Update: Vendimi u morr, lojtari i LSI-së jashtë, në fushë lojtari i PD-së. Edhe preteksti u ndryshua (me një amendament të tretë): s'është më arsye balancimi i pushtetit, tani na doli që lojtari i LSI fshehu të dhëna personale (burimi). <--break->

E hëna parlamentare premton më shumë gallatë në një seancë që me gjasa do të zgjasë dhe do të jetë e mbushur plotë me "hyjnere". Sepse seanca e sotme plenare do të jetë një tjetër provë spektakolare e pasigurisë, frikës, mosbesimit dhe nevojës për të kontrolluar (lexo manipuluar) procesin zgjedhor. Kush do të ketë shumicën në KQZ në fund të ditës? Ankth parazgjedhor.

Frika është një ndër emocionet që motivojnë më fortë, karshi së cilës respekti për ligjin zbehet e tretet si mos më keq. Kush do ketë më shumë vegla në dorë në "ditën e qametit", më 23 Qershor? Të gjitha këto dhe më shumë sot, në Kuvendin e Shqipërisë, ku diskutohet e ardhmja e vendit, përmes fatit të anëtarit të KQZ-së, z. Ilirian Muho. Megjithëse motivet e qarta të kësaj palo-beteje janë serioze, ajo mbetet cuditërisht komike, si një shfaqje e pafytyrësisë në përmasat e saj më të plota. Pjesa e sotme ka për tematikë marrëdhënien idiote midis pronarit të topit dhe atij që do gjuajë penalltinë.

556 Komente

Cimo sot kam pa kushedi pas sa vjetesh seance parlamenti live. Nuk kish gjo me surreale te ndigjoje Berishen duke i thene deputetve te PS "une per ju e kam". 

si "per ju e kom"? s'e kuptoj smiley

 

Po keta te PS thonin mos te votohet per te shkarku komisionerin. U ngrejten e folen te gjithe me rradhe. Foli Berisha dhe ne leksikun e vet perdori disa here togfjaleshin "une per ju e kam" dmth une kete pune per te miren tuaj po e bej!

Perle, perle! 

Por gjene me te bukur e tha Blushi kur u tha deputetve te PD qe keshtu si po e beni ju, edhe sikur ti fitoni ndershmerisht zgjedhjet, nuk ka per tju besu njeri! 

 

hej, a ke shprese ti qe najher ai paralament ka per te qen nji vend sikur edhe cerek-serioz?

Une nuk e di sa e ma men ti por kur ka qene Pjeter Arbnori kryetare kuvendi la qene shume me serioz se ceshte sot. Bertiste Jozefina "garda, garda xirri jasht ata deputet". Perle!!!

une mbaj mend vetem lir meten qe iu turr per touch down josefines. smiley

sa here shof replacements (me keanu reeves) me kujtohet. pain heals. chicks dig scars. glory lasts forever.

Anyway whats important is that Berisha has gone rogue...again!

e keqja do e boj te veten. ne fakt e ka bo. tani esht faza metastatike. fuck hope!

tashti eshte pak a shume ne te njejten faze qe ish Hitleri ne 45 qe jepte urdhra shkatarroni hekurudhat, fabrikat, urat. smiley

Osht englisht: I am coming.....po arrij kulmin.....????? do e derdh per ju... Si Shpellar qe jam e mesu me ja derdh bagetise...

Filluan tirazhet ketej nga mediat e perendimit....Po bie era 96-97

 

Albania's parliament sacked an election official on Monday despite warnings from the country's international partners that the move could damage domestic and overseas confidence in June parliamentary elections.

"The EU expresses concern and shares the preoccupations of other partners over the possible repercussions of a vote in parliament on the people's confidence in the electoral process," it said ahead of a visit to Tirana on Tuesday by EU foreign policy chief Catherine Ashton.

"I don't think anyone wants a decision or action that is going to put Albania on a collision course with the U.S. and the international community," Arvizu told reporters.

