Presidenti Hugo Chavez i Venezuelës ka vdekur të martën pasdite, pas një beteje të gjatë me kancerin, duke lënë pas një komb të ndarë dhe ne një krize politike që u be më akute nderkohe qe Chavez dergjej për disa javë ne spital. Lajmin e ka bërë të ditur zëvendëspresidenti i Venezuelës Nikolas Maduro. Përkrahësit e Chavez u derdhën në rrugë duke qare ne nje shperthim zije. Chavez ishte një nga figurat më të kundërshtuara dhe më zhurmëmadhe të Amerikës Latine në këto 15 vjetët e fundit. Chavez u bë president për herë të parë në vitin 1998, dhe në tetor të 2012 rifitoi edhe një mandat të ri 6-vjeçar. 

Z. Chavez u diagnostikua me kancer në qershor 2011, por në të gjithë trajtimin e tij ai mbajti shumë detaje sekret rreth sëmundjes, duke refuzuar te thoshte llojin e kancerit apo ne cilen pjese te trupit ndodhej. Beri tre operacione nga qershori 2011 deri në shkurt 2012, kimioterapi dhe trajtim me rreze, por kanceri vazhdoi te rishfaqej. Operacionet dhe trajtimet u bënë në Kubë.

Mbi gati një dekadë e gjysmë, Chavez ndërtoi një lëvizje politike dhe një qeveri te përqëndruar në personalitetin e tij te madh. Chavez ndermori vendime të mëdha qe dominonin të gjitha aspektet e jetës politike. Frymëzoi një përkushtim të devotshem, nganjëherë fetar nga mbështetësit e tij dhe ne te njejten kohe një animus po aq të barabart nga kundërshtarët e tij te zjarrte. Shumë nga pasuesit e tij thoshin: "Me Chavez gjithçka, pa Chavez asgjë."

Por kjo e lë revolucionin e tij në një vend të pasigurt, dhe pa nje udhëheqës te saj karizmatik.

"Në regjimet që janë aq të bazuara ne persona, momenti që personi në të cilën çdo gjë varet largohet, themeli i tërë bëhet shumë i dobët, sepse nuk kishte asgjë tjetër përveç kesaj figure ku te mbështej", thote Javier Corrales, profesor i shkencave politike në Amherst College.

Vdekja e zotit Chavez do të mund të ofrojë një mundësi për opozitën politike, e cila nuk ishte në gjendje për ta mposhtur atë në një garë kokë me kokë.

292 Komente

Moooooos, na mori m'qafe....... Shembulli me i mire i Buall Mavrise.....

Nga nje status ne FB:

"Nese doni te njihni ndonje budalla apo hajvan klasi, lexojini statusin ne te cilin do ta krahasoje me Berishen."

smiley

A thu te jete e vertete...??????smiley

Ti rrojne ca te kete per zemer .

Ti rroje populli qe e deshi aq shume.

Humbje e madhe per kamunistat e gjithe botes...

Ngushellime Hysni Milloshit dhe Edi Rames!

Hysni Milloshi ka vdek per vete o pallosh!

Jo ore... po ai jeton ne zemrat e peshqve te kuq, dhe Edvin Kristaqit!

Ngushellime Hysni Milloshit dhe Edi Rames!

Humbje e madhe per Edin duhet te jete! i vdiq babi shpirteror i Internacionales Socialiste

ne pritje te Tweeter-it ngushellues drejtuar familjes!

Ja dhe Polonium 210 e beri punen e vet

Pse Fideli thua e shplane me qumesht?

Jo me leng akrepash  smiley

Shpresoj ta kesh si shaka.

Do paskerkerkerkemi sherr te Peshku smiley

Chavez u bë president për herë të parë në vitin 1998, dhe në tetor të 2012 rifitoi edhe një mandat të ri 6-vjeçar.

 

iku te të shumtet, thone per te tilla raste...   imagjino, i shendetshem,  do  te rrinte dhe nja ca 6-vjecare te reja  si president i Venezueles ky.

Mos!!! Do merziten cunat e saktivistes smiley

Eh ca paskan qene amerikonet, papapa. Po te na japin edhe ne icik Polo...whatever nqs qenka kaq i suksesshem. 

Jashte teme.  Shume keq faqja ne iphone. Mezi behet scroll sepse te ndjek titulli temes neper komente kur je ne landscape dhe sidomos kur do te komentosh.

 

P.S Hugo, shpetove dhe ti nga kjo jete.

Nje komunist diktator me pak.

Te rrojne shoket - Te rroje Partia

Diktator? Me cfare perkufizimi?

"Diktoi.." ta zeme? smiley

Ah po, "diktues," tip Hamleti diktoi nje mi pas perdes dhe bertiti "Ah, nje mi!"

Kishe dy zgjedhje. Jam kurioz pse shkove me at opcion smiley

E kapa, e kapa shakane tate, qe iu pergjigje kerkeses per perkufizim me nje term me dy perkufizime, por zgjodha ate qe zgjodha sepse ishte me larg kontekstit se tjetra. 

Nejse varja se qekam llapazan sot smiley Pytje per veten:

A eshte diktator se pershendet si diktator?

a eshte diktator kush nuk ka gje ne dore ?

kush merr prevalence kur je diktator per nji pjese dhe hero per tjetren?

Mbi te gjitha:

a ta hap shishen tjeter apo ta kthej me makarona ?

 

No makarona, shshen, What is in shishe?

PD, kush vdiq?

vdiq? vdiq fare apo...?

mase e heqe kemben osh

e merr me vete rrumpallen me gjith pallosh

rekordmen i munguar

.... per ata qe se dinin ne cpjese e kishte semundjen

heh...ka humor i plotfuqishmi. le bushin po merr chavez-in 

Po "i plotfuqishmi" s'do merrte veten e vet.

Ka qene burre i mire .

Nje ashtishqiptar me pak,me mire per ne.

Cudi si perkoi,vdiq ne 60 vjetorin e vdekjes se Stalinit.

Kastro sic duket po i percjell te tere keta.

Kastro ka nje muaj qe ka vdek .

Me verte?

po tallem smiley

Mire.smiley

Nje ashtishqiptar me pak,me mire per ne.

Te jesh anti-amerikan eshte te jesh anti-shqiptar...tha Zheji

Respekt per kete Njeri qe u ktheu njerzve te thjeshte te Venezueles, dinjitetin! R.I.P!

 

+10

95 vjec ju dha mundesia te shkruaj dhe te lexoj me Chavesin ! Amazing ! smiley

Si psh jua ktheu njerezve te thjeshte te Venezueles dinjitetin?

ja ashtu vende - vende.

Nuk pyeta ku, pyeta si.

po ja, ky njeriu perdori biliona dollare nga nafta qe e shtetezoi, per te ndertuar shtepi per njerezit qe kishin jetuar tere jeten ne barrio, beri te mundur te kete sherbim mjekesor falas, arsim gjithashtu te tille, u dha te drejten e votes, shkurt u dha dinjitet. tani keto gjera (e drejta e votes-,shtepia- shendetsia dhe arsimi falas) mund te duken si vogelsira per njerez te dale e te pare si ju, mirepo ja qe ka njerez qe kenaqen edhe me pak, edhe me keto pako gjera dmth.

krhs tani ket Njeriun qe vdiq me psh udheheqsin e rrumpalles shqiptare qe po shpartallon gjithe pasurite kombetare, rropi e vrau, zhvati e shiti per te mbush xhepin e familjes se vet dhe te atyre me te cilet ben pislliqet.

per me teper, lexo, shiko, degjo..ke materiale sa te duash.

S'kishe pse e harxhoje dylekeshin per mua, e ruaje se te duhet. Une nuk lexoj dot mendjet e njerezve qe t'a kuptoja se per cfare dinjiteti mund ta kishe ti, nuk eshte faji im apo i dikujt pse nuk sqarohesh. Ti mund ta kishe per kete qe the, po mund t'a kishe edhe pse mund te quash "dinjitet" arrogancen e Chavez apo inatin e tij me Ameriken, apo kundershtimin qe i beri Kosoves, etj. etj.

Mua personalisht me pelqen qe ka bere programe per te ndihmuar te varferit. Ti e une qe s'jetojme atje mund te influencohemi nga propaganda Chavez-te dhe e majte per ta ngritur ne qiell, disa te tjere mund te bejne te kunderten. Problem tjeter siperfaqe-pares eshte i njerezve qe s'kane njohurite baze ekonomike. Po te shohesh charts qe solli Bama me poshte, do shohesh qe inflacioni ka shkuar me teper se c'ka qene kur mori pushtetin Chavez. Krimi eshte disafishuar. Specialistet, perfshire ata ne rajon qe e kane ndjekur shume me afer se ne, thone qe ndonese keto programet sociale kane patur efekt shume pozitiv - kjo ishte per 10 vjetet e pare, dhe eshte e pamundur qe te mund te jene sustainable. Cfare e ndihmoi qe te mund te plotesonte keto programe sociale eshte dhe fati qe nafta ishte nen $20/fuci kur erdhi ne pushtet, dhe tani eshte mbi $100 (dikur ishte edhe me shume).

Ti sigurisht s'ke pse te me degjosh vec mua, lexo edhe kete letren kur te kesh kohe.

Gjembo, 

sipas te dhenave, ka nxjerr 4 milion njerez nga varferia e thelle. smiley Per mu kjo eshte nje shfer monumentale. 

Degjova ne NPR nje te dhene tjeter shume interesante, Futi ne shoqeri rreth gjys milioni njerez. Si do thush ti? Duke integruar parane ne zona te varfera ku perpara kohes se Chavezit shkembehej vetem ne natyre. Me tingelloi e pabesueshme. Zona, e njerez aq te harruar nga shteti e pushteti i meparshem. 

Ari i zi dihet qe e ka ndihmuar, por ari i zi ishte mjet, e jo qellim. Nderkohe qe per qeverite perpara tij ishte krejt e kunderta. Sa per aftesite e tij menaxheriale pastaj, e di ti mo, biznesi nuk o u ushtri. smiley 

Bama, e thashe edhe me siper qe mua sinqerisht me vjen shume mire qe kane dale njerezit nga varferia. Pa sarkazem jo. Dhe sic thashe, nuk e kam ndjekur me aq vemendje qe te them me autoritet mendimin tim pozitiv apo negativ. Mua me pelqen te shoh faktet - te gjitha, jo vec atyre qe shkelqejne. Persa i perket arit te zi si mjeti dhe jo qellim, e drejte. As une s'e them dot cfare ka qene qellimi ama. A ka bere keto programet sociale per arsye humane apo vetjake? I ka bere sepse vertet i dhimbsen njerezit apo sepse ka dashur te bleje votat e te varferve ne menyre qe te rrije ne pushtet - duke patur parasysh qe e ka "dashur" pushtetin aq shume sa ne 1992 donte ta merrte edhe me dhune ushtarake. Me lajmeroi dikush qe edhe Guardian, nje gazete goxha e majte, kishte patur kritika per Chavez.

fgm me poshte paska sjelle nje artikull. Por une s'e besoj 100% ate artikull sepse s'paska burime.

life is cruel, u get what u deserve. me vjen keq qe qenke prekur, un mendova se ta vara fair enough. pastaj ti paske mire info per te bere top mendjen tende.. shiko pak dhe menyren si hyn ne muhabet, ndonje me fal e please nuk ben keq. sa per ket Njeriun pastaj, ky e la shenjen e vet ne kete dynja. dhe shenje goxha te forte. a ishte politikani ideal? sigurisht qe jo.... a mund te kish bere me mire? po sigurisht.  tjeter pune se ne si ppu e duam te jete Jezu Krishti mbi toke, te ndercim e te paperlyem. gjithashtu si disa parafolesve ketu me ka bere shume pershtypje mbulimi i vdekjes se tij nga media perendimore. me perjashtime shume shume te rralla e te pritshme, shumica nuk e permendi asnjehere fjalen diktator, perkundrazi i dhane hakun si njeriu qe u dha shprese te pashpreseve. kaq per chavezin, jeta vazhdon.

 

 

ps: tani e pashe letren. do e kisha marre seriozisht po t'ia kish trokitur keto gjera sa ishte e martuar. zoti i ruajtte burrat nga zemerimi i ish grave te tyre smiley 

*mban shenime

shiko pak dhe menyren si hyn ne muhabet, ndonje me fal e please nuk ben keq

Epo kjo pike e zeze, te te japin keshilla e kritikojne pikerisht per dicka qe e bej me shume se cdokush tjeter ketu, cfare me mbetet? Po shkoj te vras veten me luke plastike me mire smiley

Goodbye cruel life!

T'ju kete lene uraten.

RIP

Ok Cavez vdiq po le ta shikojme se c'la pas...

E gjeti Venezuelen nje vend te shpartalluar nga varferia krimi, korrupsjoni,..ironia nderkohe qe permbante rezervat me te medhaja te naftes crudo ne rang boteror...Puna e pare qe beri ju vuri fshesen kompanive shushunja te naftes qe nuk kishin investuar asnje kacidhe ne vend..My hat off for the man!  Kush krahason Chavez me nje krimb te peshtire si Berisha thjesht i tregon gishtin e mesit inteligjences se vet.

