Fotografi italian, Gabriele Galimberti, ka krijuar një fotoese me fëmijë në vende të ndryshme të botës dhe gjërat e tyre më të shtrenjta. Fotot janë marrë në një periudhë 18-mujore. Fotoja më sipër është marrë në Tiranë, dhe vajza quhet Julia. Ndiqni këtë lidhje për të parë të gjitha fotot e koleksionit, që venë nga Ukraina tek Italia, Malawi, Kina, Haiti, Maroku e India. 

116 Komente

Julia e Shqiperise qenka nje nga me te "pasurat".

Julia e Shqiperise me e pasura  , pse jo gjembi ?

Kush ka libra ne dhome aty pervec saj

Sa interesante kjo seri! Kjo më shkërmoqi fare:

Shume interesante. Me beri pershtypje dhoma e vajzes nga Shqiperia. Dhoma duhet te jete e gjere diku tek 1.4... 1.5 metra. Klaustrofobike. Mund te jete edhe me pak nqs. krevati eshte i gjere 70cm.

nuk te duket se eshte banjo e pershtatur per dhome femijesh smiley

veje re me kujdes dyshemene

Egzakt. Pileta poshte komodines.

po pra smiley 

mo te frikshme jane ato telat dhe kabllot e korentit zbuluar aty tek muri.

Por edhe gjeresia e dhomes se kalamajve nuk qenka pa gje, gjithnji nese eshte e vertete dhoma e kalamanit.

me shume se banje, duket si ish-ballkon;

si do, e paska nje dhome te veten.

qyqja, qyqja, sa jeni borgjezue ju.. dhoma gjith drit, nji kukull mes pesmdhet kukllash..

nat' dhom rrojn sot gjasht deri n'tet të rritur shtetas të superfuqis mre

mirëmëngjesi njëher

Cun Zi Yi paska lodrat mo edukative... Sa shqyptar kom pa qe i blejne femijeve lodra qe prezantojne ato qe do donin per vete...

Prandaj do qeverisin boten kta...

Mu m'pelqe ukrainsi... ky ka per ti vrar t'gjith

Per mendimin tim, me i lumturi nga gjith kta fmij eshte Masai i Kenyas!

Kush e nxorri kete shqiptaren? Kane harruar te vine te me nxjerrin mua. smiley

ohoho sa teme e bukur
fiks per te mbledhur emigrantet dhe shqiptaret me komplekse inferioriteti e per te share "u bene keta, leke droge, ka harxhuar pare dhe i ka renditur si katunar shqiperie". hohoho, sa qef!

hahaha... ver8...

Po ti ca mendon vete?

Ja, shifi inferioret me lart. hahaha
Ca mendoj une? Albumet me foto nga femije ne vende te ndryshme te botes jane te pakten aq te vjetra sa vete interneti. S'eshte ide origjinale. S'mbaj mend nese e kam pare te Boston Big Picture apo tek nje faqe gjermane arti.

C'rendesi ka sa e vjeter eshte ideja... njerezit parahistorike i vizatonin femijet e tyre neper shpella... ne jemi te destinuar te riciklojme te njejtat ide...

nga ana antropologjike/humaniste mua me bejne shume pershtypje... sidomos kur si prinder jemi gjithmone ne hamendje nese po ju bejme nder apo po i demtojme te vegjlit tane... kemi nevoje per pika reference te diteve te sotshme.... smiley

aha... ne shtepine tone jane te ndaluara lodrat elektronike, televizoret, telefonat celulare, dhe kompiuterat... ato i fikim para se te hyjme ne shpi...smiley

E kam sinqerisht kur them se ai tribali i Kenias do jete femija me i lumtur nga te gjithe ne liste... te pakten ai kenaqet me ajrin e paster, e nuk e ka idene e gjerave materjale qe i lene pagjume femijet e botes "se zhvilluar"....

ti e di. qejfe qejfe kjo dynja

...

ke plotesisht te drejte!

Me nja 4-5 topa 45 lekesh ose 100 kam kalu femijerine dhe ka qene e shkelqyer. Kembet i kam gjithe shenja te vrarash por kur bejme nej sport event me kompanine edhe 20 vjecaret hapin syte kur i qis bllof ne volejboll apo ne not. Kalamojt sot lozin duke ndenjur ne vend dhe behen te flashket. Ne moshen 20 vjec nuk ja thone per asnjelloj sporti. Nuk po them qe lodrat nuk duhen por prinderit tentojne ta kthejne ne konkurence dhe me teper bejne dem.

