Pjesa e parë dhe e dyte

Pjesa e pare

Kisha prere bileten per 22 mars e 5 prill kthimin, 2 jave aq sa mbiore kisha. Drejt e ne Zaventem, aeroporti i Brukselit. Nga meraku i rruges, se mos ndodh ndonje e papritur, isha nisur heret, dhe kisha mbritur po heret, 3 ore para se te nisej avioni. Si gjithmone, çekingu i Jetairfly-s per Tiranen, ishte tek terminali nr; 12.

I pari aty se bashku me gruan, e cila u ankua per kete ardhje kaq heret. Shqiptaret, filluan te vinin nje nga nje. Dy ore perpara apo 1 ore e 45 minuta per te qene me te sakte, u hapen 3 çekinge. U afruam tek çekingu yne, ai i mesit. Punonjesja pa dy kartat e identitetit, nxori biletat, pa peshen e bagazhit, 42 kile per dy veta, dhe u be gati t'u ngjiste ato letrat me kodet perkatese bagazhit, por per çudi letrat nuk dilnin nga makineria. Jep e merr, por me kot. Ajo mori ne telefon dike. Radha ne dy çekinget e tjere, hecte per mrekulli.

-Mos ka nevoje per nafte, - u perpoqa te hiqja sikletin e punonjeses, e cila filloi te qeshte, pas 5 minuta sforcim me maqinerine perpara.

Me ne fund, pas 8-9-10 minutash, maqinerise iu mbush mendja dhe e leshoi letren e gjate, te cilen punonjesja ua lidhte bagazheve. U çliruam te gjithe, dukej si nje fitore, mbi maqinerite kryeneçe. Mbrapa kishim nje çift pleqesh, te cilet duhej t'i ndihmonim e t'i çonim deri tek vendi i nisjes. Shyqyr, tek pjesa e kontrollit te doganes, kish jo shume njerez, dhe kaluam shpejt. Pushimet e shkollave fillonin javen tjeter.

Stuardeskat vidhngushta na pershendetnin dhe ne vazhdonim te gjenim vendet tona. Vendi jone kishte rene ne mes te avionit thuajse, aty ku ishin dyert rezerve, ato te emergjences. U gezuam se kishim nje bagazh dore shume te fryre, dhe vendi aty ishte me i gjere. Ne krahun tjeter, te deres tjeter, ishin ulur nje çift pleqesh, qe siç duket kishin mbaruar viziten tek femija i tyre. Stuardeska na tha se ate bagazhin e dores nuk duhej ta mbanim tek kembet, se aty ishte kalimi i emergjences ne rast rreziku. I shpjegova se ne rast rreziku, ne dalim te paret me gjithe kete bagazh dhe kalimi eshte i lire per te gjithe. Por jo, nuk behej sipas saj. Perpjekja per ta vene siper deshtoi, ishte shume e gjere. U gjet nje zgjidhje: gruaja te ulej para me gjithe kete çanten e gjere, ndersa njeri nga ata para te ulej tek mua. Dhe vertet keshtu beme, tek mua erdhi burri i asaj para, nje çift mosha jone, pak me te vjeter.

Tani ngeli problemi i çiftit te pleqve, krah meje. Stuardeska fliste por ata ngrinin supet. E vetmja gjuhe qe kuptonin ishte shqipja. Atehere nderhyra une si perkthyes, duke u thene se ajo donte t'u gjente nje vend tjeter, dhe ketu te sillte dy te tjere qe kuptonin gjuhe te huaj ne rast emergjence.

- Po pse ça mendohet te bej vaki? - pyeti plaku naivisht.
- Asgje, por ne rast uljeje te sforcuar apo ndonje te papriture, ketu duhen njerez qe kuptojne gjuhen e ketyre.

Plaku me plaken u çuan, dhe ne vend te tyre stuardeska solli dy hollandeze, nje i dobet qe u ul prane dritares dhe nje i beshem qe u ul ne krahun e korridorit, prane meje, gje qe me dha mundesine te beja muhabet. Ata ishin misionare fetare te fese protestante, dhe kishin ndertuar qendrat e tyre fetare ne Korçe, Erseke, ne juglindje te Shqiperise.

- Andej jane njerez te urte, te shtruar, - u thashe, megjithse s'kisha qene ndonjehere andej, veç ç'i kisha pare kendej.

Ishin te kenaqur me njerezit, dhe shpresonin te benin sa me shume ithtare te fese protestante. Keta me pelqenin, se me dukeshin si me oponente te katoliçizmit e me te kohes se sa katoliket, te cilet njiheshin si konservatore. Para ca viteve, kisha njohur nje predikant kryesor te protestanizmit, Vili, i cili shperndante çdo jave ushqime per te varferit. Ai me thosh se nuk kish njohur shqiptar kaq te sakte e korrekt se mua, ne tere Belgjiken.

- Si ju duket gastronomia jone? - vazhdonte biseda jone, nderkohe qe fluturonim.
- Ohoo, e shkelqyer.
- Po pijet, si ju duken?
- Rakia, ah, ajo eshte e forte, - qeshi ai, - por ne preferojme veren.
- Konjaku jone, si duket?
- Konjaku, jo keq, mir', mir'.

- Ferneti, si ju duket?

- Nuk e njoh, ç'eshte kjo, pije e forte, ç'shije ka?
- Ferneti eshte pije nga bime medicinale, por tani fabrikat e bejne me esencera, por eshte pije e shkelqyer, me shije pak te athet, pije per burra, perdoret edhe si aperitiv.
- Ma shkruaj pak, si ta kerkoj, - me zgjati nje cope letre ai, ku i shkruajta: FERNET.

Ne krahun tim, nje burre rreth te 55-t, nje emigrant i vjeter ne Belgjike, ne zonen flamande, kish dale ne invaliditet, dhe po shkonte per 1 muaj ne jug te Shqiperise, se bashku me gruan. Fluturimi ishte drejtpersedrejti me Tiranen, pavaresisht se kur i kishim blere biletat nga interneti, shkruante se do ndalonim ne Prishtine; mirepo ngaqe kish kerkesa te shumta per Prishtine, ishte vendosur nje avion tjeter i Jetairfly-s, firme qe e kish marre me frike ne fillim dhe tani po nxirrte fitime te majme nga transporti i emigranteve shqiptare te Shqiperise dhe Kosoves, fitime qe mund te rriteshin ne maksimum sikur fluturimet t'i kishte te shtunen dhe te dielen. Ne ora 5 mbasdite arritem ne Rinas. Koha sapo ishte hapur. Rrezet e diellit po ngrohnin shqiptaret, te cilet kishin marre plevit ne koke dhe bythe, nga dimri i gjate dhe politika shqiptare.

Me makinen e baxhanakut, drejt e tek studioja ne plazh, ne Durres. Filluam te rregullojme plaçkat, bagazhin, dhe po prisnim te vinte ujti. Por uji nuk erdhi, as ne darke e as ne mengjez. Para se te flija, laga nje peshqir me pak uje qe kishim marre nga komshiu dhe si ushtaret fillova te fshija tere trupin, nga koka tek kembet. I thashe Qemalit dhe Asllanit (personazhit te njohur tashme nga greva e urise se ish-te perndjekurve), komshinj qe ishin edhe si kujdestaret e ujtit, dhe me thane se kishin paguar per pompen e pallatit, ate kryesoren dhe pompen e shkalles. Pallati kish 4 hyrje dhe 5 pompa, nje kryesore dhe secila shkalle te veten. Kisha paguar vjet, por duhej te paguaja dhe sivjet: 15 mije leke te vjetra = 10-11 euro. Thyeva eurot dhe sapo i dhashe Qemalit leket per pompen me erdhi uji. M'u kujtua shprehja e vjeter "paraja e hedh ujin perpjete". Megjithate, seç kish anomali dhe mangesi me ujin ne plazh.

Te henen e kisha lene me plaken te takoheshim tek ministria e Drejtesise per t'u interesuar per çeshtjen e vellait, qe kish qene dy here i arrestuar per tentative arratisjeje dhe kish bere dy here hetuesi e dy here shtruar me vendim gjyqi ne Elbasan. Ajo kish vite qe merrej me kete pune, dhe e zvarrisnin per dokumenta, qe ajo ua kish çuar, por qe kishin humbur. Biles, ne 1991-92 kur ish-te perndjekurit kishin filluar te interesoheshin per dokumentet e tyre, emri i vellait ishte i pari ne liste ne tere Shqiperine; kjo ndoshta edhe nga aktiviteti i tij i njohur si disident. Ishte grupi A1, dhe pas tij vinte emri i Hysen Shoshorit (Cenit), Grigor Zaharise (Ligorit) etj. Me kalimin e viteve, plaka kish vene re se emri i tij zhvendosej gjithnje e  me poshte, gjersa ishte zhdukur fare. Te kerkoje tani ne arshiven e shtetit shqiptar, apo ne arshiven e ministrise se Brendshme, per emrin dhe denimin e vellait, ishte si per nje emer te panjohur. Karagjozlleqet e shtetit shqiptar nuk kishin te mbaruar.

Sapo u hap sporteli, plaka filloi t'i fliste nje nepuneseje te re. I tha numrin e dosjes dhe emrin. Ajo shenoi ne nje flete numrin dhe u fut brenda. Pas pak doli nje çun i ri qe kish ne dore dosjen e Robertit, vellait. I tha plakes se mungonin te dhenat per Robertin.

- Si ka mundesi, une i kam sjell te gjitha ketu - iu pergjegj ajo.
- Nene po ku jane, - foli ai.
- Ate duhet ta gjeni juve, apo kur nuk ju japim leke neve, na percillni keshtu.
- Po ça lekesh moj nene, une te them dokumentat, ti me thua leket.
- Ata sekseret tuaj qe vijne verdalle ketu, ata.
- Ouu paske muhabet ti, une them te mungojne te dhenat per Robertin.
- Zoteri, kjo plaka - u afrova une, - po te thote qe i ka sjell dokumentat, te gjitha çfare i keni kerkuar.
- Po ku jane, se une shoh mangesi.
- I kam sjelle, i kam sjelle, po i kane nderhyre sekseret tuaj - u nxeh plaka.
- Pastaj dokumentacionin per tere ish-te denuarit, i ka shteti shqiptar ne menyre shume te rregullt - nderhyra une. - Ju mund t'i gjeni fare kollaj si pjese e administrates shqiptare.
- Ju kush jeni zoteri? - u afrua nje nepunes tjeter.
- Nuk ka rendesi kush jam une, por une po shoh qe kete plaken po e sorrollatni me vite, se dokumentacioni eshte i sakte, se ky shtet i ka ruajtur mire dokumentacionin per ish-te denuarit.

Ata u zune ngushte dhe po vrisnin mendjen se kush ishte ky person qe po mbronte plaken. Iu duka, ndoshta si gazetar, apo ndonje nenpunes i shtetit shqiptar.
- S'te lene sekseret jo, te rrjepin te gjalle, - vazhdonte e indinjuar plaka ime.

- Zonje te lutem mos flisni keshtu, zoteri ne nuk mund te japim te drejten e lekeve kur ka mangesi ne dokumentacion.
- Po si ka mundesi qe Roberti i ka marre ca letra me vlere ne vitet 90-te ca, letra qe u perqendruan tek Anglo-Adriatiku dhe tani ndodhen tek Raifsenbank, pra dokumentacioni ka qene i rregullt atehere, ndersa tani ka mangesi. Mos ka ndonje difekt ketu tek juve, - drejtova gishtin nga dera e tyre une.
- Ketu ne nuk kemi interes te krijojme pakenaqesira tek njerezit, ne marrim dokumentet qe na sjellin, i shqyrtojme dhe ia percjellim....
- Po emri i Robertit ka dale me kohe ne gazete, - nderhyri plaka.
- Mos ka ndonje pisllik tek institucioni tjeter, atje tek rruga e Elbasanit, tek Leka Hajdari, - po shihja nepunesin e ministrise se Drejtesise, qe nga fytyra me dukej serioz.
- Nuk eshte mire te flisni keshtu, zoteri.
- Po atehere ç'emer t'i veme kesaj, se kjo i ka sjelle te gjitha ç'i kane kerkuar ketu.

Si perfundim, pas nje debati e lame qe plaka te sillte te tera dokumentet qe kishte per t'i pare seç mungonte e ç'ishte ne dosje. Nenpunesi aty, qe m'u duk si shefi i tyre, me dha emrin dhe me tha qe mund ta therrisja ne çdo moment. Rruges i thashe plakes qe te mos nxehej me nepunesit se eshte me keq dhe te percjellin, aq me teper kur e humb toruan. Ajo vazhdonte ne te sajen, se ata keshtu te percjellin kur nuk u jep gje. Vajtem dhe tek arshiva e ministrise se Brendshme, poshte trenit, nga ana e brendshme e Unazes, nje pallat i degraduar, dukej si ato zonat e errta te Brazaviles, ku hajdutet ndajne paret, dhe aty nje punonjes qe fliste nga brenda ca hekurave, na tha se duhej te benim kerkese ne rruge postare se na dilte me mire.

Rruges, gjenim ndonje qebaptore dhe uleshim e merrnim qofte dhe nga nje birre plaka e dy une. E shihja sesi tere stresi i largohej nga kenaqesia e qofteve dhe birres. Kish nje jete te tere qe hante ne shtepi, dhe per ta mesuar pakez, i thoja te paguante, pagese e cila shkonte 300 leke = 2euro e 15 cent, qes asaj i dukej shume. Nga nje ane me vinte pak zor qe ndonse kisha leke boll, ia lija asaj te paguante, por me vinte dhe mire se me dukej sikur e çliroja nga nje siklet i kote qe kish per akumulimin e lekut.

- He, ke marre pensionin e nje viti, harxho pak, se po nuk harxhove nuk fiton.
- E e, po me duhen per bileta mua, vajtje-ardhje, ilaçe, pse t'ju bie juve ne qafe.

Ate mbasdite, u ula dhe shqyrtova tere dokumentat qe plaka ime i kish ruajtur. I ndava, i seleksionova, dhe nja ca i fotokopjova qe ajo t'i kishte per çdo rast. Ajo qe me habiti ishte se kish dokumente te arrestit, te hetuesise, te spitalit, nje pjese origjinale dhe nje pjese fotokopje.

Te nesermen ne mengjez, perseri tek ministria e Drejtesise, aty ku njerzit dorezonin dokumentet. Kerkova personin e djeshem, qe ish edhe si shefi i tyre. Ai doli, dhe thirri edhe dy punonjesit e vet, qe te shihnin me kujdes dokumentet dhe çeshtjen e plakes. Me ne fund, dokumenti qe ata kerkonin, u gjet, ishte nje fotokopje e vertetimit te spitalit leshuar nga arshiva dhe drejtoria e atij spitali.

- Ja moj nene, kjo kerkohet, po ku e ke origjinalin.
- Origjinalin duhet t'jua kem dhene juve, para disa vitesh.
- Eh, po sa veta jane nderruar ketu nene... Degjo tani, do shkoni ose ne Elbasan ose tek kjo noterja qe e ka vulosur, se duhet dokument origjinal jo fotokopje, dhe silleni sa me shpejt.

Dolem, perseri tek qoftet me birra. Plaka paguante. Hidherimin e pageses e kompesonte gezimi se punet po viheshin ne vije dhe se birin e vet po qeraste. Mbasdite nisesha per ne Durres.

Te nesermen, qysh ne mengjez, i hipa autobuzit te Elbasanit, qe kalonte tek plazhi e drejt e ne Elbasan. Thuajse çdo mengjez pija nje gote qumesht me kafe ne shtepi dhe nga nje gote fernet qe e hidhja ne nje gote plastike ku e pija rruges. Sapo mberrita ne Elbasan, kerkova nje wc per urinen dhe me treguan nje ne qender, po nuk mund te hyje dot brenda ngaqe ishte bllokuar nga shirat. Nxitova per tek autobuzi i spitalit, dhe per 5 minuta shyqyr u duk ai. I thashe shoferit te me zbriste tek spitali. Dikur ne kohen e socializmit, e kisha bere gjithmone ne kembe rrugen per tek spitali, ku i çoja ushqime vellait, dhe asnjehere ne kembe. M'u kujtua kur vellai ish arrestuar per tentative arratisjeje nga deti, plaku kish nxituar te takonte nje mikun e tij qe kish punuar ne ministrine e Brendshme, Petrit çakerrin, mbase e ndihmonte. Dikur ne kohen e ushtrise, ne vitet 50, plaku kish qene shofer i tij, dhe e kishin ruajtur miqesine. Por ai ndodhej ne veshtiresi per vete, ishte koha kur Mehmet Shehu kish kthyer jete dhe Kadri Hazbiu ishte piketuar per ne jeten tjeter. Nga pamundesia per ta ndihmuar, si Petrit çakerri ashtu dhe plaku, kishin qare.
Ne spital, u drejtova direkt tek arshiva. Trokita dhe shtyva pak deren gjysem te hapur. Dy zonja bluz-bardha, njera topolake dhe tjetra gjatoshe, perqendruan shikimin mbi mua. Iu drejtova topolakes, ngaqe keto me terhiqnin me shume.

- Me falni, desha t'ju pysja, se vellai ka qene ketu ne kohen e socializmit, dhe plaka po bo ato dokumentat e vllait, mirpo i kan qit probleme te ministria, - dhe nxora fotokopjen e leshuar nga ky spital, mbi shtrimin dhe daljen e vellait. - Se ky dokumenti osht fotokopje, mirpo plaka ju ka dhon atyre origjinalin, dhe ata e kan humbur, s'mirret vesh kjo pun, plaka thot qe dun lek ata te ministrise, mirpo ç'taksirat ka vllai qe ka qen dy her ktu, dhe po e zvarrisin plaken me muj.

Topolakja mori dokumentin, e pa, seç i tha shoqes se vet, dhe me tha se kjo pune kerkon nja gjysem ore, sa te kerkonin ne arshive, neper skeda, sa te vinte drejtori te vuloste, nderkohe qe une duhej te beja pagesen 150 leke tek banka per vertetimin.

- Shko prit nje mandat, tek arka e spitalit, - me orientoi ajo per tek nje zyre tjeter.

Mora mandatin, dola tek nje dyqan aty afer, bleva ca kanoçe per to, dhe dola prap. Si fillim mora nje tave dheu aty afer spitalit, tek nje restorant ku kisha urinuar para se te shkoja tek spitali. Pronari e kish vene ne zjarr, i lajmeruar nga une para se te futesha tek spitali. Tava e dheut, 200 leke = 1,4 euro, as 1 euro e gjysem. Tek banka, e çuditeshme, perveç nje roje me uniforme jashte, ndodhej dhe nje roje civil brenda, i cili me tha se çanten e shpines duhej ta lija aty tek dera. Aty mbarova pune shpejt, brenda 10 minutash, kohe rekord per Shqiperine. Me mandat-pagesen ne dore, drejt e tek spitali. Rruges pashe nje makine qe furnizonte lokalet me pije. Iu afrova dhe e pyeta shoferin per fernet.