Chavez vuri ne dispozicjon mbi 43% te buxhetit per politikat sociale. Papunesia ra nga 20% ne 7%(vitin e kaluar). Rreth 23  Universitete Publike u hapen 10 vitet e fundit. Numri i mesuesve  rrit drastikisht nga 65.000 ne 350.000. Analfabetizmi u zhduk pothuajse plotesisht. Politikat Agrare ne vazhdim(Mission Zamorra) shperndarja e tokave fales, po ju japin mundesine fermereve te zhvillohen.

Ne fakt Art keto jane tipare karakteristike te fillimit te diktaturave. Stalker e nxjerr me vend ate " deri sa mundi". Eshte e kot ti hyjme tani hyjnizimeve te reformave pasi kapi nje vend te dhunuar politikisht e ekonomikisht. Njesoj e filloi dhe Putin. Sidoqofte ke te drejte, qe pozicioni gjeografik dhe resurset e bejne Venezuelen te lakmuar e sulmuar. Por s'eshte per tu bere merak per "vazhdimesin e tij" ,se ata qe e mbajten ne kembe keto 4 vjet, ata do e vazhdojne rroten e mullirit.

Per mua: per veten e vet iku heret, per popullin e vet iku ne kohe. 

Me vjen keq Dora, por politikat socjale jane fillimi i diktaturave?..Luftimi i vaferise eshte diktature?..Lufta kunder analfabetizmit diktature?...Shperndarja e pasurive kombetare popullit tend eshte diktature?...Po mire c'presim atehere te rroje "kjo diktatura" se qenkerka me e mire per njerezimin ..Start uninstall "Demonocracy"  smiley

Po. Te vrasesh njerzit e tu, per te mbajtur veten ne pushtet eshte diktature. Te mbysesh opoziten tende eshte diktature. Te krijosh kultin e individit eshte diktature. 

Une nuk bera lidhje direkte me reformat sociale dhe pushtetin e tij autoritar, por sic kam kuptuar nga shembuj paralel fillime te tilla perfundojne ne diktatura. Madje Chavez s'ka nevoje fare as per observime te mia.Derisa synonte te rrinte ne pushtet edhe ne 2031-shin.Nderkohe te jemi te sinqerte perfitimet e naftes ishin me se te mjaftueshem jo vetem per nxjerr popullaten nga varferia por per te vene baza per nje zhvllim te qendrueshem ekonomik. Por ky s'ishte objektivi i tij, right? Ai s'donte te bene askend te pasur thjeshte me dinjitet. Nje sistem qe skrijon qytetar suficent por i lidh pazgjidhshmerisht me shtetin, ka qellim vazhdimesine e njerzve ne pushtet duke i lidhur me kontrollin ndaj tyre.

Pastaj mos te shkojme tek hipokrizia e " luftes ndaj imperializmit" kur shet nafte dhe ShBA-se. C'te them? I ke pare barrios ne Venezuele.

Ku i paske marre keto lajme? Opozita ne Venezuele ka pasur mundesi te beje gjithcka pervecse te arrij te fitoje votat. Nuk ka pasur asnjehere asnje pretendim per vjedhje votash, per mungese se lirise se fjales, apo cfaredo. Pothuaj qe gjithe qe kane shkuar ne Venezuele jane habitur me sa shume airwaves ka opozita, me sa shume negative campaign eshte bere kunder Chavez qe nga momenti qe erdhi ne pushtet.  Per cfaredo qe njihet Chavez, vetem se ka vrare njerezit e vet, nuk njihet. Njihet per grusht te hekurt ne implementimin e politikave radikalisht te majta, per populizem, por jo per keto qe thua ti. Ne ate aspekt e ka emrin pa njolle. Madje edhe gjate grushtit te shtetit qe u be kunder Chavez, te vdekur ka pasur vetem nga pala e tij.

Pse, nuk ishte populli qe votoi per te heq senatin? Kush ja dha mbi 60% te votave? Kush votoi per te heq limitin e 13 vitshit ne pushtet? Tani keto 2-3 vitet e fundit sikur u zgjua ai popull keshtuqe mos ja hidh fajin ketij qe vdiq.

Ka qene popullor, kjo s'ka dyshim. Ka qene popullor me fshataret dhe te varferit per shkak te reformave sociale. E kush nuk do qe te marri gjera falas? U be referendum para nja 506 vjetesh per ndryshimet kushtetuese qe donte Chavez por s'u aprovua nga populli me voten e lire. Por u bene qe u bene sepse megjithse i rrezoi referendumi, ky "demokrati" shtyu Parlamentin qe e kishte me njerezit e tij t'i aprovonin.

Nuk ishte populli ai qe e ndryshoi kushtetuten qe Chavez te zgjidhej pa limit. Nuk ishte Chavez "demokrati" qe e kufizoi median e lire (kerko per Globovision, etj.). Nuk ishte populli demokrat ai qe ishte aq bezdises sa edhe mbreti i Spanjes u detyrua njehere ne nje mbledhje t'i thonte "po mbylle o t'u mbyllte se na cave koken" (Shqiperim i lire).

Paska pa zakon te dilte ne tv perdite e te jepte mend per gjithshka si ai pafilloja jone.

Ne vitet e para te tij Mussolini ka bere politika sociale te pakrahasueshme,krijoi ente pensionistike ,asistencen ne semundje,kredi me takse zero,shperndarje te tokave te bonifikuara......

Beri sa mundi- tha. Ne 2010, 45% e pasurise i takonte ende veçse 20% te venezuelianeve. Nderkohe qe nje tjeter 20%-sh i tyre vazhdon te ndaje veçse 5.4% te pasurise.

 

Po tani si do i vejë halli ? 

lene lene , po menoj per fidelet e tjere

Kafsheria e disave ktu nuk i lejon te reflektojne mbi njeriun Chavez qe vdiq duke vuajtur nga semundja me e tmerrshme qe njeriu mund te perjetoje. Jeni kthyer ne kafshe instinkti.

E ça ka per te qesh ktu ? smiley

The hit has shit the fan lately

Apo se ka pas qef basketbollin Hugo-ja....sme duket shenje e mire per Ramen kjo smiley

Kushedi si osht bo Komandanti , zeherr ....zeherr.... e ka pas desh fort smiley

Ishalla ka terheqe kemben per kte karjanen ton

Mbase i dergojne me zarf me pollonium te nenshkruar nga vete Obama smiley se sikur po krruhet ca si shume me Amerikanet keto kohet e fundit Sula

Po te kishte nafte ky yni i kishin derguar jo Polonium po edhe Gjermanium.Cti besh ka fat .

mbase rastesi po 3 venezueliane qe kam ne pune dhe qe i kam ngacmu per el comandante, kane shperthy t'u e shajt. Vdekja e telegrafume masanej eshte histori njerezore. E votonte katnaria, vecse e votonte.

 

De mortuis nil nisi bene...por perbuzje maksimale per revolucionaret e tastierave dhe admiruesit e diktaturave. Patjeter qe demokracia eshte sistem i gabuar, shume i qelbur dhe i eger, por ne asnjefare menyre nuk krahasohet me cmendurine e diktatures, privimit nga cdo liri, mosmundesia e zgjedhjes, vetem nje alternative ne cdo aspekt te jetes tende. Demokracia ka tmerresisht shume mangesi per te qene sistemi me i mire, por kurrsesi nuk esht e krahasueshme me vdekjen shpirterore ne diktature, perderisa mbi te gjitha te ofron lirine dhe mundesine e zgjedhjes.Revolucionaret e tastierave mund te shuajn kompjuteri  dhe te shtrihet te qete per te menduar, per te shkruar te nesermen, per tu shprehur, te veprojn, te punojn, te ushqehen, te jetojn. Nese sjan te bindur, mjaftojn te nisin algorithmin nga e para, duke ndryshuar nje variabel dhe nese prap nuk jan te kenaqur sepse algorithmi i personave rrethues shkakton pengese tek ti, atehere gjej zgjidhjen tende dhe filloje sistemin nga e para.Diktatura eshte vdekja e shpirtin dhe lenia pas e zombave frymor.

Demokracia ka tmerresisht shume mangesi per te qene sistemi me i mire

? Mos do te thuash Kapitalizmi? Po i ben lemsh me duket.

Mea culpa...gjithsesi sensi mbetet i njejte

Demokracia si e tille nuk ka defekte,eshte thuajse perfekte,por aplikimi hibrid i saj eshte i dyshimte dhe i diskutueshem.Sistemi kapitalist po,ai eshte me i miri i mundshmi ne mungese te nje sistemi te aplikueshem me te mire.

Diktator mbase jo, po burr zevzek po, shume zevzek i keq.

CNN International facebook , shikoni komentet e personave qe mbiemri u mbaron me ( ez) , mese  te lumtur per ikjen e nje diktatori , psh  , Judy Mendez Celebrate!!!! satan came to get this one personally. Evil socialist dictator. May he burn in hell eternally!! Castro is next!

Ku lidhja o shoqe?  Ku lidhja me Ezen e Cikagos?  

Kur te vdes Castro, mos harro te sjellesh pershtypjet e gjithe Keshtjellareve kudo qe jane. 

Rracat njihen nga mbiemri perafersisht (mendo pak mbiemrat serbe , greke ........)  , bile ka rraca qe njihen dhe nga emrat  ( cifutet, greket , afrikanet .........&nbspsmiley, dhe lidhja ishte qe shumica e personave spanish speaker ne CNN ( komentet)  , e quanin vdekja e nje diktatori .

 GARCIA
GARZA
MARTINEZ
ALVAREZ
RODRIGUEZ
ROMERO
LOPEZ
FERNANDEZ
HERNANDEZ
MEDINA
GONZALES
MORENO
PEREZ
MENDOZA
SANCHEZ
HERRERA
RIVERA
SOTO
RAMIREZ
JIMENEZ
TORRES
VARGAS
GONZALES
FLORES
RODRIQUEZ
DIAZ
MENDEZ
GOMEZ
MUNOZ
ORTIZ
SANTIAGO
CRUZ
PENA
MORALES
GUZMAN
REYES
RAMOS
AGUILAR
RUIZ
DELGADO
CHAVEZ
VALDEZ
VASQUEZ
RIOS
GUTIERREZ
CASTILLO
ORTEGA

Nuk arrij te kuptoj ku ishte kaq e domosdoshme ironia jote , kur kam respekt per ty .

Jo, s'kam pse mendoj per greket, serbet, kinezet.  Jo, s'kam pse i hyj analizes se rracave ne kete diskutim.  Nje bjond, nje esmer, nje i zi a nje i verdhe mund te kene mbiemrin Mendez, sic. 

-Ez eshte patronim ne spanjisht dhe rrjedhimisht ne kulturat perkatese qe do te thote i biri i filanit.  Ajo deklarata e jote me siper eshte njesoj sikur te thuash qe gjithe Jackson-at nga jane e nga s'jane, jane tifoza te Manches dhe e qane me ligje dje.  

Numri i pikecuditeseve ne fund te fjalise nuk do te thote gje.

Pa u shprehur i biri i Sanchit, Marku, apo i biri i Rodrigut, Aleksi, e bija e Mendit mua s'me thote gje.  

Te gjitha me siper pa asnje fije ironie, domosdoshmeria notwithstanding. 

 

Gjynaf se iku i ri, por si president asicik respekt. Driteshkurter qe izoloi vendin nga jashte me reforma idiote populiste nga brenda. Kompanise tone iu vonuan pagesat para dhe mbas zgjedhjeve te fundit nga qeveria venezueles. Se si puna e ktij loqes tone, kishte shpenzu paret e buxhetit per fushate elektorale. Shpresoj qe pasardhesi te njohe Kosoven.

Une do ti uroja sipas zakonit Shqiptar ...U prefte ne paqe dhe kujtofshin dashamirsit , miqt  e shoket e tij .

Neser ka vakti

Chavez ka qene eksentrik, arrogant, i nxituar ne shume gjera, por per popullin e thjeshte venezuelas ka bere shume dhe prandaj e kane mbeshtetur gjithmone shumica e popullsise. Perfekt nuk ka qene, showman i semure, megaloman, bizneset e medha dhe pronaret e medhenj te tokave e kane urryer por s'mund ta hedhesh poshte aq kollaj.

Me ka befasuar kur shkeputi marredheniet diplomatike me Izraelin pas sulmit brutal te ketij te fundit ndaj Gazes me 2008-2009 ku mbeten te vrare rreth 1400 palestineze, shumica civile. I vetmi shtet, bashke me Bolivine, qe e ka bere kete gjest te guximshem mesa di une. Nuk do habitesha nese ai Poloniumi qe permendet lart e poshte ta kete origjinen nga Tel Avivi...

Zoti e meshirofte.