Julias dhe gjithe kalamajve te tjere zoti ja u shtofte lodrat.

eh mer dajosh ç'na kujtove ato vite...

Arafa & Aisha n'Zanzibar kane foton e dulles se tyre ne mur... (nje nga gjerat me shtrenjta, te prinderve te tyre kjo besoj...) 

Eshte interesante qe vendet e botes se trete mbajne ne mur fotot e diktatoreve si Shqiptaret para 90s...

Jam kurioz... a ka qene njeri mren kasolleve ne bathore? A i kan var fotot e Sali Vucidolit ne mur? nqse jo, shume gabim bejne qe nuk e varin....

O cun, ty ndoshta te duket si tallje, por Saliu i zbriti bathoraxhit nga maja e malit e i pruni n'krieqitetit. ato duhet te behen shtrojse ku hec saliu jo vetem me i mbajt foton ne mur. 

Pasuri kjo qe ka femiju shqiptar? Prinderit e kane rrethuar me kancer, lodra me substanca kancerogjene. Asgje qe kesaj femije ti zhvilloj imagjinaten. Dhome mbytese.

shif se ke nje raft lart, e duket si me libra.

mire qe i paske pare ti smiley asnje femije vura re nuk kishte libra ne dhome pervec kesaj zemres shqiptare smiley

...

eshte perkthimi i Penarit qe te ngaterroi. Po ta shikosh origjinalin "Shot over a period of 18 months, Italian photographer Gabriele Galimberti’s project Toy Stories compiles photos of children from around the world with their prized possesions—their toys."

dmth jo pasuri, gje e shtrenjte ne kuptimin konvencional te vlerva, por si e perceptojne femijet gjene e shtrenjte...

Femija shqiptar duket shtrese e mesme (per shqiperin) nga te ardhurat, e varfer nga imagjinata e stimuli intelektual...

Pse qenka femija shqiptar e varfer nga imagjinata e stimuli intelektual?
Shikoje foton tek faqja e vet. Rafti eshte plot me gjera te tjera.
Artisti thjesht do te tregoje ku ka qene e cfare femijesh ka takuar.

shiko se c'ka renditur femija para vehtes kur e kane pyetur se c'jane gjerat me te cmuara per te ...

nje tufe barbish qe do ti japin komplekse per paraqitjen per gjithe jeten... nje standard shume i larte qe do ta ktheje ne goce blloku me taka nje pellembe e nje gisht buzkuq, e barkun perjashta... bravo!!!

/uroj qe mos dali parashikimi im....

sigurisht qe s'do te dali parashikimi yt. po ta vesh re, te gjitha fotot kane femijet me lodrat qe kane me per zemer, jo per gjerat e tjera edukative qe bejne. Ai ne tajlande ka pasion motorat, ai ne teksas ka pasion dinozauret, vajza ne fermen italiane veglat e punes. Por s'do te thote qe s'marrin edukim nga gjera te tjera. Shume perciptazi po e sheh me duket mua.

po po... edhe une ashtu shpresoj... por mos harro sa shpejt fillon formohet karakteri i njeriut...

Edhe ajo Italianka e fotos se pare i ka rreshtuar Barbit, gati njesoj me vajzen Shqiptare... edhe ajo do kete nje te ardhme te ndritur... smiley Pastaj shqiptaret nga Italianet kane mesuar cdo gje keto 23 vitet e fundit

femijes i ndryshojne perparesite e preferencave vit per vit
formimi i vertete eshte ne adoleshence
ti mund ta orientosh si te duash femijen ne kete moshe, por po ia dha truri ne adoleshence per te tjera gjera, s'e detyron dot

Deri n'adoleshence Zoti na ndihmofte... smiley

pse ca te keqe ka veshja me taka , barkun jasht apo buzekuqi ?  gjithe kto komplekse per te qendruar atje ku "nderi" fiton mbi zhvillimin , ecurine, adaptimin. dhe kthen realitetin anadollak ne primar

Asigjo t'keqe derisa ato nuk kthehen ne identitet apo ne qellim te vetem te jetes...

mu kujtuan vitet e 90-tes , shume  vajza perfunduan prostituta fatkeqsisht dhe emigrimi i tyre u kthye ne nje drame familjare , dhe ato kurre skishin veshur minifunde apo bark jasht te  vogla , buzekuq jo e jo.

