10 rregullat per të fjetur mirë

Rikthehet edhe këtë vit Dita Boterore e Gjumit. Mbrritur në edicionin e tij te gjashtë, eventi, i organizuar nga World  Association of Sleep Medicine (WASM) në 15 Mars, ka këtë here tematiken “Gjume i mire, plakje e shëndetshme”. Në sitin e shoqates gjenden në dizpozicion video historike dhe edukuese si edhe material informativ i menduar për të kontribuuar për te ulur peshën mbi shoqërinë të çrregullimeve të lidhuara me gjumin nëpermjet parandalimit dhe perballimit më të mire të problemit.

Tema e zgjedhur këtë vit bazohet mbi vetëdijen, mbeshtetur nga studimet shkencore, që gjumi është po aq i rëndësishem sa edhe te ushqyerit e aktiviteti i rregullt fizik, si për nje zhvillim te shendetshem gjatë femijerisë ashtu edhe për t’u mbajtur ne forme ne moshën e tretë. Kësaj i shtohet fakti që cdo individ shpenzon deri në një të tretën e jetës së tij duke fjetur. Për këtë arsye pasojat e gjumit mbi shëndetin nuk duhen nënvlerësuar: mungesa e nje gjumi te rregullt, ka pasoja negative mbi shëndetin në afat të shkurtër dhe të gjatë dhe lidhet me obezitetin, diabetin, dobësimin e sistemit imunitar dhe deri tek disa forma të kancerit. Peshën e tij nuk e mban vetëm trupi. Problemet me gjumin, në fakt, mund te çojnë në çrregullime të sferës psikologjike, si ne ankth dhe depresion.
 
Duke nisur nga keto baza Dita Botërore e Gjumit, ka për qëllim të tërheqë vëmendjen mbi fuqinë ripërtëritëse dhe te shëndetshme të gjumit dhe pushimit, konsideruar si “ilaçi më i mirë i natyrës”.
 
10 rregullat për një gjumë të mirë
(Përpiluar nga ekspertët e WASM)
 
 
1 - Garantoji vetes një gjumë të rregullt. Për të fjetur rregullisht duhet percaktuar një orar per t’u shtrire dhe një për t’u zgjuar.
 
 
2 - Ndalohet egzagjerimi me dremitjet. Gjatë ditës nuk duhet të flihet më shumë se 45 minuta.
 
 
 
3 - Asnje ves para fjetjes. Në 4 oret para se të flihet, të evitohet konsumimi i tepert i alkoolit dhe të mos tymoset duhan.
 
 
 
4 - Ndal kafeinës. Kjo substancë eksituese duhet të evitohet duke nisur nga 6 orë para fjetjes. Duhet evituar gjithashtu çaji dhe shumë pije të gazuara që permbajnë kafeinë si edhe cokollatat.
 
 
 
5 - Jo ushqime të rënda. Në 4 orët para fjetjes duhen evituar ushqimet e rënda, me erëza ose shume të sheqerosura. Mund te zëvendesohen me snack-e të lehta.
 
 
 
6 - Jo sportit natën. Te bësh aktivitet fizik të rregullt është e rëndësishme, por per te mos kompormentuar cilësinë e gjumit nuk duhen bërë ushtrime para fjetjes.
 
 
 
7 - Një shtrat i rehatshem. Për t’u çlodhur mirë është themelore që edhe carcafet e shtratit të jenë të rehatshme.
 
 
 
8 - Gjeni klimen më të duhur. Gjate natës temperatura duhet të jetë e pershtatshme dhe nuk duhet të shqetesojë gjumin. Dhoma duhet të ketë ajër të qarkullueshëm.
 
 
 
9 - Asnje shperqendrim. Tingujt dhe zhurmat e bezdisshme duhet të evitohen. Edhe drita duhet reduktuar në minimum.
 
 
 
10 - Dhoma e gjumit nuk është zyrë. Cdo lokal i shtepisë ka përdorimin e tij. Që të jete nje vend i nje clodhjeje të vertetë, në dhomën e gjumit nuk duhet punuar.
 

31 Komente

ok. gjume te embel..smiley

nuk e kuptoj pse vetem ne shqip kemi dy fjale, bile te cilat shoqerojne njera tjetren ne kete "aksion"... do fle gjume..smiley ca tjeter mund te flesh.... te madhen...smiley

Belulo..se dika te madhen kjo llastica..