 

Ndonje summary se cfare ndodhi?

shkurt shume: Nuk i lane te vjedhin zgjedhjet Rama e Meta. Cifti i mafiozve deshi te fuse ne dore kqz-ne dhe te lere pakice mazhorancen, kzaz-te ne raportin 5 me 2 per mafiozet, qendrat e votimit po prape 5 me 2 per mafiozet dhe grupet e numerimit 3 me 1 per mafiozet. Me pak fjale PD-ja i kishte te humbura zgjedhjet qe tani se 1 numerues i PD s'ka cfare ben me 3 te cifit mafioz dhe as 2 anetare te pd te kzaz-se s'kane cfare bejne me 5 te ciftit mafioz.

Ka qene nje skeme mafioze e ciftit mafioz qe ne kundershtim me ligjin te prishin balancat ne administrimin e zgjedhjeve dhe te fitojne zgjedhjet me manipulime se me zgjedhje te rrregullta keta nuk vine kurre ne pushtet.

Perfaqesuesi i LSI ne KQZ eshte prokurori qe ka liruar nje vrases nga burgu.

Une kisha idene qe zgjedhjet fitohen ne baze te njerezve qe te votojne, po ju te PD-se e shifkeni ndryshe kete problem, Cudi si ju shkon mendja ne te tilla gjera!!!

Mjafton te shohesh se si i shohin zgjedhjet te dyja palet, si ceshtje sasie antaresh, komisioneresh, numeruesish etj., se si qendrimi i parazgjedhur i tyre eshte mosbesimi i plote dhe absolut i pales tjeter, se si e dhunojne vullenetin dhe voten e qytetarit per te marre vesh se me cfare bandash gangsterrash ke te besh.

Sigurisht!

Perfaqesuesi i LSI ne KQZ eshte prokurori qe ka liruar nje vrases nga burgu.

Partia dhe shoku Sali nuk e dinin kete fakt.

Alba,

Berisha ka nje "dosje" per çdo politikan ne Shqiperi ... mos e harro!

Dhe qe Berisha eshte nje shantazhues i neveritshem ty te duket dicka e mire?

Shkurt Shpellari vendosi te heq ate qe kish votu vete kur ishin me LSI bashke se tani pas divorci kurva qe mori ishte pallu 102 here e jo 100 here.

e dhjeu me US si ne 1996-1997, e ka dhi me EU si kurre me pare dhe si Haxhi Qamili, e ka situaten ne dore ne Shijak. Shtaze Shpellare me qenie incestuale komuniste rreth e rrotull qe i kujtojne Shpellarit se ka Sovran. Kafsheri e shtazeri

Situata osht me ne kontroll se kurre ne SHijak. Kryetari i PD-se se Shijakut o bo sekretar i pergjithshem ne METE dhe i jep urdhra rojeve te ministrise qe te nxjerri perjashta njerzit e LSI-se.

 

Muhametali, hidhi nje sy artikullit te Zerit te Amerikes per nje permbledhje se cfare ndodhi.

Argumenti per maxhorancen, via Xhozit: Se pari duhet shkarkuar se ka qene i shkarkuar nga presidenti ne 2003 si prokuror, por dhe se dyti qendron, ribalancimi i KQZ.

Argumenti per opoziten, via Xhafa: Nisma per shkarkimin e Muhos eshte e jashteligjshme, ndaj dhe juve s'po dini si tia vini emrin, lirim, shkarkim apo zgjedhje.

Argumenti lsi-tashmeopozitar: Masa e shkarkimit nga Presidenti kishte efekt vetem per 5 vjet (2003-2008) dhe nuk ndikonte emerimin e Muhos ne KQZ ne 2009.

Duke pritur ndonje interpretim ligjor 'te paanshem', aq sa mund te kete te tille tek ne, me kaq sa thuhet duket se shkarkimi naltmadhnor i Muhos sot ishte se paku ekstra-ligjor, se shumti kundravajte e mirfillte, persa ka disa nene specifike per shkarkimin e nje antari te KQZ-se dhe asnje nga dy argumentat e maxhorances nuk permendet aty si arsye.