- Nuk kam per momentin, por kam ne magazine, nese m'pret ketu per 10 minuta, te shkoj e ta sjell meiher.
- E mir, se dhe une kam pune per 10-15 minuta ne spital aty, dhe kthehem per çerek ore ketu.
- S'ka problem, vij une deri aty, e te pres aty, - beri ai me koke nga spitali qe nuk ishte me larg se 500-600 metra.
- Jo jo, me mire nje çik me poshte se spitali, - dhe u ndame, ai drejt pikes se tij dhe une drejt spitalit.

Dorezova mandat-pagesen apo taks-sherbimin qe spitali te bente, dhe mora vertetimin kur vellai kish hyre e dale nga spitali, me vulen zyrtare te dretorise. Kur po dilja, vura re disa punonjes dhe te semure qe po shkarkonin nje fugon me mish dhe sallamera te ndryshme. Si duket u kish ardhur furnizimi. Nje i semure, nga deshira per te mbajtur sa me shume, fort serioz ne misionin e tij te ngarkeses, u rrezua i shkreti para kembeve te mia dhe tere paketat me salçiçe te plastifikuara, u shperndane sa andej-kendej. Nje infermier dhe nje i semure tjeter, nxituan ta ndihmojne. Ika me nje keqardhje qe nuk po i ndihmoja dot se po nxitoja, por edhe me nje gezim qe ne kete spital kish nje permiresim ne furnizimin e te semureve.
Shoferi i pijeve, u duk pas pak. Mora fernet dhe konjak. Nxora tufen e lekeve dhe pagova, rreth 3000 lek = 21 euro, 6 litra.

- Tani do t'qeras une, me i got raki, - foli shoferi, nje burre rreth te 60-tave, me fytyre dhe trup te vrare.
- Jo s'ka problem, po nese e ke rrugen per tek tregu, ku nisen autobuzat, mire.
- Jo jo, do t'qeras me i got raki te bome vet, - dhe u nisem. Arkat dhe shishet me pije lekundeshin dhe dukeshin sikur do rrezoheshin nga rruga e keqe tere gropa. Se nga u fut n'mes ca pallateve dhe kur ndaloi ne m'mes dy pallateve. Kembenguli te me qeraste vetem me nje gote raki.

- Leje çanten aty, nuk luan njeri ketu, - me siguroi ai. Kisha hallin jo te pijeve, por te fletores time ku ishin tezat per Shqiperine. Ajo qe per nje shqiptar nuk kish vlere, per mua kish vlere miliarda.

Ai trokiti ne nje si dyqan, nga ku doli nje grua qe sapo ish zgjuar nga gjumi. Me çelesa ne dore, ajo hapi dyqanin ngjitur me te. Ishte nje si tip klubi, klub lagjeje. U ula ne ate menyre qe te shihja edhe makinen, ku kisha lene çanten. Shoferi u çua, seç mori brenda banakut, gje qe me la te kuptoja se ishte si i shtepise me kete klub. Ajo solli dy gota raki. Pas pak ai thirri dhe klubisten. Ajo erdhi e ul aty me nje gote raki. Nje grua rreth moshes time, por si e vrare pakez. Duke bere muhabet me shoferin, ai seç me bente ca shenja per klubisten. Ne fillim kujtova se mos e kish qejf vete, por jo ai po thosh se kjo ishte gati per ty.

- Esht e mir dreqi, eshte e mire, - po zgerdhihej ai me te, dhe kthente koken nga mua duke me shkelur syrin dhe bere me koke qe mund te çohesha me te.

Klubistja u çua, seç vajti pas banakut, dhe erdhi prape. Shoferi ma beri me shenje dhe foli si neper dhembe se mund ta .... Vura re se ajo s'kish vidhe femrore, ishte pak a shume si derrase. Do ishte nje rast i mire per mua, si njeri qe kisha nje jete te tere vetem me fasule, te provoja nje gjelle tjeter, thjesht edhe per te ditur ndryshimin fizik te vagines nga nje femer tek nje femer. Por çe do, e para nuk kish vithe, dhe e dyta nuk para me pelqente qe ne nje akt sublim fiziologjik te futej ne mes leku. M'u kujtua kur i kisha thene me shaka shefit, se ne ndermarjen tone duhet te nxjerrim nje rregull te ri per femrat. Te mos lejojme qe femra byth-derrase te punojne tek ne, duhet te pranojme vetem byth-derre.

- Do e pijm dhe nga nje, - me shkeputi nga fantazia shoferi, - se qenka e mire si kjo.
- Jo, jo mbaroje goten, se e mbarova une, aq e kam une nje gote.
- Ça s'te pelqeu rakia.
- Jo jo, rakia qe e mire, duket e bome vet, por s'kam kohe, me duhet te nisem se kam shum pune.
- Lene se s'do shoku, - foli pak si e merzitur ajo. Sikur ta dija qe do merzitej, e kisha eksperience nga jeta me femrat, isha treguar gjithmone budalla me to, dhe nuk ishte çudi qe ndonje te me kishte "mallkuar", gjersa ne jete kisha shanc derri.

Ai insistoi per te qendruar dhe pak, por une u çova. Rruges ai insistoi te me çonte tek fugonat, por une i kerkova prere te me linte afer autobuzave, dhe ashtu u be.

Te nesermen, u takuam me plaken tek ministria e Drejtesise, tek sporteli i pritjes se popullit. Shefi dhe nenpunset e tjere, tre veta nga ata, u moren me ne. Ishin me miqesore.

- Ja, ky dokumenti duhet, - thirri njeri nga ata kur pa dokumentin e spitalit.

Plakes i kisha thene te sillte ca stilolapsa per dhurate, te cilet nepunesit u gezuan kur filluan t'i merrnin. "Merrni, merrni, se po erdhen ata te tjeret..." , u thosh plaka ime, me ate naivitetin e shqiptarit qe i ndan njerezit ne dy kampe, Ne dhe Ata. Mezi po e mbaja te qeshuren. Prandaj dhe me pelqente Shqiperia, se njerezit mjafton t'i njihje pakez, mjafton t'i qerasje (jo me kuptim interesi), apo t'u dhuroje diçka, dhe beheshe byth' e brek me ta. Me vone u lashe si donacion nja 100 stilolapsa.

- Kam frike se Robertit do t'i dali pak, se ka pas ca si shume letra me vlere, - shprehnin keqardhjen nepunesit aty, duke me lene te kuptoja se i kishin ne kompjuter te tera te dhenat e ish- te perndjekurve.

Po mua aq me bente, a do merrte shume apo pak vellai, rendesi kishte qe plaka nuk do lodhej me, dhe se me ne fund kisha gjetur gjuhen e perbashket me ca nenpunes te ministrise se Drejtesise, pa qeni qepen te hante. Ehh, sikur ta kisha gjetur gjuhen e perbashket edhe me qeverine shqiptare, apo nenpunesit e tjere te ministrive te tjera.

 

Pjesa e dyte

Me Petron, u takova tek puna e tij. Kish nje jete te tere me gazetari. Kish lexuar pjesen e Intervistes tek VQ, dhe i kish pelqyer.

- Me mor Pjero, me kujtove rinine time, - dhe me tregoi nja dy copeza nga rinia e tij, kur ish zene me grushta me komunistet, por fale emrit te familjes se tij ku kish nja dy deshmore, e kishin liruar.

Filluam te flisnim per politiken shqiptare. Ai i quante te gjithe baktaçinj, dhe kish nje fare te drejte. Me erdhi keq qe edhe per partite e reja, nuk kish ndonje simpati. Kish argumentin se ata ishin provuar ne fuksionet e tyre me perpara, dhe nuk kishin dhene gje.

- Po atehere, kujt duhet t'ia japi voten votuesi shqiptar - rreklleva gllenjken e rakise.
- Asnje, nuk vlen asnje, te pakten nga keta qe kane dale tribunave, te gjithe intelektualet e vertete, te gjithe ata qe e duan Shqiperine pa interes, si ti dhe mua dhe si shume te tjere qe nuk kane dale tribunave, te gjithe jane terhequr para ketyre te babeziturve, nuk u afrohet njeri ketyre, njerezit e ndershem duan te japin diçka per kete vend, po ku te japesh, keta i kane kapur dhe bastarduar te tera vendet, fuksionet, detyrat, - fjalet e tij po me dukeshin si nje fllad pranveror, me dukej sikur Petro ishte ndikuar edhe caze nga VQ, gje per te cilen me vinte mire.

- Po ne rast se intelektualet e ndershem, nuk perfshihen ne politikeberjen e vendit, atehere gjendja do t'vazhdoje keshtu, - rrekelleva kafene.
- Po pse ti shpreson se do behet me mire, he? Me keta maskarenj une nuk shpresoj, shyqyr qe kam femijet jashte qe jane rregulluar andej, shyqyr qe jeni rregulluar andej, por ky vend, me keta pushtetare qe e kane mendjen si te vjedhin, ky vend nuk behet.
- Qe do behet do behet, por fale te huajve dhe biznesit, prodhuesve.
- Do behet ndoshta kur une te kem ikur nga kjo bote, kur te vije nje brez i ri, i edukuar dhe shkolluar si juve ne perendim, qe doni te beni diçka per Shqiperine pa interes, thjesht sepse e doni vendin tuaj, do behet kur te ikin keta maskarenj, kjo klase e vjeter politike.
- Ketu me qendro, pse te mos ta fillojm qysh tani nje levizje kundra ketyre maskarenjve, ja une psh, dua te krijoj nje levizje te re se bashku me nja 3-4 andej: ju si njeri i shtypit mund te me ndihmoni, ndoshta krijojme nje pol kundra ketyre.
- Do t'perfshihesh ne politike, do t'behesh si keta, por po u bere si keta, s'je me ai Pjero i ndershem.
- Po nuk them te behemi si keta, por te ndryshojme diçka, te levizim diçka per mire, t'i heqim keta.
- Po t'i heqesh keta, duhet te kesh nje levizje politike tenden, partine tende....
- Ndoshta i bashkangjitemi nje partie apo grupimi politik, ndihmojme nje levizje te re.
- Ketu nuk ka asgje te re o Pjeroo, keta jane te gjithe te vjeter, ujqer, krokodile te vjeter, dhe po u bashkove me keta, do behesh si keta, do infektohesh si keta.

Me Petron u ndava pakez i pikelluar per idete e tij fikse. Nuk kish faj, shumica e shqiptarve, mendonin si ai: ATA, maskarenjte qe e kishin plaçkitur kete popull, qe e vidhnin kete popull, qe e kishin dhjere Shqiperine, dhe NE qe e donim Shqiperine, qe shihnim kete babezitje te tyre per para dhe pushtet, dhe qe s'kishim force ta ndryshonim kete gjendje. Pikerisht kete mentalitet doja t'ua ndryshoja, ndonese e veshtire. Mendimi i Petros per perçarjen qe Berisha i kish bere ketij populli, ne veriore e jugore, ishte diçka ogurzeze per kete vend.

Me Graven kisha qejf te takohesha, por nuk u be mbare. Ne kohen kur une isha ne Tirane, ai ishte me pune te ndryshme. Edhe nje here qe e lame per t'u takuar ne ora 9 te mengjesit tek stadiumi, nje kusheriri te tij i kish ndodhur nje aksident dhe ai duhej te shkonte me te shpejte. Kusheriri kish rene ne lume me makine. Me siguri, ndonje rruge e inaguruar nga Buall Mavria, qe çdo jave inaguronte nga nje rruge "te re" . Rrugomania e kish kapluar te terin kryeministrin tone: sic dukej e shihte si nje shprese per te fituar sa me shume vota.

Alidemsit i kisha derguar nje mesazh me telefon qe te takoheshim tek farmacia 10, afer spitalit pas gjysem ore a nje ore, diçka e tille. Ngaqe s'po me dergonte pergjigje, dhe une po afrohesha afer spitalit, mendova qe kish pune, dhe i telefonova komshiut tim Janit. Doja ta qerasja dhe ate, mezi mbante familjen me 16 mije leke = 115 euro ne muaj, si roje banke. Ai u nis direkt me biçiklete, nje rrangalle italiane e kohes se Duçes, por shume e forte, qe u kish rezistuar disa lufterave dhe persekutimeve. Nderkohe dhe Alidemsi me dergoi nje sms se do vinte. U vura ne ankth, se doja ti takoja nje e nga nje. Jani per 10-15 minuta ishte tek kryqezimi. U ulem tek nje lokal aty afer, jashte. I thashe se pres dhe nje shok tjeter. Doja te merrja kafe dhe fernet, por klubisti na tha se kishte nje raki fshati te shkelqyer. Gati ne te gjitha lokalet ne Shqiperi, te ofronin raki fshati, diçka e paligjshme se ishin te paregjistruara dhe te pataksuara, mirepo dhe diçka jo e palejueshme per nje ekonomi tregu te lire, ku trumbetohet liria e tregut.

Duke qare hallet me Janin, pas pak u duk dhe Alidemsi, pasi e njoftova se ku ndodhesha. U gezova qe e pashe, dhe filluam muhabetin me te, pas prezantimit qe u be dhe me Janin. Fillimish u fol per veren, artikujt mbi te, veren qe prodhonte ai, dhe sapo doja te porosisja vere kundrejt pageses, doli muhabeti tek inisiativa ime. Nuk doja ta hapja muhabetin e inisiatives time, ngaqe ishte dhe Jani aty, nuk doja te behej buje para kohe, por Alidemsi kish deshire te dinte diçka me shume per kete gje.

- Pjero ça ke bere me ate inisiativen tende politike.
- He per he, asgje, thjesht po shoh gjendjen, kam bere gati platformen, idete, te shoh se me ke parti mund te diskutojme e bashkepunojme.
- Ja i ke bere gati, po pyetja e pare qe do ngrihet, eshte: Kush eshte ky, te njeh njeri ty, kush te njeh ty?
- Pse duhet te njihesh, kaq e rendesishme eshte te njihesh, te jesh i njohur?
- Po si s'eshte, pyetja e pare qe do ngrihet nga njerzit, nga votuesit do jete: Kush eshte ky qe po na flet, ky qe pretendon te sfidoje dy partite kryesore, kush te njeh ketu, s'je i njohur.
- Nuk them, por ne Tirane me njohin pak a shume, tek Peshku me njohin, ...
- Po tek Peshku njihemi te gjithe ne, te gjithe profesora... -

Jani shqeu syte, se nuk po e kuptonte per çfare Peshku behej fjale, dhe nderhyra duke i shpjeguar se behej fjale per nje sajt te diaspores, ku merrnin pjese ne diskutim shume shqiptare. 

- .... Po aty te gjithe bojne si profesora, biles tek lagjia ime ku mblidhemi qe pijm nai got me ata, me thone: Po si ore ..... me gjith kete shkolle, nuk zune nji ven aty ne qeveri, se atyre une ju dukem i zgjut, me i cop shkoll te socializmit, kur ketu ka me nga dy fakultete, me mastera. Ke noi master ti, ke noi dipllom te universitetit?
- Jo nuk kam.
- Por kur s'ke, as dipllome universiteti e as dipllom masteri, çe, ti do e rregullosh Shqiperine, ti do e drejtosh Shqiperine?
- Une s'kam pretenduar ndonjehere te drejtoj Shqiperine, thjesht te degjohet zeri im dhe i shume shqiptarve te tjere qe s'kane mundesi.
- Po mire ne rregull, ti do qe ne votuesit, te nigjojme ty, po ngrihet pyetja e pare: kush je ti, sa fakultete ke bere, sa te marrin vesh qe je me shkoll te mesme, ikin njerzit, kupton? Ke dipllome per ekonomi? S'ke, pik, maroi muhabeti.
- Vertet nuk kam dipllome, por ekonomi, makro-ekonomi, per bursat kam studiuar ne menyre autodikdakte, vete, dhe them se e njoh mire makro-ekonomine. Pastaj une njoh ne perendim plot njerez te sukseshem qe jane me shkolle te mesme, qe nuk kan dipllome, qe jane brokers e deri ne manaxhere.
- Vertet ore vertet, njoh dhe une, - dhe Alidemsi permendi nja dy-tre emra duke pare dhe nga Jani si per aprovim, mirepo Jani i shkrete, ishte tape-topi nga ajo ane, nuk njihte jo vetem kompjuterin, por as dhe nje njeri me shkolle te mesme apo te larte. I vetmi preokopim i tiji ishte çmimi i domates dhe i qepes qe ishin te larta.
- Po mire, po VQ-ne e ke lexuar?
- Jo, nuk e kam lexuar. C'ta lexoj, kush e shkruan, ndonje dok-prof, kush, nje me shkolle te mesme?
- Po mire, keta me tituj dok., prof. e diplloma masteri, ça po na bejne? Mos po e ngrejne lart Shqiperine, une nuk shoh ndonje permisim, ose nje permisim te vogel, shumica e ketyre me diplloma e tituj na qelluan hajdute.
- Po, por me ato tituj e diplloma drejtojne sot, vjedhin, ça t'u doj palla bejne. Pse Prifti i LSI, qe vodhi, ça kishte? Nje dipllome kursi te Havardit, nje cope dipllome qe futi ne xhep 1,8 milion dollare, apo ata te tjeret qe jane bere milionera.
- Me nje fjale, me mire keta me diplloma qe ju vjedhin dhe abuzojne me postin qe kane, se nje me shkolle te mesme qe nuk vjedh dhe do te beje diçka per shqiptaret.
- Ore se nuk kam asgje kundra teje, ty ta boft Zoti mbare ne inisiativen tende, por ky popull, k'tij populli, nuk i mbushet menja nga mua e tya, leje nje here qe njerzit e kan nda menjen per te votu, ca do ja japin Saliut e ca Edit, do ngelen dhe ca therrime per partit e tjera. Biles nuk eshte çudi qe Saliu t'i fitoje prape kto zgjedhjet.
- Nuk e besoj, ne perendim e kane marre inat ate, besoj e keni marre vesh dhe ju ketu.
- Ore, le ta kene marre inat sa te duan, ky ka per t'ua dhi te gjithve, dhe bravo i qofte, perendimi, he perendimi, Europa me Ameriken kan per te ngel si te dhim, ky popull, e sheh ate katnarin qe shet, vjen ai nga andej nga mali i Dajtit, nga ato fshatrat e thella, se i ka bo rruget ky, vjen per nji or n'Tiron ky, shet mallin, dhe ate dy mij leksh qe fiton, ja do ta pij ketu si puna jon, se k'tu i shijon atij, siç po na shijon neve ketu, siç po t'shijon dhe ty, se dhe ju emigrantet, boni gam-gam, po k'tu ju shijon, k'tu vini e pini nje gote, se atje o shtrenjt, s'ua ma bytha, vini ketu e na shisni pordhe, o ho ho, hajt gezuar!
- Po nese ai ka bo rruget, kjo eshte gje e mire, biles tek VQ ke material plot per infrastrukturen, biles kjo tregon se ai ka ndjekur ate qe une kam dashur.
- Ore s'ka nevoje ai per ment' e tua, ka inxhinier rrugesh ketu plot, je gjo inxhinier rrugesh ti?
- Jo, thjesht dashamires i infrastruktures, dhe nuk eshte nevoja te jesh inxhinier se une kam shtruar anen ekonomike, te leverdise ekonomike te infrastruktures, kam shkruar per distancat, per parate e investimit .....
- O Pjero, ai nuk vuan per men, per men ai merr 1-2 profesora nga Havardi, sa i do bytha atij, se ka para, dhe ia shpjegojne ata te gjitha, nuk pret ai t'ia shpjegosh ti.
- Mo mir mo, kush e pengon, une nuk kam penguar asnjeri gjer me sot qe te beje diçka per Shqiperine, le te marri ke te doje, por une shoh se gjendja eshte si kenete, megjithese kane ardhur shume specialiste te huaj per men'.
- Po ky popull eshte i kenaqur me kete qe ti e quan kenete, se gjer dje ai fshatari donte 4 ore te vinte ne Tirane, sot vjen per nje ore. Pastaj, per rruget ke inxhinier Ngjeqarin, qe ka bo dhe liber, ku t'i shpjegon shume mire dhe anet ekonomike, te leverdise ekonomike, e ke lexuar? - dhe me tha titullin e librit.
- Jo nuk e kam lexuar, megjithate une e respektoj mendimin e tij, se kam lexuar nja 3-4 artikuj te tij mbi infrastrukturen.
- Ka fol dhe per kete autostraden Tiran- Elbasan, qe ....
- I binte nga Baldushku, - e nderpreva une.
- Po, po ky (e kish fjalen per kryeministrin tone) zgjodhi variantin tjeter, knej nga qafa e Kerrabes, rri o Pjero, se ky nuk merr men nga asnjeri, ky ka per t'i fitu zgjedhjet edhe nje here, per inot te Amerikes dhe Europes, dhe per inotin tat qe e ke inot.

