(Perditesuar) Kapet i gjalle i dyshuari i dyte Dzhokhar Tsarnaev. Vlen te themi se e gjitha kjo ndodhi ne nje qytet amerikan me nje komunitet te madh shqiptar.  Edhe qyteti i qete Watertown, ku drama arriti majen, ka nje prezence te mire shqiptare.

(dje)Tamerlan Tsarnaev dhe Dzhokhar A. Tsarnaev janë emrat e dy të dyshuarve në vendosjen e bombave në Boston. 26 vjecari Tamerlan Tsarnaev (majtas) vdiq pas një ndjekjeje të gjatë policore e cila u shoqërua me të shtëna dhe shpërthime. Ndjekja e dy të dyshuarve ka zgjatur gjatë gjithë natës dhe vazhdon aq kohë sa i dyshuari Numër 2, Dzhokhar A. Tsarnaev, mbetet në liri, në zonat rezidenciale të Bostonit. Shërbimet e transportit publik urban dhe interurban janë pezulluar të gjitha ndërsa qyteti sapo është zgjuar, publikut në Watertown dhe disa zona të tjera të populluara në Boston i kërkohet të mos dalë nga shtëpia.

Shumë biznese nuk po hapen sot ndërsa qyteti ndjek ngjarjen në TV. Policia po kryen "fshirje" të lagjeve, për të gjetur partnerin e të dyshuarit të vrarë, duke e ngushtuar rrethin e kërkimit në 20 blloqe rezidenciale. Disa raportime flasin për kombësinë çeçene të të dyshuarve, të cilët mund të jenë vëllezër dhe kanë patur trajnim ushtarak. VIDEO LIVE. Policia lëshoi dje fotografitë e të dyshuarve, c'ka duhet t'i ketë shtyrë ata të humbin qetësinë për shkak se kanë paramenduar se do të njiheshin. Një oficer policie i MIT, humbi jetën dje në konfrontim me dy vëllezërit të cilët kanë rreth një vit në ShBA ku kanë ardhur nga Rusia.

 

 

719 Komente

E drejte Roni, por ti dhe une skemi ardh nga vende te traumatizuara nga lufta si Cecnia, se edhe hoxha radical bo punen e vet. Ne slutemi 5 here ne dite apo jo? Ky qe u vra e njofi gruan ne ring me breke neper kom dhe e boni me vesh burka portugezo-italianen. 3 vjec e kish gocen dhe sju drodh dora tu ver bomben femijve te tjere. Prape po te kthehemi tek ty shumica e Shqiptareve ne US vecse ankohen, me fal, jo femrat shqiptare, ato ndjehen te shpetume larg vatanit

Te besosh se mbas cdo akti terrorist qendron qeveria amerikane apo anti-Islami eshte njesoj si te pretendosh qe cdo Islamik eshte terrorist.

Nuk e kapa kte o i lebetit. Nuk e di a merr vesh frongjisht por aty nuk ka asnje aludim se e ka bo qeveriu amerikon kete, por thjesht tregohet tmerri qe perjetojne ca rob vetem se gomeret qe e majne veten per Cherlock Holmes dhe qisin foto e nuk lane njeri pak ezmer pa e qujte kandidat per terrorist.

Nuk Besoj se do kapet i gjalle, ne keto momente ka te shtena rreth nje shtepie te rrethuar.

I dyshuari eshte i plagosur ne nje barke ne oborr te nje shtepie.

E zene lepurin me qerre qafirat.njerin e palosen tjetrin e kane rrethuar.hallal parate e taksave.

E kapen me ne fund, te gjalle!

E kapen gjalle duket

Po, pati duartrokitje aty ku e kishin rrethuar, dhe tani sapo tha tv qe Policia e Bostonit ka publikuar nje tweet: Suspect in custody.

Qe

Suspect in custody. Officers sweeping the area. Stand by for further info.

xhibo jane 200 000 vete tani (ishin 300 000 me pare) duke degjuar live smiley ca me shikon tv...

U kap 

Lajmi me pare kalon tek ne Fiqo, pastaj vjen tek ju per nje kafe & dahon smiley

Po ju mo par ia thoni gjonat Peshkut se grus smiley

Po ne jemi rrehat bre Fiqo se s'jemi te gruzuar si ju, kurse dashnoreve ja shperndajme lajmin me nje sms te gjithave pernjeheresh smiley

Ky kishte bere furik tek barka e parkuar e nje komshiu bythe way, shkoi komshiu dhe u habit fare kur e pa: s'kishte asnje veze!

19 vjeç, adoleshent i llastum, iu dhimbs jeta vet.

duhet edhe ta cosh ne spital tashi pleren, ta cojn ne ceceni. f him

Keni ndigju ndonjihere per Craft International?

Teorite konspirative te shtypit alternative do te lulezojne e do kemi edhe filma enigmatik. Nderkohe 50 persona jane te gjymtuar ne spitale nga aktet qe deri tani keta bukuroshet ishin te perfshire.

Une bera nje pyetje, dhe po pres pergjigje. 

Pergjigjen e more, ai person qe pretendon se i kap lajmet para se te publikohen kerkon attention e publik. Dikush beson se Sept11 e organizoi Bushi i ri. Keta te dy jane zhytur keq por investigimi ska fillu akoma. Si mendon se Bostonianeve nuk do u dhimbsen viktimat por do mbyllin syte e do pranojne  si Shqiptaret Te keqen? Nuk na presim ne ti zgjuaresojne. Apo beson se Amerikanet jane te shtypur ne Boston.

Ajo qe me shqeteson eshte shtrengimi i procedurave te emigrimit dhe kendveshtrimi se cdo Musliman eshte terrorist, kurse kapelet e Craftit sic i shohim ne i shohin edhe prinderit e viktimave.

Dy idioter e bejne gjithe kete rremuje.

Ne fakt kur jane keshtu lunatics eshte me veshtire ti gjymosh.

thefshin qafen kush ka ate mendje , pune te zgjuar bene , vrane njerez , u vrane vete , dhe ky tjetri mund te hase death penalty , edhe dolen te gjithe me buze te kuqe dhe me zgjidhje

Vallai, dicka nuk shkon ketu. Ngjarjen e kam ndjeke ne menyre siperfaqesore keto dite, tashi kam dy ore qe lexoj tweets nga accounti i Jaharit dhe duket teper normal, funny, cool guy. Ne nje tweet thoshte qe "I don't argue with fools who say islam is terrorism. Its not worth a thing, let an idiot remain an idiot.", apo "to be honest I don't care for those people who wanna commit suicide." Etj etj.

Duket qarte se eshte besimtar, poashtu duket qarte se accounti eshte i tij.  Tweet i fundit i tij ka qene para dy ditesh. 

Diten pas ngjarjes, he tweets: "aint no love in the heart of the city, stay safe people."

 

nuk shkon pra , shef foton e tij te duket engjell, dy vellezer ju thafshin krahet moren veten ne qafe dhe te tjeret , ja te shohim cdo thote ne gjyq kur ti vije rradha po e lane ......s'di njeriu ca te mendoje me pare , ca dreqin qe kjo  ?

imagine how the victims and the families of those who were affected by the blasts

feel when they hear about how cool this piece of chit was

Epo gjithe ai gezim i policise se kapi nje 19 vjecar. Vdesin amerikanet per pak show

Eshte e dhimbshme mos te te beje pershtypje ....une u tmerrova vetem me idene se tezja e tij jeton ne Toronto.....

Po eshte turp qe i zgjati aq shume nje ushtrie te tere per te kapur nje 19 vjecar nje here. E s'eshte se s'po e qellonin, qe te mos e vrisnin.Dhe gezimi aq i madh eshte i tepruar, tamam si per show. Jo se s'ben pershtypje qe u kap. E kupton tani sa do ngazellehen te tjeret, ata qe urrehen nga nje person te shkolla, pastaj nga dy, pastaj mbeten pa shoke, pastaj vendosin te vdesin ne menyre te bujshme, te bejne nje qytet te tere te dridhet, te mbyllet e kapja e tij te jete aq sensacionale? Pse te hidhet nga ura, kur mund te beje kete?

shife, aman. http://www.liveleak.com/view?i=3af_1366449255

Cfare histerizmi masiv per te ardhur rende....... ! Keta amerikanet nuk jane ne rregull nga trute. Ne ate vend qeveria duhet patjeter te nise nje fushate sensibilizuese per te sjell ne vend toruan e popullsise se e kan humbur si Xhaferi simiten.