Eh iku tani, mosadi e beri punen e vet, te ruajme Ahmedinejadin tani se si ka nis, keq puna.smiley

Ngushellime familjes dhe te gjithe njerezve qe e kane dashur. Nga sa kam degjuar ju perkushtua rritjes se mireqenies se popullit te tij duke luftuar pabarazine sociale dhe korupsionin. Respekte per te gjithe ata/ato qe sakrifikojne per tju krijuar nje jete me te mire bashkekombsave te tyre. Mos ja perdhosni emrin duke e krahasuar me berishen/kafshen tone.  

Chavez ishte nje lider i frustruar qe ne shume raste i gjykonte gjerat duke u nisur thjeshte nga anti-amerikanizmi i tij. Ama nuk mund te krahasohet me Berishen e te tjere spurdhjake syresh.. Chavez-i nuk ka vjedhur asnje vote. Ka fituar gjithmone ndershmerisht, dhe kete nuk ja ka vene askush ne dyshim, mund ta quani cte doni por diktator nuk ishte, nuk eshte quajtur as nga armiqte me te medhenj te tij.

Pse ishte i nacional-komunist  s'duhet te tallet menderja me te , njeri ishte prej mishi e gjaku. I takon popullit te tij te vajtoje apo te gezoje...

- mëndjen tek baza e kishte

OK, ishte diktator me stil, duke lejuar opozite e ca media. A s'jane te gjithe ashtu ne Ameriken latine, rusi, azi, dhe ballkan? Ndryshimi i vetem ishte se ky s'mbajti anen e perendimit por te lindjes. Po per pune diktatori, eshte njesoj si ata te tjeret qe i thone "po" perendimit per gjithcka e popullin e zhvasin po aq dhe mediat nuk ndihen. 

Ne fakt median e kontrollonte pothuajse komplet. Nuk krahasohet me te tjere per faktin qe ky ka qene I zgjedhur ne menyre demokratike gjithmone.

E njejta gje qe bejne vendet me diktatore pro perendimit. Ky ra ne qender te vemendjes sepse eshte diktator kunder perendimit. Kaq eshte ndryshimi.

E ke gabim mendoj une, informohu me teper. Ka pas grusht shteti kunder qeverise demokratike te Chavezit te financuar dhe organizuar nga amerika dhe kjo padyshim qe do te influenconte te ardhmen midis Chavezit dhe amerikes. Por ai nuk u hakmor, nuk ka vrare, nuk ka burgosur, nuk ka vjedhur vota. 

Kam nje shoqe venezueliane ne FB, e kam njohur ne nje forum qe nga 2009 pasi jemi te dy fan te nje forme arti e kemi bere muhabet shpesh te ai komunitet. Robt atje po hidhen perpjete nga gezimi per vdekjen e tij, dhe ne te njejten kohe u ka hyre frika per trazira tranzicioni.

Ne fakt edhe Chavez vete ka organizuar nje grusht shteti nga mesi i viteve 90

1992

 Po ca lesh komunisti ishte ky,se sikur nuk po me besohet mua qe ka shqipo qe i thone keshtu..komunist ishte Enveri e Ramizi qe e katandisen popullin e tyre per buken e gojes,vetem se kushtetuta e tyre komuniste nuk u lejonte pronen private(sa do te vogel) e borxhin e huaj(sa do minimal qe mund te ishte),ishte nje njeri qe donte popullin e tij qe i kishte vajtur ne palce, e qe ariti te mbaj fjalen e dhene e tregoi se jo te gjithe jane njesoj..respekt per kete fakt!

C'fare humbje!

Gjersa loti mberthen lotin,une alarmova koleget e zyres per rrezik vershimesh nga lotet qe s'kane te ndalur,bile,i kerkova atyre qe s'dine not te leshojne zyren.

Sapo mora nje telefonate nga vendlindja.Siduket, situate e ndere dhe atje:

Teqja e Madhe organizon ziker,kembanat e kishes Shen Palit nuk kane te ndalur,myezinet e xhamise se Hadumit nuk pushojne,gjersa qytetaret e zakonte shkulin floket nga dhimbja.

E mer Hugo,c'na bere!

Hygoja eshte krahasim i Berishes. Rama s'ka qene ndonjehere ne pushtet e s'ka pasur protesta kunder vetes. Madje, po thuhet qe hygoja paska qene me i mire se sala, sepse s'paska vjedhur vota e s'ka vrare protestues. I bie qe sala krahasohet me gadafin e kete racen andej. 

Nuk shahet i vdekuri mer, nuk i thuhet Sale. ca ka ndertu per popllin ai felliqsire? Noi spital te ri, noi jetomore, noi universitet falas?

E si tjeter mund te blihet Dewar's 18 vjecar?

Paskan hequr foton e Leftit (qe me vendosmeri e ka sjelle prape me poshte) dhe me paska dale mesazhi kot. 

Komenti im nuk eshte refleks fisnor dhe nuk ka te bej me z.Rama,e as me z.Berisha.

Ai eshte thjesht nje pasqyrim,nje ndjenje e nje kosovari kundruall nje armiku te perbetuar te atdheut te tij.

 

Cudi, shpesh ke rezatuar dashuri per Berishen. smiley 

Bama,njeriu rrezaton dashuri vetem ndaj gruas/te dashures se tij smiley

Ndaj  tjerve rrezaton respekt ose jo,varesisht nga veprimet e tyre.

Ketu ta kisha "nje ndjenje e nje kosovari kundruall nje armiku te perbetuar te atdheut te ti", c'beri dashuri, c'beri rrespekt. 

E kisha per Hugon,si nje lobist i deshmuar antikosovar.

Qenkemi marre vesh si pulat ne telefon smiley

E mura vesht, po si dopio standart mu duk mu. smiley Dmth ket e urreke se ka hudh do fjale ne ere kundra Kosoves, nderkohe qe per kete tjetrin qe ka VEPRUAR kundra shqiptareve te Kosoves ke tregu rrespekt.

Kete tjetrin dhe ate tjetrin le t'i vleresoj elektorati i tyre.Une nuk jam pjese e kesaj fushate. 

Nje trajektore  cuditeshme kanceri midis lidereve antiamerikane te Amerikes latine

Hugo Chavez, Presidenti i Paraguait Fernando Lugo, ish Presidenti Brazilian Lula da Silva, Presidenti i Brazilit Dilma Rousseff, Presidentja e Argjentines Frnandez..Cuditerisht diagnozat ju shfaqen ne te njejten kohe dhe dihet se keta mblidheshin shpesh se bashku....  638 perpjekje nga ana e CIAs per eleminimin e Castros rezultuan te deshtuara, Castro ne fakt i shmangte vizitat jashte vendit  smiley

 

 

 

hane si derrat ,pine si derrat...jetojne po keshtu...

pse derrat jane me kancer? Po te qe keshtu sali-u do te ishte i pari qe do te kishte kancer! 

Goxha raport sot NPR. Shume te drejte dhe te balancuar. Nje demokraci autoritare thane, si ketu.

Elba, mos u shtrengo shume se do prishesh valvulen. smiley

Njeri me ide te mira por me aftesi te kufizuara menaxheriale. Nje statistike interesante " Venezuela e para Chavesit ishte nje nga vendet me te pasura te Amerikes, dhe njekohesisht nje nga vendet me vdekje foshnjore me te larte"

Ky qe do ta marri vazhdofte e punofte per permirsimin e kushteve te popullit te vet, dhe kerkofte ndihme per menaxhimin e pasurive te vendit te vet.

Kam njoft disa venezueljane qe iken nga venezuela pasi Chavezi hipi ne pushtet. Ne pergjithsi te lidhur me naften, dhe kompaniete e huaja qe operonin ne Venezuele. Tregonin se iken pasi Chavezi vuri limite ne rroga per menaxheret, inxhinjeret, dhe rriti rrogat e puntoreve te thjeshte, qe sipas ketyre ishin berrnute perpara Chavez-it. Keta iken sepse mund te gjenin pune, ne Brazil, USA, Meksike etj. Pra atje ku i kerkonte tregu.  Thoshin se sektori i naftes pesoi humbje, te pritshme, si pasoje e humbjes se trurit.

E urrenin pasi ketyre u prishi rehatine, por edhe e adhuronin pasi, ne kundershtim me ckishin besuar ne fillim, ai e mbajt fjalen per te rrit mirqenien e fukarase.

Interesant do te jete lidhja ne vazhdim me Kuben. Chavezi dhe nafta venezueljane kane mbajt gjalle ekonomine e rrenuar Kubaneze. Nese i riu do te balancoje buxhetin, Kuba nuk do ta kete punen mire.

 

nuk te duket paradoks ta urresh dhe ta adhurosh njekohsisht? mund ta respektosh po kurrsesi adhurosh.
Keta qe kam une ketu te pakten, sot jane gezushem. Mesa i njof nuk kane qene te pasur atje

Se m'u kujtua tani nga vdekja e Chavez nje fakt shume interesant mbi sulltanet osmanllinj.Ajo callma e madhe qe mbanin ne krye ishte qefeni.dhe e mbanin mbi krye qe per cdo lloj vendimi qe merrnin t'u kujtohej qe kishin hesap per te dhene e qe ishin te vdekshem.

Une nuk e kuptoj se si genjejne veten amerikanet me perkrahesit e Rames, kur nuk duhet shume, por vetem te lexohet peshku per te pare se me sa veneracion shprehet dhimbja per nje diktator si Chavez. E majta ne pergjithesi ne Shqiperi i ka hipokrizi te gjitha se ne te vertete ka ngelur e njejta e kohes se punistave. Eshte frike me Ramen dhe perkrahes te tille.

Sa per Chavezin ky ka qene diktator e shkuar diktatorit, ka futur ne burg njerez, si ish-kryetarin e parlamentit, ka mbyllur e sulmuar media te opozites, ka kthyer shtetin ne sherbim te ideologjise se vet dhe kultit te tij dhe ka ndryshuar institucionet demokratike me institucione te tipit leninist. Ka nje baze qe e mbeshtet dhe ne fakt eshte mbeshtetje me blerje votash. Ju premton dicka dhe keta i mban te lidhur pas vetes. E ka permendur dhe Dora me siper qe Chavezi dhe ne pergjithesi sistemi i tij nuk krijon qytetar te pasur, nuk mundeson nje vetemjaftueshmeri dhe mundesira tek qytetaret, gje e cila i frikeson shume diktatoret, por i mban te lidhur pambarim me therrimet qe ju hedh shteti.

Sa per ata qe permendin shkallen e krimit, nen Chavezin vetem eshte shtuar krimi edhe me shume se sa ka qene perpara tij.

Po paskeni vdekur per chavez....oh nostalgjiket....u rigjenden ne tragjedine e atyre diteve te renda te prillit.Deshprimi i venezuelaneve me vu vu zelsit gur kusaras sa ngjan....per t'mire mas sodit...e t'ju kete lene uraten hahahahaha

Oliver Stone dhe Majkell Mur shprehen konsiderata te larta per Chaves... Pervec Kines dhe Japonia gjithashtu . Ka mendime te ndryshme ashtu sic eshte teper Normale per Udheheqes te ketij kalibri . Fakti qe ne te gjithe kete Presion te jashtezakonshem ku nuk mund te rezistojne as vende e popuj te fuqishem Venezuela arriti te ngrihet ne standarte me te larta Jetese i dedikohet edhe Udheheqjes se tij . Opozita pas tij ne se do kete mendet e Partise se Saliut do ta shpjere ate vend ne katastrofa e perplasje me arme dhe drejt rrenimit .

Tanime nuk eshte cuditeshme qe Peshka Gjalla te Memdhembjes , jane te afte te analizojne Ballkanin , Rajonin e me Gjere perfshi Kontinentin e Amerikes ...dhe ne fakt durojne mbi Koke nje Diktatoruc ose nje shembelltyre karagjozi diktatoresh si Berisha qe i pallon nga mengjezi ne Darke me Genjeshtra e i mba me Llogje antikomunistesh prej 25 vjetesh .. duke e katandisur ate Popull LYPSARE dyerve te Botes.

pse ,venezuela ka standarte te larta??ç'kuptojme me standarte te larta krahasimin me,te famshim 1938??smiley

Cudi qe, ne kete faqe qe shkruhet shqip, nuk permendet fakti qe Chaves ka qene nje anti shqiptar i terbuar.I ka quajtur kosovaret popull terrorrist dhe Kryeministrin e Kosoves Gjarper duke e ofenduar pa asnje aresye.

Jane vogelsira keto ne fakt, ne merremi se cka bere ai per venezueljanet dhe jo se cka bere ai per ne.

Per mua kandari i vleresimit te nje figure eshte qendrimi i tij/saj ne 25 Mars 1999 kur NATO filloi bombardimin e Beogradit dhe me pas.

Chaves per mua rezulton nje plehere as me shume as me pak!

Se cka bere ai per te tjeret nuk me intereson fare.Mundohuni te shikoni pak me mire per veten tone dhe mos u merrni me hallet e te tjereve.