Nuk po e kuptoja kete duf te Alidemsit, qe njihej dhe si simpatizant i PS-se, jo i Edi Rames. Ndoshta, Buall Mavria kish fituar pike me rruget, e vetmja pike qe e kish permiresuar imazhin e tij te rene. Ishte e kote ta kundershtoja Alidemsin, ai fliste pa pushim. Fjalet e tij sikur me demoralizuan ne fund, edhe kur i thashe:

- Mire, te pakten lexo VQ e pastaj flasim prape.
- Jo jo, nuk kam per ta lexuar, ta thashe, me mire lexoj nje me dipllome, nuk e lexoj jooooo, - u çua dhe iku duke buzeqeshur ai.

Nuk e dija ku i kish ngelur hatri, mos valle shqiptareve u mbetej hatri shpejt, ngaqe nuk kishin kaluar situata te veshtira siç kishim kaluar neve, emigrantet. Mundet, megjithate fjalet e tij ishin nje dush i ftohte per mua. Kush te njeh, ke dipllome? Vertet dy gjera qe i kisha menduar me kohe, jo se prisja te m'i thoshte njeri, prandaj dhe rrija pak i terhequr ne inisiativat e mia, nuk kisha kerkuar me shume se sa te degjoheshin idet e mia dhe te vihej ne zbatim ajo qe u dukej me e leverdisshme atyre.

Ne Tirane takova dhe çunin e halles nga Kukesi, drejtor ne nje shkolle fshati, antar i PD-se. Ngaqe kisha kohe pa e takuar, vuri re shendetin tim qe kish marre perpjete. I thashe qe doja t'i ulja ca kile, se kisha vajtur 82.

- Nuk je keq dhe keshtu, biles dukesh si ndonje evropian, s'dallon fare, sikur je rinuar pakez, ne fytyre je po ai i meparshmi, - veshtronte ai fytyren time, se ciles i kisha dhene nje buzeqeshje pikelluese.

U ulem ne nje lokal, dhe morem nga nje kafe. Donim te merrnim dhe nga nje konjak apo fernet, por kishin vetem te huaja dhe e lame. Kishte disa lokale qe nuk pyesnin per prodhimin vendas, gje qe kendej ne perendim eshte e pakonceptueshme. Kendej nuk gjen lokal qe nuk ka edhe pije vendase, perndryshe gjobitet, por jo ne Shqiperi ishte ndryshe. Kushdo mund te pinte cigare dhe mund te mos gjeje pije te vendit: budallalleqe shqiptare.

- Eshte prishur fare Pjero keto muajt e fundit, s'pyet njeri, s'ka shtet, s'ka rregull, qellova nje nate ne Vore dhe po shkoja me nusen ne Marikaj tek njerzit e saj, dhe po prisnim per ndonje makine afer dy policave rrugore, kur shoh nje veture benc qe po vinte. E po thashe shanc mase na marrin deri ne Marikaj, kur polici ia beri me tabele te qendronte. Ata sa ngadalsuan pak shpejtesine, veç kur ia dhane me shpejtesi, u zhduken, ngelen ata policat si te dhime, e po shtet muti qe kemi.
- Si duket gjendja andej nga Kuksi, nga fshatrat, komunat fuksionojne te pakten?
- Eh, ç'komune o Pjero, kryetari i komunes vjedh me shume se te gjithe, fonde s'ka, edhe kur vjen ndonje fond per ne shkollen, e merr ai hajvani.
- Po tani sikur jane decentralizuar pakez ato punet e qeverisjes ne komune, komuna vete i merr te ardhurat nga biznesi aty.
- E ç'biznese ka aty, nje dyqan ketu e nje atje dhe kaq, me keq s'ka ku te shkoje.

Me tha se tani qe ish bere autostrada, mund te vija per dy ore ne Kukes. Kisha deshire te shkoja e ta shihja, por koha nuk me premtonte. Doja te takoja Lizandrin dhe Bradin.

Tek FRD kisha shkuar paradite, por nuk e kisha gjetur Lisandrin, te cilit i kisha shkruar tek posta ketu. Me kish shkruar tek posta se punonte ne nje pune si manaxher. Vajta nje dite tjeter, me dy kutia me stilolapsa, per t'ua dhuruar, si parti e re qe ishin. Ne nje sallon ishin ca te rinj. Nje vajze me pyeti se ke kerkoja. I thashe se vija nga emigracioni dhe kisha deshire te dhuroja nje donacion te vogel dhe i tregova stilolapsat. Me ftuan brenda, dhe aty i pyeta se kush ishte ai departamentit te emigracionit. Ishte nje testim i imi, per te pare se sa te azhonuar ishin me kete parti. Ngriten supet dhe filluan te kerkojne ne kompjuter. Si duket nja dy ishin tamam te partise aty, te tjeret ishin ndoshta simpatizante apo te njohurit e tyre.

- Ah Lizander ....
- Saraçi - plotesova menjehere une, - Lizandri kur vjen pak a shume ketu?
- Eeee, Lizandri eee, kur vjen Lizandri ketu? - iu drejtua nje kolegu ai.
- Lizandrin veshtire ta kapesh, - u pergjigj njeri nga ata.
- Ne ora 6 sot kam degjuar se jepni nje konference per ekonomine. Dini gje ku zhvillohet, ne cilen salle apo vend?

Shume nga ata te rinj po veshtronin njeri-tjetrin, si duket nuk dinin gje, kur njeri dinte diçka me shume, dhe me tha se konferenca ishte zhvilluar qysh ne ora 10 paradite.

Kur po ikja, njeri nga ata, u kujtua se duhej te shkruanin emrin e donatorit. U thashe se s'ishte ndonje gje, megjithate me sollen nje flete te bardhe ku shkruajta Pjer Thomas, dhe dola. Me erdhi keq qe nuk kisha qene ne konferencen qe kishin dhene per ekonomine. Lizandri me kish shkruar tek posta se ne ora 18.00 do jepej nje konference dhe isha pregatitur shpirterisht per te degjuar programin e tyre. Nga darka, kur vajta ne Durres, vajta tek interneti dhe pashe qe Lizandri me kerkonte te falur per informacionin e gabuar qe me kish dhene. Eh, parti e re, thash me vete, duan pak kohe sa te organizohen si duhet.

460 Komente

100 stilolapsa per ministrine e drejtesise dhe nenpunesit qe turren ti marrin si somalezet ndihmat humanitaresmileysmiley Pjer po vdes se qeshuri.

Arrta der ke deara emergjences. Rrofsh Pjer. Sa po mshijo konjaku. Klas, klas.. i papame . Big hug.

Synimi i artikullit te Pjerit eshte rritja e konsumit ne Shqiperi ( artikull i mix realitet me fantazine e Pjerit)

vetem 1 fjale, Pjer:

faleminderit!

Pjer, eshte nje fat qe te kemi.

We love you!!!

faleminderit Pjero!!smiley

kapa dicka  shpejt e shpejt, se jam i zene dhe nuk e lexova dot te gjithe.. por qe do ta lexoj patjeter me perqendrim in e duhur!smiley

Stuardeskat vidhngushta na pershendetnin dhe ne vazhdonim te gjenim vendet tona.

syrit tend kritik nuk  i shpeton asgje..smiley    po duhet te jene vithngushta  keto pjero,, se edhe koridori  midis stolave eshte shume i ngushte..smiley  jane arsye praktike, domethene..smiley

Ti mire e ke, por Pjerit i pelqejne vithgjerat.

Vidhgjerat* nuk I pranon airline se. Topolaket dhe vithgjerat cuditerisht I Kane shume qef by brezi I vjeter. smiley. Tregim interesant po ai fillimi me cekingu shume I sterzgjatur. Cekingu cekingu. Gjej nje fjale shqip per kete o Pjerin smiley

Kompanite duhet perhere t'u plotesojne kerkesat klienteve smiley  Madje cuditem si Pjeri s'u ka derguar ende leter Jetairfly qe te punesojne topolake.

Eshte e pamundur gjembo; jane disa kritere teknike qe nuk i lejojne menaxheret e kompanive fluturuese te punesojne femna te kolme.

Duket qe ti ende s'e ke kuptuar me ke pecogroso (PT) ke te besh.

brezi vjeter ka ngron mish me tollon, pranaj smiley

Bingo. Kjo duhet te jete smiley

mosha e trete i ha grate literalisht. por edhe grate e moshes se trete kane mish special, qe iu rigjenerohet prape gjate nates. ne mengjes eshte sikur s'ka ndodh gje hic. seks kanibal i quajtur "tollons", qe nga koherat e kulshedres se kuqe smiley

"- Esht e mir dreqi, eshte e mire, - po zgerdhihej ai me te, dhe kthente koken nga mua duke me shkelur syrin dhe bere me koke qe mund te çohesha me te."

Po ai ka qene padroni... O Pjer! smiley

U kenaqa - fiks Shqiperia; pres pjesen tjeter.

Di gjo un i shkreti, a ishte padroni apo shkesi qe i çonte ndonje per tu lepire per vete me mbrapa, apo qe merrte pjesen e vet, une nuk shtij fall, di qe ishte si i shtepise aty tek ajo smiley Ika te shkruaj pjesen e trete, se e dyta mbaroi. Ndoshta del neser ose pasneser. 

Grande!

 

Vura re se ajo s'kish vidhe femrore, ishte pak a shume si derrase. Do ishte nje rast i mire per mua, si njeri qe kisha nje jete te tere vetem me fasule, te provoja nje gjelle tjeter, thjesht edhe per te ditur ndryshimin fizik te vagines nga nje femer tek nje femer. Por çe do, e para nuk kish vithe, dhe e dyta nuk para me pelqente qe ne nje akt sublim fiziologjik te futej ne mes leku. M'u kujtua kur i kisha thene me shaka shefit, se ne ndermarjen tone duhet te nxjerrim nje rregull te ri per femrat. Te mos lejojme qe femra byth-derrase te punojne tek ne, duhet te pranojme vetem byth-derre.

Sikur e ka tepruar nje cik ktu me datajet? Ketij brezit te vjeter nuk i ka per ti dale nga shpirti perserviteti.  

- Po pijet, si ju duken?
- Rakia, ah, ajo eshte e forte, - qeshi ai, - por ne preferojme veren.
- Konjaku jone, si duket?
- Konjaku, jo keq, mir', mir'.

- Ferneti, si ju duket?

 

po per dhallën,  e pyete mo?smiley

Pjer, e mbajta fjalën. Tunelet e nëndheshme janë më rezultative se bisedimet mbi tavolinë.

(mësim nga Shqipëria ky).

Presim vazhdimin!

Big Thanks, man!

Rrofsh KAVIRO, ke nje te qerasur kur te vij aty. Nga darka po te dergoj pjesen e dyte, si e lame. 

kjo ndoshta edhe nga aktiviteti i tij i njohur si disident. Ishte grupi A1, dhe pas tij vinte emri i Hysen Shoshorit (Cenit), Grigor Zaharise (Ligorit) etj.

 

ja pra ku doli me ne fund  aktiviteti i grupi te famshem te  disidenteve,A1..smiley   jo po ta marr vesh mire ai Roni  mosbesues..

si mund te shofesh gara kur ke kshu mrekullie, o Belul!!!  

"vithngushta". si dhe ai krahasimi i vaginave. e c'eshte monologjet e vagines para ksaj. Nje nul, nje hic, zero abolute...

Kete doja ta shkruaja dhe une Emigranto, Monologu i Vagines, qe e kane dhene disa trupa teatri kendej ne Europe, por mendova se do banalizohej fare smiley

Joooo... mos shkruj asgje qellimisht. te pergjerohem. maj ket stil. ti shkrun prozen me te sinqerte qe eshte shkruar ndonjehere ne shqip. ne te gjitha koherat! proza jote eshte e pacmueshme! harroje qe je autor. I dashur Pjer, leje te rrjedhi vete gjene sic deri me tani.

ke te drejte..  sapo  u ula e po ndjek garen nga TV. 

tashme e lexova shkrimin  te gjithe, me nje fryme..  ehhh, eshte  i madh Pjeri yne.. patriot, puro, race..smiley

Leje çanten aty, nuk luan njeri ketu, - me siguroi ai. Kisha hallin jo te pijeve, por te fletores time ku ishin tezat per Shqiperine. Ajo qe per nje shqiptar nuk kish vlere, per mua kish vlere miliarda.

 

 

p.s  faleminderit Kavirit  gjithashtu per prurjen..smiley

Duhet pyetur Pjeri a ka lidhje grupi A1 me lozhën masone P2?

Unë i bëra nder Emos e Belulit, Pjer, që donin ta lexonin me ç'do kusht. Dhe për inat të Ronit që shet tangërllik. 

Gjithsesi, falenderimet pranohen me modestinë time që më karakterizon.

 

KAVIR e Zana, masoniket kan humb rrugen ne oborrin e tyre. 

u ku ku moj nanae.A1 lozha masonika nder e per shqiptare...Masonet ka rrezik e kane fshi prejt hartet shqipnine e shqiptaret

Pjer .shume i kendshem shkrimi jot ,po eshte si bomba tymçe,me e largu vemendjen nga aktiviteti kryesori joti ne albanie....ti mundohesh bolll me iu largu po na njaty ikena syte...

Pjesa e dyte, shpresoj se do te pelqeje me shume, dhe e treta eshte bombe smiley me sakte filozofike. 

Pjer je i madh na c'malle...Na solle shijen e vendlindjes.

Me pelqen persosmeria jote e shpjegimit cdo detaji ne menyre teper te hollesishme, smiley  Dalloj nje lloj inluence nga fusha e ekonomise "ku ke eksperience" ne keto shkrimet e dua te detajuara si inventare memorjesh dhe kujtimesh 

 

- Tani do t'qeras une, me i got raki, - foli shoferi, nje burre rreth te 60-tave, me fytyre dhe trup te vrare.
- Jo s'ka problem, po nese e ke rrugen per tek tregu, ku nisen autobuzat, mire.
- Jo jo, do t'qeras me i got raki te bome vet, - dhe u nisem. Arkat dhe shishet me pije lekundeshin dhe dukeshin sikur do rrezoheshin nga rruga e keqe tere gropa. Se nga u fut n'mes ca pallateve dhe kur ndaloi ne m'mes dy pallateve. Kembenguli te me qeraste vetem me nje gote raki.

- Leje çanten aty, nuk luan njeri ketu, - me siguroi ai. Kisha hallin jo te pijeve, por te fletores time ku ishin tezat per Shqiperine. Ajo qe per nje shqiptar nuk kish vlere, per mua kish vlere miliarda.

smiley 

interesant shkrimi Pjer !

E zgjate pak ate fillimin (detajet e avionit) por mire pastaj!

Pas mal la scène avec les fonctionnaires du Ministère de la Justice et ton petit détour à l'hôpital d'Elbasan (énorme la racollage que le chauffeur-livreur des boissons alcooliques t'as fait!! MDR)

Ne Plazh te Durresit kur do takohemi ndonje dite me kismet ? edhe pse s'kemi te njejten moshe

LEFTI, une nuk kuptoj frengjisht, perveç ca fjaleve, si me anglishten. 

D'accord !

S'po thosha ndonje gje te madhe (e forte ajo skena me zyrtaret e Min Drejtesise dhe ai pasazhi tek Spitali i Elbasanit, sidomos ai shoferi i pijeve alkolike qe te "terhoqi" me lezet smiley )

Bravo Pjerr qe me lezet dhe edukate ja refuzove ftesen qe te bente lefterija per tu takuar. Ti nuk as kohe e as deshire te ndegjosh pordhet e nje PD-isti te pjerdhur. Ah po, mund ta beje nje sakrifice te tille nese te ftonte buallmavrija apo jo?

Kuazo, po ku i dihet, LEFTI mund te jete me larte se Buall Mavria, nuk matet njeriu nga posti. 

Pjero, per te qene qe te dy jane nje mut i madh jane, por une thashe per buall mavrine meqe eshte kryetar i qeverise. Po c'larte zeza nuk e ke pare se cfare komentesh te qelbura qe ben? Po nejse, une per te miren tende e kisha se e di qe kohen e ke te cmuar.

gjysmako,

merru me hallet e tua, mos i qa hallin kaloresit qe i varen kembet smiley

Berisha komenton koalicionin PS-LSI : "Opozitës do t’i mbetet në fyt alenca e ngjalave"

kujdes Halat dhe Ngjalat gjysmako! aman

Ja z.Pjer .Keto terheqje pas cdo muuuuuuuallitje te Lopeve te nenbishtjeve te buall mavrise , ju terheqin dhe nuk Ju lene te vazhdoni misionin. LefKOPEJA maximumin e dijes e ka me cfare e mesion Buall Mavria .Pastaj perpunimin dhe paraqitjen ketu e ben sepse ka teren idiot te pamatshem per nivelin e saj ordiner te % me deputete e artikujve bombe medioker te shtypit te perditshem thashethemexhi . .Nje nenbishtje e Berishes nuk mund te dale mbi Bishtin !

Sidoqofte Pjer, po t'i kishe fut nje t'pallume asaj kamarieres a ça dreqin ishte, tregimi do te kishte dale me interesant, si per ne ashtu edhe per ty. 

heretik, ke ngatarru sajtin. 

Mjeshtër, je i madh! 

smiley

<VQ>

Mjeshtër, në shërbimin tuaj; Left Lulja u ka bërë kompliment vepanërisht për pjesën mbi funskionarët dhe atë mbi spitaline Elbasanit.

 

Pjerr, mezi pres te lexoj vazhdimin. Je shume i kendshem ne te shkrojtur, dhe fare mire mund te shkruash edhe reportazhe nga jeta ne Belgjike. Sa per fernetin, e kuptoj qe e ke nostalgji nga e kaluara, por te keshilloj qe te mos e konsumosh pasi nuk ka asgje te perbashket me fernetin e dikurshem. Ah, po kane vetem emrin. Shijet seksuale i paskemi te njejta Pjerr; edhe une preferoj topolaket, me vidhe te kercyera e gjoks masiv.