O Bame, po të ka marrë malli për tokon, shif ça gjeta. Ka ca dialogë shumë interesantë ajo tema.

Ironikja eshte se ky po mjekohet ne te njetin spital se bashku me nje pjese te mire te te plagosurve te Maratones.  Situate surreale smiley

He's dead anyways , no worries.

Me se e di une u kap i gjalle, dhe eshte ende gjalle ne spital...Une besoj qe do bejne ceshte e mundura qe ta mbajne gjalle, jane shume pyetje qe presin pergjigje se ka mundesi qe kete te dy te ishin korrieret, peshqi e vegjel dhe "masterminds" mund te jene ende te lire.

po gjalle eshte ne gjendje kritike thone ....diskutohej sot qe atij nuk do t'i jepet asnje e drejte per te fol , ai duhet te rrije ne heshtje...ka te beje me cenimin e sigurise se  shtetit dhe kategorikisht po mundohen t'a trajtojne komplet ndryshe........te presim cdo ndodhe , i jati sapo foli me CNN dhe nuk pranon qe femijet e tij jane te fajshem per ironi

Do te thote qe e ka bindur i vellai, po he.

diskutohej sot qe atij nuk do t'i jepet asnje e drejte per te fol , ai duhet te rrije ne heshtje...ka te beje me cenimin e sigurise se  shtetit

Po ngaterron Miranda Rights.

"If anyone wants to know who we are; what America is; how we respond to evil and terror - that's it. Selflessly. Compassionately. And unafraid."

ka thene Obama

Bravo i qofte Amerikes dhe amerikaneve. Eh ta kishim edhe ne gjysmen e atdhedashurise dhe krenarise qe kane ato!

Shpresoj qe ate 19 vjecar qe vuri bomba dhe vrau femije se "ishte bo derr" dhe "nuk i hahej muhabeti me njeri" ta bejne shembull per studime psikologjike. Ah, dhe siguro qe tani do i boje ca shoke aty ku po shkon.

Amerika, qe pas 9/11, sidomos nga gysma e mandatit te fundit te Bushit, osht transformu ne nje vend humbesish. Nuk e di a qe pikrisht 9/11 apo lufta e gjate ne lindje te mesme, por eshte e sigurt se amerikanet jane kthy tgjithe ne nje bunch of pussies. 

Nuk e di. per mu ky muhabeti i Bostonit ishte nje vertetim tjeter i asaj shprehjes texane;

Mess with the best, die like the rest!

Rrofte! Rrofte! lol

Hoppa, mua m'u duken shume te dobet me keta. Dy kalamaj vune bombe ne vendin me te fotografuar e me te filmuar te momentit ne ate qytet, dhe nje ushtri e tere mezi kapi nje 19 vjecar? Dmth, sikur ne vend te dy kalamajve te kishin qene nje grup i organizuar, do te kishin bere kerdine ne ate vend.

Kerdine the, do kishte qene nje tragjedi e papame apo ndegjume ndonjehere. Si ka ardhe puna, duhet dale ne shesh duke brohorite "shyqyr qe ishte veten nje teenager i limitum nga eksperienca e deri diku nga llogjistika."

E vertete. Pabesia te jep fillimisht avantazh te madh. Puna eshte te kesh bythe te rrish kur te kthehet tjetri. Keshtu shkoi edhe njeri dhe i ra gabimisht me grusht Tysonit nga mbrapa se i kishte zene parkimin, pastaj tha maj men vetem qe u kthy...mu duk fytyre e njofme...dhe gjithshka pastaj m'u zbardh krejt papritmas!

Vend me te dukshem per te kryer krimin, s'kishin ku te gjenin. Para gjithe kamerave, ne menyren me amatore te mundshme. Po te mos kapeshin dhe keta, vajhalli. Forcat e medha dhe koha e gjate qe u nevojit per t'i kapur, ishte shume turp per Ameriken. Tregoi qe s'ka as siguri dhe as aftesi ne forcat e zbatimit te ligjit. M

Yes, analize shume te sakte nga kolltuku dhe interneti. Mbase amerikanet te marrin si keshilltar sigurie.

Atje ku do shkoje ka nji shprehje :

"Shoqja e mire me shoke shume"

Nice, nice. Bravo FBI-ja. Ky shko si mcveigh under federal law.

sa shije te keqe te le mossigurimi i ambjenteve te maratones, aq shije te mire te le kapja e ktij toçit kriminel. Tashi pytje ka shum, po ashtu edhe mesime. Vitin tjeter po e pata lon duhanin, kam qejf te veapoj dhe un ne maraton.

dhe kshu o shokeni, duhet i sforco per ti reduktu armet ne njinivel te arsyshem, se kon robt dollape me koleksione me te medhaja se ato me kpuct e grave.

MA nuk ka denim me vdekje apo jo?

Federal law e supersid. Nuk esht hera e pare.

Jo ska , mund ta cojne ne nje shtet tjeter thone lajmet ku ka death penalty

Federal case. Si McVeigh

Reduktimit te armeve duhet ti shtojme ene zarat, kaqolat, gozhdat, per te mos harruar the deadliest of them all....TENXHERJA ME PRESION!!!!

Per ti reduktu thashe, s'thash keq mire e thashe. Nji tenxhere per familje. Se s'ha robi vetem grosh dè.

Po ca thu ore libertarian Obamist! Rasti me i fundit te tregoj se kur dikush do te beje keq e te vrase ne mase, ska nevoje per karabina me dylbi e mitroloze, çdo gje per te cilen ka nevoje gjendet tek farmacia e lagjes dhe tek hardware store ke fundi i bllokut. Poaq dhe me shume dem do ish be sikur dikush te kish marre 2-3gallona benzine  dhe pasi tja kishin hedhur turmes te kishin ndez i duhon - duke pase parasysh nevelin diletant te sigurimit te zones qe i kane bo professionallsat. Ajo qe ndodhi ate dite eshte e pafalshme, dhe mbi te gjitha e pakonceptueshme! Ju duartrokitni se u kap nje 19vjecar i cili ishte ne ndjekje nga krejt law inforcment, secret service, army, marines, navy seals etj. Po osht turp mer, se ne te gjitha keto situata, duhet ule dhe reflektu dhe jo me brohorite USA, USA, si bole aty ne shesh. Osht turp! Amerika vazhdon te deshtojne!

+100.pikerisht ketu eshte trishtimi i madh....ne cilin do moment cilitdo te skuilubruar ,te pakenaqur,te braktisur ,te lene nga gruja ,te rrahur nga baba,te dhunuar nga sherifi i lagjes ti mbushet mendja i mjafton me zgjedh madhesine e tenxheres.

Ne duhet te bejm ate qe mundemi i her, pastaj kur te nuk mundemi duhet te bejm edhe te nukmunduren.

A e di sa rrypa pa arsye per te rrojt jane te armatos si mitraliere ne 50 milje radius prej ku banon?

 Per ata qe ju duket e egzagjeruar festa neper rruge, sidomos atyre me flamur amerikan perkrah emrit. ka nje fjale per komentet tuaja, mosmirnjohes! Dhe un kur e pash ate titullin aty That's how streets of Boston roll, tissue required. thash me vete, kamon now this is oversensitive po aty nga fundi kur te gjith po kendonin himnin i was touched too.

 

It is true, Tragedies like these bring ppl together, They just are that much polite in everyday interactions.

Do ta kuptoja brezin e propagandueshem shqiptar te komunizmit, por e verteta eshte qe kjo sjellje per nje 19 vjecar eshte patetizem, seriozisht. Shikoni komentin me te votuar smiley

http://www.liveleak.com/view?i=ab9_1366435066

Imagjinoni tani sa do t'i shtohet deshira te cmendurit te radhes te jete "kaq i forte, kaq i rrezikshem per te gjithe". 

ku shkonte ky me ate emer o lla? normal qe do binte n'sy per keq nji dite

kam lexu se fundi Caduta Libera,Nikolaj Lillin,siberian,ish snajper i ushtrise ruse per dy vjet ne cecenia.Ajo çìka tregon ai,eshte me tmerr se ç'bene serbet ne Bosnje.Tmerr i  shkaktuar e pesua nga te gjitha palet.Nuk ka qene kafsheri sepse ne boten e kafsheve ka me nobilkitet,ka qene djalli ne forme njerezish...Nuk ka limit e keqja qe mund ti beje njeriu njeriut.Me siguri te traumatizuar e te te pakuruar.Zot na ruaj nga te skuilibruarit ne keto kohra.....se sikur jane bere shume

Po mundohesh te thush se shqiptaret, ngaqe kane pare keq, jane te prirur te bojn keq sikur kta çeçenet? Qyqja!