Per venezualjanet Chavesi ndoshta u lehtesoi hallet,por per ne shqiptaret na futi thiken pas shpine aq sa kishte mundesi.Per ca ketu eshte burre i mire!Per mua eshte nje fekale qe beri mire qe iku!

Hajde shendet!

Shif cer na erdhi me urgjence sot ne mengjes:

"Travel Restriction - Venezuela

Until further notice, XXXXXX and XXXXX have imposed immediate suspension of all travel to Venezuela.

 

The reported death of President Hugo Chavez may cause political unrest throughout the country we therefore suspend travel to Venezuela as a precautionary measure."

 

Nuk besoj se e kane dergu si rrjedhoje e lajmerimit te vdekjes, por si rrjedhoje e nxjerrjes se fotos ne shesh nga Lefti!!!! smiley Shoqnia te prish!!!

mu duk sikur ka dale ne foto me Murinjon!smiley

Cavez jo vetem vdiq ne te njejten date me Stalinin, por lindi 7 muaj pas vdekjes se Stalinit, shtatanik? Time is on my side...

Vdiq Chavesi dhe na plasi trapi! Po Saliun do ta marri me vete shpejt?????

Saliu s'ka lidhje me Hugo Chavezin por me ndonje Hugo tjeter te kapitalizmit, te liberalizmit, te fuqizimit te qytetareve dhe shtreses se mesme, por ti konsideroje njehere se mos vdekja e Chavez eshte ogur i keq per Ramen.

Ne te semes vafshin te dy Saliu dhe Rama! Chavesi i pret tek portat e ferrit!

Interesant mbulimi qe po i ben media amerikane ketij lajmi.

E kam pas simpatizuar dikur. Nje nga faktoret kryesore ka qene ai emisioni qe ka sjelle Av. Per me teper kur shikoja qe ankesat ndaj tij vinin nga "emigrante" milionere qe qanin hallet e popullit venezuelian nga vilat e Majemit.

Por kisha kohe qe kisha nderruar mendim per te. Per disa arsye. Por ajo qe ma bente antipatik sigurisht qendrimi revanshist ndaj Kosoves.

Pushofte ne paqe! Paste lene pas njerez me te mire se veten.

Anti-amerikanizmi na dukej "cool" deri kur na binte dhe ne ne qaf. 

Hajt se nuk te ve shume faj, edhe une me Noam Chomskyn kete eksperience kam pas. E te dy kan qene miq te medhenj. 

Mua me pelqente se mbante kemishe te kuqe.

dhe xhakete kaki ushtarake

Djaloshi me kemishen flak te kuqe ee,dhe zemren porsi kemishe e tij  Ema Qazimi smiley

sa gjurme ju ka lene komunizmi mer jahu, mire filmat por ene kenget smiley

O Zot cfare po lexoj ne keto komente!!!

Gjithe keta shqiptare paskan simpati per nje antishqiptar te thekur si puna e Chavesit?

Shqiptaret nuk shikojne se cfare ka qene Chavesi per ceshtjen shqiptare,por merren se cfare ka bere per Venezuelen.Jeni ne vete more idioter?!!!

Sot Presidenti Serb Dekoroi Chavesin si mik te shquar te Serbise dhe juve akoma hidhni rreshta simpatie per kete psikopat antishqiptar?

Kot nuk thone qe shumica e shqiptareve hane buken e kaurit dhe bejne duvane e turkut.Njerez me mosmirenjohes nuk ka!!!
Serbet jane si jane por nje fjale te keqe nuk e thone per miqte e tyre,edhe kur keta kane vrare gjysmen e popullsise se tyre.Skam lexuar nje serb te shaje Putinin,Kadafin,Chavesin,Ahmedinaxhadin,Kim Jon ill,Fidel Kastron etj.Perse?Sepse keta perkrahin ceshtjen serbe,dhe kjo eshte kryesorja per serbet dhe per cdo njeri me mend me koke apo mirenjohes.
Ndersa shqiptaret shajne me nene e moter Bushin,Obamen,Merkelin,Sarkozin etj faji i vetem i te cileve ka qene qe kane ndihmuar Shqiperine e Kosoven.Dhe derdhin lot per antishqiptare te terbuar si puna e ketij psikopatit Chaves.Hajde njerez mosnirenjohes hajde!

Shqiptaret ( te pakten ne kete forum) lavderojne nje psikopat antishqiptar.Cfare doni tju beje me teper qe ta shani,se shurren ne koke ja u beri disa here?

Dalloni miqte nga armiqte or shqiptare,dhe mos u shprehni me konsiderata per kete antishqiptar te terbuar,por thoni TI DIGJET SHPIRTI NE FERR!
Le te qajne venezualjanet nese e duan,se ne me cna ka bere duhet ta peshtyjme portretin e tij.

Mblidhni mendjen shqiptare!

 

Shqiptareve sua ka fajin Chavezi, ua kane tradhetaret e vet. 

Kosovaret duhet ta kishin fillu  luften e tyre ne 91' po tradhetaret Sali Berisha , Ibrahim Rugova dhe Bujar Bukoshi i mbajten ne vathe qe te mos i hapnin Serbise dhe nje front tjeter ne jug.

Rasti e deshi qe ne 99 te na ndihmonte USA qe ishte armik i Chavezit dhe bazuar ne ate qe armiku i armikut tim eshte miku im ai rrjedhin gjithe te tjerat. 

Fakt eshte qe amerika latine eshte oborri i pasem i USA. Po te kishte dale Chavez gjate luftes se ftohte do perfundonte si Allende. Po ai doli pas luftes se ftohte dhe retorika e komunizmit kishte vdeke, ah pardon nuk ka vdeke hala se eshte Buall Mavria me gjithe ushtrine e te frustuarve te vilave rinashimentale qe e kane per aperitiv hala ne 2013.

Ja iku dhe Chavezi po ato 13.3 triliarde USD si do i shlyeje USA? dhe gjithe triliardat e tjera qe ka Europa kapitaliste??? Sistemi ra, per ata qe kane veshe kembanat kane kohe qe bien.

Edhe ,cdo te thuash ti me kete postim pa tru?

Ja ra sistemi do te vihet nje sitem i ri, edhe?

Une se kisha fjalen per sistemin,por per lotet e shqiptareve si puna jote per nje armikun e tyre.

Ca Armik Chavezi ai as e di ku bje kosova. po per kroacine, bosnje, maqedonine ca menimi kishte cavezi

Ikni o bole me keto gjeopolitkat tuaj, se ne amerikes dhe britanise ne fakt ju hap barku per Kosoven. Ua deshi puna na u bo mire neve, neser ua do puna ndryshe ca do besh zotrote do dalesh malit te luftosh serbin me ushtrine e Imamit.

Chavezi ishte nje udheheqes i madh i amerikes latine, do sdo ti ishte, perderisa i erdhi jehona der ne albanistan. sa presidente te tjere njeh zotrote nga amerika latine?

 

Ok,ok vazhdo se e ke mire.

Edhe per Kroacine te njetin mendim si Serbia ka Chavesi.Skam pare 1 kroat ne sitet e tyre qe ta qajne Chavesin.Jane njerez me tru dhe jo si shqiptaret!

Ata qe po e qajne jane serbet,dhe shqiptaret ne PPU,se forumet e tjera si kam lexuar.
Serbet i kuptoj se e dekoruan edhe sot,por shqiptaret nuk i kuptoj.Thjesht mosmirenjohes sic kane qene tere jeten e tyre!

Edhe serbet e dine qe aleatet e tyre nuk ju hap barku per Serbine por o respektojne ama.Kiji inat por japu hakun!

Skam pare 1 kroat ne sitet e tyre qe ta qajne Chavesin.Jane njerez me tru dhe jo si shqiptaret!

 

me kete ma mbushe mendjen. Mire beri qe theu qafen a i Chavezi. Do zoti ket fat pacin gjith aspirantet per Chavez, perfshi dhe Buall Mavrine ((c) Pjer) smiley 

"po ato 13.3 triliarde USD si do i shlyeje USA?"
 

Te paska xone halli modh usta... nuk po i bon dot derman kongresi amerikan borxheve, e jo mo ti japin zgjidhje fukarenjt e peshkut...

 

o nisho nuk me xe halli po shoh kete kasollen time une qe prodhon mender vetem mut, dhe them ja ra sitemi ca do haje ky milet qe cdo gje e merr nga jashte, qe nga gruri der te nafta.

+10000

Anshmeria e peshkaxhinjve duket qarte nga simpatia qe kane per nje njeri qe miqesite me te forta i ka me shtaze si fidel kastro, gadafi, ahmadinajad, milloshevic......me pak fjale me gjithe diktatoret e globit......ca do bej partia pa chaves tani!!?!

Edhe Obama ishte perlot per Cavon. Mire se Fideli eshte nje kufome po iku dhe ky kemishkuqi i ka thon stafit. Me ke do leftojme nashti ? Duhet te shpikim nje armik te ri.Ishalla nuk ja shtine ne vesh qe komunizmi eshte gjalle e ne drejtim ne Albanien e vogel.

Chavezi, me pelqenti si president, kishte ato batutat e veta smiley por, por, por beri nje gabim te madh, qe kerkoi te zgjidhej per her te trete. Se pse e beri, a i hyri vetja m'qejf, a iu lezetu karrikja, a iu mush menja se s'kish tjeter si ai, te gjitha me rezultojne me nje mangesi mendore. Prandaj eshte e rendesishme, -qe edhe shoqeria te edukohet me demokratizimin- qe çdo president, kryeminister, minister, kryetar bashkie, te zgjidhet vetem 1 mandat dhe ne raste te jashtzakonshme, te zgjidhet dy mandate por jo me teper. 

Aty ne Venezuele, sikunder dhe ne vende te tjera, njerzit e lidhin fatin e tyre, vendit te tyre, me fatin e udheheqesit kryesor, gje qe eshte e demshme edhe per vet ata. Udheheqesit, ekipet drejtuese, duhet te ndrohen qe puna te heci perpara. 

Fjale te arta, fjala plot kuptim.I kishte thene dhe Shilerismiley

Pjero sec ke nje lloj mendimi te thelle ti. Sdi si ta shpjegoj. Ti vertete thua gjona bajate si psh: Kur ke ftohte vishu trashe, kur ke vape vishu holle, kur te haet haj, kur te pihet pij, kur te dhitet dhij..po prape i thua bukur..i thu me finese. Te ngjit fjala si me zamke. Bravo

Pjer, u zgjodh per here te katert. 

me ket mandatin  e katert e djallosi fare.Zoti vonon por nuk harron.

Zoti vonon, po Amerika jo! smiley

Amerika jo, por kaiher ka qef me e  kap leprin me qerre.Me Kastron provoi 605 here.Tani thuhet se po shpikin nje arme sekrete per ta likudu. smiley

Kavir, me duket se doje te thoje:  zoti te fal, po (une)  Amerika jo..smiley

 

se ka keq Pjeri... donte tre mandate ky...  dhe   ''i erdhi  mandata (e trete) , mavrise..smiley

E nisem si ne Amerike, e vazhduam si ne Amerike...ta perfundojme si ne Amerike!

edhe Sala jone po ben te tretin rresht po si krajl eshte...i thante ...i holle figurin xhind eshte...do ta kete korruptuar edhe Ate atje lart smiley

Vertet si do kete ngelur kjo : te ardhte mandata

Sala te tretin do ta haje, merret vesh.Ai lart i ka cu mesazh: e treta e verteta. Po per te katertin ..aha..bej gati kafen Zana e prit ngushllime smiley

Hajt se fjala s'ba mort...e mos paça tkeqe tjeter smiley

Nuk eshte problemi se djallosi a s'djallosi gje.  Garoi dhe fitoi per here te katert.  Nqftse do kishte mbijetuar, i binte te kishte qene president per 20 vjet rresht.

Akoma me keq , I Pakapshem. 

Pjer se po kalojme nga Chavez qe po jargavit shqiptaret tek punet e shtetit. po nje mandat nuk eshte i mjaftueshem, o Pjer. nje mandat iken shpejt. per te ndertuar dhe ndryshuar dicka duhet nje kohe me e gjate. 

alba1, mjaftojne 4-5 vjet, per te realizuar gjerat kryesore, ne menyr figurative do te thoja; Shtrirjen e Shinave, si te kesh shtruar shinat, si te kesh shtruar rruget, hecin vete gjerat pastaj. 

jo jo Pjer, e ke gabim. nuk mjaftojne 4-5 vjet. po mos kish ndenjur berisha me shume se 4-5 vjet, rruget ne shqiperi do ishin problematike edhe sot. ate qe e beri e beri, dhe u desh kohe.

rruget jane problematike hala. Fier Levan nuk eshte me rruge, gjithashtu, kavaje rrogozhine, memaliaj tepelene pale kur do mbaroje, rruga per peshkopi ka qene dikur tani nuk ka rruge. rruga dukat fushe, llogara po rreshket e gjitha.

sigurisht qe jane. flas ne pergjithesi dhe ne pergjithesi eshte bere jo vetem dicka por eshte bere.