....Me vone u lashe si donacion nja 100 stilolapsa.

c'fare gjeneroziteti !!!! 
gjynaf qe skishe marre ca pete cimcakizi me vete...se edhe keto preferohen smiley 

smiley

vleresohet gjesti!

Rruges, gjenim ndonje qebaptore dhe uleshim e merrnim qofte dhe nga nje birre plaka e dy une. E shihja sesi tere stresi i largohej nga kenaqesia e qofteve dhe birres.

 

po sa fiksim i paske qoftet mor burre..smiley    

ore, po si le plaken ti te paguante qoftet dhe birrat?   -apo per te xhiruar leket  ne ekonomi  thuaj.....

letrarisht eshte detaji me i mrekullueshem i pjeses. nga ato qe t'i jep vec pervoja ne narracion. 

e bukura me mikun tone eshte qe keto i vijne vetiu. Si rrefimtar, Pjeri eshte nje rast i rralle. shume i rralle!

...po pra si puna dinosaurve....duhet mbyllur ne muze...... te ruajme cfare ka ngelur se sdo gjejme me  smiley 

Jurasic?

Z.Pjer me lejo te pranoj gabimin ne komentet e meparshme duke JU cilesuar si nje Humorist ne prurje.E shoh se Ju shihkeni shume thelle ne shkrimet tuaja dhe kete e vertetova duke ballafaquar shenjen e hapje - mbyllje gojes me te qeshur pambarim nga shume komentues kur percjellin rreshtat...

.- Leje çanten aty, nuk luan njeri ketu, - me siguroi ai. Kisha hallin jo te pijeve, por te fletores time ku ishin tezat per Shqiperine. Ajo qe per nje shqiptar nuk kish vlere, per mua kish vlere miliarda...

Dhe ketu NDALA ! Pjeri nuk eshte i zhanrit te Humorit sic e perceptojne disa .Pjeri eshte tjeter !!!!

Pervec ketij cilesimi ..shqiptar ...qe nuk po  e kuptoj dot , me duket sikur kam parasysh Rilindasit tane qe rane therror per nje Germe te shoqeruar  e mbrojtur nga shqiptar ... Flori e shkuar Floririt or TUNXH !

Por fati e do qe Ju ti kini shpetuar Lakmise dhe cmires se Pushtetit dhe ky eshte nje lajm i gezuar !

Idriso, nuk kam cmir dhe lakmi fare per pushtetin, du vetem qe Shqiperia dhe shqiptaret te behen me mire. Edhe nese kam kerkuar ndonje post, kjo eshte kerkuar per te patur fuqi manaxhuese dhe ekzekutive per te realizuar idete. 

Vazhdo Pjer, vazhdo avazin "ju njof mire ju shqiptaret se çfar legena jeni", "popull skllav" me nje fjale, duke kritiku nga Kashta e Kumtrit dhe mjegullnaja e Andromedes. Nuk mund te besh gje tjeter ne Shqiperi, dhe nuk dini te beni gje tjeter sepse ju njof mire un ju shqiptaret se çfar legena jeni. Qeni ben kollotumba e kafshon bishtin e vet, spektatoret duartrokisin. Mos e nderprit çfaqjen, ec me tej deri ne 400 komente se mire e ke.

http://cartoonists.cartoonbank.ru/wp-content/uploads/2008/01/f15.jpg

Ehh, sikur ta kisha gjetur gjuhen e perbashket edhe me qeverine shqiptare, apo nenpunesit e tjere te ministrive te tjera.

Kush ka sy di te lexoje i nderuar Pjer .Por me sa lexoj ketu Ju jeni konsumuar ne takime me individe qe dine te 'shprehen " por qe nuk kane aftesi Organizuese .per rrjedhoje Ju kane shtyre ne nje te 'barazlarguar " fytyre gri pa efektivitet .Une do te te propozoja te fillonit nje Oponenece Aktive . Besoj e beni dallimin midis Propozimit dhe mesimit !

Krijoni nje "zyre" me botime Periodike si Oponence e pasqyrave te zhvillimit ekonomik .Do te shihni se ne nje kohe te shkurter I.Stat Moderne ku militojne spiune si A.Hoxha e te inspiruar si G.Rruli etj ...do te merrte menjehere Vulen e vertete si Vegel ne sherbim te Qeverise .Bejeni nje hap te tille ose te ngjashem ne fushen Organizative ku Ju mendoni se nuk keni nevoje tu vijne verdalle lloj lloj llafollogesh ekonomike e apo te ashtuquajtur te kohes sone pa Internet ..."euridite " smiley Dhe besoj hapi i pare ose rezultati i pare do te ishte Kthimi i vemendjes se autoriteteve te Europes nga JU !

bo bo ja boni lekt e pensionit te plakes qofte e birra.

Kjo sec kishte dicka anti-Kafkiane, triumfi i individit mbi nje burokraci alienuese dhe te pashprese. Dallova dhe ca nota Edipe me thone te drejten si dhe nje ton tejet te ngarkuar seksual.

une vura re edhe triumfin e moralit, gjithashtu...  individi me karakter te forte qe nuk u tut nga  presioni  i rafinuar i  ''shoferit''  me raki te bome vete  por edhe klubistes.. 

jam i bindur, ne 99%  te rasteve  dikush tjeter (fus edhe veten ketu)  do te thyhej....

ne 99%  te rasteve  dikush tjeter do te thyhej

eeee, po ka njerez me mend kjo bote.

+1  Me mend dhe karakter*

 

 

 

*edhe me shije

Pjer, ti je me te vertete VLERE smiley

shkrimi shume i mire u kenaqa duke e lexuar  me ka marre malli shume per te shkuar ne Shqiperi

Pjer, pres pjesen e dyte per te degjuar per ndonje takim te rendesishem kete here. Bradin a e takove perseri?

Po letrat e hapura qe kishe bere per liderat politik, a pate mundesi t'ua dergosh?

Shoferi u çua, seç mori brenda banakut, gje qe me la te kuptoja se ishte si i shtepise me kete klub. Ajo solli dy gota raki.

A e keshillove shoferin te mos pinte alchool gjate detyres?

Pjer, xhibi po me pyt ne privat nqse e kam idene sa e kishte pazarin ajo klubistja. Thote xhibi, "po qoftet perfshihen ne pazar"?
flm.

Sa shume kerkesa keni juve! Ja pra, perfshihej rakia BMV. cuditem qe ti dhe xhibi s'po e pyesni per emrin/adresen, apo keni kerkesa b... edhe juve?

Pa shaka Pjer ! Je i papare!

- Jo jo, rakia qe e mire, duket e bome vet

 

''Iu drejtova topolakes, ngaqe keto me terhiqnin me shume.''

''Leje çanten aty, nuk luan njeri ketu, - me siguroi ai. Kisha hallin jo te pijeve, por te fletores time ku ishin tezat per Shqiperine. Ajo qe per nje shqiptar nuk kish vlere, per mua kish vlere miliarda.''

 

Pjer je i paperseritshem. per hir te se vertetes, duhet thene qe administrata shqiptare qenkerka ne rregull. me pelqeu menyra se si e paskan zgjidhur problemin. vec ti, pjer ke lene nam kur paske pire me shoferin. s'ke goje te kritikosh, kur per vete i shkel rregullat.

 

E pse? Juve, obviously, s'i keni arritur tifozllekun e tipit "shoferi jone do raki qe te eci me shpejtesi. Shoferi jone do fernet qe te eci si rakete."

Shoferi jone do akullore qe te eci ne maloresmiley

ne malore dhe ne fushe, pjerri yne nuk mbush ...

brezi im ka pas kenduar kete: "me timon pa timon shoferi jone eshte kampion". Tani hajde gjeje se kush eshte brez me i vjeter!!smiley

ndersa ne, pervec  ketyre me raki e akullore, thoshim  gjithashtu:  ''o shofer te lumte dora, jepi se arriti Vlora... Vlora arriti, shoferi na zbriti..smiley

pastaj ne kor kendohej kenga:  jallah  shofer jallah...smiley

ajo tabela legjendare: ''mos i fol shoferit''  kot fare, sluante asnje rol..smiley

Ne autobzin Fier-vlore:O shofer po jepi njecike gazit se nuk po shkojme ne varrim.Ue po ky smiley

Cme kujtove nje t'forte te nje te njohurit tim.

I vdes daja ne spital ne tr,dhe po sillte me makine me karroceri,ai bashke me arkivolin siper.

Shoferi po ecte shpejt dhe ky i bie kabines-hec ma kadale se nuk e kena vjedh smiley

Pjerr je mjeshter i tregimeve, por thuaj shyqyr qe e kane kuptuar adminet e PPU-se dhe po ti botojne tregimet e tua. Me ke pelqyer qe ne titull i cili te intrigon per te zbuluar se cili eshte misioni i ardhshem. Dhe ti qe sigurisht nuk e tregon ne serine e pare, ndoshta jo dhe ne te dyten, po ndoshta prape jo edhe ne treten. Kjo ti rrit vlerat si puna e atyne femrave te bukura qe te cojne tek burimi por uje nuk te japin derisa etja te ben qe te dorezohesh pa kushte. smiley edhe njehere urime per tregimin, mezi po pres vazhdimin, qofte edhe te paredaktuar, vetem hidhe ketu tek PPU-ja. 

edhe nje gje o Pjerr. kur s'ti rregulloi as belgjika shijet, s'ka me shprese. 

dava tulesh.

Raki, qofte smiley Une nuk mund te mos ve re nje afinitet te natyrshem politik mes Pjer dhe Frymes te Bamirit.

edhe pjeri mo, s'i con nje 100 euro mamase cdo muaj dhe t'i thote qe shko e ha jashte, po i numeron pensionin shtese. kot fare.

Ej nuk do ishte keq qe te gjithe ju te jashtmit, sa here vini per vizita knej pari, te na benit ndonje report  Pjer style smiley 

PPU i sygjeroj nje special  kategori per kete qellim smiley 

Nuk mjafton vec qellimi/deshira, Alidea, por edhe talenti.

Po mir mi ata qe kane talent  smiley , por dhe ata te tjeret , me pak ndihme  specialistesh mund te bejne ndonje prurje simpatike,  tani me Pjerin as mos guxojne te maten , por gjithsesi mund te kene ate stilin e tyre. smiley 

-Mos ka nevoje per nafte, - u perpoqa te hiqja sikletin e punonjeses, e cila filloi te qeshte, pas 5 minuta sforcim me maqinerine perpara.

Jo po ka nevoje per nje goditje siper si tv "LURA" apo radio "Mimoza" smiley !! Flm autorit!!!..kam mendimin se kjo duhet bere me detyrim,c'do peshk qe kthehet ne atdhe te hedhe ne leter eksperiencen e tij e ta sjelle ketu..do te ishte fantastike!!

 

Shkrimi nuk mu duk ne lartesine e atyre te meparshem. Nuk po them me ate "Misioni Kulturor" me sfyngjerin izolues, se ai eshte i paarritshem, por as me tjeret.

Koment shtese smiley

E shikoni, Pjeri frymezohet te shkruaje sa here vjen ne homeland, dmth ketu ndihet me i gjalle smiley kot na e shisni boten ku qe jetoni anej, prap se prap ketu jetohet ma mir smiley

kjo bota ime shi te ngrire dhe bore kishte deri para 2 ditesh. Edhe te du me e shit, nuk ta ble njeri 

...po se normal atje ku eshte, ska kohe njeri me u mor me ndodhit e Pjerit ne boten e cudirave...ndersa ne atdhe te gjithe merren me ate qe sduhet dhe me punet jo te tyret smiley 

Pastaj pertej ca karaktereve qe natyralisht i ndodhin gjithmone gjera kudo qe te jene.....atdheu eshte... kshu vend ku te jesh edhe robi me i qete dhe i padukshem ne gjithe universin....atje detyrimish ne nje moment te caktuar, behen gjera, te ndoshin gjera, ngaterrohesh me gjera smiley
 

Kur ua thashë propozimin e Pjerit, atyre lart, në fillim nuk ishin të kënaqur. Veç unë kisha besim.

Tani gjërat flasin vetë, kur ky shkrim jo vetëm po pëlqehet pamasë nga masat, por edhe po merret si shembull për të tjerët.

Nga një këndvështrim ky rrëfim kaq i thjeshtë i ngjan Koloseumit, një kryevepër që të josh që pa përfunduar akoma.

 p.s Pjesa e dytë, të cilën sapo e mbarova së lexuari, do ju vijë së shpejti. Pjesa e tretë është akoma në laboratorin e autorit. 

Ndryshe nga Kaviri, Beluli apo dhe emigranti une ne shkrimet e Pjerit mundohem te zbuloj teza ekonomike...per mua ato kane vlere. Te tjerat jane konsum per masat e gjera. 

- He, ke marre pensionin e nje viti, harxho pak, se po nuk harxhove nuk fiton.

Per Kavirin, Belulin dhe emigrantin kjo fjali eshte thjeshte nje bashkbisedim i rendomte i Pjerit me nenen e tij...per mua eshte nje diamant-teze ekonomike e fshehur nen nje shtrese qymyri bisedash te rendomta.

Kjo qe thoni ju mor djema nuk eshte gje tjeter vecse permbledhja e 472 faqeve te librit  The General Theory of Employment, Interest and Money te John Maynard Keynes!!!

Keynesian economics is the view that in the short run, especially during recessionseconomic output is strongly influenced by aggregate demand (total spending in the economy)

Arrini ta kuptoni gjenialitetin ekonomik te shkrimit apo prap mendjen te vithngushtat???

 

Tamam ate thashe dhe une me lart.. Pjeri mbetet nje neoliberal kokeforte edhe ne kohrat qe po jetojme ku neoliberalizmi eshte plot me probleme dhe teza te deshtuara.

Teoritë ekonomike, mbeten teori të vdekura po nuk u vunë në jetë. Është si të kesh copën e mishit para hundës dhe të mos arrish ta hash dot. Është vullneti politik ai që i kthen idetë në realitet. Prandaj Pjerit ka gjithë kohën që i bie goja duke u thënë kokëtrashëve "Ja mishi, jepjani popullit të hajë, se edhe ju do dilni të fituar".

Dhe ja një shkëndijë nga pjesa e dytë që kam në dorë:

 Ai i quante te gjithe baktaçinj, dhe kish nje fare te drejte. Me erdhi keq qe edhe per partite e reja, nuk kish ndonje simpati. 

Ti vazhdo me krahasime me ata që kanë vdekur me kohë e me vakt. Është Emigranti ai që e parashikoi që Pjeri po i vinte ca gjëra në vijë. (Unë e pranoj që isha skeptik).

smiley

Presim me padurim pjesen e dyte!

Degjo Kavir, mos perfito nga rasti (15 min of fame) qe tregimi i Pjerit te ra ne dore para nesh dhe tna shesesh mend!!!

Kjo qe po ben ti eshte njesoj sikur doreshkrimi i Kapitalit te Marxit ti binte ne dore kepucarit te tij dhe ky ne klubin e lagjes tu thosh shoker vini vesh se do tju tregoj ca gjera per sistemin ekonomik ne te cilin jetojme!

Boll me kete qasje kulturore shoviniste...jam une pa jeni ju! Ti po ishe i zoti mprih majen e kalemit tend,  zoti Kalemi!!!!!!!

Pjeri-He, ke marre pensionin e nje viti, harxho pak, se po nuk harxhove nuk fiton

Neneja- Djali nga kurbeti po me ha pensionin.smiley

Roni, po me vjen mire qe po ben kthese per mire. Menyra dialektike/rrjedhimore e te menduarit, eshte gjimnastik per trurin smiley

Rrezet e diellit po ngrohnin shqiptaret, te cilet kishin marre plevit ne koke dhe bythe, nga dimri i gjate dhe politika shqiptare.

Prandaj dhe me pelqente Shqiperia, se njerezit mjafton t'i njihje pakez, mjafton t'i qerasje (jo me kuptim interesi), apo t'u dhuroje diçka, dhe beheshe byth' e brek me ta.

Lartesim i korrupsionit.

'Mos ka nevoje per nafte'. Ktu ke pas rastin ti thoje 'mos ka nevoje per pak lubrifikim'? Ske dit. Edhe 'stjuadesat vithngushta'? Haha gjenial

Fokusi vemendjes tek prapanicat e thata, te beshme e deri tek perdorja e tyre si matafora negative te  bashkejteses me breket, padashje mbart doza diskriminimi. Nuk eshte cudi ndonje reagim nga Ambasada Pink. 

Nese Peshku eshte teatri ku luajme ne te gjithe, Pjeri eshte regjisori-Zot qe shikon me vemendje nga lart (dhe njekohesisht fare afer) dhe i hedh skenes-gjelle here nje koker hudher, here pak piper, e here nje spec djeges, per ta balancuar situaten dhe per ta mbajtur teatrin-anije mbi uje.

Kete here, duke pasur parasysh zenien pothuajsekaps te debateve ngjale vs pol i trete vs vote e bardhe, Pjeri ka nderhyre kirurgjikalisht duke hapur nje debat te ri per Peshkun por me te vjeter per boten sesa rrota:

- Vithet e femres: Me mire te mesme si dy molle, te ngushta si mendja e militantit, apo te gjera si kolltuket dyshe?

 

Pjer, duke pritur pergjigjen per preferencat e tua do desha te di nese ke implementuar ndonje logaritem tip DaVincian per trupin e femres apo thjesht ke konsultuar perllogaritje te atyketushme qe ke bere nder vite per ceshtje te ndryshme?

Si dhe, midis dilemes tende per te zgjedhur monologun e vagines vs femervitheve, them ke bere zgjedhjen e duhur, tipike Pjerinovatore. Po na le te nenkuptojme permbajtjen e nje libri te ri, apo per momentin keto vithepersiatje do jene thjesht esera?

Pjer thomai ne fillim te rrefimit ti sikur ishe me gruan ne avion. Cne kjo rreshkitje drejt banakiereve? Ka i gjo qe nuk shkon ktu. 

Tipike,  gruja sa te martohesh ka ate itinerarin e gjuajtjes, joshjes etj  .. pastaj shkon ne stock  edhe pse de jure still married smiley  

Fjala parapergatitje e mision e shtyn lexuesin te mendoje qe heren tjeter autori do te udhetoje vetem e do ti ezauroje keto banakieret apo qoftexhiet dhe kjo gje sme pelqen. Gruaja del ne plan te dyte. 

kokolepsi, lexoje me kujdes, pjesen tek banakierja, aty une shkoj per te mos ia prishur shoferit, shikoj manovrimet e te dyve dhe dal jashte. Lexo me vemendje. 

E lexova po me duket se ti je i paqarte ne maredhenie me gruan. Cne te provosh gjelle te reja?

Po pra, per nje njeri si une, ku nuk e di se ç'ndryshim kane ato .... nga njera-tjetra, ky do ishte nje rast i mire, por ..... lexo tregimin me ngadale. 

Mbetem i paqarte. 

E ka lexuar bashkeshortja jote kete rrefim? Kam degjuar qe kadareja i konsulton me elenen bocetet e veta para se ti botoje. 

Misioni ardhshem dekonspirohet. Pune  eksplorimi duhet te jete.Ndonje studim krahasues sesi klima, ushqimi dhe tradita reflektohen ne formesimin e vitheve femrore ne Shqiperi dhe Belgjike.