Gjithkund shef shqiptare smiley

Gjithcka deri tani tregon per nje deshtim total te forcave te sigurise te cdo niveli, qe nga forcat operacionale, te ato logjistike, deri ne komanden e larte strategjike. Si te nivelit lokal ashtu edhe te atij federal.

Cfare propozon ti Deion atehere? Nga nje dron personal per 315 milione banore?

Ngjarje te tilla jane te paparashikueshme , sikur ska vend te flasim per " deshtimet" qe presupozon

elba plz mos nderhy kot

Ne fakt ti qe flet nga Izraeli duhet t'i dish me mire smiley

Jo me ska lidhje

Jo, ate do ta propozonin pikerisht kto forca te sigurise qe deshtuan per te devijuar diskursin dhe per te maskuar pikerisht kte deshtim. Nuk eshte aksident qe sa here ka deshtime te shkalles se tille ne Amerike diskursi devijohet nga pergjegjshmeria e shtetit te shkurtimi i te drejtave civile apo gun control. 

Turp per ata police qe e lane te ike kur e kane patur dy here te rrethuar. Kta nuk e kuptojne qe ne momentin qe jane ne ndjekje te nje terroristi eshte ceshtje sigurie kombetare, prandaj nuk je me polic, je ushtar. 

Turp per FBI-ne qe e kane patur ne radar 26 vjecarin ne baze te inteligjences se mbledhur nga sherbimet ruse. Mire qe nuk ishe ne gjendje ta parandaloje, por si ka mundesi qe u deshen 3 dite per ta identifikuar kur e ke ne liste si person te lidhur me faktorin fondamentalist? Dhe eshte pikerisht nga qyteti i Bostonit ku edhe u krye sulmi.

Turp per ata qe dhane urdhrin qe i gjithe qyteti te mbyllet brenda nga nje terrorist i vetem. Kane vendosur nje precedent te rrezikshem qe do shfrytezohet nga terroristet e ardheshem, dhe kam pershtypjen se nuk do vonoje sulmi i radhes. Pervec shperndarjes se panikut dhe ankthit ne popull te cilat u pane qarte me ato skena te shemtuara festive qe me kujtojne pergjigjen e botes arabe ndaj 9/11, nxorren ne pah antivlera frike dhe cowardness qe demtojne ne menyre gati te pariparueshme psiqiken kolektive te shoqerise amerikane. 

Mund te vazhdoje me median etc etc po deshe

Shume dakord jam dhe une. Tani terroristeve do t'u duket gje e lehte fare te terrorizosh popullin, duke e mbyllur te gjithin ne shtepi, kur e beri nje dava 19 vjecari. Kjo dobesi e Amerikes ka shanse t'i hape rruge rasteve te tjera. Do zoti qe jo

Po te jap dhe une mendimin tim mbi pikat ku ti permend turpin.

Besoj e mban mend, tani shpejt, manhunt qe ju be nga LAPD atij ish-ushtarakut Christopher Doner. Gjate ndjekjes se tij pati shume viktima civile. BPD nuk la pas asnje viktime (polici i MIT vdiq pasi o konfrontua me vellain e madh) ne kete rast ndryshe nga LAPD te cilet u transformuan ne ushtare sic thua ti, shoot first ask questions later. Ndaj, ndoshta nuk mund te konsiderohet Turp taktika qe u ndoq kesaj radhe. Turp do kishte qene po te kishin krijuar viktima te tjera te pafajshme ne ndjekje e siper...

FBI beri kerkese publikut qe ti dergonin materialet filmike dhe fotografite qe ti filtronin. Jam i sigurte qe materiali i vene ne dispozicion ka qene SHUME i konsiderueshem. Eliminimi i personave te cilet ne pamje te pare dukeshin si te dyshuar (dhe neper forume jane postuar plot foto te cilat te gjitha ngjallnin dyshime) tregon profesionalitet (perveç ketij, ky duhet pushuar nga puna smiley) nga ana e tyre duke evituar lynching mobs. Fakti qe ata kane kete lloj bashkepunimi me ruset mua nuk me duket gje negative perkundrazi ju ka shkurtuar shume punen.

Urdheri i mbylljes se qytetit brenda ishte per te evituar collateral damages pra. Krijuan nje zone prej 20 blocks dhe ju thonin te gjitheve te qendrojne brenda. Fakti qe ai ishte fshehur ne nje varke pas shtepise se nje qytetari te thjeshte (i cili si perfundim ishte ai qe lajmeroi policine pasi kishte pare shenja gjaku, ishte afruar te varka, kishte pare brenda dhe kishte lajmeruar policine) tregon qe ishte nje vendim i drejte. Shto ketu dhe faktin qe duhej kapur gjalle.

All in all me duket se kane bere nje pune te mire...

Interesante per mendimin tim eshte fakti qe ata persona te cilet nga media filluan te konsiderohen si te dyshimte u paraqiten vete prane forcave te policise per te provuar pafajsine. Kjo sjellje ma merr mendja do perdoret dhe ne te ardhmen nese do kete situata te tilla.

Ps: Per te provuar pak a shume kete pjesen e fundit, per rrezikshmerine e medias, me vjen ne mendje umbrella man 

O iu marrte Obama te ligat e iu bofte kurbon ketyre shqiptare qe i dine te gjitha.Vetem nje lagje e bostonit ka me shume banore se i gjithe shteti i izraelit e te identifikosh nje te dyshuar ne ate popullsi aq te madhe ne nje hapesire stermadhe eshte si te kerkosh gjilperen ne kashte .Ata i identifikuan , nje e palosen tjetrin e kapen te gjalle brenda javes ti e quan nje deshtim total te forcave te sigurise.Domosdo qe do e paraljmeronin popullsine te ruhej se ishin terroriste te armatosur qe i paten then mendjes "ik o pirdhu" dhe mund te vrisnin te tjere.E vleresojne jeten e njeriut keta .Qofte edhe nje jete e humbeur eshte teper shume per ta .Nuk jane si ne qe vrasim 4 demonstrues e themi"he mo se ca kokepalare ishin".

Nuk ben vaki ne asnje vend te mbyllet nje qytet me miliona njerez prej nje 19 vjecari, po rri tani.

Deion, ke ndonje eksperience personale me operacionet e policise. Me nje llaf e di si organizohen taktikisht, precedencat, shkallen e kunderpergjigjes....etj.etj. Ke hyre ndonjehere ne sallen e komandimit te nje operacioni policor. Po me makine te blinduar gjate operacionit ke dale ndonjehere? Ose me thjesht, e ke ndjere ndonjehere plumbin te te fishkelloje pas veshit? 

Se kshu per te thene qe Amerika eshte tiger prej letre dhe kete ma konfirmu dhe berberi i lagjes eshte kollaj. Jo se ti apo ndonje tjeter do i beni amerikanet te ndryshojne mendjen dhe te dalin nga dollapi, po thjesht kshu sa per ti dhene pak peshe muhabetit.

Opa filloi shkarkimi i inerteve ne blog

Mos u tremb, nje pyetje te bera, ngaqe me nje batute hodhe poshte nje nga operacionet me te medha te policise amerikane, qe per fat perfundoi dhe me sukskes. Kuptohet jo per shkak te policise. Mbase mund te thuash si do e kishe organizuar ti kete manhunt dhe pse.

Ore qe do behesh amerikan do behesh, po pse te na lodhesh ne tjereve eshte halli. Ik tani mos mu drejto me me komente idiote se nuk me dukesh as kalama jo per gje.