S'eshte cudi qe Arvizu me shpejt sesa ndonje konstitucionalist ti beje interpretimin ligjor kesaj qe ndodhi sot ne Kuvend lol

Gjithsesi, padyshim do jete me rendesi reagimi i Amerikes dhe Evropit per ngjarjet sot (sipas Respublica te Muc Nanos, dmth burim i pakonfirmuar, takimin ne Arvizun e kishte kerkuar Berisha).

P.S. Berishistet shpresojne qe te pakten ne syte e Baroneshes Ashton qe vjen neser, te jete faktor lehtesues per NMN preferenca e tij per pjeshket, nderkohe qe ngjalistet shpresojne se ne ndonje event te gjasapakshem te humbjes se zgjedhjeve, ta kene siguruar alibine per kontestimin e tyre.

Ore milet, pavaresisht tifozllikut perkates, nuk eshte turp qe mbi 20 vjet demokraci nuk bejme dot zgjedhje te pa aneshme. Ky KQZ me perberje partiake eshte pikerisht simboli i deshtimit te demokracise. As ka rendesi se kush e ka sot apo neser ne hyqem. Dmth Shqiperia nuk nxirrka dot 5 burra e gra te ndershem - ky eshte perfundimi.

Daku mos mu boj ene ti Shpellar Maverick i Pakapshem. 

Shqiperia do kishte zgjedhjet me te mira kesaj rradhe me kete KQZ. Hap gazetat e 3 javeve para. Kur LSI le dashnorin dalin probleme thelbesore me gjithe sistemin. Une e kuptoj se Shpellaret jan zhytur ne gjak e grabitje por pyetja ime eshte: 

A ka Shqiptare qe te pakten tek PPU i thone vetes se ky Shpellar po ndyn cdo gje qe prek; se ky Shpellar e ka kthyer Shqiperine ne fushe vollibolli ku luan vetem nje ekip? Ka personalizuar cdo gje o Peshq, dhe ata debilat qe e mbrojne jane Artan Hoxha pa te ardhme!

shpellari i shpelluar u shpellos ne shpellen e thelle te shpellsive shpellore.
 

Shpellari pa shpelle shpellosi qe edhe kesaj rradhe zgjedhjet do ti shpelloje ai, si di AI shpellarisht....

dhe Shpellari tjeter do thote qe te dy bandat, term i kopjuar nga pro-Shpellari Lubonja jan Shpellarisht baraz-fajtore

Me pak fjale, you'll have the duck.

P.S. Bredho, po lere kete atq, ai e ka te shkruar ne balle, lebetit smiley

Xhibi, si thu ti, should I stay or should I go? Po si thashe ndonje gjo te keqe, vec i rimova Shpellarin meqe zoteria me pyeste para ca ditesh ku eshte e keqja e Lirimit te anetarit te KQZ politikisht. 

Nuk doli Lirim politik por moral ne fund.

 

U vendos drejtesia. Ed karucit prape ja futen te vetet. Se cer i kushtonte ktij idioti t'i premtonte deputetllikun atyre 2 katunareve deputete nje zot e di. Shpresen e vetem per rrezimin e Salestashi e kom ke Ilir Meta, vetem ai mund ta hudhi tuc arushen po ja dha truni. Fingers crossed. Edi eshte thjesht ne fazen dekompozimit trunor. Prape neser do futet si bole ne parlament.

Se cer i kushtonte ktij idioti t'i premtonte deputetllikun atyre 2 katunareve deputete nje zot e di.

E kena thone pra mo qe keto qe thu ti jane metoda te politikes se vjeter...Edi eshte per politiken e re!!!

Edi eshte per politiken e re!!!

smiley

Lene se e lliva Rono, harrova fare qe Edin e kemi modern. Si u bone me alergjine ti po vari k ktyne kerrmave. Edhe une hoqa icik keq para ca ditesh kur filloi vapa.