Kush, Alba1, kush Berisha,  po te lutem shum mos me krahaso me te mu. Une do ti kisha bere me shpejt, me shume dhe me mire. 

ne nje mandat s'i beje dot.

'' nga e thena ne te bere/ e ndan nje mal i tere''

Tëmënë! Me ca e ca... Çudi mor çudi me këta njerëz, vetëm si reaksionarë funksionojnë. Nuk dinë se çfarë është ajo që duan, dinë veç atë që urrejnë, dhe arsyet për ta bërë. Sy hundë dhe veshë, veç për zbulimin e armiqve i kanë. Unë kam dyshim se këta po vdesin për të miratuar vërtetimin se të tjerët janë si këta. Hë? A jeni dhe ju si neve? Pse nuk e thoni mor shkërdhata, që si ne jeni! 

Kur Miloshevici ktheu patkonjte nga dielli ti sja kishe idene s kush ishte Cavez....Po mire atyre mjekrrosheve kasapeve Arabe qe e ka mire me Amerikanet si ti cilesojme?..Te jap nje liste me keta  kasapet te cilet SHBA i "quajti burra shteti"....ps:  disa prej tyre ishin kanibale dhe kane kryer nga krimet me mizore kunder njerezimit

PS: lista eshte e shkurtuar(1/3 e listes se plote)

 • Ben Ali (Tunizi)
 • Pol Pot (Kamboxhia) kanibal
 • Mubarak (Egjipt)
 • Ian Smith(Rhodesi)
 • Sihad Barre (Somali)
 • Idi Amin (Ugande) kanibal
 • Rahmonov (Taxhikistan) qe prej 1992 - ne ditet e sotme
 • Nazarbayev (Kazakistan) qe prej 1990 - ne ditet e sotme
 • Atayevich Niyzaov (Turkmenistan)
 • Karimov (Uzbekistan)
 • Fredinant Marcos (Filipine)
 • Park Chung Hee (Kore e Jugut)
 • Sir Musah Hassanal Bolikah (Sulltan i Burneit) 1967- ne ditet e sotme
 • Arkayev (Kyrgystan)
 • Noriega(Panama)
 • Somoza Garcia (Nikaragua)
 • Estrada Cabrera (Guatemale)
 • Fuentes (Guatemale)
 • Molina Barazza (El Salvador)
 • Cordova(Honduras)
 • Perez Jimenez(Venezuele)
 • Storessner(Paraguai)
 • Papa Doc(Haiti) kanibal
 • Batista(Kube)
 • Branco (Brazil)
 • Ortuno(Bolivi)
 • Morralles(Kube)
 •  Abdul-Aziz Al Saud (Shehiku i Arabise Saudite)
 • Al-Sabah (Emir i Kuvajtit)
 • Musharaf (Pakistan)
 • Husein I (Jordani)

 

mbetet duke bere hesapet e botes. ti dhe te tjere. shiko ore, ate shqiperine tende, dhe mendo qe po mos ish amerika, ai milloshi dhe miku i tij chavez do i kishin shkuar ne hell, kosovaret dhe ndoshta ty dhe mua bashke. kaq!

mjaft me me filozofira 5 lekeshe.

Fix Alba +100 njerez mizerabel....e kur na hapen ketu per Kosoven     Hipokriter te mbaruar.

Me fol t'drejten Zana, kush eshte me i rrezikshem? Berluskoni qe eshte miku i ngushte i Putinit, dhe eshte dy hapa nga Kosova? Apo Cavezi qe eshte ne p. te lames andej nga Amerika Latine? 

Te kam thene qe politika eshte ashtu, po s'ma ke vene veshin. smiley

Berlusconi e ka njohur Kosoven ,e ka ndihmuar,ishte ne Nato.Avionet e berlusconit i rane Serbise si ne karadak...Berlusconi ,priti e mbajti si ma mire kerkush refugjatet kosovare.E mandej se asht mik i putinit? ç'te keqe ke pa ti a Kosova nga kjo?e Mandej Berlusconi eshte nje lider i nje vendi demokratik ,i zgjedhur me vota te lira te shtetasve te tij.Pra nuk asht kerkund kjo qe po don me thane.Jam dakort qe politika asht ashtu....po pikerisht njaty asht lezeti smiley

Avionet ishin te D'Alemas (qe gjithsesi ishte kunder nderhyrjes, si gjithe politika italiane) xhanem, dhe Kosoven e ka njohur Prodi. Berluska s'hyn fare.  Por Berluskoni ishte mik i Gadafit ashtu si Cavezi. Apo jo?

Ghedaffi ishte mik i Berlusconit.Nga kjo Italia ia ka pa hajrin me kontrata shume te avantazhuara.Kjo nuk e pengoi Berlusconin veç qe te mbante rolin e tij ne mbeshtetje te Frances e Amerikes.

O Zana, po flasim per qendrimin ndaj shqiptareve, se nuk eshte se po na rref fort mua e ty se ishte pro-Amerikes apo ishte pro-Ishujve Faraoe. E kisha fjalen qe Berluskoni ishte i afert me Serbine.  Dmth nje president i nje vendi ne fund te botes nuk i prish pune Kosoves sa nje politikan i nje vendi shume afer Kosoves dhe shume i rendesishem ne Europe. Ketu desha te dilja. smiley

Dhe afrimitetin me Kosoven e ka patur vetem Prodi. Te tjeret kane qene kundra dhe shume kundra madje. Perfshi Berluskon.

E paska berluskonin si maloket ketu Berishen mesa po shoh

kavir...Fiat ka ba 300 milion investime ne Serbi...Edhe Berlusconiduke qene mik i putinit eshte mik i serbeve (sipas kesaj teorie)eshte mik i azerbajxhanit e taxhikeve,i pelqejne shume vajzat e Talinite eshte armik per vdekje me Shamil Dudajev cecen.....Pra hiç .Fakte....Berlusconi eshte lider i Italise,italia ka njofte kosoven,eshte NE Nato ,ka ende sot  trupa atje.Keto jane faktet qe jane te rendesishemNuk ka foli kurre nje fjale te vetme ,nje aksion te vetem kunder neshe Kosoves,perkundrazi......Chavez jo.nuk ka njohur Kosoven ,nuk e njeh e me siguri edhe keta qe jane prapa.eshte mik ei serbeve e armik i Amerikes....nuk e di se Aç duhet te bejej me ky personazh per ta likujduar si nje me pak.....Konfuci i madh thoshte...nese do te njohesh mosmirenjohjen njerezore ,bej te mira.....le qe ty as Konfuci nuk te pelqen.

Me thone te drejten, atij Billit shqiptaret duhet t'i paguajne cdo nate nga nje "sekretare"sa te jete gjalle. Madje nga tre ne nate, nje bjonde, nje brune, nje kuqalashe. Edhe Klintoneshes c'a t'i doje e bardha zemer, djale azgan apo djale te hajthem, apo ndonje cuce po ia ka anda. Edhe Ollbrajtit  i kendofte zogu edhe 100 vjet jarebi.

Po per Berlusken, tashi qe e njohu Prodi, ca t'i beje Berluska te thote "Jo, s'me pelqen mua te njoh Kosoven"? Po ia ngre menderen brenda nates Obami pastaj smiley

nejse keto jane hamendje te tuat..faktet jane ndryshe...Nuk behet histori me sikur....

Po pse me sikur o Zana? A nuk tha Merkel "Berluskonin nuk ua pranojme me ne Europe. Me mire na dergoni Rubin sesa Berluskonin"? smiley

kur e tha Merkel kete? Mandej Merkel me duket se po ha thonjte deri ne brryl.Me Berlusconin edhe hahej...po me Grillon hmhmhm keq e ka punen.e mandej kush asht Merkel ,tha ajo (nuk e tha) e mandej ..ungjilli ...Nje lope gjermane ijorante ne gjeografi   qe po e ul goxha koken...po e humb edhe invazionin e trete..po qan dite e nate...ah Silvio...ma coptove zemren kur ishe,me fut te dridhurat qe nuk je....po ai tjetri me kepuce me taka Sarko ,ç'u be?ah i ban serenate Carla'....Te pakten nese Silvio ka eskort nuk i merr per gru si Sarko smiley

.Nje lope gjermane ijorante...

ju lutem, pak me respekt per lopet.ato na japin qumesht.buallice po smiley

po c'fakte moj? c'avione dergoi Berluskoni?

Politika e jashtme italiane NUK ndryshon me ndryshimin e KM.
kaq gje te vogel duhet ta dish.

Me nje fjale edhe po te ishte Berluska ne 1999 ne fuqi do ti thoshte OK bombardimeve.

Edhe Sherder i Gjermanise ishte pro bombardimeve dhe sot punon ne Gaspromi...

Poltikat e jashtme te vendeve serioze NUK ndryshojne,bile edhe me revolucione ndryshojne shume pak.Shiko sa kohe do te duhet te te njohin vendet e pranveres arabe!
Edhe politika e jashtme e Shqiperise nuk ndryshon,bile vete Edi Rama ne nje interviste tha qe e vetmja gje e mire qe ka kjo qeveri ka qene politika e jashtme dhe ne ,nese vijme ne fuqi vetem sa do ta konsolidojme.

Perjashtim beri Spanja me U turnin e Zapateros,dhe e pame se si po perfundoi.

Chaves beri nje U turn te politikes se jashtme,keshtu qe per ne si shqiptare,foli kunder sa i desh qefi.Kaq kishte ne dore kaq beri.Perse duhet te derdhim lot per kte?

Te tjerat jane fjale boshe.

Po pra, s'paska qene fare ne pushtet ne ate kohe.

Po te mos ishin votat e Berluskonit ne opozite, nderhyrja e Italise ne luften Kosoves, nuk do te aprovohej nga parlamenti. Partite aleate te mazhorances te D'Alema, partite komuniste votuan kunder. Ishte Berluskoni qe garantoi votat per shumicen e mjaftueshme per nderhyrjen. Shume aviona Nato jane nisur nga bazat e Nato-s ne Itali.

Gjithe politika italiane ishte kundra realisht. Edhe D'Alema s'ka qene pro, e as Berluskoni. Ne ate kohe e gjithe Europa, perjashto Blerin, ishin kunder nderhyrjes.

Por kur e merr seriozisht Uncle Sam, nuk eshte cudi qe mbijne votat majtas e djathtas, behet nje maxhorance e cuditshme (Berluskoni dhe D'Alema...)  edhe ecet tutje. 

Prandaj per pune si keto "votat e Berluskonit" ka bere Agolli dy vargje te goditura:

Permorri njehere ne det nga sikleti

pastaj kerkoi pjese te madhe nga deti.

fakte Kavir ,fakte.Italia e vendet te tjera jane pluraliste ,ka shume korrente...E rendesishme eshte si vendosen ,ç'bene...fjalet i merr era..Avinet bombarduan mbi Beograd...

Blair ishte iniciatori.  

Tani nuk di cfare do te thote, qe "politika italiane ka qene kunder nderhyrje ne Kosove". Fakti eshte qe qeveria D'Alema propozoi ne parlament nderhyrjen. Partia e tij e votoi. Partia e Berluskonit po ashtu e votoi dhe garantoi shumicen me ato vota. Kunder votuan partite komuniste, aleat te qeverise. 

Hunter, me mire te mos bejme sikur nuk kuptojme, them une.

Vendimi per Kosoven ishte marre tjeter kund. Shreder ishte mik i deklaruar i Putinit, francezet ishin miq tradicionale te Serbise dhe kur vjen puna avionet ishin pikerisht avionet e Gjermanise dhe Frances mos gaboj une. Italia ofroi bazat e nisjes, mesa me kujtohet.

Por keto ishin "levizje te detyruara" ne kuader te NATO-s apo e kam gabim? E kundershtuan nderhyrjen deri diten e fundit. Si Italia, si Franca, si Gjermania. Pra vendimi ishte i Natos dhe ne fund deshen s'deshen dhane voten, dhane edhe aeroplanet. 

I vetmi qe ishte mbrojtesi i nderhyrjes (jo thjesht iniciatori, por ai qe perkrahte publikisht nderhyrjen) ishte Bler. 

ps. Te pakten nese Silvio ka eskort nuk i merr per gru si Sarko smiley

Per ate ke te drejte. Eshte burre me mend. Pse te blesh tenxhere kur ka restorante plot pazarit smiley

Kavir, i bie shume gjate. Merr fakte te thjeshta. D'Alema (majta) dhe Berluskoni (djathta) votuan per nderhyrjen ne Kosove. Askush nuk i detyronte, as ne kuader te Nato as tjeter. Psh Greqia eshte ne Nato, por nuk nderhyri. Kaq. 

Sa per iniciatorin, Blair apo Klinton, versioni anglez thote Blair. 

Ama vetem Prodi zbriti ne Vlore ne 1997. Te ishte vetem per Berluskonin ajo pune...