Po ai eshte amerikan qe tani. Ka te drejte te rrije 6 muaj rresht ne Amerike smiley

Ops, thashe se kishe ndonje argument me te forte se komente te ketij lloji ngaqe po flisje me shume kompetence  dhe mbase mund te kishim mesuar dicka te re, megjithese i kam asituar disa aksione policie ne vende te ndryshme. Me fal qe t'u drejtova gjithsesi. Nuk do ta bej me

Kjo puna e turpit qe dhane urdher qe njerzit te mos dalin me duket e tepert nga ana juaj. Te minimizosh humbjet e jeteve pa aresye eshte minimalja per te cilen nje qeveri duhet te kujdeset. me kujtohet qe Amerika kete gje e ben dhe ne shtetet e tjera ku ka perfaqesi. Keshtu psh Ambasada Amerikane me 21 janar te 2011 beri thirrje qe njerzit te mos dalin neper rruget e Tiranes dhe pati te drejte se Saliu i palosi keter vete me duar ne xhepa e plagosi nja 10 te tjere. Po nejse, varet si konceptohet qenia njerzore. 

Shume pika te drejta. Gjithashtu, pothuajse ne te njejtin nivel mua me inatos NASA: vajten 30 vjet qe kur shkuan ne hene, dhe akoma nuk kane vajtur ne mars...

U bere ti te gjykosh se cfare eshte turp dhe cfare nuk eshte O Alain Deloni lol. Epo kjo pike e zeze. Nga maja e karrikes atje perballe nje monitori apo whatever perdor per tu peshkuar ketu, te duket sikur me nje prekje/click me shkop magjike cdo gje behet sa hap e mbyll syte. Heres tjeter kur te ndodhi ndonje incident i ngjashem terrrorist, make sure you stick around here. - mund ti duhesh FBI. 

Nuk ka problem, arsyet e ketij "deshtimi total qe nga forcat operacionale, te ato logjistike, deri ne komanden e larte strategjike" do t'i shpjegohen qetesisht Obames nga PPU (jashte US se ata i dine me mire keto pune) disa here, derisa t'i kuptoje. Si bonus do t'i jepen dhe zgjidhjet perkatese. Se fundi, do t'i jepen 6 muaj afat per implementimin e detyrave te shtepise, perndryshe ... greve e pakufizuar nga Michelle (dhe mos i shkoje menja per nei intern).

Po vete Amerikanet ashtu po thone neper forume te ndryshme, e madje dhe ata te kombesive te tejra. Vetem shqiptaret e Amerikes degjoj akoma me mentalitet komounist qe adhurojne te madhin me sy mbyllur e s'pranojne qe te kete gabime. lol Ku eshte pare qe nje 19 vjecar te mbylle nje qytet me miliona banore e t'i shpetoje nje ushtrie te tere? 

Ik ere trap, ha noi akullore te Blloku edhe mos u merr me gjona qe si merr vesh!

hahaha, fiksim i kam keta te metet qe nxehen kshu. S'po te kthehem se mjaft deme te ka bere komunizmi, te ka lene gjithe jeten lepe peqe para te madhit te radhes. 

Nuk ka problem, se ne total na shpetoni faqen ju shqiptaret puro.

Tashti problemi eshte qe America nuk na jep sigurine e dikurshme ,eshte lladike ,obeze.Dy çeçen e ja se ç'bejne.e uragani sandy ja ç'ben ,e Al qaeda ç'ben...te prozaket e radhes me arme e pa arme po keshtu...quo vadis?

E drejte, po dhe nuk i jane ndare fatkeqesite, sic i numurove dhe ti. Kurse ne itali nje berluscon 70 vjecar palloi trecerekun e Italise dhe s'ka ci bo njeri...smiley

e pse ti beje?Ai pallon ato pallohen ,ku eshte problemi smileyKush u ankua?Ku eshte fatkeqesia?kurse te vjet Shamil Basajevi midis Bostonit e te ben gjemen....halla halle kjo dynja

O Zana mos krahaso Italine apo ndonje vend tjeter te Europes me USA . Mos e beni ate gabim. God bless USA smiley

e bekofte deri ne fund.Une nuk krahasova kerkund Italine me Ameriken...ku e pe.Po them sentimentet e mia,pikeveshtrime personale.

Po nga ai pike veshtrim u nise. Rendite ketu 'deshtimet' pa e pas idene si, qysh, pse, dhe pse. 

ku e krahasova ameriken me Italine? kete me thuaj...Mandej jane ekperienca qe une ketu i perceptoj keshtu...kaq.

Ti the s'na e siguron me qetesine, jeten si ' dikur' . Kur dikur oj Zane? Po per sandy-n c' pike veshtrim ke? Sa e madhe eshte USA? 

tu nigju nje plak italion tu i bo muhabet baristit (ke Nero - nje rrjet kafenesh ne Londer). Ke bo mir qe ke ardh ktu, italia po shkon mbrapa. Po ja bote ky i riu, ktu gjen cdo gjo. ene masnej harroi me ma dhon sandwichin qe mora per mengjes.....

ahahaha

Nuk jane te thjeshta gjerat sot Jo. Nuk krahasohet dot me 'dikur' . 

Tashti problemi eshte qe America nuk na jep sigurine e dikurshme

Kujt t'ja japi, juve ne Itali? Po ju dhe Evropjanet e tjere kullera sikur e shani Ameriken sa te mundeni.

gjembi ,e dashtun....une jam Zana ,nuk flas italia ce moi...Nuk i jep sigurine e dikurshme te gjirheve,eficencen e saj ,padhunshmerine e saj.Ishte vendi me formulen vincente.Askush nuk mund ti bente asgje...Dy çeçene e zbulojne vulnerabile ,te brishte ,te frikesuar...mbipeshe,tutkune me police Bobby lladike

Mire.

Jane polici i botes prandaj terheqin edhe urrejtjen e gjithe ektremisteve.Asnje terrorist psh nuk ve bomba ne zvicer sepse jane asnjeanes shohin punet e tyre.Por kur kosovaret ishin ne rrezik nuk therrisnin "o  zvicer hajde na ndihmo" po o "amerike hajde na ndihmo" .Dhe ata erdhen perzune serbet , vune drejtesine ne vend.Ekstremistet serbe kur u shpall pavaresia e kosoves nuk dogjen ambasaden zviceriane po ate amerikane.Tani kush jane fajtore amerikanet qe vene te drejten ne vend apo ata qe e shkelin ate?

Apo s'jane te forte kto taliont. Akoma s'kane gjet kush vu bumjet ne vitet 70. Rrine e rrine e bojne nei film per ate pune. Pastaj harrohen me pallimet e Berluskes.

kto italjon gzojn si me u ra llotaria kur i pallon Berluska

pyt zanen

Kto jane loqe per Zotin. Vjen tjetri e ta fut thiken mas shpine, ky thote ku i kish syte. Ti hudhesh e e kap fajtorin, ky thote nuk vrapo burri keshtu me kap nji kalamo...A kto jane ftof n'byth me soj e sorrollop. Kur i hudh bomben Rusi teatrit ne Moske pastaj, fillojne...a po, kshu bohen punet! 

 

Po ti c'ke, nje here. Ti s'je as amerikan. lol Qysh tha Zef Deda per kusheririn ne Amerike? Ata pilafin e bejne kos, kosin e bejne supe. lol Ca traumash.

dukesh qe s'ke jetu noiher n'amerike t'veriut qi ta kuptosh pse mund te flase nje kanadez ose nji amerikan njesoj sikur ta kete te oborri i shpise te vet kete pune. njesoj shqetesohet edhe nji nga teksasi, e nji nga toronto, pavaresisht se boston mund ta kene ne mes me largesi. ceshtje kulture kombesh kjo.

Sa per kuriozitet, ishin 2056 kanadeze qe vraponin ne Boston dhe rreth 10.000 pjesetare familjesh dhe shoqni qe benin tifozllik. Intervista e pare fare pas eksplozionit qe beri xhiron e botes ishte e nje kanadezi.

Peshk ,ketu te pakten une nuk po i them marshallah primitivit skizofrenik çeçen...ketu eshte si me u mbrojt ma mire...

Zana, pak e veshtire Amerika per t'u kuptuar nese nuk ke jetuar atje. Kur filloni gjykoni pastaj nje operacion te kesaj permase me nje batute te tipit "ky operacion ishte i organizuar shume keq dhe pati shume dobesi..." tregon vetem injorance. Si te dal une tani dhe te them qe "beteja e Waterlose pati disa gabime ne organizim nga ana e Napoleonit..." Mos u beni kot gazi i botes.