Perceptimi i nje realiteti me nje besim te gabuar  te imponuar jo drejte , te con atje ku thua ti smiley

gradualisht perballja me gjithcka sjell ndergjegje , atehere e ka ne dore individi jo ambjenti ,

tashi imagjino vitet 90.

Me ca te luaje mi? Me makina ? Te behet lesbiane. lol

Ca thu mi snare ? Aty ska shume lodra. 

moj e kozmait, jane 12 objekte qe ajo i ka ne kontakt me lekure gjithe diteeeeen. Besoj qe e di qe lodrat ne shqiperi importohen nga kina duke pare cmimin me te ulet per fitimin me te larte.  Nuk po te llogaris carcafet, krevati me melamin, bojen e mureve as plastiken qe perdor e jema ne kuzhine ....etj etj

Rreziku ndaj PVC

Rreziku ndaj BPA

Ne Amerike nga kujton se importohen? 95% e lodrave ne Danimarke vinin nga Kina, psh, dhe ka nivel jetese me et larte se Amerika.

Po te kerkosh fort mund te gjesh lodra, Made in USA, Germany, etc... mendoj eshte me mire te blesh lodra pak me te shtrenjta dhe me pak sasi... 

Lodrat sidomos plastike "Made in China" i urrej me pasion....

une jam me nje profesoren time te micros ku thosh "femija duhet te haj dhe. Jam 60 vjec dhe sbej kurre vaksine gripi as nuk perdor dizifektant duarsh. Duart laji me uje se ska detergjent me te mire se uji". Femija mund te kete 2 milion lodra dhe perfundon duke lozur me nje kuti kartoni qe e ben makine, avion, karroce, sponge bob....

Dhe kur i cahet nje plage, ve bast qe proefesoresha e mjekon me urine, right?

po normal qe kshu do thuash ti se helbete ke torpedu trunin tat. Kina prodho per ameriken me standarte amerikane jo badihava uor ti shoq. Se mbasi e prodho kinesi e certifiko FDA dhe i biiiip nonen kompanise. 

 

te mos harrojme dhe luften e madhe te konkurrences qe ka amerika me Kinen ne treg.
si puna e qumeshtit ne kosove

ne nje bote perfekte thu ti???

djalo po si pati keto rreglla amerika jote te kshilloj te kalbesh ne skiperi. te pakten mangi la merda albanes e no quella americana.

Ca thu mi snare? ajo I ka vene per bukuri ashtu sa per foto. Pastaj lere bojen e murit. Flasim nje here tjeter per ate. Ka Benjamin Moore stores atje? 

Ka Benjamin Moore stores atje

Sigurisht, madje vete z. Moore lyen shtepi.

ka dyqane bojerash plot, ka shume qe i lyejne vete shtepite
plus jane dhe keto qendrat fai da te qe mbijetuan pas ikjes se praktikerit, si megatek, prealpina (dhe carrefour i ka te gjitha)

I duhet trajnimi me kancerin heret. smiley duhet me ju kujtu ato fotot e onkologjikut? 

Sa per info, lexova nje artikull perpara nje muaji besoj, ku tregohej se partia komuniste e Kines, do merrte masa serioze kundra kompanive qe prodhonin lodra per femije me materiale kancerogjene. Studimi paraprak kish tregu se 80% e lodrave te shperndara ne Kine kishin ne SIPERFAQE elemente kancerogjen ne doza te larta. 

 

aman se me lodra plastike po lozin dhe të rriturrit që ku s'po i fusin..

 e shnosh si molla

Femijet nuk e kane sistemin imunitar aq te zhvilluar sa te rriturit...

Dhe  mire je te dhente zoti. smiley

mir mi mir, desh zoti për momentin.

nji fije ma seriozisht, tuj i rujt fmijt nga gjithshka e mujtme rrezikojm me i kthy n'psikopata..

pak ma sipr m'kujtoj dajoshi lojn me top n'mes t'rrugs, kamt e gjunjt gjak, etj, etj, e ja, u rritm.

msum ma i dhan kompiutrit. msum me llafos peshkisht et, etj.

sot, bo vaki me ç'pu fmiu gishtin : alo alo ambulanca. alo, alo tetanozi...

pune dreqi eshte , jemi kthyer ne topa luftash mes bizneseve dhe shendit tone

Fotot shume te bukura. Falemnderit pruresit.

gjynah, me gjithe ato lodra dhe pa pike fantazie. mungojne ca lodra kafshesh, ca lodra te tjera per te zhvilluar imagjinaten. ajo kitara ne mur, kot fare.

nje fustanke te bukur si vishnin dot?

megjithate: bravo shqiperia.

haha... me gjithmend bravo...

nuk jemi nga fundi, po as nga fillimi ... rehat ne mes...

