe gjithe)   ndryshe ska mundesi....

Po mbase automobilet e ambasades jane "oldies" - te themi rolls royce te tipit "specimeni i fundit i llojit - handle with care". Ndaj edhe s'i ngasin shume, i lene vetem per t'i pare mileti. smiley

 

ose makina  inteligjente  tip  ''knght rider''..smiley     (feneret me kapaksmiley)

KITT - David Haselhoff  smiley

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01420/kitt_1420395i.jpg

doc-u eshte doktori ahahahaa smiley

http://www.obviouslywrong.org/wp-content/uploads/2012/12/delorean-back-future-1024x675.jpg

feneret 1600 $..smiley

http://ww3.hdnux.com/photos/16/66/06/3891590/3/960x595.jpg

ou shit!! smiley  sorry, tani e pashe videon. pardon per mungesen e profesionalizmit! iku tani.

ska gje, ska gje.. ne jemi si vellezerit siameze ,tha..smiley   mendojme njesoj per keto gjera..smiley

smiley

(ate 13-ten e qava mo. i thashe bravo vetes... meqe s'm'lavdroi njeri*)

*(Kavir) smiley

smiley

 

13-a  the...     -tjeter   numersmiley  (leter)  prisnja.....

 

p.s,   7-a  (Kaviri)  punon te ndermarrja ''fitorja''' dhe  ska pesuar asnje ndryshim...( pritet te nderhyj se shpejti..)  smiley

loool

Makina me fener 1600tsh dhe pa full coverage. Nejse kjo krefja e fenerve ka qene praktike e aplikuar qe heret ne zonen e 9-katsheve...nuk do habitesha nqs nje nga kto sleeper cells-at e kuqe te jete vendosur afer DC me synime te qarta sabotative. 

 

Ja emaili: Te dashur bashkatdhetare, Po mar shkas t'ju shkruaj pasi lexova ne mediat shqiptare letren e Ambasadorit shqiptare ne DC z. Gilbert Galanxhi. (Shikoni me poshte pjese te letres si dhe linkun per letren e plote). Sipas z. Galanxhi, gjendja financiare e ambasades eshte e mjerueshme: per 9 muajt e ardhshem ambasada ka vetem $12. fonde per udhetim. (Jo, nuk eshte "typo" eshte pikerisht $12).  Te dashur bashkombas, le te tregojme se altruizmi dhe bujaria shqiptare mbahet akoma fort ne "DC area"! Duke qene se sipas Ambasadorit, qeveria shqiptare i ka lare duart si "Ponc Pilati" le te organizoe mbledhje donacionesh per Ambasaden ose fundja le te veme ne dispozicion makinat tona per Ambasadorin.  Sinqerisht, 

i gift card per ke Kasko e ke nga une!!!

sa pare ka mrena "gift card"? 

vetem lypsi shqiptar dhe zezak kane minimum donation accepted ammount. pik e zez

Po si ere se do cojm ne ambasadorin me karten tate te kostoko dhe kur te shkoj te paguaj ti thone qe $15 ka fut dejoni mrena te karta!!! 

Sdo mend qe nuk do ket para per fenere...shiko se cbejne komunistet!!!

e di, i thashe

smiley

 

Nuk te mbushet mendja qe komunistet e kan ne gjak shperdorimin e pasurise kombetare???

Urdhero foto nga viti 1997, shikoji komunistet vlonjate se si e djegin pasurine e policise shqiptare!!!

kulshedra e kuqe thuj ma mir.

komunizmi eshte i keq njisoj per te gjithe, o Ron!

Bashkfajtor dhe bashkvuajtes!!! 

 

Boll per nji kyt shprehje,enveristat e votojne deri sa te jete gjalle Berisha.....

Prandaj nuk ja ve re gishtin e mesit Berishes ti se e ke mrapa...si me thene!

Akoma te komentet e mija je ti?