Cilido vend eshte veshtire per tu kuptuar kur nuk jeton edhe Shqiperia jone edashtun eshte gati e pakuptueshme per ne..une te pakten nuk po gjykoj e paragjykoj,po them perceptimet e mia personale....Se si arrin te une ky event,idea qe kam une per Ameriken (qe eshte vetem e imja9e se si me del.Kaq.E ky perceptim ,nuk me ben te lumtur...mbase eshte subjektive ,jam une qe eshoh keshtu...mundet   ka shume mundesi qe reliteti te jete krejt ndryshe....ishalla

Shqipo hesapi PF.Hyp se te vrava, zdryp se te vrava.Come on now sa kohe ke qe i njef shqiptaretsmiley

Ashtu eshte xhanem, po nganjehere harron njeriu me ke po flet.

tesh nuk e kuptoj pse e devijoni diskutimin te italia ,pallimi e Belusconi.Si te them po ja edhe gjermanet po te forte shume ,edhe hollandezetaaaa s'kane goje me fole...po ruset hmmmmApo hiç si zakonisht jam une qe flas nga Italia e yrysh...amani kini nji minimum logjike po nuk perfaqesoj Italine e as po e krahasoj me te.

per llogje kavaje te vetmit jemi , po rrini mer rehat , ata vriten ju ziheni

shifni pragu e mrena .

edhe respekt per femren , po ju desh qefi

Ju ne Kanada s'keni pse te keni frike. Nuk e sulmon njeri kanadane. Po te vene bomba andej keta arabet, shanset jane te vrasin ndonje kusheri te vetin.

Peter ...jane te njejtet ,nuk mund te ndryshojne...ç'pret   ky eshte imazhi qe ka nga familja..keshtu trajtohej e ema ,te motrat kushtu ben edhe ky kudo i vjen rasti ne virtua apo jo..Pra nje fare çeçeni

edhe ben vaki , zakonisht virtualiteti u jep njerezve lirine e mendimit qe ne jeten reale nuk e kan pas ate mundesi dhe jo vetem , por edhe ego-ja instinktivisht merr jete duke dale siper uni-t , liri vituale - erresira e shpirtit  ne revolucion smiley    edhe dalim t'gjith princa e princesha prej anglie shqiprije kanadaje amerike e italije

sa para ben ??

lodhi qe lodhi , shkruni me fjale te embla , do provoni se dhe vete se sa e embel do t;ju duket kafeja pa sheqer  smiley

Ne tone me serioze, per ju halle qaresit e amerikes. Kete punen e dobesise se amerikes e ka qenis Klinton efenia vete. Nuk ka as nji te keqe te amerikes qe nuk e rregullo dot pjesa e mire e saj. Me kete kishte parasysh dhe fustonin helaq te Monikes. 

Kshu qe mos u fusni kot ne siklet, e larg qofte e shfni nei enderr te keqe.

A nuk eshte e vertete qe shqiptaret, si ketu, e si andej, kane nje imazh per Ameriken me te madh se c'eshte ne te vertete? Jo amerika rrezoi berishen ne 1997-en, jo amerika beri kete, amerika beri ate. Jo vetem ne Shqiperi, xhanem. Sa me te trashe njerezit, aq me te theksuar e kane kete tipar.

Jo mer cun, nuk i bo amerika gjith ato gjona. I bo zoti, po ia vesh amerikes sa per sport.

Ti shyqyr paske gjet formulen e hollimit, robve po ju del shkuma te hollohen icik. smiley

After all -USA is the greatest country in the world!  Fjalet e teperta Jane fukarrallek- ka thene populli yne I madh shqiptar. smiley 

I marrte te keqen Shqiperise Usa dhe Kanadaja , mos shif njerzit qe e lline punen ti .......Albania nr #1

eeeeee duaje atdhene si shqiptari ameriken smiley

Po qe eshte shteti me i fuqishem eshte, e shpresoj te mbetet, se eshte pike referimi. Por robt dalldisen kot me kot per Ameriken, u japin edhe atribute qe ata s'i duan. Vjen ambasadori amerikan ne pune te vet, i turren hajde me zgjidh hallet. Thote nje brockull ambasadori amerikan, vuu te gjitha mediat, a thua se kush e tha. Kembet ne toke s'i bejen keq askujt.

amerikes i esht rrit nje cik si shum mendja. qortime te tilla i bejne mire. ajo besoj se i vlereson ato. e sjellin "down to earth".

ajo e ndjen se ka shume e shume gjera per te bere. 

Po ketyre taneve qe jane me amerikane se amerikanet, si u behet?

kembet ne toke e kisha per tanet, mqrf

perderisa jemi qytetare amerikane, dhe i paguajme tax nje me nje ketij vendi , si thua ti mos behemi? Se bie fjala psh une paguaj me shume se 60%  i amerikaneve, apo ishte 40% lol. Nuk po diskriminoj. smiley

Te pakten behuni sa amerikanet, mos ua kaloni atyre. lol Amerikanet kane aq sa te thone te gabuarat e vendit te vet. Amerikanet shqiptare, dhe ata qe s'kane shkelur fare andej, s'e bejne dot. lol Ka skene me patetike se ajo "Bushi, Bushi" ne Fushe Kruje? Problemi eshte qe ajo skene eshte mentalitet ne shume vete. Njerez qe jane rritur te mesuar te mos kene dinjitet, por te perulen pa takt fare para te madhit, sic benin ne komunizem.

puna eshte qe nuk e di kush eshte me amerikane se une. Si ta identifikoj amerikanin e vertete? smiley

Varet se nga e sheh. Po e pe me statistika, Amerikane je. Por ne teresi s'besoj se je me Amerikane se ai qe i ka te dy prinderit e lindur ne Amerike. 

Amerikani i vertete vazhdon akoma te luftoje komunizmin... smiley

Mos harro pelegrinazhin ke varri shna-Huverit... smiley 

Po i ka hip vetja në qejf mër. Si tha ai "If America were a car, it would be a Bentley with portorican girls feeeding you grapes" dhe amerikanët e morën seriozisht. Grillo mori në qafë Italinë, Kris Rok mori në qafë Amerikën.

Meqë ra llafi, këtej nga katuni jon u tha që e joma e ktyre çunave kishte thon "Efbiaji ka pas kontakte me çunat e mi ç'prej disa motesh". Nashtina po t'pys se ktejna u tha ene "Vduq ene i dyti" dmth ishin gojët e liga t'katunit.

Tashi sa e vërtetë osht ky lajm?

p.s. Amerika po bie, po rron Inglizi, rron Gjermania! Po e pe keq, t'kom rujt i shpell anej ku e di tina. Shtatë vjet ka qëndru njoni e s'e ka kap dot as Efbiaj as Ensiej as Ejbisinjuzi. I venin kto t'Reneas po humbshin rrugën. 

nuk behesh dot kapedan me 7 vjet.... smiley 

Kapedan si Zef Bushati mbase nuk bëhemi, po të paktën paktën budista si Bred Pitja mbase bëhemi.

Moza duket qe je ne massachusetts. Te gjith ata qe jetojne ne US dhe komentuan se reaksioni ne rruget e Bostonit ishte oversensitive should think well before they speak. I sometimes sneer at people when they say I love Usa, but after i heard the people in the streets spontaneously sing the national anthem i was touched too. Thank you Usa, corruption runs deep but we still love this country. If you find it in yourself to still say I love Albania how in the world can you talk smack about AMERICA .. smiley

smiley

pain hurts

chicks dig scars

glory lasts forever.

Mua me teper me irroton fakti qe njeri perj ketyre vellezerve kishte fiuar dhe burse nga shteti per kolegjin ...Fakti tjeter keta ishin vete sportiste dhe priten rasnin te godisnin nje nga evenimentet me te rendesishme sportive te Bostonit... .Bukeshkale mosmirenjohes!!

Art po he fol o burr, ka dhe nga keta ketu qe fillojn edhe mbrojn ideologjine myslymane.. Im going in the record as saying... burn that f-ing book, yep, I SHIT ON SHARIA LAW!!! I said it. Esht gjynaf nga Zoti te jetosh ne amerike edhe te mbrosh viruse te tilla mendore.

arto, dikur edhe ata kane qene njerez...

Nuk diskutohet Bame,, askush nuk lind moster por shendrrohet ne moster...Nqs se 10 vjet ne SHBA nuk paten efekt ne c'monstrimisimin e ketyre, atehere duhen ngritur duart lart dhe thene se per tipa si keta nuk ka shprese te behen njerez.

harroje!!!