Ama nje gje e tha. Te lejojme shqiptare ne Itali vetem nese jane vajza te bukura. 

hajt vazhdoni...jo po berlusconi ,e jo Berisha...Nuk ka lezet me u qurrosh ketu per diktatatore e lideruce,armiq te shqiptarevE.Amani mos me zhgenjeni deri ketu,kam besuar se ju eshte per zemer fati i Kosoves.Po edhe aty nuk mbushni....ajjajajaja

S'paska qene pra Berluskoni me pushtet per Kosoven. Ca lidhje ka?

Berluskoni kunder pavaresise se kosoves

During a press conference on the margins of the Italy-Turkey summit in Izmir on November 12, Italian PM Berlusconi said that the U.S. had "provoked" Russia by unilaterally recognizing Kosovo's independence, pressing forward on Missile Defense, and inviting Ukraine and Georgia to have a closer relationship with NATO.

Une spo bej hesape por  theksoj "hipokrizine". Historia nuk genjen..Seshte faji im nesi ti i shikon gjerat bardhe-e zi. Shqiperia ishte per faqe te zeze dhe eshte ende per faqe te zeze(vendi me i varfer ne Evrope)...Shqiperine nuk mund ta shpetoj as uncle Sam i cili i deri dje rrihte shpatullave te nje autotitaruci si Berisha por vetem shqiptaret.

PS. per Kosove thuaj se je me fat..por nje rast ne 1milione..Unikal...Je me fat qe Serbi qelloin nen influencen e sferes ruse se bisedonim ndryshe bashke sot...jemi me fat gjithshtu qe Jelcin asojkohe e bente politiken e jashtme me faqoren e Stolychanyas ne brez ...Kaq! smiley

ky eshte monologu i mosmirenjohesve. Blazaku ka thene qe mosmirenjohja eshte gjeja me e keqe ne kete bote, dhe une e besoj plotesisht. mosmirenjohesit, njesoj si ty, mundohen te nxjerrin njemije bishta per te minimizuar te miren e tjetrit dhe justifikuar mosmirenjohjen e tyre.

ti vazhdo me raste 1 ne 1 miljon etc etc

mirenjohje nje milion here, pa dyshim.Po edhe kjo qe miku i armikut tim eshte armiku im, filozofi kineze dylekshe eshte po ta zbatosh keshtu mekanikisht.

U shpreha eshte 1 ne milion rasti i kosoves dhe mirenjohaj eshte e padiskutueshme..por kjo mirenjohja nuk duhet te kaloje ne deficence te inteligjences dhe anashkalimit te te vertetes..Ashtu shendrohemi ne robote te programuar vetem per nje drejtim...E kishim fjalen per diktatoret dhe SHBA eshte shteti kryesor ne financimin e diktatoreve...Per ate listen kishe gje per te thene ti?

S'kane kalu shume vjet e pas fjales mirenjohje vini nje por...mirenjohje por por.Mirenjohja ndaj Amerikes duhet te jete sentimenti me i fuqishem qe te nadalloje ,pa asnje por ...e paster .pa zhigla...Na u gjet ne diteten e kjametit.

Kam pershtypjen se po ekzagjerohet kjo qe ketu ne ppu po vajtojne apo adhurojne Cavon.Nuk ka njohur Kosoven, ka qene proserb, merret vesh, eshte padyshim nje vije ndarese nisur nga interesat tona. Pertej ketij momenti, cfare ishte per vendin e tij, cfare beri, si e qysh, eshte nje diskutim tjeter.Edhe armikut i njihen ca merita nqs ka, sigurisht.

po kush po thote qe mos diskutojme me mendje te ftohte per te. po ketu ndihet nje tis melankolie per te dhe nje urrejtje e pa pare per ata qe na u ndodhen ne diten e qametit.

as nuk ngasherehem per chaves, as kam ndonje ndjenje tjeter. 

Hajde llogjike hajde..24 karateshe alla shqiptarce...Vetem ne nje vrime dini ti bien fyellit...Une te pyes per diktatoret qe vuri dhe ndihmoi te vinin ne fuqi ti thua Kosova..Po na u gjend ne diten e kjametit por nuk duhet dhe mohuar historia dhe e verteta.....Pyteja ime me ngulm per kete listen e kanibaleve lart te bekuar nga SHBA tregon dhe nje here ironikisht pafytyrsine e akuzave dhe mediave dhe politikaneve te perendimit kundrejt Chaves...Domethene nqs se je diktator duhet te maresh certifikimin copyright me simbolin c nga Uncle Sam(te regjistrohesh ne ate listen me lart) qe te operosh i pastigmatizuar nga mediat apo politikanet....

Po cna duhet se cben Amerika me te tjeret o lumemadh!

I ke pare serbet te ankohen per Putinin,Asadin,Kadafin,Ahmedinaxhadin&co?

Skam lexuar nje fjale kunder ne forumet e tyre.

Perse?Sepse ndryshe nga shqiptare si puna jote,shikojne interesin serb me pare,dhe botes le ti vihet zjarri dhe bravo ju qofte per kete.

Sot Serbia e dekoroi Chavesin me Medaljen  me te larte serbe dhe serbet jane te merzitur se ju iku nje aleat.

Nese do te vdese Merkel,ta them une qe 100% e serbeve do te gezohen.

Le qe cfare flas edhe une ketu,edhe peshkiset do te gezohen me vdekjan e Merkelit.

Shkaku?Cdo gje tjeter vec Shqiperise.

lere o ACDC, mos u lodh. kokat me cepa te shqiptareve e kane te keqen brenda atyre cepave te deformuar. lere se duan te hiqen si filozofe atje ku 1+1=2. jo thone, eshte 3 rezultati.

lere aman se na u perzje, dhe kur te perzjehet me rracen tende, s'paska me keq.

Ndoshta nuk ishte politikani me demokrat po sigurisht nuk ishte as si e paraqesin,diktator apo sic thone te tjere akoma...tiran ! Ishte nje lider me nuanca  autoritarizmi ne nje vend te brishte e me rreziqe te shpeshta grushti shteti, por qe zgjedhjet dhe pushtetin e kishte marre vetem me votat e lira te popullit per 4 here rreshtazi !! Pra tirania e diktatura ketu as qe mund te konsiderohen.Duhet thene qe ishte nje lider i madh qe cdo gje e beri vetem per permisimin e shtresave me te varfra  te shoqerise qe perbenin dhe pjesen me dermuse te Venezueles !! Drejtimi i tij keto 15 vjet,duke konsideruar dhe kontestin lationoamerikan,nuk mund te konsiderohet vecse si pozitiv ! 

Ndoshta politikani qe keto 20-30 vjetet e fundit me shume se cdo kush ka ndikuar ne rritjen e mireqenies se pergjithshme te nje populli.Nuk me vjen ndermend ndonje politikan tjeter qe te kete sjelle kaq rezultate pozitive ...deri diku ndoshta Lula...po sigurisht jo aq sa Komandanti Chaves !! Revolucioni i tij bolivarian besoj se pak a shume u krye me sukses.Te shohim si do vene me zgjedhjet e ardhshme....do ta marri pushtetin me vota te lira zevendesi i tij sado qe jo karizmatik sa lideri i meparshem,apo te perkrahurit e lobisteve te brenshem e petrolobisteve amerikane me vota te lira e te palira ??

E cte hyn ne qese kjo ty si shqiptar?

Mua me hyn ne qese,nese ai tjetri do ta njohi Kosoven apo jo.

Per venezualjanet le te pergjigjen vete ata,jo ti nje cope shqiptari qe deri dje nuk dinje cfare ishte bananja dhe laheshe me sapun 15 leksh.

Dhe sa per mireqenie o ti i dituri duhet ta dish se mireqenie ne Ameriken Latine ka Kili dhe Uruguaji.Venezuela e Chavesit akoma jetojne me keq se jevgjit e Tiranes.

Ti ore cope idioti qe lan halete e amerikaneve e je aq shume i integruar ne Ameriqi dhe  ne shoqerine amerikane sa rri tere diten ne forume shqiptare;laje mire gojen (apo duart) para se te me flasesh (apo shkruash) mua me ate fjalor ! As te njoh e as me njeh e as nuk tu drejtova ty me ate koment e aq me shume nuk mund te jesh ti te me ndalosh te shkruaj  lirshem ate qe mendoj . Mos na bej sikur te ishe  ambasadori i Amerikes ne vendet e botes virtuale shqipfolese !

Sa per Kosoven,sikur te kish ngelur vetem te Venezuela problemi i Kosoves...Pastaj piksepari Chavez ishte kundra per interesa te drejtperdrejta,pasi nje krahine-shtet e Venezueles,Zula, kerkon pavaresi nga Karakasi e s'do mend qe duke mosnjohur Kosoven eviton paralelizma e probleme te brendshme. Pastaj Amerika ka bere cdo gje per te penguar e sabotuar Chavezin e ai kunderpergjigjet,plus qe mban dhe te njejten linje te aleatit rus.Nuk besoj  te kete pasur ndonje gje ne thelb kundra shqiptareve !Thjesht interesa te politikes se jashtme. Thacin e ka share pasi ndoshta ka degjuar shume ruset e ndonje te derguar te Serbise.  Konjukturat politike me kalimin e kohes ndryshojne,mjafton te shikosh sesi Egjipti,nje nga vendet me te rendesishme te botes arabe e njohu Kosoven...e shume te tjere do bejne me vone po ashtu.Tashme Kosova de facto eshte e pavaruar,se shpejti do behet dhe de jure.Dhe serbet s'duan te zvarriten me kete problem perjete qe e dine qe e kane te humbur.Thjesht duan te krijojne nje tip autonomie ne veri qe mos te dalin fare te poshtetruar nga tere luftat e postluftat ish-jugosllave...sa per sy e per faqe me pak fjale.

E po deshe modero fjalorin here tjeter pa na detyruar te te pergjigjemi sic e meriton.

Ketu po diskutojme termin diktator por kur ke dy pare mend vetem ne vrime i bie fyellit..E shendrruat SHBAne si Kuranin per islamiket....ska vend per kritika se mbulohet cdo lloj m@ti me termin "Kosove". Nuk jam antiamerikan por e zeza duhet cilesuar si e zeze. Ceshtja shtrohet a ishte Chavez diktator?..Nqs se Chavez cilesohet ne diktator atehere ate listen "e proamerikaneve" lart cfare ti cilesojme?...

Hugo Caves eshte figura me komplekse, ndoshta me interesantia e gjithe vendeve te Amerikes Latine.Se kush ka qene ai per Venezuelianet, do te flitet gjate, shume gjate, ne ditet Pas ...zise.Por si shqiptar, me eshte urryer ndersa foli shume keq gjat tragjedise se vellezerve tane ne Kosove.Dhe ate e beri vetem e vetem se ruajti konsistencen antiamerikane.Mundet dhe si i ndikuar nga politika serbosllave.Por...
Sa me ka fole nje miku im italian, me biznese ne Karakas, Hugos do ti thuren lavdira e kenge si per nje mesi te Venezueljanve te thjeshte.Opozita e djathte nuk arriti ta mposhte kurre me gjallje sepse ai diti te harmonizonte nevojat e medha te popullit te tij te mjerushem, gjer sa ai mori frenat e pushtetit, me resurset e medha qe kishte vendi, por qe gabiteshin nga shumkombeshet amerikane dhe te tjera, te ciat kishin marre koncesione prej juntave e qeverive kukulla te vendosura prej ....ambasadoreve amerikane dhe te sherbimeve sekrete te huaja.
Duke qene gjat ne pushtet dhe perballe nje opozite kontrapedal, Hugo sigurisht ka bere dhe plot gabime, por e vecanta ne qeverisjen e tij, eshte se kurre nuk e perdori pushtetin per dhune mbi kundershtaret, bilez edhe kur ju desh te qendronte fort dhe eger, per zbatimin e reformave shume te thella sociale, kundershtaret i vinin morine e kundershtimeve, ai ruajti kufinjte e ligjit, si mur per te mos arritur ne parametra diktature.
Per Cavesin do te flasin shume.Ama duhen degjuar me veshet ngritur....venezuelianet

Nejse ,ketej po behet lesh arapi.Nje dirigjent i Monte paschi di Siena Vrau veten....kush e di se ku po shkojme.....

Edhe andej nga ana tjeter, nje drejtori te....kultures i verviten nje poce me acid surratit.Tej e ketej......askush nuk po e merr vesh, .... per ku keshtu moj Zana

Po sot ne mengjez tjetri i çmendur fare neregione te perugias vrau dy nepunese qe nuk hynin fare e pataj ia futi vetes....

kush e di se ku po na cojne keta kapitalistet babezi deshe te thoshe oj Zane. Ideja eshte qe kapitalizmi u mundua aq fort te munde regjimin "komunist" sa doli nga thelbi i vet qe eshte shfrytezimi i masave. me gjithe axhustimet qe ju bene sistemit ja ku jemi ne buze te gremines. dhe teoria e luftrave nuk ka me rezultat se per luftra shteti do para qe duhet ti marri borxh dhe borxh nuk ka ku merr me se gia ne borxhe eshte.

te shohim si do vene punet. ndersa ketyre nacionalisteve te thekur do ju kujtoja ate historine e zogut te vogel qe ra nga foleja ne peme, dhe aty erdhi lopa dhe i beri bajgen siper, dhe zogu qe u ngroh mire e mire ne bajge nxorri koken dhe filloi prape te qahej, dhe kalon aty pari dhelpra, e mrre zogun e pastron mire e mire dhe e ha.