Pjer faleminderit smiley

po me detyron te shkruaj smiley

Dikush tjeter po mundohet tja vjedhe Pjerit rrufene ne misionin e tij!!!

“Çdo mëngjes, çdo qytetar zgjohet me mendimin për të ndryshuar jetën e tij, për ta bërë më të mirë, për vete dhe familjen e tij. Sali Berisha, çdo mëngjes zgjohet për ta bërë më të mirë jetën e secilit prej 4 milionë qytetarëve të Republikës. Shkruan Halimi"

P.s. Censusi sikur na nxorri 2.8 milion qytetare...Halimi po na thote 4. Hec e mere vesh!!  

qyqaaa hic menja thuj  smiley

“Çdo mëngjes, çdo qytetar zgjohet me mendimin për të ndryshuar jetën e tij, për ta bërë më të mirë, për vete dhe familjen e tij. Sali Berisha, çdo mëngjes zgjohet për ta bërë më të mirë jetën e secilit prej 4 milionë qytetarëve të Republikës. Shkruan Halimi"

Mbreti luan cdo mengjes zgjohet...

per te bere me te mire jeten e shqipove(sorkadheve)

po sancho ku eshte

ata nenpunesit qenkan treguar me edukat dhe te sjelleshem, te pakten jane treguar te gatshem per ta ndihmuar  klientin edhe pse u mungonin stilolapsat smiley  Pjerin goxha burre, i martum, se paska problem para gruas, te deklaroj qefllikun e vet per bythet e grave te tjera! smiley sidomos ato topolaket smiley 

I madhi Pjer, respekte! Ti i ben reklame Shqiperise me shume se reklamat ne media. Pak e sak, ushqim i shkelqyeshem, cmime te lira dhe fantastike dhe administrate shteterore korrekte, te sjellshme dhe qe bejne pune e tyre.

Pjer ta dish se qeveria te lexon, te studion dhe te vlereson.

Nga ana letrare, ti grande Pjer me ngjan me Chehovin.

Pjer ta dish se qeveria te lexon, te studion dhe te vlereson.

E shajme ne qeverine por hakun mos t'ja hajme. Di ajo ke studion dhe vlereson.

Dmth gjithe filmi qeka t'ia marrin idete pa pare. Kohe krize ne fakt.

Dhe PPU qeka i impliku ne kete afere. smiley

Pjer ta dish se qeveria te lexon, te studion dhe te vlereson.

 

o mavericko (top gunsmiley)   fjalet e bukura dhe levdatat  ska ci do Pjeri..    si e vlereson qeveria Pjerin, pershembull?  pse  nuk i ofroni nje post  ku Pjeri te shpalose aftesite e tij per te miren e Atdheut??  fundja  ckerkon Pjeri... ''nje cop (magazinjer)  drejtor burse kerkon...  nejse,  qeveria humbet, ta dish dhe ta dini mire kete!!

une mendova se Pjeri gjithsesi eshte i lumtur edhe vetem me idete e tij qe merren parasysh, po edhe per punen e magazines, "do ta shohim, do ta shohim". Une si perkrahes i qeverise do ta them fjalen time kudo per grande Pjer.

Pjer, na thuj te verteten se cndodhi ke magazina e asaj bar-kafes? E di se e ke shkru kete vetem sa me i mbushe mendjen gruas se gjoja ske bo gjo kur ke qene duke bredhur vetem. smiley

Cfare ndodh tek magazina, ngelet tek magazina. smiley

Si tha ai i mbertheskave, se ca me dini ju mu Jizus?

autori s'ben t'i ktheje pergjigjet lexuesit, behe e harrueshme smiley

Pershkrimi origjinal i shqiperise ,perzier me deshirat e fshehta te Pjerit merr nje shije mjaft pikante,me nje fjale pa femren s'i keni mire punet o burra smileysmiley

Duhet bere nje qartesi ne kete mes , Pjeri nuk e solli kete journal per t'u bere pazar, behuni pak me te thelle dhe permbahuni pak me shume , ka tema plot ku te beni gallate ( xheni qelloi pas teje po se kam me ty )

Edhe mua s'me pelqejne disa (te pakte) qe bejne gallate. Une e thashe qe mezi po pres per pjesen e dyte.

 

Pjer ta dish se qeveria te lexon, te studion dhe te vlereson.

Si rregullat e Shikut duken! smiley

Elba,po,ate doja te thoja,jo vetem per vithngushtatsmiley

Une do te sugjeroja qe pjesen e dyte mos ta sidhni menjehere. Lerini te presin qafirat, gjersa te fillojne te luten. Ashtu do ta shijon(m)e me mire.

Pjer, po perflitet se pjesa e dyte dhe e trete do te jene vetem te PeshkuPaUje+ , me pagese. A eshte e vertete?

Do perfshije dhe pjeset e censuruara te magazes.

Do kete dhe nje version animated me sa thuhet.

Si pune virtual reality?

Keshtu qe do kene mundesi robt te shpetojne nga tirania e shijeve te autorit mbi dimensionet fundshpinore.

perkundrazi. Po shqyrtohet mundesia dhe e hedhjes ne treg te nje loje elektronike ku mund te komandosh Pjerin virtual ne misionet e tij per te mbaruar pune ne administrate, aventurat nepr dyqanet e Elbasanit apo per te ngrene nje numer rekord qoftesh. Po cdo gje do te varet nga "thela" qe do te pretendoje autori.

E pra. Po s'eshte e thene qe te gjithe do zgjedhin b... derre. Do kene ndonje pike meshire thu? 

E vetmja gje qe di eshte qe po pergatitet qe tani grupi i te "barazlarguarve". Emrat do te jene po ata qe qarkullojne vazhdimisht. smiley

Mos deshe me thon gje te barazafuareve?smiley

smiley

ke te drejte. Desh i bera anetaret e rinj te shoqates se klajdit.

po e ka hudh ne burse....

une ne vendin tat Pjer, do shkruja ketu dhe tani vetem personazhet e pjeses dyte...edhe shkrimin do e nxirja pas 1 jave, qe te kemi kohe te trillojme...dmth Beluli & Co...se spo e mban vendi smiley ...kupton qe te vuajne pak populli nga kurjoziteti smiley 

ti kujton se une nuk e di pjesen  e dyte  qe vijon?    ''te rren menja  profesor...smiley     

por une po respektoj  publikimin zyrtarisht  ketu te peshku..smiley    

ta kishe vazhdu: "ceshtje te policise sekrete, e dashur" smiley

ose.. ''po nen mbikqyrjen e policise sone te fshehte, sinjora Bertini...smiley

...jo une e di qe si kompjuterist qe je, ti je i infilturar thelle ke matrixi si pasoj ke aksese qe te tjeret si kane...por kam besim ke integriteti Pjerit dhe barazvlera qe ai i jep cdo peshku....si rrjedhoje doja me dale ke fakti qe ste besoj smiley ...biles ke vene gurin ke rradha....po prete me tollon ne dore si gjithe te tjeret smiley

po ju them dicka ne konfidence:

...femra shqiptare ka akoma vlera, apo te pakten keshtu na duket neve te brezit te mesem dhe te vjeter.

Vizione te Qarta, fq. 376

mire mire por disa jane cik me te barazvlershem se te tjeret..smiley

sidoqofte,  fakti qe jam peshk  pa uje, nuk dmth qe peshkohem lehtesmiley  as ti me kete koment provokativ,  ku shpreson te nxjerr dicka   per te provuar  dijenine time rreth pjeses se dyte,  nuk me peshkon, dot, joo..smiley

....ngre ne fuqi te pakten 1000 here komentin siper te Cimit smiley ...vetem kaq smiley 

Elba, une kete shkrim e kam lexu qe ne mjes sapo u zgjova nga gjumi. Ne njeren dore duhonin, ne tjetren kafen, ne tavoline nytimesin dhe shkrimin e pjerit ne ipad. I lashe tgjitha, me sunday review ne krye, ne plan te pare doli shkrimi Pjerit.

 

Pasi e lexova, nuk komentoja dot, prandaj prita qe te normalizohej gjendja psiko-emotive. Po te komentoja ateher, do i kisha hy thelle shume. Nuk e di nese bera mire apo keq qe prita. smiley

smiley

kti i themi "terjaqillik", Teef! e ke bo bukur mir, po me pyte mu.

ababa, lene se tashi qi dola nga shpija mu kujtu qe kam harru me mbaru se lexumi nji shkrim per margaretin e inglizit. E kish shkru aq bukur ai shkruesi, ababa. Ky Pjeri me pshtjelloi. smiley

Mendimet jane te lira te jepen , por pasi te jete lexuar e gjithe historia smiley, mendoj une

Sido qe te vijoje autori e ka kompromentuar rende integritetin e tij moral me dobesine qe reflekton ndaj seksit te dobet nderkohe qe per vete ka nje raport solid me nje femer. 

he more he , ti nuk ke qelluar mire as me te majtin as me te djathtin kur ke qen djal e jo me tashti ! kapedani smiley )

nuk ja qellon dot Pjerit ti o kokoleps smiley

Ti elba sikur merresh dhe me mbrojtjen e te drejtave te femrave? 

ore po c'ke ore me mu  , pse ore derman per te detyru Pjerin te flase me gjate me bie ne qafe mu  smiley

Muhabet po bejme po ti mund te sillje ketu perspektiven tende femerore per me shume qartesim

Elba, po ti qeke interresant!!! E kupton qe neve nuk na interreson as spitali as ferrneti e aq me teper qoftet; e gjithe rendesia e ketij shkrimi fokusohet tek fakti se Pjeri e ka lone banakjeren pa i bo inventarin vetwm sepse Pjeri wanted some more cushion for the pushin!

 

Kjo ka rendesi!

E keni bere telef ate skene. Imagjino te kish qene perballe ndonje sexy femer. Dah! Dogs! Lol

mire me mire , shyqyr qe ka rendesi se dhe kur eshte jeta ne rrezik ay lloj  extra cushion te shpeton jeten , ta mbeshtes mendimin smiley

Neve te veriut, themi: "Me mire me te tepru se me te mungu."

 

Ju qe e keni njiqike extra, ma merr mendja se bini dakort me mua. smiley

dashke me na dit dhe masat   smiley

Ueee! Me vjen keq qe te paskam lene pershtypje se permasat. Une sikur thashe qe ne intereson fakti se Pjerit i interesojne.

 

Nejse, mu me ka msu babi te mos diskriminoj kur vete puna ke keto gjonat kshu. Perhere me thoshte: "Mos i thuj asiher jo, te paste baba! Ashtu sikur nuk duhet te digjesh uren pasi e kalon." Jane mesime qe si harron dot, gjith jeten vath ne vesh. Lol

 

 

Shiko se kjo quhet diskriminim i paster dhe mund t'i krijoje autorit dhe probleme legale.smiley Pritet nje balancim kompesues si reflekim ne pjeset e premtuara.

kshu menoj dhe une.nqs do ti permbahej linjes se shqiptaret parapelqejne femnat b...derre , mund te konsiderohej nje kritike shume fine per komunizmin, tallonin etj. q eka deformu shijet e shqiptareve.Por kur vemendja u fokusu dhe tek pamja mbrapsore  e stjuardesave elegante, nenshtrati seksual  i reportazhit e  komprementon misionin. 

Une s'marr vesh fare cfar behet. 

Merpo ato stjuardeskat e kane shpetu autorin nga ndonje aludim edhe me i rende. Not that is something wrong with that. Methithse kur e mendon, autori prap eshte shume selektiv nga ana anatomike. smiley

Ti po aludon qe misioni eshte i tipit konvertues dhe dalje nga matrica dominuese ?smiley

Vallai, kjo eshte forca e artit qe i ve robt te aludojne. Psh mund te kete dhe nje lexim alternativ mbi insistimin aq dashamires te atij shoferit. Dmth si pune pyetje me spond, a je i dominueses apo dhe i minorances?  smiley Dhe rruga ka mbet hapur, me thone te drejten.

Arti i madh pikerisht ai eshte,  i hapur ne interpretime, i mbrujtur me dilema dhe mbarsur me dyshime.Por duhet te jemi edhe te ndershem, ne fakt. Zoti misionaret i vendos para tundimeve e nese ata ja dalin, ata jane te bekuarit e tij. Pjeri me duket ne kete udhetim si nje Uliks modern, kupton ti, ne token e sirenave obeze ose vitheholla.Eshte i vetem, nuk ka shoket qe ta lidhin per te mos u joshur nga kenga e Circes.Ai duket si i vetelidhur ne pejezat e moralit kristian.Une besoj se do t'ja dali ne kete udhetim mes ciklonit te syve qe te vrasin smiley

Tashti dhe po ra ne krye te detyres, nuk besoj se do t'i mungoje simpatia e lexuesve. Bile qe te jete me besueshem apo tokesor, duhet patjeter te sakrifikohet apo dorezohet ne fund, por ja pa kaluar shume prova te tjera. Perndryshe do ishte shume hero skematik. smiley

Pjeri is the Man!!! (boni gugëll Pjero. Mos kerko perkthin. smiley)

Ky Pjerini shastisi gjithe PPU me kete tregim! 

Fakti qe sja ben syri terr te pranoje tundimin ndaj asaj banakieres si dhe siguria ne vetvete qe tregon me ben te besoj qe ka ndhodhur dicka me shume ne ate kthine te perhumbur lagjeje. Po ai sna e tregon. Ka 2 ore vras mendjen si eshte pjesa e dyte, pale e treta. O pjerin, mund te ma nisesh me mesazh vazhdimin?

Une se besoj te kete ndodh ndonje gje. Mos e lodh mendjen aq shume. smiley

Si e shpjegon ti qe autori i kushton pothuajse gjysmen e rrefimit episodit te ngarkuar me tone erotike me banakieren? Pse autori e fillon rrefimin me vithet e ngushta te stjuardesave? Pse gruaja ka rol episodik? Se kap qe ka nje fill lidhes ketu?

Autori eshte kinda picky. Kur pershkruan ato vithngushtat ka ne mend vithgjerat. Kur ka para vithderrase mendon kush I lejon keto. Duhen vithgjera. Unless ai gjen vertet nje te tille ne ditet qe do vine smiley. I doubt it. 

Arti pasqyron dhe frymen e kohes. Iku koha e heroizmit e stoicizmit. Rrnofte pragmatizmi- tha.

Ka rreshkit ne erotizem Belul, duhet pranu dhe nga ty si dishepull i Pjerit misionar. Si tha Jeftushenko: nuk jam misionar/tani jam dashuru me kitaren e kabareve smiley

spiritus, nese e krahasojme me misionin, dakord,  por nuk duhet harruar qe krahasimi do bere ne kohe dhe hapesire...  ishte kohe tjeter , ndodhi te tjera..smiley  nderkaq,  nuk duhet anshkaluar  qe kriza e ekonomike, kriza e euros, por kryesisht ulje-ngritjet e bursave  keto kohet fundit,  kane ndikuar dukshem edhe ne ulje-ngritjet e autoritsmiley, dmth persa i perket qasjes  ndaj femres..eshte bere pak me delikat, si te thuash..smiley

Kaq keq eshte bere per pare atje? smiley yack. Lol

belul if nothing else ,kjo eshte shprehja e shekullit:smiley

"...Rrezet e diellit po ngrohnin shqiptaret, te cilet kishin marre plevit ne koke dhe bythe, nga dimri i gjate dhe politika shqiptare..."

 

Te pakten eshte treguar disi me zemer gjere anatomikisht; eshte perfshire dhe koka si element. smiley

Ndersa duket pak si konformist kur e ul peshen reale te politikes, duke ia ndare bemat me dimrin.

Me duket se nuk eshte dhe aq zemergjeresi se sa korrektese politike.Pjeri nuk e ka luksin tone qe mund ta thone hapur se shqiptaret i gjet te ftofe ne bythe smiley

E po kur ke aspirata politike, dhe do e dredhesh ca. smiley

ah, ok, ne kete kontekst jam dakort. Ne fakt kriza ka efekte te drejtperdrejta dhe efekte anesore.Bota eshte globale dhe kush mendon se eshte nje ishull i izoluar , ka tthjesht nje iluzion.Pjeri po na thote shikojeni realitetin ne sy.Dhe normal, duke e pare boten ne sy, nuk mund te mos vesh re gjysmen e saj, pavaresish larmitetit te prapanicave.Vetem perse ky kendveshtrim Belul, ket s'po kuptoj.Gjeja mund te soditet edhe ne pamjen balloresmiley

Ore e keni vu re klecken ne titull. Kjo eshte vetem parapergatitje - thote. Mbahuni fort kur te vi misioni vete, se ju doli borxhit paraprakisht.

He me ku eshte mcef ai Kadareja? I rrofshin ato listat e inglizit.

Pjesa e dyte e paska devijuar vemendjen nga vithet tek stilolapsat, mesa duket per ti thene pak fryme the suspance situates qe kur te kthehet prap aty ta kape lexuesin pa vithemendje.

- Po atehere, kujt duhet t'ia japi voten votuesi shqiptar - rreklleva gllenjken e rakise...

- Po ne rast se intelektualet e ndershem, nuk perfshihen ne politikeberjen e vendit, atehere gjendja do t'vazhdoje keshtu, - rrekelleva kafene...

Jani shqeu syte, se nuk po e kuptonte per çfare Peshku behej fjale..

- Jo, thjesht dashamires i infrastruktures..

Eh, parti e re, thash me vete, duan pak kohe sa te organizohen si duhet.

Valute iqin VQkaratsh smiley

Nga darka, kur vajta ne Durres, vajta tek interneti dhe pashe qe Lizandri me kerkonte te falur per informacionin e gabuar qe me kish dhene. Eh, parti e re, thash me vete, duan pak kohe sa te organizohen si duhet.

Tamam e ke thene, ju falet se te rinj jane. 

Vallai kjo eshte dore zheniu. Ne pjesen e pare autori zhgenjehet nga k!rva b... derrase dhe ne pjesen e dyte e njejta gje ndodh me kolegen e saj shume me te lashte.  

Me ftuan brenda, dhe aty i pyeta se kush ishte ai departamentit te emigracionit. Ishte nje testim i imi, per te pare se sa te azhonuar ishin me kete parti. Ngriten supet dhe filluan te kerkojne ne kompjuter.

 

smiley Pjero, ka njeqindenjezetedymije departamente Frd-ja o daku mos i ver faj atyre qe si mbajne mend. Lizandri ska kohe te marri fryme se mbulon 560 000 departamente tek pulle smiley

smiley

eh mer Brad, kohe te keqe zgjodhe me ik. kushedi si po te hajn duret...

Pjer, je pa diskutim Azis Nesin i peshkut dhe me gjere.

Vallai çanta e Pjerit dhe blloku i Likes, sa të vyera aq të mistershme, i duhet dhuru Muzeut ashtu të pahapura smiley

smiley

edhe ipadi i Sales

per pak e humba pjesen 2 duke mendu se e kisha lexuar.
Ju lutem adminave qe t'mos bejne kshu gabimesh. Te pakten te azhojne titullin ne pamundsi te botimit si teme me vete

Drejt ka fol alidemsi, Pjer.i hape syte ti me VQ, s'ka faj ai.

rrekelleva kafene...reklleva gllenjken e rakise.. smiley

Z.Pjer Ju nuk jeni vetem rrefyes pershtypjesh por nje perfaqesues i mendimit te "barazlarguar "prane Popullit hallemadh qe nuk di kete zgjedhe e kujt ti jape voten .Mos u rrembe nga lajkat e Xhibit !