Amerika ne ndryshim nga vendet nordike, dhe kanadaja psh (nordike ne kjo smiley ) nuk ka programe sociale per integrimin e emigranteve!!!! 

Amerika nuk ka programe per te ndihmu te vetet jo me te hujshmit. Ketej te marrin me shpresen se si vegel do i hysh ne pune per dicka; nese jo nuk ka problem, skarco tujte se ka te tjere...

 

Per ngjarje te tilla kushdo duhet ta cfaqe Gezimin per neutralizimin e teroristeve . Aq me teper kur behet fjale per USA me mundesi Absolute te Hapur per krime ndaj popullsise se pafajshme e veprimtarive Paqsore  si maratonat !!!!!!!!!! Kushdo mund te fantazoje per " masa te rrepta sigurie "por eshte absurde te mendosh pastaj se je ne nje Gare Paqeje ndryshe nga shoqerimi i nje autokolone me Raketa Berthamore !!!

Me thone te drejten ne disa raste tek PPU , eshte diskutuar kjo lloj "sjellje " e Amerikaneve  .Ne se nuk kuptohet " Kjo eshte USA. Kush e gerget do Perballet ""..atehere del se duhet si thote z.Pjer ...duhet lexuar me me shume vemendje .

Amerika per mua vertitet ne dy Linja ...Ate te Parndalimit qe ka pas qene metoda nr1 e Lindjes dhe ate te Lirise dhe te Drejtave te Individit qe eshte karakteristike e saj .

Kuptohet qe megjithe ate teknologji perfekte me mundesi "fotografimin e nje topi futbolli nga Hena "askush nuk mund te jete jasht kontrollit.etj etj Por ndryshe nga Lindja qe" LefKOPETE  spiunonin vllain brenda Familjes se pse "u kollit " atje duhet te kryesh Dicka te jashteligjeshme qe te behesh objekt i Regjistrimit . Por ,perseri edhe atehere nuk mbahesh nen survejim sepse te shkelen te drejtat etj etj .

A ka ardhe koha per nje "gershetim " te tille ? Mbase eshte me e doboshme se harxhimi parave per ca PISA ,me tere kuptimin e fjales "terroriste ",qe rrine gjithe diten pas ekraneve si Menagere  e vrojtojne "sekondat" e punonjesve, per ti zevendesuar keta me pagesa per " analitike " te individeve te dyshuar .Ky kombinim a mund te jete me i suksesshem sesa njeanshmerite ! Mendoj se PO !

Me kujtohet ajo periudha pas 9/11 kur u hapen kafe te reja shqiptare kudo ku kish komunitet shqiptar (1 dallar espreso lavazza smiley ), zakonisht ortak me nje shqiptar ishte, nje prift i dale ne pension, ose ndonje amerikan i edukuar qe kish zbulu lidhje te reja shpirterore me ket popull te vjeter sa vet koha. smiley 

U rekrutun te gjithe ish spiunet e para 90-tes, anti-komunist te medhenj mer yahoo, qe   ishin leju me u fut ne amerike, dhe vu spiunimet.  Sa rob shkun per lesh ne ate kohe... smiley U infiltrun xhami shqiptaresh, e u hapen xhami te reja per te terheq grigjen ne livadhe me pak helmuse... Punoi amerikoni shkret fort, por shume njerez e hongren si pasoje e abuzimit te spiuneve me "pushtetin" e ri...

Maj men, kish nje fryme kritike, e tipit e ka dhi icik dhe Amerika mo, pranej ndodhin keto gjona, mese e kuptushme... por kish edhe nje fryme tjeter, tip arome kerrme qe del nga fyti i dikujt qe ka kancer mushkrish; mir ja bone qenve, kullat mush me cifut, hallall binit te ladenve etj etj 

Bame, eshte e vertete. Te njejten gje kam degju dhe une per X club me shqipo, prane nje xhamije. Believe it or not, spiunet ishin 'shqiptaro-amerikane'. Ika une tani,se dhe keto lexohen ketu, skam pa e degju gje . smiley

shperndahuni se po na numerojne... smiley 

Koha me dal me bo nji vrap, se u mlodhen gjithe trollat ketu. smiley Terqeta Mono!

prandaj duhet patur mendja smiley

Mu s'do me vinte keq te dilte ndonje nga ndonje komb pak me i avancum se Amerika dhe te thoshte 'nigjo ne populli i Ishullit Filan ne Paqesor i kemi pas zgjidh keshtu kto probleme ne te kaluaren dhe ja ku jemi". Po kur del njoni qe akoma e rref polici rrugor si derr ne rruge se parakaloi makinen e deputetit, apo qe i vjedhin voten sy per sy ne TV dhe thote, "eeee...pa vdek ky nuk bojme hajer ne!" te vjen te pelacasesh mu si ajo tenxherja me presion e Bostonit. smiley

Po ate e thone vete Amerikanet mer. Vete amerikanet e qortojne ameriken per ate qe meriton. Por ju mbyllni syte sic i mbyllnit me enverin e me salen. Eshte difekt i shqiptareve ne gjithe shqiperine ky. Sa me te mocem, aq me thelle ua kane ngulur.

Pse mer ka dale moda mos me mbyll syte fare? Te forte qekeni! Iku imagjinata - tha. smiley

O karagjoze qe se kuptoj pse e vazhdon kete pune, amerikanet qortojne e do qortojne shume pune. Keshtu funksionojne gjerat kendeja, dhe sikur publikut ti mos i interesonte. Gjithashtu, do apo nuk do ti, eshte fakt i njohur qe forcat speciale/policia/ushtria ne Amerike eshte ne me te trajnuarat ne bote.. Kjo eshte nje funksion i pasurise, rolit ne bote, ngjarjeve pas 9/11, dhe madhesise se vendit. Problemi me ju, ti Hoppa apo ndonje klloun tjeter, eshte qe duke ditur rreth zeroje mbi nje teme flisni sikur jeni eksperta. Eshte njesoj sikur une te qortoje NASA per program ne hapesire, apo te ngrihesha ne 2003 e te qortoja gjeneralet amerikan se Sadami duhej kapur brenda javes...

... it's all a conspiracy to them 

C'lidhje ka nasa me kapjen e adoleshenti. Ne gjithe boten kane pasur nga nje 19 vjecar per te kapur policia dhe me ato qe ka Amerika duhej ta kishte kapur ne pak ore, pa panik. Ata realizuan qellimin e terroristeve... te mbillet terror. U shpetoi disa here dhe u mbyll nje qytet i tere per nje palo adoleshent. Turp eshte. S'ka nevoje te jesh shkencetar NASE per kaq.

Shifi komentet neper forume te tjera. Vetem ju ketu po beheni me perendimore se perendimoret, sic ju ka mesuar xhaxh enveri. http://www.liveleak.com/view?i=f85_1366471169

Yes, komentet ne yahoo! apo liveleak board eshte nga do ta marre une informacionin.Mesa duket memoja nuk ka ardhur qe shumica e shkrimeve ne forume te tilla nuk duhet marre seriozishte.

Tani te shkojme me ate qe thua ti... si e shpjegon kete qe ndodhi?

Policia nuk donte ta kapte eshte nje opsion qe e shpjegon. Policia nuk qe e zonja ta kapte eshte nje opsion tjeter. Ne rast se eshte opsioni i dyte, policia nuk e kapte dote, ti sa e dobet mendon se eshte policia ne Amerike? Per shembull me keq se ne shqiperi? Greqi? Itali? Angli?

S'po flitet per policine Amerikane, por cdo lloj force te ligjit, nga me ekspertet, kunder nje 19 vjecari. Imagjino po te ishin terroriste te mirefillte e te organizuar.

Pyetja ime eshte ti mendon se nuk donin ta kapin apo nuk ishin te zotet ta kapnin me shpejt.

Ne rast se e dyta, sa eshte pazotesia e tyre? Me keq se ne Senegal? Itali? Bosnje? Shqiperi? Nuk pres numra te sakta, thjeshte nje ide.