Nuk e di o Patek. Ma thuaj ti. Pleaseeeeee. smiley

Vdekja te keqen....vdekja smiley

Kush eshte e madhja o Belul?

vdekja. psety ku te vajti mendja..smiley

Sex smiley. Paskam qene way off . lol

ashtu?? epo lajmero shpejt Tafuti-n, pastaj... rast urgjent thuaj..smiley

Belulo, me duket se trembet nga une,smiley

Pse ore c'i ke bere?

Po ku di gjo une, mbase nga nicku, s'me ka repliku, e ka me torpidon muhabetin.smiley

dmth ngaqe nick-u i jot eshte ne te shkuaren ndersa torpedo ne te ardhmen?

Kan harru  nenat me femije te vegjel , qekur polla mu tha zorra , as gjume as rehat smiley

?

Gezuar diten e gjumit. Jam nje frekuentuese e rregullt e gjumit. Mire qe qelloi e premte qe te festojme sot, me gjume. 

natën e mirë motra

Per ata qe dine italisht (por imagjinoj se mund ta gjeni edhe ne gjuhe te tjera) para disa ditesh qarkulloi lajmi qe rreth 700 gjene te njeriut mund te alterohen si pasoje e fjetjes se paket: http://salute24.ilsole24ore.com/articles/15234-si-mandano-in-tilt-700-geni-se-si-dorme-poco  Persa i perket efekteve mbi peshen, besoj se te gjithe personat qe kane tendence te shtojne peshe e kane provuar qe kur fle pak, shton peshe: http://salute24.ilsole24ore.com/articles/15298-dormire-poco-fa-ingrassare-di-piu

kisha nja 3 jave qe flijsha midis 4-6 orevet. Sot 8 ore te plota. Sikur ta dijsha mer yahoo...

Gjumi është i ndarë ne dy cikle 4 orësh secila. Nese njeriu bën 4 orëshin e plotë të njerit cikël pa u rizgjuar herë pas herë thonë qe personi eshte më produktiv dhe nuk ndjehet i lodhur gjatë dites. Por, njekohesisht thuhet qe nese ti nuk fle rregullisht pasojat e dukshme e te menjehershme jane tek shendeti. Flini gjumë njerez se u trashët.

Cilët janë dy ciklet? Jam kurreshtar!

Kriskulli, pra dy cikle 4 oresh qe plotesojne 8 oreshin e gjumit. 

Nga praktika ...Cikli i pare ka te beje me fshikzen e shures . Mos e mbani mbushur ate para gjumit .Shprazeni ate  Cikli i dyte ka te beje me ciklin e Pare .Mos pini lengje pasi te realizoni urinimin ne ciklin e pare . Nga kjo pervoje  ka dale edhe shprehja popullore "Sa here del naten " gje qe e kane pervetsuar dhe mjeket .Te vjen keq per ata me fjamur shqiptar ne krah te Nikut , qe kane nje terheqje  pasionante pas debatit dhe harrojne Gjumin ... smiley

Mendoj nga ky kategorizim mund te  shmangim lefKOPENE qe gdhin  Naten per te zbardhur ne leter Idete e babasqapit dhe per te frymezuar PPU me aksione !

@Ferra:
"Del", populli kam frikë se e përdor kur menderos.
Në këtë rast flitet për shtrembërim inf, i bërë për të larguar vuajtjen psikologjike e somatike të vë**s së subjektit që bën shtrembërimin*.

*Sepse vuan nga majasëlli.

Sic duket dikush e ka nga Niku qe zgjedh dhe shpjegon " Del " = me Gris Bythen popullorshe ose kapsllekun qe trasmetohet edhe tek kapslleku mendor ! Po ta lexoje Kryetarja e Kuvendit "Del "  ka rrezik ta kuptoje me sa here del jashte shtetit .Ndersa LefKOPEJA  "Del" mund ta komentoje sa here del ne Publik Saliu qe rri tere naten pa gjume per te miren e popullit ! 

Nese keni probleme me gjumin, kjo faqja ketu ben mrekullira...

Flm eklips. Ne mos gabohem ke qene pikerisht ti qe e ke keshilluar kete sit kohe me pare. Kam provuar ta perdor. --- Filma qe kane te bejne me gjumin: Insomnia (2002) dhe The Machinist (2004)

O Olso po ti a i aplikon keto rregullat qe ke postu smiley , nejse un sot jam zgjuar ne oren 10 , fiks 11 ore gjum  smiley 

Predikimin e kam me te mire. smiley

U rregullu!

Kjo po qe qenka dite .

dje ishte dita e patates

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).