Ne shqip ne popull thuhet rreklleva goten e rakise dhe jo gllenjken e rakise .....thuhet Rufita kafene ...jo rreklleva kafene .

Duhen patur parasysh se te qenit gju me gju me popullin te nxjerrin "zbuluar " si Intelektual kur perdor keshtu fajlesh !

Alidemsi shume i ngrysur paska qen. si timo flloko te ball per ball.

Petro... duhet provuar.

Skena e FRD-se - nji pene mjeshtri; po kjo u be e zakonshme tani.

Presim treshin.

Cimo, me duket mu apo alidmsi duket sikur ka lujt rrolin e sfyngjerit izolues???

 

Nuk do m'habiste nji perplasje e paster interesash, tani qe po e mendoj. Priten keto ne prag zgjedhjesh. 

Ke dipllome per ekonomi? S'ke, pik, maroi muhabeti.

alidemso po as Steve Jobs nuk ka pas dipllome universiteti dhe as Bill Gates. Sipas llogjikes tate i bika qe te dy ti shumezojme me zero. Pjeri si Jobs dhe Gates ka dipllomen e universitetit me te vyer...jetes!

 

duket qarte fare hipoteza ime e perplasjes se interesave.

se cfare nuk e di, por me mire te mos e di.

Ishte e kote ta kundershtoja Alidemsin, ai fliste pa pushim.

Sa lexova kete "pa pushim" e kuptova qe ka dicka qe nuk shkon ne kete mes! 

 

Me Graven kisha qejf te takohesha, por nuk u be mbare. Ne kohen kur une isha ne Tirane, ai ishte me pune te ndryshme. Edhe nje here qe e lame per t'u takuar ne ora 9 te mengjesit tek stadiumi, nje kusheriri te tij i kish ndodhur nje aksident dhe ai duhej te shkonte me te shpejte. Kusheriri kish rene ne lume me makine.

Aman o grave dhe ti, justifikim qe paske gjetur!!!!

smiley

me pune te ndryshme

smiley

 

Vajta nje dite tjeter, me dy kutia me stilolapsa, per t'ua dhuruar, si parti e re qe ishin. I thashe se vija nga emigracioni dhe kisha deshire te dhuroja nje donacion te vogel dhe i tregova stilolapsat...Kur po ikja, njeri nga ata, u kujtua se duhej te shkruanin emrin e donatorit. U thashe se s'ishte ndonje gje, megjithate me sollen nje flete te bardhe ku shkruajta Pjer Thomas, dhe dola.

Cimo thuj ca te dush po te FRD paska ndershmeri dhe korrektesi ne lidhje me regjistrimin e donacioneve.  

Po me pelqen ky fakt! 

edhe ne syte e mi i dha shume pike. ka dicka perendimore ne ate parti, thashe me vete.

Mire po, sa e sigurte eshte copa e letres? Se neser pasneser fiton zgjedhjet burri i botes me keto stilolapsa, e del ndonje tjeter dhe merr meriten e fitorjes. Po thuj shyqyr qe u dokumentu tek peshku per historine.

Une pata menduar se qekur ra komunizmi shqipot nuk genjehen me me stilolapsa apo cemcakezasmiley

Ato jane vec simbole. Ky tekst ka per tu studiuar per nenkuptimet me shume se parashikimet e Nostradamisit.smiley

Rono, takimi i se Dieles nuk eshte pershkru ala.

Se ckam nje parandjenje qe Pjeri nuk do tna tregoi gjithcka qe ka ndodhur ate te djele.

Fakti qe dhe Bradi eshte zhdukur keto dite ma forcon kete parandjenje...duket sikur zhdukja e Bradit ne nje fare menyre eshte nje shenje per Pjerin qe vetem ai di ta lexoje. 

zhdukja e bradit merr nje drite-hije te re me ket tweak te fundit te eventeve.

Thuhet qe ka lujt pare e modhe shume. Boj hesap, eshte lekund dhe bursa e Tiranes, ato dite. smiley

Po ja heqin NMN deget nji nga nji, me duket. Dhe me metoda qe s'ta pret menja. Dhe ju prisni te shkruhen keto gjona. Me kismet mbas 50 vjetesh hapen arkivat. Pse kot e rute bllokun si syte e ballit ky? Qarr e keni dhe ca lexut.

po. pare dhe influence. flitet per stratagjema afatgjata. per investime dhe drejtime te ekonomise kombetare qe mbulojne disa dekada. flitet per nje perlasje te interesave europiane dhe  atyre amerikane, si dhe per profilin demografik te kombit, ku teza e metropoleve gjigande po fiton, fatkeqesisht, gjithnje e me shume terren. per te mos folur per CO2, se kjo eshte gangrene e vjeter.

Dmth edhe ti, si Beluli, pasket lexuar te treja pjeset perpara se te botohen. smiley

no comment.

Kjo s'me duket aspak e drejte! Po ne qe rrijme si ato dallendyshet e vogla me sqepin hapur ne pritje te ushqimit nga e ema?

nuk mundem, jo se s'dua. ka nje kod "vjollce" qe eshte on. sorry.

Shtatanike paske qene. Meqe s'te durohet, flitet (e konfirmuar vetem nga nje pjerburim deri tani) qe ne pjesen e trete Pjeri shpjegon nervozizmin dhe te ndenjturit si ne gjemba (no pun intended) te Alidemsit...

Mbase ato Jane BFF. Mos bej kshu dhe ti, o gjembi smiley

Ashtu duket. Por ndjehem... jashte smiley

Pse s'thu mer, prandaj u terbune ato te Korese se Veriut. Bota menote se i i ku tepeleku atij xhon-xhunit te vogel. S'paska pas faj hic. E paska 10 fare ky ate ke ai Pllani vet. 

ka nje zgjidhje edhe per ceshtjen koreane, e cila ne fakt trajtohet si "shashke" e Kimit "vetem ne moshen e pare", per te konsolidu pozitat brenda vendit. ndaj edhe koreve nuk u eshte dhene nje post i spikatur ne axhenda. perkundrazi ka fjale per nje problem te ashtuqajtur "mongol" (kod per perqindjen e yndyres ne qumesht dhe reaksioni pasues i kerrygold-it irlandez). nuk di sa e vertete eshte e gjitha.

Emo, me shume info per zgjidhjen koreane, te lutem. Nuk do fleme me me alltije poshte jastekut? smiley

s'mun te fol para t'zotve te punes. Une c'nigjoj, se s'jom me tek te mrencmit fare (e kapi Kaviri ate tani).

Kuptoj, po pres te zotin e punes te prononcohet. smiley

Me mire te leverdis te mos t'i dish detajet. Se po t'i thane ... s'kane rruge tjeter pastaj.smiley

Oh, that doesn't sound good. Me mire te mos i marr vesh detajet, thua? Dakord, e qepa.

flitet per krijimin e nje koreje te trete... se ju ta nxirrni me cengel. 

por kaq ama!

Teutes ja thua por mua jo. Mire mire emo, ta mbash mend.

Ej, pa hatermbetje. smiley Emo e di tensionin ne keto ane.

What-a?! Koreja e Mesme? So the legend is true...a warrior that saves us all... 

 

Dmth i marrim camerine grekut, turkun e hudhim matone Bosforit, Sirine ja shesim cifutit, dhe blejme  i cope Koreje? Madheshtore!

Po Qipron mor aman, c'behet me Qipron? Jo per gjo po i doli dhe nafte. Nuk do neglizhu. smiley

Sirine ja shesim cifutit

smiley  Kemi djemte tane atje nderkohe, si p.sh. Ebu Omer-El Albani nga Shqipëria.

Po per ate pune kane shkuar, pra. Ajo pune e 40 virgjerashave eshte mbulesa.smiley

Po mire mer, kaq mund ta thush te pakten qe do jete zgjidhje pozitive. Tashti sekreti sekret po dhe peshku e ka i fare vlere, dreqi ta haje.smiley

emigrant, ke shume te drejte ne keto qe thua!

i vetmi mister ne kete histori mbetet rroli i alidemsit. Nuk arrij te kuptoj se zgjatim i kujt ka qene alidemsi na ate takim...mister i vertete!!!

dy jave takime me anglosaksonin nuk te thone asgje???

anglosaksoni!!!!!!!!!!!!

smiley

gjithnji po ai don te thush? 

eshte kunj i vjeter. me mire te mos ishte zhvillu hic ai dreq takimi, sa her e menoj. E ca u fitu qe iu myll goja mek mek mek? 

emagjino kur ja mbajti 20 vjet inatin ati prokurorit te vet Mertirit dhe qe Mertiri nuk arriti tja mbyllte gojen. Emagjino se sa kohe ka per te vajtur kesaj rradhe...nje mek nje dekade inat me duket!!! 

Thone qe ka mbet i pakenaq me ministrine qe ka i ofru ky. 

Pse kot e rute bllokun si syte e ballit ky?

Se mos eshte si blloku i Ilir metessmiley

Po nga e gjeti gjithe kete zgjuarsi e dobicllik Meta? Apo nga shtangat? smiley

Katunaret kane nje shqise te gjashte per keto marifete.me e keqja eshte se nenvlftesohen nga qytetaret.ndersa qytetaret merreshin me fillozofira e te gjenin te drejten katunaria zuri gjithe kycet , rropi gjithe pasurite.qytetaret rrine e vrasin mendjen nashi se si ua hipen katunaret kalakic.smiley

Blloku i Pjerit eshte me teper si Ungjilli se sa blloku i ilir Metes le te mos i ngaterrojme gjeratsmiley

S'diskutohet kaluar Ungjillit eshte, teorite e derivativeve aty jane shtjelluar per here te pare. Meta i shkrete e ka shume te thjeshtuar, aq sa i kapte rradakja modestisht dmth thjesht: perla ne cdo krah.smiley 

Edhe une ndaj te njejten kerkese si Bredharaku, gati e humba pjesen e 2-te. si dhe ndaj ate qe thote emigranti per alidemsin. Refuzimi i tij ne fund per te mos lexuar VQ-ne me la shije te hidhur.

Bradi ska kohe qe ka humbur , po me ben pershtypje qe spo shoh me Ruzhdijen, dora-noli , alke smiley

Jane duke punuar per partine e Pjerit, dhe ai i ka kerkuar qe te mos konsumohen me publikisht tek Peshku, derisa te kristalizohet programi i partise.

s'di gje 

Dmth do te perpunohet ne Universitetin Kristal? Po ky e paska fitoren ne xhep. Fillo nda ministrite thuj. Peshku do jete shume i perfaqesuar, thone.

Te gjithe te peshku me njohin thote ky. Jani shqeu syte. C'peshk thote ky smiley

Pjer, you're too cute! smiley

U kenaqa, te lumshin duart Pjer. Ishte fantastike. Ke nje stil qe te terheq. smiley

Pjer: komplimente. Me pelqeu pershkrimi i tundimit fizik, meta-fizik, emocional, shpirteror, filozofik dhe intelektual. Mezi po pres pjesen e trete. Shpresoj te kete edhe nje epilog ku te na tregosh ndryshimin qe vure re nga vizita e fundit dhe e parafundit ne Shqiperi.

Me cudit fakti qe grava dhe lizandri nuk paskan gjetur kohe te takohen, kur t'i ke qene aty dy jave rresht. Kuptohet qe ka qene humbje per ta dhe jo per ty.

Lol! 

Gaia, Lizandrin e takova, dhe biseden me te u perpoqa ta fus tek pjesa e trete, por nuk kish vend, e zuri biseda me Bradin, keshtuqe per Lisandrin , ngelet pjesa e katert, pjesa e fundit. Ishte menduar te dilte me 3 pjese por po del me 4. Dje ne mesnate, mbylla pjesen e trete, ate me Bradin, shpresoj te dali neser. 

Oh happy day!

Pjer, do isha zhgenjyer shume nese nuk do na tregoje per biseden me Lizandrin.

Me Bradin ishte interesante, shpresoj ta nxjerrin neser. 

smiley Ne fakt eshte e drejte Pjer. Gucen dhe Bradin nuk i fut dot ne nje pjese bashke. Kane vizione te ndryshme, duan secili pjesen e tyre. 

Pavarsisht, mendimeve te kunderta qe mund te kene, te dy jane çuna simpatike, çuna Tirone smiley

Edhe Bradi cun Tirone? s'na u ndane keta. Une kisha pershtypjen qe ishte nga rrethet.

"". Vajta nje dite tjeter, me dy kutia me stilolapsa, per t'ua dhuruar, si parti e re qe ishin"

.smiley.smiley

sa u gezua Lizandri..smiley

Belul sa afer jeni me Pjerin aty ne Hollande, dhe a keni patur ndonje takim, marr shkas nga njohja qe keni ketu ne PPU? Apo mos po bej pyetje kot qe mund ti jete dhene pergjigjja kohe me pare dhe une nuk e kam atakuar, thjesht kurjozitet.

me Pjerin jemi relativisht afer (nja 140 km si distance) dhe jemi takuar 2 here.. Pjeri por edhe une, kemi folur disa here per keto takime ketu.. si duket ti ske qene i vemendshem..smiley

jeni takuar po asgje nuk keni bere publike. Publike behen vec kto ngjarjet e rendomta ku te gjithe cfiliten se mos zbulojne ndonje domethenie ose shenje te rendsishme nga episode ne dukje te rendomta. Kur fare mire keto detaje mund te beheshin publike pa i meshuar mistikes. Kush ka perfitim nga velloja misterioze? publiku jo, kjo eshte e sigurt.

Kjo qe the shpjegon sjelljen e emigrantit mbreme smiley

djema, djema.. une nuk mund te them gje per takimet tona.  nuk kam tagrin per ate pune...   Pjeri po!   keshtuqe ankesat dhe kerkesat  dergojani Pjerit..smiley

kot e luan pjesen Belul. Une i jam drejtuar hapur Pjerit disa here po vej re nje ngurrim prej tij, a thua se kerkon aprovim prej teje. Qe me ben te dyshoj se mos ti je "komandanti" i vertete i grupit. Mos valle jeni ju, Belul? Mos valle kjo sjellja juaj prej babaxhani dhe qejfmosprishesi eshte thjesht nje maskim? cfare po luhet pas kurrizit tone, zoti Belul apo kushdo fshihet pas nickut tuaj?

And who cares per kete qe u be 'publike'. Strange people qe paska ketu. smiley. Ka shku tema 500 poste over nothing!! lol 

ke degjuar ti deri me sot te pyesi ndonje "who cares" se kush ndertoi piramidat e egjiptit?
500 komente jane shume pak po per kete renie interesi e ka fajin Pjeri ose mister "X" aka Belul qe fshehin sekrete

I dashuri Pjer, 

  Te lexova me shume vemendje dhe po ju them se me  doli me mire, qe nuk na u dha mundesia, per tu takuar.Si pati thene Ai, .."mua punet e shumta  me penguan".Mirepo do t`i more miku im,  qe aty, mes rreshtave te tregimit tend, une siku u ç`malla fort me Ju! Me kete rast, i heq dhe konkluzionin Gaia-s, se paska qene humbje  mos takimi  jone.Nuk ka qene dhe kete ai mundet t`ja u puhoje te gjitheve ne...Palestine !

   Refimi yt  more Pjer, eshte i thjeshte, natyror, por ka nje narracion te hatashem sepse aty gjen  nje varg te tere pervojash te reja, te cilat nxisisn nje vetdije  krenare tenden, por dhe qe pritet .., nje xhelozi  jo te pakte intelektuale, ne kete blogun tone kserikua.Ne ketu  i kemi neper kembe dhe nuk arrijme t`i kapim as per vithesh e as per.... b..Jemi bere ashqimo!

 Une te siguroj, se  fale ketyre krijimeve, qe shumeve mundet tu duken vulgare, me kohe  do te arrini ta trondisni kupolen gjigande te krijuesve "opinioniste" te basenit, duke e pare dhe perjetuar me ne fund, te njetat suksese, sikunder te  atij Konsilit te 1439 i cili synoi te shpinte ne pajtim (sigurisht ne dukje) te kishave te Lindjes dhe te Perendimit. Dhe Juve, ne perendim jeni por me zemer e me shpirt, ne lindjen tone.

  Ashtu e pati nisur, thjeshte fare, si dhe udha juaj e krijimtarise .., F.Bruneleski

Te jap fjalen, se sikunder qe ma dhate llafin, per  ne maj , do piqemi !

 

 

 

Pjer, kte pjesen e dyte e ke qar! Me pelqeu shume sidomos gjuha e perdorur me te gjitha pesonazhet reale! Ke treguar realitetin e shqiptareve dhe jeten e tyre, tamom ne menyren me origjinale, qe jo nje me "diplome" qe ty te marrin te keqen, smiley por askush nuk mund ta tregoj realitetin me mire se  ce ke treguar ti! As gazetaret! "Te dhjefsha gazetaret" smiley 

Vertet nje storyteller origjinal shqiptar modern!  Sa per Partine e re, misionin tend eshte ide shume e mire, edhe pse nuk mund te realizohet tani per tani! Edhe nje e fundit, Kjo dhenia e STILOLAPSAVE qeverise apo FRD ne menyre simbolike, me kujtoi Bill Klintonin kur ky i dhuroi njehere BUALL MAVRISE nje stillolaps te trash si kujtim, dhe populli thoshte: "Sala ska cte boj mo me ate stilo vetem ta fysi n`myth vet " se smer vesh nga Lapsi! smiley 

Kshu qe edhe une kshue kuptova dhenien e stilolapsave, me ate gjendje qe eshte qeveria, ato stilolapsa ti fusi ne myht, se skane tru ti perdorin! E kane menjen me vjedh! Sa me shume ti japesh aq me shume do ti vjedhin! smiley

Pjer kjo pjese shume bukur... Janit dhe alidemsit ja ke shtremberuar fjalet por rendesi kan argumentat. 

Nuk e dija ku i kish ngelur hatri, mos valle shqiptareve u mbetej hatri shpejt, ngaqe nuk kishin kaluar situata te veshtira siç kishim kaluar neve, emigrantet

smiley smiley smiley
he pra he...cjane keta njerez kshu...ikin sapo fillon efekti ferrnetes...dhe thone pastaj ske diploma sdi per ca flet ... smiley

 

I Nderuar Pjer,

Pjesen e dyte e lexova por duhet thene se e para ishte shume fish me interesante!

Gjithsesi te pergezoj per shkrimet qe sjell sepse do kohe dhe perkushtim, perpos talentit.