Po c'pyetje ben o njeri? Kur gjithe fuqite e mundshme policore e sjell verdalle nej 19 vjecar, si qenka kjo polici "fantastike". Po te them qe Amerika me kete rast doli shume dobet. E thone dhe Amerikanet. Shqiptaret thone mos guxo te thuash qe Amerika doli dobet. Une te dhashe dhe arsyen se pse shume shqiptare kembengulin qe s'duhet thene kurresesi qe Amerika doli dobet, ti me shkon te NASA e Senegali. lol. Ca te te them me une ty?

Ke te drejte. Amerika e pesojti me keq se Barca nga ky 19-vjecari. Shume dobet. Mbrojta gjate ngjarjes inekzistente, nje 19 vjecar bridhte brenda fushes e se ndalonte dote njeri.

Cthu o trap? Qekem klloun une sepse dikush qe ska bere punen per te cilen paguhet ka leju vdekje e shkaterrime jetesh? Po ti qeke palle mer!

Mendoja se njerezit diku pasi kalonin moshin 9-vjecare kuptonin se vdekja ekziston, se bota nuk eshte perfekte, se dhe ne Zvicer ka aksidente automobilistike, se dhe ne Londer ka bomba, se dhe ne Amerike ndonjehere rrezohen aeroplanet. Gjithashtu mendoja se njerezit kuptonin qe jo per cdo gje te keqe qe ndodhe ka nje arsye apo purpose.... oh well... Po keto qe thua tani nuk eshte cfare te bejne klloun. Eshte ideja se ti nga kolltuku jote di me shume se ata qe punojne ne kete ceshtje.

Je duke i fole njeriut te gabum. Nuk du ta zgjas me tej.

U rekrutun te gjithe ish spiunet e para 90-tes, anti-komunist te medhenj mer yahoo, qe   ishin leju me u fut ne amerike

+1

Atehere qeverise shqiptare i lind e drejta te kerkoje kompesim per kontributin e ketyre ish spiuneve te para 90tes. Se ne fund te fundit, teorine por sidomos praktiken albaneze e kane. Ja ku u zgjidh dhe problemi i borxhit. Po ne kto amerikont dobica largpames jane tregu, qe i mblodhen gjithe spaunat. Na e lane atdheun dac ne kete drejtim.

Kjo histori u kthye ne cirk vk. Ter televizionet mbulim 24 orsh a thu se kishin zbrit alienet, policia e fbi qe bllokojn ter bostonin sikur po luftonin me nje ushtri te tere jo me 2 cerra amatore dhe ne fund turma lincuese qe festonte si e nderkryer. Shume femijnore e qesharake. Duket qe amerika eshte akoma komb i pamaturuar. Edhe paskan nevoj populli me verte per nje gogol qe te shfryje hormonet adoleshenciale. Deri dje kishin komunizmin dhe raketat nukleare ruse sot ka dal gogoli ri terrorizmi islamik. Neser do shpikin nje armik te ri imagjinar. 

Sa shume experta per ceshtje sigurie paskemi pas te peshku mor cuna e goca. Tu fol robt nga divani, ndonjehere ne Shqiperi, se si duhet te vepronte policia.... wtf mer jau???

Ne djall bashkimi e afrimi e solidariteti gjate koheve te veshtira! Ju nuk shikoni thelbin. Nje shperthim ne nje dite te zakonshme, ne nje rruge te zakonshme ne nje shtet afrikan eshte dicka, por dy shperthime mu ne mes te Bostonit gjate nje grumbullimi qe ndodh cdo vit tash njeqindvjet, duke patur ne memorjet tona 9/11 dhe dhjetra raste te tjera qe na i kane çuar leshrat perpjete nga frika, eshte e pafalshme!!!! 

Ju i futni nje çike patriotizen me fund per te shperlare kete ndytsine, kete deshtim, mbi te gjitha sepse jeni frikacake dhe pastaj sepse jeni dele qe veni pas CNN e MSNBC e krejt sistemit te amerikes se ketyre 15viteve te fundit. Sherbimi per te cilin paguajme si qytetar te keti vendi, nuk eshte kryer. Ky vend nuk mbrojti shtetasit e vet ate dite (pas shume e shume diteve me deshtime te tilla), dhe per te ndrequr gabimin (sic ben kurdohere), ftoj te gjithe law inforcment, sherbimet sekrete, dhe krejt forcat e armatosura per te kapur nje femije gjysem te vdekur. 

1/3 e djerses time dhe familjes sime qe na i marrin ne taksa çdo vit, per te mos qene te sigurt as ne trotuarin perpara shtepise, eshte njeçike shume, prandaj nuk shikoj asnje arsye per te brohoritur ne nje situate te tille. Mund te kish qene nje nga ne apo familjaret tane, viktime ate dite, çdo na duhej brohorimat? Brohorima per çfare? Brohorima e festime sepse dikush e beri me ne fund ate per te cilen paguhet??? Losers!

Ka patur bomba ne Londer, Moske, Tokyo (me arme kimike ne 1995)... ne rast se nuk e kishe mesuar akoma qe bota nuk eshte perfekte, sorry for bursting your bubble. Fakti qe maratona eshte nje ngjarje e hapur dhe festive, ku ne qindra vjete s'ka patur asnje sulm, dhe qe autoret e krimit ishin njerez normal nga paraqitja e bente me te veshtire e jo me te lehte kapjen e ketyre individeve. Ka patur plot raste ku emri i autoreve te bombardimeve te ketij lloji eshte gjetur vetem disa vjet me vone ne rast se eshte gjetur. 

Sa per delet amerikane. Nuk e di se ku jeton e me cfare merresh, por atje ku jame une, talenti eshte nga e gjithe bota (Indi, Kine, Itali, Brazil to name a few), dhe nje nga gjerat qe thone, dhe nga arsyet qe vine, eshte qe pune si kjo behet vetem ne NYC ose Londer. Pra, te pakten ne qytetet kryesore, nga shkollimi/talenti/edukimi ne rast se Amerikanet jane dele, i bie qe popuj te tjere te jene qenie nje qelizore.

Sa per taksat e familjes tende, me vjen keq. Mbase mund te emigroshe dhe nje here qe te kene nje jete me te mire.

Dikush rritet, shkollohet e edukohet per te qene inovativ dhe te parandaloje/zgjedhi probleme; te tjere rriten, shkollohen e edukohen ne baze te standarteve, dhe perfundojne duke jetu ne baze te standarteve te cilat krijojne vete ne menyre qe tu pershtaten atyre.

Ti thu se standarti per keto raste eshte qe ngjarja ndodh, dhe autoret here zbulohen e kapen per 2-3-4vjete, e here nuk zbulohen fare. Fakti qe keto u kapen brenda javes, eshte arritje e madhe, arritje per tu pershendetur me brohorima. Approach prej te deshperuari! Approach prej shqiptari!

Ndersa une po them qe raste te tilla duhen parandalu, e aq me teper ne public gatherings - qe dihet se shansi qe te ndodhe dicka eshte dhe me i larte - te jene inegzistente, mbi te gjitha kur profesioniste trajnohen dhe paguhen per ti parandalu. 

Ti je nga ato qe thu se "hey! It couldve been worse!"

Une jam nga ato qe them se "hey! Thats unacceptable!" 

 

 

"Thats unacceptable!" mbase eshte qendrimi i duhur (the right attitude), por njehere pritet deri sa te sqarohen gjerat...

1/3 e djerses time dhe familjes sime qe na i marrin ne taksa çdo vit, per te mos qene te sigurt as ne trotuarin perpara shtepise

ahaahahaha ... kshu keni per ta honger gjithmon ju lower middle class

Ti s'e ke keq per disa gjere. Pse kam pershtypjen qe ti je i pari qe ankohesh nqs rriten masat e sigurise, kontrollet nga policia/ushtria?

Ne itali, jam ndalu mesatarisht 1-2here ne vit, ne cdo rast kam qene duke mbajtur backpack apo çanta dore me libra, computer dhe vegla vizatimi (dhe ne nje rast, me kane shoqeru per ne questure sepse nuk kisha ID me vete). Plus qe me ka ndodhe qe te ndalohem kur isha ne makine, 2-3 here gjate krejt qendrimit tim atje.

Qe kur kam shkelur ne kete vend, as sme ka ndalu njeri e as nuk me ka ndodhur qe te shikoj njeri qe te ndalohet per ta kontrollu (çanten, le te themi). Edhe te mendosh se gjysma e njerzve qe jetojne ne kete qytet kane probleme depresioni. 