Vallaj keq kom qene...por shyqyr qe kam gjet pak karar me Advil Alergy

Kuvendi largon Ilirjan Muhon, emëron Klemend Zgurin si anëtar i KQZ-së

 ...po kur filloj te trashe zonin ene  ky Ilirjan kopuku, jam betu tha, nuk jap doreheqje smiley 

 

Kur votoi Kac Islami pro, iliri doli trim, se mund ta kishin cu ene per gjah apo te vdiste ne shtepi i varur nga perdorimi teper i Cialis. Besoj qe i kan ofru pare ene me dhon doreheqje.

Oliver Cromwell - Speech

 

 

Shqiperise i duhet nje Oliver Cromwell.

Fjalet e tij te thena 400 vjet me pare i pershtaten pike per pike parlamentit tone.

 

It is high time for me to put an end to your sitting in this place,

which you have dishonored by your contempt of all virtue, and defiled by your practice of every vice.

Ye are a factious crew, and enemies to all good government.

Ye are a pack of mercenary wretches, and would like Esau sell your country for a mess of pottage, and like Judas betray your God for a few pieces of money.

Is there a single virtue now remaining amongst you? Is there one vice you do not possess?

Ye have no more religion than my horse. Gold is your God. Which of you have not bartered your conscience for bribes? Is there a man amongst you that has the least care for the good of the Commonwealth?

Ye sordid prostitutes have you not defiled this sacred place, and turned the Lord's temple into a den of thieves, by your immoral principles and wicked practices?

Ye are grown intolerably odious to the whole nation. You were deputed here by the people to get grievances redressed, are yourselves become the greatest grievance.

Your country therefore calls upon me to cleanse this Augean stable, by putting a final period to your iniquitous proceedings in this House; and which by God's help, and the strength he has given me, I am now come to do.

I command ye therefore, upon the peril of your lives, to depart immediately out of this place.

Go, get you out! Make haste! Ye venal slaves be gone! So! Take away that shining bauble there, and lock up the doors.

In the name of God, go!
 

Ha ha iku ai. T'ia kishe kenu me pare, je vone tashti.smiley

E drejte, po kapo po thote qe s'do me ik.smiley

Cudi une e mbyllkam ppu-ne ketu c'do nate? asnje koment po kalon nje oresmiley

Naten peshq.

Langaraqolegenat determinojne vendimarrjen.Kryelangaraqolegen i falenderon per votimin e pergjegjshem,

Si mund te funksionoje ky ven,fati i te cilit, eshte ne dore te ktij llumi?!

"Frika është një ndër emocionet që motivojnë më fortë, karshi së cilës respekti për ligjin zbehet e tretet si mos më keq"

 

Psiko - Socio - Analitik e tipit shume te larte !!!

Po ja morim dhe Freudit ne kthese smiley

ehhhhhhh bir nona vet.....smiley

Saliu me kete talent qe paska gjynah qe slos poker... zoteron elementin surprize, Aso-n nen menge..smiley

Belulo ,ka qene i tip qe kur i dilte letra me e vogel,kur kercimi ishte i madh dhe tavolina plot me lek, i sulej tavolines me marr leket me zor.

e kemi thene qe eshte SHAHIST i papare !

Por kohet e fundit i kane keshilluar dhe Pokerin smiley

me e sakte eshte qe nen menge ka prasin. pokeri luhet nga gentlemen, mer belul. kta tanet e shumta lujn "me lek" - nuk di a e ke parasysh lojen me lek (metalik).

Saliu ka nje frike te madhe, por shume te madhe ama per tu larguar nga pushteti. Kjo frike apo panik i pakontrolluar e ben qe per te shpetuar te mbyse edhe te tjere. Deri me tani qendrimi amerikan ka qene qe te evitoheshin me cdo kusht situatat tragjike qe shkaktohen nga paniku dhe furia e nje kucedre te plagosur, por.....por gjithmone durimi ka nje fund, dhe kjo ka ardhur tashme. Departamenti i shtetit vendimin e ka marre dhe nuk ka me ndryshim te urdherit: Sali Berisha futet ne listen e diktatoreve qe jane ne kundershti me interesat amerikane, dhe si i tille eleminohet. Shume shpejt do te shijoni spektaklin qe organizohet ne raste t tilla.

euforia jote e pakuptimte se c'me kujtoje nje kenge qe populli e kendonte dikur per Enverin:

Ne ne goje te ujkut hedhim valle,

Lum moj Shqiperi qe na ke.