Vjehrra ime kur i pa fotot that "Te pakten nuk jemi me kallash si ai nga Ukraina." smiley

je i qut ti fgm, i kupton ''bravot'', s'ke nevoje per spjegime.

Vetem i qut mos me thuj se m'ofendon rende... kete nuk ma ka thene njeri ne peshk per 10 vjet... gjithe te tjerat mi kane thene smiley

tamam paska thene vjerra jote. u meruam kur nxirrnin dhe femije me kallash te vertete nga shqiperia ne gjithe tv e botes. tmerr ...

prape: bravo shqiperia, pa fantazi por ok.

Se kuptoj ca ka per bravo . Kot kjo. 

po c'te them? bravo qe s'na nxjerrin prape me zhele si ne 90 ne anije ...

Po Jo me zhele po dhe me Barbie prape ankohesh ti. 

ehu ti.

Meqenese po i mesoi fort asaj fotos se Shqypnise, desha me ju pyt, a prezanto, minimalisht, mesataren? Si jane dhomat e kalamojve ne fshatrat karshi Gerrdecit pershemull?

mos u qa hallin se lodra kane plot. gjithe kazanet e plehrave me rroba dhe lodra te hedhura jane ...

s'jane si kjo ne dhome ndoshta, por besoj jane ok.

Ajo eshte mesatarja. Gerdeci mudn te thuash qe eshte i varfer, por vilat jane nga 4 kat atje. Gjithsesi, por keta krevatet prodhohen po rrotull gerdecit e furnizojne gjithe shqiperine. Behen me kompesate te presuar dhe s'bejne as 100 mije leke te vjetra te medreseja (identik vijne nga italia me 500-900 mije leke, po me kompesate te presuar, e njejta cilesi, neper dyqanet e shtrenjta te tiranes). Nese kjo vajza e ka prej druri, sepse s'duket mire, atehere e ka me te shtrenjte se mesatarja ne shqiperi. Rafti shkon a nuk shkon 40 mije leke. Kukullat s'eshte e thene te jene barbi origjinale, dhe ka sa te duash. Ajo eshte dhoma me e lire ne treg. Ata qe kane rroge minimale dhe mesatare e perballojne. Fakti qe dhoma eshte e vogel tregon qe s'jane te pasur. Pra, eshte fiks shtresa mesatare shqiptare. Aty ne ato foto tregohen objekte me vlere nen 200 dollare gjithsej.

Bame, minimale eshte. Mos shif se I Kane fut nje Boje dhomes. smiley

Fotografite me pelqyen, zgjedhja dhe paraqitja jane bere nga fotografi prandaj mos i kushtoni shume vemendje. 

Nje tjeter fotoreportazh nga fotografja italiane Marina Rosso mbi gjysherit e saj, Licia dhe Rryan te martuar prej 57 vjetesh:

http://www.marinarosso.com/projects/lici...

Ne lidhje me Kenya-en s'qekemi edhe aq keq ...

po babi i ketyre binjakeve,  Borati eshte?smiley

 

prap vjehhhrrrrrra ?

 

belo, jepi një lul çupës se  na u lemerit

seriozisht tashi , per mua si prind , si vezhgues i rritjes se femijes , cdo minute , cdo seconde, cdo cast, femija ska nevoje per lluks , por per nje tavoline me ushqime te gatuara nga dore e nenes , dashuri dhe qetesi , dhe nje ambjent me bote te lire ku femija te eksploroje vlerat e veta duke mesuar cdo dite nga te gjithe

nje dhome plot me daca dhe kuklla nuk e ben femijen happy or healthy , never

Fotot dhe komentet ishin interesante. Fotoja qe me pelqeu, ishte ajo me ate vajzen e fshatit italian, me veglat e punes smiley ne stalle. Femijet qe shprehin deshiren per te imituar prinderit, jane femije te mbare, por seç sjell me mrapa adoleshenca, shoqeria e keqe, kjo pastaj eshte tjeter teme. 

pjeter,  me pak fantazi  kete mund  ta besh edhe nje mini bilardo..smiley   fleksibel,  nje fushe per dy lojra..smiley