Per ata qe mendojne qe vec arabet/myslimanet bejne te tilla krime, lexoni kete ne Anglisht.

Imagjino po te ishin terroriste te mirefillte e te organizuar....

Vetem per Ju Bledar , se kjo kategoria e FBI-sve te PPU mbase duhet te jete ajo qe Udhezon shtetin Amerikan nepermjet Fejs Bukve ose revoltimeve tip Hoppa - Hoppa smiley

Po te vazhdosh te arsyetosh me kete menyre do ishte me e arsyeshme mos ta nderpresesh , por ta leshosh pa FRE Imagjinaten edhe per "Tablo Sinoptike " ku CIA dhe FBI e kane organizuar si mesim shembullor per me i shti tmerrin Gjith Rumelise smiley

Ja dhe Hoppa-Hoppa e paska marre vesh me se fundi per cfare behet fjale .. Kjo eshte Amerika ...Qe kur kam shkelur ne kete vend, as sme ka ndalu njeri ...  , vetem se nuk e ka mbaruar frazen si krahsim per Ngjarjen ,mbase ka dash te thote "se po te ishte ndryshe do te thirrej ITALI " smiley

Kushedi tani mbase presin ndonje Fjalim te rendesishem ku sh ...mbajti ne mbyllje te asgjesimit te bandes se Xh .Mustafes .Vetem se dhe atehere shqiptaret u Gezuan kur u asgjesua kjo Bnade , keta dun me ja ndalu gezimin Amerikaneve .Cfare nuk lexon ketu mer Jahu ...kujt do me i fole per gezimin ti smiley

Kushedi tani mbase presin ndonje Fjalim te rendesishem ku sh ...mbajti ne mbyllje te asgjesimit te bandes se Xh .Mustafes

mban mend si shoqi enver jepte urdhera ne radio:te digjet pilli i divjakessmiley

Çar popull skllav keta ameriqenet ! Si mer jahu i mbylli mrena veç nje katunar prej çeçenis?!

perqindja e lart e shqipove ne Bostan ka ndikuar forte ne skllaverimin a Bostaneve

gad bles usa smiley

 

Ose mbase do te jete strukur ne ndonje qoshe, ndonje kazan plehrash, pasi ka mesuar per vdekjen e te vellait. Ka hapur syte e ka kuptuar qe vellai ishte idiot,  jo ai big man-i qe ky kujtonte se ishte. Mbase po mendon si te gjeje nje menyre e te thote qe i vellai e kishte detyruar e s'ishte ne zoterim te plote te aftesive te tij mendore. Se c'kam pare nje shpjegim te kesaj situate te nje seri e Criminal Minds, me te dobetin qe i bindet dominuesit ne grupin e ngritur mbi besim e e ben c'i thote, e bla-bla-bla te tilla, 

  "He's not been understanding anything. He's a 19-year-old boy,"Ruslan Tsarni said of his brother's youngest child, who is clinging to life in a Boston hospital after a gunbattle with police. "He's been absolutely wasted by his older brother. I mean, he used him. He used him for whatever he's done. For what we see they've done. OK?"Criminologist James Alan Fox says the uncle's intuition is justified. In cases like this, he says, it is highly unusual for the younger participant — in this case, a sibling — to be the leader.

so they repeatedly told him to stand up and lift his shirt to show he wasn't wearing a device, Deveau said.

Eventually Tsarnaev stood up and lifted his shirt for the officers.

"Once we saw that, we felt comfortable enough to send some officer tactical equipment to grab him and pull him away from the boat," Deveau said. He was taken by ambulance to a hospital.

Police are confident there are no other suspects, Deveau said.

so he was able to stand up.. then how did he shoot himself in the back of the throat?

"

dmth ti po thua qe ktyre ja kan futur? nje gje ta kesh te qart ketu nuk te bie njeri me qaf kot nese ti je ne pun tende nuk i bie njeriu me qaf nuk ka arsye pse ktyre te dyve po te ishin te pafajshem ti binin kot me qaf. 

nuk po them qe jan te pafajshem,.. po na pelqen cik thashethem o daj, ne prandaj kemi ardhur ketu smiley

Dmth sipas teje e kapen, pastaj e qelluan? Me gjithe ate media e njerez me aparate/celulare verdalle?

Komentet nga Amerika jane shume te dobta ..komente buzequmshish smiley

Futi dhe ti nje koment meqe I ke buzet me kos. Don't be shy. smiley

e terci e verci .......tanjocka ....

Come again??! 

Perseri filluan teorite konspirative nga Europa Perendimore?

Nuk paskan pune tjeter europianet por vec te vene cdo gje ne dyshim se cnodh ketu ne SHBA?

Sipas europianeve( me mire te sjellim ata si police ketu se kot i kemi keta tanet) jane persona te tjere qe paskan bere aktin dhe kjo bazohet nga nje teto e terrorriesteve qe rri ne Kanada dhe fliste si skizofrene.

Mire e zene se nuk kane bere ata aktin,po policin perse e vrane?Apo kot per qef?

Meqe e mbani veten te zgjuar hajdeni dhe na mbroni se juve paskeni qene maestro.

Race idiote!

 

 

Race idiote!

lolShembulli tipik i shqiptarit te ikur ne Amerike me kulture komunizmi ne cdo pore.

Me fal ore zoteri por jetoj ne zonen ku ndodhi akti.Zona ka lume ka vende me pyll ka dhe shtepi.Eshte kollaj te fshihesh.

Mos na jepni mesime,kur jeni nja 10mije km larg.

Tjetri mund te ishte i armatosur,cfare duhet te bente policia?E vetmja menyre ishte te siguronte qytetaret duke u thene rrini ne shtepi.U kushtoi shume por ja qe disa here duhen masa drastike.

Te te vije ndonje mulsiman terrorrist ne oborrin e shtepise tende pastaj flasim bashke.

lerini keto teorite konspirative se late nam.

Tjetri vrau policin pa gje te keq juve thoni jo e kane bere te tjere!

Po pra, race e qelbur europianet.

Po jane race qe flasin kodra pas bregut.

Cfare kane bere ne bote qe te mburren?Po flas ne fushen e dominimit dhe te sigurise apo ushtrise?

Thjesht i ka zene nje semundje dhe cdo problem e zgjidhin duke fajesuar Ameriken.

Cfare kane bere ne bote qe te mburren?

Ameriken. lol 

Keta tanet...

Une jam pe Korce dhe ne nuk e perdorim rr-ne e forte.smiley

Mir e korca mire po te duhet ajo rr-ja forte se kur ti thuash atyre femrave te sex and the city bundra evropiane sikur ja ul icik intensitetin sharjes mungesa e nje r-je. . Mir o ti pe korce?

Ne rregull!

un kerkoj falje per komentet e mia inflamatory, jap doreheqjen nga tema

Histerizem kolektiv, budallallik masiv ne Amerike, e kam thene dhe me siper. Cfar i kan bere atij populli mor aman, gjynah! Po kjo mania per protagonizem njehere..smiley

Jan bere shume te parashikueshem, qe nga media, tek politika tek policia, tek sherbimet sekrete.

E lexuat ca ka thene Sarah Palin? smiley u shkriva. O burraaaa ti biem Cekise! smiley

???

(eshte pjese humoristike e krijuar, spoof)

Glenn Beck is satan's mentally challenged younger brother. The lunatic fuck belongs in an institution...

e degjuat  te jemen e ketyre dy djemve kur foli ne telefon te lajmet ?? ...........me erdhi keq per ate grua smiley

Ajo ishte radikalja ne ate familje. Ajo ua kishte mbushur koken

Njerez nuk jane aq pune te thjeshta keto ...

80% te historise se vertete as nuk do ta marrim vesh fare ose po te dale mbas nja 40 vjetesh nje wikilakes tjeter besoj !

Fakt eshte se ata te dy e lane veten te behesh kriminel te paster fare.

Pasjat e ketyre kriminelve i paguan njerez te thjeshte  kjo eshte me e tmerrshmja

Pse sma varin mua dhe pse nuk jam une ne gjendje te integrohem ne nje kulture dhe shoqeri shume te sofistikuar  te shkoj dhe te ve bomba dhe te vras te pafajshm ???

Kjo nuk ka llogjik fare per mendimin tim kriminel te mirfillte ose me mire te them bestie qe duhen zhdukur nje minut e me pare nga shoqeria jone.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).