Pyetja eshte po ra vertet sistemi dhe amerika do kete boll hallet e veta kush do na mbroje ne nga serbet, se vete keshtu i hame mune asaj pune.

aman mi kurse format e edukimit....

mos u merzit se do ta nish e para kur te shkoje italia per lesh bubi. o kuku moj nane pastaj

Asht shume e thjeshte shtojzovalle .Ngreje fustanin dhe perdore si Freskore ....Perballsit do largojne perqendimkin nga pamja dhe mejtimet Tuaja Fisnike dhe do tresin shikimin ne vene te tjera smiley Hic mos u druj se ne ate pike kane mbet robt te paeduku .

Po robi bahet nervoz dhe e hup kancetracionin  dhe munohet me gjet pergjigje pa veprim , si ne rastin tuej e dashtun Zane e Mrizave smiley

Keq asht ne dimer kur ke Pantolla  . I tesh ...dhe Jozefaini e ka ma per kollaj !

Ah mor IDRIZZ FERRA, ja u kalokane Venezuelianet per VAJ !! Kur te iku Kumandandi nuk pate qare kaq shume, it's it ??!!

smiley

Keshto do ta hapesh dhe ti gojen moj zonje kur te ktheje patkonjte nga dielli Sula...E kam parasysh smiley

Art e paska harruar LEFTY , se cu be nga stani yne aty nga 85! Bilez KY, qante edhe brenda zyres dhe delte me sy te buavitur, qe ta shifnin te pikelluar....U be radha per nekrologjine nga Hotel Dajti gjer ke Nena Shqiperi, a asnje polic pas ....per ti shtyre.Qain ore qanin me lot rreke.Me keq se ajo venezueljania.Qan mileti jo pse iku AI i tyre, por qe te dukej se qajne vertete, more LEFTY.Keshtu eshte transmentuar ky, ...." zanati i te qarit....."!

Paska nje kurore dhembesh ,fantastike....

aty syni Zane, ju prej shkodret i hani fort t'amlat dhe keni ball problem me dhamet. jan ba dentistat e shkodres milioner tuj ba ura porcelani.

a thu se vetem t'amlat shijojne? Vdesin per kallomin e sheqerit! Apo jo zana?

po tulla e shndritshme ...e neveritshme ,me dhjame....apista per krima e kokes...e kete qe le mjekren ..nuk e ekuilibron tullen me kolesterolllme nje fjale frustracioni yt do jete total....te kuptoj....te semure ka plot neper blogje....

A flasim me mire italisht se keshtu shqip nuk po kupto asgjo! Ke stil Kaci! 

Apo m'hiqe tesh? shqip....

Sistemi shendetesor alla diktatorial  smiley

Se kush ka qene ai per Venezuelianet, do te flitet gjate, shume gjate, ne ditet Pas ...zise

...ne fakte per te ikurin nuk preshet goja,por keshtu thane ene per komandantin tone kur kthehu patkojnte perpjetesmiley,por c'e do se tash ka kohe qe i kane mbi  gjembacet  ke vori ..

Sikur eshte bere pak bajat ky anti-amerikanizmi.

Njehere the sikur ua  kalonin Koreano Verioret , tani na thuase ua kalojne Venezuallasit   .prit prit se ke edhe Babasqapin perpara !

E moj LerfKOPE eeeee . Kohe te arta kur mbaje rradhen ne funeralin e Komandantit ...kaloni shoke ........ dhe nuk te pushonin lotet ...Si te ngushelloi Saliu atehere :

kemi tre dite qe qajme dhe nuk shpjegohet as shkencerisht se nga dalin kaq Lote ...

.dhe ti si LefKOPE mo , e miratoje ..Ashtu eshte shoku Sali ashtu ...

Deri sa te vdese Saliu qesh ti qesh smiley se do vi une tu mba rregull per rradhen .Vetem nje merak kam se mos e merr Edi dhe vdes ne BURG smiley dhe keshtu s'kam si te te ndihmoj ne vaje me ....oi oi oi oi /  c'na gjeti moj Lefteri / vdiq Saliu se pa njeri / kush te na mbaj ne preher tani .....smiley

...mirenjohje nje milion here, pa dyshim.Po edhe kjo qe miku i armikut tim eshte armiku im, filozofi kineze dylekshe eshte po ta zbatosh keshtu mekanikisht....

Spiritus,Chaves fatmiresisht ka dhene dhjetra deklarata kuder Kosoves,bile e ka quajtur Thacin terrorist dhe Gjarper.Kerko pak ne internet se i gjen fare kollaj.

Keshtu qe nuk eshte se nuk e njeh Kosoven dhe ska folur per problemin.

Ai presidenti qe Kaviri e quan nga fundi i botes,ka folur per Kosoven me shume se nje europian.

ACDC, si mendon pse Cavesi foli keq per Kosoven.Mos e pati share ndonje kosovar a shqiptar?Pse xhanem?

e di pse foli Grava, sepse nuk kish afer ndonje shqiptar te mencur-fencur qe ti thoshte qe armiku i mikut tend eshte armiku yt, po kjo eshte filozofi 2 lekeshe kineze.

te shkretet shqiptare, duan te ndryshojne aksiomat e botes.

Po pra se ne duam qe te gjithe te flasin si duam neve.Dhe aty ti ndajme ne te mire e ...ne te ligjte...Diskutohet se ka ndruar jete Presidenti emermadh i nje populli .Jo ne vdiq..... miku a armiku yne.

Sepse ashtu eshte politika e tij.

qe me interesat tone nuk perputhet.

Por ketu po qahet Chavesi me keq se ne Venezuele.

Ta dini se 45% e venezueljaneve sot kane feste,ndersa ne PPU 80% jane ne zi.

Po dakort, ka folur kunder Kosoves, pra qen bir qeni ka qene.Tani , pertej kesaj, nuk mund te dime e llafosim dicka me shume per ate se cfare ka bere ky robi qe e qajne me oi oi atje ne Venezuelen e larget? Dhe te diskutosh per dike nuk do te thote se po e adhuron.

Po cna duhet ne se cka bere atje.

Serbet e kroatet se cajne fort menderen se cbejne ata qe nuk i kane aleate dhe per kete kane te drejte.

Ketu po qahet Hugo Chavesi me keq se ne Venezuele.

Ja ta them une cka bere morri jevgjit e barrove te Karakasit dhe qytete te tjera dhe i beri si javgjit e Tiranes.As me shume as me pak.Per ta eshte hap i madh.Per standartin tone nuk ka bere gje,se ne ne Shqiperi jetojme me mire se venezueljanet.

Nuk mund te marresh shembull nga Chaves.Ka plot te tjere qe jane me pak kontraverse dhe mund te marresh shembull.

Le te shohim, ja Kroacia psh.

Po c'na duhet ne c'ka bere atje...sikur nuk shkon. Ne na duhet te dime jo vetem si ju shkojne punet miqve por edhe c bejne armiqte.Dmth te mos kapemi ne befasi, kupton. Kjo eufori (fatkeqe) te con ne izolim, humbje vigjelence. Nderko lumi fle por hasmi rri pa gjume. Te tjerat, ok. Kemi ku marrim shembull.Por edhe ai krahasimi me jevgjit e tirones sikur calon, si gjithe krahasimet xhanem. Ajo qe eshte e parendesishme per ne, eshte e rendesishme per ata atje. Se ndryshe, keshtu mund te mendojne edhe miqte tane amerikane per ne.Ato ndryshimet me ritem breshke qe behen ketu (perurimi i nje ujesjellesi, i nje kanali te ujrave te zeza, i nje sere per kastraveca etj.) i duken si varja e nje gucke te re ne gjoksin  e nje indigjeni.

Qe ne jetojme me mire se venezuelianet kjo s'do as mend e as kalem.Ca ti bejme gjermanit ne qe na rri nje hap perpara.

Perse vertet mendon se jetojme me keq se venezuelianet?

Nuk kam asnje ide.Por nuk eshte ky problemi .Menyra si arsyeton eshte problemi.

Ketu po qahet Hugo Chavesi me keq se ne Venezuele.

Kush qau?

Por, eshte per t'u vleresuar gjithesesi perkujdesja ndaj ngasherimave me shami te apo paqendisur.  Nga te gjithe mullinjte e eres ky eshte nga gjigandet me te vegjel.  Lufta eshte e drejte gjithesesi.  Ne mos shperblime, i Madhi do e vleresoje si akt.  

Po c'pune ke ti ne se ka folur apo jo per Kosoven . Ne jemi te ndare dhe si Shtet Kosova ka vete te drejtat e saj .  Ti nuk po ben analiza ku ndermjet te tjerave te kesh fakte qe ka ndikuar si Shtet qe te mos njihet Kosova duke dale ne te kundert te pekpamjeve te se Drejtes Nderkombetare .E perse u dashka te armiqesohemi me Vdekjen e tij kur ti as Pula ke e Ulurin ish ish nga Shqiperia te trembesh Pulat ne Venezuele ?

E po cu ka gjet JU Rrenjasijve te babasqapit   .Ju vute bustin e Ahmet Zogut ne mes te Tiranes si Hero i rene ne Lufte nper Lirine e Kosoves ne krah te Adem Jasharit ... keni dhe BYTH e llapni si Nacionaliste !!!!! Po s keni fak KU , perderi sa per propogande u ka lene tePare e Xhupkuq LefKOPENE ...... keto @oqelleqe do shklruani smiley me Ara e cera e derr derra smiley

Cfare flet o njeri?I ke pire ilacet?

Ai presidenti qe Kaviri e quan nga fundi i botes,ka folur per Kosoven me shume se nje europian.

ADCD. Me bej nje nder personal, dhe mos bej komente per komentet e mia kur nuk i kupton.  

Po cfare Ilacesh te pish ti  currufjaksur qe u eshte mbush mendja se jeni ne gjendje ti vertisin si Tespije Udheheqes e vende te tjera ne  BOTE ? Edhe pleqt e KUCIt dhe kishin nje fare terbieti kur flisnin per "bashkimin e dy FGjermanive " ! Ti nuk ke nevoje fare te pish Ilace .Te del e mjafton nje Urra poshte tribunes se Babasqapit ...Ju kini dale mendsh Fare dhe nuk ka mengene tu vere ne brazde .Jo po se Bolivia zoteri ..Se Guatemala ...jo jo ta them une tye ...se Porto Rico....

YYYYY Dhijë ...

Ty me urtesi te thaush qe flet Gomarlleqe si 'revolucionar i revoltuar demokratikas i blujte edhe kete nuk e kupton, jo me do kuptosh se cfare ndjen nje Popull hane shan hane bagdat si Venezuela . Po lefni Ju Lifni sea te keni lefKOPENE smiley :

Ne fakt diktaturat nuk e perjashtojne zgjedhjen me shumicen e popullit.smiley

Per te kuptuar qeverisjen e Chavezit mjafton te kuptosh vetem dicka, ndryshoi kushtetuten me dhune (sepse me referendum nuk ja lejuan) qe te qeveriste pertej nje mandati te dyte, duke e ditur fare mire qe zor se do e gezonte kete mandat tjeter. 

Nje njeri kaq i semure pas karriges se tij dhe pushtetit personal, vetem Drizoja dhe shoqnia e tij ne peshk mund ta konsiderojne si lider te mire te popullit. Pse? Po ja se paska share USAn ca here dhe ka bere ca "shtetezime". Happy days indeed! 

Ehe o eh...ca ka bere per popullin e vete asgje...Keto i thone ekonomistet "aka globaliste" te shtetit te Sules nga maja e thanes se kalbur te Adriatikut. Ju o te mjere po quani diktator ate qe iku dhe i ndryshoi jeten popullit te vet nderkohe qe keni aty nje satrap si Berisha i cili po ju shtyp me kembe nate e dite, po ju vret, ju ka kthyer ne "qendren plehrore te Evropes" dhe nuk ndiheni..Ja ketij i them une kulmi i ironise

Ca shtetzime te vogla beri helbete..vuri ne dispozicjon 45%te buxhetit per politikat socjale, i beri njerezit qe flinin rrugeve me shtepi, Hapi nja 23 Universitete te reja, zhduku analfabetizmin, rriti mirqenien popullit te vet...Zbrit ca nga thana ta kuptosh se cfare ka bere dhe hiqi ato syzat me rrypa te kuq se nuk ke per te par asgje ashtu smiley

Se ti i ke icik qef keto problemet boterore, me thuaj icik ca ben Irani dhe Arabia Saudite gjate pranveres arabe?

Do i quajme dhe ata socialiste tani?