Kjo si duket dhe nga pllakat eshte bere pas 90-es dhe s'eshte funksionale pasi hapsirat jane te medhaja.Me ato kapsat e rrobave prej druri qe i perdornim me shty zarin,krenaria ime ishte ku beja gola parabël.smiley

nje shoku im kishte babane marangoz.. ai na beri nje fushe te tille, profesionale..smiley   mbaj mend, lojtaret (gozhdat)  i kishim veshur, njeri ekip i verdhe tjetri  jeshil..    veshja behej me pvc qe ua hiqnim telave te veshur te elektrikut,  dhe i prisnim ne madhesine e gozhdes..smiley

per te gjuajtur  perdornim pjese qe e prisnim nga kallami i thate..   e lemonim mire me leterzmerrile..  dhe formohej  dicka si gjysem harku..  kallami kishte avantazhin  se ishte i perkulshem   dhe me pak teknike, goditja e topit ishte shume e forte...   p.sh  specialiteti  im ishte  golat nga porta ne porte..smiley

 

p.s   babai i ketij shokut tim, na  beri dhe nje tavell..   per fushe  futbolli dhe tavell, ishim  kampion  ne lagje.. mos te them  ne gjithe Vloren..smiley

njavash pak me tavullen belul, se cdo lagje i kishte nja 10 veta qe thoshin ishin me te miret ne vlore per tavull smiley ne tavull te thaj piten vete... smiley

sa i kemi loz keto mor burr, i kemi harruar fare, po ate me gome biciklete dhe me tel... ueee ueee e mbani mend? Karrot me guzhinjeta smiley shishet me karbit smiley kanacet me karbit smiley bollonat me koka shkrepsesh  smiley

Po kur te thyenete ndonjeri karron me guzhunjeta, e mban mend qe edhe sot ta shohesh ja keput koken haha

kane qene nja 2 tipa qe e kishin shtepine ne maje te Topanase.. na i kane thyer nja dy here karron,  ose na i merrnin fare..  po puna ishte sa te kalonim ato shtepite.. se pastaj  ngjiteshim ne maje te Kuzbabase  dhe skishim me problem, zone e pabanuar, luanim te qete..

 

po te   poshter fare  kane qene policat  e  plazhit qe na merrnin  topin,  ose e canin.....  ajo ka qene traume e vertete..smiley

ueee ajo me topin ka qene vertete traume. te pashpirt, po ne vitet 90-te u dhje fare belul, loznin edhe mu tek cadrat njerezit dhe plaste sherri keq, aty tek plazhi vjeter vetem sherr kishte per kete pune dit per dite, plaste dhe thika njehere ne jave smiley  

jo jo... tavlla dhe tavlliste kishte plot per ate pune..  edhe plazhi  plot me tavlliste e peskaçistesmiley ishte mbushur,...   po e kisha fjalen  per kualitetin e fushes se tavlles..smiley    e kishte punuar bukur..  llakosur, me dy ngjyra..  kafe e erret dhe bezhe te celet.. pastaj kishte bere ato format dhe vijezimet bulur me pirotekni..  guret e tavlles fantastike.. dru i lehte  dhe  lemuar mire.. ehhh...

 

p.s   po edhe si tavllist, sjam keq une, joo..smiley

une kam pas lozur ketu belul me perpara ju beja zbor grekeve, ata sja kishin idene lojes psikologjike ne tavull belul, ka qe lozin mire, greke iranian edhe nga vende te tjera, por lojen psikologjike nuk e kan fare te mire... une ju beja zbor. agame.com    e ka siti, por te can menderen se e kontrollon kompjuteri zarin dhe nuk te le te fitosh shume ndeshje se do fitojne te gjith na nje cik, te can menderen prandaj e lash une.

belul, po peskaci vetem ne vlore eshte lozur me kate? se ne tiran psh e loznin me dy kate, nje te gjitha ne nje dore, dhe shtatat, nuk e marr vesh pse i thoshin peskac dhe e loznin vetem me dy kate smiley  pesekaci ka lezet me kate dhe shok e shok qe te vej sherr e shamata, ashtu ka lezet smiley)

po ,e di kete.. ne e kishim perpunuar mire lojen e peskacit..   dhe ne fakt 2 e 2 me shoke, kishte lezet..   sidomos loja e derrit maç.. kur jepeshin shenjat  me perplasje letre,  ne ngjyren qe mund te dorovisje derrin,  ose letra   fiuuuu.smiley   dmth eshte letra e fundit, skam me..smiley