Njerez si Alidemsi ka shume ne Shqiperi, me tonelata ... ata i vleresojne njerezit me "kuten" e sotme dhe nuk i shohin gjerat siç jane in concreto rast pas rastit. Te thuash "ti s'ben se s'ke diplome" sot ne Shqiperi, dikujt qe s'e ka pasur dot kete mundesi per shkak te historise familjare (si i persekutuar politik) eshte cinike, goditese per here te dyte! Shume talente qe ka pasur Shqiperia ne vitet e fundit te rregjimit nuk vazhduan dot endrren e tyre per shkollim, se "ashtu ishin ca pune" ... kurse sot ne Shqiperi, diplomat shperndahen si letrat me (pa)vlere...sot nje i diplomuar ne Shqiperi, qofte ne privat dhe ne shteteror, ne Tr apo ne rrethe, eshte baraz me 0. Nga pikepamja ekonomike, nese do te rekrutoja dike, do t'i beja veç test praktik per te bere seleksionimin e kandidateve, sepse "copen e letres" ja kane pire lengun ata kur "hedhin kapelet" smiley

Nga ana tjeter, ne lidhje me elementin politik (ndertimin e rrugeve nga Berisha + idene tek disa socialiste se Berisha do fitoje edhe pse Bota i ka dale kunder), po te sjell kete shkrim qe lexova tani tek Panorama, nese nuk e ke lexuar ende :

Kur deputeti i PS thotë: Nuk fitojmë dot…

 

 

Ah kjo pjesa e dyte eshte me e mire. Me pelqeu alidemsi dhe pershkrimi, qe i ka bere Pjer.

Lexo LefKOPENE dhe thuaj pastaj qe s'te shkon mendja qe Pjeri mund te shfrytezohet si "nendetese" e babasqapit .

Z.Pjer duhet urgjentisht ta denonoconi kete nenbishtje te Berishes se dhe atje ku Ju shihni gjurme "krimi " ne administrate deri tek ngazellimet per nje stilolaps , zonja LefKOPE sheh pelqimin tuaj per sukseset e Buall Mavrsie .Dhe propoganda e saj tip Ali Komiku ,del e qarte kur flet per "ata " qe s'paten mundesi te shkollohen dhe qe diploma nuk ka Vlere Çiliste .Dhe kush ..Left me ...yyyyyy ne fund te shndruar ne ...iiiiiii ne fund qe kulmin e vetmburrjes pas pasojave qe i ka lene Idioti , u mbur se jam ngarkuar me TRE Mastera . A thua do ti kaperdini JU keto ? Apo eshte taktika juaj gjithperfshirese qe i kapercen ?

Shtoj se hipokrite te tille dhe vegla te mesuar si nenbishtje , nuk duhen lene pa perdorur ne Partine tuaj po gjithsesi duke i rene me "çok " kokes sa here te fryhet me shume se i takon ! Kam idene Ajo mund te perdoret si mashtruese e perkyer , sipas thenies popullore "priftin e bën me barrë "

sa flete-rrufe ke pas bere ne kohen e qoftelargut si kryetar Kooperative qe ke qene ? (dhe si ish sigurims) ??

smiley Nuk te thith me shume se aq LefKOPE smiley  Deri tek sigurimsi . Do ta perdor edhe njehere ate te lashten..Ti je brenda dilemes "gardian apo i burgosur " po sidoqofte nga era e mykut te qelise nuk del dot e nuk rron dot smiley

U ka rrite babasqapi ne Grazhd JU !. Jo te heqesh Y po edhe sikur Left te heqesh , nenbishtje qe nenbishtje do ngelesh . Po te ishte ndryshe me gjithe ate barre , tre mastera ngarkuar me shkolle , do kishe kuptuar qe une jam gjithperfshires ...Propogandistet e Chipit Afroi ..i kujtoi z .Pjerr , se Partia nuk mbahet pa Berihajs ! Ndryshe kthehet ne Tyrbe ku mullah Pjetri flet per Krishtin dhe Lefterite lexojne Kuranin smiley .... Pastaj dalin per vota te bardha smiley

Ti duhesh moj xhan se ne kohen kur Tellalin e ben vete Babasqapi ka nevoje per shkrusin Vanjek !

Lexo LefKOPENE dhe thuaj pastaj qe s'te shkon mendja qe Pjeri mund te shfrytezohet si "nendetese" e babasqapit .

Ate mendova dhe une Idriz..

Vej re qe kjo tema e vitheve shfaqet shpesh ne punet e autorit dhe me intrigon tej mase te them te drejten. Cte jete valle? nje metafore Kadareske, nje vulgaritet de Sade-jan apo sic sygjeron Roni ( Pjerologu me i shquar i peshkut ) me lart nje tregues ekonomik Keynes-jan?

Nje gje eshte e sigurte, ngrenia e groshes eshte nje akt sublim fiziologjik!!

Deion, eshte thjesht strategji marketingu...sex sells!!!

 

Une mezor po pres per pjesen e trete, kam degjuar ne rruge jo zyrtare se ka sekrete te medha te pathena nga ky udhetim 

Sikur nuk ndjehet me ai "nervi" i shkrimeve te para.

Mungon nje personazh i rendesishem...

Pervec atij, kuptohet.

Ca quhet ky? Sindromi i Stokholmit? smiley

S'e kapa batuten.

Varja Ols. Nuk ka gje me te merzitshme se kur perpiqesh te shpjegosh humorin, ka thone Tueini.

E kam parasysh. smiley

Kush? Sfungjeri?

Pyetje retorike e ke kete? One and only!

In matters vizionqartiste I am a relatively latecomer smiley 

cfare ke ne mendje me nerv? eshte edhe pjekuria e autorit dhe nje kendveshtrim tjeter kesaj rradhe. jam me ty qe kemi nevoje nje shpjegim te evoluimit. prandaj i kam permendur Pjerit punen e epilogut.

Po ti paske zemeruar edhe Alidemsin... Po ja thyen zemren miqeve e aleateve te tu nje nga nje. Po krijon toke te djegur perreth. Pjer. Nuk e di se si ke ndermend te vesh ne jete platormen tende pa konsideruar elementin njerezor.

ndersa une e kuptoj ndryshe..  pervecse  autori  shkruan per gjera te tjera,  me duket  se ai qellimisht  ka vendosur te devijoj ca nga stili i meparshem  per tju shmangur  sa me shume  ''perseritjes''..

mendo,  nese Pjeri do kish shkruar pak a shume te njejtin stil.. do dilte prape dikush dhe do thoshte...  booo  tregim i merzitshem.. njesoj si te paret..  ehhh, su gjendet karari njerezve..

Belul, mua me duket shume monoton. Te le ne pritje te surprizes, por pastaj surprize nuk ka.

Ok, ka ndonje vithe e topolake atje ketu, por serish... asgje nuk ndodh.

duro,  mbase vjen pjesa e III, me surprizen bashke...

 

sidoqofte,  thuajse  nga te gjitha takimet me Petron ,Alidemsin (ca nuk vajten  fare ne takim) kane lene nje shije te hidhur..  aspak optimizem..  (jo nga Pjeri kuptohet)

keshtu spjegohet monotonia  dhe mungesa e nervit....

Mua s'me pelqen fare fakti qe kete here, jo vetem qe s'ka arritur te takohet prape me Avokatin, por madje edhe grava e ka lene ne balte - qellimisht, sic thote vete grava me siper. Ka shume te drejte Pjeri ate konstatimin qe ka bere per ftofjen e Shqiptareve. smiley

Olsi, ti duhet qe ta kuptosh vepren, misionin ne teresine e saj, jo vec nje cope ketu e nje cope atje. Ja rifresko memorjen. Pjesen me sfungjerin s'po e gjej dot, nese e ka dikush, ju lutem silleni lidhjen.

Sfungjerin me duket se e ka thene ne nje koment Pjeri. Asnjehere s'e kam lexuar, por kam ndjekur famen. smiley

Ke te drejte, vepra duhet pare ne teresi. Keta jane vecse kapituj.

po alidemsi?  sa zhgenjyes...smiley   

bile dialogu i tij me Pjerin me kujtoi ate barcoleten me ata dy shoket e ngushte... ku njeri (Pjeri ne kete rast)  plasi me ne fund nga  kembngulja e tjetrit  dhe shpertheu:  ore (alidems) me ke je ti,  me mua   apo me ariun??!!smiley

Eshte per te ardhur keq qe alidemsi pesimizmin e tij ja zbras Pjerossmiley

ka shume socialiste qe jane demoralizuar ne fakt, disa miq te mi jane bere me anti-Ed-Ramist se vete Sala !! por voten, prape te vendi kane per ta hedhur ...

Nuk e di left, mund te interpretohet dhe si prishje syni.

Mund te jete dhe nje menyre per te perballuar emocionet e nje fitorjeje te mundshme. Dhe ajo qe thu ti qendron. 

Lefto, duhet te punoni me fort me te pavendosurit, nuk po beni pune shume bindese...

 Stuardeska na tha se ate bagazhin e dores nuk duhej ta mbanim tek kembet, se aty ishte kalimi i emergjences ne rast rreziku. I shpjegova se ne rast rreziku, ne dalim te paret me gjithe kete bagazh dhe kalimi eshte i lire per te gjithe. Por jo, nuk behej sipas saj.

smiley

Pjer, dhe sa pjese jane per tu hedhur pervec I dhe II?

Eshte e vertete qe te kane kontaktuar dy televizione per ta bere serial?

xhibi, ishte menduar te dilte me 3 pjese, por dje naten , ne 12 , mbarova te treten, biseda me Bradin, dhe doja te fusja dhe biseden me Lisandrin, por nuk kish vend, keshtu qe do dali me 4 , pjesa permbyllse, ku do hidhen dhe ca mendime te miat, per ter situaten. Shpresoj ta mbaroj per dy dite. 

Pjero, kaq i rendesishem paska qene takimi me Bradin  qe i paske kushtuar nje pjese te vecante?smiley   apo  vuuu  thashethemet  per peshkun thuaj..smiley

Kete do ta kete blere Bradi per nje koli me birra! Prandaj i mungon nervi. Do jene tradhetuar idealet. smiley

le ta leme suprize Belul smiley ishte kenaqesia ime t'ju kenaqja te gjithve juve ketu. Jam perpjekur qe bisedave, pershkrimeve, tu jap pak sens humori, sepse nje tregim perveç realitetit, duhet te kete brenda   sensin e humorit. Ka ndonje qe e lexon i stresuar smiley me shume se serioz smiley a thua se po i rrezohet qeveria apo pallati smiley ketij ne s'kemi ç'ti bejme, mund te jete i pasherushem smiley

Ja ke arrit plotesisht, une e kam lexu me qef jo vetem se mesoj gjera te reja, po edhe sepse stili eshte fantastik 

e paska honger edhe nji te pallume Bradi me sa duket. rrezik ka mor ene hisen e asaj bythdrrases....me birra e qofte kuptohet se mos ka nai keqkuptim

kjo shpjegon edhe faktin se Bradi u largua qellimisht per te mos u perballur me shkrimin. Se Pjeri ka provuar deri sot qe nuk ka frike t'i thote gjerat sic jane. Dhe normal qe nuk ka si te trembet nga te tilla gjera te vockla dikush qe eshte perplasur me diktaturen atehere kur te tjeret dinin vetem te perplasnin duart me komande

Erdhi me ne fund (e ke poshte)

Mendimet e tua duhet te jene pjese e V-te me vete, qe lidh te gjithe pjeset e meparshme. Nuk ka rendesi gjatesia sesa si e pe realitetin.

Pjer, na pershkruaj pak ambiancen kur ulesh te shkruash keto pjerpershtypje vendmemedhepeshkore, ca pije rrekellen, pi gje puro a cigare, muzike ne sfond ose jo, etj, qi ta kemi parasysh nese keto kane ndikuar ndopak tek koncepti yt ne lidhje me vithet e femres ne pergjithesi dhe konjukturat politike ne Shqiperi ne vecanti.

Ron, si studiues i devotshem i Pjerrologjise, ka mundesi per nje interpretim te shpejte te ksaj me poshte?

Rruges, gjenim ndonje qebaptore dhe uleshim e merrnim qofte dhe nga nje birre plaka e dy une. E shihja sesi tere stresi i largohej nga kenaqesia e qofteve dhe birres.

Beluli, emigranti, dhe Pjerrologet e tjere jane gjithashtu te mirepritur per interpretimet perkatese.

interpretimi i pare qe me vjen ne mendje Deiono eshte:   dashuria  dhe lumturia  kalojne nga stomaku..smiley

me nje llaf, barku plot i thote hallit  ik pirdhu!

mos harro qe Moslow ndertoi hierarkine e nevojave (needs) ne nje teori me shume-faqe, ndersa Pjer e ben nderthurjen vetem me nje fjali.

Imagjino sa kompleks eshte autori kur duhet tre studiues per ta shkoqur. Me sa vej re ti Belul merresh me anen fiziologjike, ose sic e quan autori ndryshimin midis "gjelleve". Ronin tanime e kam te qarte qe ka nje qasje te ftohte ekonomike. Ndersa emigranti me siguri kap anen letrare. 

 

Dikush duhet te vije te na tregoje sa qebabtore ndodhen ne ate segment rruge qe te kuptojme me mire.

I vetmi interpretim ekonomik qe mund te nxjerr nga kjo fjali eshte se:

When domestic production meets aggregate demand, we have a positive equilibrium in unemployment. And therefore we notice an increase in the consumption of birra and qofte!!! 

 Pjer,ti kur bisedon me keta peshqit perdor incizues qe i mban mend mire bisedat deri ne detaje ?

Ti po kerkon te tregoje sekretet profesionale?

Gjembi,jnuk po e pyes per VQ-ne smiley

Jo, venusi, nuk perdor inçizues. Ne fakt e bleva 1 , por nuk e kam hapur akoma. Eshte si ato qe mbajne gazetaret, dhe them ta perdor heren tjeter per historite e njerzeve te mij, ne menyre te hapur kuptohet. Bisedat i rikujtoj, dhe natyrisht nuk mund ti thuash dot te gjitha dhe me perpikmeri, thuhen kryesoret . 

Bravo Pjer!  Sinqerisht  ke stil ! Mos guxoje njeri te thote qe Pjeri nuk ka stil se vallahe bohet armik me mu! smiley 

habitem me ty Alidea  (si aktiviste  e njohur)   qe ke humbur shancin te takohesh  me Pjerin.. gjithashtu aktivist  dhe disident ne kohe me te veshtira!    do kishe perfituar shume..smiley

 Jam dakord, po  un e respektoj vendimin e Pjerit per ta mbajtur te paster   nga ana gjinore axhenden e takimeve smiley 

shiko tashi,  per mendimin tim.. hapi i pare duhet te vinte nga ty. dmth ti duhet   ta ftoje  per nje kafe, ose birre/qoftesmiley bie llafi, Pjerin.   per shume arsye.. mosha, historia, apo fama e Pjerit..smiley

 

p.s  te garantoj, ne takime te tilla  shoqerore, pune, interviste, Pjeri nuk i shikon femrat nga vidhjet..smiley

Pjer mos u merzit pasi alidemsi nuk ta ka patur me te keqe. Nese biseda ka qene ajo qe ke shkruar me lart me le pershtypjen qe ai ne menyren e tij ka dashur te jete protektiv ndaj teje.

Ka vene re qe ti ke qene serioz per iniciativen tende dhe ndoshta sipas menyres se tij ka dashur te te kurseje "humbje kohe" me realitetin shqiptar. Ka dashur te te thote ate qe perceptojne nje pjese e madhe e shqiptareve mbi politiken atje.

alidemsit per mendimin tim ti duhet ti kishe bere nje kerkese te vetme.

"- Do me votoje nese neser une do perfaqesoja nje alternative?"

Jam i sigurte qe ai pervec votes edhe do lobonte per ty. smiley

 

Nuk e ve ne dyshim Eklipso, Alidemsi ishte i sakte sipas menyres se vet dhe realitetit te ashper shqiptar. Biles e them edhe ne pershkrim, qe fjalet e tij ishin si nje dush i ftohte, qe marrin kuptimin qe realiteti ky eshte, pra une nuk duhet te kisha dhe aq iluzione se do beja diçka. Me Alidemsin, mbetemi miq. 

nje propozim per adminet: do ishte mire te na i sjellin shkrimet e reja ne nje teme me vete, se nuk i ndjekim dot gjithcka ketu.

Nuk mund te ndahen Pjerpershtypjet si zogjte e korbes, plus qe cereku i lezetit eshte Pjersuspanca qe krijohet deri sa publikohen pjeset e tjera.

Mos u merzit ti se ti dergojme ekspress me posten e Jordanise.

jo jo,  me tej akoma... Pjeri tashme eshte brand dhe duhet te kete nje link te vecante  te peshku   per shkrimet qe sjell,  por edhe per diskutime te ndryshme!!  

ketu gjen  dhjetera linke  qe as ua hedh syte njeri..  ndersa  nje link persoal i Pjerit, jam i bindur, do bente buje!!

Po. Le ta akomodojme Pjerin me dydhomakuzhine tek Peshku!

Une do i ble nje akuarium si dhurate.

Po ç'link ore aman, une edhe kur dua te fus diçka nga gazetat ketu, e fus te ter artikullin me fotokopie e pastaj pllaken, ndersa ju qerratenj e fusni artikullin vetem me nje titull dhe nje shenje te veçante qe hap ter artikullin smiley

cfare eshte pllaka?

nai pllake buke me siguri

Gaia, kam pershtypjen qe ''pllaka''  ne fakt  duhet ''plakken''  nga hollandishtja,  eshte ''paste''.smiley

 

me nje llaf Pjeri po thoshte: copy/paste.

ahhh, fotokopje eshte copy, pllake eshte paste. roger.

jemi apo sjemi Pjerolloge..smiley    na i dha Deioni  kete titull, duhet ta justifikojme me nder tani..smiley

po jane terma qe grupi duhet ti shqyrtoje dhe diskutoje.

Pjeri duhet te beje dicka tjeter. Duhet te filloje te mendoje seriozisht per nje hapesire personale online.

Me transferim te punes online nuk e kam fjalen vetem tek pjesemarrja ne peshk me komente dhe artikuj te cilet duhet te kalojne ne siten e admineve por tek blerja e nje domaini nen emrin e tij (pjerthomas.com ose .al meqe aktiviteti i tij eshte ekskluziv kundrejt shqiperise).

Nje blog i thjeshte ku poston mendimet e tij mbi ekonomine apo bursen do ishte mjaftueshem si fillim. Tek faqja pastaj vendos VQ (ku fton vizitoret ta blejne ate kundrejt nje cmimi me modest se sa ne librari ndoshta [kjo pasi kostoja e nje ebook eshte ajo fillestarja pastaj kopje behen pafund] duke mundesuar mbajtjen online te domainit dhe hostit, heqjen e shpenzimeve).

Pastaj Pjeri duhet te filloje te ndertoje nje mail-list (ku fton vizitoret qe te regjistrohen me ane te emailit ne nje rubrike, ndoshta mujore, ku ai u dergon artikuj interesante qe vetem ai eshte i afte ti psonise ne morine e artikujve qe publikohen ne web, nder to perfshin dhe artikuj tip special edition me te zgjeruar dhe detajuar te artikujve qe ka postuar me pare tek faqja e tij...

Ps: Mos harroni se kshu e ka filluar dhe Grillo shume vite me pare.

O Pjerin smiley ndonje foto a bere me keto peshqit e tjere? Me siguri. Ilustroje me pikcers tregimin. 

Ore un nje pyetje kam Pjer, pse nuk e mban te hapur per gjithe publikun VQ-ne ? Ta postosh online me ane te nje blogu  meqe ke qellime revolucionare, dmth pse nuk i jep akses falas publikut te gjere  smiley 

Kjo teme eshte trajtuar disa here, duket qe nuk ke qene e vemendshme!!