 

Shehiket e Arabise Saudite,Katarit,Yemenit,Emirateve,Kuvajtit cuditerisht i kane shpetuar ketij stigmatizimit nga State Dep. dhe mainstream media megjithese i shtypin mizorisht popujt e vet.....Ma shpjego ca kete ti mua meqe e nxore koken tek Pranvera Arabe....Mos te futem fare tek kasapi tjeter, Sadami i cili ishte breke e by..e me Amerikanet deri ne momentin kur ju tha shikoni punen tuaj....Automatikish u shendrrua ne diktator....Mos i hyjme thelle ketij muhabeti se dalim prap tek maja e thanes ku te lashe smiley

Po kush po te mbron cdo gje qe ka bere Amerika ty? Apo per hir te idealit tend anti-globalist, armiku i armikut tend eshte miku yt? Si Chavez me Serbine me pak fjale....

Ja dhe retorika bardh e zi,  nese  kritikon dicka qe nuk shkon, automatikisht kalon ne armik...Ky eshte modeli i kavjes ecila di vetem te rrotullohet tek rrota aktivitetit...Gjithcka rrothullohet perreth asaj rrote. Chavez nuk ishte as armik dhe as mik, se ke plot vende te tjera qe nuk ekane njohur Kosoven dhe vjellin 1001 te zeza per te, por te cilat jane ne brazde me Uncle Sam, keshtu automatikisht deklasifikohen nga termi armik smiley

Nuk ka vajtur gjuha ende tek dhebi i prishur, por imagjino skenarin e radhes. Berisha ul retoriken nacjonaliste, manipulon serisht zgjedhjet e radhes dhe ndjek hapat e vellezerve azere,kazake,tukmeke apo Uzbeke....Merr "the blessing" nga SHBA sic i kane marre ata......te shikojme pastaj se si do te rrotullohesh zotrote smiley

wtf????

Pse cuditesh? Nuk e paske marre vesh qe Polonium-in  (shyqyr qe e mesuam dhe kete element radioaktiv ngaqe e perdori KGB-ja e Putinit) ja dha Chavez-it dhe gjithe presidenteve te Amerikes se Jugut vete Berisha - me urdher te Sh.B.A.-se?

Je larg gjembo, duhet te futesh edhe nja 2-3 lidhje te tjera te cuditshme per te arrit nivelin e artistit smiley

Michael Bloomberg i New Yorkut beri ligj shpejt e shpejt dhe ndryshoi term limit.  Nuk u pa e nevojshme te pyeten qytetaret e NYC. 

Persa u perket referendumeve kombetare jane 4 vende ne bote qe s'i bejne.   

 

Michael Bloomberg eshte kryetar bashkie dhe jo president republike.

Megjithate nuk jam pro kushtetutave qe japin njerezve me shume se 2 mandate.

Le ta provoje ta beje presidenti ate gje ne SHBA, dhe ta shohim sa sukses do te kete.

Chavesi duhej te respektonte vullnetin e popullit.2 mandate ishin mjaft per ta kujtuarsi njeri reformator.

3-4 mandate shume.Tani ai sapo u zgjodh dhe ishte i semure.Nuk ja linte dot zv te tij stafeten?

Kushtetuta e me 2 mandate eshte gjeja me e mire.Do ishte mire qe edhe ne Shqiperi te mos ishte dikush KM me shume se 10 vjet se Presidenti e dime qe ka 2 mandate kufirin.

Pas FDR, shyqyr qe kane nga dy.  Dhe aq u dalin dhe u teprojne. 

“As Venezuela begins a new chapter in its history, the United States remains committed to policies that promote democratic principles, the rule of law, and respect for human rights.”

Sot dolen ca informacione te reja mbi ish-veteranet e Pentagonit ne Ameriken Latine dhe aventurat e tyre te SPC ne Irak.  Keto gjate presidences dy -term te Bushit.

Z. Obama s'ka pse mbetet mbrapa gjithesesi, ka evokuar Aktin e Spiunazhit me shume se cdo president tjeter bashke.  

Estrade gjyqi Bradly Manning, por me pasoja te renda afatgjata per lirine e shprehjes, te shtypit.  

Ketij qytetaret e vet ja refuzuan ama! Dhe prap e beri - big difference. 

 

@ Art (meqe me kapi syu nje liste tenden) :

Pol Poti kanibal ?? Dmth Pol Poti hante njerez ?? Ne c'burim e ke lexuar (pare, degjuar) kete gje??

(sa per Idi Amin, ekziston nje prezumim si i tille, edhe pse per kete nuk ka patur asnje prove reale)

Keshtu spekulohesh se hante zemrat e kundershtareve....Nuk ka shume rendesi ai detaj...Rendesi ka se cju kane bere popujve te tyre

Pol Pot komunisti erdhi ne fuqi nga amerikanet?Ja dhe nje e re qe po e marr vesh sot.

jo jo, nuk ka ardhur nga amerikanet (te cilet mbeshtetnin gjeneralin puçist djathtist Lon Nol, te cilin Khmeret e Kuq e permbysen nga pushteti, sikurse ai kish permbysur mbretin Sihanuk). Amà nga 1979 (viti kur vietnamezet rrezuan Pol Potin) deri ne 1989, amerikanet njihnin si perfaqesues legal te Kamboxhias vetem qeverine ne ekzil (edhe pse, ne brendesi te territorit) te Khmereve te Kuq, dmth Pol Potin
 

U ndihmua nga SHBA per te luftuar qeverine Vietnameze

Me falni me ket lajm po who the fuck cares ! Duhet patjeter qe PPU te beje CNN

256 komente per vdekjen e Shavez versus 56 komente per vdekjen e Trebickes dhe ti thua who cares? smiley 

Per Trebicken mjafton nje ngushellim dhe respekti...Kaq

The Peshku works in mysterius ways smiley.  Grupi Armiqesor i Kanadase pati goxha debat te zjarrte smiley.  

PF krahasim i gabuar me Roland Trebicken  per arsyet e meposhtme:

Kronologjike: I yni  iku 1 dite mbas Chavez.. kushedi sa komente do kesh neser por nese jo te garantoj se facebook po zien qe tani  edhe pse ai nuk matet nga PPU

Politike: Tek Chavez u shkrine PSvs PD   tek i ndjeri R.T nuk kishte arsye

Ceshtje monedhe: Nuk krahasohen Kumbullat me mollet , po nejse ju mbase ne Kanada edhe i krahasoni 

 

 

Po ka plas Maloku Madh o PF.....Ka dije tjetri per Fendet , per Llogjet , perp perp perp per peret e Sali psikopatit qe i ka hequr tubacionet  dhe i ka leshuar rrugeve per te plehruar Palmat e Mesiles  ..Keta jane te gjithe o burr se mos eshte vetem njeri qe "ashtu e mendon" dhe ben durim e llafos ti thuash si Çehovi atij qe mbahej per shkrimtar i modh mer jahu ....dhe vajti i ankohej se nuk e botonin ???? Si lefKOPEJA .idem  me Lice..yyyyyyy ne mes ... e tre mastra ngarkue smiley

Ke henger buke djalosh ? vemi hame nga nje tas fasule dhe pime nga nje caj dhe shohim se cfare mund te besh .Si thua nuk eshte me mire ????

Keta jane Anale or tie ....smiley Keta dine per Demokracine ne Kine, Himalaje , Antarktike e deri ne Shqiperine e Larget or tie .... mos u sosshin Kurre ....dhe ai ka hallin e Miteve se mos sosen smiley Po shih ore ketej se eshte miniere floriri per personazhe !!!!!!!

Para 2 vitesh isha ne Caracas me sherbim. Qarkullonim me bodyguard! Kaq shume krim kishte sa keta te kompanise kishin hall se mos u ngelnim ne dore. Varferi e madhe! Nje kolege thoshte qe vezet i shikoj me dylbi, as qe i gjen ne dyqan, lere pastaj kur ka furnizim sa eshte cmimi. 

Sapo e kontrollova,  inflacion ne Venezuele ishte 23% ne Janar (vit me vit). Nje vit me pare 25%! 

Duke qene se nuk kishte kapacitet per te fuksionuar ne nje bote komplekse, Hugo-ja i binte shkurt. Jane cmimet e nje produkti te larta? Vendos cmim tavan. Nuk ka nje prodhim te caktuar ne treg? Vendosi kuota prodhimi kompanive! I duhen leke qeverise? Shtetezo ndonje kompani. Cdo problem duhej thjeshtezuar me nje variabel se po te kish   me teper Hugos i bente truri mase.

Aspirata te medha kishte, por tru te vogel. 

Te flisnim per ndonje tip si Lee Kuan Yew qe e ngriti zgupthi popullin e vete do ta kuptoja admirimin, por Chavez.... boh. 

smiley

Pse nuk kandidove Fiqo !!!! Projekte mbase nuk kishe po per TRU qeke plot ! Do i beje mire dhe atij vendi po edhe ne . Do na mbyllje njehere e mire problemet e karburantit !Nuk do kishim nevoje as per TAP-a as per Shishe !

smiley

Fiqo mori bonus sot dhe i blevi gjyslyket Oakley. Ja i bera reklame.

Ne konfidence: rrisin konfidencen smiley

E keshnja per Fjalen ose merampo llafin smiley falemnderit qe mi kujtove po kabim ne te shkruara .S'me lane as rregullat e gjytyrymeve ta nderroj smiley Sorrrrrrryyyyyy !

Çështë ajo fjalë smiley

Tjetri thote kam qene ne Karakas dhe ka pare vete gjendjen me sy ,juve thoni analizat.

Tjetri thote ja ujku,juve ja gjurmet!

Nuk ju mbuhste mendja qe venezueljanet jatojne me keq se shqiptaret,thjesht se doni te beni politike militante!

Ore vertet ka idiote qe besojne se Hugo Chaves eshte helmuar nga SHBA-ja?

...Vdekja e presidentit të Venezuelës, Hugo Chavez, ka shkaktuar reagime nga e gjithë bota, por disa nga to kanë qenë të çuditshme.

Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinejad, ka parashikuar rikthimin e tij.

Dhe, sikur rikthimi në tokë të mos ishte i mjaftueshëm, Ahmadinejad ka thënë se Chavez do të kthehet së bashku me disa njerëz të respektuar.

“Nuk kam asnjë dyshim se Chavez do të kthehet së bashku me Jezu Krishtin dhe Mahdi-un, për të krijuar paqe dhe drejtësi në botë”, ka shkruar Ahmadinejad në ueb-faqen e tij personale.

Mahdi është një figurë e nderuar në mesin e myslimanëve shiitë dhe shumë prej tyre besojnë se ai do të rikthehet për të shpëtuar njerëzimin.

Ahmadinejad, i cili ka krijuar një miqësi të afërt publike me Chavezin, ka lavdëruar këtë të fundit “për shërbimin në Venezuelë dhe për mbrojtjen e vlerave njerëzore dhe revolucionare”.

Irani ka shpallur një ditë zie kombëtare për vdekjen e Chavezit, ndërsa mediat në Teheran kanë thënë se ekziston mundësia që Ahmadinejadi të ndjekë ceremoninë e varrimit të tij, më 8 mars.

Ahmadinejad ka mbështetur po ashtu deklaratat e nënpresidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, i cili pak para vdekjes së Chavezit ka thënë se “nuk ka asnjë dyshim” që armiqtë e vendit i kanë dhënë kancerin liderit majtist.

Në mesazhin e tij ngushëllues, Ahmadinejad ka thënë se Chavez ka qenë “martir”, i cili ka rënë pre e një “sëmundjeje të dyshimtë”....
 

shkonte me femra Cavua dhe amerikanet i ujdisen njeren e cila i hodhi ate gjene e keqe ne vere. 

po edhe ka mundesi te kete ndodhur. cfare s'bene per kastron po s'e arriten dot. keshtu qe ...?

Pra Gazeta spagnole ABC ,thote qe Ugua vdiq ne CUBA.ai arkivoli qe shetiti 7 ore per Caracas ishte bosh ,me ca pesha brenda....e njerezit u shkokluan tu qa....Njashtu do ken ba edhe per Enverin.....Ivdekuri sagllem eshte ne Galigat....e ç'mitizimi me sa duket qenka virus boteror ne kete kohe smiley

karakas motra, karakas, jo po bobole

Po do ta balcamosin keshtu?

Aha eshte e sigurte qe pas 5-6 vjetesh do ta hedhin poshte.Stalinit keshtu ja bene.Lenini eshte akoma thjesht nga forca e zakonit.Eviten e cuan ne Itali pastaj e varrosen e Argjentine.

Eshte shenje e keqe balcamosja!Tregon qe do te balcamosin edhe kohen dhe progresin qe vjen bashke me kohen.

 

Enverin nuk e balcamosen.Kjo tregon se pasardhesi nuk kishte ndermend te balcamoste kohen dhe te pengonte progresin.Dhe vertet, e nisi demontimin e sistemit me tufezat dhe arrezat (pra zgjoi tek fshatari instiktet e tulatura te prones private) dhe e kurorezoi me shpalljen e pluralizmit politik.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).