Ose kapje veshin, ose kruaje hunden belul, ose thoshe me han koqet hahahasmiley

po kur frynin faqet... mbushe domethene..smiley

EEe ja bente ai , ore me shenjaaaa? ik se e lash fare s'lozet me ju atq smiley gjasme si i ndershem po ti kishte ardhur atij letra te bente zborr per vete...smiley

ej,  mua me  dhisnin se qeshuri pleqte  e lagjes qe loznin domino  ose shah..   ngaqe kishin vite te tera loznin me njeri tjetrin,  se cshpiknin  dhe ca fjale gallate..    ishte nje grup qe loste shah..  dhe kalit  ja kishin nderruar emrin.  i thoshin pelë..smiley   p.sh,  thoshte dikush nga siper..   dil me pel  ne te bardhe  qe ti bllokosh  oficerin, etj..

nejse,  pas nja ca muajsh ja kishin nderruar prape emrin, nuk i thoshin me pelë.. i thoshin: kafshesmiley   ec me kafshen  para..smiley

smiley smiley  uee sa kam qeshur belul, ishin te medhenj vertete... po kur thoshin ne tavull, dy trena, (dy tresha), zeros i thoshin hic... pastaj zbythu, cfryhu, etj ka pas gallat.

mire mire, po une vetem duke pare keta i mesova te gjitha lojrat..  dhe mund te kem qene 8 apo 9 vjec..   te gjitha..  kollçine, pesqindsh, peskac, shah..smiley    ndersa tavllen e kam mesuar  cik me vone.. isha nja 12 -13 vjec ndofta.

Me nje pal letra kenoqeshin te gjithe, ..smiley tani me kuklla dhe me ate dhome si kolibe qeni, i torturojne femijet ! smiley

Asit i thoshin thumb (thumb shqip, jo thamb-anglisht). Derrit i thoshin gic. smiley   

jo jo Kavo,  derrit i thoshin Kërr..smiley

Po kjo e fantit spathi nga dal? Menjfjale pse ka dal qe 'na u bere si fanti spathi' smiley 

Belul po fantit pse i thoshim edhe fant edhe jan?

e di si shprehje, po nuk ja di origjinen.. 

ndersa mendoj qe  ''fant''   i ka thene pjesa muslimane,  ndersa ''jan''  ndofta te krishteret..  keshtuqe kane mbetur te dyja emrat..    ne  fakt ne shqip ne kemi shume, jo vetem ne lojra,   fjale  te tilla dyemershe...

fantit i thoshin van, pastaj "shkurt" jovan. smiley

Djema, ju seç thoni ketu, jopo derri, jopo fendi-spathi, jopo pel ne te bardhe, jopo kerr-iç smiley Mua se si me duket, me duken shqiptaret e mij si te lojtur nga menç. Nje here, ec mo thash, po shkoj dhe une, u mblodhen gjith ata puntore tu loz keshtu lojrash qe une nuk i morr vesh fare. Njoh vetem Shahun. Kur filluan lojrat me letra, jo 500 , jo 200 e keshtu budalliqesh. Une veshtroja jo lojen, siç veshtronin te tjeret, por po psikollogjisja xhestet e tyre, seç benin ca shenja, jo vetem lojtaret por edhe shikuesit, seç filloi nje kod, ishte e lexeçme ti shihje. Mu kujtua Stendal, çehov, dhe lloj-lloj shkrimtaresh qe mirreshin me natyren e njeriut. Eh, thashe me vehte, parafytyro ti kesh keta ne drejtimin e Shqiperise. E shkatrojne Shqiperine, brenda ca muajve. Dhe me gjith men, prototipa te ketij lloj, qe si ne loje, si ne jete, si ne drejtim te puneve serioze, bejne keshtu soj menyre te trajtuari te puneve (si me lojrat), e ke te sigurte damken; Shtet Karagjozesh.  

mirë e ke or plak, mirë por këtë fendi-spathiun snuk e kam dëgjuar ndonjëherë.

ps: nuk besoj ta kesh llafin për kët komshiun tim kpucar qi ka fillu me bo çanta grash

Kush luan tavëll  i bëhet mendja zare Pjer. Nga kjo ka dalë fjala "ik o zar". Çfarë pret nga zarat?

Nqs i drejtohesh dikujt me zar dmth qe eshte si zar ne doren e dikujt tjeter, pra e perdorin si zar. 

Julia eshte mbesa e Gruas time.

Femijet nuk duan lodra te shtrenjta, duan lodra te mira

zjush denibee, vur dhe ndonje 5, jo kaq katile. 

zjush artur, cfare shikoni ju te mire te "femijet me lodra te shtrenjta"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).