Kam dash t'a bej kte pyetje dhe une , po ne graria qe jemi gjysme fshatit mos na leni mas dore 

@ Deion, ke te drejte   kam intensitetin tim ne kete blog  here here shume prezente here here pushime te gjata smiley  Nuk e ka fajin Pjeri por une per kete.

Elba,   prap mire  ka nderru  stil Pjeri, njehere e nje kohe i hapte komentet vetem me  ' O djema' cdo gje ne kohen e vet smiley 

Libri duhet bere porosi online Alidea smiley dhe do t'a lexoj me nje kusht , te me qasin dhe mua ne parti smiley

Epo ne rastin konkret na duhet nje review te na stimuloje, O Pjer kontakto me Artan Fugen  ai mund te te beje nje parathenie alamet, i pat  bere dhe te ndjeres, librit te te shenjtes Eleonore ..  kush e man men btw smiley

Foreplay nga Artan Fuga?

Elba dhe gocat e tjera te peshkut; me thone qe eshte hapur nje vend pune si sekretare personale e PTH-se. E vetmja kerkese eshte te keni...le te themi te mos mbani kompesata me vete.

Kompesata te xhepat e mrapme te pantalloneve, se kshu kompesata mund te majne sa te dun!

tani varet se ku i do ose jo kompensatat punedhenesi. nga kjo varen dhe kompensimet.

Eh, kjo shoqeria e kompsumit!

PF mos na ngaterro tani. Ne baze te kerkimeve shkencore te Pjerrologeve eshte evidente qe Ai ka dicka kunder mbartjes se objekteve drurore nga koleget dhe te punesuarat (Thomas, pp. 341, 2009). 

Deion mos na shit dengla...VQ jane publikuar ne vitin jubilar 2010 dhe jo ne 2009 sic shkruan zotrote!!!

Duket syri i studjuesit...e kalove testin Ron. Ika tashi ne se ktej ka fillu me u bo nomi.

Prap rraketa e?????

Elba eshte allafrenga , nuk vesh citjane smiley

Alidemsi ka rene ne kontradikte me veten. Sulmon pragmatistet dhe nderkohe nje idealisti si Pjeri i ben nje dush me uje te ftohte. Presim me padurim REFLEKSIONET e Pjerit edhe per kete ceshtje qe sot e ka ndare kombin me dysh.

Pjero te lumshin duart , e paske qare , sidomos kete te dyten smiley

ti duro finalen, pjesen III se aty do demaskohesh kur te marrim vesh perqindjet qe ke kerku

br3dho c'ke me bradin ti smiley

si ca kam? Pjeri thote qe pjesen 3 ja ka kushtu takimit me Bradin. Ky thote qe eshte heq "dreka" ne minutat e fundit. A kupton ti sa te gjata i ka tentakulat mafia apo ben gjoja sikur nuk kupton?

Po ca pret nga Bradi ti? Ai kete pune ka bo ne PD, keshtu do te prishi dhe partine e re te Pjerit

 

te dy krahet i ruhen mundsise te perfshirjes ne politike te Pjerit. E kam llafin per kta simpatizantet ne baze se nuk ma do mendja qe te jete njoftu qendra lart. po nuk do m'habiste nji qendrim i perbashket i tyre ne ket rast. Shef reagime te njejta nga te dy krahet ne viziten e fundit te Pjerit. Vej bast se dhe qendrimi i Bradit ne dreke do kete qene kryesisht mosbesues me synimin e vetem per t'ja "zvordhit" Pjerit idene e angazhimit.
Ruaj te drejten te vetkorrigjohem nqse Pjeri thote ndryshe

Pra ti do te thuash qe dhe reagimi i ftohte i Alidemsit ka qene me qitje te larget?

doren ne zjarr nuk e vej po mund t'jene dhe instruksione nga qendra, kupton? dmth kta "zedhensit" mallkojne veten kushedi sa here kur transmetojne urdhrat po ne fund te fundit, nuk kane zgjidhje

Nuk shitet per pese qofte ai burre qe u ka rezistuar torturave komuniste. Le qe qoftet rrezik i ka pagu prap plaka, me leket e pensionit.

rri pa merak " dreka e se ardhmes " nuk ben pjese as ne te treten as ne te katerten , u hoq para disa minutash smiley

E paske korruptu dhe Pjerin smiley nuk e besoj smiley

Pjeri eshte i pakorruptueshem , sbohet llaf te korruptohet smiley

Tani qe i paska pak qef falas    qoftet .. le hije dyshimi  smiley 

Qoftet, me qe ra llafi nuk ishin pjese e drekes .

Po pse o Brad! Une mezi po e prisja!

Mos keni ngrene ngjala Valle? 

Ehhh sa i di Pjerit... ai ne kete menyre teston bashkebiseduesit. smiley

Po mire ne rregull, ti do qe ne votuesit, te nigjojme ty, po ngrihet pyetja e pare: kush je ti, sa fakultete ke bere

paske lon nom alidemso, se mos kishte bërë fakultete o mastra napoleoni

Pjer, eshte e vertete qe sic po aludonte Alidea ti ke disa pikpamje xhasuloiste ndaj femrave dhe ndaj s'ke takuar asnje peshke te gjinise femerore ne memedhe gjate misioneve te tua politkulturore?

Kjo (bashke me pikpamjet e tua ne dukje paragjykuese ne lidhje me vithet e femrave) eshte nje akuze hicaspak e lehte, dhe si e tille eshte nje ceshtje qe patjeter duhet elaboruar tek pjesa IV ku do besh permbledhjet e pershtypjeve te tua.

Ah vitin tjeter do takoj Pjerin se s'ben , vetem nqs eshte dakort Pjeri smiley

Elba do thyeje mitin smiley   ! 

i'm a pier

Oj te mbushur , nuk kerkon takimi me Pjerin te jesh cingie , jeni ne vete ju ore smiley

Pjer c'kane keta smiley

Uë uë ë *nduk faqet nga turpi

Juve grani me duket paskeni ndermend ta provokoni Pjerin me minifunde e dekoltera dhe doni vetem ta keni nje foto me te, s'e paskeni seriozisht per diskutime e ceshtje me te cilat fellohet ai, mesa duket Pjeri e ka nuhatur kete gje (kushedi mbase dhe nga ndonje histori e kaluar) ndaj ka takuar vetem peshkdjema deri tani...

P.S. Dhe pa nje pjese te re te botuar sot ketu, Pjeri eklipsoi Kuvendin shqiptar pavaresisht diskutimeve te 120 deputeteve aty. 

Now this is Pjer Power. Rock on Pjer!

zare trendafile c'ma bere me hile do t'a kendojme dhe per ty gjembi smiley

Ehh... Degjo se une doja ta thoja por s'ta thashe se pastaj do merziteshe (pa te drejte): tundimi i Pjerit, per te paren here, ndodhi ne Elbasan. smiley

ska gje , ti s'e ke kuptu Pjerin , lexoje prap ,   tundimi ishte i te tjereve jo i Pjerit . Pra kjo tregon se Pjeri eshte i mirepritur gjithmone ne Elbasan, jo vetem ne hakshihane po dhe me allafrengat

pse te shkon menja per keq ty sdo te thote se te gjithe bejne shakara te tilla  moj zonja gjembi smiley

Sh. e drejte, tundimi i te tjereve. Pra ajo shoqja ne elbasan u tundua, ti u tundove... smiley

Spara tundohem kollaj une gjembi , as kur me analizon ti )  le qe ku merr vesh ti nga politika , ti po ke tundimet e ke menjen smiley   edhe kamasutren t'i ma shtive ne menje smiley

Jo pra, ti tundon, vete e the smiley

Uaaa, pse me ben me turp tani? smiley

Une them se nje vello e rende kompromentuese u hodh ketu nga ana e Bradit mbi autenticitetin e vepres se Pjerit. Them se Pjeri duhet te dale vete dhe te sqaroje dashamiresit per kete problem,  po edhe t'ua heqe kete arme nga dora armiqve.

jo jo , u bente llaf vetem per nje fragment por cdo gje ne rregull , ishte ceshtje sekretesh shteterore , do dali tek e treta , nuk ka " vello te rende kompromentuese " smiley

Brad, nuk ka "pak me barre". O eshte, o s'eshte. 

Pjero, xhibi desh me dite a e ma men adresen ku te coi ai shoferi te ajo klubistja dhe nese po a di gje gatuanin ngjala Shkumbini aty???

Dreka e gabuar-pjesa III. smiley

Ma do nje mendje qe shume jane perqendruar tek vithet si dicka qe ka te beje me seksin sepse e nxiti xhibseksologja . Kam mendimin qe z.Pjer ka parasysh koncepte me te larta ku gershetohen , ushqimi Popullsise , gjen vend thenia popullore per "detyra te veshtira " me qarte , kur sintetizohet "ka ose nuk ka vithe ta mbaje"  punen  e me rradhe .

Nje pene e tille nuk mund te bjere ne vulgaritete seksuale kur qan Hallet e kombit . Pra ai sheh punet nga " Prapa " skenes , si me thene nga "Vithet" , nga ajo pjese qe i "fshihet " popullit jo nga pjesa ballore ku te gjithe gjejne e kritikojne me te dukshmen . Vini re psh se si perqendrohet tek VITHET dhe shume rralle tek fytyrat , kur dihet qe stjuardesat kujdesen me se shumti te terheqin vemendjen me Pamjen perpara ! Nje Gjeni i tille nuk duhet as me ngrenien e Qofteve dhe pitjen e Birrave te kuptohet sikur ka te beje me procesin e grirjes se mishit apo lloin e Maltos per birren ! Me thelle po te shihet me shume perfundime do te dalin !

Dhe ketu mbrijme ne perfundimin se z.Pjer eshte Vlere e Shtuar e Popullit trim , punetor , liridashes dhe hallemadh Shqiptar , megjithse pak veshderr !

Pra ai sheh punet nga " Prapa " skenes , si me thene nga "Vithet" , nga ajo pjese qe i "fshihet " popullit jo nga pjesa ballore ku te gjithe gjejne e kritikojne me te dukshmen .

smiley

Qe ky shkrim eshte diktuar nga PD eshte e qartesmiley,, Mjafton te kujtojme takimet qe Pjeri do bente me Bradin ( qe gjoja nuk u bene,por u bene dhe misteret qe e shoqeronin ne deklaratat e tyre ne PPU) , plus faktori i botimit te ketyre artikujve nga KAVIR.. Pra kemi te bejme me nomenklaturen PDiste.

Gabim. Ti s'paske lexuar gjithe pjesen e dyte qe ishte takimi me alidemsin, nomeklature PSiste.

Mbase nje nga femrat e Peshkut mund ta ndihmoje Pjerin ne aspektin komjuteristik me botimin e blogut te tij, dhe keshtu do thyhet akulli (jo peshkja e vjeter) bashke me paragjykimet Pjer - femra.

Tani sapo e lexova shkrimin e sidomos pjesen e dyte qe flet edhe per takimin tone problematik...... gjonat pak a shume jane si ato qe thote Pjeri dhe ju peshkistet ngatrestarre kerkoni qe mes meje dhe Pjerit te fusni pyka, por kot e keni.... nuk na perçani dot. Fjalet qe i thashe Pjerit dhe ai i publikoi, jane ndoshta te renda edhe per ate qe i degjon, por ama tregojne edhe nje here madheshtine e Pjerit, i cili i pruri dhe i ndau ketu me ju... dhe per kete duhet falenderuar. Megjithate verejtjet e mia shoqerore per idete dhe punen e Pjerit, konsistonin ne ate qe une i kerkova Pjerit qe keto ide, ai ti materializonte me nje shkrim ne nje gazete prestigjoze, qofte edhe belge, por Pjeri, nuk mund ta bente pasi nuk e zoteronte mire gjuhen shkencore te ekonomise, dhe nuk kishte njohuri per asnje nga gjuhet nderkombetarisht te njohura.... dhe ketu Pjeri ka nje handikap shume te madh.....Ai nuik mund qe idete e tija ti transmetoje nderkombetarisht, por meret me nje zog te vogelth qe eshte Shqiperia..... 

ps1

Pjer, mos me lej me rrejt..... a nuk eshte keshtu...???

ps2

vetem ramjen e qylit te Pjerit te Plaka e vet, nuk ja fal Pjerit. Kjo tregon se parimet ekonomike te Pjerit, jane pushtuar kaq shume nga rritja e normes se fitimit, saqe harxhimi i parave prej vete atij duket si nje sakrilegj...

Po nuk te percajme dot alidems se ke kaluar nga sala tanismiley

smiley Ate handikapt, e pranoj dhe vete Alidemso, por edhe ta perkthesh VQ ne keto gjuhet e njohura qe ti i quan, eshte mese e veshtire. Jo per gjo, por keto gjuhe te njohura, fatkeqesisht, jane te varfera per ta perkthyer VQ. Dhe veme bast po deshe. 

Pjer te lutem... i thuhet handikap..... e jo handikapat...... se ngaterrohemi keq dhe nuk dua qe te keqkuptohet....

E sa per perkthimin mbase ke te drejte pasi une nuk jam ndonje njohes i mire i tyre.... po nejse, edhe Kapitalin edhe Antidyringun i perkthyer ne keto gjuhe eshte nje katastrofe e vertete.....

Po dhe ti a ke manners apo cfare? Shkruaje ne menyre te kulturuar. Ma Ben dhe bold pale. 

jo, jam ende ne midis.... medemek i baraslargum..... akoma nuk po fry nai ere qe te me mori dhe te me shpjere diku......smiley

Per mua te barazlargumit ne gjendjen aktuale politike ne shqiperi jane PDsmiley

he ca provokuesi qenka ky Gjergji! Mos e ke gje njeriun tat ate "Bizhgen" qe beri ate skene qepare ne Parlament ndaj K. Islamit ?

Se po me duket se si shume po e tepron me Alidemsin, vetem e vetem se shrehu pakenaqesi per Aleancen e Ngjalava para ca ditesh ... eh ç'na gjeti thuaj ! As liri fjala s'premton # Rilindja jooo

Po rri tani se nuk ka baraslargim me Berishen. Mund te largohesh 10 km nga Rama kur s'te pelqen, por nga Berisha s'largohesh dot 10 km. O largohesh prapa diellit prej atij njeriu, o voton per ate njeri derisa te vdese ai ose te vdesesh ti. Gjera baras nuk ka.

Sa perqind mundesi ka qe te votosh PS-ne edhe tani alidems?

olso, po na gjete nai klient jom gati qe ta shesh qe sot voten.....

dhe pjesa e dyte e persosur Pjer ke shkuar tek farmacia 10 afer shpis time plasa nga zilia... doja te te beja nje pyetje Pjer perse ne vend te fjales bar apo kafene perdor fjalen klub dhe ajo qe me çudit me shume eshte fjala klubiste qe duket si kubiste?

Dhe mua me beri pershtypje fjala klubiste, qe ne fakt eshte banakierja. Ose eshte ndikuar nga gjuha e vendit ku jeton, ose eshte moshe e madhe, se gjyshja ime psh perdor fjalen klub "ngeli klubeve", por shumica perdorin lokale, as bar dhe as kafene ne fakt. Lokale smiley

po mo po, moshe e madhe, i qafshi hallin Pjerit.ktofjalet "klubiste" jane lapsuse frojdiane.Po rriten dyshimet per misionin e rene ne mekat smiley

Laura (kur lexoj ket emer nuk di pse me kujtohet Nderk Shkjezi, ne filmin Cuca e Maleve.... hutini buuu...buuuu, nejse) Lexoje me vemendje Pjerin dhe fjalet qe perdor, se do kaloje dhe pak dhe keto fjale do te fshihen nga fjalori i perdorimit te perditshem...... Pjeri eshte kujtesa popullore.... ket mos e harro, pavaresisht se jeni ka i mehalle...

Djema, me falni edhe vajza smiley isha duke ngrene darken, dhe kur ha, une rrij minimumi 1 ore smiley Me pelqyen komentet, secili kish shprehur çfar i permbante shpirti dhe mendja smiley dhe me vjen mire qe ju kam krijuar kete kondicion smiley ku te shpreheni ter ironite, gezimin, inatin, etj, sepse keshtu njihen njerzit. Njerzit nuk njihen kur ti krijon nje atmosfer serioziteti, diktati, sepse ata shfaqin pastaj hipokrizine, natyren e fshehur, seriozitetin fallco, etj,  njerzit njihen kur ti ju krijon ter lirshmerine, kondicionin/kushtet per te shprehur ter çfar ata ndjejne dhe duan.  Ju dua per ferkimet (jo fizike) qe beni ketu smiley

Fjale te shenjta Pjer.

Zotesia eshte e atij qe krijon kete kondicion.

Pjer

Kishe dhene ndonje stilolaps dhe ne Elbasan, andej nga mejhanet. 

per cin te zej be, kjo do jete klubistja!

kjo eshte luleshtrydhe o Bredharak. Ska mundesi te jete vidhederrase smiley

Po bredharak. E gjete jam klubistja.  me dhuroi njeri  nje pc apple se e qerasa me nje teke raki. Me solli njeri internetin tek lokali se e qerasa me nje dopio fernet. Dhe s'dija di te futesha ne internet u detyrova ti jipja atij te internetit dhe nje dopio fernet tjeter qe te logohedha krtu dhe te flisnim. Eh cte ben alkoli. Ta ben jeten e bukur. Nga nje klubiste ne nje anetare peshku smiley

ore tani kuptova une, nga tregimi i Pjerit, cka dashur te thote autori me kengen: vajta ne Elbasan per me.................smiley

per me ca ? smiley  po ku ta dime ne o baballek smiley

Pjer, i papame je, kushedi sa shishe me vere te vjeter ke hak per keto shkrime. Po nje gje nuk e marr vesh pervec shijeve per vidhegjonat shijen per alkolin nuk e paske te fiksume (birre, fernet, konjak, raki) e ke bo pak kacurrel me ngja mu (dhe nigjoji ato keshillat per alkolin ne Shqiperi, asnjehere nuk e di se ca i ka fut "klubistja" mrena smiley

Per ju te tjeret qe nuk keni lexuar VQ, Pjeri vetem sa ka promovuar turizmin seksual ne qytete te prekura nga kriza si Elbasoni. Imagjino rradhet e emigranteve (por jo vetem) duke kerkuar klubisten neper cepa pallatesh elbasonllije, fiks si cifuti ne shkretetire smiley 

me nje shkrim te ri jua mori frymen Pjeri dhe bjeri Elbasanit . Mos e ngaterroni domosdoshmerine me rastesine . Elbasani eshte qytet qe mblodhi gjithe katunarine prej metalurgjise po vendalit mbeten aty , zotni , uji merr perpara drunj e hunj, guret mbeten . He te keqen pak me kujdes kur flisni per elbasanllinjt

"Elba" nuk ta ngacmoi njeri "sonin" mi smiley Ne vend te Elbasanit mund te ishte Tirana/Durresi/Librazhdi/Korca, klubiste b.medhaja per te ngacmuar fantazite e Pjerit gjen kudo neper Shqiperi. Per elb-sat kena respekt smiley

Masnej une nje postim bera, ku marrja e frymes smiley

i second that, long live vithegjonat, pa dallim krahine!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).