Mandej ,ça asht kjo gjuhe,kujt po i fet keshtu_-'Sat motre a sat shoqeje....?Patricet nuk jane kurre ish ...ky eshte halli jot i madh e kapterri qe ban tela me gjemba nuk ndrron dot...plebe mbett ...(per hir te se vertetes sot).Patricja eshte per tete vjet radhe Kryetare Kuvendi,ashtu qe edhe gjyshi i saj...ça nuk i bate...Si drite qe shndrin ,njaty asht....si patrice ...kurse kapterrat jane ne Njy York e shkruajne kujtime e hane thonjte deri ne brryl ...Berisha asht patric i bame...prandej e votoni ...se jua kande...eshte perpjekja e dhimshme e juaja me ndrru...nuk di a ja dilni....

Zane, patric ish Bruti me shoke jo ju qe ju futen neper bodrume dhe ju thane taksirate e keni po prisni sa ti mushet menja gjermonve te hudhin murin dhe kismet dilni dhe ju prej bodrumeve. Te ish per ju akoma neper bodrume do ishit!

Patric te bejne veprat jo pordhat!!!

Ec...qarkullo shoku patric!!!

bene Ron ,nga ai qe dhunon e kush dhunohet pozicioni yt eshte i qarte..Me dhunuesin,po çdo e keqe ka nje fund,...e keqja jone e pati ,per merite te gjermaneve a jo pak rendesi,e rendesishme qe pati nje fund.Po ,ti i mjere atehere kapterr a djal kapterri qe ndertonte klone ku lane jeten qindra te rinj liridashes.tI ai mbetesh.e nuk ta zhben assgje,Plebe i mjere qe i binte Morsit8alfabetit)tere diten...Patric te ben DNA,prejardhja ,kultura,miresia.Patric te ben se ku e fut veten me dhunuesit apo teata qe perjetuan padrejtesi.PPlebe te ben sidomos dhuna ,komplekset,mizerabiliteti..Plebe te ben qe burgu yt te duket jete e mrekullueshme ,qe roberia jote te shkatrri e nuk ke me as nuhatje per lirine.YT..Do te doja a te mos provokoje...jo per gje po po merr formen si dhume kolektive komuniste  e si molestator.Jo per gja ..se me siguri je e njeh mire keto forma molestiesh ...,po bahet boumerang..nuk paguajne

Keto pordhat me ADN tregoja atyre shoqeve italiane. 

Ne shqiperi te vetmit qe i bene rezistence Cezarit qene plebejt e Postribes. Patricet shkodrane u fshehen ne bodrume duke prit te agoje nje dite me e mire! 

Patricet shkodran..."nigga please" do thosh ky komshiu im.

Po patricet nuk i kane ba rezistence as Cesarit as me vone italianeve e as gjermaneve...e mos ma merr per mburrje.....hahahaha

Pse sthu ti, Cezarin e paska vra infeksioni i apandesitit

We was chillin in da hood when she aks me fo sum... end I is like: nigga please!!! smiley

 

çne me kshu komshish rono? Lol

Nuk e mohoj dobesine per dramatiken!

Ti Hoppe si nip Balshajs ca mund tna thush ndonji gjo per patricet shkodrone? Qe kan pas piano neper shpia e di...jam i interesum per ndonji info kshu nga mrena per rezistencen qe i bene patricet shkodrone kulshedres se kuqe Cezariane. 

 

Ka pas qene nje shqiptar ne kore te veriut qe mesonte koreance (histori e vertete).nje dite mesuesi i tyre u thote te benin nje hartim ne korence per natyren.shqiptari ben nje me fraza sismileyielli ndricon, era fryn, zogjte kendojne lulet kundermojne etj

mesuesi pasi i korrigjoi e i thote: mire e ke shkruar .po c'ke dash me tane me shprehjen"dielli ndricon"?

Dielli i tha ky e beri me gisht ne drejtim te dielli

Gabim iu pergjigj koreani.Dielli qe ndrit korene eshte shoku Kim Ir Sen.

Doren ne qaf dhe gishtin mrapa ja u vuni juve ish patriceve Berisha!

Ron & Zana, cfare keni ju te dy? smiley

me shume ju perfytyroj duke pi nji kafe masditje e diskutu albanologji se sa tu u honger ne Peshk.

Poshte virtualiteti!!! E them sinqerisht ket!

 

gjynah , i ziu, une po i jap dhe 12 usd.me shume skom. keshtu vete 24 susd per 9 muaj.

mduket se zana eshte jozefina, ose eshte mero baze qe tall lesht me jozefinen

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).