Fundi juaj shoku Lefti eshte shume afer. Ti zgerdhihesh ndersa shefi yt po merdhif keq megjithese dita eshte me diell dhe e ngrohte. 

Berisha s'kishte rruge tjeter : me situaten 5-2 ne 50 % te komisioneve zonale, PD kot sa futej ne zgjedhje, sepse 5-2 çdo vendim i marre, quhet "konsensual" dhe NUK ankimohet dot, as ne KQZ, as ne KOLEGJ. Kete mendimmarrje 5-2 e kishte PS dhe LSI deri dje (+ PBDNJ) ne gjysmen e Shqiperise.

Sala kerkoi dhe mori gjene e tij, anetarin qe i takon MAZHORANCES : LSI e mori si te mazhorances, dhe iku 'fshehurazi" ... epo dhitet puna pasjtaj jo ne KQZ, por ne tere qendrat e votimit : ne Shqiperi ka ekuiliber partiak, jo komisione te pavarura.

Ndaj, jo Arvizu, po babai i arvizus te vinte, nuk e ndryshonte ate pune. Ndryshe PD i binde te mos futej fare ne zgjedhje...

Presidenti Obama vendosi qe sot ne darke te mbledhe Kongresin per te shfuqizuar lerimin e Muhos .

"Vendimi u morr, lojtari i LSI-së jashtë, në fushë lojtari i PD-së. Edhe preteksti u ndryshua (me një amendament të tretë): s'është më arsye balancimi i pushtetit, tani na doli që lojtari i LSI fshehu të dhëna personale (burimi). "

Une nuk kuptoj se pserse militantet e PS bejne gam gam kot?! Nuk kupoj as keta te PD qe mburren sikur coc bene.

Ishte nje procedure ligjore e thjeshte.
Ai anetar duhej te largohej per te vetmen arsye sepse prishte balancimin. Kete e thote ligji. nuk ke cfare i ben. vetem se ligji kishe nje defekt te vogle nuk parashikonte asnje mekanize se si procedohet ne keto raste.

ketu socialistet bejne kot llafe sepse nuk mund te thuash qe nuk duhet rikthyer balancimi i ùkqz sepse ligj/rregullorja nuk ka te pershkruar menyren se si procedohet ne zevendesim dhe ribalancim. gjendet nje rruge, ose krijohet nje precedent ligjor, qe mbahet shenim, gjitnje ne perputhje me kushtetuten.

Keta te PD e gjeten rrugen, ate me te thjeshten. Pa krijuar asnje precedent, i gjeten si te thuash ycklen.

Blendi Salaj, raportimet nuk behen me emocion itifozi mor cun. Akoma nuk e ke mesuar?

Komunikate nga zyra e kombngjalave te PD-hit..

Zedhenesja e PD-hit ,Znj . e Regjur Lefteri , e kthyer ne Institut eksperimenti , ben me dije se kabineti K/ministror i drejtuar nga vete kampionvrimmbajtesi Sali Berisha , deklaron se e gjithe pervoja nxitese e ngalngrenesve,  qe ai kishte ngren me pare me Nanon , eshte permbysur si sukses i Moralisteve 'fytyregrij "  dhe te "barazlarguarve " votebardhe .Tanime vertetohet se ne Librin Gines te Shqiperise z.Sali theu rekordin duke henger  tre NGJALA pernjehere nga baseni "armik " socialist ! Urojme sipas shembullit te gjith turmes se LefKOPESE se PD-hit , te ndjekin shembellin e Ngjalengrenies . Ne pamundesi ngreniesh shumesie  Ngjalash , LefKopeja sipas pervojes se bashkejeteses me z.Sali dhe eksperimentet e kryera me znj fisnike Jozefajn ,Ju ben me dije se do t'ju sjelle praktika te reja .

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).